מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-21 בפברואר 2024, 13:00)

תושבים ברפיח פוקדים מבנה שהותקף ע

תושבים ברפיח פוקדים מבנה שהותקף ע"י חיל האוויר (ערוץ היוטיוב של ופא, 21 בפברואר 2024).

תושבים מתפנים משכונת אלזיתון בעזה לכיוון בית החולים אלשפאא' בעיר (ופא, 20 בפברואר 2024)

תושבים מתפנים משכונת אלזיתון בעזה לכיוון בית החולים אלשפאא' בעיר (ופא, 20 בפברואר 2024)

תיעוד המעבר בין המבנה לבין בית הספר (דובר צה

תיעוד המעבר בין המבנה לבין בית הספר (דובר צה"ל, 20 בפברואר 2024)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל בזיתון (דובר צה"ל, 21 בפברואר 2021)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל בזיתון (דובר צה"ל, 21 בפברואר 2021)

תקיפת תשתית טרור באזור בלידא.

תקיפת תשתית טרור באזור בלידא.

פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים ג'נין (ופא, 20 בפברואר 2024).

פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים ג'נין (ופא, 20 בפברואר 2024).

פגישת שר הפנים האיראנ עם חמדאן ואבו שאהין (סוכנות מהר בערבית, 20 בפברואר 2024)

