מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-31 באוקטובר 2023, 13:00)

תיעוד פעילות הכוחות הקרקעית ברצועת עזה (אתר דובר צה

תיעוד פעילות הכוחות הקרקעית ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 31 באוקטובר 2023)

תיעוד כוחות צה

תיעוד כוחות צה"ל ברצועת עזה (אתר צה"ל, 30 באוקטובר 2023)

תקיפות בשכונת תל אלהוא בעזה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 31 באוקטובר 2023)

תקיפות בשכונת תל אלהוא בעזה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 31 באוקטובר 2023)

תושבים בנציראת פוקדים את הנזקים בעקבות תקיפות חיל האוויר (ערוץ היוטיוב של ופא, 31 באוקטובר 2023)

תושבים בנציראת פוקדים את הנזקים בעקבות תקיפות חיל האוויר (ערוץ היוטיוב של ופא, 31 באוקטובר 2023)

מסיבת העיתונאים בבירות (סוכנות הידיעות הלבנונית, 30 באוקטובר 2023)

מסיבת העיתונאים בבירות (סוכנות הידיעות הלבנונית, 30 באוקטובר 2023)

מחמד אשתיה, בפתח ישיבת הממשלה מצביע על שמות ההרוגים בעזה. בערבית ואנגלית נכתב : השהידים (גם) להם שמות, משפחות, בתים וחלומות. פלסטין 2023 (ופא, 30 באוקטובר 2023)

מחמד אשתיה, בפתח ישיבת הממשלה מצביע על שמות ההרוגים בעזה. בערבית ואנגלית נכתב : השהידים (גם) להם שמות, משפחות, בתים וחלומות. פלסטין 2023 (ופא, 30 באוקטובר 2023)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, הרוגים פלסטינים, זירה צפונית

