מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל- 8 בנובמבר 2023, 13:00)

פעילות כוחות קרקעיים צה

פעילות כוחות קרקעיים צה"ל ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 8 בנובמבר 2023)

פעילות כוחות קרקעיים צה

פעילות כוחות קרקעיים צה"ל ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 8 בנובמבר 2023)

פיר המנהרה שנחשף בסמוך לפארק שעשועים.

פיר המנהרה שנחשף בסמוך לפארק שעשועים.

פעילות צה

פעילות צה"ל בסמוך לפארק למציאת הפיר (אתר דובר צה"ל, 7 בנובמבר 2023)

חלק מאמצעי הלחימה שאותרו באזור האוניברסיטה (אתר דובר צה

חלק מאמצעי הלחימה שאותרו באזור האוניברסיטה (אתר דובר צה"ל, 7 בנובמבר 2023)

פגיעה ישירה של רקטה מעזה בבית בסביון (דוברות כבאות והצלה, 7 בנובמבר 2023)

פגיעה ישירה של רקטה מעזה בבית בסביון (דוברות כבאות והצלה, 7 בנובמבר 2023)

ד

ד"ר יוסף אבו ריש בביקור בבית החולים אלשפאא'. בתמונה הימנית: (באמצע). בתמונה השמאלית: עם החלוק הירוק

חלוקת מים על ידי האו

חלוקת מים על ידי האו"ם (אתר האו"ם, 7 בנובמבר 2023)

פינוי פצועים דרך מעבר רפיח (חשבוןX של QUDSN, 7 בנובמבר 2023)

פינוי פצועים דרך מעבר רפיח (חשבוןX של QUDSN, 7 בנובמבר 2023)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • גזרה דרומית: נמשכה הפעילות המשולבת של כוחות צה”ל בצפון הרצועה באזור בית חאנון ובעיר עזה. בכירי חמאס מכחישים את ההישגים צבאיים של ישראל בעומק העיר עזה ואף מדווחים על נסיגת הכוחות.
 • מאז ה-7 באוקטובר נהרגו למעלה מ-1,400 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון. 240 חטופים, אזרחים וחיילים, נמצאים בשטח רצועת עזה. ביממה האחרונה נהרגו שני חיילי צה”ל בקרבות ברצועת עזה. בהתייחסם לסוגיית החטופים מדגישים דוברי חמאס כי כל עסקה תתבצע לאחר הכרזה על הפסקת אש. הם גם חזרו וציינו שלא כל החטופים מצויים בידי חמאס.
 • רצועת עזה: גורמי רפואה מדווחים על מצב קשה. אלפי תושבים ברצועה נענו לקריאת צה”ל ועושים את דרכם לדרום הרצועה. בקרב מספר מועט של דוברים לא רשמיים ניכרים ניצני התנגדות להנהגת חמאס וביקורת על האסון שהיא המיטה על רצועת עזה. מספר גורמים בחמאס התייחסו ל”יום שאחרי” וציינו כי הם לא יקבלו שום הסדר אמריקאי או ישראלי שבו לא יהיה לחמאס חלק בשליטה ברצועה.
 • חמאס:

  • ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס וסגן יו”ר הלשכה המדינית ברצועה, אמר שחמאס יצאה למתקפה ב-7 באוקטובר כי היה צורך “לשנות את כל המשוואה”, ולהחזיר את הנושא הפלסטיני לשולחן וכי הם ידעו שהתגובה למתקפה תהיה נרחבת.
  • סאמי אבו זהרי, ראש המחלקה המדינית של חמאס ב”חוץ” קרא להציף את הים בספינות מרחבי העולם הערבי והאסלאמי לשבירת המצור על הרצועה, וציין כי אגודות תורכיות כבר החלו בהכנות לצייד ספינות שיפליגו לרצועת עזה.
  • מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס אמר כי הם בנו את המנהרות כדי להילחם בישראל והם אינם יכולים לשכן 2.5 מיליון בני אדם בתוך המנהרות ולתת להם הגנה.
 • גזרה צפונית: נמשכה פעילות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל וישובים בצפון. בשעות הערב שוגר מטח של כעשרים רקטות לעבר יישובי הצפון. צה”ל הגיב בתקיפת יעדי חזבאללה בדרום לבנון. חזבאללה פתח בקמפיין הכולל סרטון ופעילות ברשתות החברתיות המצדיק את פעילות הארגון וההרוגים שנגרמו לו בדרום לבנון, כסיוע לפלסטינים. בכירי חזבאללה מדגישים אף הם את הסיוע שהם מגישים לפלסטינים, באמצעות העסקת צה”ל בגזרה הצפונית, ומאיימים על ישראל בנקמה על הריגת אזרחים לבנוניים.
 • יהודה ושומרון: נמשכה פעילות הסיכול והמנע של כוחות הביטחון הישראלים. בוצע ניסיון פיגוע דקירה סמוך לעפרה צפונית מזרחית לראמאללה. לא היו נפגעים, מבצע הפיגוע נמלט. נמשכו הפגנות התמיכה ברצועת עזה. דובר חמאס קרא לציבור ביהודה ושומרון לפתוח חזית נוספת מול ישראל ולבצע “פיגועים איכותיים”.
 • הזירה הבינערבית: לקראת כינוס פסגת החירום של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי בסעודיה ב-11 בנובמבר 2023 טוענים מספר גורמים כי קיימים חילוקי דעות בין הנציגים לגבי סוגיית הסיוע לרצועה. נביל קאוק, חבר המועצה המרכזית של חזבאללה, אמר כי הפלסטינים לא מסתמכים על תוצאות פסגת החירום אלא מתמקדים באסטרטגיות ההתנגדות, רקטות ולחימה ברצועת עזה.
זירת הלחימה
פעילות צה”ל בשטח
 • פעילות קרקעית משולבת: במהלך היממה האחרונה נמשכה הפעילות הקרקעית המשולבת של כוחות צה”ל שהתמקדה בעיקר בעיר עזה. במהלך הפעילות נתקלו הכוחות בחוליות מחבלים שירו לעברם טילי נ”ט. הכוחות השמידו עמדות שיגור רקטות וטילי נ”ט וסיכלו, בסיוע אווירי, חוליות טרור. במקביל נמשכה הפעילות בצפון הרצועה. במהלך פעילות בבית חאנון אותרו מספר מנהרות בתוך בית מגורים. המנהרות הושמדו על ידי כוחות הנדסה. נחשפו מתקנים אזרחיים נוספים המשמשים את מחבלי חמאס לפעילות צבאית כגון בסיסים לשיגור רקטות ואחסון אמצעי לחימה; ביניהם מסגדים, בתי ספר, גני שעשועים, בתי חולים ועוד (דובר צה”ל, 7 בנובמבר 2023).
פעילות כוחות קרקעיים צה"ל ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 8 בנובמבר 2023)     פעילות כוחות קרקעיים צה"ל ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 8 בנובמבר 2023)
פעילות כוחות קרקעיים צה”ל ברצועת עזה (אתר דובר צה”ל, 8 בנובמבר 2023)
 בור לשיגור רקטות שמוקם בשטח בית הספר.     אמצעי לחימה שאותר בשטח בית הספר (אתר דובר צה"ל, 7 בנובמבר 2023)
מימין: בור לשיגור רקטות שמוקם בשטח בית הספר. משמאל: אמצעי לחימה שאותר בשטח בית הספר (אתר דובר צה”ל, 7 בנובמבר 2023)
 פיר המנהרה שנחשף בסמוך לפארק שעשועים.     פעילות צה"ל בסמוך לפארק למציאת הפיר (אתר דובר צה"ל, 7 בנובמבר 2023)
מימין: פיר המנהרה שנחשף בסמוך לפארק שעשועים. משמאל: פעילות צה”ל בסמוך לפארק למציאת הפיר (אתר דובר צה”ל, 7 בנובמבר 2023)
חלק מאמצעי הלחימה שאותרו באזור האוניברסיטה (אתר דובר צה"ל, 7 בנובמבר 2023)    חלק מאמצעי הלחימה שאותרו באזור האוניברסיטה (אתר דובר צה"ל, 7 בנובמבר 2023)
חלק מאמצעי הלחימה שאותרו באזור האוניברסיטה (אתר דובר צה”ל, 7 בנובמבר 2023)
 • פעילות אווירית: במקביל לסיוע לכוחות הקרקעיים, המשיכו כלי טיס של חיל האוויר לבצע תקיפות יעדי טרור ברצועה. בסיכול ממוקד מהאוויר, נהרג מחסן אבו זינה, ששימש ראש מחלקת התעשיות ואמצעי הלחימה במטה הייצור של חמאס. אבו זינה היה אחד ממובילי ייצור אמצעי הלחימה והתמחה בייצור אמצעי לחימה אסטרטגים ורקטיים (דובר צה”ל, 8 בנובמבר 2023).
תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 8 בנובמבר 2023)     תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 8 בנובמבר 2023)
תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה”ל, 8 בנובמבר 2023)
תקיפת חיל האוויר בתל אלזעתר סמוך לבית החולים האינדונזי בצפון הרצועה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 8 בנובמבר 2023).     פצצות תאורה בשמי צפון הרצועה בשעות הלילה (חשבון X של חסן אצליח, 7 בנובמבר 2023  
מימין: תקיפת חיל האוויר בתל אלזעתר סמוך לבית החולים האינדונזי בצפון הרצועה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 8 בנובמבר 2023). משמאל: פצצות תאורה בשמי צפון הרצועה בשעות הלילה (חשבון X של חסן אצליח, 7 בנובמבר 2023
 • פעילות ימית: מאז תחילת הלחימה, תקפו כלי שיט של זרוע הים מאות מטרות טרור ביניהן, עמדות תצפית, חוליות נ”ט, כלי שיט, מוצבים ותשתיות צבאיות. הכוחות חיסלו עד כה בים וביבשה כמאתיים מחבלים, ביניהם פעילי הקומנדו הימי של חמאס. בנוסף בוצעו בשטח הרצועה מבצעים מיוחדים ופשיטות של כוחות שייטת 13 (דובר צה”ל, 7 בנובמבר 2023).
תגובות לפעילות צה”ל
 • ע’אזי חמד, בכיר חמאס, הכחיש ממקום מושבו בבירות, כי הכוחות הישראליים משיגים הישגים צבאיים משמעותיים או שהם התקדמו עמוק לתוך העיר עזה. שכן לדבריו, ישראל אף פעם לא מספרת את האמת. הוא גם ציין שחיילים רבים נהרגו וטנקים רבים הושמדו (AP, 8 בנובמבר 2023).
 • מצעב אלברים, דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין, דיווח על נסיגה של כוחות ישראלים ביותר מציר אחד ברצועה, עקב “מהלומות לוחמי ההתנגדות” (חשבון X של ערוץ AlMayadeenLive, 7 בנובמבר 2023).
שיגור רקטות
 • במהלך היממה האחרונה נמשך שיגור ספורדי של רקטות. בשעות הערב שוגרו שלושה מטחים לעבר מרכז ישראל. בית נפגע באזור סביון.
 • סה”כ שוגרו מאז תחילת המלחמה זה מרצועת כ-9,000 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל. כ-10% מהם היו שיגורים כושלים שנפלו בשטח הרצועה ובים.
פגיעה ישירה של רקטה מעזה בבית בסביון (דוברות כבאות והצלה, 7 בנובמבר 2023)
פגיעה ישירה של רקטה מעזה בבית בסביון (דוברות כבאות והצלה, 7 בנובמבר 2023)
נפגעים ישראלים
 • באירועי 7 באוקטובר נהרגו למעלה מ- 1,400 בני אדם. 240 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים בשטח רצועת עזה. 35 מהחטופים הם ילדים ונערים עד גיל 18 , 32 מהחטופים מעל גיל 65. חמישה חטופים שוחררו. 348 חיילים וקצינים נהרגו מאז 7 באוקטובר 2023. ביממה האחרונה נהרגו שני חיילי צה”ל בקרבות ברצועת עזה.
סוגיית החטופים
 • בראיון שהעניק מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, באחת ממדינות המפרץ ל-BBC בערבית, הוא התייחס לסוגיית החטופים. לדבריו, לפי שעה הם אינם יכולים לערוך רשימה של שמות “האורחים”, והוסיף כי לחמאס אין צורך בהם והיא רוצה לשחררם כאשר ישראל תפסיק את הירי. כאשר נשאל מה הסיבה שאי אפשר לקבוע את מספר החטופים, ענה כי הם נמצאים ברשות ארגונים שונים ובמקומות שונים. הוא ציין כי הוא פעל לשחרר שני אזרחים רוסיים וכי הפעילים ברצועה הביעו נכונות ומצאו שתי בנות ערובה, ואמרו שהם מוכנים לשחררן, אבל בתנאי שהרוסים יפעלו להפסקת הירי כדי לאפשר את מסירתן לידי הצלב האדום. הרוסים פנו לדבריו לישראלים, אבל אלה סירבו. הוא הדגיש שיש צורך בהפסקת אש לאיסוף המידע, ויש סדרי עדיפויות אחרים במהלך ההתקפות (אתר BBC בערבית, 7 בנובמבר 2023).

