מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-26 בנובמבר 2023, 13:00)

כלי רכב של הצלב האדום בהם החטופים הישראלים נכנסים למעבר רפיח (דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 25 בנובמבר 2023)

כלי רכב של הצלב האדום בהם החטופים הישראלים נכנסים למעבר רפיח (דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 25 בנובמבר 2023)

נאום זיאד אלנח'אלה. ברקע דבריו מופיע על המסך חלק מפסוק 52 בסורה 9:

נאום זיאד אלנח'אלה. ברקע דבריו מופיע על המסך חלק מפסוק 52 בסורה 9: "צפו, כי גם אנחנו מצפים עמכם" (ערוץ ה-YOUTUBE של ערוץ אלערבי, 24 בנובמבר 2023)

בעקבות הפסקת האש בעזה. בערבית :

בעקבות הפסקת האש בעזה. בערבית : "הפסקת אש זמנית..." (אלקדס אלערבי, 24 בנובמבר 2023)

תקיפת המנהרות בבית החולים אלשפאא' (דובר צה

תקיפת המנהרות בבית החולים אלשפאא' (דובר צה"ל, 24 בנובמבר 2023)

עמדות שיגור רקטות שאותרו (דובר צה

עמדות שיגור רקטות שאותרו (דובר צה"ל, 23 בנובמבר 2023)

אמצעי הלחימה שאותרו מתחת למיטות הילדים (דובר צה

אמצעי הלחימה שאותרו מתחת למיטות הילדים (דובר צה"ל, 23 בנובמבר 2023)

תנועת מסחר ערה בשווקים בעזה (חשבון X של QUDSN, 25 בנובמבר 2023)

תנועת מסחר ערה בשווקים בעזה (חשבון X של QUDSN, 25 בנובמבר 2023)

תושבים מנסים לשוב לבתיהם (ופא, 24 בנובמבר 2023)

תושבים מנסים לשוב לבתיהם (ופא, 24 בנובמבר 2023)

תושבים מנסים לשוב לבתיהם (ופא, 24 בנובמבר 2023)

תושבים מנסים לשוב לבתיהם (ופא, 24 בנובמבר 2023)

העברת ציוד לבית החולים נאצר בח'אן יונס (דף הפייסבוק בערבית של הצלב האדום הבינ

העברת ציוד לבית החולים נאצר בח'אן יונס (דף הפייסבוק בערבית של הצלב האדום הבינ"ל בפלסטין, 25 בנובמבר 2023)

פגישת הניה עם שר החוץ האיראני. מצד חמאס משתתפים בפגישה ח'ליל אלחיה, זאהר ג'בארין, עזת אלרשק ובאסם נעים (אתר החדשות של ערוץ roya, 24 בנובמבר 2023)

פגישת הניה עם שר החוץ האיראני. מצד חמאס משתתפים בפגישה ח'ליל אלחיה, זאהר ג'בארין, עזת אלרשק ובאסם נעים (אתר החדשות של ערוץ roya, 24 בנובמבר 2023)

תקיפות מטרות חזבאללה (דובר צה

תקיפות מטרות חזבאללה (דובר צה"ל, 24 בנובמבר 2023)

תהלוכה בחברון (חשבון X של QUDSN, 24 בנובמבר 2023) .

תהלוכה בחברון (חשבון X של QUDSN, 24 בנובמבר 2023) .

