מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-30 בינואר 2024, 13:00)

תיעוד פעילות כוחות צה

תיעוד פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 30 בינואר 2024)

תיעוד פעילות כוחות צה

תיעוד פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 30 בינואר 2024)

תיעוד מהמנהרה.

תיעוד מהמנהרה.

תוואי המנהרה (דובר צה

תוואי המנהרה (דובר צה"ל, 29 בינואר 2024)

תיעוד מטח הרקטות (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלערבי, 20 בינואר 2024).

תיעוד מטח הרקטות (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלערבי, 20 בינואר 2024).

תושבים מתפנים ממערב העיר עזה לכיוון מזרח העיר (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 29 בינואר 2024)

תושבים מתפנים ממערב העיר עזה לכיוון מזרח העיר (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 29 בינואר 2024)

הכנסת סיוע הומניטארי לרצועה דרך מעבר רפיח (מימין) ומעבר כרם שלום (משמאל) (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בינואר

הכנסת סיוע הומניטארי לרצועה דרך מעבר רפיח (מימין) ומעבר כרם שלום (משמאל) (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בינואר

תקיפת מבנים צבאיים של חיזבאללה ביארון (דובר צה

תקיפת מבנים צבאיים של חיזבאללה ביארון (דובר צה"ל, 29 בינואר 2024)

כניסת כוחות הביטחון למחנה הפליטים טולכרם.

כניסת כוחות הביטחון למחנה הפליטים טולכרם.

מחנה הפליטים טולכרם לאחר פעילות כוחות הביטחון במקום (חשבון X של QUDSN, 29, 30 בינואר 2024)

