מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-20 בפברואר 2024, 13:00)

תקיפת צה

תקיפת צה"ל במזרח רפיח (חשבון X של QUDSN, 19 בפברואר 2024).

צוותי הג

צוותי הג"א ברפיח פועלים לחילוץ נפגעים בעקבות תקיפת צה"ל בעיר (חשבון X של PALDF, 19 בפברואר 2024)

תושבים ממתינים באזור אלשיח' עג'לין (דרום- מערב העיר עזה) להגעת משאיות הסיוע ההומניטארי.

תושבים ממתינים באזור אלשיח' עג'לין (דרום- מערב העיר עזה) להגעת משאיות הסיוע ההומניטארי.

תושבים נמלטים מהמקום בעקבות ירי כוחות צה

תושבים נמלטים מהמקום בעקבות ירי כוחות צה"ל (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 20 בפברואר 2024)

תושבים ממתינים בתור למאפיית לחם בדיר אלבלח .

תושבים ממתינים בתור למאפיית לחם בדיר אלבלח .

תקיפת מבנה צבאי במרחב בלידא (דובר צה

תקיפת מבנה צבאי במרחב בלידא (דובר צה"ל, 20 בפברואר 2024)

תקיפת תשתית טרור במרחב אלעדיסא (דובר צה

תקיפת תשתית טרור במרחב אלעדיסא (דובר צה"ל, 19 בפברואר 2024)

הרכב הישראלי שנפגע ממטען סמוך לחומש (חשבון X של QUDSN, 19 בפברואר 2024), (חשבון X של שהאב, 19 בפברואר 2024)

הרכב הישראלי שנפגע ממטען סמוך לחומש (חשבון X של QUDSN, 19 בפברואר 2024), (חשבון X של שהאב, 19 בפברואר 2024)

הספינה שוקעת למצולות בעקבות הפגיעה (מתוך סרטון שפורסם בחשבו X Sir Chilliebean , 19 בפברואר 2024)

