מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-28 בנובמבר 2023, 13:00)

פעילות צה

פעילות צה"ל ברצועת עזה בעת ההפוגה (דובר צה"ל, 28 בנובמבר 2023)

פעילות צה

פעילות צה"ל ברצועת עזה בעת ההפוגה (דובר צה"ל, 28 בנובמבר 2023)

ד

ד"ר אחמד אלכחלות, מנהל בית החולים כמאל עדואן בבית לאהיא (חשבון X של QUDSN, 28 בנובמבר 2023)

בית חולים שדה הירדני בח'אן יונס. (ערוץ אלממלכה הירדני, 27 בנובמבר 2023)

בית חולים שדה הירדני בח'אן יונס. (ערוץ אלממלכה הירדני, 27 בנובמבר 2023)

כניסת משאיות סיוע הומניטארי לרצועה דרך מעבר רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בנובמבר 2023)

כניסת משאיות סיוע הומניטארי לרצועה דרך מעבר רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בנובמבר 2023)

בית המחבל בדיר עמאר לאחר הריסתו (ופא, 28 בנובמבר 2023)

בית המחבל בדיר עמאר לאחר הריסתו (ופא, 28 בנובמבר 2023)

מקבלת הפנים בראמאללה לקבוצה הרביעית של האסירים הפלסטינים (חשבון X של Mohammed Al-Awamry, 28 בנובמבר 2023).

מקבלת הפנים בראמאללה לקבוצה הרביעית של האסירים הפלסטינים (חשבון X של Mohammed Al-Awamry, 28 בנובמבר 2023).

שחגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • עסקת שחרור החטופים: בוצעה הפעימה הרביעית של עסקת שחרור החטופים. ב-27 בנובמבר בשעות הערב שוחררו 11 ילדים ואימהות. יחד עמם שוחררו שישה תאילנדים. הוחלט להאריך את הפסקת האש ביומיים נוספים במהלכם ישוחררו עוד עשרים חטופים (עשרה בכל יום) בתמורה לשישים אסירים פלסטינים. בחמאס ובג’האד האסלאמי בפלסטין רואים בחיוב את המשך תהליך החזרת החטופים והמשך הפסקת האש. כל הגורמים מציינים כי התנאים לשחרור החיילים החטופים יהיו שונים.
 • גזרת הלחימה: השקט ברצועה נשמר. ארגון זכויות האדם של האו”ם Human Rights Watch פרסם מסקנות בנוגע לפיצוץ בבית חולים אלמעמדאני ב-17 באוקטובר 2023 בו הואשמה ישראל. לטענת הארגון, הפיצוץ נגרם מתחמושת של רקטה הדומה במאפייניה לזו המצויה ברשות ארגונים חמושים פלסטיניים. חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין מחו על ממצאי הדו”ח בטענה שהוא מוטה לטובת ישראל.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,200 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 392 חיילים וקצינים. 167 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה. 76 חטופים שוחררו עד כה.
 • רצועת עזה: הפסקת האש נוצלה כדי לאמוד את הנזקים שנגרמו ברצועה ולאיתור נעדרים. בחמאס מתלוננים כי לא הגיעה אספקה בכמות מספיקה לצפון הרצועה. בתי החולים מנסים לשקם עצמם. דווח שבית החולים אלשפאא’ פתח מחדש את מחלקת הדיאליזה וכי בית חולים השדה שנתרם על ידי ירדן החל לפעול בח’אן יונס.
 • גזרה צפונית: נמשך השקט לאורך גבול הצפון. נמסר על פעילות מדינית לשינוי החלטה 1701 של האו”ם לגבי נוכחות פעילים חמושים על גבול ישראל לבנון.
 • יהודה ושומרון: נמשכה פעילות הסיכול והמנע של כוחות הביטחון הישראלים. נציג הרשות באו”ם שלח מכתבים למזכ”ל האו”ם, לנשיא מועצת הביטחון ולנשיא העצרת הכללית, ובהם קרא לעצור את “רצח העם הפלסטיני”.
הפסקת האש ועסקת החטופים
 • ב-27 בנובמבר 2023 בשעות הערב, לאחר שינוי הרשימות על ידי ישראל ולאחר מספר עיכובים שהוגדרו “טכניים”, הוחזרו לישראל, 11 ילדים ואימהות. יחד עמם שוחררו שישה אזרחים תאילנדים. בזאת הושלמו פעימות החזרת החטופים עליהן הוכרז.
 • לאחר השלמת הפעימה הרביעית, הודיעה חמאס כי סוכם עם קטר ומצרים להאריך את הפסקת האש הזמנית ביומיים נוספים באותם תנאים (ערוץ הטלגרם של חמאס, 26 בנובמבר 2023). דובר משרד החוץ הקטרי אישר כי הוארכה הפסקת האש ביומיים (חשבון X של דובר משרד החוץ הקטרי, 26 בנובמבר 2023). על פי הסיכום, כוללת הארכת הפסקת האש שחרור של עשרים נשים וילדים חטופים (עשרה ביום) בתמורה לשישים אסירים פלסטינים (שלושים ביום), כמו כן היא תכלול הכנסת סיוע רפואי, מזון ודלק לרצועת עזה. גם האיסור על ביצוע טיסות בשמי הרצועה יימשך ( CBC , 26 בנובמבר 2023).
 • דובר משרד החוץ של קטר מסר כי יש בידם אימות לפיו ניתן לשחרר עשרים חטופים תוך יומיים. הוא ציין שסדר העדיפויות של התיווך הוא קודם כל נשים וילדים, אחר כך אזרחים גברים ובסוף אנשי צבא. לדבריו הם פועלים להשגת הפסקת אש קבועה. עוד ציין שניכרת עלייה בכמות הסיוע שנכנס לעזה, אך הוא עדיין לא עומד בציפיות (אלג’זירה, 28 בנובמבר 2028).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין פרסם הודעה לפיה לאחר מאמצי המתווכים הושגה הסכמה על הארכת משך ההפוגה ברצועת עזה ביומיים נוספים באותם התנאים שסוכמו בעסקת החילופין. לדברי ההודעה מטרת הג’האד האסלאמי בהשתתפותו בהסכם זה היא לדאוג לאינטרס של הפלסטינים ולאפשר כניסה לרצועה של סיוע רב ככל האפשר. ההודעה הדגישה כי הג’האד האסלאמי וכל כוחות ההתנגדות עוקבים מקרוב אחר התנהגות ישראל והם ומוכנים להגן על האינטרסים של הפלסטינים ולהדוף את התוקפנות נגדם בכל מחיר (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, 27 בנובמבר 2023).

