מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-6 בנובמבר 2023, 13:00)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 6 בנובמבר 2023)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 6 בנובמבר 2023)

חלק מאמצעי הלחימה שאותרו בבית חאנון (אתר דובר צה

חלק מאמצעי הלחימה שאותרו בבית חאנון (אתר דובר צה"ל, 5 בנובמבר 2023)

תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה

תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 6 בנובמבר 2023)

תקיפות מאסיביות ברצועת בעזה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 5 בנובמבר 2023)

תקיפות מאסיביות ברצועת בעזה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 5 בנובמבר 2023)

בורות שיגור רקטות בגן שעשועים ברצועת עזה.

בורות שיגור רקטות בגן שעשועים ברצועת עזה.

תושבים בעזה אוחזים בכרוז של צה

תושבים בעזה אוחזים בכרוז של צה"ל הקורא להם להתפנות מהעיר עזה דרומה בין השעות 10:00-14:00 דרך רחוב צלאח אלדין (ערוץ היוטיוב של ופא, 5 בנובמבר 2023).

תושבים מתפנים לכיוון דרום הרצועה (ופא, 5 בנובמבר 2023)

תושבים מתפנים לכיוון דרום הרצועה (ופא, 5 בנובמבר 2023)

פריקת הסיוע מירדן (סוכנות עמון, 6 בנובמבר 2023)

פריקת הסיוע מירדן (סוכנות עמון, 6 בנובמבר 2023)

אבו מאזן נפגש בראמאללה עם מזכיר המדינה בלינקן (ופא, 5 בנובמבר 2023).

אבו מאזן נפגש בראמאללה עם מזכיר המדינה בלינקן (ופא, 5 בנובמבר 2023).

