מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-28 בדצמבר 2023, 13:00)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל ברצועה (דובר צה"ל, 28 בדצמבר 2023)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל ברצועה (דובר צה"ל, 28 בדצמבר 2023)

פיר המנהרה.

פיר המנהרה.

תוואי המנהרה (דובר צה

תוואי המנהרה (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2023)

חלק מאמצעי לחימה שאותרו באזור בית החולים (דובר צה

חלק מאמצעי לחימה שאותרו באזור בית החולים (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2023)

תנועה ערה של תושבים במחנה הפליטים אלנציראת (ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בדצמבר 2023)

תנועה ערה של תושבים במחנה הפליטים אלנציראת (ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בדצמבר 2023)

מחנה אוהלים בדיר אלבלח, שהוקם עבור תושבים מפונים ממחנה הפליטים אלבריג' (ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בדצמבר 2023)

מחנה אוהלים בדיר אלבלח, שהוקם עבור תושבים מפונים ממחנה הפליטים אלבריג' (ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בדצמבר 2023)

תצלום מהפגישה. ניתן לראות כי לחמאס ייצוג נכבד מאד: עלי ברכה, ע'אזי חמד, חסאם בדראן ואסאמה חמדאן. משתתפים נוספים בפגישה הם אחסאן עטאיא מהג'האד האסאלמי וטלאל נאג'י מהחזית העממית – המפקדה הכללית (מימין: PALINFO, 27 בדצמבר 2023; משמאל: אתר אלעהד, 27 בדצמבר 2023)

תצלום מהפגישה. ניתן לראות כי לחמאס ייצוג נכבד מאד: עלי ברכה, ע'אזי חמד, חסאם בדראן ואסאמה חמדאן. משתתפים נוספים בפגישה הם אחסאן עטאיא מהג'האד האסאלמי וטלאל נאג'י מהחזית העממית – המפקדה הכללית (מימין: PALINFO, 27 בדצמבר 2023; משמאל: אתר אלעהד, 27 בדצמבר 2023)

כלי טיס בלתי מאויש של חזבאללה במעוף לתקיפה באזור הר דב

כלי טיס בלתי מאויש של חזבאללה במעוף לתקיפה באזור הר דב

תקיפות אוויריות המיוחסות לישראל נגד העיירה ראמיה, בדרום לבנון (חשבון X של עלי שעיב, 28 בדצמבר 2023)

תקיפות אוויריות המיוחסות לישראל נגד העיירה ראמיה, בדרום לבנון (חשבון X של עלי שעיב, 28 בדצמבר 2023)

משגר הכולל טיל מונחה ומצלמה (חשבון X של עלי ע'נדור, אשר עלי שעיב צייץ מחדש, 27 בדצמבר 2023)

משגר הכולל טיל מונחה ומצלמה (חשבון X של עלי ע'נדור, אשר עלי שעיב צייץ מחדש, 27 בדצמבר 2023)

מסע ההלוויה, ארונות הקבורה עטופים בדגלי חזבאללה (אלמנאר, 27 בדצמבר 2023)

מסע ההלוויה, ארונות הקבורה עטופים בדגלי חזבאללה (אלמנאר, 27 בדצמבר 2023)