תגובות להארכת הפסקת האש ועסקת החטופים

 • בחמאס ובג’האד האסלאמי בפלסטין רואים בחיוב את המשך תהליך החזרת החטופים תוך המשך הפסקת האש. חמאס הודיעה, כי היא מוכנה לעסקת חטופים כוללת תמורת הפסקת אש. יחד עם זאת, כל הגורמים מציינים כי המשא ומתן על החזרת החיילים החטופים יהיה שונה. להלן מספר התבטאויות בנושא:
  • ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס וראש המשרד לקשרים ערביים ואסלאמיים, מסר כי הם הצליחו להגיע למספר החטופים הדרוש כדי להאריך את ההפוגה ביומיים נוספים וכי הם מקווים שהם יוכלו להאריך אותה לתקופה ארוכה יותר. לדבריו, הם ימשיכו ביומיים הקרובים למסור עשרה ישראלים בתמורה לשלושים אסירים פלסטינים (אלג’זירה, 26 בנובמבר 2023).
  • בהתבטאות נוספת אמר אלחיה, כי חמאס מסרה למתווכים שהיא מוכנה להיכנס לעסקת חילופין כוללת בתנאי של הפסקת אש. עוד ציין, כי הם אינם מרוצים ממספר משאיות הסיוע שהגיעו לצפון הרצועה במהלך ההפוגה, שכן הגיעו רק קרוב ל-300 משאיות, וישראל לא עמדה במספר המשאיות שעליו הוסכם. הוא ציין שהם ינסו לפצות על כך בימים הקרובים, וכי יש התחייבות ישראלית שניתנה למתווכים ב-27 בנובמבר 2023 לפיה יגיעו לצפון הרצועה לפחות מאה משאיות ביום. לגבי האפשרות של חידוש המלחמה הוא הדגיש כי הם יילחמו עד הסוף וכי יש להם מספיק יכולת להכות באויב (אתר ערוץ אלערבי, 27 בנובמבר 2023).
  • עזת אלרשק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, מסר כי הם מוכנים לנהל משא ומתן על החיילים החטופים אבל לדבריו, התיק עדיין לא נפתח. הוא ציין שהחיילים הינם בעלי מעמד אחר )אלערבי, 26 בנובמבר 2023).
  • עלי ברכה, ראש המחלקה לקשרים לאומיים של חמאס ב”חוץ”, אמר כי לאחר שישראל נכשלה בשחרור החטופים בכוח, היא נאלצת עתה להאריך את משך ההפוגה שאין בה שינוי, פרט למספר החטופים והאסירים הפלסטינים שישוחררו. הוא ציין, כי גם לאחר מסירת החטופים בימים האחרונים יהיו עוד חטופים אזרחים. לדבריו, המתווכים ממשיכים במשא ומתן במטרה להגיע להפסקת אש ארוכה. אולם, הקריטריונים ישתנו, משום שהמחיר שעל ישראל יהיה לשלם עבור החיילים והקצינים גבוה יותר. לדבריו, אבו עבידה, דובר הזרוע הצבאית ויחיא אלסנואר ראש הלשכה המדינית ברצועה, כבר הצהירו כי הכל תמורת הכל (דהיינו כל החיילים תמורת כל האסירים הפלסטינים). בתשובה לשאלה אודות המראות של מסירת החטופים ב-26 בנובמבר כאשר פעילים חמושים רבים נראו בלב העיר עזה מוקפים בפלסטינים , הוא ציין כי זהו מסר לפלסטינים ולישראל ש”ההתנגדות” עודנה חזקה, אפילו בצפון הרצועה, והוכחה שהשבויים לא נמצאים במקום אחד (אתר ערוץ אלמיאדין, 27 בנובמבר 2023).
  • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר כי אחד המכשולים בעסקת החטופים היה העיכוב שבהגעת המשאיות. ובעקבות זאת הפחתת מספר המשאיות שנכנסו לצפון רצועת עזה. הנושא השני היה שינוי שמות ברשימות האסירים הפלסטינים שהשתחררו. לדבריו, הדבר הוכיח שלא ניתן לסמוך על ישראל ולבטוח בה. לגבי מספר החטופים אמר חמדאן, כי לא ניתן לדבר על מספר סופי מכיוון שישנם חטופים בידי הג’האד האסלאמי ובידי ארגונים נוספים ויש חטופים שהקשר עם חוטפיהם נותק. חמאס משקיעה מאמצים בנושא והיא משתהה בהכרזה על מספר סופי עד שתגיע למידה של ודאות. לגבי החיילים אמר כי הם הודיעו למצרים ולקטר כי הם יסכימו לדון בנושא רק לאחר הפסקת הלחימה, נסיגת כוחות צה”ל מרצועת עזה וסיום המצור (ערוץ היוטיוב של התוכנית “מילה אחרונה” ברשת ON, 28 בנובמבר 2023).
  • חמדאן גילה בנושא המשא ומתן, כי חמאס הציעה לשחרר גברים אזרחים תמורת אסירים מבוגרים, אבל ישראל דחתה את ההצעה כי הדבר יוביל לשחרור כמה אישים לאומיים כלואים, כמו מרואן אלברע’ות’י ואחמד סעדאת , מזכ”ל החזית העממית לשחרור פלסטין ואמרה כי היא מעדיפה להסתפק בנשים ובילדים. הוא הדגיש כי בין אם ישראל תרצה ובין אם לאו, יגיע השלב הזה והם ישוחררו. לגבי החיילים ציין כי הם נחטפו מבתיהם, ולפיכך הם שבויי מלחמה שחלים עליהם כל החוקים הקשורים בכך (ערוץ היוטיוב של התוכנית “מילה אחרונה” ברשת ON, 28 בנובמבר 2023).
  • מחמד אלהנדי, סמזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין , אמר כי הארכת משך ההפוגה היה אינטרס של כל הצדדים. לגבי החיילים החטופים, אמר כי אנשי הצבא הישראלים לא ישוחררו בכוח אלא באמצעות עסקת חילופין, לאחר הפסקת האש, וציין שהדבר עלול לקחת זמן רב (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלערבי, 27 בנובמבר 2023).
  • דאוד שהאב, בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין, ציין שלחיילים ולקצינים “יהיה מחיר אחר לגמרי”. לדבריו, הם מנהלים את תהליך המשא ומתן כמו שהם מנהלים את המערכה הצבאית, בתיאום מלא בין חמאס לג’האד האסלאמי בפלסטין ושאר הארגונים (פלסטין אליום, 26 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

