מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל – 6 בפברואר 2024, 13:00)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל ברצועה (דובר צה"ל, 6 בפברואר 2024)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל ברצועה (דובר צה"ל, 6 בפברואר 2024)

תקיפות צה

תקיפות צה"ל בשכונה היפנית במערב ח'אן יונס (חשבון X של QUDSN, 6 בפברואר 2024)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל בדרום-מערב העיר עזה (חשבון X של שהאב, 5 בפברואר 2024)

מטוס הסיוע.

מטוס הסיוע.

הציוד בבטן המטוס ( חשבון X של ראש ממשלת ירדן, 5 בפברואר 2024)

הציוד בבטן המטוס ( חשבון X של ראש ממשלת ירדן, 5 בפברואר 2024)

הקליע שחדר לתוך בית בקיבוץ מירב בגלבוע (תקשורת ישראלית ללא קרדיט, 6 בפברואר 2024)

הקליע שחדר לתוך בית בקיבוץ מירב בגלבוע (תקשורת ישראלית ללא קרדיט, 6 בפברואר 2024)

אבו מאזן בפגישה עם שר החוץ הצרפתי.

אבו מאזן בפגישה עם שר החוץ הצרפתי.

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • הזירה הדרומית: כוחות צה”ל המשיכו בטיהור השטח במערב ח’אן יונס, מעל ומתחת לפני קרקע. במהלך הפעילות הרגו הכוחות עשרות מחבלים ועצרו כמה עשרות חשודים במעורבות בפעילות טרור, ביניהם מספר מחבלים שלקחו חלק במתקפה ב-7 באוקטובר. בצפון ומרכז הרצועה חזרו כוחות צה”ל לאזורים בהם פעלו בעבר לטיפול ביעדי טרור ובחמושים ששבו לאזור.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,450 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 562 חיילים וקצינים. 132 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל.
 • משא ומתן לעסקת חטופים: מהתבטאויות בכירי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין עולה כי הם ממשיכים לקיים דיונים בנושא וכי טרם נפלה החלטה מוסכמת על כולם. הם מבטיחים לפרסם את החלטתם בקרוב ושבים ומדגישים את תנאיהם לפיהם, כל עסקה תכלול הפסקת אש כוללת, נסיגת ישראל מכל רצועת עזה והסרת המצור.
 • המצב ברצועה: דובר אונר”א דיווח על מצב קשה וצפיפות רבה ברפיח אליה התפנו תושבים רבים. הוא התריע מפני ביצוע פעולה צבאית ברפיח. ממשלת הרשות הפלסטינית החליטה להקים ועדת שרים שתפעל לתיאום ההעברה וההכנסה של סיוע לרצועה. כוחות ירדניים והולנדיים הצניחו סיוע רפואי בסביבת בית החולים השדה הירדני בצפון רצועת עזה.
 • הזירה הצפונית: חזבאללה קיבל אחריות על ביצוע שבע תקיפות, רובן באזור הר דב. בתגובה תקף צה”ל יעדי חזבאללה בדרום לבנון מהאוויר ובירי ארטילרי. תנועת אמל, שלאחרונה מבצעת גם היא תקיפות נגד ישראל, הודיעה על שלושה פעילים נוספים משורותיה שנהרגו בפעילות בדרום לבנון.
 • יהודה ושומרון: בוצעו שני פיגועי ירי לעבר קיבוץ מירב שבגלבוע. לא היו נפגעים. כוחות צה”ל פתחו במרדף אחר מבצעי הירי. זהו אירוע ירי ראשון לעבר יישובי הגלבוע מאז תחילת המלחמה. ירי לעבר עמדת צה”ל דרומית לשכם. מבצע הירי נהרג, לא היו נפגעים לכוחות צה”ל.
 • איראן: נציג איראן באו”ם, הדגיש בדיון במועצת הביטחון של האו”ם כי כל “קבוצות ההתנגדות” באזור הן עצמאיות, אין נוכחות צבאית איראנית בעיראק וכי היועצים הצבאיים בסוריה הוזמנו על ידי ממשלת סוריה והם פועלים במדינה באופן חוקי.
 • מיליציות פרו איראניות: ההתנגדות האסלאמית בעיראק פרסמה תיעוד של שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר אילת ב-28 בינואר 2024. בפועל לא אותר אירוע כזה. החות’ים קיבלו אחריות לתקיפת שתי ספינות בים האדום. צבא ארה”ב דיווח על ביצוע שני גלי תקיפה נגד יעדים חות’ים בתימן.
 • מוסדות האו”ם: מועצת הביטחון של האו”ם קיימה דיון, ביוזמת רוסיה, בתקיפה שביצעה ארה”ב בסוריה ובעיראק. מזכ”ל האו”ם הודיע על כוונתו למנות ועדת ביקורת על אונר”א בראשות שרת החוץ של צרפת לשעבר כדי להעריך האם הסוכנות עושה כל שביכולתה כדי להיות ניטרלית. במקביל מתקיימים מגעים להבטחת המשך פעילותה של הסוכנות.
הזירה הדרומית
 • השאם זקות, כתב ערוץ אלג’זירה ברפיח, דיווח, כי פעילות כוחות צה”ל בח’אן יונס ביממה האחרונה התמקדה בתקיפות בשכונת אלאמל במערב העיר ובסמוך לבית החולים נאצר. ברפיח: תקפו כוחות צה”ל באזור שבין ח’אן יונס ורפיח והשכונות במזרח רפיח. לדבריו, בימים האחרונים גברו תקיפות צה”ל באזור רפיח נשמעים כלי טיס ישראליים, מה שמחזק בקרב התושבים את ההבנה כי צה”ל נערך לפעילות נרחבת באזור. בעיר עזה: היו תקיפות אינטנסיביות בדרום שכונת אלרמאל, אזור הנמל, מתחם אנצאר, שכונת תל אלהוא, שכונת צברה וסמוך לבית החולים אלשפאא’ (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 6 בפברואר 2024).