כספי הטרור שהוחרמו (אתר צה

כספי הטרור שהוחרמו (אתר צה"ל, 28 בדצמבר 2023

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • גזרת הלחימה: כוחות צה”ל המשיכו לתקוף יעדי טרור במספר מוקדים מרכזים ברצועת עזה. ביניהם באזור אלדראג’ ואלתפאח בצפון הרצועה, מחנה הפליטים אלבריג’ במרכז הרצועה ובח’אן יונס שבדרום הרצועה שם הורחבה הפעילות. בבית החולים אלרנתיסי שבעיר עזה הושלמה השמדת מערכת מנהרות שנבנתה מתחת לבית החולים. במקביל החלה פעילות באזור ח’רבת ח’זאעה (דרום הרצועה), סמוך לגבול ישראל. הפלסטינים דיווחו כי התמרון הקרקעי של צה”ל במרכז הרצועה מתמקד באזור ג’חר אלדיכ (ואדי עזה) ומחנה הפליטים אלבריג’, אשר חולשים על כביש צלאח אלדין, הכביש הראשי החוצה את רצועת עזה לאורכה. הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה הודעה על שימוש באמצעי לחימה חדשים.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,300 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 501 חיילים וקצינים. 129 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה, מהם 16 ילדים ונשים. 121 הוחזרו לישראל.
 • חמאס: נמשך העיסוק ב”יום שאחרי”. חמאס העבירה למצרים את המסר כי מצב בו חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין לא יהיו חלק מהנהגת רצועת עזה לאחר המלחמה הוא לא מציאותי, ומוטב לחפש פתרונות שיהיו בקונצנזוס, ויתאימו להרכב הפוליטי של הרצועה. בחמאס הכחישו דברים שהתפרסמו בעיתון הצרפתי לה פיגרו לפיהם חצי שעה לפני תחילת מבצע “מבול אלאקצא” קיבל צאלח אלעארורי, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, שיחת טלפון מיחיא אלסנואר, אשר ביקש ממנו להזהיר את מזכ”ל חזבאללה. הם גם הכחישו התבטאות של ח’אלד משעל לפיה חמאס מוכנה למשא ומתן עם ישראל.
 • גזרה צפונית: במהלך היממה האחרונה קיבל ארגון חזבאללה אחריות לשלוש תקיפות. בשעות אחר הצהרים שוגר מטח של כשלושים רקטות לעבר קריית שמונה. לדברי חזבאללה הירי בוצע בתגובה להרג אזרחים בבנת ג’בל. שלושה כלי טיס עוינים חצו משטח לבנון ונפלו במרחב הר דב.
 • יהודה ושומרון: כוחות ביטחון ישראלים ערכו מבצע נרחב להחרמת כספים שיועדו למימון טרור ומעצר חשודים בסיוע למימון חמאס.
 • גורמים איראנים וגורמי חמאס הכחישו את דבריו של דובר משמרות המהפכה לפיהם מבצע “מבול אלאצקא” בוצע כנקמה על חיסול קאסם סלמיאני בידי האמריקנים וישראל.
 • מיליציות פרו איראניות: חזית ההתנגדות האסלאמית בעראק קיבל אחריות על תקיפת מטרה חיונית דרומית לאליעד (שברמת הגולן).
זירת הלחימה
 • כוחות צה”ל המשיכו לתקוף יעדי טרור במספר מוקדים מרכזים ברצועת עזה. ביניהם באזור אלדראג’ ואלתפאח בצפון הרצועה, מחנה הפליטים אלבריג’ במרכז הרצועה ובח’אן יונס שבדרום הרצועה שם הורחבה הפעילות.
פעילות כוחות צה"ל ברצועה (דובר צה"ל, 28 בדצמבר 2023)    פעילות כוחות צה"ל ברצועה (דובר צה"ל, 28 בדצמבר 2023)
פעילות כוחות צה”ל ברצועה (דובר צה”ל, 28 בדצמבר 2023)
 • לואא’ פאיז אלדוירי, הפרשן הצבאי של ערוץ אלג’זירה, הסביר כי תקיפות צה”ל מתמקדות כיום באזור ח’אן יונס ודיר אלבלח. התמרון הקרקעי של צה”ל במרכז הרצועה מתמקד באזור ג’חר אלדיכ (ואדי עזה) ומחנה הפליטים אלבריג’, שם מתנהלים חילופי אש כבדים עם אנשי “ההתנגדות”. לדבריו, אזורים אלה חולשים על כביש צלאח אלדין, הכביש הראשי החוצה את רצועת עזה לאורכה (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 27 בדצמבר 2023).
הפרשן הצבאי של ערוץ אלג'זירה מסביר אודות התמרון הקרקעי של צה"ל 
(ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 27 בדצמבר 2023)
הפרשן הצבאי של ערוץ אלג’זירה מסביר אודות התמרון הקרקעי של צה”ל
(ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 27 בדצמבר 2023)
 •   צפון הרצועה: נמשכה לחימה באזור אלדראג’ ואלתפאח. במהלך היממה האחרונה אירעו מספר היתקלויות בין כוחות צה”ל לחוליות מחבלים. הכוחות נעזרו במהלך הלחימה במסוקי קרב אשר סיכלו את המחבלים מהאוויר. בשטח איתרו הכוחות אמצעי לחימה רבים (דובר צה”ל, 26 בדצמבר 2023).
ירי מחבלים לעבר כוחות צה"ל מתוך מבנה בצפון הרצועה.     תקיפת המבנה על ידי מטוס קרב (דובר צה"ל, 28 בדצמבר 2023)
מימין: ירי מחבלים לעבר כוחות צה”ל מתוך מבנה בצפון הרצועה. משמאל: תקיפת המבנה על ידי מטוס קרב (דובר צה”ל, 28 בדצמבר 2023)
