מבט לאיראן ולציר השיעי (11–17 באפריל 2024)

בליל ה-14 באפריל שיגרו משמרות המהפכה מאות כלי טיס בלתי מאוישים  וטילים, לרבות טילים בליסטיים, לעבר ישראל בתגובה לתקיפה בסמוך לשגרירות איראן בדמשק ב-1 באפריל 2024, בה נהרג בכיר משמרות המהפכה בסוריה ובלבנון, חסן מהדוי. לאחר התקיפה הדגישו בכירים איראנים, כי איראן אינה מעוניינת בהסלמה נוספת ואיימו בתגובה חריפה ונרחבת אף יותר במקרה של תגובה ישראלית נגד איראן. נשיא איראן ושר החוץ האיראני קיימו שורה של התייעצויות טלפוניות במאמץ למנוע תגובה ישראלית. רחים צפוי, יועצו הצבאי הבכיר של מנהיג איראן, הצהיר בטקס זיכרון לחסן מהדוי, כי מזרח תיכון חדש, שבמרכזו איראן ו"חזית ההתנגדות", ייווצר באזור בניגוד לתוכניותיהן ולרצונן של ארצות הברית וישראל. בסוריה דווח על צעדי זהירות, שננקטו בידי משמרות המהפכה במזרח סוריה, מחשש לתקיפות אוויריות. ערב התקיפה האיראנית נגד ישראל העלו המיליציות השיעיות בעיראק ובסוריה את הכוננות. לאחר התקיפה תועדו הפגנות שמחה בערי עיראק. החות'ים ביצעו בשבוע האחרון ארבע תקיפות נגד כלי שיט במרחב הים האדום כוחות הקואליציה סיכלו את התקיפות. בתגובה לתקיפת איראן  ציינו בכירים חות'ים, כי התקיפה הוכיחה שהמשוואה באזור השתנתה ואיימו  כי התקיפה עשויה להוות תחילתה של מערכה רחבה יותר. נשיא איראן שוחח בטלפון עם ראש המועצה המדינית העליונה של החות'ים, מהדי אלמשאט, ושיבח את פעילות החות'ים, שנועדה להפעיל לחץ כלכלי על ישראל.
להמשך קריאה...

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (16-9 באפריל 2024)

נמשכה פעילות כוחות צה"ל ברצועה שכללה תקיפות מהאוויר וירי ארטילרי לעבר יעדי טרור, לצד פעילות ממוקדת להשמדת יעדי טרור ומשגרי רקטות בעיקר במרכז הרצועה ובמזרח העיר עזה. בתקיפה מהאוויר נהרגו בעזה, שלושת בניו וארבעת נכדיו של אסמאעיל הניה. כמו כן נהרגו מספר פעילי חמאס בכירים בג'באליא וברפיח. נמשכו שיגורי רקטות מהרצועה. חמאס דחתה את ההצעה האחרונה שנמסרה לה בקהיר והיא ממשיכה להתעקש על התנאים אותם הציבה בעבר. ברצועה מתקיימים ניסיונות חזרה לשגרה ביניהם פתיחת מאפיות בעזה ותחילה של תיקון תשתיות. בעקבות מתקפת הטילים וכלי הטיס הבלתי מאוישים האיראנית נרשמו תגובות אוהדות בזירה הפלסטינית. חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין הצדיקו את איראן על תגובתה והדגישו כי זו "זכותה הטבעית”. זיאד אלנח'לה מזכ"ל הג'האד האסלאמי בפלסטין, העניק ראיון בו פירט את הסיוע שמעניקים להם איראן, חזבאללה והחות'ים בתימן וציין כי הם יכולים לעמוד במערכה חצי שנה נוספת ואף להגבירה.  השבוע בוצעו שני פיגועים. נער ישראלי, בן 14, נרצח סמוך למאחז צפונית- מזרחית לראמאללה. בתגובה נרשמו פעולות נקם של מתיישבים יהודים נגד כפרים פלסטינים באזור. בפעילות כוחות הביטחון נהרג  פעיל בכיר בזרוע הצבאית של חמאס, אשר שימש כמפקד גדוד טובאס. אבו מאזן ומחמד מצטפא, ראש ממשלת הרשות, ממשיכים בפעילות מדינית וקידום השגת חברות מלאה באו"ם לרשות הפלסטינית.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (3 – 11 באפריל 2024)