כתב ערוץ אלג'זירה מסביר אודות פעילות צה"ל בדרום-מערב העיר עזה (מימין) ובמערב ח'אן יונס (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 4 בפברואר 2024)      כתב ערוץ אלג'זירה מסביר אודות פעילות צה"ל בדרום-מערב העיר עזה (מימין) ובמערב ח'אן יונס (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 4 בפברואר 2024)
כתב ערוץ אלג’זירה מסביר אודות פעילות צה”ל בדרום-מערב העיר עזה (מימין) ובמערב ח’אן יונס (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 4 בפברואר 2024)
פעילות כוחות צה"ל ברצועה (דובר צה"ל, 6 בפברואר 2024)    פעילות כוחות צה"ל ברצועה (דובר צה"ל, 6 בפברואר 2024)
פעילות כוחות צה”ל ברצועה (דובר צה”ל, 6 בפברואר 2024)
 • דרום הרצועה: כוחות צה”ל המשיכו בפעילות במערב ח’אן יונס, לטיהור מרחבים חדשים מעל ומתחת לפני הקרקע. במהלך הפעילות הם נתקלו בפעילים חמושים, אשר חלקם נעו בלבוש אזרחי ותוקפים את הכוחות. ביממה האחרונה הרגו הכוחות עשרות מחבלים ועצרו כשמונים חשודים במעורבות בפעילות טרור, ביניהם מספר מחבלים שלקחו חלק במתקפה ב-7 באוקטובר (דובר צה”ל, 6 בפברואר 2024).
 תקיפת פעיל הג'האד האסלאמי הפלסטיני אשר לקח בטבח ה-7 באוקטובר 2023 באזור דיר אלבלח.    אמצעי לחימה שאותרו בפעילות כוחות צה"ל בח'אן יונס (דובר צה"ל, 6 בפברואר 2024)
מימין: תקיפת פעיל הג’האד האסלאמי הפלסטיני אשר לקח בטבח ה-7 באוקטובר 2023 באזור דיר אלבלח. משמאל: אמצעי לחימה שאותרו בפעילות כוחות צה”ל בח’אן יונס (דובר צה”ל, 6 בפברואר 2024)
תקיפות צה"ל בשכונה היפנית במערב ח'אן יונס (חשבון X של QUDSN, 6 בפברואר 2024)
תקיפות צה”ל בשכונה היפנית במערב ח’אן יונס (חשבון X של QUDSN, 6 בפברואר 2024)
 • תושבים ששהו במתחם בית החולים אלאמל ומטה הסהר האדום הפלסטיני במערב ח’אן יונס התפנו מהמקום, לאחר ששהו במתחם מעל לשבועיים (ערוץ היוטיוב של ופא, 5 בפברואר 2024). דוברת הסהר האדום הפלסטיני דיווחה, כי בימים האחרונים 8,000 תושבים נאלצו להתפנות מהמקום בעקבות פעילות כוחות צה”ל (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 5 בפברואר 2024).
תושבים השוהים בבית חולים אלאלמל בח'אן יונס מתפנים מהמקום (ערוץ היוטיוב של ופא, 5 בפברואר 2024)      תושבים השוהים בבית חולים אלאלמל בח'אן יונס מתפנים מהמקום (ערוץ היוטיוב של ופא, 5 בפברואר 2024)
תושבים השוהים בבית חולים אלאלמל בח’אן יונס מתפנים מהמקום (ערוץ היוטיוב של ופא, 5 בפברואר 2024)
תקיפת חיל האוויר בשכונת חמד בצפון-מערב ח'אן יונס (חשבון X של שהאב, 5 בפברואר 2024).      תקיפות צה"ל במחנה הפליטים ח'אן יונס (חשבון X של QUDSN, 5 בפברואר 2024)
מימין: תקיפת חיל האוויר בשכונת חמד בצפון-מערב ח’אן יונס (חשבון X של שהאב, 5 בפברואר 2024). משמאל: תקיפות צה”ל במחנה הפליטים ח’אן יונס (חשבון X של QUDSN, 5 בפברואר 2024)
 • העיר עזה: כוחות צה”ל המשיכו לבצע פשיטות במרכז וצפון העיר עזה ואזור מחנה הפליטים אלשאטי. כוחות צה”ל פעלו בפאתי שכונת אלרמאל כדי להמשיך לפגוע בפעילים חמושים ולהשמיד את תשתיות הטרור במקום (דובר צה”ל, 5 בפברואר 2024).
פעילות כוחות צה"ל בדרום-מערב העיר עזה (חשבון X של שהאב, 5 בפברואר 2024)
פעילות כוחות צה”ל בדרום-מערב העיר עזה (חשבון X של שהאב, 5 בפברואר 2024)
 • צפון הרצועה: כוחות צה”ל חזרו לאזורים בהם פעלו בעבר לטיפול ביעדי טרור ובחמושים ששבו לאזור. שיטת הפעולה היא בחירת תא שטח וביצוע טיפול מעמיק במקום. במהלך הפעילות הרגו הכוחות פעילים חמושים ועצרו עשרות חשודים. במהלך הפשיטות אותרו אמצעי לחימה רבים (דובר צה”ל, 5 בפברואר 2024). תצפיתניות צה”ל זיהו ארבעה מחבלים שניסו להציב אמצעי תצפית באזור בית חאנון שנועדה להשיב לכשירות את מערך האיסוף של ארגוני הטרור בצפון הרצועה. מסוק קרב תקף והרג את אנשי החוליה (דובר צה”ל, 6 בפברואר 2024).
הלחימה בעיני הפלסטינים
 • חסאם בדראן, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר בתגובה לדברי שר הביטחון יואב גלנט כי דברי בכירים ישראליים על הנהגת חמאס אינם אמינים וריאליים. הוא הוסיף כי הדיבורים הללו נועדו להשפיע על דעת הקהל הישראלית, שאיבדה אמון לחלוטין בצה”ל ומערכת הביטחון והם נועדו להעלות את המורל של הישראלים, והבכירים הישראלים המתלבטים לגבי צעדיהם ברצועה ולא השיגו אף אחת מהמטרות שעליהן הצהירו. לגבי פעולה ברפיח, אמר כי הדיבורים הישראליים כאילו המערכה תסתיים שם הם משוללי יסוד, שכן “ההתנגדות” עדיין פועלת בכל רחבי הרצועה, וגם הרקטות, שמשוגרות על פי החלטת הנהגת ההתנגדות, משוגרות אפילו מצפון הרצועה. זאת ועוד, העמידה האיתנה של הפלסטינים ופעילות ההתנגדות הכשילו את התוכנית לעקירת הפלסטינים (אתר ערוץ אלג’זירה מבאשר, 6 בפברואר 2024).
