מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל- 18 בדצמבר 2023, 13:00)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל במרחב (דובר צה"ל, 17 בדצמבר 2023)

בור שיגור ומשגר רקטות שאותרו באזור ח'אן יונס (דובר צה

בור שיגור ומשגר רקטות שאותרו באזור ח'אן יונס (דובר צה"ל, 18 בדצמבר 2023)

בור שיגור ומשגר רקטות שאותרו באזור ח'אן יונס (דובר צה

בור שיגור ומשגר רקטות שאותרו באזור ח'אן יונס (דובר צה"ל, 18 בדצמבר 2023)

תיעוד ההרס בשכונת צברה בעזה בעקבות תקיפות צה

תיעוד ההרס בשכונת צברה בעזה בעקבות תקיפות צה"ל (חשבון X של QUDSN, 18 בדצמבר 2023)

תוואי המנהרה (דובר צה

תוואי המנהרה (דובר צה"ל, 17 בדצמבר 2023)

תוואי המנהרה (דובר צה

תוואי המנהרה (דובר צה"ל, 17 בדצמבר 2023)

כתב ערוץ אלע'ד מדווח הבוקר מבית החולים נאצר בח'אן יונס (ערוץ אלע'ד, 17 בדצמבר 2023)

כתב ערוץ אלע'ד מדווח הבוקר מבית החולים נאצר בח'אן יונס (ערוץ אלע'ד, 17 בדצמבר 2023)

הכנסת סיוע הומניטארי דרך מעבר כרם שלום (חשבון X של חסן אצליח, 18 בדצמבר 2023)

הכנסת סיוע הומניטארי דרך מעבר כרם שלום (חשבון X של חסן אצליח, 18 בדצמבר 2023)

אבו מרזוק נואם בכנס (אתר אגודת אלעדל ואלאחסאן, 17 בדצמבר 2023)

אבו מרזוק נואם בכנס (אתר אגודת אלעדל ואלאחסאן, 17 בדצמבר 2023)

אבו מאזן בביקור תנחומים בכוית (ופא, 17 בדצמבר 2023)

אבו מאזן בביקור תנחומים בכוית (ופא, 17 בדצמבר 2023)

אבו מאזן בביקור תנחומים בכוית (ופא, 17 בדצמבר 2023)

