מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-16 באוקטובר 2023, 13:00)

תקיפות חיל האוויר ב-15 באוקטובר (אתר דובר צה

תקיפות חיל האוויר ב-15 באוקטובר (אתר דובר צה"ל, 15 באוקטובר 2023)

תקיפות חיל האוויר בעזה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 15 באוקטובר 2023)

תקיפות חיל האוויר בעזה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 15 באוקטובר 2023)

פגיעה ישירה של רקטה בעזה בבית בשדרות (חשבון הטוויטר של שהאב, 15 באוקטובר 2023)

פגיעה ישירה של רקטה בעזה בבית בשדרות (חשבון הטוויטר של שהאב, 15 באוקטובר 2023)

משאיות סיוע ממתינות באל עריש לפתיחת המעבר.

משאיות סיוע ממתינות באל עריש לפתיחת המעבר.

תושבים שוהים בבתי ספר של אונר

תושבים שוהים בבתי ספר של אונר"א בדיר אלבלח, במרכז הרצועה (ופא, 15 באוקטובר 2023)

עיקרים[1]
 • גזרה דרומית: נמשכו תקיפות חיל האוויר שהתמקדו בעיר עזה. זאת, לאחר שלפחות חלק מתושבי צפון הרצועה נענו לקריאות צה”ל להתפנות. במהלך היממה האחרונה בוצעו למעלה מ-250 תקיפות. הפלסטינים דיווחו כי ליל 16-15 באוקטובר היה הקשה ביותר מאז פרוץ המלחמה. צה”ל חשף כמויות אדירות של אמצעי לחימה ועזרים בהם צוידו המחבלים. כל אלה מעידים על כוונה להשתלט על חלקים גדולים מדרום ישראל ולשהות תקופה ממושכת בשטח.
 • רצועת עזה: המצב ההומניטארי ברצועת עזה מחמיר. קריאות להפסקת אש להעברת אספקה לתושבים ולפתיחת מעבר רפיח לא נענו לפי שעה.
 • עד כה דווח על למעלה מ- 1,300 הרוגים אזרחים וחיילים ו- 3,526 פצועים. 199 חטופים, אזרחים וחיילים, נמצאים בשטח רצועת עזה.
 • גזרה צפונית: בצפון ישראל נמשכה המתיחות. במהלך היממה האחרונה שוגרו טילי נ”ט לעבר כוחות צה”ל, על ידי חזבאללה, חייל צה”ל נהרג. כמו כן שוגר מטח רקטות לעבר יישובי הגליל המערבי. הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות על הירי. צה”ל הגיב בתקיפות אוויריות בירי ארטילרי וירי טנקים.
 • יהודה ושומרון: כוחות ביטחון המשיכו בפעילות מעצרים נרחבת של חשודים בפעילות טרור. ככמה עשרות פלסטינים נעצרו. גינוי רפה של אבו מאזן לאירועים בעוטף עזה הורד זמן קצר לאחר שפורסם.
 • איראן: ממשיכה בתמיכתה הפומבית בפלסטינים ובפעילות דיפלומטית כדי לעצור את הלחימה ואינה פוסלת התערבות עתידית בלחימה אם התנאים ישתנו.
 • העולם הערבי: מדינות ערב מקיימות פגישות ומגעים עם גורמים שונים במגמה להביא להפסקת אש ולהעברת סיוע לתושבי הרצועה. אלקאעדה קראה למוסלמים לתמוך בחמאס, להשתתף בלחימה, ולפגוע בישראלים ונכסים של ארצות הברית.
 • ארה”ב: נשיא ארצות הברית אמר כי יש לחסל את חמאס אך כיבוש רצועת עזה יהיה טעות. כמו כן העביר מסר חד משמעי לאיראן ולחזבאללה שלא להיכנס למלחמה.
זירת הלחימה
פעילות צה”ל
 • פעילות קרקעית: נמשכת הפעילות לאבטחת יישובי עוטף עזה מפני חדירת חוליות מחבלים.
 • פעילות אווירית: ביממה האחרונה תקף צה”ל כ-250 מטרות צבאיות מרביתן בתוך העיר עזה שבה ריכוז גבוה של מטרות צבאיות, בעיקר תת קרקעיות. בתקיפות הושמדו עשרות מפקדות צבאיות, עמדות תצפית ועמדות שיגור רקטות של חמאס והג’יהאד האסלאמי בפלסטין. כמו כן סוכלו מספר פעילים בכירים ביניהם מפקד המחוז הדרומי בביטחון הלאומי של חמאס.
 • אמצעי תקשורת פלסטיניים מעזה דיווחו, כי ליל 16-15 באוקטובר 2023 היה הקשה ביותר מאז תחילת המלחמה. זאת, בשל עוצמת התקיפות, שנמשכו במשך כל הלילה, ללא הפסקה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 16 באוקטובר 2023).
		תקיפות חיל האוויר ב-15 באוקטובר (אתר דובר צה"ל, 15 באוקטובר 2023)     		תקיפות חיל האוויר ב-15 באוקטובר (אתר דובר צה"ל, 15 באוקטובר 2023)
תקיפות חיל האוויר ב-15 באוקטובר (אתר דובר צה”ל, 15 באוקטובר 2023)
		תקיפת מטרות חמאס ברצועת עזה (אתר צה"ל, 15 באוקטובר 2023)    		תקיפת מטרות חמאס ברצועת עזה (אתר צה"ל, 15 באוקטובר 2023)
תקיפת מטרות חמאס ברצועת עזה (אתר צה”ל, 15 באוקטובר 2023)
תקיפות חיל האוויר בעזה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 15 באוקטובר 2023)    תקיפות חיל האוויר בעזה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 15 באוקטובר 2023)
תקיפות חיל האוויר בעזה (חשבון הטוויטר של QUDSN, 15 באוקטובר 2023)
שיגור רקטות
 • במקביל, נמשך שיגור הרקטות, אם כי ביממה האחרונה ניכרה ירידת מה בתכיפות ובכמות המטחים. רוב השיגורים היו לעבר אשקלון ויישובי עוטף עזה. מיעוטם למרכז ישראל. באשקלון נפגע בית מפגיעה ישירה. לא היו נפגעים בנפש. בבוקר 16 באוקטובר 2023 חודש ירי הרקטות לאחר מספר שעות הפוגה. מטחים שוגרו לעבר אזור עוטף עזה אשדוד ומודיעין.
פגיעה ישירה של רקטה בעזה בבית בשדרות (חשבון הטוויטר של שהאב, 15 באוקטובר 2023)
פגיעה ישירה של רקטה בעזה בבית בשדרות (חשבון הטוויטר של שהאב, 15 באוקטובר 2023)
נפגעים וחטופים
 • עד כה דווח על למעלה מ- 1,300 הרוגים אזרחים וחיילים ו- 3,526 פצועים, צה”ל דיווח למשפחות של 199 חטופים, אזרחים וחיילים, כי הם נמצאים בשטח רצועת עזה.
