מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-31 בדצמבר 2023, 13:00)

תיעוד פעילות כוחות צה

תיעוד פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 31 בדצמבר 2023)

תיעוד פעילות כוחות צה

תיעוד פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 31 בדצמבר 2023)

השמדת תוואי המנהרות ששימש את בכירי חמאס סמוך לעיר עזה (דוברצה

השמדת תוואי המנהרות ששימש את בכירי חמאס סמוך לעיר עזה (דוברצה"ל, 29 בדצמבר 2023)

השמדת תוואי המנהרות ששימש את בכירי חמאס סמוך לעיר עזה (דוברצה

השמדת תוואי המנהרות ששימש את בכירי חמאס סמוך לעיר עזה (דוברצה"ל, 29 בדצמבר 2023)

תושבים מגיעים לרפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 30 בדצמבר 2023).

תושבים מגיעים לרפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 30 בדצמבר 2023).

תקיפת תשתיות טרור של חיזבאללה (דובר צה

תקיפת תשתיות טרור של חיזבאללה (דובר צה"ל, 30 בדצמבר 2023)

תקיפות בבנת ג'ביל (חשבון X של עלי שעיב, 30 בדצמבר 2023)

תקיפות בבנת ג'ביל (חשבון X של עלי שעיב, 30 בדצמבר 2023)

זירת פיגוע הדקירה במעבר מזמוריה (איחוד הצלה, 28 בדצמבר 2023).

