מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-7 בינואר 2024, 13:00)

תיעוד פעילות כוחות צה

תיעוד פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 7 בינואר 2024)

אמצעי לחימה שאותרו במלון (דובר צה

אמצעי לחימה שאותרו במלון (דובר צה"ל, 5 בינואר 2024)

חלק מאמצעי לחימה שאותרו בבית בח'אן יונס.

חלק מאמצעי לחימה שאותרו בבית בח'אן יונס.

עשן מיתמר הבוקר במרכז ח'אן יונס (חשבון X של שהאב, 7 בינואר 2024)

עשן מיתמר הבוקר במרכז ח'אן יונס (חשבון X של שהאב, 7 בינואר 2024)

הפעלה מחדש של מספר חדרי ניתוח בבית החולים אלשפאא' (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 6 בינואר 2024)

הפעלה מחדש של מספר חדרי ניתוח בבית החולים אלשפאא' (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 6 בינואר 2024)

הכנסת סיוע לרצועה ממאע

הכנסת סיוע לרצועה ממאע"מ דרך מעבר רפיח (ערוץ אלע'ד, 6 בינואר 2024)

תקיפת יעדי חזבאללה (דובר צה

תקיפת יעדי חזבאללה (דובר צה"ל, 6 בינואר 2024)

תיעוד שיגור הרקטות לעבר על הבסיס במירון (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 6 בינואר 2024)

תיעוד שיגור הרקטות לעבר על הבסיס במירון (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 6 בינואר 2024)

נצראללה נואם (ערוץ אלמנאר, 5 בינואר 2024)

נצראללה נואם (ערוץ אלמנאר, 5 בינואר 2024)

הלוויה בבירות (PALINFO, 4 בינואר 2024)

הלוויה בבירות (PALINFO, 4 בינואר 2024)

נפגעים בישראל, שיגור רקטות, זירה צפונית

עיקרים
 • גזרת הלחימה: כוחות צה”ל המשיכו בפעילות ברחבי הרצועה. מוקדי הפעילות היו העיר עזה וח’אן יונס. דווח כי כוחות צה”ל השלימו את פירוק המסגרת הצבאית של חמאס בצפון הרצועה אם כי בשטח ממשיכים הכוחות להתעמת עם חוליות טרור. הפלסטינים מדווחים על קרבות ותקיפות מהאוויר ברחבי הרצועה. הג’האד האסלאמי בפלסטין קיבל אחריות על שיגור רקטות מצפון הרצועה לעבר יישובי עוטף עזה.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,300 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 510 חיילים וקצינים. 132 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל. גורמים בחמאס ובג’האד האסלאמי בפלסטין ציינו, כי הם מוכנים למשא ומתן בנושא עסקת החטופים והם ממשיכים להציב כתנאי מוקדם הפסקת אש כוללת ולא הפסקת אש זמנית כפי שהציעו להם המתווכים.
 • רצועת עזה: חמאס הזהירה מפני ניצול המצב ההומניטארי הקשה ברצועה כדי ליצור מציאות חדשה במסגרתה תקים ישראל גופים אזרחיים לניהול הרצועה. בכירים מדגישים כי עתיד הרצועה נמצא בידי “ההתנגדות” והעם הפלסטיני.
 • הזירה הצפונית: חזבאללה הרחיב את פעילותו לאחר ששיגר כמה עשרות רקטות לעבר בסיס צה”ל במירון, לדבריו, בתגובה להתנקשות בחיי צאלח אלעארורי. לאור תקיפות צה”ל בדרום לבנון קרא חזבאללה לתושבי דרום לבנון להתרחק ממקומות בהם תוקפת ישראל. חסן נצראללה מזכ”ל חזבאללה נשא נאום בו הדגיש את ההשיגים בעימות מול ישראל.
 • יהודה ושומרון: בוצע פיגוע ירי צפונית מערבית לראמאללה. אזרח ישראלי נהרג. בפעילות כוחות ביטחון בג’נין נהרגה לוחמת משמר הגבול ונפצעו שלושה לוחמים מפיצוץ מטען. במחנה הפליטים ג’נין נפתחה סוכת אבלים לזכרו של צאלח אלעארורי.
 • מיליציות פרו איראניות: נמשכה פעילות נגד בסיסי ארה”ב בעיראק ובסוריה. החות’ים עשו שימוש זו לראשונה בכלי שיט בלתי מאויש נגד ספינה.
 • אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב החל בסיור במזרח התיכון. לאחר ביקור בתורכיה הוא הגיע לירדן.
 • ג’האד עולמי: דאעש פרסם הודעה בה קיבל אחריות על ביצוע הפיגוע ב-4 בינואר 2024 סמוך לקברו של קאסם סלימאני בכרמאן, בו נהרגו 91 בני אדם. בהודעה אחרת קרא דאעש לפגוע ביהודים ובעלי בריתם הנוצרים בכל מקום.
זירת הלחימה
 • כוחות צה”ל המשיכו בפעילות משולבת ברחבי רצועת עזה. כתב ערוץ אלע’ד ברפיח דיווח על תקיפות מאסיביות של חיל האוויר ברחבי הרצועה בין השאר באזור רפיח, אזור ח’אן יונס, בדיר אלבלח, ובמחנות הפליטים אלנציראת ואלמע’אזי. בעיר עזה בוצעה תקיפה באזור הסראיא, שבמרכז העיר, ותקיפה בג’באליא בצפון הרצועה (ערוץ אלע’ד, 7 בינואר 2024). בכלי התקשורת הפלסטינים דווח ביממה האחרונה על 122 הרוגים ו-256 פצועים (מען, 7 בינואר 2024).
תיעוד פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 7 בינואר 2024)    תיעוד פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 7 בינואר 2024)
תיעוד פעילות כוחות צה”ל (דובר צה”ל, 7 בינואר 2024)
 • כתבת ערוץ אלג’זירה שהסבירה על מוקדי הלחימה ציינה, כי בצפון הרצועה התנהלו חילופי אש כבדים בין כוחות צה”ל לפעילי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין בג’באליא ובמחנה הפליטים שלה. במרכז הרצועה ציינה, כי כוחות צה”ל הגיעו לאזור אלזואידה, ובמקביל הם כיתרו ממערב את מחנות הפליטים אלבריג’ ואלמע’אזי. באזור ח’אן יונס דיווחה על קרבות עזים בין כוחות צה”ל לפעילי הזרוע הצבאית של חמאס באזור אלזנה, בני סהילא ואלח’זאעה (מזרח ח’אן יונס), מרכז העיר ח’אן יונס, ושכונת מען בדרום העיר (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 6 בינואר 2024).
כתבת ערוץ אלג'זירה מסבירה אודות מוקדי הלחימה 
(ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 6 בינואר 2024)
כתבת ערוץ אלג’זירה מסבירה אודות מוקדי הלחימה
(ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 6 בינואר 2024)
 • צפון הרצועה: כוחות צה”ל השלימו את פירוק המסגרת הצבאית של חמאס בצפון הרצועה. הכוחות פעלו נגד חוליות מחבלים בבית לאהיא ובאלפרקאן, במהלך הפעילות זוהו מספר מחבלים שהפעילו רחפנים לפגיעה בכוחות. כלי טיס מאוישים מרחוק הרגו את המחבלים (דובר צה”ל, 6 בינואר 2024). באזור בית לאהיא איתרו הכוחות מתחם ובו עשרות משגרי רקטות. המשגרים הושמדו (דובר צה”ל, 7 בינואר 2024).
 • העיר עזה: נמשכה הלחימה במספר מוקדים בעיר. במהלך הפעילות איתרו הכוחות, בתוך מרפאה, שקים של אונר”א בהם החביאו פעילי חמאס אפודים צבאיים של פעילי כוח נח’בה. במבנה סמוך אותרו מטולי RPG רובי קלאצ’ניקוב ותחמושת (דובר צה”ל, 6 בינואר 2024). בשכונת אלרמאל בעזה סמוך לשפת הים, פעלו הכוחות במלון בלו ביץ’, נגד עשרות מחבלים שהתבצרו במלון וירו טילי נ״ט לעבר כוחות צה״ל. בבית המלון אותרה תשתית של חמאס שכללה שבעה פירים שהובילו למנהרות ובתוכן חדרי שהייה עבור מחבלים. במנהרות נמצאו אמצעי לחימה רבים וכלי טיס בלתי מאוישים. הסתבר כי פעילי חמאס השתמשו במלון למחסה וניהלו ממנו לחימה מעל ומתחת לקרקע (דובר צה”ל, 5 בינואר 2024).
אמצעי לחימה שאותרו במלון (דובר צה"ל, 5 בינואר 2024)     אמצעי לחימה שאותרו במלון (דובר צה"ל, 5 בינואר 2024)
אמצעי לחימה שאותרו במלון (דובר צה”ל, 5 בינואר 2024)

אפודים צבאיים של חמאס שהוחבאו בתוך שקי אונר"א (דובר צה"ל, 6 בינואר 2024)
אפודים צבאיים של חמאס שהוחבאו בתוך שקי אונר”א (דובר צה”ל, 6 בינואר 2024) 

