מינוי מושלי מחוזות חדשים ברשות הפלסטינית

טקס ההוקרה למושלי המחוזות היוצאים בלשכת אבו מאזן (ופא, 20 באוגוסט 2023)
ששת מושלי המחוזות החדשים לאחר השבעתם בלשכת אבו מאזן בראמאללה (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 9 במרץ 2024)
עיקרים
 • ב-10 באוגוסט 2023 הודיע אבו מאזן על הוצאתם לגמלאות של מרבית מושלי המחוזות בשטחי הרשות ורצועת עזה, למעט שלושה. רק ב-3 במרץ 2024, כשבעה חודשים לאחר ההודעה, החל סבב מינויים רשמי של שמונה מושלי מחוזות חדשים, אשר הסתיים ב-10 במרץ 2024 לאחר השבעתם בלשכת אבו מאזן בראמאללה.
 • הרשות הפלסטינית מחולקת ל-11 מחוזות. בראש כל מחוז עומד מושל הכפוף ישירות ללשכת אבו מאזן וממונה על ידו בצו נשיאותי. תפקיד המושל לדאוג לכל ענייני המחוז בתחומים האזרחיים וביטחוניים והוא עומד בקשר ישיר עם ראשי הרשויות המקומיות ועם ראשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים.
 • מניתוח מאפייני מושלי המחוזות החדשים ניתן ללמוד את הדברים הבאים:
 • בשונה משנים עברו בהם מינה אבו מאזן מושלים שלא היו בהכרח בני המחוז עצמו, הפעם העדיף אבו מאזן למנות כמושלים (למעט מושל מחוז יריחו), בני המקום להם היכרות וקשרים עם השטח והאוכלוסייה. יחד עם זאת, מוצא רוב המושלים הנבחרים הוא לאו דווקא מהעיר המרכזית של המחוז אלא מכפרים או מעיירות.
 • שמונת מושלי המחוזות הינם אנשי פתח ותיקים, הנמנים עם “דור הביניים” של התנועה, כלומר, אנשי פתח בגילאי 60-40 בוגרי האנתיפאדה הראשונה, חלק מהם ישב בבתי כלא בישראל. הם מנהלים מזה שנים מאבקי כוח מול דור המייסדים של פתח על הנהגה, השפעה, רפורמות במוסדות פתח ומהווים עתודה להחלפת דור המייסדים של התנועה.
 • חלקם שימש או עדיין משמש בתפקיד בכיר במסגרת פתח.
 • שישה מתוך השמונה (מושלי חברון, בית לחם, ג’נין, טולכרם, קלקיליה, טובאס) שימשו טרם מינויים בתפקיד סגן מושל המחוז בו הם מכהנים כיום, כך שההיכרות שלהם עם המחוז ובעיותיו היא טובה.
 • מושלי המחוזות החדשים הינם אנשים פעלתנים המרבים לסייר ב”שטח” ולהיפגש עם התושבים ועם הגורמים השונים במחוז, חלקם גם ידועים כמי שמתווכים בסכסוכים מקומיים.
 • רוב המושלים הנבחרים עוינים את ישראל והם נוהגים להתייחס לכך בהתבטאויותיהם.
 • ברצועת עזה לפי שעה לא מונו מושלים חדשים.
 • מינויי מושלים להם היכרות רבת שנים עם המחוז ויחסים טובים עם הגורמים והרשויות שבתחום אחריותם, נועד לחזק את שליטת הרשות ולשפר את מעמדה ותדמיתה. זאת ועוד, מינוי המושלים הוא חלק מתהליך נרחב יותר של רה-ארגון שנעשה בתקופה האחרונה בכל מוסדות הרשות הפלסטינית הכולל מינוי סגן ומפקד למנגנון הביטחון המסכל, כמו גם התפטרות ראש הממשלה מחמד אשתיה וכל השרי הרשות והחלפתם בממשלת טכנוקרטים. כלומר, ממשלת מומחים של אישים פלסטינים שאינם מזוהים פוליטית עם ארגון כלשהו .