עיקרים
 • גזרה דרומית: כוחות צה”ל המשיכו להרחיב את הפעולה הקרקעית ברצועת עזה. במסגרת זאת נכנסו כוחות חי”ר, שריון והנדסה נוספים לרצועת עזה. במקביל, נמשכו התקיפות המשולבות מהיבשה, מהאוויר ומהים. דווח על קרבות עזים המתנהלים ברצועה. לשכת ההסברה של ממשל חמאס פרסמה הודעה לתושבים שלא לדווח ברשתות החברתיות פרטים אודות תנועת הכוחות. בג’האד האסלאמי בפלסטין כמו גם באמצעי התקשורת הממסדיים באיראן מציגים את המהלכים הקרקעיים של צה”ל ברצועת עזה ככישלון צבאי. במקביל, נמשך שיגור הרקטות לעבר ישראל אם כי קצב השיגורים פחת. בשני מקרים במהלך היום יורטו בהצלחה שיגורים לעבר ישראל מכיוון ים סוף. החותי’ים בתימן קיבלו אחריות על שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר ישראל.
 • עד כה דווח על למעלה מ-1,400 הרוגים אזרחים וחיילים. 240 חטופים, אזרחים וחיילים, נמצאים בשטח רצועת עזה. במבצע משולב ברצועת עזה, של שירות הביטחון הכללי וצה”ל, שוחררה חיילת שנחטפה. במקביל פרסמה חמאס סרטון המתעד שלוש חטופות נוספות.
 • רצועת עזה: גורמים ברצועה מדווחים על מצב הומניטארי הולך ומחמיר והם מביעים חשש מתקיפות נגד בתי החולים, בעקבות דרישת צה”ל לפנות בתי חולים המשמשים פעילי טרור תוך שימוש באוכלוסייה כמגן אנושי.
 • גזרה צפונית: פעילי חזבאללה המשיכו לבצע תקיפות נגד מוצבי צה”ל וישובים שעל גבול, אם כי במהלך היממה האחרונה ניכר שהן התמעטו במקצת. צה”ל הגיב בירי ארטילרי ובתקיפה מהאוויר של יעדים צבאיים של חזבאללה. האשם צפי אלדין, יו”ר המועצה המבצעת של חזבאללה, הדגיש את מוכנותו של חזבאללה להישאר בזירה ובשטח, ככל שיידרש. בממשל הלבנוני ממשיכים להדגיש כי הם אינם מעוניינים במלחמה.
 • יהודה ושומרון: כוחות צה”ל המשיכו בפעילות סיכול ומנע. במסגרת זאת הרסו הכוחות את ביתו של צלאח אלעארורי, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס.
 • איראן: האיראנים ממשיכים לתמוך בהתבטאויותיהם בפלסטינים. דיווח על ביקורים תכופים בלבנון של מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה. מיליציות פרו איראניות ממשיכות לתקוף בסיסי צבא אמריקאים בעיראק ובסוריה וראשיהן קוראים ליציאת צבא ארה”ב. משלחת חמאס הגיעה לביקור בעיראק ונועדה עם בכירי ממשל ועם ראשי המיליציות.
זירת הלחימה
פעילות צה”ל בשטח
 • כוחות צה”ל המשיכו להרחיב את הפעולה הקרקעית ברצועת עזה. במסגרת זאת נכנסו כוחות חי”ר, שריון והנדסה נוספים לרצועת עזה. במקביל, נמשכו תקיפות משולבות מהיבשה, מהאוויר ומהים. ביממה האחרונה, תקפו הכוחות המשולבים כ-300 מטרות (דובר צה”ל, 31 באוקטובר 2023).
 • פעילות קרקעית: במהלך הפעילות נתקלו הכוחות בחוליות מחבלים אשר ניסו לפגוע בכוחות. החוליות חוסלו בסיוע מסוקי ומטוסי קרב וכלי טיס מאוישים מרחוק שהכוונו על ידי הכוחות, כמו כן השמידו הלוחמים תשתיות טרור ביניהן עמדות נ”ט ועמדות שיגור. כמו כן סוכלו מספר פעילים צבאיים . דווח על לחימה עזה וקרבות פנים אל פנים עם מחבלים (דובר צה”ל, 31, 30 באוקטובר 2023). בליל 31-30 באוקטובר 2023 זוהה, סמוך לצומת רעים, אדם חשוד שהגיע מרצועת עזה לשטח ישראל. לוחמי צה”ל נקטו בנוהל מעצר חשוד, במהלכו ירו והרגו אותו (דובר צה”ל, 31 באוקטובר 2023).
תיעוד פעילות הכוחות הקרקעית ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 31 באוקטובר 2023)      תיעוד פעילות הכוחות הקרקעית ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 31 באוקטובר 2023)
תיעוד פעילות הכוחות הקרקעית ברצועת עזה (אתר דובר צה”ל, 31 באוקטובר 2023)
תיעוד כוחות צה"ל ברצועת עזה (אתר צה"ל, 30 באוקטובר 2023)
תיעוד כוחות צה”ל ברצועת עזה (אתר צה”ל, 30 באוקטובר 2023)
 • פעילות אווירית: מעבר לסיוע לכוחות הקרקעיים נמשכה במקביל הפעילות האווירית האינטנסיבית. מטוסים וכלי טיס נוספים של חיל האוויר המשיכו לתקוף מטרות ברחבי הרצועה. בין המטרות שהותקפו עמדות שיגור נ”ט ורקטות, פירי מנהרות ומתחמים צבאיים של חמאס (דובר צה”ל, 31 באוקטובר 2023).
תקיפות מהאוויר ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 31 באוקטובר 2023)
תקיפות מהאוויר ברצועת עזה (אתר דובר צה”ל, 31 באוקטובר 2023)   
תקיפות חיל האוויר בעזה (חשבון הטוויטר של שהאב, 31 באוקטובר 2023).       תקיפות בשכונת תל אלהוא בעזה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 31 באוקטובר 2023)
מימין: תקיפות חיל האוויר בעזה (חשבון הטוויטר של שהאב, 31 באוקטובר 2023).
משמאל: תקיפות בשכונת תל אלהוא בעזה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 31 באוקטובר 2023)
תקיפות חיל האוויר בנציראת (מרכז הרצועה) (חשבון הטוויטר של QUDSN, 30 באוקטובר 2023).       תושבים בנציראת פוקדים את הנזקים בעקבות תקיפות חיל האוויר (ערוץ היוטיוב של ופא, 31 באוקטובר 2023)
מימין: תקיפות חיל האוויר בנציראת (מרכז הרצועה) (חשבון הטוויטר של QUDSN, 30 באוקטובר 2023). משמאל: תושבים בנציראת פוקדים את הנזקים בעקבות תקיפות חיל האוויר (ערוץ היוטיוב של ופא, 31 באוקטובר 2023)
תגובות לפעילות הקרקעית
 • על רקע הפעילות הקרקעית, פנתה לשכת ההסברה הממשלתית בעזה (של חמאס) בהודעה מיוחדת לתושבי הרצועה והזהירה אותם מפרסום מידע ברשתות החברתיות אודות תנועות כוחות צה”ל והקרבות שהם מנהלים עם פעילים צבאיים פלסטיניים. לטענתה, גורמי ההתנגדות הם האמונים על פרסום מידע זה בלבד (דף הפייסבוק של לשכת ההסברה הממשלתית, 31 באוקטובר 2023).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין מסר כי “התוקפנות הקרקעית” החלה לפני מספר ימים, וכי עד כה ישראל לא השיגה דבר מלבד חדירה מוגבלת לשטחים פתוחים בעזה. לדבריהם, ההתנגדות בשטח נמשכת והם מסוגלים לסכל את תוכניות ומטרות ישראל (אלג’זירה, 30 באוקטובר 2023). מאוחר יותר פרסם הארגון הודעה בה צוין כי דובר צה”ל התמקד בבית החולים אלשפאא’, וזוהי אזהרה לעולם שישראל מתכוננת “לטבח חדש”(פלסטין אליום, 30באוקטובר 2023).
 • אמצעי התקשורת הממסדיים באיראן מציגים בימים האחרונים את המהלכים הקרקעיים של צה”ל ברצועת עזה ככישלון צבאי. סוכנות הידיעות תסנים דיווחה מפי מקורות פלסטינים (30 באוקטובר 2023) על נסיגת צה”ל ממספר צירים אליהם נכנס ברצועת עזה בעקבות “פגיעות קשות”, שספג לכאורה מידי חמאס. היומון השמרני המשהרי דיווח אף הוא (30 באוקטובר 2023) על כישלון המתקפה הקרקעית של ישראל. לטענת היומון, ישראל ביצעה שלושה ניסיונות כושלים לפלוש מעזה מאז סוף השבוע האחרון, אך נאלצה לסגת לאחר שמספר טנקים ישראלים נפגעו בידי חמאס.  גם היומון כיהאן דיווח (31 באוקטובר 2023) על “כישלון המשטר הציוני במתקפה הקרקעית החמישית על עזה”. בדיווח נטען, כי ישראל לא הצליחה להתקדם “אפילו מטר אחד” בתוך רצועת עזה לנוכח התנגדות חמאס וכי גם בתיעוד, שהתפרסם בידי ישראל, אין כל עדות להצלחת המהלך הקרקעי. 
שיגור רקטות
 • ביממה האחרונה נמשך שיגור הרקטות אם כי קצב השיגורים פחת. מספר מטחים שוגרו לעבר מרכז הארץ ולעבר באר שבע. מספר בתים ומבנים נפגעו.
 • סה”כ שוגרו מאז תחילת המלחמה למעלה מ-8,500 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל. כ-10% מהם היו שיגורים כושלים שנפלו בשטח הרצועה ובים.
נפילת רקטה מעזה סמוך לאפרת בגוש עציון 
(חשבון הטוויטר של QUDSN, 30 באוקטובר 2023)
נפילת רקטה מעזה סמוך לאפרת בגוש עציון
(חשבון הטוויטר של QUDSN, 30 באוקטובר 2023)
יירוט שיגורים מכיוון ים סוף
 • ב-31 באוקטובר 2023 בשעות הבוקר הופעלה התרעה באזור אילת מפני כניסת כלי טיס עוין, ככל הנראה מכיוון תימן. מאוחר יותר נשמעו פיצוצים באזור לאחר שככל הנראה יורטו הכלים לפני שחדרו לשטח ישראל. דובר צה”ל דיווח כי מערכות צה”ל זיהו מטרה אווירית מתקרבת לעבר ישראל וכי היא לא היוותה איום ולא נשקפה סכנה (דובר צה”ל, 31 באוקטובר 2023).
 • בשעות הצהרים, יורט טיל קרקע-קרקע ששוגר לשטח מדינת ישראל ממרחב ים סוף, על ידי מערכת ההגנה לטווח רחוק ״חץ״ (דובר צה”ל, 31 באוקטובר 2023).
 • עבד אלעזיז חבתור, ראש ממשלת המעבר של החות’ים בתחמן הודיע כי החות’ים שיגרו כלי טיס בלתי מאויש לעבר ישראל בעקבות הלחימה ברצועה. חבתור הדגיש כי תימן מביעה הזדהות מוחלטת עם תושבי רצועת עזה, דרום לבנון והגולן הסורי (אלמיאדין, 31 באוקטובר 2023).
נפגעים ישראלים
 • עד כה דווח על למעלה מ- 1,400 הרוגים אזרחים וחיילים. 240 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים בשטח רצועת עזה. כשלושים מהחטופים הם ילדים ונערים עד גיל 18 וכעשרים מהם קשישים. חמישה חטופים שוחררו.
סוגיית החטופים
 • במהלך הפעילות הקרקעית ברצועת עזה, חולצה אחת החטופות, חיילת שנחטפה מבסיסה ב-7 באוקטובר 2023. לדברי גורמים ביטחוניים חילוצה התאפשר הודות לפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי וצה”ל, אשר בוצעה תחת אש והייתה כרוכה בסיכונים רבים (דובר צה”ל, 30 באוקטובר 2023). במקביל לשחרורה, פרסמה חמאס סרטון בו נראות שלוש חטופות ישראליות. אחת מהשלוש דברה והעבירה מסר לממשלת ישראל לפעול במהירות לשחרורן.
 • בתגובה לפרסומים אודות שחרור החטופה אמר עזת אלרשק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, כי הודעה זו נועדה לשבש את סרטון השבויות שחמאס פרסמה וכי זהו ניסיון של ממשלת ישראל לברוח מהלחץ שלה בנוגע לסוגיית החטופים (ערוץ הטלגרם של חמא, 30 באוקטובר 2023).
 • באשר לעסקת חילופין, חאזם קאסם, דובר חמאס, הדגיש, כי ישראל תחזיר את החטופים אך ורק באמצעות שחרור כל האסירים הפלסטינים. הוא גם ציין שבעוד שישראל טוענת שהיא פועלת לשחרור החטופים, היא ממשיכה לתקוף ולסכן את חייהם בתקיפות שהיא מבצעת (אלג’זירה, 30 באוקטובר 2023). אבו חמזה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס, הזהיר בנאום מוקלט את משפחות החטופים כי ישראל מסכנת את חייהם. הוא הדגיש שהם לא יאפשרו לישראל לנצל את המשא ומתן כדי להשיג חלק ממטרותיו בשטח הרצועה (ערוץ הטלגרם של אבו חמזה, 30 באוקטובר 2023).

