מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל- 17 בדצמבר 2023, 13:00)

תיעוד פעילות כוחות צה

תיעוד פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 17 בדצמבר 2023)

תיעוד פעילות כוחות צה

תיעוד פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 17 בדצמבר 2023)

בובות ילדים, תיקי ילדים, רמקולים שניגנו שירי ילדים בעברית במטרה לגרום לכוחות לחשוב כי ישנם חטופים במרחב. כמו כן שקי אונר

בובות ילדים, תיקי ילדים, רמקולים שניגנו שירי ילדים בעברית במטרה לגרום לכוחות לחשוב כי ישנם חטופים במרחב. כמו כן שקי אונר"א בהם אותרו מטענים (דובר צה"ל, 15 בדצמבר 2023).

כתב ערוץ אלע'ד מתעד מבית החולים נאצר בח'אן יונס את העשן המיתמר ממזרח ח'אן יונס בעקבות תקיפות צה

כתב ערוץ אלע'ד מתעד מבית החולים נאצר בח'אן יונס את העשן המיתמר ממזרח ח'אן יונס בעקבות תקיפות צה"ל (ערוץ אלע'ד, 17 בדצמבר 2023)

תנועת תושבים ערה במרכז מחנה הפליטים ג'באליא (חשבון X של QUDSN, 15 בדצמבר 2023).

תנועת תושבים ערה במרכז מחנה הפליטים ג'באליא (חשבון X של QUDSN, 15 בדצמבר 2023).

תמונה נוספת ממחנה הפליטים ג'באליא (ערוץ היוטיוב של ופא, 15 בדצמבר 2023)

תמונה נוספת ממחנה הפליטים ג'באליא (ערוץ היוטיוב של ופא, 15 בדצמבר 2023)

הסהר האדום הפלסטיני מחלק סיוע מזון למפונים בח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 15 בדצמבר 2023)

הסהר האדום הפלסטיני מחלק סיוע מזון למפונים בח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 15 בדצמבר 2023)

משאית הסיוע למפונים ברפיח (ערוץ אלג'זירה, 17 בדצמבר 2023)

משאית הסיוע למפונים ברפיח (ערוץ אלג'זירה, 17 בדצמבר 2023)

חלק מאמצעי לחימה שאותרו במהלך המבצע בג'נין (אתר צה

חלק מאמצעי לחימה שאותרו במהלך המבצע בג'נין (אתר צה"ל, 14 בדצמבר 2023)

חלק מאמצעי לחימה שאותרו במהלך המבצע בג'נין (אתר צה

חלק מאמצעי לחימה שאותרו במהלך המבצע בג'נין (אתר צה"ל, 14 בדצמבר 2023)

תהלוכה בשכם (חשבון X של אתר SND, 15 באוקטובר 2023)

תהלוכה בשכם (חשבון X של אתר SND, 15 באוקטובר 2023)

תצלום מתהלוכה בטולכרם (חשבון X של QUDSN, 15 בדצמבר 2023)

