מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-30 בנובמבר 2023, 13:00)

כוחות צה

כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 29 בנובמבר 2023)

כוחות צה

כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 29 בנובמבר 2023)

תושבים עומדים בתור למילוי מים (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בנובמבר 2023).

תושבים עומדים בתור למילוי מים (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בנובמבר 2023).

תושבים מפונים מעזה מנצלים את הפסקת האש לשהות בחוף הים (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בנובמבר 2023)

תושבים מפונים מעזה מנצלים את הפסקת האש לשהות בחוף הים (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בנובמבר 2023)

זירת פיגוע הירי בכניסה לירושלים (מימין: דוברות משטרת ישראל. משמאל: חשבון X של שהאב, 30 בנובמבר 2023)

זירת פיגוע הירי בכניסה לירושלים (מימין: דוברות משטרת ישראל. משמאל: חשבון X של שהאב, 30 בנובמבר 2023)

זירת פיגוע הירי בכניסה לירושלים (מימין: דוברות משטרת ישראל. משמאל: חשבון X של שהאב, 30 בנובמבר 2023)

זירת פיגוע הירי בכניסה לירושלים (מימין: דוברות משטרת ישראל. משמאל: חשבון X של שהאב, 30 בנובמבר 2023)

כלי הנשק, אשר שימשו את המחבלים (דוברות משטרת ישראל, 30 בנובמבר 2023)

כלי הנשק, אשר שימשו את המחבלים (דוברות משטרת ישראל, 30 בנובמבר 2023)

קבלת הפנים בראמאללה לקבוצה השישית של האסירים הפלסטינים ששוחררו (חשבון X של QUDSN, 30 בנובמבר 2023)

קבלת הפנים בראמאללה לקבוצה השישית של האסירים הפלסטינים ששוחררו (חשבון X של QUDSN, 30 בנובמבר 2023)

קבלת הפנים בראמאללה לקבוצה השישית של האסירים הפלסטינים ששוחררו (חשבון X של QUDSN, 30 בנובמבר 2023)

