מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-10 בדצמבר 2023, 13:00)

אמצעי הלחימה שאותרו בבובת דובי.

אמצעי הלחימה שאותרו בבובת דובי.

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 8 בדצמבר 2023)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 8 בדצמבר 2023)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל בג'באליא (דובר צה"ל, 9 בדצמבר 2023)

שיגורים מהאזור אליו פונתה האוכלוסייה (דובר צה

שיגורים מהאזור אליו פונתה האוכלוסייה (דובר צה"ל בערבית, 8 בדצמבר 2023).

תושבים מחכים בתור לחלוקת מזון במרכז אונר

תושבים מחכים בתור לחלוקת מזון במרכז אונר"א (חשבון X של שהאב, 9 בדצמבר 2023)

הצלב האדום מעביר סיוע רפואי לבית החולים נאצר בח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 9 בדצמבר 2023)

הצלב האדום מעביר סיוע רפואי לבית החולים נאצר בח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 9 בדצמבר 2023)

תהלוכה בטולכרם (חשבון X של QUDSN, 8 בדצמבר 2023)

תהלוכה בטולכרם (חשבון X של QUDSN, 8 בדצמבר 2023)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • גזרת הלחימה: נמשכה הלחימה בצפון ובדרום רצועת עזה. כוחות משולבים של צה”ל המשיכו להעמיק את נוכחותם בשטח. הכוחות תקפו מאות יעדי טרור של חמאס. כלי התקשורת בשטח דיווחו על קרבות עזים, עשרות רבות מתושבי הרצועה נכנעו. גורמים בחמאס ציינו כי ידם על העליונה וכי יש להם הצלחות מול כוחות צה”ל וביכולתם להחזיק מעמד חודשים רבים.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,200 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 425 חיילים וקצינים. 138 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה, מהם 17 ילדים ונשים. 113 הוחזרו לישראל.
 • סוגיית החטופים: ניסיון שחרור חטופים על ידי צה”ל נכשל (החטוף לא היה במקום) ושני לוחמים נפצעו. הזרוע הצבאית של חמאס, הודיעה כי סיכלה ניסיון לחלץ את אחד השבויים. גורמי חמאס הדגישו את הכישלון וציינו, כי שחרור חטופים יתבצע רק באמצעות משא ומתן.
 • רצועת עזה: המצב ברצועה ממשיך להתדרדר. דובר משרד הבריאות של חמאס דיווח על קריסת מערכת הבריאות וציין כי התפוסה בבתי החולים עומדת על 260%.
 • גזרה צפונית: חזבאללה המשיך לבצע תקיפות נגד מוצבים וכוחות צה”ל. צה”ל הגיב בירי ארטילרי ובתקיפות מהאוויר. דווח, כי מתגברת הביקורת מצד בכירים בחזבאללה נגד כוח אלרצ’ואן שעל גבול ישראל, ותיפקודו במהלך המלחמה. צוין, כי חזבאללה בוחן הקמת ועדת חקירה לחשיפת הכשלים והסיבות לכך וכי הארגון יבוא חשבון עם מפקד היחידה עוד לפני תום המלחמה. מסוריה שוגרו שתי רקטות. כמו כן סוכלה חוליה של פעילי חזבאללה סמוך לקוניטרה על גבול ישראל.
 • יהודה ושומרון: נמשכה פעיות הסיכול והמנע. בוצע ירי לעבר כוח צה”ל ששהה בעמדה סמוך ליעבד, מערבית לג’נין. ברחבי יהודה ושומרון התקיימו הפגנות תמיכה ברצועת עזה. כמו כן הוכרז על שביתה כללית. אבו מאזן אמר כי הוא מוכן להעביר ברשות הפלסטינית רפורמות ולקיים בחירות לנשיאות ולפרלמנט שיכללו את חמאס.
 • מילציות פרו איראניות: בעיראק בוצעה תקיפה נגד שגרירות ארה”ב בבגדאד. החות’ים הכריזו כי ימנעו באופן מוחלט מעבר ספינות ישראליות וספינות המפליגות לכיוון לישראל.
 • הזירה הבינערבית: ראשי ועידת השרים, אשר הוקמה במהלך הפסגה הערבית-אסלאמית, ערכו סיור בארה”ב ובקנדה ונפגשו עם גורמי ממשל בכירים.
 • מועצת הביטחון של האו”ם: דנה בהצעת החלטה לקרוא להפסקת אש הומניטארית מיידית ברצועת עזה. ההחלטה נפלה בשל וטו של ארה”ב שטענה כי בהצעת ההחלטה לא הוזכר גינוי לטבח ב-7 באוקטובר שביצעה חמאס ולא האלימות המינית שהפעילו אנשיה, וכי לא נכלל בה סעיף הקורא לצלב האדום לספק טיפול רפואי לחטופים. הפלסטינים וגורמים נוספים התומכים בהם גינו את החלטת ארה”ב.
זירת הלחימה
 • צה”ל המשיך להעמיק את פעילותו במרכזי הכובד של חמאס בדרום ובצפון הרצועה. למעלה משלוש אוגדות נלחמות ברצועת עזה. במהלך ימים אלה הותקפו מעל 700 יעדי טרור מהאוויר, מהים ומהיבשה (דובר צה”ל, 10-7 בדצמבר 2023).
 • פעילות קרקעית: הפעילות בוצעה במקביל במספר מוקדים. בצפון ובדרום הרצועה. הלוחמים חיסלו מחבלים, פעלו לאיתור וחשיפת פירי מנהרות רבים, השמידו תשתיות טרור ואיתרו מצבורים של אמצעי לחימה. במהלך הפעילות אותרו בבית ספר של אונר”א אמצעי לחימה שהוסוו בתוך כיתות לימוד, חלקם הוחבאו בשקיות של אונר”א (דובר צה”ל, 9 בדצמבר 2023).
 אמצעי הלחימה שאותרו בבובת דובי.     אמצעי 
 הלחימה שאותרו בשקית של אונר"א (דובר צה"ל, 9 בדצמבר 2023)
מימין: אמצעי הלחימה שאותרו בבובת דובי. משמאל: אמצעי הלחימה שאותרו בשקית של אונר”א (דובר צה”ל, 9 בדצמבר 2023)
פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 8 בדצמבר 2023)    פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 8 בדצמבר 2023)
פעילות כוחות צה”ל (דובר צה”ל, 8 בדצמבר 2023)
 • בין מוקדי הפעילות יצוינו :
  • ח’אן יונס: כוחות צה”ל המשיכו להילחם באזור הנחשב למעוז עיקרי של חמאס. לוחמי האוגדה הפועלת במרחב חיסלו עשרות מחבלים, פעלו לאיתור והשמדת פירים והכווינו תקיפות מדויקות מהקרקע ומהאוויר (דובר צה”ל, 8 בדצמבר 2023).
  • מחנה הפליטים ג’באליא: על בסיס מידע שקיבלו הלוחמים על הימצאות פעילי חמאס ואמצעי לחימה במבנים הסמוכים אליהם, יצאו הלוחמים להתקפה ממוקדת על אותם המבנים. הכוח הגיע דרך אחת הסמטאות, הפתיע אותם וירה לעבר המחבלים שהיו בנקודה.
פעילות כוחות צה"ל בג'באליא (דובר צה"ל, 9 בדצמבר 2023)
פעילות כוחות צה”ל בג’באליא (דובר צה”ל, 9 בדצמבר 2023)
  • העיר עזה : כוחות צה”ל השמידו מבנים ששימשו את חמאס לפעילות טרור באוניברסיטת אלאזהר, בשכונת אלרמאל בעיר עזה. במתחם האוניברסיטה אותרו תשתיות טרור ביניהן מנהרה שיצאה מחצר האוניברסיטה ונמשכה עד לבית הספר במרחק של כקילומטר. כמו כן, אותרו אמצעי לחימה ביניהם מטעני חבלה, חלקי רקטות, משגרים, מערכות הפעלה של חומרי נפץ ומגוון אמצעים טכנולוגיים (אתר צה”ל, 8 בדצמבר 2023).
  • שכונת שג’אעיה: לוחמים נתקלו בחוליית מחבלים בשטח בית ספר, הם ניהלו חילופי אש וחיסלו את המחבלים. בסריקות שערכו הכוחות בשטח בית הספר אותרו בתוך כיתות הלימוד כלי נשק מסוג קלצ’ניקוב, רימונים ותחמושת. כוח שריון איתר והשמיד פיר שהיה חלק מתוואי תת קרקעי נרחב. הכוחות איתרו פיר נוסף ובו אמצעי לחימה רבים ומעלית (דובר צה”ל, 9 בדצמבר 2023).
פיר שאותר במרחב שכונת שג'אעיה.       פיר המנהרה שאותר בכיתה (דובר צה"ל, 8,9 בדצמבר 2023)
מימין: פיר שאותר במרחב שכונת שג’אעיה. משמאל: פיר המנהרה שאותר בכיתה (דובר צה”ל, 8,9 בדצמבר 2023)
עשן בעקבות תקיפות צה"ל בשכונות אלתפאח ושג'אעיה במזרח העיר עזה 
(ערוץ אלע'ד, 10 בדצמבר 2023)
עשן בעקבות תקיפות צה”ל בשכונות אלתפאח ושג’אעיה במזרח העיר עזה
(ערוץ אלע’ד, 10 בדצמבר 2023)
אמצעי הלחימה שאותרו במתחם האוניברסיטה (דובר צה"ל, 8 בדצמבר 2023)
אמצעי הלחימה שאותרו במתחם האוניברסיטה (דובר צה”ל, 8 בדצמבר 2023)
 • פעילות אווירית: כלי טיס של חיל האוויר המשיכו בתקיפות נגד יעדי טרור ברחבי הרצועה ובשיתוף פעולה עם הכוחות הקרקעיים. בליל 8-7 דצמבר 2023 בוצע באזור ח’אן יונס גל תקיפות מהאוויר, שארך שעתיים ברציפות (דובר צה”ל, 8 בדצמבר 2023).
תקיפת מטרות ברצועת עזה (דובר צה"ל, 9 בדצמבר 2023)     תקיפת מטרות ברצועת עזה (דובר צה"ל, 9 בדצמבר 2023)
תקיפת מטרות ברצועת עזה (דובר צה”ל, 9 בדצמבר 2023)
תקיפת צה"ל בח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 9 בדצמבר 2023)
תקיפת צה”ל בח’אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 9 בדצמבר 2023)
 • פעילת ימית: כוחות זרוע הים תקפו באמצעות פגזים וחימוש מדויק תשתיות טרור ששימשו את הכוחות הימיים של חמאס במרכז ובדרום הרצועה. בין המטרות שנתקפו, אתרים צבאיים ומוצבים, עמדות תצפית, מחסנים בהם אוחסנו אמצעי לחימה, מבנים וכלי שיט המשמשים למטרות טרור וחוליות מחבלים (דובר צה”ל, 9-8 בדצמבר 2023).
תיעוד פעילות זרוע הים (דובר צה"ל, 8 בדצמבר 2023)     תיעוד פעילות זרוע הים (דובר צה"ל, 8 בדצמבר 2023)
תיעוד פעילות זרוע הים (דובר צה”ל, 8 בדצמבר 2023)
דיווחים ותגובות למהלכי הלחימה
 • אחמד אלבטה, כתב ערוץ אלערבי בח’אן יונס, דיווח אודות חילופי אש כבדים בין כוחות צה”ל לאנשי ההתנגדות באזור צפון העיר ח’אן יונס, מרכז העיר ומזרחה. לדבריו, טנקים של צה”ל נמצאים בשכונת אלכתיבה בעיר (צפון ח’אן יונס) ומבצעים ירי לעבר חמושים. באזור צפון הרצועה, נמשך ירי צה”ל לעבר אזור משרוע בית לאהיא ומחנה הפליטים ג’באליא ושכונת אלתפאח במזרח העיר עזה. הוא ציין, כי תושבים רבים במחנה הפליטים ג’באליא מסרבים להתפנות מהמקום למרות קריאות ואזהרות צה”ל ולכן צה”ל ממשיך לבצע ירי מאסיבי כדי להניס משם את התושבים. באזור רפיח, תקף צה”ל במהלך סוף השבוע מספר מבנים במחנה הפליטים. דווח ביממה האחרונה על חמישה הרוגים (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 10 בדצמבר 2023).
אחמד אלבטה, מדווח מהכניסה לבית החולים נאצר בח'אן יונס
(ערוץ היוטיוב של אלערבי, 10 בדצמבר 2023)
אחמד אלבטה, מדווח מהכניסה לבית החולים נאצר בח’אן יונס
(ערוץ היוטיוב של אלערבי, 10 בדצמבר 2023)
 • ע’אזי אלעאלול, כתב ערוץ Sky News בערבית בעזה, דיווח כי במהלך סוף השבוע נמשכו קרבות עזים בין כוחות צה”ל לאנשי “ההתנגדות” באזור ח’אן יונס. לדבריו, הקרבות באזור זה קשים יותר מאשר אלה שהיו באזור עזה וצפון הרצועה. לכן, חיל האוויר הישראלי ממשיך לתקוף ללא הפסקה (ערוץ Sky News בערבית, 9 בדצמבר 2023). באסל ח’לף, כתב ערוץ אלערבי, דיווח המבית החולים שהדאא’ אלאקצא בדיר אלבלח, כי במהלך הלילה תקף חיל האוויר מספר אזורים במחנות המרכז וכי בתקיפות נהרגו 25 פלסטינים (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 10 בדצמבר 2023).
כתב ערוץ אלג'זירה מסביר באולפן אודות פעילות כוחות צה"ל 
(ערוץ אלג'זירה, 9 בדצמבר 2023)
כתב ערוץ אלג’זירה מסביר באולפן אודות פעילות כוחות צה”ל
(ערוץ אלג’זירה, 9 בדצמבר 2023)
 