פגישת שר הפנים האיראנ עם חמדאן ואבו שאהין (סוכנות מהר בערבית, 20 בפברואר 2024)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • הזירה הדרומית: כוחות צה”ל פעלו בשני מוקדים עיקריים. מערב ח’אן יונס שם העמיקו הכוחות את אחיזתם ואף הרחיבו אותה. שכנות זיתון בעיר עזה שם פעלו הכוחות לטיהור השטח. הם פעלו, בסיוע אווירי נגד חוליות חמושות ונגד תשתיות טרור שנותרו באזור.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,500 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 576 חיילים וקצינים. 130 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה. 123 הוחזרו לישראל.
 • עסקת החטופים: משלחת חמאס בראשות אסמאעיל הניה שוהה במצרים. על פי מספר דיווחים, מטרת ביקור המשלחת היא הסדרת היחסים עם מצרים על רקע התבטאות שר החוץ שלה נגד חמאס. מנגד קיימים דיווחים על התקדמות מסוימת בשיחות. בכירי חמאס ממשיכים להדגיש בהתבטאויותיהם את עקרונות חמאס לגבי הסכם הפסקת אש ועסקת חטופים ומציינים כי חמאס לא תיסוג מעקרונות אלה. דובר משרד החוץ של קטר דיווח כי חמאס החלה להעביר את התרופות שנשלחו עבור החטופים.
 • המצב ברצועה: האזהרות מפני הרעב הכבד שמתפשט ברחבי רצועת עזה, בעיקר בצפון הרצועה גוברות. תכנית המזון העולמית של האו”ם הודיעה על עצירת משלוחי הסיוע לצפון רצועת עזה בעקבות התקפות אזרחים נגד משאיות משלוחי המזון. לשכת ההסברה של ממשל חמאס ברצועה הגיבה להודעת וקראה לתוכנית המזון העולמית של האו”ם לסגת במהרה מהחלטתה.
 • הזירה הצפונית: חזבאללה קיבל אחריות לביצוע תשע תקיפות נגד ישראל ביממה האחרונה. כלי טיס בלתי מאויש שהגיע מלבנון התגלה באזור בוסתן הגליל הסמוך לעכו. זהו כלי הטיס השני שחודר לשטח ישראל בימים האחרונים. נעים קאסם, סמזכ”ל חזבאללה, מסר כי עד כה רמת העימות בדרום לבנון היא מוגבלת, אך אם ישראל תסלים את פעילותה גם הם יסלימו את פעילותם. בסוריה הותקף מבנה בפאתי דמשק שעל פי הדיווחים התגוררו בו פעילי חזבאללה ומשמרות המהפכה. ערוץ חדשות סורי דיווח על לוחמים מחזבאללה וממיליציות פרו-איראניות אשר התמקמו באופן חריג באזור עין אלצאחב שבצפון דמשק, בעקבות הגברת התקיפות המיוחסות לישראל באזור דמשק. עוד דווח, כי המיליציות מתכוונות להציב באזור מפעלים לפיתוח כלי טיס בלתי מאוישים ואמצעי לחימה מדויקים. 
 • יהודה ושומרון: הפעילות ביממה האחרונה התמקדה בעיקר במחנה הפליטים ג’נין שם פעלו כוחות הביטחון למעצר מבוקש שהתבצר בבית. במהלך הפעילות הופעל כלי טיס בלתי מאויש.
 • מיליציות פרו איראניות: דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, דיווח על תקיפת “אתרים ישראלים רגישים” באזור אילת באמצעות מספר כלי טיס בלתי מאוישים ועל תקיפת ספינה ישראלית באמצעות טילים.
הזירה הדרומית
 • כלי תקשורת פלסטינים דיווחו על מוקדי התקיפות של צה”ל ברצועה ביממה האחרונה. העיר עזה: תקיפות מאסיביות בשכונת אלזיתון, בדרום מזרח העיר, וכן תקיפות בשכונות צברה ותל אלהוא, מרכז הרצועה: תקיפות מהאוויר במחנה הפליטים אלנציראת ובדיר אלבלח. ח’אן יונס : פעילות כוחות צה”ל באזור מואצי (מערב העיר). ותקיפות צה”ל באזור אלח’זאעה (מזרח ח’אן יונס). הכוחות ממשיכים לכתר את בית החולים נאצר בו שוהים 120 חולים, זאת לאחר שהסהר האדום הפלסטיני פינה 21 חולים מהמקום. רפיח : תקיפות צה”ל במרכז העיר לצד ירי ספינות חיל הים לעבר אזור מואצי רפיח (ופא, 21 בפברואר 2024).
תושבים ברפיח פוקדים מבנה שהותקף ע"י חיל האוויר (ערוץ היוטיוב של ופא, 21 בפברואר 2024).      תושבים מתפנים משכונת אלזיתון בעזה לכיוון בית החולים אלשפאא' בעיר (ופא, 20 בפברואר 2024)
מימין: תושבים ברפיח פוקדים מבנה שהותקף ע”י חיל האוויר (ערוץ היוטיוב של ופא, 21 בפברואר 2024). משמאל: תושבים מתפנים משכונת אלזיתון בעזה לכיוון בית החולים אלשפאא’ בעיר (ופא, 20 בפברואר 2024)
 • דרום הרצועה: כוחות צה”ל המשיכו להעמיק ולהרחיב את פעילותם במערב ח’אן יונס. הלוחמים פשטו על יעדי טרור והרגו פעילים חמושים רבים (דובר צה”ל, 21 בפברואר 2024). בשבוע האחרון פשטו הכוחות על מבנה שבו אותרו אמצעי לחימה רבים ותחמושת. המבנה היה צמוד לבית ספר של אונר”א ששימש מחסה הומניטרי לתושבים. שיטת הפעולה של המחבלים כללה מעבר מהיר דרך חרך בקיר בית הספר למבנה הסמוך, שם נמצאו אמצעי הלחימה שלהם ויצאו להתקפות. במבנה סמוך אחר איתרו הכוחות אמצעי לחימה אפודים ומדים של חמאס. הכוחות גם פשטו על ביתו של ראש מערך הנ”ט של חטיבת ח’אן יונס בו נמצאו אמצעי לחימה רבים וחומרים מודיעיניים. לצד זאת, פעלו הכוחות לפינוי האוכלוסייה האזרחית למען בטיחותם. במהלך הפעילות נעצרו כשישים מחבלים שהסתתרו בבית הספר לצד חוסים שניצלו את המאמצים ההומניטריים לפינוי כדי  להימלט (אתר צה”ל, 20 בפברואר 2024).
 תיעוד המעבר בין המבנה לבין בית הספר (דובר צה"ל, 20 בפברואר 2024)    תיעוד המעבר בין המבנה לבין בית הספר (דובר צה"ל, 20 בפברואר 2024)
תיעוד המעבר בין המבנה לבין בית הספר (דובר צה”ל, 20 בפברואר 2024)
צוותי או"ם והסהר האדום הפלסטיני מפנים חולים ופצועים מבית החולים נאצר בח'אן יונס 
(ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 20 בפברואר 2024)
צוותי או”ם והסהר האדום הפלסטיני מפנים חולים ופצועים מבית החולים נאצר בח’אן יונס
(ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 20 בפברואר 2024)
 • העיר עזה: כוחות צה”ל פעלו ביממה האחרונה לטיהור המרחב בשכונת אלזיתון, מדרום לעיר עזה, במסגרת הפעילות פשטו הכוחות על מבנים חשודים, איתרו אמצעי לחימה והרגו עשרות מחבלים בהיתקלויות, שחלקם ניסו לשגר טילי נ”ט לעבר הכוחות. חיל האוויר ביצע במקביל מספר תקיפות נגד עשרות יעדים בהן תשתיות טרור שאיימו על הכוחות, עמדות תצפית, מחסני אמצעי לחימה ומטרות תת-קרקעיות (דובר צה”ל, 21 בפברואר 2024).
פעילות כוחות צה"ל בזיתון (דובר צה"ל, 21 בפברואר 2021)     פעילות כוחות צה"ל בזיתון (דובר צה"ל, 21 בפברואר 2021)
פעילות כוחות צה”ל בזיתון (דובר צה”ל, 21 בפברואר 2021)
הלחימה בראיית הפלסטינים
 • עלי אבו שאהין, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי בפלסטין וראש מחלקת ההסברה, אמר במסיבת עיתונאים בטהראן, כי העמידה האיתנה של העם הפלסטיני והאחדות בשדה הקרב ברצועת עזה ובין כוחות ההתנגדות הם שמונעים וימנעו מישראל להשיג את מטרותיה. לדבריו, ישראל ממשיכה ליישם את מזימתה לעקור את תושבי עזה אל מחוץ לרצועה, דבר שמאיים על הביטחון הלאומי הערבי. הוא הדגיש שכוחות ההתנגדות דבקים בעקרונותיהם במלואם, וכי מה שישראל לא השיג בשדה הקרב, היא לא תשיג במשא ומתן. אבו שאהין הוסיף כי הם מודים על הנוכחות של כוחות ההתנגדות ומעריכים אותה, במיוחד של חזית תימן, שהייתה לה השפעה נרחבת באמצעות תקיפת ספינות ישראליות. הוא הביע תקווה שכוחות נוספים יצטרפו לעמדה התימנית התומכת בהתנגדות. אבו שאהין קרא להפוך את חודש רמצ’אן ל”חודש אלאקצא”, שנתון בסכנה גדולה ואיומים גדולים (אתר ערוץ אלעאלם, 20 בפברואר 2024; חשבון X של ערוץ אלערבי, 20 בפברואר 2024).
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר 2023 נהרגו כ- 1,500 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 576 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 238 מתחילת התמרון הקרקעי ב – 27 באוקטובר 2023). 130 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה. 123 הוחזרו לישראל.
סוגית החטופים והסכם הפסקת אש
 • בעקבות הגעת משלחת חמאס, בראשות אסמאעיל הניה, יו”ר הלשכה המדינית, לקהיר, אמר חסאם בדראן, חבר הלשכה המדינית, כי ביקור משלחת חמאס נערך בעקבות הזמנת מצרים והוא נועד להתייעצות. אשר למשא ומתן הוא ציין, כי תשובת חמאס היתה הגיונית וריאלית. לדבריו, חמאס אינה מפגינה חוסר פשרנות והיא ברורה בעמדתה שהמסלול הזה יוביל בסופו של דבר להפסקת אש כוללת. אולם, ישראל נסוגה מהמסגרת שהיא היתה שותפה לגיבושה במסמך פריס. בדראן ציין כי הצהרותיו של אבו מאזן בדבר הצורך שחמאס וישראל יגיעו להסכם אינן מוצלחות, משום שישראל היא זו שנושאת באחריות בסירובה להגיע להסכם הגיוני שיענה על הצרכים המינימליים של העם הפלסטיני. לדבריו, הבעיה הבסיסית היא סירובה של ישראל להפסקת אש. הוא ציין שחמאס יזמה קשר עם תנועת פתח אך אין לה קשר עם הרשות פלסטינית וגם כאשר אבו מאזן ביקר בדוחה, לא התקיימו כל מגעים או פגישות עם חמאס. לעומת זאת, מתנהלות התייעצויות עם הארגונים הפלסטיניים השותפים לחזון חמאס. הוא גם הדגיש כי כל עמדות חמאס מתקבלות בתיאום עם הנהגת חמאס ברצועת עזה, שבראשה עומד יחיא אלסנואר (אלערביה.נט, 20 בפברואר 2024; חשבון X של המראיינת רשא נביל, 21 בפברואר 2024; ערוץ X של ערוץ אלערביה, 20 בפברואר 2024).
 • מחמד נזאל, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי ביקור משלחת חמאס, בראשות אסמאעיל הניה, בקהיר “נערך בזמן חשוב ורגיש”. הוא הדגיש את חשיבות הביקור והפגישות עם הבכירים המצריים, משום שמצרים היא אחת המתווכות העיקריות בתהליך המשא ומתן, והיא השתתפה במהלך השבועות האחרונים בפגישות בין הצדדים שהיו בוועידת פריס. על ההתפתחויות האחרונות במשא ומתן אמר נזאל כי המשא ומתן מדשדש, לפעמים מתקדם ולפעמים נסוג. הוא ציין שגישת חמאס מתבססת על המשך המשא ומתן כדי להגיע להבנות ספציפיות שיובילו להפסקת אש; נסיגת כוחות צה”ל; הכנסת מזון, תרופות ונפט לרצועת עזה; שיקום הרצועה; ושחרור מספר גדול ככל האפשר של אסירים פלסטינים בבתי הכלא הישראליים. הוא הוסיף כי ה”שטן טמון בפרטים”, ולכן הפרטים הללו מחייבים אורך רוח, ושמירה על קשר רציף עם מצרים וקטר. הוא הדגיש כי הם אינם קשיי עורף אלא הם מתעקשים על המינימום שיאפשר לעם הפלסטיני ברצועת עזה להמשיך את חייו (האתר המצרי אלשרוק, 20 בפברואר 2024).
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר במסיבת עיתונאים בטהראן, כי עמדתם ברורה ואיתנה, והיא כוללת ארבע נקודות ברורות: הפסקה כוללת ומוחלטת של התוקפנות ונסיגה מלאה של כוחות צה”ל מרצועת עזה; הכנסת סיוע דחוף לפלסטינים ברצועה; התחלת תהליך השיקום; והסרת המצור. הוא הדגיש כי עמדת חמאס היא שעסקת החטופים תהיה תוצאה של יישום דרישות אלה. הוא הוסיף: כי התעקשות ישראל לשנות עובדות תחת איום של לחץ צבאי לא תשפיע על עמדתם. עוד ציין כי חמאס מתייחסת לכל היוזמות המוצגות בפניה אך היא אינה מוותרת על אף אחת מזכויות הפלסטינים. היוזמות שהוצגו עד כה אינן מתעלות לשאיפות ולרצון של העם הפלסטיני (אתר ערוץ אלעאלם, 20 בפברואר 2024; חשבון X של ערוץ אלערבי, 20 בפברואר 2024).
