מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-2 בנובמבר 2023, 13:00)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל ברצועה (אתר דובר צה"ל, 2 בנובמבר 2023)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל ברצועה (אתר דובר צה"ל, 2 בנובמבר 2023)

תקיפות צה

תקיפות צה"ל ב-2 בנובמבר בשעות הבוקר בעזה (חשבון הטוויטר של שהאב, 2 בנובמבר 2023).

תיעוד מסוק קרב בשמי עזה. המסוק משגר בלוני חום כדי למנוע ירי נ

תיעוד מסוק קרב בשמי עזה. המסוק משגר בלוני חום כדי למנוע ירי נ"מ נגדו (ערוץ היוטיוב של ופא, 1 בנובמבר 2023)

עדנאן אבו חסנה, בראיון סמוך לבית החולים נאצר בח'אן יונס (ערוץ אלע'ד, 1 בנובמבר 2023)

עדנאן אבו חסנה, בראיון סמוך לבית החולים נאצר בח'אן יונס (ערוץ אלע'ד, 1 בנובמבר 2023)

תהלוכה בראמאללה (חשבון הטוויטר של אתר SND, 1 בנובמבר 2023).

תהלוכה בראמאללה (חשבון הטוויטר של אתר SND, 1 בנובמבר 2023).

הפגישה עם סמנכ

הפגישה עם סמנכ"ל תכנית המזון העולמית של האו"ם (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 1 בנובמבר 2023)

פגישת אשתיה עם הלורד טארק אחמד. (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 1 בנובמבר 2023)

פגישת אשתיה עם הלורד טארק אחמד. (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 1 בנובמבר 2023)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, הרוגים םלסטינים, זירה צפונית

עיקרים
 • גזרה דרומית: ביממה האחרונה נמשכה ואף הורחבה הפעילות הקרקעית של כוחות היבשה של צה”ל בשטח רצועת עזה. במקביל, התקיים מאמץ רב זרועי עם זרוע הים וחיל האוויר, לנטרל איומים קרקעיים ולפגוע בפעילי חמאס. דובר צה”ל דיווח כי מתחילת המלחמה תקפו כוחות צה”ל כ-12,000 מטרות. גורמים בכירים בחמאס מדברים על כישלון ישראל במערכה הקרקעית ויש אף המכחישים מותם של פעילים צבאיים בכירים.
 • עד כה דווח על למעלה מ-1,400 הרוגים אזרחים וחיילים. 242 חטופים, אזרחים וחיילים, נמצאים בשטח רצועת עזה. 18 חיילים נהרגו מאז תחילת התמרון הקרקעי. משלחת מתאילנד נפגשה באיראן עם נציגי חמאס ועם גורמים איראניים בכירים, בניסיון לשחרר 22 אזרחים תאילנדים שנחטפו מישראל לרצועת עזה.
 • רצועת עזה: בתי החולים מדווחים על מצוקה על כך שהדלק אזל. יצוין, כי יום קודם לכן חשף דובר צה”ל שיחה, בהשתתפות מנהל בית החולים האינדונזי, בה עלה, כי חמאס לוקחת דלק מבית החולים ומשתמשת בו לצרכיה.
 • גזרה צפונית: פעילי חזבאללה המשיכו לבצע תקיפות נגד מוצבי צה”ל שעל גבול הצפון. צה”ל הגיב בירי לעבר החוליות ובסיכול חוליות שהתכוונו לבצע ירי. במקביל הותקפו תשתיות חזבאללה.
 • יהודה ושומרון: ישראלי נהרג בפיגוע ירי בשומרון.