 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס היושב בבירות, אמר כי בין אם מדובר בבעלי אזרחות כפולה ובין אם בישראלים, הם ייכללו במסגרת עסקת חילופין לאחר ש”התוקפנות” תסתיים. הוא ציין שחמאס לא חושפת את מספר החטופים בפומבי. עוד ציין, כי ישנם כאלה שהובאו לרצועת עזה שלא ע”י פעילים צבאיים, חלקם בעלי אזרחות כפולה ואחרים זרים. לדבריו, הם הצליחו למפות כ-51 שמות של בעלי אזרחות כפולה. אך לאור המצב הם לא יכולים למפות את כולם, משום שחמאס לא מחזיקה בהם והם נמצאים ברחבי רצועת עזה, חלקם ברשות כוחות וגורמים אחרים. בתשובה לשאלה האם התיווך מול חמאס מתקיים עם ההנהגה המדינית או הצבאית, אמר, כי הוא נמנע מלהיכנס לפרטים מסוג זה (אללואא’, 7 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • ד”ר אשרף אלקדרה, דובר משרד הבריאות ברצועת עזה (בשליטת חמאס), עדכן (נכון לשעה 13:00) כי מספר ההרוגים ברצועה 10,569 ומספר הפצועים 26,475 (ערוץ הטלגרם של משרד הבריאות בעזה, 8 בנובמבר 2023).
המצב ברצועה

  משרד הבריאות בעזה (הנשלט ע”י חמאס) פרסם סרטון קצר שתיעד ביקור של ד”ר יוסף אבו ריש, סגן שר הבריאות ברצועה, במחלקות בית החולים אלשפאא’. במהלך הביקור שיבח אבו ריש את הצוותים הרפואיים על תפקודם (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 8 בנובמבר 2023). בסרטון ניתן לראות בבירור כי לבית החולים אספקת חשמל סדירה, בית החולים מואר והמכשירים הרפואיים עובדים. כמו כן אפשר להבחין בציוד רפואי על המדפים.