 • מחמד אשתיה ראש הממשלה היוצא נימק את ההחלטה לפיזור הממשלה בהתפתחויות הפוליטיות, הביטחוניות והכלכליות הקשורות למלחמה ברצועת עזה וההסלמה ביהודה, שומרון וירושלים. אולם, נראה שצעדי הרה-אורגניזציה העוברים על הרשות הפלסטינית נובעים בעיקר ממאמץ אמריקאי, אירופאי וערבי לשקם את מעמדה של הרשות הפלסטינית לקראת “היום שאחרי” המלחמה ברצועת עזה כגורם אפשרי שיהיה מעורב בשיקום הרצועה ובניהולה ואשר יהיה מקובל גם על חמאס.
פירוט המידע
 • אבו מאזן פרסם ב-10 באוגוסט 2023 צו נשיאותי המורה על הוצאתם לגמלאות של 12 מושלי מחוזות בשטחי הרשות וברצועת עזה. בין המושלים שיצאו לפנסיה מושל ג’נין, שכם, קלקיליה, טול כרם, בית לחם, חברון, טובאס, יריחו ומושלי צפון רצועת עזה, העיר עזה, ח’אן יונס ורפיח. במקביל, פרסם אבו מאזן צו נשיאותי המורה להקים ועדה נשיאותית, בה חברים מספר בכירים, לבחירת מועמדים למשרות שהתפנו ולהגשת המלצות שיקלו על יו”ר הרשות לגבש את המינויים הסופיים (ופא, 10 באוגוסט 2023). מושלי המחוזות שיצאו לגימלאות אמרו, כי הם הופתעו לשמוע על כך מאמצעי התקשורת וכי הצעד נראה תמוה בעיניהם (מען, 10 באוגוסט 2023).
 • ב-20 באוגוסט 2023 , התקיים בלשכת אבו מאזן טקס הוקרה רשמי למושלים הפורשים, אשר נוהל על ידי מגד’י אלח’אלדי, יועץ אבו מאזן לעניינים דיפלומטים. בטקס לא נישאו נאומים (ופא, 20 באוגוסט 2024).
טקס ההוקרה למושלי המחוזות היוצאים בלשכת אבו מאזן (ופא, 20 באוגוסט 2023)
טקס ההוקרה למושלי המחוזות היוצאים בלשכת אבו מאזן (ופא, 20 באוגוסט 2023)
 • ב-3 במרץ 2024, לאחר כשבעה חודשים, פרסם אבו מאזן צו נשיאותי המורה על מינויים של שלושה מושלי מחוזות חדשים: ח’אלד דודין, מושל מחוז חברון, ע’סאן דע’לס, מושל מחוז שכם וכמאל אבו אלרב מושל מחוז ג’נין (ופא, 3 במרץ 2024). טקס השבעתם של השלושה התקיים ב-9 במרץ 2024 בלשכת אבו מאזן בראמאללה, יחד עימם הושבעו באותו יום עוד שלושה מושלי מחוזות אותם מינה אבו מאזן כשעה לפני הטקס הרשמי. חסין חמאיל, מושל מחוז יריחו , אחמד אלאסעד, מושל מחוז טובאס ומחמד טה, ומושל מחוז בית לחם (ופא, 9 במרץ 2024).
 • ב-9 במרץ 2024, פרסם אבו שני צווים נוספים המורים על מינויים של חסאם אבו חמדה, מושל מחוז קלקיליה ומצטפא טקאקטה, מושל מחוז טולכרם. טקס השבעתם בלשכת אבו מאזן נערך יום למחרת (ופא, 10 במרץ 2024).