קבלת הפנים בראמאללה לקבוצה השישית של האסירים הפלסטינים ששוחררו (חשבון X של QUDSN, 30 בנובמבר 2023)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • עסקת שחרור החטופים: בעקבות הארכת הפסקת האש בוצעה פעימה שישית של שחרור חטופים. בשעות הערב שוחררו עשרה ילדים ונשים ישראלים, שתי נשים בעלות אזרחות רוסית וארבעה אזרחים זרים. ברגע האחרון הוארכה הפסקת האש ביממה נוספת לצורך החזרת חטופים נוספים.
 • פיגוע ירי בירושלים: שלושה בני אדם נהרגו בפיגוע ירי בכניסה לירושלים שבוצע על ידי שני מחבלים ממזרח ירושלים, אסירים לשעבר. חמאס קיבלה אחריות רשמית לביצוע הפיגוע על ידי שני פעילי הזרוע הצבאית שלה. בחמאס ובג’האד האסלאמי בפלסטין ציינו בסיפוק את הפיגוע שבוצע לדבריהם בעקבות פעילות ישראל ברצועת עזה וביהודה ושומרון.
 • גזרת הלחימה: למרות הפסקת האש שלושה פלסטינים נהרגו בהתקלות עם כוחות צה”ל.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,200 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 395 חיילים וקצינים (שלוש גופות מוחזקות בידי חמאס ברצועה). 145 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה. 88 חטופים שוחררו עד כה.
 • רצועת עזה: גורמים מקומיים קוראים להגדלת הסיוע לרצועה בשל המצוקה הקיימת שם.
 • גזרה צפונית: לאחר מספר ימי שקט במהלך ההפוגה ברצועת עזה, ב-30 בנובמבר 2023 בשעות הבוקר יירטו לוחמי ההגנה האווירית מטרה אווירית חשודה שחצתה משטח לבנון לשטח ישראל (דובר צה”ל, 30 בנובמבר 2023).
 • יהודה ושומרון: נמשכה פעילות הסיכול של כוחות הביטחון הישראלים. גורמים פלסטינים גינו את הריגתם של שני פעילים בכירים במחנה הפליטים ג’נין.
 • מועצת הביטחון של האו”ם התכנסה בדרג שרי החוץ לדיון בנושא המצב ברצועת עזה. ישראל וארה”ב דחו את הקריאה להפסקת אש קבועה. הפגישה הסתיימה מבלי שפורסמו החלטות כלשהן.
ההפוגה ועסקת החטופים
 • ב-28 בנובמבר 2023 בשעות הערב המאוחרות, לאחר עיכובים רבים, שהוגדרו כ”טכניים”, הוחזרו לישראל, עשר נשים וילדים וארבעה אזרחים תאילנדים. שתי נשים בעלות אזרחות רוסית (וישראלית) הוחזרו מוקדם יותר. לדברי חמאס, הן נוספו לרשימה, כמחווה לנשיא רוסיה.
 • משרד החוץ הרוסי הודה להנהגת חמאס על שחרור שתי החטופות בעלות האזרחות הרוסית ומסר כי רוסיה פועלת לשחרור מהיר של שאר האזרחים הרוסים שנותרו בשבי. המשרד הוסיף כי לאזרחים הרוסים ניתנה ההזדמנות לחזור הביתה מבלי להתחייב לתנאים שסוכמו בין ישראל לחמאס בעסקת הנשים והילדים (ערוץ הטלגרם של משרד החוץ הרוסי, 30 בנובמבר 2023).
הארכת ההפוגה והסכם החזרת חטופים
 • לאחר שלא הוגשה לישראל רשימה מספקת להמשך תהליך החזרת החטופים והמשך ההפוגה, החליט הקבינט הביטחוני בישראל כי אם עד שעה שבע בבוקר לא תימסר רשימה כפי שסוכם במתווה, תחודש הלחימה לאלתר.
 • בעקבות זאת פרסמה חמאס הודעה לפיה ישראל סירבה לקבל, בתמורה להארכת ההפוגה, שבעה שבויים’ נשים וילדים ושלוש גופות (נשים וילדים). בהודעה צוין, כי המתווכים אישרו שאלה הם כל השבויים אשר חמאס הצליחה להשיג, וזאת בהתאם לעסקה שכללה רק נשים וילדים (ערוץ הטלגרם של חמאס, 30 בנובמבר 2023). הזרוע הצבאית של חמאס, הודיעה לכוחותיה להישאר בכוננות לחימה גבוהה בשעות האחרונות של הפסקת האש כהכנה לקראת חידוש הלחימה במקרה שלא תוארך ההפוגה (ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית, 30 בנובמבר 2023).
 • כעשרים דקות לפני מועד פקיעת ההפוגה, הוגשה לישראל רשימה של נשים וילדים בהתאם לתנאי ההסכם, ולפיכך הוחלט כי ההפוגה תוארך. דובר משרד החוץ הקטרי אישר, כי הושגה הסכמה על הארכת ההפוגה ההומניטרית ביום נוסף באותם תנאים, עצירת התקיפות וכניסת סיוע הומניטרי (חשבון X של משרד החוץ הקטרי, 30 בנובמבר 2023). גם חמאס פרסמה הודעה כי הוסכם להאריך את ההפוגה גם להיום (30 בנובמבר) (ערוץ הטלגרם של חמאס, 30 בנובמבר 2023).
 • באסם נעים, חבר הנהגת חמאס ויו”ר המחלקה המדינית של חמאס ברצועה, דיווח כי הלילה היו לחצים גדולים על ישראל להאריך את משך ההפוגה באותם התנאים. לדבריו, לאחר מאמצי חיפוש גדולים, הגיעה חמאס לשבעה אזרחים ושלוש גופות של אזרחים ישראלים שנהרגו בתקיפות הישראליות והם אלה שניתן למסור ב-30 בנובמבר. הוא ציין שבתחילה דחתה ישראל את ההצעה, ונקטה סחבת עד הדקות האחרונות לפני 07:00, אבל לבסוף היא נענתה להצעה ואז הוארכה ההפוגה ביום. הוא ציין כי ישנם עוד גברים אזרחים שתוכנן שישוחררו במסגרת עסקה כוללת והפוגה ארוכה יותר, וזה מה שנדון עתה. עוד ציין כי עסקת חילופין של החיילים וריקון בתי הכלא מהאסירים הפלסטינים מצריכה זמן רב מאד, כמו שעסקת שליט ארכה מספר שנים, ולכן הפסקת אש צריכה להיות תנאי בסיסי לאפשרות להשגת עסקה בהיקף כזה (חשבון X של ערוץ אלערבי, 30 בנובמבר 2023).
 • יצוין שבאסם נעים שוהה בימים אלה בקייפטאון שבדרום אפריקה, שם השתתף ב-29 בנובמבר באירוע בקתדרלת סנט ג’ורג’ לציון יום הסולידריות הבינלאומי של האו”ם עם הפלסטינים (Middle East Monitor, 30 בנובמבר 2023).
באסם נעים באירוע בקייפטאון.     באסם נעים מחזיק בשלט לצדו משמאל (עם הז'קט) נציג חמאס באיראן, ח'אלד קדומי (חשבון X של שהאב, 29 בנובמבר 2023)
מימין: באסם נעים באירוע בקייפטאון. משמאל: באסם נעים מחזיק בשלט לצדו משמאל (עם הז’קט) נציג חמאס באיראן, ח’אלד קדומי (חשבון X של שהאב, 29 בנובמבר 2023)
 • לגבי הארכת ההפוגה, אמר אסאמה חמדאן, בכיר בחמאס, כי המאמצים להארכתה עדיין לא הבשילו וכי הם הכינו עצמם לכל אפשרות לאחר סיומה. לדבריו, אם השקט יימשך, הם יקבלו אותו, ואם תהיה תוקפנות, הם יגיבו. הוא ציין שאין מה לדבר על החלפת חטופים חיילים לפני הפסקת התוקפנות ו”המצור” על רצועת עזה, וכי אם ישראל מעוניינת לבצע החלפת חטופים מבוגרים, הם מוכנים לכך, אם תוארך ההפוגה (אלמיאדין, 29 בנובמבר 2023).
 • זאהר ג’בארין, האחראי על תיק האסירים בחמאס, אמר בראיון, כי במשא ומתן המתקיים כעת בקטר בהשתתפות מצרים, ישראל וארה”ב, דנים בשחרור כל האסירים הפלסטינים בבתי הכלא הישראליים. הוא הוסיף כי החטופים הישראלים, ובמיוחד אנשי הצבא, לא ישוחררו אלא אם ישוחררו כל האסירים הפלסטינים. לדברי ג’בארין, כרגע אין בידי חמאס נשים וילדים ועכשיו המשא ומתן הוא על שאר החטופים, האזרחים ואנשי הצבא. הוא ציין שלא כל החטופים הם בידי חמאס, אבל חמאס היא זו שהוסמכה ע”י כל הארגונים לשאת ולתת בנושא.
 • ג’בארין ציין שהפסקת האש בשלב זה מתמקדת ברצועת עזה אך אין ספק שמתקיימים דיונים גם על הנעשה ביהודה ושומרון. הוא הוסיף כי הם קראו להפסיק את התוקפנות נגד כל הפלסטינים, בירושלים, ביהודה ושומרון וברצועת עזה, אבל הדיבורים כעת הם על עצירת ההרג ברצועה כדי שאפשר יהיה לעבור לשלב הבא כדי לשים קץ לתוקפנות על כל צורותיה ובכל הזירות הפלסטיניות. בנוגע לאפשרות שהאסירים הפלסטינים המשוחררים ייעצרו שוב, אמר ג’בארין כי הם, והוא אישית, מקיימים דיונים עם המתווכים, שבהם הם בוחנים איך להבטיח את ההסכם מבחינה משפטית ואת הערבויות הבינלאומית להסכם כדי שישראל לא תתנער מהתחייבויותיה. לגבי קיומן של מחלוקות בנוגע לשמות המשוחררים, אמר ג’בארין כי המאבק הזה קשה, שכן ישראל מגלה רגישות ביחס לחלק מהשמות ומתעכבת על פרטים ספציפיים, והדגיש כי קיימים אמנם מכשולים אך יש בידם קלפי לחץ חזקים למשא ומתן והם כופים את תנאיהם (סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP), 30 בנובמבר 2023).
 • דאוד שהאב, האחראי על לשכת ההסברה בג’האד האסלאמי בפלסטין, הדגיש בראיון כי “ההתנגדות” הפלסטינית נחושה להתקדם לעבר שחרור כל האסירים והאסירות מבתי הכלא הישראליים, וכי אחד המניעים החשובים ביותר ל”מבול אלאקצא” ולפעולות שלפניו היה המאמץ לשחרר את האסירים. שהאב הוסיף כי כל הפלסטינים נמצאים בחזית אחת, וכי ההתנגדות, ובמיוחד הזרועות הצבאיות של חמאס והג’האד האסלאמי, מהווים דוגמא לשיתוף פעולה ואחדות, והם כמו יד ימין ויד שמאל בשדה המערכה עם ישראל. בנוגע להפרות הישראליות של תנאי ההפוגה, הוא הדגיש כי הם עוקבים אחר נושא זה וכי הערכת המצב בשטח נמשכת. הוא הדגיש כי הם הלכו להפוגה כשיד אחת שלהם על ההדק ויש להם קלפי מיקוח. לגבי עסקאות החילופין אמר שהאב כי לכל דבר יש מחיר אחר, וכאשר יושלם שלב החטופים האזרחיים ויעברו לאנשי הצבא, הדרישות יהיו שונות (אתר ערוץ פלסטין אליום, 29 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