 • מרכז הרצועה: הכוחות השלימו את הפעילות ב”שכונת מגדלים”. שכונה בה מספר מבנים גבוהים השולטים על האזור. המבנים שימשו עבור פעילי חמאס כעמדות ירי נ”ט ונשק קל לעבר כוחות צה”ל. כמו כן אותרו בשכונה משגרי רקטות מוכנים לירי, מבנים ממולכדים, פירים רבים ומטענים רבים. באזור גם נמצאו מחסן ומעבדה כימית לייצור אמצעי לחימה. הכוחות הרסו מבנים ממולכדים, עמדות תצפית ופירים (דובר צה”ל, 5 בינואר 2024).
 • דרום הרצועה: לוחמי צה”ל שפעלו באזור ח’אן יונס הרגו מחבלים רבים מהאוויר ומהקרקע והשמידו מספר פירי מנהרות. הלוחמים איתרו מחסן אמצעי לחימה ובו עשרות רובי קלאצ’ניקוב, מעל מאה מחסניות, מטענים להפעלה מרחוק ומספר מטולי RPG . הכוחות השמידו את המחסן (דובר צה”ל, 6 בינואר 2024). באזור אותרו מספר עמדות שיגור מהן בוצעו שיגורים לעבר ישראל. העמדות הושמדו (דובר צה”ל, 5 בינואר 2024).
 • הלוחמים פעלו בבית ספר בבני סהילא שם נתקלו במחבלים רבים. במקום נמצא מידע מודיעיני רב אודות חטיבת ח’אן יונס. בבית פרטי במקום איתרו הכוחות אמצעי לחימה רבים ששימשו את פעילי חמאס. חלקם אותרו בחדר שינה לצד בובות ומשחקי ילדים, ביניהם גם משחקים שתכניהם מסיתים נגד ישראל (דובר צה”ל, 6 בינואר 2024).
 חלק מאמצעי לחימה שאותרו בבית בח'אן יונס.     משחק ילדים שנמצא בבית, המסית נגד ישראל (דובר צה"ל, 6 בינואר 2024)
מימין: חלק מאמצעי לחימה שאותרו בבית בח’אן יונס. משמאל: משחק ילדים שנמצא בבית, המסית נגד ישראל (דובר צה”ל, 6 בינואר 2024)
 תקיפות צה"ל בשכונת חמד במערב ח'אן יונס (ופא, 6 בינואר 2024).    עשן מיתמר הבוקר במרכז ח'אן יונס (חשבון X של שהאב, 7 בינואר 2024)
מימין: תקיפות צה”ל בשכונת חמד במערב ח’אן יונס (ופא, 6 בינואר 2024).
משמאל: עשן מיתמר הבוקר במרכז ח’אן יונס (חשבון X של שהאב, 7 בינואר 2024)
הלחימה בראיית הפלסטינים
 • חמאס פרסמה הודעה לפיה כוחות צה”ל פתחו והרסו 1,100 קברים בשכונת אלתפאח במזרח העיר עזה. צוין שהכוחות לקחו ליעד לא ידוע 150 גופות שנקברו לאחרונה. התנועה ציינה, כי מדובר ב”פשע מתועב המבטא את אכזריות הכיבוש”. חמאס קראה לקהילה הבינלאומית ולארגוני זכויות אדם לשאת באחריות, לגנות את “פשעי הכיבוש” ולהעמיד לדין את מי שביצע אותם (ערוץ הטלגרם של חמאס, 6 בינואר 2024).
 • סאמי אבו זהרי, בכיר בחמאס, אמר כי ישראל וארה”ב הציבו מטרה לחסל את חמאס, אולם הם מדגישים שחמאס חזקה יותר מכדי שישראל תצליח לשבור או להחליש אותה, שכן חמאס היא רעיון והיא חלק בסיסי מהעם הפלסטיני. לדבריו, בשטח “ההתנגדות” הפלסטינית נמצאת במצב הטוב ביותר (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה מבאשר, 6 בינואר 2024).
שיגור רקטות
 • במהלך הימים האחרונים שוגרו מטחים בודדים של רקטות בעיקר לעבר יישובי עוטף עזה. פלוגות ירושלים, הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, קיבלה אחריות על מספר שיגורים:
  • ב-5 בינואר 2024 בסביבות 12:45 הודיעה הזרוע הצבאית על שיגור מטח רקטות לעבר נחל עוז ועלומים (ערוץ הטלגרם של פאלטודיי, 5 בינואר 2024).
  • ב-5 בינואר 2024 בסביבות 15:50 הודיעה הזרוע הצבאית על שיגור מטח רקטות לעבר שדרות, ניר עם ויישובי עוטף עזה (ערוץ הטלגרם של פאלטודיי, 5 בינואר 2024).
  • ב-6 בינואר בסביבות השעה 18:00 הודיעה הזרוע הצבאית על שיגור מטח רקטות לעבר שדרות, ניר עם ויישובי עוטף עזה (ערוץ הטלגרם של פאלטודיי, 6 בינואר 2024).
 • לדברי אנור אבו טה, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי, פעילי פלוגות ירושלים שיגרו ב-4 בינואר מטח רקטות לעבר ישראל מאזור צפון הרצועה שבשליטת צה”ל (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה מבאשר, 7 בינואר 2024).
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר 2023 נהרגו כ- 1,300 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 510 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 175 מתחילת התמרון הקרקעי ב- 27 באוקטובר 2023). 132 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל.
סוגיית החטופים
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר כי כל ההצעות והרעיונות, שנקודת המוצא שלהם אינה הפסקת התוקפנות וטיפול בסוגיית החטופים בהקשר כולל עם טיפול בסוגיות השיקום והמצור, לא יביאו לשום תוצאה. הוא הוסיף כי הם ממשיכים להיות פתוחים לכל רעיון, ברם לאור ההתנקשות בחיי אלעארורי על ה”התנגדות” להיות יותר זהירה (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 6 בינואר 2024) .
 • סאמי אבו זהרי, בכיר חמאס, כי המסר העיקרי של “ההתנגדות” הוא שחטופים לא ישוחררו בחיים אלא על פי החלטת ההתנגדות הפלסטינית, כאשר ישראל תשלם את המחיר שהיא דורשת וזאת, רק לאחר הפסקת התוקפנות על רצועת עזה. הוא ציין שחמאס פתוחה לכל התיווכים ולכל המסמכים והיוזמות וכי מטרתם העיקרית עתה היא הפסקת התוקפנות. אולם, יחד עם זאת, על ישראל לדעת שהגמישות הזו מצד חמאס אינה מגיעה ממקום של חולשה אלא ממקום של דאגה לעם הפלסטיני. אבו זהרי נשאל האם הוא יכול לאשר שלחמאס אין מניעה לחדש את המגעים, ואמר כי חמאס לא סגרה את הדלת מלכתחילה. הוא הוסיף, כי לא פורסמה מטעם חמאס אף עמדה שאומרת כי היא אינה רוצה עוד במאמצים שיביאו להפסקת התוקפנות (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה מבאשר).
 • אנואר אבו טה, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי לאחר ההתנקשות באלעארורי המשא ומתן וההידברות בנוגע להפסקת אש פסקו, אך הדגיש כי הנושא לא נסגר כליל משום שהם מעוניינים בהפסקת התוקפנות ופתוחים לכל המתווכים לשם כך. בתשובה לשאלה על הטיוטות שהוצגו להם לאחרונה, אמר אבו טה כי עמדת חמאס והג’האד האסלאמי מדברת על הפסקה כוללת של התוקפנות על רצועת עזה, ולאחר מכן יחלו הדיבורים. לדבריו, חלק מהמתווכים מציגים רעיונות בשם ישראל וארה”ב לחלק את הנושא לשלבים, דבר שהוא בראייתם “מלכודת להתנגדות”, כיוון שהשלב הראשון מדבר על הפוגה של שבועיים ושחרור שבויים, שהם לב המערכה הזו. לא ייתכן לוותר על הכוח שבידיהם בנושא זה עבור הפסקת אש של שבועיים, ולאחר מכן ישראל תחדש את הלחימה. הוא הוסיף כי הם גם מתעקשים על נסיגת כוחות צה”ל אל מחוץ לרצועת עזה. בנוסף הוא נשאל האם “היום שאחרי” מדאיג את ההתנגדות, וענה כי הוא אינו מדאיג אלא כואב, בהקשר של היקף האסון ההומניטרי שנגרם לרצועה (חשבון X של ערוץ אלמנאר, 6 בינואר 2024).
 • עלי אבו שאהין, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי בפלסטין וראש מחלקת ההסברה בארגון, ציין כי מה שהיה לפני ההתנקשות בחיי אלעארורי הוא דבר אחד ומה שאחרי הוא דבר אחר. לדבריו, הנהגות הג’האד האסלאמי בפלסטין וחמאס יערכו התייעצויות בנושא בימים הקרובים, לאחר סיום טקסי הקבורה. הוא ציין שיום או יומיים לפני החיסול, חמאס והג’האד האסלאמי מסרו למצרים מסמך משותף בתגובה למסמך המצרי. אלעארורי היה מעורב בניסוח המסמך המשותף של שני הארגונים, שנמסר למצרים, שהתנאי הבסיסי בו היה הפסקת התוקפנות ונסיגה מלאה של כוחות צה”ל מהרצועה. הוא ציין שרק לאחר מכן אפשר יהיה לדון במסמך המצרי שעסק רק בעסקת חילופין בשלושה שלבים שיוביל לריקון בתי הכלא הישראליים מהאסירים. הוא הדגיש שוב כי המשא ומתן בנושא יתנהל רק לאחר הפסקת התוקפנות (ערוץ היוטיוב של אלמיאדין, 4 בינואר 2024).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות ברצועת עזה, הנשלט ע”י חמאס, עדכן ב-7 בינואר נכון לשעה 13:25) כי מאז תחילת המלחמה ברצועת עזה נהרגו 22,835 פלסטינים ונפצעו 58,416 נוספים (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 7 בינואר 2024).