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר 2023 נהרגו כ- 1,450 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 562 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 225 מתחילת התמרון הקרקעי ב – 27 באוקטובר 2023). 132 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל.
סוגית החטופים והסכם הפסקת אש
 • חמאס טרם הציגה את תשובתה הרשמית להסכם המסגרת והיא ממשיכה לקיים התייעצויות פנימיות ועם שאר הארגונים כדי לגבש עמדה רשמית מאוחדת. בכירי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין ציינו כי לא הוצב בפניהם מועד להגשת התשובה וכי היא תהיה בקרוב:
  • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, ציין כי סלע המחלוקת העיקרי הוא שהם מתעקשים על הפסקת אש כוללת, על נסיגת ישראל מכל רצועת עזה ועל הסרת המצור. אבל, הישראלים דוחים את כל הדרישות הללו. הם רוצים להמשיך בתקיפות הצבאיות נגד רצועת עזה, והם לא רוצים להגיע להפסקת אש, וגם רוצים להשאיר את המצור על הרצועה. בנוגע לשמות ספציפיים של אסירים פלסטינים שחמאס דורשת לשחרר מבתי הכלא, אמר חמדאן כי הם הדגישו מהיום הראשון שהם רוצים לשחרר את כל האסירים (סוכנות אנטוליה, 5 בפברואר 2024).
  • מחמד נזאל, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי הסכם המסגרת נמסר להם רק לפני שבוע, וכי הנהגת חמאס מקיימת התייעצויות אמיתיות, הן פנימיות והן עם הארגונים האחרים. הם לא מושכים זמן, אלא עוסקים בדיונים, ומקיימים מגעים עם ה”פנים”‘ והשטח, שצריכים להתבצע בדרכים בטוחות. הוא הדגיש שהם כבר עברו כברת דרך גדולה, ובקרוב מאד יוכרז על עמדת חמאס ביחס להסכם. הוא ציין כי טרם נקבע מועד לביקור משלחת חמאס במצרים, שכן הדבר כרוך בגיבוש העמדה, וכי בקהיר יתקיימו דיונים בנוגע בנושא, הם ישמיעו את הערותיהם ותגובש עמדה סופית לגבי השלב הבא (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלערבי, 5 בפברואר 2024).
  • חסאם בדראן, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי תגובתם אינה קשורה למסגרת זמנים, אלא למימוש דרישותיהם, ובראשן הפסקת התוקפנות. הוא הוסיף כי הכדור נמצא במגרשה של ישראל, שגם לא נתנה תשובה למסמך. לגבי סיום ההתייעצויות אמר כי קשה להצביע על מועד, וכי לעיתים יש קשיים ביצירת קשר פה ושם, בפרט עם הנהגת חמאס ברצועת עזה. בנוסף, הדגיש, כי הם רוצים שכל נקודה, סעיף וצעד במסמך זה או באחרים יהיו ברורים לחלוטין ושיהיו להם הבטחות שייושמו ע”י ישראל, משום שהם אינם בוטחים בישראל, כי היא זו שמטרפדת את כל ההסכמים שהושגו. עוד ציין, כי לא סוכם על מועד לביקור של הנהגת חמאס בקהיר. הוא הבהיר כי נמסרה הזמנה לביקור אבל לא נקבע מועד, והוא כרוך בסיום הדיון ב”מסמך פריס” (אתר ערוץ אלג’זירה מבאשר, 6 בפברואר 2024).
  • מחמוד מרדאוי, בכיר חמאס, הדגיש כי ההסכם שהוצג בפני התנועה עדיין נבחן. לדבריו, הסעיפים הכלולים במסגרת ההצעה אינם ברורים והם מחייבים הבהרה של פרטים רבים. הם נמצאים כעת בשלב של התייעצות וגיבוש הערות, ויגיבו על ההצעה בקרוב. מרדאוי הוסיף כי הם אינם מסמיכים איש לדבר בשמם והם מדברים בשם “ההתנגדות”, ולכן הם זקוקים לזמן כדי לגבש תגובה. הוא הדגיש שההצעה כוללת את דרישות הצד הישראלי, אך היא התעלמה מהדרישות שלהם והשאירה את דרישותיהם לתוצאות שאליהן יוביל המשא ומתן (סוכנות הידיעות של העולם הערבי [AWP], 6 בפברואר 2024).
  • “מקור בחמאס”, שהעדיף להישאר בעילום שם, אמר כי ההתייעצויות עדיין נמשכות וכי חמאס אינה מחויבת לתאריך ספציפי להגשת תגובתה. לדבריו, הנהגת חמאס בחו”ל השלימה את סבב ההתייעצויות הראשון בתוך התנועה, שכלל גם שיחות ופגישות עם הנהגת הג’האד האסלאמי בפלסטין, החזית העממית לשחרור פלסטין, וארגונים פלסטיניים נוספים, וכי חמאס גם עדכנה את הנהגת חזבאללה בלבנון אודות הפרטים. הוא ציין שחמאס והארגונים מתעקשים על הפסקת אש, נסיגה ישראלית מרצועת עזה, שחרור אסירים פלסטינים, מתן אפשרות לעקורים לחזור לבתיהם בצפון רצועת עזה, שיקום עזה, הכנסה של סיוע הומניטרי, והסרת המצור, והדגיש כי ללא ערבויות בינלאומיות, ישראל לא תממש שום דבר (האתר המרוקני Hespress, 5 בפברואר 2024).
  • עלי אבו שאהין, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, ציין כי מופעלים לחצים על “ההתנגדות” באמצעות התקשורת, ומזרזים אותה לתת תשובה סופית, אבל הנושא מצריך בחינה וגיבוש עמדה פלסטינית מאוחדת. לדבריו, המסמך נלמד ונבחן, באמצעות התייעצויות בין תנועות ההתנגדות ובדיונים פנימיים במסגרות ההנהגה של כל ארגון, לשם גיבוש עמדה פלסטינית מאוחדת, והגשת תגובה מאוחדת. הוא ציין שמדובר בהסכם מסגרת, שצריך לבחון ולראות באיזו מידה הוא עולה בקנה אחד עם עקרונות היסוד שלהם לגבי השלמת עסקה בעתיד, וכי הם זהירים, משום שהם אינם בוטחים בישראל ובמי שעומד מאחוריה. הוא הזכיר שוב את דרישותיהם. הוא ציין כי עסקת חטופים אינה הנקודה המרכזית, אלא יש סוגיות נוספות, וביחד הן מהוות חבילה אחת כוללת. אבו שאהין הדגיש כי הם יגיבו בזמן המתאים שבו הם יהיו סבורים שהם מיצו את הדיון במסמך. בהתייחס לדברי שר הביטחון יואב גלנט ציין עלי אבו שאהין, כי האווירה בישראל, יחד עם הצהרות גלנט ונתניהו על המשך הלחימה והרחבתה לרפיח, אינה מבשרת טוב, וכי על המתווכים לשים לב שישראל אינה מספקת אוירה חיובית להתקדמות לעבר פתרון. הוא נשאל האם ביקורו של בלינקן באזור יסייע בזירוז השגת עסקה אמר כי הם אינם בוטחים בבלינקן, שכן ממשל ארה”ב לא שינה עד כה את מדיניותו המוצהרת של תמיכה מוחלטת בישראל וסיוע וגיבוי לתוקפנותה (אתר ערוץ אלג’זירה מבאשר, 6 בפברואר 2024).