הספינה שוקעת למצולות בעקבות הפגיעה (מתוך סרטון שפורסם בחשבו X Sir Chilliebean , 19 בפברואר 2024)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • הזירה הדרומית: כוחות צה”ל המשיכו בפעילות בח’אן יונס ובבית החולים נאצר. בעיר עזה דיווחו כלי תקשורת פלסטינים על פעילות אינטנסיבית של צה”ל בשכונת אלזיתון שבדרום מזרח העיר ועל תושבים רבים שעזבו את האזור.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,500 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 575 חיילים וקצינים. 130 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה. 123 הוחזרו לישראל.
 • עסקת החטופים: דובר צה”ל פרסם סרטון ממצלמת רחוב בח’אן יונס, שאותר על ידי כוחות צה”ל. הסרטון מתעד את האם הישראלית החטופה ואת שני ילדיה הקטנים ביום החטיפה, עם הגעתם לח’אן יונס. דובר צה”ל ציין כי קיים חשש רב ודאגה למצבם. משלחת חמאס בראשות אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, הגיעה לקהיר. בכיר חמאס, החבר במשלחת חמאס שיצאה לקהיר, הדגיש פעם נוספת את תנאי חמאס לעסקה הכוללים הפסקת הלחימה, החזרת התושבים לבתיהם ויציאת כוחות צה”ל מהרצועה.
 • המצב ברצועה: נמשכים הדיווחים אודות המצב הקשה ברצועה. מתאמת האו”ם לשיקום הרצועה, אמרה כי האו”ם הבהיר שלהרחבת המבצע הצבאי לרפיח תהיינה השלכות הומניטריות קשות ביותר.
 • הזירה הצפונית: חזבאללה קיבל ביממה האחרונה אחריות לביצוע שלוש תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט ורקטות. בתגובה לאיתור כלי טייס לא מאויש בגליל התחתון, תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר אתרים באזור צידון. בחזבאללה דיווחו על פגיעה במחסן השייך למפעל לייצור גנרטורים ולמפעל לייצור ברזל. משרד החוץ הלבנוני קרא לכל מדינות העולם להחזיר את היציבות והשקט לדרום לבנון ולגנות את התקיפות הישראליות.
 • יהודה ושומרון: ב-19 בפברואר 2024, בשעות הערב, השליכו פלסטינים מטען מאולתר לעבר כלי רכב ישראלי צפונית-מערבית לשכם. נוסע אחד נפצע באורח קל. בעקבות הפיגוע פעלו כוחות הביטחון בכפר ברקה. לטענת כלי תקשורת פלסטינים , בעקבות הפיגוע נכנסו מתיישבים ישראלים לתוך הכפר ברקה, שרפו שתי מכוניות ושני בתים.
 • איראן: חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, שלח איגרת לאנטוניו גוטרש, מזכ”ל האו”ם, בה הזהיר מפני פעולה ישראלית אפשרית ברפיח.
 • מיליציות פרו איראניות: החות’ים המשיכו לפגוע בספינות בים האדום. ביממה האחרונה פגעו בספינה בריטית. האיחוד האירופי פתח רשמית במבצע לסייע בהגנה על נתיב השייט הבינלאומי בים האדום.
הזירה הדרומית
 • כלי תקשורת פלסטינים דיווחו על מוקדי התקיפות של צה”ל ברצועה ביממה האחרונה. העיר עזה: תקיפות מאסיביות בשכונת אלזיתון, בדרום מזרח העיר. מרכז הרצועה: תקיפות חיל האוויר במחנות הפליטים אלנציראת, אלבריג’ ואלמע’אזי ובדיר אלבלח, ח’אן יונס: כוחות צה”ל ממשיכים לפעול בבתי החולים נאצר ואלאמל בעיר. דווח על תקיפות צה”ל במערב, מרכז, ודרום מזרח ח’אן יונס, רפיח: תקיפות צה”ל במרכז העיר (ופא, 20 בפברואר 2024).
 כתב אלג'זירה מסביר אודות תקיפות צה"ל בצפון העיר עזה ובאזור ג'באליא (מימין) ופעילות צה"ל באזור ח'אן יונס (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 19 בפברואר 2024)    כתב אלג'זירה מסביר אודות תקיפות צה"ל בצפון העיר עזה ובאזור ג'באליא (מימין) ופעילות צה"ל באזור ח'אן יונס (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 19 בפברואר 2024)
כתב אלג’זירה מסביר אודות תקיפות צה”ל בצפון העיר עזה ובאזור ג’באליא (מימין) ופעילות צה”ל באזור ח’אן יונס (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 19 בפברואר 2024)
 • דרום הרצועה: כוחות צה”ל המשיכו בלחימה עצימה במערב ח’אן יונס. ביממה האחרונה הרגו הכוחות עשרות מחבלים, חלקם בסיוע חיל האוויר. חיל האוויר בהכוונת הכוחות הקרקעיים תקף מחסן אמצעי לחימה של חמאס. בעת התקיפה זוהו במתחם פיצוצי משנה שהעידו על הימצאות אמצעי לחימה רבים במקום (דובר צה”ל, 20 בפברואר 2024).
תקיפות עמדות שיגורים של חמאס (אתר צה"ל, 20 בפברואר 2024)     תקיפות עמדות שיגורים של חמאס (אתר צה"ל, 20 בפברואר 2024)
תקיפות עמדות שיגורים של חמאס (אתר צה”ל, 20 בפברואר 2024)
 תקיפת צה"ל במזרח רפיח (חשבון X של QUDSN, 19 בפברואר 2024).     צוותי הג"א ברפיח פועלים לחילוץ נפגעים בעקבות תקיפת צה"ל בעיר (חשבון X של PALDF, 19 בפברואר 2024)
מימין : תקיפת צה”ל במזרח רפיח (חשבון X של QUDSN, 19 בפברואר 2024). משמאל : צוותי הג”א ברפיח פועלים לחילוץ נפגעים בעקבות תקיפת צה”ל בעיר (חשבון X של PALDF, 19 בפברואר 2024)
 • מרכז הרצועה: הכוחות המשיכו לפעול בשטח. במהלך הפעילות הרגו מספר מחבלים (דובר צה”ל, 20 בפברואר 2024).
 • העיר עזה: כלי תקשורת פלסטינים דיווחו על תקיפות מאסיביות ביממה האחרונה בשכונת אלזיתון, בדרום מזרח העיר. דווח, כי כוחות צה”ל נכנסו לשכונה מכיוון שכונת תל אלהוא, במערב. כמו כן, דווח על ירי חיל הים לעבר מערב העיר וירי טנקים לעבר שכונת אלשג’אעיה (ופא, 20 בפברואר 2024). צוין, כי בעקבות התקיפות המאסיביות בשכונת אלזיתון ובדרום-מזרח עזה החלו תושבים להימלט מהמקום לכיוון מערב העיר במטרה למצוא מקום שהייה בטוח יותר (חשבון X של שהאב, 20 בפברואר 2024). כתב ערוץ אלערבי תיעד מאות תושבים הממתינים באזור אלשיח’ עג’לין (דרום- מערב העיר עזה) להגעת משאיות סיוע הומניטארי. לדבריו, כוחות צה”ל ביצעו ירי לעבר התושבים, אשר נאלצו לתפוס מחסה ולהתפזר מהמקום (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 20 בפברואר 2024).
