מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (8 – 21 בנובמבר 2022)

יושב ראש הפרלמנט נביה ברי מנסה להביא לבחירת נשיא לבנון (חשבון הטוויטר Ten TV, 17בנובמבר 2022)

יושב ראש הפרלמנט נביה ברי מנסה להביא לבחירת נשיא לבנון (חשבון הטוויטר Ten TV, 17בנובמבר 2022)

דליפת נפט ממתקני אלג'יה לאחר תקיפת ישראל 14-15 ביולי 2006 (ויקיפדיה)

דליפת נפט ממתקני אלג'יה לאחר תקיפת ישראל 14-15 ביולי 2006 (ויקיפדיה)

משלחת איראנית בפגישה עם עלי פצ'לאללה (אלנשרה, 11 בנובמבר 2022)

משלחת איראנית בפגישה עם עלי פצ'לאללה (אלנשרה, 11 בנובמבר 2022)

המפגן הימי (חשבון הטוויטר של עלי שהאב, 14 בנובמבר 2021)

המפגן הימי (חשבון הטוויטר של עלי שהאב, 14 בנובמבר 2021)

חברי תנועת הצופים מציגים את תמונות השהידים (דף הפייסבוק צופי אלאסראא', 11 בנובמבר 2022)

חברי תנועת הצופים מציגים את תמונות השהידים (דף הפייסבוק צופי אלאסראא', 11 בנובמבר 2022)

פגישת בכירי חזבאללה עם אנשי פתח (יא צור, 7 בנובמבר 2022)

פגישת בכירי חזבאללה עם אנשי פתח (יא צור, 7 בנובמבר 2022)