 • גורם בשטח המשתייך לזרוע הצבאית של חמאס מסר כי הם הכשילו ניסיון של כוחות צה”ל לפרוץ לעומק מחנה הפליטים ג’באליא והשמידו מספר רב של כלי רכב משוריינים בפאתי המחנה. לדבריו, הם גם התקיפו שטח כינוס של כוחות צה”ל בדרום העיר עזה באמצעות מערכת רקטות לטווח קצר מסוג רג’ום[1] (אתר ערוץ אלג’זירה, 8 בדצמבר 2023).
 • גורם בזרוע הצבאית מסר כי באזורי אלשג’אעיה, מזרח ח’אן יונס ומחנה ג’באליא מתנהלים קרבות עזים, והדגיש כי הם יודעים שישראל רוצה לרשום ניצחון, אבל היא לא תצליח להשיגו. הוא ציין ש”ההתנגדות” לא נלחמת בכל כוחה וכי יש לה יכולות שמאפשרות לה להמשיך להדוף את התוקפנות עם הכוח הנוכחי במשך שנה שלמה. הוא ציין שהייתה להם אפשרות לשבות עוד מספר חיילים, אבל הם העדיפו להסב אבדות . יחד עם זאת זה לא ימנע מהם לבצע פעולת שבי חדשה בזמן שייקבע ע”י השטח (סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP), 9 בדצמבר 2023).
 • ע’אזי חמד, חבר הלשכה המדינית של חמאס אמר כי קיים משבר גדול בקרב הישראלים, משום שהם שלא הצליחו לשכנע את העורף שהם הצליחו לחסל את מנהיגי חמאס או לפגוע ביכולותיו הצבאיות. הם לא הצליחו לעצור את הרקטות, לעצור את הפעילות הצבאית ולא לשחרר אף חטוף אחד אלא באמצעות משא ומתן מדיני. הוא ציין שההתנגדות בשטח חזקה והיכולות שלה מצוינות וכי הם מוכנים להמשיך במלחמה שלושה או ארבעה חודשים נוספים, שכן הפיתוח והייצור הצבאי ממשיכים באופן רציף, וללוחמים שלהם יש ניסיון רב בייצור. הוא הוסיף כי הגדודים בצפון הרצועה בג’באליא, בית לאהיא, אלזיתון ואלשאטי, עשו עבודה טובה, אבל אפשר לומר שיש מספר לא מבוטל מהגדודים הצבאיים שעדיין לא התחילו לפעול, כמו למשל הגדודים בדרום רפיח, ח’אן יונס, אלבריג’ ואזור מזרח ח’אן יונס, והם ערוכים לחלוטין ללחימה (האתר הלבנוני Unews, 7 בדצמבר 2023).
שיגורים לעבר ישראל
 • נמשכו השיגורים לעבר ישראל אם כי הקצב נמוך יחסית. רוב שיגורים היו לעבר יישובי עוטף עזה. ב-8 בדצמבר 2023 שוגרו שלושה מטחים לעבר מרכז ישראל. שיגורים מהאזור אליו פונתה האוכלוסייה בדרום הרצועה.
שיגורים מהאזור אליו פונתה האוכלוסייה (דובר צה"ל בערבית, 8 בדצמבר 2023).
שיגורים מהאזור אליו פונתה האוכלוסייה (דובר צה”ל בערבית, 8 בדצמבר 2023).
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ- 1,200 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 425 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 97 מתחילת התמרון הקרקעי 27 באוקטובר 2023). 138 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה, מהם 17 ילדים ונשים. 113 הוחזרו לישראל.
סוגיית החטופים
 • דובר צה”ל מסר כי שני לוחמי צה”ל נפצעו באורח קשה בליל 8-7 בדצמבר, במהלך פעילות ברצועת עזה לחילוץ חטופים מידי חמאס. הכוחות פשטו על איתור של חמאס וחיסלו מחבלים שלקחו חלק בחטיפה ובאחזקת החטופים. במקום לא נמצאו חטופים (חשבון X של צה”ל, 8 בדצמבר 2023).
 • הזרוע הצבאית של חמאס, הודיעה כי ב-8 בדצמבר 2023 לפנות בוקר סיכלו פעיליה ניסיון של כוח צה”ל מיוחד שניסה לחלץ את אחד השבויים. בהודעה נטען כי פעילי הזרוע הצבאית התעמתו עם הכוח, וכי כלי טיס ישראליים התערבו ותקפו את המקום כדי לחפות על נסיגת אנשי הכוח. נטען כי בהתקלות נהרג החייל החטוף (ערוץ הטלגרם של אלרסאלה.נט, 8 בדצמבר 2023). בהודעה שפרסמה חמאס צוין שכוחות צה”ל השתמשו באמבולנס השייך למוסד הומניטרי כדי להסתתר מאחוריו ולבצע את המבצע הכושל וכי הם הפרו את החוקים הבינלאומיים, לכן על הקהילה הבינלאומית לגנות זאת ולהטיל על ישראל את האחריות על פשעיה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 9 בדצמבר 2023).
 • מחמד נזאל, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי הדבר אפשרי שצה”ל יגיע למקום שקשור לאחד מהחטופים, אבל מה שבלתי אפשרי הוא שהוא ייצא חי בקרב שמתנהל עם “ההתנגדות”. לדבריו, גדודי אלקסאם הבהירו מהיום הראשון שאף שבוי לא ישוחרר אלא במשא ומתן, שחרור השבויים בכוח אינו אפשרי, וכל שבוי שינסו לשחררו בכוח ייהרג. עוד ציין, כי לא ייתכן משא ומתן לעסקת חילופין תחת אש (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה מבאשר, 10בדצמבר 2023)
 • בכירי חמאס ממשיכים להתייחס להפוגה אפשרית ולעסקת חילופי החטופים נוספת. אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, הדגיש כי החטופים הישראלים לא ישובו למשפחותיהם אלא אם תיפסק התוקפנות הישראלית נגד רצועת עזה, ואף ציין שהתארכות המלחמה אולי פירושה שהם לא יחזרו בכלל. הוא ציין שהמבצע הישראלי הכושל לשחרור החטוף מעיד כי לישראל לא אכפת משלומם של חייליה והחטופים שלה. לדבריו, ראש ממשלת ישראל נחוש לדחות את המשא ומתן, ולהשיבם בכוח הנשק. חמדאן הוסיף כי ישראל טירפדה את כל התיווכים והמגעים, וכי לא ייתכן שההתנגדות הפלסטינית תעמוד מנגד ותחכה לנתניהו “ולהלך הרוח הטרוריסטי שלו”, והיא מתעמתת עם התוקפנות ופועלת לסיומה בכל האמצעים האפשריים. הוא הדגיש כי “ההתנגדות” מוכנה להיענות לכל מאמץ לעצור את התוקפנות אך היא לא תסכים למשא ומתן תחת אש (אתר ערוץ אלערבי, 9 בדצמבר 2023; חשבון X של ערוץ אלערבי, 9 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות בעזה (הנשלט ע”י חמאס) עדכן (9 בדצמבר, נכון לשעה 20:30) כי מאז תחילת המלחמה ברצועה נהרגו מעל ל-17,700 פלסטינים ונפצעו מעל ל-48,780 אלף (חשבון X של QUDSN, 9 בדצמבר 2023).
 • ד”ר אשרף אלקדרה, דובר משרד הבריאות בעזה (בשליטת חמאס), דיווח על קריסת מערכת הבריאות ברצועת עזה בשל היקף הנפגעים הגבוה. לדבריו, התפוסה בבתי החולים עומדת על 260% וצוותי ההצלה לא מצליחים להגיע לאזורים רבים בשל ירי כוחות צה”ל לעברם. הוא קרא לעולם לשגר צוותים רפואיים לבתי החולים ברצועה וגם לשלוח בתי חולים שדה אשר יוקמו ברחבי הרצועה (ערוץ אלע’ד, 10 בדצמבר 2023).
 • דווח על מותו של חמדי אחמד אלע’נדור, בנו השלישי של אחמד אלע’נדור, שהיה מפקד הזרוע הצבאית של חמאס בצפון הרצועה ואשר נהרג במלחמה . דווח שלאחר שני אחיו שנהרגו במתקפה ב-7 באוקטובר, חמדי אלע’נדור נהרג בלחימה בציר אלפאלוג’א (חשבון X של יונס אבו ג’ראד, 8 בדצמבר 2023).
 • דווח על מותו של ד”ר רפעת אלערעיר, בן 44, בתקיפה על העיר עזה. אלערעיר, בעל דוקטורט בספרות אנגלית מאוניברסיטה במלזיה, היה חבר בסגל ההוראה במחלקה לאנגלית באוניברסיטה האסלאמית בעזה. היה אחד מעמודי התווך של PALINFO, אמצעי התקשורת המזוהה עם חמאס, בשפה האנגלית, והמייסד והמפקח של מחלקת המדיה החברתית שלו. הוא נהג להתראיין על המצב ברצועה והסוגייה הפלסטינית לאמצעי תקשורת זרים. כך, לאחר מתקפת ה-7 באוקטובר, בראיון ל-BBC, הוא תיאר את המתקפה כלגיטימית ומוסרית והשווה אותה למרד גטו ורשה (אתר BBC בערבית, 8 בדצמבר 2023; PALINFO, 8 בדצמבר 2023).
רפעת אלערעיר (חשבון X של רפעת אלערעיר )
רפעת אלערעיר (חשבון X של רפעת אלערעיר)
 • בתקיפה שביצעו מטוסי קרב, בהכוונת מודיעינית, נגד חמ”ל מרכזי של מודיעין חמאס, נהרגו שני פעילי מודיעין של הזרוע הצבאית של חמאס שהיו אחראים על נושא התצפיות. עבד אלעזיז רנתיסי, שהיה אחראי על כלל התצפיות של החמאס ולקח חלק בתכנון המתקפה ב-7 באוקטובר. ואחמד עיוש שהיה פעיל במערך התצפיות בגדוד קרארה (דובר צה”ל, 7 בדצמבר 2023).