 • דובר צה”ל דיווח על מותם של אסמעיל סראג’, מפקד גדוד נוציראת וסגנו, אחמד והבה, בתקיפת חיל האוויר שבוצעה בהכוונה מודיעינית. סראג’, שימש בעבר כמפקד פלוגת נח’בה וכפעיל ייצור אמצעי לחימה רקטיים. סגנו, אחמד והבה, מונה לתפקיד לאחר שהסגן הקודם, עבד אלרחמאן נהרג על ידי כוחות צה”ל. והבה מילא מגוון תפקידי שטח ומטה בחמאס והוא עסק, בין השאר, בתוכנית האימונים של הארגון (דובר צה”ל, 6 בינואר 2024).
 אסמאעיל סראג'     אחמד והבה (דובר צה"ל, 6 בינואר 2024)
מימין: אסמאעיל סראג’. משמאל: אחמד והבה (דובר צה”ל, 6 בינואר 2024)
 • ב-4 בינואר 2024 מסר דובר צה”ל על מותו, בתקיפת כלי טיס, של ממדוח לולו, בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין אשר שימש כראש המטה המבצעי של מרחב צפון הרצועה. לולו שימש כסייען של ראשי מרחב צפון הרצועה בארגון, ועמד בקשר עם בכירי מפקדת הארגון בחו”ל. הוא גם יזם והוביל פיגועים והתקפות רבות כולל במהלך המלחמה (חשבון X של דובר צה”ל, 4 בינואר 2024).
ממדוח לולו (חשבון X של דובר צה"ל, 4 בינואר 2024)
ממדוח לולו (חשבון X של דובר צה”ל, 4 בינואר 2024)
 • ברשתות החברתיות דווח על מותו של מחמד אכרם שבאת, אבו סאג’ד, מפקד גדוד הארטילריה בבית חאנון בזרוע הצבאית של חמאס שנהרג בתקיפת כלי טיס ב-1 בינואר 2024 בשעות הבוקר (חשבון X של בן דודו, יוסף שבאת, 1 בינואר 2024; חשבון X של Mohamed Alzanin, 1 בינואר 2024).
מחמד אכרם שבאת (חשבון X של טחרור ואא'ל, 1 בינואר 2024)
מחמד אכרם שבאת (חשבון X של טחרור ואא’ל, 1 בינואר 2024)
המצב ברצועה
 • כתב אלג’זירה ציטט דו”ח ששלח אנטוניו גוטרש, מזכ”ל האו”ם, לחברי מועצת הביטחון ובו סקר את המצב ההומניטרי החמור ברצועת עזה. על פי הדו”ח יותר מחצי מיליון תושבי עזה מתמודדים עם רעב “קטסטרופלי” וכי מתפתח אסון בריאותי חמור ברצועה. גוטרש קרא לישראל לאפשר אספקת מים, חשמל ודלק לרצועה. גוטרש ציין כי תקיפות צה”ל פגעו בפעילותם של 94 בתי חולים ומרפאות ו-76 אמבולנסים. הוא הוסיף כי פעילותם של 125 מתקני אונר”א נפגעה בעקבות התקיפות וכי 308 תושבים מפונים, שהסתתרו בשטחי המתקנים, נהרגו ו -1,095 נפצעו. עוד ציין כי למעלה מ-60% מהבתים ברצועת עזה נפגעו או נהרסו וכי 144 אנשי או”ם נהרגו (חשבון X של כתב אלג’זירה, ראמי אלעיארי, 7 בינואר 2024).
 • משרד הבריאות ברצועת עזה הודיע כי הצליח להפעיל מספר חדרי ניתוח בבית החולים אלשפאא’ בעיר עזה. בעקבות זאת, קרא המשרד למוסדות האו”ם להעביר סיוע חירום, תרופות, ציוד רפואי ודלק לצורך המשך הפעלת בית החולים (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 6 בינואר 2024).
הפעלה מחדש של מספר חדרי ניתוח בבית החולים אלשפאא'
(דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 6 בינואר 2024)
הפעלה מחדש של מספר חדרי ניתוח בבית החולים אלשפאא’
(דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 6 בינואר 2024)
סיוע לרצועה
 • עמנואל מקרון, נשיא צרפת, הודיע כי לאור המצב ההומניטרי הקריטי ברצועת עזה, ערכו צרפת וירדן מבצע משותף להעברת סיוע הומניטרי בהצנחה (חשבון X של עמנואל מקרון, 5 בינואר 2024). יצוין כי זוהי הפעם הראשונה שצרפת משתתפת במבצע להצנחת סיוע הומניטרי לרצועה.
 • כתב ערוץ אלע’ד דיווח על המשך הכנסת סיוע הומניטארי ממאע”מ לרצועה דרך מעבר רפיח. לדבריו, המשאיות כוללות, בין השאר, כ-1.6 מיליון פרטי לבוש עבור התושבים המפונים (ערוץ אלע’ד, 6 בינואר 2024).
הכנסת סיוע לרצועה ממאע"מ דרך מעבר רפיח (ערוץ אלע'ד, 6 בינואר 2024)
הכנסת סיוע לרצועה ממאע”מ דרך מעבר רפיח (ערוץ אלע’ד, 6 בינואר 2024)
 • “גורם מצרי בכיר” במעבר רפיח מסר, כי ב-6 בינואר 2024 נכנסו לרצועה דרך מעבר רפיח שבעים משאיות סיוע הומניטארי וארבע משאיות דלק. לדבריו, הכנסת הסיוע לרצועה ובהמשך גם חלוקתו נעשית בתיאום עם הסהר האדום הפלסטיני ואונר”א. במקביל, דיווח מושל צפון סיני כי אלפי משאיות ממתינות באלעריש לכניסה לרצועה (דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 6 בינואר 2024).
סוגיית היום שאחרי
 • אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, מסר כי לקראת ביקורו של אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב באזור, הם מקווים שהוא הבין את היקף הטעויות שעשתה ארה”ב בתמיכתה בישראל, והביע תקווה שהוא יתמקד בהפסקת התוקפנות. הניה ציין, כי הם מקווים שהבכירים במדינות המערב ובמדינות האסלאמיות שייפגשו עם בלינקן ידגישו בפניו שעתיד האזור תלוי בסוגיה הפלסטינית. לדבריו, הפלסטינים לא יקבלו את המשך הכיבוש (ערוץ הטלגרם של אסמאעיל הניה, 5 בינואר 2024).
 • בהודעה שפרסמה חמאס מטעם הארגונים הפלסטיניים נמסר כי ישראל מתכננת לנצל את המצב ההומניטרי הקשה ברצועת עזה, כדי ליצור מציאות חדשה ולהקים גופים אזרחיים איתם היא תנהל את הרצועה כפוף לתנאים שלה. לדברי ההודעה, מדובר בקונספירציה שמטרתה לקבוע את צורת השלטון באזור ולהשלים את פרויקט חיסול הסוגיה הפלסטינית וכי חמאס ושאר הארגונים לא יעסקו בשום רעיון כזה או חלק ממנו (ערוץ הטלגרם של חמאס, 6 בינואר 2024).
 • עלי אבו שאהין, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, התייחס בראיון ל”יום שאחרי” ואמר כי ארה”ב וישראל, לדעתו, כבר משוכנעות שהן לא יצליחו להשיג את המטרות אותן הן הציבו בתחילת המלחמה, וכי לממשלת ישראל אין השקפה ברורה או שום תוכנית יציאה מרצועת עזה. הוא הדגיש כי עתיד הרצועה נמצא בידי “ההתנגדות” והעם הפלסטיני וכי ישראל לא הצליחה לשנות את המצב בשטח באופן שיאפשר לה לכפות את רצונה על הפלסטינים. הפתרון מבחינת ישראל הוא להיפטר מהפלסטינים ולעקור אותם מאדמתם, דבר שהוא בלתי אפשרי. הישראלים יוצאים מנקודת הנחה שההתנגדות הובסה, שעה שהמצב בשטח הוא שהיא נמצאת במצב הטוב ביותר, ההתנגדות מוכנה להמשיך בלחימה עוד חודשים, ישראל סופגת אבדות כבדות והיא מבולבלת, ואינה מצליחה לשלוט בשטח כך שהיא אינה יכולה לכפות תנאים מדיניים (ערוץ היוטיוב של אלמיאדין, 4 בינואר 2024).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • נמשכו תקיפות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל וריכוזי כוחות על גבול ישראל. בין 7-4 בינואר 2024 קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע 13 תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט, רקטות ורקטות ברכאן (בעלת רש”ק במשקל 500-300 ק״ג (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 6-4 בינואר 2024). כוחות צה”ל הגיבו בירי טנקים ובירי ארטילרי לעבר מספר אזורים בשטח לבנון. בשעות הערב תקף מטוס קרב מפקדה מבצעית של חזבאללה באזור בלידא שבדרום לבנון. כמו כן בוצעו תקיפות באזור עייתא אלשעב ומג’דל זון (דובר צה”ל, 5 בינואר 2024). במהלך הפעילות שוגר טיל קרקע-אוויר לעבר כלי טיס מאויש מרחוק של חיל האוויר בשטח לבנון, הכלי לא נפגע והמשיך במשימתו, הטיל לא חצה לשטח ישראל (דובר צה”ל, 6 בינואר 2024).
 • במהלך 6 בינואר 2024 גברו התקיפות משמעותית. בשעות הבוקר שוגרו למעלה מארבעים רקטות משטח לבנון שחצו לעבר ישראל באזור מירון. זמן קצר לאחר השיגורים תקף צה”ל בשטח לבנון חוליית מחבלים שלקחה חלק בשיגורים. כמו כן תקפו כוחות צה”ל מספר רב של יעדי טרור של חזבאללה בדרום לבנון. בין המטרות שהותקפו, עמדת וחוליות שיגור, מבנים צבאיים ותשתיות טרור (דובר צה”ל, 6 בינואר 2024).
תקיפת יעדי חזבאללה (דובר צה"ל, 6 בינואר 2024)     תקיפת יעדי חזבאללה (דובר צה"ל, 6 בינואר 2024)
תקיפת יעדי חזבאללה (דובר צה”ל, 6 בינואר 2024)
תיעוד שיגור הרקטות לעבר על הבסיס במירון
(ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 6 בינואר 2024)
תיעוד שיגור הרקטות לעבר על הבסיס במירון
(ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 6 בינואר 2024)
 • עלי שעיב, כתב רשת אלמנאר פרסם סרטון בו נראות תקיפות אוויריות של ישראל נגד חורשות אללבונה (Al-Labouneh), כשני ק”מ מדרום לאלנאקורה וכחצי ק”מ מצפון לגבול לבנון-ישראל (חשבון X של עלי שעיב, 7 בינואר 2024).