 • בראי אליום דווח מפי “מקורות המקורבים לארגונים הפלסטינים” כי משלחת חמאס בקהיר אינה עוסקת בעסקת החטופים ובמשא ומתן על השלב הראשון, אלא בניסיון לפתור את חילוקי הדעות בין חמאס למצרים בעקבות הצהרות שר החוץ המצרי סאמח שכרי[1] על הלגיטימיות של חמאס ויציאתו מהקונצנזוס הפלסטיני. עוד נמסר, כי גורמים בחמאס קיבלו מסרים מהדרג הביטחוני המצרי אשר מנסים למתן את חומרת ההשפעה של הצהרותיו של שכרי ומצרים אף הביעה את רצונה שהצהרות משרד החוץ לא תנהלנה את היחסים והמגעים עם חמאס (ראי אליום, 21 בפברואר 2024). מנגד, “מקורות דיפלומטיים” מסרו כי הדיונים בקהיר מתקדמים לעבר פשרה בנוגע לשלב הראשון בהסכם המוצע וכי הצד המצרי השיג התקדמות בדיונים מול חמאס (אלשרק, 21 בפברואר 2024).
 • מחמד אלאנצארי, דובר משרד החוץ הקטרי, אמר כי מאמצי התיווך שלהם נמשכים וכך גם המגעים בין כלל . הוא ציין שהצד ההומניטרי הוא חלק מרכזי במשא ומתן הנוכחי. (אלג’זירה, 20 בפברואר 2024). הדובר גם דיווח, כי במסגרת ההסכם שהושג בין חמאס לישראל, בתיווך קטר וצרפת, בחודש שעבר הם קיבלו הבטחות מחמאס כי משלוח התרופות עבור החטופים הגיע לידיה וכי היא מתחילה להעביר אותן ליעדן. הוא ציין שההסכם הכולל הכנסת תרופות וסיוע הומניטרי גם לתושבי הרצועה תמורת מסירת תרופות לחטופים (חשבון X של משרד החוץ הקטרי, 20 בפברואר 2024).
 • בעקבות ביקורו הצפוי של ברט מקגורק, שליח נשיא ארה”ב למזרח התיכון, בקהיר, מסר “מקור מצרי” כי במהלך הביקור, יוצע הסכם הפסקת אש במהלך חודש רמצ’אן אשר עשוי להתארך בשבועיים נוספים, שבמהלכם ישוחררו חטופים אזרחים ושישה חטופים אמריקנים, בתמורה לסיוע הומניטרי נרחב ומניעת כניסת כוחות צה”ל לרפיח לפני רמצ’אן. “גורם בחמאס” מסר כי ציר ההתנגדות מחויב בכל הסכם לעמדתו תוך הקפדה על שלושה תנאים: שחרור חטופים, הפסקת אש, נסיגה מרצועת עזה ובנייתה מחדש (אלערבי אלג’דיד, 21 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות ברצועת עזה (הנשלט ע”י חמאס) עדכן נכון ל- 21 בפברואר 2024 , נכון לשעה 11:15, כי ביממה האחרונה נהרגו ברצועה בתקיפות צה”ל 118 פלסטינים ונפצעו 163. מאז תחילת המלחמה ברצועה נהרגו 29,313 פלסטינים ונפצעו 69,333 (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 21 בפברואר 2024).
המצב ברצועה
 • האזהרות מפני הרעב הכבד שמתפשט ברחבי רצועת עזה גוברות בימים האחרונים, וכן המצוקה הרבה של התושבים והצורך בסיוע הומניטרי מיידי, בעיקר בצפון הרצועה. ב-20 בפברואר 2024 הודיעה תכנית המזון העולמית של האו”ם (WFP) על עצירת משלוחי הסיוע לצפון רצועת עזה. זאת, לדבריהם, בעקבות התקפות של אזרחים נגד משאיות משלוחי המזון. המשלוחים יחודשו רק לאחר שיתקיימו תנאים שיאפשרו חלוקה בטוחה של הסיוע. בהודעה צוין שהמשלוחים חודשו רק לאחרונה לאחר השעיה של שלושה שבועות בעקבות תקיפת משאית אונר”א. במשלוח הנוכחי כאשר הם התחילו בנסיעה לעבר העיר עזה, הוקפה השיירה על ידי אנשים שניסו לטפס על המשאיות, ולאחר מכן אף בוצע ירי (אתר תכנית המזון העולמית, 20 בפברואר 2024).
 • לשכת ההסברה של ממשל חמאס ברצועה הגיבה להודעת תכנית המזון העולמית של האו”ם וקראה לה לסגת במהרה מהחלטתה “ההרסנית”. לדברי הלשכה הם הזדעזעו מההחלטה שמשמעותה גזר דין מוות לשלושת רבעי מיליון בני אדם וכי הם דוחים באופן מוחלט החלטה זו וקוראים לכל מוסדות האו”ם לחזור לעבוד בעיר עזה ובצפון הרצועה בדחיפות במקום להתנער מאחריותם הבינלאומית (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה, 20 בפברואר 2024).
 • תושבי עזה, קראו להתערבות מדינות ערב להשגת הפסקת אש ברצועה. לדבריהם, הם אינם יכולים לסבול עוד את המצב של מחסור במזון ומים, אין להם לאן ללכת ונמאס להם לחיות בצורה כזאת (ערוץ היוטיוב של ופא, 20 בפברואר 2024).
תושבים קוראים להפסקת אש ברצועה (ערוץ היוטיוב של ופא, 20 בפברואר 2024)     תושבים קוראים להפסקת אש ברצועה (ערוץ היוטיוב של ופא, 20 בפברואר 2024)
תושבים קוראים להפסקת אש ברצועה (ערוץ היוטיוב של ופא, 20 בפברואר 2024)
מעבר רפיח
 • משלחת מטעם בית הנבחרים של ארה”ב, בראשות חבר בית הנבחרים, אדם סמית’, ביקרה במעבר הגבול ברפיח כדי לבחון מקרוב את נושא העברת הסיוע ההומניטרי לרצועה (רשת NBC, 20 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • במהלך היממה האחרונה קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע תשע תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט ורקטות וכן מסוג ברכאן (בעלת ראש קרב במשקל 500-300 ק”ג חומר נפץ) (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 21-20 בפברואר 2024). כלי טיס בלתי מאויש שהגיע מלבנון התגלה באזור בוסתן הגליל הסמוך לעכו. הכלי חדר מבלי שהופעלה התרעה. יצוין כי זהו כלי הטיס השני שחודר לשטח ישראל בימים האחרונים ללא הפעלת התרעה
תקיפות תגובה של צה”ל