תצלום מתהלוכה בטולכרם (חשבון X של QUDSN, 15 בדצמבר 2023)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • גזרת הלחימה: נמשכה פעילות כוחות צה”ל ברצועת עזה. הלחימה התמקדה בצפון הרצועה בעיקר בג’באליא ובשג’אעיה, בעיר עזה ובדרום הרצועה בח’אן יונס. ברפיח בוצעה תקיפה מהאוויר למניעת הברחת אמצעי לחימה לרצועה. בכירים בחמאס ובג’האד האסלאמי בפלסטין ציינו כי ידם על העליונה ואף יתכן כי, בימים האחרונים ניתן להבחין בתפקוד טוב יותר של הכוחות מאשר בתחילת המלחמה. במקביל נשמעו מחאות על פעילות צה”ל בעיקר בבית החולים כמאל עדואן בצפון הרצועה והריגתו של צלם רשת אלג’זירה סמוך לבית ספר בח’אן יונס.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,200 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 453 חיילים וקצינים. 129 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה, מהם 16 ילדים ונשים. 121 הוחזרו לישראל.
 • סוגיית החטופים: ב-15 בדצמבר 2023 במהלך הלחימה בשג׳אעיה, הרגו כוחות צה”ל בשוגג שלושה חטופים. צה”ל תחקר את האירוע. צוין כי מדובר באזור לחימה שהיו בו היתקלויות רבות עם מחבלים. הפלסטינים חוזרים ומדגישים כי לא יתקיים משא ומתן בנושא החטופים ללא הפסקת אש כוללת וקבועה ובהתאם לתנאים שייקבעו על ידם.
 • רצועת עזה: נמשך המצב החמור ברצועה. בשל המצוקה בבתי חולים וכמות הפצועים הגדולה, בדיר אלבלח הוסב בית ספר לשמש כבית חולים שדה.
 • גזרה צפונית: נמשכו תקיפות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל, ריכוזי כוחות על גבול הצפון ומטרות אזרחיות. בימים האחרונים בלטו שיגורי כלי טיס בלתי מאוישים חמושים. ב-16 בדצמבר 2023 חצו שני כלי טיס נפץ בלתי מאוישים את הגבול. אחד יורט על ידי כוחות צה”ל והשני התרסק במושב מרגליות, חייל מילואים נהרג .
 • יהודה ושומרון: ב-15 בדצמבר 2023 סוכל פיגוע דקירה נגד כוחות צה”ל סמוך לשכם. לאחר סיום מבצע שארך כשלושה ימים בג’נין, ביצעו הכוחות פעילות סיכול למנע במחנה הפליטים נור אלשמס בטול כרם. בכירי הרשות הפלסטיניות קיימו שורה של פגישות עם גורמי חוץ ובכלל זה עם ג’ייק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של ארה”ב.
 • תימן: בימים האחרונים ניכרת עלייה משמעותית בפעילות החות’ים נגד ספינות השטות בים האדום. מספר חברות שינוע ותובלה בינלאומיות הודיעו בעקבות זאת, על הפסקת השייט בנתיב זה. על רקע זה מסרו “בכירים בארה”ב” כי נשקלת ברצינות אפשרות לביצוע תקיפות נגד החות’ים וארה”ב מנסה לארגן פעילות בינלאומית בנושא. בכיר איראני ציין כי האמריקאים ינהגו בטיפשות אם יגיבו להתקפות החות’ים וכי אין באפשרותם לפתוח חזית חדשה בנוסף לחזית המשותפת שלהם עם ישראל בעזה.
 • אירופה: שבעה בני אדם, בהם ארבעה החשודים כפעילי חמאס, נעצרו בכמה מדינות בחשד שתכננו לבצע פיגועים במוסדות יהודיים באירופה.
זירת הלחימה
 • פעילות קרקעית: נמשכה הפעילות הקרקעית של כוחות צה”ל ברצועת עזה בשיתוף פעולה עם כוחות מהאוויר ומהים. הלחימה התמקדה בימים האחרונים בצפון הרצועה בעיקר בג’באליא ובשג’אעיה, בעיר עזה ובדרום הרצועה בח’אן יונס. להלן אירועים מרכזיים.
תיעוד פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 17 בדצמבר 2023)      תיעוד פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 17 בדצמבר 2023)
תיעוד פעילות כוחות צה”ל ברצועת עזה (דובר צה”ל, 17 בדצמבר 2023)
 • צפון הרצועה:
  • ג’באליא: הכוחות פעלו באזור בית החולים כמאל עדואן, ששימש את פעילי הזרוע הצבאית של חמאס, ועצרו כמה עשרות מחבלים, חלקם השתתפו במתקפת השבעה באוקטובר. הכוחות השמידו תשתיות טרור ואיתרו אמצעי לחימה רבים, ביניהם, רובים מסוג קלאצ’ניקוב משגריRPG מטעני נפץ, ציוד צבאי של כוחות נוח’בה, ציוד טכנולוגי ומסמכים מודיעיניים (דובר צה”ל, 16 בדצמבר 2023). במהלך סריקות שביצעו הכוחות בשטח נחשף מארב שכלל ניסיון הונאה שנועד למשוך את הכוחות לפיר המוביל למנהרה בסמוך, באמצעות רמקולים שחוברו לבובות ותיקי ילדים שאותרו סמוך לפיר. נמצא שתוואי המנהרה עובר בין מבנים אזרחיים ביניהם בית ספר, מרפאה וכן מסגד שבמרכזו נמצא חמ״ל ששימש את פעילי חמאס והיה מרושת במצלמות שתצפתו על כוחות צה”ל וחוברו לתשתיות החשמל של המרפאה (דובר צה”ל, 15 בדצמבר 2023). ב-17 בדצמבר 2023 דווחו הפלסטינים על תקיפה של חיל האוויר של מתחם מגורים של משפחת שהאב. דווח על 24 הרוגים ועל הרס רב שנגרם במקום (חשבון X של QUDSN, 17 בדצמבר 2023).
חלק מאמצעי לחימה שאותרו במרחב בית החולים (דובר צה"ל, 16 בדצמבר 2023)    חלק מאמצעי לחימה שאותרו במרחב בית החולים (דובר צה"ל, 16 בדצמבר 2023)
חלק מאמצעי לחימה שאותרו במרחב בית החולים (דובר צה”ל, 16 בדצמבר 2023)
בובות ילדים, תיקי ילדים, רמקולים שניגנו שירי ילדים בעברית במטרה לגרום לכוחות לחשוב כי ישנם חטופים במרחב. כמו כן שקי אונר"א בהם אותרו מטענים (דובר צה"ל, 15 בדצמבר 2023).     בובות ילדים, תיקי ילדים, רמקולים שניגנו שירי ילדים בעברית במטרה לגרום לכוחות לחשוב כי ישנם חטופים במרחב. כמו כן שקי אונר"א בהם אותרו מטענים (דובר צה"ל, 15 בדצמבר 2023).
בובות ילדים, תיקי ילדים, רמקולים שניגנו שירי ילדים בעברית במטרה לגרום לכוחות לחשוב כי ישנם חטופים במרחב. כמו כן שקי אונר”א בהם אותרו מטענים (דובר צה”ל, 15 בדצמבר 2023).
בית חולים כמאל עדואן בצפון הרצועה לאחר פעילות כוחות צה"ל (חשבון X של QUDSN, 16 בדצמבר 2023)     בית חולים כמאל עדואן בצפון הרצועה לאחר פעילות כוחות צה"ל (חשבון X של QUDSN, 16 בדצמבר 2023)
בית חולים כמאל עדואן בצפון הרצועה לאחר פעילות כוחות צה”ל (חשבון X של QUDSN, 16 בדצמבר 2023)
 תקיפת חיל האוויר בג'באליא (חשבון X של שהאב, 17 בדצמבר 2023).     ירי ארטילרי של צה"ל לעבר שכונת אלזיתון (חשבון X של QUDSN, 17 בדצמבר 2023)
מימין: תקיפת חיל האוויר בג’באליא (חשבון X של שהאב, 17 בדצמבר 2023). משמאל: ירי ארטילרי של צה”ל לעבר שכונת אלזיתון (חשבון X של QUDSN, 17 בדצמבר 2023)
  • שג’אעיה: כוחות צה”ל השלימו את ההשתלטות על מפקדת גדוד שג’אעיה של הזרוע הצבאית של חמאס. במהלך הפעילות הרגו הלוחמים מחבלים והשמידו פיר מנהרה (דובר צה”ל, 15 בדצמבר 2023).
  • העיר עזה: בעקבות מידע אודות פעילי חמאס אשר מסתתרים בתוך בתי הספר, פשטו לוחמים על שני בתי ספר בשכונת אלרמאל בעיר עזה. בקרבות שהתנהלו במקום הרגו הכוחות מספר מחבלים. מחבלים נוספים שהסתתרו בתוך הבתי ספר נכנעו ונעצרו (דובר צה”ל, 16 בדצמבר 2023).
  • דרום הרצועה: כוחות צה”ל פשטו על מספר דירות מבצעיות באזור ח’אן יונס. בדירות נמצאו אמצעי לחימה רבים ותשתיות תת-קרקעיות ששימשו את המחבלים. בלב העיר פשטו לוחמי צה”ל על תשתיות טרור, הרגו מחבלים רבים ואיתרו פירי מנהרות ששימשו את פעילי הזרוע הצבאית של חמאס. בפשיטה השמידו הלוחמים מחסן אמצעי לחימה. הלוחמים איתרו פיר מנהרה אשר נמצאו בו אופנועים ששימשו את מחבלי החמאס במתקפת ה-7 באוקטובר (דובר צה”ל, 15 בדצמבר 2023).
 • בכלי התקשורת הפלסטינים דווח על המשך תקיפות צה”ל באזורים שונים בח’אן יונס. דווח על חילופי אש כבדים במזרח ח’אן יונס ועל ירי ארטילרי של צה”ל לעבר אנשי “ההתנגדות”. במהלך הלילה נשמעו בח’אן יונס קולות ירי וחילופי אש (חשבון X של QUDSN, 17 בדצמבר 2023). אחמד אלבטה, כתב ערוץ אלערבי בח’אן יונס, דיווח על חילופי אש כבדים במזרח העיר ובמרכזה (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 17 בדצמבר 2023). דווח על שני הרוגים ועשרות פצועים (ערוץ אלע’ד, 17 בדצמבר 2023).
פצצות תאורה של צה"ל בשמי ח'אן יונס (חשבון X של QUDSN, 17 בדצמבר 2023).      כתב ערוץ אלע'ד מתעד מבית החולים נאצר בח'אן יונס את העשן המיתמר ממזרח ח'אן יונס בעקבות תקיפות צה"ל (ערוץ אלע'ד, 17 בדצמבר 2023)
מימין: פצצות תאורה של צה”ל בשמי ח’אן יונס (חשבון X של QUDSN, 17 בדצמבר 2023). משמאל: כתב ערוץ אלע’ד מתעד מבית החולים נאצר בח’אן יונס את העשן המיתמר ממזרח ח’אן יונס בעקבות תקיפות צה”ל (ערוץ אלע’ד, 17 בדצמבר 2023)
 • פעילות אווירית: כלי טיס של חיל האוויר שפעלו באזור רפיח השמידו, על סמך מידע מודיעיני, אתרים צבאיים, עמדות שמירה, עמדות תצפית, מחסני אמצעי לחימה וחדרי פיקוד ושליטה של מנגנון הביטחון הכללי של חמאס שהיו ממוקמים בגבול רצועת עזה ומצרים. תקיפת תשתיות טרור אלה פגעה ביכולת חמאס להבריח עוד אמצעי לחימה לרצועה. בח’אן יונס תקף מטוס קרב בניין ששימש כמקום מסתור למחבלים, וכלי טיס הרג שלושה מחבלים שניסו לפגוע בכוחות צה”ל (דובר צה”ל, 15 בדצמבר 2023).
תקיפת תשתיות טרור של חמאס בגבול רצועת עזה ומצרים (דובר צה"ל, 15 בדצמבר 2023)     תקיפת תשתיות טרור של חמאס בגבול רצועת עזה ומצרים (דובר צה"ל, 15 בדצמבר 2023)
תקיפת תשתיות טרור של חמאס בגבול רצועת עזה ומצרים (דובר צה”ל, 15 בדצמבר 2023)
תקיפת חיל האוויר בשכונת מען, במזרח ח'אן יונס. (חשבון X של QUDSN, 16 בדצמבר 2023)     תקיפת חיל האוויר בח'אן יונס (חשבון X של QUDSN, 16 בדצמבר 2023)
מימין: תקיפת חיל האוויר בשכונת מען, במזרח ח’אן יונס. משמאל: תקיפת חיל האוויר בח’אן יונס (חשבון X של QUDSN, 16 בדצמבר 2023)

תקיפות צה"ל ברפיח (ופא, 16 בדצמבר 2023)
תקיפות צה”ל ברפיח (ופא, 16 בדצמבר 2023)

