מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל- 7 בנובמבר 2023, 13:00)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (7 בנובמבר 2023)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (7 בנובמבר 2023)

פצצות תאורה בשמי עזה (חשבון X של QUDSN, 6 בנובמבר 2023)

פצצות תאורה בשמי עזה (חשבון X של QUDSN, 6 בנובמבר 2023)

תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה

תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 7 בנובמבר 2023)

תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה

תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 7 בנובמבר 2023)

תקיפת חיל האוויר בח'אן יונס (חשבון X של QUDSN, 7 בנובמבר 2023).

תקיפת חיל האוויר בח'אן יונס (חשבון X של QUDSN, 7 בנובמבר 2023).

הפגישה עם משעל והניה (חשבון X של Jamiat Ulama-e-Islam Pakistan, 5 בנובמבר 2023)

הפגישה עם משעל והניה (חשבון X של Jamiat Ulama-e-Islam Pakistan, 5 בנובמבר 2023)

הפגישה עם משעל והניה (חשבון X של Jamiat Ulama-e-Islam Pakistan, 5 בנובמבר 2023)

הפגישה עם משעל והניה (חשבון X של Jamiat Ulama-e-Islam Pakistan, 5 בנובמבר 2023)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית
עיקרים
 • גזרה דרומית: לאחר שכיתרו את העיר עזה החלו כוחות צה”ל לפעול בתוך העיר תוך התמקדות במעוזי חמאס במחנה הפליטים שאטי, בצפון מערב העיר, ואזור בתי החולים; אלשפאא’, אלקדס והאינדונזי. במהלך הפעילות, נחשפו עדויות רבות נוספות לשימוש שעושה חמאס במתחמים אזרחיים לפעילות טרור. גורמי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין ממשיכים לטעון כי ידם על העליונה והם ערוכים ללחימה ממושכת וכי רוב ההרוגים הם אזרחים ולא פעילים או מפקדים צבאיים. במקביל נמשך ירי ספוראדי של רקטות לעבר ישראל.
 • מאז ה-7 באוקטובר נהרגו למעלה מ-1,400 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון. 240 חטופים, אזרחים וחיילים, נמצאים בשטח רצועת עזה. גורם בג’האד האסלאמי בפלסטין אמר כי ישראל תאלץ לבצע עסקת חליפין תמורת 6,000 האסירים בבתי הכלא בישראל.
 • רצועת עזה: על פי משרד הבריאות שבשליטת חמאס עד כה נהרגו 10,328 איש ברצועה. צה”ל המשיך לבקש מהאוכלוסייה להתפנות מאזור הקרבות בעוד חמאס מנסה למנוע את יציאתם במטרה שישמשו לה מגן אנושי במהלך הלחימה. מעבר רפיח נפתח שוב למעבר אזרחים זרים. אסמאעיל הניה וח’אלד משעל נפגשו בקטר עם משלחת הזדהות מפקיסטאן.
 • גזרה צפונית: נמשכו תקיפות חזבאללה לאורך הגבול. מטח רקטות חריג בהיקף ובטווח שוגר לעבר אזור חיפה. על השיגור קיבלה אחריות הזרוע הצבאית של חמאס. כוחות צה”ל תקפו בתגובה לאירועים יעדי טרור של חזבאללה בדרום לבנון.
 • יהודה ושומרון: במעבר קלנדיא (צפון ירושלים) בוצע ניסיון פיגוע דקירה. כוחות צה”ל סיכלו בטולכרם חוליה של ארבעה פעילי חמאס שתכננו לבצע פיגועים.
 • איראן: איראן ממשיכה במאמצים בזירה הבינערבית להביא להפסקת אש ברצועה. שר החוץ האיראני פועל במישור הדיפלומטי לקראת כינוס הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי.
 • המערכת הבינלאומית: מזכיר המדינה של ארה”ב נועד עם עמיתו התורכי. בארה”ב נהרג מפגין יהודי על ידי מפגין פרו פלסטיני.
זירת הלחימה
פעילות צה”ל בשטח
 • פעילות קרקעית משולבת: לאחר שכוחות צה”ל כיתרו את העיר עזה, החלה לחימה בתוך העיר עצמה תוך התמקדות במעוזי חמאס במחנה הפליטים שאטי, בצפון מערב העיר, ואזורי בתי החולים; אלשפאא’, אלקדס והאינדונזי (ראו מפה בהמשך). במקביל, השתלטו כוחות צה”ל על מעוז צבאי של חמאס בצפון הרצועה שם איתרו משגרים וטילי נ”ט, אמצעי לחימה מגוונים וחומרים מודיעיניים (דובר צה”ל, 7, 6 בנובמבר 2023). במהלך הפעילות, כוחות צה”ל איתרו וחשפו עדויות נוספות לשימוש שעושה חמאס במתחמים אזרחיים לפעילות טרור.
 • לוחמי צה”ל הרגו מחבלים רבים ביניהם מפקדי שטח בכירים. כמו כן, פעלו הכוחות להשמדת פירי מנהרות ותשתיות. בין השאר הושמד מתחם צבאי שהיה ממוקם מתחת למסגד, בו מוקמו חמישים בורות בהם נמצאו רקטות מוכנות לשיגור (דובר צה”ל, 6 בנובמבר 2023). במהלך הפעילות איתרו הלוחמים מספר פעילי חמאס שהתבצרו בתוך מבנה סמוך לבית החולים אלקדס ממנו תכננו לבצע מתקפה. הלוחמים הכווינו כלי טיס אשר תקפו את המחבלים. התקיפה גרמה לפיצוצי משנה משמעותיים שהעידו על הימצאות מחסן אמצעי לחימה בבית החולים או סמוך לו (דובר צה”ל, 7 בנובמבר 2023).
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (7 בנובמבר 2023)      פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (7 בנובמבר 2023)
פעילות כוחות צה”ל ברצועת עזה (7 בנובמבר 2023)
ירי טנק לעבר עזה (ערוץ אלע'ד, 7 בנובמבר 2023).    פצצות תאורה בשמי עזה (חשבון X של QUDSN, 6 בנובמבר 2023)
מימין: ירי טנק לעבר עזה (ערוץ אלע’ד, 7 בנובמבר 2023).
משמאל: פצצות תאורה בשמי עזה (חשבון X של QUDSN, 6 בנובמבר 2023)
 • פעילות אווירית: כלי טיס של חיל האוויר המשיכו בתקיפות מאסיביות נגד יעדי חמאס. המטוסים גם ביצעו תקיפות ממוקדות בהכוונה מודיעינית נגד חוליות שיגור. מטוס קרב, שפעל בהכוונה מודיעינית, סיכל מהאוויר את מפקד גדוד דיר אלבלח בחטיבת מחנות המרכז, אשר, יחד עם מפקדים נוספים במחנות המרכז, לקח חלק בשיגור מחבלי נח’בה לשטח ישראל ב-7 באוקטובר (דובר צה”ל, 6 בנובמבר 2023).
 • כתב ערוץ אלע’ד דיווח על תקיפות מאסיביות של חיל האוויר בח’אן יונס, שגרמו לדבריו, למותם של 11 פלסטינים ולפציעתם של כשלושים. לדבריו, תושבים רבים מתגודדים מול הכניסה לבית החולים נאצר בח’אן יונס (ערוץ אלע’ד, 7 בנובמבר 2023).


תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה”ל, 7 בנובמבר 2023)

תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 7 בנובמבר 2023)    תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 7 בנובמבר 2023)
תושבים רבים מתגודדים בשעות הבוקר מול הכניסה לבית החולים נאצר בח’אן יונס (ערוץ אלע’ד, 7 בנובמבר 2023)
תקיפת חיל האוויר בח'אן יונס (חשבון X של QUDSN, 7 בנובמבר 2023).      תקיפת חיל האוויר סמוך לבית החולים האינדונזי בצפון הרצועה (חשבון X של QUDSN, 7 בנובמבר 2023)
מימין: תקיפת חיל האוויר בח’אן יונס (חשבון X של QUDSN, 7 בנובמבר 2023). משמאל : תקיפת חיל האוויר סמוך לבית החולים האינדונזי בצפון הרצועה (חשבון X של QUDSN, 7 בנובמבר 2023)
 •  פעילות ימית: כוחות זרוע הים תקפו באמצעות חימוש מדויק מטרות חמאס ובכלל זה עמדות המיועדות לאמצעים טכנולוגיים (דובר צה”ל, 7 בנובמבר 2023).

מיקום בתי החולים ברצועה סביבם מתנהל קרב (ויקיפדיה)
מיקום בתי החולים ברצועה סביבם מתנהל קרב (ויקיפדיה)