אבו מאזן בביקור תנחומים בכוית (ופא, 17 בדצמבר 2023)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • גזרת הלחימה: נמשכה פעילות כוחות צה”ל ברצועת עזה. מוקדי הפעילות היו בצפון הרצועה בעיקר בג’באליא ובשג’אעיה, ובדרום הרצועה בח’אן יונס. הפלסטינים דיווחו על חילופי אש עזים ועל עשרות הרוגים באזורי הלחימה. כוחות צה”ל חשפו את המנהרה הגדולה ביותר שנחשפה עד כה ברצועת עזה. פתח המנהרה ממוקם כ-400 מ’ ממעבר ארז ששימש למעבר פועלים, סוחרים וחולים מרצועת עזה לישראל. במנהרה, שלה הסתעפויות רבות, נמצאו אמצעי לחימה רבים. בכירי חמאס ציינו כי גם לאחר יותר משבעים ימי לחימה הם ממשיכים להדוף את כוחות צה”ל ולהסב להם אבדות.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,200 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 458 חיילים וקצינים. 129 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה, מהם 16 ילדים ונשים. 121 הוחזרו לישראל.
 • סוגיית החטופים: גורמים בכירים בחמאס הדגישו פעם נוספת כי לא יתקיים שום משא ומתן ללא הכרזה על הפסקת אש כוללת.
 • רצועת עזה: החלה כניסת משאיות לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום. גורם באונר”א ציין, כי אין להם גישה להעברת סיוע לצפון הרצועה.
 • גזרה צפונית: חזבאללה המשיך לבצע תקיפות נגד יעדים צבאיים בצפון. בסאסא נפגע מבנה ציבור. בתגובה בוצע ירי ארטילרי ותקיפות מהאוויר נגד יעדים צבאיים ונגד חוליות שיגור.
 • יהודה ושומרון: בוצע פיגוע דקירה באזור רנתיס, קצין צה”ל נפצע. מבצע הפיגוע נתפס לאחר מרדף. בוצע פיגוע ירי לעבר כלי רכב בו נסעה משפחה באזור אלרואבי, צפונית מזרחית לראמאללה, אישה נפצעה.
 • תימן: בוצעה תקיפה נוספת נגד ספינה ששטה סמוך לחופי תימן. ארה”ב שוקלת הקמת כוח רב לאומי להתמודדות עם האיום החות’י.
זירת הלחימה
 • פעילות קרקעית: נמשכה הפעילות הקרקעית של כוחות צה”ל ברצועת עזה בשיתוף פעולה עם כוחות מהאוויר ומהים.
 • צפון הרצועה: כוחות צה”ל המשיכו בפעילות באזור ג’באליא ואלשג’אעיה. לוחמי צה”ל איתרו בביתו של בכיר חמאס באזור ג’באליא, מזוודות בהן נמצא סכום של כ-5,000,000 ₪ אשר נועדו למימון פעילות טרור. כמו כן נמצאו במקום אמצעי לחימה רבים (דובר צה”ל, 18 בדצמבר 2023). ב-17 בדצמבר 2023, בשעות הצהריים, כוחות צה”ל סרקו את מרחב ג’באליה ובמהלכן איתרו הכוחות בתוך חדר ילדים, שהיה ממוקם במרתף מבנה, פיר מנהרה מבצעי שכלל מדרגות בנויות בתוכו (דובר צה”ל, 17 בדצמבר 2023). בפשיטה על דירה מבצעית באזור שג’אעיה אותרו אמצעי לחימה ופיר התקפי באורך של יותר מ-15 מטר. כמו כן נמצא מחסן אמצעי לחימה בבית פעיל חמאס (דובר צה”ל,17 בדצמבר 2023).
כספים שנתפסו שהיו מיועדים למימון טרור 
 (דובר צה"ל, 18 בדצמבר 2023)
כספים שנתפסו שהיו מיועדים למימון טרור
(דובר צה”ל, 18 בדצמבר 2023)
 • דרום הרצועה: כוחות צה”ל פרצו את הדרך לח’אן יונס, והם נלחמים כעת במרחב. הכוחות פשטו על לשכתו של מפקד חטיבת ח’אן יונס ועל תשתיות טרור ומנהרות. מאוחר יותר הגיעו הכוחות לכיכר בני סהילא המרכזית בלב ח’אן יונס והשיגו עליה שליטה. כוחות שפשטו על מבנה סמוך לבית ספר של אונר”א , איתרו במבנה מכונות לייצור חלקי רקטות. בסמוך לבית ספר אותרו שלושה פירים של מנהרות (דובר צה”ל,17 בדצמבר 2023).
בור שיגור ומשגר רקטות שאותרו באזור ח'אן יונס (דובר צה"ל, 18 בדצמבר 2023)    בור שיגור ומשגר רקטות שאותרו באזור ח'אן יונס (דובר צה"ל, 18 בדצמבר 2023)
בור שיגור ומשגר רקטות שאותרו באזור ח’אן יונס (דובר צה”ל, 18 בדצמבר 2023)
פעילות כוחות צה"ל במרחב (דובר צה"ל, 17 בדצמבר 2023)     פעילות כוחות צה"ל במרחב (דובר צה"ל, 17 בדצמבר 2023)
פעילות כוחות צה”ל במרחב (דובר צה”ל, 17 בדצמבר 2023)
 • בכלי התקשורת הפלסטינים דווח כי כוחות צה”ל מבצעים ירי ארטילרי אינטנסיבי לעבר שכונות אלשג’אעיה, אלדרג’ ואלתפאח, במזרח העיר עזה (חשבון X של QUDSN, 18 בדצמבר 2023). כתב אלג’זירה בעזה דיווח על חמישים הרוגים מתקיפת צה”ל בשכונת צברה בעיר עזה, אשר פונו לבית החולים אלשפאא’. במקום תועד הרס רב (חשבון X של QUDSN, 18 בדצמבר 2023).
 •  כתב ערוץ אלערבי בדיר אלבלח, המשדר מבית החולים שהדאא’ אלאקצא בדיר אלבלח דיווח , כי כוחות צה”ל המשיכו לתקוף באזור ג’באליא ובית לאהיא. עוד מסר, כי צה”ל תקף במחנה הפליטים אלנציראת. בדיר אלבלח, דווח על 15 הרוגים אשר פונו לבית החולים (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 18 בדצמבר 2023).
תיעוד ההרס בשכונת צברה בעזה בעקבות תקיפות צה"ל (חשבון X של QUDSN, 18 בדצמבר 2023)
תיעוד ההרס בשכונת צברה בעזה בעקבות תקיפות צה”ל (חשבון X של QUDSN, 18 בדצמבר 2023)