תגובות למהלכי הלחימה
 • אבו עבידה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אמר כי בחמשת הימים האחרונים, תקפו לוחמי הזרוע הצבאית יותר ממאה כלי רכב צבאיים באוזור ג’באליא, אלשג’אעיה, אלשיח’ רצ’ואן ואלזיתון, באזור מרכז הרצועה ובח’אן יונס. הם הציבו מספר רב של מארבים נגד כוחות רגליים של צה”ל באזורים אלה ומשכו את כוחות צה”ל או ארבו לכוחות במקומות שבהם הלוחמים ציפו שכוחות צה”ל ייכנסו אליהם. הם פוצצו נגדם מטענים ותקפו אותם באש מקלעים ממרחק קצר. לדבריו, במספר פעולות עשו הלוחמים שימוש בטילים חודרי שריון והפילו את הבתים על ראשם של החיילים. הוא ציין שהפעולות גרמו למספר רב של הרוגים ופצועים בקרב כוחות צה”ל. אבו עבידה הדגיש, כי ידיהם של הלוחמים עדיין על ההדק, וכי הם אורבים לחיילי צה”ל בכל שכונה, רחוב וסמטה. הם רואים את ההתפוררות של צה”ל לאחר שהלחימה חשפה עד כמה צה”ל חלש, פחדן ולא מוסרי, והוא אינו מסתמך על לוחמיו אלא על טכנולוגיה (דף הפייסבוק של ערוץ אלג’זירה המוקדש ל’פלסטין’, 15 בדצמבר 2023).
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר כי התוקפנות הישראלית נגד רצועת עזה נמשכת מזה 71 ימים, בתמיכה אמריקנית ובריטית ושל כמה מדינות אירופאיות. חמדאן ציין שישראל ביצעה עד כה כ-1,700 “מעשי טבח” נגד אזרחים, וכי בשל המלחמה נהרגו כ-19 אלף פלסטינים ונפצעו כ-52 אלף, וישנם קרוב ל-8,000 נעדרים, 70% מהם ילדים ונשים. הוא הוסיף כי גם ביהודה ושומרון נהרגו יותר מ-289 פלסטינים מאז 7 באוקטובר. לדברי חמדאן , 45% מההרוגים בתקיפות בדרום הרצועה, לרבות ברפיח, הם עקורים, דבר המפריך שוב את טענות ישראל כי ישנם אזורים בטוחים ואת קריאותיה לאזרחים הפלסטינים לנוע דרומה. לדבריו, אין מקום בטוח ואין מעברים בטוחים ברצועת עזה, וכל רצועת עזה מצפונה עד דרומה מותקפת בנשק ציוני-אמריקני. חמדאן שיבח את העמידה האיתנה של הפלסטינים את “ההתנגדות”, ואת הניצחונות המושגים בשטח בידי לוחמיה, ואמר כי הדבר אילץ מדינות רבות בעולם לשנות את עמדותיהן, ודחף פוליטיקאים להתרחק מאימוץ הנרטיב הציוני (PALINFO, 16 בדצמבר 2023).
 • מצעב אלברים, דובר הג’האד ההאסלאמי בפלסטין, ציין, כי כל עוד נמשכת התוקפנות, יימשכו הלוויות קציני וחיילי צה”ל, כפי שאירע באלשג’אעיה, מזרח ח’אן יונס ובית חאנון. הוא הוסיף כי ידה של “ההתנגדות” עודנה על העליונה, והדגיש כי עזה תהיה בית קברות לישראל ולצבאה והיא תשלם את המחיר על כל פשעיה בחיי קציניה וחייליה (חשבון X של ערוץ אלמיאדין, 16 בדצמבר 2023).
 • עלי אבו שאהין, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי וראש מחלקת ההסברה בארגון, אמר כי כפי שהיה בסבב הלחימה הראשון לפני ההפוגה, גם הפעם ישראל לא תצליח להשיג את המטרות שעליהן הכריזה. לדבריו, בימים האחרונים ניתן להבחין בתפקוד טוב יותר של “ההתנגדות” מאשר בתחילת המלחמה, והיא מנעה מצה”ל להשיג יעדים בשטח. עוד ציין, כי אם ישראל רוצה לאיים עליהם בהארכת משך התוקפנות, עליה לדעת שהדבר יעלה לה באבדות נוספות (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלג’זירה מבאשר, 15 בדצמבר 2023). בראיון נוסף אמר, כי רוח ההתנגדות חזקה והמורל שלה גבוה מאי פעם, וביצועיה בשטח הם יוצאי דופן (אלעהד, 15 בדצמבר 2023).
 • חמאס , הג’האד האסלאמי בפלסטין וגורמים נוספים הגיבו גם לשורה של אירועים ספציפיים שהתרחשו בימים האחרונים ברצועת עזה :
 • פגיעה בעיתונאים: סאמר אבו-דקה, צלם רשת אלג’זירה, נפצע ב-15 בדצמבר 2023 בתקיפת כלי טיס לא מאויש סמוך לבית ספר פרחאנה של אונר”א בח’אן יונס, ובהמשך מת מפצעיו. כתב הרשת ואא’ל אלדחדוח נפצע. רשת אלג’זירה גינתה את “התקיפה הישראלית” על בית ספר בח’אן יונס ואת “ההתנקשות” בצלם הרשת סאמר אבו דקה. היא הטילה על ישראל את האחריות המלאה על “הפשע המתועב”. הרשת גם הודיעה כי בכוונתה להגיש את “תיק ההתנקשות” בצלם הערוץ, באופן דחוף לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. לשם כך הודיעה הרשת כי הרכיבה צוות מומחים משפטיים (אלג’זירה, 16 בדצמבר 2023).
 • חמאס גינתה את תקיפת בית הספר בח’אן יונס המאכלס עקורים פלסטינים ותקיפת מספר עיתונאים בעיר. לדברי ההודעה זהו ניסיון להפחיד את העיתונאים מלתעד את “מעשי הטבח” ברצועה והמעשים הללו לא ירתיעו אותם (ערוץ הטלגרם של חמאס, 15 בדצמבר 2023). אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר כי הפגיעה בצוותי העיתונות המסקרים את המלחמה, ומותם של 91 עיתונאים, האחרון שבהם צלם ערוץ אלג’זירה, סאמר אבו דקה, הם טרור שלא יסתיר את “פשעיה” של ישראל (PALINFO, 16 בדצמבר 2023).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין פרסם הודעה בה גינה הארגון את מותו של צלם ערוץ אלג’זירה, סאמר אבו דקה, שנהרג, כך נטען, לאחר שצה”ל מנע מאמבולנסים גישה כדי לטפל בו. (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, 16 בדצמבר 2023). בהודעה נוספת של הארגון צוין כי נהרגו קרוב לתשעים עיתונאים ונרשמו פצועים רבים בשורותיהם. ההודעה הדגישה כי הפגיעה בעיתונאים נועדה להסתיר מהעולם את הפשעים שכוחות צה”ל מבצעים, ולרצוח את עדי הראייה שמתעדים את רצח העם הפלסטיני בעזה (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, 15 בדצמבר 2023).
 • משרד החוץ הירדני גינה את התקיפה נגד צלם רשת אלג’זירה, העיתונאי סאמר אבו דקה, שהובילה למותו ולפציעה של כתב הרשת ואא’ל אלדחדוח. דובר המשרד מסר כי ירדן מגנה את המשך הפשיטות הישראליות על הרצועה ובמיוחד אלו שמכוונות כלפי עיתונאים והדגיש כי תקיפת עיתונאים היא תקיפת האמת וניסיון לטשטש את המציאות האיומה שמותירה התוקפנות הישראלית. המשרד חידש את קריאתו לקהילה הבינלאומית “לגייס מאמצים כדי להפסיק את ההפרות הישראליות המתמשכות של החוק הבינלאומי ולספק הגנה לעם הפלסטיני ולצוותים הרפואיים ולעיתונאים (חשבון X של משרד החוץ, 15 בדצמבר 2023).
 • פעילות צה”ל בבית החולים כמאל עדואן בצפון הרצועה: בעקבות פרסום באלג’זירה לפיו ישראל קברה פצועים מבית החולים כמאל עדואן שבצפון הרצועה בעודם בחיים, פרסמה חמאס הודעה בה ציינה כי היא רואה בארה”ב וישראל אחראיות ל”פשע” בבית החולים כמאל עדואן, שהוביל למותם של תושבים, והיא דורשת דין וחשבון על כך. לדברי ההודעה מדובר ב”פשע נגד האנושות” שבוצע על ידי ישראל כדי להפחיד את הפלסטינים ולגרום להם לברוח מאדמתם (ערוץ הטלגרם של חמאס, 16 בדצמבר 2023). אסאמה חמדאן בכיר חמאס, אמר כי המדובר ב”טבח חדש”, החושף את היקף הסדיזם והאכזריות של ישראל, שעלו בהרבה על פשעי הנאצים (PALINFO, 16 בדצמבר 2023).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין פרסם הודעה בה צוין כי זהו חלק ממעשי הפשע נגד הפלסטינים ברצועת עזה על רקע איפול תקשורתי מכוון וניתוק התקשורת. ההודעה הדגישה כי הפשע הזה לא יניא את הפלסטינים מלהמשיך בהתנגדות, והמדיניות הזו לא תצליח להרוג את רוח ההתנגדות, שלעולם לא תכבה (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, 16 בדצמבר 2023).
שיגור רקטות
 • נמשך שיגור הרקטות לעבר ישראל. רוב השיגורים כוונו לעבר יישובי עוטף עזה. ב-15 בדצמבר 2023 בשעות אחר הצהרים שוגר מטח לעבר אזור ירושלים. אחת הרקטות התפוצצה סמוך לבית החולים אלאסתשארי בראמאללה.
נפילת רקטה סמוך לבית החולים אלאסתשארי בראמאללה 
(חשבון X של ערוץ אלמיאדין, 15 בדצמבר 2023)
נפילת רקטה סמוך לבית החולים אלאסתשארי בראמאללה
(חשבון X של ערוץ אלמיאדין, 15 בדצמבר 2023)
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ- 1,200 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 453 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 117 מתחילת התמרון הקרקעי ב – 27 באוקטובר 2023). 129 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה, מהם 16 ילדים ונשים. 121 הוחזרו לישראל.
סוגיית החטופים