זירת הלחימה
 • ב-29 בנובמבר 2023 הופרה פעם נוספת הפסקת האש ובהתקלות של כוחות צה”ל, הרגו הכוחות שלושה מחבלים שהיוו איום על הכוחות (דובר צה”ל, 29 בנובמבר 2023).
כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 30 בנובמבר 2023)    כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 30 בנובמבר 2023)
כוחות צה”ל ברצועת עזה (דובר צה”ל, 30 בנובמבר 2023)
כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 29 בנובמבר 2023)    כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 29 בנובמבר 2023)
כוחות צה”ל ברצועת עזה (דובר צה”ל, 29 בנובמבר 2023)
 • נאצר אבו שריף, נציג הג’האד האסלאמי בפלסטין באיראן, אמר כי בשבעה באוקטובר הצליחה “ההתנגדות” להכניס לרצועת עזה שרתים של מחשבים מודיעיניים השייכים לישראל וכי השרתים הכילו שמות של “מרגלים ציונים רבים”, אפילו של כאלה הנמצאים באיראן. הוא ציין שההישגים של המבצע הם מעבר לכל דמיון וכי הוא לא חשב שכל שירותי המודיעין בעולם לא יתפקדו (מהר, 29 בנובמבר 2023).
שיגורים לעבר ישראל
 • מאז ההכרזה על הפסקת האש לא אותרו שיגורי רקטות ופצצות מרגמה מרצועת עזה לשטח ישראל למעט שיגורים בודדים לעבר אזור עוטף עזה סמוך לשעת התחלת הפסקת האש.
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ- 1,200 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 395 מהם חיילים וקצינים (שלוש גופות חיילים מוחזקות בידי חמאס ברצועה). 145 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה, 88 חטופים הוחזרו.

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • לשכת ההסברה הממשלתית ברצועת עזה (בשליטת חמאס) דיווחה ב-27 בנובמבר 2023, שעה 19:15, כי מספר ההרוגים ברצועה הוא מעל ל-15,000 ומספר הפצועים מעל ל-36,000 (חשבון X של שהאב, 27 בנובמבר 2023).
מצב בתי החולים
 • מנכ”ל ארגון הבריאות העולמי (WHO) אמר, במהלך מסיבת עיתונאים שקיים בז’נבה, כי מערכת הבריאות ברצועת עזה “משותקת”. לדבריו, 15 בתי חולים מתוך 36 עובדים כיום באופן מלא והם עובדים בתפוסה מלאה. לדבריו, מערכת הבריאות זקוקה כיום לעוד 5,000 מיטות בשל היקף הנפגעים הגבוה. הוא ציין שבמהלך הפסקת האש קלט הארגון במחסניו ברצועת עזה 121 משאיות ציוד רפואי (אלקדס, 29 בנובמבר 2023).