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • גזרה דרומית: נמשכה ואף הורחבה הפעילות המשולבת של כוחות צה”ל ברצועת עזה. הכוחות מכתרים את העיר עזה. במהלך הלילה בוצעה תקיפה משולבת מאסיבית נגד יעדי חמאס. גורמים ברצועה העידו, כי הייתה זו התקיפה הקשה ביותר מאז פרוץ המלחמה. בחמאס הכחישו בתוקף את פרסום דובר צה”ל לפיו הם עושים שימוש צבאי בבתי החולים ברצועה. על פי גורמי חמאס, יש להם יכולת לעכב את התקדמות צה”ל ברצועה ולאלץ את ישראל להסכים להפסקת אש וכוח הלחימה של חמאס כמעט ולא נפגע. נמשך שיגור הרקטות. כמה עשרות רקטות שוגרו מרצועת עזה, מהם כמה מטחים לבאר שבע ומרכז הארץ.
 • באירועי 7 באוקטובר נהרגו למעלה מ-1,400 הרוגים. 241 חטופים, אזרחים וחיילים, נמצאים בשטח רצועת עזה. מאז 7 באוקטובר נהרגו 348 חיילים וקצינים. דובר משרד החוץ האיראני אמר בנושא החטופים כי איראן קיבלה פניות ממספר מדינות, שאזרחיהן נחטפו בידי חמאס, והיא העבירה אותן לראש הלשכה המדינית של חמאס. בכיר חמאס טען כי ישראל מציבה מכשולים בנושא שחרור החטופים הזרים.
 • רצועת עזה: על פי משרד הבריאות ברצועת עזה שבשליטת חמאס עד כה נהרגו 10,022 איש. צה”ל ממשיך לקרוא לאוכלוסייה להתפנות דרומה. חמאס ממשיכה לנסות לסכל את המעבר. בכיר חמאס בבירות, ציין כי 900,000 פלסטינים עדיין מתגוררים בצפון רצועת עזה, מה שמעיד על כישלון התוכנית הישראלית.
 • גזרה צפונית: נמשכו פעולות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל ויישובי הצפון שכללו שיגור פצצות מרגמה, ירי טילי נ”ט. מטחי רקטות שוגרו לעבר קריית שמונה. לטענת חזבאללה הירי בוצע בתגובה להרג ארבעה אזרחים בדרום לבנון. חזבאללה קיבל אחריות על ביצוע התקיפות.
 • יהודה ושומרון: בירושלים בוצע פיגוע דקירה. לוחמת משמר הגבול נפצעה באורח אנוש ומאוחר יותר נפטרה מפצעיה. התארגנות לא מוכרת, אשר טוענת כי חברים בה פעילי מנגנוני ביטחון של הרשות הפלסטינית, פרסמה אולטימטום ליו”ר הרשות לפיו עליו להכריז על עימות ללא גבולות עם ישראל תוך 24 שעות. אבו מאזן נועד עם מזכיר המדינה של ארה”ב.
 • איראן: ראש ממשלת עיראק הגיע לביקור באיראן. שתי המדינות הציגו עמדה משותפת לפיה יש לעצור מייד את תקיפות ישראל ולכונן הפסקת אש ברצועת עזה. מנהיג איראן נפגש בימים האחרונים עם יו”ר הלשכה המדינית של חמאס.
 • גורמים ערביים רבים גינו את דבריו של שר המורשת בממשלת ישראל בנוגע לאפשרות הטלת פצצת אטום על רצועת עזה. הם ציינו כי זהו ביטוי אלים וגזעני וקראו לקהילה הבינלאומית לפעול בנושא.
זירת הלחימה
פעילות צה”ל בשטח
 • פעילות קרקעית משולבת: כוחות צה”ל הצליחו לכתר את העיר עזה מכל צדדיה ולהגיע עד קו החוף. במהלך הפעילות לכיתור העיר, תקפו הכוחות למעלה מ- 1,600 מטרות חמאס ביניהן תשתיות צבאיות, כולל תשתיות תת קרקעיות, מחסני אמצעי לחימה, עמדות נ”ט, תצפיות, דירות מבצעיות, מוצבים ועמדות. במהלך הפעילות הרגו הכוחות למעלה מ-300 מחבלים, חלקם בקרבות פנים אל פנים (דובר צה”ל, 5 בנובמבר 2023).
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 6 בנובמבר 2023)     פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 6 בנובמבר 2023)
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 6 בנובמבר 2023)
פעילות כוחות צה”ל ברצועת עזה (אתר דובר צה”ל, 6 בנובמבר 2023)
 • בפעילות סריקה באזור בית חאנון, איתרו הכוחות בבית מגורים אמצעי לחימה מגוונים, חומרי מודיעין, רחפנים חמושים ורקטותRPG . כוחות מיוחדים של צה”ל איתרו מעבדה לייצור חומרי נפץ והשמידו אותה (דובר צה”ל, 5 בנובמבר 2023). בליל 6-5 בנובמבר 2023 השתלטו כוחות קרקעיים על מוצב חמאס שכלל עמדות תצפית, מתחמי אימונים ומנהרות טרור. בפעולה גם נהרגו מספר מחבלים (דובר צה”ל, 6 בנובמבר 2023).
חלק מאמצעי הלחימה שאותרו בבית חאנון (אתר דובר צה"ל, 5 בנובמבר 2023)      חלק מאמצעי הלחימה שאותרו בבית חאנון (אתר דובר צה"ל, 5 בנובמבר 2023)
חלק מאמצעי הלחימה שאותרו בבית חאנון (אתר דובר צה”ל, 5 בנובמבר 2023)
 • פעילות אווירית: במהלך היממה האחרונה תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר כ-450 מטרות חמאס. בין המטרות מתחמים צבאיים, עמדות תצפית, עמדות נ”ט ועוד. בפעילות בהכוונת יחידות המודיעין, נהרגו בסיכול ממוקד מספר מפקדים ביניהם ג׳מאל מוסא, שהיה האחראי על מנגנון הביטחון (ראו להלן) (דובר צה”ל, 6 בנובמבר 2023).
תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 6 בנובמבר 2023)     תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 6 בנובמבר 2023)
תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה”ל, 6 בנובמבר 2023)
 • פעילות ימית: כוחות זרוע הים תקפו מפקדות, עמדות שיגור טילי נ”ט ועמדות תצפית של חמאס (דובר צה”ל, 6 בנובמבר 2023).
 • כתב ערוץ אלע’ד בעזה דיווח, כי ליל 6-5 בנובמבר 2023 היה הלילה הקשה ביותר מאז תחילת המלחמה, בעוצמת התקיפות של צה”ל, אשר נמשכו במהלך כל הלילה והתמקדו באזור צפון –מערב הרצועה. הפעילות כללה לדבריו, תקיפות מהאוויר, מהיבשה ומהים, ובמהלך כל הלילה התנהלו חילופי אש עזים בין כוחות צה”ל לפעילי ההתנגדות (ערוץ אלע’ד, 6 בנובמבר 2023).
תקיפות מאסיביות ברצועת בעזה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 5 בנובמבר 2023)     תקיפות מאסיביות ברצועת בעזה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 5 בנובמבר 2023)
תקיפות מאסיביות ברצועת בעזה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 5 בנובמבר 2023)
הכחשת שימוש בבתי חולים לצרכים צבאיים
 • בתגובה לדברי דובר צה”ל לפיהם עושה חמאס שימוש בבתי חולים לפעילות מבצעית, פרסמה חמאס תגובה, בה קראה למזכ”ל האו”ם להקים ועדה בינלאומית שתבקר בבתי החולים כדי להיווכח בנרטיב השקרי שמפיצה ישראל. לדברי חמאס, דובר צה”ל ניסה להצדיק בשקריו את איום ישראל לפגוע בבית החולים האינדונזי ובית החולים הקטרי בצפון רצועת עזה. חמאס הדגישה כי כל בתי החולים פתוחים לביקור עיתונאים ולמוסדות הבינלאומיים. לדברי ההודעה בבית החולים האינדונזי מדובר במאגר דלק של בית החולים, והמפות ההנדסיות והתצלומים מוכיחים זאת. בבית החולים חמד מדובר בחדר שנמצא מתחת לבית החולים שנועד לאחסן משאבות ושנאים ותוכניות בית החולים, מפריכות את הטענה (ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון, 5 בנובמבר 2023).