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • עסקת שחרור החטופים: ב-24 בנובמבר 2023 בשעה 07:00 החלה הפסקת אש ברצועת עזה למשך ארבעה ימים, בעקבותיה החל יישום עסקת החטופים. עד כה שוחררו 26 אזרחים ישראלים ו-15 זרים בשתי פעימות. תמורתם שחררה ישראל 76 אסירים פלסטינים. בימים הקרובים אמורים להשתחרר חטופים נוספים. בכירי חמאס וגורמים בינלאומיים מדברים על הרחבת ההסכם ושחרור חטופים נוספים. מנגד, מערימה חמאס קשיים על העסקה בטענה שישראל מפרה את התנאים.
 • הגזרה הדרומית: טרם כניסת הפסקת האש לתוקפה השלימו כוחות צה”ל מספר משימות ביניהן פיצוץ המנהרות מתחת לבית החולים אלשפאא’ בעיר עזה וחשיפת פירי מנהרות והשמדתן בצפון הרצועה.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,200 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 392 חיילים וקצינים. 195 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה.
 • רצועת עזה: בעקבות ההסדר החלו להיכנס לרצועה משאיות סיוע. גורמים ברצועה טוענים כי הכמות אינה מספיקה וכי יש להגדיל את המכסה. הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה על מות ארבעה מפקדים בכירים בשורותיה. הלווייתם נערכה בצפון הרצועה. על רקע המצב, נמשכים גילויי מחאה ברצועה.
 • גזרה צפונית: למרות שחזבאללה לא הכריז רשמית על הצטרפותו להפסקת האש, למעט אירועים בודדים, שרר שקט יחסי בגזרה לאחר כניסת הפסקת האש לתוקפה.
 • יהודה ושומרון: נמשכה פעילות הסיכול והמנע של כוחות צה”ל. פעיל בכיר בזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין נהרג. ברחבי יהודה ושומרון נערכו טקסי קבלת פנים לאסירים המשוחררים. בכירים פלסטינים העלו חשש שהם יעצרו שנית על ידי כוחות ביטחון ישראלים.
 • איראן: תומכת בהפסקת האש ומקווה להארכתה. מדגישה שלישראל אין הישגים במלחמה ושידה של חמאס על העליונה.
 • המיליציות הפרו איראניות: מעלות שאלה האם להפסיק את פעילותן נגד בסיסי צבא ארה”ב ונגד ישראל בעקבות הפסקת האש ברצועה.
הפסקת האש ועסקת החטופים
 • ב-24 בנובמבר 2023 בשעה 07:00 נכנסה לתוקפה הפסקת האש ברצועת עזה למשך ארבעה ימים, על פי עסקה שהוסכמה על ידי הצדדים, באמצעות המתווכים (קטר, מצרים וארה”ב), וכוחות צה”ל נערכו בקווי ההפוגה. הפסקת האש נועדה להחזיר חטופים ישראלים, ילדים ונשים, בארבע פעימות תמורת שחרור אסירים פלסטינים והכנסת סיוע לרצועה. הרמטכ”ל רב אלוף הרצי הלוי הבהיר כי בסוף הפסקת האש צה”ל יחזור מיד לתקוף כדי לפרק את חמאס, וכדי לייצר לחץ גדול על הרצועה במגמה להחזיר כמה שיותר חטופים כמה שיותר מהר (דובר צה”ל, 25 בנובמבר 2023).
 • מאז כניסת הפסקת האש לתוקפה דיווחו הפלסטינים על ירי של כוחות צה”ל בצפון הרצועה שגרם לפציעתם של שבעה פלסטינים, וירי של כוחות צה”ל לעבר שני חקלאים פלסטינים באזור אלמע’אזי (אלג’זירה נט, 26 בנובמבר 2023). עד כה בוצעו שתי פעימות של שחרור חטופים ושוחררו 26 ישראלים ו-15 אזרחים זרים. ישראל שחררה בתמורה 76 אסירים פלסטינים.
  • פעימה ראשונה: התקיימה ב-24 בנובמבר 2023 בשעות הערב. לאחר כמה שעות עיכוב, הוחזרו 22 חטופים לשטח ישראל; 13 ישראלים נשים וילדים, שמונה אזרחים תאילנדים ואזרחים פיליפינים (דובר צה”ל, 24 בנובמבר 2023). החטופים הועברו על ידי הזרוע הצבאית של חמאס לצלב האדום אשר החזיר אותם לשטח ישראל.
  • פעימה שנייה: התקיימה ב-25 בנובמבר 2023 בשעות הלילה במסגרתה שוחררו 13 אזרחים ישראלים וארבעה אזרחים תאילנדים. מעט לפני ביצוע השחרור פרסמה חמאס הודעה לפיה היא החליטה לדחות את סבב השחרור השני עד שישראל תעמוד בתנאי העסקה בנוגע לכניסת משאיות סיוע לצפון הרצועה. צוין שהצעד ננקט בשל חוסר מחויבות ישראל לקריטריונים של שחרור השבויים כפי שהוסכם עליהם (ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית של חמאס, 25 בנובמבר 2023). דווח שמצרים משקיעה מאמצים אינטנסיביים במטרה לסיים את השלב השני של העסקה (אלקאהירה, 25 בנובמבר 20203). מאוחר יותר פרסמה חמאס הודעה לפיה הם נענו למאמצי מצרים וקטר שפעלו לאורך היום כדי להבטיח את המשך יישום ההסכם, לאחר שאישרו את מחויבויות ישראל בנוגע לתנאי העסקה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 25 בנובמבר 2023). ואכן באיחור של מספר שעות הוחזרו החטופים לישראל.
כלי רכב של הצלב האדום בהם החטופים הישראלים נכנסים למעבר רפיח 
(דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 25 בנובמבר 2023)
כלי רכב של הצלב האדום בהם החטופים הישראלים נכנסים למעבר רפיח
(דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 25 בנובמבר 2023)
 • מאג’ד אלאנצארי, דובר משרד החוץ הקטרי, מסר כי הם ממשיכים לעקוב מקרוב אחר המצב, ולהקל על חילופי המידע בין שני הצדדים כדי להבטיח שהכל יטופל באופן מיידי. לדבריו, קטר מממשיכה לעמוד בקשר הדוק עם שותפיה האזוריים והבינלאומיים כדי להבטיח שהפסקת האש תיושם באופן מלא (רשת X של משרד החוץ הקטרי, 24 בנובמבר 2023). דווח, כי מתקיימים מגעים מצריים להארכת הפסקת האש ביום או יומיים נוספים כדי לשחרר חטופים נוספים ואסירים פלסטינים. נמסר כי מצרים קיבלה סימנים חיוביים מכל הצדדים בנוגע להארכה (אלקאהרה , 25 בנובמבר 2023).
 • ג’ו ביידן, נשיא ארה”ב, ציין, כי זו רק ההתחלה וכי קיים סיכוי להארכת הפסקת האש. לדבריו, ההמשך בדרך הטרור, האלימות, הרצח והמלחמה פירושו לתת לחמאס את מבוקשו. הוא קרא לממשלת ישראל להתמקד בצמצום מספר ההרוגים האזרחים במהלך הניסיון לחסל את חמאס שזו לדבריו, מטרה לגיטימית (סוכנות הידיעות הצרפתית, 24 בנובמבר 2023). בשיחה עם אמיר קטר, תמים בן חמד הביע ביידן את הערכתו לקטר על התפקיד שמילאה במשא ומתן להפסקת האש ( רויטרס, 25 בנובמבר 2023).
תגובות להפסקת האש ועסקת החטופים
חמאס
 • בנאום שנשא אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי הם מאשרים את מחויבותם ליישום ההסכם ולגרום לו להצליח כל עוד ישראל תקפיד על כך. לדבריו, שחרור הנשים והילדים הכלואים בבתי הכלא הוא צעד קטן שאחריו יגיעו “מעשים גדולים”. הוא הודה למצרים ולקטר וכן ל”התנגדות” בלבנון, בתימן ובעיראק והדגיש את הצורך להמשיך במאמצים הבינלאומיים כדי לאפשר לפלסטינים להשיג את שאיפותיהם. הוא שיבח גם את הנהגת חמאס ברצועה והזכיר את שמו של ח’ליל חאמד אלח’ראז. בכיר הזרוע הצבאית שנהרג בלבנון (ערוץ הטלגרם של חמאס, 24 בנובמבר 2023).
 • אבו עבידה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס, סקר את הפעילויות הצבאיות של הזרוע ב-72 השעות האחרונות, והודה לתימן, לבנון ועיראק אשר פועלות כדי לפגוע בישראל. אבו עבידה קרא להסלים את העימות מול ישראל ביהודה ושומרון וביתר החזיתות וכן קרא לירדן להסלים את פעילויות ההתנגדות העממית, ולכלל העולם לפגוע ולבלבל את האויב בכל מקום (אלג’זירה, 23 בנובמבר 2023).
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר כי הסכם ההפוגה ההומניטרית וחילופי החטופים באסירים לא היה מתקיים לולא העמידה האיתנה של הפלסטינים והגבורה של “ההתנגדות” שאילצה את ישראל להסכים לתנאיה. לדבריו, ההסכם שבר את עמדותיה של ישראל בדבר שחרור שבוייה בכוח. היא לא הצליחה ולא תצליח לשחרר אף אחד מהשבויים, אלא באמצעות משא ומתן ותשלום מחירים נדרשים. אילוץ ישראל לשחרר 150 נשים וילדים פלסטינים מבתי הכלא הוא פרי ה”גבורה של גדודי אלקסאם וההתנגדות,” והוא צעד בדרך למימוש ההחלטה וההבטחה שלהם לרוקן את בתי הכלא הישראליים מכל האסירים והאסירות הפלסטיניים (ערוץ ה-YOUTUBE של ערוץ אלג’זירה, 25 בנובמבר 2023).
 • עזת אלרשק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי כל ההסכמות בנוגע לעסקת חילופי השבויים מתנהלות עד כה כפי שהוסדר. הוא ציין שהמתווכים מנסים להאריך את הפסקת האש ההומניטרית וכי הם מגיבים בחיוב למאמצים וכי ישראל מנסה לתמרן את השמות ואת הקריטריונים שהוסדרו בעסקה (אלערבי, 25 בנובמבר 2023).
 • לגבי עסקת החטופים טאהר אלנונו, יועץ התקשורת של אסמאעיל הניה, אמר כי ישנן הפרות רבות של ההסכם מצד ישראל. וכי היא לא עמדה בסעיפים הנוגעים לכניסת המשאיות, בקריטריונים שהוסכמו לשחרור האסירים ובכך שפתחה באש ביותר ממקום אחד בעזה, מה שהוביל למותם של שני פלסטינים. הוא ציין שאם ישראל לא תתחייב לספק סיוע לצפון עזה, זה יאיים על ההסכם כולו. יחד עם זאת הוא ציין, כי הם פתוחים ומוכנים לדון ברצינות באמצעות המתווכים בהגעה להסכמים חדשים (אלג’זירה, 25 בנובמבר 2023).
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, מסר כי ישראל אינה דבקה ביישום כל סעיפי הסכם הפסקת האש, בין אם בביצוע ירי נגד פלסטינים, או חסימת משאיות סיוע שאמורות להגיע לצפון ובין אם בביצוע מניפולציות בכל הנוגע לשחרור האסירים הפלסטינים. הוא ציין שדברים אלו מסכנים את ההסכם, וכי הם הודיעו למתווכים על “ההפרות הללו”. עוד ציין כי הם מחויבים ליישום ההסכם, כל עוד ישראל תעמוד בו ( ערוץ הטלגרם של חמאס, 25 בנובמבר 2023).
הג’האד האסלאמי בפלסטין
 • הנרטיב השולט בראיונות שהעניקו בכירי הג’האד האסלאמי הוא שישראל נאלצה להיכנע לתנאי “ההתנגדות” ולפנות להפסקת אש ועסקת חילופין. כך למשל אמר זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, כי הפסקת האש היא הכרה ברורה בכך שישראל ספגה אבדות וכי היה עליה לסגת. הוא ציין ששאר החטופים וביניהם החיילים והקצינים לא ישוחררו לפני שכל האסירים ישוחררו. לדבריו, בשל העמידה האיתנה של לוחמיהם ולחימתם בשטח, נאלצה ישראל לבצע עסקת חילופין גדולה שתכלול את שחרור כל האסירים הפלסטינים תחת הכותרת “כולם תמורת כולם”, ובנוסף היא תאלץ להסכים לשיקום ולתנאים מדיניים נוספים שיפתחו אופקים מדיניים חשובים בפני הפלסטינים וחירותם. הוא שיבח את המעורבות של “ההתנגדות” בעיראק, בתימן ובסוריה וציין במיוחד את חזבאללה ואמר כי הם פגעו פגיעה אנושה בישראל וגרמו “למתנחלים” לעזוב את יישוביהם. הוא הדגיש כי המטרות הישראליות שהוצגו בתחילת “התוקפנות” עדיין קיימות ועל כן עליהם להמשיך להילחם משום שישראל לא תפסיק את תוקפנותה לאחר ימי הרגיעה והיא אף צפויה להיות מדממת יותר (ערוץ הטלגרם של פאלטודיי, 24 בנובמבר 2023; ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, 24 בנובמבר 2023).
נאום זיאד אלנח'אלה. ברקע דבריו מופיע על המסך חלק מפסוק 52 בסורה 9: "צפו, כי גם אנחנו מצפים עמכם" (ערוץ ה-YOUTUBE של ערוץ אלערבי, 24 בנובמבר 2023)
נאום זיאד אלנח’אלה. ברקע דבריו מופיע על המסך חלק מפסוק 52 בסורה 9: “צפו, כי גם אנחנו מצפים עמכם” (ערוץ ה-YOUTUBE של ערוץ אלערבי, 24 בנובמבר 2023)
 • להלן תגובות נוספות של בכירי הג’האד האסלאמי בפלסטין:
  • אבו חמזה, דובר הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, ציין כי הם מחויבים להפסיק את הפעולות הצבאיות בתקופת ההפוגה ההומניטרית שתהיה בתוקף כל עוד ישראל תדבק בה. הוא הזהיר כי “כל הפרה תתקבל בתגובה הולמת”. הוא שיבח את “מאבק הפלסטינים ו”ההתנגדות” נגד ישראל ב-48 הימים האחרונים והביע הערכה לכוחות ההתנגדות בלבנון, בעיראק ובתימן על הסיוע במערכה ועודד אותם להמשיך בכך (אלאקצא, 24 בנובמבר 2023).
  • עלי אבו שאהין, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי וראש מחלקת ההסברה בארגון, ציין כי הדיבורים אודות הפוגות נוספות או הארכת ההפוגה הנוכחית הם דיבורים עתידיים, ולהם אין בעיה עקרונית ביחס לכך, ברם הדבר תלוי גם בהתנהגות ישראל. הם יראו את מידת הצלחתה של ההפוגה הזו, ולאחר מכן ניתן לדבר על הפוגות הומניטריות נוספות שקשורות להשלמת חילופי החטופים האזרחים. הוא הוסיף כי החיילים השבויים הם עניין אחר וכי יש להם מחיר אחר (חשבון X של אלג’זירה מבאשר, 23 בנובמבר 2023; ערוץ הטלגרם של אלג’זירה מבאשר, 23 בנובמבר 2023).
  • אחסאן עטאיא, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי ונציג הארגון בלבנון, אמר כי אולי ישנם חטופים אזרחיים ישראלים שעדיין נמצאים בידי “ההתנגדות” ולא נספרו, ולכן ייתכן שהפסקת האש תוארך על בסיס משא ומתן נוסף לגבי חילופי החטופים הללו (חשבון X של ערוץ אלג’דיד, 24 בנובמבר 2023).
  • אחסאן עטאיא חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי, הדגיש בשיחת טלפון עם מחמד צפא, יו”ר מרכז אלח’יאם לשיקום קורבנות עינויים, כי לאחר השלמת שלב החטופים האזרחים, יתקיים משא ומתן, על עסקת חילופין כוללת, ובכלל זאת גופות האסירים ולוחמי ההתנגדות (סוכנות הידיעות הלבנונית אלוטניה, 24 בנובמבר 2023).
  • אבו סאמר מוסא, האחראי על הקשרים הפלסטינים בג’האד האסלאמי בלבנון, אמר כי בעקבות הפסקת האש הזו יכולות לבוא הפסקות אש נוספות, כיוון שלהתנגדות הפלסטינית יש קלפים חזקים מבחינת מספר השבויים הישראליים. הוא הדגיש שאף שבוי צבאי לא ישתחרר אלא באמצעות עסקת חילופין (אתר ערוץ אלעאלם, 25 בנובמבר 2023).
בעקבות הפסקת האש בעזה. בערבית : "הפסקת אש זמנית..." (אלקדס אלערבי, 24 בנובמבר 2023)
בעקבות הפסקת האש בעזה. בערבית : “הפסקת אש זמנית…” (אלקדס אלערבי, 24 בנובמבר 2023)
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין פרסם הודעה לפיה הנהגת הארגון עוקבת אחר כל הפרטים הקשורים להתנהגות הישראלית, והיא לא תהסס לנקוט כל צעד למניעת כל מניפולציה או להתחמק ממה שסוכם לגבי העסקה. לדברי ההודעה “ההתנגדות” היא השולטת בעניינים, ומנהלת את המערכה, בשדה הצבאי או המדיני, בביטחון מלא ובנחישות (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, 25 בנובמבר 2023).
 • לגבי שחרור האזרחים התאילנדים, מקור מצרי שהוגדר “יודע דבר” בנוגע לעסקת חילופי השבויים בין ישראל לחמאס חשף כי על פי בקשת ממשלת תאילנד, איראן מילאה תפקיד חלקי בתיווך בנוגע לשבויים שבידי חמאס. המקור ציין כי איראן סיפקה מידע לממשלת תאילנד בנוגע למצבם של 23 אזרחים תאילנדים שבויים. לדברי המקור חמאס הדגישה כי היא תשחרר אותם בתיווך איראני ללא תנאים. עוד ציין שחמאס מתעקשת לא לאפשר לצלב האדום לבקר שבויים שלא עתידים להשתחרר בעסקה הנוכחית (אלערבי אלג’דיד, 23 בנובמבר 2023). בהקשר זה מסרה שגרירות איראן בתאילנד כי על פי בקשת תאילנד, סיפקה איראן לבכירי חמאס רשימה של שבויים תאילנדים וביקשה לשחרר אותם וכי עשרה מהם שוחררו (ערוץ הטלגרם של שגרירות איראן בתאילנד, 25 בנובמבר 2023). חמאס מצדה פרסמה כי שחרור אזרחי תאילנד התאפשר בעקבות מאמציו של נשיא תורכיה, רג’פ טייפ ארדואן, (בערוץ הטלגרם של חמאס, 25 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

