מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-27 בדצמבר 2023, 13:00)

תיעוד פעילות כוחות צה

תיעוד פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2023)

תיעוד פעילות כוחות צה

תיעוד פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2023)

תושבים מתפנים ממחנה הפליטים אלבריג' (ערוץ היוטיוב של ופא, 26 בדצמבר 2023)

תושבים מתפנים ממחנה הפליטים אלבריג' (ערוץ היוטיוב של ופא, 26 בדצמבר 2023)

תושבים מתפנים ממחנה הפליטים אלבריג' (ערוץ היוטיוב של ופא, 26 בדצמבר 2023)

תושבים מתפנים ממחנה הפליטים אלבריג' (ערוץ היוטיוב של ופא, 26 בדצמבר 2023)

אנס אלשריף מתעד את ההרס בג'באליא (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 26 בדצמבר 2023)

אנס אלשריף מתעד את ההרס בג'באליא (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 26 בדצמבר 2023)

אנס אלשריף מתעד את ההרס בג'באליא (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 26 בדצמבר 2023)

אנס אלשריף מתעד את ההרס בג'באליא (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 26 בדצמבר 2023)

פגיעת טיל מונחה במבנה בדוב

פגיעת טיל מונחה במבנה בדוב"ב ) ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 26 בדצמבר 2023)

הריסות בית משפחת בזי בבנת ג'ביל (חשבון X של מחמד פרחאת, 27 בדצמבר 2023)

הריסות בית משפחת בזי בבנת ג'ביל (חשבון X של מחמד פרחאת, 27 בדצמבר 2023)

הריסות בית משפחת בזי בבנת ג'ביל (חשבון X של מחמד פרחאת, 27 בדצמבר 2023)

הריסות בית משפחת בזי בבנת ג'ביל (חשבון X של מחמד פרחאת, 27 בדצמבר 2023)

הפעילות שנערכה בראמאללה (ערוץ X של TVyemenshabab, 26 בדצמבר 2023).

הפעילות שנערכה בראמאללה (ערוץ X של TVyemenshabab, 26 בדצמבר 2023).

אבו מאזן בראיון (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 26 בדצמבר 2023)