 • אבראהים אלאמין, הידוע בקרבתו לחסן נצראללה, ציין בנושא סוגיית שחרור השבויים, כי הוצגה לקטר טיוטת הסכם לפיה כל השבויים האזרחים ברצועה, ובהם האזרחים האמריקנים, ישוחררו, ותתאפשר יציאה של זרים משטחי הרצועה ובתמורה להכנסת סיוע רפואי ומוצרי מזון. אלאמין גם ציין שבמסגרת ההסכם ביקשה חמאס להעביר לידיה רשימת שמות האנשים, שלטענת ארה”ב ומדינות אירופה, נמנים עם השבויים ברצועה, ולוודא כי אכן מדובר באזרחים ולא בחיילים. עוד טענה חמאס שלא כל השבויים מצויים בידיה וכי הם מחולקים בין מספר ארגונים וקבוצות צבאיות (אלאח’באר, 16 באוקטובר 2023).
הכרזה על הפסקת אש
 • ב-16 באוקטובר 2023 בשעות הבוקר דווחה סוכנות רויטרס, מפי “מקורות מצרים ביטחוניים”, כי הוסכם בין ארה”ב, ישראל ומצרים על הפסקת אש בדרום רצועת עזה משעה 9:00 בבוקר, במהלך שעות אלה ייפתח מעבר רפיח להכנסת סיוע הומניטארי לרצועה (רויטרס, 16 באוקטובר 2023). בנוסף, תאפשר מצרים לאזרחים זרים לעזוב את הרצועה, בתוכם גם תושבי הרצועה שיש בידם דרכון זר (מעריב, 16 באוקטובר 2023). בעקבות ההכרזה דווח כי המוני בני אדם הגיעו למעבר רפיח (אלערביה, 16 באוקטובר 2023). לעת עתה, ישראל לא הכריזה על הפסקת אש, המעברים סגורים, וכוחות צה”ל ממשיכים בלחימה (עדכון דובר צה”ל, 16 באוקטובר 2023).
 • סלאמה מערוף, ראש לשכת ההסברה הממשלתית ברצועת עזה, דיווח כי טרם התקבל מסר מהצד המצרי על הכוונה לפתוח את מעבר רפיח וכי כל מה שנמסר בכל הנוגע לסוגיה זו “מכוון לתקשורת הישראלית” (אלע’ד, 16 באוקטובר 2023). סאמח שכרי, שר החוץ המצרי, עדכן (נכון לשעה 13:00) כי טרם הושגה הסכמה לפתיחת מעבר רפיח וכי הם פועלים מול כל הגורמים כדי לאפשר פתיחתו בהקדם האפשרי (ערוץ אלע’ד, 16 באוקטובר 2023).
 • עזת אלרשק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, מסר כי השמועות על הפסקת אש למשך כמה שעות או על פתיחת מעבר רפיח אינן נכונות. הוא ביקש מכלי התקשורת להסתמך רק על המקורות הרשמיים של חמאס (ערוץ הטלגרם של חמאס, 16 באוקטובר 2023).
 משאיות סיוע ממתינות באל עריש לפתיחת המעבר.     פלסטינים ממתינים בצדו המצרי של מעבר רפיח (ערוץ אלע'ד, 16 באוקטובר 2023)
מימין: משאיות סיוע ממתינות באל עריש לפתיחת המעבר. משמאל: פלסטינים ממתינים בצדו המצרי של מעבר רפיח (ערוץ אלע’ד, 16 באוקטובר 2023)
ציוד ואמצעי הלחימה שנתפסו
 • צה”ל הציג חומרי שלל שנתפסו בשטח ישראל הכוללים אלפי אמצעי לחימה מגוונים, מסמכים ותעודות, מכשירי סלולר, אמצעי קשר, מצלמות ועוד. בין המסמכים שנמצאו היו פקודות תקיפה מפורטות של יישובי עוטף עזה המעידות על תכנון מתקפת הטרור נגד אזרחים וחיילים. באחת החוברות שנתפסו נמצא פירוט הכוחות שלקחו חלק במתקפת הטרור, פעולות התיאום, שלבי המתקפה ומילות הקוד. בחוברת גם הוראות לטיפול והחזקה של בני ערובה. כמו כן נמצאה על גופת מחבל חמאס תכנית מפורטת של מתקפת טרור נגד קיבוץ עלומים (דובר צה”ל, 15 באוקטובר 2023).
 • כמות אמצעי הלחימה שנמצאה בשטח היא עצומה. בין אמצעי הלחימה אלפי רובי סער ומחסניות, פצצות ומשגרי טילי נ”ט, משגרי RPG , טילים תרמו-בארים שנועדו להצתת אש, מטענים מסוגים שונים, כולל מטענים נגד אדם, נגד טנקים, מוקשים, מוקשי עלוקה, נפצים רימונים ועוד. כמו כן נתפסו אמצעי קשר ואמצעי ראיית לילה. חלק גדול מאמצעי הלחימה הם מתוצרת מקומית והם יוצרו בבתי מלאכה ברחבי הרצועה. חלקם הוברחו לרצועה (דובר צה”ל, 15 באוקטובר 2023). כמויות אמצעי הלחימה מעידות על תכניות חמאס להילחם במשך כמה שבועות בשטח ישראל.
חלק מאמצעי הלחימה שנתפסו (דובר צה"ל, 15 באוקטובר 2023)
חלק מאמצעי הלחימה שנתפסו (דובר צה”ל, 15 באוקטובר 2023)
רצועת עזה
פינוי תושבים מצפון הרצועה
 • ישראל המשיכה לעודד את תושבי צפון הרצועה להיענות לקריאה להתפנות למרכז ודרום הרצועה. בעוד חמאס המשיכה למנוע מהם את עזיבת בתיהם ופעיליה הציבו מחסומי דרכים והחרימו כלי רכב. בשעות אחר הצהרים ( 15 באוקטובר), לאחר שישראל החזירה את אספקת המים לדרום הרצועה, הכריזה ישראל כי חלון ההזדמנויות של תושבי צפון הרצועה נסגר.
 • משרד החוץ המצרי הזהיר מקריאת צה”ל לתושבי עזה לעזוב את בתיהם ולעבור דרומה בטענה שצעד זה הוא הפרה חמורה של החוק הבינלאומי וההומניטרי אשר יחשוף מיליוני אזרחים לסכנות. מצרים ביקשה ממועצת הביטחון של האו”ם לקחת על עצמה את האחריות לעצור את המהלך (אתר משרד החוץ המצרי, 14 באוקטובר 2023).
 • גם משרד החוץ של קטר הודיע על התנגדותה הנחרצת של קטר לניסיונות לגרש בכפייה את הפלסטינים מרצועת עזה והזהיר מהסכנה בביצוע מדיניות ענישה קולקטיבית, הכוללת את הקריאות לפינוי צפון רצועת עזה מתושבים. קטר האיצה בקהילה הבינלאומית להתערב כדי לפתוח מעברים הומניטריים המתירים לארגונים בינ”ל להכניס סיוע רפואי, מזון, ולפנות את האזרחים הפצועים (חשבון הטוויטר של משרד החוץ של קטר , 14 באוקטובר 2023).