זירת הלחימה
 • טרם כניסת הפסקת האש לתוקפה, המשיכו כוחות צה״ל ביבשה, באוויר ובים להשמיד מטרות טרור ולפעול בשטח לאיתור וסריקת מבנים חשודים תוך התקלות עם מחבלים. הכוחות גם השמידו מנהרות רבות שהתוואי שלהן אותר בימים האחרונים (דובר צה”ל, 24 בנובמבר 2023).
 • בין מוקדי הפעילות:
  • בית החולים אלשפאא’: כוחות צה”ל השמידו את תוואי המנהרות התת קרקעיות ומספר פירי מנהרות במרחב בית החולים. התברר שחמאס ניצלה משאבים רבים, בהם חשמל ודלק כדי לתחזק את מערכת המנהור שהיא בנתה תחת בית החולים. כמו כן אחסנו הפעילים אמצעי לחימה רבים בבית החולים ובסביבתו. בנוסף, כוחות צה”ל עצרו את מנהל בית החולים כשניסה לעבור לאזור דרום הרצועה (דובר צה”ל, 23, 24 בנובמבר 2023). העיתונאי מחמוד אבו סלאמה דיווח ב-26 בנובמבר 2023 ממתחם בית החולים וציין כי הוא נטוש כולו וכי לא שוהים בו חולים וגם לא תושבים חוסים (חשבון X של QUDSN, 26 בנובמבר 2023).
תקיפת המנהרות בבית החולים אלשפאא' (דובר צה"ל, 24 בנובמבר 2023)     תקיפת המנהרות בבית החולים אלשפאא' (דובר צה"ל, 24 בנובמבר 2023)
תקיפת המנהרות בבית החולים אלשפאא’ (דובר צה”ל, 24 בנובמבר 2023)
תיעוד מבית החולים אלשפאא' (חשבון X של QUDSN, 26 בנובמבר 2023)
תיעוד מבית החולים אלשפאא’ (חשבון X של QUDSN, 26 בנובמבר 2023)
 • צפון הרצועה: בפעילות הכוחות בפאתי ג’באליא, איתרו הלוחמים פירי מנהרות טרור, אחד מהם היה ממוקם בתוך מסגד. פירים נוספים נמצאו כשהם מחוברים לרשת חשמל של המבנים השייכים לבכיר חמאס. בפרדס סמוך למסגד, אותרו משגרי רקטות ואמצעי לחימה. במבנה נוסף המקושר לבכיר חמאס נוסף נמצאו אמצעי לחימה בחדרי שינה ומתחת למיטות של ילדיו. בנוסף, אותרו מסמכים שעסקו בתכניות אופרטיביות ואמצעי לחימה רבים (דובר צה”ל, 23 בנובמבר 2023).
  עמדות שיגור רקטות שאותרו (דובר צה"ל, 23 בנובמבר 2023)
עמדות שיגור רקטות שאותרו (דובר צה”ל, 23 בנובמבר 2023)
אמצעי הלחימה שאותרו מתחת למיטות הילדים (דובר צה"ל, 23 בנובמבר 2023)    אמצעי הלחימה שאותרו מתחת למיטות הילדים (דובר צה"ל, 23 בנובמבר 2023)
אמצעי הלחימה שאותרו מתחת למיטות הילדים (דובר צה”ל, 23 בנובמבר 2023)
שיגורים לעבר ישראל
 • מאז ההכרזה על הפסקת האש לא אותרו שיגורים מרצועת עזה לשטח ישראל למעט שיגורים בודדים לעבר אזור עוטף עזה סמוך לשעת החלת הפסקת האש.
 • ב-25 בנובמבר 2023 בשעות הערב יירט מטוס קרב של חיל האוויר כלי טיס בלתי מאויש שהיה בדרכו לשטח ישראל, במרחב הים האדום. מוקדם יותר שוגרו מיירטים לעבר שתי מטרות אוויריות חשודות באזור, האירוע הסתיים. נבדקת האפשרות כי מדובר בזיהוי שווא. לא זוהתה חדירה לשטח ישראל (דובר צה”ל, 25 בנובמבר 2023).
נפגעים ישראלים
 •  על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ- 1,200 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 392 מהם חיילים וקצינים. 195 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה.