תקיפות חיל האוויר בדרום-מזרח עזה (חשבון X של QUDSN, 20 בפברואר 2024).         תושבים נמלטים משכונת אלזיתון ומדרום-מזרח עזה לעבר מערב העיר (חשבון X של שהאב, 20 בפברואר 2024)
מימין : תקיפות חיל האוויר בדרום-מזרח עזה (חשבון X של QUDSN, 20 בפברואר 2024). משמאל : תושבים נמלטים משכונת אלזיתון ומדרום-מזרח עזה לעבר מערב העיר (חשבון X של שהאב, 20 בפברואר 2024)
תושבים ממתינים באזור אלשיח' עג'לין (דרום- מערב העיר עזה) להגעת משאיות הסיוע ההומניטארי.      תושבים נמלטים מהמקום בעקבות ירי כוחות צה"ל (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 20 בפברואר 2024)
מימין: תושבים ממתינים באזור אלשיח’ עג’לין (דרום- מערב העיר עזה) להגעת משאיות הסיוע ההומניטארי. משמאל : תושבים נמלטים מהמקום בעקבות ירי כוחות צה”ל (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 20 בפברואר 2024)
הלחימה בראיית הפלסטינים
 • ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס וסגן יו”ר חמאס ברצועה, אמר בראיון כי למרות האבדות בקרב האזרחים, אובדן תשתיות, והניסיון לעקור ולהרוג את הפלסטינים באמצעות הרעבה, ישראל נכשלה כישלון חרוץ בהשגת מטרותיה להשיב את החטופים ולחסל את יכולות “ההתנגדות”. לדבריו, העם הפלסטיני ממשיך לאמץ לחיקו את “ההתנגדות”, שממשיכה לרדוף את צה”ל ביכולות שברשותה, בכוח רצון חזק ובנחישות, והיא אינה נכנעת. הוא הדגיש כי לצה”ל ממתין ברפיח מה שכבר הכיר וחווה בכל המקומות הקודמים בצפון הרצועה ובמרכזה (אתר ערוץ אלג’זירה, 19 בפברואר 2024).
 • בראיון שקיים אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, לערוץ אלעאלם באולפן הערוץ בטהראן, אמר כי כל התקיפות והרס התשתיות במשך קרוב ל-140 יום לא הרתיעו את ההתנגדות הפלסטינית, שעדיין עומדת איתן בשדה הקרב ונלחמת באויב, שסופג אבדות בנפש וברק”מים מדי יום. לדבריו, הפעולות מתנהלות על פי התכנון ועל בסיס אחדות הפיקוד, והפעילות בשטח בשיתוף עם הארגונים הנוספים מתקיימת בצורה טובה ומשביעת רצון, והיא תוצאה של ניסיון שצברו הארגונים במהלך תרגילים שביצעו בשנתיים האחרונות. הוא הדגיש כי ישראל נכשלה בהשגת כל המטרות שהציבה עבור המבצע הצבאי שלה והיא לא הצליחה להשמיד את ההתנגדות ואת חמאס. הראיה לכך היא שלפני יומיים שוגרו רקטות מכמה אזורים, כולל בצפון רצועת עזה, והארגונים ממשיכים להילחם בצה”ל. לגבי תכניתה של ישראל לפלוש לרפיח אמר חמדאן כי ישראל חשבה שפלישה לרצועת עזה היא דבר אפשרי ולכן צה”ל ניסה לפלוש אליה מצפון אך מצא התנגדות ונסוג. הוא שינה את תכנית הפלישה והסתער במקומות אחרים, וגילה, הודות לפעילות ההתנגדות, שהתפישה של פלישה מלאה לרצועת עזה, כפי שקרה במלחמות בשנות השישים והשבעים, אינה אפשרית. לפיכך צה”ל שינה את תכניתו כך שהוא מסתער על אזורים ספציפיים, ומשלים את הפעילות בהם, ועובר לאזורים אחרים. על הסיבות לעיכוב בכניסה לרפיח אמר כי הסיבה הראשונה היא מלחמת ההתשה עמה מתמודד צה”ל כתוצאה מפעולות ההתנגדות בארבעה וחצי החודשים האחרונים, והסיבה השנייה היא שישראל שאפה לבצע מבצע עוקף דרך שטח מצרים מציר פילדלפי, אך הצד המצרי דחה זאת מכל וכל, וזה מה שעיכב את הפלישה המסיבית לרפיח. הוא גם ציין כי כוחות צה”ל אינם נמצאים בשטחי הרצועה, אלא הם נכנסים לאזורים ולאחר מכן נסוגים מהם (אתר ערוץ אלעאלם, 19 בפברואר 2024).
 • חמדאן הדגיש כי תפקידה של איראן נוכח מההתחלה ובכל הרמות, ולכולם ברור היקף התמיכה שאיראן סיפקה ומעניקה להתנגדות בפלסטין ובאזור, ולהיקף התמיכה בעמידה האיתנה של העם הפלסטיני. הוא הוסיף שהיום קשה לדבר על פרטים רבים, אבל הסצנה ברורה ולפיה החזית הזו והציר הזה של ההתנגדות הפכו אפקטיביים יותר היום ופעילותם מתואמת יותר נגד ישראל, כלומר, עתיד של שחרור פלסטין אינו רחוק (אתר ערוץ אלעאלם, 19 בפברואר 2024).
 • הית’ם אבו אלע’זלאן, בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי “ההתנגדות” עדיין ממשיכה להתעמת עם “מכונת המלחמה” של ישראל והיא עומדת איתן יחד עם העם הפלסטיני ברצועת עזה מזה חמישה חודשים מבלי לעצור או להיכנע, והיא מונעת מישראל להשיג את מטרותיה. אשר לדיבורים של ישראל על חיסול ההתנגדות, אמר כי זהו ניסיון להפעיל לוחמה פסיכולוגית על הפלסטינים, וישראל לא תצליח בכך משום ש”ההתנגדות” ממשיכה להפגין גבורה ברחבי רצועת עזה ומתעדת את כל פעולותיה הצבאיות, אותן היא מציגה לכולם (וטן, 20 בפברואר 2024).
 • ערוץ אלערבי הקטרי, המחזיק כתבים מטעמו בישראל וברחבי הרצועה, דיווח אודות האפשרות להרחבת הפעילות הקרקעית לאזור רפיח. לפי אחמד אלדראושה, כתב הערוץ בירושלים, הסוקר בפני הצופים את התקשורת הישראלית, נכון לרגע זה התוכנית המבצעית של צה”ל לפעולה ברפיח טרם מוכנה ואף טרם נדונה בקבינט המלחמה. הכתב גם טען, כי חודש רמצ’אן מהווה עילה עבור ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, לדחות את הפעילות למחצית אפריל 2024. עוד, דיווח הערוץ, כי ישראל עדכנה את מצרים שהיא לא תתחיל בפעולה ברפיח ללא תיאום מוקדם עמה (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 20 בפברואר 2024).
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר 2023 נהרגו כ- 1,500 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 575 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 237 מתחילת התמרון הקרקעי ב – 27 באוקטובר 2023). 130 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה. 123 הוחזרו לישראל.