  כוחות צה”ל המשיכו בפעילות סיכול ומנע. מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, נפגש עם גורמים בינלאומיים במטרה לנסות להביא להפסקת אש ולהעברת סיוע לרצועה.
 • איראן: מתרבים פרסומים לפיהם אסמאעיל קאא’ני, מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה ביקר בתקופה האחרונה מספר פעמים בבירות. בכירים איראנים ממשיכים להאשים את ישראל וארה”ב באירועים. החות’ים בתימן ממשיכים להביע תמיכה ברצועת עזה ומבטיחים להירתם ללחימה. בכיר חמאס הודה לתימן על תמיכתה.
 • ירדן החליטה להחזיר את שגרירה מישראל. במקביל, המלך עבדאללה מנהל שורה של מגעים דיפלומטיים להפסיק את הלחימה. דווח שירדן הזהירה את תימן, חזבאללה וחמאס שלא לפגוע בביטחונה של ירדן.
זירת הלחימה
פעילות צה”ל בשטח
 • נמשכה ואף הורחבה הפעילות הקרקעית של כוחות היבשה של צה”ל בשטח רצועת עזה. הפעילות מתקיימת בשיתוף פעולה הדוק עם זרוע הים וחיל האוויר. דובר צה”ל דיווח כי מתחילת המלחמה תקפו כוחות צה”ל כ-12,000 מטרות (דובר צה”ל, 2 בנובמבר 2023).
 • כוחות היבשה פועלים בשיתוף פעולה עם מטוסי ומסוקי קרב וכלי טיס מאוישים מרחוק, כלי שיט ותותחנים המסייעים לכוחות בהכוונה ובתקיפות אוויריות. המידע שנאסף בזמן אמת מועבר באופן מידי לכוחות האוויר ולכוחות זרוע הים, ועל בסיסו מתבצעות תקיפות נגד יעדי טרור. בתקיפות שבוצעו ביממה האחרונה, הושמדו עשרות יעדי חמאס, ביניהן עמדות תצפית, חוליות ועמדות שיגור נ”ט, כלי שיט, מוצבים צבאיים, מחסני אמצעי לחימה, אתרי ייצור אמצעי לחימה, עמדות שיגור וכלי טיס בלתי מאוישים. בפעילות נהרגו מחבלים רבים, וסוכלו ניסיונות חדירה לשטח ישראל. בוצע סיכול ממוקד נגד מחמד עצאר, ראש מערך הנ”ט של חמאס, אשר במסגרת תפקידו היה אחראי על מערך הנ”ט של חטיבות הרצועה (אתר דובר צה”ל, 1 בנובמבר 2023). במהלך הפעילות, נתקלו הלוחמים במספר מוקדים בחוליות מחבלים, כולל חוליות נ”ט, שניסו לפגוע בהם. כלי טיס בהכוונה מהקרקע תקפו את החוליות וחיסלו אותן (דובר צה”ל, 2 בנובמבר 2023).
פעילות כוחות צה"ל ברצועה (אתר דובר צה"ל, 2 בנובמבר 2023)    פעילות כוחות צה"ל ברצועה (אתר דובר צה"ל, 2 בנובמבר 2023)
פעילות כוחות צה"ל ברצועה (אתר דובר צה"ל, 2 בנובמבר 2023)    פעילות כוחות צה"ל ברצועה (אתר דובר צה"ל, 2 בנובמבר 2023)
פעילות כוחות צה”ל ברצועה (אתר דובר צה”ל, 2 בנובמבר 2023)
תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 2 בנובמבר 2023)      תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה"ל, 2 בנובמבר 2023)
תקיפת מטרות ברצועת עזה (אתר דובר צה”ל, 2 בנובמבר 2023) 
תקיפות צה"ל ב-2 בנובמבר בשעות הבוקר בעזה (חשבון הטוויטר של שהאב, 2 בנובמבר 2023).     תיעוד מסוק קרב בשמי עזה. המסוק משגר בלוני חום כדי למנוע ירי נ"מ נגדו (ערוץ היוטיוב של ופא, 1 בנובמבר 2023)
מימין: תקיפות צה”ל ב-2 בנובמבר בשעות הבוקר בעזה (חשבון הטוויטר של שהאב, 2 בנובמבר 2023). משמאל: תיעוד מסוק קרב בשמי עזה. המסוק משגר בלוני חום כדי למנוע ירי נ”מ נגדו (ערוץ היוטיוב של ופא, 1 בנובמבר 2023)
תגובות לפעילות הקרקעית
 • בנאום שנשא אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, הוא ציין שישראל הובסה ב-7 באוקטובר ועכשיו היא נכשלת בכניסה הקרקעית. לדבריו ישראל שילמה מחיר כבד, כולל חייהם של מספר חטופים המצויים בידי חמאס, עד שהיא תבין את טעותה. הניה הזהיר כי העולם לא ייהנה מביטחון כל עוד הפלסטינים לא ישיגו את זכויותיהם. בפנותו למדינות התומכות בישראל ובמיוחד לארה”ב הדגיש שיש להפסיק לחסום את ניסיונות הקהילה הבינלאומית לעצור את התוקפנות ולסייע לרצועה. הוא הודה “לכל חזיתות ההתנגדות” וביניהן לבנון, עיראק, סוריה ותימן ( ערוץ הטלגרם של חמאס, 1 בנובמבר 2023).