בתגובה לפעילות חזבאללה המשיכו כוחות צה”ל לבצע תקיפות נגד יעדי טרור בדרום לבנון. בין השאר, תקפו מטוסי חיל האוויר מבנה צבאי באזור כפר כילא, בו זוהו מספר פעילים. תשתיות טרור בבלידא ובעיתא אלשעב (דובר צה”ל, 20 בפברואר 2024).

 תקיפת תשתית טרור באזור בלידא.     תקיפת מבנים צבאיים באזור עיתא אלשעב (דובר צה"ל, 20 בפברואר 2024)
מימין: תקיפת תשתית טרור באזור בלידא. משמאל: תקיפת מבנים צבאיים באזור עיתא אלשעב (דובר צה”ל, 20 בפברואר 2024)
 • כלי תקשורת לבנויים דיווח על תקיפות באזור ג’בל צאפי (Jabal Safi)); בכפרכלא (KaferKila ובלידא (Balida) (חשבון X של Fouad Khreiss, 20 בפברואר 2024).
  מימין: תקיפה בג'בל צאפי . במרכז תקיפה בכפרכלא . משמאל: תקיפה בבלידא (חשבון X של Fouad Khreiss, 20 בפברואר 2024)
מימין: תקיפה בג’בל צאפי . במרכז תקיפה בכפרכלא . משמאל: תקיפה בבלידא (חשבון X של Fouad Khreiss, 20 בפברואר 2024)
 • “מקור” בחזבאללה אמר כי התקיפות הישראליות באלע’אזיה שבאזור צידון כוונו למתקנים תעשייתיים והן בבחינת הסלמה שיש לעצור. לטענתו ישראל פועלת “באופן מטורף” וכל זה נובע מהפסדיה, כישלונה וחוסר היכולות שלה להשיג את מטרותיה ברצועת עזה. לדבריו, ישראל מנסה לגרור את לבנון וחזבאללה למלחמה אולם היא רוצה שחזבאללה יהיה זה שיפתח בה. אך הם מבחינתם שוקלים את צעדיהם ואת תגובותיהם והם לא יתנו לישראל את מבוקשה. יחד עם זאת, הם ערוכים לכל האפשרויות והתרחישים (אלערבי אלג’דיד, 20 בפברואר 2024). אלאח’באר, המזוהה עם חזבאללה, פרסם כתבה אודות התקיפה תחת הכותרת “החזית הדרומית: האויב מנסה לכפות משוואות חדשות”. בכתבה צוין שההתנגדות על כל גורמיה, לא מוכנה להיכנע לתנאי ישראל שיפתחו את הדרך לשינוי קיצוני במשוואה המגנה על לבנון והיא לא תאפשר לישראל לכפות משוואה של תקיפה ותגובה חד-צדדית (אלאח’באר, 20 בפברואר 2024).
התבטאויות בכירי חזבאללה
 • נעים קאסם, סמזכ”ל חזבאללה, מסר כי עד כה רמת העימות בדרום לבנון היא מוגבלת, אך אם ישראל תסלים את פעילותה גם הם יסלימו את פעילותם. הוא הוסיף, כי הם לא יופתעו משום תוקפנות שעלולה להגיע מצד ישראל. הוא גם ציין כי הנוכחות שלהם בעימות היא מה שמרתיעה את ישראל וכי הדיפלומטיה המערבית פועלת לשיבוש כוחם כדי להשיג ביטחון לישראל (חשבון X של נעים קאסם, 21 בפברואר 2024).
 • בדברים נשא האשם צפי אלדין, יו”ר המועצה המבצעת של חזבאללה, באלצ’אחיה אלג’נוביה בבירות, בטקס לזכרו של פעיל חזבאללה, הוא ציין, כי הערבות היחידה ללבנון מול האיומים והתוכניות ” הזדוניות” של אויביה היא השימוש בנשק. הוא הדגיש את הצורך בכך שהלבנונים ישימו את מבטחם בהתנגדות, ויתרחקו מהערבויות הערביות, אשר לא השיגו דבר להגנת של לבנון או הגנת רצועת עזה מפני תקיפות ישראל (אלמנאר, 20 בפברואר 2024).
יוניפי”ל
 • כלי רכב של יוניפי”ל היה מעורב בתאונת דרכים באלסדאנה שבפאתי כפר שובא. דווח ששלושה חיילים נפצעו, אחד מהם באורח קשה (ערוץ הטלגרם של אלאח’באר, 21 בפברואר 2024).
ממשל לבנון
 • עבדאללה בו חביב, שר החוץ הלבנוני, נועד עם הרווה מגרו (Hervé Magro), שגריר צרפת בלבנון. הדגיש בפגישה הדגיש בו חביב את הערכת לבנון לתפקיד שממלאת צרפת במצב הנוכחי כדי למנוע הסלמה ולהחזיר את היציבות בדרום לבנון. עוד הדגיש כי יש למצוא פתרונות למצב הנוכחי באמצעות יישום מלא של החלטה 1701 (אלנשרה , 20 בפברואר 2024).
סוריה
 • מקור “צבאי סורי” מסר, כי בשעה 09:40 בוצעה תקיפה אווירית של ישראל מכיוון רמת הגולן נגד בניין מגורים בשכונת כפרסוסה (Kafersousah) במערב דמשק. צוין, כי שני אזרחים נהרגו ונוסף נפצע. נגרם נזק לבניין ולבניינים סמוכים (סוכנות הידיעות הסורית, 21 בפברואר 2024). מאוחר יותר דווח כי מספר ההרוגים עלה בהמשך לשלושה: אחד מהם הינו סורי ושני הנוספים אינם סורים. צוין, כי בניין מגורים זה ממוקם בסמוך לבית ספר איראני וכי מפקדים בחזבאללה הלבנוני ומשמרות המהפכה האיראניים פוקדים את האזור באופן תדיר (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 21 בפברואר 2024).
 הבניין שהותקף והפגיעה בו (מימין: חשבון X של העיתונאי חסין מרתצ'א. 
משמאל: צברין ניוז, 21 בפברואר 2024)
    הבניין שהותקף והפגיעה בו (מימין: חשבון X של העיתונאי חסין מרתצ'א. 
משמאל: צברין ניוז, 21 בפברואר 2024)
הבניין שהותקף והפגיעה בו (מימין: חשבון X של העיתונאי חסין מרתצ’א.
משמאל: צברין ניוז, 21 בפברואר 2024)
 •  ערוץ החדשות הסורי צות אלעאצמה דיווח (20 בפברואר 2024), כי לוחמים מחזבאללה וממיליציות פרו-איראניות אחרות התמקמו באופן חריג באזור עין אלצאחב שבריף הצפוני של דמשק, כ-16 ק”מ מגבול סוריה-לבנון. על פי הדיווח, מפקדים בכירים מכוח קדס וממיליציות עיראקיות ולבנוניות קיימו לאחרונה סיורים במספר בסיסים צבאיים סוריים, שבהם נמצאים מחנות אימונים ומחסנים תת-קרקעיים, כדי להתמקם בהם בעקבות הגברת התקיפות המיוחסות לישראל באזור דמשק. עוד דווח, כי המיליציות מתכוונות להציב באזור מפעלים לפיתוח כלי טיס בלתי מאוישים ואמצעי לחימה מדויקים. 

