מבצע “מגן צפוני” להשמדת מנהרות חזבאללה בגבול הצפון (תמונת מצב עדכנית ל-18 בדצמבר 2018)

פעילות צה

פעילות צה"ל במסגרת מבצע "מגן צפוני" בגבול ישראל- לבנון (דובר צה"ל, 16 בדצמבר 2018)

נשיא לבנון מישל עון נפגש עם מתאמת האו

נשיא לבנון מישל עון נפגש עם מתאמת האו"ם בלבנון (דף הפייסבוק של מישל עון, 13 בדצמבר 2018).

ביקור שר החוץ של לבנון בדרום לבנון (דף הפייסבוק של ג'בראן באסיל, 16 בדצמבר 2018).

ביקור שר החוץ של לבנון בדרום לבנון (דף הפייסבוק של ג'בראן באסיל, 16 בדצמבר 2018).

חיילי צבא לבנון משקיפים על פעולות צה

חיילי צבא לבנון משקיפים על פעולות צה"ל באזור מיס אלג'בל (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 16 בדצמבר 2018).

כללי

ב-15 בדצמבר 2018 נחשפה מנהרה רביעית, שחצתה את הגבול לעבר ישראל. כוחות צה”ל ממשיכים בפעילותם לאורך הגבול, עד כה ללא חיכוכים משמעותיים עם חזבאללה או עם צבא לבנון, העוקבים אחר הפעילות. חזבאללה ממשיך לשמור על פרופיל תקשורתי נמוך בכל הנוגע לעבודות צה”ל. בהתבטאויות עקיפות של כמה מדובריו מודגשים חוזקה של חזבאללה וחוסנה של לבנון במסגרת הניסיון להעביר מסר הרתעתי לישראל.

 • מועצת הביטחון של האו”ם אמורה להתכנס ב-19 בדצמבר 2018 על מנת לדון בנושא. ערב דיון מועצת הביטחון של האו”ם בנושא המנהרות פרסם יוניפי”ל הודעה רשמית המאשרת כי לאחר בדיקות טכניות שנעשו בשטח שתיים מהמנהרות חוצות את קו הגבול לשטח ישראל וכי הדבר מהווה הפרה של החלטה 1701[1] ומעוררת דאגה רבה. בהודעת יוניפי”ל לא הוזכר כי המנהרות שייכות לחזבאללה וכי חזבאללה מפר את החלטת 1701 באופן שיטתי.
 • ב-17 בדצמבר 2018 פורסם בערוץ ה-CNN תאור של אחת המנהרות. על פי התאור המדובר ב”מנהרה מתוחכמת”, הכוללת תאורה ואוורור, והיא מספיק גבוהה כדי שיעבור בה שחקן NBA (קרי, בסביבות 2 מטרים). 
פעילות צה”ל
 • נמשכת פעילות כוחות צה”ל בגבול ישראל לבנון מסגרת מבצע “מגן צפוני” לאיתור מנהרות חזבאללה. ב-15 בדצמבר 2018 איתרו לוחמי צה”ל מנהרה התקפית נוספת, הרביעית במספר, שחצתה מלבנון לשטח ישראל. תוואי המנהרה כמו המנהרות הקודמות מולכד על ידי צה”ל והכוחות חוקרים את תוואי המנהרה (דובר צה”ל, 16 בדצמבר 2018).
פעילות צה"ל במסגרת מבצע "מגן צפוני" בגבול ישראל- לבנון (דובר צה"ל, 16 בדצמבר 2018).    המנהרה ההתקפית הרביעית של חזבאללה, שחשף צה"ל ב-16 בדצמבר 2018 (דובר צה"ל, 18 בדצמבר 2018).
מימין: פעילות צה”ל במסגרת מבצע “מגן צפוני” בגבול ישראל- לבנון (דובר צה”ל, 16 בדצמבר 2018). משמאל: המנהרה ההתקפית הרביעית של חזבאללה, שחשף צה”ל ב-16 בדצמבר 2018 (דובר צה”ל, 18 בדצמבר 2018).
פעילות יוניפי”ל ופעילות בינלאומית

בעקבות פנית ישראל הודיעה מועצת הביטחון של האו”ם הודיעה, כי תקיים דיון ב-19 בדצמבר 2018 אודות חשיפת מנהרות חזבאללה בדרום לבנון. בישיבה תעסוק מועצת הביטחון בהפרות חזבאללה של החלטת מועצת הביטחון 1701[2]. במקביל, מקדמות ישראל וארה”ב הצעת החלטה במועצת הביטחון של האו”ם שמטרתה להגדיר את חזבאללה על כל חלקיו כארגון טרור (מדינות אירופה הגדירו רק את הזרוע הצבאית של הארגון כארגון טרור) (אתרי חדשות, 17 בדצמבר 2018). רוסיה ביקשה מלבנון לפעול נגד המנהרות בשטחה כדי לשמור על מימוש החלטה 1701 וכדי לא לפגוע בשלמות הטריטוריאלית של ישראל (אלשרק אלאוסט, 17 בדצמבר 2018).