ששת מושלי המחוזות החדשים לאחר השבעתם בלשכת אבו מאזן בראמאללה
 (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 9 במרץ 2024)
ששת מושלי המחוזות החדשים לאחר השבעתם בלשכת אבו מאזן בראמאללה
(דף הפייסבוק של אבו מאזן, 9 במרץ 2024)
מושלי המחוזות
ח’אלד דודין – מושל מחוז חברון
ח'אלד דודין (דף הפייסבוק של ח'אלד דודין, 17 בספטמבר 2020).       ח'אלד דודין מתראיין לטלוויזיה הפלסטינית כממלא מקום מושל מחוז חברון (דף הפייסבוק של ח'אלד דודין, 24 בפברואר 2024)
מימין : ח’אלד דודין (דף הפייסבוק של ח’אלד דודין, 17 בספטמבר 2020). משמאל : ח’אלד דודין מתראיין לטלוויזיה הפלסטינית כממלא מקום מושל מחוז חברון (דף הפייסבוק של ח’אלד דודין, 24 בפברואר 2024)
 • פרטים אישיים: ח’אלד עבד אלעזיז טה דודין. מכונה אבו יאפא. מוצאו מהעיירה דורא, בדרום הר חברון (דף הפייסבוק של ח’אלד דודין).
 • השכלה: בוגר אוניברסיטת חברון. סיים בשנת 1999. בוגר בית ספר תיכון לבנים בדורא (דף הפייסבוק של ח’אלד דודין).
 • רקע מקצועי: ב-29 בדצמבר 2018 הוא מונה בצו נשיאותי מטעם אבו מאזן כממלא מקום מושל המחוז. קודם לכן שימש בתפקיד מנכ”ל משרד מושל מחוז חברון. ממעקב אחר פעילותו הציבורית בתפקידיו השונים במשרד מושל מחוז חברון ניתן להצביע כי דודין מכיר היטב את המחוז, הוא מרבה לבקר בכפרי ועיירות המחוז, ונפגש עם אנשי עסקים ותושבים מקומיים.
 • מינויו זכה לברכות רבות, אשר הדגישו כי הוא “האדם המתאים” לתפקיד. דודין מרבה להתראיין באמצעי התקשורת הפלסטיניים והוא נוהג לגנות את פעולות כוחות הביטחון הישראליים בחברון. הוא נוהג להיפגש עם גורמים זרים ודיפלומטיים ומעדכן אותם אודות המצב בחברון. כך למשל, ב-22 בפברואר 2024, הוא תדרך משלחת שגרירים, קונסולים ונציגים זרים של 36 מדינות אירופיות על “סבלם של תושבי חברון כתוצאה של הכיבוש והתקפות המתנחלים” (ופא, 22 בפברואר 2024).
ח'אלד דודין נשבע אמונים בלשכת אבו מאזן בראמאללה
 (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 9 במרץ 2024)
ח’אלד דודין נשבע אמונים בלשכת אבו מאזן בראמאללה
(דף הפייסבוק של אבו מאזן, 9 במרץ 2024)
כמאל אבו אלרב – מושל מחוז ג’נין
 כמאל אבו אלרב (דף הפייסבוק של פלסטין פוסט, 7 במרץ 2023).     כמאל אבו אלרב מגנה את פעילות כוחות צה"ל בג'נין (פלסטין פוסט, 7 במרץ 2023)
מימין : כמאל אבו אלרב (דף הפייסבוק של פלסטין פוסט, 7 במרץ 2023). משמאל : כמאל אבו אלרב מגנה את פעילות כוחות צה”ל בג’נין (פלסטין פוסט, 7 במרץ 2023)
 • פרטים אישיים: כמאל מחמד מחמוד אבו אלרב. תושב קבאטיה (דרומית לג’נין). בנו שאמח, שהיה רופא, נהרג ב-25 בנובמבר 2023 במהלך פעילות כוחות ביטחון ישראלים בקבאטיה. נטען, כי הוא נפצע באורח אנוש, כאשר יצא מביתו בעת שבחוץ היו עימותים עם כוחות צה”ל (ופא, 25 בנובמבר 2023).
