מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-23 בנובמבר 2023, 13:00)

פגישת אלנח'אלה עם משלחת חמאס (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג'האד האסלאמי, 22 בנובמבר 2023)

פגישת אלנח'אלה עם משלחת חמאס (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג'האד האסלאמי, 22 בנובמבר 2023)

תקיפת מטה המודיעין של חמאס (דובר צה

תקיפת מטה המודיעין של חמאס (דובר צה"ל, 22 בנובמבר 2023)

מנהרה שנחשפה בסמוך לבית החולים

מנהרה שנחשפה בסמוך לבית החולים

השמדת פיר מנהרה באזור בית חאנון (דובר צה

השמדת פיר מנהרה באזור בית חאנון (דובר צה"ל, 23 בנובמבר 2023).

תהלוכת מחאה בראמאללה ביוזמת קבוצת התארגנויות של צעירים (סוכנות וטן, 22 בנובמבר 2023)

תהלוכת מחאה בראמאללה ביוזמת קבוצת התארגנויות של צעירים (סוכנות וטן, 22 בנובמבר 2023)

פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים בלאטה בשכם.

פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים בלאטה בשכם.

(דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 22 בנובמבר 2023)

(דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 22 בנובמבר 2023)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • עסקת שחרור החטופים: למרות ההכרזות על עסקה לשחרור חלק מהחטופים ועל הפסקת אש ב-23 בנובמבר החל מ-10:00, לפי שעה לא יצא ההסכם לפועל ולא ברור לוח הזמנים של יישומו. לדברי טאהר אלנונו יועצו של אסמאעיל הניה, הדיונים עתה הם לא על סעיפי ההסכם, אלא על המנגנונים ליישומו. בכירי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין התבטאו לגבי ההסכם בשורה של ראיונות לכלי תקשורת שונים ואף פרטו את תנאיו. גורמי הג’האד האסלאמי בפלסטין הדגישו את התאום המתקיים בינם לבין חמאס.
 • גזרה דרומית: כוחות צה”ל המשיכו בפעילות בעיר עזה ובצפון הרצועה. בבית החולים אלשפאא’ נחשפה רשת מסועפת של מנהרות ששימשו כמפקדות עבור פעילי חמאס וככל הנראה הוחזקו במקום חטופים ישראלים ממתקפת ה-7 באוקטובר 2023. בצפון הרצועה הושמדה מפקדת החטיבה הצפונית של חמאס.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,200 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 392 חיילים וקצינים. 236 חטופים, אזרחים וחיילים, נמצאים בשטח רצועת עזה.
 • שיגור רקטות: בעוד מרצועת עזה מתבצעים שיגורי רקטות ספוראדיים, בצפון ישראל שוגר מטח חריג של 48 רקטות לעבר יישובי הגליל ומוצבי צה”ל. מאזור תימן שוגר טיל בליסטי לעבר אילת אשר יורט בטרם הגיע לשטח ישראל.
 • רצועת עזה: נמשך המצב ההומניטארי הקשה. רבים תולים תקווה בהסכם הפסקת האש ואשר בעקבותיו יוכנס סיוע לרצועה.
 • גזרה צפונית: נמשכה פעילות חזבאללה. בבוקר 23 בנובמבר 2023 שוגר מטח חריג של 48 רקטות לעבר יישובי הגליל ומוצבי צה”ל.
 • יהודה ושומרון: נמשכות פעולות הסיכול והמנע. גורמים המזוהים עם חמאס קיבלו אחריות לשיגור רקטה לעבר הישוב שקד.
 • איראן: שר החוץ האיראני ערך ביקור בלבנון במהלכו נועד עם גורמי ממשל, עם מזכ”ל חזבאללה ועם נציגי הארגונים הפלסטינים.
סוגיית החטופים
 • למרות ההכרזות על עסקה לשחרור חלק מהחטופים ועל הפסקת אש ב-23 בנובמבר החל מ-10:00, לפי שעה לא יצא ההסכם לפועל ולא ברור לוח הזמנים של יישומו. מאג’ד מחמד אלאנצארי, דובר משרד החוץ הקטרי, מסר כי ההכרזה על מועד כניסתו לתוקף של הסכם הפסקת האש תהיה בשעות הקרובות. לדבריו, נמשכת העבודה להבטחת הפסקת האש וכדי להבטיח שהצדדים יעמדו בהסכם (חשבון X של משרד החוץ הקטרי, 23 בנובמבר 2023).
 • מחמד אלח’ליפי, שר המדינה במשרד החוץ הקטרי, מסר כי העסקה בין הצדדים מעניקה עדיפות לשחרור נשים וילדים אזרחים משני הצדדים בארבעה ימים. העסקה כוללת שני חלקים : שחרור החטופים, ובהמשך מתן סיוע הומניטרי לרצועת עזה, בדגש על דלק. לדבריו, הם יקבלו את רשימת השמות ויוודאו שהגורמים הרלוונטיים יעודכנו. אלח’ליפי הוסיף כי המאמצים הקטריים נמשכים והם מלאי תקווה למרות האתגרים (CNN, 23 בנובמבר 2023).
 • טאהר אלנונו, יועצו של אסמאעיל הניה, הדגיש כי חמאס מחויבת למה שהוסכם, וכי הדיונים עתה הם לא על סעיפי ההסכם, אלא על המנגנונים ליישומו. לדבריו, יש נושאים שמצריכים הסדרת מנגנונים כדי להבטיח שההפוגה לא תיכשל ותיושם באופן אמין ומדויק על כל הסעיפים המופיעים בהסכם. הוא גם ציין, כי כל הצדדים מחויבים לעניין ההפוגה (ערוץ ה-YOUTUBE של ערוץ אלע’ד, 23 בנובמבר 2023).
 • בכירי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין התבטאו לגבי ההסכם בשורה של ראיונות בכלי תקשורת שונים ואף פרטו חלק מתנאיו. גורמי הג’האד האסלאמי בפלסטין הדגישו את התאום המתקיים עם חמאס.
