מחנות הקיץ שארגנה חמאס ברצועת עזה

עמדת רישום למחנות הקיץ באזור קרארה מזרחית לח'אן יונס תשומת לב למחיקה מכוונת של סמל תנועת חמאס בשלט (דף הפייסבוק של מחנות

עמדת רישום למחנות הקיץ באזור קרארה מזרחית לח'אן יונס תשומת לב למחיקה מכוונת של סמל תנועת חמאס בשלט (דף הפייסבוק של מחנות "מגן ירושלים"- אזור קרארה, 26 ביוני 2023)

מסיבת העיתונאים בה הוכרז על פתיחת מחנות הקיץ.

מסיבת העיתונאים בה הוכרז על פתיחת מחנות הקיץ.

לימודי ירי ביום הראשון של מחנות הקיץ באזור שיח' רצ'ואן במערב העיר עזה. עזה (דף הפייסבוק של מחנות מגן ירושלים, 9 ביולי 2023)

לימודי ירי ביום הראשון של מחנות הקיץ באזור שיח' רצ'ואן במערב העיר עזה. עזה (דף הפייסבוק של מחנות מגן ירושלים, 9 ביולי 2023)

הדרכה על נשק ע

הדרכה על נשק ע"י פעיל הזרוע הצבאית במחנה קיץ באזור קרארה, (דף הפייסבוק של מחנות "מגן ירושלים"- אזור קרארה, 17 ביולי 2023)

הדרכת הג

הדרכת הג"א לכיבוי שריפות והתמודדות עם מקרי חירום (דף הפייסבוק של מחנות "מגן ירושלים"-דרום עזה, 17 ביולי 2023)

תהלוכת תמיכה

תהלוכת תמיכה "בהתנגדות" במערב העיר עזה בהשתתפות ילדי מחנות הקיץ של חמאס (צפא, 12 ביולי 2023)