זירת הלחימה
 • ביממה האחרונה נשמרה הפסקת האש בכל הגזרות ברצועת עזה. הוחלט על הארכת הפסקת האש ליומיים נוספים במהלכם יוחזרו עוד חטופים לישראל. צה”ל ממשיך להיערך ליום שלאחר הפסקת האש.
פעילות צה"ל ברצועת עזה בעת ההפוגה (דובר צה"ל, 28 בנובמבר 2023)      פעילות צה"ל ברצועת עזה בעת ההפוגה (דובר צה"ל, 28 בנובמבר 2023)
פעילות צה”ל ברצועת עזה בעת ההפוגה (דובר צה”ל, 28 בנובמבר 2023)
ממצאי בדיקת הפיצוץ בבית החולים אלמעמדאני
 • ארגון זכויות האדם של האו”ם Human Rights Watch פרסם מסקנות בנוגע לפיצוץ בבית חולים אלמעמדאני ב-17 באוקטובר 2023 בו הואשמה ישראל. לטענת הארגון נגרם הפיצוץ מתחמושת של רקטה הדומה במאפייניה לזו המצויה ברשות ארגונים חמושים פלסטיניים. עוד צוין בדו”ח כי העדויות שהתקבלו מדגישות כי האפשרות שפצצה גדולה שמוטלת מהאוויר, כמו של צה”ל, פגעה בבית החולים אלמעמדאני לא סבירה כלל. הארגון גם הדגיש כי רקטה גדולה של הארגונים הפלסטיניים כן עלולה לגרום למספר רב של נפגעים וכי מניתוח הסרטונים שתיעדו את האירוע עולה כי שוגרו רקטות פלסטיניות כחמישה קילומטרים מבית החולים 43 שניות לפני הפיצוץ וכי ניתן לשמוע את קול הפיצוץ האופייני לתחמושת של רקטה, אשר לא דומה כלל לקול פיצוץ של פגזי ארטילריה ושל פצצות המוטלות מהאוויר.
 • חמאס גינתה את ממצאי הדו”ח בטענה כי “הוא מוטה לנרטיב של האויב”. לדברי חמאס הדו”ח אינו כולל ראיות מהותיות ומתעלם מהאופן השיטתי שבו ישראל פוגעת בבתי חולים ברצועת עזה. לפי חמאס האמינות החלשה של הדו”ח נוצרה בשל היעדר גישה של הארגון לזירת האירוע והימנעות מאיסוף ראיות, פגישה עם עדים ובחינה של דיווחי הרשויות המוסמכות (ערוץ הטלגרם של חמאס, 28 בנובמבר 2023).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין גינה אף הוא את הדו”ח בטענה כי מדובר בניסיון נואש לפטור את ישראל מאחריות על “הטבח הנורא” שהיא ביצעה נגד בית החולים ובמרכזים רפואיים אחרים. לדברי הארגון מסקנות הדו”ח סותרות דיווחים אחרים שאליהם הגיעו גופים עיתונאיים בולטים כדוגמת רשת אלג’זירה והניו יורק טיימס. הם קראו לארגון לחזור בו מהדו”ח (ערוץ הטלגרם של ה’האד האסלאמי, 28 בנובמבר 2023).
שיגורים לעבר ישראל
 • מאז ההכרזה על הפסקת האש לא אותרו שיגורי רקטות ופצצות מרגמה מרצועת עזה לשטח ישראל למעט שיגורים בודדים לעבר אזור עוטף עזה סמוך לשעת התחלת הפסקת האש.
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ- 1,200 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 392 מהם חיילים וקצינים.167 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה. 76 חטופים שוחררו.