תקיפות אוויריות של ישראל נגד מטרות בחורשות אללבונה 
(חשבון X של עלי שעיב, 7 בינואר 2024)
תקיפות אוויריות של ישראל נגד מטרות בחורשות אללבונה
(חשבון X של עלי שעיב, 7 בינואר 2024)

 • חזבאללה הודיע כי כחלק מ”התגובה הראשונית לפשע החיסול” של צאלח אלעארורי ושל מקורביו באלצ’אחיה אלג’נוביה, תקפו פעיליו את “בסיס הפיקוח האווירי” מירון באמצעות 62 טילים מסוגים שונים וכי נגרמו פגיעות ישירות. בהודעה, הארגון פירט על מיקום הבסיס וציין כי מדובר במרכז היחיד לניהול, מעקב ובקרה אווירית בצפון ישראל, ובאחד משני הבסיסים המרכזיים בישראל לצד בסיס מצפה רמון בדרום (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית , 6 בינואר 2024).
 • כוחות אלפג’ר, הזרוע הצבאית של אלג’מאעה אלאסלאמיה, ארגון הקשור לתנועת האחים המוסלמים, הפועל בלבנון, קיבלה אחריות על שיגור שני מטחי רקטות לעבר קריית שמונה ב-5 בינואר 2024. לדברי ההודעה, התקיפות גרמו לפגיעות ישירות. הזרוע הודיעה כי היא תמשיך לבצע את פעולותיה וכי היא מחדשת את הבטחתה להגיב להריגת מנהיגי ולוחמי “ההתנגדות” (אתר אלג’מאעה אלאסלאמיה, 6 בינואר 2024). יוזכר כי שני פעילי הארגון נהרגו בהתנקשות צלאח אלעארורי בבירות.
התמונה שלוותה להודעת קבלת האחריות (חשבון x של האלג'מאעה אאלסלאמיה - צידון, 6 בינואר 2024)
התמונה שלוותה להודעת קבלת האחריות (חשבון x של האלג’מאעה אאלסלאמיה – צידון, 6 בינואר 2024)
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר בתגובה לשיגור הרקטות על ידי חזבאללה, כי אם “ההתנגדות” מתחייבת להגיב או לעשות משהו נגד ישראל, היא מקיימת ועושה זאת. הוא ציין שהתגובה הראשונית היא בבחינת אזהרה לאן יכולה להגיע תגובת “ההתנגדות” וחזבאללה על מותו של אלעארורי. לדבריו, תגובה שתשביע את רצונו של כל פעיל התנגדות היא זו שתגרום לישראל לסגת ותכפה משוואות חדשות על ישראל, שהחשובה שבהן היא הפסקת התוקפנות הישראלית על רצועת עזה. בתשובה לשאלה האם גם לזרוע הצבאית של חמאס בלבנון היה חלק בתגובה, השיב כי הוא לא מדבר על הפן המבצעי (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 6 בינואר 2024).
 • אנור אבו טה, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי שיגור הרקטות לעבר מירון הוא תגובה בלב ישראל מבחינת חיל האוויר ומערך המעקב והריגול שלה, וכי התגובה מוכיחה שאין כללי עימות בהגנה על בטחון לבנון, בטחון פלסטין ובטחון ההתנגדות, ושבטחונה ויכולתה של “ההתנגדות” הן מעל לכל שיקול מדיני, צבאי, בטחוני או מודיעיני (חשבון X של ערוץ אלמנאר, 6 בינואר 2024).
חזבאללה מסכם את פעילותו
 • חזבאללה פרסם אינפוגרף המסכם את הפעולות אותן ביצע מאז 8 באוקטובר 2023 עד 5 בינואר 2024 נגד ישראל. לפי חזבאללה, במהלך 89 יום ביצע הארגון 670 תקיפות נגד יעדים צבאיים על גבול ישראל לבנון, אשר גרמו למותם ופציעתם של 2,000 ישראלים. כמו כן, הותקפו 43 כלי רכב ומשוריינים ו-18 מפקדות. הארגון טוען כי ירה 182 פגזי מרגמה ו-98 רקטות, והשתמש ב-17 כלי טיס בלתי מאוישים לתקיפה לצד 257 שיגורי נ”ט. כמו כן מציין חזבאללה כי בשל הפעילות פונו כ-230,000 תושבים מ- 43 ישובים על הגבול ( ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרית של חזבאללה, 5 בינואר 2024). חלק מהנתונים צוטטו על ידי חסן נצראללה בנאומו ב-5 בינואר 2024.
האינפוגרף שפרסם חזבאללה ( ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרית של חזבאללה, 5 בינואר 2024)
האינפוגרף שפרסם חזבאללה ( ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרית של חזבאללה, 5 בינואר 2024)
הרוגים באירועים
 • חזבאללה דיווח על מותם של ששה פעילים, כולם מדרום לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 6 בינואר 2024):
  • מצטפא חסן סעד, המכונה אבו חסן נור, במקור מבנת ג’ביל ותושב ברג’ אלשמאלי.
  • ח’צ’ר עלי מהנא, המכונה אבו עלי רצ’א, מכפרכלא.
  • מצטפא מחמוד ג’אבר, המכונה ג’ואד עבאס, ממחיביב.
  • עבאס חסין רמאל, המכונה עבד אלרסול, מאלעדיסה.
  • עבדאללה חסן אלאסמר, המכונה אבו חסין, מאלעדיסה.
  • חסן עבד ג’עפר, המכונה ד’ולפקאר, במקור מצור ותושב ברג’ אלשמאלי.