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • לשכת ההסברה הממשלתית בעזה (של חמאס) דיווחה נכון ל-23 בנובמבר 2023, שעה 20:00, כי מספר ההרוגים ברצועה הוא מעל ל-14,854 ומספר הפצועים מעל ל-36,000 (דף הפייסבוק של לשכת ההסברה הממשלתית בעזה, 23 בנובמבר 2023).
 • “מקור יודע דבר” מסר כי מחמד אבראהים חמאדה, חבר לשכת ההסברה של חמאס ודובר התנועה לנושא ירושלים, נהרג בג’באליא שבצפון רצועת עזה. להערכת המקור, הוא נהרג מספר ימים קודם לכן. חמאדה, שבמקור הוא מצור באהר שבירושלים, הוא ממשוחררי “עסקת שליט” והוא גורש לרצועת עזה במסגרת תנאי העסקה (ערוץ הטלגרם של שהאב, 25 בנובמבר 2023; קדס פרס, 25 בנובמבר 2023).
דובר חמאס, מחמד חמאדה (קדס פרס, 25 בנובמבר 2023)
דובר חמאס, מחמד חמאדה (קדס פרס, 25 בנובמבר 2023)
 • ב-25 בנובמבר 2023 דווח על מותו של פרסאן מחמוד ח’ליפה בתקיפה ישראלית ברצועה לפני מספר ימים. ח’ליפה, שבמקור הוא ממחנה הפליטים שמס בטולכרם, הוא ממשוחררי “עסקת שליט” לאחר שריצה תשע שנות מאסר בישראל וגורש לרצועת עזה במסגרת תנאי העסקה (ערוץ הטלגרם של שהאב, 25 בנובמבר 2023; חשבון X של פרסאן ח’ליפה).
פרסאן ח'ליפה (ערוץ הטלגרם של שהאב, 25 בנובמבר 2023).     : ח'ליפה עם צאלח אלעארורי (חשבון X של פרסאן ח'ליפה, 5 באוגוסט 2018)
מימין: פרסאן ח’ליפה (ערוץ הטלגרם של שהאב, 25 בנובמבר 2023). משמאל: ח’ליפה עם צאלח אלעארורי (חשבון X של פרסאן ח’ליפה, 5 באוגוסט 2018)
 • גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, הודיעה על מותם של ארבעה מפקדים:
 • אחמד אלע’נדור (אבו אנס), חבר המועצה הצבאית של הזרוע הצבאית ומפקד חטיבת צפון הרצועה; ואא’ל רג’ב; ראפת סלמאן ו-אימן ציאם. לא נמסרו פרטים על נסיבות מותם (PALINFO, 26 בנובמבר 2023). ברשתות החברתיות דווח כי ואא’ל רג’ב (אבו צהיב) היה מפקד גדודי בית לאהיא (חשבון X של @rozbah313, 26 בנובמבר 2023), כי אימן ציאם (אבו אלעז) היה מפקד חטיבת הארטילריה והרקטות ברצועה (חשבון X של בלאל נזאר ריאן, 26 בנובמבר 2023), וכי ראפת סלמאן (אבו עבדאללה) היה סגן מפקד חטיבת צפון הרצועה ומפקד הגדוד ע”ש סהיל זיאדה במזרח מחנה הפליטים ג’באליא (חשבון X של בלאל נזאר ריאן, 26 בנובמבר 2023).
 אחמד אלע'נדור (חשבון X של בלאל נזאר ריאן, 26 בנובמבר 2023).     אלע'נדור עם יחיא אלסנואר (דף הפייסבוק של העיתונאי אנס אלשריף, 15 באוגוסט 2019)
מימין: אחמד אלע’נדור (חשבון X של בלאל נזאר ריאן, 26 בנובמבר 2023). משמאל: אלע’נדור עם יחיא אלסנואר (דף הפייסבוק של העיתונאי אנס אלשריף, 15 באוגוסט 2019)
: ואא'ל רג'ב (חשבון X של @rozbah313, 26 בנובמבר 2023).       ראפת סלמאן (חשבון X של בלאל נזאר ריאן, 26 בנובמבר 2023)
מימין: ואא’ל רג’ב (חשבון X של @rozbah313, 26 בנובמבר 2023). משמאל: ראפת סלמאן (חשבון X של בלאל נזאר ריאן, 26 בנובמבר 2023)
הלווית הארבעה בצפון הרצועה (חשבון X של בלאל נזאר ריאן, 26 בנובמבר 2023)
הלווית הארבעה בצפון הרצועה (חשבון X של בלאל נזאר ריאן, 26 בנובמבר 2023)
 • צה”ל דיווח על הריגתו של עמר אבו ג’אללה, מפקד הכוח הימי של חמאס בחאן יונס ופעיל נוסף מהכוח הימי של הארגון. אבו ג’אללה היה בכיר בכוח הימי ומעורב מתחילת הלחימה בשילוח מספר פיגועים ימיים שסוכלו (דובר צה”ל, 23 בנובמבר 2023).
המצב ברצועה
 • עם ההכרזה על הפסקת האש דווח על תנועת מסחר ערה בשווקים. צוין, כי התושבים מנצלים את הפסקת האש כדי להצטייד בציוד ובמזון ו (חשבון X של QUDSN, 25 בנובמבר 2023). דווח על עומס רב בתחנות הדלק ועל תושבים רבים המחכים בתור כדי למלא דלק במכלים ובמכוניותיהם (חשבון X של QUDSN, 26 בנובמבר 2023).
 תנועת מסחר ערה בשווקים בעזה (חשבון X של QUDSN, 25 בנובמבר 2023)    צל 3תור בתחנת דלק (חשבון X של QUDSN, 26 בנובמבר 2023)
מימין: תנועת מסחר ערה בשווקים בעזה (חשבון X של QUDSN, 25 בנובמבר 2023).
משמאל: תור בתחנת דלק (חשבון X של QUDSN, 26 בנובמבר 2023)
 • תושבים רבים, אשר התפנו לדרום הרצועה, ניצלו את הפסקת האש כדי לחזור לבתיהם בעזה ובצפון הרצועה. דווח, כי כוחות צה”ל ביצעו ירי לעבר התושבים שחזרו מדרום הרצועה לעזה וכי כמה תושבים נפגעו (חשבון X של QUDSN, 24 בנובמבר 2023).
תושבים מנסים לשוב לבתיהם (ופא, 24 בנובמבר 2023)      תושבים מנסים לשוב לבתיהם (ופא, 24 בנובמבר 2023)
תושבים מנסים לשוב לבתיהם (ופא, 24 בנובמבר 2023)
 • לולוה אלח’אטר, השרה הקטרית לשיתוף פעולה אזורי, הגיעה דרך מעבר רפיח לביקור רשמי ברצועת עזה. צוין, כי ביקור השרה הקטרית הינו הביקור הראשון של בכיר ערבי בעזה מאז תחילת המלחמה. מתלווה אליה ואא’ל חרדאן סגנו של יו”ר הוועדה הקטרית לשיקום עזה, (חשבון X של שהאב, 26 בנובמבר 2023).
ביקור השרה הקטרית ברצועה (חשבון X של שהאב, 26 בנובמבר 2023)
ביקור השרה הקטרית ברצועה (חשבון X של שהאב, 26 בנובמבר 2023)
מעבר רפיח
 • לאחר כניסתה לתוקף של הפסקת האש, החלו משאיות סיוע הומניטרי להיכנס לרצועה דרך מעבר רפיח (רשת אלקאהרה, 24 בנובמבר 2023). ב-24 בנובמבר 2023 נכנסו לרצועה 200 משאיות סיוע שהכילו מזון, מים ציוד רפואי ועוד (מתאם פעולות הממשלה בשטחים, 24 בנובמבר 2023). אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, ציין כי ב-24-25 בנובמבר נכנסו 340 משאיות סיוע לרצועה, מהן 65 לצפון הרצועה, פחות ממחצית ממה שסוכם עליו (ערוץ ה-YOUTUBE של ערוץ אלג’זירה, 25 בנובמבר 2023).
כניסת משאיות סיוע הומניטארי לרצועה דרך מעבר רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 25 בנובמבר 2023)
כניסת משאיות סיוע הומניטארי לרצועה דרך מעבר רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 25 בנובמבר 2023)
 • יחיא אלסראג’, ראש עירית עזה, טען, כי כמויות הדלק המגיעות לעזה אינן מספיקות וקרא לספק כמות נוספת של דלק עוד היום. עוד טען, כי מספר קטן של משאיות הגיע לצפון הרצועה. הוא הביע תקווה שיגיעו היום כ-200 משאיות לצפון הרצועה (אלג’זירה נט, 26 בנובמבר 2023).
 • הצלב האדום הבינלאומי העביר משאית סיוע רפואי לבית החולים נאצר בח’אן יונס. הסיוע כלל ציוד רפואי לטיפולי חירום בפצועים וציוד עבור חדרי ניתוח (דף הפייסבוק בערבית של הצלב האדום הבינ”ל בפלסטין, 25 בנובמבר 2023).
העברת ציוד לבית החולים נאצר בח'אן יונס
(דף הפייסבוק בערבית של הצלב האדום הבינ"ל בפלסטין, 25 בנובמבר 2023)
העברת ציוד לבית החולים נאצר בח’אן יונס
(דף הפייסבוק בערבית של הצלב האדום הבינ”ל בפלסטין, 25 בנובמבר 2023)
חמאס