מחנה הפליטים טולכרם לאחר פעילות כוחות הביטחון במקום (חשבון X של QUDSN, 29, 30 בינואר 2024)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • הזירה הדרומית: פעילות צה”ל ביממה האחרונה התמקדה באזור ח’אן יונס בתווך הקרקעי והתת קרקעי. כוחות צה”ל הצליחו לפרק שני גדודים של חטיבת ח’אן יונס של הזרוע הצבאית של חמאס, הרגו מחבלים רבים ופגעו בתשתיות חשובות. מזרחית לח’אן יונס פעלו הכוחות במנהרה שנחשפה מתחת לבית קברות אשר שימשה כמפקדה של הזרוע הצבאית. בשעות אחר הצהרים שוגר מטח רקטות לעבר השפלה וגוש דן. הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות על השיגור. זמן קצר לאחר השיגור תקפו מטוסי חיל האוויר את המשגרים והם הושמדו.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,300 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 557 חיילים וקצינים. 132 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל.
 • משא ומתן לעסקת חטופים: הגורמים המתווכים משדרים אופטימיות לגבי התקדמות לקראת עסקת חטופים. בכירי חמאס, שהתבטאו בנושא, הביעו אופטימיות זהירה ואף גמישות מה בנושא הפסקת האש, אך ציינו כי הם יגבשו את עמדתם הסופית בזמן הקרוב.
 • אונר”א: ההאשמות החמורות נגד אונר”א בנוגע למעורבות עובדי הסוכנות באירועי 7 באוקטובר, ממשיכות לעורר הדים רבים. האיחוד האירופי הודיע כי ישקול את המשך מימון הסוכנות. אונר”א הודיעה כי ללא מימון היא תאלץ להפסיק את פעילותה בסוף פברואר. ראשי מדינות ערב קראו שלא להפסיק את פעילות הסוכנות.
 • הזירה הצפונית: חזבאללה קיבל אחריות על ביצוע שמונה תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט ורקטות, רקטות כבדות מדגם ברכאן ומדגם פלק 1. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו בתגובה יעדי חזבאללה בדרום לבנון. חזבאללה דיווח על שני הרוגים.
 • יהודה ושומרון: כוחות ביטחון ישראלים הרגו שלושה מחבלים, פעיל הזרוע הצבאית של חמאס ושני פעילי הג’האד האסלאמי בפלסטין שהסתתרו בבית חולים בג’נין. השלושה התכוונו לבצע פיגוע בישראל. מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, הודיע על השקת רפורמה חדשה שתכלול ארגון מחדש של גופי ביטחון ומשרדי ממשלה. הוא ציין שמטרת הרפורמה היא החייאת הממשלה הפלסטינית לשיפור תדמיתה בפני מדינות העולם.
הזירה הדרומית
 • כלי תקשורת פלסטינים דיווחו על עשרות הרוגים ומאות פצועים ביממה האחרונה בתקיפות צה”ל ברחבי הרצועה (מען, 30 בינואר 2024). על פי כתב ערוץ אלג’זירה מוקדי הלחימה המרכזיים הם: צפון הרצועה; במחנה הפליטים ג’באליא, בית חאנון ובית לאהיא. העיר עזה; תקיפות מאסיביות של חיל האוויר בשכונות המערביות, ביניהן אלצברה, אלרמאל ואלזיתון. טנקים של צה”ל התמקמו סמוך לבית החולים אלשפאא’ והם מכתרים את אזור מערב העיר. מרכז הרצועה; מחנה הפליטים אלנציראת. ח’אן יונס; תקיפות אינטנסיביות ברחבי העיר בדגש על מערב העיר שם ממשיכים כוחות צה”ל לכתר את בתי החולים נאצר ואלאמל. רפיח; תקיפת צה”ל בשכונת אלג’נינה במרכז העיר (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 30 בינואר 2024).
 כתב ערוץ אלג'זירה מסביר באולפן על פעילות צה"ל במערב העיר עזה (מימין) ובמערב ח'אן יונס (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 29 בינואר 2024)    כתב ערוץ אלג'זירה מסביר באולפן על פעילות צה"ל במערב העיר עזה (מימין) ובמערב ח'אן יונס (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 29 בינואר 2024)
כתב ערוץ אלג’זירה מסביר באולפן על פעילות צה”ל במערב העיר עזה (מימין) ובמערב ח’אן יונס (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 29 בינואר 2024)
 • דרום הרצועה: כוחות צה”ל המשיכו בפעילות באזור ח’אן יונס. עד כה הצליחו הכוחות לפרק שני גדודים של חטיבת ח’אן יונס של הזרוע הצבאית של חמאס, מתוך ארבעה גדודים שפעלו בשטח. הכוחות הרגו למעלה מ-2,000 מחבלים והשמידו תשתיות תת-קרקעיות. הם סיכלו עשרות ניסיונות לשיגור רקטות לעבר ישראל. שלושה פעילי הזרוע הצבאית של חמאס שנכנעו לכוחות במנהרה סיפקו מידע מודיעיני חשוב. במהלך הלחימה בח’אן יונס, פשטו הכוחות על מוצבי חמאס, מפקדות גדודים, מתחמי אימונים, מוצב תקשורת, חמ”ל חטיבת ח’אן יונס, בניין המודיעין הצבאי, מפעל גדול לייצור רקטות ומשרדי בכירים רבים ביניהם משרדו של יחיא אלסנואר (דובר צה”ל, 29 בינואר 2024).
תיעוד פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 30 בינואר 2024)    תיעוד פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 30 בינואר 2024)
תיעוד פעילות כוחות צה”ל (דובר צה”ל, 30 בינואר 2024)