חזבאללה דיווח על מותם של ששה פעילים, כולם מדרום לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 6 בינואר 2024)

תושבי דרום לבנון
 • חסן פצ’לאללה, חבר סיעת חזבאללה בפרלמנט, ערך סיור בבנת ג’ביל שם פגש אזרחים לבנונים. פצלאללה ציין שהכפרים בחזית לוקחים חלק בפעולת ההתנגדות בכך שהם מדגישים את נוכחותם בשטח וכי קו החזית נועד להגן על לבנון ולתמוך ברצועת עזה. עוד הדגיש כי עליהם לדבוק בהתנגדות ולהרתיע את ישראל, כפי שחזבאללה הגיב באופן ראשוני לתוקפנות ישראל באלצ’אחיה אלג’נוביה. לדבריו, מה שקורה בדרום לבנון קשור להתפתחויות ברצועת עזה ולישראל אין ברירה אלא להפסיק את תוקפנותה בהדגישו, כי הם ימשיכו לתמוך באחיהם הפלסטינים (אלעהד, 6 בינואר 2024).
 • לאור תקיפות צה”ל בדרום לבנון קרא חזבאללה לתושבים להתרחק ממקומות בהם תוקפת ישראל, לא להתאסף בקרבתם ולהשאיר את מאמצי הסיוע לרשויות (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 7 בינואר 2024).
נאום חסן נצראללה
 • חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, נשא נאום (השני בשבוע) ב-5 לינואר 2024 בטקס אזכרה למחמד חסין יאע’י, אחד ממייסדי הארגון שמת ממחלה בסוף דצמבר 2023. להלן עיקרי הנאום (ערוץ אלמנאר, 5 בינואר 2024):
  • מתחילת המלחמה חזבאללה פגע במעל מאה ק”מ של חזית עם ישראל. היו פגיעות בכל מוצבי צה”ל לאורך הגבול מראש הנקרה עד החרמון. ממוצע של 7-6 פגיעות ביום. גם 17 יישובים אזרחיים הותקפו, בתגובה על פגיעה באזרחי לבנון או במטרה לפגוע בחיילי צה”ל השוהים שם.
  • הוא התגאה בעזיבה ההמונית של תושבי הצפון את יישובי קו הגבול וטען שישראל מסתירה כמדיניות את מספר ההרוגים והפצועים שלה וגם את המספר האמיתי של התושבים המפונים, אשר לדבריו מטילים לחץ כבד על ממשלת ישראל ובכך הוא רואה הישג.
  • ההתנקשות בצאלח אלעארורי לא יכולה לעבור ללא תגובה וללא עונש. הם לא מבטיחים נקמה בעתיד אלא נוקמים בפועל במסגרת המערכה שהם מנהלים.
  • בנוגע למצב תושבי דרום לבנון, חזבאללה אינו דורש מאף תושב בדרום לבנון להתפנות או להישאר בכפר בו הוא גר. הוא שיבח את תושבי הכפרים אשר משלמים מחיר ישיר בעימות, אך מציין כי הם מבינים שהמערכה היא למען לבנון כפי שהיא למען רצועת עזה, ואם ישראל תנצח ברצועת עזה, ייתכן שלבנון תהיה הבאה בתור.
נצראללה נואם (ערוץ אלמנאר, 5 בינואר 2024)
נצראללה נואם (ערוץ אלמנאר, 5 בינואר 2024)
צבא לבנון
 • ג’וזף עון, מפקד צבא לבנון, נועד בלשכתו עם מפקד יוניפי”ל, ארולדו לזארו, ודן עימו בשיתוף הפעולה והתיאום בין הצבא ליוניפי”ל נוכח המצב הנוכחי בדרום לבנון (חשבון X של צבא לבנון, 4 בינואר 2024).
ממשל לבנון
 • לבנון הגישה תלונה למועצת הביטחון של האו”ם על ההתנקשות בצאלח אלעארורי על ידי ישראל בבירות. בתלונה היא כינתה את הפעולה “כשלב המסוכן ביותר” בתקיפות של ישראל נגד המדינה. בתלונה נכתב כי בתקיפת אלעארורי ישראל השתמשה בשישה טילים וכי היא משתמשת במרחב האווירי של לבנון כדי לתקוף את סוריה (רויטרס, 5 בינואר 2024).
 • ג’וזף בורל, שר החוץ של האיחוד האירופי, ערך ביקור בלבנון במהלכו נפגש עם בכירי הממשל הלבנוני:
  • בפגישה שערך עם נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, דנו השניים בהתפתחויות האחרונות ברצועה ובדרום לבנון וכן בשיתוף הפעולה בין לבנון לאיחוד האירופי. מיקאתי הדגיש כי הם שואפים לשלום ולא למלחמה, ומבקשים יציבות. הוא הזהיר שכל פיצוץ נרחב בדרום לבנון יגרור את האזור לפיצוץ כולל. עוד ציין כי לבנון מחויבת ליישם את החלטה 1701, אך דבר זה מחייב את עצירתה של ישראל מהפרת הריבונות הלבנונית (חשבון X של ממשלת לבנון 6 בינואר 2024).
  • בפגישה עם נביה ברי, יו”ר הפרלמנט הלבנוני, הדגיש ברי את מחויבות לבנון להחלטות הבינלאומיות ובראשן החלטה 1701. לדבריו, הפתח ליישום ההחלטה ייווצר לאחר שישראל “תפסיק את תוקפנותה ותסיג את כוחותיה מכל השטחים הלבנוניים הכבושים”. בורל הביע דאגה מהמשך הלחימה ברצועה ואת חששותיו מהסלמה ישראלית. הוא הדגיש את הצורך להפסיק את הלחימה וטען כי יש להשיב את השקט ללבנון ולאחר מכן יהיה קל יותר לדון ביישום המלא של החלטה 1701 (אלנשרה, 6 בינואר 2024).
  • במסיבת עיתונאים משותפת שערכו ג’וזף בורל, ועבדאללה בו חביב, שר החוץ הלבנוני , אמר בורל כי יש להימנע מהסלמה בלבנון. הוא גם ציין כי אי אפשר לבודד את רצועת עזה מיהודה ושומרון והדגיש כי רצועת עזה חייבת להיות חלק מהמדינה הפלסטינית העתידית. בו חביב מצידו אמר כי השלום חשוב ביותר ללבנונים וכי הם מחויבים לו, והדגיש כי רק פתרון מדיני יכול לשים קץ לאלימות. הוא ציין כי הם מבקשים להימנע ממלחמה שיהיו לה השלכות חמורות וכי הם סיכמו עם האיחוד האירופי לפעול לצמצום ההסלמה (MTV, 6 בינואר 2024) .
  • בפגישה עם ג’וזף עון, מפקד צבא לבנון דנו השניים במצב בלבנון, במזרח התיכון ובהתפתחויות בדרום לבנון (חשבון X של צבא לבנון, 7 בינואר 2024).
  • רשת אלג’זירה דיווחה מפי “מקור בממשלת לבנון” כי במהלך פגישת ג’וזף בורל, עם משלחת של חזבאללה מסרו אנשי חזבאללה כי אין מקום לדיון בתיק הלבנוני ובהתפתחויות בדרום לבנון לפני הפסקת האש ברצועת עזה (אלג’זירה, 6 בינואר 2024).
הלווית צאלח אלעארורי
 • ב-4 בינואר 2024 נערכה בבירות הלוויתם של צאלח אלעארורי, ומלוויו עזאם אלאקרע ומחמד אלריס. ההלוויה נערכה בהשתתפות אלפי בני אדם, ובראשם חברי הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, חסאם בדראן, וסגנו של אלעארורי זאהר ג’בארין. בנאום מוקלט שהושמע במהלך הלוויה אמר יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, כי הם ימשיכו באותה הדרך, נאמנים לדם השהידים בעזה, ביהודה שומרון ובלבנון, (PALINFO, 4 בינואר 2024).
הלוויה בבירות (PALINFO, 4 בינואר 2024)
הלוויה בבירות (PALINFO, 4 בינואר 2024)
סוריה
 • דווח על פיצוצים שהתרחשו במחסני אמצעי לחימה ותחמושת של מיליציות הפועלות בחסות איראן באזורים אלע’ברה ושדה התעופה אלחמדאן במרחב הכפרי של אלבוכמאל. צוין, כי זמן קצר קודם לכן , נכנסו משאיות שהיו עמוסות אמצעי לחימה ותחמושת מעיראק לסוריה וככל הנראה הן היו היעד לתקיפה (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 7 בינואר 2024). העיתונאי זאנא אלעלי דיווח כי “כלי רכב עמוס בתחמושת השייך למיליציות הותקף באזור אלבוכמאל על-ידי כלי טיס בלתי מאויש של כוחות הקואליציה הבינלאומית (North Press, 7 בינואר 2024).

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
פיגועים
 • ב-7 בינואר 2024, בשעות הבוקר, בוצע ירי סמוך לצומת המשטרה הבריטית (צפונית-מערבית לראמאללה) כתוצאה מכך נהרג אזרח ישראלי. כוחות צה”ל החלו במרדף אחר מבצע הפיגוע וחסמו מספר צירי תנועה באזור (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 7 בינואר 2024).

