מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (21 –27 ספטמבר 2023)

ב-23 בספטמבר 2023 חצה טרקטור לבנוני את הגבול לתוך שטח ישראל, באזור הר דב והוריד תלולית שהקים צה"ל. כוח צה"ל הרחיק אותו באמצעות השלכת רימוני הלם. לטענת צבא לבנון, הטרקטור פעל בשטח לבנון. במקביל, עסק צבא לבנון בסלילת כביש בסמוך. גם כוחות צה"ל המשיכו בעבודת באזור. בראיון שהעניק ופיק צפא האחראי על יחידת הקישור והתיאום בחזבאללה, ציין כי מוקדם עדיין להתנבא האם המערכה המכרעת מול ישראל קרבה, אולם מה שבטוח, לדבריו, הוא שישראל סובלת ממשברים פנימיים וחיצוניים וכוח ההרתעה שלה נשחק. במחנה עין אלחלוה מסתמנת רגיעה זמנית. כוח ביטחוני משותף של פתח, חמאס וארגונים פלסטינים נוספים נפרס בקווי העימות במחנה. נג'יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, אמר בראיון שהסכם שלום עם ישראל יכול להתאפשר אך ורק במסגרת משא ומתן שיתבצע על-ידי הליגה הערבית. מדובר בהצהרה חסרת תקדים, שאינה פוסלת עקרונית אפשרות להסכם שלום עם ישראל. כלי טיס בלתי מאויש תקף, ככל הנראה בסוריה, שני פעילי הג'האד האסלמי בפלסטין. השניים נהרגו. באחד הדיווחים התקיפה יוחסה לישראל.דווח כי חזבאללה העביר מערכת של טילי קרקע-אוויר מלבנון לאחד מבסיסיו באזור דימ
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (26-11 בספטמבר 2023)

מפקד משמרות המהפכה הגיב לאיומי ראש המוסד להגביר את פעילות ישראל נגד איראן והזהיר, כי אם תמשיך ישראל במדיניות החיסולים שלה, חייה יתקצרו וידה של איראן תהיה על העליונה. התקשורת האיראנית דיווחה על ביקור, שערך מפקד כוח קדס, אסמאעיל קאא'ני, בסוריה, במהלכו נועד עם בכירים פוליטיים וביטחוניים וביקר באזורים מבצעיים במדינה. ערוץ חדשות סורי דיווח, כי משמרות המהפכה והמיליציות הפרו-איראניות מתכוונות להפוך את בסיס סלימאני שבמזרח סוריה לבסיס המרכזי שלהם באזור ולהעביר אליו אמצעי לחימה הנמצאים כיום בבסיס אמאם עלי. מגעים אינטנסיביים התנהלו בשבועיים האחרונים בין בכירים איראנים ועיראקים על רקע הדרישה האיראנית לפירוק הקבוצות הכורדיות הבדלניות הפועלות בחבל הכורדי בצפון עיראק. שר החוץ העיראקי, שביקר בטהראן, הדגיש את מחויבות ארצו להסכם הביטחוני עם איראן ולפירוק הקבוצות הכורדיות החמושות הפועלות בצפון עיראק. 
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (28 באוגוסט – 11 בספטמבר 2023)

שר החוץ האיראני, חסין-אמיר עבדאללהיאן, קיים ביקור בן מספר ימים בסוריה ובלבנון. איש משמרות המהפכה נהרג בסוף אוגוסט 2023 בסוריה. נסיבות מותו לא נמסרו. משמרות המהפכה והמיליציות הפרו-איראניות במזרח סוריה נקטו בצעדי אבטחה מוגברים בדיר אלזור על רקע העימותים האלימים בין כוחות SDF הכורדים לבני שבטים ערבים סונים. כארבעה מיליון עולי רגל איראנים הגיעו בראשית ספטמבר 2023 למקומות הקדושים לשיעה בעיראק במסגרת טקסי הארבעין. מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה, אסמאעיל קאא'ני, הגיע לעיראק במסגרת טקסי הארבעין וביקר בערים נג'ף וסאמראא' וכן באנדרטת הזיכרון בבגדאד לאבו-מהדי אלמהנדס, שחוסל בידי ארצות הברית בינואר 2020. כמו כן נפגש קאא'ני עם מפקדים במיליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (15 –21 ספטמבר 2023)