 • לגבי הצהרת דובר צה”ל על גניבת דלק טענה חמאס כי זוהי הוצאת דיבה, שהוכחשה ע”י אונר”א מכל וכל, וכי כל המוסדות הבינלאומיים יודעים לחשב את כמויות הדלק שנכנסות לבתי החולים בעזה, ואת פרקי הזמן שבהם הכמויות הללו נצרכות ומתרוקנות. נתונים אלה הם אלה שגרמו, לטענת חמאס, לאו”ם, לארגון הבריאות העולמי, ולגופים רבים נוספים להזהיר שהדלק נגמר (ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון, 5 בנובמבר 2023).
 • עזת אלרשק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי הדברים חושפים את כוונת ישראל לבצע “מעשי טבח” נוספים בבתי חולים ברצועת עזה. לדבריו, מה שדובר צה”ל (“צבא האויב הנאצי”) הציג הם שקרים שאין להם בסיס וכי הדובר מנסה לשווק סרטונים דמיוניים, המצאות, ושקרים בוטים כדי לשקם את תדמיתו “המוכתמת בדם ילדים ונשים” (ערוץ הטלגרם של חמאס, 5 בנובמבר 2023).
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, שהתראיין מבירות אמר כי עיתונאים בני לאומים שונים ומכל סוכנויות הידיעות, השוהים מתחילת המערכה בבתי החולים, אמרו כי הדיבורים אודות המצאות פעילי “התנגדות” בבתי החולים הם שקר. לדבריו, ההרוגים בתוקפנות הם נשים, ילדים ואזרחים, ואם היה שמץ של אמת בטענות ישראל, הרי שהיו צריכים להיות פעילי “התנגדות” בין ההרוגים. ברם, כל ההרוגים מקרב פעילי חמאס ומנהיגיה נהרגו בשדה הקרב ולא הסתתרו בבתי החולים. הוא הדגיש שצה”ל טרם סיפק ראיות להאשמות שהוא העלה. חמדאן ציין שדובר צה”ל התייחס לבית החולים הקטרי, משום שישראל רוצה לסכל את מאמצי קטר להשבת החטופים. הדיבורים על בית החולים האינדונזי נבעו מכך שישראל ראתה את התמיכה בעזה מצד מיליוני בני אדם באינדונזיה (ערוץ אלערבי, 5 בנובמבר 2023).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין גינה בהצהרה מטעמו את “השקרים” שמקדם דובר צה”ל בנוגע לשימוש בבתי החולים על ידי לוחמי “ההתנגדות”. הג’האד האסלאמי הזהיר כי מטרת הצהרות אלו היא להכשיר את הלך הרוחות להרס בתי החולים ולהמשיך לבצע מעשי טבח באזרחים. בהודעה גם נמתחה ביקורת על שתיקת הקהילה הבינלאומית שבכך היא מאפשרת לישראל להמשיך בפשעיה (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, 5 בנובמבר 2023).
הערכת יכולות חמאס
 • בכתבה שפורסמה ברויטרס אודות הכנות חמאס ללוחמה הקרקעית ברצועה, מסרו שני “מקורות המקורבים להנהגת חמאס”, כי התנועה התכוננה למלחמה ארוכה וממושכת וכי היא מאמינה שהיא יכולה לעכב את התקדמות צה”ל מספיק זמן כדי לאלץ את ישראל להסכים להפסקת אש. המקורות, שסירבו להיחשף בשל רגישות המצב, אמרו לרויטרס כי חמאס אגרה אמצעי לחימה, טילים, מזון ואספקה רפואית, והוסיפו כי חמאס בטוחה שאלפי לוחמיה יכולים לשרוד במשך חודשים בעיר של מנהרות שחצובות עמוק מתחת לשטח הרצועה ולהתמודד מול כוחות צה”ל באמצעות טקטיקות של גרילה עירוניות. לדבריהם, חמאס מאמינה כי ככל שמספר האבדות האזרחיות יגדל, יגבר הלחץ הבינלאומי על ישראל להפסיק את המצור, תכפה הפסקת אש והסדר במשא ומתן שיביא לשחרור אלפי אסירים פלסטינים בתמורה לישראלים החטופים. בכתבה גם צוין כי לחמאס כ-40,000 לוחמים, אשר יכולים לנוע ברחבי הרצועה באמצעות רשת עצומה של מנהרות מבוצרות, באורך של מאות קילומטרים ובעומק של עד 80 מטרים, שנבנו במשך שנים רבות.
 • עלי ברכה, ראש מחלקת קשרי החוץ של חמאס בבירות, אמר כי חמאס שיפרה בהדרגה את היכולות הצבאיות שלה, במיוחד של הרקטות, במהלך המלחמות שניהלה מול ישראל. לדבריו, במלחמה ב-2008 רקטות חמאס הגיעו לטווח המקסימלי של 40 ק”מ, אבל הטווח עלה ל-230 ק”מ עד לסבב הלחימה ב-2021. הוא הוסיף כי בכל מלחמה חמאס מפתיעה את הישראלים במשהו חדש. “גורם רשמי המקורב לחזבאללה” ציין שכוח הלחימה של חמאס נותר ברובו ללא פגע לאחר שבועות של תקיפות. גורמים בחזבאללה וחמאס ציינו כי קיים חדר מבצעים צבאי משותף בלבנון עם חמאס וכוחות אחרים של “ציר ההתנגדות” (רויטרס, 4 בנובמבר 2023).
שיגור רקטות
 • נמשך שיגור הרקטות שלא פסק מיומה הראשון של הלחימה. ביממה האחרונה שוגרו כמה עשרות רקטות. רוב השיגורים היה לטווחים קצרים לעבר יישובי עוטף עזה. כמה מטחים שוגרו למרכז הארץ ולבאר שבע. לא היו נפגעים אולם נגרם נזק לרכוש. דובר צה”ל חשף מיקומם של בורות שיגור ומשגרים בסמוך למתקנים אזרחיים דוגמת גן שעשועים ובריכת ילדים.
 בורות שיגור רקטות בגן שעשועים ברצועת עזה.     משגרים סמוך לבריכות ילדים ברצועת עזה              (אתר צה"ל, 5 בנובמבר 2023)
מימין: בורות שיגור רקטות בגן שעשועים ברצועת עזה. משמאל: משגרים סמוך לבריכות ילדים ברצועת עזה (אתר צה”ל, 5 בנובמבר 2023)
 • סה”כ שוגרו מאז תחילת המלחמה זה מרצועת כ-9,000 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל. כ-10% מהם היו שיגורים כושלים שנפלו בשטח הרצועה ובים.
מטח רקטות מעזה לעבר גוש דן (חשבון הטוויטר של שהאב, 5 בנובמבר 2023)
מטח רקטות מעזה לעבר גוש דן (חשבון הטוויטר של שהאב, 5 בנובמבר 2023)
 שריפה שפרצה בבאר יעקב בעקבות נפילת רקטה מעזה (חשבון הטוויטר של שהאב, 5 בנובמבר 2023)    פגיעה ישירה של רקטה בעוטף עזה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 5 בנובמבר 2023)
מימין: שריפה שפרצה בבאר יעקב בעקבות נפילת רקטה מעזה (חשבון הטוויטר של שהאב, 5 בנובמבר 2023). משמאל: פגיעה ישירה של רקטה בעוטף עזה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 5 בנובמבר 2023)
נפגעים ישראלים
 • באירועי 7 באוקטובר נהרגו למעלה מ- 1,400 בני אדם. 241 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים בשטח רצועת עזה. 35 מהחטופים הם ילדים ונערים עד גיל 18 , 32 מהחטופים מעל גיל 65. חמישה חטופים שוחררו. 348 חיילים וקצינים נהרגו מאז 7 באוקטובר 2023.
סוגיית החטופים
 • ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס ציין שישראל משתמשת בנושא האזרחים ובעלי האזרחויות הכפולות “בצורה שפלה, נבזית ולא מוסרית”. לדבריו, חמאס הודיעה מההתחלה על עמדתה הברורה, וככל שמתקרבים לשיחות, ישראל חוזרת לנקודת המוצא. הוא ציין, כי הם היו על סף הסכם להוצאת אזרחים ישראלים וזרים, אבל ישראל חזרה לנקודת המוצא. לדבריו, יש להם דרך פעולה ברורה לפיה הם יחליפו את האזרחים תמורת נשים וילדים השוהים בבתי הכלא בישראל, אולם ישראל מציבה בכל יום מכשולים ומתחמקת בכך שהיא אומרת דבר שונה לכל מתווך (ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון, 5 בנובמבר 2023).
