מותו של צלם העיתונות הפלסטיני יאסר מרתג’א מירי צה”ל במהלך אירועי “צעדת השיבה הגדולה” הציף תופעה, שמצאה ביטוייה במבצע “צוק איתן”, של פעילי חמאס (ארגוני טרור אחרים) המועסקים כאנשי תקשורת

תמונה שפרסמה סוכנות עין מדיה בעזה, בה נראה עבד יאסר מרתג'א בפעם האחרונה טרם מותו. בתמונה ניתן לראות כי בכל האזור היתמרו ענני עשן שחור בגין שריפת צמיגים וכי הוא עמד קרוב למפגינים (דף הפייסבוק של סוכנות עין מדיה, 8 באפריל 2018)

תמונה שפרסמה סוכנות עין מדיה בעזה, בה נראה עבד יאסר מרתג'א בפעם האחרונה טרם מותו. בתמונה ניתן לראות כי בכל האזור היתמרו ענני עשן שחור בגין שריפת צמיגים וכי הוא עמד קרוב למפגינים (דף הפייסבוק של סוכנות עין מדיה, 8 באפריל 2018)

מותו של יאסר מרתג’א ב”צעדת השיבה הגדולה”
  • יאסר עבד אלרחמן מרתג’א הינו פלסטיני בן 30, צלם עיתונות ואחד ממייסדי חברת ההפקות “עין מידיא”. ב-6 באפריל 2018 נפצע מרתג’א מירי צה”ל, בעת שצילם את החיכוכים האלימים בין המפגינים הפלסטינים לבין כוחות צה”ל, כמה מאות מטרים מגדר הגבול (באזור ח’זאעה, שבדרום הרצועה). הוא מת מפצעיו ב-7 באפריל 2018.

על פי גורמים במערכת הביטחון הישראלית היה צלם העיתונות יאסר מרתג’א פעיל חמאס. על פי אותם גורמים הוא שימש מזה שנים כקצין בדרגת סרן במנגנוני הביטחון של חמאס ברצועת עזה. אותם גורמים הוסיפו, על פי מידע שהגיע לידיהם, כי המדובר בפעיל שעסק באופן יום-יומי בפעילות במסגרת מנגנוני הביטחון וסייע רבות לפעילותם. לדברי אותם גורמי ביטחון בשנת 2015 ביקש מרתג’א להכניס לרצועת עזה מישראל רחפן לשם איסוף מודיעין מקדים לפני מבצעים של מנגנון הביטחון של חמאס. יאסר מרתג’א המשיך לעבוד בתקופה האחרונה עם בכירים במנגנון ביטחון הפנים של חמאס ברצועה ורבים מהם הגיעו לניחום אבלים בבית משפחתו (ואלה, כתבתו של אמיר בוחבוט, 10 באפריל 2018).

 


בכירי משטרת חמאס ברצועה ובראשם מפכ”ל המשטרה, תיסיר אלבטש (מצד ימין), משתתפים בניחום אבלים (אתר המשטרה בעזה, 8 באפריל 2018)