 • מחמד אלדאעור, כתב ערוץ אלע’ד ברפיח, דיווח על ירי ארטילרי מאסיבי במזרח ח’אן יונס במהלך כל שעות הלילה. תושבי העיר רפיח והמפונים השוהים בה שמעו כל הלילה את קולות הנפץ של תקיפות צה”ל במזרח ח’אן יונס (ערוץ אלע’ד, 18 בדצמבר 2023). כלי תקשורת פלסטינים דיווחו כי ב-18 בדצמבר 2023 בשעות הבוקר, התחדשו חילופי האש בין כוחות צה”ל לאנשי “ההתנגדות” בח’אן יונס (חשבון X של QUDSN, 18 בדצמבר 2023). אבראהים קנן, כתב ערוץ אלע’ד בח’אן יונס, דיווח על חילופי אש עזים באזור צפון העיר בשכונות אלכתיבה ואלמחטה (ערוץ אלע’ד, 18 בדצמבר 2023).
 כתב ערוץ אלע'ד מדווח מרפיח. (ערוץ היוטיוב של ופא, 18 בדצמבר 2023)    תקיפות צה"ל בח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 18 בדצמבר 2023)
מימין: כתב ערוץ אלע’ד מדווח מרפיח. משמאל: תקיפות צה”ל בח’אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 18 בדצמבר 2023)
 • מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, פירסם סרטון שבו נראות תוצאות פעילות צה”ל במתחם בית החולים “כמאל עדואן”, וכתב כי שואת המאה ה-21 מתבצעת מול מצלמות העולם, ואין מענה, וכי טנקים רומסים את הפצועים והעקורים וקוברים אותם עם תחבושותיהם. הוא קרא לבית הדין הפלילי הבינלאומי לפתוח בחקירה על הפשע הזה (חשבון X של מוסא אבו מרזוק, 17 בדצמבר 2023).
 • משרד החוץ הצרפתי הודיע שדיפלומט צרפתי נהרג בתקיפה ישראלית שפגעה בבית מגורים בדרום רצועת עזה. בתקיפה נפצעו עשרה בני אדם נוספים. בהודעה גינה המשרד את תקיפות ישראל נגד אזורי מגורים שגורמות למותם ולפציעתם של אזרחים (אתר משרד החוץ הצפרתי, 17 בדצמבר 2023).
חשיפת מנהרה גדולה סמוך לגבול ישראל
 • כוחות צה”ל חשפו במהלך פעילותם לפני מספר ימים את המנהרה הגדולה ביותר שנחשפה עד כה ברצועת עזה. זוהי מנהרה שנבנתה, בהנחיית מחמד אלסנואר (מח”ט ח’אן יונס לשעבר ואחיו של יחיא אלסנואר), על ידי צוות מח’אן יונס עבור הזרוע הצבאית של חמאס. על פי הערכות, חמאס השקיעה בפרויקט מיליוני דולרים. עד כה חשפו כוחות צה”ל תוואי של מעל ארבעה ק”מ, ובעומק מירבי של כחמישים מטרים. לתוואי המנהרה מספר פיצולים אשר יוצרים רשת מנהרות רחבה ומסועפת. במנהרה נמצאו תשתיות ביוב, חשמל וקשר. כמו כן נמצאו דלתות הדף אשר נועדו למנוע את כניסת כוחות צה”ל. המנהרה מאפשרת תנועת כלי רכב בתוכה ונמצאו בה אמצעי לחימה רבים. הפיר הקרוב ביותר של המנהרה לישראל ממוקם במרחק של כ-400 מטרים ממעבר ארז אשר עד למלחמה שימש למעבר פועלים, סוחרים, וחולים לקבלת טיפול רפואי בישראל (דובר צה”ל, 17 בדצמבר 2023).
תוואי המנהרה (דובר צה"ל, 17 בדצמבר 2023)     תוואי המנהרה (דובר צה"ל, 17 בדצמבר 2023)
תוואי המנהרה (דובר צה”ל, 17 בדצמבר 2023)
 • הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז אלדין אלקסאם, פירסמה סרטון של המנהרה שצה”ל החשף. הסרטון נשא את הכותרת “הגעתם באיחור, המשימה הושגה”, בערבית, עברית ואנגלית. בתחילת הסרטון נראה שר הבטחון גלנט מסייר במנהרה, ולאחר מכן משודרים מראות ממתקפת ה-7 באוקטובר, בניסיון לקשר בין המנהרה למתקפה (PALINFO, 18 בדצמבר 2023).
סיום הסרטון של הזרוע הצבאית (PALINFO, 18 בדצמבר 2023).
סיום הסרטון של הזרוע הצבאית (PALINFO, 18 בדצמבר 2023).
תגובות למהלכי הלחימה
 • ח’ליל אלחיה, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועת עזה והאחראי על משרד הקשרים הערביים והאסלאמיים בחמאס, התראיין ממקום שבתו בדוחה. לדבריו, לאחר יותר משבעים ימי לחימה “ההתנגדות” ממשיכה להדוף את כוחות צה”ל ולהסב להם אבדות. ישראל חוששת להציג את האבידות בפני הציבור שלה, והדבר מוכיח ש”הההתנגדות” עומדת איתן, יש לה יכולות, היא מסוגלת להסב לישראל אבדות רבות יותר מכפי שהיא צופה, ולהמשיך להגן על הפלסטינים. עוד ציין אלחיה, ש”ההתנגדות” רודפת את ישראל מרחוב לרחוב ומסמטה לסמטה, וישראל לא זוכה לשקט, לא בעיר עזה, לא בח’אן יונס, לא בצפון הרצועה, ולא בשום אזור. הקרבות סוערים בכל האזורים והחזיתות, וההתנגדות עומדת איתן וחסרת פחד ויש לה יכולות להמשיך במשך ימים, שבועות וחודשים. הוא הדגיש, כי הם נלחמים למען עניינם וחרותם ומוכנים לשלם את כל המחיר. “ההתנגדות” עומדת איתן ומצבה טוב והיא מסוגלת לגרום לישראל, אשר עוד לא הצליחה לרשום תמונת נצחון, לאבדות נוספות (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלג’זירה, 17 בדצמבר 2023).