 • ב-15 בדצמבר 2023 במהלך הלחימה בשג׳אעיה, זיהה כוח צה”ל כמה דמויות שנראו לו חשודות. הכוח ירה לעברם והם נהרגו. במהלך סריקה ובדיקה של אזור האירוע עלה חשד לגבי זהות ההרוגים. הגופות נלקחו לבדיקה בשטח ישראל ולאחריה התברר כי מדובר בשלושה חטופים ישראלים. צה”ל החל לתחקר את האירוע. צוין כי מדובר באזור לחימה שהיו בו היתקלויות רבות בימים האחרונים (דובר צה”ל, 15 בדצמבר 2023).
 • חמאס פרסמה הודעה בה הודגש כי הם לא יפתחו במשא ומתן כלשהו בנושא החטופים, אלא אם התוקפנות נגד העם הפלסטיני תיפסק. בהודעה, צוין כי הם העבירו את המסר לכלל המתווכים (ערוץ הטלגרם של חמאס, 16 בדצמבר 2023).
 • שני “בכירים בחמאס”, המתגוררים מחוץ לעזה וביקשו לא לפרסם את שמם, מסרו כי הגיעו לתנועה מספר הצעות מהמתווכים המצרי והקטרי לגבי חידוש המשא ומתן לחילופי שבויים, וכי חמאס הגיבה להצעות בהדגשת התנאי המוקדם של הפסקת אש לפני כניסה למשא ומתן. לדבריהם, העניינים עדיין בחיתוליהם ועדיין לא הושג דבר, ומה שקורה הוא בניית בסיס למשא ומתן. אחד הבכירים אמר שיש האצה במגעים עם המתווכים, וחלה התקדמות קלה בחלק מהנושאים שהועלו, אך מוקדם מדי לדבר על בסיס המשא ומתן שיוסכם עליו. בכיר אחר הוסיף כי חמאס לא סגרה את הדלת למשא ומתן לפיצול העסקה הכוללת, כפי שמבקשים כעת המתווכים, וכי היא בוחנת את כל הרעיונות המוצגים, אך לא ניתן לחזור על החילופין על פי המנגנונים והתנאים הקודמים. לדבריו, ישראל הציעה הפסקת אש זמנית וחילופין על יסוד הבסיס הקודם, וחמאס דחתה את ההצעה, והיא רוצה הפסקת אש כוללת וקבועה. הוא הוסיף כי תהיה עסקה רק בהתאם למה שהארגונים ברצועת עזה יסכימו. בנוגע להודעת דובר צה”ל ב-15 בדצמבר על הריגתם בשוגג של שלושה שבויים ישראלים באזור אלשג’אעיה אמר המקור כי אין להם מידע על נסיבות יציאתם מהשבי של השלושה (סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP), 17 בדצמבר 2023).
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, ציין, כי ישראל משתמשת בכל סוגי הנשק האסורים הקיימים, ותוקפת ללא הבחנה אך אם היא רוצה להחזיר את חייליה החטופים עליה לעצור את התוקפנות לחלוטין ולהסכים לעסקה בהתאם ל”תנאי ההתנגדות” (ערוץ הטלגרם של חמאס, 16 בדצמבר 2023).
 • מחמד אלהנדי, סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי קיים תיאום רב בין ארגוני ההתנגדות הפלסטינית, בעיקר בין הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי וחמאס. הוא ציין כי הקונצנזוס הציוני החל להתערער בשל החטופים המוחזקים על ידי “ההתנגדות” והוסיף כי ישראל נאלצה להכריז על הפוגה כיוון שלא הצליחה לשחרר אף חטוף. לדבריו, לא מתקיים משא ומתן אמיתי, ומה שמתרחש בשטח הוא שיקבע את עתיד המשא ומתן. הוא הדגיש שההתנגדות עדיין שולטת בשטח באופן שהדהים את ישראל, וכי הישארות צה”ל ברצועת עזה היא בחירה קשה עבור ישראל (אתר אלעהד, 14 בדצמבר 2023; ערוץ הטלגרם של פלסטין אליום, 14 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות ברשות הפלסטינית עדכן (נכון לשעה 19:00) כי מניין ההרוגים ברצועה מאז תחילת המלחמה הוא 18,800 בני אדם ומספר הפצועים הוא 51,000 (מען, 16 בדצמבר 2023).
 • בראיון שהעניק ד”ר איאד ג’ברי, סגן מנהל בית החולים שהדאא’ אלאקצא בדיר אלבלח, אמר, כי בשל התפוסה המלאה בבית החולים והעומס הרב נאלץ בית החולים להסב את בית ספר חדיג’ה בדיר אלבלח לבית חולים שדה. הכיתות הוסבו לחדרי לינה ואשפוז בעיקר עבור פצועים באורח קל אשר זקוקים להשגחה רפואית (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 17 בדצמבר 2023).
הסבת בית ספר חדיג'ה בדיר אלבלח לבית חולים שדה עבור פצועים באורח קל (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 17 בדצמבר 2023)     הסבת בית ספר חדיג'ה בדיר אלבלח לבית חולים שדה עבור פצועים באורח קל (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 17 בדצמבר 2023)
הסבת בית ספר חדיג’ה בדיר אלבלח לבית חולים שדה עבור פצועים באורח קל (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 17 בדצמבר 2023)
המצב ברצועה
 • העיתונאי אסלאם בדר דיווח (ב-15 בדצמבר 2023) על תנועה ערה של תושבים במרכז מחנה הפליטים ג’באליא, למרות הלחימה המתקיימת במקום ותקיפות צה”ל בצפון הרצועה. לטענתו, סחורות רבות חסרות בשווקים, בעיקר ביגוד והנעלה (חשבון X של QUDSN, 15 בדצמבר 2023).
תנועת תושבים ערה במרכז מחנה הפליטים ג'באליא (חשבון X של QUDSN, 15 בדצמבר 2023).      תמונה נוספת ממחנה הפליטים ג'באליא (ערוץ היוטיוב של ופא, 15 בדצמבר 2023)
מימין: תנועת תושבים ערה במרכז מחנה הפליטים ג’באליא (חשבון X של QUDSN, 15 בדצמבר 2023). משמאל: תמונה נוספת ממחנה הפליטים ג’באליא (ערוץ היוטיוב של ופא, 15 בדצמבר 2023)
הסהר האדום הפלסטיני מחלק סיוע מזון למפונים בח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 15 בדצמבר 2023)    הסהר האדום הפלסטיני מחלק סיוע מזון למפונים בח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 15 בדצמבר 2023)
הסהר האדום הפלסטיני מחלק סיוע מזון למפונים בח’אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 15 בדצמבר 2023)
 • השאם זקות, כתב ערוץ אלג’זירה בדיר אלבלח, דיווח על משאית סיוע שנכנסה לרצועה דרך מעבר רפיח. לדבריו תוך מספר דקות החלה חלוקת סיוע למפונים ברפיח, וכי המונים טיפסו על המשאית לקבל את חבילת הסיוע (ערוץ אלג’זירה, 17 בדצמבר 2023). בפועל נראה כי המשאית נבזזה על ידי התושבים.
משאית הסיוע למפונים ברפיח (ערוץ אלג'זירה, 17 בדצמבר 2023)
משאית הסיוע למפונים ברפיח (ערוץ אלג’זירה, 17 בדצמבר 2023)
חמאס
 • תנועת חמאס קראה להמוני האומה הערבית והאסלאמית ולאנשים ברחבי העולם לצאת ב -17-15 בדצמבר להפגנות תמיכה ברצועת עזה ובפלסטין. חמאס מסרה כי ההפגנות הן נגד “פשעי הכיבוש” כלפי ילדים ונשים וכגינוי לתמיכה האמריקנית והמערבית ברצח העם הפלסטיני. התנועה הוסיפה כי הם מקווים שבימים הקרובים יתגברו ההפגנות העממיות והתמיכה בעם הפלסטיני בכל הערים והבירות בעולם (ערוץ הטלגרם של חמאס, 14 בדצמבר 2023).
 • חמאס פרסמה הצהרה לרגל ציון יום השנה ה-36 ליסוד התנועה, לפיה חמאס היא חלק בלתי נפרד מהעם הפלסטיני והיא מבטאת את רצונו לחופש ולעצמאות. עוד נמסר בהודעה כי חמאס תמשיך להגן על הזכויות הלאומיות של העם הפלסטיני, והם לא יקבלו שום הסדר המנסה לעקוף את זכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית. לדברי ההודעה, ישראל וארה”ב דוחות את כל מאמצי האו”ם להפסקת התוקפנות והן נושאות באחריות המלאה להמשך מעשי הטבח נגד העם הפלסטיני. התנועה הדגישה כי היא פתוחה לכל מאמץ המוביל להפסקת התוקפנות, לשחרור האסירים מבתי הכלא ולגיבוש פתרון עתידי. היא גם הביעה את הערכתה לכל הגורמים אשר תומכים בפלסטינים וקראה להעמיק את התמיכה ואת החתירה לחירות (ערוץ הטלגרם של חמאס, 14 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • נמשכו תקיפות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל, ריכוזי כוחות על גבול הצפון ומטרות אזרחיות. בין 17-14 בדצמבר 2023 קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע 19 תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט ורקטות, ירי ארטילרי, שיגור רקטות ברכאן וכלי טיס בלתי מאוישים (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17-14 בדצמבר 2023). יצוין כי בימים אלה בלטו שיגורי כלי טיס בלתי מאוישים חמושים. ב-16 בדצמבר 2023 חצו שני כלי טיס חמושים בלתי מאוישים את הגבול, אחד יורט על ידי כוחות צה”ל והשני התרסק במושב מרגליות. חייל מילואים נהרג.
 • בתגובה לאירועים תקפו מטוסי קרב וטנקים של צה”ל והשמידו מטרות צבאיות של חזבאללה בשטח לבנון. בין המטרות; תשתיות טרור, מבנים, מפקדה ואתרים צבאיים. כמו כן תקפו הכוחות את עמדות השיגור אשר מהן בוצעו שיגורים. בנוסף, לוחמי צה”ל תקפו חוליות מחבלים שניסו לשגר טילי נ”ט בגבול לבנון במספר מוקדים לאורך הגבול (דובר צה”ל, 14-17 בדצמבר 2023). ב-16 בדצמבר 2023 בשעות הערב צה”ל יירט טיל קרקע-אוויר ששוגר לעבר כלי טיס מאויש מרחוק של חיל האוויר בשטח לבנון. הכלי לא נפגע והמשיך במשימתו והטיל לא חצה לשטח ישראל (דובר צה”ל, 16 בדצמבר 2023).
     