 •  במקביל, נכנסו כוחות צה”ל למנהרה תת קרקעית הממוקמת תחת בית הקברות בבני סהילא ממזרח לח’אן יונס. בתוך המנהרה, בה שהו מספר מחבלים, נתקלו הלוחמים במטענים, דלתות הזזה ודלתות הדף. הכוחות איתרו בתוך תוואי המנהרה משרד של מפקד הגדוד המזרחי של חטיבת ח’אן יונס ממנה ניהל את ההתקפה בשבעה באוקטובר, חדרי מבצעים וניהול לחימה גדודי וחדרי שינה של בכירים. המנהרה היא חלק ממבוך תת קרקעי מסועף, אורכה כקילומטר, עומקה כעשרים מטרים והיא כוללת מספר מתחמים (דובר צה”ל, 29 בינואר 2024).
תוואי המנהרה (דובר צה"ל, 29 בינואר 2024)
תוואי המנהרה (אתר צה”ל, 29 בינואר 2024)
תיעוד מהמנהרה.    השמדת תוואי המנהרה (דובר צה"ל, 29 בינואר 2024)
מימין: תיעוד מהמנהרה. משמאל: השמדת תוואי המנהרה (דובר צה”ל, 29 בינואר 2024)
הלחימה בעיני הפלסטינים
 • טאהר אלנונו, יועץ התקשורת של אסמאעיל הניה, יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, ציין, כי להתנגדות יש יכולת להמשיך בלחימה הרבה יותר מכפי שישראל מעריכה, ויש ברשותה עדיין אמצעים שיפתיעו את ישראל. הוא גם ציין שמספר ההרוגים והפצועים בקרב כוחות צה”ל באסון באלמע’אזי גדול בהרבה ממה שפורסם (אתר ערוץ אלמיאדין, 29 בינואר 2024; חשבון X של ערוץ אלמיאדין, 29 בינואר 2024).
שיגור רקטות
 • ב-29 בינואר 2024 בשעות אחר הצהרים שוגר מטח רקטות לעבר גוש דן והשפלה. הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז אלדין אלקסאם, הודיעה כי פעיליה שיגרו מטח רקטות לעבר תל אביב בתגובה ל”מעשי הטבח” נגד האזרחים (ערוץ הטלגרם של תנועת חמאס ביהודה ושומרון, 29 בינואר 2024). כתב ערוץ אלג’זירה מסר כי המטח שוגר מדרום רצועת עזה (חשבון X של ערוץ אלג’זירה, 29 בינואר 2024).
תיעוד מטח הרקטות (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלערבי, 20 בינואר 2024).      נפילת רקטה בתחנת דלק בראשון לציון (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 29 בינואר 2024)
מימין: תיעוד מטח הרקטות (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלערבי, 20 בינואר 2024). משמאל: נפילת רקטה בתחנת דלק בראשון לציון (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 29 בינואר 2024)
 • בעקבות ירי הרקטות, תועדו תושבים ששהו במתחם בית החולים נאצר בח’אן יונס צופים בשיגור וקוראים קריאות שמחה ו”אללה אכבר” (חשבון X של שהאב, 29 בינואר 2024).
תושבים מריעים בעקבות ירי הרקטות מאזור ח'אן יונס 
( חשבון X של שהאב, 29 בינואר 2024)
תושבים מריעים בעקבות ירי הרקטות מאזור ח’אן יונס
(חשבון X של שהאב, 29 בינואר 2024)
 • זמן קצר לאחר השיגור, תקפו מטוסי קרב של חיל-האוויר והשמידו את משגרי הרקטות מהם בוצעו השיגורים לעבר השפלה וגוש דן. על פי הערכה, במשגר שהושמד היו רקטות נוספות מוכנות לירי. בתקיפה נוספת, הושמד נכס צבאי של יחידת הנ”ט של חמאס (דובר צה”ל, 30 בינואר 2024).
תקיפת משגרי הרקטות לעבר גוש דן (דובר צה"ל, 30 בינואר 2024)     תקיפת משגרי הרקטות לעבר גוש דן (דובר צה"ל, 30 בינואר 2024)
תקיפת משגרי הרקטות לעבר גוש דן (דובר צה”ל, 30 בינואר 2024)
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר 2023 נהרגו כ- 1,300 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 557 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 222 מתחילת התמרון הקרקעי ב- 27 באוקטובר 2023). 132 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל.
סוגית החטופים והסכם הפסקת אש
 • מחמד בן עבד אלרחמן, ראש ממשלת קטר, מסר כי השיחות בנוגע לחטופים מתקדמות וכי השלב הנוכחי של השיחות עשוי להוביל להפסקת אש קבועה בעתיד. הוא ציין כי הם לוחצים על איראן להפחית את ההסלמה במצב הביטחוני באזור שכן, לדבריו, תגובה אפשרית של ארה”ב למתקפה נגד בסיסה בגבול ירדן עלולה להשפיע על שיחות עסקת החטופים ועל הביטחון האזורי (אלג’זירה, 29 בינואר 2024).
 • “מקור פלסטיני” מסר כי ישנה הסכמה על פרטי השלב הראשון בעסקת החטופים בין ישראל לחמאס. על פי המקור, מידי יום ישוחרר חטוף ישראלי אחד בתמורה לשלושים פלסטינים וישראל תיסוג מרצועת עזה ותתפוס עמדות בנקודות על הגבול. עוד נמסר כי השלב השלישי של העסקה יעסוק בקצינים ישראלים המוחזקים ברצועת עזה וכי חמאס מגלה גמישות זהירה בעניין המצב ברצועה ביום שאחרי המלחמה (אלערביה, 30 בינואר 2024).
 • דווח מפי “גורמים מצריים”, המעורים בעניין המלחמה ברצועת עזה, כי ב-29 בינואר 2024 התקיימה פגישה בקהיר בין גורמים בולטים במודיעין הכללי המצרי לבין נציגי חמאס ובה נמסרו לנציגי חמאס פרטי ההבנות שהתקבלו בפסגת פריס. עוד נמסר כי משלחת חמאס צפויה לנסוע לדוחה ולאחר מכן לחזור לקהיר (אלערבי אלג’דיד, 30 בינואר 2024).
 • בכירי חמאס שהתבטאו בנושא הביעו אופטימיות זהירה ואף גמישות כלשהי בנושא הפסקת האש, אך ציינו כי הם יגבשו את עמדתם הסופית בזמן הקרוב:
  • אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי ההצעה שעלתה בפסגה הגיעה לידם וכי הם בוחנים את תוכנה. הוא ציין כי הם נכונים לדון בכל יוזמה בתנאי שזו תוביל להפסקת אש כוללת, לחילופי אסירים ולשיקום חיי התושבים ברצועה. לדבריו, הם קיבלו הזמנה להגיע לקהיר כדי לדון בהסכם שעלה בפסגת פריס ובתנאי ההסכם. הניה הודה למצרים ולקטר על התיווך ועל המאמצים להגיע להפסקת אש כוללת ולעצירת התוקפנות נגד הפלסטינים ברצועה ובגדה. לגבי ציר פילדלפי ציין כי עמדת מצרים עולה בקנה אחד עם עמדתם (ערוץ הטלגרם של חמאס, 30 בינואר 2024).
  • טאהר אלנונו, יועץ התקשורת של אסמאעיל הניה, יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, הדגיש כי הצעד הראשון צריך להיות הפסקת אש. לדבריו, הפסקת אש היא הבסיס לכל צעד שיבוא לאחר מכן, כמו גם שיקום הרצועה והכנסת סיוע. הוא הדגיש, כי הם מדברים על הפסקת אש כוללת ומלאה, ולא על הפוגה זמנית. הוא ציין, כי מה שדובר עליו בפריס היא הצעה, שחמאס תבחן אותה, ולא הסכם. הוא גם ציין שחמאס הביעה את עמדתה ביחס להצעות שהוצגו לה ולא הציגה הצעה מטעמה. לדבריו, מוקדם עדיין לדבר על מספר האסירים שישוחררו. בהתייחס לסוגיית ציר פילדלפי, אמר כי חמאס נמצאת בקשר רציף עם מצרים בנושא וכי היא שבעת רצון מעמדת מצרים. לדבריו, משמעות ניסיון ישראל להשתלט על הציר היא מותם של עשרות אלפי עקורים (אתר ערוץ אלמיאדין, 29 בינואר 2024; חשבון X של ערוץ אלמיאדין, 29 בינואר 2024).
  • מחמד נזאל, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי כאשר תוצג בפניהם תפיסה שגובשה במפגש פריס, היא תידון במוסדות הנהגת התנועה. הוא ציין כי הם מקווים שהאווירה החיובית בעקבות המפגש היא אמיתית ויכולה להוביל לתוצאות אמיתיות ומעשיות. הוא הביע תקווה שעד סוף השבוע תהיה לחמאס עמדה סופית לגבי ההצעה שגובשה במפגש פריס. לדברי נזאל מבחינה עקרונית חמאס חותרת להשיג מספר מטרות, שכל הצדדים מודעים להן. היא רוצה להגיע להסכם הפסקת אש קבועה. אולם, לדבריו, אין לחמאס בעיה שהפסקת האש תהיה בשלבים ובלבד שהם יובילו להפסקת אש קבועה. חמאס גם רוצה נסיגה מלאה של כוחות צה”ל מרצועת עזה, הכנסת כל סוגי הסיוע לתושבי הרצועה, ושיתאפשר לפלסטינים, ובפרט לפצועים ולחולים, לצאת מרצועת עזה ולשוב אליה. לדבריו, הם עומדים בפני תהליך משא ומתן שהם יהיו בו חיוביים מאד וגמישים, אבל באופן שלא יפגע באינטרסים העליונים של הפלסטינים. מצרים, קטר וארה”ב הם הגורמים אשר יהיו ערבים ליישום ההסכם. לגבי עמדתם על אזורי החיץ שישראל מקימה בגבולות הרצועה, אמר כי הם לא יאפשרו את המשך הכיבוש הזה (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלערבי, 29 בינואר 2024).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות ברצועת עזה (הנשלט ע”י חמאס) עדכן נכון ל-30 בינואר 2024 בשעה 12:30, כי מאז תחילת המלחמה ברצועה (ב-7 באוקטובר 2023) נהרגו 26,751 פלסטינים ונפצעו 65,636 (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 30 בינואר 2024).
 • טארק אלסעאפין, מנהל המעבדות ובנק הדם של משרד הבריאות בעזה, דיווח על מחסור ניכר במנות דם בשל היקף הנפגעים הגבוה וכן גם מחסור בציוד לביצוע בדיקות ואיסוף מנות דם (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 29 בינואר 2024). ד”ר אשרף אלקדרה, דובר משרד הבריאות ברצועת עזה (הנשלט ע”י חמאס), עדכן אודות המצב הקשה בבית החולים נאצר בח’אן יונס. לדבריו, 150 אנשי צוות רפואי, 450 חולים, ו-3,000 מפונים השוהים במתחם והם חשופים לפגיעה מצד כוחות צה”ל המכתרים את המקום. הוא הוסיף כי הגנרטורים של בית החולים צפויים להפסיק לפעול בעוד כיומיים משום שמלאי הדלק אוזל. הוא גם דיווח על מחסור במזון לאלה השוהים במתחם בית החולים ועל פסולת הנערמת במתחם מפני שכוחות צה”ל לא מאפשרים פינויה (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 30 בינואר 2024).
 • מחמד נזאל, חבר הלשכה המדינית של חמאס, ציין כי חמאס אינה מפרסמת את מספר ההרוגים מקרב פעיליה מסיבות ביטחוניות, מכיוון שפרסום המספרים מחייב את פרסום שמות ההרוגים ותמונותיהם, ואז צה”ל יעניש ויהרוג את משפחותיהם. הוא ציין שטענת דובר צה”ל לגבי ההרוגים נאמרה במסגרת הלוחמה הפסיכולוגית וכדי להעלות את המורל בישראל, אבל הוא לא הציג שום הוכחות לכך. זאת לדבריו, בניגוד לאבו עבידה, שדבריו על האבדות בקרב כוחות צה”ל לוו בסרטונים שתעדו זאת (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה מבאשר, 30 בינואר 2024).
המצב ברצועה
 • לאחר פרסום הודעות מטעם כוחות צה”ל לתושבי מערב העיר עזה להתפנות ולאחר שטנקים של צה”ל החלו להתמקם במערב העיר עזה, החלו תושבים רבים להתפנות ממערב העיר ומבית החולים אלשפאא’ לכיוון מזרח העיר (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 29 בינואר 2024).