 • מרכז הרצועה: כוחות צה”ל פועלים מזה מספר ימים באזור מחנה הפליטים אלבריג’ במחנות המרכז. כתב ערוץ אלג’זירה ציין שתקיפות צה”ל מתמקדות באזור דיר אלבלח וח’אן יונס (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 27 בדצמבר 2023)
תקיפות צה"ל מתמקדות באזור דיר אלבלח (מרכז הרצועה) ואזור ח'אן יונס
 (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 27 בדצמבר 2023)
תקיפות צה”ל מתמקדות באזור דיר אלבלח (מרכז הרצועה) ואזור ח’אן יונס
(ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 27 בדצמבר 2023)
 • העיר עזה: לאחר כחודש של לחימה במקום, הושלמה השמדת התשתית התת-קרקעית באורך של כמה ק”מ שאותרה באזור בית החולים אלרנתיסי, בצפון העיר עזה לפני מספר שבועות. בחקירת תוואי המנהרה עלה, כי היו לה שלושה פירים בבית החולים אשר היו מחוברים לרשת תת קרקעית באורך מספר ק”מ שעברה תחת בית החולים, אשר הובילה לנקודות אסטרטגיות בלב העיר עזה. המנהרה שימשה בנוסף כחמ”ל לניהול המלחמה בצפון רצועת עזה ולביצוע פעולות טרור (דובר צה”ל, 27 בדצמבר 2023).
תצלום אוויר של מרחב בית החולים רנתיסי ומיקום הפירים בסמוך לו
 (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2023)
תצלום אוויר של מרחב בית החולים רנתיסי ומיקום הפירים בסמוך לו
(דובר צה”ל, 27 בדצמבר 2023)
פיר המנהרה.     תוואי המנהרה (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2023)
מימין: פיר המנהרה. משמאל: תוואי המנהרה (דובר צה”ל, 27 בדצמבר 2023)
חלק מאמצעי לחימה שאותרו באזור בית החולים (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2023)      חלק מאמצעי לחימה שאותרו באזור בית החולים (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2023)
חלק מאמצעי לחימה שאותרו באזור בית החולים (דובר צה”ל, 27 בדצמבר 2023)
 • דרום הרצועה: הפעילות באזור ח’אן יונס הורחבה ובמהלכה זיהו הלוחמים תשתית תת קרקעית במסגד. באחד החדרים הופעל מטען וירי על הכוחות. במקביל החלה פעילות באזור ח’רבת ח’זאעה, בסמוך לגבול ישראל, משם יצאו בשבעה באוקטובר המחבלים שתקפו את קיבוץ ניר עוז. (דובר צה”ל, 28,27 בדצמבר 2023).
אמצעי לחימה שנמצאו במסגד (דובר צה"ל, 28 בדצמבר 2023)
אמצעי לחימה שנמצאו במסגד (דובר צה”ל, 28 בדצמבר 2023)
 • כתב ערוץ אלג’זירה ציין כי כוחות צה”ל פועלים מכיוון צפון, דרום ומזרח העיר ח’אן יונס (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 27 בדצמבר 2023)
התמרון הקרקעי של צה"ל באזור ח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 27 בדצמבר 2023)
התמרון הקרקעי של צה”ל באזור ח’אן יונס (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 27 בדצמבר 2023)
תקיפת צה"ל ברפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 28 בדצמבר 2023)
תקיפת צה”ל ברפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 28 בדצמבר 2023)
ניהול המערכה
 • כלי התקשורת הפלסטיניים דיווחו על 195 פלסטינים הרוגים ו-325 פצועים ביממה האחרונה בעשרות תקיפות מהיבשה האוויר והים שביצעו כוחות צה”ל ברחבי הרצועה. בין האזורים שהותקפו מחנה הפליטים אלשאטי ושכונות אלתפאח, אלדרג’ ושיח’ רצ’ואן בעיר עזה, דיר אלבלח, מחנה הפליטים אלנציראת, ח’אן יונס ורפיח (אלקדס, 28 בדצמבר 2023).
 • הזרוע הצבאית של חמאס גדודי עז אלדין אלקסאם, פרסמה הודעה בה דיווחה, כי פעיליה תקפו כוח צה”ל שהתבצר בבית באזור ג’באליא העיר באמצעות שימוש, בפעם הראשונה, ברקטה נגד ביצורים מדגם RPO-A (ערוץ הטלגרם של שהאב, 27 בדצמבר 2023). הזרוע הצבאית של חמאס גם הודיעה כי לוחמיה שיגרו טיל SAM-18 לעבר מסוק באזור אלצפטאוי בצפון העיר עזה, וטיל SAM-18 לעבר מסוק במזרח מחנה הפליטים ג’באליא (ערוץ הטלגרם של שהאב, 27 בדצמבר 2023). באתרים שונים צויין כי זו הפעם הראשונה שפעילי הזרוע הצבאית עושים שימוש בטיל זה (PALINFO, 27 בדצמבר 2023).
 • בתשובה לשאלה האם האבדות הרבות בקרב האוכלוסיה הפלסטינית עשויות להביא לויתורים בנושא הפסקת האש, אמר אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, כי הם פנו להפוגות זמניות, ברם ישראל הפרה אותן ושבה להרוג את הפלסטינים. לדבריו, דבקות חמאס בתנאי של הפסקת אש מלאה וכוללת אינה באה מתוך עקשנות או כדי לספוג אבידות נוספות, אלא משום שהם רוצים לסגור את הדלת בפני הישראלים כדי שלא יחזרו להרוג את הפלסטינים. הוא ציין כי כל המתווכים מבינים את הדרישה הזו ואת העמדה הפלסטינית (אתר Asharq News, 27 בדצמבר 2023).