תגובות לפעילות הקרקעית
 • ח’אלד משעל, יו”ר חמאס ב”חוץ”, הדגיש, בנאום שנשא לפעילים כוויתים, כי הזרוע הצבאית של חמאס מנהלת את המערכה בתבונה וערוכה להתמודד עם מערכה ממושכת. במקביל, הם ערוכים להתמודד עם כל הפסקת אש שלא תאלץ אותם לוותר על “הקווים האדומים”. הוא ציין כי למעט עקירה, כניעה או שחרור כל האסירים, חמאס תעשה כל ויתור לעצירת המלחמה בעזה. הוא ציין שאיראן תמכה בהם בכסף, בידע ובאמצעי לחימה, הוא יכול להודות לה על כך, אך אין משמעות הדבר שחמאס מסכימה לכל האג’נדה של איראן (קדס פרס, 6 בנובמבר 2023).
 • בראיון שהעניק מחמד אלהנדי, סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, הוא ציין שמצבה של הזרוע הצבאית של הארגון הוא טוב וכי הם ממשיכים להתעמת עם כוחות צה”ל באמצעות פצצות מרגמה ורקטות. כמו כן הם ממשיכים לשגר רקטות לעומק ישראל וליישובי עוטף עזה. לדבריו, המורל גבוה והם מוכנים למערכה ממושכת. הוא ציין כי ההצלחה היחידה של כוחות צה”ל היא לתקוף אזרחים בבתיהם, במסגדים, ובבתי חולים (אלג’זירה, 7 בנובמבר 2023).
 • בראיון נוסף הוא ציין, כי ישראל הורגת בעיקר אזרחים ולא מפקדי שטח צבאיים. הוא קרא לישראל לציין את שמות המפקדים שלטענתה נהרגו.[1] הוסיף כי מספר קטן של מפקדים צבאיים של הארגון נהרגו בתקיפות הישראליות (אתר ערוץ אלג’זירה מבאשר, 6 בנובמבר 2023; חשבון X של ערוץ אלג’זירה מבאשר, 6 בנובמבר 2023).
שיגור רקטות
 • במהלך היממה האחרונה שוגר מספר מועט של רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל. רוב השיגורים היו ליישובי עוטף ישראל (עוטף עזה לשעבר). מטח אחד שוגר לאזור אשדוד.
 • סה”כ שוגרו מאז תחילת המלחמה זה מרצועת כ-9,000 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל. כ-10% מהם היו שיגורים כושלים שנפלו בשטח הרצועה ובים.
נפגעים ישראלים
 • באירועי 7 באוקטובר נהרגו למעלה מ- 1,400 בני אדם. 240 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים בשטח רצועת עזה. 35 מהחטופים הם ילדים ונערים עד גיל 18, 32 מהחטופים מעל גיל 65. חמישה חטופים שוחררו. 348 חיילים וקצינים נהרגו מאז 7 באוקטובר 2023.
סוגיית החטופים
 • בראיון שהעניק מחמד אלהנדי, סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי חילופי השבויים אינם נוגעים רק לג’האד האסלאמי בפלסטין או לחמאס, אלא לכלל הפלסטינים, שכן בבתי הסוהר בישראל נמצאים יותר מ-6,000 אסירים פלסטינים. לדבריו, ישראל מנסה להתחמק מהעסקה. אבל, נוכח המספר הרב של החטופים ונוכח דעת הקהל הישראלית, שמקיימת פעילויות הזדהות רבות עם משפחות החטופים, תאלץ ישראל להסכים לעסקת חילופין “שתביא שמחה לכל בית פלסטיני”. יחד עם זאת, הוא ציין שכעת, בעיצומה של המערכה, הדיבורים אינם על עסקת חילופי שבויים, אלא על הפסקות אש שבהן ישוחררו כמה אזרחים, בעיקר אלה בעלי האזרחות הזרה, בתמורה לשחרור הילדים, הנשים ואסירים חולים מבתי הכלא בישראל, והכנסת דלק וסיוע רפואי (אלג’זירה, 7 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • ד”ר אשרף אלקדרה, דובר משרד הבריאות ברצועת עזה (בשליטת חמאס), עדכן (נכון לשעה 14:15) כי מספר ההרוגים ברצועה הוא 10,328 ומספר הפצועים הוא 25,956 (אתר פאלאינפו, 7 בנובמבר 2023).
המצב ברצועה
 • לנוכח הפעילות הצבאית האינטנסיבית, צה”ל ממשיך לקרוא לאוכלוסיית העיר עזה להתפנות מביתה לכיוון דרום הרצועה. והוא ואף הקצה מספר שעות, שנקבעו מראש, בהן אבטחו כוחות צה”ל מסדרון לפינוי האוכלוסייה (דובר צה”ל, 6 בנובמבר 2023). פעילי חמאס המשיכו בניסיונות למנוע מהאוכלוסייה להתפנות כדי שתשמש עבורם “מגן אנושי”.
 • דובר צה”ל בערבית פרסם סרטון המתעד שיירה רגלית של תושבי הרצועה הנעים מצפון לדרום על ציר צלאח אלדין . לאחר שהסרטון פורסם בכלי תקשורת פלסטינים , פרסמה לשכת ההסברה של חמאס הודעה בה דרשה להסיר אותו מהערוצים הפלסטינים מפני שלטענתה זהו סרטון במסגרת הלוחמה הפסיכולוגית שמפעיל דובר צה”ל על האוכלוסייה הפלסטינית (דף הפייסבוק של לשכת ההסברה, 7 בנובמבר 2023).