תקיפות בבנת ג'ביל (חשבון X של עלי שעיב, 30 בדצמבר 2023)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • גזרת הלחימה: כוחות צה”ל המשיכו בפעילות ברחבי הרצועה בדגש על שכונות אלדרג’ ואלתפאח בצפון הרצועה, מחנה אלבורייג’ שבמרכז הרצועה והעיר ח’אן יונס בדרום. כמו כן פעלו כוחות צה”ל באזור ח’רבת אלח’זאעה להשגת אחיזה מבצעית במרחב. הלוחמים ניהלו קרבות עזים מול מחבלים, חיל האוויר תקף חוליות ותשתיות טרור בהכוונה של הכוחות. לוחמי זרוע הים סייעו לכוחות המתמרנים ברצועה בתקיפות וירי מהים. הפלסטינים דיווחו על מוקדי לחימה רבים ברחבי הרצועה בהם מתקיימים קרבות עזים. בכירי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין ממשיכים לטעון כי הם שולטים בשדה הקרב וכי אבדות ישראל כבדות.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,300 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 506 חיילים וקצינים. 129 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה, מהם 16 ילדים ונשים. 121 הוחזרו לישראל. חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין חוזרים ומדגישים, כי לא יהיו עסקאות חילופי חטופים או עסקאות אחרות בינם לבין ישראל אלא אם תופסק התוקפנות וכוחות צה”ל יצאו מהרצועה.
 • המצב ברצועה: גורמי רפואה ואונר”א מתריעים על מצב קשה ועל רעב ברצועה ומציינים שהיקף הסיוע הנוכחי אינו מספיק. בכירי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין עוסקים בניסוח תשובות להצעות המתווכים להפסקת אש ובנושא השליטה ברצועה ב”יום שאחרי”.
 • גזרה צפונית: נמשכו תקיפות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל, ריכוזי כוחות על גבול הצפון ומטרות אזרחיות. בין 31-28 בדצמבר 2023 קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע 19 תקיפות. צה”ל הגיב בירי מאסיבי לעבר דרום לבנון. בשטח סוריה בוצעו מספר תקיפות בעיקר נגד יעדי מיליציות פרו איראניות, כולל תקיפה באזור אלבוכמאל שבגבול סוריה עיראק.
 • יהודה ושומרון: בוצעו שני פיגועי דריסה באזור חברון ופיגוע דקירה במזרח ירושלים. חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין ברכו על ביצוע הפיגועים. לאחרונה עלו מספר דיווחים לפיהם במקביל לפעילות הסיכול והמנע שמבצעים כוחות ביטחון ישראלים מנגנוני הביטחון של הרשות מבצעים אף הם פעילות בעיקר לנטרול מטענים שהונחו נגד כוחות ישראלים.
 • תימן: נמשכו תקיפות של החות’ים נגד ספינות בים האדום. מסוקים אמריקניים שנענו לקריאת מצוקה של ספינת מכולות, תקפו ופגעו בסירות של החות’ים שניסו לתקוף את הספינה.
 • דרום אפריקה הגישה עתירה לבית הדין הבינלאומי לצדק (ICJ) בבקשה לפתוח בהליכים נגד ישראל בטיעון שהיא מבצעת רצח עם מכוון נגד הפלסטינים ברצועת עזה. חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין ברכו על הפעילות וקראו למדינות נוספות להצטרף.
זירת הלחימה
 • כוחות צה”ל המשיכו בפעילות ברחבי הרצועה בדגש על שכונות אלדרג’ ואלתפאח בצפון הרצועה מחנה הפליטים אלבריג’ במרכז והעיר ח’אן יונס בדרום. הלוחמים ניהלו קרבות עזים מול מחבלים. חיל האוויר תקף חוליות ותשתיות טרור בהכוונה של הכוחות. לוחמי זרוע הים סייעו לכוחות המתמרנים ברצועה בתקיפות וירי מהים. כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על 165 הרוגים ו-250 פצועים ביממה האחרונה בתקיפות צה”ל ברחבי הרצועה וכי התקיפות התמקדו במחנות מרכז הרצועה, מחנה הפליטים ח’אן יונס ומזרח ח’אן יונס, ומזרח העיר רפיח (מען, 31 בדצמבר 2023).
תיעוד פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 31 בדצמבר 2023)    תיעוד פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 31 בדצמבר 2023)
תיעוד פעילות כוחות צה”ל ברצועת עזה (דובר צה”ל, 31 בדצמבר 2023)
 • כתב ערוץ אלערבי הסביר אודות התמרון הקרקעי של צה”ל ברצועה נכון ל-31 בדצמבר 2023: בג’באליא מתנהלים קרבות עזים. טנקים של צה”ל נמצאים במזרח ובמערב ג’באליא. בצפון העיר עזה פעילות נרחבת וחילופי אש באזור שכונת שיח’ רצ’ואן. בדרום העיר עזה טנקים של צה”ל נמצאים באזור תל אלהוא ושיח’ עג’לין שם גם מתנהלים חילופי אש עם אנשי “ההתנגדות”. במזרח העיר עזה חילופי אש כבדים בשכונות אלתפאח ואלדרג’, כאשר טנקים של צה”ל פועלים במקום. במרכז הרצועה, מכתרים טנקים של צה”ל את אזור מחנה הפליטים אלבריג’. באזור ח’אן יונס פעילות נרחבת של טנקים באלח’זאעה, בדרום -מזרח ח’אן יונס. באזור בני סהילא (צפון-מזרח ח’אן יונס), חילופי אש כבדים עם אנשי ההתנגדות (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 31 בדצמבר 2023).
כתב ערוץ אלערבי מסביר אודות התמרון הקרקעי של צה"ל בג'באליא (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 31 בדצמבר 2023).      התמרון הקרקעי בדרום-מערב העיר עזה, בשכונות תל אלהוא ושיח' עג'לין (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 31 בדצמבר 2023)
מימין: כתב ערוץ אלערבי מסביר אודות התמרון הקרקעי של צה”ל בג’באליא (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 31 בדצמבר 2023). משמאל: התמרון הקרקעי בדרום-מערב העיר עזה, בשכונות תל אלהוא ושיח’ עג’לין (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 31 בדצמבר 2023)
 • צפון הרצועה: נמשכה לחימה בשכונות אלדרג’ ואלתפאח. במקביל פעל צה”ל במספר מוקדים נוספים. באזור אלשג’אעיה פעלו הכוחות נגד חוליות מחבלים. בבית לאהיא הרסו הלוחמים שני מבנים צבאיים שהיו בשימוש פעילי חמאס. במקום נמצאו אמצעי לחימה רבים, מטעני נפץ, ציוד צבאי ומכשירי קשר (דובר צה”ל, 30 בדצמבר 2023). בפעילות בפאתי ג’באליא, איתרו הכוחות בבית מחבל תעודות הסמכה צבאיות של הזרוע הצבאית של חמאס, אמצעי לחימה, וחוברות למידה על צה”ל (דובר צה”ל, 29 בדצמבר 2023).
 • מרכז הרצועה: כוחות צה”ל פועלים בשטח מצפון ומדרום. הכוחות פעלו במחנה הפליטים אלבריג’ נגד חוליות מחבלים שתקפו את הכוחות מתוך מבנים וממרחבי אוכלוסייה אזרחית. הכוחות איתרו בשטח משגרי רקטות ופירי מנהרות (דובר צה”ל, 30 בדצמבר 2023).
 • העיר עזה: כוחות צה”ל איתרו והשמידו בשבועות האחרונים את אחת מהדירות של יחיא אלסנואר ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה. הדירה מוקמה סמוך לעיר עזה ובתוכה אותרו ממצאים רבים שהעידו כי הדירה שימשה עבורו כדירת מסתור. בדירה נמצא תוואי מנהרה ששימשה, ככל הנראה, את בכירי הזרוע הצבאית והמדינית של חמאס והיא נבנתה כך שאפשר לשהות בה ולנהל ממנה לחימה לפרקי זמן ארוכים (דובר צה”ל, 29 בדצמבר 2023). במהלך פעילות במחנה הפליטים אלשאטי איתרו הכוחות בגן ילדים מטענים אשר הוכנו מראש לקראת הגעת הכוחות לאזור (דובר צה”ל, 31 בדצמבר 2023).
השמדת תוואי המנהרות ששימש את בכירי חמאס סמוך לעיר עזה (דוברצה"ל, 29 בדצמבר 2023)     השמדת תוואי המנהרות ששימש את בכירי חמאס סמוך לעיר עזה (דוברצה"ל, 29 בדצמבר 2023)
השמדת תוואי המנהרות ששימש את בכירי חמאס סמוך לעיר עזה (דובר צה”ל, 29 בדצמבר 2023)
תקיפות צה"ל בעיר עזה (ערוץ היוטיוב של ופא, 30 בדצמבר 2023)
תקיפות צה”ל בעיר עזה (ערוץ היוטיוב של ופא, 30 בדצמבר 2023)
 • דרום הרצועה: במרכז הפעילות העיר ח’אן יונס שם המשיכו הכוחות לפעול לאיתור פירים, מנהרות ואמצעי לחימה. במהלך הפעילות פשטו הכוחות על מפקדות צבאיות של חמאס בלב העיר ובניהם על חמ”ל המודיעין הצבאי של חמאס שהיה אחראי על כלל הפעולות המודיעיניות במרחב. במתחם חמ”ל המודיעין אותר גם חמ”ל של הג’יהאד האסלאמי בפלסטין. במקום אותרו מסמכים בעלי ערך רב (דובר צה”ל, 30 בדצמבר 2023). כמו כן פעלו כוחות צה”ל באזור ח’רבת אלח’זאעה, להשגת אחיזה מבצעית במרחב. הכוחות הרגו מחבלים ותקפו מספר יעדי טרור משמעותיים ביניהם פירי מנהרות, תוואי מנהרות ועמדות שיגור נ”ט (דובר צה”ל, 29 בדצמבר 2023).