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • לשכת ההסברה הממשלתית בעזה (של חמאס) דיווחה (נכון ל-27 בנובמבר 2023, שעה 19:15) כי מספר ההרוגים ברצועה הוא מעל ל-15,000 ומספר הפצועים מעל ל-36,000 (חשבון X של שהאב, 27 בנובמבר 2023).
מצב בתי החולים
 • עדנאן אבו חסנה, יועץ התקשורת של אונר”א ברצועה, מסר כי ב-27 באוקטובר 2023 הצליחה אונר”א להכניס דלק לצפון הרצועה שנועד להפעלת בארות המים בג’באליא (חשבון X של שהאב, 28 בנובמבר 2023).
 • משרד הבריאות (שבשליטת חמאס) הודיע כי למרות הנזק הגדול שישראל גרמה לתשתיות בית חולים אלשפאא’, הוא הצליח להחזיר לפעולה את מחלקת הדיאליזה בבית החולים. הוא קרא לכל החולים הזקוקים לדיאליזה בעיר עזה ובצפון הרצועה לפנות לקבלת טיפול בבית החולים (ערוץ הטלגרם של העיתונאי אבו ג’וד, 27 בנובמבר 2023).
ערימות אשפה בכניסה לבית החולים אלשפאא' בעזה (ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בנובמבר 2023)
ערימות אשפה בכניסה לבית החולים אלשפאא’ בעזה (ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בנובמבר 2023)
 • במקביל, ציין ד”ר אחמד אלכחלות, מנהל בית החולים כמאל עדואן בבית לאהיא, כי בית החולים הוא בית החולים הממשלתי היחיד הפעיל בצפון הרצועה, והוא מעניק שירותים רפואיים לתושבי צפון הרצועה והעיר עזה. לדבריו, זהו בית חולים קטן, אשר נועד במקור לשרת נשים יולדות וילדים. אולם, בשל המלחמה, הוא מטפל כיום גם בפצועים ומבצע ניתוחים. הוא ציין כי בבית החולים קיים מחסור בציוד רפואי ובדלק (חשבון X של QUDSN, 28 בנובמבר 2023).
ד"ר אחמד אלכחלות, מנהל בית החולים כמאל עדואן בבית לאהיא
 (חשבון X של QUDSN, 28 בנובמבר 2023)
ד”ר אחמד אלכחלות, מנהל בית החולים כמאל עדואן בבית לאהיא
(חשבון X של QUDSN, 28 בנובמבר 2023)
 • בית חולים השדה הירדני בח’אן יונס החל לפעול רשמית ב-27 בנובמבר 2023, זאת לאחר שכל משאיות הציוד עבורו נכנסו לרצועה, דרך מעבר רפיח. בית החולים כולל 145 אנשי צוות רפואי ירדני ויש בו 41 מיטות. בית החולים מצויד באמצעים מתקדמים ובאפשרותו לקלוט נפגעים ולבצע ניתוחים וכן לקלוט נשים לקראת לידה. בית החולים נועד בעיקר להקל על העומס בבית החולים נאצר בח’אן יונס. צוין, כי לבית החולים הובאו מנות דם מתורמים בירדן (ערוץ אלממלכה הירדני, 27 בנובמבר 2023).
בית חולים שדה הירדני בח'אן יונס.      מנות הדם שהובאו מירדן 
(ערוץ אלממלכה הירדני, 27 בנובמבר 2023)
מימין: בית חולים שדה הירדני בח’אן יונס. משמאל: מנות הדם שהובאו מירדן
(ערוץ אלממלכה הירדני, 27 בנובמבר 2023)
המצב ברצועה
 • כלי התקשורת הפלסטינים ממשיכים להבליט בדיווחיהם את היקף ההרס שנגרם בצפון הרצועה בעקבות תקיפות צה”ל. כלי התקשורת, מפרסמים תמונות של בתים ותשתיות הרוסים בבית לאהיא. לצד זאת, נמשך גם הסיקור אודות חיפוש נעדרים מתחת להריסות (חשבון X של QUDSN, 28 בנובמבר 2023).
ההרס ברחובות בית לאהיא (חשבון X של QUDSN, 28 בנובמבר 2023). תושבים במרכז הרצועה מנצלים את הפסקת האש כדי לאתר נעדרים בין הריסות הבתים (חשבון X של QUDSN, 28 בנובמבר 2023)      ההרס ברחובות בית לאהיא (חשבון X של QUDSN, 28 בנובמבר 2023). תושבים במרכז הרצועה מנצלים את הפסקת האש כדי לאתר נעדרים בין הריסות הבתים (חשבון X של QUDSN, 28 בנובמבר 2023)