סוגית החטופים והסכם הפסקת אש
 • דובר צה”ל פרסם סרטון ממצלמת רחוב בח’אן יונס, שאותר על ידי כוחות צה”ל. הסרטון מתעד את האם החטופה ואת שני ילדיה הקטנים ביום החטיפה, עם הגיעם לח’אן יונס. דובר צה”ל ציין כי קיים חשש רב ודאגה למצבם (דובר צה”ל, 19 בפברואר 2024).
 • ב-20 בפברואר 2024 הגיעה לקהיר משלחת בראשות אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס (ערוץ הטלגרם של חמאס, 20 בפברואר 2024).
 • ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי ישראל גיבשה את הסכם פריס באופן שמשרת את מטרותיה, והיא נסוגה מהבנות מהותיות, ובהן הפסקת התוקפנות ונסיגה מהרצועה. כמו כן, היא סירבה לחזרת התושבים העקורים, והוציאה מנוסח ההסכם כל מה שעשוי להצביע על כך שהיא תסיים את המלחמה ואת התוקפנות. לדבריו, ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, פועל להאריך את משך המערכה, תוך שהוא מסרב להפסיק את התוקפנות, להכניס סיוע ולהחזיר את העקורים לבתיהם, דבר שפירושו חוסר רצינות מצדו במשא ומתן. אלחיה הדגיש כי חמאס לא תכנע בשום אופן ללחצים מדיניים וצבאיים שיופעלו עליה מצד ישראל או מצד שום גורם נוסף. לדבריו, חמאס הסכימה להתקדם במשא ומתן לאחר שקיבלה הבטחות ממספר גורמים כי הוא יוביל להפסקת התוקפנות, אך בימים האחרונים יש נסיגה מאותן הבטחות (אתר ערוץ אלג’זירה, 19 בפברואר 2024).
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר כי נעשו ניסיונות לגשר על הפער בין עמדות שני הצדדים. עמדת חמאס הדגישה כי אי אפשר לחתום על הסכם שלא יוביל להפסקת אש קבועה ומוחלטת, לחזרת העקורים לבתיהם, התחלת השיקום ללא הגבלות ישראליות, והסרת המצור. לדבריו, כשהם מדברים על הפסקת אש מוחלטת ומקיפה, הדבר כולל הפסקת הפעולות הצבאיות, הפסקת טיסות הסיור מעל רצועת עזה, נסיגה מוחלטת של כל רכבי צה”ל והחיילים מרצועת עזה, וחזרה למצב שהיה לפני תחילת המלחמה ברצועת עזה. לגבי האפשרות להשגת הסכם להפסקת אש, אמר חמדאן כי לא נראה שיהיה דבר מה חדש בקרוב, אך עדיין מתקיימים מגעים, והדגיש כי אם העמדה הישראלית לא תשתנה, אין אופק להגיע למשהו. לדבריו, לא יהיה הסכם עם הצד הישראלי מבלי שימומשו דרישות ההתנגדות. לגבי הצהרות השר בני גנץ כי אם הם לא ישחררו את החטופים, ישראל תפלוש לרפיח, אמר חמדאן כי התבטאויותיו הן מסר המופנה בעיקר עבור המתווכים, משום שישראל לוחצת להגיע להסכם לפני חודש רמצ’אן (אתר ערוץ אלעאלם, 19 בפברואר 2024).
 • הית’ם אבו אלע’זלאן, בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין, הטיל על ישראל ועל ארה”ב את האחריות לכישלון השגת עסקה שתוביל לשחרור אסירים ולהפסקת אש, והדגיש כי הג’האד האסלאמי פתוח לכל יוזמה שתוביל להפסקת התוקפנות הישראלית. הוא ציין, כי ארגונו גילה גמישות רבה בחלק מהעניינים, אבל לראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, לא אכפת מנושא החטופים הישראלים (וטן, 20 בפברואר 2024).
 • בכיר בג’האד האסלאמי, שביקש להישאר בעילום שם, אמר לאתר החדשות אלנג’אח, כי המשא ומתן תקוע בגלל חוסר ההתפשרות וההתחמקות מצד ישראל, אבל הוא לא הופסק. הוא הדגיש, כי הם התייחסו מהרגע הראשון וממשיכים להתייחס בצורה חיובית לכל ההצעות והיוזמות לסיום התוקפנות הישראלית ברצועת עזה. הוא הוסיף כי דרישותיהם ברורות והמתווכים עודכנו עליהן, אך עד כה אין חדש. באשר לחזרת העקורים לצפון הרצועה, אחת הדרישות החשובות ביותר שהועלו על ידם, הוא ציין כי הם לא עודכנו על ידי המתווכים על הסכמה ישראלית לכך (אתר החדשות אלנג’אח, 19 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות ברצועת עזה (הנשלט ע”י חמאס) עדכן נכון ל- 20 בפברואר 2024 , נכון לשעה 11:45, כי ביממה האחרונה נהרגו ברצועה בתקיפות צה”ל 103 פלסטינים ונפצעו 142 נוספים. מאז תחילת המלחמה ברצועה נהרגו 29,195 פלסטינים ונפצעו 69,170 (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 20 בפברואר 2024).
 • משרד הבריאות עדכן, כי 18 חולים פונו מבית החולים נאצר בח’אן יונס לבתי החולים שדה וכי בבית החולים נותרו 118 חולים. לטענת המשרד, המצב במקום עדיין קשה מפני שאין חשמל, מים, חמצן, חלב תינוקות ומזון. כמו כן אין השגחה רפואית מתאימה לחולים השוהים במתחם בית החולים. המשרד קרא לארגונים בינלאומיים לפעול מייד לסיום הפעילות הצבאית של צה”ל בבית החולים ולהחזיר את פעילות בית החולים לתיקנה (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 20 בפברואר 2024).
המצב ברצועה
 • הסהר האדום הפלסטיני דיווח, כי כוחות צה”ל פגעו במתקן טיהור המים בבית החולים אלאמל בח’אן יונס וכי הוא יצא מכלל פעולה. בעקבות זאת, דיווח הארגון, כי כמות המים המצויה במקום מספיקה לשלושה ימים בלבד (חשבון X של שהאב, 19 בפברואר 2024).
 • ערוץ אלע’ד ראיין תושבים הממתינים מעל לארבע שעות בתור במאפייה בדיר אלבלח. לדברי בעל המאפיה, בעיר שוהים כיום מעל לחצי מיליון תושבים והביקוש גבוה יותר מההיצע מכיוון והם אינם מצליחים לייצר את הכמות הנדרשת (ערוץ אלע’ד, 19 בפברואר 2024).
תושבים ממתינים בתור למאפיית לחם בדיר אלבלח .     בעל מאפייה בדיר אלבלח מדווח על הביקוש הגבוה מיכולת הייצור (ערוץ אלע'ד, 19 בפברואר 2024)
מימין : תושבים ממתינים בתור למאפיית לחם בדיר אלבלח. משמאל : בעל מאפייה בדיר אלבלח מדווח על הביקוש הגבוה מיכולת הייצור (ערוץ אלע’ד, 19 בפברואר 2024)