אבו מאזן בראיון (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 26 בדצמבר 2023)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • גזרת הלחימה: כוחות צה”ל המשיכו לתקוף יעדי טרור, חוליות מחבלים ותשתיות צבאיות ברצועת עזה. שני מוקדי הפעילות העיקריים ביממה האחרונה היו שכונות אלדרג’ ואלתפאח בעיר עזה ומחנות הפליטים שבמרכז הרצועה. במקביל, נמשכה הפעילות בח’אן יונס. הפלסטינים דיווחו על ירי ארטילרי אינטנסיבי של צה”ל לעבר מזרח אלבריג’ ואלמע’אזי, ירי פגזים לעבר מזרח ח’אן יונס, תקיפות צה”ל באזור ג’באליא ובית חאנון בצפון הרצועה ובמזרח העיר עזה.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,300 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 498 חיילים וקצינים. 129 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה, מהם 16 ילדים ונשים. 121 הוחזרו לישראל.
 • סוגיית החטופים: התפרסמו דיווחים אודות הצעה מצרית מעודכנת הכוללת שלושה שלבים; הפסקת אש, החזרת חטופים ושחרור אסירים פלסטינים. גורמי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין הדגישו, כי עד כה אין חדש בנושא וכי הם דבקים בעמדתם לפיה הם יחלו במשא ומתן רק לאחר הפסקת אש כוללת.
 • רצועת עזה: דווח כי גורמים מצריים פועלים להסדרת “היום שאחרי” וכי הם עומדים בקשר בנושא עם הנהגת חמאס “בחוץ”.
 • גזרה צפונית: חזבאללה קיבל אחריות על ביצוע תשע תקיפות. בירי טיל נ”ט שבוצע לעבר כנסייה באיקרית נפצעו אזרח ומספר חיילים. באחד המקרים אותר שיגור טיל נ”ט סמוך למסגד בדרום לבנון. כוחות צה”ל הגיבו בירי ובתקיפות מהאוויר.
 • יהודה ושומרון: ראשי הרשות הפלסטינית עוסקים “ביום שאחרי”. בראיון שהעניק אבו מאזן, יו”ר הרשות הפלסטינית, הוא הדגיש כי הרשות מוכנה לשאת באחריות, כפי שהיא נושאת לדבריו כעת, על רצועת עזה וכי כבר היום יש לה נוכחות ברצועת עזה כך שהיא תוכל לשאת באחריות.
 • איראן: בכירי איראן המשיכו להגיב על הריגתו של סיד רצ’י מוסוי ולאיים על ישראל בתגובה קשה.
 • מיליציות פרו איראניות: מטוס קרב של חיל-האוויר יירט מטרה אווירית עוינת במרחב הים האדום שהייתה בדרכה לשטח ישראל. דובר החות’ים דיווח, כי כוחות חיל האוויר שלהם תקפו מטרות צבאיות באזור אילת ובאזורים נוספים “בפלסטין הכבושה” באמצעות מספר כלי טיס לא מאוישים.
זירת הלחימה
 • כוחות צה”ל המשיכו לתקוף יעדי טרור, חוליות מחבלים ואתרים צבאיים ברצועת עזה. שני מוקדי הפעילות העיקריים ביממה האחרונה היו שכונות אלדרג’ ואלתפאח בעיר עזה ומחנות הפליטים שבמרכז הרצועה. במקביל, נמשכה הפעילות בח’אן יונס.
תיעוד פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2023)    תיעוד פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2023)
תיעוד פעילות כוחות צה”ל (דובר צה”ל, 27 בדצמבר 2023)
 • עבדאללה מקדאד, כתב ערוץ אלערבי, דיווח, כי במהלך הלילה נמשך ירי ארטילרי אינטנסיבי של צה”ל לעבר מזרח אלבריג’ ואלמע’אזי וירי פגזים לעבר מזרח ח’אן יונס. כמו כן, נמשכו תקיפות צה”ל באזור ג’באליא ובית חאנון בצפון הרצועה ובמזרח העיר עזה (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 27 בדצמבר 2023). כלי תקשורת פלסטינים דיווחו על 241 הרוגים וכ-380 פצועים ביממה האחרונה (מען, 27 בדצמבר 2023).
 • צפון הרצועה: הושגה שליטה מבצעית בשכונות זיתון, אלשג׳אעיה, אלרמאל ומחנה הפליטים אלשאטי שהיוו מוקדי שליטה מרכזיים של חמאס ברצועה. במהלך הפעילות חוסלו מאות מחבלים והושמדו תשתיות רבות (דובר צה”ל, 26 בדצמבר 2023).
תקיפת מחבלים במרחב אלשג'אעיה (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2023)    תקיפת מחבלים במרחב אלשג'אעיה (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2023)
תקיפת מחבלים במרחב אלשג’אעיה (דובר צה”ל, 27 בדצמבר 2023)
 • מרכז הרצועה: כוחות צה”ל החלו לפעול להכרעת גדודי חטיבת מחנות המרכז של הזרוע הצבאית של חמאס. במסגרת זאת החלו הכוחות לפעול נגד תשתית חמאס במחנה הפליטים אלבריג’. יצוין כי זוהי זירת לחימה קשה בה שכונות אזרחיות צפופות. בשעות הראשונות של הלחימה במחנה הפליטים אלבריג׳, אותר פיר שמוביל למנהרה רחבה. כמו כן אותר מתחם אימונים בו נמצאו אמצעי לחימה רבים (דובר צה”ל, 26 בדצמבר 2023).
פירים תת קרקעיים שאותרו במרחב (דובר צה"ל, 26 בדצמבר 2023)      פירים תת קרקעיים שאותרו במרחב (דובר צה"ל, 26 בדצמבר 2023)
פירים תת קרקעיים שאותרו במרחב (דובר צה”ל, 26 בדצמבר 2023)
 • באסל ח’לף, כתב ערוץ אלערבי, אשר דיווח ממחנה הפליטים אלבריג’, ציין כי במקום תנועה דלילה מאד של תושבים, וכי רובם נערכים להתפנות מהמקום. הוא ציין, כי ברקע נשמעים קולות ירי ותקיפות של צה”ל ומרחוק נצפים ענני העשן (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 27 בדצמבר 2023).
כתב ערוץ אלערבי מדווח ממחנה הפליטים אלבריג' 
 (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 27 בדצמבר 2023)
     כתב ערוץ אלערבי מדווח ממחנה הפליטים אלבריג' 
 (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 27 בדצמבר 2023)
כתב ערוץ אלערבי מדווח ממחנה הפליטים אלבריג’ (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 27 בדצמבר 2023)
 • העיר עזה: נמשכה הפעילות בשכונות אלדרג’ ואלתפאח. הכוחות מבצעים פשיטות יזומות בשטח, חושפים פירי מנהרות רבים ומאתרים אמצעי לחימה רבים, כולל בבתי אזרחים (דובר צה”ל, 26 בדצמבר 2023).
 • דרום הרצועה: אבראהים קנן, כתב ערוץ אלע’ד בח’אן יונס, דיווח כי כוחות צה”ל ממשיכים לתקוף שכונות בצפון, מרכז ודרום ח’אן יונס. בנוסף, ממשיך צה”ל לבצע ירי פגזים לעבר עבסאן וח’זאעה, שממזרח לעיר, וכי שם מתנהלת לחימה עזה (ערוץ אלע’ד, 27 בדצמבר 2023).
תקיפות צה"ל באזור ח'זאעה במזרח ח'אן יונס 
(חשבון X של QUDSN, 27 בדצמבר 2023)
תקיפות צה”ל באזור ח’זאעה במזרח ח’אן יונס
(חשבון X של QUDSN, 27 בדצמבר 2023)
תגובות למהלכי הלחימה
 • במסיבת עיתונאים שערך אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, בבירות בנושא ההתפתחויות במלחמה, אמר כי ביומיים האחרונים ביצע צה”ל “פשעים מחרידים” נגד אזרחים חסרי מגן במרכז רצועת עזה, במחנות אלמע’אזי, אלבריג’ ואלנציראת, ובח’אן יונס. זאת לדבריו, כנקמה על כשלונו המהדהד מול הזרוע הצבאית של חמאס. לדבריו, ישראל עושה שימוש נגד הפלסטינים, בכל סוגי הנשק והתחמושת האסורים שאף צבא לא השתמש בהן מעולם באזורים אזרחיים. כך למשל היא השתמשה בפצצות תבערה באזורים שהוכרזו כבטוחים עבור האזרחים (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה מבאשר, 26 בדצמבר 2023).