מימין: תקיפת מטרות חיזבאללה (דובר צה”ל, 16 בדצמבר 2023)
משמאל: תקיפת תשתית טרור של חזבאללה (דובר צה”ל, 17 בדצמבר 2023)
 • דווח שצה”ל פיזר כרוזים המזהירים את תושבי דרום לבנון מכך שפעילי חזבאללה מסתננים לבתיהם, אדמותיהם ומקומות העבודה שלהם כדי לפעול נגד ישראל. התושבים התבקשו להפסיק את “הטרור הזה” למען ביטחונם וכדי שלא ייגרם להם נזק (חשבון X של Ali. Khalil, 15 בדצמבר 2023).
הכרוז, המזהיר את תושבי דרום לבנון מפני חזבאללה 
(חשבון X של Ali. Khalil, 15 בדצמבר 2023)
הכרוז, המזהיר את תושבי דרום לבנון מפני חזבאללה
(חשבון X של Ali. Khalil, 15 בדצמבר 2023)
הרוגים באירועים
 • חזבאללה דיווח על מותם של ארבעה פעילים, כולם תושבי דרום לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 16-14בדצמבר 2023):
  • מהדי ח’ליל זעתר, המכונה חידר, ממרכבא.
  • חסין עלי עיסא, המכונה אבו צאלח, ממיס אלג’בל.
  • חמד אחמד יוסף, המכונה אבו יוסף, מעין בעאל ותושב אלקלילה.
  • רצ’ואן עלי חמודי, המכונה באקר, מצור.
  הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 16-14 בדצמבר 2023)
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 16-14 בדצמבר 2023)
אמצעי הלחימה בהם עשה חזבאללה שימוש נגד ישראל
 • זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה פרסמה אינפוגרף המסכם את פעילות הארגון מאז תחילת מלחמת “חרבות ברזל” (בין 8 באוקטובר ל- 14 בדצמבר 2023). על-פי האינפוגרף, ביצעו פעילי הארגון סה”כ 509 תקיפות נגד 58 מוצבים ובסיסים של צה”ל. בפעילות עשה חזבאללה שימוש באמצעי לחימה מגוונים בעיקר טילים מונחים (209). כמו כן נעשה שימוש בתקיפות בפצצות מרגמה ופגזי תותח (131), ירי צלפים (48), רקטות (43), רקטות מסוג ברכאן (בעלות רש”ק במשקל 500-300 ק”ג חומר נפץ) (35), טילי נ”מ (20), נשק בכינון ישיר (14), תקיפות אוויריות באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים התקפיים-מתאבדים (9) (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 15 בדצמבר 2023).
אינפוגרף המסכם את פעילות חזבאללה ואמצעי הלחימה שהופעלו
 (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 15 בדצמבר 2023)
אינפוגרף המסכם את פעילות חזבאללה ואמצעי הלחימה שהופעלו
(ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 15 בדצמבר 2023)
אלג’מאעה אלאסלאמיה
 • מחמד טקוש, מזכ”ל אלגמאעה אלאסלאמיה בלבנון, ארגון סלפי ג’האדי הפועל בלבנון, מסר כי ארגונו איננו מהווה חלק מציר כלשהו, אך אין זה שולל את האפשרות שהארגון ישתף פעולה עם מי שמסכים עם השקפתו לגבי סוגיה כלשהי. טקוש ציין, כי כוחות אלפג’ר, הזרוע הצבאית של אלג’מאעה אלאסלאמיה בלבנון ביצעו מספר תקיפות נגד ישראל, אך הם לא הודיעו על כך פומבית (ערבי 21, 14 בדצמבר 2023).
צבא לבנון
 • הפרלמנט הלבנוני אישר את הארכת כהונתו של ג’וזף עון, מפקד צבא לבנון ושל ראשי מנגנוני הביטחון למשך שנה נוספת (אלנשרה, 15 בדצמבר 2023).
יוניפי”ל
 • דווח כי “יוניפי”ל נערך לקבל בכירים מדיניים וביטחוניים צרפתיים כדי לדון בדרכים ליישום התוכנית הצרפתית ליצור אזור חיץ מדרום לנהר הליטאני ולאלץ את חזבאללה לסגת מצפונה לו. לדברי הדיווח, השליח הצרפתי ללבנון לה דריאן וראש המודיעין הצרפתי אשר ביקרו בלבנון לפני כשבועיים הציגו לבכירים לבנונים מפת דרכים בנושא. עוד צוין כי הוצע לבכירים הלבנונים לפרוס כוחות צרפתיים משני צידי קו הגבול כדי להבטיח את הרחקת חזבאללה ואת ההגנה על התושבים הישראלים (אלאח’באר, 15 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
פיגועים
 • ב-15 בדצמבר 2023 בשעות הערב סוכל ניסיון פיגוע דקירה נגד לוחמי צה”ל שפעלו בעמדה צבאית סמוך לעיר שכם שבמרחב חטיבת שומרון . פלסטיני שהגיע למקום התקרב ללוחמים הם ירו לעברו והוא נהרג (דובר צה”ל, 15 בדצמבר 2023)
הסכין ששימשה את המחבל
 (דובר צה"ל, 15 בדצמבר 2023)
הסכין ששימשה את המחבל
(דובר צה”ל, 15 בדצמבר 2023)
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון הישראליים השלימו בתום 60 שעות, ב – 14 בדצמבר 2023 בשעות הערב מבצע נרחב לסיכול טרור בג’נין ובמחנה הפליטים ג’נין. במהלך הפעילות נעצרו שישים מבוקשים שהועברו לחקירת גורמי הביטחון, נסרקו מאות מבנים, הוחרמו חמישים כלי נשק ומאות מטענים, וכן גם מאה אלף שקלים, שנועדו למימון פעילות טרור. בנוסף, איתרו הכוחות מעל לעשרה פירים תת קרקעיים, שבע מעבדות מטענים וחמישה חמ”לי תצפיות למעקב אחר הכוחות. חלק מהתשתיות הושמדו ע”י הכוחות (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 14 בדצמבר 2023).
 • במהלך פעילות כוחות הביטחון בג’נין הועלה סרטון לרשתות החברתיות שבו נראו שני לוחמי צה”ל במילואים שנכנסו למסגד קוראים “שמע ישראל” בכריזת המסגד ומשמיעים שירי חנוכה. הלוחמים הורחקו מיידית מהשירות. צה”ל ציין שהתנהגות הלוחמים חמורה ועומדת בניגוד מוחלט לערכי צה”ל (דובר צה”ל, 14 בדצמבר 2023).
חלק מאמצעי לחימה שאותרו במהלך המבצע בג'נין (אתר צה"ל, 14 בדצמבר 2023)     חלק מאמצעי לחימה שאותרו במהלך המבצע בג'נין (אתר צה"ל, 14 בדצמבר 2023)
חלק מאמצעי לחימה שאותרו במהלך המבצע בג’נין (אתר צה”ל, 14 בדצמבר 2023)
 • משרד החוץ הירדני גינה את “הטבח” בג’נין, את הפלישה למסגד. המשרד ציין כי זהו מעשה פרובוקטיבי הסותר את כל הערכים האנושיים. וכי יש לגנות ולמנוע חזרה על מעשים כאלו ולהגן על אזרחים ועל מקומות קדושים (חשבון X של משרד החוץ, 14 בדצמבר 20203).
 • נביל אבו רדינה, דובר לשכת אבו מאזן, גינה גם הוא את “הטבח” בג’נין שהוביל למותם של 12 בני אדם ומסר שישראל ממשיכה לתקוף ול”טבוח” בעם הפלסטיני. הוא ציין שהמדיניות האגרסיבית הזו לא תצליח להפיל אותם וכי ממשל ארה”ב צריך להתערב מיד כדי לעצור את השיגעון הזה (ופא, 14 בדצמבר 2023).
 • ב-17 בדצמבר 2023, בשעות הלילה, פעלו כוחות צה”ל במחנה הפליטים נור אלשמס (בטול כרם). במהלך הפעילות חשפו הכוחות ונטרלו מטענים שהוטמנו מתחת ובצידי הכבישים. הכוחות גם איתרו מטען שהוסתר בתוך מרפאה. במהלך הפעילות מחבלים ירו והשליכו מטענים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות צה”ל, הכוחות השיבו בירי והכווינו כלי טיס שתקף מספר חוליות חמושות. בתקיפות נהרגו לפחות ארבעה מחבלים ונפצעו כמה נוספים (חשבון X של דובר צה”ל, 17 בדצמבר 2023).
מטענים ורובה ציד שהכוחות איתרו והחרימו ממהלך הפעילות 
(חשבון X של דובר צה"ל, 17 בדצמבר 2023)
      מטענים ורובה ציד שהכוחות איתרו והחרימו ממהלך הפעילות 