עבד אלעזיז רנתיסי ואחמד עיוש (חשבון X של צה"ל, 7 בדצמבר 2023)    עבד אלעזיז רנתיסי ואחמד עיוש (חשבון X של צה"ל, 7 בדצמבר 2023)
עבד אלעזיז רנתיסי ואחמד עיוש (חשבון X של צה”ל, 7 בדצמבר 2023)
המצב ברצועה
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, דיווח שמספר העקורים עבר את ה-1.3 מיליון בני אדם, והם חיים במרכזי מקלט, בתי ספר ובכמה בתי חולים. לדבריו, הסבל שלהם מחמיר מדי יום, והם חסרים את רוב שירותי הסעד והשירותים הרפואיים הבסיסיים כמו גם מוצרי יסוד כמו קמח, לחם וגז שהפכו לנדירים מאוד. הוא גם הצביע על התפשטות נרחבת של רעב, צמא ומחלות זיהומיות. לדבריו, עיריית עזה הודיעה כי הצמא שוטף את צפון הרצועה וכל מי שלא נהרג בתקיפות, מת בשל מחסור במים ובמזון, או כתוצאה מהיעדר טיפול ותרופות. הוא הוסיף כי מספר בתי החולים הפועלים ברצועת עזה עומד על ארבעה בלבד, לאחר שכ-55 בתי חולים ומתקנים רפואיים יצאו מכלל שימוש (סוכנות אנטוליה, 7 בדצמבר 2023). ​
 • למרות פעילות צה”ל בג’באליא שבצפון הרצועה, כלי תקשורת פלסטינים מדווחים על תנועה ערה של תושבים בלב מחנה הפליטים ג’באליא. דווח גם על תושבים רבים אשר ממתינים בתור לחלוקת מזון במרכז אונר”א (חשבון X של שהאב, 9 בדצמבר 2023).
תנועת תושבים במחנה הפליטים ג'באליא.     תושבים מחכים בתור לחלוקת מזון במרכז אונר"א (חשבון X של שהאב, 9 בדצמבר 2023)
מימין: תנועת תושבים במחנה הפליטים ג’באליא. משמאל: תושבים מחכים בתור לחלוקת מזון במרכז אונר”א (חשבון X של שהאב, 9 בדצמבר 2023)
 • ע’אזי חמד, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי ברצועה מתבצע “רצח עם” במלוא מובן המילה. זאת, כתוצאה מכישלונה של ישראל בהשגת שלוש מטרותיה; השמדת חמאס, השבת החטופים ושינוי המציאות ברצועת עזה. לדבריו, הישראלים הרסו הכל עד שלא נשאר שם זכר לחיים. הוא ציין שבתחילת המלחמה הם עוד ספרו את מספר ההרוגים אולם עתה זה בלתי אפשרי. יחד עם זאת לדבריו, למרות המצב, אף אדם ברצועה לא אמר “אנחנו נגד ההתנגדות”(האתר הלבנוני Unews, 7 בדצמבר 2023).
סיוע לרצועה
 • הסהר האדום הפלסטיני דיווח, כי ב-9 בדצמבר 2023 הגיעו מאה משאיות סיוע הומניטארי מאת הסהר האדום המצרי, אשר נכנסו לרצועה דרך מעבר רפיח (אלקדס, 9 בדצמבר 2023).
הצלב האדום מעביר סיוע רפואי לבית החולים נאצר בח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 9 בדצמבר 2023)     הצלב האדום מעביר סיוע רפואי לבית החולים נאצר בח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 9 בדצמבר 2023)
הצלב האדום מעביר סיוע רפואי לבית החולים נאצר בח’אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 9 בדצמבר 2023)
אונר”א
 • על רקע כינוס מועצת הביטחון של האו”ם, שלח פיליפ לזאריני, הנציב הכללי של אונר”א, איגרת לנשיא העצרת הכללית של האו”ם ובה כתב כי הסוכנות נמצאת בשעתה הקשה ביותר מאז הקמתה. הוא ציין כי הוא פעל במשך 35 שנים במצבי חירום מורכבים אך מעולם הוא לא חשב שיכתוב מכתב שכזה (חשבון X של הנציב הכללי של אונר”א, 8 בדצמבר 2023).
התבטאויות בכירים
 • ע’אזי חמד, חבר הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, נשא דברים בכינוס המועצה העליונה של התאחדות תחנות הרדיו והטלוויזיה האסלאמיות, שנערך בבירות בהם הציג את ההכנות והביצוע של מבצע “מבול אלאקצא”, אשר לדבריו שיעור ההצלחה שלו עמד על כמעט 100% בכל הנוגע להשתלטות על הבסיסים, השמדת אוגדת עזה ושביית חיילים. הוא גם ציין שההתנגדות איתנה וחזקה, בזכות תמיכת איראן וחזבאללה, וכי שיתוף הפעולה הביטחוני, המודיעיני והצבאי עמם תמיד היה בשיאו (האתר הלבנוני Unews, 7 בדצמבר 2023).
 • להלן דברים שאמר אודות המבצע:
  • תכנון: מבצע “מבול אלאקצא” תוכנן והוכן במשך זמן רב, במהלכו הם פיתחו את היכולות הצבאיות שלהם בכל הנוגע לרקטות וייצור אמצעי לחימה ותחמושת. מספר הלוחמים מגיע לכ-35 אלף לוחמים מאומנים. מטרות המבצע היו מטרות צבאיות, להשמיד את אוגדת עזה ולחטוף חיילים כדי לשחרר תמורתם אסירים פלסטינים בבתי הכלא ולסיים את תיק האסירים.
  • הביצוע : בליל מבצע “מבול אלאקצא” היו לחמאס כאלף לוחמים. היא לא סיפרה עליו לאף אחד ורק מספר קטן מהבכירים הצבאיים והפוליטיים ידעו עליו. היה להם מידע בטחוני טוב, מפות ונתונים לגבי מיקומם של הקצינים, החיילים, שרתי המחשבים והמחשבים הצבאיים, והם השיגו אותם כפי שתכננו. חיילי צה”ל הופתעו ממספר הלוחמים הרב, המכוניות והאופנועים שנכנסו תוך שעתיים בזמן שהם ישנו, ולכן הם הצליחו לשבות כמאה חיילים וכיתרו את עוטף עזה והגיעו עד עשרים ק”מ בעומק שטח ישראל.
  • חטיפת אזרחים: מחמד אלצ’יף הורה לא לפגוע בילדים, נשים וקשישים. לחמאס לא הייתה כל כוונה לקחת אזרחים, אבל עם פריצת הגדר, נכנסו אזרחים פלסטינים מתוך רצועת עזה, מבית חאנון, ג’באליא ובית לאהיא שצמודים לגדר, לישובים הישראליים וכמה מהם לקחו אזרחים ישראלים במטרה להחליף אותם בקרוביהם האסירים. את חמאס לא עניינו האזרחים והיא לא תכננה לשבות אותם, והייתה מוכנה לשחרר אותם ללא כל מחיר משום שהמשימה הייתה צבאית גרידא.
  • אכזריות חמאס: כל מה שהתקשורת הישראלית והישראלים פירסמו על כך שהם הרגו תינוקות התבסס על סרטונים מזויפים והוא שקרי, ובהמשך פורסמו סרטונים המוכיחים שהטענות הללו שקריות והם הציגו את היחס הטוב של חמאס לאזרחים הישראלים. הוא הוסיף כי הם הכניסו את השבויים למנהרות וסיפקו להם את כל ההגנה, כיוון שהדת שלהם מורה להם להעניק יחס טוב לשבויים.
 • בנושא עתיד הרצועה אמר חמד כי התנועה אינה מתנגדת להקמת ממשלה לאומית וכי עמדת חמאס ברורה, והיא מדברת לא על הסדרת המצב בעזה, אלא על הסדרת המצב הפלסטיני כולו. חמד הדגיש כי הם מתעקשים שנושא רצועת עזה לאחר המלחמה יהיה, בראש ובראשונה, נושא לאומי וכי הדבר יהיה תלוי בתוצאות המערכה. חמאס הדגישה שלא ייתכן שתמסור את הנשק שלה אלא אם יהיה פתרון מדיני שיסיים את כיבוש פלסטין. הוא הוסיף כי עקרונות היסוד שלהם הם שהשינוי חייב להיות שינוי לאומי, ויש להם קווים אדומים שאסור לחצות, ביניהם נושא פירוקם מנשק, פגיעה ביכולות “ההתנגדות”, הקמת אזורי חיץ ברצועת עזה והענקת חופש פעולה לישראל כפי שקורה ביהודה ושומרון (האתר הלבנוני Unews, 7 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • נמשכו תקיפות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל, ריכוזי כוחות על גבול הצפון ומטרות אזרחיות. חזבאללה קיבל אחריות על ביצוע 35 תקיפות בין 7 בדצמבר בשעות אחר הצהרים ועד 10 בדצמבר בשעות הבוקר). התקיפות בוצעו, על פי חזבאללה, באמצעות שיגור טילי נ”ט ורקטות, ירי ארטילרי ואף שיגור רקטות ברכאן (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 9-7 בדצמבר 2023). בתקיפות נהרג אזרח ישראלי מפגיעת טיל נ”ט וכמה לוחמי צה”ל נפצעו באורח קל (דובר צה”ל, 10-7 בדצמבר 2023).
 • בתגובה, תקף צה”ל את מקורות הירי בירי טנקים וירי ארטילרי. מטוסי קרב ומסוקי קרב תקפו יעדי טרור של חזבאללה בשטח לבנון. בין המטרות מפקדה צבאית, עמדות מהם בוצעו השיגורים, עמדות תצפית, אתרים צבאיים ועוד (דובר צה”ל, 10-7 בדצמבר 2023). כמו כן תקפו כוחות צה”ל חוליות שיגור. בליל 8-7 בדצמבר 2023 תקף כלי טיס מאויש מרחוק חוליית מחבלים חמושה שזוהתה על ידי כוחות צה״ל במרחב הר דב (דובר צה”ל, 8 בדצמבר 2023).