ד"ר יוסף אבו ריש בביקור בבית החולים אלשפאא'. בתמונה הימנית: (באמצע). בתמונה השמאלית: עם החלוק הירוק     ד"ר יוסף אבו ריש בביקור בבית החולים אלשפאא'. בתמונה הימנית: (באמצע). בתמונה השמאלית: עם החלוק הירוק
ד”ר יוסף אבו ריש בביקור בבית החולים אלשפאא’. בתמונה הימנית: (באמצע). בתמונה השמאלית: עם החלוק הירוק
(דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 8 בנובמבר 2023)
 • האו”ם פרסם הודעה מלווה בסרטון המדווחים על סכנת התייבשות אזרחים בשל מחסור במים וכי הארגון מחלק מים (אתר האו”ם, 7 בנובמבר 2023). מהנתונים עולה כי המצב בשליטת האו”ם, לפחות בדרום הרצועה, וכי אספקת מי השתייה מספקת, אך לטענת האו”ם היא אינה מספקת לצרכים נוספים, כגון: בישול ושמירה על היגיינה.
חלוקת מים על ידי האו"ם (אתר האו"ם, 7 בנובמבר 2023)      חלוקת מים על ידי האו"ם (אתר האו"ם, 7 בנובמבר 2023)
חלוקת מים על ידי האו”ם (אתר האו”ם, 7 בנובמבר 2023)
 • ערוץ אלג’זירה דיווח כי 80% מאספקת החשמל לבתים ולמבנים מנותקת וכי נשאר רק מספר מצומצם של גנרטורים עובדים במקומות חיוניים, כגון בתי חולים ומרכזי אונר”א. בצילום לוויין בשעת הלילה, שצרף הערוץ, לצד צילום לוויין לפני המלחמה, ניתן לראות שהיקף התאורה בלילה ברצועה הצטמצם מאד. לטענת אלג’זירה, אספקת החשמל ברצועת עזה הצטמצמה בכ-90% מאז שפרצה המלחמה (אלג’זירה, 7 בנובמבר 2023).
מצב החשמל בעזה: מימין המצב העכשווי ומשמאל לפני המלחמה (אלג'זירה, 7 בנובמבר 2023)
מצב החשמל בעזה: מימין המצב העכשווי ומשמאל לפני המלחמה (אלג’זירה, 7 בנובמבר 2023)
מעבר רפיח
 • ב-7 בנובמבר 2023, עברו במעבר רפיח, בליווי הצלב האדום, שבעה אמבולנסים שהובילו פצועים מבית החולים אלשפאא’ להמשך טיפול רפואי במצרים (חשבון X של QUDSN, 7 בנובמבר 2023).
פינוי פצועים דרך מעבר רפיח (חשבוןX של QUDSN, 7 בנובמבר 2023)    פינוי פצועים דרך מעבר רפיח (חשבוןX של QUDSN, 7 בנובמבר 2023)
פינוי פצועים דרך מעבר רפיח (חשבוןX של QUDSN, 7 בנובמבר 2023)
חמאס
 • במסגרת כתבה בניו יורק טיימס התראיין (בדוחה, קטר) ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס וסגן יו”ר הלשכה המדינית ברצועה ואמר כי חמאס יצאה למתקפה ב-7 באוקטובר בשל הצורך “לשנות את כל המשוואה”, ולהחזיר את הנושא הפלסטיני לשולחן. לדבריו, מטרתם אינה לנהל את הנושאים האזרחיים ברצועת עזה. הם ידעו שהתגובה למתקפה תהיה נרחבת ועתה אין שקט בכל האזור. בכתבה התראיין גם טאהר אלנונו, יועץ התקשורת של אסמאעיל הניה, שאמר כי הוא מקווה שמצב המלחמה עם ישראל יהפוך קבוע בכל הגבולות, ושהעולם הערבי יעמוד לצד חמאס. גורם ביטחוני אזורי (שלא צוין שמו) מסר בכתבה שחמאס ציפתה שעם תחילת המתקפה יצטרפו בעלי בריתה באזור ללחימה כולל חזבאללה (ניו יורק טיימס, 8 בנובמבר 2023).
 • בראיון שהעניק מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, התייחס לאירועי ה-7 באוקטובר וטען כי רוב האזרחים הישראלים ביום זה נהרגו ע”י הכוחות הישראליים, וההוכחה לכך לדבריו, היא הבתים שבהם הם נהרגו, אשר, לטענתו, נהרסו מפגזי טנקים ופצצות מטוסים ולא מרובי הקלצ’ניקוב שהיו ברשות פעילי הזרוע הצבאית של חמאס. לטענתו, מחמד אלצ’יף, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, הורה לאנשיו להימנע מפגיעה באזרחים והוא הורה במפורש שלא להרוג נשים, ילדים וזקנים.[1] יחד עם זאת ציין, כי אנשי מילואים נחשבו גם הם למטרה. כשנשאל האם הזרוע המדינית של חמאס הייתה מיודעת לגבי ההכנות למתקפה, אמר אבו מרזוק כי הזרוע הצבאית לא חייבת להתייעץ עם ההנהגה המדינית ואין צורך שהיא תעשה כן. בתשובה לשאלה אודות רשת המנהרות, שבנתה חמאס ושממנה היא נלחמת לעומת תושבי הרצועה שנשארו במקומות פתוחים, ציין כי הם בנו את המנהרות כדי להילחם בישראל והם אינם יכולים לשכן 2.5 מיליון בני אדם בתוך המנהרות (אתר BBC בערבית, 7 בנובמבר 2023).