(חשבון X של דובר צה"ל, 17 בדצמבר 2023)
מטענים ורובה ציד שהכוחות איתרו והחרימו ממהלך הפעילות
(חשבון X של דובר צה”ל, 17 בדצמבר 2023)
 • בכלי התקשורת הפלסטינים דווח על חמישה הרוגים בפעילות במחנה הפליטים נור שמס ועל נזקים כבדים לתשתיות. הכוחות הלאומיים והאסלאמיים בטולכרם הכריזו היום על שביתה כללית במחוז כאות אבל על מותם (ופא, 17 בדצמבר 2023). חמאס פרסמה הודעת אבל לכל הרוג בו וכינתה אותם “השהיד לוחם הג’האד” (אתר חמאס, 17 בדצמבר 2023).
 • מאז תחילת המלחמה בעזה נעצרו כ-2,400 מבוקשים מהם כ-1,200 הינם פעילי חמאס (חשבון X של דובר צה”ל, 17 בדצמבר 2023).
הפגנות הזדהות
 • ב-15 בדצמבר 2023, לאחר תפילת יום שישי, נערכו ברחבי יהודה ושומרון תהלוכות לתמיכה בפלסטינים ברצועה ולציון יום השנה להקמת חמאס. בתהלוכה בראמאללה הניפו המשתתפים דגלי חמאס ואת תמונותיו של מנהיג החות’ים. בסיום התהלוכה, בכיכר אלמנארה בראמאללה, נשא דברים מוקלטים חסאם בדראן חבר הלשכה המדינית של חמאס, שקרא להרחיב את היקף ההתנגדות, מכל הסוגים ובכל הדרכים, ביהודה ושומרון כיוון שישראל חוששת יותר מכל מהתקוממות ומהסלמה בפעילות ההתנגדות (חריה ניוז, 15 בדצמבר 2023; אלערבי אלג’דיד, 15 בדצמבר 2023).
 • בשכם, טען עמיר שלהוב, הנציג לשעבר של הגוש האסלאמי של חמאס באוניברסיטת אלנג’אח, שנעצר בעבר ע”י ישראל וע”י מנגנוני הביטחון של הרשות, כי פעיל מנגנונים ניסה לעצור אותו לפני התהלוכה, וכי לאחר התהלוכה במהלך מרדף אחריו פעילים מהביטחון המסכל ירו לעבר גלגלי מכוניתו (QUDSN, 15 בדצמבר 2023; ערוץ הטלגרם של QUDSN, 15 בדצמבר 2023).
תהלוכה בחברון (מימין: חשבון X של QUDSN, 15 בדצמבר 2023).     תהלוכה בשכם (חשבון X של אתר SND, 15 באוקטובר 2023)
מימין: תהלוכה בחברון (מימין: חשבון X של QUDSN, 15 בדצמבר 2023). משמאל: תהלוכה בשכם (חשבון X של אתר SND, 15 באוקטובר 2023)
   תצלום מתהלוכה בטולכרם (חשבון X של QUDSN, 15 בדצמבר 2023)
מימין: תצלום מהתהלוכה בראמאללה (חשבון X של אתר SND, 15 באוקטובר 2023). משמאל: תצלום מתהלוכה בטולכרם (חשבון X של QUDSN, 15 בדצמבר 2023)
 • ביהודה, שומרון ובירושלים נשמעו קריאות להכריז על שביתה כללית ב-18 בדצמבר 2023 כביטוי לתמיכה ברצועת עזה ובמחאה על המשך המלחמה (חריה ניוז, 16 בדצמבר 2023). הכוחות הלאומיים והאסלאמיים במחוז ראמאללה ואלבירה הודיעו כי ב-18 בדצמבר תערך בכיכר אלמנארה בראמאללה פעילות תמיכה בעזה (ופא, 16 בדצמבר 2023). מתאם הכוחות הלאומיים והאסלאמיים במחוז ראמאללה ואלבירה, עצאם בכר, הבהיר כי לא תתקיים שביתה ב-18 בדצמבר, וגם סניף פתח במחוז ראמאללה ואלבירה הבהיר כי לא פורסמה הודעה כלשהי על שביתה, ועל כן ה-18 בדצמבר הוא יום עבודה רגיל (צדא ניוז, 16 בדצמבר 2023).
הרשות הפלסטינית
 • אבו מאזן, יו”ר הרשות הפלסטינית, נועד בראמאללה עם ג’ייק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של ארה”ב. בשיחה הדגיש אבו מאזן את הצורך לעצור את התוקפנות הישראלית המתמשכת נגד הפלסטינים ואת חשיבות הכנסת הסיוע ההומניטרי לרצועה. אבו מאזן אמר כי על הממשל האמריקני להתערב ולהפעיל לחץ על ישראל, וחידד כי רצועת עזה היא חלק בלתי נפרד מהמדינה הפלסטינית (ופא, 15 בדצמבר 2023).
 • אבו מאזן, שוחח עם חמד בן עיסא אאל ח’ליפה, מלך בחרין, ודן עימו ביחסים הבילטראליים ובמלחמה ברצועת עזה. במהלך השיחה, ציינו השניים כי יש להפעיל מאמצים כדי להפסיק את התוקפנות הישראלית ולהכניס סיוע הומניטרי לרצועה (ופא, 16 בדצמבר 2023).
 • אבו מאזן צוטט באומרו, כי הוא מוכן לשפר את הרשות הפלסטינית, להכניס מנהיגים חדשים וכן לקיים בחירות, זאת, בתנאי שיהיה הסכם לאומי מחייב שיוביל להקמת מדינה פלסטינית. הוא ציין כי הבעיה העיקרית היא לא חידוש פני הממשלה, אלא מדיניות ישראל. בהקשר זה נמסר שארה”ב הציעה מתווה “בדלתיים סגורות” הכולל ויתור על סמכויות, מינוי סגן והכנסת דמויות חדשות להנהגה הפלסטינית (רויטרס, 17 בדצמבר 2023).
 • עזאם אלאחמד, חבר הוועד הפועל של אש”ף, מסר כי יו”ר הרשות אבו מאזן הורה לו ליצור קשר עם חמאס, וכי אש”ף לא הציב תנאים להגעה להסכם עם גורמים פלסטיניים נוספים והוא מוכן להיפגש בקהיר. אלאחמד אמר כי הוא יצר קשר עם אסמאעיל הניה ראש הלשכה המדינית של חמאס ועם מוסא אבו מרזוק בכיר התנועה, והביע תקווה שייצור קשר פעם נוספת עם הניה. עוד הדגיש את הצורך שכל הארגונים יהיו תחת אש”ף. הוא הוסיף כי אין כרגע תקשורת מול הג’האד האסלאמי בפלסטין אך לא מכיוון שהיא נקטעה, וכי הצהרת חמאס בנוגע לאיחוד הגורמים הפלסטיניים חיובית (אלערביה, 15 בדצמבר 2023).
 • משרד החוץ ברשות הפלסטינית גינה את “רצח העם” שמבצעת ישראל (“כוחות הכיבוש”) נגד העם הפלסטיני ברצועת עזה. המשרד קרא לעצור מעשים אלו ולתרגם את ההסכמה הבינלאומית בנוגע להגנה על התושבים למעשים שיאלצו את ישראל להתחייב לעקרונות המשפט הבינלאומי באמצעות הטלת סנקציות מרתיעות נגד בכירים ישראלים וממשלת ישראל (בערוץ הטלגרם של משרד החוץ, 16 בדצמבר 2023).
 • מי אלכילה, שרת הבריאות ברשות הפלסטינית, נפגשה עם מיריאנה ספולאריץ’ איגר, נשיאת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום, ועדכנה אותה בהתפתחויות האחרונות במצב הרפואי וההומניטארי ברצועת עזה. לדבריה, מערכת הבריאות ברצועה במצב קשה משום שרק 11 בתי חולים מתוך 36 פועלים כיום וגם הם באופן חלקי. היא הזהירה מפני התפשטות מחלות במתקני המחסה בשל תנאי התברואה הקשים. אלכילה דיווחה כי משרד הבריאות סיכם עם יוניצ”ף על אספקת חיסונים דרך מעבר רפיח במטרה להשלים את מערך החיסונים הלאומי. היא גם קראה לצלב האדום להפעיל לחץ על ישראל לספק מעבר בטוח לכניסת רופאים וליציאת פצועים וחולים, והדגישה את הצורך בהכנסת כל סיוע רפואי אפשרי לרצועת עזה (דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 15 בדצמבר 2023).
 • מחמוד אלהבאש, יועץ אבו מאזן לענייני דתות, גינה את תמיכת ארה”ב במלחמה של ישראל ברצועת עזה. לדבריו, ההנהגה הפלסטינית פועלת כדי לעצור את המלחמה. הוא קרא להעמיד לדין בינלאומי את מנהיגי ישראל בגין “פשעי מלחמה” (דף הפייסבוק של השופט השרעי העליון ברשות, 14 בדצמבר 2023). בראיון נוסף טען אלהבאש, כי ישראל מנהלת מלחמת דת נגד העם הפלסטיני. לדבריו, העולם כולו ישלם את המחיר על שתיקתו על “פשעי ישראל”. הוא ציין, כי ארה”ב אינה מתווכת והיא נושאת באחריות מלאה לפעולות ישראל (דף הפייסבוק של השופט השרעי העליון ברשות, 14 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