 • בהתבטאות נוספת אמר אסאמה חמדאן שישראל מנסה עתה לשנות את הטקטיקות שלה בשטח כדי לסגת לאחור צעד אחר צעד וכי הדיבורים על נסיגה ואזור חיץ הם טקטיקה שתיכשל, כפי שנכשלו הטקטיקות הקודמות. לדבריו, הרגע שבו ישראל תודה בכישלונה קרב, כיוון שהביקורות בישראל על המלחמה גוברות (חשבון X של ערוץ אלערבי, 26 בדצמבר 2023).
 • מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, ציין כי הנהגת חמאס חותרת להפסיק לחלוטין את התוקפנות ומעשי הטבח נגד הפלסטינים, וכי הפלסטינים לא רוצים הפוגות זמניות ורגיעה קצרה, שאחריהן חוזרת ישראל לתקיפות, הרג ומעשי טבח, כמו מה שקרה בבית חאנון, ג’באליא ואלשיח’ רצ’ואן. הוא הדגיש כי מטרת ישראל היא לקחת מ”ההתנגדות” את קלף השבויים כדי להמשיך במלחמתה הנפשעת נגד הפלסטינים וההתנגדות (חשבון X של מוסא אבו מרזוק, 27 בדצמבר 2023).
 •  נאצר אבו שריף, נציג הג’האד האסלאמי באיראן, אמר כי הפלסטינים מתעקשים על הפסקת אש כוללת ושחרור כל האסירים הפלסטינים, והדגיש כי העם הפלסטיני לא יקבל כל אפוטרופסות חיצונית. הוא אמר כי אין להם עד כה נתונים מדויקים בנושא אבידות ההתנגדות, שכן המלחמה עדיין נמשכת, וכי הם לא מזלזלים בצה”ל, ויכול להיות שהוא חשף כמה מנהרות, אבל אפילו המנהרות שנחשפות, או ש”ההתנגדות” ממלכדת אותן, או שלוחמי “ההתנגדות” יוצאים מהן וגורמים לכוחות צה”ל אבדות גדולות (אירנ”א בערבית, 27 בדצמבר 2023).
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ- 1,300 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 498 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 164 מתחילת התמרון הקרקעי ב- 27 באוקטובר 2023). 129 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה, מהם 16 ילדים ונשים. 121 הוחזרו לישראל.
סוגיית החטופים
 • סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP) דיווחה כי ראתה מסמך בו הצעה מצרית “מעודכנת” הכוללת שלושה שלבים. ההצעה כוללת הפסקת אש למשך 48 שעות לפני תחילת יישומה כדי לאפשר להגיע להסכמה על שמות המשוחררים בשלבים הראשון והשני באמצעות משא ומתן עקיף שייערך במצרים (סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP), 27 בדצמבר 2023):
  • הפוגה הומניטרית בת עשרה ימים שבמהלכה תשחרר חמאס את כל האזרחים החטופים, ילדים, נשים וקשישים, בתמורה, תשחרר ישראל מספר הולם, שיוסכם עליו, של אסירים פלסטינים מבתי הכלא הישראליים. השלב הראשון כולל גם הפסקת אש מוחלטת בכל רצועת עזה ומדבר על כך שכוחות צה”ל יתפרסו הרחק מריכוזי האוכלוסייה ויאפשרו תנועת אזרחים מדרום הרצועה צפונה, לרבות תנועת מכוניות ומשאיות. שלב זה כולל גם הפסקת כל סוגי הטיסות הישראליות, לרבות מטוסי סיור, והגברת הכנסת הסיוע ההומניטרי, לרבות לאזורי צפון הרצועה.
  • שחרור כל החיילות שבידי חמאס בתמורה לשחרור מספר אסירים פלסטינים שיוסכם על ידי שני הצדדים. מסירת כל הגופות המוחזקות בידי שני הצדדים מאז 7 באוקטובר. שלב זה יימשך שבעה ימים על פי אותם סטנדרטים ונהלים של השלב הראשון.
  • משא ומתן במשך חודש על שחרור כל החיילים שבידי תנועת חמאס בתמורה לכך שישראל תשחרר מספר שיוסכם עליו של אסירים פלסטינים. שלב זה כולל גם היערכות מחדש של כוחות צה”ל מחוץ לרצועת עזה והמשך הפסקת כל הפעילות האווירית. חמאס מצדה תהיה מחויבת להפסיק את כל הפעילויות הצבאיות נגד ישראל.
 • אסאמה חמדאן ציין, כי בעת האחרונה התרבו הדיבורים על הצעות ויוזמות בנוגע למשא ומתן לעסקת חילופין, והדגיש את עמדתה המפורשת של חמאס בדבר הצורך והעדיפות לעצור את התוקפנות. לדבריו, חמאס קיבלה הצעות ויוזמות ממספר מדינות בנוגע למערכה, וחמאס פתוחה לכל היוזמות שישיגו הפסקה כוללת ויגשימו את האינטרסים של הפלסטינים. הוא הדגיש כי הפלסטינים אינם מחכים להפוגות זמניות, שיופרו ע”י ישראל אלא הם מחכים להפסקה כוללת של התוקפנות על כל צורותיה (ערוץ יוטיוב של אלג’זירה מבאשר, 26 בדצמבר 2023).
 • זאהר ג’בארין, האחראי על תיק האסירים בחמאס, אמר כי הדיבורים על הפוגה כאילו הנושא הוא רק החטופים הוא אשליה. לדבריו, הם פתוחים לכל רעיון או יוזמה שהצעד הראשון בהם הוא הפסקת אש, וכי יש תיאום בין כל הכוחות הפלסטינים והם דנים בכל רעיון שמוצע להם, ובלבד שהוא מדבר על הפסקת אש כוללת ברצועה. הוא ציין כי הם לא עסקו בהכנת רשימות אסירים, הם לא העלו אף שם ולא העלו בפניהם אף שם. הוא הדגיש כי הם ידונו בכך רק לאחר הפסקת אש כוללת ומלאה. לדבריו, ישראל ותומכיה מנסים לצמצם את הבעיה לנושא החטופים, אך הנושא הוא הסוגיות הקשורות לשחרור ולזכויות של הפלסטינים, ונושא האסירים הוא רק חלק קטן מהמערכה הזו (ערוץ היוטיוב של אלמיאדין, 26 בדצמבר 2023).
 • מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, ציין שכאשר החיילים הישראלים נשבו, הם נזכרו באזרחות המקורית שלהם והתחננו לעזרה בפני המדינות, וכי עשרות מדינות פנו לחמאס בבקשה לשחרר את אזרחיהן. כמו כן, חצי מיליון (מתושבי ישראל) עזבו מבלי שוב לארצותיהם המקוריות. הוא הדגיש כי כל המערב נזעק להגן על ישראל (“הפרויקט השברירי”) ולהילחם לצדה בחמאס, וכולם הובסו והעם הפלסטיני וההתנגדות ניצחו (חשבון X של מוסא אבו מרזוק, 26 בדצמבר 2023).
 •  רסמי אבו עיסא, האחראי על הקשרים הערביים בג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר בראיון מבירות כי עד כה אין חדש בנושא המגעים להפסקת אש, וכי ישנם ניסיונות של המתווכים להגיע לנוסחאות שונות, ברם, נתניהו נחוש להמשיך במלחמה מסיבות אישיות. לדבריו, הם הכריזו על עמדתם עוד לפני הביקורים בקהיר, ולפיה הם לא יכנסו לעסקת חילופין של “כולם תמורת כולם” לפני הפסקה מלאה של התוקפנות והסרת המצור. לדבריו, ישראל פועלת להחזיר את החטופים בכל צורה ללא כל התחייבות לסיים את התוקפנות. ישראל ממשיכה לבזבז זמן ומדברת רק על הפוגה זמנית, ולא הציגה עד כה שום דבר ברור. עוד ציין כי משלחת הג’האד האסלאמי בראשות זאיד אלנח’אלה עזבה את קהיר, וכי הם לא ישובו בקרוב לקהיר אם מצרים לא תחלץ מישראל הסכמה ברורה ומפורשת לתנאיהם (אתר ערוץ אלג’זירה מבאשר, 27 בדצמבר 2023).
רסמי אבו עיסא (אתר ערוץ אלג'זירה מבאשר, 27 בדצמבר 2023)
רסמי אבו עיסא (אתר ערוץ אלג’זירה מבאשר, 27 בדצמבר 2023)