 • מספר גורמים בחמאס התייחסו ל”יום שאחרי”. ע’אזי חמד, חבר הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, אמר כי הדיבורים של ארה”ב על כך שלחמאס לא יהיה מקום בעתיד רצועת עזה משקפים את כישלונה בהשגת הישג כלשהו בשטח, ואת הבנתה שחמאס הפכה לכוח מדיני וצבאי השולט על מהלך האירועים. חמד הדגיש כי הסדרת המצב ברצועת עזה הוא עניין פלסטיני גרידא, וחמאס תהיה חלק ממנו בניגוד לרצונם של ארה”ב וישראל, כי היא חלק מהמרקם הלאומי הפלסטיני (אתר ערוץ אלג’זירה, 8 בנובמבר 2023). אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר כי לא ייתכן שהפלסטינים יסכימו להנהגה על-פי קני המידה של ארה”ב או ישראל, וכי מי שחושב שהוא יכול להגיע להנהגה של הפלסטינים על גב טנק אמריקני או ישראלי, הפלסטינים יתייחסו אליו כאל סוכן של ישראל (ערוץ ה-YOUTUBE של ערוץ אלערבי, 8 בספטמבר 2023).
 • סאמי אבו זהרי, ראש המחלקה המדינית של חמאס ב”חוץ”, אמר במסיבת עיתונאים בבירת מאוריטניה, נואקשוט, שבה ביקר כדי להשתתף באירועי הזדהות עם הפלסטינים ולקיים פגישות עם פוליטיקאים מאוריטניים, כי אם מעבר רפיח סגור, הרי שהים לא נסגר. הוא קרא להציף את הים בספינות מרחבי העולם הערבי והאסלאמי לשבירת המצור על הרצועה, וציין כי אגודות תורכיות כבר החלו בהכנות לצייד ספינות שיפליגו לעזה (אתר arabi21, 5 בנובמבר 2023).
ניצני התנגדות ?
 • במקביל להפגנת הנחישות של מנהיגות חמאס נשמעים גם קולות אחרים, אם כי לא רבים. כך למשל התראיין פעיל צבאי בשם “אבו מחמד” שהוצג  כמפקד גדוד בזרוע הצבאית של חמאס, המונה לדבריהם 400 פעילים. אבו אחמד, שטען שהוא אחד ממתכנני המתקפה בשבעה באוקטובר, ציין שהתוכנית המקורית הייתה להרוג חיילים ולחטוף מספר חיילים, לטובת עסקת שחרור אסירים ביטחוניים מישראל. לדבריו, הנהגת חמאס פנתה לפעילים הצעירים בחמאס ואמרה להם “עשו מה שאתם רוצים, קחו מה שאתם יכולים” וכך הם נכנסו לאזורים אזרחיים, הרגו תינוקות וחטפו אזרחים, בניגוד לתוכנית המקורית. הוא האשים את יחיא אלסנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, כי הוא מתנהג כמו “לוחם רחוב”  ואת הנהגת חמאס, אשר  חיה חיי פאר מחוץ לרצועת עזה, ואינה נתונה לתקיפות. הוא גם סיפר שהפיקוד הצבאי בעזה מנותק לגמרי מההנהגה הפוליטית, וכי התקשורת ביניהם מתבצעת באמצעות שליחים אנושיים. לדבריו, מפקדים נוספים בחמאס מטילים ספק בהנהגת חמאס, אשר המיטה חורבן על רצועת עזה (דיילי מייל, 7 בנובמבר 2023).
 • בתחילת מסיבת עיתונאים שקיים איאד אלבזם, דובר משרד הפנים של חמאס ברצועה בבית החולים אלשפאא’, עבר פלסטיני, פצוע בידיו, מאחורי הדובר וצעק “אללה יבוא חשבון עם חמאס” (חשבון X של ערוץ אלערביה, 7 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
לבנון
 • במהלך היממה האחרונה נמשכו אירועי הירי לעבר מוצבי צה”ל. צה”ל תקף חוליה שניסתה לשגר טיל נ”ט לשטח ישראל. בשעות אחר הצהרים זוהו כעשרים שיגורי רקטות שחצו משטח לבנון לישראל. כוחות צה”ל השיבו בירי ארטילרי לעבר מקורות הירי מאוחר יותר. בשעות הערב, תקפו מטוסי קרב מטרות חזבאללה ביניהן מחסן אמצעי לחימה, עמדות שיגור, תשתיות להכוונת פעילות טרור ואתרים בהם ממוקמים אמצעים טכנולוגיים (דובר צה”ל, 7 בנובמבר 2023).
תקיפת מטרת חזבאללה (אתר דובר צה"ל, 8 בנובמבר 2023)    תקיפת מטרת חזבאללה (אתר דובר צה"ל, 8 בנובמבר 2023)
תקיפת מטרת חזבאללה (אתר דובר צה”ל, 8 בנובמבר 2023)
יוניפי”ל
 • ארולדו לאזארו, מפקד יוניפי”ל, דיווח כי הוא ביקר במספר עמדות לאורך הגבול, באזור בו פועלים אנשי הכוח “במצב מורכב ובתנאים קשים בחודש האחרון”. הוא ציין שהאירועים האחרונים רק הזכירו להם את חשיבות עבודתם וחיזקו את מחויבותם. הוא הביע דאגה מהמצב באזור ומהפוטנציאל שלו להסלים ולצאת מכלל שליטה ( ערוץ הטלגרם של יוניפי”ל, 7 בנובמבר 2023).
חזבאללה
 • זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה פרסמה סרטון קצר (1:59 דקות), תחת הכותרת “לא נסתפק בכך” ובו תיעוד פעולות הארגון נגד ישראל וכשברקע נשמע נאומו של חסן נצראללה שבו הוא מתגאה בהעסקת ישראל בגבול הצפון שגרמה להסטת הקשב שלה מהלחימה בעזה. בסרטון מוצגים נתונים, אותם גם הציג נצראללה בנאומו, על היקף היערכות ישראל בגבול הצפון וברצועת עזה, כולל פרטים אודות סדר הכוחות ומגוון פלטפורמות הלחימה המתקדמות. בנוסף לכך, צוין כי 65 אלף אזרחים ישראלים נעקרו מבתיהם בגבול הצפון מרצועה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה, 7 בנובמבר 2023).