 • בנוגע למצב ההומניטרי ברצועת עזה אמר ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס, כי תושבי רצועת עזה חווים מצב קטסטרופלי, שנכפה על ידי ישראל באמצעות מדיניות של “רצח עם” באמצעות הרעבה, וכי העולם והארגונים הבינלאומיים נכשלו במבחן המוסרי שלהם מול “פשעי ישראל” והם לא אילצו אותה לספק סיוע לאזרחים (אתר ערוץ אלג’זירה, 19 בפברואר 2024).
 • סיגריד קאך, מתאמת האו”ם לשיקום הרצועה, אמרה בשולי כינוס שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל כי קיימת תמיכה גדולה במשימת השיקום ובמאמצים בשטח. לדבריה, האו”ם הבהיר שלהרחבת המבצע הצבאי של ישראל לרפיח תהיינה השלכות הומניטריות קשות על התושבים החפים מפשע. עוד ציינה כי הטענות על מעורבות עובדי אונר”א במתקפה ב-7 באוקטובר נוראיות עבור האו”ם, אך נראה שאין היום תחליף לתפקיד הסוכנות באספקת סיוע לרצועה (רויטרס, 19 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • במהלך היממה האחרונה קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע שלוש תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט ורקטות (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 20-19 בפברואר 2024). ב-19 בפברואר 2024 אותר באזור הגליל התחתון כלי טיס בלתי מאויש ששוגר על ידי חזבאללה משטח לבנון, מבלי שהופעלו מערכות הגנ”א. נסיבות האירוע מתוחקרות על ידי צה”ל (דובר צה”ל, 19 בפברואר 2024).
תקיפות תגובה של צה”ל
 • בתגובה לשיגור כלי הטיס הבלתי מאויש לעבר הגליל התחתון, תקפו מטוסי קרב שני מחסני אמצעי לחימה של חזבאללה סמוך לצידון. כמו כן, תקפו תשתיות טרור באזור מיס אלג’בל ואלעדיסא (דובר צה”ל, 19 בפברואר 2024). לאחר שזוהו מספר פעילי חזבאללה ששהו בתשתית צבאית של הארגון באזור מרוחין, הוזנקו מטוסי קרב שתקפו את התשתית (דובר צה”ל, 19 בפברואר 2024).
 תקיפת יעד טרור ועמדת שיגור באזור יארון.     תקיפת מבנה צבאי במרחב בלידא
 (דובר צה"ל, 20 בפברואר 2024)
מימין: תקיפת יעד טרור ועמדת שיגור באזור יארון. משמאל: תקיפת מבנה צבאי במרחב בלידא (דובר צה”ל, 20 בפברואר 2024)
תקיפת תשתית טרור במרחב אלעדיסא (דובר צה"ל, 19 בפברואר 2024)      תקיפת תשתית טרור במרחב אלעדיסא (דובר צה"ל, 19 בפברואר 2024)
תקיפת תשתית טרור במרחב אלעדיסא (דובר צה”ל, 19 בפברואר 2024)
 • רשת אלמיאדין דיווחה כי שתי תקיפות שביצעה ישראל בכפר אלע’אזיה דרומית לצידון פגעו במחסן השייך למפעל לייצור גנרטורים ולמפעל לייצור ברזל (אלמיאדין, 19 בפברואר 2024).
תקיפות באלע'אזיה (מימין: חשבון X של Bassel, 19 בפברואר 2024, משמאל: חשבון X של Samira Mohsen,19 בפברואר 2024)      תקיפות באלע'אזיה (מימין: חשבון X של Bassel, 19 בפברואר 2024, משמאל: חשבון X של Samira Mohsen,19 בפברואר 2024)
תקיפות באלע’אזיה (מימין: חשבון X של Bassel, 19 בפברואר 2024, משמאל: חשבון X של Samira Mohsen,19 בפברואר 2024)
 • בתגובה לתקיפות חיל האוויר, פרסם משרד החוץ הלבנוני קריאה לכל המדינות המעוניינות להחזיר את היציבות והשקט לדרום לבנון לגנות את התקיפות הישראליות המתמשכות בלבנון, שהאחרונה בהן הייתה באלע’אזיה. הוא גם קרא לקהילה הבינלאומית להפעיל לחץ על ישראל להפסקת ניסיונותיה להרחיב את הסכסוך ולגרור את לבנון למלחמה (חשבון X של משרד החוץ, 20 בפברואר 2024).
 • נביל קאווק, חבר המועצה המרכזית של חזבאללה, אמר כי חזבאללה נמצא במלחמת התשה אמיתית לאורך הגבול עם ישראל משום שישראל לא נרתעת מהחלטות האו”ם ובית הדין הבינלאומי. לדבריו, מה שישראל חוששת ממנו היום ביותר הוא עימות מול חזבאללה בלבנון, והם עדיין כופים משוואות על ישראל. הישראלים מנסים להסתתר, אך ההתנגדות מפתיעה אותם ופוגעת בטנקים המוסתרים שלהם באמצעות טילים איכותיים. עוד אמר כי ההתנגדות מתייחסת לאיומי ישראל ברצינות, מתכוננת לכל האפשרויות ומכינה לה “הפתעות”. הוא גם ציין שתגובתם ל”טבח” באלנבטיה ואלצואנה ותקיפת קריית שמונה היו תגובה ראשונית ולא סופית (אלנשרה, 19 בפברואר 2024).
הפלסטינים ופעילות חזבאללה
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר כי לפעילות חזבאלה בלבנון היו שלוש תוצאות חשובות: היא ביססה את הקביעה שהמערכה נגד ישראל היא המערכה האסטרטגית המרכזית באזור וכי ההתנגדות מגובשת במערכה. התוצאה השנייה היא שהצתת החזית בצפון אילצה את ישראל לרכז מספר חטיבות וגדודים באזור זה, מה שהשפיע על המאמץ המלחמתי והפחית את הלחץ על רצועת עזה. בנוסף, היא גרמה לעקירה של מאה אלף ישראלים, מה שהפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות בישראל. התוצאה השלישית היא שההתנגדות עדיין בעמדותיה, מתנגשת עם ישראל ויכולותיה מתגברות עם התפתחות האירועים, דבר שגורם לישראל להיזהר מכל התפתחות באופי התוקפנות נגד רצועת עזה (אתר ערוץ אלעאלם, 19 בפברואר 2024).
ממשל לבנון
 • היומון הכויתי אלג’רידה דיווח מפי “מקורותיו” כי לאחר שלבנון סירבה לתת מענה להצעה הצרפתית בנוגע לפתרון המצב בלבנון, ולאחר שחסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, מתח עליה ביקורת, מנסה צרפת לתקן את ההצעה ולהעבירה ללבנון באופן רשמי. ההצעה תשולב עם מאמצי המתווך האמריקני עמוס הוכשטיין. אותם “מקורות” ציינו כי קיים גם סירוב לבנוני להצעה של בריטניה להקים מגדלי תצפית בדרום לבנון מכיוון שמגדלי התצפית המתוכננים על פי התוכנית, יופנו לתוך שטח לבנון והם יהיו בעלי יכולת האזנה למרחק של ארבעים ק”מ (אלג’רידה, 20 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