פירי מנהרות שאותרו בדרום רצועת עזה (דובר צה"ל, 31 בדצמבר 2023)     פירי מנהרות שאותרו בדרום רצועת עזה (דובר צה"ל, 31 בדצמבר 2023)
פירי מנהרות שאותרו בדרום רצועת עזה (דובר צה”ל, 31 בדצמבר 2023)
 • אסמאעיל אבו עמר, עיתונאי בח’אן יונס, דיווח ב-31 בדצמבר 2023 על חידוש חילופי האש ותקיפות צה”ל באזור ח’אן יונס. לדבריו, כוחות צה”ל הנמצאים בצפון העיר ח’אן יונס מבצעים ירי פגזים לעבר האזור כאשר במקביל כלי טיס של חיל האוויר חגים בשמי ח’אן יונס ומבצעים תקיפות מהאוויר (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 31 בדצמבר 2023).
 תקיפות צה"ל בח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 30 בדצמבר 2023)     העיר ח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 31 בדצמבר 2023)
מימין: תקיפות צה”ל בח’אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 30 בדצמבר 2023). משמאל: העיר ח’אן יונס (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 31 בדצמבר 2023)
 • פעילות אווירית: כשלב מקדים לכניסת הכוחות הקרקעיים לאזור ח’אן יונס בוצעו כחמישים תקיפות אוויריות נגד מגוון מטרות ביניהן מנהרות ותשתיות טרור. כמו כן בוצעו תקיפות נגד חוליות מחבלים כחלק מליווי הכוחות במרחב (דובר צה”ל, 30 בדצמבר 2023).
תקיפת מטרות ברצועת עזה (דובר צה"ל, 31 בדצמבר 2023)     תקיפת מטרות ברצועת עזה (דובר צה"ל, 31 בדצמבר 2023)
תקיפת מטרות ברצועת עזה (דובר צה”ל, 31 בדצמבר 2023)
המערכה בעיני הפלסטינים
 • מצעב אלברים, דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי למרות התוקפנות הנמשכת, “ההתנגדות” עודנה קיימת ופעילה בכל צירי הלחימה, וכי מטחי הרקטות ממשיכים, גם לירושלים ולתל אביב, ובאחת הפעמים הם אף שוגרו בסמוך לטנקים ולכלי רכב משוריינים של צה”ל, מאזורים שצה”ל הכריז כי השתלט עליהם (חשבון X של ערוץ פלסטין אליום, 28 בדצמבר 2023). בראיון נוסף אמר אלברים כי הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי ו”ההתנגדות” שולטות בשדה הקרב ברצועת עזה, והאבדות של ישראל כבדות, וכי העמדה הערבית והאסלאמית צריכה להיות חזקה כמו הפלסטינים ו”ההתנגדות” שלהם (ערוץ הטלגרם של ערוץ פלסטין אליום, 29 בדצמבר 2023).
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ- 1,300 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 506 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 172 מתחילת התמרון הקרקעי ב- 27 באוקטובר 2023). 129 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה, מהם 16 ילדים ונשים. 121 הוחזרו לישראל.
סוגיית החטופים
 • באסם נעים, בכיר חמאס, אמר כי לא יהיה משא ומתן בנוגע לעסקה כלשהי עם ישראל ללא הפסקת אש מלאה וכוללת ברצועת עזה, וציין כי כל ההצעות המופצות בכלי התקשורת בנוגע לסיום המלחמה עד כה הן הצעות ישראליות. הוא הוסיף כי העמדה שלהם ברורה, ועל ישראל להסכים להפסקת אש כוללת בתחילתו של התהליך שיכלול את שחרור החטופים בשלב כלשהו. אולם זה לא יקרה ללא הפסקת אש כוללת, פתיחת המעברים והכנסת סיוע (סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP), 30 בדצמבר 2023).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין מסר כי זיאד אלנח’אלה מזכ”ל הארגון, הבהיר, בתגובה להצהרותיו של נתניהו, שלא יהיו עסקאות חילופי חטופים או עסקאות אחרות בינם לבין ישראל אלא אם תופסק התוקפנות וכוחות צה”ל יצאו מהרצועה לחלוטין. לדבריו, אין ערך לאף דיבורים אחרים (ערוץ הטלגרם של הג’האד האסלאמי בפלסטין, 31 בינואר 2023).
 • מחמד אלהנדי, סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי, הדגיש כי הם שוקדים על כך שקלף החטופים יישאר בידי ההתנגדות הפלסטינית, שכן ישראל רוצה להשלים את תוקפנותה לאחר הוצאתו של הקלף הזה מידי הארגונים הפלסטינים. זאת הסיבה שהם מדברים על הפסקת אש מוחלטת ברצועת עזה, על נסיגת כוחות צה”ל מרצועת עזה ועל עסקת חילופי שבויים מלאה (אתר אלג’זירה מבאשר, 29 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • ד”ר אשרף אלקדרה, דובר משרד הבריאות ברצועת עזה (הנשלט ע”י חמאס), עדכן ב-31 בדצמבר ב- 11:30, כי מאז תחילת המלחמה נהרגו 21,822 פלסטינים ונפצעו 56,451 נוספים (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 31 בדצמבר 2023).
 • דווח כי השיח’ יוסף סלאמה, שר ההקדשים והדרשן לשעבר במסגד אלאקצא, נהרג בתקיפת ביתו במחנה הפליטים אלמע’אזי (PALINFO, 31 בדצמבר 2023; קדס פרס, 31 בדצמבר 2023).
השיח' יוסף סלאמה (קדס פרס, 31 בדצמבר 2023)
השיח’ יוסף סלאמה (קדס פרס, 31 בדצמבר 2023)
 • דווח על מותו של עבד אלפתאח אמין מעאלי, אסיר משוחרר ופעיל בכיר בזרוע הצבאית של חמאס. מוצאו של מעאלי הוא מסלפית, והוא היה חברו של יחיא עיאש. מעאלי היה חבר בחוליה הראשונה של גדודי אלקסאם שניסתה לבצע פיגוע התאבדות, בפיקודם של יחיא עיאש וזאהר ג’בארין, באמצעות מכונית תופת שהוכנה על ידי יחיא עיאש. לאחר מכן הוא הפך למבוקש. היה פעיל בפעולות גדודי אלקסאם ביהודה ושומרון בתקופת האנתפאדה השנייה, ובראשם הפעולה בברוקין, שבה נהרג חייל וארבעה נוספים נפצעו. הוא הצליח לברוח לחו”ל, שם נע בין סודאן, תימן וסוריה, עד שבשנת 2006 השתקע ברצועת עזה (אתר החדשות של ערוץ roya, 30 בדצמבר 2023; חשבון X של @daj85925, 30 בדצמבר 2023).
עבד אלפתאח מעאלי (אתר החדשות של ערוץ roya, 30 בדצמבר 2023)
עבד אלפתאח מעאלי (אתר החדשות של ערוץ roya, 30 בדצמבר 2023)
 • דווח על מותו של מחמד עיסא, בנו של הבכיר מרואן עיסא, בכיר הזרוע הצבאית של חמאס. צוין כי הוא נהרג בעת שהגן על מחנה הפליטים אלבריג’ (חשבון X של פאיז אבו שמאלה, 28 בדצמבר 2023).
מחמד מרואן עיסא
 (חשבון X של פאיז אבו שמאלה, 28 בדצמבר 2023)
מחמד מרואן עיסא
(חשבון X של פאיז אבו שמאלה, 28 בדצמבר 2023)
 • דווח ברשתות החברתיות על מותו של מחמד עבד אלעזיז שחאדה אלמקאדמה, פעיל גדודי אלקסאם, במחנה הפליטים אלבריג’ (חשבון X של ערסאן אלמקאדמה, 29 בדצמבר 2023; חשבון X שלMaram Mayed , 29 בדצמבר 2023).
מחמד אלמקאדמה (חשבון X של Maram Mayed, 29 בדצמבר 2023)
מחמד אלמקאדמה (חשבון X של Maram Mayed, 29 בדצמבר 2023)
 • החזית העממית – המפקדה הכללית הודיעה ב-10 באוקטובר על מותו בתקיפות ברצועה של האני חסונה “אבו חסאם”, חבר הוועד המרכזי בחזית, והנציג שלה בכוחות הלאומיים והאסלאמיים ברצועת עזה ובוועדת האסירים שלהם (ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית של החזית העממית – המפקדה הכללית, “גדודי ג’האד ג’בריל”, 10 באוקטובר 2023).
האני חסונה (דף הפייסבוק של חסונה, 18 בנובמבר 2020)
האני חסונה (דף הפייסבוק של חסונה, 18 בנובמבר 2020)
 • הזרוע הצבאית של החזית העממית – המפקדה הכללית, גדודי ג’האד ג’בריל, גם הודיעה ב-8 וב-9 באוקטובר 2023 כי שלושה מפעיליה נהרגו בעוטף עזה במסגרת מתקפת ה-7 באוקטובר (ערוץ הטלגרם של “גדודי ג’האד ג’בריל”, 8 ו-9 באוקטובר 2023).
המצב ברצועה
 • כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו, כי עם הרחבת התמרון הקרקעי של צה”ל במרכז הרצועה ובח’אן יונס נמשכת תנועת תושבים מפונים לאזור רפיח. במקביל, דווח כי אונר”א ויוניצ”ף הציבו ארבעים מתקנים למקלחות ושירותים ניידים עבור המפונים במחנות האוהלים בעיר רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 30 בדצמבר 2023).