 • ב-31 באוקטובר 2023 במהלך פעילות כוחות צה”ל במחנה הפליטים ג’באליא, ביצעו מטוסי קרב, בהכוונה מודיעינית, סיכול ממוקד נגד אבראהים ביארי, מפקד גדוד מרכז ג’באליא של הזרוע הצבאית של חמאס, שהיה ממובילי מתקפת הטרור ב-7 באוקטובר (חשבון הטוויטר של צה”ל, 31 באוקטובר 2023). עלי ברכה, בכיר חמאס, הכחיש את דבר מותו בראיון לוושינגטון פוסט וציין כי ביארי כלל לא נכח במקום בעת התקיפה (The Washington Post, 1 בנובמבר 2023).
שיגור רקטות
 • במקביל לכניסה הקרקעית של צה”ל לרצועת עזה, נמשך שיגור הרקטות. מספר מטחים שוגרו לעבר מרכז הארץ.
 • סה”כ שוגרו מאז תחילת המלחמה למעלה מ-8,500 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל. כ-10% מהם היו שיגורים כושלים שנפלו בשטח הרצועה ובים.
נפגעים ישראלים
 • עד כה דווח על למעלה מ- 1,400 הרוגים אזרחים וחיילים. 242 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים בשטח רצועת עזה. 35 מהחטופים הם ילדים ונערים עד גיל 18 , 32 מהחטופים מעל גיל 65. חמישה חטופים שוחררו. 17 חיילים נהרגו מאז תחילת התמרון הקרקעי של צה”ל ברצועת עזה.
סוגיית החטופים
 • נמסר, כי בכירים תאילנדים קיימו שיחות ישירות עם גורמי חמאס באיראן אודות גורלם של 22 אזרחי תאילנד שנחטפו על ידי חמאס. במסיבת עיתונאים אמר Areepen Uttarasin, ראש המשלחת התאילנדית, שמינה יו”ר הפרלמנט התאילנדי כי המשלחת, שמנתה שלושה חברים, ערכה פגישה של שעתיים עם בכירי חמאס באיראן, והובטח לה כי החטופים התאילנדים מטופלים. יחד עם זאת, לדבריו, בכירי חמאס לא יכלו לציין את מועד שחרורם מחשש לתקיפות ישראליות. הוא הוסיף כי לאחר השיחות חברי המשלחת התאילנדית, כולם מוסלמים, התפללו יחד עם נציגי חמאס. חברי המשלחת נפגשו גם עם בכירים בממשלת איראן . בפגישה הוא מסר את רשימת החטופים התאילנדים הן לנציגי איראן והן לנציגי חמאס (the Jakarta Post, 2 בנובמבר 2023; האתר התאילנדי the Nation, 1 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • ד”ר אשרף אלקדרה, דובר משרד הבריאות בעזה (בשליטת חמאס), עדכן (נכון לשעה 13:00) כי מספר ההרוגים ברצועה הוא 9,061 ומספר הפצועים הוא 32,000 (אתר פאלאינפו, 2 בנובמבר 2023).
המצב ברצועה
 • משרד הבריאות בעזה מסר כי הגנרטור הראשי בבית החולים האינדונזי הפסיק לפעול (שהאב, 2 בנובמבר 2023). מנכ”ל בתי החולים ברצועה עדכן, כי מכשירי הדיאליזה בבית החולים האינדונזי בצפון הרצועה הפסיקו לעבוד משום שמלאי הדלק עבור הפעלת הגנרטור הראשי בבית החולים אזל (חשבון הטוויטר של QUDSN, 2 בנובמבר 2023).
 • יצוין, כי יום קודם לכן חשף דובר צה”ל שיחה בין מפקד בגדוד מערב ג׳באליא של הזרוע הצבאית של חמאס ותושב רצועת עזה, בהשתתפות מנהל בית החולים האינדונזי, בה עלה, כי חמאס לוקחת דלק מבית החולים ומשתמשת בו לצרכיה (דובר צה”ל, 1 בנובמבר 2023).
אונר”א
 • עדנאן אבו חסנה, אחראי ההסברה של אונר”א ברצועת עזה, שהתראיין סמוך לבית החולים נאצר בח’אן יונס, ציין שמלאי הדלק שברשות אונר”א ברצועה צפוי להספיק לה ליומיים ואם הוא יאזל אזי אונר”א לא תוכל לספק שירותים ברצועה. הוא קרא להכניס באופן מיידי דלק לרצועה (ערוץ אלע’ד, 1 בנובמבר 2023).
עדנאן אבו חסנה, בראיון סמוך לבית החולים נאצר בח'אן יונס (ערוץ אלע'ד, 1 בנובמבר 2023)
עדנאן אבו חסנה, בראיון סמוך לבית החולים נאצר בח’אן יונס (ערוץ אלע’ד, 1 בנובמבר 2023)
מעבר רפיח
 • מעבר רפיח נפתח היום השני ברציפות ליציאת 400 פלסטינים בעלי אזרחות זרה, ולהעברת שישים פצועים מרצועת עזה לבתי חולים במצרים (חשבון הטוויטר של QUDSN, 2 בנובמבר 2023).
אנשי משטרת חמאס במעבר רפיח רושמים את בעלי אזרחות זרה לקראת יציאתם מהרצועה
(דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 2 בנובמבר 2023)
אנשי משטרת חמאס במעבר רפיח רושמים את בעלי אזרחות זרה לקראת יציאתם מהרצועה
(דף הפייסבוק של חדשות מעבר רפיח, 2 בנובמבר 2023)