 • באסם נעים, חבר הנהגת חמאס ברצועת עזה ויו”ר המחלקה המדינית, אמר כי בראש סדר העדיפויות שלהם בכל הנוגע להפוגה, עמדו פתיחת המעברים והכנסת הסיוע, ובכלל זאת דלק וגז, גם לצפון הרצועה, וכי זה היה אחד התנאים החשובים ביותר. לגבי חזרת תושבי צפון הרצועה לבתיהם במהלך ההפוגה, השיב כי מדברים על כך שהתנועה ברחוב צלאח אלדין מהדרום לצפון תהיה רק עבור סיוע הומניטרי ולצוותים רפואיים ולא לאזרחים. הוא ציין שבמהלך ההפוגה ייכנסו לרצועה לפחות 200 -300 משאיות סיוע, הכוללות מזון, תרופות, בגדים שמיכות ועוד, וכן דלק וגז לבתי החולים (חשבון X של ערוץ אלערבי, 22 בנובמבר 2023). בראיון להֶסְכֵּת של ערוץ אלג’זירה נשאל כיצד חמאס מבטיחה שהאסירים שישוחררו לא ייעצרו שוב, אמר כי ההסכם נעשה בחסות קטרית -מצרית- אמריקנית, וכי הגורמים הללו ערבים לכך שהאסירים שישוחררו לא ייעצרו שנית (ערוץ אלג’זירה, 23 בנובמבר 2023).
 • זאהר ג’בארין, האחראי על תיק האסירים בחמאס, אמר כי תהליך חילופי החטופים באסירים הפלסטינים יתקיים בארבעה או חמישה שלבים, בכל יום שלב אחד, במסגרת הזמן המוסכם של ההפוגה. כאשר נשאל לגבי אפשרות להארכת משך ההפוגה מעבר למה שסוכם, הוא ענה שכרגע ההסכם הוא על ארבעה ימים וכי עד כה לא ברור עיתוי כניסת ההפוגה לתוקף. לדבריו, הם קבעו כמה קריטריונים, שעל בסיסם גובשו הרשימות של אלה שיהיו חלק מעסקת החילופין. ג’בארין הדגיש כי הסכם הפסקת האש עוסק ברצועת עזה, ומה שקשור לגבול הצפון נוגע לחזבאללה, ולא להם (אתר מצראוי, 22 בנובמבר 2023).
 • עלי אבו שאהין, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי בפלסטין וראש מחלקת ההסברה, הדגיש כי מתקיים תיאום קבוע בינם לבין חמאס בכל התחומים כולל בנוגע לעסקת החטופים. לדבריו, המאמץ המשותף הוא שהביא להגעה לנוסחה של ההסכם באמצעות המתווכים. הוא הדגיש, כי הג’האד האסלאמי הוא חלק מהותי מעסקת החילופין, וכי הארגון הסכים לסעיפי העסקה ומחויב לה כל עוד ישראל מחויבת. הוא ציין, כי הם מכינים את רשימות החטופים שישוחררו. לדבריו, “ההתנגדות” גילתה גמישות בכניסה לעסקת חילופין חלקית של החטופים האזרחים, במיוחד בעלי אזרחות כפולה, וכי היא הדגישה כבר בתחילת המערכה שהיא תשחרר את כל החטופים רק במסגרת עסקה כוללת המבטיחה את ריקון בתי הכלא הישראליים מכל האסירים הפלסטינים, וכי הכניסה לעסקה חלקית לחילופי אזרחים היא צעד לקראת השלמת העסקה הכוללת מאוחר יותר. הוא הדגיש כי ישראל הכירה בכך ואף הודתה כי לא יוחזר אף חטוף אזרחי או שבוי צבאי אלא באמצעות משא ומתן עמם (ערוץ הטלגרם של ערוץ אלג’זירה מבאשר, 22 בנובמבר 2023; אלשרוק המצרי, 22 בנובמבר 2023).
 • טארק סלמי, דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי ארגונו לא ישחרר אף חטוף ישראלי, גם לא אזרח, אלא רק לאחר שחרור כל האסירים הפלסטינים בבתי הכלא הישראליים. לדבריו, אם תבוצע על ידי ישראל הפרה כלשהי, הם יעצרו את תהליך מסירת החטופים האזרחיים. סלמי נשאל על מספר האסירים הכלולים בעסקה שמחזיק הג’האד האסלאמי, ואמר, כי לא ניתן לחשוף זאת משיקולי ביטחון. הוא הוסיף כי מנגנון המסירה נמצא בהכנה, והיא אמורה להתבצע ב-23 בנובמבר 2023 בשעות הבוקר, ללא ציון שעה ספציפית. ביום המסירה ייקבע המקום להשלמת התהליך. החטופים הישראלים ישוחררו, ובמקביל, הצד הישראלי ישחרר את האסירים הפלסטינים. סלמי הדגיש כי חשוב עתה להשלים את העסקה הנוכחית ולהעריך את המצב במהלך ההפוגה מבחינת מחויבות הצד הישראלי לתנאיה (אלשרוק המצרי, 22 בנובמבר 2023).
 • מחמד אלהנדי, סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי ההסכם הושג לאחר סחבת ישראלית שנמשכה כעשרה ימים וכי הג’האד האסלאמי הוא חלק בעסקה. הוא הוסיף כי לא נקבעו שמות החטופים האזרחים שישוחררו או שמות האסירים הפלסטינים, וכאשר יוסכם על השמות, ההסכם ייכנס לתוקף (אתר ערוץ אלגזירה מבאשר, 23 בנובמבר 2023).
 • זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, נועד עם משלחת חמאס בראשות ח’ליל אלחיה חבר הלשכה המדינית של התנועה. בפגישה הדגישו את “איתנות העם הפלסטיני וההתנגדות הפלסטינית” שאילצו את ישראל ליישם את השלב הראשון של עסקת חילופי השבויים והפסקת האש הזמנית. כמו כן, הצדדים הדגישו כי עסקה זו תחזק את העם הפלסטיני בדרך לעצירת “התוקפנות” הישראלית ושחרור האסירים מבתי הכלא. הם גם מסרו שהתיאום בין הג’האד האסלאמי לחמאס והמעקב אחר השלמת השלב הראשון בעסקה יימשכו (ערוץ הטלגרם של הג’האד האסלאמי בפלסטין, 22 בנובמבר 2023).
פגישת אלנח'אלה עם משלחת חמאס 
(ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג'האד האסלאמי, 22 בנובמבר 2023)
פגישת אלנח’אלה עם משלחת חמאס
(ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, 22 בנובמבר 2023)