תושבים מתפנים ממערב העיר עזה לכיוון מזרח העיר (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 29 בינואר 2024)
תושבים מתפנים ממערב העיר עזה לכיוון מזרח העיר (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 29 בינואר 2024)
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר במסיבת עיתונאים בבירות כי המצב ההומניטרי ברצועה מחמיר מדי יום וכי יותר מ-90% מהתושבים נעקרו מבתיהם, וחלה עליה חסרת תקדים במספר ההרוגים, הפצועים והנעדרים, רובם נשים וילדים. הוא הוסיף כי ישראל מבצעת “מעשי טבח” במחוז ח’אן יונס, תוך חזרה שיטתית על ה”פשעים הנוראיים” שביצעה בעזה ובצפון הרצועה, באמצעות תקיפות חסרות הבחנה כדי לאלץ את האנשים לעזוב את בתיהם, ירי צלפים כאשר הם יוצאים מבתיהם או באמצעות שימוש בכלי טיס בלתי מאוישים. הוא הדגיש כי “מעשי הטבח” התרחשו 48 שעות לאחר שבית הדין הבינלאומי פירסם החלטה המחייבת את ישראל לנקוט באמצעים כדי להימנע מלהמשיך ולבצע את “פשעי רצח העם” נגד הפלסטינים ברצועת עזה. עוד ציין כי ברצועה יותר מ-7,000 פצועים שצריכים לצאת לטיפול בחו”ל, ברם ישראל מציבה תנאים ומונעת את יציאתם דרך המעברים (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלג’זירה מבאשר, 29 בינואר 2024).
סיוע לרצועה
 הכנסת סיוע הומניטארי לרצועה דרך מעבר רפיח (מימין) ומעבר כרם שלום (משמאל) (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בינואר    הכנסת סיוע הומניטארי לרצועה דרך מעבר רפיח (מימין) ומעבר כרם שלום (משמאל) (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בינואר
הכנסת סיוע הומניטארי לרצועה דרך מעבר רפיח (מימין) ומעבר כרם שלום (משמאל) (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 בינואר)
אונר”א
 • ההאשמות החמורות נגד אונר”א בנוגע למעורבות עובדי הסוכנות באירועי 7 באוקטובר, ממשיכות לעורר הדים רבים:
  • אונר”א הודיעה כי כל עוד מימון הסוכנות לא יחודש, הם לא יוכלו להמשיך לפעול ברצועת עזה והאזור מעבר לסוף חודש פברואר (רויטרס, 29 בינואר 2024).
  • האיחוד האירופי החליט לבחון מחדש את החלטות המימון הקרובות לאונר”א וקראו לסוכנות לבדוק בהקדם את כל עובדיה כדי לאשר שהם לא השתתפו בתקיפות (אתר האיחוד האירופי, 29 בינואר 2024).
  • אנטוניו גוטרש, מזכ”ל האו”ם, נפגש עם ראש מערך החקירות הפנימיות של האו”ם כדי להבטיח שהחקירה המתנהלת נגד עובדי הסוכנות תיעשה במהירות וביעילות המירבית כמו כן הוא אמור לכנס פגישה של המדינות התורמות לאונר”א (רויטרס, 29 בינואר 2024).
  • עבדאללה השני, מלך ירדן, שוחח עם אנטוניו גוטרש, והדגיש את הצורך של הקהילה הבינלאומית להמשיך לתמוך באונר”א והצורך להגיע להפסקת אש מיידית ברצועת עזה. עבדאללה גם הדגיש את חשיבות תפקיד האו”ם במתן סיוע הומניטרי (פטרה, 29 בינואר 2024).
  • משרד החוץ הסעודי קרא לכל תומכי אונר”א למלא את תפקידם בתמיכה ההומניטרית בתושבי רצועת עזה והדגיש את חשיבות המשך פעילות הסוכנות ובמקביל את החשיבות המשך חקירת הנושא (חשבון X של משרד החוץ הסעודי, 29 בינואר 2024).
  • בפגישה שערך עבדאללה בו חביב, שר החוץ הלבנוני, עם ליסה ג’ונסון, שגרירת ארה”ב בלבנון, אמר כי הפסקת הסיוע לאונר”א היא טעות היסטורית שתוביל למניעת כל תקווה לחיים ולעתיד בקרב הפליטים הפלסטינים. הוא ציין כי הנושא הוא בבחינת איום על הביטחון האזורי כמו גם על ביטחון המדינות התורמות והמארחות כאחד (אלנשרה, 29 בינואר 2024).
  • אסמאעיל הניה גינה את העמדות וההחלטות של ארה”ב וכמה מדינות מערביות כלפי אונר”א והשעיית ההתחייבויות הכספיות שלהן לאונר”א. הוא הדגיש כי החלטות אלו הן הפרה ברורה של ההחלטה האחרונה של בית הדין הבינלאומי, שקרא להגביר את הסיוע לרצועת עזה, וכי עמדות אלו מעידות על קיומה של מדיניות שיטתית מצד מדינות אלו לתמוך בישראל באמצעות הרעבה ומצור של הפלסטינים. לדבריו, הנימוקים שנתנו המדינות הללו להשעיית התרומות הם נימוקים קלושים שאינם מבוססים על שום ראיה מלבד הטענות המופרכות והתעמולה הגלויה שסיפקה ישראל, שמטרתן ללחוץ על האו”ם ולהעניש אותו על הדו”חות שהגיש לבית הדין על השפעות התוקפנות האכזרית על הפלסטינים, ועל הצהרותיו של מזכ”ל האו”ם, שעליהם התבסס בית הדין הבינלאומי בהחלטתו (ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון 30 בינואר 2024).