המצב ברצועה

 • עדנאן אבו חסנה, יועץ התקשורת של אונר”א ברצועה, ציין פעם נוספת, כמות המשאיות הנכנסות למהלך ההפוגה אינה עונה על צרכי הרצועה ואיננה משנה במאומה את המצב ההומניטארי. כמות גז הבישול שנכנסת לרצועה היא רק שליש מהכמות הנדרשת. לדבריו, רצועת עזה זקוקה למאתיים משאיות ביום במשך חודשים ברציפות. עוד טען, כי מכיוון שהשווקים בצפון ובדרומה ריקים יש להכניס לרצועה גם סחורות. (ערוץ אלע’ד, 30 בנובמבר 2023).
עדנאן אבו חסנה מתראיין לערוץ אלע'ד (ערוץ אלע'ד, 30 בנובמבר 2023)
עדנאן אבו חסנה מתראיין לערוץ אלע’ד (ערוץ אלע’ד, 30 בנובמבר 2023)
 • דאוד שהאב, האחראי על לשכת ההסברה בג’האד האסלאמי בפלסטין, ציין כי הסיוע שנכנס במהלך ששת ימי ההפוגה אינו מספיק, ולא נכנסו יותר מ-20% מצרכי התושבים. הוא הדגיש כי הם מתנגדים לכך שהדבר יהיה במקום פתיחה מלאה של המעברים, כי הכנסת הסיוע צריכה להפוך להיות דבר שבשגרה והמסחר צריך לשוב למצבו הקודם. הוא ציין כי הם אינם מגזימים כאשר הם אומרים שהפלסטיני מוצא קושי להשיג פת לחם או מים (סמא, 29 באוקטובר 2023).
תושבים עומדים בתור למילוי מים (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בנובמבר 2023).      תושבים מפונים מעזה מנצלים את הפסקת האש לשהות בחוף הים (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בנובמבר 2023)
מימין: תושבים עומדים בתור למילוי מים (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בנובמבר 2023). משמאל: תושבים מפונים מעזה מנצלים את הפסקת האש לשהות בחוף הים (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בנובמבר 2023)
 • בכינוס פורום של העיתון האלג’יראי “אלשרוק” בנושא הסיוע לרצועת עזה, אמר יוסף חמדאן, נציג תנועת חמאס באלג’יריה, כי הצורך הראשון של תושבי עזה בעת הנוכחית הוא סיוע רפואי, שכן כל בתי החולים יצאו מכלל שירות, והדבר מצריך להאיץ את הקמת בתי חולים שדה. הוא קרא לממשלת אלג’יריה ולתושביה להשתלב במאמץ. לדבריו, סיוע רב הגיע לעזה אשר יתכן שהתושבים לא זקוקים לו, כמו ציוד ​​לטיפול בקורונה ומוצרי מזון שמצריכים מטבחים, חשמל וגז לבישול, כגון קמח. הוא הוסיף כי יש צורך בתיאום המאמצים כדי לשלוח במהירות סיוע יעיל כמו מזון מהיר, מזרונים, בגדים ואוהלים, במיוחד לאור מזג האוויר הקר בעזה (אתר העיתון אלשרוק, 28 בנובמבר 2023).
 • אחמד אבראהימי[1], יו”ר אגודת אלברכה, אמר כי האגודה הצליחה להכניס 11 משאיות סיוע לעזה, בנוסף לפתיחת עשרה מקומות מחסה באזורים שונים ברצועת עזה, בהם שלושה שנפתחו בימים האחרונים, על מנת להבטיח טיפול אמיתי לעקורים הפלסטינים על ידי מתן ארוחות חמות, בגדים ומזרונים. לדבריו, 18 ממתנדבי אגודת אלברכה, שחילקו סיוע ברצועת עזה, נהרגו, וגם מטה אגודת אלברכה הותקף והושמד. הוא ציין שהאגודה פעלה לאגירת מזון במשך חודשים רבים לפני תחילת “מבול אלאקצא”, דבר שרוב העזתים עושים כי הם יודעים שהתוקפנות יכולה להתחדש בכל רגע. הוא הוסיף כי האגודה חילקה את מלאי המזון וחילקה את הצוותים שלה לשבעה אזורים ברצועה כדי להעביר סיוע מדרום הרצועה לצפונה (אתר העיתון אלשרוק, 28 בנובמבר 2023).
נציג חמאס באלג'יריה, יוסף חמדאן (אתר העיתון אלשרוק, 28 בנובמבר 2023)
נציג חמאס באלג’יריה, יוסף חמדאן (אתר העיתון אלשרוק, 28 בנובמבר 2023)
כניסת משאיות סיוע הומניטארי לרצועה דרך מעבר רפיח
 (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בנובמבר 2023)
כניסת משאיות סיוע הומניטארי לרצועה דרך מעבר רפיח
(ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בנובמבר 2023)

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
לבנון
 • לאחר מספר ימי שקט בימי ההפוגה ברצועת עזה, ב-30 בנובמבר 2023 בשעות הבוקר יירטו לוחמי ההגנה האווירית של צה”ל מטרה אווירית חשודה שחצתה משטח לבנון לשטח ישראל (דובר צה”ל, 30 בנובמבר 2023).
 • חזבאללה ערך כנס לזכר בנו של מחמד רעד, ראש סיעת הארגון בפרלמנט, אשר נהרג “כשהיד בדרך לירושלים”. בכנס השתתפו בכירים בארגון, חברי פרלמנט, מפקד צבא לבנון, זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין וגורמים נוספים (אלמנאר, 30 בנובמבר 2023). יוזכר, שחזבאללה הודיע על מותו של בנו של מחמד רעד בדרום לבנון ב-23 בנובמבר 2023.
ממשל לבנון
 •  נביה ברי, יו”ר הפרלמנט הלבנוני, נועד בעין אלתינה עם ז’אן איב לה דריאן השליח הצרפתי לסוגיית הנשיאות בלבנון אשר הציג לו הצעה אמריקנית וישראלית הכוללת שינויים בהחלטה 1701. ברי ציין שלבנון מתנגדת לכל שינוי בהחלטה 1701 וכי הגבולות הבינלאומיים של לבנון ידועים וברורים. הוא הדגיש כי הם היו ועודם דבקים בהחלטה, ואילו ישראל היא זו שהפרה אותה אלפי פעמים (אלג’מהוריה, 30 בנובמבר 2023). מחמד רעד, יו”ר סיעת חזבאללה בפרלמנט, נועד גם הוא עם ז’אן איב לה דריאן, ועם השגריר הצרפתי במדינה (אלעהד, 30 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון

פיגוע ירי בירושלים

 •  ב-30 בנובמבר 2023, בשעות הבוקר, בוצע פיגוע ירי בצומת גבעת שאול, בכניסה לירושלים. שני פלסטינים חמושים ברובה M-16 ואקדח הגיעו בכלי רכבם לצומת. הם יצאו מכלי הרכב והחלו לירות לעבר אזרחים שעמדו בתחנת האוטובוס שבצומת. מהירי נהרגו שלושה אזרחים ישראלים ו-13 נפצעו, מהם ארבעה באורח קשה. שני חיילים ואזרח חמושים, אשר היו בזירת הפיגוע ירו לעבר המפגעים והרגו אותם.
זירת פיגוע הירי בכניסה לירושלים 
(מימין: דוברות משטרת ישראל. משמאל: חשבון X של שהאב, 30 בנובמבר 2023)
    זירת פיגוע הירי בכניסה לירושלים 
(מימין: דוברות משטרת ישראל. משמאל: חשבון X של שהאב, 30 בנובמבר 2023)
זירת פיגוע הירי בכניסה לירושלים
(מימין: דוברות משטרת ישראל. משמאל: חשבון X של שהאב, 30 בנובמבר 2023)
כלי הנשק, אשר שימשו את המחבלים (דוברות משטרת ישראל, 30 בנובמבר 2023)
כלי הנשק, אשר שימשו את המחבלים (דוברות משטרת ישראל, 30 בנובמבר 2023)
 • דווח, כי מבצעי פיגוע הירי הינם האחים מראד נמר , בן 38, ואבראהים נמר, בן 30, משכונת צור באהר במזרח ירושלים. השניים הם אסירים משוחררים שהשתייכו לחמאס. מראד ישב בכלא בישראל בין השנים 2020-2010 בשל פעילות טרור בהכוונת חמאס מרצועת עזה, ואילו אחיו אבראהים היה בכלא בשנת 2014 בגין פעילות טרור (תקשורת ישראלית, משטרת ישראל, 30 בנובמבר 2023). בעקבות הפיגוע, פשטו כוחות ביטחון ישראליים על ביתם של מבצעי הפיגוע בצור באהר, ועצרו מספר בני משפחה (חשבון X של QUDSN, 30 בנובמבר 2023).
 שני האחים מבצעי פיגוע הירי בירושלים : מראד (מימין) ואבראהים נמר
 (חשבון X של שהאב, 30 בנובמבר 2023)
    שני האחים מבצעי פיגוע הירי בירושלים : מראד (מימין) ואבראהים נמר
 (חשבון X של שהאב, 30 בנובמבר 2023)
שני האחים מבצעי פיגוע הירי בירושלים : מראד (מימין) ואבראהים נמר
(חשבון X של שהאב, 30 בנובמבר 2023)
מימין: כרזה לכבודם של מבצעי הפיגוע פעילי "גדודי אלקסאם" אבראהים (מימין) ומראד נמר (חשבון X של אמל סלום, 30 בנובמבר 2023). משמאל: קריקטורה פלסטינית בעקבות פיגוע הירי בירושלים. עזה בהפוגה ואילו ירושלים פעילה (קרי מבצעת פיגועים) (דף הפייסבוק של עלאא' אללקטה, 30 בנובמבר 2023)
מימין: כרזה לכבודם של מבצעי הפיגוע פעילי “גדודי אלקסאם” אבראהים (מימין) ומראד נמר (חשבון X של אמל סלום, 30 בנובמבר 2023). משמאל: קריקטורה פלסטינית בעקבות פיגוע הירי בירושלים. עזה בהפוגה ואילו ירושלים פעילה (קרי מבצעת פיגועים) (דף הפייסבוק של עלאא’ אללקטה, 30 בנובמבר 2023) 
 •  חמאס פירסמה הודעה רשמית בה הודיעה על מותם של האחים פעילי הזרוע הצבאית שלה מראד מחמד נמר ואבראהים מחמד נמר. בהודעה נכתב שהפיגוע בוצע כתגובה טבעית “לפשעים חסרי התקדים של ישראל – מעשי הטבח האכזריים ברצועת עזה והרג הילדים בג’נין, ההפרות הרבות נגד האסירים בבתי הכלא בישראל, והמשך ההפרות במסגד אלאקצא ומניעת מתפללים להגיע אליו” (ערוץ הטלגרם של חמאס באיו”ש, 30 בנובמבר 2023).
מודעת אבל רשמית מטעם חמאס 
(ערוץ הטלגרם של חמאס באיו"ש, 30 בנובמבר 2023)
מודעת אבל רשמית מטעם חמאס
(ערוץ הטלגרם של חמאס באיו”ש, 30 בנובמבר 2023)
תגובות לפיגוע הירי
 • מצעב אלברים, דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי ירושלים, כפי שההתנגדות אמרה, תמשיך להיות כותרת המערכה והמנוע לכל מערכות הפלסטינים. לדבריו, הפיגוע הוא הוכחה לבחירה של הפלסטינים והוכחה כי הם עדיין כאן, וכי הם לא יסתפקו בעמידה איתנה אלא יילחמו וישמרו על ירושלים וזהותה. הוא הדגיש כי על ישראל להפנים היטב את המסר, כי כל צורות התוקפנות נגד הפלסטינים לא ישברו את רצונם להילחם, שכן הם נחושים להמשיך בעימות ביהודה, שומרון , בירושלים ובכל הזירות. לדבריו, ההחלטה לחמש את הגדה ממשיכה, והשעות והימים הבאים יוכיחו לישראל שאופציית ההקרבה, השהאדה והעימות חזקה יותר מהתוקפנות שלה (חשבון X של ערוץ AlMayadeenLive, 7 בנובמבר 2023).
 • מחמוד מרדאוי פעיל חמאס בכיר מקלקיליה, שגורש לרצועה במסגרת “עסקת שליט”, הדגיש כי פיגוע הירי היה מעשה גבורה ותגובה טבעית ל”פשעי ישראל” ברצועת עזה, ולפשע הנתעב בג’נין ב-29 בנובמבר, שבו נהרגו שני ילדים. הוא הוסיף כי התגובה הזו היא מסר ברור לישראל והוכחה נוספת לעוצמת “ההתנגדות” וליכולתה להגיע לכל מקום. מרדאוי קרא לפלסטינים להמשיך לבצע פיגועים איכותיים נגד כוחות צה”ל והמתנחלים בכל האזורים (PALINFO, 30 בנובמבר 2023).