חזרה לעיקרים

זירת הלחימה
 • פעילות קרקעית משולבת: כוחות צה”ל המשיכו את הפעילות ברצועה במספר מוקדים (דובר צה”ל, 22, 23 בנובמבר 2023):
  • העיר עזה: הכוחות פעלו באזור תל אלהוא (דרום מערב העיר). הם פשטו על מוצב חטיבת העיר עזה ועל המשרד המודיעין הצבאי של חמאס. הלוחמים אספו חומרי מודיעין, חומרים טכניים ביניהם מידע חשוב אודות תשתית מנהרות חמאס. בפשיטות על המוצבים ותשתיות של חמאס אותרה גם סדנא לייצור כלי טיס בלתי מאוישים, מעבדת רחפני נפץ, מטענים, פצצות מרגמה ואמצעי לחימה נוספים.

תקיפת מטה המודיעין של חמאס (דובר צה"ל, 22 בנובמבר 2023)
תקיפת מטה המודיעין של חמאס (דובר צה”ל, 22 בנובמבר 2023)

  • בית החולים אלשפאא’: כוחות ביטחון ישראלים חשפו את המשך תוואי מנהרת הטרור שנמצאה מתחת לבית החולים. הסתבר שזוהי מנהרה מסועפת באורך של עשרות מטרים העוברת גם מתחת לבניין שנבנה במימון קטר בבית החולים. במנהרה נמצאו חדרי לחימה, מקומות מסתור ומספר ממצאים היכולים להעיד כי במקום שהו החטופים הישראלים. שני פירי מנהרות נוספים נחשפו בסמוך לבית החולים. על רקע זה עצרו כוחות צה”ל את מנהל בית החולים אלשפאא’ והוא הועבר לחקירה (דובר צה”ל, 23 בנובמבר, 2023).
מנהרה שנחשפה בסמוך לבית החולים      פיר מנהרת שהוסתר במרחק מאה מטרים מבית החולים (דובר צה"ל, 22 בנובמבר 2023)
מימין: מנהרה שנחשפה בסמוך לבית החולים. משמאל: פיר מנהרת שהוסתר במרחק מאה מטרים מבית החולים (דובר צה”ל, 22 בנובמבר 2023)
  • צפון הרצועה: כוחות צה”ל המשיכו לפעול בג’באליא ובבית חאנון. כמו כן פשטו הכוחות על מפקדת החטיבה הצפונית של חמאס, באזור שיח’ זאיד בצפון הרצועה. זוהי שכונת יוקרה בה מתגוררים בכירי חמאס רבים. בשכונה ממוקמים מוצבי חמאס המשמשים בין היתר את כוחות הנח׳בה. במוצב איתרו הכוחות מספר פירים, בניהם פיר אסטרטגי בעומק חמישים מטרים ורוחב שבעה מטרים. במרחב אותרו גם דגם מוקטן המדמה כלי רכב משוריין של צה”ל וחומה המדמה את גדר הגבול בעזה. כמו כן איתרו הכוחות מתחמי שיגור רקטות שכללו גם מחרטה לייצור רקטות, בורות שיגור תת-קרקעיים ואמצעי לחימה רבים . המוצב הושמד. בפעילות נוספת במרחב, איתרו הלוחמים בתוך מסגד כלי רכב ובו אמצעי לחימה רבים שככל הנראה שימש את פעילי הנח’בה לתקיפה ב-7 באוקטובר.
חומת דמה של גבול הרצועה שנבנתה במוצב.       טנק דמה צה"לי שאותר במוצב 
 (דובר צה"ל, 22 בנובמבר 2023)
מימין: חומת דמה של גבול הרצועה שנבנתה במוצב. משמאל: טנק דמה צה”לי שאותר במוצב
(דובר צה”ל, 22 בנובמבר 2023)
השמדת פיר מנהרה באזור בית חאנון (דובר צה"ל, 23 בנובמבר 2023).        אמצעי הלחימה שאותרו בבית מגורים בבית חאנון (אתר צה"ל, 23 בנובמבר 2023)
מימין: השמדת פיר מנהרה באזור בית חאנון (דובר צה”ל, 23 בנובמבר 2023). משמאל: אמצעי הלחימה שאותרו בבית מגורים בבית חאנון (אתר צה”ל, 23 בנובמבר 2023)
 • פעילות אווירית: במהלך 22 בנובמבר 2023, בוצעו תקיפות נגד כ-300 מטרות חמאס, ביניהן מפקדות מבצעיות, מנהרות לחימה תת קרקעיות, אתרים לייצור ואחסון מחסני אמצעי לחימה, עמדות שיגור נ”ט ועוד (דובר צה”ל, 23 בנובמבר 2023).
 דף 3תקיפות חיל האוויר באזור מחנה הפליטים ג'באליא (חשבון X של QUDSN, 22 בנובמבר 2023).     תקיפות חיל האוויר במערב רפיח (חשבון X של QUDSN, 23 בנובמבר 2023)
מימין: תקיפות חיל האוויר באזור מחנה הפליטים ג’באליא (חשבון X של QUDSN, 22 בנובמבר 2023).
משמאל: תקיפות חיל האוויר במערב רפיח (חשבון X של QUDSN, 23 בנובמבר 2023)
 • אבראהים קנן, כתב ערוץ אלע’ד, עדכן כי תקיפות צה”ל באזור ח’אן יונס נמשכות בלא הפסקה וכי הן גרמו למספר רב של הרוגים. לדבריו, כל הבוקר נמשך פינוי הנפגעים לבית החולים נאצר (ערוץ אלע’ד, 23 בנובמבר 2023).
דיווח מהכניסה לבית החולים נאצר (אלע'ד, 23 בנובמבר 2023)
דיווח מהכניסה לבית החולים נאצר (אלע’ד, 23 בנובמבר 2023)
שיגורים לעבר ישראל
 • במהלך היממה האחרונה נמשך שיגור ספורדי של רקטות לעבר ישראל. רובן לעבר יישובי עוטף עזה. מאז תחילת המלחמה שוגרו לעבר ישראל יותר מ-10,500 רקטות. כ-10% מהם היו שיגורים כושלים אשר נפלו בטח הרצועה או בים.
 • כמו כן, התקבלה התרעה על חדירת כלי טיס עוין באזור אילת, מטוס קרב יירט בהצלחה טיל שיוט ששוגר לעבר שטח ישראל (דובר צה”ל, 22 בנובמבר 2023).
 • ב-23 בנובמבר 2023 בשעות הבוקר שוגר מטח חריג של 48 רקטות משטח לבנון לעבר יישובי הגליל ומוצבי צה”ל.
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ- 1,200 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 392 מהם חיילים וקצינים. 236 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים בשטח רצועת עזה. 35 מהחטופים הם ילדים ונערים עד גיל 18 , 32 מהחטופים מעל גיל 65. חמישה חטופים הוחזרו; ארבע שוחררו בחיים, אחת חולצה ע”י צה”ל ושתי גופות נמצאו ע”י צה”ל והובאו לשטח ישראל.