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • ד”ר אשרף אלקדרה, דובר משרד הבריאות בעזה (הנשלט ע”י חמאס), עדכן נכון ל-27 בדצמבר בשעות הצהריים כי מאז תחילת המלחמה ברצועה נהרגו 21,110 פלסטינים ונפצעו 55,243 נוספים (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 27 בדצמבר 2023).
 • דווח על מותו של ח’מיס ג’ודת אלנג’אר, חבר המועצה המחוקקת מטעם חמאס, שנהרג יחד עם אשתו, שניים מילדיו ומספר נכדיו בתקיפת ביתו בח’אן יונס (אתר ערוץ “אלקאהרה אלאח’באריה”, 26 בדצמבר 2023). אלנג’אר, יליד 1949 מח’אן יונס, היה רופא מומחה למחלות דם ומחלות פנימיות, ומילא שורת תפקידים במערכת הבריאות ברצועה (פורום של משפחת אלנג’אר).
חמיס אלנג'אר (אתר khaberni, 26 בדצמבר 2023)
חמיס אלנג’אר (אתר khaberni, 26 בדצמבר 2023)
המצב ברצועה
 • בעקבות העמקת פעילות צה”ל במרכז הרצועה והירי המאסיבי באזור, ממשיכים תושבים ממחנה הפליטים אלבריג’ להתפנות לאזור דיר אלבלח ורפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 26 בדצמבר 2023)
תושבים מתפנים ממחנה הפליטים אלבריג' (ערוץ היוטיוב של ופא, 26 בדצמבר 2023)     תושבים מתפנים ממחנה הפליטים אלבריג' (ערוץ היוטיוב של ופא, 26 בדצמבר 2023)
תושבים מתפנים ממחנה הפליטים אלבריג’ (ערוץ היוטיוב של ופא, 26 בדצמבר 2023)
 • העיתונאי אנס אלשריף, המשמש גם ככתב ערוץ אלג’זירה בג’באליא, תיעד את ההרס הרב בעיר ג’באליא לאחר פעילות צה”ל. תושבים מקומיים שהתראיינו לכתבה טענו, כי הם לא הכירו את מקום מגוריהם לאחר פעילות צה”ל וכי הם לא ציפו להיקף הרס שכזה (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 26 בדצמבר 2023).
אנס אלשריף מתעד את ההרס בג'באליא (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 26 בדצמבר 2023)     אנס אלשריף מתעד את ההרס בג'באליא (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 26 בדצמבר 2023)
אנס אלשריף מתעד את ההרס בג’באליא (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 26 בדצמבר 2023)
 • ב-26 בדצמבר 2023 בשעות אחר הצהרים הודיע חברת התקשורת הפלסטינית פאלטל על ניתוק מוחלט של כל שירותי התקשורת ברצועת עזה. עוד נמסר כי למרות תנאי השטח המסוכנים, צוותים טכניים של החברה פועלים להשבת השירותים (חשבון X של חברת פאלטל, 26 בדצמבר 2023).
הצעת מצרים ל”יום שאחרי”
 • “מקור פלסטיני” הבקיא במאמצי קהיר להסדיר את נושא “היום שאחרי” המלחמה אמר כי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין לא דחו את היוזמה המצרית. לדבריו, הבכירים המצריים הדגישו בפני הרשות הפלסטינית שמה שהודלף בנוגע ליוזמה אינו סופי. לדברי המקור, מצרים ציינה כי היא תמצא דרך לקיים קשר ישיר עם חמאס ברצועת עזה כדי לדון בפרטי עסקה חדשה לאחר שכעת המגעים מתקיימים עם הנהגת התנועה בחו”ל. לדבריו, כעת יש תנודות בקשר בין ההנהגה בעזה להנהגה בחו”ל, ואין תקשורת רציפה עם ההנהגה בשטח. הוא ציין שחמאס לא סגרה את הדלת בפני משא ומתן על הפוגות זמניות שיסללו את הדרך להפוגה ארוכה, אך היא ממתינה לחוות דעתה של ההנהגה הצבאית. עוד חשף “המקור” כי מצרים משקיעה מאמצים לקיים מפגש בין פתח, חמאס והג’האד האסלאמי במצרים, אך הוסיף כי התנאים עדיין לא בשלו לכך (סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP, 27 בדצמבר 2023).
 • “מקורות” מסרו כי מסתמנת יוזמה פלסטינית לפיה מצרים תיזום דיאלוג לאומי לשילוב חמאס באש”ף. לדברי המקורות, הרשות הפלסטינית החליטה להרכיב משלחת שתגיע למצרים יחד עם היוזמה המיוחדת. עוד נמסר כי המשלחת תהיה מטעם אש”ף ובראשה יעמוד חסין אלשיח’, מזכיר הוועד הפועל. “המקורות” הבהירו כי היוזמה הפלסטינית הצפויה עוסקת בהקמת ממשלת פיוס לאומית ולא ממשלה “טכנוקרטית”. כמו כן, צוין כי הממשלה תכלול עצמאים שיוצעו על ידי הארגונים הפלסטיניים. המקורות הוסיפו כי היוזמה הפלסטינית כוללת השקת תכנית לשיקום הרצועה לאחר הקמת ממשלת הפיוס הלאומי (אלשרק, 26 בדצמבר 2023). יוזכר כי הוועד הפועל של אש”ף דחה את היוזמה המצרית להקמת ממשלה פלסטינית מחוץ לאחריות הארגון.