 תיעוד של תושבים מתפנים מעזה לדרום הרצועה על ציר צלאח אלדין (דובר צה"ל בערבית, 7 בנובמבר 2023)
תיעוד של תושבים מתפנים מעזה לדרום הרצועה על ציר צלאח אלדין (דובר צה”ל בערבית, 7 בנובמבר 2023)
 • מחמד אלעמאדי, יו”ר הוועדה הקטרית לשיקום הרצועה, גינה בתוקף את “שקריו של דובר צה”ל” לפיהם מצויות מנהרות מתחת לבית החולים הקטרי ברצועה. הוא ציין שהדברים שאמר הדובר נועדו להצדיק פגיעה במוסדות אזרחיים. הוא הזהיר כי פגיעה בבית החולים תגרום להפסקת מתן שירות לאלפי חולים, והיא תתווסף לשורת “פשעי המלחמה שביצע הכיבוש”. הוא קרא לקהילה הבינלאומית לגנות את הפגיעה בשירותי הבריאות בעזה, וללחוץ על ישראל לכבד את החוק הבינלאומי (חשבון X של משרד החוץ הקטרי, 7 בנובמבר 2023).
מעבר רפיח
 • ב-6 בנובמבר 2023 דיווחה רשות המעברים של ממשל חמאס ברצועה כי מעבר רפיח נפתח מחדש למעבר זרים, אזרחים בעלי אזרחויות כפולות ופצועים. גורמים בחמאס מסרו כי פתיחת המעבר התאפשרה לאחר שהושג הסכם, בתיווך מצרי, המאפשר פינוי שלושים פצועים מהרצועה. יום קודם לכן דווח כי חמאס השעתה את יציאת הזרים לאור סירובה של ישראל להעביר פצועים דרך מעבר רפיח (סוכנות הידיעות הצרפתית, 6 בנובמבר 2023). דווח כי מצרים דאגה לסדר מקומות לינה ושהייה לפלסטינים הממתינים בשטחה כדי לחזור לרצועה (דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 7 בנובמבר 2023).
 מקומות לינה ושהייה לפלסטינים הממתינים (דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 7 בנובמבר 2023)    מקומות לינה ושהייה לפלסטינים הממתינים (דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 7 בנובמבר 2023)
מקומות לינה ושהייה לפלסטינים הממתינים (דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 7 בנובמבר 2023)
 • במקביל, דווח כי ישראל החזירה פועלים נוספים מישראל לרצועת עזה. הפועלים נכנסו לרצועה דרך מעבר כרם שלום.
סיוע לרצועה
 • איחוד האמירות שלחו ציוד לנמל התעופה אלעריש במצרים שנועד להקמת בית חולים שדה בתוך רצועת עזה (סוכנות הידיעות המעא”מית, 6 בנובמבר 2023).
חמאס
 • בראיון שהעניק ע’אזי חמד, חבר הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, אמר כי ישראל ממשיכה במדיניות השקר שלה כדי להצדיק את “פשעיה” ואת כישלונה הצבאי. הוא קרא לדובר צה”ל לחשוף את רשימת שמות מנהיגי חמאס שחוסלו ע”י ישראל. לדברי חמד ישראל מהווה איום אסטרטגי לכל מדינות האזור ולא רק עבור הפלסטינים. חמד גם ציין כי להתקפות נגד בסיסים אמריקאים בסוריה ובעראק אין קשר לרצועת עזה והם נמשכות כבר שנתיים, וכי “ההתנגדות הפלסטינית” נלחמת לבדה (אתר ערוץ אלג’זירה מבאשר, 6 בנובמבר 2023; ערוץ הטלגרם של אלג’זירה מבאשר, 7 בנובמבר 2023).
 • Maulana Fazl-ur-Rehman, יו”ר המפלגה הדתית הפקיסטנית אגודת חכמי הדת המוסלמים (Jamiat Ulama-e-Islam Pakistan JUI-F) נפגש עם אסמאעיל הניה וח’אלד משעל, בכירי חמאס, בקטר כדי להביע הזדהות עם תושבי רצועת עזה. יו”ר המפלגה ציין שהפלסטינים לא רק נלחמים למען אדמתם, אלא הם מנהלים מערכה לשחרור מסגד אלאקצא והם ממלאים את חובתה של האומה האסלאמית כולה. הוא האיץ במדינות האסלאמיות לעמוד לצד הפלסטינים. הניה אמר שמדינות הטוענות שהן דוגלות בזכויות אדם מגיעות לתל אביב עם ספינות מלאות בנשק, והדגיש שזו חובתה של האומה האסלאמית להתאחד נגד “הזוועות הישראליות”. משעל אמר כי העוולות ב”פלסטין” ובקשמיר הן “סטירה לחי” עבור מדינות שמגנות מדינות אחרות על הפרת זכויות אדם (האתר הפקיסטני Arab News, 5 בנובמבר 2023).
הפגישה עם משעל והניה (חשבון X של Jamiat Ulama-e-Islam Pakistan, 5 בנובמבר 2023)       הפגישה עם משעל והניה (חשבון X של Jamiat Ulama-e-Islam Pakistan, 5 בנובמבר 2023)
הפגישה עם משעל והניה (חשבון X של Jamiat Ulama-e-Islam Pakistan, 5 בנובמבר 2023)