 • לדברי אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, במהלך כל המערכה ישראל נכשלת במימוש המטרות שהיא מציבה, והיום היא מדברת על ח’אן יונס. לדבריו, איש לא יודע כיצד אלסנואר וההנהגה שלצידו מנהלים את המערכה, וכי הנהגת ההתנגדות מנהלת את המערכה כהלכה. הוא שלל את הדיווחים בישראל על כך שאלסנואר עשוי לברוח למצרים בטענה שלוחמי חמאס לא בורחים ולא נכנעים. בתשובה לשאלה האם אלסנואר מנהל בפועל את המערכה לצד ההנהגה הצבאית, אמר כי הנהגת גדודי אלקסאם מנהלת את המערכה, והיא פועלת בהרמוניה מלאה עם הנהגת חמאס בעזה. הוא הוסיף כי אסור לאיש להשלות את עצמו כי יש מחלוקת בניהול המערכה, אלא יש הרמוניה מלאה, ויחיא אלסנואר זוכה לאמון מאחיו, כמו גם ממחמד אלצ’יף ושאר חברי הנהגת “גדודי אלקסאם” (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלמיאדין, 17 בדצמבר 2023).
 • באשר לתמיכה בלחימה ברצועת עזה אמר חמדאן, כי דפוס הפעילות של ההתנגדות בתמיכה ברצועת עזה נעשה בחוכמה ובתבונה, וכולם רואים את מגמת ההסלמה, שמדאיגה את ישראל ועוד יותר את ארה”ב. הוא הוסיף כי קצב ההתנגדות בלבנון עולה בבירור; ההתנגדות בעיראק מעלה את הרף בתקיפת הבסיסים האמריקניים במסר ברור לארה”ב שכל עוד היא תומכת במלחמתה של ישראל, ההסלמה נגדה תימשך; והאחים בתימן ביצעו צעד גדול מאד וכל צעדיהם זוכים להערכה. לדבריו, המערכה הזו נתנה הצצה ראשונית למה שיכול לעשות “ציר ההתנגדות” בעימות עתידי עם ישראל, שהוא יכול לפעול בהרמוניה ובמיומנות, ושלא ניתן לזלזל ביכולות שלו (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלמיאדין, 17 בדצמבר 2023).
שיגור רקטות
 • נמשך שיגור הרקטות לעבר ישראל. במהלך היממה האחרונה שוגרו כמה עשרות רקטות. רוב השיגורים כוונו לעבר יישובי עוטף עזה. מטח חריג שוגר לעבר אזור לכיש. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ- 1,200 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 458 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 117 מתחילת התמרון הקרקעי ב – 27 באוקטובר 2023). 129 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה, מהם 16 ילדים ונשים. 121 הוחזרו לישראל.
סוגיית החטופים
 • ח’ליל אלחיה ציין כי יש להפסיק את התוקפנות, ההרג וההרס, ורק לאחר מכן אפשר יהיה לדבר על כל דבר ובראש ובראשונה על חילופי החטופים והסיוע לפלסטינים. הוא ציין כי הם אמרו במפורש, והוא שב ומדגיש, שנושא החילופין סגור עד שתופסק התוקפנות. ברגע שהתוקפנות תיפסק, הם מוכנים להתחיל מייד במשא ומתן לחילופי שבויים מלאים, ואפשר יהיה לקבוע מסגרת זמן לכך, במקביל להכנסת כל הסיוע הדרוש לפלסטינים. הוא ציין כי זה לא הגיוני, שבשעה שהמלחמה מתנהלת והתקיפות נמשכות, הם ינהלו משא ומתן עם ישראל, ולא ייתכן שהם יסגרו עסקה לחילופי החטופים תחת אש. יש קודם כל להפסיק את התוקפנות, ועל כוחות צה”ל לסגת מרצועת עזה, ואז אפשר יהיה להיכנס מייד להסכם ולקבוע מסגרת זמן לכך. הוא ציין שישראל משחקת עם הנושא וטוענת כי יש יוזמות כדי להרגיע את משפחות החטופים. אולם, הם מצדם סגרו את הדלת בפני הנושא לפני שבועיים והודיעו למתווכים כי הנושא ייפתח רק כאשר תהיה הפסקת אש ותיפסק התוקפנות. לדבריו, אם ישראל חושבת שחמאס תיענה תחת לחץ ההפצצות, היא שוגה באשליות (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלג’זירה, 17 בדצמבר 2023).
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר כי ישראל לא מדברת על אוירה חיובית בשיחות בנושא החטופים משום שאירעה התפתחות, אלא כניסיון הרגעה של הרחוב. הוא הדגיש כי עמדת חמאס עקבית וברורה, והמתווכים מכירים אותה, ולפיה הדיבורים היחידים הם על הפסקת אש כוללת וסיום התוקפנות, ולאחר מכן ניתן לדון בכל נושא. לדבריו, כאשר תסתיים התוקפנות, ישנם נושאים רבים שמצריכים דיון, כמו סיום המצור, שיקום רצועת עזה, וחילופי החטופים. בנושא זה מטרת חמאס ברורה, השבת כל האסירים הפלסטינים. הוא הדגיש כי על ישראל לדעת כי הפעם אין מקום לנסיגה בנושא וניצבות בפניה שלוש אופציות: האופציה של גלעד שליט, כלומר, שישראל תפסיק את התוקפנות, תנהל משא ומתן, תשיב את שבוייה ותשחרר את האסירים הפלסטינים; האופציה של השבויים שנהרגו באש חבריהם במהלך ניסיון חילוצם; או האופציה של רון ארד, כלומר, שעקבות השבויים ייעלמו בלהט המלחמה ללא שוב (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלמיאדין, 17 בדצמבר 2023).
 • עלי אבו שאהין, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי, אמר כי בכל הנוגע לסוגיית עסקת החילופין שעליה מדברים כלי התקשורת הישראלים, חלק מהדיווחים מיועדים לצרכים מקומיים כתוצאה מהלחץ שמופעל על נתניהו על ידי משפחות החטופים. לדבריו, אם ישראל רוצה להיכנס לעסקה, חייבת להיות הסכמה על הפסקת אש, ברם נתניהו הצהיר ב-16 בדצמבר 2023 שהוא לא מסכים לתנאי הזה, ולכן מה שקורה עכשיו אלה רק דיבורים בתקשורת. הוא הדגיש כי לא היו שיחות עד כה עם הארגונים על עסקה או הצעה כלשהי, וכאשר תונח הצעה כלשהי הם יאמרו את דברם, אך עמדתם ברורה ולא השתנתה, ולפיה הפסקת האש היא התנאי הבסיסי (אתר ספוטניק בערבית, 17 בדצמבר 2023).