עיקרים
 • כבכל קיץ, גם השנה ארגנה חמאס מחנות קיץ עבור בני הנוער ברחבי רצועת עזה. במחנות הקיץ השתתפו כמאה אלף ילדים ובני נוער. השנה נקראו מחנות הקיץ “מגן ירושלים” (דרע אלקדס). לדברי חמאס, נועדו מחנות הקיץ השנה לעורר את נושא ירושלים והזהות הפלסטינית הלאומית, ולהטמיע את חשיבותם בקרב בני הדור הצעיר. מחנות הקיץ כללו מגוון תכנים ופעילויות המתחלקים לשלושה סוגים עיקריים: אימונים צבאיים וסמי צבאיים, אינדוקטרינציה אידיאולוגית ולימודי קוראן.
 • טקס פתיחת מחנות הקיץ נערך בפארק השעשועים “אצדאא'” במערב ח’אן יונס. הפארק הוקם על אדמות יישובי גוש קטיף שנעזבו בעקבות ההתנתקות מרצועת עזה (2005). זהו אתר בעל משמעות עבור הפלסטינים ויתכן שלא בכדי הוא נבחר לארח את טקס הפתיחה.
 • מחנות הקיץ של חמאס מאורגנים ע”י גוף בשם “הוועדה העליונה של מחנות הקיץ”, בראשה עומד מחמד אבו עסכר, בכיר חמאס. הוועדה השיקה דף פייסבוק ייעודי עבור המחנות. אולם, דף הפייסבוק היה פעיל ימים ספורים בלבד והוא הוסר או נחסם. בשל כך, בניגוד לשנים קודמות החומרים הוויזואליים המתעדים את המחנות ותכניהם הם מועטים יחסית. שינוי נוסף שזוהה השנה הוא טשטוש והצנעת סמלי חמאס והזרוע הצבאית שלה בתמונות שפורסמו עד כה. בנוסף, אין בידנו מידע אודות מועד סיום מחנות הקיץ וקיומו של טקס סיום, כבשנים עברו, בהם השתתפו בכירי חמאס והוא זכה לתהודה תקשורתית נרחבת.
 • לא ידועות לנו הסיבות למיעוט הפרסומים, אולם יתכן שפרסומים פומביים בערוצי תקשורת ישראליים ובכלל זה כתבת תחקיר שפורסמה בערוץ 13 בתחילת יולי 2023 יצרו הדים תקשורתיים, שגרמו לחמאס להצניע השנה את הפרטים אודות מחנות הקיץ. באתר שהאב המזוהה עם חמאס צוטטה הכתבה תחת הכותרת “מחנות הקיץ בעזה תחת מעקב תקשורת ישראלית” (שהאב, 13 ביולי 2023).
 • יצוין כי חמאס אינה הגורם היחיד המארגן מחנות קיץ לילדי הרצועה. במקביל התקיימו מחנות הקיץ שמארגנת כל שנה אונר”א. במחנות, שהתקיימו ב-91 מרכזים ובתי ספר של הסוכנות ברחבי הרצועה, השתתפו 130 אלף ילדים ובני נוער. בהקשר זה יצוין, כי חמאס רואה באונר”א ובמחנות הקיץ שהיא מארגנת מתחרה העיקרית שלה. בעבר ניסתה חמאס להשפיע על התכנים המועברים בהם והיא אף מתחה ביקורת על קיום מחנות מעורבים לבנים ולבנות. גם הג’האד האסלאמי בפלסטין קיים במקביל מחנות קיץ מטעמו בהם התקיימו אימונים צבאיים וסמי צבאיים.[1] המועצה העליונה לענייני נוער וספורט הכפופה לאש”ף ארגנה גם היא מספר מחנות קיץ.
 • ביהודה שומרון ומזרח ירושלים התקיימו מחנות קיץ שארגנה הרשות הפלסטינית, חלקם (בעיקר במזרח ירושלים) בארגון וניהול המועצה העליונה לענייני נוער וספורט הכפופה לאש”ף (אלחיאת אלג’דידה, 12 ביולי 2023). הרשות הפלסטינית קיימה גם מחנות קיץ במחוזות השונים אותם ארגנה הוועדה הלאומית למחנות קיץ בניהול ובפיקוח בכיר הרשות מוסא אבו זיד, יו”ר לשכת עובדי הרשות הפלסטינית (דף הפייסבוק של הוועדה הלאומית למחנות קיץ, 13 ביולי 2023).
פירוט המידע
הרשמה
 • ההרשמה למחנות הקיץ נפתחה ב-21 ביוני 2023 ונמשכה שבוע ימים. ההרשמה התבצעה במסגדים ובנקודות רישום ייעודיות שהוקמו ברחבי הרצועה (אתר הגוש האסלאמי, 21 ביוני 2023). בתמונות המתעדות את עמדות ההרשמה נמחקו משום מה סממנים המעידים על מעורבות חמאס כגון לוגו של התנועה .
עמדת רישום למחנות הקיץ באזור קרארה מזרחית לח'אן יונס תשומת לב למחיקה מכוונת של סמל תנועת חמאס בשלט (דף הפייסבוק של מחנות "מגן ירושלים"- אזור קרארה, 26 ביוני 2023)
עמדת רישום למחנות הקיץ באזור קרארה מזרחית לח’אן יונס. תשומת לב למחיקה מכוונת של סמל תנועת חמאס בשלט (דף הפייסבוק של מחנות “מגן ירושלים”- אזור קרארה, 26 ביוני 2023)
טקס הפתיחה
 • ב-8 ביולי 2023 התקיימו טקסי פתיחת מחנות הקיץ של חמאס. במחנות הקיץ המתקיימים ברחבי הרצועה, משתתפים יותר מ-100,000 ילדים ובני נוער. לרגל הפתיחה קיימה הוועדה העליונה של מחנות הקיץ, המארגנת את המחנות מסיבת עיתונאים, בה ציין מחמד אבו עסכר, בכיר חמאס ויו”ר הוועדה,[2] כי מחנות הקיץ השנה יפעלו תחת השם “מגן ירושלים” וכי בחירת השם נועדה להדגיש לעולם כי העיר ירושלים ואתריה הקדושים הם “מצפן” אליו נושא עיניו כל פלסטיני. לדבריו, השם גם נועד להטמיע את ערכה של ירושלים בלב הצעירים ואת זכותם של הפלסטינים עליה, ולעורר את מודעות הדור הצעיר לתפקידו הלאומי כ”דור השחרור”. לדברי אבו עסכר חמאס מגלה עניין והיא פועלת דווקא בקרב בני דור הצעיר משום שישראל ומשתפי הפעולה עמה משקיעים מאמצים וכספים רבים להסיט את הדור מהזיקה לדת ולמולדת שלו (פלסטין און ליין, 8 ביולי 2023).
 • עבד אללטיף אלקאנוע, דובר חמאס, אמר שמחנות הקיץ מהווים תחנה חשובה בתהליך בניית הדור הבא והטמעת מקומם של ירושלים ומסגד אלאקצא בקרבו וכי השם “מגן ירושלים” נועד להדגיש בקרבם את חשיבות סוגיית ירושלים ואת הצורך בהיערכות לקראת שחרורה מידי “הכובשים המטמאים אותה” (ח’בר פרס, 12 ביולי 2023).
מסיבת העיתונאים בה הוכרז על פתיחת מחנות הקיץ.     לוגו מחנות הקיץ "מגן ירושלים" לשנת 2023 (אתר הגוש האסלאמי, 21 ביוני 2023)