 • על רקע הדיווח על יוזמה של הרשות הפלסטינית לשילוב חמאס באש”ף והקמת ממשלת פיוס לאומית, מסר גורם רשמי באש”ף, כי יש להם מספר תנאים להסכמה לשילוב חמאס בארגון: על חמאס להגדיר עמדה ברורה לגבי מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967; עליה להציג מחויבות לאש”ף כנציג הלגיטימי הבלעדי של העם הפלסטיני ולעמוד בהתחייבויות הארגון. תנאים נוספים הם מחויבות ללגיטימציה ולחוק הבינלאומי כבסיס לפתרון הסכסוך, לצד התחייבות להתנגדות עממית ולא צבאית. (אלערביה, 27 בדצמבר 2023).
 • צברי צידם, סגן מזכיר הוועד המרכזי של פתח, אמר כי הם מקווים להשיג לכידות פלסטינית באמצעות תקשורת בין הארגונים השונים. עוד ציין, כי הם מברכים על כל מאמץ ערבי שמטרתו להגיע להפסקת אש (אלג’זירה מבאשר, 27 בדצמבר 2023).
 • מחמוד אלהבאש, יועץ אבו מאזן לענייני דת, והשופט השרעי העליון, אמר כי ההנהגה הפלסטינית תומכת בכל מאמץ שמטרתו לעצור את התוקפנות הישראלית ולהגן על הפלסטינים, ובכל מחיר. לדבריו, אש”ף הוא הנציג היחיד שמדבר בשם העם הפלסטיני, וענייני הפנים הם באחריות הפלסטינים, עוד, ציין, כי פלסטין היא המולדת של כל הפלסטינים, והם דוחים כל ניסיון לעקור בכוח כל פלסטיני ממולדתו (דף הפייסבוק של לשכת השופט השרעי העליון, 26 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • נמשכו תקיפות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל, ריכוזי כוחות על גבול הצפון ומטרות אזרחיות. במהלך היממה האחרונה קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע תשע תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט ורקטות, ירי ארטילרי, שיגור רקטות ברכאן וכלי טיס בלתי מאויש )ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 27-26 בדצמבר 2023).
 • כמה חיילי צה”ל נפצעו מירי שבוצע לעבר שומרה. בשעות אחר הצהריים שוגר טיל נ”ט לעבר ישראל. הטיל פגע בכנסייה באיקרית, ופצע אזרח בן שמונים שהגיע להתפלל בכנסייה לרגל חג המולד. כמה לוחמי צה”ל שהגיעו לפנותו נפצעו אף הם.
פגיעת טיל מונחה במבנה בדוב"ב
)ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 26 בדצמבר 2023)
פגיעת טיל מונחה במבנה בדוב”ב
(ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 26 בדצמבר 2023)
 • צה”ל הגיב בירי ארטילרי ובתקיפת תשתיות חזבאללה בשטח לבנון. בין השאר הותקף מבנה בו שהה מבצע ירי טיל הנ”ט לעבר הכנסייה. כמו כן זוהה כי הירי לעבר מרחב דובב בוצע סמוך למסגד בכפר יארון שבדרום לבנון (דובר צה”ל, 26 בדצמבר 2023).
 תקיפת תשתיות חיזבאללה.     תקיפת מבנה בו שהה המחבל אשר שיגר את טיל הנ"ל לעבר הכנסייה (דובר צה"ל, 26 בדצמבר 2023)
מימין: תקיפת תשתיות חיזבאללה. משמאל: תקיפת מבנה בו שהה המחבל אשר שיגר את טיל הנ”ל לעבר הכנסייה (דובר צה”ל, 26 בדצמבר 2023)
זיהוי ירי סמוך למסגד (דובר צה"ל, 26 בדצמבר 2023)
זיהוי ירי סמוך למסגד (דובר צה”ל, 26 בדצמבר 2023)
 • כלי תקשורת לבנוניים דיווחו כי בוצעה תקיפה נגד בית של חמולת באזי, בשכונת אלדורה, במרכז בנת ג’ביל וכי הבית נהרס ומתוכו חולצו גופותיהם של עלי בזי, אחיו, אבראהים בזי רעייתו של אבראהים, שרוק חמוד (סוכנות הידיעות הלבנונית, 27 בדצמבר 2023). למרות שההרוגים הוצגו כאזרחים, חזבאללה פרסם הודעת אבל על מותו שלי עלי בזי שהיה פעיל הארגון (ראו בהמשך).
הריסות בית משפחת בזי בבנת ג'ביל (חשבון X של מחמד פרחאת, 27 בדצמבר 2023)    הריסות בית משפחת בזי בבנת ג'ביל (חשבון X של מחמד פרחאת, 27 בדצמבר 2023)
הריסות בית משפחת בזי בבנת ג’ביל (חשבון X של מחמד פרחאת, 27 בדצמבר 2023)
הרוגים
 • חזבאללה דיווח על מותם של שלושה פעילים (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 26 בדצמבר 2023):
  • האדי חסן עואלא, המכונה חידר עלי, מאלע’בירי באלצ’אחיה אלג’נוביה בבירות.
  • אחמד חסן אלדיראני, המכונה אמיר עלי, מקצרנבא בבקעת הלבנון.
  • עלי אחמד בזי, המכונה קאסם, מבנת ג’ביל בדרום לבנון.
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 26 בדצמבר 2023)     הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 26 בדצמבר 2023)
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 26 בדצמבר 2023)
 עלי אחמד בזי במדי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 27 בדצמבר 2023).     עלי בזי בלבוש אזרחי (חשבון X saqer jabal Amel, 27 בדצמבר 2023)
מימין: עלי אחמד בזי במדי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 27 בדצמבר 2023). משמאל: עלי בזי בלבוש אזרחי (חשבון X saqer jabal Amel, 27 בדצמבר 2023)