חזרה לעיקרים

ישראל, יהודה ושומרון
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון הישראלים המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. ביממה האחרונה עצרו כוחות הביטחון ארבעים מבוקשים. מאז תחילת המלחמה נעצרו כ-3,200 מבוקשים מהם מעל ל-1,350 פעילי חמאס (חשבון X של דובר צה”ל, 21 בפברואר 2024).
 • בליל 21-20 בפברואר 2024 פעלו כוחות ביטחון ישראליים במחנה הפליטים ג’נין. במהלך הפעילות נעצרו 14 חשודים, אותרו אמצעי לחימה ונחשפו מטענים שהוטמנו מתחת לכבישים שנועדו לפגוע בכוחות הביטחון. כלי טיס של חיל האוויר ירה לעבר חמושים פלסטינים, אשר ירו לעבר הכוחות (חשבון X של דובר צה”ל, 21 בפברואר 2024).
 • כלי תקשורת פלסטינים דיווחו, כי חמושים פלסטינים הצליחו לחשוף כוח ישראלי, מסתערב אשר נסע בכלי רכב עם לוחית רישוי פלסטינית והתמקם סמוך לבית בו התבצר מבוקש. חמושים ניהלו חילופי אש כבדים עם הכוח הישראלי במהלכם נהרג עארף מרואן עארף עלי (אלקדומי), בן 25, מכפר קדום (מזרחית לקלקיליה), אשר היה מבוקש ע”י ישראל והסתתר במחנה הפליטים. דווח, כי כוחות הביטחון הזרימו למקום כוחות נוספים לתגבורת, וכי המסגדים במחנה כרזו לציבור לצאת ולהתעמת עם הכוחות הישראליים (ערוץ אלערבי, 21 בפברואר 2024).
פעילות צה"ל נגד חוליית מחבלים בג'נין (דובר צה"ל, 21 בפברואר 2024).      פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים ג'נין (ופא, 20 בפברואר 2024).
מימין: פעילות צה”ל נגד חוליית מחבלים בג’נין (דובר צה”ל, 21 בפברואר 2024). משמאל: פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים ג’נין (ופא, 20 בפברואר 2024).
המבוקש עארף עלי (חשבון X של שהאב, 21 בפברואר 2024)
המבוקש עארף עלי (חשבון X של שהאב, 21 בפברואר 2024)
 • בנוסף, פעלו כוחות הביטחון בסמוע (דרומית לחברון), שם החרימו כסים שיועדו למימון פעילות טרור, שיועדו למטרות טרור, בחברון : עצרו חמישה פעילי הגוש האסלאמי, איגוד הסטודנטים של חמאס, באבו דיס (מזרחית לירושלים)- נעצר מבוקש והוחרמו אמצעי לחימה, ברנתיס (צפונית-מערבית לראמאללה)- הוחרמו כספים שיועדו למימון פעולות טרור (חשבון X של דובר צה”ל, 21 בפברואר 2024).
פעילות מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית
 • היומון הלונדוני אלערבי אלג’דיד דיווח, כי מנגנון הביטחון המסכל של הרשות הפלסטינית ממשיך להחזיק במעצר את ח’ליל חנבלי, בן 40 משכם, אשר מבוקש גם ע”י ישראל בשל מעורבותו בביצוע פיגועי ירי. דווח, כי הוא נעצר ב-18 בפברואר 2024 בעיר העתיקה בשכם ע”י אנשי מנגנון הביטחון לאחר שניסה לברוח מהמעצר, נורה ונפצע וכיום הוא מאושפז בבית חולים תחת אבטחה. עוד, דיווח היומון, כי הביטחון המסכל עצר בימים האחרונים בשכם עשרה פעילים הנמנים עם התארגנות חדשה המכנה עצמה “צאצאי אליאסין” (אלערבי אלג’דיד, 20 בפברואר 2024)
הרשות הפלסטינית
 • ממשלת הרשות הפלסטינית הודיעה בסיום ישיבתה השבועית כי החליטה להקים ועדה שתהיה אחראית על הכנת תיק משפטי להעמדה לדין של הגורמים הישראלים האחראים באופן ישיר על “הפשעים הפיננסיים” נגד הרשות הכוללים גזל של כספי הסילוקין, קיפוח, רעב ועקירת העם הפלסטיני (ופא, 20 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