 • טרם כניסת הפסקת האש לתוקפה, נועד בקטר אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, עם חסין-אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני. בפגישה שיבח הניה את “חזיתות ההתנגדות” התומכות בהם, במיוחד מלבנון, תימן ועיראק, ואת המאמצים הרשמיים והעממיים המחזקים את העמידה האיתנה של רצועת עזה ושל הפלסטינים. שר החוץ האיראני בירך על הפסקת האש הזמנית, והדגיש את עמדת איראן התומכת בעניין הפלסטיני. עבדאללהיאן ציין, כי ארה”ב וישראל לא השיגו הישג כלשהו בתחום הצבאי, ועל כן הן נאלצו לנהל משא ומתן עקיף עם חמאס להפסקת אש ולשחרור השבויים. לדבריו, ישראל וארה”ב חותרות, באמצעות מזימות מדיניות, להשיג את מה שלא הצליחו להשיג בשטח ובאמצעים צבאיים (PALINFO, 24 בנובמבר 2023).
פגישת הניה עם ששר החוץ האיראני. מצד חמאס משתתפים בפגישה ח'ליל אלחיה, זאהר ג'בארין, עזת אלרשק ובאסם נעים (אתר החדשות של ערוץ roya, 24 בנובמבר 2023)
פגישת הניה עם ששר החוץ האיראני. מצד חמאס משתתפים בפגישה ח’ליל אלחיה, זאהר ג’בארין, עזת אלרשק ובאסם נעים (אתר החדשות של ערוץ roya, 24 בנובמבר 2023)
הלכי רוח ברצועה
 • ב-23 בנובמבר 2023 עוד טרם כניסת הפסקת האש לתוקפה, פורסם ברשתות החברתיות סרטון Tiktok המתעד תהלוכה בעזה, שבה מניפים המשתתפים דגלים לבנים וקוראים “העם רוצה להפיל את חמאס”. על אחד הדגלים נכתב “בדנא נעיש” (רוצים לחיות), סיסמת המוחים בעבר נגד ממשל חמאס על תנאי המחיה ברצועה (חשבון X של @A_Alabduljaleel, 23 בנובמבר 2023).
הפגנה ברצועת עזה (חשבון X של @A_Alabduljaleel, 23 בנובמבר 2023)     הפגנה ברצועת עזה (חשבון X של @A_Alabduljaleel, 23 בנובמבר 2023)
הפגנה ברצועת עזה (חשבון X של @A_Alabduljaleel, 23 בנובמבר 2023)
 • בהקשר זה כתב מא’מן אלנאטור, המציג עצמו כעורך דין וכאחד ממייסדי יוזמת “בדנא נעיש” (693 עוקבים), כי כל סיסמאות העמידה האיתנה שמפריחים המנהיגים שהיגרו מרצועת עזה הן זלזול בסבלם של תושבי הרצועה. לדבריו, אם היו אומרים לפלסטינים שחצי האי סיני נפתח עבור עקורי רצועת עזה, הם, והוא בכללם, היו הולכים לשם מיד, ואם היו אומרים שהים מלא בספינות כדי לקחת את תושבי הרצועה למדינות המערב עד סוף המלחמה, כולם היו הולכים לשם בלי לחזור. לדבריו הוא הולך כל יום ברחוב, וכולם מדברים על נושא שכותרתו “אם נחיה עד אחרי המלחמה, אני מהגר לאירופה” (חשבון X של מא’מן אלנאטור, 22 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
לבנון
 •   נראה כי לאחר ההכרזה על הפסקת האש ב-24 בנובמבר 2023, ירד משמעותית היקף פעילות חזבאללה בגבול לבנון. יום קודם לכן ב-23 בנובמבר 2023 קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע 22 תקיפות ביניהן שיגור טילים מונחים לעבר בית בו נצפו חיילים ושיגור רקטה מסוג ברכאן (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 23 בנובמבר 2023).
בית בקיבוץ מנרה לפני פגיעת טיל מונחה.      הבית שקרס בעקבות הפגיעה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 24 בנובמבר 2023)
מימין: בית בקיבוץ מנרה לפני פגיעת טיל מונחה. משמאל: הבית שקרס בעקבות הפגיעה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 24 בנובמבר 2023)
 • בתגובה, תקפו מטוסי קרב של צה”ל מטרות טרור של חיזבאללה בשטח לבנון. הכוחות תקפו והשמידו עמדות שיגור אשר מהן בוצע ירי לעבר ישראל בימים האחרונים ואתרים צבאיים מהם פעל הארגון (דובר צה”ל, 23 בנובמבר 2023).
תקיפות מטרות חזבאללה (דובר צה"ל, 24 בנובמבר 2023)     תקיפות מטרות חזבאללה (דובר צה"ל, 24 בנובמבר 2023)
תקיפות מטרות חזבאללה (דובר צה”ל, 24 בנובמבר 2023)
 • ב-25 בנובמבר 2023 (בעת הפסקת האש ברצועה), הפילו כוחות צה”ל טיל קרקע-אוויר ששוגר משטח לבנון ואשר כוון לעבר כלי טיס מאויש מרחוק של צה”ל. הכלי לא נפגע והמשיך במשימתו. הטיל לא חצה לשטח ישראל. בתגובה תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר תשתית טרור של חזבאללה (דובר צה”ל, 25 בנובמבר 2023).
הרוגים לחזבאללה
 • חזבאללה הודיע על מותו יוסף כרם ג’ואד, המכונה חידר, מהעיירה עיתא אלשעב, בדרום לבנון.
הרוג חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית, 23 בנובמבר 2023)
הרוג חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית, 23 בנובמבר 2023)
 • בהמשך לדיווח אודות חמישה מפקדים מכוח אלרצ’ואן, שנהרגו ב-22 בנובמבר 2023 בתקיפה אווירית, צוין כי מידע מודיעיני שהודלף הביא לחשיפת מיקומם שכן, תנועותיהם נשמרו בסוד. בהקשר זה צוין, כי חדירות מודיעיניות של מרגלים החלו להיות נפוצות יותר בדרום לבנון, דבר שמצריך חיזוק פעילות הארגון בתחום ביטחון הפנים (בירות ניוז, 24 בנובמבר 2023).
יוניפי”ל
 • יוניפי”ל פרסם הודעה בה מסר כי ב-25 בנובמבר 2023 בסביבות 12:00, הותקף כוח סיור של הארגון מאש כוח צה”ל בעיתרון שבדרום לבנון. לדבריו, הכוח לא נפגע אך כלי הרכב ניזוק. עוד נמסר כי התקיפה מטרידה מאוד, וכי הם מגנים את המעשה ומדגישים את אחריות הצדדים לביטחון כוחות הארגון והמחויבות שלהם להימנע מלסכן את האנשים שעובדים למען השבת היציבות (ערוץ הטלגרם של יוניפי”ל, 25 בנובמבר 2023).
 • ארולדו לאזארו, מפקד יוניפי”ל. הודיע כי הוא מודאג ממצב ההסלמה המתמשך באזור הגבול, אשר כבר גבה חיים רבים. הוא הוסיף, כי ככוח שומרי שלום, הם מפצירים בצדדים להפסיק את מעגל האלימות. הוא הדגיש, כי על הצדדים לחדש את מחויבותם להחלטה 1701 של האו”ם והזהיר כי לכל הסלמה נוספת עלולות להיות השלכות הרסניות (ערוץ הטלגרם של יוניפי”ל, 24 בנובמבר 2023).
תושבי דרום לבנון
 • ארגון ההגירה של האו”ם פרסם דו”ח בנוגע להיקף ההגירה מדרום לבנון בעקבות ההסלמה בגבול ישראל-לבנון. לפי הדו”ח, עד כה למעלה מ-55,000 לבנונים עזבו את בתיהם (אתר ארגון ההגירה, 23 בנובמבר 2023).
חזבאללה
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר לאחר פגישתו עם חסן נצראללה מזכ”ל חזבאללה, כי הוא ציין בפניו כי חמאס מרוצה מתפקידיהן של בעלות בריתה ומהלחץ שחזבאללה מפעיל בדרום לבנון אשר משפיע רבות על ישראל. לדבריו, לחץ זה מציב 100 אלף חיילים ישראלים מול החזית הצפונית ומעשי חזבאללה, תימן ועיראק מעבירים מסר לישראל לפיו אם היא תמשיך היא תמצא את עצמה בעימות מול כל העולם. הוא קרא לצפות לאירוע חשוב בעוד מספר שבועות (ע”פ חשבון X של התוכנית, חמדאן אמר: בעוד שבועיים) שיסיים את התוקפנות. חמדאן טען כי מתקפת ה-7 באוקטובר הוכיחה שזכויות הפלסטינים עדיין קיימות ולגיטימיות, והוסיף כי בשלב שלאחר המלחמה, ישראל תוכל לנהל משא ומתן רק עם חמאס (אתר ערוץ MTV, 23 בנובמבר 2023; חשבון X של ערוץ MTV, 23 בנובמבר 2023; חשבון X של התוכנית צאר אלוקת [הגיע הזמן], 23 בנובמבר 2023).
 • האשם צפי אלדין, יו”ר המועצה המבצעת של חזבאללה, נשא נאום בטקס אזכרה לאחד מפעילי הארגון, שיבח את פעולות “ההתנגדות” בדרום לבנון ואת תרומתה ללבנון ולרצועה. צפי אלדין הדגיש כי מה שמתרחש בשטחים הפלסטיניים יגרום להתנגדות בכל האזור להתעצם כדי להתמודד עם האויב (רדיו אלנור, 26 בנובמבר 2023).
ממשל לבנון
 • נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת לבנון, נועד באיסטנבול עם רג’פ טייפ ארדואן, נשיא תורכיה. ארדואן הדגיש בפגישה את הצורך לפעול להשגת הפסקת אש קבועה ברצועה ולעצירת הפעילות הצבאית כהקדמה לשלום קבוע. כמו כן, הוא הביע את תקוותו שההפוגה תישאר כדי שהשקט ישרור בלבנון. מיקאתי אמר כי הם סומכים על מאמציהן של המדינות הידידות לפתור את המשבר הקיים ולפעול להשגת שלום ושקט בדרום לבנון (אלנשרה, 25 בנובמבר 2023).
 • ג’וזף בורל, שר החוץ של האיחוד האירופי, נפגש בבריסל עם עבדאללה בו חביב, שר החוץ הלבנוני. בורל מסר, כי האיחוד האירופי מחויב לתמוך ביציבותה וביטחונה של לבנון (חשבון X של ג’וזף בורל, 24 בנובמבר 2023). בו חביב הודיע , כי הוא הזמין את בורל לערוך ביקור בלבנון והודה לו על נאומו בפני הפרלמנט האירופי וגישתו המדינית כלפי רצועת עזה (חשבון X של משרד החוץ הלבנוני, 24 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. מאז תחילת המלחמה בעזה נעצרו כ-2,000 מבוקשים מהם כ-1,100 פעילי חמאס (אתר דובר צה”ל, 26 בנובמבר 2023).
 •  ב-24 בנובמבר 2023, פעלו כוחות ביטחון ישראלים בכפר רומנה (סמוך לג’נין). הכוחות הרסו את ביתו של כאמל אבו בכר אשר ביצע את פיגוע הירי בתל אביב ב-5 באוגוסט 2023, בו נהרג ישראלי.
הריסת בית המחבל.      מחרטה ליצור אמצעי לחימה שנמצאה( דובר צה"ל, 24 בנובמבר 2023)
מימין: הריסת בית המחבל. משמאל: מחרטה ליצור אמצעי לחימה שנמצאה (דובר צה”ל, 24 בנובמבר 2023)
 • כוחות הביטחון פעלו, במחנה הפליטים ג’נין. במקום התנהלו חילופי אש עם חמושים פלסטינים. כלי טיס של חיל האוויר תקף חוליית חמושים. בפעילות נהרגו חמישה פלסטינים ונעצרו 21 מבוקשים בהם פעיל חמאס אסאמה עיסא מחמד בני פצ’ל, תושב עקרבה (דרומית – מזרחית לשכם) החשוד בביצוע פיגוע הירי בחוארה ב-19 באוגוסט 2023 בו נרצחו אב ובנו. במהלך הפעילות הכוחות איתרו מעבדה לייצור מטענים והשמידו אותה, החרימו כלי נשק ותחמושת (אתר דובר צה”ל, 26 בנובמבר 2023). הפלסטינים דיווחו על חמישה הרוגים ו-14 פצועים. בין ההרוגים , אסעד אלדמג’, בן 33, מפקד בכיר בזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין (מען, 26 בנובמבר 2023).
אמצעי לחימה ודגל חמאס שנתפסו בדירת המסתור של המפגע, אשר ביצע את פיגוע הירי בחוארה 
(חשבון X של דובר צה"ל, 26 בנובמבר 2023)
אמצעי לחימה ודגל חמאס שנתפסו בדירת המסתור של המפגע, אשר ביצע את פיגוע הירי בחוארה
(חשבון X של דובר צה”ל, 26 בנובמבר 2023)
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין פירסם הודעה על מותו של אסעד אלדמג’, מפקד בכיר בזרוע הצבאית. בהודעה הודגש כי צה”ל מסלים את מלחמת ההשמד נגד הפלסטינים, אדמתם ורכושם, והמתרחש בגדה המערבית אינו רחוק מהתוקפנות בעזה. הג’האד האסלאמי הדגיש כי יתמודד עם המלחמה הזאת בכל מקום, וכי הפלסטינים לא ייכנעו ויילחמו בכל האמצעים שברשותם (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, 26 בנובמבר 2023).
 • הפלסטינים דיווחו, כי במהלך עימותים בעת פעילות כוחות ביטחון בקבאטיה נהרג רופא פלסטיני, שאמח’ אבו אלרב, בנו של ממלא מקום מושל מחוז ג’נין, כמאל אבו אלרב (שהאב, 25 בנובמבר 2023). בעקבות מותו הגיעה משלחת של בכירי פתח בראשות מחמוד אלעאלולף סגן יו”ר הפתח, כדי לנחם את המשפחה בקבאטיה (ופא, 25 בנובמבר 2023).
הזדהות עם רצועת עזה
 • ב-24 בנובמבר ו-25 בנובמבר 2023 בשעות הערב , לאחר תפילת יום השישי, נערכו בהתאם לקריאות חמאס, ברחבי יהודה ושומרון תהלוכות והפגנות לתמיכה ברצועת עזה. כמו כן התקיימו אירועי קבלת פנים לאסירים המשוחררים (חריה ניוז, 24 בנובמבר 2023).
 תהלוכה בחברון (חשבון X של QUDSN, 24 בנובמבר 2023) .     F_t8sHTXsAA3fe9: קבלת הפנים לקבוצה הראשונה של האסירים הפלסטינים ששוחררו (חשבון X של פלסטין פוסט, 24 בנובמבר 2023)
מימין: תהלוכה בחברון (חשבון X של QUDSN, 24 בנובמבר 2023). משמאל: קבלת הפנים לקבוצה הראשונה של האסירים הפלסטינים ששוחררו (חשבון X של פלסטין פוסט, 24 בנובמבר 2023)
הרשות הפלסטינית
 • אבו מאזן, יו”ר הרשות, נועד עם דיוויד קמרון שר החוץ הבריטי. אבו מאזן הדגיש בפגישה כי יש להפסיק את התוקפנות ברצועה וביהודה ושומרון ואת “רצח העם”. הוא הדגיש פעם נוספת את הדחייה המוחלטת של עקירת פלסטינים מבתיהם בציינו שרצועת עזה היא חלק בלתי נפרד מהמדינה הפלסטינית. אבו מאזן קרא לבריטניה להכיר במדינת פלסטין ולתמוך במאמצים לקבל חברות מלאה באו”ם (ופא, 24 בנובמבר 2023). גם
 • מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, נפגש עם שר החוץ הבריטי דיוויד קמרון, והדגיש בפניו את הצורך לעבור מהפסקת אש זמנית להפסקת אש קבועה בעזה (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 24 בנובמבר 2023).
 • קודם לכן נועד אבו מאזן עם ראש ממשלת ספרד וראש ממשלת בלגיה ודן עימם “בהתפתחויות האחרונות באדמה הפלסטינית הכבושה, במיוחד ברצועה” (ופא, 23 בנובמבר 2023).
סוגית מעצרם מחדש של האסירים הפלסטינים ששוחררו בעסקה
 • בקרב גורמים ברשות הפלסטינית קיים חשש שיום לאחר שחרור האסירים הפלסטינים במסגרת עסקת החטופים הם ייעצרו מחדש על ידי כוחות ביטחון ישראלים. להלן מספר התבטאויות בנושא (סוכנות הידיעות של העולם הערבי ,AWP, 25 בנובמבר 2023):
  • זאהר ג’בארין, האחראי על תיק האסירים בחמאס, אמר כי בנוסף לסעיף שהוכנס לתנאי הסכם, לפיו האסירים שישוחררו לא ייעצרו שוב בתוקף אותן האשמות שעל בסיסן נעצרו, הם קיבלו ערבות לכך מהמתווכים הקטרים, המצריים והאמריקנים. ג’בארין ציין, כי המטרה העיקרית בלקיחה בשבי של החיילים הייתה לפעול לשחרור האסירים. לדבריו, התנועה שוחחה עם המתווכים ועם הצלב האדום הבינלאומי על הצורך להחזיר את המצב בבתי הכלא בישראל למצב של לפני ה-7 באוקטובר.
  • השאם קאסם, בכיר חמאס (מוצג ע”י חמאס כבכיר בהנהגת התנועה ב’חוץ’), אמר כי אין להם אמון בישראלים בנוגע לעמידה בהסכמים מכיוון שישראל פועלת להטביע אותם בסחבת, דחייה, עיכובים ואי יישום ההסכמים. לדבריו, סוגיית אי מעצרם מחדש של האסירים לאחר תום המלחמה בעזה הועלתה בפני המתווכים במצרים, קטר וארה”ב, ובין סעיפי ההסכם יש מה שמחייב את ישראל לכך.
  • קדורה פארס, יו”ר הרשות לענייני האסירים והאסירים המשוחררים, אמר כי במהלך המשא ומתן על עסקת שליט אירעה טעות כאשר מנהל המשא ומתן הפלסטיני לא שם לב לחשיבות פרסום צו מהמפקד הצבאי של האזור שמעניק חנינה לכל המשוחררים שנשפטו בבתי הדין צבאיים בישראל, וכן פרסום חנינה מנשיא המדינה למי שנשפט בבתי משפט אזרחיים. הוא הוסיף כי בעסקה הזו המנהלים שמו לב לחלק הזה, כך שישראל לא תוכל לעצור מחדש את מי ששחררה על סמך תיקיהם הקודמים.
עסקת חילופי השבויים הינה הישג פלסטיני מול ישראל. 
בערבית : "עסקת שחרור האסירים" (אלקדס אלערבי, 25 בנובמבר 2023)
עסקת חילופי השבויים הינה הישג פלסטיני מול ישראל.
בערבית : “עסקת שחרור האסירים” (אלקדס אלערבי, 25 בנובמבר 2023)