תמונה מתוך סרטון חזבאללה העוסקת בכוחות היבשה של צה"ל, הערוכים מול גבול לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 7 בנובמבר 2023)
תמונה מתוך סרטון חזבאללה העוסקת בכוחות היבשה של צה”ל, הערוכים מול גבול לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 7 בנובמבר 2023)

 • במקביל, פתח חזבאללה בקמפיין ברשתות החבריות תחת ההאשטאג: “אחדות_הזירות_והדם”. בקמפיין נטען כי מחיר דמם של פעילי חזבאללה כמו גם האזרחים שנהרגו בלבנון שווה לקורבנות ברצועה. פורסמה כרזה שהארגון ביקש מתומכיו להפיץ ובה נראים ארונות פעילי חזבאללה שנהרגו לצד גופות ההרוגים ברצועה (סימיא, תיק הרשתות החברתיות בחזבאללה, 7 בנובמבר 2023).
 • נעים קאסם, סמזכ”ל חזבאללה, ציין בראיון כי חזבאללה משתתף בלחימה מול ישראל במטרה להפחית את הלחץ מרצועת עזה. הוא הדגיש כי כמות התקיפות ההולכות ומתגברות, הן מסר ברור לישראל שאם היא תרחיב את תקיפותיה יהיו לכך השלכות חמורות. בהתייחסו לתגובה על מותם של ארבעה אזרחים בתקיפה ישראלית הוא התחמק מתשובה וציין “את מה שנעשה, אתם תראו בחדשות… אתם יכולים להתחיל לספור, ותראו אם החישובים שלנו נכונים או לא״ (רשת NBC, 7 בנובמבר 2023).
 • בהתבטאות נוספת הוא ציין שמבצע “מבול אלאקצא” מהווה “נקודת מפנה עבור עתידם של הפלסטינים” וכי הוא נטע את הזרעים שיובילו לשקיעת ישראל ולמפלתה, שכן הוא חשף את חולשתה מבחינה צבאית ופוליטית. הוא ציין שמטרת כל קבוצות ההתנגדות היא להביס את ישראל, ולכן על כולן לשתף פעולה. באשר למעורבות חזבאללה למען הפלסטינים, קאסם טען כי השתתפותם בקרב היא חלק עיקרי מפעולת ההתנגדות, ונדרשים מאמצים משותפים כדי לשים קץ לתוקפנות ישראל נגד תושבי הרצועה ( ,Press TV7 בנובמבר 2023).
 • במהלך הלווית האזרחים ההרוגים שנערכה בבלידא שבדרום לבנון אמר עלי פיאצ’, חבר סיעת חזבאללה בפרלמנט, כי “ההתנגדות” לא תסבול שום תוקפנות נגד אזרחים והיא תגיב בעוצמה. לדבריו בני המשפחה נרצחו על ידי “ישראל הפושעת” באותה דרך שבה היא נוהגת ברצועת עזה וכי הדרך היחידה להגן על קיומם היא “ההתנגדות” (אלמנאר, 7 בנובמבר 2023). עלי דעמוש, בכיר חזבאללה, אמר כי ישראל תשלם את המחיר על הפשע האכזרי שביצעה. הוא הדגיש כי “ההתנגדות” לא תסבול פגיעה באזרחים ותגיב לכל תקיפה (סוכנות הידיעות NNA , 7 בנובמבר 2023).
 • נביל קאוק, חבר המועצה המרכזית של חזבאללה, אמר במהלך טקס הוקרה לפעיל הארגון שנהרג בשבועות האחרונים, כי עיני ההתנגדות נשואות לדרום לבנון וכי כל פגיעה באזרחים תיענה “בתגובה חריפה” (אלמנאר, 8 בנובמבר 2023).
ממשל לבנון
 • עמוס הוכשטיין, יועץ הנשיא ביידן לנושא אנרגיה והשליח המיוחד למזרח התיכון, הגיע לביקור בלבנון. הוכשטיין קיים סדרת פגישות עם בכירי ממשל וצבא. בפגישה עם נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר ציין הוכשטיין כי הוא חש שלבנון וישראל אינן רוצות להסלים את המצב. הוא הדגיש את חשיבות הסיוע של צבא לבנון בשמירה על ריבונות המדינה הלבנונית על כל אדמותיה (חשבון X של ממשלת לבנון, 7 בנובמבר 2023). קודם לכן נועד הוכשטיין עם יו”ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי. הוא גם נועד עם עבאס אבראהים, ראש מנגנון הביטחון הכללי לשעבר, ודן עימו בהתפתחויות ובדרכים להוציא את לבנון מהעימות בעזה ( חשבון X של עבאס אבראהים, 7 בנובמבר 2023). פגישה נוספת נערכה עם ג’וזף עון, רמטכ”ל צבא לבנון, במהלכה דנו במצבה הכללי של לבנון ובהתפתחויות בגבול עם ישראל (סוכנות הידיעות הלבנונית, 7 בנובמבר 2023).
פלסטינים
 • בראיון שהעניק אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, במטה חמאס בבירות, הוא נשאל אודות החזית הלבנונית “התומכת”, כפי שהגדיר זאת חסן נצראללה, ואמר כי אין ספק שמה שההתנגדות וחזבאללה עושים בדרום לבנון מוערך על ידי הפלסטינים. הוא ציין כי זוהי לא רק תמיכה מורלית אלא סיוע אמיתי במסגרתו מתנהלים עימותים יומיומיים עם ישראל, יש עשרות הרוגים אשר יש להם משפחות ויש כאלה שנעקרו בכוח, אפילו לתקופה זמנית, מבתיהם. כך, שכל מה שקורה בלבנון הוא חלק אמיתי מהתמיכה בהתנגדות הפלסטינית (אללואא’, 7 בנובמבר 2023).
 • בכיר חמאס, עלי ברכה, התייחס בראיון למעורבות לבנון. לגבי תגובת חמאס אם עמוס הוכשטיין יבקש מממשלת לבנון למנוע מהארגונים הפלסטיניים לבצע ירי רקטות מדרום לבנון בהתאם להחלטה 1701, ענה ברכה כי הוא אינו מוסמך לדבר בנושא זה. לגבי התיווך של הוכשטיין בנושא החטופים, ועל מעורבות עבאס אבראהים בנושא, אישר ברכה שעבאס אבראהים ביקר ב-4 בנובמבר בדוחה ונועד עם אסמאעיל הניה, והוסיף כי חמאס מקדמת בברכה את מעורבותו בנושא (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלג’דיד, 7 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