 • -אבראהים אלמדהון, פובליציסט פעיל חמאס, כתב כי הפיגוע הוא בתגובה ל”מעשי הטבח” של ישראל ביהודה, שומרון וברצועת עזה, וכסוג של תמיכה בנח’בה של גדודי אלקסאם. הפיגוע לדבריו, משגר מסר שהאכזריות של ישראל תענה בפיגועים איכותיים וכי כל עוד יש כיבוש, נהיה עדים לפיגועים איכותיים רבים (חשבון X של אבראהים אלמדהון, 30 בנובמבר 2023).
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. בתקשורת הפלסטינית דווח, כי הכוחות עצרו ביממה האחרונה ארבעים פלסטינים ברחבי יהודה ושומרון (ופא, 30 בנובמבר 2023). משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי מאז תחילת המלחמה ברצועה (7 אוקטובר 2023), נהרגו ביהודה ושומרון 247 פלסטינים (דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 30 בנובמבר 2023).
 • ב-30 באוקטובר 2023, בשעות הבוקר, דווח על פעילות נרחבת של כוחות ביטחון ישראלים בטולכרם. במהלכה נעצרו עשרה פלסטינים (חשבון X של שהאב, 30 בנובמבר 2023). הפלסטינים גם דיווחו על מעצרו של פאזע צואפטה, בכיר חמאס בטובאס (חשבון X של שהאב, 30 בנובמבר 2023).
 • ב-29 בנובמבר 2023, במהלך פעילות כוחות ביטחון ישראלים במחנה הפליטים ג’נין, נהרגו שני פעילי טרור מבוקשים : מחמד אלזבידי, מפקד בכיר בגדוד ג’נין של הג’האד האסלאמי בפלסטין, אשר היה מעורב במספר פיגועי ירי באזור ג’נין, ווסאם חנון. במבנה בו התבצרו נמצאו שלושה כלי נשק מסוג M-16 . בנוסף, במהלך הפעילות במחנה אותרו והושמדו פיר תת קרקעי ומחרטה לייצור נשק, אותרו מטעני נפץ ותחמושת רבה, ונעצרו 17 מבוקשים (אתר דובר צה”ל, 29 בנובמבר 2023).
מחמד אלזבידי (מימין) וסאם חנון (משמאל) (מען, 29 בנובמבר 2023)
מחמד אלזבידי (מימין) וסאם חנון (משמאל) (מען, 29 בנובמבר 2023)
אמצעי לחימה שאותרו במהלך הפעילות בג'נין . משמאל: פיר שאותר (דובר צה"ל, 29 בנובמבר 2023)
אמצעי לחימה שאותרו במהלך הפעילות בג’נין . משמאל: פיר שאותר (דובר צה”ל, 29 בנובמבר 2023)
 • בעקבות הריגתם של שני הפעילים הבכירים במחנה הפליטים ג’נין ומותם של שני ילדים בפעילות בג’נין, פרסמה חמאס הודעה בה גינתה את “ההסתערות” על העיר ג’נין וקראה לפלסטינים, לנוער המהפכני ולחטיבות ההתנגדות להסלים את העימות עם ישראל (ערוץ הטלגרם של חמאס, 29 בנובמבר 2023).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין ביהודה ושומרון פרסם הודעה בה הדגיש כי הם נחושים להיחלץ נגד האויב ולהתעמת עימו, יהיו הקורבנות גדולים ככל שיהיו. ההודעה קראה לכל הפלסטינים לצאת להתנגדות כוללת ולגרום לישראל לשלם את המחיר על פשעיה (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, 29 בנובמבר 2023).
 • משרד החוץ ברשות הפלסטינית גינה את “הוצאתם להורג” של שני הילדים הפלסטינים וקרא לקהילה הבינלאומית ליישם את החלטת האו”ם ולסיים את הכיבוש (ערוץ הטלגרם של משרד החוץ, 29 בנובמבר 2023).
הרשות הפלסטינית
 • אבו מאזן יו”ר הרשות הפלסטינית, נשא נאום לרגל היום הבינלאומי לסולידריות עם העם הפלסטיני, המצוין מדי שנה ב-29 בנובמבר. בנאמו אמר כי יום הסולידריות הנוכחי מצוין תוך כדי פגיעה “מכוונת ושיטתית בעם הפלסטיני”. לדבריו, אסור לעולם לעמוד בחיבוק ידיים מול ההרג והפגיעה בעם הפלסטיני וכי סיום הכיבוש ומימוש זכויות העם הפלסטיני הם הדרך היחידה לשמירה על היציבות והשלום האזורי הבינלאומי .בהתייחסו למצב ברצועה אמר כי חובה לעצור מיידית את “התוקפנות הישראלית”. הוא דחה את רעיון חלוקת רצועת עזה, צמצום שטחה או הצבה מחדש של כוחות צה”ל בתוך הרצועה. הוא הדגיש, כי לא תהיה מדינה פלסטינית נפרדת ברצועת עזה ולא תהיה מדינה פלסטינית ללא רצועת עזה (ופא, 29 בנובמבר 2023).
 • חסין אלשיח’, מזכיר הוועד הפועל של אש”ף, נועד בראמאללה עם חברי מדינות ה- G7 ונורבגיה ודן עימם בהתפתחויות האחרונות בשטח ביום השישי של ההפוגה ההומניטרית. כמו כן דנו הצדדים בדרכי הפעולה האפשריות לכינון תקופות הפוגה ארוכות יותר, לסיים את המלחמה ברצועה באופן סופי, את מצב הלחימה ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים ולטפל במשבר הכלכלי שעימו מתמודדת הרשות (חשבון X חסין אלשיח’, 29 בנובמבר 2023).
קבלת הפנים בראמאללה לקבוצה השישית של האסירים הפלסטינים ששוחררו (חשבון X של QUDSN, 30 בנובמבר 2023)      קבלת הפנים בראמאללה לקבוצה השישית של האסירים הפלסטינים ששוחררו (חשבון X של QUDSN, 30 בנובמבר 2023)
קבלת הפנים בראמאללה לקבוצה השישית של האסירים הפלסטינים ששוחררו (חשבון X של QUDSN, 30 בנובמבר 2023)