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • ד”ר אשרף אלקדרה, דובר משרד הבריאות בעזה (בשליטת חמאס), עדכן (נכון לשעה 13:00) כי מספר ההרוגים ברצועה הוא 8,525 ומספר הפצועים הוא 21,543 (ערוץ הטלגרם של משרד הבריאות בעזה, 30 באוקטובר 2023).
המצב ברצועה
 • חמאס פרסמה כי ישראל (“הכיבוש הפשיסטי”) ממשיכה לתקוף את בתי החולים ברצועה מבלי להתחשב בנורמות מוסריות או בחוקים בינלאומיים דוגמת התקיפה שביצעה נגד בית החולים התורכי פלסטיני לידידות, שהוא לדבריו, היחיד ברצועה שמטפל בחולי סרטן. חמאס קראה לאו”ם ולארגונים בינלאומיים לפעול להרתעת ישראל ולהבטיח את אספקת צרכי בתי החולים ובכללם ציוד רפואי ודלק (ערוץ הטלגרם של חמאס, 30 באוקטובר 2023).
מעבר רפיח
 • הצלב האדום דיווח כי הסיוע ההומניטארי שנכנס עד כה לרצועת עזה, דרך מעבר רפיח, רחוק מלענות על צרכי תושבי הרצועה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 31 באוקטובר 2023). פיליפ לזאריני, נציב אונר”א, טען, כי מנגנון הכנסת הסיוע ההומניטארי לרצועה דרך מעבר רפיח נדון לכישלון. לדבריו, הצרכים ברצועה רבים וקריסת המערכת האזרחית לא תאפשר לאונר”א להמשיך את עבודתה (מען, 31 באוקטובר 2023).
חמאס
 • בכירי חמאס ערכו מסיבת עיתונאים בבירות בהשתתפות ע’אזי חמד, חבר הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, ואסאמה חמדאן, בכיר חמאס. ע’אזי חמד ציין בדבריו, שהכניסה לרצועה הינה ניסיון לטייח את תדמיתה של ישראל ולהעלות את המורל שלה. לדבריו, פעילי הזרוע הצבאית של חמאס הצליחו להדוף את כוחות צה”ל בכל המקומות בהם ניסו להיכנס, וגם הצליחו להסב אבדות כבדות בכוח אדם וציוד. חמד הדגיש כי עזה היא “בית קברות לפולשים” וכי הם הכינו הרבה הפתעות לישראל. חמד ציין כי 42% מהרוגי התקיפות הישראליות הם ילדים וכי נהרגו יותר מ-1,600 נשים. עוד ציין ש-881 משפחות נמחו בשלמותן. הוא הוסיף כי הותקפו כ-47 מסגדים ושלוש כנסיות, וכי 203 בתי ספר ניזוקו או נהרסו, במיוחד אלה המאכלסים עקורים. לדברי חמד ישראל מאיימת על בתי החולים בעזה תוך הפרה בוטה של ​​החוק הבינלאומי וההומניטרי, והיא אף החלה לתקוף את סביבת בתי החולים כאיום על צוותי הרפואה. בהקשר זה הוא ציין כי 12 בתי חולים אינם מתפקדים וכי כ-23 מרכזים רפואיים הפסיקו לעבוד בשל איומי ישראל. לגבי המצב ההומניטארי חמד כינה אותו “קטסטרופלי” בשל היעדר שירותים אלמנטריים, חשמל ומים, ובשל המחסור החמור בדלק. לדבריו, רק 110 משאיות נכנסו לרצועת עזה מאז תחילת המערכה. הוא קרא לכל המדינות, ובמיוחד המדינות הערביות, ללחוץ על ישראל להפסקת התוקפנות ולפתיחת מעבר רפיח. חמד גם קרא להמשיך בצעדות ובהפגנות ברחבי העולם לתמיכה בפלסטינים ושב וקרא למדינות המקיימות יחסים עם ישראל, ובפרט המדינות הערביות והאסלאמיות, לנתק את היחסים ולגרש את שגרירי ישראל מתחומן (ערוץ ה-YOUTUBE של ערוץ אלג’זירה, 30 באוקטובר 2023).
מסיבת העיתונאים בבירות (סוכנות הידיעות הלבנונית, 30 באוקטובר 2023)
מסיבת העיתונאים בבירות (סוכנות הידיעות הלבנונית, 30 באוקטובר 2023)