 • מחמד אלהנדי, סמזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, מסר כי החטופים האזרחים שבידם ובפרט הזרים, ישוחררו אם תהיה הפסקת אש זמנית. לדבריו, ישראל תיאלץ לבסוף לפנות לעסקת חילופי שבויים. הוא ציין שהמשא ומתן שמתנהל כעת מתמקד ספציפית בהפסקת אש הומניטרית זמנית (אלערביה, 6 בנובמבר 2023).
 • נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, אמר במסיבת העיתונאים השבועית שלו, כי איראן קיבלה פניות ממספר מדינות, שאזרחיהן נחטפו בידי חמאס, והיא העבירה אותן לראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, שהביע נכונות לסייע בעניין (תסנים, 6 בנובמבר 2023).
 • ראש ממשלת תאילנד, סרט’ה תוויסין, מסר כי הם קיבלו הוכחה מצולמת לפיה החטופים ברצועת עזה חיים. כמו כן, הוא ציין כי הם ממתינים להפסקת אש זמנית שתארך יום או יומיים, אשר יכולה להיות חלון זמן לפינוי החטופים (CNN, 6 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • ד”ר אשרף אלקדרה, דובר משרד הבריאות בעזה (בשליטת חמאס), עדכן (נכון לשעה (15:00 כי מספר ההרוגים ברצועה הוא 10,022 ומספר הפצועים הוא מעל ל-24 אלף (אתר פאלאינפו, 6 בנובמבר 2023).
 • מי אלכילה, שרת הבריאות ברשות הפלסטינית, ציינה כי ברצועה מצויים מעל ל-24 אלף פצועים הזקוקים לבתי חולים שדה היות וגם 16 בתי חולים ברצועה יצאו מכלל שימוש בעקבות תקיפתם ע”י ישראל ומלאי דלק שאזל. היא קראה לקהילה הבינלאומית לפתוח את מעבר רפיח כדי לאפשר הכנסת סיוע לרצועת עזה והוצאת פצועים (דף הפייסבוק של משרד הבריאות ברשות, 5 בנובמבר 2023).
המצב ברצועה
 • צה”ל ממשיך לקרוא לאוכלוסיית העיר עזה להתפנות דרומה. לשם כך הכריז צה”ל על חלון זמנים ועל הציר דרכו אפשר להתפנות. חמאס ממשיכה לנסות לסכל את המעבר. לשכת ההסברה הממשלתית של חמאס פרסמה הודעה, לפיה התקבלו אצלה עשרות עדכונים לגבי הימצאות מאות גופות ברחובות שונים בעיר עזה בדגש על תושבים שניסו לנוע למסדרון ההומניטרי או שניסו להתגונן מהתקיפות שבוצעו במהלך הלילה (דף הפייסבוק של לשכת ההסברה הממשלתית בעזה, 6 בנובמבר 2023). אסאמה חמדאן, בכיר חמאס בבירות, ציין כי 900,000 פלסטינים עדיין מתגוררים בצפון רצועת עזה, דבר שמעיד על כישלון התוכנית הישראלית לעקור אותם ממקומם (ערוץ אלערבי, 5 בנובמבר 2023).
 תושבים בעזה אוחזים בכרוז של צה"ל הקורא להם להתפנות מהעיר עזה דרומה בין השעות 10:00-14:00 דרך רחוב צלאח אלדין (ערוץ היוטיוב של ופא, 5 בנובמבר 2023).     תושבים מתפנים לכיוון דרום הרצועה (ופא, 5 בנובמבר 2023)
מימין: תושבים בעזה אוחזים בכרוז של צה”ל הקורא להם להתפנות מהעיר עזה דרומה בין השעות 10:00-14:00 דרך רחוב צלאח אלדין (ערוץ היוטיוב של ופא, 5 בנובמבר 2023). משמאל: תושבים מתפנים לכיוון דרום הרצועה (ופא, 5 בנובמבר 2023)
 • חברת התקשורת הפלסטינית פאלטל הודיעה, כי כל קווי האינטרנט והתקשורת ברצועה קרסו בעקבות תקיפות צה”ל (מען, 5 בנובמבר 2023). פוזי ברהום, דובר חמאס, מסר כי ישראל (“הכיבוש הציוני הטרוריסטי”), ניתקה את התקשורת ואת האינטרנט ברצועה עזה, במקביל לתקיפות עזות נגד שכונות מגורים, מה שלדבריו, חושף את כוונותיה לבצע מעשי טבח נוספים ולהסתירם מהעולם ומכלי התקשורת. הוא קרא למצרים לפתוח את הרשתות המצריות לשימוש הפלסטינים ולפתוח את מעבר רפיח באופן מלא (ערוץ הטלגרם של חמאס, 5 בנובמבר 2023). אונר”א דיווחה כי בשל הניתוק בתקשורת, הם אינם מצליחים ליצור קשר עם אנשי הצוותים שלהם ברצועת עזה (חשבון הטוויטר של אונר”א, 6 בנובמבר 2023).
 • מלך ירדן עבדאללה השני מסר כי חיל האוויר הירדני הצניח סיוע רפואי דחוף לבית החולים הירדני ברצועת עזה (חשבון הטוויטר של המלך עבדאללה, 6 בנובמבר 2023).
פריקת הסיוע מירדן (סוכנות עמון, 6 בנובמבר 2023)
פריקת הסיוע מירדן (סוכנות עמון, 6 בנובמבר 2023)
בכיר חמאס שנהרג
 • ברצועת עזה לא מרבים לפרסם אודות פעילים בכירים בארגוני הטרור שנהרגו. פאיז אבו שמאלה, פובליציסט מח’אן יונס, דיווח כי עמיד (תא”ל) ג’מאל מחמד עבד אלחמיד מוסא אבו שמאלה, מפקד מנגנון הביטחון המיוחד במשטרה ברצועת עזה, נהרג בתקיפת בית משפחת עואד בשכונה היפנית בח’אן יונס (חשבון הטוויטר של פאיז אבו שמאלה, 3 בנובמבר 2023).
מפקד מנגנון הביטחון המיוחד שנהרג
(חשבון הטוויטר של פאיז אבו שמאלה, 3 בנובמבר 2023)
מפקד מנגנון הביטחון המיוחד שנהרג
(חשבון הטוויטר של פאיז אבו שמאלה, 3 בנובמבר 2023)
חמאס
 • ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס וראש המשרד לקשרים ערביים ואסלאמיים בתנועה, התראיין לערוץ אלג’זירה. בראיון התייחס למספר נושאים (אתר ערוץ אלג’זירה, 5 בנובמבר 2023; ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון, 5 בנובמבר 2023):
  • הלחימה ברצועת עזה: בתגובה להתבטאויות בישראל שהמלחמה תארך זמן רב, אמר כי ישראל משתמשת ב”מבול של שקרים” כעילה להאריך את משך הזמן שבו היא הורגת את תושבי עזה, ובמטרה לעקור את הפלסטינים מאדמתם. לדבריו, באמצעות הארכת משך המלחמה, מכינה ישראל את הקרקע להרג ופשעים נוספים לאחר ניתוק התקשורת והאינטרנט, והעולם, למרבה הצער, נכשל מול הערכים והמוסר שהוא מטיף להם. הוא הביע בטחונו שהפלסטינים יכשילו את מזימת העקירה בציינו, כי, לראיה, עשרות אלפי פלסטינים עדיין שוהים באזור צפון הרצועה.
  • שימוש בבתי חולים כמפקדות: הוא הכחיש את דברי דובר צה”ל אודות בתי החולים בעזה, ואמר כי בתי החולים ומקומות המקלט לעקורים פתוחים לתקשורת ולכל הארגונים בינלאומיים כדי שיוכלו לראות את “השקרים שישראל מפיצה” בהם היא רוצה להשתמש כעילה להרוס את המתחם הרפואי אלשפאא’, על העקורים שבו שמספרם מגיע ליותר מ-60,000 איש.
  • עמדת ארה”ב: העמדה האמריקנית תומכת במדיניות ההרג וההרס של ישראל, אשר משתמשת בנושא האזרחים והחטופים כדי להרוויח זמן וכדי להקל על החזית הפנימית שלה. ממשל ארה”ב נותן עדיפות לרצות את ישראל והוא נתן לה אור ירוק לביצוע כל “פשעיה”. על ארה”ב מוטלת אחריות מוסרית, מדינית ואנושית, לכל הפשעים, וכי היא אינה אומרת לישראל בבירור “די להרג ולשפיכת הדם”.