מימין: מסיבת העיתונאים בה הוכרז על פתיחת מחנות הקיץ. משמאל: לוגו מחנות הקיץ “מגן ירושלים” לשנת 2023 (אתר הגוש האסלאמי, 21 ביוני 2023)
טקס פתיחת מחנות הקיץ ברפיח. בתמונות ניתן לזהות דגלי גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס (פאלאינפו, 8 ביולי 2023)    טקס פתיחת מחנות הקיץ ברפיח. בתמונות ניתן לזהות דגלי גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס (פאלאינפו, 8 ביולי 2023)
טקס פתיחת מחנות הקיץ ברפיח. בתמונות ניתן לזהות דגלי גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס (פאלאינפו, 8 ביולי 2023)
תכני מחנות הקיץ “מגן ירושלים”
 • שלא כמחנות שמארגנת אונר”א אשר נועדו לדברי הסוכנות להנאה ובילוי, מחנות הקיץ של חמאס כוללים מגוון תכנים ופעילויות ביניהם יוזכרו:
 • אימונים צבאיים: הכוללים לימוד תיאורטי ומעשי על כלי נשק, ירי באש חיה הכולל אימוני קליעה למטרות ואימוני לוחמה בשטח בנוי. את האימונים מדריכים פעילי גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס. יצוין כי בתמונות המתעדות את האימונים היו רוב הפעילים רעולי פנים וסמלי הזרוע הצבאית נמחקו במכוון (ראו להלן).
 • אימונים סמי צבאיים: הכוללים כושר גופני, הדרכות עזרה ראשונה, ואימוני כיבוי שריפות במקרי חירום והסלמה ברצועה.
 • אינדוקטרינציה: במסגרת זאת השתתפו הילדים ובני הנוער במפגן תמיכה “בהתנגדות” ביהודה ושומרון ובמסגד אלאקצא. כמו כן כללו הפעילויות הסתה של בני הנוער נגד ישראל. בין השאר תועדו ילדי מחנה הקיץ דורכים על תמונות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון לאומי בן גביר ושר האוצר סמוטריץ’. באירוע אחר תועד ילד ילד מכוון רובה לעבר תמונותיהם (דף הפייסבוק של מחנות “מגן ירושלים”- אזור קרארה, 17 ביולי 2023)
 • לימוד ושינון הקוראן.
אימונים צבאיים
 לימודי ירי ביום הראשון של מחנות הקיץ באזור שיח' רצ'ואן במערב העיר עזה. עזה (דף הפייסבוק של מחנות מגן ירושלים, 9 ביולי 2023)    פעילי הזרוע הצבאית מדריכים בנושא כלי ירי באזור משרוע עאמר ועבאד אלרחמן במערב בעיר עזה (דף הפייסבוק של מחנות מגן ירושלים, 9 ביולי 2023)
מימין: לימודי ירי ביום הראשון של מחנות הקיץ באזור שיח’ רצ’ואן במערב העיר עזה. משמאל: פעילי הזרוע הצבאית מדריכים בנושא כלי ירי באזור משרוע עאמר ועבאד אלרחמן במערב בעיר עזה (דף הפייסבוק של מחנות מגן ירושלים, 9 ביולי 2023)
קבלת פנים ערכו פעילי הזרוע הצבאית של חמאס למשתתפי מחנה הקיץ , (דף הפייסבוק של מחנות "מגן ירושלים"- אזור קרארה, 17 ביולי 2023)    הדרכה על נשק ע"י פעיל הזרוע הצבאית במחנה קיץ באזור קרארה, (דף הפייסבוק של מחנות "מגן ירושלים"- אזור קרארה, 17 ביולי 2023)
מימין: קבלת פנים ערכו פעילי הזרוע הצבאית של חמאס למשתתפי מחנה הקיץ . משמאל: הדרכה על נשק ע”י פעיל הזרוע הצבאית במחנה קיץ באזור קרארה, (דף הפייסבוק של מחנות “מגן ירושלים”- אזור קרארה, 17 ביולי 2023)
אימוני ירי בהדרכת פעילי הזרוע הצבאית של חמאס בשכונת שג'אעיה במזרח העיר עזה .     אימון ירי באמצעות רובה לייזר במחנה קיץ בשכונת שג'אעיה במזרח העיר עזה
מימין: אימוני ירי בהדרכת פעילי הזרוע הצבאית של חמאס בשכונת שג’אעיה במזרח העיר עזה. משמאל: אימון ירי באמצעות רובה לייזר במחנה קיץ בשכונת שג’אעיה במזרח העיר עזה.
אימון מעבר גדר במערב ח'אן יונס (פלסטין און ליין, 8 ביולי 2023).     אימון לוחמה בשטח בנוי במחנה קיץ בשכונת שג'אעיה במזרח העיר עזה (דף הפייסבוק של שג'אעיה מדיה, 14 ביולי 2023)
מימין: אימון מעבר גדר במערב ח’אן יונס (פלסטין און ליין, 8 ביולי 2023). משמאל: אימון לוחמה בשטח בנוי במחנה קיץ בשכונת שג’אעיה במזרח העיר עזה (דף הפייסבוק של שג’אעיה מדיה, 14 ביוני 2023).
היערכות למקרי חירום
הדרכת הג"א לכיבוי שריפות והתמודדות עם מקרי חירום (דף הפייסבוק של מחנות "מגן ירושלים"-דרום עזה, 17 ביולי 2023)
הדרכת הגנה אזרחית לכיבוי שריפות והתמודדות עם מקרי חירום
(דף הפייסבוק של מחנות “מגן ירושלים”-דרום עזה, 17 ביולי 2023)
אינדוקטרינציה
תהלוכת תמיכה "בהתנגדות" במערב העיר עזה בהשתתפות ילדי מחנות הקיץ של חמאס (צפא, 12 ביולי 2023)
תהלוכת תמיכה “בהתנגדות” במערב העיר עזה בהשתתפות ילדי מחנות הקיץ של חמאס (צפא, 12 ביולי 2023)
ילדי מחנה הקיץ דורכים על תמונות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון לאומי בן גביר ושר האוצר סמוטריץ'. (דף הפייסבוק של מחנות "מגן ירושלים"- אזור קרארה, 17 ביולי 2023)   ילד מכוון רובה לעבר תמונות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון לאומי בן גביר ושר האוצר סמוטריץ' (דף הפייסבוק של מחנות "מגן ירושלים"- אזור קרארה, 17 ביולי 2023)
מימין: ילדי מחנה הקיץ דורכים על תמונות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון לאומי בן גביר ושר האוצר סמוטריץ’. משמאל: ילד מכוון רובה לעבר תמונות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון לאומי בן גביר ושר האוצר סמוטריץ’ (דף הפייסבוק של מחנות “מגן ירושלים”- אזור קרארה, 17 ביולי 2023)
לימודי קוראן
   