הזירה הצפונית
לבנון
המצב בשטח
 • פעילי חזבאללה המשיכו לבצע תקיפות נגד מוצבי צה”ל וישובים שעל גבול, אם כי במהלך היממה האחרונה ניכר שהתמעטו האירועים. להלן אירועי ה-30 באוקטובר 2023 (דובר צה”ל, 30 באוקטובר 2023):
 • בשעות אחר הצהרים, שוגרו שתי רקטות לעבר ישראל, הרקטות נפלו בשטחים פתוחים. בתגובה לשיגורים תקפו מטוסי קרב מספר פעמים במהלך הערב והלילה, תשתיות של חזבאללה בשטח לבנון, בתקיפות הושמדו אמצעי לחימה, עמדות ואתרים בשימוש הארגון.
 • לעבר אזור בירנית שוגרו משטח לבנון שלושה טילי נ”ט. כוחות צה”ל הגיבו בירי ארטילרי לעבר מקורות הירי
 • כוחות צה”ל ירו לעבר חוליית מחבלים בשטח לבנון, שניסתה לשגר פצצות מרגמה לעבר ישראל באזור ראש הנקרה.
תקיפת תשתיות צבאיות של חיזבאללה (אתר צה"ל, 30 באוקטובר 2023)    תקיפת תשתיות צבאיות של חיזבאללה (אתר צה"ל, 30 באוקטובר 2023)
תקיפת תשתיות צבאיות של חיזבאללה (אתר צה”ל, 30 באוקטובר 2023)
 • חזבאללה קיבל אחריות בהודעות שפרסם, על כל האירועים (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 30 באוקטובר 2023).
צבא לבנון
 • צבא לבנון הודיע כי כוחותיו איתרו 21 כני שיגור באזור ואדי אלח’נסאא’ ואלח’ריבה, בנפת חאצביא ואלקלילה, שבאזור צור, וכי באחד המשגרים נמצאה רקטה מוכנה לשיגור (חשבון הטוויטר של צבא לבנון, 30 באוקטובר 2023).
רקטה מוכנה לשיגור, שאותרה על-ידי צבא לבנון
 (אתר צבא לבנון, 30 באוקטובר 2023)
רקטה מוכנה לשיגור, שאותרה על-ידי צבא לבנון
(אתר צבא לבנון, 30 באוקטובר 2023)
חזבאללה
 • האשם צפי אלדין, יו”ר המועצה המבצעת של חזבאללה, הדגיש את מוכנותו של חזבאללה (“ההתנגדות”), להישאר בזירה ובשטח, ככל שיידרש. הוא ציין, כי כל האירועים המתרחשים כעת ברצועת עזה הינם סימנים לניצחון גדול על ישראל. צפי אלדין ציין, כי יירשם בהיסטוריה שסופם של הכוח, היכולת והעליונות הישראלית ירבצו על כתפיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מאחר שהוא גרם לשסע בחברה הישראלית מבחינה פוליטית וחברתית. צפי אלדין הוסיף כי נתניהו סודק גם את צה”ל ואם הצבא יגיע לסופו, אזי משמעות הדבר הינה שזהו סופה של ישראל. לדברי צפי אלדין “אם צה”ל יישבר ברצועת עזה, כאשר הוא הציב שם חמש אוגדות, כלומר כמחצית מסד”כ צה”ל, אז מה יישאר ממנו לאחר מכן? ” עוד ציין כי המכה הראשונה שספג צה”ל הייתה בשנת 2006 (מלחמת לבנון השנייה) והשנייה ב”מבול אלאקצא”. צפי אלדין ציין את המוטיבציה הרבה של פעילי “ההתנגדות הפלסטינית” וביטחונם בכך, שינחילו תבוסה גדולה לצה”ל (מאהר, 30 באוקטובר 2023).
ממשלת לבנון
 • נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, אמר כי הם דורשים מישראל להפסיק את “הפרובוקציות שלה בגבול”. לדבריו, העם הלבנוני לא מעוניין במלחמה אך ההחלטה לצאת למלחמה מצויה בידי ישראל .הוא גם ציין שבמקרה ותפרוץ מלחמה, הם יתאמו עם ארגונים בינלאומיים להפעיל תכנית סיוע ( סקיי ניוז בערבית, 30 באוקטובר 2023).
גיוס לשורות הפלוגות הלבנוניות
 • ברשתות החברתיות פורסמה מודעת גיוס המיוחסת לארגון הפלוגות הלבנוניות להתנגדות לכיבוש הישראלי, המזוהה עם חזבאללה, ופועל לצדו. במודעה צוין כי במקביל להתפתחויות החריגות ברצועת עזה, ישראל והאזור, החל הארגון בגיוס לוחמים לשורותיו. במודעה צוינו ארבעה אזורים בבירות וכן מספרי הטלפון ושמותיהם של האחראים מטעם הארגון בכל אזור. יצוין שבערוץ הטוויטר, ששיתף את מודעת הגיוס, הובעה תרעומת על הגיוס ואף הופנתה קריאה לגופי הביטחון הלבנוניים לפעול לעצירת פעילות זו (חשבון הטוויטר הקמפיין הלאומי להתמודדות עם האזרוח הסורי, 31 באוקטובר 2023).
כרזת הגיוס מטעם פלוגות הלבנוניות להתנגדות לכיבוש הישראלי 
(חשבון הטוויטר של הקמפיין הלאומי להתמודדות עם האזרוח הסורי, 31 באוקטובר 2023)
כרזת הגיוס מטעם פלוגות הלבנוניות להתנגדות לכיבוש הישראלי
(חשבון הטוויטר של הקמפיין הלאומי להתמודדות עם האזרוח הסורי, 31 באוקטובר 2023)
מפלגת הכוחות הלבנונים
 • סמיר ג’עג’ע, מנהיג מפלגת הכוחות הלבנונים (נוצרים), הודיע כי הם יעשו כל שביכולתם כדי להימנע מ”הגיהנום” הדומה למתרחש ברצועת עזה. הוא קרא ליישום מיידי של החלטה 1701[1] של מועצת הביטחון של האו”ם (חשבון הטוויטר של מפלגת הכוחות הלבנונים, 30 באוקטובר 2023).