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
לבנון
 • במהלך היממה האחרונה נמשכו פעולות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל ויישובי הצפון שכללו שיגור פצצות מרגמה, ירי טילי נ”ט ושיגור רקטות. חזבאללה קיבל אחריות על התקיפות בהודעות רשמיות שפרסמה זרוע ההסברה הקרבית של הארגון.
 • ב- 5 בנובמבר 2023 בשעות הצהריים זוהה כלי טיס בלתי מאויש שהתקרב מעומק שטח לבנון לעבר שטח ישראל. כלי הטיס, שהיה במעקב על ידי מערכות הגילוי והבקרה, יורט בהצלחה בשטח לבנון. כמו כן זוהו מספר שיגורי טילי נ”ט משטח לבנון לישראל באזור אביבים וירי לעבר אזור מלכיה. צה”ל השיב באש ארטילריה לעבר מקורות הירי (דובר צה”ל, 5 בנובמבר 2023). אזרח ישראלי נהרג מפגיעת טיל נ”ט סמוך ליפתח.
 • בשעות הערב שוגרו מספר מטחי רקטות לעבר קריית שמונה. כמה מהרקטות נפלו בעיר. שריפות פרצו ומספר בתים נפגעו. לא היו נפגעים בנפש. חזבאללה קיבל אחריות על ירי הרקטות[1] לעבר קריית שמונה שבוצע לדבריו בתגובה לתקיפת מכונית אזרחית אשר גרם למות אישה ושלושה מנכדיה (ראו להלן). בהודעה צוין, כי חזבאללה מדגיש שכל תקיפה נגד אזרחים תיענה בתגובה תקיפה ונחרצת (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית של חזבאללה, 5 בנובמבר 2023).
הרוגים לחזבאללה
 • חזבאללה דיווח על מותו של ריאן יוסף דרויש, המכונה אבו עלי, מהעיירה אלקלילה (Al-Qlaileh) בדרום לבנון.
הרוג חזבאללה ב-5 בנובמבר 2023 
(ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 5 בנובמבר 2023)
הרוג חזבאללה ב-5 בנובמבר 2023
(ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 5 בנובמבר 2023)
תגובות למות אזרחים בדרום לבנון
 • הלבנונים דיווחו, כי במהלך פעילות התגובה של צה”ל בדרום לבנון, הותקף כלי רכב אזרחי בין עינאתא לעיתרון (סמוך לאביבים), בו נסעו בני משפחה. דווח כי האישה ושלושת נכדיה נהרגו (סוכנות הידיעות הלבנונית, אלנשרה, 5 בנובמבר 2023), וכי המכונית הייתה שייכת לעיתונאי סמיר איוב (ערוץ הטלגרם של אתר בנת ג’ביל, 5 בנובמבר 2023). הדבר עורר תגובות מצד גורמים לבנוניים כולל גורמי ממשל. חזבאללה הגיב בשיגור מטחי רקטות לעבר קריית שמונה:
 • נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר, אמר כי תקיפת האזרחים שביצע שגרמה למות ארבעה בני אדם, מתוכם שלושה ילדים, נוסף על ירי כלי טיס בלתי מאויש שהביא לפציעת בני אדם נוספים הם “פשעים מתועבים” (אלנשרה, 5 בנובמבר 2023).
 • עבדאללה בו חביב, שר החוץ הלבנוני, הודיע כי הם יגישו תלונה למועצת הביטחון של האו”ם בנושא “הרג אזרחים, כולל ילדים, בתקיפה הישראלית בלבנון”. לדבריו, הם התחילו לאסוף מידע על האירוע כדי להגיש את התלונה ( רויטרס, 5 בנובמבר 2023).
 • חסן פצ’לאללה, חבר בסיעת חזבאללה בפרלמנט הלבנוני, דיווח כי שלושה ילדים בגילאים 8 עד 14 נהרגו בדרום לבנון כתוצאה מתקיפה ישראלית. הוא ציין שלתקיפה תהיינה השלכות וישראל תשלם על כך מחיר זאת על בסיס המשוואות שקבע חזבאללה מול ישראל (רויטרס, אלמיאדין, 5 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