 • בהקשר זה צוטטו “שני מקורות ביטחוניים מצריים” האומרים כי ישראל וחמאס פתוחות לחידוש הפסקת האש ולשחרור חטופים, אך עדיין קיימים חילוקי דעות לגבי אופן היישום. לדבריהם, חמאס מתעקשת על הפסקת אש מוחלטת והפסקת הטיסות ברצועת עזה כתנאי עיקרי להסכמה למשא ומתן בנוסף לנסיגת הכוחות הישראליים לקווים שייקבעו מראש בשטח ברצועה. הם ציינו כי חמאס הביעה את הסכמתה להשלים את ההפוגה של מסירת החטופים עם רשימה שתיקבע על ידי חמאס ולא תיכפה עליה מצד מישהו, והוסיפו כי ישראל נאלצה להסכים לקביעת רשימת החטופים האזרחיים על ידי חמאס, אך ביקשה לוח זמנים ולראות את רשימת החטופים לפני קביעת מועד ומשך הפסקת האש. הם הדגישו כי ישראל מתנגדת לנסיגת הכוחות (רויטרס, 17 בדצמבר 2023). סאמי אבו זהרי, בכיר חמאס, הגיב על הדיווח, ואמר כי הם פתוחים לכל מאמץ לעצור את התוקפנות הישראלית, וזהו הבסיס לדיון בכל נושא (אתר swissinfo, 17 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • ערוץ אלערביה דיווח, כי מניין ההרוגים ברצועת עזה מאז תחילת המלחמה בעזה הגיע לכ-19 אלף בני אדם ומספר הפצועים לכ-51 אלף (ערוץ אלערביה, 17 בדצמבר 2023).
המצב ברצועה
 • לאחר שהתקשורת ברצועת עזה הייתה מנותקת למשך שעות רבות, הודיעה חברת התקשורת הפלסטינית פאלטל על חזרה הדרגתית של שירותי התקשורת במרכז ובדרום הרצועה (חשבון X של רשת פאלטל, 17 בדצמבר 2023).
סיוע לרצועה
 • כרים אלשיח’, כתב ערוץ אלע’ד באלעריש, דיווח על משאיות סיוע הממתינות באלעריש כדי להיכנס לרצועה. הוא ציין שמידי יום יוצאות בין 160-120 משאיות מאלעריש לכיוון רפיח וכי בימים הקרובים המספר יעלה למאתיים משאיות ביום (ערוץ אלע’ד, 17 בדצמבר 2023). יצוין כי מאז 1 בנובמבר 2023 נכנסו לרצועת עזה, דרך מעבר רפיח, 4,500 משאיות אשר העבירו כ-57 אלף טון סיוע לרצועה (ערוץ אלערבי, 17 בדצמבר 2023).
כתב ערוץ אלע'ד מדווח הבוקר מבית החולים נאצר בח'אן יונס (ערוץ אלע'ד, 17 בדצמבר 2023)
כתב ערוץ אלע’ד מדווח הבוקר מבית החולים נאצר בח’אן יונס (ערוץ אלע’ד, 17 בדצמבר 2023)
 • העיתונאי חסן אצליח דיווח על הכנסת סיוע הומניטארי לרצועה, דרך מעבר כרם שלום לראשונה מאז תחילת המלחמה (חשבון X של חסן אצליח, 18 בדצמבר 2023).
הכנסת סיוע הומניטארי דרך מעבר כרם שלום (חשבון X של חסן אצליח, 18 בדצמבר 2023)     הכנסת סיוע הומניטארי דרך מעבר כרם שלום (חשבון X של חסן אצליח, 18 בדצמבר 2023)
הכנסת סיוע הומניטארי דרך מעבר כרם שלום (חשבון X של חסן אצליח, 18 בדצמבר 2023)
 • לדברי כאט’ם אבו ח’לף, דובר סוכנות אונר”א שהתראיין ממשרדו בירושלים, כמות הסיוע שנכנסת לרצועה כיום קטנה מאד, כמאה משאיות. זאת, לדבריו, לעומת כ-600 משאיות ביום שנכנסו לרצועה לפני תחילת המלחמה. הוא ציין כי הם פועלים ברצועה תחת סיכון חייהם. לגבי פעילותם בצפון הרצועה וחלוקת הסיוע ציין, כי המצב שם קשה מאד, אין להם מידע לגבי מה שקורה שם ולכן הם ניזונים מכלי התקשורת. הוא ציין שבמהלך הפסקת האש הזמנית הם הצליחו להעביר לשם סיוע אולם עם חידוש הלחימה הם לא מצליחים להגיע לצפון הרצועה כלל (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 18 בדצמבר 2023).
כאט'ם אבו ח'לף, דובר סוכנות אונר"א, מתראיין ממשרדו בירושלים 
(ערוץ היוטיוב של אלערבי, 18 בדצמבר 2023)
כאט’ם אבו ח’לף, דובר סוכנות אונר”א, מתראיין ממשרדו בירושלים
(ערוץ היוטיוב של אלערבי, 18 בדצמבר 2023)
חמאס
 • ע’אזי חמד, חבר הלשכה המדינית של חמאס, מסר כי הם מוכנים לשבת עם כל הכוחות המדיניים ולשוחח על “תכנית לאומית”. הוא ציין שהרשות הפלסטינית חיה באשליות ולא מספקת דבר לעם הפלסטיני וכי היא קיבלה הזדמנות לאורך שלושים שנים ולא השיגה דבר (אלג’זירה מבאשר, 17 בדצמבר 2023),
 • מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית, נשא דברים תחת הכותרת “הנושא הפלסטיני ממצור לניצחון” בסימפוזיון בנושא הפלסטיני שערכה אגודת “אלעדל ואלאחסאן” במרוקו לציון 11 שנה למותו של מייסדה. לדברי אבו מרזוק “מבול אלאקצא” עשה שינוי לגבי העניין הפלסטיני, כאשר שחרור פלסטין הפך לאפשרי ובר השגה, וישראל הוצגה כשברירית כמו קורי עכביש. לדבריו, כל מי שמדבר על העניין הפלסטיני מדבר כיום על פתרון שתי המדינות ועל פתרון הסוגיה הפלסטינית. אבו מרזוק ציין היבטים חיוביים נוספים ב”מבול אלאקצא”: הוא עצר את ההידרדרות הערבית, במיוחד בכל הנוגע לנושא הנורמליזציה. הוא גם הסיר את מעמדה האזורי של ישראל מהמפה, שכן בעבר נעזרו בה פה ושם בשל היותה מדינה חזקה בעלת צבא מתקדם ברמה עולמית ומודיעין חזק. המתקפה ב-7 באוקטובר הרסה את כל הטענות הללו, וכל מי שכרת עמה ברית, יודע עתה שהוא בברית עם ישות שברירית (אתר אגודת אלעדל ואלאחסאן, 17 בדצמבר 2023).

