מבצע “מגן צפוני” לאיתור מנהרות חזבאללה בגבול הצפון ונטרולן (תמונת מצב עדכנית ל-30 בדצמבר 2018)

פיר מנהרה של חזבאללה, שאותר בגבול הצפון.

פיר מנהרה של חזבאללה, שאותר בגבול הצפון.

כוחות צה

כוחות צה"ל פועלים נגד מנהרת חזבאללה בגבול הצפון (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2018)

צילומים המתעדים את הצפת הבטון בכפר כילא בעקבות הזרמתו ע

צילומים המתעדים את הצפת הבטון בכפר כילא בעקבות הזרמתו ע"י צה"ל. ההצפה נראית סמוך למפעל הבלוקים, שממנו נחפרה אחת המנהרות ההתקפיות של חזבאללה לעבר ישראל (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2018)

צילומים המתעדים את הצפת הבטון בכפר כילא בעקבות הזרמתו ע

צילומים המתעדים את הצפת הבטון בכפר כילא בעקבות הזרמתו ע"י צה"ל. ההצפה נראית סמוך למפעל הבלוקים, שממנו נחפרה אחת המנהרות ההתקפיות של חזבאללה לעבר ישראל (דובר צה"ל, 27 בדצמבר 2018)

פיצוץ המנהרה ההתקפית החמישית של חזבאללה באזור הכפר השיעי עיתא אלשעב (מזרחית למושב זרעית) (דובר צה

פיצוץ המנהרה ההתקפית החמישית של חזבאללה באזור הכפר השיעי עיתא אלשעב (מזרחית למושב זרעית) (דובר צה"ל, 26 בדצמבר 2018).

צה

צה"ל קורא לתושבי הכפר השיעי עיתא אלשעב להתפנות, לפני פיצוץ המנהרה ההתקפית של חזבאללה.

ב-26 בדצמבר 2018, פוצץ צה”ל את מנהרת הטרור החמישית של חזבאללה, אשר אותרה כמה ימים קודם לכן באזור הכפר השיעי עיתא אלשעב (מזרחית למושב זרעית). לפני פיצוץ המנהרה קרא צה”ל לתושבי הכפר להתפנות מהמקום (דובר צה”ל, 26 בדצמבר 2018). ב-27 בדצמבר 2018, דיווח דובר צה”ל על נטרול והשמדת מנהרות התקפיות החוצות את הגבול ממרחב כפר כילא שבלבנון אל שטח ישראל. לדבריו, נטרול המנהרות ארך מספר ימים ובוצע בשיטה הנדסית, שכללה שימוש במגוון אמצעים, מפיצוץ ועד להחדרת חומרים הכוללים מים, בנטונייט[1] ומלט (דובר צה”ל, 27 בדצמבר 2018).

  • לפי הודעת דובר צה”ל, זוהתה זרימת החומרים שהוחדרו מהצד הישראלי של הגבול למטרת נטרול המנהרות, דרך מבנה אזרחי בכפר כילא, אשר בו נמצא פיר של אחת המנהרות. כמו כן זוהתה זרימה ממפעל הבלוקים שעליו הצביע צה”ל כמקום שממנו נחפרה מנהרה אחרת.  דובר צה”ל מסר, כי “עובדה זו מצביעה על השימוש שמבצע חיזבאללה במבנים אזרחיים בלב השטח הבנוי בדרום לבנון, תוך הפרה חמורה של החלטה 1701 וסיכון אזרחיה כמגן אנושי”. דובר צה”ל הוסיף, כי “האחריות על חפירת המנהרות והשלכותיה מוטלת על ממשלת לבנון” (דובר צה”ל, 27 בדצמבר 2018).
  • לדברי “בכיר בצה”ל”, רוב המנהרות שנחשפו עד כה בצפון הן מנהרות ‘חמישה כוכבים’, שחמאס יכול רק לחלום עליהן. מדובר במנהרות עם תעלות אוורור, חיבורי חשמל, תאורה ואפילו טלפונים חלק מהמנהרות של חיזבאללה, אשר אותרו על ידי צה”ל נמצאות בעומק של מעל ל-45 מטרים מתחת לפני הקרקע. גובה המנהרות הינו שלושה מטרים ורוחבן הינו-2.4 מטרים (דובר צה”ל, 27 בדצמבר 2018).
יוניפי”ל
  • אתר יוניפי”ל בערבית דיווח, כי במסגרת התחקיר אודות המנהרות, ערכו כוחות יוניפי”ל יחד עם צבא לבנון מיפוי של מפעל הבטון בחלקה הדרומי של כפר כילא (בתאריכים 26 ו-27 בדצמבר). זאת לאחר שזוהתה זרימת בטון מתוך המפעל, אשר הוזרם לצד הלבנוני ע”י צה”ל דרך פתח מנהרה שיוניפי”ל אישר את הגעתה לקו הכחול. בהתאם לכך, יוניפי”ל אישר, כי פתח המנהרה נמצא בתוך מפעל הבטון (אתר יוניפי”ל בערבית, 28 בדצמבר 2018).
חזבאללה