ישראל, יהודה ושומרון
פיגועים
 • ב-19 בפברואר 2024, בשעות הערב, השליכו פלסטינים מטען מאולתר לעבר כלי רכב ישראלי בו היו חמישה ישראלים, שנסע מחומש לכיוון שבי שומרון (צפונית-מערבית לשכם). נוסע אחד נפצע באורח קל בידו (תקשורת ישראלית, 19 בפברואר 2024). בעקבות הפיגוע פעלו כוחות הביטחון במהלך הלילה בכפר ברקה (צפונית- מערבית לשכם). הכוחות סרקו מבנים ותחקרו חשודים פלסטיניים (חשבון X של דובר צה”ל, 20 בפברואר 2024). לטענת כלי תקשורת פלסטינים, בעקבות הפיגוע נכנסו מתיישבים ישראלים לתוך הכפר ברקה, שרפו שתי מכוניות ושני בתים (ערוץ אלג’זירה, 20 בפברואר 2024).
הרכב הישראלי שנפגע ממטען סמוך לחומש (חשבון X של QUDSN, 19 בפברואר 2024), (חשבון X של שהאב, 19 בפברואר 2024)     הרכב הישראלי שנפגע ממטען סמוך לחומש (חשבון X של QUDSN, 19 בפברואר 2024), (חשבון X של שהאב, 19 בפברואר 2024)
הרכב הישראלי שנפגע ממטען סמוך לחומש (חשבון X של QUDSN, 19 בפברואר 2024), (חשבון X של שהאב, 19 בפברואר 2024)
פעילות סיכול ומנע
 •  כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. ביממה האחרונה עצרו כוחות הביטחון 11 מבוקשים. מאז תחילת המלחמה נעצרו כ-3,150 מבוקשים מהם מעל ל-1,350 הינם פעילי חמאס (חשבון X של דובר צה”ל, 20 בפברואר 2024). במהלך ליל 20-19 בפברואר 2024 פעלו כוחות הביטחון במספר מוקדים ברחבי יהודה ושומרון. בראמאללה החרימו הכוחות כספים שיועדו למימון פעילות טרור, בביר זית (צפונית לראמאללה)- החרימו הכוחות אמצעי לחימה, ברנתיס (צפונית –מערבית לראמאללה)- עצרו הכוחות מבוקש והחרימו אמצעי לחימה (חשבון X של דובר צה”ל, 20 בפברואר 2024).
פלסטינים מיידים אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות צה"ל עם סיום פעילותם בראמאללה
 (חשבון X של QUDSN, 20 בפברואר 2024)
פלסטינים מיידים אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות צה”ל עם סיום פעילותם בראמאללה
(חשבון X של QUDSN, 20 בפברואר 2024)
תגובות להגבלת העלייה להר הבית בחודש רמצ’אן
 • נמשכו התגובות להחלטת ממשלת ישראל להגביל עלייתם של ערבים אזרחי ישראל לתפילה בהר הבית בחודש רמצ’אן. הית’ם אבו אלע’זלאן, בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי “המזימות” של ממשלת ישראל להגביל את הגעת המתפללים מובילות את האזור להסלמה מסוכנת. הוא הדגיש כי פירוש מגבלה זו הוא שממשלת ישראל שמה לה למטרה ישירה את מסגד אלאקצא כחלק מתוכנית עקירה וייהוד שיטתית, שהיא חותרת ליישם אותה במסגרת המלחמה נגד הפלסטינים ברצועת עזה ובגדה המערבית. הוא קרא לעם הפלסטיני ולאומות הערבית והאסלאמית לפעול בכל הרמות ובכל האמצעים כדי להגן על המקומות הקדושים, ובראשם מסגד אלאקצא (וטן, 20 בפברואר 2024).
הרשות הפלסטינית
 • מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, אמר במהלך ישיבת הממשלה השבועית כי ישראל עדיין מעכבת את העברת כספי הסילוקין, וכי טרם בוצעה העברה של כל סכום אליהם, דבר שלדבריו, לא קרה בשלושים השנים האחרונות. הוא הבהיר כי מה שסוכם עם נורבגיה הוא שישראל תעביר את הסכום שהרשות הפלסטינית מעבירה לרצועת עזה לחשבון מיוחד בנורבגיה. לטענתו, סידור זה לא מעניק להם את מלוא הזכויות על כספם ואף לא פותר כלל את המצוקה הפיננסית בה נתונה הרשות כיום (ופא, 20 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