  • מותו של יאסר מרתג’א נוצל ע”י חמאס והפלסטינים לקמפיין תקשורתי נגד ישראל, תוך התעלמות מוחלטת מפעילותו במנגנוני הביטחון של חמאס. איגוד העיתונאים הפלסטינים קיים (8 באפריל 2018) הפגנת מחאה מול מטה האו”ם בעיר עזה אשר גינתה את “תוקפנות” ישראל כלפי עיתונאים. תחסין אסטל, חבר באיגוד העיתונאים הפלסטינים, האשים את ישראל כי היא יורה בעיתונאים ללא סיבה ופנה למזכ”ל האו”ם לשמור על חייהם של העיתונאים הפלסטינים מפני “פשעיה” של ישראל (ערוץ אלוטניה, 8 באפריל 2018). סלאמה מערוף, פעיל חמאס המשמש כראש לשכת ההסברה הממשלתית בעזה, פרסם נתונים, שמידת אמינותם אינה ברורה, לפיהם מאז תחילת פעילויות “צעדת השיבה הגדולה” נפצעו ע”י צה”ל ארבעים עיתונאים, מתוכם 13 מירי חי, שניים מרימוני גז והשאר (25) משאיפת עשן (סוכנות הידיעות אנטוליה, 7 באפריל 2018).
תופעת העסקת פעילי טרור כאנשי תקשורת כפי שהומחשה במבצע “צוק איתן”
  • “הכובע הכפול” של יאסר מרתג’א כאיש תקשורת ופעיל חמאס הינו חלק מתופעה מוכרת, שנחשפה לאחר מבצע “צוק איתן”. במסגרת פרויקט בדיקת שמות ההרוגים הפלסטינים במבצע “צוק איתן” בדק מרכז המידע בזמנו רשימה של 17 הרוגים, שנטען ע”י הפלסטינים, כי היו עיתונאים, שנהרגו במהלך המבצע. בדיקת פרטנית של הרשימה העלתה, כי שמונה מתוך 17 השמות היו שמות של פעילים, שהשתייכו לחמאס ולג’האד האסלאמי בפלסטין, או שהיו עיתונאים שפעלו בשירות כלי תקשורת של חמאס. אגודת העיתונאים הפלסטינים והשלוחה העזתית של משרד ההסברה הפלסטיני, שעמדו מאחורי הרשימה (ועתה הם שותפים לקמפיין האנטי-ישראלי בעקבות מותו של יאסר מרתג’א), ניסו להסתיר את זהותם הצבאית של “העיתונאים” והציגו אותם כאנשי תקשורת לכל דבר[1].
  • זאת ועוד, ממצאי הבדיקה העלו, כי רק כשליש מהעיתונאים/אנשי התקשורת שהופיעו ברשימה נהרגו במהלך מבצע “צוק איתן” בעת סיקור האירועים בשדה הקרב במסגרת משימותיהם העיתונאיות. השאר נהרגו במהלך הקרבות ברצועה בנסיבות, שאינן קשורות לעבודתם העיתונאית. עוד העלתה הבדיקה, כי לפחות שני אנשי תקשורת המופיעים ברשימה לא נהרגו ע”י צה”ל והכנסתם לרשימת ההרוגים (שנטען, כי נהרגו ע”י צה”ל) הינה בבחינת הטעיה (המדובר בצלם סוכנות AP והמתורגמן שלו, שנהרגו ב”תאונת עבודה” במהלך הפסקת אש בעת סיקור פירוק נפלים ע”י שוטרים פלסטינים).

מסקנת הבדיקה, שערך מרכז המידע לאחר מבצע “צוק איתן”, הייתה, כי רשימת “17 העיתונאים הרוגים” הייתה רשימה מניפולטיבית, שנועדה לתמוך בטענה השקרית, כי ישראל הרגה במכוון מספר רב של עיתונאים ובכך ביצעה “פשע מלחמה” (שעבורו דרשו הפלסטינים להעמיד את “הרוצחים” לדין בבתי דין בינלאומיים). כל זאת כחלק מטקטיקות של הטעייה והונאה, שעשו חמאס וגופים הקשורים אליה ברשימות ההרוגים הפלסטינים, שנהרגו במבצע “צוק איתן”, במסגרת המערכה המשפטית, המדינית והתעמולתית המתנהלת נגד מדינת ישראל. הקמפיין המתנהל עתה בעניינו של יאסר מרתג’א ועשרות העיתונאים שנטען, כי נפצעו ע”י ישראל במהלך אירועי הצעדה, הינו ביטוי עדכני לטקטיקות הללו.