מימין: תקיפת המחבלים במרחב הר דב (דובר צה"ל, 8 בדצמבר 2023)
תקיפת המחבלים במרחב הר דב (דובר צה”ל, 8 בדצמבר 2023)

 • חזבאללה פרסם סרטון קצר המסכם של פעילותו בשם “המילה… של השטח” (אלכלמה.. ללמידאן) בו מוצגים שיגורים של טילי נ”ט מונחים, רקטות 107 מ”מ ואף רקטות ברכאן בעלות רש”ק כבד לעבר מוצבי צה”ל, לוחמי חי”ר ומבנים בישובים סמוך לגדר הגבול בהם שהו לטענתם כוחות צה”ל. בין אמצעי הלחימה, מוצג בסרטון שיגור טילי נ”ט ממערכות דו-קניות לשיגור טילים נגד טנקים בשם ת’אראללה, המתבססת ככל הנראה על חיקוי איראני משופר בשם Dehlavine לטיל קורנט מתוצרת רוסיה. יצוין שהמערכת נחשפה על-ידי חזבאללה ב-11 באוגוסט 2023[2] (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 9 בדצמבר 2023).
ירי טילים נגד טנקים ממערכת נ"ט ת'אראללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 9 בדצמבר 2023 ).     פגיעת טיל נ"ט בטנק מרכבה בקרבת מוצב בירנית (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 בנובמבר 2023)
מימין: ירי טילים נגד טנקים ממערכת נ”ט ת’אראללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 9 בדצמבר 2023). משמאל: פגיעת טיל נ”ט בטנק מרכבה בקרבת מוצב בירנית (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 בנובמבר 2023)
 • גורמים פוליטיים בלבנון שהתייחסו לתקיפת עמדת צבא לבנון בסביבת אלעדיסה (7 בדצמבר) ציינו כי צעד זה מהווה מעבר של ישראל לשלב אחר של תוקפנותו והעברת מסר באמצעות אש לעבר צבא לבנון ולממשלת לבנון כי אם לא יפעלו ליישום החלטה 1701 ישראל תעשה זאת. מקורות שהוגדרו “מקורבים לחזבאללה” מסרו כי בארגון לא מקנים חשיבות למסרים ולאיומים הללו והדיבורים על נסיגה מדרום הליטאני הם מגוחכים (נדאא’ אלוטן, 7 בדצמבר 2023).
 • דווח, כי מתגברת הביקורת מצד בכירים בחזבאללה נגד כוח אלרצ’ואן, כוח העילית של הארגון. זאת, בשל מספר ההרוגים הגדול בקרב פעילי היחידה וכישלונה בשיגור טילי נ”ט לעבר מטרות ל צה”ל . צוין, כי חזבאללה בוחן הקמת ועדת חקירה לחשיפת הכשלים והסיבות לכך וכי הארגון יבוא חשבון עם מפקד היחידה עוד לפני תום המלחמה (ערוץ היוטיוב אלחדת’, 8 בדצמבר 2023).

הרוגים באירועים

 • חזבאללה דיווח על מותם של שמונה פעילים, שלושה ב-7 בדצמבר, ארבעה ב-8 בדצמבר ואחד ב-9 בדצמבר 2023 (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 9-7 בדצמבר 2023):
  • חסן כמאל סרור, המכונה מחמד מוסא, מעיתא אלשעב בדרום לבנון.
  • עמאד מחמד אלרשעיני, המכונה אבו אלפצ’ל, מאלהרמל בבקעת הלבנון.
  • חאתם עלי ג’עפר, המכונה כאט’ם, מאלהרמל בבקעת הלבנון.
  • מצטפא עלי דרויש, המכונה מג’תבא, מאלמג’אדל בדרום לבנון.
  • אחמד חסין עלי אחמד, המכונה אבו עבאס, מאלנאצריה בבקעת הלבנון.
  • חסן עלי דקדוק, המכונה ג’ואד, מעיתא אלשעב בדרום לבנון.
  • עלי אדריס סלמאן, המכונה עבאס, מערמתא בדרום לבנון.
  • חסין עצאם טה, המכונה אבו תראב, ממיס אלג’בל בדרום לבנון.
    הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 9-7 בדצמבר 2023)
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 9-7 בדצמבר 2023)
 • הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין הודיעה על מות שניים מפעיליה, מחמד אחמד צאלח “אבו צאלח”, בן 31, ומאלכ אחמד עמר “אבו חסין”, בן 27, פעילי הגדוד ע”ש המפקד עלי אלאסוד בזירה הסורית, שנהרגו בדרום לבנון במסגרת מערכת “מבול אלאקצא” (אתר אלנשרה, 7 בדצמבר 2023). דווח כי השניים הם ממחנה הפליטים ח’אן דנון בפריפריית דמשק (ערוץ הטלגרם refugeesp, 7 בדצמבר 2023).
מחמד צאלח (מימין) ומאלכ עמר (חשבון X של אתר צפא, 7 בדצמבר 2023)     מחמד צאלח (מימין) ומאלכ עמר (חשבון X של אתר צפא, 7 בדצמבר 2023)
מחמד צאלח (מימין) ומאלכ עמר (חשבון X של אתר צפא, 7 בדצמבר 2023)
 • דיווח כי מסעוד עבדאללה, האזרח הלבנוני מהעיירה ראשיא אלפח’אר נפצע כתוצאה מתקיפה ארטילרית ישראלית בכניסה לעיירה (סוכנות הידיעות הלבנונית, 8 בדצמבר 2023).
צבא לבנון
 • שלושה חיילי צבא לבנון הגיעו לבית חולים בצור, לאחר שנפצעו באורח קל בתקיפה ישראלית שבוצעה בראש הנקרה (אלאח’באר, 8 בדצמבר 2023).
יוניפי”ל
 • על פי אלאח’באר המזוהה עם חזבאללה, דיווח אנדראה טננטי, דובר יוניפי”ל, כי מגדל פיקוח של הכוח הותקף וכי נגרם לו נזק חומרי. על פי הכתבה, טננטי לא אישר כי המגדל נפגע מתקיפה ישראלית מכיוון שהאירוע נמצא כרגע בחקירה אך מסר שלפי עדי ראייה טנק ישראלי תקף את המגדל (אלאח’באר, 9 בדצמבר 2023).
ממשל לבנון
 • נביה ברי, יו”ר הפרלמנט הלבנוני, מסר כי שום גורם דיפלומטי לא פנה אליו בעניין יישום החלטה 1701 על סמך רצונה של ישראל. באשר לביקורו הקרוב של השליח האמריקני עמוס הוכשטיין בבירות, ציין ברי, כי אין לו חדשות בנושא. לגבי האפשרות שתפרוץ מלחמה בלבנון, ברי הבהיר כי הם נמצאים “בלב המלחמה” ושיבח את פעולותיו חזבאללה שלטענתו לא חורגות מ”כללי העימות”. באשר למעורבות בלחימה של תנועת אמל שברי עומד בראשה, הוא הדגיש כי הם מוכנים להגן על לבנון ועל העם הלבנוני, ואם ייכנסו כוחות ישראלים ללבנון הם יהיו הראשונים להתנגד (אללואא’, 8 בדצמבר 2023).
 • “מקורות” מסרו כי התקיימה פגישה בדובאי בין השליח האמריקני עמוס הוכשטיין לבין אליאס בו צעב, סגן יו”ר הפרלמנט הלבנוני. נמסר, כי בפגישה היה נראה שהאמריקניים אינם מעוניינים בהסלמה בין חזבאללה לישראל ושכל דיון בנוגע להחלטה או לגבולות היבשתיים יתחילו רק לאחר הפסקת האש. בו צעב שאל את הוכשטיין על ההצעה להקים אזור חיץ בגבול בתמורה לנסיגה ישראלית מחוות שבעא ומגבעות כפר שובא. הוכשטיין מצידו הכחיש הצעה זו ואמר שהיא אינה מדויקת (רשת MTV , 7 בדצמבר 2023).
 • במאמר שפורסם באלאח’באר, המזוהה עם חזבאללה, שכותרתו “ארה”ב וצרפת מאיימות על לבנון: נסיגת ההתנגדות מהדרום או מלחמה” הודגשה טענה מערבית כי הלחץ העולמי על ישראל שלא להרחיב את המלחמה גם לשטחי לבנון לא יימשך לעד, ועל כן, על לבנון להיענות לדרישה למנוע את נוכחות חזבאללה מדרום לנהר הליטאני. עוד דווח כי גורמים מערביים בלבנון פועלים בשיתוף פעולה עם מדינות ערביות כדי להשיב את הסדר ללבנון, ולהכריח את חזבאללה להסכים לוויתורים בסוגיות פנימיות, ובמיוחד בסוגיית הנשיאות (אלאח’באר, 7 בדצמבר 2023).
סוריה
 • ב-7 בדצמבר 2023 בשעות הערב זוהו שני שיגורי רקטות משטח סוריה לעבר רמת הגולן. הרקטות נפלו בשטח פתוח לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בתגובה לשיגורים תקף צה”ל מספר מטרות בשטח סוריה (דובר צה”ל, 8 בדצמבר 2023).