  • “בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין”, שביכר להישאר בעילום שם, אמר כי הארגונים הפלסטינים טרם הגישו את תגובתם למסמך שסוכם במפגש בפריס, וכי התגובה תהיה לכל המאוחר ב-6 בפברואר. זאת, בשל המשך ההתייעצויות בין הארגונים, ובפרט עם חמאס. הוא הדגיש כי הארגונים אינם מחויבים למועד מסוים למסור את תגובתם. לדבריו, התגובה כוללת את השקפת “ההתנגדות” לגבי יישום ארבעת התנאים שלה: הפסקת אש, נסיגת צה”ל מרצועת עזה, לאחר מכן התחלת שיקום הרצועה, ודיון על עסקת חילופים כוללת (אתר Ultra Palestine, 5 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות בעזה (הנשלט ע”י חמאס) עדכן נכון ל-6 בפברואר 2024 שעה 10:30, כי מאז תחילת המלחמה ברצועה (ב-7 באוקטובר 2023) נהרגו 27,585 פלסטינים ונפצעו 66,978. ביממה האחרונה נהרגו בתקיפות צה”ל 107 פלסטינים ונפצעו 143 (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 6 בפברואר 2024).
 • גדודי חללי אלאקצא הודיעו על מותו של עצאם ח’טאב, אחד ממפקדי הארגון, שנהרג יחד עם בני משפחתו בתקיפת ביתו בדיר אלבלח. ח’טאב נולד במחנה הפליטים בלאטה בשכם וניצל ממוות מספר פעמים בעבר (ערוץ הטלגרם elaqsa_1965 של גדודי חללי אלאקצא, ערוץ הטלגרם @nanlugher, 6 בפברואר 2024).
עצאם ח'טאב (דף הפייסבוק של עצאם ח'טאב, 19 ביולי 2023)
עצאם ח’טאב (דף הפייסבוק של עצאם ח’טאב, 19 ביולי 2023)
המצב ברצועה
 • עדנאן אבו חסנה, דובר אונר”א בעזה, אמר כי המצב כיום ברפיח קשה מאד וכי עיר שאכלסה בעבר 250 אלף תושבים מאכלסת כיום 1.4 מיליון איש בתנאי צפיפות קשים. לדבריו, פעולה צבאית ברפיח תהיה הרת אסון וכי רצועת עזה חווה כעת “נכבה אמיתית”. גרועה יותר מהנכבה של 1948 (אתר חדשות האו”ם בשפה הערבית, 5 בפברואר 2024).
 • תושבים מפונים סיפרו, כי בשל הצפיפות הרבה של תושבים ומפונים ברפיח הם החליטו להקים אוהלים ולגור סמוך לבית הקברות בעיר (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 6 בפברואר 2024).
תושבים מפונים ברפיח הקימו אוהלים סמוך לבית הקברות (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 6 בפברואר 2024)     תושבים מפונים ברפיח הקימו אוהלים סמוך לבית הקברות (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 6 בפברואר 2024)
תושבים מפונים ברפיח הקימו אוהלים סמוך לבית הקברות (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 6 בפברואר 2024)
סיוע לרצועה
 • במהלך הישיבה השבועית של ממשלת הרשות הפלסטינית, בראשות מחמד אשתיה, החליטה הממשלה להמשיך במעקב ובהענקת סיוע הומניטרי לתושבי הרצועה. לשם כך הוחלט כל הקמת ועדת שרים שתפעל לתיאום ההעברה וההכנסה של הסיוע מול גורמים ערביים ובינלאומיים (מען, 5 פברואר 2024).
 • כוחות ירדניים והולנדיים הצניחו סיוע רפואי בסביבת בית החולים השדה הירדני בצפון רצועת עזה (חשבון X של ראש ממשלת ירדן, 5 בפברואר 2024).
מטוס הסיוע.     הציוד בבטן המטוס ( חשבון X של ראש ממשלת ירדן, 5 בפברואר 2024)
מימין: מטוס הסיוע. משמאל: הציוד בבטן המטוס ( חשבון X של ראש ממשלת ירדן, 5 בפברואר 2024)
כינוס במסגרת שבוע ירושלים העולמי
 • במסגרת “שבוע ירושלים העולמי 4”, שנערך באיסטנבול תחת הסיסמה “אלאקצא… מבול האומה” שהחל ב-2 בפברואר ונמשך שבוע שלם של אירועים ופעילויות לתמיכה ברצועת עזה, נערך ב-5 בפברואר כנס בהשתתפות אישים וחכמי דת ממדינות שונות, תחת הכותרת “מבול האומה לתמיכה בהתנגדות”. נואף אלתכרורי, יו”ר רשות חכמי הדת הפלסטינים בפזורה, גוף המזוהה עם חמאס,[1] ויו”ר הוועדה העליונה של “שבוע ירושלים העולמי”, קרא לאומה להשתתף במערכת “מבול אלאקצא”. לדבריו, זה לא הזמן לעמדות עמומות וחלקיות, תמיכה מועטה ודיבור עמום. הוא הדגיש כי הג’האד הוא חיי האומה וכבודה, ומה שמקנה לה את מעמדה בקרב העמים. אלתכרורי קרא למדינות השולחות משאיות סיוע לישראל לא לאפשר להן לעבור ללא פגע, וקרא להסתער על מעבר רפיח, קו האספקה ​​לתושבי עזה, גם אם ייפלו הרוגים בשעריו.
 • מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית, אמר בנאומו כי 80% מהכוח הצבאי בעולם התאסף נגד רצועת עזה, והם תקפו, הטילו מצור ושללו מהרצועה את כל אמצעי המחיה, אבל עזה מנצחת אחרי כל הימים האלה, ו”ההתנגדות” היא במצב הטוב ביותר, והלוחמים מסוגלים להתמודד עם כל צורות התוקפנות. הוא הוסיף כי יותר מ-300,000 חיילים ישראלים בעזה לא יכולים להתבסס במקום ספציפי, וכי צה”ל נסוג מצפון רצועת עזה וממשל חמאס באזור חזר. אבו מרזוק הדגיש כי למרות הכוחות העצומים, ההתנגדות בסדר כל עוד היא מייצרת את הנשק שלה. הוא הדגיש כי חובת העמים לעשות כל מאמץ כדי לתמוך בפלסטין ובעזה. לדבריו, עליהם לפעול במישור העממי והמשפטי, בנוסף לסיוע, שירותי רפואה וקבלת פצועים.
 • מחמד אלהנדי סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי לאחר יותר מ-120 יום, לא הצליחה ישראל להשיג את מטרותיה, והתברר שלתוקפנות אין אופק, תוחלת או מטרות להשגה, ולאור המשך הישארותם של החטופים בידי “ההתנגדות”, המשך ההרוגים והפצועים הישראליים, וההתרחבות האזורית של המתרחש, התקיים מפגש פריס כדי לחפש מוצא לישראל, ולא לתושבי רצועת עזה. אלהנדי הדגיש כי מפגש פריס שואף להוציא את קלף החטופים מידי ההתנגדות בהקדם האפשרי (אתר רשות חכמי הדת הפלסטינים בפזורה, 5 בפברואר 2024; סוכנות אנטוליה, 5 בפברואר 2024).
משלחת בכירי חמאס סיימה ביקור באלג’יריה
 • משלחת מטעם חמאס שכללה מספר בכירים בתנועה, ביניהם באסם נעים, ראש המחלקה המדינית של חמאס בעזה סיימה ביקור בן שמונה ימים באלג’יריה. במהלך הביקור נועדו חברי המשלחת עם ההנהגה האלג’ירית. חברי המשלחת קיימו דיונים שעסקו בדרכים לשתף פעולה כדי להקל על סבל הפלסטינים ברצועת עזה וכן ביחסים הבילטראליים (ערוץ הטלגרם של חמאס, 6 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • ביממה האחרונה קיבל חזבאללה אחריות לביצוע שבע תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט ורקטות, רקטות ברכאן (בעלת רש”ק במשקל 500-300 ק”ג) ורקטת פלק 1 (Falaq 1) (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 6-5 בפברואר 2024). רוב התקיפות היו לאזור הר דב. כתוצאה מהשיגורים נפצעו שני חיילי צה”ל באורח קל (דובר צה”ל, 6 בפברואר 2024).
 • כוחות צה”ל תקפו בתגובה באמצעות מטוסי קרב וירי ארטילרי יעדי טרור של חזבאללה, בין השאר הותקף אתר צבאי במרחב לבונה, מפקדה צבאית באזור אלג’בין ומבנים צבאיים באזור בית ליף מרוחין וברעשית ותשתיות טרור במיס אלג’בל. כמו כן, תקפו כוחות צה”ל את מקורות השיגורים לעבר ישראל (דובר צה”ל 5, 6 בפברואר 2024).
תקיפת מבנה צבאי של חזבאללה באזור מרוחין.       תקיפת תשתית חזבאללה במיס אלג'בל 
(דובר צה"ל, 6 בפברואר 2024)
מימין: תקיפת מבנה צבאי של חזבאללה באזור מרוחין. משמאל: תקיפת תשתית חזבאללה במיס אלג’בל (דובר צה”ל, 6 בפברואר 2024)
תקיפות בברעשית (חשבון X של Fouad Khreiss, 5 בפברואר 2024).      תקיפות במרוחין (חשבון X של עלי שעיב, 6 בפברואר 2024)
מימין: תקיפות בברעשית (חשבון X של Fouad Khreiss, 5 בפברואר 2024). משמאל: תקיפות במרוחין (חשבון X של עלי שעיב, 6 בפברואר 2024)
תקיפות במיס אלג'בל (חשבון X של Mhd Zahreddine, 6 בפברואר 2024)
תקיפות במיס אלג’בל (חשבון X של Mhd Zahreddine, 6 בפברואר 2024)
פעילות תנועת אמל
 • תנועת אמל הודיעה על מות שלושה מפעיליה, חסן חסין שכיכי, ג’עפר אמין אסכנדר וחסין עלי עזאם , בזמן שנהרגו בעת שמילאו את חובתם הלאומית והג’האדית בהגנה על לבנון ודרום לבנון (חשבון X של תנועת אמל – לשכת ההסברה המרכזית, 5 בפברואר 2024). יצוין כי זו הפעם השנייה השבוע בה נהרגים פעילי אמל בדרום לבנון מה שמעיד על מעורבותם באירועים ובפעילות נגד ישראל.
הרוגי אמל (חשבון X של תנועת אמל – לשכת ההסברה המרכזית, 5 בפברואר 2024)     הרוגי אמל (חשבון X של תנועת אמל – לשכת ההסברה המרכזית, 5 בפברואר 2024)     הרוגי אמל (חשבון X של תנועת אמל – לשכת ההסברה המרכזית, 5 בפברואר 2024)
הרוגי אמל (חשבון X של תנועת אמל – לשכת ההסברה המרכזית, 5 בפברואר 2024)
הרוגי אמל (חשבון X של עלי שעיב, 5 בפברואר 2024)
הרוגי אמל (חשבון X של עלי שעיב, 5 בפברואר 2024)
 • אמל פרסמה הודעה לאחר ישיבת הלשכה המדינית של התנועה. בהודעה נמסר כי הם גאים על מעורבות פעילי התנועה בהגנה על הדרום ועל חוסנה של לבנון והם גאים ומכבדים את העמידה הפלסטינית מול ישראל הנתמכת על ידי ארה”ב. הם קראו לממשלת לבנון ליישם תוכנית חירום לבריאות, סיוע וביטחון כדי למנוע מישראל להשיג את מטרתה, לרוקן את אזור הגבול מתושביו. כמו כן הם גינו את התקיפות שביצעה ארה”ב בסוריה, עיראק ותימן. בנושא הממשל בלבנון, הודיעו כי הם מוכנים לדיאלוג כדי לצאת מהמשבר הנשיאותי (אלסיאסה, 5 בפברואר 2024).