השבוע לא דווח על תקריות לאורך גבול ישראל לבנון. כלי תקשורת המזוהים עם חזבאללה דיווחו על עבודות שישראל מבצעת באזור ע'ג'ר. חשיפת שדה התעופה הסודי של איראן וחזבאללה בדרום לבנון המשיכה לעורר הדים. בחזבאללה טרם התייחסו ישירות לנושא. פורסמו פרטים ראשוניים אודות תוכניתו של עמוס הוכשטיין מתאם נשיא ארה"ב לביטחון האנרגיה, לפתרון סוגיית הגבול היבשתי בין ישראל ללבנון. נמשכת המתיחות במחנה הפליטים עין אלחלוה. מספר פגישות נערכו במטרה להרגיע את המצב. הפתרון למשבר הנשיאות בלבנון אינו נראה באופק. חזבאללה ואמל ממשיכים לקדם את מועמדותו של סלימאן פרנג'יה.
להמשך קריאה...

מבט לג’האד העולמי (14 – 20 בספטמבר 2023)

השבוע ניכרה ירידה בפעילות דאעש ברחבי העולם. פעילות הארגון התמקדה בסוריה ואפריקה. במרחב אדלב בסוריה נמשכה הלחימה בין כוחות המטה לשחרור אלשאם, המזוהה עם אלקאעדה, לבין צבא סוריה. במרחב המדברי נהרגו שלושה לוחמי מיליציות פרו-איראנית בתקיפת פעילי דאעש. בסומליה המשיכו פעילי ארגון אלשבאב, המזוהה עם אלקאעדה, לתקוף יעדים של צבא סומליה והכוחות המסייעים לו. הפגיעה הייתה במיוחד בכוחות סיוע של צבא אתיופיה הפועלים במערב סומליה. בכיר אלשבאב איים לנקום בארה"ב, בטענה כי היא אחראית להרג אזרחים במדינה. מאלי, בורקינה פאסו וניז'ר כרתו ברית הגנה כדי להילחם במשותף נגד ארגוני טרור ג'האדיסטים, ובראשם אלקאעדה ודאעש. שלוחת אלקאעדה בחצי האי ערב חידשה את פרסום המגזין צדא אלמלאחם, זאת, ככל הנראה, כדי לגייס תמיכה ופעילים. גורמים המזוהים עם אלקאעדה פרסמו כרזות המאיימות על ארה"ב ובעלות בריתה ועל שבדיה ו"אחיותיה.
להמשך קריאה...

חידוש מנדט יוניפי”ל – ההחלטה והשלכותיה

מועצת הביטחון של האו"ם החליטה ב-31 באוגוסט 2023 לחדש את מנדט יוניפי"ל בדרום לבנון לשנה נוספת. בעד חידוש המנדט הצביעו 13 מדינות, רוסיה וסין נמנעו. מאז הוקם יוניפי"ל, היה  חידוש המנדט הליך שגרתי שהתקיים בכל שנה בסוף חודש אוגוסט. השנה התאפיין ההליך בלחצים אינטנסיביים שהופעלו מצד ממשלת לבנון וחזבאללה להגביל את סמכות הכוח כך שיוכל לפעול רק באישור צבא לבנון. בעת הדיונים על חידוש המנדט, גינתה מועצת הביטחון את הפרת ההסכמים המתבצעת על קו הגבול והיא קראה לכל הצדדים לכבד את התחייבויותיהם ולסייע לקידום הפסקת אש קבועה. המועצה גם הטילה על ממשלת לבנון את האחריות לשמור על אזור דרום לבנון נקי מכל אמצעי לחימה פרט לאמצעי הלחימה שבידי הממשלה וביקשה מכוח יוניפי"ל להתפרס בדרום לבנון בהתאם להחלטה 1701 של מועצת הביטחון . לחצי ממשלת לבנון, בעידוד ותמיכת חזבאללה, להכניס שינויים בנוסח ההחלטה נועדו להגביל את חופש הפעולה של יוניפי"ל בדרום לבנון ולאפשר לחזבאללה לפעול באזור באין מפריע. להערכתנו, ההחלטה שהתקבלה לא תשנה את אופי פעילות יוניפי"ל בדרום לבנון. שיתוף הפעולה של צבא לבנון עם יוניפ"יל יהיה מוגבל כבעבר וחזבא
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (8 –14 ספטמבר 2023)