 תושבים מגיעים לרפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 30 בדצמבר 2023).     הצבת מקלחות ושירותים ניידים במחנות האוהלים ברפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 30 בדצמבר 2023)
מימין: תושבים מגיעים לרפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 30 בדצמבר 2023). משמאל: הצבת מקלחות ושירותים ניידים במחנות האוהלים ברפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 30 בדצמבר 2023)
 • הסהר האדום המצרי בשיתוף עם הסהר האדום הפלסטיני הקימו, לראשונה ברצועה, מחנה אוהלים מסודר באזור מואצי ח’אן יונס עבור מפונים פלסטיניים, אשר יכול לקלוט אלפי מפונים (חשבון X של חסן אצליח, 30 בדצמבר 2023).
מחנה האוהלים באזור מואצי 
 (חשבון X של חסן אצליח, 30 בדצמבר 2023)
מחנה האוהלים באזור מואצי
(חשבון X של חסן אצליח, 30 בדצמבר 2023)
 • עוד נמסר, כי תושבים באזור רפיח החלו לרכוש פאנלים סולאריים להפקת חשמל. תושבים שהתראיינו לכתבה ציינו כי הם מנצלים את החשמל המופק בעיקר להטענת מכשירי טלפון ניידים ולתאורה (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בדצמבר 2023).
תושבים ברפיח מפיקים חשמל באמצעות לוחות סולאריים (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בדצמבר 2023)     תושבים ברפיח מפיקים חשמל באמצעות לוחות סולאריים (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בדצמבר 2023)
תושבים ברפיח מפיקים חשמל באמצעות לוחות סולאריים (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בדצמבר 2023)
סיוע לרצועה
 • תומאס ווויט, מנהל ענייני אונר”א ברצועה, מסר כי חיילים ישראלים פתחו באש לעבר שיירת סיוע, אשר הייתה בדרכה מצפון הרצועה בנתיב שהוגדר על ידי הצבא הישראלי כבטוח. לדבריו, צוותי השיירה לא נפגעו אך נגרם נזק לאחד מכלי הרכב (חשבון X של מנהל אונר”א, 29 בדצמבר 2023). בהקשר זה חזר והדגיש מנהל ענייני אונר”א, כי רצועת עזה מתמודדת מצב קטסטרופלי של רעב כאשר 40% מהאוכלוסייה בסיכון לרעב . הוא ציין כי דרושה יותר אספקה קבועה וכי הם דורשים גישה הומניטארית בטוחה וברת קיימא בכל מקום, כולל לצפון רצועת עזה (פאל אינפו, 29 בדצמבר 2023).
 • חמאס פרסמה קראה לאו”ם לנקוט עמדה תקיפה נגד ישראל לאחר שחייליה פתחו באש לעבר שיירת סיוע של אונר”א. לדבריהם פעולה זו משקפת את “התנהגותו הברברית של הכיבוש” הרואה עצמו מעל החוק (ערוץ הטלגרם של חמאס, 20 בדצמבר 2023).
 • מחמד אלהנדי, סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי, אמר כי ישראל עדיין שולטת במעבר רפיח ומערימה מכשולים על מנגנון העברת הסיוע, וכי ישנם נסיונות של ארגונים בינלאומיים להקל על מעבר הסיוע, אך עד כה אין שינוי בשטח. הוא הוסיף כי הם דנו בנושא הזה בעת ביקורם במצרים, וכי הובעה עמדה מצרית חיובית לנסות לטפל בנושא (אתר אלג’זירה מבאשר, 29 בדצמבר 2023).
 • ניבאל פרסח’, דוברת הסהר האדום הפלסטיני בראמאללה, ציינה, כי היקף הסיוע הנכנס כיום לרצועה אינו עונה על דרישות כלל התושבים. לדבריה, מה שנכנס מהווה רק 10% ממה שנדרש (ערוץ אלערבי, 30 בדצמבר 2023). בהקשר זה, פרסם ערוץ סקיי ניוז בערבית סרטון בו נראים מאות תושבים בצפון הרצועה מסתערים על שתי משאיות סיוע של אונר”א, אשר הגיעו לראשונה לאזור צפון הרצועה (ערוץ היוטיוב של סקיי ניוז בערבית, 30 בדצמבר 2023).
מאות תושבים בצפון הרצועה מסתערים על משאיות סיוע
(ערוץ היוטיוב של סקיי ניוז בערבית, 30 בדצמבר 2023)
מאות תושבים בצפון הרצועה מסתערים על משאיות סיוע
(ערוץ היוטיוב של סקיי ניוז בערבית, 30 בדצמבר 2023)
סוגיית הפסקת אש וסוגיית “היום שאחרי”
 • היומון המאע”מי The National דיווח “ממקורותיו” כי לאחר שיחות עם מתווכים מצרים הסכימו מנהיגי חמאס באופן עקרוני להצעות המצריות לסיום המלחמה. נמסר כי חמאס תולה את האישור הסופי בכך שישראל תסכים להפסקת אש קבועה בסיום התוכנית המצרית להפוגה שאורכה חודשיים. עוד צוין כי ההצעה עשויה להכיל סעיפים שלא יפורסמו, כולל סעיפים בנוגע ל”יום שאחרי” ברצועת עזה, וכי הטיוטה האחרונה עשויה להשתנות. לדברי “המקורות”, אם ההצעה תתקבל, ארה”ב, מצרים וקטר יהיו ערבות לה (נשיונל, 30 בדצמבר 2023). בפועל נראה כי טרם התקבלה החלטה בקרב הארגונים הפלסטינים לגבי הסכם כלשהו.
 • נציגי חמאס, הג’האד האסלאמי בפלסטין, החזית העממית לשחרור פלסטין, החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, והחזית העממית – המפקדה הכללית קיימו פגישה בבירות. המשתתפים גינו ודחו את התרחישים שהציעו גורמים מערביים וישראלים בנוגע ל”היום שאחרי” ברצועת עזה, והדגישו כי הם רק חלומות באספמיה שלא יתגשמו. הם קראו לדחות את כל הפתרונות והתרחישים בנוגע לעתיד רצועת עזה, ולהציג פתרון לאומי פלסטיני המבוסס על הקמת ממשלת אחדות לאומית מתוך קונצנזוס לאומי פלסטיני מקיף. הארגונים הסכימו על הצורך להתמודד עם השלכות המלחמה נגד הפלסטינים באסטרטגיית מאבק מאוחדת המציגה מחדש את העניין הפלסטיני כנושא של שחרור לאומי. הם קראו לעריכת מפגש בהשתתפות כל הגורמים. הם גם הדגישו את הצורך בהפסקת אש והפסקת כל מעשי התוקפנות באופן סופי והצורך בנסיגת כוחות צה”ל מרצועת עזה כתנאי לפני ביצוע חילופי שבויים על בסיס “כולם תמורת כולם” (פאל אינפו, 28 בדצמבר 2023).
 • מחמד אלהנדי, סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, ביקש להבהיר בראיון מבירות, כי ההודעה שפורסמה מטעם הארגונים הפלסטינים, לאחר פגישתם בבירות, אינה תגובה למסמך המצרי אלא הודעה מטעם משתתפי הפגישה. הוא הוסיף כי הם שוקדים מאד שתהיה הסכמה פה אחד של כל הארגונים על התגובה למסמך המצרי, וכי הם יגבשו את התגובה בימים הקרובים ויידעו את מצרים לגבי כל הנושאים הקשורים להפסקת התוקפנות וחילופי השבויים. לדבריו, הקשר עם מצרים פתוח והם מגיבים בחיוב למאמציה להפסיק את הלחימה ולהגיע להסכם. הוא הדגיש כי הם יתעקשו שנושא שיקום הרצועה ייכלל בכל הסכם (אתר אלג’זירה מבאשר, 29 בדצמבר 2023).
 • באסם נעים, בכיר חמאס, אמר כי ההצעה המצרית עדיין נבחנת וכי הם עמלים עתה על הכנת תגובה מפורטת להצעה זו, כיוון שישנם נתונים הדורשים זמן כדי להתייעץ עם הנהגת התנועה בפנים ובחוץ, לעקוב אחר התנאים בשטח, ועניינים הקשורים לאסירים, למעברים, לתקופה שלאחר המלחמה ולשיקום. הוא הדגיש כי הישראלים הם אלה שעומדים בקשר עם המתווכים כדי להגיע לעסקה. על ההצעה להקים ממשלת אחדות לאומית, אמר נעים ,כי לא מדובר בהסכם, אלא בתפיסה ביחס לשלב שלאחר המלחמה. הארגונים הסכימו על ניהול רצועת עזה והגדה המערבית באמצעות הקמת ממשלת אחדות המייצגת את כל הפלסטינים. לגבי התנגדות הרשות הפלסטינית להקמת ממשלת טכנוקרטים ברצועת עזה אמר נעים כי השאלה היא מי יחליט. בנוגע להתעקשותה של ישראל לסלק לחלוטין את חמאס, אמר נעים כי זה עניין פלסטיני פנימי, ולישראל אין הזכות להחליט עליו שכן, וחמאס איננה קבוצה חמושה שולית אלא תנועה נבחרת שמייצגת את רוב העם הפלסטיני (סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP), 30 בדצמבר 2023)