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות בראמאללה דיווח (נכון ל- 9:00 בבוקר), כי מאז תחילת המלחמה נהרגו ברצועה 2,750 פלסטינים ונפצעו 9,700 (דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 16 באוקטובר 2023). חאזם קאסם, דובר חמאס, ציין שבתקיפות ישראל ברצועה נהרגו “יותר מ-1,000 ילדים (ערוץ הטלגרם של חמאס, 15 באוקטובר 2023).
 • דובר צה”ל מסר כי בתקיפה מהאוויר נהרג מעתז עיד, מפקד המחוז הדרומי בביטחון הלאומי של חמאס.
 • עזת אלרשק, חבר הלשכה המדינית וראש לשכת ההסברה המרכזית בחמאס, מסר, כי הדיווחים אודות מות אשתו וילדיו של דובר הזרוע הצבאית של חמאס אבו עבידה, אינם נכונים (ערוץ הטלגרם של חמאס, 15 האוקטובר 2023).
המצב ברצועה
 • אונר”א עדכנה, כי כ-400 אלף תושבים שוהים במחסות של הסוכנות ברחבי הרצועה (אתר האו”ם, 15 באוקטובר 2023). משרד האו”ם לתיאום עניינים הומניטריים (OCHA)[2] בעזה דיווח, כי מלאי הדלק בבתי החולים יספיק רק ל-24 השעות הקרובות (חשבון הטוויטר של QUDSN, 16 באוקטובר 2023). יצוין, כי איומים זהים בנדון פורסמו כבר גם ב-12 באוקטובר 2023.
תושבים שוהים בבתי ספר של אונר"א בדיר אלבלח, במרכז הרצועה (ופא, 15 באוקטובר 2023)     תושבים שוהים בבתי ספר של אונר"א בדיר אלבלח, במרכז הרצועה (ופא, 15 באוקטובר 2023)
תושבים שוהים בבתי ספר של אונר”א בדיר אלבלח, במרכז הרצועה (ופא, 15 באוקטובר 2023)
 • בצפון הרצועה נותקה אספקת החשמל ומים ברוב האזורים. בדרום הרצועה ובמרכזה קיימת אספקת מים למשך שעתיים ביום, לצד בארות ומשאבות הפועלות בעזרת גנרטורים או חשמל סולארי. אונר”א דיווחה כי בעקבות המחסור במים שותים תושבי הרצועה מים מזוהמים וכי תחנות אספקת מי השתייה אינן בשימוש.
 • מאזן ע’נים, יו”ר רשות המים, מסר כי מקורות המים שנותרו ברצועה אינן יכולות לספק 15 ליטרים לאדם, אשר מהווים את הכמות המינימלית המומלצת ע”י ארגון הבריאות העולמי כדי לשרוד. כמו כן, הזהיר מפני המשך השיבוש במערכות אספקת המים וקרא לקהילה הבינלאומית לשאת באחריותה ולהגן בדחיפות על צוותים הטכניים של רשות המים, כדי שיוכלו להפעיל את המתקנים ולהבטיח אספקת מים לתושבים (ופא, 15 באוקטובר 2023).
 • הנציב הכללי של אונר”א, פיליפ לזריאני הזהיר כי אונר”א אינה מסוגלת לספק סיוע הומניטרי וכי הם “על סף קריסה”. הוא ציין כי לפחות מיליון בני אדם נאלצו לברוח מבתיהם וכי “נהר של אנשים ממשיך לזרום דרומה” הוא ציין כי אונר”א איבדה 14 אנשי צוות וכי הם עברו לרפיח. הוא דרש העברה מיידית של אספקה חיונית כמו דלק, מים, מזון ותרופות.
סיוע לרצועה
 • נשיא ארה”ב מינה את השגריר לשעבר, דיוויד סאטרפילד, לשליח המיוחד לנושאים הומניטריים במזרח התיכון. נמסר שסאטרפילד יוביל את הדיפלומטיה האמריקנית בכל הנוגע לטיפול במשבר ההומניטרי ברצועת עזה (אתר מחלקת המדינה האמריקנית, 15 באוקטובר 2023).
חמאס
 • מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, העניק ראיון בו התייחס לשורה של נושאים. להלן עיקרי הדברים (ערבי פוסט, 15 באוקטובר 2023):
  • המשך המערכה: הזרוע הצבאית של חמאס לוקחת בחשבון ניהול מערכה ארוכה, והיא יודעת כיצד לנהוג. תנועת חמאס מוכנה להתמודד עם כל אפשרות בהתאם לנסיבות ולתנאים בשטח בין אם הפסקת אש, המשך המערכה או כל אפשרות אחרת שעל הפרק.
  • אפשרות למהלך קרקעי: חמאס לא יכולה להתעמת עם מטוסים וירי ארטילרי מחוץ לגבולות הרצועה, וגם לא עם הארטילריה של ספינות הקרב, אבל חמאס מוכנה לעימות קרקעי, והיא יכולה לנצח כפי שניצחה בשבירת אוגדת עזה. יחד עם זאת ציין, שסביר להניח שישראל לא תיכנס למהלך קרקעי.
  • החטופים הישראלים: אסור לפתוח את הנושא הזה כרגע, כיוון שהוא מאוד מורכב. יש להשיג קודם כל כל הפסקת אש כדי לדעת את מספרם המדויק של השבויים מכיוון, שלדבריו, מדיניות ישראל היא לתקוף “את השבוי ואת חוטפיו”.
  • פתיחת מעבר רפיח: חמאס נמצאת בקשר עם מצרים, בנושא פתיחת מעבר רפיח, הכנסת סיוע, הוצאת מקרים הומניטריים או תושבים זרים, אבל אין התפתחויות בשטח בשום היבט בשל “עיקשותה של ישראל”.
  • ירדן: בתשובה לשאלה על הקשר עם ירדן ועל מגעים ירדניים עם חמאס ציין כי לירדן אין תפקיד באירועים האחרונים ברצועת עזה. הם נמצאים בקשר, עם דרגים נמוכים אולם לא היה קשר בנושא ספציפי הקשור למלחמה ברצועת עזה. הוא הוסיף כי גם לא היה כל קשר בנושא עם הרשות הפלסטינית.
הג’האד האסלאמי בפלסטין
 • בנאום מוקלט שפרסם אבו חמזה, דובר הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, ציין שנוכח המהלומות שהנחיתה “ההתנגדות” על ישראל היא פנתה לניסיונות אבודים ואומללים לגרש את הפלסטינים. לדבריו, תגובת הצעירים, הנשים, הזקנים והילדים הייתה לעמוד איתן על האדמה. עוד ציין, כי גם תקיפות ישראל נגד מסגדים, בתים וילדים תוך הפרת כל המוסכמות הדתיות, המשפטיות וההומניטריות, לא פגעו ברוחם בשום צורה (ערוץ הטלגרם של אבו חמזה, 15 באוקטובר 2023).