יהודה, שומרון והרשות הפלסטינית
פיגועים
 • ב-30 באוקטובר 2023, בשעות אחר הצהריים, בוצע ירי מכלי רכב חולף לעבר כלי רכב ישראליים סמוך לשבי שומרון. לא דווח על נפגעים. אחד הנהגים הישראליים הגיב בירי לעבר המפגע, אשר נמלט מהמקום לאחד הכפרים הסמוכים לאחר שנטש את כלי רכבו במקום יחד עם הנשק בו ירה (הצלה יו”ש, 30 באוקטובר 2023).
אירועים
 • כוחות הביטחון הישראלים המשיכו בפעילות סיכול ומנע נרחבת ביהודה ושומרון. ביממה האחרונה נעצרו 38 מבוקשים מהם שמונה פעילי חמאס. מאז תחילת המלחמה בעזה נעצרו כ-1,110 מבוקשים 710 מהם פעילי חמאס (דובר צה”ל, 31 באוקטובר 2023). משרד הבריאות ברשות הפלסטינית דיווח על 121 הרוגים ביהודה ושומרון מאז תחילת המלחמה בעזה. ביממה האחרונה נפטר פלסטיני שנפצע ב-30 באוקטובר 2023 במהלך פעילות כוחות הביטחון בכפר זואתא, דרומית לשכם (ופא, 31 באוקטובר 2023).
 • ב-31 באוקטובר 2023, בשעות הבוקר, הרסו כוחות הביטחון בכפר עארורה (צפונית לראמאללה), את ביתו של צאלח אלעארורי, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס והאחראי על פעילות הטרור של חמאס ביהודה ושומרון, היושב ביירות. במהלך הפעילות התפתחה הפרת סדר אלימה שכללה יידוי אבנים וסלעים לעבר הכוחות שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 31 באוקטובר 2023). לאחר יציאת הכוחות מהמקום הגיעו תושבים עם דגלי חמאס כדי להביע הזדהות (חשבון הטוויטר של QUDSN, 31 באוקטובר 2023).

(מימין לשמאל): בית צאלח אלעארורי רגע לפני הפיצוץ, פיצוץ הבית תושבים מקומיים עם דגלי חמאס ירוקים באים להזדהות ולפקוד את הריסות ביתו של צאלח אלעארורי (חשבון הטוויטר של QUDSN, 31 באוקטובר 2023)
(מימין לשמאל): בית צאלח אלעארורי רגע לפני הפיצוץ, פיצוץ הבית תושבים מקומיים עם דגלי חמאס ירוקים באים להזדהות ולפקוד את הריסות ביתו של צאלח אלעארורי (חשבון הטוויטר של QUDSN, 31 באוקטובר 2023)