 • ערב הדיון במועצת הביטחון של האו”ם פרסם יוניפי”ל הודעה רשמית לפיה הוא עוקב אחר ההתפתחויות הקשורות לחשיפת המנהרות. עוד נמסר כי היחידה הטכנית של יוניפי”ל ביצעה מספר בדיקות לאורך גבול ישראל לבנון (“הקו הכחול”) על מנת לאמת את העובדות. על פי ההודעה על פי בדיקות עצמאיות שערכו אנשי יוניפי”ל, הם מאשרים את דבר הימצאותן של ארבע המנהרות. כתוצאה מבדיקות טכניות מעמיקות יותר מאשר יוניפי”ל כי שתיים מהמנהרות חוצות את קו הגבול והדבר מהווה הפרה של החלטה 1701 של מועצת הביטחון. כוחות יוניפי”ל ביקשו מהממשל בלבנון לנקוט בצעדים בעניין באשר שממשלת לבנון אחראית למילוי החלטת מועצת הביטחון 1701 (אתר יוניפי”ל, 17 בדצמבר 2018). עוד ציינה ההודעה כי המצב באזור הפעילות נשאר שקט וכי מפקדי יוניפי”ל פעולים בשיתוף פעולה עם הצדדים להבטיח את היציבות והשקט לאורך הגבול (אתר יוניפי”ל, 17 בדצמבר 2018). בהודעה לא צוין כי המנהרות משתייכות לחזבאללה ולא צויינה אחריותו ואחריות איראן להפרת החלטת מועצת הביטחון 1701.
 • בעקבות ההודעה נפגש סטפאנו דה קול, מפקד יוניפי”ל, ב-17 בדצמבר 2018 עם נשיא לבנון מישל עון, עם ראש הממשלה סעד אלחרירי ועם מפקד צבא לבנון.
תגובות גורמים לבנוניים
חזבאללה
 • בכירי חזבאללה ממשיכים לשמור על שתיקה. גם אישים שמתייחסים לעניין המנהרות עושים זאת בדרך עקיפה. בנאום שנשא נביל קאוק, חבר המועצה המרכזית של חזבאללה, הוא אמר כי כוח “ההתנגדות” והחוסן של לבנון מול כל האיומים של ישראל גדלים בעקבות המשוואה “צבא–עם-התנגדות”. לדבריו משוואה”ההתנגדות” וההפתעות שלה כובלות את ישראל, אשר תחשוב היטב לפני שתתקוף את לבנון.
הממשל הלבנוני
 • מישל עון, נשיא לבנון, פגישה קיים פגישה עם פרניל קודלPernille Dahler Kardel) ), המתאמת המיוחדת של האו”ם בלבנון. בפגישה נדון המצב דרום לבנון. במהלך הפגישה אמר אמר עון לקודל, כי לבנון ממתינה לדו”חות יוניפי”ל שיאשרו אם המנהרות אכן עברו את קו הגבול. עון הוסיף, לבנון תטפל בעניין כדי שישראל לא תנצל זאת כדי לפגוע ביציבות דרום לבנון. הוא הדגיש כי לבנון מחויבת להחלטה 1701 בעוד שלטענתו ישראל היא זו שממשיכה להפר את ריבונות לבנון ( לבנון 24, 13 בדצמבר 2018).
 • מספר ימים לאחר מכן ערך ג’בראן באסיל, שר החוץ הלבנוני, סיור בגבול ישראל לבנון ועמד מקרוב על הנעשה בשטח. לאחר הביקור העלה באסיל ציוץ לטוויטר בו ציין כי לבנון מוגנת על ידי הצבא ו”ההתנגדות” שלה אך חשוב מכך היא מוגנת על ידי הגיוון והפלורליזם המתקיים בה אשר יביסו את החד-גוניות והגזענות של ישראל (חשבון הטוויטר של ג’בראן באסיל, 16 בדצמבר 2018). הצגת ה”התנגדות”, קרי, חזבאללה, כמגנה על לבנון עומדת בניגוד מוחלט להחלטת מועב”ט 1701, שקבעה כי צבא לבנון והממשל הלבנוני הינם הריבון היחידי ונושאי הנשק היחידים.