 • אסמאעיל ח’ירת, עוזר משרד החוץ המצרי, נועד עם שגרירים ונציגי שגרירויות של מדינות זרות כדי ליידע אותם על המאמצים שעושה מצרים לפתיחת מעבר רפיח. הוא סקר בפניהם את ההכנות מצד הגורמים הנוגעים בדבר במצרים, הפועלים, לדבריו, להקל על קבלה ופינוי של האזרחים הזרים מרצועת עזה דרך מעבר רפיח. הוא ציין שמדובר בכ-7,000 אזרחים זרים משל יותר משישים מדינות (דף הפייסבוק של משרד החוץ, 2 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
לבנון
המצב בשטח
 • פעילי חזבאללה המשיכו לבצע תקיפות נגד מוצבי צה”ל שעל גבול הצפון. טיל קרקע-אוויר שוגר על-ידי חזבאללה לעבר כלי טיס מאויש מרחוק של צה”ל בגבול הצפון. כמו כן, בשעות הלילה זוהו מספר שיגורים משטח לבנון לעבר מרחב הר דב והחרמון, אשר נפלו בשטחים פתוחים. צה”ל הגיב לאירועים בירי ארטילרי לעבר מקורות הירי ובהשמדת המשגרים. כמו כן תקפו כוחות צה”ל תשתיות צבאיות ועמדות שיגור נ”ט וסיכלו פעילותן של מספר חוליות שהתכוונו לשגר רקטות וטילי נ”ט לעבר ישראל (דובר צה”ל, 2 בנובמבר 2023).
תקיפת תשתיות צבאית של חיזבאללה (אתר צה"ל, 1 בנובמבר 2023)    תקיפת תשתיות צבאית של חיזבאללה (אתר צה"ל, 1 בנובמבר 2023)
תקיפת תשתיות צבאית של חיזבאללה (אתר צה”ל, 1 בנובמבר 2023)
 • חזבאללה קיבל אחריות על האירועים כולל השמדת כלי טיס בלתי מאויש באזור אלמאלכיה והונין בדרום לבנון (זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 2, 1 בנובמבר 2023).
הרוג לחזבאללה
 • חזבאללה דיווח ביממה האחרונה על מותו של עלי ראמז חמזה, המכונה חידר עלי, מהעיירה ג’מיג’מה (Jmaijmeh) בדרום לבנון, שנהרג במהלך “הדרך לירושלים”. בהודעת חזבאללה לא צוין מועד או מיקום האירוע (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 2 בנובמבר 2023).
עלי ראמז חמזה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית, 2 בנובמבר 2023)
עלי ראמז חמזה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית, 2 בנובמבר 2023)
יוניפי”ל
 • יוניפי”ל מסר כי מתקיימים מאמצים משותפים יחד עם צבא לבנון למציאת שני נפגעים לבנונים באזור וזאני, סמוך לקו הגבול (ערוץ הטלגרם של יוניפי”ל, 1 בנובמבר 2023).
חזבאללה
 • נביל קאווק, חבר המועצה המרכזית של חזבאללה, נשא דברים במהלך טקס לכבוד פעיל חזבאללה שנהרג בעיירה שקרא בדרום לבנון. קאווק ציין בדבריו, כי אחריותם הלאומית, הלגיטימית והאנושית מחייבת את חזבאללה להשלים את המערכה נגד ישראל, כדי להתיש, להחליש ולהביס אותה, מאחר שהמערכה היום הינה מערכה אחת וגורל לבנון והאזור תלוי בתוצאות המלחמה ברצועת עזה. קאווק הביע צער על כך, שחלק ממדינות ערב מפגינות אדישות ל”מעשי הטבח וההשמדה” של הפלסטינים והם אף חוששים מניצחונה של חמאס ברצועת עזה. לגבי הגנת אזרחי לבנון, ציין קאווק שהם יגיבו על כל תקיפה של ישראל נגד האזרחים בלבנון. בסיכום דבריו, ציין קאווק ,כי ארה”ב מוכיחה בכל יום שהיא “השטן הגדול” והיא האחראית ל”מעשי הטבח” המתבצעים ברצועת עזה ולכן, אך טבעי שהיא תישא בהשלכות של עמדתה העוינת כלפי הפלסטינים ותשלם את מחיר התערבותה לטובת ישראל, כפי שהחל הדבר בעיראק ובסוריה וייתכן שיקרה בכל האזור (אלעהד, 2 בנובמבר 2023).
 • חזבאללה פרסם אגרת מטעם המג’אהדין (לוחמי הקודש) שלו למג’אהדין ברצועת עזה, בה חיזק את ידיהם, על לחימתם נגד צה”ל ועל ההקרבה. באגרת צוין שישראל “חלשה מקורי עכביש ” (כדברי חסן נצראללה) וכי השחרור קרוב. כמו כן, צוין באיגרת כי ידי פעילי חזבאללה מונחות, יחד עם ידי הפעילים ברצועת עזה, על ההדק וכי הם נלחמים ב”אויב אללה”. הופנתה קריאה לפעילים ברצועת עזה להכות בצה”ל תוך ציון שהשהידים הפלסטינים והשהידים של חזבאללה הם “הדרך לירושלים” עד לניצחון (זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 1 בנובמבר 2023).