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר כי מתקיימים מאמצים מצד קטר ומצרים להגיע להפסקת אש, בהתאם לעמדת חמאס אשר הודיעה במפורש לכל המתווכים שהעדיפות שלה היום היא להפסיק את התוקפנות נגד עזה באופן מוחלט וכי כל נושא אחר יידון מאוחר יותר. הוא הדגיש כי לא מתקיימות שיחות בנוגע לחילופי שבויים, וכי מבחינתם הם מתמקדים בהפסקה מלאה וסופית של התוקפנות, נושא הסיוע לרצועה והשיקום. לדבריו, העמדה שהציגו בפני המתווכים לא רק זוכה להבנה מצד המתווכים עצמם אלא שהיא הפכה למקובלת במישור הבינלאומי והאזורי (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלג’זירה, 29 בדצמבר 2023). בהתבטאות נוספת אמר חמדאן, כי הם מברכים על הגעתם של כוחות בינלאומיים אם מטרתם לשחרר את פלסטין, אך מתנגדת אם הם יגיעו כתחליף לכיבוש הישראלי. עוד ציין, כי כל מי שמדבר על רצועת עזה בלי חמאס קופץ למסקנה שישראל תצליח ב”הרפתקה הצבאית שלה”. לדבריו, עתידה של רצועת עזה ושל פלסטין כולה ייקבע על ידי הפלסטינים, ולכן חמאס והפלסטינים לא צריכים אפוטרופסות ולא יקבלו אפוטרופסות של איש (סוכנות אנטוליה, 29 בדצמבר 2023).
 • זאהר ג’בארין, חבר הלשכה המדינית של חמאס והאחראי על תיק האסירים בתנועה, אמר כי המוסדות החדשים המתוכננים יוקמו על בסיס שותפות פנים-פלסטינית של כל הארגונים ללא יוצא מן הכלל. הממשלה תיטול על עצמה משימות לאומיות שכל הפלסטינים שואפים לממשן, ובהן שיקום רצועת עזה ופיקוח על הבנייה מחדש של כל המוסדות הפלסטיניים ובהם אש”ף, המועצה המחוקקת והנשיאות, על יסוד בסיס לאומי ושותפות אמיתית. בהתייחסו להתנגדות הרשות הפלסטינית להצעה מצרית הכוללת הקמת ממשלת טכנוקרטים ברצועת עזה, אמר ג’בארין כי תחילה יש לתת למלחמה להסתיים. לגבי ההצעה המצרית, אמר ג’בארין כי חמאס עדיין לא הגיבה לאף גורם, וכי בראש ובראשונה התוקפנות חייבת להיפסק. הוא ציין שחמאס בוחנת יותר מהצעה אחת, יש מתווכים רבים, ורבים מדברים איתם, אבל המדינה המרכזית היא מצרים. הוא הדגיש כי העם הפלסטיני הוא זה שיחליט מי ישלוט בו (סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP), 30 בדצמבר 2023).
 • הית’ם אבו אלע’זלאן, הממונה על הקשרים בג’האד האסלאמי בלבנון, אמר כי מתקיימות כעת התייעצויות פלסטיניות להקמת ממשלת אחדות לאומית ברצועת עזה לאחר תום המלחמה. לדבריו, הוסכם להקים ממשלת מעבר וממשלת טכנוקרטים שתישא באחריות לשיקום רצועת עזה בשלב שלאחר המלחמה. בנוגע להתייעצויות עם הרשות הפלסטינית בנוגע להרכבת הממשלה אמר, כי עד כה לא התקיימו התייעצות עם הרשות, משום שהיא זו שאמורה היתה למלא את התפקיד הזה במשך המלחמה ולא עשתה זאת, אך הוא הדגיש כי נעשים מאמצים פלסטיניים להתייעץ עם תנועת פתח בנושא. לדברי אבו אלע’זלאן מתקיימות פגישות מסביב לשעון כדי לגבש תפיסה לממשלה הזו ולתת למצרים תשובה מאוחדת של כל הארגונים, או לפחות רובם, על הצעתה להפסקת האש. בנוגע לעמדת הג’האד האסלאמי ביחס להצעה המצרית, אמר כי באופן עקרוני הם מברכים על כל מאמץ שנעשה כדי לעצור את התוקפנות נגד הפלסטינים אך הם רוצים תגובה של רוב הארגונים הפלסטיניים (סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP), 29 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • נמשכו תקיפות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל, ריכוזי כוחות על גבול הצפון ומטרות אזרחיות. בין 31-28 בדצמבר 2023 קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע 19 תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט ורקטות, ירי ארטילרי וכלי טיס בלתי מאוישים )ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 31-28 בדצמבר 2023).
 תיעוד פגיעת טיל נ"ט בציוד תצפית שנישא על גבי מנוף בחוות דוב"ב )ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 30 בדצמבר 2023).     תיעוד פגיעת טיל נ"ט בעמוד תקשורת במוצב צורית)ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 30 בדצמבר 2023)
מימין: תיעוד פגיעת טיל נ”ט בציוד תצפית שנישא על גבי מנוף בחוות דוב”ב )ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 30 בדצמבר 2023). משמאל: תיעוד פגיעת טיל נ”ט בעמוד תקשורת במוצב צורית)ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 30 בדצמבר 2023)
 • בתגובה תקפו כוחות צה”ל בירי ארטילרי ובתקיפה מהאוויר תשתיות טרור מבצעיות של חזבאללה בלבנון. כלי טיס של חיל האוויר תקף עמדת שיגור שהייתה בשימוש חזבאללה כמו כן הותקפו חוליות שיגור בשטח לבנון (דובר צה”ל, 29 , 30 בדצמבר 2023). דובר צה”ל ציין ש- 80% משיגורי הרקטות של חזבאללה ב-29 בדצמבר 2023 נפלו בשטח לבנון (דובר צה”ל, 30 בדצמבר 2023).
תקיפת תשתית טרור של חיזבאללה (דובר צה"ל, 29 בדצמבר 2023)    תקיפת עמדת שיגור של חיזבאללה.
מימין: תקיפת עמדת שיגור של חיזבאללה. משמאל: תקיפת תשתית טרור של חיזבאללה (דובר צה”ל, 29 בדצמבר 2023)
תקיפת תשתיות טרור של חיזבאללה (דובר צה"ל, 30 בדצמבר 2023)     תקיפת תשתיות טרור של חיזבאללה (דובר צה"ל, 30 בדצמבר 2023)
תקיפת תשתיות טרור של חיזבאללה (דובר צה”ל, 30 בדצמבר 2023)
 • עלי שעיב, כתב ערוץ אלמנאר, דיווח כי מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי ביצעו שתי תקיפות נגד “שטחים חקלאיים” בכפרכלא. כמו כן דיווח על תקיפה אווירית בבנת ג’ביל (חשבון X של עלי שעיב, 30 בדצמבר 2023).
תקיפות אוויריות בכפרכלא     תקיפות בבנת ג'ביל
 (חשבון X של עלי שעיב, 30 בדצמבר 2023)
מימין: תקיפות אוויריות בכפרכלא. משמאל: תקיפות בבנת ג’ביל
(חשבון X של עלי שעיב, 30 בדצמבר 2023)
 •  ב-29 בדצמבר 2023 פורסם סרטון המתעד מבנים שהושמדו או נהרסו חלקית, כתוצאה מתקיפות ישראל בעיירה עיתרון בדרום לבנון (חשבון X של Fouad Khreiss, 29 בדצמבר 2023).
מבנים שהושמדו או נהרסו חלקית כתוצאה מתקיפות ישראל
 (חשבון X של Fouad Khreiss, 29 בדצמבר 2023)
    מבנים שהושמדו או נהרסו חלקית כתוצאה מתקיפות ישראל
 (חשבון X של Fouad Khreiss, 29 בדצמבר 2023)
מבנים שהושמדו או נהרסו חלקית כתוצאה מתקיפות ישראל
(חשבון X של Fouad Khreiss, 29 בדצמבר 2023)
 • נביל קאוק, חבר המועצה המרכזית של חזבאללה, ציין, כי כל תקיפה נגד אזרחים לא תעבור ללא תגובה חריפה יותר ומהירה, על כל תקיפת בתים יהיה עונש, וכל תקיפת בעומק לבנון תבוא בחשבון. זה מה שעשתה “ההתנגדות” בתגובה ל״טבח״ בבנת ג’ביל כשתקפה את קריית שמונה. עוד אמר כי “ההתנגדות” בלבנון התכוננה לכל האפשרויות והכינה הפתעות, והיא נמצאת בעמדה חזקה שמטילה משוואות על ישראל. זאת ועוד, “ההתנגדות” בלבנון, סוריה, עיראק, עזה ותימן גרמו לתבוסה אמריקאית וישראלית. בהקשר ללחצים המופעלים על חזבאללה כדי לא להרחיב את המלחמה מול ישראל אמר כי הם אינם מעסיקים אותם מול החובה להתעמת עם התוקפנות הישראלית (אלנשרה, 30 בדצמבר 2023).
הרוגים בלבנון
 • חזבאללה דיווח על מותם של חמישה פעילים, ארבעה מבקעת הלבנון אחד מדרום לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 30 בדצמבר 2023):
  • חסן אכרם אלמוסוי, המכונה רביע, מקרחא.
  • חידר מחמד אלמזאוי, המכונה חמזה, מאלכרכ.
  • רכאן עלי סיף אלדין, המכונה אבו עלי אלחר, מחלבתא.
  • עבאס מחמד אלעג’מי, המכונה אבו אלפצ’ל, מהעיירה חי אלפיכאני.
  • עלי אחמד סעד, המכונה ג’בריל, מבנת ג’ביל בדרום לבנון.
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 30 בדצמבר 2023)
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 30 בדצמבר 2023)
 • פלוגות ירושלים , הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, דיווחה על מותם של שניים מפעיליה בדרום לבנון, במסגרת מערכת “מבול אלאקצא” (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של פלוגות ירושלים, 29 בדצמבר 2023). דווח כי השניים נהרגו בתקיפה אווירית של ישראל בעיתא אלשעב בדרום לבנון ב-28 בדצמבר 2023 (חשבון X של Jezzine news, 29 בדצמבר 2023). ההרוגים הם:
 • אחמד עלי מחמד ג’בריל, המכונה חידר, בן 28 מגדוד השהיד עלי אלאסוד – זירת סוריה. ממחנה הפליטים ח’אן דנון בסוריה.