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון של ישראל המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. ביממה האחרונה נעצרו 14 מבוקשים. מאז תחילת המלחמה ברצועת עזה נעצרו כ-2,550 מבוקשים כ-1,300 מהם פעילי חמאס (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 27 בדצמבר 2023).
 • ב-27 בדצמבר 2023, לפנות בוקר, פעלו כוחות הביטחון במחנה הפליטים נור אלשמס בטולכרם (בפעם השנייה ביממה האחרונה). הכוחות עצרו שלושה מבוקשים והחרימו אמצעי לחימה וכספים שיועדו למימון פעילות טרור. במהלך הפעילות זוהתה קבוצת חמושים פלסטיניים שהשליכה מטענים לעבר הכוחות. כלי טיס של חיל האוויר תקף את החמושים (ערוץ הטלגרם של דובר צה״ל, 27 בדצמבר 2023). הפלסטינים דיווחו על שישה הרוגים ועל שבעה פצועים בעקבות תקיפת כלי טיס של חיל האוויר. כמו כן דיווחו גורמים מקומיים על נזקים כבדים שנגרמו לתשתיות במחנה (ערוץ אלערבי, 27 בדצמבר 2023).
 • תנועת פתח בטולכרם הכריזה על שביתת כללית במחוז כאות אבל על מותם של השישה (ופא, 27 בדצמבר 2023). חמאס פרסמה הודעה בה גינתה את פעולות ישראל בטולכרם וקראה לתושבי יהודה ושומרון להסלים את “ההתנגדות” ולהמשיך במבצע “מבול אלאקצא” עד לסיום “התוקפנות הישראלית (ערוץ הטלגרם של חמאס, 27 בדצמבר 2023).
כתב ערוץ אלערבי מדווח על הנזקים לתשתיות במחנה הפליטים נור אלשמס 
 (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 27 בדצמבר 2023)
כתב ערוץ אלערבי מדווח על הנזקים לתשתיות במחנה הפליטים נור אלשמס
(ערוץ היוטיוב של אלערבי, 27 בדצמבר 2023)
 • בנוסף, פעלו כוחות הביטחון ביממה האחרונה במחנה הפליטים אלדהישה בבית לחם. במהלך הפעילות הם החרימו ציוד בית דפוס שהדפיס חומרי הסתה עבור חמאס ורחפן. בחברון, עצרו כוחות הביטחון מספר מבוקשים (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל,27 בדצמבר 2023).
פעילות כוחות הביטחון בחברון (חשבון X של QUDSN, 27 בדצמבר 2023)
פעילות כוחות הביטחון בחברון (חשבון X של QUDSN, 27 בדצמבר 2023)
הזדהות עם רצועת עזה
 • ב-26 בדצמבר 2023 נערכו הפגנות במרכזי הערים ביהודה ושומרון לתמיכה באסירים הפלסטינים ונגד המלחמה בעזה. הפעילויות נערכו ביוזמת המוסדות לענייני האסירים הפלסטינים (סוכנות אנטוליה, 26 בדצמבר 2023).
 הפעילות שנערכה בראמאללה (ערוץ X של TVyemenshabab, 26 בדצמבר 2023).     _E6A3111הפעילות בג'נין (ופא, 26 בדצמבר 2023)
מימין: הפעילות שנערכה בראמאללה (ערוץ X של TVyemenshabab, 26 בדצמבר 2023). משמאל: הפעילות בג’נין (ופא, 26 בדצמבר 2023)
 • חמאס ביהודה ושומרון קראה לפלסטינים להשתתף בהמוניהם בהפגנות שתתקיימנה ב-29 בדצמבר 2023 לאחר תפילת יום שישי, שייצאו מהמסגדים המרכזיים ביהודה, שומרון ובירושלים, בקריאה לשבור את המצור על מסגד אלאקצא ולאות תמיכה בעזה ובהתנגדות (חריה ניוז, 27 בדצמבר 2023).
הרשות הפלסטינית
 • ריאצ’ מנצור, נציג הרשות הפלסטינית באו”ם, שלח מכתב למזכ”ל האו”ם, אנטוניו גוטרש, לנשיא מועצת הביטחון ולנשיא העצרת הכללית של האו”ם ובו הוא טוען כי למרות החלטת העצרת הכללית של האו”ם מ-13 בדצמבר ולמרות החלטת מועצת הביטחון מ-22 בדצמבר 2023, ממשיכה ישראל במלחמת “השמדת העם הפלסטיני” תוך התעלמות מהמוסדות הללו. הוא קרא להשקיע את כלל המאמצים כדי ליישם את כל החלטות האו”ם, כולל הטלת סנקציות אם ישראל תמשיך להפר את אמנת האו”ם ולהתעלם מדרישת הקהילה הבינלאומית (ופא, 27 דצמבר 2023).
 • בראיון שהעניק אבו מאזן, יו”ר הרשות הפלסטינית, אמר כי הרשות רוצה להפסיק את הלחימה לחלוטין, להכניס סיוע הומניטרי לרצועת עזה ולמנוע מהפלסטינים להגר ממולדתם. לדבריו, אלו הם שלושת התנאים שהרשות דרשה; לאחר מכן, אם צה”ל יצא מרצועת עזה, הרשות מוכנה לשאת באחריות שהיא נושאת כעת, ולהשלים את כל תחומי אחריותה ברצועת עזה, בגדה המערבית ובירושלים, כמדינה פלסטינית אחת.
 • בתגובה לשאלה האם יש תכנית וצוותים שערוכים ליום שאחרי המלחמה, השיב אבו מאזן כי הרשות נוכחת ברצועה וכי יש לה מוסדות, צוותים וצעירים ברצועה. הרשות משלמת לרצועה, הן לתושבים הן למוסדות, 120 מיליון דולר בחודש. הוא ציין שכיום חמישה משרי הממשלה הם מהרצועה, ושלושה מתגוררים בה. עוד ציין שהרשות מוכנה לבחון את המצב על בסיס הלגיטימיות הבינלאומית, ומדינה פלסטינית תכלול את הרצועה, את הגדה ואת ירושלים.
 • לדבריו, ישראל אינה רוצה את הרשות הפלסטינית ברצועת עזה, אלא רוצה להישאר בעצמה ולקחת לעצמה חלקים ממנה, אך העולם אינו מסכים לכך, ותיאורטית גם ארה”ב אינה מסכימה עמה. הוא ציין כי המגעים עם מצרים ועם ירדן נמשכים במסגרת המאמצים להפסקת המלחמה, וכי בקרוב תערכנה פגישות בנושא עם מדינות נוספות, כגון איחוד האמירויות וקטר; בפגישות אלו ידונו גם במה שיהיה לאחר המלחמה. לטענתו, ישראל רוצה לגרום להגירת הפלסטינים מיהודה ושומרון ומהרצועה כפי שעשתה בשנת 1948, והתוכנית שלה ושל ראש ממשלתה, בנימין נתניהו, היא להיפטר מהפלסטינים ומהרשות הפלסטינית.
 • בהמשך, אמר יו”ר הרשות כי ארה”ב היא התומכת של ישראל, ובאמירה אחת היא יכולה לעצור את המלחמה. לדבריו, הוא אמר זאת לאמריקנים, אך הם הכחישו ואמרו שישראל אינה מקשיבה להם. לדבריו, מה שקורה ברצועת עזה לא קורה בשום מקום אחר בעולם, וכי המלחמה גדולה ונוראית יותר מ”הנכבה”. עוד ציין כי הרצועה תזדקק לעשרות מיליארדי דולרים לפחות כדי לחיות חיים חדשים (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 26 בדצמבר 2023).
אבו מאזן בראיון (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 26 בדצמבר 2023)    אבו מאזן בראיון (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 26 בדצמבר 2023)
אבו מאזן בראיון (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 26 בדצמבר 2023)
 • בדברים שנשא בפתח ישיבת הממשלה השבועית אמר מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, כי ישראל ממשיכה לנכות מכספי הסילוקין הפלסטיניים, וכי בעניין זה עדיין נמשכים המאמצים הבינלאומיים ואין בכוונתם לוותר בנושא. באשר למלחמה ברצועת עזה הוא ציין, כי הרצועה היא מרכיב מרכזי בשטחה של מדינת פלסטין, וכי “הרעבה אינה אלא רצח”. לכן הם דורשים מהאו”ם לפעול להכנסת סיוע מכל המעברים המובילים לרצועת עזה (ופא, 27 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