השבוע לא דווח על תקריות לאורך גבול ישראל לבנון. בדרום לבנון דווח על קולות נפץ ומטוסים ישראלים שחגו מעל האזור. שר הביטחון יואב גלנט, חשף נמל תעופה איראני הממוקם בדרום לבנון. בלבנון נרשמו תגובות מעורבות לחשיפה. משרד האוצר של ארצות הברית השית סנקציות על אישים ותשתיות כלכליות של חזבאללה הפועלים בדרום לבנון ודרום אמריקה. נחשפה רשת הברחות אמצעי לחימה מאיראן ללבנון שנועדו לחמאס. במחנה הפליטים עין אלחלוה, הסמוך לצידון, התחדשו העימותים האלימים. לפי שעה כל המאמצים להביא להפסקת אש לא צלחו. משבר הנשיאות בלבנון נמשך למרות מאמצי ז'אן-איב לה דריאן, השליח הצרפתי, שביקר בלבנון. בסוריה, בוצעו שתי תקיפות המיוחסת לישראל במרחב טרטוס וחמאה.
להמשך קריאה...

מבט לג’האד העולמי (7 – 13 בספטמבר 2023)

השבוע ניכרה עלייה בפעילות דאעש ברחבי העולם. פעילות הארגון התמקדה בסוריה ואפריקה. בפעילות דאעש במרחב המדברי בסוריה נהרגו תשעה אנשי הכוחות המסייעים לסוריה ושלושה אזרחים. במובלעת המורדים באדלב, נמשכו חילופי אש בין צבא סוריה לבין המטה לשחרור אלשאם. במבצע של כוחות SDF הכורדים  באזור דיר אלזור נהרגו 29 חמושים ו-25 לוחמי SDF.  בעיראק תקפו פעילי דאעש מבנה של חברה ממשלתית העוסקת בכריית מחצבים ממזרח לאלרטבה, שבמערב עיראק. מדובר בתקיפה המשמעותית ביותר שביצע דאעש בעיראק לאחרונה. בניגריה: דאעש המשיך לתקוף את צבא ניגריה בצפון-מזרח המדינה. בסומליה: פעילי ארגון אלשבאב, המזוהה עם אלקאעדה, המשיכו לתקוף יעדים של צבא סומליה ודיווחו כי השתלטו על עיר במרכז המדינה.  במאלי: ארגון ג'מאעת נצרת אלאסלאם ואלמסלמין המזוהה עם אלקאעדה, הודיע כי תקף כוח של צבא בורקינה פאסו בקרבת הגבול עם מאלי. לטענת הארגון, לפחות חמישים חיילים נהרגו. באלקאעדה  ובדאעש ציינו את יום השנה לאירועי 11 בספטמבר 2001 בהאדרת האירוע ובהסתה לאלימות נגד "הכופרים".
להמשך קריאה...

מבט לג’האד העולמי (31 באוגוסט – 6 בספטמבר 2023)

השבוע ניכרה ירידה בהיקף פעילות דאעש ברחבי העולם. רוב פעילות הארגון התמקדה באפריקה. במובלעת המורדים באדלב, התעצמו העימותים בין צבא סוריה לארגוני המורדים, ובראשם המטה לשחרור אלשאם. פעילי דאעש בדיר אלזור איימו על כוחות SDF הכורדים ועל צבא סוריה כי הם ישחררו את פעיליהם ובני משפחותיהם העצורים במחנה אלהול. על רקע עימותים בין כוחות SDF לגורמים מקומיים באזור מזרח הפרת, הזהירה ארה"ב מפני התחזקות דאעש באזור. בניגריה: דאעש המשיך לתקוף את צבא ניגריה במדינת בורנו, בצפון-מזרח המדינה. בסומליה: פעילי ארגון אלשבאב, המזוהה עם אלקאעדה, המשיכו בתקיפות נגד כוחות הביטחון של סומליה.
להמשך קריאה...

תגובות פלסטיניות לביקור נשיא המדינה יצחק הרצוג בתורכיה

ב-9 במרץ 2022, במסגרת הפשרת היחסים בין תורכיה לישראל, ביקר נשיא המדינה יצחק הרצוג, לראשונה מזה 14 שנה, בתורכיה, במהלכו התקבל בטקס ממלכתי בארמון הנשיא באנקרה, ונועד עם נשיא תורכיה רג'יפ טאיפ ארדואן. ביקור הנשיא הרצוג וקבלת הפנים שנערכה לו סוקרו בהרחבה בכלי התקשורת הפלסטינים. ברשות הפלסטינית ציינו כי התקרבות בין שתי המדינות יכולה לסייע למשא ומתן הישראלי פלסטיני.
להמשך קריאה...