 • רקע מקצועי: באפריל 2016 מונה לתפקיד סגן מושל מחוז ג’נין בהתאם לצו נשיאותי מטעם אבו מאזן (http://site.eastlaws.com/). הרבה להתבטא בשנים האחרונות נגד פעולות כוחות הביטחון הישראלים בג’נין והפגיעה בפלסטינים. כך, למשל, אמר, כי “צריך כוח אמיתי שירתיע את ישראל מפני פעולותיה בג’נין” (דף הפייסבוק של פלסטין פוסט, 7 במרץ 2023).
 • בעקבות מינויו נכתב עליו כי הוא שונא את אנשי “ההתנגדות” משום שהוא גינה את ההשתתפות ההמונית בשנת 2021 בהלוויית בכיר חמאס וצפי קבהא בג’נין והגדיר אותה “סימן חמור” (אתר אלשאהד, 5 במרץ 2024).
כמאל אבו אלרב נשבע אמונים בלשכת אבו מאזן בראמאללה (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 9 במרץ 2024)
כמאל אבו אלרב נשבע אמונים בלשכת אבו מאזן בראמאללה (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 9 במרץ 2024)
ע’סאן דע’לס – מושל מחוז שכם
ע'סאן דע'לס מרצה על המחסומים ועל מגבלות התנועה של צה"ל במחוז שכם
 (חשבון X של QUDSN, 22 בפברואר 2024)
ע’סאן דע’לס מרצה על המחסומים ועל מגבלות התנועה של צה”ל במחוז שכם
(חשבון X של QUDSN, 22 בפברואר 2024)
 • פרטים אישיים: ע’סאן מחמד בכר דע’לס (אבו בכר). תושב הכפר ברקה, צפונית-מערבית לשכם. חבר פתח.
 • רקע מקצועי: פעיל פתח בכיר, משמש כחבר הנהגת פתח באזור שכם. נבחר בבחירות התנועה במרץ 2022 (ופא, 27 במרץ 2022). שימש כאחראי על “תיק ההתנחלויות בצפון הגדה המערבית” (ופא, 30 באוקטובר 2022).
 • דע’לס מרבה להתראיין ולהופיע באמצעי התקשורת הפלסטינים, הוא מגנה את פעולות ישראל וכוחות הביטחון ביהודה ושומרון ומפגין עמדות ניציות ועוינות כלפי ישראל. הוא מתנגד חריף להתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון ולמתנחלים. במסגרת תפקידו הוא קרא לפלסטינים ביהודה ושומרון “לצאת ולהתעמת עם צעדות המתנחלים” (ופא, 18 בינואר 2022). בהזדמנות אחרת קרא להקים ועדות שמירה בכפרים במחוז שכם כדי להתעמת עם פעולות המתיישבים נגד הפלסטינים (אלקדס, 29 במאי 2022). אחת לכמה זמן הוא נהג לעדכן את מספר הפלסטינים שנהרגו או נפצעו כתוצאה מ”התוקפנות הכיבוש” באזור צפון יהודה ושומרון או על “נזק שביצעו מתנחלים” (ופא, 21 ביוני 2023). דע’לס גם ביקר את המדיניות הישראלית כלפי הפלסטינים בבתי הכלא וטען כי “מתרחשת מדיניות של הרג נגד האסירים הפלסטינים” (ופא, 27 בפברואר 2024).