אבו מרזוק נואם בכנס (אתר אגודת אלעדל ואלאחסאן, 17 בדצמבר 2023)
אבו מרזוק נואם בכנס (אתר אגודת אלעדל ואלאחסאן, 17 בדצמבר 2023)

התבטאויות בנושא “היום שאחרי”
 • לדברי ח’ליל אלחיה, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, מי שחושב על “היום שאחרי” ברצועת עזה, הרי שיום זה הוא ניצחון, ומי שחושב על היום שאחרי חמאס, משלה את עצמו, שכן הפלסטינים לבדם יבחרו את הנהגתם והם אלה שיבחרו את המכניזם לניהול ענייניהם, ולא יסכימו להתערבות כלשהי. חמאס רוצה הפסקה של התוקפנות, ואז לפנות לשיקום ובנייה, לצד משא ומתן על חילופי החטופים. זה המסלול שהם מאמינים בו ושהם דיברו עליו מהיום הראשון. באשר לעתידה של רצועת עזה ציין שחמאס היא חלק אותנטי מהעם הפלסטיני, והיא מנהלת את העם הפלסטיני כחלק מהנהגתו, והם רוצים לחדש את ההנהגה הזו באמצעות בחירות. הוא הדגיש כי עתידה של רצועת עזה קשור לעתיד ירושלים, יהודה ושומרון, ולעתיד הפליטים הפלסטינים וכי עזה קשורה לפלסטין ופלסטין קשורה לעזה (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלג’זירה, 17 בדצמבר 2023).
 • במאמר שפרסם פיצל עבאס, עיתונאי סעודי בכיר ועורך היומון ערב ניוז הוא סקר את ההתפתחויות האחרונות במלחמה ברצועת עזה והאפשרויות העומדות על הפרק ביחס ל”יום שאחריה”. עבאס ציין כי העיסוק “ביום שאחרי” חייב להיות מתואם עם פתרון קבוע לסכסוך באמצעות הקמת מדינה פלסטינית שתפעל בשלום לצד מדינת ישראל. העורך הדגיש, כי אף גורם לא יסכים לכיבוש ישראלי נוסף של רצועת עזה ולעקירת תושבים מהרצועה. הוא הבהיר שהרשות הפלסטינית לא תסכים לחזור לשלוט ברצועה “על גבם של הטנקים הישראליים”. עבאס ציין כי ייתכן שתהיה תקופת מעבר במהלכה יפרסו בשטח כוחות שמירת שלום בינלאומיים, בדומה ללבנון, אך יחד עם זאת הבהיר כי פתרון זה מחייב הסכמה ומעורבות של צבאות בינלאומיים ניטרליים ושל מדינות ערביות שיחתמו על הסכמי שלום עם ישראל. הוא גם ציין שסביר להניח שיתרחש מצב שבו יהודה, שומרון ורצועת עזה יתאחדו תחת רשות אחת. לגבי אפשרות לחיות במדינה אחת עם הישראלים הדגיש עבאס כי אפשרות זו ככל הנראה תידחה על ידי שני הצדדים בשל העובדה שהיא שמה קץ לקיומה של ישראל כ”מדינה יהודית. (ערב ניוז, 17 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • נמשכו תקיפות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל, ריכוזי כוחות על גבול הצפון ומטרות אזרחיות. במהלך היממה האחרונה קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע שבע תקיפות בעיקר באמצעות שיגור טילי נ”ט ורקטות (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 בדצמבר 2023). רקטה שנפלה בקיבוץ סאסא גרמה לנזק במבנה.
 • כוחות צה”ל הגיבו בירי ארטילרי לעבר מקורות הירי ובתקיפה מהאוויר של יעדים צבאיים וחוליות של חזבאללה בשטח לבנון (דובר צה”ל, 17 בדצמבר 2023).
 תקיפת תשתית טרור של חיזבאללה (דובר צה"ל, 18 בדצמבר 2023).    תקיפת חוליה (דובר צה"ל, 17 בדצמבר 2023)
מימין: תקיפת תשתית טרור של חיזבאללה (דובר צה”ל, 18 בדצמבר 2023).
משמאל: תקיפת חוליה (דובר צה”ל, 17 בדצמבר 2023)