הזירה הצפונית
לבנון
 • היממה האחרונה הייתה המתוחה ביותר בגבול לבנון מאז פרוץ המלחמה ברצועת עזה. לאחר שב-15 באוקטובר 2023 בשעות הבוקר, שוגר טיל נ”ט לעבר הישוב שתולה, סמוך לגבול לבנון ונהרג אזרח, בשעה 15:25 דווח, על שיגור טיל נ”ט נוסף לעבר אזור חניתה. הייתה זו הפעם החמישית בה שוגר טיל מאז שעות הבוקר. בכלי התקשורת דווח כי שלושה בני אדם נפצעו, בהם אחד באורח קשה (וואלה, 15 באוקטובר 2023). מאוחר יותר דווח על מותו של חייל צה”ל באירוע (דובר צה”ל, 16 באוקטובר 2023).
 • חזבאללה קיבל אחריות על תקיפת “הבסיס הצבאי חניתה” באמצעות טילי נ”ט מה שגרם, לטענתו, למספר הרוגים ופצועים ולפגיעה בשני טנקי מרכבה ובנגמ”ש. צוין שהתקיפה בוצעה כהמשך התגובה לתקיפת העיתונאים בעלמא אלשעב ותקיפת אזרחים בשבעא (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית של חזבאללה, 15 באוקטובר 2023).
 • בתגובה לירי, תקפו כוחות צה”ל את המרחב ממנו שוגרו טילי הנ”ט. זאת, לאחר שמוקדם יותר הותקפה תשתית צבאית נוספת של חזבאללה (דובר צה”ל, 15 באוקטובר 2023).
 • ב-15 באוקטובר בסביבות 16:30 זוהו תשעה שיגורי רקטות מלבנון לעבר הגליל המערבי. לוחמי ההגנה האווירית יירטו חמישה שיגורים. בתגובה תקף צה”ל בארטילריה את המרחב ממנו בוצע הירי (דובר צה”ל, 15 באוקטובר 2023..
 • דווח, כי רקטה ששוגרה מדרום לבנון לכיוון ישראל נחתה בתוך מפקדת יוניפי”ל באלנאקורה (חשבון הטוויטר אלאח’באר, 15 באוקטובר 2023). מאוחר יותר דיווח יוניפי”ל כי המפקדה שלהם באלנאקורה נפגעה מרקטה, לא היו נפגעים והם פועלים לאמת מהיכן היא שוגרה. בהודעה גם צוין שהם ממשיכים במגעים מול שני הצדדים כדי להפחית את ההסלמה, אך למרבה הצער, ההסלמה הצבאית נמשכת. ביוניפי”ל ציינו שתקיפות נגד אזרחים או עובדים של האו”ם הן הפרה של החוק הבינלאומי ועלולות להיות פשעי מלחמה ( ערוץ הטלגרם של יוניפי”ל, 15 באוקטובר 2023).
 • הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות על שיגור מטח של כעשרים רקטות לעבר שלומי, נהריה וסביבתן. בתגובה “לפשעי הכיבוש בעזה “( ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית של חמאס, 15 באוקטובר 2023).
 • ב-15 באוקטובר 2023 בסביבת 1700  התקבל דיווח על ירי נ”ט נוסף לעבר כוח צה”ל בגבול לבנון. חזבאללה הודיע שלוחמי הארגון תקפו חמישה מוצבי צה”ל בגבול לבנון: דבורנית, יקינטון, ליבנה, מנרה וציפורן באמצעות ירי בכינון ישיר. בתגובה, תקף צה”ל באש ארטילריה את מקורות הירי. בתגובה בוצע ירי נ”ט נוסף לעבר מוצב צה”ל בגבול לבנון (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית של חזבאללה, 15 באוקטובר 2023).
 • בשעה 17:53 הודיע חזבאללה, כי לוחמי הארגון ביצעו ירי לעבר מצלמות ואמצעים טכניים של ישראל בגדר הגבול עם לבנון במטולה והביאו להשבתתם (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית של חזבאללה, 15 באוקטובר 2023). בתגובה, תקפו כוחות צה”ל מהאוויר ומהקרקע במשך שעות הלילה תשתיות צבאיות של חזבאללה בשטח לבנון (דובר צה”ל, 15 באוקטובר 2023).
 • בעקבות האירועים בצפון, הורו משרד הביטחון וצה”ל בשם רשות החירום הלאומית (רח”ל) על הפעלת תכנית לפינוי 28 יישובים בצפון, במרחק עד שני ק”מ מגבול לבנון (דובר צה”ל, 16 באוקטובר 2023).
תגובות
 • נביל קאוק, חבר המועצה המרכזית של חזבאללה, ציין שהתוקפנות הישראלית ברצועת עזה היא “איום על ביטחונה של לבנון”. עוד ציין שכל תוקפנות ישראלית נגד לבנון בכל זמן ומקום תיענה בתגובה קשה ומיידית. לדבריו, נושאות המטוסים והספינות האמריקניות לא מפחידות אותם מלהגן על אנשיהם ועל המולדת. הוא האשים את ארה”ב כאחראית העיקרית לטבח המתמשך בעזה מכיוון שהיא עודדה וחימשה את ישראל. לדבריו, מטרת העברת הכוח הימי האמריקני היא לבודד את רצועת עזה מכל סיוע חיצוני, ולמנוע מ”ההתנגדות” בלבנון לתמוך ולסייע לרצועה (אלעהד, 15 באוקטובר 2023).
 • לדברי חסן פצ’לאללה, חבר סיעת חזבאללה בפרלמנט, ישראל מתמודדת עם התנגדות איתנה בעזה, והעם הפלסטיני ימשיך כשכוחות ההתנגדות לצדו. פצ’לאללה ציין כי הם מוכנים לכל תרחיש אבל הם אינם מעוניינים לחשוף את הצעדים הבאים בהם יינקטו. הוא ציין כי הם דואגים להגן על לבנון וכאשר הם מכוונים טילים לעבר ישראל הם מדווחים בבירור שחזבאללה אחראי לכך. עוד ציין שהמשוואה שכל תוקפנות ישראלית תענה בתגובה, עודנה מתקיימת עבורם (אלמיאדין, 15 באוקטובר 2023).
 • עבדאללה בו חביב, שר החוץ הלבנוני, מסר כי על לבנון מופעלים לחצים שלא לפתוח חזית נוספת. הוא גם ציין שראש ממשלת המעבר נג’יב מיקאתי, ויו”ר הפרלמנט, נביה ברי, מפעילים לחצים על ישראל לעצור את ההסלמה ברצועה (אלנשרה, 16 באוקטובר 2023).
 • “מקורות פוליטיים” מסרו כי ממשלת לבנון מקיימת מגעים על בסיס יומי עם בכירים אמריקנים ואירופאים שקוראים להפעיל לחץ על חזבאללה שלא להצטרף למלחמה. עוד נמסר כי נג’יב מיקאתי, מעביר את המסר לארגון מבלי לקבל מענה (אלאח’באר, 16 באוקטובר 2023).
 • מנגד, נשמעו בלבנון גם קולות המתנגדים לפעילות חזבאללה. כך למשל, פאדי כרם, חבר פרלמנט מטעם “הכוחות הלבנוניים” (נוצרים), אמר כי איחוד הזירות הינו למעשה ביטול הריבונות וערכי העצמאות של עיראק, סוריה ולבנון. לטענתו, חזבאללה שומר על עצמו, סביבתו והמקום בו הוא חי מבחינה גאוגרפית, אך לא על לבנון. אם חזבאללה ייכנס למלחמה, לא ניתן לדעת מה יקרה ללבנון ואם גם איראן תתערב, מה תהיה עמדתה של רוסיה (MTV, 16 באוקטובר 2023). פרופ’ מארון ח’אטר (Prof. Maroun Khater), חוקר לבנוני לענייני כספים וכלכלה, ציין כי לבנון, העוברת קריסה כלכלית, לא תהיה מסוגלת לשאת מלחמה כלשהי (Lebanon Debate, 16 באוקטובר 2023).