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
לבנון
 • במהלך היממה האחרונה נמשכו תקיפות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל ויישובי הצפון שכללו שיגור פצצות מרגמה, ירי טילי נ”ט ושיגור רקטות. ב-7 בנובמבר 2023 תקף צה”ל חוליית נ”ט שהתכוונה לירות לעבר ישראל (דובר צה”ל, 7 בנובמבר 2023).
 • בשעות אחר הצהרים שוגר מטח של כשלושים רקטות לעבר ישראל. הרקטות הגיעו עד לאזור מפרץ חיפה. היה זה השיגור בעל הטווח הגדול ביותר מאז מלחמת לבנון השנייה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הזרוע הצבאית של חמאס בלבנון קיבלה אחריות על ירי לעבר יישובי הצפון של 16 רקטות. לדברי ההודעה הירי בוצע בתגובה למעשי “הטבח והתוקפנות של הכיבוש נגד עמנו ברצועת עזה” (ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית של חמאס, 6 בנובמבר 2023).
 • בתגובה, תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר מטרות חזבאללה, ובמקביל בוצע ירי ארטילרי. בין היעדים שהותקפו היו גם אתרים בהם ממוקמים אמצעים טכנולוגיים של חזבאללה, מחסן אמצעי לחימה, עמדות שיגור ותשתיות טרור (דובר צה”ל, 6 בנובמבר 2023).
תקיפת תשתית טרור של חזבאללה.      תקיפת מחסן אמצעי לחימה ועמדת שיגור (אתר דובר צה"ל, 6 בנובמבר 2023)
מימין: תקיפת תשתית טרור של חזבאללה. משמאל: תקיפת מחסן אמצעי לחימה ועמדת שיגור (אתר דובר צה”ל, 6 בנובמבר 2023)
הרוגים לחזבאללה
 • חזבאללה דיווח על שני פעילים שנהרגו כ”שהידים בדרך לירושלים״ מבלי לציין את מועד או מיקום מותם. ההרוגים הם (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 6 בנובמבר 2023):
 • חסין לטפי סויד, המכונה מאזן, ממרכבא (Markaba) בדרום לבנון.
 • מחמד מלחם יוסף, המכונה מג’אהד, מהעיירה חאם (Ham) בבקעת הלבנון.
שני הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 6 בנובמבר 2023)      שני הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 6 בנובמבר 2023)
שני הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 6 בנובמבר 2023)
יוניפי”ל
 • דובר יוניפי”ל, אנדראה טננטי, התייחס למותם של ארבעת האזרחים הלבנונים (5 באוקטובר 2023) וציין שביוניפי”ל מזכירים לכלל הצדדים שתקיפות נגד אזרחים מהוות הפרה של החוק הבינלאומי. לדבריו, הסבירות שההסלמה בגבול לבנון תצא מכלל שליטה היא גבוהה ועל כן יש לעצור אותה (אלנשרה, 6 בנובמבר 2023).
ארגונים פלסטינים
 • בראיון שהעניק מחמד אלהנדי, סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין. הוא הזכיר את פעילות הג’האד האסלאמי בפלסטין מדרום לבנון ואמר, כי המסר מביצוע פעולות מזירת לבנון הוא להדגיש שמדובר בעם אחד, מטרה אחת, וכי הם מתמודדים עם אויב אחד, ששם לו למטרה לא רק את “פלסטין” אלא את כל האומה. הוא ציין שהפלסטינים בפזורה מהווים יותר ממחצית מכלל הפלסטינים, וכי תושבי מחנות הפליטים בלבנון, שהזרוע הצבאית של הארגון בלבנון מהווה חלק מהם, להוטים להשתתף בשחרור מולדתם (אלג’זירה, 7 בנובמבר  2023).