זירת פיגוע הירי בצומת (חשבון X של שהאב, 7 בינואר 2024)
זירת פיגוע הירי בצומת (חשבון X של שהאב, 7 בינואר 2024)

פעילות סיכול ומנע
 • עד כה נעצרו מתחילת המלחמה כ-2,600 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים, כ-1,300 מהם משויכים לארגון הטרור חמאס (דובר צה”ל, 6 בינואר 2024).
 • ב-7 בינואר 2024, לפנות בוקר, פעלו כוחות ביטחון ישראליים במחנה הפליטים ג’נין. במהלך הפעילות נפגע ג’יפ של משמר הגבול מפיצוץ מטען נפץ רב עוצמה. לוחמת משמר הגבול נהרגה ושלושה לוחמים נוספים נפצעו. כלי טיס של חיל האוויר תקף קבוצת חמושים שהשליכה מטענים על הכוחות. בתקיפה נהרגו שישה חמושים פלסטינים (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 7 בינואר 2024).
 • גדוד ג’נין של פלוגות ירושלים קיבל אחריות לפיצוץ המטען לפנות בוקר וציין, כי פעיליו ניהלו קרבות וחילופי אש עם כוחות הביטחון הישראליים במקום (חשבון X של שהאב, 7 בינואר 2024). כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על שבעה הרוגים לאחר שאחד הפצועים באירוע נפטר מפצעיו לאחר מספר שעות (ופא, 7 בינואר 2024). בעקבות האירועים הכריזו הארגונים הפלסטינים בג’נין על שביתה כללית. כתבת ערוץ אלג’זירה, אשר דיווחה ממחנה הפליטים ג’נין מסרה, כי פעילי הארגונים החמושים במחנה ממשיכים לנקוט בזהירות מחשש לחזרת הכוחות למקום או מחשש שחלק מהכוחות נותרו בשטח (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 7 בינואר 2024).
 פיצוץ המטען. (חשבון X של שהאב, 7 בינואר 2024)    תיעוד הג'יפ שנפגע (חשבון X של שהאב, 7 בינואר 2024)
מימין: פיצוץ המטען. משמאל: תיעוד הג’יפ שנפגע (חשבון X של שהאב, 7 בינואר 2024)
תפילות יום שישי
 • מחלקת ההקדשים בירושלים מסרה כי בתפילת יום שישי בהר הבית ב-5 בינואר השתתפו 15 אלף מוסלמים, המספר הגדול ביותר מאז תחילת המלחמה (מען, 5 בינואר 2024). חמאס פרסמה הודעה בתגובה לצעדי הביטחון שנוקטת ישראל בעיר העתיקה וסביב הר הבית בה צוין, כי מעשי התוקפנות של כוחות הביטחון נגד המתפללים הפלסטינים והעובדה שמונעים מהם להגיע למסגד אלאקצא כבר 13 ימי שישי ברציפות היא “התנהגות נאצית” שרירותית והתקפה בוטה על המקומות הקדושים וחופש הפולחן. חמאס קראה לארגון לשיתוף פעולה אסלאמי ולליגה הערבית לשאת באחריותן להגן על ירושלים ומסגד אלאקצא מפני סכנת הייהוד, ולמנוע את ההפרות הישראליות נגד המקומות הקדושים האסלאמיים והנוצריים (PALINFO, 5 בינואר 2024).
 • דווח כי במספר ערים ביהודה ושומרון התקיימו לאחר תפילת יום שישי תהלוכות לאות תמיכה ברצועת עזה ובהתנגדות ולאות גינוי על ההתנקשות בחייו של של צאלח אלעארורי (אלערבי אלג’דיד, 5 בינואר 2024; חריה ניוז, 5 בינואר 2024).
תהלוכה בכפר עארורה (אלערבי אלג'דיד, 5 בינואר 2024).       תהלוכה בראמאללה בהשתתפות חבר הוועד הפועל של אש"פ, רמזי רבאח. (חשבון X של PALDF, 5 בינואר 2024)
מימין: תהלוכה בכפר עארורה (אלערבי אלג’דיד, 5 בינואר 2024). משמאל: תהלוכה בראמאללה בהשתתפות חבר הוועד הפועל של אש”פ, רמזי רבאח. (חשבון X של PALDF, 5 בינואר 2024)
סוכת אבלים לצאלח אלעארורי
 • במחנה הפליטים ג’נין נפתחה סוכת אבלים לזכרו של צאלח אלעארורי. עבד אלג’באר ג’ראר, בכיר חמאס, נשא דברים במקום ואמר כי “פשעי ישראל” לא יצליחו לשבור את כוח הרצון של הפלסטינים ולא יחלישו את רצונם להתנגד. הוא הוסיף כי ישראל שוגה באשליות שחיסולו של אלעארורי יסיים את “ההתנגדות”. ג’ראר הדגיש כי הריגת אלעארורי יהיה בבחינת קללה על ישראל, שכן בכל פעם שמנהיג נהרג, הוא חוזר בדמות רקטה, פצצה או מטוס, ומפחיד את ישראל ותושביה. הוא ציין כי אלעארורי הוא ממייסדי “גדודי אלקסאם” ביהודה ושומרון וכי יש לו טביעת אצבע גדולה בפעילות ההתנגדות, וישראל עדה למעשיו (חריה ניוז, 5 בינואר 2024).
סוכת האבלים. ג'ראר הוא זה שנשען על קב (חשבון X של שהאב, 5 בינואר 2024)     סוכת האבלים. ג'ראר הוא זה שנשען על קב (חשבון X של שהאב, 5 בינואר 2024)
סוכת האבלים. ג’ראר הוא זה שנשען על קב (חשבון X של שהאב, 5 בינואר 2024)
הרשות הפלסטינית
 • נביל אבו רדינה, דובר לשכת אבו מאזן, פרסם הודעה לפיה ישראל מסלימה את תוקפנותה נגד הפלסטינים ומבצעת “טבח עם” ברצועת עזה. במקביל היא עוסקת בסיפוח חשאי בשטחי יהודה ושומרון על ידי הגדלת מספר ההתנחלויות. מדיניות ישראל מפרה את כל החוקים הבינלאומיים ועתיד הפלסטינים ייקבע אך ורק על ידי העם הפלסטיני ולא על ידי אף גורם חיצוני אחר. הוא קרא לממשל ארה”ב להתערב באופן מיידי ולחייב את ישראל להפסיק לאלתר את תוקפנותה, משום שהמשכה יגרור את האזור למצב בלתי ניתן לשליטה (ופא, 6 בינואר 2024).
 • מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, נועד עם ג’יימס מקגולדריק ,מתאם האו”ם לעניינים הומניטריים ביהודה ושומרון ודן עימו במצב ההומניטרי הקשה ברצועת עזה ובצורך להגדיל את הסיוע ההומניטרי ולזרז את הגעתו. הוא ציין כי הם קוראים לנוכחות של צוותי או”ם במחנות פליטים פלסטיניים כדי לפקח על פעילות ישראל ומניעתה. לדבריו ישראל פוגעת במחנות הפליטים כדי להבעיר את המצב ביהודה ושומרון (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 4 בינואר 2024).
 • דיוויד קמרון, שר החוץ הבריטי, שוחח עם ריאצ’ אלמאלכי, שר החוץ ברשות הפלסטינית. בשיחה מתח קמרון ביקורת על הצהרות גורמים בממשלת ישראל שקראו לעקירת תושבי רצועת עזה למדינה שלישית תוך הפרה של זכויותיהם. קמרון גם הדגיש את הצורך להכנסת סיוע הומניטרי לעזה בדחיפות. אלמאלכי הודה לו על דחיית ההצהרות הללו כמו “הרעיונות” שהשר גלנט הציג בנוגע ל”יום שאחרי” וטען כי הם אינם ראויים להתייחסות מכיוון שאין בהם כל היגיון מדיני, ראייה לטווח הרחוק והבנה של נושא הריבונות. השניים סיכמו להמשיך לפעול למען הפסקת אש (ערוץ הטלגרם של משרד החוץ ברשות הפלסטינית, 6 בינואר 2024).