איראן
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, אמר בפגישה בקולומבו עם נשיא סרי לנקה, רניל ויקרמסינגהה, כי העדיפות העיקרית היא “הפסקת המלחמה ופשעי המשטר הישראלי בעזה ומימוש זכויות העם הפלסטיני” (אירנ”א, 21 בפברואר 2024).
 • ג׳ואד אוג׳י, שר הנפט האיראני, הצהיר, כי פיצוץ צינורות הגז באיראן בשבוע שעבר היה “מזימה ישראלית”. הוא ציין, כי ישראל התכוונה לקטוע את רשת הפצת הגז הביתי במחוזות באיראן, אך בזכות מוכנות מלאה, סוכלה הפעולה, היא לא גרמה לאירועים בערים ובכפרים וצינורות הגז תוקנו במהרה (SNN, 21 בפברואר 2024).
 • אחמד וחידי, שר הפנים האיראני, נפגש עם אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, ועלי אבו שאהין, ראש מחלקת ההסברה בג’האד האסלאמי בפלסטין. בפגישה נכחו גם נציגי חמאס והג’האד האסלאמי באיראן. חמדאן סקר את המניעים והמטרות של מבצע “מבול אלאקצא” וכמה מההישגים שלו במישורים המדיני והצבאי, והביע את תודתו והערכתו לתמיכת איראן. עלי אבו שאהין סקר את תפקידם של הארגונים, בהם הג’האד האסלאמי, במבצע “מבול אלאקצא”, והזכיר את דבריו של עלי ח’אמנהאי על נחיצות שיתוף הפעולה, התיאום והאחדות בין ארגוני “ההתנגדות”. שר הפנים האיראני הביע את הערכתו לעם הפלסטיני ולהתנגדות שלו (סוכנות מהר בערבית, 20 בפברואר 2024).
פגישת שר הפנים האיראנ עם חמדאן ואבו שאהין
(סוכנות מהר בערבית, 20 בפברואר 2024)
פגישת שר הפנים האיראנ עם חמדאן ואבו שאהין
(סוכנות מהר בערבית, 20 בפברואר 2024)
מיליציות פרו איראניות
תימן
 • יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, מסר כי הם תקפו אתרים ישראלים רגישים של ישראל באזור אילת באמצעות מספר כלי טיס בלתי מאוישים. כמו כן הם תקפו את הספינה הישראלית MSC SILVER במפרץ עדן באמצעות טילים ימיים וכן מספר ספינות מלחמה אמריקניות בים האדום והערבי באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 20 בפברואר 2024).
 • פיקוד המרכז של צבא ארה”ב ( CENTCOM) דיווח כי כוחות הקואליציה הפילו עשרה כלי טיס בלתי מאוישים בים האדום ובמפרץ עדן. כמו כן הופל טיל שיוט נגד ספינות שכוון נגד משחתת אמריקנית. בנוסף, תקפו כוחות הקואליציה בתימן משגר טילי קרקע-אוויר וכלי טיס בלתי מאויש שהוכן לשיגור לעבר ספינות (חשבון X של פיקוד המרכז, 21 בפברואר 2024).
 • משרד ההגנה של צרפת מסר כי ספינות מלחמה צרפתיות בים האדום יירטו והשמידו במהלך הלילה שני כלי טיס בלתי מאוישים שהגיעו מתימן (רויטרס, 20 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

הזירה הבינערבית
מצרים
 • “מקור מצרי” הכחיש את הפרסומים בכלי התקשרות הישראליים לפיהם יצא יחיא אלסנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, למצרים בלוויית כמה חטופים, דרך מנהרות ברפיח. הוא ציין כי אין לדיווחים הללו כל בסיס וכי מלכתחילה לא קיימות מנהרות שניתן להשתמש בהן. לדבריו, מדובר בהמצאות של ישראל שמטרתן לספק הצדקה לכניסה לרפיח. הוא גם ציין כי המעקב המצרי אחר הנעשה ברצועת הגבול בין מצרים לעזה הודק (אלאח’באר, 21 בפברואר 2024).
ירדן
 • עבדאללה השני, מלך ירדן, נועד בעמאן עם משלחת חברי סנאט אמריקאים ודן עימם בצורך להגביר את המאמצים להגיע להפסקת אש ברצועת עזה. עבדאללה הזהיר מפני השלכות המשך המלחמה, והפסקת התמיכה הבינלאומית באונר”א ומפני סכנת התקיפה הישראלית ברפיח. הוא גם הדגיש את “תפקידה החשוב של ארה”ב במציאת אופק מדיני לסיום הסכסוך והזהיר מפני מעשי אלימות של מתנחלים קיצונים נגד פלסטינים ביהודה ושומרון (פטרה, 20 בפברואר 2024).
הזירה הבינלאומית
מועצת הביטחון של האו”ם
 • ב-20 בפברואר 2024 התכנסה מועצת הביטחון של האו”ם, לבקשת אלג’יריה, והצביעה על הצעת ההחלטה הכוללת דרישה להפסקת אש הומניטרית מיידית ברצועת עזה. 13 מדינות הצביעו בעד ההצעה ובריטניה נמנעה. ארה”ב, שניסחה טיוטת החלטה מתחרה לזאת של אלג’יריה, הטילה וטו על הצעת ההחלטה. נציגת ארה”ב באו”ם אמרה כי דרישה להפסקת אש מיידית ללא תנאי וללא הסכם המחייב את חמאס לשחרר את החטופים לא תביא לשלום אלא עלולה להאריך את הלחימה (חשבון Xשל האו”ם, 20 בפברואר 2024).
 • ג’ון קירבי, דובר הבית הלבן, נימק את הטלת הוטו בכך שהם לא יכלו לתמוך בהחלטת מועצת הביטחון שעלולה הייתה להעמיד את המשא ומתן הרגיש בסכנה וכי הם עדיין לא חושבים שזה הזמן הנכון להפסקת אש קבועה. הוא ציין כי הם מקווים שהמשא ומתן לשחרור החטופים יניב בקרוב פרי. יחד עם זאת ציין, כי ארה”ב מאמינה שכל מבצע צבאי נרחב של ישראל ברפיח ללא תכנית להבטיח את בטיחות התושבים יהיה אסון (רויטרס, 20 בפברואר 2024).
קריקטורה פלסטינית המגנה את תמיכת נשיא ארה"ב ביידן במלחמה שמנהלת ישראל ברצועת עזה
 (דף הפייסבוק של מחמד סבאענה, 20 בפברואר 2024)
קריקטורה פלסטינית המגנה את תמיכת נשיא ארה”ב ביידן במלחמה שמנהלת ישראל ברצועת עזה
(דף הפייסבוק של מחמד סבאענה, 20 בפברואר 2024)
 • לשכת אבו מאזן, יו”ר הרשות הפלסטינית, גינתה את הטלת הווטו של ארה”ב וציינה כי הוא יעניק “אור ירוק” נוסף לישראל להמשיך בתוקפנותה וכי מדיניות זו הופכת את ארה”ב לשותפה “לפשעי המלחמה” של ישראל (ופא, 21 בפברואר 2024).
 • בהודעה שפרסמה חמאס צוין, כי הם רואים בכישלון העברת ההחלטה שיבוש של הרצון הבינלאומי המשרת את האג’נדה של ישראל (“הכיבוש הנאצי”), וכי ממשל ארה”ב נושא באחריות הישירה למניעת ההחלטה אשר מעניקה “אור ירוק” לישראל לבצע “מעשי טבח” נוספים (ערוץ הטלגרם של חמאס, 20 בפברואר 2024).