 • בהתבטאות נוספת אמר חמדאן, כי “ההתנגדות” פועלת בכל האזורים שבהם נמצאים כוחות צה”ל, גם באזורים שישראל הכריזה שהיא השיגה בהם שליטה כמו בית חאנון וג’חר אלדיכ שבצפון הרצועה. לדבריו, ישראל מגלה היום ש”ההתנגדות” מוכנה למערכה ארוכת טווח, לאחר שחשבה שתוכל לממש את כל מטרותיה עד סוף השנה.
 • לגבי הקשר בין הנהגת חמאס ב”חוץ” לבין הנהגת חמאס ברצועה אמר כי ההנהגה ברצועה ממשיכה להנהיג ולפקד, גם אם נהרגו לה מספר בכירים. במקביל, מתנהל קשר רציף בין ההנהגה בשטח, ובראשם יחיא אלסנואר ומחמד אלצ’יף, וההנהגה בחוץ באמצעים שישראל לא הצליחה עד כה לחדור אותם. לדבריו, הם משתתפים בכל הדיונים בנוגע להחלטות, וההנהגה בחוץ מעודכנת בכל ההתפתחויות בשטח. הוא ציין, כי אין ספק שבניהול מערכה בסדר גודל כזה יש מרווחי פעולה גדולים בניהול ובשטח, אבל בסופו של דבר ישנן מדיניות ואסטרטגיה אחת וישנן החלטות בסיסיות שעל פיהן מתבצעת הפעילות.
 • הוא גם ציין כי מתקיים תיאום בשטח בין חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין וכי אפשר למצוא במנהרה של “גדודי אלקסאם” גם פעילים של “פלוגות ירושלים” וההיפך. אשר לקשר עם הבכירים בציר ההתנגדות באזור, אמר כי מתקיים עמם קשר, ומתקיימות התייעצויות תמידיות אבל הוא אינו יכול לפרט כרגע. לגבי תיאום עם חזבאללה אמר כי קיים קשר עם חזבאללה ברמת ההנהגה ובדרגי השטח בציינו, כי פעילות חזבאללה בדרום לבנון חשובה (חשבון X של ערוץ אלמנאר, 27 בדצמבר 2023).
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ- 1,300 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 501 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 167 מתחילת התמרון הקרקעי ב- 27 באוקטובר 2023). 129 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה, מהם 16 ילדים ונשים. 121 הוחזרו לישראל.
סוגיית החטופים
 • מחמוד אלמרדאוי, בכיר חמאס, אמר כי חמאס פתוחה לכל הצעה, אבל כדי שתוכל להיכנס למשא ומתן, התנאים שלה צריכים להתממש, קרי, הפסקת אש ונסיגת צה”ל מרצועת עזה. הוא הדגיש כי הפסקת האש כנקודת כניסה לכל משא ומתן היא קו אדום שאין ממנו חזרה, והוסיף כי העמדה שלהם ברורה, שלא הגיוני להיכנס למשא ומתן בזמן שישראל מנצלת את הדם הפלסטיני שהיא שופכת לשיפור תנאי המשא ומתן. אלמרדאוי סירב להתייחס להצעה המצרית המעודכנת להפסקת אש ואמר כי נושא זה נדון כרגע בדקדקנות והם אינם רוצים להגיב עליו.
 • זאהר ג’בארין, האחראי על תיק האסירים בחמאס, אישר כי חמאס אכן קיבלה מסמך ממצרים וגם ממדינות נוספות. הוא הוסיף כי הם מתייחסים לכל הרעיונות שמובילים להפסקת אש בפתיחות, ועד כה הנושא הזה לא נסגר, והדגיש כי עמדתם העקבית והתקיפה היא הפסקת אש קבועה (סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP), 28 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • ד”ר אשרף אלקדרה, דובר משרד הבריאות ברצועת עזה (הנשלט ע”י חמאס), עדכן ב-28 בדצמבר 2023 בשעות הצהריים כי מאז תחילת המלחמה נהרגו 21,320 פלסטינים ונפצעו 55,603 נוספים (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 28 בדצמבר 2023).
המצב ברצועה
 • דווח על תנועה ערה של תושבים במחנה הפליטים אלנציראת, במרכז הרצועה ופתיחת דוכני מסחר ברחוב הראשי. צוין, כי מחנה הפליטים אלנציראת הפך להיות עמוס מאד. זאת, בשל תושבים שהתפנו אליו מצפון הרצועה וממרכז הרצועה משום שהוא נחשב לאזור בטוח יחסית לעומת אזורים אחרים במחנות המרכז (ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בדצמבר 2023).
תנועה ערה של תושבים במחנה הפליטים אלנציראת
(ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בדצמבר 2023)
     תנועה ערה של תושבים במחנה הפליטים אלנציראת
(ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בדצמבר 2023)
תנועה ערה של תושבים במחנה הפליטים אלנציראת
(ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בדצמבר 2023)
מחנה אוהלים בדיר אלבלח, שהוקם עבור תושבים מפונים ממחנה הפליטים אלבריג'
 (ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בדצמבר 2023)