ממשל לבנון
 • עבדאללה בו חביב, שר החוץ הלבנוני, דיווח כי בישיבת מועצת הביטחון של האו”ם בניו יורק בסוף חודש ינואר 2024 הוא הציג תוכנית להשגת ביטחון ויציבות בדרום לבנון, שהתקבלה בחיוב על-ידי המדינות הרלוונטיות. בו חביב התייחס לדרישת מדינות המערב, לנסיגת חזבאללה כשמונה עד עשרה קילומטרים צפונית לנהר הליטאני, ואמר כי לבנון אינה מעוניינת בכך, שכן היא נגד חצאי פתרונות שאינם מבטיחים יציבות ושיובילו למלחמה מחודשת. הוא ציין שמסיבה זו מתעקשת לבנון על יישום החלטה 1701. בנוסף אמר, כי לבנון אינה מתנגדת לחזרת תושבים משני הצדדים, אך יש צורך במשא ומתן בנוגע לגבול בין לבנון לישראל. בנוגע לאפשרות מלחמה עם ישראל, בו חביב הדגיש כי המלחמה נגד לבנון לא תהיה קלה, שכן לחזבאללה יש ניסיון בתחום והוא מוכן לנהל מלחמה (נדאא’ אלוטן, 6 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
פיגועים
 • מדיווח ראשוני עולה כי ב-6 בפברואר 2024, בשעות הצהריים, ביצע פלסטיני חמוש ירי לעבר עמדת צה”ל הממוקמת בין איתמר לאלון מורה (דרומית לשכם). כוח צה”ל ביצע ירי לעברו והוא נהרג. לא היו נפגעים לכוחות צה”ל (חשבון X של דובר צה”ל, 6 בפברואר 2024).
 • ב-6 בפברואר 2024, בשעות הבוקר, בוצע ירי מהכפר ג’לבון (מערבית לג’נין) לעבר קיבוץ מירב בגלבוע. הקליע חדר לבית מגורים וגרם נזק. לא דווח על נפגעים. כוחות הביטחון הגיבו בירי ופתחו בסריקות במקום (חשבון X של דובר צה”ל, 6 בפברואר 2024). יצוין, כי זהו אירוע ירי ראשון מאזור ג’נין לעבר יישובי הגלבוע מאז תחילת המלחמה לאחר שבעבר נרשמו מספר מקרי ירי לעבר האזור.
הקליע שחדר לתוך בית בקיבוץ מירב בגלבוע (תקשורת ישראלית ללא קרדיט, 6 בפברואר 2024)
הקליע שחדר לתוך בית בקיבוץ מירב בגלבוע (תקשורת ישראלית ללא קרדיט, 6 בפברואר 2024)   
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. כלי תקשורת פלסטינים דווחו, כי ביממה האחרונה עצרו כוחות ביטחון ישראליים שמונה פלסטיניים וכי מוקדי המעצרים היו דרום הר חברון, שכם וג’נין (אלקדס, 6 בפברואר 2024).
הזדהות עם רצועת עזה
 • בכיכר אלמנארה בראמאללה נערכה ב-5 בפברואר 2024 הפגנת הזדהות עם תושבי רצועת עזה וההתנגדות (חריה ניוז, 5 בפברואר 2024). על פי סרטון שתעד את ההפגנה השתתפו בה קומץ קטן בלבד של מפגינים (חשבון X של QUDSN, 5 בפברואר 2024).
תמונה מסרטון שתעד את ההפגנה (חשבון X של QUDSN, 5 בפברואר 2024)
תמונה מסרטון שתעד את ההפגנה (חשבון X של QUDSN, 5 בפברואר 2024)
הרשות הפלסטינית
 • אבו מאזן, יו”ר הרשות הפלסטינית, נועד עם סטפן סז’ורנה, שר החוץ הצרפתי, ועדכן אותו בהתפתחויות האחרונות “בתוקפנות הישראלית המתמשכת נגד העם הפלסטיני”. אבו מאזן שיבח את עמדת צרפת התומכת בהפסקת אש והדגיש את חשיבות הכנסת סיוע הומניטרי לרצועה בדחיפות (ופא, 5 בפברואר 2024). ריאצ’ אלמאלכי, שר החוץ ברשות הפלסטינית, נועד גם הוא עם שר החוץ הצרפתי והציג בפניו את הסכנות להן חשוף העם הפלסטיני כתוצאה “ממלחמת רצח העם שביצעו כוחות הכיבוש”. שר החוץ הצרפתי הדגיש את הצורך בהשגת הפסקת אש הומניטרית, שחרור כל החטופים, מתן הגנה לאזרחים והבטחת הכנסת סיוע הומניטרי לרצועת עזה (ערוץ הטלגרם של משרד החוץ ברשות, 5 בפברואר 2024).
אבו מאזן בפגישה עם שר החוץ הצרפתי.      ריאצ' אלמאלכי בפגישה עם מקבילו הצרפתי (ופא, 5 בפברואר 2024)
מימין: אבו מאזן בפגישה עם שר החוץ הצרפתי. משמאל: ריאצ’ אלמאלכי בפגישה עם מקבילו הצרפתי (ופא, 5 בפברואר 2024)
 • זיאד הב אלריח, שר הפנים ברשות הפלסטינית, השתתף בפתיחת אירועי “תערוכת ההגנה העולמית” שנערכת בימים אלה בריאצ’ שבסעודיה. במהלך ביקורו הוא נועד עם סגן שר הפנים הסעודי ודן עימו בדרכים לשיתוף פעולה ופיתוח הקשרים בין שני המשרדים (ופא, 6 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

איראן
 • אבראהים ראיסי, נשיא איראן, אמר בפגישה בטהראן עם עלי אלצאדק עלי, שר החוץ הסודאני, כי התקרבותן של כמה ממדינות האזור לישראל הסבה נזקים כבדים לאומה האסלאמית. הוא ציין, כי “המשטר הציוני הפושע” אינו יכול להיות ידיד של המדינות האסלאמיות והשאלה הגדולה, שהאומה האסלאמית שואלת כיום כמה מהמדינות המוסלמיות, היא כיצד הן ממשיכות לקיים קשרים עם משטר זה חרף פשעיו. הוא הוסיף, כי אילו המדינות המוסלמיות היו מנתקות את קשריהן עם הציונים, לא היינו עדים כיום להמשך ההתקפות וההפצצות שלהם נגד העם הפלסטיני בעזה (איסנ”א, 5 בפברואר 2024). 