יהודה, שומרון והרשות הפלסטינית
פיגועים
 • ב-7 בנובמבר 2023, בשעות הצהריים, זוהה פלסטיני מתקרב לכיוון שער הכניסה ליישוב עפרה (צפונית- מזרחית לראמאללה), כשבידו סכין. חיילי צה”ל שהיו במקום פתחו לעברו באש והוא נמלט לכיוון עין יברוד הסמוך. כוחות צה”ל ביצעו סריקות לאיתורו (הצלה יו”ש, (7 בנובמבר 2023).
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע נרחבת ביהודה ושומרון. ביממה האחרונה נעצרו 37 מבוקשים מהם עשרה פעילי חמאס. מאז תחילת המלחמה בעזה נעצרו מעל ל-1,430 מבוקשים, מעל 900 הינם פעילי חמאס (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 8 בנובמבר 2023). משרד הבריאות ברשות הפלסטינית דיווח על 163 הרוגים ביהודה ושומרון מאז תחילת המלחמה בעזה (ופא, 7 בנובמבר 2023).
 • להלן אירועים מרכזיים :
  • ב-ליל 8-7 בנובמבר 2023 פעלו כוחות ביטחון סמוך לאוניברסיטת בירזית. הכוחות איתרו ציוד רב, חומרי הסתה ומיצגים של חמאס המשמשים את תאי הסטודנטים לתהלוכות והפגנות צבאיות (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 8 בנובמבר 2023).
אמצעי לחימה וחומרי תעמולה שאותרו באוניברסיטת ביר זית
(חשבון X של דובר צה"ל, 8 בנובמבר 2023)
      אמצעי לחימה וחומרי תעמולה שאותרו באוניברסיטת ביר זית
(חשבון X של דובר צה"ל, 8 בנובמבר 2023)
אמצעי לחימה וחומרי תעמולה שאותרו באוניברסיטת ביר זית
(חשבון X של דובר צה”ל, 8 בנובמבר 2023)
  • ב-8 בנובמבר 2023, הרסו כוחות משטרה במחנה הפליטים שעפאט את ביתו של מחמד אלזלבאני, אשר ביצע פיגוע דקירה (פברואר 2023) במעבר שעפאט בו נהרג לוחם משמר הגבול (משטרת ישראל, 8 בנובמבר 2023).
תמיכה ברצועת עזה
 • ברחבי יהודה ושומרון נמשכות תהלוכות התמיכה ברצועת עזה. בין התהלוכות התקיימה גם תהלוכה מטעם איגוד העיתונאים הפלסטינים בה הונפו ארונות קבורה סמליים, ובהם תמונות עיתונאים שנהרגו ברצועת עזה (ופא, 7 בנובמבר 2023).
 • מחמד חמאדה, דובר חמאס, הדגיש כי תפקידן של הגדה וירושלים חשוב ביותר. שכן לדבריו, ישראל חוששת מכמה חזיתות במקביל , והיא רואה בהתעוררות ובהתנגדות בגדה איום קיומי על כוחותיה ועל המתנחלים. זאת גם הסיבה שהיא מגבירה את מבצעי המעצרים. חמאדה הדגיש את הצורך להמשיך בהתגייסות הכללית בגדה ולנצל כל הזדמנות אפשרית לפגוע באינטרסים של ישראל ובהתנחלויות, וקרא ל”צעירים המהפכנים” להתגייס בכל האזורים כדי לבצע פיגועים איכותיים ובעלי השפעה (חריה ניוז, 8 בנובמבר 2023).
 מהפגנה בשכם (חשבון הטוויטר "פלסטין פוסט", 7 בנובמבר 2023).     התהלוכה של איגוד העיתונאים (אלקדס אלערבי, 7 בנובמבר 2023)
מימין: מהפגנה בשכם (חשבון הטוויטר “פלסטין פוסט”, 7 בנובמבר 2023).. משמאל: התהלוכה של איגוד העיתונאים (אלקדס אלערבי, 7 בנובמבר 2023)
הרשות הפלסטינית
 • חסין אלשיח’, מזכיר הוועד הפועל של אש”ף, שוחח עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. אלשיח’ הדגיש בשיחה את עמדתם המתנגדת לפגיעה באזרחים משני הצדדים, הפסקת אש מיידית, פתיחת מעברים בטוחים ואי עקירת תושבי רצועת עזה (חשבון הטוויטר של חסין אלשיח’, 7 בנובמבר 2023).
 • ג’בריל אלרג’וב, מזכיר הוועד המרכזי של פתח, נפגש במצרים עם סאמח שכרי, שר החוץ המצרי. השניים דנו במהלכי ההנהגה לעצירת “התוקפנות הישראלית״ ברצועת עזה וביהודה ושומרון, פתיחת מסדרונות הומניטריים וקיום וועידת שלום בינלאומית לפתיחת אופק מדיני, שיאפשר לפלסטינים להקים מדינה עצמאית. אלרג’וב הביע את הערכתו לתפקידה של מצרים בתמיכה בסוגיה הפלסטינית. שר החוץ שכרי הדגיש את הצורך בהפסקת אש מיידית ללא הגבלות או תנאים, ואת הדחיפות בהעברת סיוע הומניטרי לרצועת עזה (ופא, 7 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

איראן
 • נשיא איראן, אבראהים ראיסי, אמר בטרם צאתו לביקור במרכז אסיה, כי הנושא המרכזי, שבכוונתו להעלות בפגישותיו בטאג’יקיסטן ובאוזבקיסטן, הוא סוגיית רצועת עזה. הוא ציין, כי הנושא הפלסטיני הפך לעניינו של העולם האסלאמי כולו ואף של כלל האנושות. ראיסי הוסיף, כי קיימת כיום שנאה עזה בעולם כלפי “המשטר הציוני” וכן אכזבה מאזלת היד של הארגונים הבינלאומיים בהגנה על הפלסטינים (מהר, 8 בנובמבר 2023). 
 • חסין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה, אמר בנאום שנשא בפני נציגי המנהיג במשמרות המהפכה, כי “המשטר הציוני” דומה לשן רקובה שנותקה מהשורש וכי הוא חש כיום בשקיעתו המוקדמת והמהירה. הוא ציין, כי ממשל ארה”ב נתון במצב של עמימות אסטרטגית ובלבול ופועל כמי שאין לו מטרה וכמי שאינו מסוגל למצוא את דרכו. לדבריו, ארה”ב מעולם לא הייתה מבודדת כל כך. היא איבדה את מעמדה העולמי ומשקיעה במשטר, שאין בו שום תועלת עבורה. סלאמי הוסיף, כי תבוסת “המשטר הציוני” ושקיעתה של ארה”ב תורמות לשלום ולביטחון בעולם (פארס, 7 בנובמבר 2023). 
פעילות מיליציות פרו איראניות
עיראק וסוריה
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות לביצוע מספר תקיפות נוספות נגד בסיסי צבא ארה”ב בעיראק ובסוריה: בבסיס האמריקני שליד נמל התעופה ארביל בצפון עיראק ובבסיס הבסיס האמריקני בשדה הגז קוניקו באזור דיר אלזור (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות, 7 בנובמבר 2023).
תימן[2]
 • יחיא סריע דובר הכוחות המזוינים של החות’ים בתימן, פרסם תיעוד שיגור כלי טיס בלתי מאוישים לעבר “יעדים שונים בשטחי האויב הציוני” (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 7 בנובמבר 2023). בשטח לא אותרה הפעילות.
 • עלי אלקחום, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, אמר שעל ישראל וארה”ב להבין שתקופת בידוד פלסטין נגמרה וכי תלונות ישראל לאו”ם בנוגע לתקיפות שהם מבצעים, לא מדאיגות אותם והן רק משקפות את הפחד של ישראל מפעולותיהם (אלמסירה, 7 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