בכירים איראניים, ובראשם מנהיג איראן, ח'אמנהאי' המשיכו לאיים בנקמה על התקיפה המיוחסת לישראל בדמשק ב-1 באפריל. תהלוכות "יום ירושלים העולמי" התקיימו ברחבי איראן ב-5 באפריל 2024. התהלוכות השנה עמדו בסימן המלחמה ברצועת עזה והתקיפה המיוחסת לישראל. הניו-יורק טיימס דיווח, כי איראן מפעילה נתיבי הברחות חשאיות של אמצעי לחימה דרך עיראק, סוריה, לבנון וירדן ליהודה ושומרון. שר החוץ האיראני, קיים סבב ביקורים בעומאן ובסוריה. נשיא איראן שוחח עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, כדי להביע תנחומים על מותם של שלושת בניו בתקיפת צה"ל ברצועת עזה. ערוץ חדשות סורי דיווח על העברת משלוח של מל"טים מתאבדים בידי משמרות המהפכה מאלבוכמאל שבמזרח סוריה לכיוון דרום המדינה. ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על תקיפת מספר רב של יעדים צבאיים ואסטרטגיים בשטח ישראל. בפועל לא אותרו אירועים אלה למעט מטרה אווירית חשודה שיירטו כוחות צה"ל. החות'ים בתימן ביצעו מספר תקיפות נגד כלי שיט בים האדום. בנאום שנשא עבד אלמלכ אלחות'י, מנהיג החות'ים הוא ציין, כי עד כה הם תקפו תשעים ספינות.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (15-8 באפריל 2024)

חזבאללה המשיך לבצע תקיפות בעיקר נגד יעדים צבאיים בצפון ישראל וברמת הגולן. במהלך השבוע קיבל הארגון אחריות על ביצוע 38 תקיפות. תקיפות שבוצעו סמוך למתקפת הטילים וכלי הטיס הבלתי מאוישים האיראנים נגד ישראל כוונו בעיקר לעבר אתרי הגנה אווירית של ישראל ברמת הגולן, ככל הנראה במטרה לסייע לתקיפה האיראנית. בתגובה לפעילות חזבאללה, תקפו מטוסי חיל האוויר הישראלי תשתיות צבאיות של חזבאללה בדרום לבנון ובאזור בעלבכ. ב-15 באפריל 2024 אירע פיצוץ בסמוך לכוח צה"ל בגזרה המערבית בגבול לבנון.  ארבעה חיילים נפצעו. על רקע התקיפה האיראנית העלה חזבאללה את הכוננות הצבאית. בחזבאללה שיבחו את הפעולה וציינו כי זוהי זכותה של איראן להגיב. במהלך התקיפה נרשמו הבעות שמחה בפרבר הדרומי של בירות. חסן נצראללה, נשא נאום לציון מותו של מפקד כוח קדס בסוריה ולבנון. נצראללה ציין כי תקיפת ישראל בסוריה הייתה חריגה מכיוון שהיא התבצעה נגד שטח איראני שמשמעותה תקיפה ישירה נגד איראן ולא נגד סוריה. מקור לבנוני המקורב לחזבאללה, חשף כי זאהדי היה חבר במועצת השורא של חזבאללה, החבר היחיד שאינו לבנוני. בוצעה התנקשות בחיי חלפן כספים הקשור לחזבאללה וחמאס בעיירה בית מרי (Beit Meri), כשבעה ק"מ ממזרח לבירות. בסוריה תקף  חיל האוויר הישראלי  תשתית צבאית, של חזבאללה באזור אלקניטרה. דווח כי נפגעו מחסני אמצעי לחימה של צבא סוריה המשמשים, ככל הנראה, גם את חזבאללה.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (1 – 8 באפריל 2024)