איראן
 • בכירים באיראן המשיכו להגיב על הריגתו של סיד רצ’י מוסוי ולאיים על ישראל בתגובה קשה:
  • רמצ’אן שריף, דובר משמרות המהפכה, אמר במסיבת עיתונאים, כי תגובת איראן לחיסול מוסוי תהיה מורכבת מפעולה ישירה ומפעולה מצד “חזית ההתנגדות”. הוא ציין, כי ההתמודדות של איראן עם ישראל היא תהליך מתמשך ולא התנגשות רגעית ונקודתית. הוא ציין, כי גם כאשר איראן מתנקשת בקצין ישראלי בכיר, כפי שארע בעבר, ישראל אינה מאפשרת לאמצעי התקשורת לפרסם זאת. הוא הוסיף, כי מבול אלאקצא היה אחת הנקמות מצד “ציר ההתנגדות” על חיסול קאסם סלימאני וכי הציונים איבדו במהלך מתקפת חמאס יותר מ-200 מפקדים. עוד אמר שריף, כי איראן תמשיך בדרכו של מוסוי, כשם שגם לאחר חיסול סלימאני, ההתנגדות לציונים רק התגברה. לדבריו, ההחלטה לחסל את מוסוי נבעה מתבוסותיו של “המשטר הציוני” בעזה. הוא ציין, כי אחת האסטרטגיות של ישראל היא להפוך את המלחמה בין פלסטין וישראל למלחמה בין איראן לארצות הברית. אף על פי שמנהיג איראן הדגיש מיומה הראשון של המלחמה, שמבול אלאקצא היה פעולה פלסטינית, ישראל ממשיכה במאמציה לממש את האסטרטגיה הזו (אנתח’אב, 27 בדצמבר 2023). 
  • מחמד באקרי, ראש המטה הכללי של הכוחות המזוינים האיראנים, אמר, כי “ראשיה הפושעים של ישראל” עשו טעות אסטרטגית בחיסולו של סיד רצ’י מוסוי. הוא ציין, כי אין ספק שפשעיהם לא יישארו ללא מענה ושפרי דמם של החללים יאיץ את חיסולה של ישראל. באקרי הוסיף, כי לא זו בלבד ש”הפעולה הטרוריסטית והמטורפת” לא תסייע לישראל לשקם את יסודותיה הרעועים, אלא שהמצור של “ציר ההתנגדות” נגדה יהפוך להדוק יותר (תסנים, 26 בדצמבר 2023). 
  • אירג’ מסג’די, יועצו הבכיר של מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה ושגריר איראן לשעבר בעיראק, אמר, כי אין צורך בהתערבות מצד איראן במלחמה ברצועת עזה משום שההתנגדות הפלסטינית יכולה להתמודד עם ישראל בעצמה, אך אם ישראל תפעל יום אחד נגד הרפובליקה האסלאמית, תל אביב תחרב עד היסוד. הוא ציין, כי הרפובליקה האסלאמית הכריזה בגאווה על תמיכתה בהתנגדות ובמדוכאים ומשמשת כמחנה ההגנה במדוכאים. עוד אמר מסג’די, כי ההתנגדות הפכה לכוח גדול באזור וכי לאחר המלחמה ארצות הברית ואירופה יצטרכו להתמודד עם הכוח הזה (תסנים, 26 בדצמבר 2023). 
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על תקיפת בסיס אלשדאדי של צבא ארה”ב בסוריה. בהודעת הארגון צוין שהתקיפה בוצעה בהמשך להתנגדות לכוחות הכיבוש האמריקני בעיראק ובאזור ולמעשי הטבח של ישראל ברצועת עזה כי ההתנגדות האסלאמית תמשיך להשמיד את מעוזי האויב (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 26 בדצמבר 2023).
 • אדריאן ווטסון, דוברת המועצה לביטחון לאומי של ארה”ב, דיווחה, כי שלושה אנשי צבא ארה”ב נפצעו ב-25 בדצמבר 2023 בתקיפה שהמיליציה הפרו-איראנית גדודי חזבאללה קיבלה עליה אחריות, בארביל שבצפון עיראק. עוד ציינה כי אם התקיפות הללו תמשכנה תפעל ארה”ב בזמן ובאופן שתבחר (חשבון X של שגרירות ארה”ב בעיראק, 26 בדצמבר 2023).
 • מקורות המקורבים למיליציה הפרו-איראנית גדודי חזבאללה מסרו כי המיליציה מתכוננת לגל הסלמה חדש נגד הבסיסים האמריקניים בעיראק ובסוריה בתגובה לתקיפות שביצעה ארה”ב בעיראק ולחיסול הישראלי של סיד רצ’י. צוין שההחלטה כבר התקבלה וכי ההסלמה תכלול שיגור רקטות וכלי טיס בלתי מאוישים. הגורמים גם אישרו כי המשא ומתו בין מחמד שיעא אלסודאני, ראש ממשלת עיראק, לבין הארגונים העיראקיים הסתיים וכי אלסודאני וכמה מראשי ועדת התיאום של המפלגות הפרו-איראניות בעיראק הסכימו שיש להפסיק את התקיפות נגד בסיסים אמריקניים ללא כל תמורה כגון הפסקת התוקפנות בעזה או בחינה מחדש של ההסכם הביטחוני עם האמריקניים (אלערבי אלג’דיד, 26 בדצמבר 2023).
 • המיליציות הפרו איראניות בעיראק הגיבו לסדרת התקיפות שביצעו כוחות צבא ארה”ב נגד שלושה מתקנים ששימשו את גדודי חזבאללה וקבוצות נוספות בעיראק (26-25 בדצמבר 2023):
  • מיליצית אלנג’באא’ (“האצילים”), ציינה, כי אחד מפעיליה נהרג במחוז באבל [שמדרום לבגדאד], ודרשה מממשלת עיראק לנקוט בצעדים הרתעתיים. המיליציה הודיעה כי הם ימשיכו לבצע פעולות ג’האד עד שהאמריקאים יעזבו (חשבון X של ערוץ אלנג’באא’ TV, 26 בדצמבר 2023).