חזרה לעיקרים

איראן
 • חסין-אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, נועד עם עמיתו הקטרי, מחמד בן עבד אלרחמן אאל ת’אני, ודן עימו בהתפתחויות בזירה הפלסטינית ובאזור (פארס, 23 בנובמבר 2023). ב-25 בנובמבר הוא שוחח עם מקבילו התורכי, האכאן פידאן . בשיחה הוא ציין, כי “פשעי הכיבוש” נגד העם הפלסטיני ברצועת עזה ובגדה המערבית חייבים להיפסק וכי איראן, תורכיה ויתר המדינות המוסלמיות צריכות לנקוט צעדים משמעותיים יותר כדי להגן על העם הפלסטיני (מהר, 25 בנובמבר 2023).
 • חסין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה, אמר בכנס חברי זרוע הבסיג’ של משמרות המהפכה במחוז יזד, כי תבוסת ישראל במלחמה ברצועת עזה מוכיחה, שישראל קרובה לקריסה אף יותר ממה שהיה ניתן לדמיין. הוא ציין, כי הצעירים הפלסטינים ניצחו וינצחו גם בעתיד ו”המשטר הציוני” עצמו משוכנע שהוא לא יוכל להחזיק מעמד בארץ הזו (מהר, 23 בנובמבר 2023).
 • רמטכ”ל צבא איראן, עבד אלרחים מוסוי, אמר בטקס בטהראן, כי מבול אלאקצא היה אירוע חסר תקדים ב-75 שנות מאבקם של הפלסטינים והוכיח כי מנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי, דייק כאשר חזה שישראל תחדל להתקיים בתוך 25 שנה. הוא ציין, כי הציונים ניסו במשך שנים להשכיח את הפלסטינים, אך המלחמה הפכה את פלסטין לסוגיה הראשונה במעלה בעולם. ישראל חוותה תבוסה משפילה, לא השיגה אף הישג, ספגה אבדות כבדות ואף לא הצליחה לעצור את מנהיגי חמאס. לדבריו, היא נאלצה להסכים להפסקת אש והיוזמה נמצאת כעת בידי חמאס (איסנ”א, 26 בנובמבר 2023).
 • נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, בירך על כינון הפסקת האש הזמנית בעזה ואמר, כי זהו צעד ראשון בדרך לניצחון ולהפסקה מוחלטת של “פשעי המלחמה” של ישראל ותוצאה של יותר מ-45 ימים של עמידה איתנה של העם הלוחם בפלסטין ומאבק היסטורי של לוחמי “ההתנגדות”. הוא ציין, כי איראן ממשיכה במאמצים ובהתייעצויות דיפלומטיות על מנת להביא להפסקת אש מלאה. הוא הוסיף, כי העם הפלסטיני הוכיח שהוא שיקבע את גורלו הן בשדה הקרב והן בשדה המדיני (איסנ”א, 23 בנובמבר 2023).
 • עלי שמח’אני, היועץ המדיני של מנהיג איראן ומזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי לשעבר, הציג את הפסקת האש בעזה ככישלון ישראלי. הוא ציין שגם לאחר 50 יום של “הרג גזעני”, לא הצליח ראש הממשלה נתניהו להשיג אף אחת ממטרותיו וזהו כישלון מוחלט עבורו. הוא ציין, כי חמאס לא הושמד, התשתיות הצבאיות של חמאס, ובמיוחד המנהרות, עדיין פעילות והאסירים הישראלים לא שוחררו אלא הוחלפו (חשבון X של עלי שמח’אני, 24 בנובמבר 2023). 
תקיפת ספינת משא
 • “מקורות בלעדיים” מסרו כי ספינת משא ישראלית הותקפה בים הערבי בליל 24-23 בנובמבר 2023, מספר שעות לפני כניסתה לתוקף של הפסקת האש ברצועת עזה וכי הפגיעה בספינה גרמה להתלקחות אש (אלמיאדין, 25 בנובמבר 2023) .”גורם רשמי אמריקני” מסר כי ב-24 בנובמבר 2023 הותקפה ספינת המכולות CMA CGM Symi שבבעלות אזרח ישראלי. לדבריו, הספינה, הנושאת את דגל מלטה, הותקפה על פי החשד באמצעות כלי טיס בלתי מאויש איראני מסוג שאהד 136 באוקיינוס ההודי. כלי הטיס התפוצץ וגרם נזק לספינה וכי צוות הספינה לא נפגע (AP, 25 בנובמבר 2023).
פעילות מיליציות פרו איראניות
עיראק וסוריה
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות לתקיפת בסיס צבא ארה”ב בשדה הנפט אלעמר וקוניקו שבסוריה ושתי תקיפות נגד בסיס עין אלאסד ושתי תקיפות נגד בסיס סמוך לנמל התעופה ארביל (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 23 בנובמבר 2023).
 • ערוץ הטלגרם, צאברין ניוז, המזוהה עם המיליציות הפרו-איראניות בעיראק, פרסם אינפוגרף, המרכז את נתוני פעילות ההתנגדות האסלאמית בעיראק נגד יעדים אמריקנים בסוריה ובעיראק ונגד יעדים בישראל בין 18 באוקטובר 2023 -23 בנובמבר 2023. על-פי האינפוגרף, הארגון ביצע בתקופה זו 71 תקיפות, על-פי החלוקה הבאה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 23 בנובמבר 2023).:
  • בעיראק בוצעו 34 תקיפות: 17 נגד בסיס עין אלאסד, במערב עיראק, בהן 15 באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים וארבעה שיגורי רקטות; 16 תקיפות נגד בסיס אלחריר, שבאזור ארביל, במהלכן שוגרו 31 כלי טיס בלתי מאוישים; ותקיפה אחת נגד שיירת כלי רכב במוצול באמצעות מטען חבלה.
  • בסוריה בוצעו 34 תקיפות: שבע נגד בסיס אלתנף, בדרום סוריה, במהלכן שוגרו 13 כלי טיס בלתי מאוישים; חמישה שיגורי רקטות נגד בסיס קוניקו, באזור דיר אלזור; שמונה תקיפות נגד בסיס אלשדאדי, באזור אלחסכה, בצפון-מזרח סוריה, שבמהלכן שוגרו שבעה כלי טיס בלתי מאוישים ובוצעו שלושה שיגורי רקטות; שלוש נגד בסיס ח’ראב אלג’יר, 11 נגד אלברכאן, אלמאלכיה, תל אלבידר, אלקריה אלח’צ’ראא’ ושדה הנפט עמר בהן שוגרו 17 כלי טיס בלתי מאוישים.
  • נגד ישראל (“פלסטין הכבושה”): שלוש תקיפות, שתיים באילת באמצעות שיגור רקטות/טילים ואחת בחופי ים מלח באמצעות שני כלי טיס בלתי מאוישים.
האינפוגרף המרכז את פעילות ההתנגדות האסלאמית 
(ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 23 בנובמבר 2023)
האינפוגרף המרכז את פעילות ההתנגדות האסלאמית
(ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 23 בנובמבר 2023)
 • בהקשר זה ציין עבד אלאמיר אלשמרי, שר הפנים העיראקי, כי עיראק סיכלה תקיפות נגד בסיסים אמריקניים וכי כוחות עיראקיים החרימו משגרי רקטות שכוונו לעבר בסיסים אמריקניים. עוד אמר כי בבגדאד מחויבים להגן על המשלחות הדיפלומטיות שבמדינה וכי הכוחות העיראקיים שולטים בכל אזורי המדינה כדי למנוע התקפות על מדינות שכנות (אלערביה, 25 בנובמבר 2023).
 • קיס אלח’זעלי, מזכ”ל מיליציית עצאא’ב אהל אלחק , ציין כי ההפוגה היא ניצחון פלסטיני המוכיח שישראל לא יכולה לחסל את חמאס כפי שטענה. הוא ציין שההתנגדות העיראקית תומכת בעם הפלסטיני ולא תישאר פסיבית לאור “הפשעים נגדה” (חשבון Xשל קיס אלח’זעלי, 25 בנובמבר 2023).
 • דווח על חילוקי דעות בין המיליציות החמושות בעיראק בנוגע לשאלת המשך התקיפות נגד יעדים אמריקניים במהלך ההפוגה הזמנית ברצועת עזה. לפי “מקורות עיראקים יודעי דבר”, ראשי המיליציות עדיין לא נקטו עמדה רשמית בנושא והם צפויים לערוך פגישה כדי לגבש עמדה משותפת שתייצג את ההתנגדות העיראקית. עוד נמסר כי מרבית ראשי המליציות תומכים בהפסקת התקיפות, וזאת בין היתר בשל החשש מהשלכות המשך התקיפות במהלך הפסקת האש (אלערבי אלג’דיד, 24 בנובמבר 2023).
 • יום לפני הפסקת האש, הודיעה רשת אלראבעה העיראקית כי המיליציות החליטו לעצור את פעולותיהן הצבאיות במקביל להפסקת האש ברצועת עזה (רשת אלראבעה העיראקית, 23 בנובמבר 2023). מנגד, כאט’ם אלפרטוסי, דובר המיליציה העיראקית סיד אלשהדאא’, אמר כי הפסקת האש בין ישראל לחמאס אינה כוללה את ההתנגדות העיראקית. שכן, לדבריו מדובר בסיטואציה אחרת, של הפרת הריבונות העיראקית ופעילי הגיוס העממי שנהרגו, ולא ניתן להגיע להפסקת אש מבלי לשאת באחריות. הוא ציין כי שום גורם לא יצר עמם קשר בנוגע להפוגה כלשהי וכי כל הדיווחים בנוגע להפסקת אש בין ההתנגדות העיראקית לבין הכוחות האמריקניים אינם נכונים (רודה, 24 בנובמבר 2023).
 • אחמד אלחמידאוי, מזכ”ל גדודי חזבאללה, אמר כי אם הלחימה “בפלסטין ולבנון” תיפסק לחלוטין, הם ימשיכו בצמצום הפעילות שלהם. יחד עם זאת הוא הדגיש כי העימותים עם הכוחות המאיימים על ריבונות עיראק לא ייפסקו. הוא הודה למיליציות עיראקיות נוספות שלטענתו לקחו חלק בפעילות הצבאית תחת דגל ההתנגדות האסלאמית בעיראק ובניהם אנצאר אללה אלאופיאא’, תנועת האצילים וגדודי סיד אלשהדאא’ (ערוץ הטלגרם של גדודי חזבאללה, 25 בנובמבר 2023).
תימן
 • ג’לאל אלרוישאן, הסגן לענייני הגנה וביטחון של ראש ממשלת החות’ים בתימן, מסר כי ההפוגה נוגעת לרצועת עזה, והיא אינה כוללת אותם וההחלטה לסגור את הים האדום בפני ישראל עדיין קיימת (אלמיאדין, 25 בנובמבר 2023).
 • משלחת משותפת של תנועת אנצאר אללה בראשות בכיר התנועה, מחמד אלבח’יתי ומפלגת אלאצלאח[1] ערכה ביקור במשרד חמאס בצנעאא’. במהלך הביקור בירכה המשלחת את חמאס על ניצחונות “לוחמי ההתנגדות” ברצועת עזה, שאילצו את ישראל להיכנע לתנאיהם. מעאד’ אבו שמאלה, נציג תנועת חמאס בתימן, שיבח את המבצעים האיכותיים וההרואיים של תימן ואת תמיכתה הצבאית בהתנגדות באמצעות פגיעה בעומק ישראל בטילים, כלי טיס בלתי מאוישים ואמצעים נוספים. הוא גם שיבח את תפיסת הספינה הישראלית בים האדום, והדגיש את תפקידה החשוב בהכנעת ישראל לתנאי ההתנגדות הפלסטינית (אתר ערוץ אלעאלם, 23 בנובמבר 2023).
הפגישה בצנעא' (אתר ערוץ אלעאלם, 23 בנובמבר 2023)
הפגישה בצנעא’ (אתר ערוץ אלעאלם, 23 בנובמבר 2023)