ההרס ברחובות בית לאהיא (חשבון X של QUDSN, 28 בנובמבר 2023). תושבים במרכז הרצועה מנצלים את הפסקת האש כדי לאתר נעדרים בין הריסות הבתים (חשבון X של QUDSN, 28 בנובמבר 2023)
 • כתב ערוץ אלממלכה הירדני בעזה דיווח, כי תושבים רבים ניצלו את ימי הפסקת האש ברצועה למסיק זיתים ולייצור שמן בבתי בד בעזה. דווח על יבול רב מאד השנה (ערוץ אלממלכה הירדני, 28 בנובמבר 2023).
ניצול הפסקת האש בעזה למסיק זיתים וייצור שמן בבתי בד בעזה
 (ערוץ אלממלכה הירדני, 28 בנובמבר 2023)
       ניצול הפסקת האש בעזה למסיק זיתים וייצור שמן בבתי בד בעזה
 (ערוץ אלממלכה הירדני, 28 בנובמבר 2023)
ניצול הפסקת האש בעזה למסיק זיתים וייצור שמן בבתי בד בעזה
(ערוץ אלממלכה הירדני, 28 בנובמבר 2023)
 • יחיא אלסראג’, ראש עירית עזה, הזהיר מפני “אסון אקולוגי” בעקבות אי אספקת דלק לעירייה עבור פינוי האשפה לאתר הפסולת המרכזי מזרחית לעיר עזה. לדבריו, בשל המחסור בדלק הם נאלצים לשרוף כמויות אשפה רבות במתחמים פתוחים ברחבי העיר, דבר שגורם לזיהום האוויר (ערוץ אלממלכה הירדני, 28 בנובמבר 2023).
שריפת אשפה באופן ספוראדי ברחבי העיר עזה (ערוץ אלממלכה הירדני, 28 בנובמבר 2023)
שריפת אשפה באופן ספוראדי ברחבי העיר עזה (ערוץ אלממלכה הירדני, 28 בנובמבר 2023)
סיוע לרצועה
 • כתב ערוץ אלע’ד דיווח כי ב-27 בנובמבר 2023 נכנסו לרצועה, דרך מעבר רפיח, 200 משאיית סיוע הומניטארי וארבע משאיות דלק (ערוץ אלע’ד, 28 בנובמבר 2023).
כניסת משאיות סיוע הומניטארי לרצועה דרך מעבר רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בנובמבר 2023)
כניסת משאיות סיוע הומניטארי לרצועה דרך מעבר רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בנובמבר 2023)
 • הארגונים הפלסטיניים פרסמו הודעה משותפת ובה הודו למצרים ולקטר ופנו למצרים לקבל לתחומה מספר רב יותר של פצועים הזקוקים לטיפול (אלג’זירה, 28 בנובמבר 2023).
הנהגת חמאס
 • בראיון לערוץ אלמיאדין הדגיש עלי ברכה, ראש המחלקה לקשרים לאומיים של חמאס ב”חוץ”, כי לא נגרם כל נזק למערך חמאס בכל היבט וכי המגעים בין יחיא אלסנואר להנהגה בחו”ל לא נקטעו גם במהלך התקיפות הישראליות. לדבריו, הנהגת חמאס בקטר נמצאת בקשר יום יומי עם ההנהגה ברצועת עזה ומקיימת עמה התייעצויות מדי יום; בנושא המשא ומתן על עסקת חילופין התקיימו לדבריו, התייעצויות יומיות, כמו גם בנושא הארכת משך ההפוגה (אתר ערוץ אלמיאדין, 27 בנובמבר 2023).
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר בראיון כי חמאס אינה מתחרטת על מתקפת ה-7 באוקטובר והמחיר שהיא גבתה מהפלסטינים. לדבריו, זהו מחיר טבעי שכל עם משלם כדי לזכות בחרותו, וכל עמי האזור, כולל העם המצרי, שילמו מחירים כבדים כדי להשיג חופש, עצמאות ושחרור שטחים וכי גם הניצחון ב-6 באוקטובר 1973 לא היה קל. לגבי היעדר מקלטים ברצועת עזה אמר חמדאן כי אופי הרצועה הוא שונה לחלוטין, ואפילו אם מדברים על מנהרות, מדובר במנהרות לחימה ולא במקלטים. המנהרות משמשות רק לפעולות לחימה ולא לצורך הסתתרות. עם זאת הא הדגיש כי הרעיון של הקמת מקלטים ברצועת עזה יטופל לאחר המלחמה (אלמצרי אליום, 27 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