ע'סאן דע'לס נשבע אמונים בלשכת אבו מאזן (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 9 במרץ 2024)     ע'סאן דע'לס מתראיין לראשונה כמושל מחוז שכם (חשבון X של QUDSN, 5 במרץ 2024)
מימין: ע’סאן דע’לס נשבע אמונים בלשכת אבו מאזן (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 9 במרץ 2024)
משמאל: ע’סאן דע’לס מתראיין לראשונה כמושל מחוז שכם (חשבון X של QUDSN, 5 במרץ 2024)
אחמד אלאסעד- מושל מחוז טובאס

אחמד אלאסעד, מתראיין לטלוויזיה הפלסטינית (דף הפייסבוק של מושל מחוז טובאס, 12 במרץ 2024)
אחמד אלאסעד, מתראיין לטלוויזיה הפלסטינית (דף הפייסבוק של מושל מחוז טובאס, 12 במרץ 2024)

 • פרטים אישיים אחמד מחמוד אסעד צאלח. מוכר בשם אחמד אלאסעד. תושב טובאס, איש פתח.
 • רקע מקצועי: מאז שנת 2013 שימש כסגן מושל מחוז טובאס.
 • פעיל מאד במחוז, נוהג להיפגש עם גורמים שונים אזרחיים וביטחוניים. מרבה לערוך סיורים בשווקים ובכפרים במחוז. כמו כן, הוא פעיל מאד בפתרון סכסוכי חמולות. נוהג להגיע ולנחם משפחות שבניהם נהרגו בעימותים עם כוחות הביטחון הישראליים. אלאסעד פועל לחיזוק הנוכחות הפלסטינית בבקעת הירדן תוך הענקת סיוע לחקלאים פלסטינים (דף הפייסבוק של מושל מחוז טובאס).
 • ב-31 בדצמבר 2020 השתתף בעצרת לציון 56 שנים להקמת פתח. הוא אמר, כי פתח הינה חלוצת “פעולות ההקרבה” ו”כוכבי השהידים”. פתח היא “ים של שהידים”. לדבריו, דרכם לירושלים עוברת דרך השהידים (ופא, 31 בדצמבר 2020).
 • ב-19 באוקטובר 2023 נשא נאום בעצרת תמיכה שארגנה פתח בתושבי רצועת עזה ובאבו מאזן (דף הפייסבוק של מושל מחוז טובאס, 19 באוקטובר 2023)
אחמד אלאסעד נושא נאום בעצרת תמיכה של פתח בתושבי רצועת עזה ובאבו מאזן (דף הפייסבוק של מושל מחוז טובאס, 19 באוקטובר 2023)
אחמד אלאסעד נושא נאום בעצרת תמיכה של פתח בתושבי רצועת עזה ובאבו מאזן (דף הפייסבוק של מושל מחוז טובאס, 19 באוקטובר 2023)
אחמד אלאסעד נשבע אמונים בלשכת אבו מאזן בראמאללה (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 9 במרץ 2024)
אחמד אלאסעד נשבע אמונים בלשכת אבו מאזן בראמאללה (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 9 במרץ 2024)
חסין חמאיל –מושל מחוז יריחו
חסין חמאיל (דף הפייסבוק של קלקיליה אלחדת', 7 במרץ 2024)
חסין חמאיל (דף הפייסבוק של קלקיליה אלחדת’, 7 במרץ 2024)
 • פרטים אישיים: חסין ג’אדאללה חסין חמאיל. נולד בשנת 1979. תושב ח’רבת אבו פלאח (צפונית לראמאללה (דף הפייסבוק של נציבות ההסברה בפתח, 6 בינואר 2020). חבר פתח במחוז ראמאללה (דף הפייסבוק של נציבות ההסברה של פתח, 6 בינואר 2020). היחיד מבין המושלים שאינו בן המחוז.
 • השכלה: ד”ר במנהל חינוך. בשנת 2015 סיים את הדוקטורט באוניברסיטת ירדן בעמאן בירת ירדן. בשנת 2008 סיים לימודי תואר שני באוניברסיטת אלקדס הפתוחה במנהל חינוך. בשנת 2001 סיים תואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטת אלנג’אח בשכם. משנת 2017 עבד באוניברסיטת אלקדס הפתוחה, שם שימש כראש שלוחת האוניברסיטה בראמאללה ואלבירה (אתר אוניברסיטת אלקדס הפתוחה, 14 במרץ 2024).