חזרה לעיקרים

איראן
 • נשיא איראן, אבראהים ראיסי, אמר בטקס הלוויית הרוגי המתקפה, שאירעה ליד קברו של קאסם סלימאני בכרמאן, כי סיום מבול אלאקצא יהיה סופו של “המשטר הציוני”. הוא ציין, כי למרות שחלפו תשעים יום מתחילת המלחמה, ישראל אינה מסוגלת להתעמת עם “ההתנגדות בפלסטין” והעולם ניצב כיום יותר מבכל זמן אחר לצד פלסטין ונגד “המשטר הציוני”. הוא שיבח את מפקד כוח קדס לשעבר קאסם סלימאני ואמר, כי הוא ו”כוחות ההתנגדות” בלמו את תכניתה של ארה”ב להקים “ישראל נוספת” באזור (אירנ”א, 5 בינואר 2024). 
 • חסין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה, אמר בטקס, כי “מבול אלאקצא” הוכיח את היכולת להביס את “המשטר הציוני”, שנקט במדיניות “מהנילוס עד הפרת” ורצה לקבור את האומה הפלסטינית. הוא ציין, כי אין עוד מקום בטוח עבור ישראל באדמת פלסטין וכי “לשלטונות הציוניים אין כל דרך להימלט מהביצה ההרסנית” והם יובסו בין אם יישארו בה ובין אם יעזבו (תסנים, 5 בינואר 2024).
 • שר החוץ האיראני, חסין אמיר עבדאללהיאן, שוחח עם מקבילו הסורי, פיצל אלמקדאד. אלמקדאד הביע תנחומים למשפחות ההרוגים בפיגוע בכרמאן. כמו כן, דנו השניים ב”פעולות הטרור האחרונות של המשטר הציוני בסוריה ובלבנון, בהתפתחויות האחרונות בפלסטין ובתוקפנות המשטר הציוני נגד עזה” (איסנ”א, 4 בינואר 2024). 
 • שר החוץ שוחח עם מחמד בן עבד אלרחמן אאל-ת’אני, ראש הממשלה ושר החוץ של קטר. השניים דנו במתקפה בכרמאן, בהשלכות הריגתו של צאלח אלעארורי בבירות, על המשא ומתן בתיווך קטר ובהתפתחויות האחרונות בעזה, במצרי באב אלמנדב ובים האדום. הם שבו והדגישו את הצורך בהפסקת מידית של “הרג תושבי עזה בידי המשטר הציוני”, מניעת “עקירה כפויה” של פלסטינים, הסרת המצור והעברת סיוע הומניטרי, תרופות ומזון לעזה (איסנ”א, 5 בינואר 2024).  עבדאללהיאן גם שוחח עם קתרין קולונה, שרת החוץ של צרפת, ודן עימה בהתפתחויות באזור ובאפשרות להתרחבות המלחמה (אירנ”א, 6 בינואר 2024).
 • אסמאעיל קאא’ני, מפקד כוח קדס, שלח איגרת תנחומים לאסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, בעקבות ההתנקשות בחייו של צאלח אלעארורי. באיגרת נכתב, כי “האויב והציונים רוצים להתנקש במנהיגי ההתנגדות כדי לחפות על תבוסתם הכבדה בעזה ובגדה המערבית” וכי אלעארורי הגיע לדרגת שהיד בזמן שהמערכה כנגד האויב ביהודה ושומרון מתחממת (תסנים, 7 בינואר 2024). 
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על מספר תקיפות נגד בסיסי ארה”ב בסוריה ובעיראק באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים, ביניהם תקיפת שני בסיסים אלתנף ואלשדאדי בסוריה באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים; בסיס חריר בארביל שבצפון עיראק; בסיס בשדה הנפט אלעמר שבסוריה ( ערוץ טלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 6-5 בינואר 2024).
 • תנועת האצילים (אלנג’באא’) מסרה כי התקיפות שבוצעו ב-6 בינואר 2024 הם “נקמת הדם” של בכיר המיליציה, אבו תקוא, שנהרג ב-4 בינואר 2024 מתקיפה אמריקנית (ערוץ הטלגרם של תנועת האצילים, 6 בינואר 2024).
 • ב-7 בינואר 2024 דווח באלג’זירה כי ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על תקיפת “בסיס של האויב הציוני בגולן באמצעות כלי טיס בלתי מאויש” (אלג’זירה, 7 בינואר 2024).
 • דווח כי מחמד כות’ראני, האחראי על הסוגיה העיראקית בחזבאללה, הגיע לבגדאד ונועד עם נציגי המיליציות במדינה כדי להתחיל ליישם אסטרטגיית הסלמה של הפעולות נגד הכוחות האמריקניים בעיראק. נמסר שהפגישה היא חלק מיישום האסטרטגיה עליה דיבר מזכ”ל חזבאללה, חסן נצראללה, בנאומו לפיה יש הזדמנות להיפטר מהנוכחות האמריקנית בעיראק (ג’אדה איראן, 6 בינואר 2024).
תימן
 • בראד קופר, מפקד הצי החמישי של חיל הים האמריקני, מסר כי כלי שייט נפץ חות’י פוצץ בים האדום. הוא ציין כי הייתה זו תקיפה כושלת וכלי השייט לא היה קרוב מספיק לאף ספינה של צי ארה”ב או ספינות מסחריות כדי לגרום לנזק או נפגעים. הוא ציין כי עד כה היו 25 תקיפות של החות’ים בים האדום ומפרץ עדן ואין סימנים להפסקת התקיפות הללו (רויטרס, 4 ינואר 2024). יצוין כי זו הפעם הראשונה בה תוקפים החות’ים באמצעות כלי שיט בלתי מאויש מאז תחילת המלחמה ברצועת עזה. יצויין כי החות’ים עשו שימוש בכלים אלה בעבר ללחימה נגד כוחות הקואליציה הסעודית.
 • יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, פרסם הודעה לפיה הם ביצעו תקיפה נגד ספינת קרב אמריקאית באמצעות כלי טיס בלתי מאויש וכי הם השתלטו על ספינה בריטית-ישראלית, והובילו אותה לנמל חדידה (חשבון של דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, יחיא סריע, 6 בינואר 2024). פיקוד מרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM) פרסם כי ב-6 בינואר 2024 בשעות הבוקר שיגרו החות’ים כלי טיס בלתי מאויש נגד ספינות לכיוון דרום הים האדום. עוד נמסר כי “הספינה USS LABOON יירטה את כלי הטיס וכי לא דווח על נזק (חשבון X של פיקוד המרכז, 6 בינואר 2024).
 • חברת האבטחה הימית הבריטית הודיעה כי התקבל דיווח על תקרית ביטחונית באזור באב אלמנדב בים האדום”. החברה המליצה לאנשי הצוות למזער תנועתם על הסיפון (רויטרס, 6 בינואר 2024). ארגון הספנות של הצבא הבריטי (UKMTO) מסר כי הוא קיבל דיווח על שישה כלי שיט קטנים שהתקרבו לספינה מסחרית כחמישים מיילים ימיים דרום-מזרחית למח’א שבתימן. נמסר שהרשויות חוקרות את המקרה והומלץ לספינות באזור לשוט בזהירות ולדווח לארגון על כל פעילות חשודה (חשבון X של ארגון הספנות הבריטי, 6 בינואר 2024).
 • עבד אלמלכ אלחות’י, מנהיג החות’ים בתימן, שיבח את פעילות החות’ים במסגרת תמיכתם בפלסטינים וציין, כי חזית תימן הפכה לחזית יעילה ובעלת השפעה נגד ישראל. הוא הזכיר בתוך כך את הטילים הבליסטיים ואת כלי הטיס הבלתי מאוישים שהארגון משגר ואת השפעת הפעילות על הכלכלה והמסחר של ישראל. אלחות’י קרא לעם התימני לצאת להפגנות וצעדות עממיות ברחבי המדינה, ובייחוד בבירה צנעאא’, כדי להביע תמיכה בפלסטינים (הטלגרם של תנועת אנצאר אללה, 4 בינואר 2024).
 • מהדי אלמשאט, יו”ר המועצה המדינית העליונה של תנועת החות’ים, מסר במהלך פגישה עם בכירים כי “הפשעים נגד אחינו בפלסטין לא יעברו בשתיקה” וכי ארבעים מיליון לוחמיהם ערוכים ללחימה. הוא ציין כי הם ימשיכו למנוע את מעבר הספינות הישראליות או ספינות ששטות לעבר נמלים ישראליים, עד אשר תופסק התוקפנות נגד רצועת עזה. בהתייחסו לתקיפה האמריקנית נגד כוחות חות’ים בים האדום ב- 31 בדצמבר 2023, הדגיש אלמשאט כי “הפשע האמריקני” לא יעבור ללא תגובה וכי ארה”ב תשלם על כך מחיר חסר תקדים (ערוץ הטלגרם של לשכת נשיאות תימן, 6 בינואר 2024)
 • בראיון שהעניק מחמד עלי אלחות’י, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, ל-BBC טען כי הזכות לשמור על הים האדום נתונה בידיהם ולא בידי ארה”ב וכי ארה”ב רק מחפשת בני ברית “שיוסיפו שמן למדורה”. הוא ציין שכל מדינה שתצטרף למבצע ״שומר השגשוג” בראשות ארה”ב תאבד את הביטחון הימי שלה וספינותיה תהפוכנה למטרה עבורם. הוא גם תקף את בחרין וטען כי היא מדינה מובסת שאין לה עצמאות מוחלטת ואיים כי אם היא תפעל נגד תימן היא תיענה בהתאם. הוא קרא לכל המדינות שלהן גישה לים האדום להגיע להסכם להוצאת הכוחות הזרים מהים האדום ומהים הערבי (חשבון X שלאלחות’י, 6 בינואר 2024).