לימודי קוראן במחנות הקיץ של חמאס ברצועה (חשבון הטוויטר של שהאב, 8 ביולי 2023)
ביקור משלחת בכירי חמאס במחנות הקיץ בצפון הרצועה
 • במהלך ימי הפעילות ביקרה משלחת של בכירי חמאס וחברי מועצה מחוקקת מטעמה במחנות הקיץ במחוז צפון הרצועה. משיר אלמצרי, בכיר חמאס אשר השתתף בביקור, אמר כי “דור השחרור הבא הוא דור הכוח והחירות, אשר באמצעותו הם ישחררו את אדמתם ואתריהם הקדושים מטומאת הכובש”. עוד ציין שמחנות הקיץ הללו בונים “צעיר מוסלמי אדוק הנאבק בכיבוש” (אתר המועצה המחוקקת בעזה, 1 באוגוסט 2023).
ביקור בכירי חמאס במחנות הקיץ במחוז צפון הרצועה (אתר המועצה המחוקקת בעזה, 1 באוגוסט 2023)
ביקור בכירי חמאס במחנות הקיץ במחוז צפון הרצועה
(אתר המועצה המחוקקת בעזה, 1 באוגוסט 2023)

[1] להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ-29 ביוני 2023 :"הג'האד האסלאמי בפלסטין מקיים מחנות קיץ צבאיים לבני נוער".
[2] מחמד אבו עסכר, בכיר חמאס משמש כסגן שר העבודה מרבה להתבטא בנושאים פוליטיים ולהשתתף בהפגנות ועצרות. מינויו כאחראי על מחנות הקיץ מעידה על החשיבות שמייחסת לכך חמאס.