תקיפת מטרות בסוריה (דובר צה”ל, 8 בדצמבר 2023)
 •  ב-8 בדצמבר 2023 בשעות הצהריים דווח כי בוצעה תקיפה של כלי טיס בלתי מאויש של צה”ל נגד מונית בעת שנסעה בכיכר אלמרור במדינת אלבעת’ במחוז קניטרה. צוין, כי אזרח סורי ושלושה פעילי חזבאללה לבנונים מיחידת התצפית ושיגור הרקטות של הארגון, שהיו במונית נהרגו (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 9 בדצמבר 2023). דווח כי אחד ההרוגים הינו מחמד אלתמר, המכונה אבו ג’ולאן, היה פעיל בשורות יחידה 142 , תיק הגולן של חזבאללה שמפקדה הינו אבו חסין סאג’ד (מרכז המחקר עין אלשאם, 8 בדצמבר 2023).
מחמד אלתמר, המכונה אבו ג'ולאן (מרכז המחקר עין אלשאם, 8 בדצמבר 2023)
מחמד אלתמר, המכונה אבו ג’ולאן (מרכז המחקר עין אלשאם, 8 בדצמבר 2023)

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
ירי לעבר כוחות צה”ל
 • בוצע ירי לעבר כוח צה״ל שפעל בעמדה צבאית, סמוך לכפר יעבד (מערבית לג’נין). הלוחמים הגיבו בירי. לוחם צה”ל נפצע. הכוחות פתחו במרדף אחר מבצעי הירי והציבו חסימות במרחב (דובר צה”ל, 8 בדצמבר 2023).
פעילות סיכול ומנע
 • בפעילות משותפת של כוחות ביטחון ישראלים נעצרו ברחבי יהודה ושומרון מבוקשים חשודים בפעילות טרור. בין העצורים מחבל שביצע ירי לעבר עמדה צבאית סמוך לכפר חורסה ב-7 בדצמבר 2023). בעת הניסיון לעצור אותו הוא תקף את הכוח בסכין, הכוחות ירו לעברו והוא נהרג. לוחם צה”ל נפצע באורח בינוני. במהלך הפעילות החרימו הכוחות כספים שנועדו למימון פעילות טרור בשווי עשרות אלפי שקלים. כמו כן נמצאה בבית המחבל צוואה (דובר צה”ל, 9 בדצמבר 2023).
 • ב-10 בדצמבר 2023, לפנות בוקר, פעלו כוחות צה”ל בטובאס. במהלך הפעילות נעצרו 14 מבוקשים, אותרו ארבעה רובי ציד, רובה מסוג קרלו, אקדח איירסופט, תחמושת ושלושה מטענים שהושמדו על ידי הלוחמים (ערוץ הטלגרם של של דובר צה”ל, 10 בדצמבר 2023). הג’האד האסלאמי בפלסטין פרסם הודעה בעקבות פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים אלפארעה בטובאס. בהודעה הודגש כי הפשעים שמבצעת ישראל רק יגבירו את דבקות הפלסטינים באדמתם ובזכותם להתנגדות. ההודעה גינתה את שתיקת העולם על הפשעים שמבצעת ישראל ברצועת עזה ובגדה המערבית, והזהירה מפני מזימה לגרום לעקירה של הפלסטינים מאדמתם, שישראל מבצעת בתמיכה אמריקנית ומערבית, ואשר יהיו לה השלכות חמורות על הביטחון הלאומי הערבי ועל המערכת הערבית כולה (חשבון הטלגרם של לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, 8 בדצמבר 2023).
 • עד כה נעצרו מתחילת המלחמה כ-2,200 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון, כ-1,180 מהם חשודים במשויכים לחמאס (דובר צה”ל, 10 בדצמבר 2023).
תמיכה בר   צועת עזה
 • חמאס פרסמה הודעה כי נוכח המשך “רצח העם ומעשי הטבח הנוראיים שביצע הכיבוש הציוני” הם , קוראים להמוני העם הפלסטיני והאומה הערבית והאסלאמית לצאת ב-8 בדצמבר ובימים הבאים בכל הערים והבירות ולהשתתף בצעדות והפגנות כתמיכה בעזה, ולמען הכנסת סיוע הומניטרי לרצועה ועצירת התוקפנות. חמאס גם קראה להסלים את ההתנגדות הציבורית העולמית (ערוץ הטלגרם של חמאס, 7 בדצמבר 2023).
 • ברחבי יהודה ושומרון נערכו תהלוכות תמיכה ברצועת עזה לאחר תפילת יום שישי (חריה ניוז, 8 בדצמבר 2023).
תהלוכה בחברון (חשבון X של ערוץ "פלסטין אליום", 8 בדצמבר 2023).       תהלוכה בטולכרם (חשבון X של QUDSN, 8 בדצמבר 2023)
מימין: תהלוכה בחברון (חשבון X של ערוץ “פלסטין אליום”, 8 בדצמבר 2023). משמאל: תהלוכה בטולכרם (חשבון X של QUDSN, 8 בדצמבר 2023)
 • הכוחות הלאומיים והאסלאמיים ביהודה ושומרון ובירושלים הכריזו על שביתה כללית ב-11 בדצמבר במסגרת שביתה עולמית עליה הוכרז במחאה על משוא הפנים האמריקני לטובת ישראל והמשך המלחמה ברצועת עזה (חריה ניוז, 10 בדצמבר 2023; ופא, 9 בדצמבר 2023).
הרשות הפלסטינית
 • בראיון שהעניק אבו מאזן, יו”ר הרשות הפלסטינית, הוא קרא לעריכת ועידת שלום בינלאומית כדי לסיים את המלחמה ברצועת עזה ולגבש פתרון מדיני שיוביל להקמת מדינה פלסטינית. הוא הוסיף כי בהתבסס על הסכם בינלאומי עתידי מחייב, הוא מוכן להעביר ברשות הפלסטינית רפורמות ולקיים בחירות לנשיאות ולפרלמנט. בתשובה לשאלה האם יסתכן בקיום בחירות לאור הסיכוי שחמאס ינצח בהן, אמר אבו מאזן כי אלו יהיו בחירות דמוקרטיות ומי שינצח ינצח. עוד ציין שארה”ב היא המעצמה היחידה שמסוגלת להורות לישראל להפסיק את המלחמה, אך למרבה הצער היא לא עושה זאת והיא תומכת באופן מלא בישראל ועל כן היא נושאת באחריות למה שקורה ברצועת עזה (רויטרס, 8 בדצמבר 2023).
 • בראיון שהעניק מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, ציין כי מטרת ישראל להביס את חמאס לחלוטין אינה מציאותית. במקום זאת לדבריו, על חמאס להצטרף למבנה שלטוני חדש. כשנשאל מדוע ישראל אינה יכול לחסל את חמאס, אשתיה השיב כי חמאס נוכחת בלבנון, בקטר וביהודה ושומרון. הוא הסביר כי התוצאה המועדפת עליו היא שחמאס תהפוך לשותפה זוטרה תחת אש”ף ותסייע להקים מדינה פלסטינית עצמאית שתכלול את יהודה ושומרון, רצועת עזה ומזרח ירושלים. אם חמאס תסכים להגיע להסכם ולקבל את המצע הפוליטי של אש”ף, אז הם יוכלו לדבר. אשתיה סירב לגנות את פעולות חמאס ב-7 באוקטובר וטען כי הסכסוך לא החל בתאריך זה. לדבריו, פעולות ישראל ברצועה הם נקמה שלא הולכת לקדם אותה. אשתיה ציין שבני הנוער הפלסטינים והישראלים הולכים והופכים למיליטנטיים יותר, ולכן הסיכוי להסכם שלום בין הצדדים דועך במהירות (בלומברג, 8 בדצמבר 2023).
 • בהתבטאות נוספת במהלך פורום דוחה, קרא מחמד אשתיה קרא להטיל סנקציות על ישראל ולא לאפשר לה להפר את החוק הבינלאומי ואת החלטות מועצת הביטחון של האו”ם. הוא הדגיש כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני דורש פתרון מדיני ולא צבאי. הוא קרא לחקור באופן דחוף את פעולות ישראל בשטחים הפלסטיניים, והדגיש כי על ארה”ב לשאת באחריות לתקיפות ברצועה ולהרג האזרחים, משום שהיא נתנה לישראל “אור ירוק” בעקבות זכות הוטו שהפעילה בהצבעה האחרונה במועצת הביטחון של האו”ם. באשר לכוונת ישראל לחסל את חמאס, אמר אשתיה כי זה לא יקרה ואף לא מקובל עליהם (ופא, אלג’זירה, 10 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