  • אבו עלי אלעסכרי, דובר גדודי חזבאללה, גינה את התקיפה האמריקנית וטען כי ההצהרות האחרונות של ממשלת עיראק נחשבות כמתן אישור לכוחות האמריקניים לפגוע בפעילי הגיוס העממי ובכוחות הביטחון (ערוץ הטלגרם של דובר גדודי חזבאללה, 26 בדצמבר 2023).
  • האדי אלעאמרי, יו”ר ברית אלפתח ונציג ועדת התיאום של המפלגות הפרו-איראניות בעיראק, קרא לנסיגת הכוחות הזרים מהמדינה. הוא קרא לממשלת עיראק לקבוע לוח זמנים ליציאת הכוחות בהקדם האפשרי) ערוץ הטלגרם של האדי אלעמארי, 26 בדצמבר 2023).
  • קיס אלח’זעלי, מזכ”ל מיליציית עצאא’ב אהל אלחק (חבורת אנשי האמת), ציין, כי מדובר בהפרת ריבונות עיראק וכי כי יש לגרש את הכוחות האמריקניים מעיראק בכל האמצעים (חשבון X של קיס אלח’זעלי, 26 בדצמבר 2023).
תימן
 • ב-26 בדצמבר 2023 בשעות הערב, מטוס קרב של חיל-האוויר יירט מטרה אווירית עוינת במרחב הים האדום שהייתה בדרכה לשטח ישראל (דובר צה”ל, 256 בדצמבר 2023).
יירוט המטרה והשמדתה (דובר צה"ל, 26 בדצמבר 2023)     יירוט המטרה והשמדתה (דובר צה"ל, 26 בדצמבר 2023)
יירוט המטרה והשמדתה (דובר צה”ל, 26 בדצמבר 2023)
 • יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, מסר כי כוחות חיל הים התימני תקפו ספינת מסחר בשם “MSC UNITED” באמצעות “טילים ימיים מתאימים”. לדבריו, התקיפה בוצעה לאחר שצוות הספינה סירב להישמע לקריאות ולאזהרות של הכוחות. כמו כן אמר כי כוחות חיל האוויר התימני תקפו מטרות צבאיות באזור אילת ובאזורים נוספים “בפלסטין הכבושה” באמצעות מספר כלי טיס לא מאוישים. הוא הדגיש כי הם ימשיכו לתמוך בעם הפלסטיני ולפעול נגד ספינות ישראליות או ספינות השטות לכיוון נמלי ישראל עד אשר יוכנסו לרצועה מזון ותרופות (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 26 בדצמבר 2023).
 • פיקוד המרכז של צבא ארה”ב (( CENTCOM, פרסם כי במשך עשר שעות, החל מהשעה 06:30 בבוקר, ספינת המלחמה USS Laboon מקבוצת Eisenhower ומטוסי קרב הפילו 12 כלי טיס בלתי מאוישים, שלושה טילים בליסטיים נגד ספינות ושני טילי שיוט לתקיפה יבשתית בדרום הים האדום ששוגרו על ידי החות’ים בתימן (חשבון X של פיקוד המרכז, 26 בדצמבר 2023).
 • ארגון הספנות של הצבא הבריטי (UKMTO) מסר כי התקבלו דיווחים על תקרית שאירעה באזור אלחדידה שבתימן במסגרתה נשמעו פיצוצים ונראו טילים. עוד נמסר, כי כלי שיט שהיה באזור וצוותו בטוחים, וכי הרשויות בוחנות את המקרה. כלי השיט באזור נקראו לנקוט בזהירות ולדווח לארגון על כל פעילות חשודה (חשבון X של ארגון הספנות, 26 בדצמבר 2023).
הזירה הבינערבית
מצרים
 • עבד אלפתח אלסיסי, נשיא מצרים, קיבל את פני מלך ירדן, עבדאללה השני, בקהיר. השניים צפויים לדון בהתפתחויות האחרונות בעזה ובמאמצים להגיע להפסקת אש. אתמול (26 בדצמבר) הגיע שר החוץ הירדני לביקור בקהיר ונועד עם מקבילו המצרי (חשבון X של נשיא מצרים, 27 בדצמבר 2023).
הזירה הבינלאומית
או”ם
 • מזכ”ל האו”ם מינה את סיגריד קאאח, שרת החוץ לשעבר של הולנד, כמתאמת הבכירה לסיוע ההומניטרי והשיקום לרצועת עזה. מינוייה הוא מתוקף החלטת מועצת הביטחון 2720. קאאח תיכנס לתפקידה ב-8 בינואר 2024. במסגרת תפקידה, היא צפויה לסייע, לתאם, להאיץ, לפקח ולאמת את תהליך הכנסת משלוחי הסיוע ההומניטריים לרצועה באמצעות הקמת מנגנון של האו”ם. קאאח שירתה בעבר, בין היתר, כמתאמת המיוחדת של האו”ם בלבנון (UNSCOL) וכראש ועדת הבדיקה של OPCW בסוריה (26 בדצמבר 2023 CNN ).
ארה”ב
 • ג’ו ביידן, נשיא ארה”ב, שוחח בטלפון עם תמים בן חמד, אמיר קטר, ודן עמו בהתפתחויות האחרונות ברצועת עזה ובמאמצי התיווך להרגעת המצב באזור ולהגעה להפסקת אש קבועה (רויטרס”, 26 בדצמבר 2023).
צרפת
 • משרד החוץ הצרפתי פרסם הודעה בה ציין כי הם מודאגים מאוד מההכרזה לפיה ישראל תאריך ותגביר את הלחימה ברצועת עזה. בהודעה הודגש שצרפת מחדשת בתוקף את הקריאה להפוגה מיידית שתוביל להפסקת אש. כמו כן, קרא לישראל לפעול להגנה על חיי האוכלוסייה האזרחית ברצועה ולהקל על השימוש בכל דרכי הגישה והתחבורה, לרבות תפעול מלא של מעבר כרם שלום והעברת סיוע הומניטרי לכלל האזורים (סוכנות הידיעות הצרפתית, 27 בדצמבר 2023).