יהודה, שומרון והרשות הפלסטינית
פיגועים
 • ב-6 בנובמבר 2023, בשעות הבוקר, הגיע ערבי ממזרח ירושלים בריצה כשבידו סכין שלופה ודקר שני לוחמי משמר הגבול סמוך לתחנת שלם במזרח ירושלים. הלוחמת נפצעה באורח אנוש ונפטרה מאוחר יותר מפצעיה והלוחם נפצע באורח קל. מבצע הפיגוע נורה ונהרג ע”י כוחות משטרה שהיו במקום. המשטרה גם עצרה סייען סמוך לזירת הפיגוע. דווח, כי המפגע הוא מחמד עמר אלפרוח’, בן 16, מעיסאויה (דף הפייסבוק של משטרת ישראל, שהאב, 6 בנובמבר 2023).
 הסכין בה בוצע פיגוע הדקירה בירושלים
 (דוברות משטרה, 6 בנובמבר 2023)
הסכין בה בוצע פיגוע הדקירה בירושלים
(דוברות משטרה, 6 בנובמבר 2023)
פעילות סיכול ומנע
 • בליל 6-5 בנובמבר 2023, עצרו כוחות ביטחון ישראליים 38 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון, כחמישה מהם פעילי חמאס. במהלך המבצע נאטמו שלושה בתי דפוס אשר שימשו להדפסת חומרי הסתה עבור חמאס. כמו כן, במהלך סריקות אותר נשק מאולתר, רובה אוויר וציוד צבאי (אתר צה”ל, 6 בנובמבר 2023). מאז תחילת המלחמה בעזה נעצרו מעל ל-1,350 מבוקשים כאשר מעל ל-850 הינם פעילי חמאס (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 6 בנובמבר 2023).
 • משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 152 הרוגים ביהודה ושומרון מאז תחילת המלחמה בעזה. ביממה האחרונה דווח על הרוג פלסטיני בחלחול במהלך עימותים עם כוחות צה”ל (ופא, 6 בנובמבר 2023).
תמיכה ברצועת עזה
 • התארגנות חדשה ולא מוכרת המכנה עצמה “בני אבו ג’נדל”, ואשר טוענת כי חברים בה עשרות פעילי מנגנוני ביטחון של הרשות הפלסטינית, פרסמה כרוז ובו אולטימטום ליו”ר הרשות אבו מאזן שלפיו עליו להכריז על עימות ללא גבולות עם ישראל תוך 24 שעות. ולא, הם יכריזו על עצמם כמורדים ולא ימלאו יותר הוראות (ערוץ הטלגרם של ההתארגנות, 5 בנובמבר 2023). כלי תקשורת המזוהים עם חמאס ברצועת עזה, ובהם אלאקצא וסוכנות הידיעות שהאב ציטטו את הקריאה בערוצי הטלגרם שלהם.
 • ברחבי יהודה ושומרון נמשכו תהלוכות התמיכה ברצועת עזה. ב-5 בנובמבר בערב נערכו תהלוכות במספר ערים, וב-6 בנובמבר נערכו תהלוכות והפגנות תלמידים (חריה ניוז, 5 בנובמבר 2023; ערוץ הטלגרם QUDSN, 5 ו-6 בנובמבר 2023).
 • לאחר שדווח כי אסירים יהודים סייעו לסוהרים בכלא מגידו לערוך פשיטה על תאי אסירים בטחונים בעקבות ניסיון מספר קטינים, תושבי מזרח ירושלים, להוריד את דגל ישראל באחד האגפים בכלא, פרסם זאהר ג’בארין, ראש משרד השהידים, הפצועים והאסירים בחמאס, הודעה בה קרא לפלסטינים ביהודה ושומרון ולמשפחות האסירים ולכל הציבור לצאת מיד כדי להגן על האסירים ולהפעיל לחץ על ישראל בכל האמצעים (ערוץ הטלגרם של חמאס באיו”ש, 5 בנובמבר 2023).
 מפגינים שורפים דגל ישראל בעיירה טמון מדרום לטובאס (ערוץ הטלגרם QUDSN, 5 בנובמבר 2023).     תהלוכת תלמידים בנעלין (ערוץ הטלגרם QUDSN, 6 בנובמבר 2023)
מימין: מפגינים שורפים דגל ישראל בעיירה טמון מדרום לטובאס (ערוץ הטלגרם QUDSN, 5 בנובמבר 2023). משמאל: תהלוכת תלמידים בנעלין (ערוץ הטלגרם QUDSN, 6 בנובמבר 2023)
הרשות הפלסטינית
 • אבו מאזן יו”ר הרשות הפלסטינית, נפגש עם מזכיר המדינה של ארה”ב אנתוני בלינקן. בפגישה ביקש אבו מאזן להפסיק את “התוקפנות נגד העם הפלסטיני” ולהאיץ את העברת הסיוע ההומניטארי לרצועת עזה. אבו מאזן שב וטען, כי פתרונות צבאיים וביטחוניים לא יביאו ביטחון לישראל וכי ביטחון ושלום יושגו רק באמצעות סיום “הכיבוש” והקמת מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים. לדבריו, אש”ף הינו הנציג הלגיטימי הבלעדי של העם הפלסטיני והוא מקבל ההחלטות בכל הנוגע אליו (ופא, 5 בנובמבר 2023).
 • במקביל לפגישה התקיימה בראמאללה הפגנת מחאה נגד ביקור בלינקן. המפגינים טענו, כי בלינקן הוא “פושע מלחמה” המשתף פעולה עם ישראל. לטענתם, ארה”ב אינה ניטראלית והיא נוטה לצד ישראל. המפגינים שרפו תמונה של בלינקן וקראו לו “החוצה החוצה” (חשבון הטוויטר של QUDSN, 5 בנובמבר 2023).
אבו מאזן נפגש בראמאללה עם מזכיר המדינה בלינקן (ופא, 5 בנובמבר 2023).      מפגינים בראמאללה שורפים תמונה של בלינקן (חשבון הטוויטר של QUDSN, 5 בנובמבר 2023)
מימין: אבו מאזן נפגש בראמאללה עם מזכיר המדינה בלינקן (ופא, 5 בנובמבר 2023). משמאל: מפגינים בראמאללה שורפים תמונה של בלינקן (חשבון הטוויטר של QUDSN, 5 בנובמבר 2023)
 • מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, נועד עם הקונסול הצרפתי הכללי בירושלים. בפגישה הדגיש אשתיה את הצורך בנקיטת אחריות מצד הקהילה הבינלאומית לעצירת התוקפנות לאלתר ולהכנסת סיוע הומניטרי ורפואי, דלק ומים לרצועת עזה. השניים גם דנו בהכנות צרפת לקיום ועידה בינלאומית, בהובלת נשיא צרפת, ובהשתתפות נשיאים ושרי חוץ בינלאומיים למען סיוע הומניטארי לעזה (ופא, 5 בנובמבר 2023).
 • בישיבת הממשלה השבועית אמר מחמד אשתיה, כי על בית הדין הפלילי הבינלאומי להוציא צו מעצר נגד ישראל כדי לעצור את התוקפנות הישראלית בעזה. הוא הביע הערכה למדינות שהוציאו את שגריריהן מישראל, וקרא לשאר המדינות להשמיע את קולן ולנקוט בצעדים דומים. לגבי ההחלטה לנכות סכומים נוספים מכספי הסילוקין ציין כי זוהי החלטה מדינית, אשר מטרתה להפריד בין רצועת עזה ליהודה ושומרון. הוא ציין כי הם לא יאפשרו ולא יקבלו הפרדה שכזו. הוא ציין כי מתקיימת פעילות בינלאומית בנוגע לכספים אשר הוא מקווה שתניב תוצאות בימים הקרובים (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 6 בנובמבר 2023). יצוין, כי בשונה משבוע שעבר בו ישבו חברי הממשלה על רקע שמות ההרוגים בעזה, השבוע הרקע היה רגיל.
 • מחמוד אלהבאש, יועץ אבו מאזן לענייני דתות, אמר, כי הרשות היא הישות שהאחראית על הפלסטינים והיא זו שמייצגת אותם. לדבריו, רצועת עזה היא חלק מהרשות כמו ירושלים, יהודה ושומרון וכי הם לא יאפשרו לאף אחד לדבר על ניהול רצועת עזה ביום שאחרי המלחמה. הרשות היא זו שתחליט כיצד לנהל את הרצועה ולא כוחות בינלאומיים או כל גורם אחר (חשבון הטוויטר של Qudsn, 5 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