איראן
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, שלח איגרת לאנטוניו גוטרש, מזכ”ל האו”ם, בה הזהיר מפני פעולה ישראלית אפשרית ברפיח. באיגרת כתב עבדאללהיאן, כי כל מתקפה צבאית ברפיח תהיה שלב נוסף ב”רצח העם” של הפלסטינים וכי על האו”ם לממש את אחריותו למנוע את המשך “הפשעים” נגד הפלסטינים, שמצאו מקלט ברפיח. כמו כן, קרא שר החוץ האיראני לאו”ם לפעול להפסקה מיידית של “הפשעים” נגד הפלסטינים ברצועת עזה ובגדה המערבית ולהעברת סיוע הומניטרי לרצועת עזה וכן לדרוש מהמדינות החברות בארגון להימנע משיתוף פעולה עם ישראל (אירנ”א, 19 בפברואר 2024).
 • ב-19 בפברואר 2024 שוחח עבדאללהיאן בטלפון עם מקבילו המלזי, מחמד חסן, ודן עימו בהצעה לכינוס חירום של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי כדי לדון במצב ברצועת עזה לקראת חודש רמצ’אן (פארס, 19 בפברואר 2024).
מיליציות פרו איראניות
תימן
 • יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, מסר כי כוחות חיל הים של צבא תימן ביצעו שתי תקיפות נגד שתי ספינות אמריקניות במפרץ עדן באמצעות טילים ימיים שפגעו בהן ישירות (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 19 בפברואר 2024).
 • פיקוד המרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM) אישר כי ב-18 בפברואר 2024 בשעות הערב שוגרו שני טילים בליסטיים נגד ספינות מאזורים שבשליטת החות’ים בתימן לעבר הספינה הבריטית MV Rubymar, שנשאה את דגל בליז. עוד נמסר כי טיל אחד פגע בספינה וגרם לנזק וכי כוחות הקואליציה נענו לקריאת הספינה והעבירו את צוותה לנמל סמוך (חשבון X של CENTCOM, 19 בפברואר 2024). הספינה הפגועה שקעה למצולות בעקבות הפגיעה (חשבון X Sir Chilliebean , 19 בפברואר 2024).
הספינה שוקעת למצולות בעקבות הפגיעה (מתוך סרטון
שפורסם בחשבו X Sir Chilliebean , 19 בפברואר 2024)
     הספינה שוקעת למצולות בעקבות הפגיעה (מתוך סרטון
שפורסם בחשבו X Sir Chilliebean , 19 בפברואר 2024)
הספינה שוקעת למצולות בעקבות הפגיעה (מתוך סרטון שפורסם בחשבו X Sir Chilliebean , 19 בפברואר 2024)
 • ערוץ התקשורת של החות’ים דיווח כי ארה”ב ובריטניה מבצעות תקיפות באזור אלג’באנה באלחדידה שבמערב תימן (אלמסירה, 19 בפברואר 2024). מאוחר יותר פרסם יחיא סריע, סרטון המתעד הפלת כלי טיס בלתי מאויש של צבא ארה”ב באלחדידה (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 19 בפברואר 2024).
סרטון הפלת כלי הטיס (ערוץ הטלגרם, 19 בפברואר, 2024)
סרטון הפלת כלי הטיס (ערוץ הטלגרם, 19 בפברואר, 2024)
 • מחמד עבד אלסלאם, דובר החות’ים, מסר כי התוקפנות האמריקנית-בריטית באמצעות תקיפות נגד תימן מוכיחה את היקף ההתעקשות להגן על ישראל ולתת לה זמן נוסף להמשיך בתוקפנות נגד רצועת עזה. לדבריו, על ארה”ב ובריטניה להבין שעמדתה של תימן לא תשתנה, תימן הולכת ונעשית איתנה יותר ודבקה בעמדתה, ומסלימה את פעולותיה נגד ספינות ישראליות או אלו הפונות לנמלי ישראל עד שהתוקפנות והמצור על רצועת עזה ייפסקו (ערוץ הטלגרם של דובר החות’ים, 19 בפברואר 2024).
 • אורסולה פון דר ליין, נשיאת הנציבות האירופית, הודיעה כי ב-20 בפברואר 2024 פתח האיחוד האירופי רשמית במבצע לסייע בהגנה על השייט הבינלאומי בים האדום מפני התקפות החות’ים בתימן. היא ציינה שאירופה תבטיח חופש שייט בים האדום, על ידי פעילות עם השותפים הבינלאומיים שלה (חשבון X של נשיאת הנציבות האירופאית, 19 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