 • רקע מקצועי: שימש במספר תפקידים ארגוניים בתנועת פתח ומשמש כיום גם כדובר הרשמי של פתח. הוא מתנסח באופן רהוט ומפעיל דף פייסבוק מעודכן ומלא בתכנים מענייני הזירה הפלסטינית. מרבה להתראיין ולהופיע בערוצי תקשורת פלסטיניים וערביים תוך שהוא משמיץ באופן קבוע את ישראל (דף הפייסבוק של ד”ר חסין חמאיל). מאז כניסתו לתפקיד המושל מדווח על פעילותו באופן שוטף בדף הפייסבוק של מחוז יריחו. את אותם תכנים הוא מפרסם גם בדף הפייסבוק שלו כדובר רשמי של פתח.
 • באוגוסט 2023 נחשף בכלי התקשורת, כי חמאיל העניק לבנו ג’אד מתנה, רכב יוקרה מסוג מרצדס, על הצלחתו בבחינות הבגרות (אתר אלשאהד, 31 באוגוסט 2023).
חמאיל מעניק לבנו רכב יוקרה מסוג מרצדס בשל הצלחתו הרבה בבחינות הבגרות
 (אתר אלשאהד, 31 באוגוסט 2023)
חמאיל מעניק לבנו רכב יוקרה מסוג מרצדס בשל הצלחתו הרבה בבחינות הבגרות
(אתר אלשאהד, 31 באוגוסט 2023)
חסין חמאיל נשבע אמונים בלשכת אבו מאזן בראמאללה (דף הפייסבוק של מושל מחוז יריחו, 9 במרץ 2024)
חסין חמאיל נשבע אמונים בלשכת אבו מאזן בראמאללה (דף הפייסבוק של מושל מחוז יריחו, 9 במרץ 2024)
מחמד טה – מושל מחוז בית לחם
מחמד טה (אתר PNN, 8 במרץ 2024)
מחמד טה (אתר PNN, 8 במרץ 2024)
 • פרטים אישיים: מחמד טה חסן אבו עליא. מוכר בשם מחמד טה. תושב מחנה הפליטים אלדהישה. פעיל פתח.
 • השכלה : בוגר תואר ראשון במנהל עסקים.
 • רקע מקצועי: שימש כממלא מקום מושל מחוז בית לחם מאז אוגוסט 2023. חבר מועצה מהפכנית של פתח. שימש במשך שנים כמזכיר פתח בבית לחם. בשנות השמונים היה ארבע שנים בכלא הישראלי בשל השתייכותו לפתח. שימש בעבר גם כמנהל ההקדשים בבית לחם ועבד מספר שנים במשרד מושל מחוז בית לחם. ב-2010 מונה בצו נשיאותי לשמש כסגן מושל המחוז (מען, 14 ביוני 2010).
מחמד טה נשבע אמונים בלשכת אבו מאזן בראמאללה (ופא, 9 במרץ 2024)    עורך סיור שווקים בבית לחם לרגל חודש רמצ'אן (דף הפייסבוק של מושל מחוז בית לחם, 13 במרץ 2024)
מימין: מחמד טה נשבע אמונים בלשכת אבו מאזן בראמאללה (ופא, 9 במרץ 2024). משמאל: עורך סיור שווקים בבית לחם לרגל חודש רמצ’אן (דף הפייסבוק של מושל מחוז בית לחם, 13 במרץ 2024)
מצטפא אלדיראויה (טקאטקה) – מושל מחוז טולכרם
מצטפא טקאטקה (דף הפייסבוק של ערוץ אלפג'ר, 9 במרץ 2024).
מצטפא טקאטקה (דף הפייסבוק של ערוץ אלפג’ר, 9 במרץ 2024).