  • במסיבת עיתונאים שערך אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, הוא ציין כי החלטת הנהלת אונר”א לפטר מספר עובדים בהתבסס על טענות ישראליות להשתתפותם של עובדים אלה במתקפת ה-7 באוקטובר, ללא חקירה או אימות, היא צעד ראוי לגינוי, ולא מקצועי, שמסיט את המצפן של הסוכנות מהיעוד הבסיסי שלה, שהוא להגן על הפליטים הפלסטינים ולהעניק להם סיוע, ולא לאמץ את הנרטיב של ישראל. חמדאן גינה בתוקף את הצהרת הנציב הכללי של אונר”א, שתיאר את התנגדות הפלסטינים כטרור או כמעשים מתועבים, והוסיף כי היה ראוי יותר שהוא והנהלת אונר”א יגנו את מעשי התוקפנות של ישראל נגד משרדיה ומתקניה של הסוכנות. לדבריו, כדי להשלים את החנק של העם הפלסטיני, במיוחד ברצועת עזה, תשע מדינות, בראשות ארה”ב, הודיעו על השעיית המימון שלהן לאונר”א ובכך הן שותפות לענישה הקולקטיבית נגד הפלסטינים ושותפות בפועל במלחמת ההשמד נגדם (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלג’זירה מבאשר, 29 בינואר 2024).
פגישת חמאס עם החזית העממית
 • משלחת מטעם חמאס ביקרה במטה החזית העממית לשחרור פלסטין בבירות ונועדה שם עם נציגי הארגון. הצדדים הדגישו כי בטרם תתקיים עסקת חטופים, על “התוקפנות” להיעצר וכי העסקה תתבסס על גישת “כולם תמורת כולם”. הצדדים בירכו על החלטת בית הדין הבינלאומי לצדק וקראו לקהילה הבינלאומית להכריח את ישראל ליישם את החלטות בית הדין. במהלך הפגישה הודגשה חשיבות האחדות הפלסטינית באמצעות יצירת הנהגה לאומית מאוחדת והקמת ממשלת קונצנזוס לאומית שתפקח על שיקום רצועת עזה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 29 בינואר 2024).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • ביממה האחרונה קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע שמונה תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט ורקטות, רקטות כבדות מסוג ברכאן (בעלת רש”ק במשקל 500-300 ק”ג) ומסוג פלק 1 (Falaq 1) (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 29 בינואר 2024).
 • בתגובה לפעילות חזבאללה תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר יעדי טרור של חזבאללה במרכבא, אלטייבה ומרון אלראס. בתקיפת, הושמדו, בין השאר, תשתיות טרור ועמדת תצפית. בתקיפה נוספת הושמדו שני מבנים צבאיים בהם שהו פעילי חזבאללה באזור יארון. כמו כן, תקפו כוחות צה”ל עמדת שיגור אשר ממנה בוצעו שיגורים לעבר ישראל (דובר צה”ל, 29 בינואר 2024).
תקיפות עמדות תצפית של חיזבאללה (דובר צה"ל, 29 בינואר 2024)    תקיפות עמדות תצפית של חיזבאללה (דובר צה"ל, 29 בינואר 2024)
תקיפות עמדות תצפית של חיזבאללה (דובר צה”ל, 29 בינואר 2024)
תקיפת מבנים צבאיים של חיזבאללה ביארון (דובר צה"ל, 29 בינואר 2024)     תקיפת מבנים צבאיים של חיזבאללה ביארון (דובר צה"ל, 29 בינואר 2024)
תקיפת מבנים צבאיים של חיזבאללה ביארון (דובר צה”ל, 29 בינואר 2024)
תיעוד תוצאות תקיפות חיל האוויר ביארון (חשבון X של בנת ג'ביל, 29 בינואר 2024)
תיעוד תוצאות תקיפות חיל האוויר ביארון (חשבון X של בנת ג’ביל, 29 בינואר 2024)
הרוגים לחזבאללה
 • חזבאללה דיווח על מותם של שני פעילים מדרום לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 29 בינואר 2024).
  • חסין פאצ’ל עואצ’ה, המכונה אבו זינב, יליד שנת 1998, מעיתרון ותושב חארוף.
  • חסין ח’ליל האשם, המכונה סאג’ד, יליד שנת 1996, משבעא.
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 29 בינואר 2024)     הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 29 בינואר 2024)
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 29 בינואר 2024)
הכנסת אמצעי לחימה חדשים למערכה
 • באתר החדשות אלעהד, המזוהה עם חזבאללה, פורסם מאמר בו הוסבר מדוע הארגון חשף לאחרונה מספר אמצעי לחימה איכותיים שברשותו, ובהם טיל המשוגר בקשת ומתביית על המטרה באמצעות מצלמה המותקנת בראשו וכן רקטה כבדה מסוג פלק 1. לפי המאמר, בחשיפתו מנסה חזבאללה להרתיע את ישראל באמצעות נשק טקטי איכותי, מבלי להשתמש בנשק הרתעה אסטרטגי, זאת, בידיעה ששימוש בנשק מסוג זה יוביל, כמעט בוודאות, לעימות נרחב ומלחמה גלויה. עוד הובהר במאמר, כי אם ישראל תחשוב על תוקפנות כדי להיחלץ מהמצב הקשה שחזבאללה כפה עליה בחזית הצפונית, כל היכולות שנחשפו לאחרונה ילוו בהכרח בפעולות חדירה של גורמים בהתנגדות ופעילי כוח רצ’ואן בפרט (אלעהד, 29 בינואר 2024).
ממשל לבנון
 • “גורמים דיפלומטיים” מסרו כי לארה”ב נודע באמצעות ערוצי תקשורת עם לבנון, כי חזבאללה החליט “להשעות” את נג’יב מיקאתי ראש ממשלת המעבר ונביה ברי, יו”ר בית הנבחרים , מניהול המשא ומתן בנוגע לגבול היבשתי עם ישראל, וכי לא ידוע איזה ערוץ תקשורת מתנהל כעת בין חזבאללה לארה”ב (נדאא’ אלוטן, 30 בינואר 2024).
 • חזבאללה הכחיש דיווח זה, מסר כי אלו הן “אמירות מפוברקות ופוגעניות”. לדברי חזבאללה, משא ומתן עקיף נמצא אך ורק בידיה של ממשלת לבנון, ולפיכך תוכן הדברים הללו שקרי לחלוטין (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 30 בינואר 2024).