מבט לג’האד העולמי (11-5 במרץ 2020)

ב-5 במרץ 2020 נחתם במוסקבה הסכם בין רוסיה לתורכיה, שנועד להביא להפסקת הלחימה במרחב אדלב נראה לנו, כי המדובר בהפסקת אש רופפת (כמו קודמותיה). בעמק הפרת נמשכו התקפות אינטנסיביות של דאעש, בעיקר במתווה של הפעלת מטענים. בעיראק התאפיינה פעילות דאעש בהפעלת מטענים, ירי צלפים וחיסולים אישיים. במחוזות דאעש בחו"ל בלט מחוז ח'ראסאן, ששב לאחרונה לפעילות
להמשך קריאה...

תגובות פלסטיניות לאירוע על גבול ישראל מצרים בו נהרגו שלושה לוחמים ישראלים

ככלל נמנעו בכירי הרשות הפלסטינית ובכירי הארגונים הפלסטינים להגיב רשמית על הפיגוע בגבול ישראל מצרים. זאת, ככל הנראה, בשל רגישות היחסים עם מצרים. אולם, במישור העממי הלא רשמי, כלי התקשורת הפלסטינים (בעיקר עיתונאים, כותבי טורים יומיים) וגולשים ברשתות החברתיות לא הסתירו את שמחתם על ביצוע הפיגוע ועל תוצאותיו הקשות. לאחר חשיפת זהותו של המחבל החלו בכלי התקשורת וברשתות החברתיות הפלסטיניות לפרסם תמונות רבות שלו ולצדן חלקו לו דברי שבח. רבים מהם כינו את המפגע "סלימאן ח'אטר חדש". במספר מקומות ביהודה ושומרון (שכם, מחנה הפליטים ג'נין), נפתחו בתי אבלים לזכרו והציבור הוזמן לבקר בהם. בראמאללה נערכה לו הלוויה סמלית.
להמשך קריאה...

פיגוע דאעש במתקן אסטרטגי בסיני: משמעויות והשלכות אפשרויות

ב-7 במאי 2022 בשעות הבוקר ביצעה קבוצה של פעילי מחוז סיני של דאעש תקיפה נגד עמדה צבאית המאבטחת מתקן לשאיבת מים, בצפון-מערב חצי האי סיני המתקפה היא חלק מפעילות הטרור של הארגון נגד תשתיות כלכליות. יעד התקיפה הנוכחית היה, לראשונה, מתקן אספקת מים על רקע המתקפה, שבוצעה סמוך לתעלת סואץ, קיים חשש שפעילי דאעש בסיני ינסו להרחיב את פעילותם מעבר לאזורים בהם הם פועלים בדרך-כלל.
להמשך קריאה...

גל התקפות נקם מתואמות ומתוזמנות, שביצע דאעש ברחבי העולם: תמונת מצב והערכת המשמעויות

במשך ארבעה ימים, בין ה-8 ל-11 באפריל, ביצעו מחוזות דאעש השונים בסוריה, עיראק וברחבי העולם גל פיגועים כנקמה על המכה שספג הארגון בסוריה. דאעש דיווח, כי שמונה מחוזותיו ביצעו למעלה מ-92 פיגועים, ביותר משמונים אזורים. הפיגועים הללו לוו בקמפיין תקשורתי והודעות קבלת אחריות תחת הכותרת: "פשיטות הנקם של מחוז אלשאם (סוריה) המבורך" (להלן: התקפות הנקם).
להמשך קריאה...

מבט לג’האד העולמי (27-19 בספטמבר 2017)

המדינה האסלאמית שהקים דאעש בסוריה ובעיראק הולכת ומתפוררת. מאחזיו של דאעש בסוריה ובעיראק נופלים זה אחר זה לידי הקואליציות הנלחמות כנגדו, הגם שבכמה מאחזים חשובים ממשיכים פעילי דאעש לגלות לחימה עיקשת.
להמשך קריאה...