     מחנה אוהלים בדיר אלבלח, שהוקם עבור תושבים מפונים ממחנה הפליטים אלבריג'
 (ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בדצמבר 2023)
מחנה אוהלים בדיר אלבלח, שהוקם עבור תושבים מפונים ממחנה הפליטים אלבריג’
(ערוץ היוטיוב של ופא, 27 בדצמבר 2023)
חמאס
 • ההנהגה המרכזית של ברית הכוחות הפלסטיניים[1] קיימה פגישה בבירות בהשתתפות נציגי חמאס, הג’האד האסלאמי בפלסטין, החזית העממית – המפקדה הכללית, חזית המאבק העממי, חזית השחרור הפלסטינית, ארגון אלצאעקה, ו’פתח’-אנתפאצ’ה. המשתתפים הדגישו את עמדתה המאוחדת של “ההתנגדות” בדבר הצורך להפסיק בראש ובראשונה את “התוקפנות הציונית-אמריקנית”; להסיג את כוחות צה”ל מהרצועה; להכניס סיוע הומניטרי ודלק; להוציא פצועים לטיפולים בחו”ל; ולערוך עסקת חילופי חטופים על בסיס של “כולם תמורת כולם”. הם הדגישו את חשיבות איחוד העמדה והשורה הפלסטיניים מול ישראל ואת הצורך לארגן מחדש את הבית הפלסטיני לאחר הפסקת התוקפנות. הם הטילו על ממשל ארה”ב את האחריות המלאה למעשי הטבח נגד הפלסטינים (PALINFO, 27 בדצמבר 2023).
תצלום מהפגישה. ניתן לראות כי לחמאס ייצוג נכבד מאד: עלי ברכה, ע'אזי חמד, חסאם בדראן ואסאמה חמדאן. משתתפים נוספים בפגישה הם אחסאן עטאיא מהג'האד האסאלמי וטלאל נאג'י מהחזית העממית – המפקדה הכללית (מימין: PALINFO, 27 בדצמבר 2023; משמאל: אתר אלעהד, 27 בדצמבר 2023)
תצלום מהפגישה. ניתן לראות כי לחמאס ייצוג נכבד מאד: עלי ברכה, ע’אזי חמד, חסאם בדראן ואסאמה חמדאן. משתתפים נוספים בפגישה הם אחסאן עטאיא מהג’האד האסאלמי וטלאל נאג’י מהחזית העממית – המפקדה הכללית (מימין: PALINFO, 27 בדצמבר 2023; משמאל: אתר אלעהד, 27 בדצמבר 2023)
 • היומון הצרפתי לה פיגרו פרסם כתבה בה צוטט אסאמה חמדאן, בכיר בחמאס, שאמר כי חצי שעה לפני תחילת מבצע “מבול אלאקצא” קיבל צאלח אלעארורי, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, שיחת טלפון מיחיא אלסנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, אשר ביקש ממנו להזהיר את חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה (לה פיגרו, 27 בדצמבר 2023),
 • חמאס הגיבה לפרסום בציינה כי “כתבה זו מלאה בשקרים והמצאות”. עוד צוין שפרסום שקרי זה חושף מעבר לחוסר המקצועיות של היומון את “הציונות והגזענות” שלו ואת מגמת הכתיבה שלו (ערוץ הטלגרם של חמאס, 28 בדצמבר 2023).
 • ח’אלד משעל, מנהיג חמאס “בחוץ”, אמר בריאיון ליומון כי כרגע הם מוכנים לנהל משא ומתן על כל הנושאים בעקיפין עם ישראל, כלומר באמצעות המתווכים. הוא ציין שבבוא העת, ברגע שתוקם מדינה פלסטינית, הם ידונו בסוגיית ההכרה בישראל (לה פיגרו, 27 בדצמבר 223). חמאס מיהרה לפרסם הבהרה על הריאיון ובה צוין, כי העיתונאי דיווח את דעותיו האישיות ותגובותיו הפרטיות במאמר, ללא קשר להצהרות הברורות של משעל, שהדגיש בהן את הסירוב להכיר בישות הציונית (ערוץ הטלגרם של חמאס, 27 בדצמבר 2023).
סוגיית “היום שאחרי”
 • “מקור מצרי” המעורה במהלכים המצריים בנושא המגעים להפסקת אש, אמר כי ממשל ארה”ב תומך בהשקפה לפיה חמאס לא צריכה להיות בעלת השליטה בהנהגה ברצועת עזה לאחר סיום המלחמה. “המקור” ציין כי בכירים מצרים העבירו במהלך פגישות שערכו את המסר כי מצב בו חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין אינם חלק מגורמי ההחלטה ברצועת עזה לאחר המלחמה הוא לא מציאותי, ומוטב לחפש פתרונות שיהיו בקונצנזוס ויתאימו להרכב הפוליטי של הרצועה. לדברי “המקור” ארה”ב לא נלהבת לסיים את המלחמה לפני שתהיה הסכמה לגבי צורת הממשל ברצועת עזה באופן שיבטיח את ביטחון ישראל ויבטיח שאירועי ה-7 באוקטובר לא יישנו . מצרים חותרת להכין הצעה אשר לא תשלול את מקומה של חמאס בזירה העזתית, כשותפה אך לא כשחקנית ראשית. הוא ציין שההצעה המצרית כבר תוקנה יותר מפעם אחת במהלך השבועיים האחרונים בעקבות מגעים עם הצדדים ועם שאר המתווכים. המקור גם חשף כי בימים האחרונים הייתה התכתבות בין יחיא אלסנואר יו”ר הלשכה המדינית של חמאס ברצועת עזה, ללואא’ עבאס כאמל ראש המודיעין הכללי במצרים, שהציגה את עמדת הנהגת הזרוע הצבאית וההנהגה בשטח בנושא הקווים הכלליים שהם יסכימו להם. המקור ציין כי המכתב של אלסנואר לכאמל לא חידש כלל והוא אותו מסר אשר העביר אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של התנועה, בעת ביקורו בקהיר (אלערבי אלג’דיד, 28 בדצמבר 2023)