חזרה לעיקרים

יהודה, שומרון והרשות הפלסטינית
פיגוע ירי
 • ב-2 בנובמבר 2023, בשעות הבוקר, בוצע ירי לעבר כלי רכב ישראלי סמוך ליישוב שבי שומרון (מזרחית לטולכרם). כתוצאה מהירי כלי הרכב התהפך והנהג, אזרח ישראלי, נהרג. כוחות צה”ל פתחו בסריקות אחר מבצעי הירי וחסמו צירי תנועה סמוך לאזור הפיגוע (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 2 בנובמבר 2023).
סיכול פיגועים
 • כוחות ביטחון ישראלים, עצרו לפני כשלושה שבועות שני תושבי מחנה הפליטים שעפאט בתוך דירה במחנה ששימשה אותם כמעבדת נפץ. השניים הודו בחקירתם כי תכננו לבצע פיגוע וקשרו קשר עם ארגון טרור ביהודה ושומרון. בדירתם נמצאו חומרים כימים וכלים להכנת מטעני נפץ (דף הפייסבוק של משטרת ישראל, 2 בנובמבר 2023).
ציוד וחומרי חבלה שנתפסו בדירה 
(דף הפייסבוק של משטרת ישראל, 2 בנובמבר 2023)
ציוד וחומרי חבלה שנתפסו בדירה
(דף הפייסבוק של משטרת ישראל, 2 בנובמבר 2023)
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע נרחבת ביהודה ושומרון. הפלסטינים דיווחו ותיעדו פעילות של כוחות ביטחון בקלקיליה, סלואד, אלבירה. דווח על מעצר 57 פלסטינים (ופא, 2 בנובמבר 2023). משרד הבריאות ברשות הפלסטינית דיווח על 132 הרוגים ביהודה ושומרון מאז תחילת המלחמה בעזה. ביממה האחרונה נהרגו שלושה פלסטינים במהלך עימותים עם כוחות ביטחון ישראליים ופלסטיני אחד נפטר לאחר שנפצע באורח קשה לפני מספר ימים במהלך עימותים עם כוחות ביטחון בשכם ( (ופא, 2 בנובמבר 2023).
אמצעי הלחימה שהוחרמו במהלך הפעילות (חשבון הטוויטר של דובר צה"ל, 1 בנובמבר 2023)     אמצעי הלחימה שהוחרמו במהלך הפעילות (חשבון הטוויטר של דובר צה"ל, 1 בנובמבר 2023)
אמצעי הלחימה שהוחרמו במהלך הפעילות (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 1 בנובמבר 2023)
הפגנות הזדהות
 • ברחבי יהודה ושומרון נמשכו תהלוכות התמיכה ברצועת עזה. ב-1 בנובמבר 2023 בשעות הערב נערכו תהלוכות המוניות בראמאללה, שכם, יריחו וטול כרם (אתר ערוץ אלג’זירה, 1 בנובמבר 2023).
תהלוכה בראמאללה (חשבון הטוויטר של אתר SND, 1 בנובמבר 2023).    תהלוכה בשכם (חשבון הטוויטר @quds_feed, 1 בנובמבר 2023)
מימין: תהלוכה בראמאללה (חשבון הטוויטר של אתר SND, 1 בנובמבר 2023). משמאל: תהלוכה בשכם (חשבון הטוויטר @quds_feed, 1 בנובמבר 2023)
הרשות הפלסטינית
 • מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, נפגש עם לורד טארק אחמד, שר המדינה לענייני המזרח התיכון וצפון אפריקה של בריטניה. אשתיה ביקש מממשלת בריטניה לקרוא להפסקת האש ולהכנסת סיוע הומניטרי ורפואי לרצועת עזה. הוא ציין שעדיפות ממשלת הרשות היא לעצור את התוקפנות הישראלית, להכניס את הסיוע, לטפל בפצועים ולפעול בדרך מדינית שתוביל לפתרון כולל והוגן לסוגיה הפלסטינית, המבוסס על הלגיטימציה הבינלאומית והחלטות האו”ם (ופא, 1 בנובמבר 2023).
 • פגישה נוספת ערך אשתיה עם סמנכ”ל תכנית המזון העולמית של האו”ם (WFP), עימו דן בדרכים להגדיל את סיוע המזון, התרופות והביגוד לתושבי הרצועה. אשתיה הדגיש את הצורך לתאם את המאמצים עם הסהר האדום הפלסטיני ועם שאר מוסדות הסיוע ומוסדות האו”ם הפועלים בעזה, כדי להבטיח את הגעת הסיוע לכמה שיותר תושבים. הוא ציין שהרשות עוקבת, יחד עם הצד המצרי, אחר הכנסת הסיוע באמצעות ערוצים שונים (ופא, 1 בנובמבר 2023).
 פגישת אשתיה עם הלורד טארק אחמד. (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 1 בנובמבר 2023)    הפגישה עם סמנכ"ל תכנית המזון העולמית של האו"ם (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 1 בנובמבר 2023)
מימין: פגישת אשתיה עם הלורד טארק אחמד. משמאל: הפגישה עם סמנכ”ל תכנית המזון העולמית של האו”ם (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 1 בנובמבר 2023)