איראן
 • חסין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה, אמר בטקס קבורת חללים ממלחמת איראן-עיראק, כי ארה”ב וישראל הן המפסידות העתידיות של המלחמה בעזה וכי איראן תתמוך בפלסטין עד הסוף. הוא ציין, כי הפיכת בתי חולים לשדה קרב אינה אומנות אלא פשע וכי אף אומה אינה יכולה לשרוד ללא מות קדושים. לדבריו, ארצות הברית, שהובסה בעיראק ובאפגניסטאן, נוטשת את האזור. הוא הוסיף, כי ארצות הברית חוזרת על הטעויות, שעשתה ב-45 השנים האחרונות, וסבורה שתנצח באמצעות כיבוש שטחים (תסנים, 17 בדצמבר 2023). 
 • נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, גינה את הסנקציות, שהטילו ארצות הברית ובריטניה על גורמים איראניים, בהם מפקד כוח קדס, אסמאעיל קאא’ני, ונציגי חמאס והג’האד האסלאמי באיראן. הוא ציין, כי ארה”ב ובריטניה, שלא הצליחו לחסום את דרך ההתנגדות באזור באמצעות חיסול קאסם סלימאני ומלוויו, לא למדו לקח מן העבר וממשיכות “במדיניותן המרושעת” (פארס, 15 בדצמבר 2023).
 • מחמד כאט’ם אאל צאדק, שגריר איראן בעיראק, אמר, כי העולם המערבי, ובמיוחד ארצות הברית, שותף ל”פשעים”, שישראל מבצעת בעזה. בריאיון לתחנת רדיו איראנית אמר השגריר, כי ישראל לא השיגה אף ניצחון צבאי או מדיני מאז פרוץ המלחמה וכי המנצחים העיקריים הם חמאס והעם הפלסטיני. הוא הוסיף, כי הממשלה, הזרמים הפוליטיים ו”כוחות ההתנגדות” בעיראק תומכים בפלסטינים ומוכנים לסייע להם בכל דרך אפשרית. לדבריו, “ציר ההתנגדות” בזירות השונות תומך במאבק הפלסטינים נגד הציונים והניצחון קרוב (איסנ”א, 16 בדצמבר 2023).
 • מחסן רצ’אאי, חבר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר ומפקד משמרות המהפכה לשעבר, הזהיר כי אם ארצות הברית וישראל לא ישימו קץ למלחמה ברצועת עזה, היא עלולה להפוך למשבר על-אזורי. הוא ציין, כי המלחמה מספקת לארצות הברית הזדמנות אחרונה להחזיר את כוחה באזור. רצ’אאי הדגיש, כי איראן לא הייתה מעורבת במתקפת חמאס ב-7 באוקטובר וכי היא אינה נותנת פקודות לידידותיה. בהתייחסו לתקיפות החות’ים בים האדום אמר רצ’אאי, כי התנהגותן של ארה”ב וישראל היא הסיבה להתרחבות המלחמה לתימן. הוא ציין, כי האמריקאים ינהגו בטיפשות אם יגיבו להתקפות החות’ים בתימן וכי אין באפשרותם לפתוח חזית חדשה בנוסף לחזית המשותפת שלהם עם ישראל בעזה (איסנ”א, 17 בדצמבר 2023). 
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על מספר תקיפות נגד בסיסי ארה”ב בסוריה ובעיראק באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים: תקיפת בסיס צבא ארה”ב באלשדאדי; תקיפת בסיס עין אלאסד שבמערב עיראק; שני בסיסים אמריקניים בסוריה, בשדות הנפט אלעמר וקוניקו; בסיס אלמאלכיה שבסוריה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלסאמית, 17-14 בדצמבר 2023).
 • מייקל קורילה, מפקד פיקוד מרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM) , ביקר בעיראק ובסוריה ונפגש עם בכירי ממשל. בין היתר הוא נועד עם מחמד שיע אלסודאני ועם הרמטכ”ל העיראקי ודן עימם בסוגיות ביטחוניות, לרבות בתקיפות נגד הכוחות האמריקניים. קורילה גם ביקר בבסיס עין אלאסד ובבסיס האמריקני הסמוך לשדה התעופה בארביל. בסוריה הוא ביקר במספר בסיסים באזור ונפגש עם בכירים עמם דן במצב אמצעי ההגנה של הכוחות (רשת X של מפקד פיקוד המרכז, 15 בדצמבר 2023).
 • מקורות שהוגדרו “קרובים לארגונים החמושים בעיראק” דיווחו על חילוקי דעות בין הארגונים לבין ראש ממשלת עיראק אלסודאני אשר הגיעו לכך שהוא איים כי כל תקיפה אמריקנית עתידית נגד הארגונים לא תהיה תחת אחריותו. על פי אחד “המקורות”, בתקיפה האמריקנית באזור כרכוכ שליד בגדאד שבה נהרגו שישה פעילים סירב אלסודאני להביע את עמדתו בנושא בשל העובדה שהוא הזהיר אותם מראש מתגובות אמריקניות אפשריות (אלערבי אלג’דיד, 15 בדצמבר 2023).
תימן
 • במהלך הימים האחרונים גברה הפעילות של החות’ים נגד כלי שיט בים האדום. פיקוד המרכז של צבא ארה”ב ( CENTCOM ), דווח על סיכול מספר תקיפות של כלי טיס בלתי מאוישים וטילים בליסטים נגד כלי שיט. מדובר בספינה גרמנית, ספינות שנשאו דגל ליבריה, הונג קונג ועוד (חשבון X של פיקוד המרכז, 16 בדצמבר 2023). חלק מהספינות נפגעו באורח קל. בעקבות התקיפות הודיעו מספר חברות תובלה ושינוע על הפסקת השיט בים האדום (דנמרק, גרמניה, שוויץ ועוד).
 • על רקע זה מסרו “בכירים בארה”ב” כי נשקלת ברצינות אפשרות לביצוע תקיפות נגד החות’ים בתימן. לדברי הכתבה העבירה ארה”ב בימים האחרונים את נושאת Dwight Eisenhowr מהמפרץ הפרסי למפרץ עדן, כמו כן הוצגה למפקדים תכניות פגיעה בכוחות חות’יים (פוליטיקו, 17 בדצמבר 2023).
 • יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, קיבל אחריות על תקיפת ספינות ששטו לדבריו לישראל . הוא ציין כי הם ימשיכו למנוע מספינות המיועדות להגיע לישראל את הניווט בים האדום ובים הערבי, כל עוד תושבי רצועת עזה לא מקבלים מזון ותרופות להם הם נזקקים (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 15 בדצמבר 2023).
 • עלי אלקחום, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, אמר, כי מי שמאיים על הניווט הימי הבינלאומי במצרי באב אלמנדב ובים האדום היא הנוכחות הצבאית של ארה”ב, ישראל והמערב וכי הנוכחות הזו כופה שליטה על נתיבים ימיים בינלאומיים חשובים ואסטרטגיים. לדבריו, תימן היא שותפה ומעוניינת להגן על הניווט הימי הבינלאומי בהתאם לחוקים ולנורמות הבינלאומיות. לדבריו, החות’ים לא יוותרו על הסוגיה הפלסטינית מבלי להתחשב באיומים וברמיזות האמריקניים, הישראליים והמערביים. וכי כל מי שיגן על ישראל יספוג מהלומות. כמן כן, המשיך ואיים כי כל פעולה עוינת נגד תימן תוביל להשלכות קשות (אלמיאדין, 16 בדצמבר 2023).
 • מחמד עבד אלסלאם, דובר החות’ים, מסר כי נמשכים הדיונים בחסות עומאן עם מספר גורמים בינלאומיים בנוגע לפעילויות בים האדום ובים הערבי. הוא הוסיף כי הם הדגישו לכולם שפעולותיה של תימן הן בתמיכה בעם הפלסטיני ברצועת עזה משום שהם אינם יכולים לעמוד בחיבוק ידיים מול התוקפנות ברצועה והמצב ההומניטרי שם. הוא ציין שבפגישות שונות הודגש שעמדתה של תימן מול רצועת עזה אינה נתונה למשא ומתן וכי ספינות ישראל או אלה ששטות אליה יישארו מטרה לפגיעה עד שתיפסק התוקפנות, יוסר המצור ותימשך הגעת הסיוע ההומניטרי. הוא הדגיש שכל צעד אמיתי לשיפור המצב ההומניטרי בפלסטין וברצועת עזה באמצעות הכנסת מזון ותרופות יסייע להפחתת ההסלמה (ערוץ הטלגרם של דובר החות’ים, 16 בדצמבר 2023).
 • מחמד אלבח’יתי, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, מסר כי בהמשך לצעדים שהם נקטו לאחרונה בים האדום, הם קיבלו החלטה למנוע הגעת סחורות אמריקניות לתימן (אלג’זירה מבאשר, 16 בדצמבר 2023).
 • במקביל, הודיע יחיא סריע, דובר הכוחות החות’ים, כי הכוחות ביצעו פעולה צבאית נגד מטרות רגישות באזור אילת באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים רבים, וכי הפעולה בוצעה בהמשך לקריאות העם בתימן ולמען ניצחון העם הפלסטיני. סריע הוסיף כי הם ימשיכו את פעולותיהם הצבאיות נגד ישראל עד להפסקת תוקפנותה ברצועה. הוא קרא לאומה הערבית והאסלאמית לנקוט עמדה מכבדת כלפי הסוגיה הפלסטינית ולתמוך בהתנגדותה (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 16 בדצמבר 2023).
 • “מקורות מצריים” רמי דרג מסרו כי מערכות ההגנה האווירית המצריות הבחינו בעצם מעופף והפילו אותו. הם הוסיפו כי “צוותי חקירה מצרים הגיעו לאתר הנפילה מול חופי העיר דהב [במזרח סיני]” (רשת אלקאהרה, 16 בדצמבר 2023).
הזירה הבינערבית
סעודיה
 • פיצל בן פרחאן, שר החוץ הסעודי, אמר במסיבת עיתונאים של משלחת שרי החוץ הערבים-אסלאמים שהתקיימה באוסלו, כי יש לרשות הפלסטינית יכולת לשלוט ברצועת עזה וכי הרשות מסוגלת לשאת באחריות אם תוקם מדינה פלסטינית. בהתייחס לתקיפות החות’ים בים האדום, אמר בן פרחאן כי הם לא צריכים איזושהי הסלמה חדשה באזור והם מקווים שהם יוכלו להימנע מכך (אלערביה, 15 בדצמבר 2023).
 • שר החוץ הסעודי, נועד עם מקבילו הבריטי, דיוויד קמרון, ודן עימו בהתפתחויות במצב ברצועת עזה. הוא הדגיש כי יש להגן על אזרחים ברצועת עזה ולמנוע את הרחבת הסכסוך. עוד הדגיש כי יש לעשות את כל המאמצים להגיע להפסקת אש. הוא קרא למדינות החברות במועצת הביטחון להבטיח שהסיוע יגיע לפלסטינים (חשבון X של משרד החוץ הסעודי, 14 בדצמבר 2023).
קטר
 • מחמד בן עבדאלרחמן, ראש הממשלה ושר החוץ של קטר, אמר כי הם לא מקבלים את מה שקרה באירועי 7 באוקטובר, אסור להצדיק אותם או להוציא אותם מהקשרם. לדבריו, חטופים, במיוחד אזרחים חפים מפשע, אינם נושאים באשמה כלשהי ואסור להעניש אותם (Le point, 15 בדצמבר 2023).
ירדן
 • “מקורות ממשלתיים” בירדן, הכחישו את הידיעות בכלי התקשורת הישראליים ולפיהן כתחלופה לים האדום, פועל גשר יבשתי למעבר סחורות בין ישראל לירדן. לדבריהם, מדובר בטענות שקריות שמטרתן להטיל ספק בעמדת ממשלת ירדן לגבי המתרחש ברצועת עזה . הם ציינו כי הם עומדים לצד הפלסטינים בכל האמצעים הנדרשים (רשת אלממלכה הירדנית, 16 בדצמבר 2023).
הזירה הבינלאומית
ארה”ב
 • ג’ון קירבי, דובר הבית הלבן, מסר כי ארה”ב מסכימה עם ישראל כי המלחמה המתמשכת נגד חמאס ברצועת עזה עשויה להימשך חודשים, אך ארה”ב דנה בביצוע פעולות מדויקות יותר מבחינת היקף וגודל. הוא ציין כי הוא סבור שיש הסכמה כללית לעבור למבצעים פחות אינטנסיביים. בהקשר לפעילות החות’ים בתימן אמר שמעבר משא מסחרי בים האדום הפך למסוכן יותר בשל תקיפות החות’ים ולבית הלבן יהיו בימים הקרובים פרטים נוספים על כוח ההגנה הימי שמוקם בתגובה לכך (רויטרס, 16 בדצמבר 2023).
תורכיה
 • רג’פ טייפ ארדואן, נשיא תורכיה, שוחח בטלפון עם ג’ו ביידן, נשיא ארה”ב, ודן עימו במלחמה ברצועת עזה. ארדואן מסר כי לארה”ב יש אחריות להשיג הפסקת אש קבועה ברצועה בהקדם האפשרי, וכי היא תוכל לעשות זאת אם תסיר את תמיכתה הבלתי מותנית בישראל. הוא הדגיש כי לתקיפות הממושכות של ישראל ברצועת עזה עשויות להיות השלכות שליליות (רויטרס, 14 בדצמבר 2023).
 • נשיא תורכיה שוחח עם מקבילו המאע”מי ודן עימו בתקיפות הישראלית ברצועת עזה ובמאמצים להשיג הפסקת אש קבועה באזור. ארדואן הדגיש כי יש להפנות תשומת לב “ליישום מדויק” של החלטות הפסגה הערבית-אסלאמית המשותפת ולהמשך היוזמות שמטרתן להרחיב את התמיכה הבינלאומית בפלסטין (חשבון X של נשיא תורכיה, 15 בדצמבר 2023).
בריטניה
 • כחלק ממדיניות הסנקציות החדשה נגד איראן , שעליה הכריזה בריטניה ב-6 ביולי ונכנסה לתוקף ב-14 בדצמבר 2023, הודיעה בריטניה על השתת סנקציות על אסמאעיל קאא’ני, מפקד כוח קדס, על ענף פלסטין של כוח קדס ועל ראשו, מחמד סעיד איזדי, העומד בראש ענף פלסטין של גיס לבנון של משמרות המהפכה וכן על חמישה בני אדם נוספים המקושרים לענף, לחמאס ולג’האד האסלאמי בפלסטין. עוד נמסר כי המדיניות החדשה כוללת הגבלות מסחר חדשות שנועדו לפגוע בתוכנית כלי הטיס הבלתי מאוישים של איראן (אתר ממשלת בריטניה, 14 בדצמבר 2023).