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות לתקיפה של העיר אילת שבוצעה לדבריהם ב-28 בינואר 2024 באמצעות כלי טיס בלתי מאויש (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 5 בפברואר 2024). בפועל לא אותר אירוע שכזה.
תיעוד שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר אילת ב-28 בינואר
 (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 6 בפברואר 2024)
תיעוד שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר אילת ב-28 בינואר
(ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 6 בפברואר 2024)
 • פואד חסין, שר החוץ העיראקי, שוחח עם סאמח שכרי, שר החוץ המצרי, ודן עימו בתקיפות האחרונות בעיראק ובמצב הנוכחי באזור. בשיחתם הדגישו השניים כי יש לנהל דו שיח כדי להפחית את ההסלמה והמתיחות וכי יש לשתף פעולה בסוגיה הפלסטינית ולתמוך בשלום וביציבות באזור ובעולם (סוכנות הידיעות העיראקית, 5 בפברואר 2024).
 • ודנט פאטל, סגן דובר מחלקת המדינה של ארה”ב, מסר, בניגוד לדבריו של ג’ון קירבי, דובר הבית הלבן, ב-3 בפברואר 2024 לפיהם ארה”ב הודיעה לממשלת עיראק לפני התקיפות שביצעו כוחותיה בסוריה ובעיראק ב-2 בפברואר 2024. לדבריו, ארה”ב לא התריעה בפני עיראק לפני התקיפות אלא רק דיווחה להם לאחריהן (רויטרס, 5 בפברואר 2024).
תימן
 • חברת האבטחה הימית הבריטית Ambrey מסרה כי ספינת משא הנושאת דגל ברבדוס שבבעלות חברה בריטית ספגה נזק פיזי מכלי טיס בלתי מאויש בזמן שהפליגה בים האדום. לא דווח על נפגעים, והספינה המשיכה במסעה (רויטרס, 6 בפברואר 2024). ארגון הספנות של הצבא הבריטי (UKMTO) דיווח על תקרית שאירעה 57 מיילים ימיים ממערב לאלחדידה שבתימן. צוין שספינת משא ספגה נזק קל אחרי שנפגעה מטיל (חשבון X של ארגון הספנות של הצבא הבריטי, 6 בפברואר 2024).
 • יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, מסר כי כתמיכה בעוול שנעשה לעם הפלסטיני ובתגובה לתוקפנות האמריקנית-בריטית הם ביצעו שני מבצעים צבאיים בים האדום, הראשון נגד הספינה האמריקנית Star Nasia והשני נגד הספינה הבריטי Morning Tide . לדבריו, התקיפה בוצעה באמצעות טילים ימיים והושגו פגיעות ישירות (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 6 בבפרואר 2024).
 • פיקוד מרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM) הודיע כי ב-5 בפברואר 2024 בסביבות השעה 15:30 (שעון צנעאא’) הם תקפו שני כלי שיט בלתי מאוישים חות’יים (חשבון X של פיקוד מרכז, 6 בפברואר 2024).
 • החות’ים דיווחו כי ארה”ב ובריטניה תקפו בבאזור אלחדידה שבתימן (5 בפברואר 2024). יום למחרת מסרו על שלוש תקיפות במזרח העיר צעדה (ערוץ הטלגרם של רשת אלמסירה, 5, 6 בפברואר 2024).
תקיפות באלחדידה (אלג'זירה, 5 בפברואר 2024)     תקיפות באלחדידה (אלג'זירה, 5 בפברואר 2024)
תקיפות באלחדידה (אלג’זירה, 5 בפברואר 2024)
הזירה הבינערבית
סעודיה
 • ח’אלד בן סלמאן, שר ההגנה הסעודי, שוחח עם לויד אוסטין, שר ההגנה של ארה”ב, ודן עימו בהתפתחויות האזוריות והבינלאומיות. השניים הדגישו את חשיבות הרגעת המצב באזור כדי להשיג ביטחון ויציבות. (חשבון X של משרד ההגנה של סעודיה, 5 בפברואר 2024).
מאע”מ
 • מחמד בן זאיד, נשיא מאע”מ, שוחח עם אנטוניו גוטרש, מזכ”ל האו”ם, ודן עימו בשיתוף הפעולה בין המדינה לאו”ם ובנושאים אזוריים ובינלאומיים בעיקר במצב במזרח התיכון ובהתפתחויות ברצועת עזה. שני הצדדים הדגישו בשיחה את חשיבות התמיכה באונר”א ואת הצורך בשיתוף פעולה בנושא (סוכנות הידיעות המאע”מית ואם , 5 בפברואר 2024).
 • מחמד בן זאיד, נועד עם מלך ירדן עבדאללה השני. השניים הדגישו כי יש להגביר את המאמצים להשגת הפסקת אש וכי יש להגן על אזרחים ולתמוך בארגונים ההומניטריים הבינלאומיים. השניים גם קראו לפעול למניעת התרחבות הסכסוך באזור ולשתף פעולה ולדחוף לתהליך שלום על בסיס פתרון שתי המדינות (סוכנות הידיעות המאע”מית, 5 בפברואר 2024).
הזירה הבינלאומית
מועצת הביטחון של האו”ם
 • מועצת הביטחון של האו”ם קיימה דיון, ביוזמת רוסיה, בנוגע לתקיפות ארה”ב ובריטניה נגד קבוצות הנתמכות על ידי איראן במזרח התיכון. בדברים שאמר סגן נציג עיראק באו”ם הוא ציין כי הם מגנים כל תקיפה בשטחם אשר מהווה הפרה של הריבונות והביטחון שלהם. שגריר סוריה באו”ם הדגיש, כי הם דוחים לחלוטין את כל התירוצים והשקרים שממשל ארה”ב מנסה להשתמש בהם כדי להצדיק את תוקפנותו
 • אמיר סעיד אירואני, נציג איראן באו”ם, גינה בדיון במועצת הביטחון של האו”ם את תקיפות ארה”ב ובריטניה בסוריה, בעיראק ובתימן ואמר, כי הן מנוגדות לחוק הבינלאומי ולאמנת האו”ם. הוא ציין, כי כל “קבוצות ההתנגדות” באזור הן עצמאיות וכי החלטותיהן ופעולותיהן הן תגובה לנוכחותה הבלתי-חוקית של ארה”ב בארצותיהן ול”רצח העם” בעזה. אירואני הוסיף, כי אין נוכחות צבאית איראנית ואין בסיסים איראנים בעיראק וכי יועציה הצבאיים בסוריה הוזמנו על ידי ממשלת סוריה ופועלים במדינה באופן חוקי. הוא הדגיש, כי שורשי המשבר הנוכחי באזור נעוצים בכיבוש, בתוקפנות ובפשעים, שישראל מבצעת בתמיכת ארצות הברית נגד הפלסטינים ברצועת עזה ובגדה המערבית (תסנים, 6 בפברואר 2024).