חזרה לעיקרים

איראן
 • אבראהים ראיסי, נשיא איראן,  שב והאשים את ארה”ב באחריות ל”פשעים”, שישראל מבצעת בעזה. בנאום בעיר סננדג’ אמר ראיסי, כי בעזה מתבצעים “פשעים נגד האנושות” וכי העולם מבין כיום שארצות הברית היא המקור לפשעים בעזה וכי אלה המתיימרים להגן על זכויות האדם, הם מפרי זכויות האדם הגדולים ביותר. הוא הוסיף, כי מדינות רבות הבינו, שהרפובליקה האסלאמית היא המגנה על המדוכאים בעולם (פארס, 2 בנובמבר 2023).
 • חסין-אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, נועד באנקרה עם נשיא תורכיה, רג’פ טאיפ ארדואן, ודן עימו בהתפתחויות בזירה הפלסטינית ובאזור (תסנים, 1 בנובמבר 2023). 
 • חסין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה, אמר בנאום בפני מפקדי בסיג’ בטהראן, כי האויבים לעולם לא ינצחו בעזה וכי “רצח העם” בעזה אינו יכול לעכב את קריסתה המוקדמת של ישראל. הוא ציין, כי עזה יצרה פוטנציאל לעשרות שנים של נקמה בליבם של המוסלמים וכי העולם מאוחד כיום נגד ארצות הברית יותר מתמיד. לדבריו, האויב אינו מבין שום דרך למעט דרך הג’האד (תסנים, 2 בנובמבר 2023).
 • העיתון הלבנוני נדאא’ אלוטן דיווח, כי אסמאעיל קאא’ני, מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, הגיע ב-31 באוקטובר 2023 לביקור בבירות. צוין שאין זה ביקורו הראשון של קאא’ני בלבנון מאז פרוץ המלחמה בעזה (נדאא’ אלוטן , 1 בנובמבר 2023).
 • מג’תבא אמאני, שגריר איראן בלבנון, התייחס לאפשרות להתרחבות המלחמה וכתב: “אלה הקוראים לכך שחובה למנוע את התרחבות המלחמה, עליהם למנוע את ההתנהגות הברברית [של ישראל]. המשוואה פשוטה: ככל שהברבריות הציונית נגד עזה תגדל, כך המלחמה תתרחב וההתנגדות תגדל” (חשבון הטוויטר של שגריר איראן בלבנון, 1 בנובמבר 2023). 
 • דרשן תפילות יום השישי בעיר משהד ונציג מנהיג איראן במחוז ח’ראסאן רצ’וי, איתאללה אחמד עלם אלהדא, אמר במפגש סטודנטים בתמיכה בפלסטינים, כי המלחמה בפלסטין היא גם מלחמתה של איראן, בהבדל ש”איראן ניצבת מאחורי החזית” 1 ,snn.ir)בנובמבר 2023).
פעילות מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • עבד אלעזיז אלמחמדאוי, ראש מטה הגיוס העממי, הכולל בעיקר את המיליציות הפרו-איראניות, כינס פגישה של בכירי הארגון וסקר את האירועים האחרונים ואת “האתגרים הביטחוניים” באזור. הוא הורה לארגון להיכנס לכוננות מקסימלית לקראת התמודדות עם כל מקרה חירום במהלך הימים הקרובים, והדגיש את המוכנות הגבוהה של הלוחמים בכל הגזרות ולהגנה על ריבונות המדינה ועל גבולותיה (אתר הגיוס העממי, 2 בנובמבר 2023).
תימן[1]
 • יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים בתימן, דיווח כי הם שיגרו רצף של כלי טיס בלתי מאוישים לעבר מספר יעדים בעומק ישראל וכי הם הגיעו ליעדיהם. עוד ציין שהכוחות המזוינים של תימן ממשיכים לבצע את פעולותיהם הצבאיות לתמיכה בעם הפלסטיני (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 1 בנובמבר 2023).
 • מחמד אלבח’יתי, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, מסר כי הם נמצאים כיום במצב של מלחמה גלויה עם ישראל (“הישות הציונית”) ועליהם להדגיש לכולם כי המניעים שלהם לניהול מערכה זו הם הומניטריים ומוסריים בהתאם לערכי הקוראן. הוא הדגיש שכחלק ממחויבותם המוסרית הם ימשיכו את הפעולות הצבאיות בעומק ישראל, עד שישראל תפסיק את “תוקפנותה נגד אחינו הפלסטינים” (חשבון הטוויטר של אלבח’תי, 1 בנובמבר 2023).
 • בהתבטאות נוספת הוא פנה לתושבי סעודיה וניסה לעודד אותם לפעול נגד ממשלתם ו”למלא את אחריותם הג’האדית” בנושא הפלסטיני. הוא ציין שהתעקשות ממשלת סעודיה לשתף פעולה עם ארה”ב וישראל אינה לכבודם. הוא הזהיר שהענקת ההגנה מצד ארה”ב לסעודיה היא בגדר הטמנת פח, שנועד לסבך את סעודיה במלחמה שתוצאתה תהיה כישלון וכי הדבר אינו פוטר אותם מהאחריות הג’האדית שלהם להתגייס לצידם כיחידים וכקבוצות (חשבון הטוויטר של מחמד אלבח’יתי, 2 בנובמבר 2023).
 • עלי ברכה, חבר הנהגת חמאס “בחוץ”, ברך את הכוחות המזויינים התימנים שהתערבו לצד הפלסטינים. בהצהרה לרשת אלמסירה (זרוע ההסברה של החות’ים) הוא אמר, כי שיגור הטילים וכלי הטיס הבלתי מאוישים מתימן הוא מסר לפיו תימן לא תאפשר לבודד את הפלסטינים. הוא הדגיש כי ההשלכות של “מבול אלאקצא” לא יישארו בעזה, וכי ישראל מבינה רק את שפת הכוח וההתנגדות. עוד הדגיש כי “מבול אלאקצא” פתח את הדלת לשחרור וכי האפשרות להביס את ישראל הפכה למציאות, ובני האומה חייבים להתכונן למערכת השחרור הקרבה ובאה (סוכנות הידיעות התימנית “סבא”, 2 בנובמבר 2023).
 • בהתבטאות נוספת הוא ציין שפעולות תימן הן בבחינת הודעה על השתתפותה של תימן במערכת “מבול אלאקצא”. הוא הביע הערכה לעמדת ההנהגה, הממשלה והעם בתימן התומכת בפלסטינים ובהתנגדות שלהם, שבמסגרתן בא צעד מתקדם זה של השתתפות במערכת הג’האד נגד ישראל (“האויב הציוני”). לדבריו, יהיה לכך הד גדול בישראל, שכן להשתתפות של מדינה כתימן, השולטת במיצרים ובנתיבים הימיים החשובים ביותר, תהיה השפעה על מהלך העניין הפלסטיני. ברכה קרא לעמים החופשיים להמשיך לגנות ולהביע את התנגדותם לתוקפנות הישראלית-אמריקנית נגד רצועת עזה, ולהפעיל לחץ על שליטיהם להתעורר מתרדמתם העמוקה (סוכנות הידיעות התימנית סבא, 1 בנובמבר 203).