מעצר פעילי חמאס באירופה
 • שבעה בני אדם, בהם ארבעה החשודים כפעילי חמאס, נעצרו בדנמרק, גרמניה והולנד בחשד שתכננו לבצע פיגועים במוסדות יהודיים באירופה. נציגי התביעה הכללית בגרמניה מסרו כי שלושה מהחשודים נעצרו בברלין ועוד אחד בהולנד, וכי כולם חברים ותיקים בחמאס ויש להם קשרים הדוקים עם הנהגת הזרוע הצבאית שלה. המשטרה בדנמרק מסרה כי שלושת האנשים שנעצרו בדנמרק יואשמו לפי סעיף הטרור בסדר הדין הפלילי, וכי הם יופיעו בפני שופט לחקירה מקדימה. התובעים הגרמנים מסרו כי משטרת רוטרדם עצרה את נזיה ר., בעל אזרחות הולנדית, בזמן שמשטרת ברלין עצרה את עבד אלחמיד א. ואבראהים ר., ילידי לבנון, ואת מחמד ב., בעל אזרחות מצרית. התובעים הוסיפו כי בכירי חמאס בלבנון הטילו על עבד אלחמיד למצוא מקורות לאמצעי לחימה, וכי הם היו אמורים להילקח לברלין ולהיות מוכנים לביצוע פעולות טרור פוטנציאליות נגד מוסדות יהודיים. משטרת הולנד מסרה כי עצרה ב-14 בדצמבר 2023 גבר בן 57 ברוטרדם, לבקשת הרשויות הגרמניות במסגרת חקירה דנית-גרמנית.
 • סאמי אבו זהרי, בכיר בחמאס, הכחיש את המידע אודות עצורים פעילי חמאס בדנמרק, גרמניה או כל מדינה אירופית אחרת, ואמר כי פרסום ההאשמות הללו נועד להשפיע על תהלוכות ההמונים שתומכות בפלסטין שמתקיימות באירופה (רויטרס, 14 בדצמבר 2023).