תקיפת תשתית צבאית של חזבאללה (דובר צה"ל, 17 בדצמבר 2023)
תקיפת תשתית צבאית של חזבאללה (דובר צה”ל, 17 בדצמבר 2023)

הרוגים באירועים
 • חזבאללה דיווח על מותם של שלושה פעילים (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 בדצמבר 2023):
  • מוסא מחמד מצטפא, המכונה ג’האד, מבית ליף בדרום לבנון.
  • חסן מוסא אלצ’יקה, המכונה אסאמה, מחזין, בבקעת הלבנון.
  • חסן מען סרור, המכונה עלי אבראהים, מעיתא אלשעב, בדרום לבנון.
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 בדצמבר 2023)    הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 בדצמבר 2023)    הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 בדצמבר 2023)
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 בדצמבר 2023)
 • בנאום שנשא האשם צפי אלדין, יו”ר המועצה המבצעת של חזבאללה, בטקס אזכרה לשניים מפעילי הארגון, בעיירה אלהרמל (בבקעת הלבנון), ציין כי לאחר תקיפות ישראל נגד רצועת עזה, הם משוכנעים לחלוטין, כי השמירה על מולדתם ועתידם בלבנון תלוי ב”התנגדות” ובהרתעה הנשמרת, הרקטות והטילים, אמצעי הלחימה והניסיון והמומחיות של “ההתנגדות”. לטענתו, ישראל נכשלה במילוי המשימה שהתכוננה אליה ברצועת עזה לאחר שבשבעים ימי לחימה היא לא מצליחה להכריע את המערכה. צפי אלדין הוסיף, כי המערכה לאחר “מבול אלאקצא” תהיה של כל האומה והיא זו שתקבע רבות מנקודות העימות והמשוואות במימד הצבאי והמדיני באזור (חשבון X של אלמיאדין לבנון, 17 בדצמבר 2023).
סוריה
 • מקור צבאי סורי מסר כי בסביבות השעה 22:00 תקפה ישראל מהאוויר מספר אתרים באזור דמשק. לדבריו, אמצעי ההגנ”א שלהם התמודדו עם הטילים והפילו חלק מהם. בתקיפה נפצעו אנשי צבא ונגרמו נזקים חומריים (סאנא, 17 בדצמבר 2023).
 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי מטוסי קרב ישראלים ביצעו שני גלי תקיפה נגד מטרות הגנה אווירית של צבא סוריה ועמדות צבאיות, בהן ריכוז כוחות הפועלים בשיתוף פעולה עם חזבאללה בקרבת אלסידה זינב, מדרום לדמשק ומתחם המגורים אלדימאס של אנשי צבא בדמשק. על פי הדיווח, שני בני אדם נהרגו, בתקיפת עמדה צבאית בקרבת מתחם המגורים ומספר לוחמים נפצעו בתקיפת עמדה צבאית בקדסיא שצפון-מערב לדמשק (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 17 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
פיגועים
 • בוצע פיגוע דקירה בתחנת דלק סמוך לכפר רנתיס (מערבית לראמאללה). קצין צה”ל נפצע באורח בינוני ופתח בירי לעבר הדוקר, אולם הוא נמלט מהמקום. כוחות נוספים פתחו במרדף אחריו וחסמו צירים. במהלך סריקות באזור רנתיס תפסו הכוחות את החשוד בביצוע הפיגוע (דובר צה”ל, 17 בדצמבר 2023). כלי תקשורת פלסטינים דיווחו, כי הדוקר הוא ראמי חמזה בלוט, בן 24 מרנתיס (אתר נבצ’, 17 בדצמבר 2023).
תיעוד פיגוע הדקירה (ערוץ אלג'זירה, 17 בדצמבר 2023).     ראמי חמזה בלוט (חשבון X של ערביי48, 17 בדצמבר 2023)
מימין: תיעוד פיגוע הדקירה (ערוץ אלג’זירה, 17 בדצמבר 2023). משמאל: ראמי חמזה בלוט (חשבון X של ערביי48, 17 בדצמבר 2023)
 • ב-18 בדצמבר 2023, בשעות הבוקר, בוצע ירי מכלי רכב חולף לעבר שני כלי רכב ישראליים סמוך לעיר אלרואבי (צפונית-מזרחית לראמאללה). אחד מכלי הרכב, בו נסעה משפחה, ספג כעשרה קליעים. נהג כלי הרכב השיב בירי. אשתו נפצעה באורח בינוני וילדיהם לא נפגעו. כוחות הביטחון פתחו במרדף אחר מבצעי הירי (תקשורת ישראלית, חשבון X של דובר צה”ל, 18 בדצמבר 2023).
כלי הרכב שנפגע בפיגוע הירי (מד"א, 18 בדצמבר 2023)
כלי הרכב שנפגע בפיגוע הירי (מד”א, 18 בדצמבר 2023)
פעילות סיכול ומנע
 • במהלך היממה האחרונה פעלו כוחות ביטחון ישראליים במספר מוקדים ביהודה ושומרון ביניהם שכם, מחנה הפליטים אלדהישה בבית לחם ומחנה הפליטים אלאמערי בראמאללה (חשבון X של דובר צה”ל, 18 בדצמבר 2023). במהלך פעילות הכוחות במחנה הפליטים אלפארעה, דרומית לטובאס, ירו חמושים פלסטינים לעבר הכוחות והשליכו לעברם מטענים. הכוחות הגיבו בירי (חשבון X של דובר צה”ל, 18 בדצמבר 2023). בתקשורת הפלסטינית דווח על ארבעה הרוגים במהלך עימותים וחילופי אש עם כוחות ביטחון ישראליים במחנה הפליטים אלפארעה. דווח, כי מאז שעות הבוקר הזרים צה”ל כוחות תגבור רבים למקום (מען, ערוץ אלערבי, 18 בדצמבר 2023).
כניסת דחפור של צה"ל למחנה הפליטים אלפארעה. (חשבון X של QUDSN, 18 בדצמבר 2023)     פיצוץ מטען בעת פעילות כוחות ביטחון ישראליים (חשבון X של QUDSN, 18 בדצמבר 2023)
מימין: כניסת דחפור של צה”ל למחנה הפליטים אלפארעה. משמאל: פיצוץ מטען בעת פעילות כוחות ביטחון ישראליים (חשבון X של QUDSN, 18 בדצמבר 2023)
 • דווח שמאז תחילת המלחמה בעזה נעצרו כ-2,400 מבוקשים מהם כ-1,200 הינם פעילי חמאס (חשבון X של דובר צה”ל, 18 בדצמבר 2023).
הרשות הפלסטינית
 • אבו מאזן הגיע לביקור בכוית לניחום שליט כוית הנכנס, משעל אלג’באר אלאחמד אלצבאח על מות השליט הקודם (ואחיו), נואף אלג’באר אלאחמד אלצבאח. אבו מאזן שיבח את תמיכתו של נואף אלג’באר בפלסטינים ואיחל לשליט הנכנס הצלחה במילוי תפקידו (ופא, 17 בדצמבר 2023).
אבו מאזן בביקור תנחומים בכוית (ופא, 17 בדצמבר 2023)    אבו מאזן בביקור תנחומים בכוית (ופא, 17 בדצמבר 2023)
אבו מאזן בביקור תנחומים בכוית (ופא, 17 בדצמבר 2023)
 • קתרין קולונה, שרת החוץ של צרפת, נועדה בראמאללה עם מחמד אשתיה ראש ממשלת הרשות הפלסטינית. במהלך הפגישה, אשתיה הדגיש את חשיבות הלחץ שתפעיל צרפת להביא להפסקת פעילות ישראל ברצועת עזה וביהודה ושומרון ואת ההכרח לפתוח את כל המעברים ברצועת עזה להכנסת סיוע הומניטרי ודלק. הוא גם קרא לצרפת לנקוט צעדים נגד “מתנחלים המחזיקים באזרחות צרפתית”. בהתייחסו ליום שאחרי המלחמה, הבהיר אשתיה כי בראש סדר העדיפויות של ההנהגה הפלסטינית עומד הצורך להגיע להפסקת אש, והדיבור על היום שאחרי חייב לכלול פתרון מדיני הכולל את כל השטחים הפלסטיניים ומוביל לפתרון שתי המדינות (ופא, 17 בדצמבר 2023).
 • חסין אלשיח’, מזכיר הוועד הפועל של אש”ף, התייחס למגעים שהיו להם עם חמאס במגמה לצרפם לאש”ף. לדבריו, חמאס היא זו שניתקה את המגעים איתם וכי כרגע לא מתקיימים מגעים רשמיים. הוא ציין כי הם מברכים על הצטרפותם של כל הארגונים, אך רק תחת המדיניות שלהם. הוא גם ציין שחמאס תיתן את הדין רק לאחר הפסקת אש ברצועה. הוא הדגיש שלכל עימות עם ישראל דרוש הסכם בין כל הפלסטינים וכי הרשות מכירה בצורך ברפורמות והיא אף מוכנה לבצע אותן (אלערביה, 17 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