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • נמשכו תקיפות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל, ריכוזי כוחות על גבול הצפון ומטרות אזרחיות. במהלך היממה האחרונה קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע שלוש תקיפות באמצעות שיגור רקטות גראד וברכאן, ירי תותחים ושיגור כלי טיס בלתי מאוישים )ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 27 בדצמבר 2023).
 • ב-27 בדצמבר 2023 בשעות האחר הצהרים שוגר מטח של כשלושים רקטות לעבר קריית שמונה. נזק נגרם לרכוש. חזבאללה הודיע כי שיגור הרקטות בוצע בתגובה לפגיעה בבתי אזרחים בבנת ג’בל וכתמיכה ברצועה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 27 בדצמבר 2023). בשעות אחר הצהרים זוהו שלושה כלי טיס עוינים שחצו משטח לבנון ונפלו במרחב הר דב (דובר צה”ל, 26 בדצמבר 2023). 
 כלי טיס בלתי מאויש של חזבאללה במעוף לתקיפה באזור הר דב     ענן אבק מתמר לאחר הפגיעה )ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 28 בדצמבר 2023)
מימין: כלי טיס בלתי מאויש של חזבאללה במעוף לתקיפה באזור הר דב. משמאל: ענן אבק מתמר לאחר הפגיעה )ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 28 בדצמבר 2023)
 • מטוסי קרב של חיל האוויר ביצעו בתגובה תקיפה ממוקדת נגד יעדי טרור בשטח לבנון. במסגרת התקיפה, הושמדו מספר תשתיות טרור לצד אתרים צבאיים של חזבאללה (דובר צה”ל, 27 בדצמבר (2023).
 • עלי שעיב, כתב ערוץ אלמנאר, דיווח כי מטוסי קרב ביצעו תקיפות נגד העיירה ראמיה (Ramya), בדרום לבנון וכקילומטר וחצי מצפון-מזרח לזרעית (חשבון X של עלי שעיב, 28 בדצמבר 2023).
 תקיפת תשתיות טרור של חזבאללה (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2023)    תקיפות אוויריות המיוחסות לישראל נגד העיירה ראמיה, בדרום לבנון (חשבון X של עלי שעיב, 28 בדצמבר 2023)
מימין: תקיפת תשתיות טרור של חזבאללה (דובר צה”ל, 27 בדצמבר 2023).
משמאל: תקיפות אוויריות המיוחסות לישראל נגד העיירה ראמיה, בדרום לבנון (חשבון X של עלי שעיב, 28 בדצמבר 2023)
שימוש של חזבאללה במצלמות טלה-פוטו
 • בהקשר לירי של טילים מונחים לעבר מטרות צבאיות ואזרחיות בישראל, פורסמה לאחרונה תמונה, בה נראה משגר טיל מונחה ולצידו מצלמה בעלת עדשת טלה-פוטו (Telephoto Lens), המאפשרת צילום מרחוק (חשבון X של עלי ע’נדור, אשר עלי שעיב צייץ מחדש, 27 בדצמבר 2023).
משגר הכולל טיל מונחה ומצלמה 
(חשבון X של עלי ע'נדור, אשר עלי שעיב צייץ מחדש, 27 בדצמבר 2023)
משגר הכולל טיל מונחה ומצלמה
(חשבון X של עלי ע’נדור, אשר עלי שעיב צייץ מחדש, 27 בדצמבר 2023)
הרוגים בלבנון
 • בדברים שנשא חסן פצ’לאללה, חבר סיעת חזבאללה בפרלמנט, בהלווייתם של שלושת ההרוגים בתקיפה בבנת ג’ביל, אמר כי “ההתנגדות” לא תסבול פגיעה באזרחים. הוא ציין שכל פשע מגביר את נחישותם להישאר והזהיר כי “שום פשע נגד אזרחים לא יעבור מבלי שישראל תשלם על כך את המחיר (אלנשרה, 27 בדצמבר 2023).
 • מארק דרייפוס (Mark Dreyfus), שר החוץ האוסטרלי בפועל, אישר כי שניים מההרוגים, אבראהים בזי ושרוק חמוד, הינם אזרחים אוסטרלים. הוא ציין כי אחד מהם הוא, ככל הנראה, פעיל חזבאללה, והדגיש כי חזבאללה הוא ארגון טרור וכי קשר עם הארגון מהווה עבירה פלילית לכל אזרח אוסטרלי (abc News, 28 בדצמבר 2023).