לבנון
 • במהלך היממה האחרונה שרר שקט בגבול ישראל לבנון.
ממשל לבנון
 • נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, נפגש עם יואנה ורונקה (Joanna Wronecka), המתאמת המיוחדת של האו”ם ללבנון. ורונקה דיווחה למיקאתי על ישיבת מועצת הביטחון של האו”ם ודברים שנשאה שם בהקשר להחלטה 1701 והצורך ביישומה וכן לגבי הגנת לבנון מפני המלחמה באזור. היא ציינה, כי במועצת הביטחון של האו”ם קיימת עמדה אחידה בעניין לבנון וכי האו”ם מתעניין מאוד בנושא לבנון, מאחר שיש לה תפקיד אסטרטגי באזור(חשבון X של ממשלת לבנון, 27 בנובמבר 2023).
 • בהקשר זה נמסר מפי “חוגים פוליטיים” קיימת נטייה אמריקנית-אירופית להציע תיקון להחלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו”ם או להצביע על הצעת החלטה חדשה שתוביל ליישום ההחלטה. הדבר יעשה בתירוץ שחזבאללה הפר אותה ונוכח חוסר יכולתם של כוחות יוניפי”ל וצבא לבנון ליישם אותה על כל חלקיה, ובמיוחד מניעת נוכחות של ארגונים חמושים מדרום לליטאני. לדברי “המקורות” חזבאללה מוכן לכל האפשרויות והם יחזרו לשטח כשישראל תחדש את בלחימה ברצועת עזה (אלבנאא’, 27 בנובמבר 2023),
סוריה
 • על רקע הדיווחים על תקיפות אוויריות ישראליות נגד שדה התעופה הבינלאומי דמשק ומספר אזורים בפריפריית דמשק, מסר משרד החוץ הסורי כי התקיפות הישראליות החוזרות ונשנות נגד שדות תעופה אזרחיים בסוריה מהוות איום על השלום והביטחון באזור ובעולם. הם הזהירו את ישראל מפני תוצאות התקיפות שהיא מבצעת “בסוריה, בפלסטין ובדרום לבנון”, ואיימו כי ישראל תשלם מחיר על מעשיה. עוד נמסר כי סוריה דורשת מהאו”ם וממועצת הביטחון לגנות ולעצור את התקיפות להבטיח שהן לא יחזרו על עצמן (סאנא, 26 בנובמבר 2023).
 • גם מריה זכרובה, דוברת משרד החוץ הרוסי, גינתה בחריפות את תקיפות ישראל נגד נמל התעופה הבינלאומי דמשק בטענה, כי הן עלולות להחמיר את המתיחות באזור, ויהיו להן השלכות חמורות, במיוחד על רקע ההחרפה בסכסוך הישראלי-פלסטיני (רויטרס, 26 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. ביממה האחרונה נעצרו 13 מבוקשים. מאז תחילת המלחמה בעזה נעצרו כ-2,000 מבוקשים מהם כ-1,100 פעילי חמאס (אתר דובר צה”ל, 28 בנובמבר 2023). הפלסטינים דיווחו על שני הרוגים בעימותים עם כוחות ביטחון ישראלים בכפר עין ובביתוניא, שבאזור ראמאללה (ופא, 28 בנובמבר 2023).להלן אירועים מרכזיים:
  • ב-28 בנובמבר 2023, בשעות הבוקר, פעלו כוחות הביטחון בטובאס (צפון בקעת הירדן) למעצר מבוקשים אשר התבצרו בבית וסירבו להסגיר עצמם. במהלך הפעילות ירו חמושים לעבר הכוחות שהגיבו בירי, זוהו פגיעות (אתר דובר צה”ל, 28 בנובמבר 2023). הפלסטינים דיווחו על ארבעה פצועים בעקבות עימותים במקום (מען, 28 בנובמבר 2023).
עשן מיתמר בעקבות ירי טיל כתף לעבר הבית בו התבצרו המבוקשים בטובאס.       חסימת צירים ע"י פלסטינים במהלך הפעילות בטובאס (חשבון X של QUDSN, 28 בנובמבר 2023)