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • לשכת ההסברה הממשלתית בעזה (של חמאס) דיווחה (נכון ל-22 בנובמבר 2023, 20:00) כי מספר ההרוגים ברצועה הוא מעל ל-14,532 ומספר הפצועים מעל ל-35,000 (חשבון X של QUDSN, 22 בנובמבר 2023).
 • ד”ר אשרף אלקדרה, דובר משרד הבריאות ברצועה, קרא לכל הגורמים לנצל את ההפוגה ההומניטארית להעברת סיוע רפואי ודלק לבתי החולים ברצועה (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 22 בנובמבר 2023).
 • הסהר האדום הפלסטיני דיווח על פינוי של כ-190 פצועים וחולים, יחד עם מלוויהם ומספר צוותים רפואיים, מבית החולים אלשפאא’ לבית החולים האירופי בח’אן יונס. חולי הדיאליזה הועברו לבית החולים אבו יוסף אלנג’אר ברפיח. הוא ציין שהעברת הפצועים ארכה כעשרים שעות, משום שהשיירה נחסמה ונבדקה במחסום הצבאי שהוקם בציר ההומניטרי (אלאמצאר, 22 בנובמבר 2023).
המצב ברצועה
 • עדנאן אבו חסנה, יועץ התקשורת של אונר”א ברצועה, מסר כי כמיליון תושבים מפונים מצפון הרצועה שוהים כיום ב-156 מתקני מחסה של אונר”א בדרום. לדבריו, אונר”א היא הגוף היחיד שנותן להם מענה הומניטארי ומספק להם סיוע באופן שוטף. הוא ציין, כי טרם המלחמה היו נכנסות לעזה 500 משאיות מדי יום אולם כיום בשל המלחמה הרצועה זקוקה ל-800 משאיות מדי יום למשך חודשיים-שלושה ברצף (מען, 23 בנובמבר 2023).
מעבר רפיח
 • מעבר רפיח אמור להיפתח ב-24 בנובמבר 2023 לחזרת פלסטינים שנשארו בצפון חצי האי סיני. ב-25 בנובמבר 2023 ייפתח המעבר לחזרת פלסטינים השוהים ביתר האזורים במצרים (דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 23 בנובמבר 2023). יצוין, כי זוהי פעם ראשונה מאז תחילת המלחמה ברצועה בה תתאפשר חזרת פלסטינים דרך מעבר רפיח לשטח הרצועה.
דיאב אללוח, נציג הרשות הפלסטינית במצרים (במרכז התמונה), מבקר פצועים ובני משפחותיהם מעזה השוהים בבתי חולים בקהיר ופורט סעיד (דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 23 בנובמבר 2023)
דיאב אללוח, נציג הרשות הפלסטינית במצרים (במרכז התמונה), מבקר פצועים ובני משפחותיהם מעזה השוהים בבתי חולים בקהיר ופורט סעיד (דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 23 בנובמבר 2023)
ארגונים פלסטינים
 • אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, נועד עם נאצר אלקדוה, חבר הוועד המרכזי של פתח, ועם סמיר אלמשהראוי סגנו של מחמד דחלאן אשר מנהיג את “הזרם הרפורמיסטי הדמוקרטי”. במהלך הפגישה, הם דנו בדרכים לעצור את “התוקפנות הישראלית” ובהכנסת סיוע הומניטרי לרצועה. הם גם דנו במצב הפנים-פלסטיני, ובדרכי ההתמודדות עם המלחמה והביעו את הערכתם למאמצי מצרים וקטר במשא ומתן להפסקת האש (ערוץ הטלגרם של חמאס, 22 בנובמבר 2023).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין ערך ב-21 בנובמבר מפגש בבירות תחת הכותרת “מבול אלאקצא”… והתוקפנות נגד עזה – תפקידה של התקשורת נגד התעמולה הציונית”. במפגש השתתפו נציגי שרי ההסברה והתרבות בלבנון. עלי אבו שאהין, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי וראש מחלקת ההסברה בארגון, נשא דברים בהם אמר כי “מבול אלאקצא” מהווה עימות אסטרטגי שיכפה שרטוט מחדש של כותרות הסכסוך עם ישראל בממדיו הפלסטיניים, האזוריים והבינלאומיים. לדבריו, הג’האד האסלאמי השתתף בלחימה מרגעיה הראשונים במסגרת “אחדות ההתנגדות” והוא ממשיך להשתתף במערכה כשותף עיקרי, גם באמצעות הגדודים המזויינים של הארגון ביהודה ושומרון וגם באמצעות פעילות הג’האד מדרום לבנון. הוא ציין כי מתקיים תיאום קבוע עם חמאס בשטח ובמאמצים המדיניים בנוגע לעסקת החטופים.
 • הוא הצדיע לחזבאללה על התפקיד שהוא ממלא בפעולותיו, והצדיע להרוגי הארגון בדרך לירושלים. הוא גם בירך את העם התימני ואת ההתנגדות העיראקית והסורית, שתוקפת את בסיסי ארה”ב (“ראש הנחש” לדבריו), בעיראק ובסוריה. בחלקו השני של נאומו אמר אבו שאהין כי לתקשורת היה תפקיד מרכזי בחשיפת התעמולה הישראלית מהרגעים הראשונים של המערכה. הוא הודה לכל אמצעי התקשורת המקומיים, הערביים והבינלאומיים ולכל הפעילים ברשתות החברתיות על חלקם בחשיפת השקרים של ישראל (שמס ניוז, 22 בנובמבר 2023).
 • מחמד אלהנדי, סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר לרשת אלמסירה (זרוע ההסברה של החות’ים) כי הפלסטינים קיבלו בשמחה רבה את פעולות הכוחות המזויינים של תימן, שהאחרונה שבהן הייתה הפעולה לתפיסת “הספינה הישראלית” בים האדום. לדבריו, שפת הכוח שבה דיברה תימן היא השפה שהפלסטינים והעולם רוצים, וזו השפה היחידה אותה מבינה ישראל. הוא הוסיף כי חמאס ביצעה את מבצע “מבול אלאקצא”, וכשנודע לג’האד האסלאמי על כך, הזרוע הצבאית שלה מיד נטלה בו חלק כחלק מהאחריות שלהם להגן על הפלסטינים. לדברי אלהנדי קיימת מלחמה לא מוכרזת בדרום לבנון, ושליש מצה”ל מותש בחזית הצפונית. לדבריו, כ-70 עד 100 אלף ישראלים נעקרו על ידי חזבאללה מצפון ישראל, והדבר הוא נטל עבורה (אתר אנצאר אללה, 21 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