איראן
 • לשכת מנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי, אישרה את דבר קיומה של פגישה, שנערכה בימים האחרונים בין ח’אמנהאי לראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה. בהודעת הלשכה נאמר, כי הניה סקר בפני ח’אמנהאי את ההתפתחויות האחרונות בעזה ובגדה המערבית, וכי מנהיג איראן הביע את הערכתו לעמידתם האיתנה של תושבי רצועת עזה ואת צערו על “פשעי המשטר הציוני” בתמיכת ארצות הברית וחלק ממדינות המערב. כמו כן, הדגיש ח’אמנהאי את תמיכת הרפובליקה האסלאמית ב”כוחות ההתנגדות בפלסטין” אל מול “הכובשים הציונים” ואת הצורך בהתגייסות המדינות המוסלמיות והקהילה הבינלאומית לתמיכה כוללת ומעשית בתושבי עזה (אתר מנהיג איראן, 5 בנובמבר 2023).
 • מחמד רזא אשתיאני, שר ההגנה האיראני, הזהיר כי תינקט פעולה נגד ארצות הברית אם לא תפעל להפסקת אש במלחמה ברצועת עזה. לדברי אשתיאני, האמריקאים ייפגעו קשות, אם לא יפסיקו את המלחמה לאלתר (חשבון הטוויטר של שר ההגנה, 5 בנובמבר 2023)
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, שלח מכתב למזכ”ל האו”ם, אנטוניו גוטרש, בקריאה לעצור את תקיפות ישראל ברצועת עזה. הוא קרא לגוטרש לגנות את ישראל ולנקוט בצעדים הדרושים כדי לסיים אותן לאלתר, להסיר את המצור מעל רצועת עזה ולאפשר גישה חופשית לסיוע הומניטרי בינלאומי (פארס, 5 בנובמבר 2023).
 • מחמד שיאע אלסודאני, ראש ממשלת עיראק, הגיע לטהראן במסגרת מסע אזורי על רקע המלחמה בעזה והמשך המתקפות מצד מיליציות שיעיות פרו-איראניות נגד בסיסים אמריקאים בסוריה ובעיראק. קודם לכן, נפגש אלסודאני בבגדאד עם מזכיר המדינה האמריקאי, אנתוני בלינקן (אירנ”א, 6 בנובמבר).
 • במהלך ביקורו בטהראן נועד ראש ממשלת עיראק עם מנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי, ועם נשיא איראן, אבראהים ראיסי. במסיבת עיתונאים משותפת אמר הנשיא ראיסי, כי לשתי המדינות יש עמדה משותפת בנוגע לסוגיה הפלסטינית וכי יש לעצור מייד את תקיפות ישראל ולכונן הפסקת אש בעזה. הוא שב וגינה את הסיוע הצבאי האמריקאי לישראל ואמר כי היא שותפה ל”פשעים”, שישראל מבצעת בעזה. ראש ממשלת עיראק הדגיש את תמיכת עיראק בפלסטינים ואמר, כי מי שרוצה למנוע את התרחבות המלחמה באזור, צריך להפעיל לחץ על ישראל להפסיק את פשעיה בעזה (פארס, 6 בנובמבר 2023). מנהיג איראן אמר בפגישתו עם ראש ממשלת עיראק, כי יש צורך להגביר את הלחץ הפוליטי על ארצות הברית וישראל כדי להביא להפסקת התקיפות ברצועת עזה. הוא ציין, כי ארצות הברית שותפה ל”פשעי” ישראל וכי אלמלא הסיוע האמריקאי הצבאי והמדיני לישראל, היא לא הייתה יכולה להמשיך בפעולותיה. הוא הוסיף, כי “המשטר הציוני” נחל תבוסה עד כה בעימות, משום שלא הצליח לשקם את המוניטין שלו וגם לא יוכל לעשות זאת בעתיד (תסנים, 6 בנובמבר 2023). 
 • נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, אמר במסיבת העיתונאים השבועית שלו, כי לא ניתן למנות את מספר הפשעים, שישראל ביצעה בחודש האחרון בעזה בתמיכתן של כמה מדינות מערביות, ובמיוחד ארצות הברית. הוא ציין, כי אם יימשכו “הפשעים” נגד עזה, קיימת אפשרות להתפשטות המלחמה באזור. לדבריו, ארצות הברית אינה יכולה לטעון שהיא אינה מעוניינת בהרחבת המלחמה ובמקביל לסייע צבאית לישראל במלחמה (תסנים, 6 בנובמבר 2023).
פעילות מיליציות פרו איראניות
עיראק וסוריה
 • במהלך היממה האחרונה המשיכו כוחות ההתנגדות האסלאמית לבצע תקיפות נגד בסיסים אמריקאים בסוריה ובעיראק באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים ושיגור רקטות. במסגרת זאת דווח על תקיפת בסיס אלתנף שבסוריה; בסיס הסמוך לנמל התעופה ארביל ובסיס עין אלאסד בעיראק (ערוץ הטלגרם צאברין ניוז, 6 בנובמבר 2023).
תימן[2]
 • מחמד אלבח’יתי, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, פרסם הצהרה לחברי “ציר ההתנגדות” בה ציין כי זוהי העת לפתוח במערכה כוללת שתחרוץ את גורל האזור והעולם, וכי אין לדחות אותה (חשבון הטוויטר של מחמד אלבח’יתי, 5 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