מימין: עשן מיתמר בעקבות ירי טיל כתף לעבר הבית בו התבצרו המבוקשים בטובאס. משמאל: חסימת צירים ע”י פלסטינים במהלך הפעילות בטובאס (חשבון X של QUDSN, 28 בנובמבר 2023)
  • ב-28 בנובמבר 2023, לפנות בוקר, הרסו כוחות ביטחון ישראלים בדיר עמאר (מערבית לראמאללה) את ביתו של דאוד דרס, אשר ביצע ב-31 באוגוסט 2023 פיגוע דריסה במעבר מכבים בו נהרג חייל צה”ל. במהלך הפעילות התפתחו הפרות סדר אלימות. הכוחות הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי (אתר דובר צה”ל, 28 בנובמבר 2023).
בית המחבל בדיר עמאר לאחר הריסתו (ופא, 28 בנובמבר 2023)
בית המחבל בדיר עמאר לאחר הריסתו (ופא, 28 בנובמבר 2023)
  • ב-27 בנובמבר 2023, בשעות הלילה, פעלו כוחות ביטחון ישראליים בשכם ובמחנה הפליטים עסכר (מזרחית לשכם). הכוחות עצרו ארבעה מבוקשים החשודים כפעילי חמאס, איתרו אמצעי תצפית למעקב אחר כוחות צה”ל, איתרו והחרימו תחמושת וציוד צבאי. במהלך הפעילות בוצע ירי והושלכו מטענים לעבר הכוחות (דובר צה”ל, 27 בנובמבר 2023).
הזדהות עם רצועת עזה
 • בדברים שאמר עבד אלרחמן שדיד, בכיר חמאס בטולכרם, בטקס אזכרה שנערך במחנה הפליטים נור שמס לפרסאן ח’ליפה, פעיל גדודי אלקסאם שנהרג ברצועת עזה, הוא ציין כי גם לאחר שהוא גורש לרצועת עזה (במסגרת “עסקת שליט”), הוא השקיע מאמץ רב בנוגע לפעילות “ההתנגדות” ביהודה ושומרון וכי כל האיומים של ישראל ושירותי המודיעין שלה להרוג אותו לא הפחידו אותו. הוא הדגיש כי מותו של ח’ליפה ומותם של מי שקדמו לו ואלה שילכו בעקבותיו מקרב לוחמי הג’האד רק יגביר את נחישות הפלסטינים להמשיך בדרך. שדיד קרא לכל הפלסטינים ביהודה ושומרון להתכונן לשלב חדש בהתמודדות עם ישראל בציינו שהדרך לשחרור עוברת רק דרך קורבנות גדולים (ערוץ הטלגרם של חמאס באיו”ש, 27 בנובמבר 2023).
הרשות הפלסטינית
 • חסין אלשיח’, מזכיר הוועד הפועל של אש”ף, נועד עם נציג הולנד ברשות, דווח ששני הצדדים דנו בהתפתחויות האחרונות של המצב בעזה וביהודה ושומרון לרבות הדרכים לסיום המלחמה בעזה. הם גם דנו בתפקידה החשוב שממלאת הולנד ביישום פתרון שתי המדינות (ופא, 27 בנובמבר 2023).
 • ריאצ’ מנצור, נציג הרשות הפלסטינית באו”ם, שלח שלושה מכתבים זהים למזכ”ל האו”ם, לנשיא מועצת הביטחון ולנשיא העצרת הכללית, ובהם קרא לעצור את “רצח העם הפלסטיני”. הוא ציין כי הפסקת האש הזמנית אינה מספקת ויש צורך בהפסקת אש מלאה וקבועה. הוא גם קרא בשם ההנהגה הפלסטינית לקהילה הבינלאומית, ובמיוחד למועצת הביטחון לפעול כדי לשים קץ “למעשים הבלתי אנושיים נגד העם הפלסטיני (חשבון X של הנציגות הפלסטינית באו”ם., 28 בנובמבר 2023).
קבלת פנים לאסירים משוחררים
מקבלת הפנים בראמאללה לקבוצה הרביעית של האסירים הפלסטינים (חשבון X של Mohammed Al-Awamry, 28 בנובמבר 2023).     קבלת פנים בעיירה עקרבא, דרומית-מזרחית לשכם (ערוץ הטלגרם של QUDSN, 28 בנובמבר 2023)
מימין: מקבלת הפנים בראמאללה לקבוצה הרביעית של האסירים הפלסטינים (חשבון X של Mohammed Al-Awamry, 28 בנובמבר 2023). משמאל: קבלת פנים בעיירה עקרבא, דרומית-מזרחית לשכם (ערוץ הטלגרם של QUDSN, 28 בנובמבר 2023)