 • מחמד פריג’ אלפריג’, המכונה ג’האד, בן 21 מגדוד השהיד אבו חמזה אלמג’ד’וב – זירת לבנון.ממחנה הפליטים ברג’ אלשמאלי בלבנון.
הרוגי פלוגות ירושלים (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של גדודי ירושלים, 30 בדצמבר 2023)      הרוגי פלוגות ירושלים (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של גדודי ירושלים, 30 בדצמבר 2023)
הרוגי פלוגות ירושלים (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של גדודי ירושלים, 30 בדצמבר 2023)
הודעות אבל רשמיות על מותם של הרוגי פלוגות ירושלים (חשבון X של אבו סאמר מוסא, האחראי על הקשרים הפלסטיניים בג'האד האסלאמי בזירה הלבנונית, 30 בדצמבר 2023)     הודעות אבל רשמיות על מותם של הרוגי פלוגות ירושלים (חשבון X של אבו סאמר מוסא, האחראי על הקשרים הפלסטיניים בג'האד האסלאמי בזירה הלבנונית, 30 בדצמבר 2023)
הודעות אבל רשמיות על מותם של הרוגי פלוגות ירושלים (חשבון X של אבו סאמר מוסא, האחראי על הקשרים הפלסטיניים בג’האד האסלאמי בזירה הלבנונית, 30 בדצמבר 2023)
 • דווח, כי אותר משגר שכלל ארבע רקטות מוכנות לשיגור, בקרבת מסעדת סקאי פלאזה, בעיירה רמיש, מול מחנה בירנית (חשבון X של המפלגת הפלנגות, 30 בדצמבר 2023).
משגר הכולל ארבע רקטות, שאותר בעיירה רמיש
 (חשבון X של המפלגת הפלנגות, 30 בדצמבר 2023)
משגר הכולל ארבע רקטות, שאותר בעיירה רמיש
(חשבון X של המפלגת הפלנגות, 30 בדצמבר 2023)
 • חזבאללה הודיע, כי בעקבות ירי שביצעו פעיליו לעבר מרבית המצלמות והציוד לאיסוף מידע קרבי של צה”ל בגבול ישראל-לבנון, איבד צה”ל חלק ניכר מיכולות התצפית והציתות, שנועדו לפגוע בפעילים ולנטר את תנועותיהם. חזבאללה ציין, כי כדי לפצות על כך, החל צה”ל לאחרונה לחדור למצלמות אזרחיות, המותקנות מול בתים, בתי עסק ומוסדות בכפרים הסמוכים לגבול המחוברות לאינטרנט. חזבאללה קרא לתושבים, במיוחד בכפרים הסמוכים לגבול, אשר בסביבתם מתקיימת פעילות של “ההתנגדות”, לנתק את המצלמות מהאינטרנט כדי להסתיר מכוחות צה”ל את הפעילות והתנועות של פעילי הארגון באזור (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 28 בדצמבר 2023).
יוניפי”ל
 • בכתבה שפורסמה באלאח’באר נמסר כי בניגוד למערכות קודמות מול ישראל, ניכרת בימים האחרונים פעילות מוגברת של כוחות יוניפי”ל ועלייה במספר הסיורים שמבצעים הכוחות לאורך קו הגבול . ה”מקורות” הסבירו שהדבר נובע מלחץ בינלאומי שהופעל על יוניפי”ל מצד כמה מדינות ובניהן צרפת, גרמניה ובריטניה שקראו לכוח ליצור אזור חיץ מדרום לנהר הליטאני. עוד נמסר, כי הפעילות החריגה של הכוחות מכעיסה את תושבי הכפרים וגורמת לחיכוכים ולתקריות אלימות (אלאח’באר, 29 בדצמבר 2023).
חמאס
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, ציין כי טוב שחזבאללה מנסה להושיט יד לסייע והוא מבצע פעולות בדרום לבנון, מקריב חללים, ובתי משפחותיו ונאמניו נתונים לתקיפות יומיומיות מצד ישראל. כל אלו הם קורבנות מוערכים. לדבריו, פעילות חזבאללה השפיעה על יכולת ישראל, שבמקום להפנות את כל המשאבים שלה נגד רצועת עזה, היא נאלצת לנתב חלק מהם לגזרה הצפונית. הוא הדגיש, כי חמאס אינה קובעת מה נדרש ממישהו או מה עליו לעשות, אלה היא מבקשת מכולם לעשות מה ביכולתם ומה שהם רואים לנכון (סוכנות אנטוליה, 29 בדצמבר 2023).
ממשל לבנון
 • נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר של לבנון, נועד עם דיוויד קמרון, שר החוץ הבריטי, ודן עימו ביחסים הבילטראליים ובמלחמה ברצועת עזה. מיקאתי חזר על הדרישה להפסיק את התוקפנות הישראלית נגד רצועת עזה ודרום לבנון ואמר, כי המשך מעשים אלו עלול להוביל להתדרדרות המצב ולפרוץ מלחמה כוללת באזור. הוא הדגיש שהמשך הסיוע הבריטי לצבא מסייע למאמצו בנסיבות הקשות. קמרון מסר כי זליגת הסכסוך מרצועת עזה ללבנון, לים האדום או לרחבי האזור תגביר את הסיכונים ואת חוסר הביטחון בעולם (חשבון X של מיקאתי , 28 בדצמבר 2023).
 • נג’יב מיקאתי, גם שוחח עם, קתרין קולונה, שרת החוץ של צרפת, והביע בפניה את דאגתו מהסלמת התוקפנות הישראלית נגד דרום לבנון ומפגיעה נרחבת באזרחים. הוא ציין, כי המשך התקיפות יוביל את לבנון לכניסה לעימות שעלול להשפיע על כלל מדינות האזור (חשבון X של מיקאתי, 28 בדצמבר 2023).
סוריה
 • ב-29 בדצמבר 2023 בשעות הערב זוהו שני שיגורי רקטות שחצו משטח סוריה לער שטח ישראל. הרקטות נפלו בשטח פתוח. כוחות צה”ל תקפו את מקורות הירי (דובר צה”ל, 29 בדצמבר 2023).
 • “מקורות צבאיים סורים” דיווחו על מספר תקיפות שבוצעו נגד יעדים בסוריה:
  • ב-28 בדצמבר 2023 בשעות הערב בוצעה תקיפה נגד שדה התעופה הבינלאומי של דמשק. דווח כי 11 מפקדים במשמרות המהפכה במזרח סוריה נהרגו וכי נוזת רשיד, מפקד משמרות המהפכה האיראניים במזרח סוריה, נפצע. נמסר שהמפקדים אלו קיבלו באותה עת את פניהם של חברי משלחת רמת דרג (אלערביה, 29 בדצמבר 2023).
  • ב-29 בדצמבר 2023 בשעות הערב הותקפה פלוגה של צבא סוריה בגבעת קרץ אלנפל ואזור העיירה חצ’ר במרחב הכפרי של אלקניטרה. שני פעילים ממוצא פלסטיני, המשתייכים לחטיבה לשחרור הגולן הפועלת לצד חזבאללה, נהרגו (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 30 בדצמבר 2023).
  • בליל 30-29 בדצמבר 2023 בוצעה תקיפה נגד מטרות של מיליציות הפועלות בחסות איראן במרובע הביטחוני האיראני בכיכר אלהג’אנה ועמדות של פוג’ 47 במרחב המדברי של אלבוכמאל (גבול סוריה עיראק). כמו כן בוצעה תקיפה נגד שיירה שנכנסה מעיראק לסוריה וכן נגד מפקדות, מחסן תחמושת וכלי רכב. דווח כי 25 בני אדם נהרגו: חמישה סורים, ועשרים שאינם סורים, בהם ארבעה פעילי חזבאללה, ששה עיראקים ועשרה שאינם סורים, החברים במיליציות הפועלות בחסות איראן (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 31-30 בדצמבר 2023). בהקשר לכך, דווח כי התקיפה כוונה לעבר שיירה שמנתה שמונה משאיות וכי בתקיפה נהרסו לפחות ארבע מהן. רבים ייחסו את התקיפה לארה”ב. גורם בצבא ארה”ב הכחיש מעורבות בתקיפה (רויטרס, 30 בדצמבר 2023).
  • ב-30 בדצמבר 2023 לפנות ערב בוצעה תקיפה באמצעות טילים בין הכפרים אלד’הביה ואלשיח’ סעיד באזור שדה התעופה הצבאי אלנירב בחלב, בו ממוקמים מחסנים ומפקדות של מיליציות הפועלות בחסות איראן. ארבעה פעילים, שאינם סורים, בכוחות הפועלים בחסות איראן, נהרגו. טיל נוסף פגע באזור שדה התעופה הבינלאומי של חלב ושדה התעופה הצבאי אלנירב, אך לא נגרם נזק (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 30 בדצמבר 2023).
 • “מקור צבאי סורי” מסר, כי איראן הגבירה את מאמציה לספק לסוריה מערכות הגנ”א שיסייעו לה להתמודד עם התקיפות הישראליות מתוך מחשבה על האפשרות כי המערכה ברצועת עזה תתרחב (רויטרס, 29 בדצמבר 2023).
 • משרד החוץ הסורי העביר מכתב למזכ”ל האו”ם ולנשיא מועצת הביטחון בנוגע לתקיפות הישראליות בשטח סוריה בעקבות “שני מעשי תוקפנות חדשים״, האחד שבוצע ב-28 בדצמבר בשעה 23:50 והשני בוצע ב-29 בדצמבר בשעה 01:20. המשרד חזר על קריאתו למועצת הביטחון ולאו”ם לשאת באחריות וליישם את החוק הבינלאומי והדגיש כי יש לעצור את מעשי הטבח של ישראל נגד העם הפלסטיני ואת תקיפות ישראל וארה”ב נגד העם הסורי (סאנא, 29 בדצמבר 2023).
 • רמצ’אן שריף, דובר משמרות המהפכה, הכחיש את הפרסומים על כך ש-11 בכירים במשמרות המהפכה נהרגו בתקיפה, שיוחסה לישראל באזור דמשק בליל ה-29 בדצמבר 2023. אתר החדשות הסורי עין אלפראת דיווח (29 בדצמבר 2023), כי במהלך התקיפה נכחו באופן חריג כמה מפקדים בכירים במקום וכי מפקד בארגון המודיעין של משמרות המהפכה באזור הפרת התיכון נהרג בתקיפה.