 • מחמד עבד אלסלאם, דובר החות’ים, מסר כי העם התימני לא מאיים על אף מדינה שלא תוקפת אותו ובמקביל לא מקבל את מי שמתייחס אליו באיומים. לדבריו, מה שמאיים על האזור ועל מדינות אגן הים התיכון היא האכזריות הישראלית והמיליטריזציה של הים שארה”ב מבצעת למען ישראל. הוא הדגיש שעל ארה”ב ובעלות בריתה לוותר על היהירות ולהבין שהניסיונות להכניע אותם בכוח לא יניבו תוצאות (חשבון X של דובר החות’ים, 5 בינואר 2024).
 • עזת אלרשק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, התייחס להקמת הכוח הימי בהובלת ארה”ב “שומר השגשוג” ואמר כי שקידתה של ארה”ב בנושא במקביל להתנגדותה לכל הניסיונות של הקהילה הבינלאומית לעצור את המלחמה חושפים את שותפותה ואחריותה המלאה “לרצח העם ולטבח”. אלרשק מסר כי על ממשל ארה”ב לשקול מחדש את התנהלותו מול הסוגיה הפלסטינית וכי האהדה לישראל לא תפגע ברצון העם הפלסטיני וההתנגדות (בחשבון הטלגרם של עזת אלרשק, 5 בינואר 2024).
הזירה הבינערבית
מצרים
 • אסאמח שכרי, שר החוץ המצרי, שוחח עם קתרין קולונה, שרת החוץ של צרפת, על ההתפתחויות ברצועה ועל המאמצים הבינלאומיים להבטחת הסיוע ההומניטרי. במהלך השיחה, אישר שכרי את סירובה המוחלט של מצרים לכל הצעדים וההצהרות המעודדים את יציאת הפלסטינים מאדמותיהם. הוא הדגיש את ההכרח ליישם באופן מלא את החלטת מועצת הביטחון 2720.[1] השניים גם שוחחו על ההתפתחויות בזירה הלבנונית ועל האיומים בים האדום, וכן הזהירו מפני הסכנה של תרחישי הרחבת הסכסוך וערעור היציבות (אלקאהרה, 6 בינואר 2024)
קטר
 • מחמד בן עבד אלרחמן, ראש הממשלה ושר החוץ הקטרי, שוחח עם נג’יב מיקאתי ראש ממשלת המעבר בלבנון ודן עימו בהתפתחויות האחרונות ובמצב ברצועת עזה ובשטחים הפלסטיניים. אלרחמן הדגיש את הסכנה שבניסיונות להוביל את לבנון למלחמה אזורית ואת הצורך שהקהילה הבינלאומית תפעל לעצירת ההפרות של ישראל (חשבון X של משרד החוץ הקטרי, 5 בינואר 2024).
הזירה הבינלאומית
ארה”ב
 • מחלקת המדינה של ארה”ב מציעה סכום של עד 10 מיליון דולר עבור מסירת מידע אודות חמישה בני אדם שמממנים את חמאס או מידע שיסייע לשבש את המנגנונים הפיננסיים של התנועה. נמסר כי הכסף ישולם עבור מידע על מקורות ההכנסה של חמאס, תורמיה, מוסדות המאפשרים את עסקאותיה ועוד(אתר מחלקת המדינה של ארה”ב, 5 בינואר 2024).
 • אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, שוחח בטלפון עם קתרין קולונה, שרת החוץ של צרפת, והשניים דנו בחשיבות האמצעים למנוע מהסכסוך ברצועה להתפשט, להפחית את המתיחות ביהודה ושומרון ולהימנע מהסלמה בלבנון ובאיראן. השניים הדגישו את חשיבות צמצום הפגיעה באזרחים ברצועת עזה ואישרו מחדש את דחיפות התיאום הבינלאומי כדי להבטיח הגעת סיוע הומניטרי לתושבי הרצועה. בלינקן קרא לסיום מיידי של המתקפות הלא חוקיות של החות’ים נגד הספנות המסחרית בים האדום (אתר מחלקת המדינה של ארה”ב, 4 בינואר 2024).
 • מזכיר המדינה של ארה”ב אנתוני בלינקן, הגיע לסבב ביקורים במזרח התיכון. את הסבב הוא החל בתורכיה שם נפגש עם רג’פ טייפ ארדואן, נשיא תורכיה, ושוחח עימו על ההתפתחויות ברצועת עזה. בלינקן הדגיש בפגישה את הצורך למנוע את התרחבות הסכסוך, להבטיח את שחרור החטופים, להרחיב את הסיוע ההומניטרי ולצמצם את הפגיעה באזרחים. הוא גם הדגיש את הצורך לפעול למען שלום אזורי רחב ובר קיימא שיבטיח את ביטחונה של ישראל ויקדם את הקמתה של מדינה פלסטינית(רויטרס, 6 בינואר 2024). הוא גם נועד עם הקאן פידאן שר החוץ (חשבון X של משרד החוץ התורכי, 6 בינואר 2024).
 • בעמאן נועד בלינקן עם עבדאללה השני, מלך ירדן. בפגישה הדגיש עבדאללה את סירובה של ירדן לגירוש הכפוי של פלסטינים ביהודה, שומרון וברצועת עזה ואת הניסיונות להפריד בין הרצועה ליהודה ושומרון. הוא הצהיר כי פעולות האלימות נגד פלסטינים וההפרות במקומות הקדושים האסלאמיים והנוצריים בירושלים שמבצעים המתנחלים הקיצוניים, הם דבר לא מקובל וחובה להתמודד עימם לפני שזה יוביל לפיצוץ המצב באזור (סוכנות הידיעות פטרה, 7 בינואר 2024). בלינקן גם נועד עם אימן אלצפדי, שר החוץ (אלממלכה, 7 בינואר 2024).
צרפת
 • קתרין קולונה, שרת החוץ של צרפת, התייחסה בראיון לסוגיית היום שאחרי המלחמה ואמרה כי רצועת עזה היא פלסטינית ועתידה לא תלוי בישראל. עוד אמרה כי יש לחזור לעקרונות המשפט הבינלאומי ויש לכבדם וכי הקריאות ליישב את תושבי עזה מחוץ לרצועה הן חסרות אחריות ( CNN , 5 בינואר 2024).
הודו
 • דווח, כי שתי ספינות הותקפו ב-4 בינואר 2024 בשעות הערב באוקיינוס ההודי וכי אף גורם לא קיבל אחריות על התקיפה. גם זהות שתי הספינות לא נחשפה (אלמיאדין, 5 בינואר 2024).
ג’האד עולמי
דאעש קיבל אחריות על הפיגוע באיראן
 • דאעש פרסם הודעת בה קיבל אחריות על ביצוע הפיגוע ב-4 בינואר 2024 סמוך קברו של קאסם סלימאני מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה האיראניים בכרמאן, ביום האזכרה לציון ארבע שנים למותו. בפיגוע נהרגו 91 בני אדם. הארגון ציין כי מדובר בפיגוע התאבדות שבוצע על-ידי שני מחבלים מתאבדים שפוצצו עצמם בהפרש של עשרים דקות אחד מהשני. צוין שהפיגוע גרם למותם ולפציעתם של כ-300 בני-אדם. ההודעה הסתיימה במילים “שידעו להם הסרבנים [השיעים] הכופרים שלוחמי הג’האד אורבים להם ולתכניותיהם” (טלגרם, 4 בינואר 2024).
 הודעת קבלת האחריות של דאעש על הפיגוע באיראן .     שני מבצעי הפיגוע (טלגרם, 4 בינואר 2024)
מימין: הודעת קבלת האחריות של דאעש על הפיגוע באיראן.
משמאל: שני מבצעי הפיגוע (טלגרם, 4 בינואר 2024)
דובר דאעש קורא לפגוע ביהודים ובעלי בריתם בכל מקום
 • מוסד אלפרקאן של דאעש פרסם ב-4 בינואר 2024 את דברי אבו חד’יפה אלאנצארי, דובר הארגון, אשר קרא לפגוע ביהודים ובעלי בריתם הנוצרים ומקרב המשטרים הערביים בכל מקום, זאת על רקע המלחמה ברצועת עזה. הוא ציין כי המאבק ביהודים הוא מאבק דתי ולא לאומי וכי “על המוסלמים להילחם ביהודים משום שהם יהודים, כופרים באללה, אשר נאבקו בנביאים, גילו עוינות למוסלמים וטימאו את מסגד אלאקצא ופלסטין”.
 • הוא קרא לפלסטינים להילחם למען החלת השריעה ולא למען אידיאולוגיה לאומית או אחרת ולא תוך כדי שיתוף פעולה עם הברית הח’מיניסטית-אח’ואנית (שיתוף הפעולה בין המשטר האיראני לתנועת חמאס). הוא השמיץ את השיעים וציין כי המשטר האיראני מעוניין שהפלסטינים יהיו כלי שרת בידיו ותו לא. הוא יצא נגד איראן וחזבאללה על רקע המלחמה בעזה שמוכיחה לדבריו ש”הכופרים הסרבנים” [השיעים] מנצלים את הפלגים הפלסטינים לטובת האינטרס שלהם ולא להפך.
 • הוא הוסיף כי המערכה נגד היהודים היא יותר נגד בעלי בריתם מאשר נגד היהודים עצמם, ביניהם המשטרים הערביים וקרא לפגוע בנוצרים בארצות-הברית ואירופה [“הצלבנים”] ובמשטרים הערביים ולסייע למוסלמים מבחינה כספית לאחיהם ב”פלסטין” (טלגרם, 4 בינואר 2024).

הקלטת דברי אבו חד'יפה אלאנצארי,  (טלגרם, 4 בינואר 2024)
הקלטת דברי אבו חד’יפה אלאנצארי, (טלגרם, 4 בינואר 2024)

[1] החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 2720 מ-22 בדצמבר 2023 אושרה על ידי 13 מתוך 15 חברות המועצה (רוסיה וארה"ב נמנעו). ההחלטה קוראת להגביר את הסיוע הומניטרי לרצועת עזה  כולל אספקת דלק, מזון ואספקה רפואית. היא גם דרשה לפתוח את כל מעברי הגבול לרצועה להכנסת סיוע הומניטרי כולל מעבר כרם שלום ולשחרר את החטופים ולאפשר גישה הומניטרית אליהם. ↑