חזרה לעיקרים

איראן
 • חסין-אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, שוחח עם עמיתו השוויצרי, איגנציו קאסיס, ודן עימו בהתפתחויות בזירה הפלסטינית. עבדאללהיאן הדגיש את הצורך בהפסקת התקיפות הישראליות בעזה וביהודה ושומרון ובהעברת סיוע הומניטרי לתושבי רצועת עזה (תסנים, 27 בנובמבר 2023).
 • עלי רצ’א תנגסירי, מפקד חיל הים של משמרות המהפכה, אמר כי הם שלחו ב-26 בנובמבר 2023 , אזהרה לנושאת המטוסים האמריקנית שנכנסה למי המפרץ באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים וכי הם הורו לנושאת המטוסים להנחית את מסוקיה והיא צייתה לפקודתם. לדבריו, לאחר שנושאת המטוסים נתקלה בסירות של משמרות המהפכה, היא שינתה את מסלולה לעבר דרום המפרץ בהתאם להוראותיהם. הוא הדגיש שהאמריקנים יודעים שהם עוקבים אחר תנועותיהם במפרץ ושהם אלה ששולטים באזור( אלמיאדין 26 בנובמבר 2023).
פעילות מיליציות פרו איראניות
תימן
 • “גורמים אמריקניים” טענו כי שני הטילים הבליסטיים ששוגרו ב- 26 בנובמבר 2023 ע”י החות’ים, כוונו ככל הנראה לעבר הספינה Central Park המקושרת לישראל, ולא לעבר המשחתת האמריקנית MASON הם הוסיפו כי אחד מהטילים נחת בים, במרחק של כ-16 ק”מ מהמשחתת וכשמונה ק”מ מהספינה Central Park וכי הטיל השני התפוצץ באוויר (חשבון X של ג’ניפר גריפין כתבת. Fox News, 26 בנובמבר 2023).
 • מחמד אלבח’יתי, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, ציין שארה”ב המציאה את סיפור הצלת הספינה מידיהם של חמושים במפרץ עדן וטענה שהטילים שלהם לא הצליחו לפגוע באחת מהמשחתות שלה. זאת לדבריו, כצעד תמיכה בישראל ומעשיה ברצועת בעזה ובמטרה להעלות את המורל הירוד של חיל הים שלו. הוא ציין שהסיפור המפוברק הזה לא ימנע מהם למלא את חובתם המוסרית לפגוע בעומק ישראל עד שהיא תפסיק את “פשעיה “ברצועת עזה והדגיש כי הם מכוונים רק לספינות השייכות לישראל (חשבון X של מחמד אלבח’יתי, 26 בנובמבר 2023).
 • פטריק ריידר, דובר הפנטגון, אמר כי לפי אינדיקציות ראשוניות, האנשים שניסו לחטוף את הספינה המסחרית במפרץ עדן היו פיראטים סומלים ולא החות’ים וכי ברור שהתקרית הייתה קשורה לפיראטים ( רויטרס, 26 בנובמבר 2023).
הזירה הבינערבית
קטר
 • מחמד בן עבד אלרחמן, ראש ממשלת קטר ושר החוץ, שוחח בטלפון עם אנתוני בלינקן מזכיר המדינה של ארה”ב ודן עימו בהתפתחויות האחרונות ברצועת עזה וביהודה ושומרון, בהארכת הפסקת האש, ובדרכים להקלת ההכנסה של סיוע הומניטרי לרצועה. ראש ממשלת קטר הדגיש בשיחה שיש להשקיע מאמצים להפסקת המלחמה וכי הפתרון היחיד הוא פתרון שתי המדינות. בלינקן הודה לראש הממשלה על מאמצי התיווך של קטר בין ישראל לחמאס ) חשבון X של משרד החוץ הקטרי., 26 בנובמבר 2023).
ירדן
 • בדברים שאמר אימן אלצפדי, שר החוץ הירדני, במסגרת כינוס פורום איחוד הים התיכון המתקיים בברצלונה, הוא ציין שמה שמתרחש כעת ברצועת עזה הוא “רצח עם”. לדבריו, אסור לראות בפשעי מלחמה כלגיטימיים, ויש להטיל אחריות על האחראים למצב וישראל לא יכולה להיות מעל החוק. לדבריו, יש ליישם את פתרון שתי המדינות המייצג את הדרך היחידה לשלום וכי הצעד הראשון לפתרון הוא להבטיח את קץ “התוקפנות האכזרית” הזו, ולעצור את מעגל ההרג, הכאב והייאוש (פטרה, 26 בנובמבר 2023).