איראן
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, שוחח עם זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, ודן עימו בהתפתחויות האחרונות בזירה הפלסטינית. עבדאללהיאן עדכן את אלנח’אלה במהלכים הדיפלומטיים האחרונים של איראן, לרבות פגישת הנשיא אבראהים ראיסי עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה. הוא הדגיש את הצורך בפעולה מיידית ויעילה של הקהילה הבינלאומית להפסקת “פשעי המלחמה של המשטר הציוני”. אלנח’אלה הודה על המאמצים האסלאמיים-ערביים והעביר לשר החוץ דיווח על ההתפתחויות האחרונות בלחימה ברצועת עזה. הוא ציין, כי פלגי ההתנגדות ימשיכו בלחימה נגד “האויב הציוני” (תסנים, 8 בדצמבר 2023). 
 • כמו כן, שוחח עבדאללהיאן עם אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, ועדכן אותו בנוגע ליוזמות המדיניות של איראן להפסקת הלחימה ברצועת עזה. הניה הודה על תמיכת איראן בפלסטינים ועדכן את עבדאללהיאן בנוגע למצב ברצועה. הוא הדגיש, כי “ההתנגדות” תימשך עד להפסקת “פשעי הציונים” וסיום “כיבוש פלסטין” (אירנ”א, 8 בדצמבר 2023).
 • במסגרת מאמציו המדיניים, שוחח עבדאללהיאן גם עם אנאלנה ברבוק, שרת החוץ של גרמניה, ועם אנטוניו גוטרש, מזכ”ל האו”ם. בשיחתו עם גוטרש הזהיר עבדאללהיאן, כי כל עוד ארצות הברית תומכת ב”פשעי המשטר הציוני” ובהמשך המלחמה, לא זו בלבד שהמלחמה עלולה להתרחב, אלא שקיימת אפשרות לפיצוץ בלתי נשלט באזור (איסנ”א, 8 בדצמבר 2023). 
 • מחמד מח’בר, סגן נשיא איראן, נועד בטהראן עם חסין ערנוס, ראש ממשלת סוריה. מח’בר אמר, כי ישראל מבצעת בעזה “פשעים נגד האנושות”, אך למרבה הצער, הקהילה הבינלאומית אינה מגיבה כראוי לנוכח פשעים אלה. הוא ציין, כי כשם שדאעש לא הצליח להשיג את מטרותיו בזכות התנגדות הממשלה והעם בסוריה, כך גם “המשטר הציוני” לא יוכל להשתלט על האזור בזכות התנגדות תושבי רצועת עזה. לדבריו, ישראל וארה”ב לא הצליחו לממש את מטרותיהן בעזה ו”ציר ההתנגדות” הפך לעץ חזק, שהאויבים ניצבים מולו חסרי אונים. ראש ממשלת סוריה אמר מצדו, כי תקיפות ישראל בעזה הן מעבר לכל דמיון אנושי. הוא הביע תקווה, ש”ציר ההתנגדות” יצליח לסכל את כל המזימות (איסנ”א, 9 בדצמבר 2023). 
 • מחמד באקרי, ראש המטה הכללי של הכוחות המזוינים האיראנים, אמר בטקס צבאי בטהראן, כי אין ספק בניצחונם של הלוחמים הפלסטינים וכי עדיף שישראל תחדל מ”פשעיה” ותיתן לפלסטינים להחליט על גורלם בעצמם (תסנים, 9 בדצמבר 2023).
 • משרד ראש הממשלה עדכן ב-10 בדצמבר בשם המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים והמטה לביטחון לאומי, כי גופי הביטחון והאכיפה בקפריסין סיכלו בשותפות עם המוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים תשתית טרור איראנית, שתכננה לבצע פיגועים נגד יעדים ישראלים ויהודים בקפריסין. בהודעת משרד ראש הממשלה נאמר, כי בזכות פעילות הסיכול ומעצר החוליה על ידי שירותי הביטחון בקפריסין, התקבל מידע רב שהביא לחשיפת המפגעים, שיטות הפעולה, יעדי הפיגוע והתכנון. עוד נאמר בהודעה, כי מאז ה-7 באוקטובר 2023 הרחיב המשטר האיראני את מאמציו לקדם פעילויות טרור ברחבי העולם (אתר משרד ראש הממשלה, 10 בדצמבר 2023). קודם לכן דיווח היומון הקפריסאי Kathimerini Cyprus , כי שני איראנים נעצרו בקפריסין בחשד שתכננו לתקוף אזרחים ישראלים. על פי הדיווח, החשודים היו בקשר עם גורם במשמרות המהפכה והיו בשלבים מתקדמים של איסוף מודיעין.
מיליציות פרו איראניות
עיראק וסוריה
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות לביצוע 11 תקיפות נגד בסיסים אמריקנים בעיראק ובסוריה במהלך 8 בדצמבר 2023. נמסר כי “הפעולות בוצעו באמצעות עשרות טילים וכלי טיס בלתי מאוישים (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 9 בדצמבר 2023).
 • אבו עלי אלעסכרי, דובר מיליציית גדודי חזבאללה, מסר כי פעילות ההתנגדות האסלאמית בעיראק הן רק ההתחלה של מתווה לחימה חדש אשר הימים הקרובים יקבעו את רמתו. הוא ציין שכל מעשה טיפשי מצד ישראל יענה בתגובה כפולה ובהרחבת המבצעים. בנוסף, מסר אלעסכרי כי פעולותיהם נגד ארה”ב תמשכנה עד שאחרון החיילים יצא מאדמת עיראק (ערוץ הטלגרם של אבו עלי אלעסכרי, 9 בדצמבר 2023).
תקיפת שגרירות ארה”ב
 • בבוקר 8 בדצמבר 2023 דווח כי האזור הירוק (אזור השגרירויות הזרות) בבגדאד הותקף בירי רקטות (רויטרס, 8 בדצמבר 2023). רשת אלערביה ציינה כי הרקטות כוונו לשגרירות האמריקנית (חשבון Xשל אלעראביה, 8 בדצמבר 2023). שגרירות ארה”ב בבגדאד דיווחה כי השגרירות הותקפה באמצעות שתי רקטות וכי לא היו נפגעים. ארה”ב קראה לממשלת עיראק להגן על המשלחות הדיפלומטיות במדינה, וציינה כי היא שומרת על הזכות להגן על עובדיה. לדברי האמריקאים, על פי האינדיקציות שבידם התקיפה בוצעה על ידי המיליציות הפרו-איראניות במדינה (אלג’זירה, 8 בדצמבר 2023).
 • מזכיר ההגנה של ארה”ב, לויד אוסטין, שוחח בטלפון עם מחמד שיעא אלסודאני, ראש ממשלת עיראק, ודן עימו במחויבות ממשלת עיראק בהגנה על סגל דיפלומטי ויועצי הקואליציה הבינלאומית כמו גם בהגנה על מתקנים. אוסטין הדגיש בפני אלסודאני כי ארה”ב שומרת לעצמה את הזכות להגנה עצמית וכי רוב התקיפות נגד אנשי הקואליציה הבינלאומית מתבצעות על ידי המיליציות העיראקיות, גדודי חזבאללה ותנועת האצילים, שמגובות על ידי איראן (רשת X של מזכיר ההגנה, 9 בדצמבר 2023). מתיו מילר, דובר מחלקת המדינה של ארה”ב, מסר כי הם מגנים בחריפות את מתקפת הרקטות נגד שגרירות ארה”ב בבגדאד וראש הממשלה אלסודאני וממשלת עיראק חייבים לעשות כל שביכולתם כדי להגן על נציגויות דיפלומטיות ואנשי צבא ארה”ב ולעצור את התקיפות (חשבון X של הדובר, 9 בדצמבר 2023).
 • מחמד שיאע אלסודאני, ראש ממשלת עיראק, הנחה את כוחות הביטחון העיראקיים לרדוף אחרי מבצעי התקיפה נגד השגרירות האמריקנית במדינה ולהעמיד אותם לדין (סוכנות הידיעות העיראקית, 8 בדצמבר 2023). ראש ממשלת עיראק הורה להקים קבוצת עבודה משותפת כדי לחקור את גורמי הביטחון באזור שבו אירע הפיגוע בשגרירות האמריקנית ובמטה שירות הביטחון הלאומי. נמסר כי לכוחות הביטחון הוענקו סמכויות נרחבות להתעמת באופן מיידי עם כל פעולה הפוגעת בביטחון הנציגויות הדיפלומטיות ואתרים בהם שוהים יועצים בינלאומיים (סוכנות הידיעות העיראקית, 9 בדצמבר 2023).
תימן
 • יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, פרסם הצהרה רשמית לפיה מעתה ואילך, צבא תימן ימנע מעבר של ספינות לכיוון ישראל מכל לאום, אלא אם הם נועדו לרצועת עזה למתן סיוע הומניטרי. הוא הוסיף כי כל ספינה שתפליג לכיוון ישראל תהפוך למטרה לגיטימית עבור הכוחות. הוא הזהיר את כל הספינות משיתוף פעולה עם נמלים ישראליים והדגיש כי תנועת הסחר הבינלאומי עבור כל הספינות תמשיך כרגיל, מלבד ספינות ישראליות או כאלו שיובילו סחורות לישראל (חשבון X של יחיא סריע, 9 בדצמבר 2023).