מסע ההלוויה, ארונות הקבורה עטופים בדגלי חזבאללה (אלמנאר, 27 בדצמבר 2023)
מסע ההלוויה, ארונות הקבורה עטופים בדגלי חזבאללה (אלמנאר, 27 בדצמבר 2023)
יוניפי”ל
 • כוח יוניפי”ל הודיע על פציעת חייל ונזק שנגרם לכלי רכב מתקיפה שבוצעה על ידי קבוצת צעירים בעיירה אלטיבה, בדרום לבנון. נמסר, כי תקיפות אלו אינן רק ברות גינוי אלא שהן גם מפרות את החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו”ם והחוק הלבנוני וכי חופש התנועה של החיילים חיוני, כדי להשיב את הביטחון והיציבות לאורך קו הגבול. הארגון הבהיר, כי ימשיך במשימה וקרא לרשויות בלבנון לחקור את האירוע ולהעמיד את האחראיים לדין (ערוץ הטלגרם של יוניפי”ל, 28 בדצמבר 2023).
תושבי דרום לבנון
 • נאצר יאסין, השר לאיכות הסביבה בממשלת המעבר בלבנון, אמר כי מספר העקורים מדרום לבנון עומד על 78 אלף בני אדם. לדבריו, 97% מהם שכרו בתים חלופיים או שוהים אצל קרובי משפחה, ו-3% בלבד שוהים במרכזי עקורים (אלאח’באר, 28 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות ביטחון ישראלים בשיתוף יחידת הסייבר ביחידת להב 433 של משטרת ישראל, פעלו ברחבי יהודה ושומרון ועצרו 21 מבוקשים החשודים במעורבות במימון פעילות חמאס. במהלך המבצע אותרו כספים המשמשים למימון פעילות טרור בשווי של עשרות מיליוני שקלים, מסמכים, מערכות הקלטה וטלפונים. בעקבות זאת, פתחה יחידת הסייבר בלהב 433 בחקירה משותפת עם כוחות הביטחון, הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ורשות המיסים, נגד חשודים תושבי יהודה ושומרון בחשד כי הם היו מעורבים בפעילות למימון חמאס, באמצעות כספים דיגיטליים ומזומנים במסגרת פעילותם כנותני שירותים פיננסיים (דובר צה”ל, 28 בדצמבר 2023). גורם ביטחוני ציין, כי מדובר במבצע ראשון מסוגו שנועד לפגוע בערוצי המימון של חמאס ויתר ארגוני הטרור (תקשורת ישראלית, 28 בדצמבר 2023).
 • במהלך המבצע נתקלו הכוחות בעימותים אלימים, בירי ובידוי מטענים. בג’נין ירה כלי טיס של חיל האוויר לעבר חמושים שסיכנו את הכוחות (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 28 בדצמבר 2023).
  כספי הטרור שהוחרמו (אתר צה"ל, 28 בדצמבר 2023)
כספי הטרור שהוחרמו (אתר צה”ל, 28 בדצמבר 2023)
 • הפלסטינים סיקרו בהרחבה את הפעילות והבליטו בדיווחיהם את הנזקים שנגרמו למשרדי החלפנות ולסביבה. לטענתם, הכוחות הישראליים פשטו על חמישה משרדי חלפנות והחרימו כעשרה מיליון ₪. להגדרתם, מדובר ב”מלחמה כלכלית” של ישראל נגד הפלסטינים. במהלך פעילות הכוחות בראמאללה תועדו השלכת בקבוקי תבערה וחפצים כבדים על כלי הרכב של הכוחות מגגות מבנים (מען, ערוץ אלערבי, 28 בדצמבר 2023). דווח על שני הרוגים פלסטינים בראמאללה ובשכם במהלך העימותים (ופא, 28 בדצמבר 2023).
השלכת בקבוקי תבערה וחפצים כבדים על כלי הרכב של כוחות הביטחון מגגות מבנים במהלך פעילותם בראמאלה (ערוץ היוטיוב ופא, 28 בדצמבר 2023)
השלכת בקבוקי תבערה וחפצים כבדים על כלי הרכב של כוחות הביטחון מגגות מבנים במהלך פעילותם בראמאלה (ערוץ היוטיוב ופא, 28 בדצמבר 2023)