הזירה הבינערבית
סעודיה
 • פיצל בן פרחאן, שר החוץ הסעודי, ציין בראיון כי הם מודאגים מהסלמת הסכסוך והתרחבותו למלחמה אזורית וכי הוא מאמין שאיראן לא מעוניינת במלחמה רחבה יותר. באשר למצב ברפיח, הדגיש כי עריכת מבצע צבאי ברפיח, שהיא מקום המקלט האחרון עבור הפלסטינים בדרום הרצועה, אינו מתקבל על הדעת וכי עתה נדרשת הפסקת אש יותר מתמיד (France24, 19 בפברואר 2024).
קטר
 • דובר משרד החוץ הקטרי התייחס לדברי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו אשר קרא לקטר ללחוץ על חמאס כדי לשחרר חטופים ומסר כי זהו ניסיון נוסף להאריך את המלחמה מסיבות שברורות לכולם. הוא ציין, כי היה ידוע מהיום הראשון שקטר מחויבת לתווך ולסיים את המשבר עד לשחרור החטופים. הוא הדגיש כי הם ימשיכו במאמצי התיווך ולא יתייחסו להצהרות כאלו. הוא קרא להתמקד במהלך המשא ומתן כדי לסיים את המלחמה ולהשיג ביטחון באזור (חשבון X של דובר משרד החוץ הקטרי, 19 בפברואר 2024).
הזירה הבינלאומית
מועצת הביטחון של האו”ם
 • מועצת הביטחון של האו”ם מתכנסת לבקשת אלג’יריה, להצביע על הצעת החלטה הכוללת הפסקת אש מיידית ברצועת עזה ודחיה של עקירה כפויה של פלסטינים. ההצעה גם דורשת שחרור מיידי וללא תנאי של כל החטופים אך היא לא תגנה את המתקפה של חמאס. לינדה תומאס גרינפילד, שגרירת ארה”ב באו”ם, הדגישה כי ההצעה לא תשיג הפוגה מתמשכת בלחימה והיא עלולה לסכן את המשא ומתן בין ישראל לחמאס. היא הוסיפה כי ארה”ב לא תומכת בהצעה וכי אם ההצעה תעלה להצבעה כפי שנוסחה, היא לא תאושר. בעקבות זאת ניסחה ארה”ב טיוטת החלטה מתחרה המדגישה את התמיכה בהפסקת אש ברצועה בהקדם האפשרי ומציינת כי בנסיבות הנוכחיות מתקפה קרקעית גדולה ברפיח תגרום לפגיעה נוספת באזרחים ולעקירתם, ייתכן אף למדינות שכנות (רויטרס, 19 בפברואר 2024).