חזבאללה המשיך את תקיפותיו לעבר צפון ישראל. במהלך השבוע בוצעו 43 תקיפות נגד יעדים צבאיים ואזרחיים. צה"ל תקף בתגובה תשתיות חזבאללה לאורך הגבול ובבעלבכ. באחת התקיפות נהרג פעיל בכיר בכוח רצ'ואן של חזבאללה. חסן נצראללה, מזכ"ל חזבאללה, נשא שני נאומים לרגל "יום ירושלים העולמי" בנאומים הדגיש את ייחודו של יום ירושלים השנה וציין כי ישראל נמצאת בדרך להשמדה וכי חזבאללה מוכן לכל תרחיש. חזבאללה, משרד החוץ הלבנוני וגורמי ממשל נוספים גינו את התקיפה האווירית המיוחסת לישראל סמוך לבניין השגרירות האיראנית בדמשק, שבה נהרגו מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה בסוריה ובלבנון, מחמד רצ’א זאהדי (חסן מהדוי), סגנו וחמישה איראנים נוספים. במהלך השבוע האחרון פרסם חזבאללה ברשתות החברתיות מספר רב של כרזות שנועדו לאיים על ישראל ולהעלות את מורל לוחמיו. הביקורת הפנים-לבנונית, בעיקר של נוצרים, נגד חזבאללה צוברת תאוצה יוניפי"ל חוקר אירוע בו נפצעו מפיצוץ ארבעה מאנשי הכוח באזור רמיש, בדרום לבנון. מחקירה ראשונית עלה כי הם נפצעו מפיצוץ מוקש שהוטמן במקום. המצב הכלכלי בדרום לבנון מחמיר דווח על מחסור בתרופות.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (26 במרץ – 1 באפריל 2024)

חזבאללה ביצע תקיפות נגד מטרות צבאיות ואזרחיות לאורך גבול ישראל לבנון.  צה"ל תקף  יעדי חזבאללה  ויעד של ארגון אלג'מאעה אלאסלאמיה בדרום לבנון. חזבאללה  דיווח על ששה-עשר הרוגים ביניהם  סגן מפקד יחידת הרקטות והטילים של חזבאללה ובכיר בכוח אלרצ'ואן. בכיר בחזבאללה אמר כי הארגון אוגר אמצעי לחימה ומתעניין גם באמצעים מתקדמים. בדיווח בודד, ללא אימות,  נמסר, כי בכיר בחזבאללה הודיע לאיחוד האמירויות  שחזבאללה מוכן להפסיק את הלחימה בדרום לבנון ולהכריז על מרחב הגבול לאורך הקו הכחול כאזור מפורז,  כך שלאחר מכן יהיה ניתן להגיע הסכם לשרטוט הגבול היבשתי בין ישראל ללבנון. ביקורת בלבנון נגד חזבאללה, בעיקר של גורמים נוצרים, על כך שהארגון מסבך את לבנון במלחמה מיותרת. רכב של יוניפי"ל נפגע באזור רמיש, ארבעה אנשי יוניפי"ל נפצעו. חזבאללה האשים את ישראל. דובר צה"ל מסר כי צה"ל לא תקף באזור. מקומיים דיווחו כי חזבאללה פעל במקום. בדו"ח של האו"ם נמסר  כי מספר העקורים בלבנון עומד על  90,491. סוריה: בתקיפה אווירית באזור חלב, המיוחסת לישראל, נהרגו 36  חיילים סורים  ושבעה פעילי חזבאללה.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (25-19 במרץ 2024)