כרזה שפרסמו החות'ים ( בערוץ הטלגרם של תנועת החות'ים אנצאראללה, 9 בדצמבר 2023)
כרזה שפרסמו החות’ים ( בערוץ הטלגרם של תנועת החות’ים אנצאראללה, 9 בדצמבר 2023)
 • חמאס פרסמה הודעה בה נמסר כי הם מעריכים את החלטת “האחים” בתימן למנוע מעבר ספינות ישראליות וספינות המפליגות לכיוון ישראל מכל לאום וכי הם רואים בכך החלטה אמיצה שתומכת בפלסטינים ברצועת עזה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 9 בדצמבר 2023). הג’האד האסלאמי בפלסטין פירסם הודעה שבה בירך על עמדתה “ההיסטורית” של תימן (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, 9 בדצמבר 2023).
 • מחמד אלבח’יתי, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, אמר כי על כוחות ציר ההתנגדות להתאחד בהקדם האפשרי, וציין כי הוא מאמין שיש צורך בהסלמה. לדבריו, האמריקנים מבינים שהאיומים שלהם הם חסרי ערך, ואם הם יסלימו, יש להרחיב את היקף הסכסוך (אלמיאדין, 8 בדצמבר 2023).
 • משרד האוצר בארה”ב הטיל סנקציות על 13 אישים וישויות שהעבירו לחות’ים בתימן עשרות מיליוני דולרים שהופקו ממכירה ושילוח של סחורה איראנית בגיבוי משמרות המהפכה. עוד נמסר כי החות’ים ממשיכים לקבל מימון ותמיכה מאיראן והתוצאה היא תקיפת תשתיות אזרחיות ומסחריות, שיבוש הביטחון הימי ואיום על סחר הבינלאומי (אתר משרד האוצר, 7 בדצמבר 2023).
 • המטה הכללי של צרפת הודיע כי חיל הים הצרפתי יירט ב-9 בדצמבר 2023 שני כלי טיס בלתי מאוישים שהגיעו מחופי תימן והן כוונו לעבר ספינה של הצי בים האדום (חשבון X של המטה הכללי, 10 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

הזירה הבינערבית
פגישת ועידת השרים
 • ראשי ועידת השרים, בראשות פיצל בן פרחאן, שר החוץ הסעודי, אשר הוקמה במהלך הפסגה הערבית-אסלאמית ואשר כוללת שרי חוץ ובכירים מתורכיה, ירדן, קטר, מצרים, סעודיה, אינדונזיה, ניגריה, הרשות הפלסטינית וארגון שיתוף הפעולה האסלאמי ערכו פגישות בוושינגטון (סוכנות אנטוליה, 9 בדצמבר 2023).
 • ב-7 בדצמבר 2023 הם נועדו עם חברי ועדת ענייני החוץ של בית הנבחרים האמריקני. בפגישה, דנו הצדדים בהתפתחויות ברצועת עזה ובמאמצים להשגת הפסקת אש מיידית ולהבטיח יישום של החוק הבינלאומי. כמו כן, הם חידשו את קריאתם לקהילה הבינלאומית לקחת על עצמה את האחריות ולהגן על העם הפלסטיני מפני “הפשעים” שמבצעת ישראל ברצועה, ביהודה, שומרון ובמזרח ירושלים (פטרה, 8 בדצמבר 2023).
 • בפגישה שקיימו חברי המשלחת עם אנטוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, הם קראו לארה”ב לקחת אחריות וללחוץ על ישראל להגיע להפסקת אש מיידית. כמו כן, הם ציינו את חוסר שביעות רצונם מהווטו שהטילה ארה”ב במועצת הביטחון. השרים מסרו כי הם מתנגדים בתוקף לכל פעולת עקירה שישראל מנסה ליישם, והדגישו כי יש ליישם את פתרון שתי המדינות (אתר משרד החוץ של הרשות הפלסטינית, 9 בדצמבר 2023).
 • במסיבת עיתונאים שערכו שרי החוץ אמר מחמד בן עבדאלרחמן, ראש הממשלה ושר החוץ של קטר, כי עמדתם הייתה ברורה כבר מהשבעה באוקטובר שיש לשחרר את כל החטופים בהקדם האפשרי. עוד הוסיף כי המשך התקיפות הישראליות מסכנות את מאמצי השחרור (אלג’זירה, 8 דצמבר 2023). סאמח שכרי, שר החוץ המצרי, ציין שלכפות על הפלסטינים ברצועת עזה להגר זהו “פשע מלחמה” (מצראוי, 8 בדצמבר 2023).
 • בהצהרה מסכמת שפרסם משרד החוץ ברשות הפלסטינית צוין שחברי המשלחת הדגישו שכעת העדיפות העליונה של המדינות המוסלמיות והערביות היא להביא להפסקת אש וכי זה צריך להיות בראש סדרי העדיפויות של הקהילה הבינלאומית ובמיוחד של החברות הקבועות במועצת הביטחון של או”ם (ערוץ הטלגרם של משרד החוץ, 8 בדצמבר 2023).
 • יצוין כי שר החוץ הסעודי, פיצל בן פרחאן, טען במהלך מסיבת עיתונאים עם מקביליו בוושינגטון כי ממשל ארה”ב הטיל הגבלות על ריאד אלמאלכי, שר החוץ ברשות הפלסטינית, כך שהוא לא יכול להתראיין בכלי התקשורת והוא הוזהר שאם הוא יתראיין יהיו לכך השלכות משפטיות. מתיו מילר, דובר מחלקת המדינה של ארה”ב, הכחיש את הדברים (אלערביה, 8 בדצמבר 2023).
 • חברי ועידת השרים נועדו בקנדה עם ג’סטין טרודו, ראש ממשלת קנדה. במהלך הפגישה הביעו חברי הוועדה את חוסר שביעות רצונם משיבוש החלטות מועצת הביטחון והאו”ם הדורשות הפסקת אש ונקיטת צעדים להבטחת העברת סיוע דחוף לרצועה” (ערוץ הטלגרם של משרד החוץ של הרשת הפלסטינית, 10 בדצמבר 2023).
מצרים
 • עבד אלפתאח אלסיסי, נשיא מצרים, שוחח בטלפון עם מקבילו הרוסי, ולדימיר פוטין. השניים הדגישו את הצורך בהפסקת אש מיידית ולמנוע הידרדרות נוספת של המצב ההומניטרי. הם גם סקרו את המאמצים המצריים לספק סיוע לתושבי הרצועה והדגישו שהם ימשיכו לפעול למען הפסקת אש. הם ציינו את חשיבות של המאמצים הבינלאומיים להגיע לפתרון הסוגיה הפלסטינית, על בסיס פתרון שתי המדינות (אלקאהרה, 9 בדצמבר 2023).
 • סמאח שכרי, שר החוץ המצרי ציין כי ישראל היא מדינה שכנה וכי יש להם יסודות מוצקים ביחסים העומדים על הסכם השלום, אשר הוכיח את יכולתו לעמוד איתן ולהתגבר על אתגרים (חשבון X של ערוץ אלג’זירה, 8 בדצמבר 2023). הפרסום זכה לתגובות רבות, רובן ככולן שליליות.
סעודיה
 • סעודיה ורוסיה פרסמו הצהרה משותפת בסיום ביקורו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בריאצ’, ובה נמסר כי הצדדים הסכימו להגביר את שיתוף הפעולה הביטחוני ביניהם וכי הם דנו בנושאים בינלאומיים לרבות המלחמה ברצועת עזה. הם הביעו דאגה מהאסון ההומניטרי ברצועת עזה והדגישו שיש להפסיק את הפעולות הצבאיות ולאפשר הגעת סיוע הומניטרי לרצועה לרבות סיוע של אונר”א. עוד מסרו כי יש ליצור תנאים לדו קיום בשלום ולאפשר לעם הפלסטיני להשיג את זכויותיו ולהקים מדינה פלסטינית (סוכנות הידיעות הסעודית, 7 בדצמבר 2023).
 • פיצל בן פרחאן, שר החוץ הסעודי, שוחח בטלפון עם מקבילו באיחוד האירופי, ג’וזף בורל, ודן עימו בהתפתחויות המצב ברצועת עזה ובסביבתה. הם דנו במאמצים להגעה להפסקת אש מיידית ובהשלכות המשבר הנוכחי, במיוחד ברמה ההומניטרית (חשבון X של משרד החוץ הסעודי , 8 בדצמבר 2023).
אלג’יריה
 •  במסגרת דיווח על ועידה מפלגתית שנערכה באלג’יר ב-8 בדצמבר 2023 בהשתתפות יוסף חמדאן נציג חמאס באלג’יריה ונציג החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, מחמד אלחמאמי, צוין כי למרות העמדות הפוליטיות הרשמיות והעממיות התומכות בהתנגדות הפלסטינית, הרשויות באלג’יריה עדיין מונעות הפגנות עממיות לתמיכה בהתנגדות הפלסטינית (אתר arabi21, 8 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