 

פוסט שהעלה שר החוץ הלבנוני לדף הפייסבוק שלו, שבו נאמר: "לבנון מוגנת ע"י צבאה וע"י ההתנגדות שלה..." (דף הפייסבוק של ג'בראן באסיל, 16 בדצמבר 2018).
פוסט שהעלה שר החוץ הלבנוני לדף הפייסבוק שלו, שבו נאמר: “לבנון מוגנת ע”י צבאה וע”י ההתנגדות שלה…” (דף הפייסבוק של ג’בראן באסיל, 16 בדצמבר 2018).

 • היומון אלשרק אלוסט דיווח בצטטו “מקורות המעורים בתהליך חשיפת המנהרות” כי הם צופים שישראל תמשיך לפרסם נתונים חדשים כדי לתמוך בתלונתה למועצת הביטחון של האו”ם. לדעת אותם גורמים על לבנון לארגן “תיק” דומה שבעזרתו היא תאבק בנראטיב הישראלי ותוכיח כי היא מחויבת להחלטת מועצת הביטחון 1701. לדבריהם יכולה לבנון למנף את דו”חות יוניפי”ל האחרונים כדי להכריז שבכוונתה להשמיד את המנהרות משום שהן חוצות את קו הגבול ובכך להביך את ישראל ולהסיט את האש לעבר ההפרות שלה. לדברי המקורות אימות קיומן של המנהרות בלבנון הוא באחריות צבא לבנון, אשר צפוי לקבל הנחיות מהמדינה כיצד לעשות זאת (אלשרק אלאוסט, 17 בדצמבר 2018).
צבא לבנון
 • לאחר מספר ימים של עיסוק בנושא בכלי התקשורת הלבנוניים נראה כי העיסוק בנושא המנהרות דעך. כתב חזבאללה בדרום פרסם תיעוד של ויכוח בגבול ישראל לבנון בים כוחות צבא לבנון לכוחות צה”ל. על פי הדיווח חיילי צה”ל נסוגו מספר מטרים מאחורי “הקו הכחול”. זאת לאחר שחיילי צבא לבנון הרחיקו אותם כשניסו להניח גדר תלתלית באזור מיס אלג’בל (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 17 בדצבמר 2018).

חיילי צבא לבנון מונעים, בנוכחות אנשי יוניפי"ל, מכוחות צה"ל להציב גדרות תיל על קו כחול סמוך למיס אלג'בל (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 17 בדצמבר 2018).
חיילי צבא לבנון מונעים, בנוכחות אנשי יוניפי”ל, מכוחות צה”ל להציב גדרות תיל על קו כחול סמוך למיס אלג’בל (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 17 בדצמבר 2018).

 • כתב אלמנאר עלי שעיב, המזוהה עם חזבאללה, דיווח כי כוחות צבא לבנון מנעו מחיילי צה”ל להניח גדר תיל בגבול ישראל לבנון באזור מיס אלג’בל מפני שהצוות הטופוגרפי של צבא לבנון לא היה בשטח. עוד ציין הכתב כי בעקבות כך הרחיק צבא לבנון את כל האזרחים מהמקום ועבר למצב כוננות . כוחות יוניפי”ל נכנסו אף הם לכוננות. למקום הגיעו משלחת מטעם יוניפי”ל וצוות טופוגרפי מטעם צבא לבנון כדי לסמן את הנקודות בהן עבר לדעתם צה”ל את קו הגבול (סוכנות הידיעות הלבנונית, אלעהד, 17 בדצמבר 2018).

 

תושבים לבנונים מפגינים סמוך לפעולות צה"ל באזור מיס אלג'בל (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 16 בדצמבר 2018).
תושבים לבנונים מפגינים סמוך לפעולות צה”ל באזור מיס אלג’בל (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 16 בדצמבר 2018).

[1] על החלטה 1701 ראו פרסום מרכז המידע מ-16 בדצבמר 2018: "החלטת מועצת הביטחון 1701 והפרתה השיטתית ע"י חזבאללה ואיראן".
[2]
ראו פרסום מרכז המידע מה-17 בדצמבר 2018: "החלטת מועצת הביטחון 1701 והפרתה השיטתית ע"י חזבאללה ואיראן".