 • פרטים אישיים: מצטפא אחמד פצ’ל אלדיראויה (טקאטקה). מוצאו מהכפר עלאר, צפונית-מזרחית לטולכרם.
 • השכלה: בשנת 2009 סיים תואר ראשון באוניברסיטת אלקדס הפתוחה. הגיש עבודה בנושא תרומתן של הבחירות הכלליות לחיזוק הדמוקרטיה במוסדות הרשות הפלסטינית.
 • רקע מקצועי: באפריל 2016 מונה ע”י אבו מאזן לתפקיד סגן מושל מחוז טולכרם. לפני כן שימש כפקיד בלשכת עובדי הרשות (רשת חוקי המזרח, 26 באפריל 2016). בשנת 2009 שימש כמזכיר פתח בטולכרם.
 • בספטמבר 2023 אירח כסגן מושל מחוז טולכרם משלחת מאוניברסיטת ליברפול ועדכן אותה תמונת המצב במחוז טולכרם והפרות ישראל כלפי הצד הפלסטיני (דניא אלוטן, 10 בספטמבר 2023).
מצטפא טקאטקה מתראיין כמזכיר פתח בטולכרם 
(ערוץ היוטיוב של אלפג'ר, 29 בספטמבר 2012)
מצטפא טקאטקה מתראיין כמזכיר פתח בטולכרם
(ערוץ היוטיוב של אלפג’ר, 29 בספטמבר 2012)
מצטפא טקאטקה נשבע אמונים בלשכת אבו מאזן בראמאללה 
(דף הפייסבוק של אבו מאזן, 11 במרץ 2024)
מצטפא טקאטקה נשבע אמונים בלשכת אבו מאזן בראמאללה
(דף הפייסבוק של אבו מאזן, 11 במרץ 2024)
חסאם אבו חמדהה- מושל מחוז קלקיליה
חסאם אבו חמדה (ערוץ היוטיוב של אלפג'ר, 17 בינואר 2024)
חסאם אבו חמדה (ערוץ היוטיוב של אלפג’ר, 17 בינואר 2024)
 • פרטים אישיים: לואא’ (אלוף) חסאם מחמד עבד אלרחים אבו חמדה (אבו איהאב). תושב קלקיליה.
 • רקע מקצועי: בשנת 2007 שימש אבו חמדה כחבר הנהגת פתח במחוז קלקיליה (מען, 23 בינואר 2007). שימש כקצין בכיר במנהלת ההכוונה הפוליטית של מנגנון הביטחון במחוז קלקיליה. מאז נובמבר 2014 משמש בסגן מושל המחוז (אתר כוחות הביטחון הכללי, 2 בנובמבר 2014).
 • במסגרת תפקידו כסגן מושל המחוז הרבה לבקר בשטח ולהיפגש עם ראשי כפרים ורשויות במחוז. הוא טען בעבר, כי סלילת כבישים ע”י ישראל בקלקיליה נועדה לנתק את המחוז משאר שטחי הרשות ולהקשות על שליטת הרשות הפלסטינית (אלג’זירה נט, 24 בינואר 2024). מעורב בפתרון סכסוכי חמולות במחוז קלקיליה (דף הפייסבוק של מושל מחוז קלקיליה, 12 במרץ 2024). נהנה מקשרים עם אנשי פתח וחברי מועצה מהפכנית של פתח בהם לואא’ (אלוף) איאד אלאקרע (חברו בפייסבוק) וגם מופיע באירועים יחד עם מחמוד ולויל, מזכיר פתח בקלקיליה. תוקף את התנהלות ישראל כלפי אסירים פלסטינים בבתי הכלא (אתר פתח מדיה, 29 בינואר 2021).
חסאם אבו חמדה נשבע אמונים בלשכת אבו מאזן בראמאללה
 (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 11 במרץ 2024)
חסאם אבו חמדה נשבע אמונים בלשכת אבו מאזן בראמאללה
(דף הפייסבוק של אבו מאזן, 11 במרץ 2024)