לבנון
 • נמשכו תקיפות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל ויישובי גבול הצפון. חזבאללה קיבל אחריות על 12 פעולות, שבוצעו ב-22 בנובמבר 2023 ועל עשר ב-23 בנובמבר עד סביבות 11:00 (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 22,23 בנובמבר 2023). ב-23 בנובמבר 2023 שוגר מטח חריג של 48 רקטות לעבר יישובי הגליל ולעבר מוצבי צה”ל.
 • בליל 23-22 בנובמבר 2023, שוגר טיל קרקע-אוויר מלבנון לעבר כלי טיס של צה”ל. הטיל יורט, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בתגובה לשיגור, תקפו כלי טיס של צה”ל את המשגר ממנו שוגר הטיל ועמדת אחסון אמצעי לחימה (אתר צה”ל, 23 בנובמבר 2023).
 • במהלך היום ביצעו מטוסי קרב של צה”ל מספר גיחות תקיפה נגד תשתיות טרור של חזבאללה בשטח לבנון, ונגד חוליית טרור שניסתה לשגר רקטות לשטח ישראל, וחולייה שביצעה ירי לעבר הכוחות. כמו כן הותקף מבנה צבאי אשר ממנו בוצע ירי לעבר ישראל (דובר צה”ל, 22 בנובמבר 2023).
סיכול חוליית מחבלים שביצעה ירי לעבר כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 22 בנובמבר 2023)     סיכול חוליית מחבלים שניסתה לשגר רקטות לעבר ישראל.
מימין: סיכול חוליית מחבלים שניסתה לשגר רקטות לעבר ישראל. משמאל: סיכול חוליית מחבלים שביצעה ירי לעבר כוחות צה”ל (דובר צה”ל, 22 בנובמבר 2023)
הרוגים לחזבאללה
 • חזבאללה הודיע על מותם של שישה פעילים, כולם מדרום לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 23 בנובמבר 2023):
  • עבאס מחמד רעד, המכונה סראג’, מג’באע.
  • ח’ליל ג’ואד שחימי, המכונה סראג’, ממרכבא.
  • אחמד חסן מצטפא, המכונה מלאכ חולא, מחולא.
  • מחמד חסן אחמד שרי, המכונה כרבלא, מח’רבת סלם.
  • בסאם עלי כנג’ו, המכונה אבו חסין ת’אא’ר, משקרא.
  • עלי שביב מחסן, המכונה זין אלעאבדין, מחאריץ.
  הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית, 23 בנובמבר 2023)
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית, 23 בנובמבר 2023)
 • צוין, כי כל השישה שנהרגו ב-22 בנובמבר 2023 הינים מפקדים בכוח אלרצ’ואן, יחידת העלית של חזבאללה וכי הם נהרגו בתקיפה אווירית של ישראל בעת שהיו בבית יאהון. בין ההרוגים צוינו בנו של מחמד רעד, יו”ר סיעת חזבאללה בפרלמנט,MTV Lebanon) 22 בנובמבר 2023) , וח’ליל ג’ואד שחימי, מפקד בכיר בדיביזיית אלרצ’ואן (אלנהאר, 23 בנובמבר 2023).
פלסטינים
 • חמאס הודיעה על מותם של ארבעה פעילים בלבנון: אחמד עוצ’ וח’אלד מינאוי ממוצא לבנוני; ובלאל אוזתורכ ויעקוב ארדאל ממוצא תורכי. לטענת חמאס, הפעילים נהרגו בתקיפה שביצעה ישראל בדרום לבנון ב-21 בנובמבר 2023 (ערוץ הטלגרם של חמאס, 22 בנובמבר 2023). דווח כי אחמד עוצ’ (אבו בכר) וח’אלד מינאוי, הם מטריפולי, משתייכים לחסידי האידיאולוגיה הסלפית.  על-פי הדיווח הארבעה אספו כסף כדי לסייע למאמץ המלחמתי של גדודי אלקסאם בחזית דרום לבנון (אתר asasmedia, 23 בנובמבר 2023).
 • אסאמה חמדאן, בכיר בחמאס, מסר כי מזכ״ל חזבאללה חסן נצראללה מדבר על ביטחון בניצחון בעזה וכי קיימת שביעות רצון כללית בציר ההתנגדות לגבי מהלך העימות. לדבריו, הם שמעו פרטים מנצראללה בנוגע להיקף המאמץ שמשקיעה ההתנגדות בדרום לבנון וכי הם רואים את השפעת מאמץ זה (אלמנאר, 22 בנובמבר 2023).
ממשל לבנון
 • משרד החוץ הלבנוני הודיע כי המדינה הגישה תלונה למועצת הביטחון ״האו”ם נגד ישראל” בעקבות התקיפה שהובילה למותם של שלושה אזרחים, ביניהם שני עובדי רשת אלמיאדין .בתלונה נכתב כי התקיפה נעשתה במרחק רב מקו הגבול ועל כן היא מהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי. עוד צוין, כי הפגיעה המכוונת בעיתונאים נועדה למנוע מאמצעי התקשורת להעביר את האמת (חשבון X של משרד החוץ הלבנונ., 22 בנובמבר 2023).
 • נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, נועד בבירות עם חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני. עבדאללהיאן התייחס בחיוב להפסקת אש ברצועת עזה למשך ארבעה ימים, אך ציין שהמאמצים להגיע להפסקת אש קבועה חשובים יותר, מפני שאם לא תהיה הפסקת אש, המצב יחמיר והאזור לא ישוב למה שהיה טרם המלחמה. מיקאתי אמר כי על מדינות בעלות השפעה להפעיל לחץ כדי לעצור את התוקפנות נגד דרום לבנון ובמיוחד עצירת תקיפת האזרחים והעיתונאים (חשבון X של משרד ראש ממשלת לבנון, 22 בנובמבר 2023).
 • סמיר ג’עג’ע, יו”ר מפלגת הכוחות הלבנוניים הנוצרית, מסר כי חזבאללה מסרב ליישם את החלטה 1701 ולמסור את הגבול הלבנוני לידי צבא לבנון ולמנוע מלחמה שאף אחד מאנשי לבנון לא מעוניין בה. הוא הדגיש כי השימוש שעושה חזבאללה בכפרים לאורך הגבול הוא בלתי מתקבל על הדעת, מכיוון שהוא חושף את התושבים לסכנת חיים ומאיים לעקור אותם מבתיהם (חשבון X של סמיר ג’עג’ע, 22 בנובמבר 2023).