עבדאללה מרתג’א, איש תקשורת ופעיל צבאי של חמאס שנהרג במבצע “צוק איתן” (משתייך לאותה החמולה של יאסר מרתג’א)[2]

עבדאללה מרתג'א, שהשתייך למערך ההסברה הצבאי של גדודי עז אלדין אלקסאם, נראה בסרטון מקריא צוואתו. בסיום צוואתו מציין עבדאללה מרתג'א כי הוא השתייך לגדוד אלשג'אעיה (חטיבת העיר עזה) של גדודי עז אלדין אלקסאם (youtube.com, 30 באוקטובר 2014). במסמך שפרסם משרד ההסברה הפלסטיני לא הוזכרה זהותו הצבאית של מרתג'א ונטען, כי הוא עיתונאי, שעבד בחברות תקשורת אזרחיות. שמו של מרתג'א נכלל ברשימת 17 העיתונאים שאגודת העיתונאים הפלסטינים טענה, כי נהרגו במבצע "צוק איתן".
עבדאללה מרתג’א, שהשתייך למערך ההסברה הצבאי של גדודי עז אלדין אלקסאם, נראה בסרטון מקריא צוואתו. בסיום צוואתו מציין עבדאללה מרתג’א כי הוא השתייך לגדוד אלשג’אעיה (חטיבת העיר עזה) של גדודי עז אלדין אלקסאם (youtube.com, 30 באוקטובר 2014). במסמך שפרסם משרד ההסברה הפלסטיני לא הוזכרה זהותו הצבאית של מרתג’א ונטען, כי הוא עיתונאי, שעבד בחברות תקשורת אזרחיות. שמו של מרתג’א נכלל ברשימת 17 העיתונאים שאגודת העיתונאים הפלסטינים טענה, כי נהרגו במבצע “צוק איתן”.

עבדאללה מרתג'א, המוגדר כ"חלל ההסברתי של גדודי עז אלדין אלקסאם" (אלשהיד אלקסאמי אלאעלאמי) במהלך הקראת צוואתו (יוטיוב, 30 באוקטובר 2014).    עבדאללה מרתג'א במהלך פעילות תקשורתית ככתב ערוץ אלאקצא של חמאס (יוטיוב, 12 בדצמבר 2013).
מימין: עבדאללה מרתג’א, המוגדר כ”חלל ההסברתי של גדודי עז אלדין אלקסאם” (אלשהיד אלקסאמי אלאעלאמי) במהלך הקראת צוואתו (יוטיוב, 30 באוקטובר 2014). משמאל: עבדאללה מרתג’א במהלך פעילות תקשורתית ככתב ערוץ אלאקצא של חמאס (יוטיוב, 12 בדצמבר 2013).

ב-7 באוקטובר 2014 שיתף יאסר מרתג'א (שנהרג במהלך אירועי "צעדת השיבה הגדולה") פוסט בפייסבוק שבו נראית תמונתו של עבדאללה פצ'ל מרתג'א במדי גדודי עז אלדין אלקסאם. בפוסט נכתב: רחמי אללה עליך איש קומנדו, אנחנו מתגעגעים לחיוך שלך (דף הפייסבוק של יאסר מרתג'א, 7 באוקטובר 2014)
ב-7 באוקטובר 2014 שיתף יאסר מרתג’א (שנהרג במהלך אירועי “צעדת השיבה הגדולה”) פוסט בפייסבוק שבו נראית תמונתו של עבדאללה פצ’ל מרתג’א במדי גדודי עז אלדין אלקסאם. בפוסט נכתב: רחמי אללה עליך איש קומנדו, אנחנו מתגעגעים לחיוך שלך (דף הפייסבוק של יאסר מרתג’א, 7 באוקטובר 2014)

[1] פרוט ממצאי בדיקת מרכז המידע ראו לקט מידע מ-11 בפברואר 2015: " ממצאי בדיקת רשימת שמות 17 עיתונאים, שהפלסטינים טוענים כי הם נהרגו במבצע "צוק איתן" (השלמה מס' 8)" http://www.terrorism-info.org.il/he/20771/.
[2]
דוגמאות נוספות לפעילי טרור ששימשו גם כעיתונאים ואנשי תקשורת ניתן למצוא בפרסום מרכז המידע מ-11 בפברואר 2015.