הריסת ביתו של צאלח אלעארורי (אתר דובר צה"ל, 31 באוקטובר 2023)
הריסת ביתו של צאלח אלעארורי (אתר דובר צה”ל, 31 באוקטובר 2023)
הפגנות הזדהות
 • ברחבי יהודה ושומרון נמשכו הפגנות התמיכה ברצועת עזה. במסגרת זו התקיימו גם ב-31 באוקטובר 2023 הפגנות ספונטניות של תלמידי בתי ספר (חשבון הטוויטר QUDSN, 31 באוקטובר 2023). בהפגנה שהתקיימה בראמאללה קראה אחת התלמידות למשרד החינוך ברשות לפרסם החלטה רשמית הקוראת לתלמידים לערוך הפגנות ותהלוכות תמיכה בעזה (סוכנות וטן, 30 באוקטובר 2023).
מימין: תהלוכת תלמידים בבני נעים (חשבון הטוויטר QUDSN, 31 באוקטובר 2023). במרכז: תהלוכת תלמידים בעיירה כפר ראעי במחוז ג'נין (חשבון הטוויטר של שהאב, 31 באוקטובר 2023). משמאל: תהלוכת תלמידים בראמאללה (חשבון הטוויטר QUDSN, 31 באוקטובר 2023)
מימין: תהלוכת תלמידים בבני נעים (חשבון הטוויטר QUDSN, 31 באוקטובר 2023). במרכז: תהלוכת תלמידים בעיירה כפר ראעי במחוז ג’נין (חשבון הטוויטר של שהאב, 31 באוקטובר 2023). משמאל: תהלוכת תלמידים בראמאללה (חשבון הטוויטר QUDSN, 31 באוקטובר 2023)
הרשות הפלסטינית
 • ממשלת הרשות הפלסטינית אישרה, במהלך ישיבתה השבועית תקציב ותוכנית חירום למשרד הבריאות ברשות הפלסטינית, האחראי גם על רצועת עזה. על פי התוכנית, יוכל המשרד לרכוש ציוד רפואי ותרופות לבתי החולים ברצועה עבור שלושת החודשים הבאים (דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 30 באוקטובר 2023). יצוין, כי בישיבת הממשלה השבועית הוצגו על הקיר שמות כל ההרוגים הפלסטינים (ופא, 30 באוקטובר 2023).
מחמד אשתיה, בפתח ישיבת הממשלה מצביע על שמות ההרוגים בעזה. בערבית ואנגלית נכתב : השהידים (גם) להם שמות, משפחות, בתים וחלומות. פלסטין 2023 (ופא, 30 באוקטובר 2023)
מחמד אשתיה, בפתח ישיבת הממשלה מצביע על שמות ההרוגים בעזה. בערבית ואנגלית נכתב : השהידים (גם) להם שמות, משפחות, בתים וחלומות. פלסטין 2023 (ופא, 30 באוקטובר 2023)
 • משרד החוץ ברשות הפלסטינית קרא לגורמים בינלאומיים ולגורמי או”ם לפעול מיידית להפסקת תקיפות ישראל ברצועה. לדברי המשרד, “התעמולה הישראלית להכפשת הפלסטינים” מאפשרת לצה”ל לתקוף אזרחים, כל אתר ומבנה (אלקדס, 31 באוקטובר 2023). בפגישה שקיים ריאצ’ אלמאלכי, שר החוץ ברשות הפלסטינית, עם שר החוץ של קפריסין, הוא ביקש את התערבותו הדחופה להפסקת האש ברצועה (דף הפייסבוק של משרד החוץ הפלסטיני 30 באוקטובר 2023).