נוכחות פעילים צבאיים של חמאס בלבנון
 • באלשרק אלאוסט התפרסמה כתבה, בעקבות ירי הרקטות של הזרוע הצבאית של חמאס, העוסקת בנוכחות פעילי הזרוע הצבאית של חמאס בלבנון. צוין כי בכירים בחמאס אינם ששים לדבר על הנושא כמו גם על מספר הפעילים ומטרותיהם. לדברי הכתבה, עיקר כוח חמאס מתרכז במחנות הפליטים ברג’ אלשמאלי ואלבץ באזור צור, במחנה ברג’ אלבראג’נה בבירות, כמו כן קיימת נוכחות גדלה והולכת במחנה הפליטים עין אלחלוה. “מקור פלסטיני יודע דבר” מסר כי אין מחנות מוכרזים של הזרוע הצבאית ונוכחותם ברוב המחנות סודית.
 • ראפת מרה, האחראי על פעילות הציבורית של חמאס, אמר, כי הפליטים הפלסטינים, מממשים מלבנון את זכותם הטבעית להתעמת עם ישראל. בנוגע לשאלה האם פעולות חמאס משטח לבנון תגברנה, והאם תהיה התקפה רחבת היקף של ציר ההתנגדות מדרום לבנון, ציין כי עתיד הפעולות קשור למצב ברצועת בעזה ולתוצאות המאמצים לעצור את התוקפנות.
 • החוקר הפלסטיני השאם דבסי אמר כי ל”גדודי אלקסאם” אין בסיסים מחוץ למחנות הפליטים בשטח לבנון, והם נמצאים במקומות בהם נוכחת תנועת חמאס, בכל מחנות הפליטים הפלסטיניים. לדבריו חמאס אינה יכולה, מבחינה לוגיסטית, לשלוח חוליית מחבלים לחצות את הגבול ולבצע פעולות בשטח ישראל ללא סיוע של חזבאללה. הוא גם שלל אפשרות שחמאס יכולה לפתוח את חזית דרום לבנון מול ישראל. לדבריו, מאז שאזור דרום לבנון נסגר על ידי צבא לבנון וחזבאללה, הפלסטינים בלבנון לא פעלו במנותק מהקשר שלהם עם חזבאללה, סוריה או הצבא, ולכן, לא משנה מה כוחה של תנועת חמאס בתוך המחנות, לא ניתן לתרגם זאת ליכולת לפתוח חזית צבאית מדרום לבנון במנותק מהחלטת חזבאללה. הפרשן הפוליטי הלבנוני קאסם קציר ציין שההתפתחויות בעזה גרמו לכל כוחות ההתנגדות לספק תמיכה בשטח. לדבריו, עד כה הפעולות מוגבלות, אך אם יחמיר המצב בעזה, חזית דרום לבנון עשויה להיפתח (אלשרק אלאוסט, 15 באוקטובר 2023).
מיליציות פרו איראניות בלבנון
 • התקבלו דיווחים לפיהם פעילי גדודי סיד אלשהדאא’ וגדודי האימאם עלי, מיליציות עיראקיות פרו-איראניות, נפרסו חמושות בדרום לבנון (חשבון הטוויטר @nourabohsn, 15 באוקטובר 2023). כמו כן פורסמה תמונתו של אלחאג’ אבו אלאא’ אלולאא’י, מזכ”ל גדודי סיד אלשהדאא’, עומד בקרבת גבול ישראל ללבנון (ערוץהטלגרם של גדודי סיד אלשהדאא’, 15 באוקטובר 2023).
מזכ"ל גדודי סיד אלשהדאא' בקרבת גבול ישראל ללבנון 
(ערוץ הטלגרם של גדודי סיד אלשהדאא', 15 באוקטובר 2023)
מזכ”ל גדודי סיד אלשהדאא’ בקרבת גבול ישראל ללבנון
(ערוץ הטלגרם של גדודי סיד אלשהדאא’, 15 באוקטובר 2023)
סוריה
 • כיממה לאחר שהותקף שדה התעופה הבינלאומי בחלב, הודיעה סוריה, כי החל מ- 16 באוקטובר 2023 בשעה 08:00 בבוקר חודשה תנועת המטוסים בשדה התעופה, לאחר שתוקנו הנזקים שנגרמו (חשבון הטוויטר של משרד התחבורה של סוריה, 15 באוקטובר 2023).
 • ערוץ האופוזיציה הסורי, סוריא טיוי, דיווח כי כלי טיס בלתי מאוישים מסוג אבאביל 2 הועברו לפוג’ אלג’ולאן של חזבאללה באזור קוניטרה (סוריא טיוי, 12 באוקטובר 2023).
יהודה, שומרון והרשות פלסטינית
אירועים
 • כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ביהודה ושומרון במהלכה עצרו ארבעים פעילי טרור מהם עשרים פעילי חמאס. במהלך פעילותם הוחרמו אמצעי לחימה רבים. מאז תחילת המלחמה נעצרו 360 מבוקשים מהם 210 פעילי חמאס (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 16 באוקטובר 2023). מועדון האסיר הפלסטיני מסר כי מאז תחילת המלחמה נעצרו כ-540 פלסטינים ביהודה, שומרון ומזרח ירושלים (אלערבי אלג’דיד, 16 באוקטובר 2023).
אמצעי לחימה שהוחרמו במהלך פעילות כוחות הביטחון 
(חשבון הטוויטר של דובר צה"ל, 16 באוקטובר 2023)
אמצעי לחימה שהוחרמו במהלך פעילות כוחות הביטחון
(חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 16 באוקטובר 2023)
 • משרד הבריאות ברשות דיווח על שלושה הרוגים ביהודה ושומרון בעימותים. במהלך פעילות הכוחות במחנה הפליטים עקבת ג’בר (סמוך ליריחו) נהרג פלסטיני נוסף. (ערוץ הטלגרם של משרד הבריאות ברשות, 15 ו-16 באוקטובר 2023). משרד הבריאות ברשות דיווח כי מאז תחילת המלחמה ברצועה נהרגו ביהודה ושומרון 58 פלסטינים ונפצעו 1,250 (ערוץ הטלגרם של משרד הבריאות ברשות, 15 ו-16 באוקטובר 2023).