חסן נצראללה מנהיג חזבאללה, ובכירים נוספים בארגון ממשיכים לשמור על שתיקה תקשורתית בכל הנוגע להצלחת צה”ל באיתור ונטרול מנהרות ההתקפה. בהעדר התבטאויות בכירים עומד עתה בחוד החנית של המערכה התודעתית של חזבאללה עלי שעיב, כתב ערוץ אלמנאר של חזבאללה בדרום לבנון. עלי שעיב מדווח מהשטח דיווחים אינפורמטיבים, שבהם שזורים מסרי התעמולה של חזבאללה (למשל, הדגשת הפחד והחרדה של ישראל לכאורה מפני המנהרות לעומת התעלמות מוחלטת מההישג שבחשיפתן ונטרולן ומהפרת החלטה 1701 ע”י חזבאללה).

  • עלי שעיב הינו תושב אלנבטיה שבדרום לבנון. הוא משמש ככתב ערוץ אלמנאר ורדיו אלנור של חזבאללה בדרום לבנון. מאז תחילת מבצע “מגן צפוני”הוא מתעד את פעילות כוחות צה”ל בגבול הצפון ונמצא קרוב מאד לגדר הגבול ולכוחות צה”ל. לצורך דיווחיו הוא משתמש בחשבון טוויטר פעיל מאד דרכו הוא מפרסם את חומריו התקשורתיים. ב-27 בדצמבר 2018 הוא פרסם דיווח לפיו הפחד וההיסטריה מלבנון מאלצים את צה”ל להשתמש בתשעה דחפורים באזור שתולא על מנת לאתר מנהרות. בנוסף, הוא מפרסם האשטג תחת השם “אימת המנהרות”.
  • עלי שעיב משבח את שתיקתו התקשורתית של חסן נצראללה. שתיקה זו הנובעת ביסודה ממבוכה של חזבאללה לנוכח ההישג הישראלי ואי רצונו להחשף לביקורת פנים-לבנונית ובינלאומית. את שתיקתו של נצראללה הופך עלי שעיב ל”כלי נשק” תעמולתי בידי חזבאללה ומייחס לישראל חשש מפני שתיקה זאת.

עלי שעיב העלה ציוץ בחשבון הטוויטר שלו המשבח את שתיקתו של מזכ"ל חזבאללה חסן נצראללה: "כאשר חוששים משתיקתך.. (הרי זה) מעצבן אותם !!, אחר כך הם צורחים מכאב !! משום ששתיקתך היא כלי נשק ..שאף אחד לא יודע את פעילותו אלא רק אלו שסובלים מכאבים" (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 29 בדצמבר 2018)
עלי שעיב העלה ציוץ בחשבון הטוויטר שלו המשבח את שתיקתו של מזכ”ל חזבאללה חסן נצראללה: “כאשר חוששים משתיקתך.. (הרי זה) מעצבן אותם !!, אחר כך הם צורחים מכאב !! משום ששתיקתך היא כלי נשק ..שאף אחד לא יודע את פעילותו אלא רק אלו שסובלים מכאבים” (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 29 בדצמבר 2018)

דוגמאות לדיווחים מהשטח של עלי שעיב
כוחות צה"ל ממשיכים במילוי המנהרות בבטון (אזור מטולה)  (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 26 בדצמבר 2018)    כוחות צה"ל ממשיכים במילוי המנהרות בבטון (אזור מטולה)  (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 26 בדצמבר 2018)
כוחות צה”ל ממשיכים במילוי המנהרות בבטון (אזור מטולה)
(חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 26 בדצמבר 2018)

משאיות בטון בדרכם לגדר הגבול מול כפר כילא  (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 25 בדצמבר 2018)
משאיות בטון בדרכם לגדר הגבול מול כפר כילא
(חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 25 בדצמבר 2018)

צבא לבנון יחד עם כוחות יוניפי"ל עוקבים אחר פעילות צה"ל בכפר כילא  (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 26 בדצמבר 2018)    צבא לבנון יחד עם כוחות יוניפי"ל עוקבים אחר פעילות צה"ל בכפר כילא  (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 26 בדצמבר 2018)
צבא לבנון יחד עם כוחות יוניפי”ל עוקבים אחר פעילות צה”ל בכפר כילא
(חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 26 בדצמבר 2018)

כוחות צה"ל ממשיכים בפעילותם בגבול לבנון באזור המושב שתולה בצמוד לכפר עיתא אלשעב לאחר פיצוץ המנהרה ההתקפית באזור (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 27 בדצמבר 2018).
כוחות צה”ל ממשיכים בפעילותם בגבול לבנון באזור המושב שתולה בצמוד לכפר עיתא אלשעב לאחר פיצוץ המנהרה ההתקפית באזור (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 27 בדצמבר 2018).

[1] חומר כימי המתרחב במגע עם מים. משמש בין השאר לצרכי איטום.