איראן
 • מערך הסייבר הלאומי בישראל הודיע כי איראן וחזבאללה עומדים מאחורי הניסיון לתקיפת הסייבר על בית החולים זיו בצפת בחודש שעבר. לפי ההודעה, בתום חקירה משותפת של מערך הסייבר הלאומי, צה”ל ושירות הביטחון הכללי, נמצא כי קבוצת סייבר של משרד המודיעין האיראני, במעורבות קבוצת סייבר של חזבאללה, עומדות מאחורי הניסיון למתקפת הסייבר. המתקפה נבלמה בטרם הצליחה להשיג את מטרתה לשבש את פעילות בית החולים ולפגוע בטיפול הרפואי באזרחים. עם זאת, נמצא כי הקבוצה גנבה חלק מהמידע הרגיש המאוחסן במערכות בית החולים ( ynet, 18 בדצמבר 2023). בתוך כך, נמסר כי תחנות דלק בערים רבות ברחבי איראן שובשו ב-18 בדצמבר. משרד הנפט האיראני עדכן, כי הבעיה תתוקן עד סוף היום וכי בינתיים משאבות הדלק פועלות באופן ידני (תסנים, 18 בדצמבר 2023). קבוצת סייבר בשם “הדרור הדורס” טענה כי השביתה את רוב משאבות הדלק באיראן “בתגובה לתוקפנות איראן ושלוחותיה באזור” (חשבון X של הקבוצה (18 בדצמבר 2023),
 • רמצ’אן שריף, דובר משמרות המהפכה, אמר, כי ישראל נוחלת תבוסה במלחמה עם חמאס, אינה יכולה לגבור על ארגון כדוגמת חמאס וחותרת להפסקת אש ולחילופי שבויים. הוא ציין, כי פלסטין היא המנצחת הסופית בשדה הקרב וכי נפילתם של “הציונים” בטוחה (פארס, 17 בדצמבר 2023).
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, כתב כי שבעים יום חלפו מתחילת המלחמה בעזה, אך חמאס לא הושמד, ההתנגדות לא פורקה מנשקה, השבויים הציונים לא שוחררו באמצעות המלחמה ותוכנית ההגירה הכפויה של תושבי עזה לא נשאה פרי. הוא ציין, כי חרף המשך “פשעי המלחמה” נגד נשים וילדים, פלסטין היא המנצחת הסופית בשדה הקרב הלא-שוויוני (חשבון X של שר החוץ, 17 בדצמבר 2023),
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • בעיראק שרר שקט יחסי יתכן בשל הבחירות המחוזיות מתקיימות במדינה.
תימן
 • ארגון הסחר הבריטי UKMTO הודיע על תקרית נוספת של פיצוץ סמוך לספינה שנשאה מכולות באזור באב אלמנדב, מזרחית לעיר הנמל אלמח’א, בתימן (חשבון X של ארגון הסחר הבריטי, 18 בדצמבר 2023). בהמשך צוטט “מקור בתחום הימאות בתימן” לפיו החות’ים שיגרו טיל סמוך לספינה כדי להזהירה שלא תתקדם לכיוון ישראל (אלג’זירה, 18 בדצמבר 2023).
 • דווח כי לויד אוסטין, מזכיר ההגנה של ארה”ב, צפוי להכריז, במהלך ביקורו במזרח התיכון על הקמת כוח ימי מורחב כדי להגן על השיט בים האדום מפני התקפות החות’ים. הכוח יכלול מספר מדינות ערביות וביניהן ירדן, מאע”מ, סעודיה, קטר, עומאן, מצרים ובחרין (הגרדיין, 18 בדצמבר 2023). “מקורות אמריקאים” מסרו כי לארה”ב קשה להתמודד עם התקפות החות’ים בשל חילוקי דעות בין בעלות בריתה הערביות, סעודיה ומאע”מ, המעדיפות דרכים שונות להתמודד עמם. לדברי “המקורות” מאע”מ דוחפת את ארה”ב לבצע פעולה צבאית ולהגדיר את החות’ים כארגון טרור, לעומת סעודיה התומכת בגישה מתונה יותר מחשש שכל פעולה תסלים את המצב (רשת בלומברג, 18 בדצמבר 2023).
 • על רקע הפגיעה של החות’ים בספינות והמתיחות בים האדום, אמר אסאמה רביע, ראש רשות תעלת סואץ במצרים, כי הרשות מפקחת מקרוב אחר המצב וכי השיט בתעלה מתקיים כרגיל. עוד הוא ציין שמאז 19 בנובמבר 55 ספינות שינו את מסלולן לכף התקווה הטובה שבדרום אפריקה, ואילו 2,128 ספינות חצו את התעלה (רויטרס, 17 בדצמבר 2023).
הזירה הבינלאומית
תורכיה
 • האכאן פידאן, שר החוץ התורכי, שוחח עם אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב. “מקור דיפלומטי תורכי” מסר כי בשיחה קרא פידאן לארה”ב להשתמש בהשפעתה על ישראל כדי לעצור את “התוקפנות ברצועה ובגדה המערבית” וכי לאחר השגת הפסקת אש מלאה על ישראל לערוך משא ומתן בנוגע לפתרון שתי המדינות (רויטרס, 17 בדצמבר 2023).