הזירה הבינערבית
תגובות לדברי שר המורשת
 • בתשובה לשאלה בראיון לרדיו ציין עמיחי אליהו שר המורשת בממשלת ישראל אפשרות של הטלת פצצת אטום על רצועת עזה (תקשורת ישראלית, 5 בנובמבר 2023). דבריו עוררו סערה בישראל ומחוצה לה. מספר מדינות ערביות הגיבו לדבריו בטענה, כי זהו ביטוי אלים וגזעני וקראו לקהילה הבינלאומית לפעול בנושא:
 • משרד החוץ הסעודי גינה את דבריו בציינו שהצהרה זו מבטאת את הקיצוניות והאכזריות של שרי ממשלת ישראל. משרד החוץ גם מתח ביקורת על ההחלטה לא לפטר אותו ולהסתפק בהקפאת חברותו בממשלה, וטען כי “החלטה זו משקפת זלזול” (חשבון הטוויטר של משרד החוץ, 5 בנובמבר 2023).
 • משרד החוץ הירדני, טען כי מדובר ב”אמירה גזענית ופרובוקטיבית״ המהווה הפרה בוטה ובלתי מתקבלת על הדעת של החוק הבינלאומי והיא מחייבת את הקהילה הבינלאומית להתערב כדי לאלץ את ישראל להפסיק את התקפותיה המתמשכות נגד הפלסטינים ברצועת עזה וביהודה ושומרון (חשבון הטוויטר של משרד החוץ, 5 בנובמבר 2023).
 • דובר משרד החוץ המצרי, ציין כי על הקהילה הבינלאומיות לצאת נגד ביטויי אלימות, שנאה וגזענות. לדבריו, בעוד העולם מדבר על פירוק נשק גרעיני וסכנותיו, חלק מהציבור משתוקק לעוד חורבן והרג )חשבון הטוויטר של משרד החוץ, 6 בנובמבר 2023).
 • משרד החוץ הקטרי, ציין כי הדברים הם הסתה חמורה לפשע מלחמה וזלזול בערכים הומניטריים ומוסריים ובחוקים הבינלאומיים. הוא הדגיש את הצורך במהלך שתבצע הקהילה הבינלאומית כדי להגן על הפלסטינים ברצועה (חשבון הטוויטר של משרד החוץ הקטרי, 6 בנובמבר 2023).
 • נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, מסר כי העולם צריך להתייצב באופן מיידי נגד “המשטר הפשיסטי והגזעני” ולמצות את הדין עם תומכיו (בחשבון הטוויטר של דובר שרד החוץ, 5 בנובמבר 2023).
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס בבירות, אמר כי הצהרותיו של שר המורשת חשפו בוודאות כי בידי ישראל נשק גרעיני וכי הנושא נדון בממשלה (ערוץ אלערבי, 5 בנובמבר 2023).
הזירה הבינלאומית
ארה”ב
 • אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב הגיע לביקור בעיראק במסגרת סיורו באזור. במהלך ביקורו הוא נועד עם ראש ממשלת עיראק, מחמד שיאע אלסודאני וציין כי השיחה הייתה חיובית ופרודוקטיבית. במסיבת עיתונאים שערך בעיראק מסר, כי ארה”ב פועלת כדי להבטיח שהמאבק לא יתרחב מעבר לרצועה. הוא אף ציין שהעברת הסיוע הנוכחית לרצועה אינה מספיקה. עוד ציין שהם משקיעים את מיטב המאמצים כדי להחזיר את החטופים וכי הפסקת אש הומניטרית תוכל לתרום לכך. בלינקן גם הדגיש שתקיפת כוחות אמריקניים בעיראק אינה מקובלת והיא פוגעת בריבונות עיראק (רויטרס, 5 בנובמבר 2023).
 • על רקע ביקורו של בלינקן בעיראק קרא צאלח מחמד אלעראקי, מקורבו של מנהיג זרם אלצדר בעיראק, לתומכיו לצאת “מיידית” לכיכר אלתחריר בבגדאד כדי למחות על הביקור. הוא קרא לציבור לשרוף תמונות של “מנהיגי הטרור רפי השכל בעולם ושל אלו שעמדו מנגד לטבח בעזה. (ערוץ הטלגרם של אלעראקי, 5 בנובמבר 2023).
 • פיקוד המרכז של ארה”ב הודיע כי צוללת גרעינית מסוג Ohio הגיעה לאזור האחריות של הפיקוד (חשבון הטוויטר של פיקוד המרכז האמריקני, 5 בנובמבר 2023).
צרפת
 • שרת החוץ של צרפת, קתרין קולונה, נועדה עם ראש הממשלה ושר החוץ של קטר, מחמד בן עבד אלרחמן, בדוחה ודנה עימו בהתפתחויות באזור. בסיום הפגישה הצהירה קולונה כי השימוש שעושה חמאס בתשתיות אזרחיות לצרכים צבאיים מהווה הפרה של החוק הבינלאומי. לצד זאת גינתה קולונה את “הפשיעה הלאומנית” של המתיישבים היהודים (חשבון הטוויטר של משרד החוץ הצרפתי, 5 בנובמבר 2023). עבד אלרחמן אמר כי קטר ממשיכה במאמצי התיווך לשחרור “השבויים” אך מדובר בתהליך מורכב לאור דיווחים כוזבים ופעילות צה”ל (“הכיבוש הישראלי”) ברצועה.
תורכיה
 • מפגינים פרו-פלסטינים התקהלו סמוך לבסיס חיל האוויר של נאט”ו אינג’רליק בדרום המדינה והתעמתו עם כוחות הביטחון שפיזרו אותם תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות (אלג’זירה, 5 בנובמבר 2023).

[1] יש לציין שבאירועי שיגור רקטות קודמים קיבלו אחריות ארגונים פלסטינים.
[2] להרחבה אודות פעילות החותי'ם נגד ישראל מחילת המלחמה, ראו פרסום של מרכז המידע מ-2 בנובמבר 2023: "תנועת החות'ים ומלחמת חרבות ברזל".