הרשות הפלסטינית
 • בשיחה טלפונית שנערכה בין אבו מאזן, יו”ר הרשות הפלסטינית ונשיא ונצואלה, ניקולאס מדורו, הדגיש אבו מאזן כי “המדיניות והמעשים של חמאס אינם מייצגים את העם הפלסטיני וכי אש”ף הוא הגוף היחיד שמייצג את העם הפלסטיני. זמן קצר לאחר שהשיחה בין השניים פורסמה בסוכנות ופא, פורסם תיקון לנוסח השיחה לפיו אבו מאזן אמר למדורו כי “המדיניות וההחלטות של אש”ף הן היחידות שמייצגות את העם הפלסטיני, שכן, הוא הגוף היחידי שמייצג את העם הפלסטיני ולא אף גוף אחר”. זאת, במקום הפרסום הקודם לפיו אבו מאזן גינה את חמאס (ופא, 16 באוקטובר 2023).
 • מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, אמר בפתח ישיבת הממשלה השבועית, כי ישיבה זו תוקדש למלחמה בעזה. הוא קרא להפסיק את התקיפות הישראליות ברצועה והדגיש, כי לפלסטינים זכות להגן על עצמם. הוא הזהיר מפני עקירת תושבים ו”נכבה חדשה” בעקבות קריאת צה”ל לתושבים להתפנות לדרום הרצועה. לדבריו, שרת הבריאות ממשיכה במאמציה מול גורמים בינלאומיים להכנסת סיוע רפואי לעזה (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 16 באוקטובר 2023).
 • מי אלכילה, שרת הבריאות ברשות, נפגשה עם איהאב סלימאן, נציג מצרים ברשות עדכנה אותו אודות המצב ברצועה ואודות מאמציה להכנסת סיוע רפואי (דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 15 באוקטובר 2023).
איראן
 • באיראן נמשכה הפעילות הדיפלומטית:
  • נשיא איראן, אבראהים ראיסי, שוחח בטלפון עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון. בשיחה ציין, כי אם “פשעי ישראל” לא ייפסקו, המצב עלול להסתבך והמערכה עלולה להתרחב (אירנ”א, 15 באוקטובר 2023).
  • חסין-אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, נועד עם אמיר קטר, שיח’ תמים בן-חמד אאל ת’אני. הוא הודה לקטר על תמיכתה בפלסטינים וציין, כי יש צורך לשים קץ ל”פשעי המלחמה” של ישראל ו”למצור” על רצועת עזה (תסנים, 15 באוקטובר 2023).
  • שגריר איראן בעיראק, מחמד כאט’ם אל-י צאדק, נפגש עם שגריר פלסטין בבגדאד. השגריר האיראני הדגיש את תמיכת איראן בעם הפלסטיני (אירנ”א, 15 באוקטובר 2023).
  • עלי-אכבר ולאיתי, יועצו של מנהיג איראן, נועד עם נציג חמאס בטהראן, ח’אלד קדומי. ולאיתי ציין, כי המהירות בה בוצעה פעולת חמאס ראויה להערכה רבה וכי איראן ניצבת לצד העם הפלסטיני ותמשיך לתמוך בו. הוא הוסיף, כי על חמאס להמשיך להתקדם בכל הכוח וכי העולם המוסלמי מאוחד בתמיכתו בפלסטינים, ישראל גוססת והעם הפלסטיני ינצח. קדומי הודה לולאיתי על תמיכת איראן בפלסטינים ואמר, כי הפלסטינים הוכיחו שהניצחון יושג ושירושלים תשוחרר (תסנים, 16 באוקטובר 2023).
 • מפקד משמרות המהפכה, חסין סלאמי, אמר, כי “מבול אלאקצא” הוא השלב הראשון בקריסתו של “המשטר הציוני”. הוא הדגיש, כי חמאס לבדו, ללא הסתמכות על אף כוח אחר, הסב לציונים תבוסה גדולה (תסנים, 16 באוקטובר 2023).
 • משלחת איראן לאו”ם העבירה מסר, דרך סוכנות הידיעות רויטרס, כי הכוחות המזוינים האיראנים לא יתערבו במלחמה בישראל, בתנאי שהיא “לא תתקוף את איראן, האינטרסים שלה ואת אזרחיה”. עוד נאמר במסר, כי “חזית ההתנגדות” יכולה להגן על עצמה (רויטרס, 15 באוקטובר 2023).
 • יחד עם זאת, בריאיון שהעניק עבדאללהיאן הוא שב והזהיר, כי אם המאמצים להפסקת התקיפות הישראליות בעזה לא יצליחו, האפשרות להתרחבות חזיתות המלחמה גדלה בכל שעה. לדבריו, איראן הודיעה לישראל שאם “פשעיה” לא ייפסקו, מחר יהיה מאוחר מדי. הוא גם ציין כי “איראן אינה יכולה להישאר צופה מהצד במצב כזה”. עבדאללהיאן, גם ציין, כי חזבאללה הגדיר את הקווים האדומים שלו וינקוט בצעדים הנחוצים אם יידרש לכך. לדבריו, אם היקף המלחמה יתרחב, גם ארצות הברית תספוג אבדות כבדות ( אלג’זירה 15 באוקטובר 2023).
 • הפרשן האיראני השמרני ובכיר משמרות המהפכה לשעבר, חסין כנעאני-מקדם (Hossein Kanaani Moghddam), אמר בריאיון, כי ההאשמות בנוגע למעורבות איראן במתקפת חמאס הועלו כדי להרתיע אותה מלסייע לבעלות בריתה הפלסטיניות בזמן מכריע זה. הוא ציין, כי איראן הצהירה באופן חד-משמעי על תמיכתה בכל הצדדים הנלחמים נגד ישראל והיא מקיימת קשר ותיאום עם בעלות בריתה ב”ציר ההתנגדות”, אך נמנעת מלהתערב בלחימה, משום שהפלסטינים מסוגלים להשיג ניצחון בעצמם. הוא הוסיף, כי “ההתנגדות” מוכנה להגיב ל”פשעי הכיבוש נגד הפלסטינים”, אך לא תיכנס לקרב עד שתשקול היטב את כל ההיבטים ותהיה בטוחה ביכולתה להשיג ניצחון מכריע וסופי. בנוגע להתערבות ישירה מצד איראן בלחימה אמר הפרשן האיראני, כי איראן אינה מנהלת בשלב זה עימות ישיר עם ישראל, אך אם ישראל תחצה את הקווים האדומים של טהראן, בהם “רצח עם” נגד העם הפלסטיני, פעולות עוינות נגד חזבאללה בלבנון או סוריה או הרחבת היקף הסכסוך באזור, עמדת איראן עשויה להשתנות (אלג’זירה ,15 באוקטובר 2023).
 • דובר משרד החוץ האיראני, נאצר כנעאני, אמר במסיבת העיתונאים השבועית שלו, כי איראן פועלת בזירה המדינית והבינלאומית כדי להגן על העם הפלסטיני בעזה וכי העדיפות העליונה היא לשים קץ להרג הפלסטינים בעזה ולמצור עליה. הוא הוסיף, כי המשך “פשעי המלחמה” מצד ישראל עלול להוציא את המצב באזור מכלל שליטה וכי במקרה של המשך “המדיניות הלא-אנושית” מצד ישראל, כל האפשרויות פתוחות. עוד אמר כנעאני, כי הטענה למעורבות צבאית איראנית בעזה הינה חסרת בסיס. לדבריו, כל מי שתומך בישראל וב”פשעיה הנוכחיים”, נושא באותה מידה של אחריות בינלאומית וצריך לתת דין וחשבון על תמיכתו בה (פארס, 16 באוקטובר 2023(.