איראן
 • חסין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה, אמר בכנס בטהראן, כי עד לפני שלושה שבועות, הישראלים חשבו שארצות הברית, בריטניה, גרמניה וצרפת תומכות בהם ושאף אחד לא יוכל להגיע אליהם. כמו כן, הם סברו שיש להם מנגנון ביטחוני משוכלל השולט בכל דבר וצבא חזק. אך ב-7 באוקטובר כל המחשבות הללו קרסו והדבר עשוי להוביל לקריסתו המוחלטת ולכישלונו הסופי של “המשטר הציוני”. לא משנה עד כמה ישראל תתקוף בעזה, עזה תישאר, משום שילדי עזה לא ייכנעו. זוהי אדמתם וזהו ההבדל בינם לבין הציונים, שהיגרו לפלסטין בעבור כסף. הציונים פוחדים ממוות ואינם יכולים עוד לסמוך על מנגנוני הביטחון, על הצבא ואפילו על ארצות הברית, שתמיד מאחרת לבוא. הפעם שיחק מזלם, אך ייתכן שהדבר לא יקרה בפעם הבאה. סלאמי הוסיף, כי ישראל הציבה טנקים רבים מאחורי גבולות עזה, אך לא נעה קדימה, משום שהמלחמה מחייבת גברים בעלי אמונה ולב בטוח. ישראל נידונה לכישלון והוא יעלה ביוקר (מהר, 30 באוקטובר 2023).
 • מחסן רזאא’י, מפקד משמרות המהפכה לשעבר, אמר כי לאיראן לא היה כל מידע בנוגע למתקפת חמאס ב-7 באוקטובר. הוא ציין, כי איראן תומכת בחיזוק עוצמתה של “ההתנגדות”, אך אינה מתערבת בפרטים המבצעיים הקשורים אליה. עוד אמר רזאא’י, כי ארצות הברית וישראל מתנגדות להפסקת אש בעזה וכי האמריקאים רוצים לנצל את סוגיית עזה כדי להשיב את נוכחותם למערב אסיה. הוא גינה בחריפות את תקיפות ישראל בעזה ואמר, שאפילו היטלר והתליינים הגדולים בהיסטוריה לא תקפו בתי חולים. בתשובה לשאלה בנוגע לאפשרות שאיראן תתערב במלחמה, השיב רזאא’י, כי איראן עוקבת אחר המצב וסבורה שאסור לו להימשך. הוא ציין, כי אירועים חשובים מאוד מתרחשים ועל איראן להיות מוכנה (אלג’זירה, 30 באוקטובר 2023).
 • אתר החדשותamwaj.media דיווח ב-30 באוקטובר 2023 על בסיס שלושה מקורות, כי אסמאעיל קאא’ני, מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה, הגיע לבירות ב-8 באוקטובר 2023, עזב את לבנון ב-16 באוקטובר ושב אליה ב-20 באוקטובר. לפי דיווח זה, מקיים קאא’ני נוכחות קבועה בלבנון כדי לסייע בתיאום עימות אפשרי רחב עם ישראל. הוא נפגש עם בכירים פלסטינים ועם מנהיגי חזבאללה בלבנון והעביר להם מסרים ממנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי. עם זאת, אחד המקורות מסר לאתר החדשות, כי מזכ”ל חזבאללה, חסן נצראללה, הוא שמנהל את העניינים. 
פעילות מיליציות פרו איראניות
סוריה עיראק
 • נמשכו התקיפות של מיליציות פרו איראניות נגד בסיסי צבא ארה”ב בעיראק ובסוריה. בכיר אמריקני מסר כי מ-17 באוקטובר עד 30 באוקטובר 2023, הותקפו כוחות ארה”ב וכוחות הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש לפחות 14 פעמים בעיראק ותשע פעמים בסוריה, באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים ורקטות. לדברי הבכיר, רובם כי לא הצליחו להגיע ליעדיהם בזכות אמצעי ההגנה שברשותם (סוכנות הידיעות הצרפתית, 31 באוקטובר 2023).
 • ביממה האחרונה בוצעו שתי תקיפות נגד הבסיס האמריקני עין אלאסד במערב עיראק ותקיפה נגד בסיס אמריקאי בשדה הגז קוניקו באזור דיר אלזור בסוריה (רויטרס, 30 באוקטובר 2023). ההתנגדות האסלאמית בעיראק שם הכיסוי למיליציות הפרו-איראניות בעיראק קיבלה אחריות לתקיפות (ערוץ הטלגרם של ההתארגנות, 31,30 באוקטובר 2023).
 • פטריק ריידר, דובר הפנטגון, מסר כי ארה”ב תקפה מספר אזורים השייכים למיליציות הפועלות בחסות האיראניים וכי הדבר נועד להעביר מסר לאיראן לפיו מטרת נוכחות כוחותיהם במזרח התיכון היא הרתעה. לדבריו, המיקוד שלהם כעת הוא להבטיח שישראל תשיג כל מה שהיא זקוקה לו כדי להגן על עמה. עוד ציין, כי הם מתייעצים עם ישראל לגבי ביצוע פעולות ברצועה וכי הם הציעו לה סיוע מודיעיני לשחרור החטופים (אלערביה, 31 באוקטובר 2023).
 • האדי אלעאמרי, מזכ”ל ארגון בדר, מיליציה פרו איראנית הפועלת בעיראק, אמר שהגיע הזמן שכוחות הקואליציה הבינלאומית יעזבו את עיראק, מכיוון שאין עוד הצדקה להישארותם. לדבריו, הבסיסים האמריקניים במרחב, עין אלאסד וחריר, הותקפו על ידי ארגוני ההתנגדות האסלאמית בעיראק “כתגובה טבעית” לנטיית ארה”ב וחלק ממדינות אירופה לטובת ישראל אשר מבצעת פשעי מלחמה (אלעהד, 30 באוקטובר 2023). יוזכר כי בימים האחרונים עלתה גם דרישה מצד ראש הזרם הצדרי, מקתדא אלצדר, לסילוק הכוחות האמריקאים מעיראק בשל תמיכתה בישראל.
 • משלחת חמאס הגיעה לעיראק לביקור ללא הודעה מוקדמת. בראש המשלחת אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, והיא כללה את מחמד אלחאפי, חבר במשרד לקשרים ערביים ואסלאמיים בחמאס. על פי “פוליטיקאי עיראקי” המשלחת עורכת סיור באזור כדי לגייס תמיכה וכדי לעדכן אודות ההתפתחויות, מבחינה צבאית ומדינית. המשלחת נפגשה עם קיס אלח’זעלי, מזכ”ל המיליציה השיעית עצאא’ב אהל אלחק, שהדגיש את העמדות העקביות של עיראק ביחס לעניין הפלסטיני. חמדאן גם נפגש עם בכירים מההתנגדות האסלאמית בעיראק, עם השיח’ המאם חמודי, יו”ר המועצה האסלאמית השיעית העליונה, עם מנהיג קואליציית מדינת החוק, ראש הממשלה לשעבר נורי אלמאלכי, ועם יו”ר תנועת “אלעדל ואלאחסאן”, אסמאעיל נג’ם (האתר המאע”מי The National, 30 באוקטובר 2023; אתר הערוץ העראקי אלאנואר2, 30 באוקטובר 2023; אתר תנועת אלעדל ואלאחסאן, 30 באוקטובר 2023).
 • חמדאן ציין, כי בפגישות סקרה משלחת חמאס את הסיבות למתקפה ב-7 באוקטובר, ועודכנה על עמדתו של עלי אלסיסתאני, הסמכות הדתית השיעית העליונה בעראק, שתומך במערכה, וכן על עמדת ראש ממשלת עיראק. כמו כן עלה נושא תפקידן של המיליציות בעיראק, שיפעלו במקרה של התערבות אמריקנית כלשהי. לדבריו, פעולות ההתנגדות העיראקית, היוו גורם הרתעה, שכן האמריקנים הבינו שלתמיכה הגורפת בישראל לא רק יהיו השלכות על הישראלים, אלא שהכעס יהפוך לפעולה נגד מי שתומך בישראל (אתר ערוץ אלמיאדין, 29 באוקטובר 2023).