חזבאללה המשיך לבצע תקיפות נגד מטרות צבאיות ישראליות. בתגובה, תקפו כוחות צה"ל תשתיות צבאיות, חוליות ועמדות שיגור של חזבאללה בעיקר בדרום לבנון. בעקבות תקיפת צה"ל נגד יעדי חזבאללה בבעלבכ, שבבקעת הלבנון, הגיב חזבאללה בשיגור של למעלה משישים רקטות לעבר רמת הגולן. חזבאללה דיווח (לראשונה מזה כעשרה ימים) על שני הרוגים. אמל דיווח על הרוג אחד. דובר צה"ל בערבית חשף כי פעילי חזבאללה ואמל עושים שימוש באמבולנסים אזרחיים לצורך פעילות צבאית. בכירי חזבאללה ממשיכים לציין בהתבטאויותיהם כי הם דבקים במשוואה שקבעו במלחמה עם ישראל אך יחד עם זאת מציינים, כי הם ערוכים להסלים את הלחימה, אם ישראל תתקוף בצורה נרחבת יותר. גורמים בלבנון, בעיקר נוצרים, משמיעים דברי ביקורת חריפים נגד חזבאללה בטענה שהארגון מסבך את המדינה במלחמה מיותרת. התפרסמו נתונים אודות מספר ההרוגים והפצועים מתחילת המלחמה כמו גם מספר התושבים העקורים בדרום לבנון. במקביל, דווח על כלכלת לבנון אשר ממשיכה להתרסק בצל הלחימה. בסוריה דווח על שתי תקיפות: תקיפה נגד בסיסי מיליציות הפועלות בחסות איראן וחזבאללה ונגד מחסני אמצעי לחימה מצפון לדמשק.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (27 במרץ 2024 – 3 באפריל 2024)

בתקיפה בבניין הסמוך לשגרירות איראן בדמשק נהרגו מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה בסוריה ובלבנון, סגנו וחמישה איראנים נוספים. בעקבות התקיפה איימו בכירים איראנים, ובראשם מנהיג איראן, בתגובה חריפה נגד ישראל. משלחות בראשות ראש הלשכה המדינית של חמאס ומזכ"ל הג'האד האסלאמי בפלסטין קיימו בסוף חודש מרץ פגישות עם בכירי הממשל האיראני. בכירי הממשל האיראני המשיכו במגעים מדיניים סביב המלחמה ברצועת עזה. נמשכת העברת אמצעי לחימה על ידי משמרות המהפכה למיליציות הפרו-איראניות במזרח סוריה. ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע מספר תקיפות נגד יעדים בישראל בתגובה על המשך פעילות ישראל ברצועת עזה. במוקד האירועים עמד שיגור של כלי טיס בלתי מאויש שפגע בבסיס צה״ל באילת. החות'ים המשיכו לבצע תקיפות נגד ספינות בים האדום. מפקד קבוצת התקיפה (Strike Group) של ארה"ב בים האדום, ציין שכוחות ארה"ב פגעו ביכולות החות'ים וגרמו להם להפחית את השימוש בטילים ולהשתמש יותר בכלים בלתי מאוישים שלדבריו, הם פחות מסוכנים.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (20 – 27 במרץ 2024)

בחודשים האחרונים סוכלה הברחת אמצעי לחימה מתקדמים, שמקורם באיראן, לשטחי יהודה ושומרון. מאחורי ניסיון ההברחה עמדו אגף המבצעים המיוחדים של ארגון המודיעין של משמרות המהפכה ויחידת המבצעים המיוחדים בכוח קדס בסוריה. אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, הגיע לטהראן ונועד עם מנהיג איראן ועם שר החוץ. זבמקביל הגיע לאיראן גם זיאד אלנח'אלה, מזכ"ל הג'האד האסלאמי בפלסטין. דובר משרד החוץ האיראני כינה את החלטת מועצת הביטחון הקוראת להפסקת אש ברצועת עזה "צעד חיובי אך בלתי מספק". משמרות המהפכה הודיעו על מותו של "יועץ צבאי" בכוח קדס בתקיפת חיל האוויר באזור דיר אלזור שבמזרח סוריה. ערוץ חדשות סורי דיווח על העברת אמצעי לחימה על ידי משמרות המהפכה מעיראק לסוריה. ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע מספר תקיפות נגד אתרים אסטרטגיים בישראל. בפועל לא אותרו תקיפות שכאלה. החות'ים בתימן המשיכו לבצע תקיפות יומיומיות נגד כלי שיט במרחב הים האדום כמו כן דיווחו על שיגור לאזור אילת.
להמשך קריאה...