העולם הערבי
מצרים
 • עבד אלפתאח אלסיסי, נשיא מצרים, כינס ישיבה של המועצה לביטחון לאומי בה דנו בהתפתחויות במצב האזורי, ובמיוחד בהסלמה הצבאית ברצועת עזה. דווח שבמהלך הישיבה התקבלו מספר החלטות ובהן המשך התיאום עם השותפים הבינלאומיים והאזוריים כדי להפחית את ההסלמה וכדי להפסיק לפגוע באזרחים, הגברת התקשורת עם ארגוני סיוע והגברת המאמצים להרגעת המצב. בישיבה גם הודגש שהביטחון הלאומי של מצרים הוא קו אדום שהם לא יתפשרו עליו. מצרים קראה לקיים ועידות פסגה אזורית ובינלאומית בשטחה לדיון בהתפתחויות (דף הפייסבוק של דובר הנשיאות המצרית, 15 באוקטובר 2023).
 • נשיא מצרים נועד עם אנתוני בלינקן, מזכיר מחלקת המדינה של ארה”ב,. בפגישה ציין אלסיסי, כי תגובת ישראל למתקפת חמאס חרגה מטענה להגנה עצמית והפכה להיות “עונש קולקטיבי” (רשת אלקאהרה, 15 באוקטובר 2023).
ירדן
 • אימן אלצפדי, שר החוץ, ציין שהכנסת סיוע הומניטרי לעזה הוא עניין הכרחי שיכול למנוע מקרי מוות והרס. לדבריו במהלך ביקורם באירופה ינסו הוא ועבדאללה השני מלך ירדן להביא להפסקת אש. עוד ציין כי הם לא יאפשרו תרחיש של גירוש פלסטינים מאדמתם וכי זהו מבחינתם “קו אדום” שכן, לדבריו, הפלסטיני הוא לא פחות אנושי מהישראלי, ועל העולם להבין זאת (אלג’זירה, 15 באוקטובר 2023).
 • שר אלצפדי, הדגיש בפגישה משותפת שקיים עם שרי החוץ של מאע”מ, עומאן ועיראק כי יש לשים קץ “לאסון ההומניטרי ברצועה” וכי מניעת סיוע היא פשע מלחמה והפרה של החוק הבינלאומי. עוד י הדגיש, כי על הקהילה הבינלאומית לגנות הרג אזרחים משני הצדדים. הוא קרא לעצור את ההסלמה ברצועה ולפעול לחידוש משא ומתן לשלום על בסיס פתרון שתי המדינות (אלממלכה, 14 באוקטובר 2023).
 • בהודעה שפרסם אלצפדי ציין שהמלחמה מובילה לאסון הומניטרי ומהווה “ענישה קולקטיבית של למעלה משני מיליון פלסטינים”. לדבריו, כישלון הקהילה הבינלאומית לעצור את המלחמה מבטא את כישלון יישום החוק הבינלאומי שנועד להגן על ערכים אנושיים משותפים ועל אזרחים חפים מפשע. אלצפדי ציין שעל הקהילה הבינלאומית להתייחס למלחמה ברצועה לפי קריטריון אחיד :לגנות הרג תושבים פלסטינים כפי שהיא גינתה הרג אזרחים ישראלים, שכן קורבנות אזרחים הם קורבנות ללא קשר לזהות או לאום. הוא הביע את התנגדותו לעקירת תושבים פלסטינים מבתיהם, והזהיר כי הניסיון של ישראל לכפות זאת “יוביל את האזור לעבר תהום שתעמיק ותרחיב את הסכסוך (חשבון הטוויטר של משרד החוץ הירדני, 14 באוקטובר 2023).
סעודיה
 • משרד החוץ הסעודי פרסם הודעת גינוי לתקיפות ישראל בעזה וטען כי יש להסיר את “המצור” מעל הרצועה. סעודיה קראה לקהילה הבינלאומית לספק צרכים רפואיים לתושבים בציינה שמניעת הצרכים הבסיסיים מתושבי הרצועה הם הפרה של החוק הבינלאומי ותגרום להחרפת המשבר (חשבון הטוויטר של משרד החוץ הסעודי, 14 באוקטובר 2023).
 • מקורות שהוגדרו כ”יודעי דבר בסעודיה” מסרו כי בעקבות ההסלמה, שקלו הסעודים מחדש את סדרי העדיפויות שלהם במדיניות החוץ. בכתבה הוזכר, כראייה לכך, שיחת טלפון שהתקיימה השבוע בין יורש העצר הסעודי, לבין נשיא איראן, רא’יסי, שהייתה שיחה ראשונה שהתקיימה אי פעם בין השניים (רויטרס, 13 באוקטובר 2023).
קטר
 • מחמד בן עבד אלרחמן, ראש הממשלה ושר החוץ הקטרי, קיים שיחות טלפון נפרדות עם מספר שרי חוץ ביניהם שר החוץ המצרי, הירדני, הסעודי והעומאני, ודן עימם בהתפתחויות האחרונות ובדרכים לסיים את ההסלמה הנוכחית. בארבע השיחות אלרחמן הדגיש כי עמדתה של קטר “נחרצת” בנוגע לגינוי של כל פגיעה באזרחים ולגינוי של “ענישה קולקטיבית”. הוא הדגיש את הצורך לפתוח מסדרונות הומניטריים והזהיר מפני “הניסיונות לעקור בכפייה את העם הפלסטיני” (סוכנות הידיעות הקטרית, 16 באוקטובר 2023).
עיראק
 • מזכ״ל מיליציית אלנג׳באא׳ הפרו-איראנית, אכרם כעבי, שוחח עם אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, ואמר לו כי הוא ואנשיו עומדים לרשותו כולל אמצעי הלחימה שברשותם וכי הם ומוכנים להתנדב לצאת לעזה, כולל גם [מחבלים] מתאבדים. הניה הודה לו ולמיליוני עיראקים שהפגינו בשישי האחרון בתמיכה בחמאס ״והעבירו מסר לאויב כי עזה לא תישאר לבד״ (אתר האינטרנט של מיליציית אלנג’באא’, 16 באוקטובר 2023).
מדינות המערב
ארה”ב
 • אנתוני בלינקן, מזכיר מחלקת המדינה של ארה”ב, המשיך בסיורו במזרח התיכון ונועד עם אמיר קטר, תמים בן חמד וגורמי ממשל נוספים ועם יורש העצר הסעודי, מחמד בן סלמאן, לדיון בהתפתחויות ברצועת עזה, בדרכים לעצור את הלחימה ובפעילות ההומניטארית, כולל שחרור השבויים (סוכנות הידיעות הקטרית, 14 באוקטובר, סוכנות הידיעות הסעודית ספא, 15 באוקטובר 2023 ) . בהקשר זה נמסר שבלינקן נתקל בהתנגדות קשה מצד נשיא מצרים ויורש העצר הסעודי, כשפנה אליהם לאמץ את השקפת ארה”ב בנוגע לסכסוך בין חמאס לישראל וכי המאמצים לשכנע את סעודיה לגנות את חמאס נכשלו עד כה (וושינגטון פוסט דיווח ב-16 באוקטובר 2023).