חזרה לעיקרים

יהודה, שומרון והרשות הפלסטינית
פיגועים
 • ב-7 בנובמבר 2023 בשעות הבוקר הגיעה למעבר כלי הרכב קלנדיא (צפונית לירושלים), פלסטינית עטופה בדגל חמאס. הפלסטינית שהגיעה רגלית אחזה בסכין והתקדמה לעבר המאבטחים ולוחמי משמר הגבול שהיו במקום. הכוחות שזיהו אותה ירו לעברה והיא נעצרה על ידי כוחות הביטחון. לא היו נפגעים.
דגל חמאס ירוק וסכין שהיו ברשות המפגעת (דוברות המשטרה, 7 בנובמבר 2023)
דגל חמאס ירוק וסכין שהיו ברשות המפגעת (דוברות המשטרה, 7 בנובמבר 2023)
פעילות סיכול ומנע
 • ב 6 וב-7 בנובמבר 2023 , עצרו כוחות ביטחון ישראליים 28 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון, מתוכם 11 פעילי חמאס. להלן אירועים מרכזיים:
  • בליל 7-6 לנובמבר 2023 מיפו כוחות הביטחון בסעיר (צפונית-מזרחית לחברון) את ביתו של המפגע, אשר ביצע את פיגוע הדקירה בירושלים בו נהרגה שוטרת מג”ב (6 בנובמבר 2023), כהכנה להריסתו. במהלך הפעילות יידו פלסטינים אבנים והשליכו בקבוקי תבערה לעבר הכוחות אשר הגיבו בירי (חשבון הX של דובר צה”ל, 7 בנובמבר 2023). הפלסטינים דיווחו על הרוג (מען, 7 בנובמבר 2023).
  • ב-7 בנובמבר 2023, לפנות בוקר, פעלו כוחות הביטחון במחנה הפליטים טולכרם לסיכול תשתיות טרור. הכוחות חשפו מטענים ומטעני גחון מוכנים לשימוש אשר יועדו לפגוע בהם. בנוסף הושלכו מטענים ובוצע ירי לעבר הכוחות שהשיבו באש, זוהו פגיעות. כלי טיס של חיל האוויר תקף חוליית חמושים שסיכנו את הכוחות בפעילותם (חשבון הX של דובר צה”ל, 7 בנובמבר 2023). הפלסטינים דיווחו על הרוג וארבעה פצועים. עוד, דיווחו על נזקים בתשתיות ובכבישים במחנה הפליטים בעקבות פעילות כוחות הביטחון (מען, 7 בנובמבר 2023).
אמצעי לחימה שנמצאו בטול כרם (חשבון X של דובר צה"ל, 7 בנובמבר 2023)      אמצעי לחימה שנמצאו בטול כרם (חשבון X של דובר צה"ל, 7 בנובמבר 2023)
אמצעי לחימה שנמצאו בטול כרם (חשבון X של דובר צה”ל, 7 בנובמבר 2023)
  • ב-6 בנובמבר 2023, סיכלו כוחות הביטחון ארבעה פעילי טרור בטולכרם, אשר נמנו עם תשתית טרור של חמאס, שהוכוונה ומומנה מהרצועה ואשר הייתה אחראית על ביצוע פיגועי ירי (דף הפייסבוק של משטרת ישראל, 6 בנובמבר 2023).
 הודעת אבל מטעם חמאס (אתר חמאס, 6 בנובמבר 2023).     כלי נשק שנמצאו ברשות חברי החולייה (דוברות המשטרה, 6 בנובמבר 2023)
מימין: הודעת אבל מטעם חמאס (אתר חמאס, 6 בנובמבר 2023).
משמאל: כלי נשק שנמצאו ברשות חברי החולייה (דוברות המשטרה, 6 בנובמבר 2023)
 • מתחילת המלחמה נעצרו מעל 1,350 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים, יותר מ-870 מהם משויכים לארגון הטרור חמאס (דובר צה”ל, 7 בנובמבר 2023). משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 163 הרוגים ביהודה ושומרון מאז תחילת המלחמה בעזה. ביממה האחרונה נהרגו שמונה פלסטינים, מהם ארבעה בעימותים עם כוחות הביטחון וארבעה בסיכול ממוקד בטולכרם (ופא, 7 בנובמבר 2023).
תמיכה ברצועת עזה
 • בעקבות פיגוע הדקירה בירושלים ב-6 בנובמבר 2023 בו נהרגה לוחמת משמר הגבול, בירך דובר חמאס, מחמד חמאדה, את “הצעירים המהפכנים” בירושלים וביהודה ושומרון אשר למרות פעילותה של ישראל נחושים לקחת חלק ב”מבול אלאקצא” באמצעות פיגועי ירי, דקירות ועימותים (ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרוון, 6 בנובמבר 2023). בעקבות סיכול המחבלים בטולכרם הדגיש חמאדה כי הדם הפלסטיני שנשפך בעזה ובגדה לא נשפך לריק. חמאדה קרא לפלסטינים להמשיך להתגייס במסגרת “מבול אלאקצא”, ולהסלים את פעילות ההתנגדות נגד צה”ל ו”מיליציות המתנחלים (חריה ניוז, 6 בנובמבר 2023).
הרשות הפלסטינית
 • אבו מאזן יו”ר הרשות הפלסטינית, שוחח עם קנצלר אוסטריה ודן עמו בצורך המיידי בהפסקת “התוקפנות הישראלית” ובהאצת הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה. אבו מאזן הביע התנגדות לעקירת תושבי הרצועה והזהיר מפני ההתקפות המתמשכות של כוחות צה”ל ושל המתיישבים נגד הפלסטינים ביהודה ושומרון (ופא, 6 בנובמבר 2023).
 • חסין אלשיח’, מזכיר הוועד הפועל של אש”ף, שוחח עם שר החוץ של מאע”מ, עבדאללה בן זאיד. השניים הדגישו בשיחתם את הצורך להיות מתואמים עם מדינות בעולם כדי ליצור תמיכה בינלאומית בהפסקת אש מיידית. הם גם ציינו, כי יש לפתוח מעברים בטוחים להעברת צרכים הומניטריים (חשבון X של חסין אלשיח’, 7 בנובמבר 2023). הוא גם נועד בפגישות נפרדות עם נציגי רוסיה ועמאן ברשות הפלסטינית במטרה לרתום את דעת הקהל העולמית ולפעול להפסקת “התוקפנות הגלויה נגד העם הפלסטיני”. שני הנציגים הביעו את תמיכתם בקידום הפסקת אש וביישום ההחלטות הבינלאומיות (חשבון X של חסין אלשיח’, 7 בנובמבר 2023).
 • לאחר ישיבתה השבועית, פרסמה ממשלת הרשות הפלסטינית מספר החלטות ביניהן אימוץ תכנית ממשלתית להעברת סיוע הומניטרי לתושבי רצועת עזה והפסקת התקיפות. השר לשלטון מקומי התבקש לגבש תכנית לתמיכה בעיריות רצועת עזה ובעובדיהן, בכדי לאפשר להן להמשיך להעניק שירותים לתושבים (ופא, 6 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