חזרה לעיקרים

איראן
 • עלי ח’אמנהאי, מנהיג איראן, התפלל על ארונו של סיד רצ’י מוסוי, בכיר משמרות המהפכה שחוסל בסוריה, בפתח טקס ההלוויה שלו. ח’אמנהאי מסר תנחומים למשפחתו והביע הערכה על פועלו. בטקס השתתפו גם מפקד משמרות המהפכה, חסין סלאמי, ומפקד כוח קדס, אסמאעיל קאא’ני (תסנים, 28 בדצמבר 2023).
 • רמצ’אן שריף, דובר ממשמרות המהפכה טען במסיבת עיתונאים כי הם רואים כיום במבצע “מבול אלאצקא” אחת הנקמות על חיסול קאסם סלמיאני בידי האמריקנים וישראל. מספר שעות לאחר מכן, פרסמה חמאס הכחשה לדבריו של שריף. בהודעה צוין כי חמאס הבהירה מספר פעמים את המניעים ואת הסיבות לפרוץ המבצע, ובראשן “הסכנות המאיימות על מסגד אלאקצא”, והדגישה כי פעולות ההתנגדות הפלסטיניות מתבצעות בתגובה לנוכחות ישראל והתוקפנות המתמשכת נגד הפלסטינים ומקומותיהם הקדושים (ערוץ הטלגרם של חמאס, 27 בדצמבר 2023).
 • חסין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה, חיזק את דברי חמאס לאחר שבטקס האשכבה של סיד רצ’י מוסוי, אמר, כי מבול אלאקצא הייתה פעולה פלסטינית לחלוטין, תוכננה על ידי הפלסטינים עצמם ובוצעה על ידם ללא התערבות מצד גורם חיצוני כלשהו. הוא ציין, כי בניגוד לדבריו של דובר משמרות המהפכה, מבול אלאקצא והנקמה על חיסול קאסם סלימאני הם שני עניינים נפרדים. סלאמי הוסיף, כי כל אחד ממרכיבי “חזית ההתנגדות” פועלים באופן עצמאי ומקבלים החלטות בעצמם חרף קשרי האמון בינם לבין איראן. לדבריו, חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין מייצרים נשק בעזה, להתנגדותם אין סוף ולציונים אין יכולת להמשיך ולפעול נגד תושבי רצועת עזה. עוד אמר סלאמי, כי סיד רצ’י היה אחד ממפקדי משמרות המהפכה בעלי הניסיון הרב ביותר והמשפיעים ביותר בחזית ההתנגדות. חיסולו נובע מחולשותיו של “המשטר הציוני” והנקמה על מותו תהיה באמצעות מחיקתה של ישראל מעל פני האדמה (פארס, 28 בדצמבר 2023). 
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על תקיפת הבסיס האמריקני ליד שדה התעופה בארביל באמצעות כלי טיס בלתי מאויש זאת לדבריהם, בהמשך להתנגדות לכוחות הכיבוש האמריקני בעיראק ובאזור ולמעשי הטבח של ישראל ברצועה עזה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האלסאמית, 27 בדצמבר 2023).
 • לאחר פרסום הודעת קבלת האחריות, הודיע ארגון הלוחמה בטרור בחבל הכורדי כי כוחות הקואליציה בהובלת ארה”ב יירטו כלי טיס בלתי מאויש באזור ארביל וכי לא נגרם נזק (דף הפייסבוק של הארגון ללוחמה בטרור, 27 בדצמבר 2023).
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על “תקיפת מרכז ריגול טכני ב-27 בדצמבר 2023 בשעות הבוקר, המזוהה עם “הישות הציונית” מצפון מזרח לארביל, כמו כן קיבלה אחריות על תקיפת מטרה חיונית דרומית לאליעד (שברמת הגולן). (ערוץ הטלגרם ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 27 בדצמבר 2023).
הזירה הבינערבית
סעודיה
 • בנאום השנתי, שנשא מחמד בן סלמאן, יורש העצר הסעודי, בשם אביו המלך סלמאן בפני מועצת השורא הוא הדגיש כי סעודיה פועלת לגיבוש מתווה ערבי-אסלאמי במטרה לעצור את התוקפנות ברצועת עזה. הוא ציין שהגישה הנחרצת של סעודיה מבוססת על כיבוד הריבונות הלאומית של כל המדינות (אלערביה, 27 בדצמבר 2023).
סוריה
 • משרד החוץ הסורי שלח מכתבים למזכ”ל האו”ם ולנשיא מועצת הביטחון בדבר התקיפה שביצעה ישראל לטענתם בדמשק ב-25 בדצמבר 2023 שגרמה למותו של היועץ הצבאי בשגרירות איראן בדמשק סיד רצ’י מוסוי. לדברי המכתב הדבר מהווה הפרה בוטה של אמנת וינה ליחסים דיפלומטיים. המשרד קרא למועצת הביטחון לשאת באחריות ולשים קץ למדיניות הישראלית המאיימת להצית את האזור ולדחוף אותו להסלמה המאיימת על השלום והביטחון האזורי והבינלאומי (סאנא, 28 בדצמבר 2023).
 • פיצל אלמקדאד, שר החוץ הסורי, מסר לאיראן בטקס הנצחה רשמי לסיד רצ’י מוסוי שנערך בשגרירות איראן בדמשק תנחומים על מותו בשם ממשלת סוריה. הוא ציין שישראל תשלם על פשע זה בקרוב. הוא גם הדגיש כי “פשע זה” יכול היה להתבצע רק בשיתוף עם ארה”ב המהווה חלק קבוע מההרג ומהתוקפנות שפקדה את העם הפלסטיני ברצועה וכן את העם הסורי (SNN, 27 בדצמבר 2023).
הזירה הבינלאומית
ארה”ב
 • הבית הלבן בירך על מינויה של סיגריד קאאח כנציגת האו״ם לסוגיה ההומניטרית, והגדיר את המהלך כצעד חשוב במסגרת מאמצי הממשל והאו״ם להרחבת הסיוע לרצועה. בבית הלבן הביעו צפייה לשיתוף הפעולה עימה (אתר הבית הלבן, 27 בדצמבר 2023).
תורכיה
 • האכאן פידאן, שר החוץ התורכי, שוחח עם אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, על ההתפתחויות ברצועת עזה והדגיש את ההכרח להגיע להפסקת אש ולהתחיל במשא ומתן לשלום קבוע בהקדם האפשרי (אנטוליה, 27 בדצמבר 2023).
 • בנאום שנשא רג’פ טייפ ארדואן, נשיא תורכיה, אמר כי פעולות ממשלת ישראל ברצועת עזה “לא שונות מאלו של היטלר”. לדבריו, ישראל בנתה מחנות כפי שהנאצים בנו וכי הפשיזם שולט בארה”ב ובאירופה ולכן אף אחד לא הורשה לדבר על התוקפנות הישראלית. ארדואן גם מתח ביקורת על המוסדות המשמשים כשליחי הדמוקרטיה כגון האו”ם, העיתונות והאיחוד האירופי אשר לדבריו, נכשלו בסוגית רצועת עזה כמו שנכשלו גם הארגונים הבינלאומיים והאוניברסיטאות המערביות (אנטוליה, 27 בדצמבר 2023).

[1] "ברית הכוחות הפלסטיניים" היא מסגרת של "ארגוני הסירוב", הארגונים הפלסטיניים שהתנגדו להסכם אוסלו. היא הוקמה בשנת 1993, ומנתה בתחילה עשרה ארגונים. ב-1998 פרשו ממנה החזית העממית והחזית הדמוקרטית. המסגרת אינה פעילה מאז האנתיפאדה השנייה. ↑