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
פיגועים
 • ב-30 בדצמבר 2023, בשעות הצהריים, בוצע פיגוע דריסה סמוך לעמדה צבאית במחנה הפליטים אלפואר (דרומית-מערבית לחברון). חייל נפצע באורח קשה. הכוחות שהיו במקום ירו לעבר הנהג הדורס והוא נהרג (דובר צה”ל, תקשורת ישראלית, 30 בדצמבר 2023). דווח, כי הנהג הדורס הוא מחמד חסין אסמאעיל מסאלמה, בן שלושים מבית עוא (מערבית לחברון). בעקבות הפיגוע פשטו כוחות צה”ל על ביתו ועצרו כמה מבני משפחתו (אלאיאם, 30 בדצמבר 2023).
 • ב-29 בדצמבר 2023, בשעות הצהריים, בוצע פיגוע דריסה סמוך לעמדה צבאית בצומת אדוריים (דרומית לחברון), כתוצאה מכך נפצעו חמישה חיילים (אחד באורח קשה וארבעה באורח קל). החיילים שהיו במקום ירו לעבר הנהג הדורס וכתוצאה מכך הוא נהרג (תקשורת ישראלית, 29 בדצמבר 2023).
זירת פיגוע הדריסה סמוך למחנה הפליטים אלפואר (ופא, 30 בדצמבר 2023).     זירת פיגוע הדריסה בצומת אדוריים (ופא, 29 בדצמבר 2023)
מימין: זירת פיגוע הדריסה סמוך למחנה הפליטים אלפואר (ופא, 30 בדצמבר 2023).
משמאל: זירת פיגוע הדריסה בצומת אדוריים (ופא, 29 בדצמבר 2023)
 • ב-28 בדצמבר 2023, בשעות הערב, הגיע פלסטיני בכלי רכבו כשהוא חמוש בסכין אל מעבר מזמוריה בדרום ירושלים. לאחר שנעצר סמוך לעמדת הבידוק, יצא יצא מהרכב וניסה לדקור מאבטח אזרחי ולוחמת משמר הגבול שהיו במקום. השניים נפצעו באורח קל-בינוני. הם ביצעו ירי לעברו והוא נהרג (דף הפייסבוק של משטרת ישראל, 28 בדצמבר 2023). בתקשורת הישראלית דווח כי הדוקר הוא אחמד עליאן, בן 23 משכונת ג’בל אלמכבר, במזרח ירושלים. צוין כי הוא עבד כעובד קבלן בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. הוא בן דודו של בהא עליאן, שרצח שלושה ישראלים באוטובוס בשכונת ארמון הנציב ב-2015. בפוסט אחרון בחשבון הפייסבוק שלו כתב: “יבורך מי שבחר במות קדושים” (תקשורת ישראלית, 30 בדצמבר 2023).
זירת פיגוע הדקירה במעבר מזמוריה (איחוד הצלה, 28 בדצמבר 2023).      הסכין עימה ביצע המפגע את פיגוע הדקירה (משטרת ישראל, 28 בדצמבר 2023).
מימין: זירת פיגוע הדקירה במעבר מזמוריה (איחוד הצלה, 28 בדצמבר 2023). משמאל: הסכין עימה ביצע המפגע את פיגוע הדקירה (משטרת ישראל, 28 בדצמבר 2023).
 • תנועת חמאס בירכה על הפיגוע “ההירואי” במחסום מזמוריה ומסרה כי הוא בוצע כתגובה טבעית ל״מעשי הטבח״ שביצעה ישראל ברצועת עזה ובגדה. עוד הדגישה כי הם ימשיכו להתנגד לכיבוש בכל אדמותיהם, וקראה לפלסטינים בגדה ובשטח ישראל לבצע מבצעים נוספים בכל אמצעי אפשרי (ערוץ הטלגרם של חמאס, 20 בדצמבר 2023).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין בירך על פעולות הגבורה האחרונות שביצעו הפלסטינים בחברון ובירושלים ומסר כי פעולות אלו הן תגובה ל”פשעי המתנחלים ולטרור של צבא הכיבוש”. לדברי הארגון, אנשיהם בכל פלסטין ומחוצה לה, ימשיכו להתעמת עם ישראל עד שתובס (ערוץ הטלגרם של הג’האד האסלאמי בפלסטין, 29 בדצמבר 2023).
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, קרא למנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית ביהודה שומרון לכוון את כלי נשקם לעבר ישראל ולהשתתף יחד עם אחיהם בהתנגדות למעשי התוקפנות של חיילי צה”ל והמתנחלים (PALINFO, 28 בדצמבר 2023; אתר ערוץ אלג’זירה, 28 בדצמבר 2023).
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון הישראלים המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. מאז תחילת המלחמה בעזה נעצרו כ-2,550 מבוקשים מהם כ-1,300 הינם פעילי חמאס (חשבון X של דובר צה”ל, 31 בדצמבר 2023). התקשורת הפלסטינית דיווחה על 16 עצורים פלסטיניים ביממה האחרונה (ופא, 31 בדצמבר 2023).
 • אחד ממוקדי הפעילות היה מחנה הפליטים נור אלשמס (מזרחית לטול כרם). במהלך הפעילות חשפו הכוחות והשמידו מטענים מתחת ובצידי הכבישים שנועדו לפגיעה בכוחות. בנוסף, נעצרו חמישה מבוקשים והוחרמו אמצעי לחימה ומטענים. במהלך המבצע ירו חמושים והשליכו מטענים לעבר הכוחות אשר הגיבו בירי. כלי טיס של צה”ל תקף מחבלים שירו והשליכו מטענים לעבר כוחות הקרקע (דובר צה”ל, 31 בדצמבר 2023).
 • בכלי התקשורת הפלסטינים דווח על חילופי אש כבדים במחנה הפליטים. גורמים רפואיים דיווחו על ארבעה פצועים. במקביל, דווח גם על נזקים כבדים לתשתיות במחנה (ופא, ערוץ אלערבי, 31 בדצמבר 2023).
פעילות כוחות ביטחון ישראליים במחנה הפליטים נור שמס בטולכרם (ופא, 31 בדצמבר 2023)      פעילות כוחות ביטחון ישראליים במחנה הפליטים נור שמס בטולכרם (ופא, 31 בדצמבר 2023)
פעילות כוחות ביטחון ישראליים במחנה הפליטים נור שמס בטולכרם (ופא, 31 בדצמבר 2023)
חלק מאמצעי לחימה שהוחרמו בפעילות הכוחות (דובר צה"ל, 31 בדצמבר 2023)
חלק מאמצעי לחימה שהוחרמו בפעילות הכוחות (דובר צה”ל, 31 בדצמבר 2023)  
פעילות סיכול של מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית
 • לאחרונה הצטברו מספר ידיעות אודות פעילות סיכול שמבצעים מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. כך למשל מסרו “עדי ראיה” כי כוח מנגנון הביטחון של הרשות הפלסטינית, מתוגבר על ידי אנשי היחידה לנטרול חומרי נפץ, פירק ב-30 בדצמבר 2023 מטעני חבלה במספר אזורים במחוז ג’נין, שהוכנו נגד סיורי צה”ל. צוין כי זו הפעם הרביעית בימים האחרונים שבה מנגנוני הביטחון של הרשות מנטרלים מטענים (אתר אלשאהד, 30 בדצמבר 2023). בהקשר זה דווח כי ב-24 בדצמבר 2023 מנגנוני הביטחון הפלסטינים פירקו שלושה מטעני חבלה גדולים והחרימו פצצות תוצרת בית בעיירה עזון שליד קלקיליה. המטענים הוחבאו לקראת פעילות של כוחות הביטחון הישראליים במקום (חשבון X של QUDSN, 25 בדצמבר 2023) ב-25 בדצמבר פירקו המנגנונים במחנה בלאטה מטענים שהוכנו נגד כוחות צה”ל (אתר אלשאהד, 25 בדצמבר 2023).
 • כמו כן דווח כי מנגנוני הביטחון בג’נין ניסו לעצור ב-30 בדצמבר 2023 לפנות בוקר שני פעילי גדוד ג’נין ואף ירו לעברם, אך השניים נמלטו (אתר אלשאהד, 30 בדצמבר 2023; חשבון X JeninCamp1950, 30 בדצמבר 2023). דווח כי בתגובה נפתחה אש על מטה ה”מקאטעה” (משרדי מושל המחוז) (אתר אלשאהד, 30 בדצמבר 2023).
תפילות בהר הבית
 • דווח כי ביום שישי 29 בדצמבר 2023 הציבו כוחות הביטחון הישראליים מחסומים סביב הר הבית וסביב העיר העתיקה בירושלים, ואפשרו רק למבוגרים להגיע להתפלל בהר הבית. בכיר במחלקת ההקדשים בירושלים מסר כי בתפילת יום השישי השתתפו 12 אלף מוסלמים, בהשוואה ל-50 אלף בימי שישי שבשגרה (סוכנות אנטוליה, 29 בדצמבר 2023).
הרשות הפלסטינית
 • רוחי פתוח, יו”ר המועצה הלאומית הפלסטינית באש”ף, אמר במהלך נאום שנשא בפרלמנט הערבי של הליגה הערבית בקהיר, כי הרשות הפלסטינית לא תחזור לשלוט ברצועת עזה יחד עם טנקים ישראלים או כוח אמריקאי וכי הפלסטינים יתנגדו לכל יוזמה מסוג זה. לדבריו, לא יהיה שלטון ברצועת עזה ללא נסיגה מוחלטת של כוחות צה”ל והדגיש כי רצועת עזה היא חלק בלתי נפרד מהמדינה הפלסטינית (אתר אמד, 28 בדצמבר 2023).
 • חסין אלשיח’, מזכיר הוועד הפועל של אש”ף, מסר, כי הצהרות ישראל בנוגע לחזרה לשליטה בציר פילדלפי ובמעבר רפיח מהצד הפלסטיני ויצירת אזורי חיץ הן עדות להחלטה להחזיר את “הכיבוש” במלואו, להרוס את ההסכמים עם מצרים ולסיים את ההסכמים עם אש”ף. אלשיח’ הוסיף כי הדבר מחייב החלטה פלסטינית-ערבית מאוחדת כדי להתמודד עם השלכות המלחמה ועם ניסיונות ישראל לכפות מציאות חדשה לאחריה (חשבון X של חסין אלשיח’, 31 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