הזירה הבינלאומית
מועצת הביטחון של האו”ם
 • מועצת הביטחון של האו”ם התכנסה ב-8 בדצמבר 2023 להצביע על הצעת ההחלטה שהעלתה מאע”מ הדורשת להכריז על הפסקת אש הומניטרית מיידית בין ישראל לחמאס ברצועת עזה. 13 מתוך 15 המדינות החברות במועצת הביטחון הצביעו בעד החלטה, ארה”ב השתמשה זכות הווטו שלה ובריטניה נמנעה (סוכנות הידיעות הצרפתית, 9 בדצמבר 2023).
 • בנאום שנשא אנטוניו גוטרש, מזכ”ל האו”ם בפתח הכינוס, הוא ציין שהאכזריות של חמאס לעולם לא תוכל להצדיק ענישה קולקטיבית של פלסטינים. הוא קרא לשחרור מידי וללא תנאים של כ-130 החטופים המוחזקים ברצועה וביקש להתייחס אליהם באנושיות ולאפשר לגורמים מהצלב האדום לבקר אותם עד לשחרורם. הוא הפציר במועצת הביטחון לפעול כדי להגיע להפסקת אש הומניטרית מיידית ולהגן על אזרחים (סוכנות הידיעות הצרפתית, 8 בדצמבר 2023).
 • רוברט ווד, הנציג החלופי של ארה”ב לעניינים פוליטיים מיוחדים באו”ם, מסר בישיבת מועצת הביטחון, כי הם לא מבינים מדוע כותבי ההחלטה סירבו לכלול בה גינוי של מתקפת הטרור של חמאס ב-7 באוקטובר וגינוי לאלימות המינית שחמאס ביצעה. דבר שמאכזב לא פחות לדבריו, הוא שהכותבים סירבו לכלול סעיף הקורא להתיר לצלב האדום לספק טיפול רפואי לחטופים כמו כן ציין שתוכן ההצעה לא הכיר בכך שלישראל יש זכות להגן על עצמה נגד טרור בהתאם לחוק הבינלאומי (אתר נציגות ארה”ב באו”ם., 9 בדצמבר 2023).
 • ברברה וודווארד, נציגת בריטניה באו”ם, מסרה כי בריטניה נמנעה מההצבעה על הצעת ההחלטה מכיוון שהם לא יכולים להצביע בעד החלטה שלא מגנה את הזוועות שחמאס ביצעה נגד אזרחים ישראלים חפים מפשע ב-7 באוקטובר. היא הוסיפה כי קריאה להפסקת אש מתעלמת מהעובדה שחמאס ביצעה פעולות טרור ועדיין מחזיקה באזרחים כבני ערובה. לדבריה, ישראל צריכה להיות מסוגלת להתמודד עם האיום שחמאס מציבה והיא צריכה לעשות זאת באופן שמציית לחוק ההומניטרי הבינלאומי כך שתקיפה כזו לא תוכל להתבצע אי פעם שוב. היא גם ציינה שהם מודאגים מהמצב הנואש ברצועה וכי כמות ההרוגים והתושבים המפונים ברצועת עזה לא יכול להימשך(אתר ממשלת בריטניה, 9 בדצמבר 2023).
 • הווטו שהטילה ארה”ב עורר גינויים רבים:
  • רג’פ טייפ ארדואן, נשיא תורכיה, אמר, כי מאז אירועי ה-7 באוקטובר הפכה מועצת הביטחון להיות “מגן ישראל”. לדבריו, ממשלת ישראל, שנהנית מתמיכת מדינות המערב, מבצעת מעשי טבח נוראיים ברצועת עזה וכי אפשר להקים עולם צודק יותר, אך לא עם ארה”ב מכיוון שהיא עומדת לצידה של ישראל (אנטוליה, 9 בדצמבר 2023).
  • נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, גינה את החלטת ארצות הברית וציין שממשל ארה”ב שב והוכיח שהוא השחקן המרכזי בהרג אזרחים פלסטינים חפים מפשע, במיוחד נשים וילדים, ובהרס התשתיות החיוניות ברצועת עזה. הוא ציין, כי הממשל שותף לפשעי ישראל וכי ארה”ב וישראל תשאנה באחריות להשלכות רחבות ההיקף של המלחמה באזור (איסנ”א, 9 בדצמבר 2023). 
  • משרד החוץ הסורי הצהיר כי סוריה מגנה את הווטו האמריקני וכי פעולה זו מעידה שוב שארה”ב אינה רק שותפה לטבח, אלא גם מנהלת את המלחמה ברצועה להשמדת העם הפלסטיני בשותפות מלאה עם ישראל. תמיכת מדינות המערב וארה”ב בישראל והטענה שהיא משתמשת בהגנה עצמית הן צביעות והיתר לישראל להמשיך בהרג הפלסטינים (סאנא,9 בדצמבר 2023).
  • אבו מאזן, יו”ר הרשות הפלסטינית, אמר כי עמדת ארה”ב היא תוקפנית ומפרה את כל העקרונות ההומניטריים וכי המעשה מוכיח שארה”ב אחראית למותם של פלסטינים ברצועת עזה. הוא הדגיש שמדיניות הזו היא סכנה ומאיימת על ביטחון העולם כולו. אבו מאזן גם הודה למדינות החברות במועצת הביטחון על תמיכתן בצדק ובשלום, וציין את תמיכתו בהחלטה הקוראת לעצור את התוקפנות הישראלית (ופא, 9 בדצמבר 2023).
  • חמאס גינתה את ממשל ארה”ב שהכשיל את העברת הצעת ההחלטה במועצת הביטחון וציינה, כי היא רואה בארה”ב שותפה להרג העם הפלסטיני באמצעות תמיכה מדינית וצבאית בישראל להמשיך ברצח העם ברצועה. חמאס הודתה למדינות שהצביעו בעד הצעת ההחלטה, ובייחוד רוסיה וסין וקראה לקהילה הבינלאומית לנקוט צעדים לסיום הטבח. עזת אלרשק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי בחמאס רואים בהחלטה כעמדה לא מוסרית ובלתי אנושית והווטו האמריקני הוא בבחינת לקיחת חלק ישיר ברצח הפלסטינים ובביצוע עוד מעשי טבח (ערוץ הטלגרם של חמאס, 9 בדצמבר 2023).
  • עלי אבו שאהין חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, מסר כי הווטו שהטילה ארה”ב מוכיח כי היא זו שמנהלת את המלחמה ברצועת עזה. הוא ציין כי הם לא יגיבו לניסיונות משא ומתן עד אשר תושג הפסקת אש מלאה ותופסק התוקפנות נגד העם הפלסטיני (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, 9 בדצמבר 2023).
קריקטורות פלסטיניות המותחות ביקורת על תמיכת ארה"ב בישראל 
(דף הפייסבוק של מחמד סבאענה, 9 בדצמבר 2023)
    קריקטורות פלסטיניות המותחות ביקורת על תמיכת ארה"ב בישראל 
(דף הפייסבוק של מחמד סבאענה, 9 בדצמבר 2023)
קריקטורות פלסטיניות המותחות ביקורת על תמיכת ארה”ב בישראל
(דף הפייסבוק של מחמד סבאענה, 9 בדצמבר 2023)
קריקטורה פלסטינית בגנות הווטו של ארה"ב (אלקדס, 10 בדצמבר 2023)
קריקטורה פלסטינית בגנות הווטו של ארה”ב (אלקדס, 10 בדצמבר 2023)
האיחוד האירופאי
 • האיחוד האירופי הודיע כי הוסיף את מחמד אלצ’יף, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, וסגנו, מרואן עיסא לרשימת הטרור שלו. על פי ההודעה, משמעות ההכרזה היא שכספיהם והנכסים שלהם במדינות האיחוד הוקפאו (סוכנות הידיעות הצרפתית, 8 בדצמבר 2023).
ארה”ב
 • ג’ו ביידן, נשיא ארה”ב, שוחח עם מלך ירדן, עבדאללה השני אשר קרא להפסקת אש מיידית ברצועת עזה ולהגנה על חיי התושבים בה, תוך פעילות מאומצת ושמירה על תיאום בין המדינות. עבדאללה גם ציין כי יש להתייחס להתפתחויות המסוכנות ביהודה ושומרון אשר עלולות להרחיב את הסכסוך וליצור כאוס נוסף (חשבון X של בית המלוכה הירדני, 8 בדצמבר 2023).
 • לויד אוסטין, שר ההגנה האמריקני, שוחח בטלפון עם מקבילו הסעודי, ח’אלד בן סלמאן, וסקר עימו את יחסי ההגנה בין שתי המדינות. השניים גם דנו בהתפתחויות האזוריות והבינלאומיות האחרונות (אלאח’באריה, 8 בדצמבר 2023). אוסטין ציין, כי הם דנו באיומי החות’ים על חופש התנועה בים האדום וברצון ארה”ב לעבוד עם שותפים כדי להבטיח מעבר בטוח לשייט עולמי (חשבון X של לויד אוסטין, 8 בדצמבר 2023).
 • אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה נועד עם מקבילו הסעודי, פיצל בן פרחאן, ודן עימו בצרכים ההומניטריים ברצועה. השניים דנו גם במאמצים לחיזוק היציבות והביטחון האזוריים ובצורך לסיים את הקונפליקטים ההרסניים בתימן ובסודאן (חשבון X של בלינקן , 9 בדצמבר 2023).
 • אנתוני בלינקן שוחח עם נשיאת הצלב האדום, מיריאנה ספוריליק, והדגיש בפניה את הדחיפות שבה יש להרחיב את הגישה של הצדדים לסיוע הומניטרי ואת הצורך לחזק את ההגנה על אזרחים (חשבון X של בלינקן, 9 בדצמבר 2023).

[1] ע”פ כתבה באתר ערוץ אלג'זירה ב-6 בדצמבר, מדובר במשגר רב קני של רקטות קצרות טווח בקוטר 114 מ"מ.
[2] מערכת זו מאפשרת שיגור של שני טילי נ”ט בהפרש של פחות משנייה ביום ובלילה והיא מתאפיינת ביכולת שינוע ותמרון גבוהים. בסרטון שפרסם חזבאללה באוגוסט 2023 תועדו לראשונה שיגורים ממערכת זו (אלמנאר, 11 באוגוסט 2023). יתכן שנעשה שימוש במערכת זו ב-16 בנובמבר 2023 בשעה 16:45, בתקיפת טנק מרכבה בקרבת מחנה בירנית.