תגובות פלסטיניות לביקור נשיא המדינה יצחק הרצוג בתורכיה

ב-9 במרץ 2022, במסגרת הפשרת היחסים בין תורכיה לישראל, ביקר נשיא המדינה יצחק הרצוג, לראשונה מזה 14 שנה, בתורכיה, במהלכו התקבל בטקס ממלכתי בארמון הנשיא באנקרה, ונועד עם נשיא תורכיה רג'יפ טאיפ ארדואן. ביקור הנשיא הרצוג וקבלת הפנים שנערכה לו סוקרו בהרחבה בכלי התקשורת הפלסטינים. ברשות הפלסטינית ציינו כי התקרבות בין שתי המדינות יכולה לסייע למשא ומתן הישראלי פלסטיני.
להמשך קריאה...

מבט לג’האד העולמי (11-5 במרץ 2020)

ב-5 במרץ 2020 נחתם במוסקבה הסכם בין רוסיה לתורכיה, שנועד להביא להפסקת הלחימה במרחב אדלב נראה לנו, כי המדובר בהפסקת אש רופפת (כמו קודמותיה). בעמק הפרת נמשכו התקפות אינטנסיביות של דאעש, בעיקר במתווה של הפעלת מטענים. בעיראק התאפיינה פעילות דאעש בהפעלת מטענים, ירי צלפים וחיסולים אישיים. במחוזות דאעש בחו"ל בלט מחוז ח'ראסאן, ששב לאחרונה לפעילות
להמשך קריאה...

מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל- 24 באוקטובר 2023, 13:00)

חיל האוויר המשיך, בשיתוף טנקים וירי ארטילריה, לבצע תקיפות נגד יעדי חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין. במהלך היממה האחרונה בוצעו כ-400 תקיפות. נמשך שיגור הרקטות לעבר ישראל אם כי בכמות פחותה בהרבה. כוחות צה"ל יירטו כלי טיס בלתי מאויש ששוגר מרצועת עזה. פעילי הזרוע הצבאית של חמאס ציינו כי הפעולה בוצעה על ידם. עד כה דווח על למעלה מ-1,400 הרוגים אזרחים וחיילים. 220 חטופים, אזרחים וחיילים, נמצאים בשטח רצועת עזה. ב-23 באוקטובר 2023, בשעות הערב הוחזרו לישראל שתי חטופות נוספות. ברצועת עזה מדווחים על מצב הומניטארי קשה ביותר. שיירות סיוע ממשיכות להיכנס לרצועה ממעבר רפיח. נמשכת פעילות חוליות חזבאללה. במהלך היום שרר שקט, אולם בשעות הערב שוגרו טילי נ"ט ורקטות לשטח ישראל, כמו כן יורט כלי טיס בלתי מאויש נושא מטען נפץ. ביהודה ושומרון נמשכה פעילות הסיכול והמנע. באיראן התקיים מפגש של שרי החוץ של איראן, רוסיה, תורכיה ומדינות הקווקז, בו דנו בהתפתחויות ברצועת עזה.
להמשך קריאה...

מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל 22 – באוקטובר 2023, 13:00)