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
 • יום למחרת הפיגוע בחיפה, פרסמה חמאס הודעה בה בירכה על “המבצע ההרואי” שביצע תושב טמרה “בתוך הארץ הכבושה” ליד בסיס צבא בחיפה. לדברי חמאס הפעולה בוצעה כחלק ממבצע מבול אלאקצא (ערוץ הטלגרם של חמאס, 30 בינואר 2024).
פעילות סיכול ומנע
 • ב-30 בינואר 2024, לפנות בוקר, פעלו כוחות ביטחון ישראליים בבית החולים אבן סינא בג’נין. הכוחות הרגו שלושה מבוקשים בכירים שהסתתרו במקום, אשר תכננו לבצע פיגועים בטווח הזמן המיידי נגד ישראל. המבוקשים שנהרגו הם (דוברות שב”כ ודוברות משטרת ישראל, 30 בינואר 2024):
  • מחמד וליד ג’לאמנה, בן 27, פעיל הזרוע הצבאית של חמאס צבאי, שעסק בעת האחרונה בקידום פעילות טרור והסתתר בבית החולים. ברשותו היה אקדח שהוחרם ע”י הכוחות. הוא שהה מזה תקופה במחנה הפליטים ג׳נין וניהל קשר עם מפקדת חמאס בחו״ל. בעבר הוא נפצע כאשר עסק בהכנות לבצע פיגוע באמצעות כלי רכב תופת. ג׳לאמנה גם העביר אמצעי לחימה לפעילים שנועדו לביצוע פיגועי ירי ותכנן פיגוע פשיטה בהשראת אירועי 7 באוקטובר.
  • מחמד אלע’זאוי : תושב מחנה הפליטים ג’נין, פעיל בכיר בגדוד ג’נין של הג’האד האסלאמי בפלסטין. נמנה עם מייסדי הגדוד. היה מעורב בביצוע מספר פיגועי ירי לעבר כוחות צה”ל.
  • באסל אלע’זאוי: אחיו של מחמד אלע’זאוי, פעיל הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין. היה מעורב בפעולות טרור באזור ג’נין.
 • עפ”י סרטון מצלמות האבטחה ודיווחים פלסטיניים, הכוחות נכנסו למקום כשהם מחופשים לרופאים, אחיות ולנשים פלסטיניות. הכוח המיוחד עלה לקומה השלישית בה שהו שלושת המבוקשים ובאמצעות אקדחים המצוידים במשתיק קול הם הרגו אותם (חשבון X של שהאב, תקשורת ישראלית, 30 בינואר 2024).
 כרזה שפרסמה חמאס על מות השלושה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 30 בינואר 2024).     הלווית האחים מחמד ובאסל אלע'זאוי בג'נין. גופותיהם עטופות בדגלי הג'האד האסלאמי (חשבון X של שהאב, 30 בינואר 2024)
מימין: כרזה שפרסמה חמאס על מות השלושה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 30 בינואר 2024). משמאל: הלווית האחים מחמד ובאסל אלע’זאוי בג’נין. גופותיהם עטופות בדגלי הג’האד האסלאמי (חשבון X של שהאב, 30 בינואר 2024)
 • בעקבות מותם נמסר כי הוכרזה שביתה והתגייסות כללית בג’נין (ופא, 30 בינואר 2024).
 • משרד החוץ ברשות הפלסטינית גינה בחריפות את “מלחמת העם” שביצעו כוחות הביטחון נגד הפלסטינים הכולל את הפשע המתועב בבית החולים אבן סינא שבג’נין. המשרד קרא למועצת הביטחון לקחת על עצמה את האחריות לחייב את ישראל ליישם את החלטת בית הדין הבינלאומי (חשבון X של משרד החוץ, 30 בינואר 2024).
 • מי אלכילה, שרת הבריאות ברשות הפלסטינית, גינתה את האירוע וקראה לאו”ם, למוסדות בינלאומיים ולארגוני זכויות אדם לשים קץ לשורת הפשעים היומיומיים שביצעה ישראל ולספק את ההגנה הדרושה למרכזי טיפול ולצוותים רפואיים (ופא, 30 בינואר 2024).
 • חמאס פרסמה הודעה ובה מסרה כי “כוחות הכיבוש” הוציאו להורג שלושה אזרחים בתוך בית החולים אבן סינא שבג’נין וכי אחד מה”נרצחים” השתייך לזרוע הצבאית של התנועה. חמאס הדגישה כי זהו “פשע מלחמה” לכל דבר והמשך ל”פשעי ישראל” נגד הפלסטינים וכי הדבר לא יישאר ללא תגובה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 29 בינואר 2024).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין ציין כי שניים מהנרצחים השתייכו לגדוד ג’נין של הארגון ונמצאו בבית החולים לקבלת טיפול וכי זו הפרה חדשה של החוקים הבינלאומיים. לדברי ההודעה הם לא יתנו ל”פשע” הזה לעבור ללא תגובה הולמת (ערוץ הטלגרם של הג’האד האסלאמי בפלסטין, 29 בינואר 2024).
 • כוחות הביטחון גם פעלו במחנות הפליטים נור שמס וטולכרם, במזרח טולכרם. הכוחות חשפו מטעני נפץ שהוטמנו בצידי הכבישים ושנועדו לפגוע בהם בעת פעילותם (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 30 בינואר 2024).
 כניסת כוחות הביטחון למחנה הפליטים טולכרם.     מחנה הפליטים טולכרם לאחר פעילות כוחות הביטחון במקום (חשבון X של QUDSN, 29, 30 בינואר 2024)
מימין: כניסת כוחות הביטחון למחנה הפליטים טולכרם. משמאל: מחנה הפליטים טולכרם לאחר פעילות כוחות הביטחון במקום (חשבון X של QUDSN, 29, 30 בינואר 2024)
הרשות הפלסטינית
 • מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, הודיע בישיבת הממשלה השבועית על השקת רפורמה חדשה, בהנחיית אבו מאזן, שתכלול ארגון מחדש של גופי ביטחון ומשרדי ממשלה כולל מינויים חדשים. לדבריו, יתבצעו שינויים מבניים בתחומים נרחבים בממשלה ובניהם מערכת המשפט, הכלכלה, הבריאות, החינוך ועוד. הוא הוסיף, כי מטרת הרפורמה היא החייאת הממשלה הפלסטינית לשיפור תדמיתה בפני מדינות העולם ועצירת “הפשעים הישראליים” נגד העם הפלסטיני ברצועת עזה וביהודה ושומרון (פא, 29 בינואר 2024).
 • להערכתנו, מדובר בהכרזה פומבית שנועדה לרצות את ארה”ב ומדינות המערב בשל דרישתן מהרשות לקדם מהלך שכזה. מדובר במהלך מורכב מאד שצפוי לקחת זמן רב. בהקשר זה יצוין, כי מאז שאבו מאזן פיטר את מושלי המחוזות ברשות הפלסטינית עברה מעל לחצי שנה וטרם מונו מושלים חדשים.