חזרה לעיקרים

איראן
 • חסין-אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, שוחח עם מקבילו המאע”מי, עבדאללה בן זאיד אאל נהיאן, ודן עימו בהתפתחויות במזרח התיכון, במצב נוכח הפסקת האש הזמנית בעזה ובחשיבות העברת סיוע הומניטרי לתושבי רצועת עזה. עבדאללהיאן גינה בחריפות את “פשעי המלחמה של המשטר הציוני” והדגיש את הצורך בתמיכת המדינות הערביות והאסלאמיות בפלסטינים (איסנ”א, 29 בנובמבר 2023).
 • חסין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה, אמר בכינוס חברי בסיג’ במחוז קזוין, כי מתקפת הטרור ב-7 באוקטובר הוכיחה, שקריסת “המשטר הציוני” קרובה מאוד ופשוטה יותר מכל מה שהציונים והאמריקאים חשבו. הוא ציין, שבמקרה של מתקפה נוספת, כדוגמתה, יהיה ניתן לחסל את ישראל בתוך 48 שעות. סלאמי הוסיף, כי ישראל ספגה אבדות קשות במלחמה, שאותן היא מסתירה, וכי היא אינה רוצה להמשיך עוד במלחמה. לפיכך, היא תאלץ להסכים בסופו של דבר להפסקת אש (תסנים, 30 בנובמבר 2023).
מיליציות איראניות
 • גרנט שאפס, שר ההגנה הבריטי, הודיע כי בריטניה החליטה להעביר למפרץ הפרסי את המשחתת HMS Diamond על רקע חשש כי תקיפותיהן של שלוחותיה של איראן תתגברנה. לדבריו, צעד זה ננקט בעקבות בקשת השותפים שלהם, והוא מעביר מסר חד וברור לאיראן ולשלוחותיה שלא להתערב במלחמה. לדברי שאפס, האירועים האחרונים הוכיחו עד כמה המזרח התיכון הוא אזור קריטי ליציבות העולמית וכי פריסת הכוחות הנוכחית תחזק את השמירה על נתיבי מסחר פתוחים (הטלגרף, 30 בנובמבר 2023).
עיראק וסוריה
 • לדברי “גורם במשרד ההגנה האמריקני” שוגרו רקטות לעבר בסיס אמריקני באזור נהר הפרת בסוריה . צוין כי זוהי תקיפה ראשונה של בסיס אמריקאי מאז החלה הפסקת האש בין ישראל לחמאס (היומון המאע”מי The National, 29 בנובמבר 2023).
תימן
 • פיקוד מרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM) פרסם כי ב-29 בנובמבר 2023 בסביבות בשעה 11:00, שעון תימן, יירטה המשחתת USS Carney כלי טיס בלתי מאויש מסוג KAS-04 מתוצרת איראנית בדרום הים האדום. על פי פיקוד המרכז, שוגר כלי הטיס על ידי החות’ים בתימן ולא ניתן לדעת מה הייתה מטרתו (חשבון X של פיקוד המרכז, 30 בנובמבר 2023).
 • בתגובה להצהרת שרי החוץ של מדינות ה-G7 בה קראו לחות’ים להפסיק לאיים על נתיבי שיט בינלאומיים אמר מחמד עבד אלסלאם, דובר החות’ים, כי האופן שבו המדינות הללו מעניקות לגיטימציה להגנה העצמית של ישראל (“הישות הציונית”), מנוגד לחוק הבינלאומי וכי כוחות חיל הים התימני מחויבים להגן על השטח הימי של תימן “בהתאם לסמכויותיהם הריבוניות”. בהתייחס לפעולות הימיות שהתרחשו לאחרונה, הבהיר עבד אלסלאם כי הן מוגבלות לספינות ישראליות, כפי שנמסר באזהרות החוזרות ונשנות שלהם לפיהן ספינות השייכות לישראל או מקושרות אליה יהוו מטרה. באשר לצוות הספינה Galaxy Leader, החטופה, הבהיר עבד אלסלאם כי ההשתלטות עליה בוצעה כאות סולידריות עם הפלסטינים, וגורלה של הספינה קשור להחלטות של “ההתנגדות” הפלסטינית ולאופן שבו ניתן לשרת אותה בעימות מול ישראל (ערוץ הטלגרם של הדובר, 29 בנובמבר 2023).
הזירה הבינערבית
עיראק
 • פלאח אלפיאצ’, יו”ר הגיוס העממי, ערך ביקור במטה רשת אלמיאדין בלבנון והביע תנחומים על מותם של שניים מעובדיה בחילופי אש בין צה”ל לחזבאללה. בראיון שהעניק לרשת אמר אלפיאצ’ כי הסוגיה הפלסטינית חשובה לעם העיראקי וכי עיראק תמשיך לעמוד על הגנת סוגיה זו. הוא שיבח את אמינות הרשת בציינו, כי היא תורמת לאינטרס של כלל עמי האזור (חשבון X של רשת אלמיאדין, 30 בנובמבר 2023).
ירדן
 • נודע ממקורות פרלמנטריים ירדניים כי מספר חברי פרלמנט פנו לאסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, כדי לדרוש מחמאס לכלול את האסירים הירדנים הכלואים בישראל ברשימת עסקת החילופין עם ישראל. תשובת הניה הייתה חיובית והוא אישר שחמאס הבטיחה להכניס את שמות האסירים הירדנים לרשימות האסירים שהם דורשים את שחרורם במהלך עסקאות החילופין בין שני הצדדים . זאהר ג’בארין, האחראי על תיק האסירים בחמאס, אמר בהקשר זה, כי החיילים החטופים ברצועת עזה ישוחררו רק תמורת שחרור כל האסירים הפלסטיניים, והאסירים הערביים, הירדנים והלא-ירדנים, שבבתי הכלא בישראל (אלג’זירה.נט, 29 בנובמבר 2023).