איראן
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, שוחח עם מקבילו הסעודי, פיצל בן פרחאן. בשיחה הודגש הצורך בכינוס דחוף של ראשי הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי כדי לדון במצב ברצועת עזה ובשליחת סיוע הומניטרי לרצועה (תסנים, 6 בנובמבר 2023). כמו כן, שוחח עבדאללהיאן עם מקבילו המצרי, סאמח שכרי, לקראת פסגת הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי הצפויה להתקיים בראשית השבוע הבא בריאד. השניים דנו במצב הביטחוני וההומניטרי ברצועת עזה (איסנ”א, 6 בנובמבר 2023)..
 • עבדאללהיאן טען במסיבת עיתונאים, כי בשלושת הימים האחרונים קיבלה איראן מסר מהאמריקאים שהם מעוניינים בהפסקת אש הומניטרית, כאשר בפועל הם תומכים בהמשך “רצח העם” בעזה. הוא קרא לארה”ב לשנות את מדיניותה בהקדם ולהפסיק את תמיכתה בישראל (איסנ”א, 6 בנובמבר 2023). 
 • מחמד ח’אתמי, נשיא איראן לשעבר, שלח מכתב למזכ”ל האו”ם, אנטוניו גוטרש, וקרא לו לנקוט בצעדים הדרושים כדי להשיג הפסקת אש ברצועת עזה ולעצור לאלתר את “הפשעים נגד האנושות, רצח העם והטיהור האתני”, שישראל מבצעת. כמו כן, קרא ח’אתמי למזכ”ל האו”ם לפעול להעמדתם לדין של האחראים לפשעים אלה (עצר-י איראן, 6 בנובמבר 2023).
 • סוכנות הידיעות העיראקית דיווחה ,מפי מקור מדיני שהוגדר “יודע דבר”, כי בעת ביקורו בטהראן, מסר ראש ממשלת עיראק, מחמד שיאע אלסודאני, להנהגה האיראנית אזהרה שהועברה על ידי מזכיר המדינה של ארה”ב, אנתוני בלינקן, בעת ביקורו בבגדאד, הנוגעת לתמיכתה של איראן במיליציות הפרו-איראניות, אשר תוקפות כוחות אמריקניים בסוריה ובעיראק (שפק ניוז, 6 בנובמבר 2023).
פעילות מיליציות פרו איראניות
עיראק וסוריה
 • במהלך היממה האחרונה המשיכו כוחות ההתנגדות האסלאמית לבצע תקיפות נגד בסיסי צבא ארה”ב בעיראק ובסוריה באמצעות טילים וכלי טיס בלתי מאוישים.
 • ” ההתנגדות האסלאמית בעיראק” קיבלה אחריות על ביצוע שש תקיפות נגד בסיסים אמריקניים בעיראק ובסוריה במהלך היממה האחרונה: בסיס עין אלאסד שבמערב עיראק הותקף שלוש פעמים, נמל התעופה ארביל שבצפון עיראק, בסיס תל בידר בצפון סוריה ובסיס אלתנף בדרום סוריה הותקפו כל אחד פעם אחת. עוד מסרה ה”התנגדות” כי בתקיפות הם עשו לראשונה שימוש בטיל מדגם “אקצא 1” לטווח בינוני (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות, 6 בנובמבר 2023).
טיל מדגם "אקצא 1"
 (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 6 בנובמבר 2023)
טיל מדגם “אקצא 1”
(ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 6 בנובמבר 2023)
 • כוחות הלוחמה בטרור הכורדים טענו כי יירטו שלושה כלי טיס בלתי מאוישים במרחב האווירי של נמל התעופה ארביל שבצפון עיראק( רויטרס , 7 בנובמבר 2023)
 • “גורמי ביטחון אמריקנים” ציינו כי מעל 45 אנשי שירות אמריקנים נפצעו מתקיפות המקושרות לאיראן וכי מאז ה-17 באוקטובר 2023 , בוצעו לפחות 38 תקיפות נגד בסיסים אמריקניים בסוריה ובעיראק (NBC, 6 בנובמבר 2023)
 • מחמד שיעא אלסודאני, ראש ממשלת עיראק, נועד עם גורמים במיליציות ושכנע אותם לא לערב את עיראק בעימות צבאי. צוין כי במהלך ביקורו בטהראן, ביקש אלסודאני מאיראן להפעיל לחץ על המיליציות הפרו-איראניות במדינה למנוע הסלמה (רשת אלשרק הסעודית , 6 בנובמבר 2023).
סוריה
 • דווח על פגישה שנערכה בין מפקדים בכירים במשמרות המהפכה האיראנים ומפקדים בחזבאללה במרכז קאסם סלימאני באלבוכמאל, במטרה לתמוך בהתנגדות האסלאמית בעיראק (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 6 בנובמבר 2023).
תימן[2]
 • יחיא סריע דובר הכוחות המזוינים של החות’ים בתימן, דיווח כי הם שיגרו מספר כלי טיס בלתי מאוישים לעבר “יעדים רגישים שונים” בישראל. לדבריו, כתוצאה מכך הופסקה הפעילות בבסיסים ובשדות תעופה שנתקפו למשך מספר שעות. סריע הוסיף כי הכוחות ממשיכים לבצע “פעולות צבאיות איכותיות למען העם הפלסטיני” עד שתיפסק התוקפנות הישראלית בעזה (ערוץ הטלגרם של דובר הכוחות, 6 בנובמבר 2023). יצוין כי זוהי הודעה שלישית במספר בה מקבלים החות’ים אחריות על שיגור לעבר ישראל וכי בשטח ישראל לא אותר דבר.