 • אליאס בו צעב, סגן יו”ר הפרלמנט הלבנוני, אמר בנושא הפסקת האש המסתמנת בין ישראל לחמאס, כי השליח האמריקני, עמוס הוכשטיין, פעל כדי שהמלחמה לא תתרחב. לדבריו, חזבאללה יעצור את הירי אם ישראל לא תמשיך לתקוף. חזבאללה פועל לפי החלטת השרים וכי ההחלטה היא של צבא לבנון. הוא הזהיר מפני השעות שלפני כניסת הפסקת האש לתוקפה וציין כי אם ישראל תמשיך בהתקפותיה היא תגרור את האזור למלחמה (אלנשרה, 22 בנובמבר 2023).
סוריה
 • “מקור צבאי” מסר כי ב-22 בנובמבר 2023 בסביבות השעה 14:10, תקפו מטוסים ישראלים, באמצעות שני טילים ששוגרו מכיוון הגולן, מספר יעדים באזור דמשק. המקור הוסיף כי מערכות ההגנ”א יירטו את אחד הטילים וכי נגרם נזק חומרי (סאנא, 22 בנובמבר 2023). ערוץ הטלגרם צאברין ניוז דווח כי מדובר בתקיפה ישראלית באזור סידה זינב (מקום מקודש לשיעה), הסמוך לדמשק.
 • משרד החוץ הסורי ציין, כי המשך הגישה התוקפנית של ישראל (“הישות הציונית”) היא תוצאה של ההתעלמות הבינלאומית מפשעיה, לרבות תוקפנותה ברצועת עזה. המשרד הוסיף כי מעשים אלו מאיימים על הביטחון והיציבות באזור וציין כי זכותם להגן על ריבונותה של סוריה ועל עצמאותה בכל הדרכים שקבע המשפט הבינלאומי (ערוץ הטלגרם של משרד החוץ, 22 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
פעילות סיכול ומנע
 • ב-22 בנובמבר 2023, בשעות הלילה, פעלו כוחות ביטחון ישראליים ברחבי יהודה ושומרון למעצר מבוקשים. במהלך הפעילות במחנה הפליטים טולכרם השמידו הכוחות חמ”ל תצפית שעקב אחר פעילות הכוחות. כלי טיס מאויש מרחוק ירה לעבר חמושים שהשליכו מטענם וירו לעבר הכוחות. במהלך פעילות הכוחות במחנה הפליטים דהיישה ואלחאצ’ר (בית לחם) נעצרו מבוקשים והוחרמו אמצעי לחימה וחומרי הסתה (אתר צה”ל, 22 בנובמבר 2023).
עמדת התצפית שאותרה (דובר צה"ל, 22 בנובמבר 2023)
עמדת התצפית שאותרה (דובר צה”ל, 22 בנובמבר 2023)
 • בתגובה לפעילות צה”ל בטול כרם, אמר עבד אלרחמן שדיד, בכיר חמאס בטולכרם, כי “מבול אלאקצא”, שהחל במטרה להגן על הפלסטינים וכדי להגן על המקומות הקדושים, ימשיך את דרכו בכל רחבי האדמה הפלסטינית הכבושה עד להשגת מטרות הפלסטינים במלואן וגירושה של ישראל. הוא קרא לצעירים בני החורין בכל מחוזות יהודה ושומרון, להתגייס, להשתלב במהירות בהתנגדות לישראל, להתעמת עמה בכל האמצעים הקיימים, ולהעלות את המחיר של נוכחותה על האדמה הפלסטינית, יהיו הקורבנות רבים ככל שיהיו (ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון, 22 בנובמבר 2023).
תהלוכת מחאה בראמאללה ביוזמת קבוצת התארגנויות של צעירים
 (סוכנות וטן, 22 בנובמבר 2023)
תהלוכת מחאה בראמאללה ביוזמת קבוצת התארגנויות של צעירים
(סוכנות וטן, 22 בנובמבר 2023)
 • התקשורת הפלסטינית דיווחה, כי כוחות ביטחון ישראליים עצרו במהלך הלילה 76 פלסטינים ברחבי יהודה ושומרון (ופא, 23 בנובמבר 2023). החל משעות הבוקר דיווחה על פעילות נרחבת של כוחות ביטחון ישראלים במחנה הפליטים בלאטה בשכם הכוללת מעצרים רבים. במקום מתנהלים עימותים בין פלסטינים לכוחות הביטחון. הפלסטינים דיווחו על הרוג פלסטיני ושלושה פצועים (ופא, מען, 23 בנובמבר 2023).
 פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים בלאטה בשכם.    
מימין: פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים בלאטה בשכם. משמאל: הבערת צמיגים במחנה הפליטים בעת פעילות כוחות הביטחון (חשבון X של QUDSN, 23 בנובמבר 2023)
 • גדוד אלעיאש, המזוהה עם הזרוע הצבאית של חמאס, קיבל אחריות על שיגור רקטה קסאם 1 לעבר היישוב שקד. זאת, בתגובה על “פשעי האויב ברצועת עזה ובגדה המערבית ונגד אסירינו” (ערוץ הטלגרם של גדוד אלעיאש, 23 בנובמבר 2023).
הרשות הפלסטינית
 • אבו מאזן, יו”ר הרשות הפלסטינית, שוחח עם נשיא פינלנד, סאולי ניניסטה. בשיחה הדגיש אבו מאזן את הצורך להפסיק את המלחמה ברצועת עזה ולהאיץ הכנסת סיוע הומניטארי. אבו מאזן הביע את הערכתו למחויבות פינלנד לפתרון שתי המדינות על בסיס הלגיטימציה הבינלאומית, והודה לו על הסיוע ההומניטארי שהועבר באמצעות הצלב האדום הפיני והסהר האדום, כמו גם את הסיוע לפיתוח שפינלנד מספקת לאונר”א (ופא,22 בנובמבר 2023).
 • מי אלכילה, שרת הבריאות ברשות הפלסטינית, נפגשה עם נציגת שוויץ ברשות ועדכנה אותה במצבה של מערכת הבריאות ברצועת עזה. אלכילה ביקשה את התערבות ארצה בהגנה על המתקנים הרפואיים ברצועת עזה, הכנסת סיוע הומניטארי ודלק (דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 22 בנובמבר 2023). אלכילה גם נפגשה עם נציגת ארגון UNDP (תכנית הפיתוח של האו”ם) ברשות. היא סקרה בפניה את מצב מערכת הבריאות ברצועת עזה ובחנה עימה דרכים להידוק שיתוף הפעולה (דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 22 בנובמבר 2023).
(דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 22 בנובמבר 2023)
פגישת אלכילה עם נציגת שוויץ ברשות
(דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 22 בנובמבר 2023)