הזירה הבינערבית
מצרים
 • עבד אלפתאח אלסיסי, נשיא מצרים, נועד בקהיר עם ויליאם ג’וזף ברנס, ראש ה-.CIA בפגישה הדגיש אלסיסי כי הפסקת אש מיידית היא חיונית כדי להגן על האזרחים וכדי להקל על הכנסת סיוע ההומניטרי. ברנס ציין כי הוא מעוניין להמשיך לקיים תיאום אינטנסיבי עם מצרים כדי לפתור את המשבר (אתר של לשכת הנשיאות המצרית., 7 בנובמבר 2023).
ירדן
 • עבדאללה השני, מלך ירדן, נועד בבריסל, בנוכחות יורש העצר חסין, עם אורסולה פון דר ליין נשיאת הנציבות האירופית. בפגישה ציין עבדאללה כי יש לשמור על חיי האזרחים ולפעול להפסקת אש ברצועת עזה. הוא הדגיש כי הם מתנגדים לכל ניסיון להפריד בין יהודה ושומרון לבין רצועת עזה, משום ששתיהן הן “חלק מפלסטין (חשבון X של ארמון המלוכה הירדני, 7 בנובמבר 2023).
סעודיה
 • פיצל בן פרחאן, שר החוץ הסעודי, גינה בתוקף את “הפשעים נגד האנושות שמבצעת מכונת המלחמה הישראלית כלפי הפלסטינים”. הוא הלין על שתיקת הקהילה הבינלאומית אשר, לדבריו ,אינה עושה את חובתה לעצירת ההסלמה ולהבטחת הכנסה מיידית של סיוע הומניטרי ( בחשבון X של משרד החוץ הסעודי, 7 בנובמבר 2023).
 • “מקור דיפלומטי” דיווח על קיומם של חילוקי דעות בין מדינות ערב בנוגע להחלטות שתתקבלנה בכינוס פסגת החירום של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי שצפוי להיערך בסעודיה ב-11 בנובמבר 2023. לדברי המקור, הסיבה לכך היא שחלק ממדינות המפרץ מסרבות להעביר סיוע כספי שעלול להביא לחיזוק חמאס (אלערבי אלג’דיד, 7 בנובמבר 2023).
 • נביל קאוק, חבר המועצה המרכזית של חזבאללה, אמר בהקשר זה כי אנשי הצמרת הפלסטינית לא מסתמכים על תוצאות פסגת החירום הערבית של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי אלא מתמקדים באסטרטגיות ההתנגדות, רקטות ולחימה ברצועת עזה (אלמנאר, 8 בנובמבר 2023).
הזירה הבינלאומית
ארצות הברית
 • ודנט פטאל, סגן דובר מחלקת המדינה של ארה”ב, מסר כי ארה”ב לא תומכת בהעברה כפויה של תושבים פלסטינים מחוץ לגבולות הרצועה וכי ארצות-הברית מתנגדת לכך שישראל תכבוש מחדש את רצועת עזה (רויטרס, 7 בנובמבר 2023).
בריטניה
 • מלך בריטניה, צ’ארלס השלישי, אמר בנאום פתיחת מושב הפרלמנט, שממשלת בריטניה תשאף לטפל בסוגיות בינלאומיות וביניהן השלכות “מעשי הטרור הברבריים נגד תושבי ישראל”. עוד ציין שהממשלה תתמוך במאמצי השלום והיציבות במזרח התיכון ובהכנסת סיוע הומניטרי לרצועת עזה (רויטרס, 7 בנובמבר 2023).
אוסטרליה
 • רשת אלג’זירה דיווחה על מפגינים פרו-פלסטיניים, רובם מוסלמים, ולצידם פעילי BDS מארגוני השמאל המקומיים, שניסו למנוע העמסת אמצעי לחימה וציוד, המיועדים לישראל, על גבי ספינה בנמל במלבורן (אלג’זירה, 8 בנובמבר 2023).
מפגינים מנסים למנוע העברת נשק וציוד לישראל בנמל במלבורן
 (אלג'זירה, 8 בנובמבר 2023)
מפגינים מנסים למנוע העברת נשק וציוד לישראל בנמל במלבורן
(אלג’זירה, 8 בנובמבר 2023)

[1] יצוין כי הציוד של מחבלי חמאס שנתפס כלל מטולי אר. פי.ג'י, רימונים חומרי בעירה כימיים, מקלעים ועוד. בסרטונים שפרסמה חמאס נראים מחבלי חמאס יורים בנשים וילדים.
[2] להרחבה אודות פעילות החותי'ם נגד ישראל מתחילת המלחמה, ראו פרסום מרכז המידע מ-2 בנובמבר 2023: "תנועת החות'ים ומלחמת חרבות ברזל".