חזרה לעיקרים

הזירה הבינערבית
ירדן
 • מלך ירדן עבדאללה השני נועד בבריסל עם מזכ”ל נאט”ו, ינס סטולטנברג. עבדאללה ציין בפגישה, כי כיום משלמים כולם את המחיר על היעדר פתרון מדיני לסכסוך הפלסטיני-ישראלי. הוא קרא להפסקת אש מיידית ברצועת עזה והזהיר מפני הידרדרות המצב ביהודה ושומרון. סטולטנברג הדגיש שיש לפעול להפסקת אש כדי לאפשר לשלוח סיוע הומניטרי לעזה והזהיר כי הרעב מאיים על תושבי הרצועה ועל הפצועים בבתי החולים (פטרה, 6 בנובמבר 2023).
קטר
 • מאג’ד אלאנצארי, דובר משרד החוץ של קטר, הודיע כי המשרד המדיני של חמאס יישאר פתוח, כל עוד “אפשר להשתמש בו למימוש השלום” (אלחרה, 5 בנובמבר 2023). יצוין כי בכירי חמאס ביניהם אסמאעיל הניה וח’אלד משעל שוהים דרך קבע בקטר. להערכתנו, זו הפעם הראשונה שהממשל הקטרי מביע הסתייגות כלשהי מהמשך פעילות חמאס בשטחו.
פקיסטאן
 • דובר המפלגה הפקיסטנית, Mohammad Aslam Ghori, אמר כי המפלגה נמצאת בקשר מתמיד עם מנהיגי חמאס. היא גם ארגנה עצרות הזדהות בפשוואר, קווטה וקראצ’י, ומנהיגי חמאס, ובהם ח’אלד משעל ואסמאעיל הניה, נשאו נאומים בפני משתתפי העצרות הללו באמצעות וידאו. לדבריו, חלק מהארגונים של המפלגה אוספים כסף בפקיסטן עבור תמיכה כספית בחמאס. בתשובה לשאלה כמה כסף נתן Maulana Fazl-ur-Rehman לראשי חמאס, ענה הדובר כי הוא אינו יודע (אתר Voice of America בפשטו, 6 בנובמבר 2023).
הזירה הבינלאומית
או”ם
 • במסיבת עיתונאים שכינס אנטוניו גוטרש, מזכ”ל האו”ם, הוא ציין שרצועת עזה הופכת “לבית קברות לילדים”. הוא ציין שבלחימה בוצעו “הפרות ברורות של המשפט הבינלאומי” וכי המשך ההפצצות של צה”ל פוגעות באזרחים, בתי חולים, מקומות קדושים וכן במתקני האו”ם. יחד עם זאת הוא הדגיש בדבריו, כי חמאס וקבוצות חמושות נוספות ברצועה עושות שימוש באזרחים כמגן אנושי. הוא קרא להפסקת אש הומניטרית מיידית (רויטרס, 6 בנובמבר 2023).
 • ולקר טורק, הנציב העליון של האו”ם לזכויות אדם הגיע לביקור בן חמישה ימים במזרח התיכון לדיון עם בכירי ממשל בסוגיית הפרות זכויות האדם בעקבות ההסלמה הישראלית ברצועה. הנציב הגיע למצרים והוא צפוי לבקר במעבר רפיח. בהודעה מטעם הנציב, נמסר כי “החודש האחרון היה חודש שלם של טבח, סבל לא הכרחי, שפיכות דמים, הרס, זעם וייאוש”. הוא ציין שזכויות האדם נמצאות בשורש ההסלמה וממלאות תפקיד משמעותי ביציאה “ממערבולת הכאב הזו” (רויטרס, 7 בנובמבר 2023).
ארה”ב
 • אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב נועד באנקרה עם שר החוץ התורכי, האכאן פידאן, ודן עימו בהרחבת המאמצים ההומניטריים, מניעת התפשטות הסכסוך ברצועה והשגת שלום במזרח התיכון. בלינקן ציין שהפוגות הומניטריות עשויות לקדם את סוגיית השבויים וכי ארה”ב פועלת בצורה חסרת תקדים כדי להגיש סיוע הומניטרי וכדי לאפשר לאזרחים לצאת מהרצועה (רויטרס, 6 בנובמבר 2021).
 • מפגין פרו-פלסטיני היכה למוות באמצעות מגפון את פול קסלר, בן 69, מפגין תומך ישראל בצפון לוס אנג’לס, בקליפורניה. האירוע היה במהלך הפגנות פרו-פלסטיניות ופרו-ישראליות, שהתקיימו ב-5 בנובמבר 2023 בסמיכות בצפון העיר. לדברי נוכחים במקום, בין השניים התפתח עימות מילולי, שהסתיים ברצח. תחילה הובהל קסלר לבית חולים, אך למחרת, ב-6 בנובמבר 2023, נקבע מותו בעקבות דימום מוחי, שנגרם מהמכה שקיבל (NBC , ויינט, 7 בנובמבר 2023).

[1] דובר צה"ל פרסם את שמות מפקדים ופעילים שנהרגו כתוצאה מפעילות צה"ל. זאת, בניגוד לחמאס שמנסה להסתיר את שמות ההרוגים ולא פרסמה נתונים בנושא.
[2] להרחבה אודות פעילות החותי'ם נגד ישראל מתחילת המלחמה, ראו פרסום מרכז המידע מ-2 בנובמבר 2023: "תנועת החות'ים ומלחמת חרבות ברזל".