חזרה לעיקרים

איראן
 • סעיד אירואני, שגריר איראן באו”ם, דחה במכתב שכתב לנשיא מועצת הביטחון של האו”ם את הטענות בנוגע למעורבות איראן בפעולות נגד בסיסים אמריקאים בעיראק ובסוריה. אירואני כתב, כי אף קבוצה הקשורה לכוחות המזויינים האיראניים, בין אם בעיראק, בסוריה או בכל מקום אחר באזור, אינה נמצאת תחת פיקודה של איראן או פועלת מטעמה. לפיכך, איראן אינה נושאת באחריות לפעולות של אף אדם או קבוצה באזור (אירנ”א, 30 בינואר 2024).
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, כתב כי הבית הלבן יודע היטב, שהפתרון לסיום המלחמה, ל”רצח העם” ברצועת עזה ולמשבר הנוכחי באזור הוא מדיני. הוא הוסיף, כי הדיפלומטיה פעילה בכיוון זה וכי ראש הממשלה נתניהו נמצא בסוף חייו הפוליטיים (חשבון X של שר החוץ, 30 בינואר 2024),
 • אסמאעיל ח’טיב, שר המודיעין האיראני, אמר בכינוס בטהראן, כי פעולות אנצאראללה (החות’ים בתימן) ו”ההתנגדות” באזור מעידות על נחישותם ונכונותם לג’האד של המוסלמים. הוא השווה את פעילות “ההתנגדות” למלחמות שניהל הנביא מחמד נגד אויביו הכופרים. בהתייחסו לסיכולים של “היועצים הצבאיים” האיראנים בסוריה אמר ח’טיב, כי “ההתנגדות” באזור פועלת נגד “נוכחותה התוקפנית של ארה”ב” בהתאם להחלטותיה ולמדיניותה ותנקוט בכל פעולה שתמצא לנכון (אירנ”א, 29 בינואר 2024). 
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על תקיפת “מטרה צבאית ציונית באדמותינו הכבושות בפלסטין” באמצעות כלי טיס בלתי מאויש ב-29 בינואר 2024 בשעות הבוקר (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 29 בינואר 2024). יצוין כי בפועל לא אותר אירוע תקיפה בשטח ישראל.
 • על פי “בכיר אמריקני” בסיס אלשדאדי בדרום-מזרח סוריה הותקף (חשבון X של לארה סליגמן, כתבת אתר פוליטיקו, 29 בינואר 2024). ערוץ הטלגרם צאברין ניוז המזוהה עם המיליציות הפרו-איראניות בעיראק דיווח אף הוא כי בסיס אלשדאדי הותקף באמצעות רקטות (ערוץ הטלגרם צברין ניוז, 29 בינואר 2024).
 • תנועת האצילים (אלנג׳באא׳), מיליציה העיראקית הפרו-איראנית, פרסמה הודעה ובה נמסר כי על ארה”ב לדעת שהיא לא תניא אותם מלהשיג את מטרתם וכי חייליה יעזבו את אדמותיהם. עוד נמסר בהודעה כי ארה”ב מזלזלת באזור במידה כזו “שהנשיא שלה לא יודע איפה היו חייליו, בסוריה או בירדן” וכי על ארה”ב לדעת שמאזן ההרתעה נמצא בידי לוחמי ההתנגדות שלועגת לאיומיה וכי ההתנגדות אינה פעילות זמנית, אלא אמונה איתנה שלא נרתעת מאיומים (ערוץ הטלגרם צאברין ניוז, 29 בינואר 2024).
תימן
 • ארגון הספנות של הצבא הבריטי (UKMTO) מסר כי ב-29 בינואר 2024 בשעה 15:35 (שעון צנעאא’) התקרבו שלושה כלי שייט קטנים לספינת מכולות ששטה באזור באב אלמנדב, אחת מהם מצוידת במקלע. צוות האבטחה שעל ספינת המכולות ירה יריית אזהרה, כלי השיט עזבו את המקום וספינת המכולות המשיכה בדרכה (חשבון X של ארגון הספנות הבריטי, 30 בינואר 2024).
הזירה הבינערבית
מצרים
 • עבד אלפתאח אלסיסי, נשיא מצרים, שוחח עם אנטוניו גוטרש מזכ”ל האו”ם, ודן עימו בהתפתחויות האחרונות במזרח התיכון ובמאמצים המצריים להביא להפסקת אש ועסקת חטופים. אלסיסי בירך את התפקיד שהאו”ם ממלא בדרך להשגת הפסקת אש והדגיש את חשיבותה של אונר”א במתן תמיכה וסיוע לתושבי עזה. גוטרש הודה לאלסיסי על תפקידה החיוני של מצרים בקידום רגיעה (אתר נשיא מצרים, 29 בינואר 2024).
 • עבד אלפתאח אלסיסי, שוחח עם עבדאללה השני, מלך ירדן, ודן עימו במאמצים המתמשכים להרגיע את המצב ברצועת עזה ובמאמצים לספק סיוע הומניטרי דחוף לתושבי הרצועה. אלסיסי אישר את תמיכתה המלאה של מצרים בירדן ואת רצונה לביטחונה וליציבותה (אלקאהרה, 29 בינואר 2024).
קטר
 • אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, נועד בוושינגטון עם מחמד בן עבד אלרחמן, ראש ממשלת קטר, ודן עימו בהתפתחויות האחרונות ברצועת עזה ובצורך למצוא פתרון קבע בדחיפות לסוגיה הפלסטינית. עבד אלרחמן גינה תקיפת על הבסיס האמריקני בירדן (חשבון X של משרד החוץ הקטרי, 29 בינואר 2024).
הזירה הבינלאומית
בית הדין הפלילי הבינלאומי
 • בראיו שהעניק כרים חאן, התובע הכללי של בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC), הוא ציין כי בית הדין הפלילי בהאג ביצע חקירה ראשונית לגבי מה שקורה ברצועת עזה וכי בית הדין הפלילי הוא הסמכות השיפוטית לדון בעניין רצועת עזה ומוטלת עליו חובה לחקור את הנושא. הוא ציין שפעילות בית הדין בנושא תואץ (אלחדת’, 29 בינואר 2024).
הטלת סנקציות על גורמים איראניים
 • ארה”ב ובריטניה הטילו במקביל סנקציות על מספר גורמים רשמיים איראנים שהיו מעורבים בניסיונות התנקשות וחטיפה של עיתונאים, מתנגדי משטר איראנים ופעילי אופוזיציה, על אדמת בריטניה וארה”ב ובמדינות נוספות, בהוראת המשטר האיראני. עוד נמסר כי הגורמים האיראנים הם חברי יחידה 840 (אתר מחלקת האוצר של ארה”ב, 29 בינואר 2024). מדובר ביחידה מבצעית איראנית שאחראית, בין השאר, לתכנון והקמת תשתיות טרור, מחוץ לאיראן, נגד יעדים מערביים וגורמי אופוזיציה.
ארה”ב
 • בתגובה לדבריו של עבד אלרחמן, ראש ממשלת קטר לפיהם תגובת ארה”ב על תקיפת בסיסה תשפיע על ההסכם בין ישראל לחמאס, אמר ג’ון קירבי, דובר הבית הלבן, כי תגובתם לא תשפיע על המאמצים לשחרר את החטופים מרצועת עזה. עוד ציין כי ארה”ב לא מחפשת הסלמה או מלחמה עם איראן. לגבי עסקת החטופים אמר קירבי כי עדיין יש להשקיע עבודה רבה. אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה, אמר כי התגובה של ארה”ב לתקיפה עשויה להיות בכמה רמות ושלבים והיא יכולה להימשך לאורך זמן. לגבי עסקת החטופים אמר בלינקן כי ההצעה המונחת עתה על השולחן היא חזקה ומשכנעת וכי המדינות העוסקות בנושא מסכימות על כך (רויטרס , 29 בינואר 2024).
גרמניה
 • אולף שולץ, קנצלר גרמניה, שוחח עם נשיא מצרים, עבד אלפתאח אלסיסי. דובר ממשלת גרמניה אמר כי הקנצלר והנשיא הסכימו כי יש צורך דחוף לשפר משמעותית את הגישה ההומניטרית לרצועה (רויטרס, 29 בינואר 2024).