חזרה לעיקרים

איראן
 • אבראהים ראיסי, נשיא איראן, אמר בריאיון לכלי תקשורת מ”ציר ההתנגדות”, כי ישראל ספגה תבוסה צבאית, ביטחונית ומודיעינית במתקפת חמאס ב-7 באוקטובר. הוא ציין, כי הסיבה למתקפה, אותה כינה “הגנה עצמית לגיטימית”, היתה הפגיעה מצד ישראל במסגד אלאקצא והרג אזרחים, במיוחד בתקופה האחרונה. לדבריו, ישראל לא השיגה עד כה את יעדיה לכבוש את עזה ולחסל את חמאס. עוד אמר ראיסי, כי איראן אינה נותנת הנחיות ל”קבוצות ההתנגדות” וכי הן פועלות בהתאם להחלטותיהן ולהערכותיהן (פארס, 22 בנובמבר 2023). 
ביקור שר החוץ האיראני בלבנון
 • חסין-אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, הגיע ב-22 בנובמבר 2023 ללבנון, ונועד במהלך ביקורו בבירות עם יו”ר הפרלמנט הלבנוני נביה ברי, ראש ממשלת המעבר בלבנון נג’יב מיקאתי, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין זיאד אלנח’אלה וחבר הלשכה המדינית של חמאס ח’ליל אלחיה. בפגישות דנו הצדדים בהתפתחויות האחרונות ברצועת עזה ובאזור, ובהסכם להפסקת אש זמנית (איסנ”א, 22 בנובמבר 2023).
 • בפגישה עם חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה נמסר כי הצדדים דנו בהתפתחויות האחרונות בלבנון ובאזור וכן במלחמה ברצועת עזה, לרבות המאמצים המושקעים לעצירת “התוקפנות” הישראלית והאחריות המוטלת על כולם בנושא (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית, 23 בנובמבר 2023). לדברי מג’תבא אמאני, שגריר איראן בבירות, השניים דנו בהתפתחויות האחרונות בפלסטין, בלבנון ובאזור, במאמצים להפסקת התקיפות הישראליות ברצועת עזה וב”אחריות המוטלת על כולם באירוע ההיסטורי והגורלי הזה” (איסנ”א, 23 בנובמבר 2023).
 • עבדאללהיאן, הזהיר בריאיון כי אם הפסקת האש לא תימשך, ייווצרו תנאים חדשים באזור והמלחמה תתרחב. הוא ציין, כי 48 ימי הלחימה הוכיחו, שישראל אינה יכולה לשחרר את החטופים בדרך המלחמה וכן שאין באפשרותה לחסל את חמאס בעזה. לדבריו, פלסטין וההתנגדות הן המנצחות במלחמה (אלמיאדין, 22 בנובמבר 2023) 
 • בתום ביקורו בלבנון, יצא עבדאללהיאן לדוחה, בירת קטר, כדי לדון עם בכירים בקטר בנוגע להתפתחויות בזירה הפלסטינית ובאזור (תסנים, 23 בנובמבר 2023).
פעילות מיליציות פרו איראניות
עיראק וסוריה
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על תקיפת בסיס צבא ארה”ב סמוך לנמל התעופה ארביל ותקיפת בסיס חריר שבצפון עיראק באמצעות כלי טיס בלתי מאויש (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות, 23 בנובמבר 2023).
 • גורמים בגיוס העממי גינו בחריפות את התקיפה האמריקנית שגרמה למות שמונה פעילי מיליציות בציינם שהמעשה מהווה הפרה בוטה של הריבונות העיראקית. הם גם הדגישו את מחויבותם המלאה להנחיות המפקד הכללי של צבא עיראק וציינו כי הם לא יהססו לבצע כל צעד כדי להגן על עיראק ועל ריבונותה (ערוץ הטלגרם של הגיוס העממי, 22 בנובמבר 2023).
 • פואד חסין, שר החוץ העיראקי, נועד בבגדאד עם אלינה רומנובסקי, שגרירת ארה”ב. שר החוץ ציין כי הוא דוחה את ההסלמה האחרונה בעיראק, אשר מפרה את ריבונות עיראק והדגיש כי הממשלה מגנה את התקיפה שביצעו האמריקאים, אשר לטענתו נעשתה ללא ידיעת רשויות (ערוץ הטלגרם של משרד החוץ העיראקי, 23 בנובמבר 2023).
תימן
 • פיקוד מרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM) דיווח כי המשחתת האמריקנית ,USS Thomas Hudner, יירטה מספר כלי טיס בלתי מאוישים ששוגרו מאזורים בתימן שנמצאים בשליטת החות’ים. עוד נמסר כי לספינה ולצוותה לא נגרם נזק וכי לא היו אבדות (חשבון X של פיקוד מרכז, 23 בנובמבר 2023).
 • יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, מסר כי הם שיגרו מספר טילי שיוט לעבר מטרות צבאיות שונות באילת. עוד מסר כי הם ימשיכו במבצעים הצבאיים עד שישראל תפסיק את תוקפנותה נגד העם הפלסטיני ברצועת עזה וביהודה ושומרון (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 22 בנובמבר 2023).
 • מחמד פצ׳ל עבד אלנבי, מפקד כוחות חיל הים של החות׳ים, ובכירים נוספים ערכו ביקור בספינה החטופה אשר עוגנת בחוף בתימן. מאלנבי מסר כי הכוחות ימשיכו בפעולותיהם הצבאיות נגד הספינות והאינטרסים של ישראל עד שתיפסק “התוקפנות” נגד רצועת עזה ונגד העם הפלסטיני. לדבריו, הפעילות הימית תתמקד בספינות הנושאות דגל ישראל, שבבעלות חברה ישראלית או בבעלות ישראלים. הוא קרא לכל הספינות העוברות בים האדום לא להפליג סמוך לספינות ישראליות ולא לכבות את אמצעי הזיהוי שלהן (זרוע ההסברה הצבאית של החות׳ים, 22 בנובמבר 2023).
הזירה הבינערבית
מצרים
 • עבד אלפתאח אלסיסי נשיא מצרים, נועד בקהיר עם עבדאללה השני, מלך ירדן, ודן עימו בהמשך הפעילות הנוכחית כדי לספק סיוע לתושבי הרצועה (אלקאהרה, 22 בנובמבר 2023).
 • צ’יא אלדין דאוד, חבר הפרלמנט המצרי, קרע עותק של הסכם השלום (הסכם קמפ דיויד), בין מצרים לישראל מ-1979 לעיני שאר הנציגים שנכחו בפרלמנט במחאה על “ההגבלות שהוא מטיל על הביטחון הלאומי הערבי והמצרי”. לדבריו יש לקרוע את ההסכם כדי להבטיח את האינטרסים של מצרים והעולם הערבי (אח’באר אלבלד, 23 בנובמבר 2023).
סעודיה
 • אנטוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, שוחח עם מקבילו הסעודי, פיצל בן פרחאן, ודן עימו בדרכים לעצור את “ההסלמה הצבאית המסוכנת בעזה ובסביבתה” ובעמידה בהסכם הפסקת אש. בן פרחאן הדגיש את סירובה המוחלט של סעודיה להגירה כפויה של תושבי עזה ואת חשיבות התמודדות הקהילה הבינלאומית עם הפרות החוק הבינלאומי שמבצעת ישראל (חשבון X של משרד החוץ הסעודי, 23 בנובמבר 2023).
הזירה הבינלאומית
ארה”ב
 • ג’ו ביידן, נשיא ארה”ב, שוחח עם עבד אלפתאח אלסיסי, נשיא מצרים. בשיחה מסר ביידן כי ארה”ב לא תאפשר ישוב מחדש של פלסטינים, מרצועת עזה או מיהודה ושומרון . כמו כן היא לא תאפשר מצור על רצעת עזה או שרטוט מחדש של גבולותיה (רויטרס, 22 בנובמבר 2023).
פגישת שרי החוץ
 • בדרכם חזרה מסין, נפגשו שרי חוץ של מספר מדינות ערביות ומוסלמיות וביניהן מצרים, סעודיה, תורכיה והרשות הפלסטינית בבריטניה עם שר החוץ הבריטי דיויד קמרון (חשבון X של שר החוץ הירדני, 22 בנובמבר 2023). כמו כן, נועדו בצרפת נשיא צרפת, עמנואל מקרון, ושרת החוץ הצרפתית, קתרין קולון. בפגישה אמר מקרון לשרים כי על כולם לקחת בחשבון את שיקולי הביטחון של ישראל וכי לא תהיה הפסקת אש מתמשכת ללא ערובות מוצקות מאוד לביטחון ישראל (סוכנות הידיעות הצרפתית, 23 בנובמבר 2023).
תורכיה
 • טאיפ ארדואן, נשיא תורכיה, אמר בדברים שנשא בפסגת מנהיגי ה-G20 שנערכה באופן מקוון, כי כל אדם בעל מצפון יודע שלא ניתן להצדיק את המתרחש ברצועת עזה וכי תחת מסווה של הגנה עצמית, מדובר בפשע נגד האנושות. הוא גם ציין שהם מוכנים לשאת באחריות, יחד עם מדינות נוספות, בכל הקשור למנגנון הביטחוני החדש שיוקם בתום המלחמה. עוד ציין כי תורכיה ממשיכה להעביר פצועים מרצועת עזה לטיפול בבתי החולים שלה (אנטוליה, 22 בנובמבר 2023).