נמשכה פעילות צה"ל נגד רצועת עזה בעיקר באמצעות תקיפות מהאוויר. במקביל, נמשך שיגור הרקטות לעבר ישראל בקצב נמוך יחסית. עד כה דווח על למעלה מ-1,400 הרוגים אזרחים וחיילים. 212 חטופים, אזרחים וחיילים, נמצאים בשטח רצועת עזה. שתי חטופות, אזרחיות ארה"ב הוחזרו לישראל לאחר משא ומתן בתיווך קטר. גורמים ערביים ופלסטינים מדברים על המשך התיווך ושחרור חטופים נוספים בעיקר בעלי אזרחות זרה. ברצועת עזה: קריאות ישראל לתושבי צפון הרצועה להתפנות נתקלות בהתנגדות חמאס בעיקר פינוי בתי החולים ומחסות אונר"א. ב-21 באוקטובר 2023 נפתח מעבר רפיח לכניסת עשרים משאיות אספקה לרצועה. בגבול לבנון נמשכו התקריות. לוחם צה"ל נהרג וכמה לוחמים נפצעו. דווח על הקמת חדרי מבצעים משותפים לגורמי "ציר ההתנגדות".  ביהודה ושומרון המשיכו כוחות צה"ל בפעולות סיכול ומנע. בג'נין הופעל מטוס שתקף מסגד בו שכנו פעילי טרור שהיו בדרכם לביצוע פיגוע רחב היקף. לוחם משמר הגבול נהרג וכמה לוחמים נפצעו. מיליציות פרו איראניות בעיראק תקפו מספר בסיסים של צבא ארה"ב. ספינת מלחמה אמריקאית סיכלה ניסיון של החות'ים בתימן לשגר טילים וכלי טיס בלתי מאוישים לעבר ישרא
להמשך קריאה...

גל התקפות נקם מתואמות ומתוזמנות, שביצע דאעש ברחבי העולם: תמונת מצב והערכת המשמעויות

במשך ארבעה ימים, בין ה-8 ל-11 באפריל, ביצעו מחוזות דאעש השונים בסוריה, עיראק וברחבי העולם גל פיגועים כנקמה על המכה שספג הארגון בסוריה. דאעש דיווח, כי שמונה מחוזותיו ביצעו למעלה מ-92 פיגועים, ביותר משמונים אזורים. הפיגועים הללו לוו בקמפיין תקשורתי והודעות קבלת אחריות תחת הכותרת: "פשיטות הנקם של מחוז אלשאם (סוריה) המבורך" (להלן: התקפות הנקם).
להמשך קריאה...

מבט לג’האד העולמי (27-19 בספטמבר 2017)

המדינה האסלאמית שהקים דאעש בסוריה ובעיראק הולכת ומתפוררת. מאחזיו של דאעש בסוריה ובעיראק נופלים זה אחר זה לידי הקואליציות הנלחמות כנגדו, הגם שבכמה מאחזים חשובים ממשיכים פעילי דאעש לגלות לחימה עיקשת.
להמשך קריאה...

ניסיונות לארגן משטי סיוע לרצועת עזה מתורכיה

ב-20 בנובמבר 2023 דווח על יוזמה לרכז בתורכיה 1,000 ספינות מרחבי העולם שיפליגו לכיוון רצועת עזה כדי לשבור את ה"מצור" הישראלי על הרצועה. הכוונה הייתה להוציא את המשט ב-23 בנובמבר 2023. אולם טרם דווח על יציאתו לדרך. מארגני המשט ציינו כי המשט הוא תגובה ומעשה של אי ציות אזרחי נגד "הטבח הבלתי אנושי" שישראל מבצעת ברצועת עזה וכי מדובר ביוזמה אזרחית לחלוטין ואין בכוונתם לנסות לשבור את ה”מצור” על הרצועה אלא להשבית את קווי האספקה לישראל במשך מספר ימים. הם גם הדגישו כי ישמרו בקפדנות על הכללים הבינלאומיים כדי לא לתת תירוץ לישראל לתקוף את הספינות. אין זו היוזמה היחידה לארגן משט סיוע לרצועת עזה מאז תחילת המלחמה. נראה כי המשטים שעודם בשלב התכנון בלבד, הם לפי שעה בבחינת אקט של הפגנת סולידריות עם רצועת עזה ולא ברור מתי הם מתכננים לצאת לדרכם והאם הם מתכוונים בכלל להגיע לחופי רצועת עזה. יצוין כי מאז אירוע "המרמרה" לא הצליחו הארגונים העוסקים בשיגור משטים לרצועת עזה לארגן משט בסדר גודל שכזה וכי כל המאמצים שנעשו בנושא הסתיימו מבלי שהספינות אשר הצליחו לצאת לדרך הגיעו לאזור.
להמשך קריאה...