 • וסילי נבזניה, שגריר רוסיה באו”ם, גינה בחריפות את התקיפות וקרא לקהילה הבינלאומית לגנות את “הפעולות הפזיזות” של ארה”ב ובעלות בריתה במזרח התיכון. רוברט ווד, נציג ארה”ב באו”ם, ציין כי המטרות שנפגעו על ידי ארה”ב נבחרו בקפידה כדי למנוע קורבנות אזרחים והתבססו על ראיות ברורות. ברברה וודווארד, נציגת בריטניה, אמרה כי בריטניה תומכת באופן מלא בזכותה של ארה”ב להגנה עצמית (אתר האו”ם, 5 בפברואר 2024).
אונר”א
 • אנטוניו גוטרש, מזכ”ל האו”ם, מסר כי לאחר שישראל האשימה את אונר”א וטענה שחלק מעובדי הסוכנות השתתפו באירועי 7 באוקטובר, בכוונתו למנות ועדת ביקורת על הסוכנות בראשות שרת החוץ של צרפת לשעבר, קתרין קולונה. לדבריו, מטרת ועדת הביקורת היא להעריך האם הסוכנות עושה כל שביכולתה כדי להישאר ניטרלית וכדי להגיב על הפרות הניטרליות ברגע שהן מבוצעות (סוכנות הידיעות הצרפתית, 5 בפברואר 2024).
 • עדנאן אבו חסנה, דובר אונר”א בעזה, אמר כי להקפאת מימון אונר”א יש השלכות הרסניות. וכי המימון כיום יספיק לפעילות הסוכנות רק עד סוף פברואר 2024. הוא ציין שישנם גורמים בישראל המייחלים לסופה של אונר”א. באשר להאשמות נגד עובדי אונר”א אמר שישראל צריכה להגיש את כל המידע שיש ברשותה בנושא וכי החקירה בעניין תעשה על ידי רשות הביקורת העליונה של האו”ם (אתר חדשות האו”ם בשפה הערבית, 5 בפברואר 2024).
 • מחמד בן עבד אלרחמן, ראש הממשלה ושר החוץ של קטר, נועד עם פיליפ לזריאני, הנציב הכללי של אונר”א, השניים דנו בשיתוף הפעולה בין קטר לסוכנות, בדגש הסוגיה ההומניטרית ברצועת עזה. בן עבד אלרחמן הדגיש כי קטר תמשיך לתמוך בסוכנות וכי היא פועלת להמשך הכנסת הסיוע ההומניטרי לרצועה. הוא הזהיר מהפסקת המימון לסוכנות וקרא להפריד את הסוכנות ותפקידה כמוסד בינלאומי מההאשמות כלפי עובדיה. לזריאני הביע את הערכתו לקטר על התמיכה (סוכנות הידיעות הקטרית, 5 בפברואר 2024).
ראש ממשלת קטר נועד בלשכתו עם הנציב הכללי של אונר"א, פיליפ לזריני
 (סוכנות הידיעות הקטרית, 5 בפברואר 2024)
ראש ממשלת קטר נועד בלשכתו עם הנציב הכללי של אונר”א, פיליפ לזריני
(סוכנות הידיעות הקטרית, 5 בפברואר 2024)
 • מחמוד אלעאלול, סגן יו”ר הפתח, קרא ליפן בפגישה עם שגריר יפן ברשות הפלסטינית לחזור בה מההחלטה להשעות את התמיכה באונר”א, וציין כי מה שאונר”א ושאר המוסדות הבינלאומיים עושים הוא פעילות הומניטרית שחייבת להימשך וכי הם רואים סכנה גדולה במאבק בסוכנות והפסקת המימון שלה. לדבריו, השעיית הסיוע עולה בקנה אחד עם תוכניות ישראל לעקירת תושבים מהרצועה (ופא, 5 בפברואר 2024).
מחמוד אלעלאול נפגש במשרדו בראמאללה עם שגריר יפן בראמאללה (ופא, 5 בפברואר 2024)
מחמוד אלעלאול נפגש במשרדו בראמאללה עם שגריר יפן בראמאללה (ופא, 5 בפברואר 2024)
רוסיה
 • ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה, שוחח עם מחמד בן זאיד, נשיא האמירויות ודן עימו בהעברת סיוע הומניטרי נוסף לרצועת עזה ( TASS, 5 בפברואר 2024).
תורכיה
 • ב-4 בפברואר 2024 נערכה תהלוכה אנטי-ישראלית המונית בעיר דיארבקיר בדרום מזרח תורכיה במסגרת אירועי “שבוע ירושלים הבינלאומי”. בהפגנה נשמעו קריאות בשפה הערבית “מוות לישראל” ונראו דגלים המזוהים עם חמאס ותנועות הג’האד (ilkha.com, 5 בפברואר 2024).
ההפגה בדיארבקיר (ilkha.com, 5 בפברואר 2024)     ההפגה בדיארבקיר (ilkha.com, 5 בפברואר 2024)
ההפגנה בדיארבקיר (ilkha.com, 5 בפברואר 2024)

[1] מטה הארגון נמצא באיסטנבול. יו"ר הגוף הזה הוא נואף האיל אלתכרורי, מדור המייסדים של חמאס. היה בין בכירי חמאס והג'האד האסלאמי שגורשו בדצמבר 1992 למרג' אלזהור. הוא מתגורר באיסטנבול. סגן היו"ר הוא עבד אלג'באר סעיד, שמוצג באתר חמאס כחבר הנהגת חמאס ב'חוץ'. ↑