חזרה לעיקרים

הזירה הבינערבית
מצרים
 • עבד אלפתאח אלסיסי, נשיא מצרים, נאם במהלך אירוע תחת הכותרת “תחי מצרים – היענות העם לסולידריות עם פלסטין” ואמר כי מבחינת מצרים, גירוש פלסטינים הוא “קו אדום”. לדבריו, דם מצרי היה מעורב בדם פלסטיני במשך שבעה עשורים, וההיסטוריה והגיאוגרפיה קבעו שמצרים תישאר הבסיס בתמיכה במאבקו של העם הפלסטיני. הוא הוסיף, כי הוא מבטיח לכם שהם מחליטים להתקדם בהתמודדות עם המשבר הזה תוך התעקשות על זכויות העם הפלסטיני (אתר נשיא מצרים, 23 בנובמבר 2023). מלך ירדן, עבדאללה השני ציין כי העמדה שהביע אלסיסי בעניין סירובה של מצרים לגירוש פלסטינים מאדמתם כקו אדום, ממחישה את עמדתם המשותפת (חשבון X של עבדאללה השני, 23 בנובמבר 2023).
 • לאחר ביקורם של ראש ממשלת ספרד וראש ממשלת בלגיה בראמאללה, נועדו השניים עם נשיא מצרים בקהיר. במסיבת עיתונאים משותפת של השלושה, אמר אלסיסי כי הם צריכים להכיר במדינה פלסטינית ולאפשר לה להצטרף לאו”ם וכי הם מוכנים שהמדינה הפלסטינית תהיה מפורזת ושתהיה בה נוכחות של כוחות נאט”ו, כוחות או”ם כוחות ערביים או אמריקאים (אליום אלסאבע, 24 בנובמבר 2023).
קטר
 • מאג’ד אלאנצארי, דובר משרד החוץ הקטרי, מסר כי הם ממשיכים לעקוב מקרוב אחר המצב ולעמוד בקשר הדוק עם השותפים האזוריים והבינלאומיים כדי להבטיח שהפסקת האש תיושם באופן מלא. הוא הביע את תקוותו להפסקת אש קבועה ברצועת עזה (חשבון X של משה”ח הקטרי, 24 בנובמבר 2023).
בחרין
 • “מקורות שונים” מסרו כי בחרין לא צפויה לנתק את קשריה עם ישראל בשל הלחימה ברצועה. לדברי “המקורות” הודעת הפרלמנט בתחילת החודש בדבר ניתוק היחסים הכלכליים עם ישראל אינה משקפת את מדיניות הממשלה. לדברי אחד המקורות בחרין מנסה לשמר את הקשר עם ישראל תוך התמודדות עם דעת הקהל (רויטרס, 24 בנובמבר 2023).
סעודיה
 • ח’אלד בן סלמאן, שר ההגנה הסעודי, שוחח עם מקבילו הבריטי, גרנט שאפס. בן סלמאן הדגיש את חשיבות ההפסקה הכוללת של הפעולות הצבאיות, הגנה על אזרחים והכנסת סיוע הומניטרי. השניים גם סקרו את השותפות האסטרטגית בהגנה ובדרכים לחזקה ולפיתוחה (סוכנות הידיעות הסעודית, 24 בנובמבר 2023).

[1] שמה המלא: הגוש התימני לרפורמה. מדובר במפלגה אסלאמית-סונית שמרנית, שהוקמה בשנת 1990 ומזוהה עם תנועת האחים המוסלמים. ↑