איראן
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, אמר במפגש עם אנשי דת בעיר קום, כי היקף המנהרות של חמאס והג’האד האסלאמי ברצועת עזה גדול כיום יותר משטחה של עזה. הוא ציין, כי מאז תחילת המלחמה ועד היום, וחרף תקיפות ישראל, לא נסגר בעזה אף בית מלאכה או מתקן לייצור רקטות, טילים וכלי טיס בלתי מאוישים ולו לשעה אחת. הוא הוסיף, כי חמאס, שיש לה לכל היותר 30 עד 40 אלף לוחמים בשטח מצומצם שנתון במצור, הצליחה לכפות על ישראל לנהל עימה משא ומתן. עוד אמר עבדאללהיאן, כי ארה”ב פנתה לאיראן מספר פעמים בבקשה שלא תרחיב את היקף המלחמה ותפעל מול שלוחיה כדי שאלה לא יפעלו נגדה. לדבריו, איראן השיבה לאמריקאים, כי היא אינה מעוניינת בהרחבת המלחמה, אך עליהם להפסיק את תמיכתם הצבאית בישראל. הוא ציין, כי תבוסתה של ישראל במלחמה נחשבת כעת לתבוסתה של ארה”ב (פארס, 28 בדצמבר 2023). 
 • בהתבטאות נוספת אמר חסין אמיר עבדאללהיאן, כי חיסולו של סיד רצ’י מוסוי לא יפגע במימוש מטרותיה של איראן בהבטחת ביטחון המדינה והאזור ואף יגביר את נחישותה להמשיך בדרך זו. הוא ציין, כי ישראל ספגה שתי תבוסות מאז פרוץ המלחמה: התבוסה הראשונה ב-7 באוקטובר, כאשר קרסה לחלוטין מבחינה פוליטית וביטחונית, והתבוסה השנייה בשמונים הימים האחרונים כאשר קרסה צבאית אל מול ההתנגדות בעזה. הוא הוסיף, כי חיסול מוסוי נבע מעצבנותה של ישראל בשל כישלונותיה המדיניים, הצבאיים והביטחוניים (איסנ”א, 30 בדצמבר 2023). 
 • ג’ת אלאסלאם מחמדי גלפאיגאני, ראש לשכת מנהיג איראן, אמר, כי סיפורה של רצועת עזה הוא סיפורם של הפלסטינים וכי איראן אינה מעורבת בו באופן ישיר. הוא ציין, כי הפלסטינים שאבו לקח ודוגמא מהמהפכה האסלאמית ואחד הלקחים היה ההתנגדות העממית. עוד אמר גלפאיגאני, כי המשטר והנשיא האמריקאים שותפים ל”פשעי המשטר הציוני” וצריכים לעמוד על כך לדין (פארס, 28 בדצמבר 2023). 
 • אסמאעיל קאא’ני, מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה, אמר, כי כבר מיומה הראשון של המלחמה בעזה, גייסו האמריקאים את כל כוחם כדי להגן על הציונים והאירופאים הודיעו על תמיכתם בהם בזה אחר זה. לעומת זאת, אף אחד מהערבים לא בא לסייע ורק חזית ההתנגדות הגנה על הפלסטינים. הוא הוסיף, כי כל מעצמות העולם נלחמות בהתנגדות כבר למעלה משמונים יום וכי ארה”ב וישראל נואשות. קאא’ני ציין, כי אלפי ישראלים נהרגו עד כה, אך ישראל נמנעת מלפרסם את מספר ההרוגים שלה. עוד אמר קאא’ני, כי מבול אלאקצא היה פעולה פלסטינית לחלוטין, שבוצעה צעד אחר צעד בהתאם לתוכנית ולתושייה של ההתנגדות הפלסטינית. הוא ציין, כי ישראל חיסלה את סיד רצ’י מוסוי, משום שלא השיגה דבר בזירת המערכה בעזה, אך איראן לא תתפתה אחר התוכניות שלה. הוא הזהיר את ארה”ב, כי אם תמשיך בהתנהלותה הבלתי הגיונית בעיראק, ההתנגדות העיראקית תשים בצד את שיקוליה ותגיב באופן שונה (borna.news; אירנ”א, 29 בדצמבר 2023).
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות לביצוע שורה של תקיפות נגד בסיסים אמריקאים בסוריה ובעיראק באמצעות שיגור רקטות ושיגור כלי טיס בלתי מאוישים ביניהם בסיס בשדה הנפט קוניקו בסוריה (28 בדצמבר), בסיס חריר בארביל שבצפון עיראק (29 בדצמבר); בסיס אלשדאדי ובסיס ח’ראב אלג’יר בסוריה (29 בדצמבר); בסיס חריר בארביל שבצפון עיראק (30 בדצמבר 2023); בסיס רמילאן, בצפון-מזרח סוריה (31 בדצמבר 2023) (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 28 -31 בדצמבר 2023).
 • ערוץ הטלגרם צאברין ניוז, המזוהה עם המיליציות הפרו-איראניות בעיראק, דיווח כי בתגובה לירי, תקפה ארה”ב מהאוויר יעדים בדיר אלזור במזרח סוריה ( ערוץ הטלגרם צבארין ניוז, 31 בדצמבר 2023).
תימן
 • מחמד אלבח’יתי, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, מסר כי מנהיג החות’ים, עבד אלמלכ בדר אלדין אלחות’י, אישר כי במידה ותימן תותקף, כל ספינה אמריקנית תהיה מטרה עבורם. הוא ציין שתימן תסייע לכל אחת ממדינות הטבעת (מדינות הגובלות עם ישראל) בכל מערכה שלהן נגד ישראל (אלמיאדין, 30 בדצמבר 2023). יחיא סריע דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, ציין בהקשר זה כי כוחותיהם בכוננות צבאית מלאה ליישם את הוראותיו של עבד אלמלכ אלחות’י בכל עת (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע,29 בדצמבר 2023).
 • פיקוד מרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM) דיווח כי המשחתת האמריקנית USS Mason יירטה כלי טיס בלתי מאויש וטיל בליסטי בדרום הים האדום ששוגרו ע”י החות’ים בתימן. נמסר כי לא נגרם נזק לאף ספינה שהייתה באזור בזמן התקיפה (חשבון X של פיקוד המרכז. 29 בדצמבר 2023).
 • ב-31 בדצמבר דיווח פיקוד המרכז כי הספינות USS GRAVELY ו USS LABOON- הגיבו לקריאות המצוקה של ספינה הנושאת דגל סינגפור שנפגעה בים האדום. תוך כדי התגובה, יירטה ספינת המלחמה USS GRAVELY שני טילים בליסטיים ששוגרו לעברה ע”י החות’ים. לא דווח על נפגעים או על נזק (חשבון X של פיקוד המרכז, 31 בדצמבר 2023).
 • מאוחר יותר הודיע פיקוד המרכז כי ספינת המכולות MAERSK HANGZHOU שיגרה קריאת מצוקה השנייה תוך יממה ודיווחה כי היא מותקפת ע”י ארבע סירות של החות’ים אשר ירו לעבר צוות הספינה אשר השיב באש. מסוקים אמריקניים שנענו לקריאת המצוקה הגיעו למקום. שלוש מארבע הסירות הוטבעו וצוותיהן נהרגו. סירה רביעית הצליחה להימלט מהאזור (חשבון X של CENTCOM, 31 בדצמבר 2023). יצוין כי זו הפעם הראשונה מאז תחילת התקיפות של החות’ים בים האדום שנוצר עימות ישיר בין כוחות של ארה”ב לבין כוחות של החות’ים.
 • בראד קופר, מפקד הצי החמישי של חיל הים האמריקני, מסר כי מאז תחילת מבצע “שומר השגשוג” בהובלת ארה”ב, עברו בים האדום 1,200 ספינות כאשר אף אחת מהן לא נפגעה. עם זאת, ציין כי החות’ים בתימן לא מראים סימנים לסיום המתקפות שלהם. הוא ציין כי זהו מבצע בינלאומי חשוב הדורש היענות קולקטיבית. לדבריו, כיום מפטרלות ספינות מלחמה אמריקניות, צרפתיות ובריטיות בדרום הים האדום, והם מצפים כי בשבועות הקרובים תצטרפנה מדינות נוספות (AP, 30 בדצמבר 2023).
 • לויד אוסטין, מזכיר ההגנה של ארה”ב, שוחח עם גרנט שאפס, שר ההגנה של בריטניה ודן עימו בתקיפות החות’ים מתימן בים האדום. השניים ציינו כי התקיפות מפרות את חופש הניווט המוגן בחוק הבינלאומי והן מאיימות על מספר מדינות. הם גם הדגישו בשיחה כי האירועים האחרונים אינם מקובלים, מערערים את היציבות ומשפיעים על המסחר, תעשיית המזון, הדלק והסיוע ההומניטרי בכל רחבי העולם (אתר משרד ההגנה של ארה”ב, 31 בדצמבר 2023).
 • משרד האוצר האמריקני פרסם כי הכניס לרשימת הטרור אדם אחד ושלוש ישויות בגין הזרמת כספים איראניים לכוחות החות’ים ביניהם ראש איגוד החלפנים בצנעאא’, ושלושה משרדי חלפנים בתימן ובתורכיה (אתר משרד האוצר, 28 בדצמבר 2023).
הזירה הבינלאומית
דרום אפריקה
 • דרום אפריקה הגישה עתירה לבית הדין הבינלאומי לצדק (ICJ) בבקשה לפתוח בהליכים נגד ישראל בטיעון שהיא מבצעת רצח עם מכוון נגד הפלסטינים ברצועת עזה. על פי העתירה, מתקיימים מעשים ומחדלים מצד ישראל בעלי אופי של רצח עם, מאחר שהם מבוצעים עם כוונה ספציפית מכוונת להרוס את הפלסטינים ברצועת עזה כחלק מקבוצה לאומית, גזעית ואתנית פלסטינית נרחבת (תקשורת ישראלית, 29 בדצמבר 2023).
 • חמאס בירכה את דרום אפריקה על פנייתה. לדברי חמאס זהו צעד חשוב למען עשיית חשבון עם מנהיגי ישראל. היא קראה למדינות נוספות להגיש בקשות דומות נגד ישראל בפני בתי המשפט ולהבטיח שהיא לא תחמוק מעונש (ערוץ הטלגרם של חמאס, 30 בדצמבר 2023).
 • באסם נעים בכיר חמאס, שיבח את העובדה שדרום אפריקה הגישה את הבקשה בציינו, כי זהו צעד חשוב מאד וגדול. הוא הוסיף כי הצעד הזה לא יוביל להפסקת התוקפנות, אבל הוא צעד חשוב בהרתעת ישראל ובידודה, ובוודאי יעזור בטווח הארוך להפסיק את התוקפנות ולמנוע מישראל לחזור על התוקפנות הזו, כי ישראל לא תוכל להמשיך ללא תמיכה בינלאומית (סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP), 30 בדצמבר 2023)
 • מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, קרא למדינות הערביות והאסלאמיות, ובמיוחד לרשות הפלסטינית, החברה בבית הדין הבינלאומי, להצטרף לדרום אפריקה לתביעה שהוגשה לבית הדין נגד ישראל (חשבון X של מוסא אבו מרזוק, 30 בדצמבר 2023).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין בירך גם הוא על החלטת דרום אפריקה ומסר כי החלטה זו מתקבלת בברכה למרות שהם אינם סומכים על מוסדות בינלאומיים אלה שמעולם לא עשו צדק עם העם הפלסטיני. לדברי ההודעה, תגובת משרד החוץ הישראלי להחלטה שלפיה הם מכוונים להתנגדות ולא לתושבי רצועת עזה היא ניסיון להתחמק מפשעי רצח העם שבוצעו ועדיין מתבצעים ברצועה (ערוץ הטלגרם של הג’האד האסלאמי בפלסטין, 30 בדצמבר 2023).
תורכיה
 • שר הפנים התורכי הודיע כי במסגרת מבצע מעצרים שנערך בתשעה מחוזות שונים במדינה נעצרו 29 בני אדם החשודים בקשרים עם דאעש אשר לדבריו, תכננו לתקוף כנסיות ובתי כנסת באיסטנבול (חשבון X של שר הפנים התורכי, 29 בדצמבר 2023).