תנועת החות’ים והמלחמה בתימן: התפתחות ומשמעות

תנועת החות'ים הוקמה בתימן בראשית שנות התשעים של המאה העשרים על בסיס תושבים מוסלמים שיעים-זידים המהווים כ-30% מהאוכלוסייה במדינה. בשנת 2004 פתחה התנועה במרד נגד השלטון המרכזי בתימן. עד שנת 2009 התנהלו שישה סבבי לחימה בין הצדדים, שבסיומם  הקימו החות'ים אוטונומיה בצפון תימן. איראן תמכה בחות'ים לאורך השנים והעניקה להם סיוע וצירפה אותם ל"ציר ההתנגדות" שבהובלתה. אמצעי הלחימה המתקדמים שסיפקה איראן לחות'ים, כללו ,בין השאר, טילים בליסטיים וכלי טיס בלתי מאוישים, אשר יכולים לפגוע בישראל. 
להמשך קריאה...

חמאס ומשרד החינוך של הרשות הפלסטינית הצליחו לסכל כוונה של אונר”א למתן במקצת את תכני הלימוד בבתי הספר, שהיא מפעילה.

חמאס ומשרד החינוך של הרשות הפלסטינית הצליחו לסכל כוונה של אונר”א למתן במקצת את תכני הלימוד בבתי הספר, שהיא מפעילה. המחלוקת בניהם מציפה את הבעייתיות שבספרי הלימוד הפלסטינים הספוגים בעוינות כלפי ישראל
להמשך קריאה...

מבט לג’האד העולמי (30-24 באוגוסט 2023)

השבוע ניכרה עלייה בהיקף פעילות דאעש ברחבי העולם. פעילות הארגון התמקדה באפריקה. בישראל הוגש כתב אישום נגד תושב רהט שבנגב בגין חברות בארגון דאעש וניסיון לגייס תמיכה בארגון. בסוריה קיבל ארגון אנצאר אלשריעה אחריות על פיצוץ מנהרת תופת שהתוואי שלה עבר תחת עמדות צבא סוריה בפאתי אדלב. כמו כן דווח על בריחת אסירי דאעש מכלא ע'ויראן באלחסכה. מדיווחים ראשוניים עולה, כי  בלחימה בין פעילי דאעש לכוחות היחידה ללוחמה בטרור של עיראק ולוחמי הקואליציה הבינלאומית, בראשות ארצות-הברית, נהרגו חייל ספרדי וחייל צרפתי. חמישה לוחמי הקואליציה נפצעו. בסומליה תקפו  פעילי ארגון אלשבאב, המזוהה עם אלקאעדה, שלושה בסיסים של יחידות מיוחדות של צבא סומליה ומיליציות המסייעות לו. לדברי הארגון, בעקבות התקיפה הם הצליחו השתלט מחדש על מספר ערים ועיירות באזור. מגזין דאעש, Voice of Khorasan, קרא לפעילי הארגון ולתומכיו בהודו לבצע פיגועים נגד האוכלוסייה ההינדית במדינה. 
להמשך קריאה...

מבט לג’האד העולמי (23-17 באוגוסט 2023)

השבוע חלה ירידה בהיקף פעילות דאעש ברחבי העולם. מוקדי הפעילות היו אפריקה וסוריה. בסוריה התנהלו חילופי אש ארטילריים בין פעילי המטה לשחרור אלשאם לבין כוחות המשטר הסורי, בסיוע חיל האוויר הרוסי. בלבנון נהרג פעיל דאעש, שהיה מעורב בפיגוע בסת זינב בסוריה, במהלך ניסיון  פעילי  חזבאללה לעצור אותו בבירות.  בעימותים בין פעילי דאעש לפעילי בוקו חראם  בניגריה נהרגו לפחות מאה בני אדם משני הצדדים. חמושים, ככל הנראה פעילי אלקאעדה או דאעש, תקפו כוח של צבא ניז'ר בקרבת גבול ניז'ר-מאלי. 17 חיילים נהרגו וכעשרים נפצעו. נשיא סומליה הודיע כי המבצע עליו הוכרז נגד אלשבאב נועד לחסל את תשתית הארגון במדינה תוך חמישה חודשים. המאבק על התודעה: מאמר המערכת באלנבא', שבועון דאעש, הדגיש כי למרות שהיו כאלה שהספידו את הארגון הוא ממשיך לפעול ושבועות האמונים של פעילי המחוזות השונים למנהיג הארגון החדש הן עדות לחוסנו.
להמשך קריאה...