קריקטורה פלסטינית המגנה את הווטו שהטילה ארה”ב במועצת הביטחון באו”ם
(אלקדס, 21 בפברואר 2024)
 • משרד החוץ המצרי פרסם הודעה בה הביע את צערו העמוק על חוסר יכולתה של מועצת הביטחון להעביר שוב החלטה המחייבת הפסקת אש מיידית ברצועת עזה על רקע הווטו שהטילה ארה”ב. לדברי ההודעה, מניעת העברת ההחלטה היא תקדים מביש בתולדות ההתמודדות מועצת הביטחון עם מלחמות ומצרים מגנה בחריפות את הסטנדרטים הכפולים המיוצגים על ידי הזירה הבינלאומית (חשבון X של דובר משרד החוץ המצרי, 20 בפברואר 2024).
 • משרד החוץ הסעודי גינה את הווטו האמריקני והדגיש כי יש צורך ברפורמה במועצת הביטחון כדי לממש את אחריותה על שמירת השלום והביטחון הבינלאומי (חשבון X של משרד החוץ הסעודי, 21 בפברואר 2024). גם משרדי החוץ של מאע”מ וירדן גינו את הווטו האמריקני והדגישו את הצורך בסיום המלחמה (חשבון X של משרד החוץ של מאע”מ, חשבון X של משרד החוץ של ירדן, 21 בפברואר 2024).
בית הדין הפלילי הבינלאומי
 • בהמשך לדיונים בבית הדין הפלילי הבינלאומי אודות חוקיות הכיבוש הישראלי בשטחים הפלסטינים, מסר שגריר סעודיה בהולנד את טיעון סעודיה לפיו סירובה של ישראל לפתרון שתי המדינות מעיד על חוסר כוונתה לנהל משא ומתן. הוא קרא לסווג את מעשיה של ישראל כ”רצח עם”, והוסיף כי אין שום מדינה שהגישה מסמכים לבית הדין אשר מגנים על מדיניות ישראל, ודבר זה, לדבריו, מעיד על אי ההכרה הבינלאומית בכיבוש הישראלי (אלשרק, 20 בפברואר 2024).
 • ריאצ’ אלמאלכי, שר החוץ ברשות הפלסטינית, נועד בשולי הדיון בבית הדין הבינלאומי לצדק (ICJ) עם כרים ח’אן, התובע הכללי בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC), ודן עימו במעורבות ובתמיכה בחקירה המתמשכת והפעילה של המצב בשטחים הפלסטיניים המתבצעת על ידי בית הדין (חשבון X של ICC, 20 בפברואר 2024).
רוסיה
 • משרד החוץ הרוסי הודיע כי סרגיי בוגדנוב, סגן שר החוץ. שוחח עם עזאם אלאחמד, חבר הוועד המרכזי של פתח, ועם מוסא אבו מרזוק, בכיר חמאס, ודן עימם בהכנות למפגש הפסגה של הארגונים המתוכנן להתקיים במוסקבה (RT, 20 בפברואר 2024). על פי בכיר בחזית העממית לשחרור פלסטין, הפסגה במוסקבה מתוכננת להתקיים ב-29 בפברואר 2024 (ספוטניק, 13 בפברואר 2024). גם תנועת פתח דיווחה כי מיכאל בוגדנוב, מקיים מגעים עם הנהגת התנועה ועם חמאס בנוגע לפגישה הפלסטינית במוסקבה (ערוץ הטלגרם של פתח, 20 בפברואר 2024).

[1] מדובר בהתבטאות סאמח שכרי שר החוץ המצרי במהלך ועידת מינכן לפיה עמדת חמאס מנוגדת לדעה המקובלת של העם הפלסטיני לצד גורמים שוחרי שלום, הרשות הפלסטינית ופתח, מבחינת הכרה בישראל והגעה להסדרה (אלחדת', 17 בפברואר 2024). ↑