הזירה הבינערבית
מצרים
 • מוסד אלאזהר, מוסד הדת העליון והחשוב ביותר במצרים, וממוסדות הדת המוסלמים החשובים בעולם הסוני, פרסם הצהרה בה ציין כי “אנשי ההתנגדות הפלסטינית הם גיבורים שעומדים מול צבא טרור”. המוסד קרא למדינות ערב לסייע לאחיהם הפלסטינים, כדי לעצור את התוקפנות נגד רצועת עזה. עוד צוין בהודעה, כי המוסד מעודד את עמדתם של כל אלה שלא שתקו וגינו את מעשי הטבח האכזריים ברצועה (רוסיא אליום, 30 באוקטובר 2023). מצטפא מדבולי, ראש ממשלת מצרים, חזר והדגיש, כי הם לא יאפשרו לפתור או לשים קץ לסוגיות אזוריות על חשבונם. ו עוד ציין כי הם מוכנים להקריב מיליוני מצרים כדי להגן על חצי האי סיני (אלקאהרה, 31 באוקטובר 2023)
ירדן
 • עבדאללה השני, מלך ירדן, נועד בעמאן עם פיליפ לזאריני, הנציב הכללי של אונר”א. עבדאללה קרא לקהילה הבינלאומית לקחת על עצמה את האחריות להמשיך להעניק תמיכה לאונר”א על רקע המצב בעזה. הוא גם הדגיש את הצורך להפסיק את המלחמה ולספק סיוע הומניטרי ללא הפרעה (חשבון הטוויטר של בית המלוכה הירדני, 30 באוקטובר 2023).
סעודיה
 • פיצל בן פרחאן, שר החוץ הסעודי, שוחח בטלפון עם ג’וזף בורל, שר החוץ של האיחוד האירופי. בשיחתם הדגישו השניים את החשיבות שהקהילה הבינלאומית תישא באחריות לעצירת כלל הפעולות הצבאיות והחשיבות שבחזרה לדרך השלום (חשבון הטוויטר של משרד החוץ הסעודי, 30 באוקטובר 2023).
 • ח’אלד בן סלמאן, שר ההגנה הסעודי, הגיע ב-30 באוקטובר 2023 לביקור רשמי בארצות-הברית . הוא נועד עם ג’ייק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של ארה”ב כדי לדון בשיתוף הפעולה בין המדינות. לדבריו, הוא הדגיש בפניו את הצורך בהפסקת אש מיידית ברצועת עזה, בהגנה על אזרחים, בהעברת סיוע הומניטרי, ובחידוש תהליך השלום (חשבון הטוויטר של שר ההגנה הסעודי, 31 באוקטובר 2023).
 • סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה ( 30 באוקטובר 2023), כי לאחר חילופי אש שאירעו בין כוחות צבא סעודיה לבין אנשי התנועה החות’ית הפרו-איראנית מתימן במחוז ג’אזאן בדרום-מערב סעודיה, נמצא הצבא בכוננות מלאה. לאחרונה רבו הדיווחים לפיהם היחסים בין סעודיה לאיראן החריפו מאז תחילת המלחמה בעזה. על-פי פרשנים, המטרה של איראן הוא להשתמש בחות’ים כדי ללחוץ על סעודיה לאמץ עמדות תקיפות יותר נגד ישראל (בלקיס טיוי, 30 באוקטובר 2023).
קטר
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, נועד בדוחה עם אמיר קטר, תמים בן חמד ובנפרד גם עם אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס. דווח כי בפגישות דן עבדאללהיאן בהתפתחויות בפלסטין (אירנ”א, 31 באוקטובר 2023).
הזירה הבינלאומית
או”ם
 • ב-30 באוקטובר 2023 התקיים דיון חירום נוסף בנושא המלחמה והמצב ההומניטרי ברצועת עזה. לא דווח על החלטות שהתקבלו בסיומו (אתר האו”ם, 30 באוקטובר 2023).
ארה”ב
 • ג’ון קרבי, דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה”ב, מסר כי הם אינם מאמינים שהפסקת אש ברצועה היא התשובה כרגע. הוא ציין שישראל מתאמצת להימנע מקורבנות אזרחיים וכי הם לקחו חלק בשיחות שהובילו להשבת האינטרנט לרצועה. עוד ציין קירבי כי ארה”ב מובילה את המאמץ להכניס סיוע הומניטרי לרצועת עזה וכי ממשל ארה”ב מסתכל על אזרחים, משני הצדדים, בצורה שווה (רויטרס, 31 באוקטובר 2023).
 • בג’האד האסלאמי בפלסטין דחו את הצהרתו של קירבי. בהודעה שפרסם הארגון צוין כי מדובר “בצביעות בוטה”, וההוכחה לכך היא התנגדות הממשל למאמצים להפסקת אש ומתן זמן נוסף להמשיך “במלחמת ההשמדה נגד הפלסטינים בעזה”. לדברי ההודעה, החזרה המתמשכת של הבית הלבן על השקר של זכותה של ישראל להגן על עצמה היא היפוך העובדות, אור ירוק אמריקני לישראל להמשיך בהרג, והתכחשות לכל החוקים והנורמות המקנים לעמים הכבושים את הזכות להתנגד לכובשיהם (אתר הג’האד האסלאמי, 30 באוקטובר 2023).
תורכיה
 • משרד החוץ התורכי גינה בחריפות את התקיפה הישראלית שפגעה בבית החולים התורכי-פלסטיני ברצועה. לדברי ההודעה מטרת המצור לשלול מהעם הפלסטיני ברצועה את זכויותיו הבסיסיות ביותר, וההתקפות הבלתי אנושיות הן הפרה ברורה של החוק הבינלאומי (אנטוליה, 30 באוקטובר 2023).
רוסיה
 • ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה, האשים את ישראל וארה”ב בישום מדיניות של נקמה המבוססת על ענישה קולקטיבית כדי לערער את היציבות. הוא הדגיש כי עמדתה של רוסיה לגבי המזרח התיכון מעולם לא הייתה מבוססת על אינטרס אישי וכי המפתח לפתרון הבעיה הוא הקמת מדינה פלסטינית עצמאית. כמו כן, הוא האשים את שירותי המודיעין של אוקראינה והמערב בסיוע לעורר מהומות בדגסטאן (רוסיא אליום, 30 באוקטובר 2023).
ג’האד עולמי
 • הותר לפרסום כי שלושה אזרחים ישראלים תושבי סחנין ועראבה שבגליל, המזוהים עם דאעש, נעצרו ב-29 באוקטובר 2023 ע״י המשטרה ושירות הביטחון הכללי בחשד שהתכוונו לבצע פיגועים בזמן המלחמה. מעצרם הוארך עד ה-5 בנובמבר 2023 (חשבון הטוויטר של משטרת ישראל, 31 באוקטובר 2023).

[1] החלטה 1701, שאושרה במועצת הביטחון של האו"ם, ב-12 באוגוסט 2006 בסיום מלחמת לבנון השנייה, קראה להפסקת אש בין ישראל לחזבאללה ופריסת כוח או"ם חמוש וכוחות מצבא לבנון בדרום לבנון, על מנת למנוע מחזבאללה להמשיך לפעול בשטח לבנון . ↑