 • נשיא ארה”ב, ג’ו ביידן, העניק ראיון לרשת CBS בו התייחס להסלמה הנוכחית. ביידן שב והדגיש את תמיכת ארה”ב בישראל בציינו, כי יש לחסל את חמאס, לצד הליכה לפתרון שתי המדינות. בתשובה לשאלה האם חיילים אמריקנים ישתתפו במלחמה ציין כי הדבר לא נחוץ מכיוון שהוא מאמין בכוחות הישראליים. אולם, ארה”ב תספק לישראל כל מה שתצטרך. לגבי כיבוש עזה ציין כי תהיה זו טעות. באשר לחזית הצפונית, הוא העביר מסר חד משמעי לאיראן ולחזבאללה שלא להיכנס למלחמה (CBS, 15 באוקטובר 2023).
האו”ם
 • מזכ”ל האו”ם, אנטוניו גוטרש, קרא לחמאס לשחרר בני ערובה ללא תנאים. במקביל, קרא לישראל לאפשר גישה מהירה לסיוע הומניטרי לרצועת עזה. הוא ציין ששני הנושאים הללו עומדים בפני עצמם ולא אמורים להפוך לקלפי מיקוח (רויטרס, 16 באוקטובר 2023).
הג’האד העולמי
אלקאעדה קראה לפגוע ביהודים ובבסיסי ארצות הברית
 • הנהגת אלקאעדה פרסמה הודעה, בה קראה למוסלמים ברחבי העולם להשתתף בלחימה בעזה, לסייע כספית ולתמוך מוראלית למען “שחרורה המלא של פלסטין”. בהודעה צוין שמדובר בשעה היסטורית, לאחר שהתברר ש”האויב הישראלי הוא נמר של נייר והוא קורס מבחינה מודיעינית, צבאית, ביטחונית וכלכלית”. אלקאעדה הכריז על “מלחמה פתוחה” נגד כל מה שהוא צלבני (המערב הנוצרי), ציוני וישראלי. בהודעה גם הושמעה קריאה למוסלמים במדינות הגובלות בישראל לפרוץ את הגבולות ולשבטי סיני לפרוץ את המצור על עזה. כמו-כן, הושמעה קריאה לפגוע בישראלים במאע”מ, מרוקו, סעודיה ובחריין, ולפגוע בבסיסי צבא, שדות תעופה ושגרירויות של ארה”ב במדינות מוסלמיות. קריאה נוספת היא להחרים מוצרי מערביים בכלל ומוצרי חברות בבעלות יהודית בפרט (טלגרם, 14 באוקטובר 2023).
נוסח הודעת אלקאעדה (טלגרם, 14 באוקטובר 2023)
נוסח הודעת אלקאעדה (טלגרם, 14 באוקטובר 2023)
שלוחת אלקאעדה במגרב ובסאחל קוראת להמשך “ג’האד”
 • שלוחת אלקאעדה במדינות המגרב וג’מאעת נצרת אלאסלאם ואלמסלמין (קבוצת הסיוע לאסלאם ולמוסלמים), שלוחת אלקאעדה באזור הסאחל, פרסמו הודעה משותפת בה שיבחו את “לוחמי הג’האד”, ובראשם הזרוע הצבאית של חמאס, על מתקפת הטרור בעוטף עזה וקראו להם להמשיך ב”ג’האד”. עוד צוין בהודעה כי אלקאעדה משתדלים להשיג יכולת להגיע ולשחרר את ירושלים. ההודעה קוראת לפלסטינים ביהודה ושומרון לפעול (טלגרם, 13 באוקטובר 2023).

נוסח ההודעה המשותפת(טלגרם, 13 באוקטובר 2023)
נוסח ההודעה המשותפת(טלגרם, 13 באוקטובר 2023)
אלקאעדה בחצי האי ערב מצטרף לקריאות ל”ג’האד”
 • שלוחת אלקאעדה בחצי האי ערב, הפועלת מתימן, פרסמה הודעה בה צוין כי הם משבחים את חמאס על פעולתם וקוראים ל”לוחמי הג’האד” הפלסטינים להמשיך בדרך זו. עוד צוין שעל המוסלמים במצרים, ירדן, סוריה ולבנון, המדינות הגובלות עם ישראל, מוטלת האחריות לסייע לפלסטינים. הסיוע יכול להיות בלוחמים, כסף, מזון ציוד ותמיכה מוראלית (טלגרם, 14 באוקטובר 2023).
החלק הפותח של הודעת שלוחת הארגון בתימן (טלגרם, 14 באוקטובר 2023)
החלק הפותח של הודעת שלוחת הארגון בתימן (טלגרם, 14 באוקטובר 2023)
ארגון אלשבאב, המזוהה עם אלאקאעדה, ערך עצרת למען עזה
 • ב-14 באוקטובר 2023 ערך ארגון אלשבאב, המזוהה עם אלקאעדה, בסומליה עצרת תמיכה בחמאס ובפלסטינים ברצועת עזה. בעצרת הושמעו קריאות לשחרור אלאקצא וירושלים ל”דם תחת דם, הרס תחת הרס, הגירה כפויה תחת הגירה כפויה” וצוין שהמלחמה נגד עזה היא מלחמה נגד האסלאם. בין משתתפי העצרת נראו ילדים שעטו סרטי מצח עליהם נכתב ” אלאקצא’ אנחנו באים”, וכרזות שבהן נראה מסגד אלאקצא כשמעליו מונף דגל אלקאעדה (סוכנות שהאדה, 14 באוקטובר 2023).
 ילדים על מצחם סרט עליו נכתב "אלאקצא' אנחנו באים"     כרזה שבהן נראה מסגד אלאקצא כשמעליו מונף דגל אלקאעדה (סוכנות שהאדה, 14 באוקטובר 2023)
מימין: ילדים על מצחם סרט עליו נכתב “אלאקצא’ אנחנו באים”. משמאל: כרזה שבהן נראה מסגד אלאקצא כשמעליו מונף דגל אלקאעדה (סוכנות שהאדה, 14 באוקטובר 2023)
הכתובות "ירושלים לא תיוהד" (סוכנות שהאדה, 14 באוקטובר 2023)     הכתובות "ירושלים לא תיוהד" (סוכנות שהאדה, 14 באוקטובר 2023)
הכתובות “ירושלים לא תיוהד” (סוכנות שהאדה, 14 באוקטובר 2023)

[1] לקבלת עדכון יומי של מרכז המידע, ופרסומים נוספים, באופן שוטף ומיידי ישירות למייל יש להירשם בדף הבית של אתר מרכז המידע במקום המיועד לכך. https://www.terrorism-info.org.il/he/.
[2] המשרד הוקם בשנת 1991 בהחלטת העצרת הכללית של האו"ם. הגוף נועד לחזק ולרכז את תגובת האו"ם במצבי חירום ואסונות טבע. משרדי הארגון פזורים בכל היבשות בעולם. השלוחה הפלסטינית הוקמה בשנת 2002 מרכזה נמצא בירושלים ויש לה משרדים בעזה, ראמאללה, חברון ושכם.