חזרה לעיקרים

הזירה הבינערבית
ירדן
 • משרד החוץ הירדני פרסם הודעה מטעם אימן אלצפדי, שר החוץ, לפיה הוא החליט לזמן את שגריר ירדן בישראל חזרה לארצו “כביטוי לעמדת ירדן וגינוי האסון ההומניטרי שמקיימת ישראל ברצועת עזה, שיאיים על ביטחון האזור כולו ועל השלום הבינלאומי” (חשבון הטוויטר של משרד החוץ, 1 בנובמבר 2023).
 • עבדאללה השני, מלך ירדן, עורך סבב ביקורים במדינות האזור. במהלך פגישותיו קרא להגביר את הלחצים הבינלאומיים להביא להפסקת אש:
  • בעת ביקורו בקטר הוא נועד עם תמים בן חמד, אמיר קטר. הוא ציין שיש להיזהר מפני התרחבות מעגל האלימות לאזורים אחרים, וקרא לפעול להשגת שלום צודק המבוסס על פתרון שתי המדינות. הוא הדגיש שיש להגן על אזרחים ולאפשר כניסה של סיוע הומניטרי ללא הפרעה (פטרה, 1 בנובמבר 2023). אמיר קטר הצהיר כי הם מגנים כל פגיעה בזכויות הפלסטינים, ותומכים בהקמת מדינה פלסטינית (אלג’זירה, 1 בנובמבר 2023).
  • בבחרין נועד מלך ירדן עם חמד בן עיסא אאל ח’ליפה, מלך בחרין, והדגיש כי יש לעצור את המלחמה ברצועת עזה ולפעול להפסקת אש הומניטרית ולהגביר את המאמצים הבינלאומיים ל”יצירת אופק מדיני” ( בחשבון הטוויטר שלשל לשכת מלך ירדן, 1 בנובמבר 2023).
  • בפגישה עם מחמד בן זאיד, נשיא מאע”מ, צוין שיש לבצע פעולה בינלאומית דחופה כדי לעצור את ההסלמה הצבאית ולספק הגנה מלאה לאזרחים (פטרה, 1 בנובמבר 2023).
 • היומון ראי אליום דיווח, כי שלטונות ירדן החלו בשורה של מגעים עם החות’ים בתימן, עם חזבאללה ועם הנהגת חמאס כדי להבטיח את ביטחון המרחב האווירי של ירדן במהלך המלחמה, ובמיוחד כאשר החות’ים מנסים לשגר טילים לעבר ישראל. לדברי היומון, ירדן פועלת להזהיר את החות’ים ולהבהיר להם כי רקטה שנשלחת לאילת ולכלל שטחי ישראל עלולה לסכן את שטחי ירדן הסמוכים לאזור. הירדנים ציינו כי הם לא יהססו להשתמש בכל אמצעי העומד לרשותם כדי להתמודד עם כל טיל או פגז שיחצה את שטחם (אלראי אליום, 2 בנובמבר 2023).
סעודיה
 • ח’אלד בן סלמאן, שר ההגנה הסעודי, נועד עם אנתוני בלינקן, מזכיר מחלקת המדינה של ארה”ב. במהלך הפגישה סקרו השניים את היחסים האסטרטגיים בין שתי המדינות ואת המאמצים להרגעת המצב באזור (אלשרק אלאוסט, 2 בנובמבר 2023). לויד אוסטין, מזכיר מחלקת ההגנה של ארה”ב, נפגש עם ח’אלד בן סלמאן, שר ההגנה הסעודי ודן עמו ביחסים בין המדינות ובמאמצים המשותפים לקידום השלום העולמי, לצד חיזוק הביטחון והיציבות (אלשרק אלאוסט, חשבון הטוויטר של שר החוץ הסעודי, 1 בנובמבר 2023).
 • מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אלעזיז, ויורש העצר הסעודי ,מחמד בן סלמאן, הכריזו על השקת קמפיין סיוע לרצועת עזה (אלערביה, 2 בנובמבר 2023).
הזירה הבינלאומית
ארה”ב
 • ג’ון קירבי, דובר המועצה לביטחון לאומי בארה”ב, אמר כי ארה”ב לא מאמינה שחמאס יכולה להיות מעורבת בממשל העתידי ברצועה לאחר שהמלחמה תסתיים. הוא ציין, כי הם עדיין לא יודעים מי ישלוט וכי הם פועלים עם השותפים שלהם באזור כדי לבדוק כיצד הממשלה ברצועה יכולה וצריכה להיראות. הוא ציין שארה”ב לא תומכת בהתיישבות קבועה של אזרחים מהרצועה מחוצה לה. עוד ציין, כי הם לא מאמינים שזה הזמן להפסקת אש כללית, אך יחד עם זאת נחוצות הפסקות הומניטריות (רויטרס, 1 בנובמבר 2023).

[1] להרחבה אודות פעילות החותי'ם נגד ישראל מחילת המלחמה, ראו פרסום של מרכז המידע מ-2 בנובמבר 2023: "תנועת החות'ים ומלחמת חרבות ברזל".