 • מסקר שערך המכון למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת ירדן עולה כי שני שליש מתושבי המדינה תומכים מאוד ב”תקיפת הפתע של חמאס נגד ישראל ב-7 באוקטובר”, ורק 8% אינם תומכים בה. על פי הסקר, שנערך במדגם של 1,200 תושבים, 86% מהירדנים אינם מרוצים מעמדת מדינות המערב כלפי המלחמה. עוד עלה כי כ-70% צופים ברשת אלג’זירה כדי לעקוב אחרי הלחימה ברצועה (אתר מכון האוניברסיטה, 29 בנובמבר 2023).
הזירה הבינלאומית
מועצת הביטחון של האו”ם
 • מועצת הביטחון של האו”ם התכנסה לדיון בדרג שרי חוץ בהתפתחויות ברצועת עזה. ישראל וארה”ב דחו את הקריאה להפסקת אש קבועה. הישיבה הסתיימה מבלי שפורסמו החלטות כלשהן. בנאום שנשא אנטוניו גוטרש, מזכ”ל האו”ם, בפתיחת הישיבה הוא ציין, שיש לחקור את מעשי האלימות המינית שבוצעו על ידי הארגונים הפלסטינים במהלך מתקפת ה-7 באוקטובר. באשר למצב ברצועת עזה, טען , כי אין אף מקום בטוח ברצועה וכי להערכתם כ-80% מהתושבים נאלצו לעזוב את בתיהם, ו-45% בתים בעזה נפגעו או נהרסו כליל. עוד ציין, כי ממדי ההרס והמוות ברצועה מעידים על שימוש בנשק שגורם נזק רחב היקף באזורים מאוכלסים. לדבריו, מתקיים משא ומתן אינטנסיבי להארכת הפסקת האש אשר הם מברכים על כך אבל הם מאמינים שיש לקיים הפסקת אש הומניטרית אמיתית. באשר לאספקת הדלק לרצועה, גוטרש הבהיר כי הכמות אינה מספיקה לקיום פעולות בסיסיות (רויטרס, 29 בנובמבר 2023).
 • במהלך הדיון אמר מחמד בן עבד אלרחמן ראש הממשלה ושר החוץ של קטר, כי הם מקיימים מגעים עם כל השותפים הבינלאומיים כדי להפחית את ההסלמה ברצועת עזה וכי הם מצפים לנקיטה בצעדים נוספים מצד מועצת הביטחון כדי להגיע להפסקת אש קבועה. סמאח שכרי, שר החוץ המצרי, ציין שההרס ברצועת עזה הגיע להיקף חסר תקדים וכי הסיוע שנכנס עד כה אינו מספיק. שאהין אלמר , שר המדינה של מאע”מ לענייני חוץ, אמר כי הם מגנים את מדיניות הענישה הקולקטיבית נגד העם הפלסטיני וכי ההחלטה על עתידה של רצועת עזה חייבת להישאר בידי העם הפלסטיני. שר החוץ הירדני ציין בדבריו, כי ישראל היא זו שסיכלה את כל מאמצי השלום במהלך שלושים השנים האחרונות ( פא, 29 בנובמבר 2023).
 • בנאום, שהועבר שלא בנוכחותו בדיון של מועצת הביטחון של האו”ם, אמר שר החוץ האיראני, חסין אמיר עבדאללהיאן, כי האו”ם, ובמיוחד מועצת הביטחון, לא מימשו עד כה את אחריותם החוקית והמוסרית בעניין הפלסטיני. הוא ציין, כי הסיבה המרכזית לכך היא תמיכתה הבלתי מסויגת של ארצות הברית בישראל. לדבריו, מדובר בכישלון מוסרי של הקהילה הבינלאומית, שהייתה צריכה לפעול כדי למנוע את המשך התקיפות הישראליות בעזה. הוא קרא למועצת הביטחון לפעול לכינון הפסקת אש קבועה בעזה, למנוע הוצאת פלסטינים ממולדתם, לאפשר העברה מיידית של סיוע הומניטרי לתושבי עזה ולפעול להעמדתם לדין של מבצעי הפשעים בעזה (תסנים, 30 בנובמבר 2023).
 • בשולי הכינוס אמר פיצל בן פרחאן, שר החוץ הסעודי , כי סעודיה פועלת למען הפסקת אש קבועה ברצועת עזה. הוא ציין שהמצב ברצועה הוא “בלתי נסבל” והצביע על כך שדעת הקהל הבינלאומית לגבי האירועים ברצועה החלה להשתנות. הוא קרא לקהילה הבינלאומית לפעול להפסקת הלחימה ו”המצור”, והכנסת סיוע הומניטרי לרצועה (אלערביה, 29 בנובמבר 2023).
ארה”ב
 • מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן נחת בישראל, לביקור בזק שבו הוא מקווה לדון עם בכירים בישראל בנוגע להארכת הפסקת האש ובהרחבת הסיוע ההומניטרי לרצועה. ההערכה בארה”ב היא שאי-אפשר יהיה להאריך יותר מדי את הפסקת האש
 • משרד האוצר האמריקני הטיל סנקציות על למעלה מעשרים אישים וישויות בשל מעורבותם ברשתות פיננסיות הפועלות עבור משרד ההגנה האיראני, המטה הכללי של הכוחות המזויינים האיראניים וכוח קדס (אתר משרד האוצר, 29 בנובמבר 2023).
צרפת
 • דוברת משרד החוץ הצרפתי, דיווחה שצרפת פועלת, יחד עם האיחוד האירופי, להטיל סנקציות על בכירים בחמאס. בהקשר זה היא ציינה, כי הם אינם שוללים גם הטלת סנקציות מטעם האיחוד האירופי על מתנחלים ישראלים שפוגעים בפלסטינים בשטחי יהודה ושומרון (רויטרס, 29 בנובמבר 2023).
גרמניה
 • ראש שירותי המודיעין הגרמני הזהיר כי בשל המלחמה בין ישראל לחמאס, קיים חשש גבוה לביצוע תקיפות על רקע אסלאמי. הוא ציין תופעה חדשה שהתגלתה לאחרונה של קריאות לבצע תקיפות וקריאות לאלקאעדה ודאעש להיכנס לסכסוך במזרח התיכון. הוא ציין שעל רקע זה מגבירות הרשויות את האבטחה בעיקר של יהודים, מוסדות יהודיים ואירועים רבי משתתפים (סוכנות הידיעות הצרפתית, 29 בנובמבר 2023).

[1] אגודת אלברכה היא אגודת צדקה באלג'יריה. יושב הראש שלה ביקר מספר פעמים ברצועת עזה במסגרת שיירות "מיילים של חיוכים". ↑