תנועת החות’ים והמלחמה בתימן: התפתחות ומשמעות

תנועת החות'ים הוקמה בתימן בראשית שנות התשעים של המאה העשרים על בסיס תושבים מוסלמים שיעים-זידים המהווים כ-30% מהאוכלוסייה במדינה. בשנת 2004 פתחה התנועה במרד נגד השלטון המרכזי בתימן. עד שנת 2009 התנהלו שישה סבבי לחימה בין הצדדים, שבסיומם  הקימו החות'ים אוטונומיה בצפון תימן. איראן תמכה בחות'ים לאורך השנים והעניקה להם סיוע וצירפה אותם ל"ציר ההתנגדות" שבהובלתה. אמצעי הלחימה המתקדמים שסיפקה איראן לחות'ים, כללו ,בין השאר, טילים בליסטיים וכלי טיס בלתי מאוישים, אשר יכולים לפגוע בישראל. 
להמשך קריאה...

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (26-19 במרץ 2024)

נמשכת פעילות כוחות צה"ל ברחבי רצועת עזה בשלושה מוקדים מרכזיים: בית החולים אלשפאא' בעיר עזה, מרכז הרצועה: שם פשטו הכוחות על מעבדה לייצור רחפנים, ובאזור ח'אן יונס במערב העיר ובכפר אלקרארה. ב-25 במרץ 2024 בוצע, לראשונה מזה חודשיים, ירי שמונה רקטות משטח הרצועה לעבר העיר אשדוד, הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות על השיגור. למרות התגמשות מצד ישראל בנושא האסירים וחזרת התושבים לצפון הרצועה, הודיעה חמאס כי היא דוחה את ההצעה האחרונה של ארה"ב במשא ומתן. מועצת הביטחון של האו"ם העבירה הצעת החלטה הקוראת להפסקת אש ולשחרור כל החטופים ללא תנאים. נמשכים המבצעים להכנסת סיוע הומניטארי ברחבי הרצועה. תפילת יום שישי השני של חודש רמצ'אן בהר הבית עברה בשקט יחסי. דווח על 120 אלף מתפללים שהגיעו למקום. השבוע בוצעו ארבעה פיגועים. לוחם צה"ל נהרג בפיגוע בצומת הפרסה (מערבית לראמאללה). נחשפה הברחת אמצעי לחימה מאסיבית מאיראן ליהודה ושומרון, שבוצעה בהכוונת פעיל מלבנון. בכירי הרשות ממשיכים בפעילותם להפסקת המלחמה ברצועת עזה.
להמשך קריאה...

מובילי התמיכה בחמאס בבלגיה ובהולנד מאז פרוץ מלחמת “חרבות ברזל”

מאז מתקפת הטרור של חמאס ב-7 באוקטובר ותחילת מלחמת “חרבות ברזל” מתקיימות בבלגיה ובהולנד, בדומה לרבות ממדינות האיחוד האירופי, הפגנות פרו פלסטיניות נגד ישראל, בהן נשמעות קריאות להפסקת אש ולהפסקת התמיכה בישראל לצד סיסמאות אנטי ישראליות. ההפגנות בבלגיה ובהולנד מאורגנות בשיתוף פעולה בין הקהילות הפלסטיניות המקומיות ובין ארגוני סולידריות המבוססים על ארגוני שמאל, ארגונים אנטי ממשלתיים, ארגוני סטודנטים, תנועות אנרכיסטיות, ואף מפלגות פוליטיות. יש לציין שבלגיה והולנד, כמדינות חברות באיחוד האירופי, מגדירות את תנועת חמאס בכללותה (הזרוע הצבאית והזרוע המדינית), כארגון טרור, ומיישמות את הסנקציות שנקבעו על ידי מוסדות האיחוד האירופי נגדה. להלן סקירה של הארגונים המרכזיים המובילים את המחאה במדינות אלה.
להמשך קריאה...