עיקרים
 • הקיפאון הפוליטי בלבנון נמשך לאחר שגם בישיבת הפרלמנט השישית לא הגיע הפרלמנט להסכמה על מועמד מוסכם לנשיאות.
 • נערכה פגישה בין משלחת צבא לבנון, נציגי יוניפי”ל ונציגי צה”ל במפקדת יוניפי”ל באלנאקורה בה נדונו נושאים הקשורים לטענות הלבנוניות על “הפרות” ישראליות באזור הגבול הבינלאומי. משרד החוץ הלבנוני פנה לחברות האו”ם להפעיל לחץ על ישראל כדי שזו תעביר ללבנון את כספי הפיצויים על הפגיעה שגרמה למתקני הנפט באלג’יה במהלך מלחמת לבנון השנייה (2006).
 • בחזבאללה ציינו את “יום השהיד” באזכור אחמד קציר, השהיד הראשון של חזבאללה שביצע, לדבריהם, את הפיגוע בבניין הממשל בצור ב-11 בנובמבר 1982 (“אסון צור הראשון”). בנאום שנשא חסן נצראללה, לרגל יום השהיד הוא הזכיר את פיצוץ הבניין בצור. כמו כן ציין, כי הבחירות בישראל לא יגרמו לחזבאללה לשנות את מדיניותו. עוד הוסיף כי אין לסמוך על הערבויות האמריקאיות באשר למימוש הסכם הגבול הימי.
 • יוניפי”ל העביר לידי צבא לבנון שתי עמדות שהחזיק בהן בדרום לבנון. הגדוד הספרדי של יוניפי”ל העביר ערכות חילוץ והצלה לארבעה כפרים בנפת מרג’עיון.
 • משלחת חזבאללה קיימה פגישות בדרום לבנון עם בכירי פתח ונציגי מפלגת אלאתחאד הנאצריסטית.
 • תקיפות יעדים בסוריה המיוחסות לישראל. דווח על שלוש תקיפות נגד המליציות הנתמכות על-ידי איראן: בגבול סוריה עיראק, בשדה תעופה שעיראת שבמרכז סוריה ותקיפה נוספת במרכז סוריה ובחוף הסורי.
 • האיראנים מנסים לנכס לרשותם את קברה של קדושה דרוזית מקומית בהר הדרוזים ומעוררים בכך את כעסם של התושבים המקומיים.
לבנון כללי
הבחירות לנשיאות לבנון
 • נמשכים הניסיונות לבחירת נשיא המוסכם על כלל גורמי הכוח המרכזיים במדינה. ב-17 בנובמבר 2022 נערכה ישיבת פרלמנט, השישית במספר, שנועדה לבחור נשיא אך גם בישיבה זו לא הצליח נביה ברי, יושב ראש הפרלמנט, להגיע לכדי הסכמת חברי הפרלמנט לבחירת נשיא. מתוצאות הבחירות עולה שהמועמד שזכה במספר הרב ביותר של קולות הוא מישל מעוצ’, מועמד הגוש המתנגד לחזבאללה, אשר זכה ברוב של 43 קולות שלא מהווה רוב מספיק לבחירתו כנשיא. 46 חברי פרלמנט שמו פתק לבן. נראה שחברי הגוש השיעי שמו כאיש אחד פתק לבן, שכן המועמד המועדף עליהם, חבר הפרלמנט סלימאן פרנג’יה, זכה בקול אחד בלבד (נדאא’ אלוטן, 17 בנובמבר 2022).
 • יצוין כי ב-31 באוקטובר 2022 הסתיימה תקופת הכהונה של הנשיא מישל עון, שכיהן שש שנים בתפקידו. חוסר היכולת לבחור נשיא יוצר קשיים רבים ללבנון בעיקר על רקע המשבר הכלכלי החמור העובר על המדינה.
יושב ראש הפרלמנט נביה ברי מנסה להביא לבחירת נשיא לבנון (חשבון הטוויטר Ten TV, 17בנובמבר 2022)
יושב ראש הפרלמנט נביה ברי מנסה להביא לבחירת נשיא לבנון (חשבון הטוויטר Ten TV, 17בנובמבר 2022)
לבנון – ישראל
 • בפגישה משולשת שנערכה ב-11 בנובמבר 2022 במפקדת יוניפי”ל באלנאקורה בין משלחת צבא לבנון, נציגי צה”ל ומפקדים ביוניפי”ל נדונו “ההפרות” שמבצעת ישראל בגבול הבינלאומי בין המדינות. בעקבות הפגישה ציין דובר צבא לבנון כי יש צורך בנסיגת ישראל מחוות שבעא, גבעות כפר שובה, מחלקו הצפוני של כפר ע’ג’ר, מ-13 האזורים הכבושים (שבהם לבנון אינה מסכימה לסימון הקו הכחול), ו-17 האזורים בהם, לטענת הלבנונים, ישראל מפרה את ריבונות לבנון על בסיסי קבוע . שלושה ימים מאוחר יותר, ב-14 בנובמבר 2022, נפגש מפקד יוניפי”ל ארולדו לאזארו (Aroldo Lazaro) עם ראש ממשלת המעבר הלבנונית נג’יב מקאתי, ועדכן אותו אודות המפגש המשולש. בפגישה ציין מפקד יוניפי”ל את חשיבות הפסקת ההפרות הישראליות והפגיעה בריבונות לבנון (אלערבי אלג’דיד, 15 בנובמבר 2022).
 • משרד החוץ הלבנוני פנה באופן רשמי ל-157 המדינות החברות באו”ם בבקשה להפעיל לחץ על ישראל להעביר ללבנון תשלום של כ-856 מיליון דולרים בגין פיצויים על הפגיעה הכלכלית הבריאותית והסביבתית שנגרמה למדינה כתוצאה מנזקי מלחמת לבנון השנייה ב-2006 ובעיקר הפגיעה במתקני הנפט באלג’יה מדרום לבירות (אלנשרה, 11 בנובמבר 2022).
דליפת נפט ממתקני אלג'יה לאחר תקיפת ישראל 14-15 ביולי 2006 (ויקיפדיה)
דליפת נפט ממתקני אלג’יה לאחר תקיפת ישראל 14-15 ביולי 2006 (ויקיפדיה)
מעצר פעיל חזבאללה ששיתף פעולה עם ישראל
 • היומון אלאח’באר, חשף כי כוחות הביטחון הלבנוניים עצרו את חסין ח’ שלטענתם גויס על ידי המוסד הישראלי. על פי הדיווח, חסין ח’ הוא בן של מנהיגים בחזבאללה ויש לו קשר ישיר עם “ההתנגדות” ומאחר ולחם בשורות הארגון בין 2020-2011. עוד דווח כי הוא העביר למפעיליו, תמורת תשלום עשרות אלפי דולרים, מידע אודות מבנה הארגון, קווי האספקה ותוכניות הלחימה (אלאח’באר, 21 בנובמבר 2022).
לבנון -איראן
 • משלחת איראנית[1] ערכה ביקור אצל סייד עלי פצ’לאללה בנו של מחמד חסין פצ’לאללה בלבנון[2] ועלתה לרגל לקברו של פצ’לאללה האב בשכונת חריכ בבירות. במהלך הביקור גינה עלי פצ’לאללה את הסנקציות שהוטלו על איראן ואת הניסיונות הזרים ליצור מחלוקות פנימיות בתוכה (אלנשרה, 11 בנובמבר 2022).
משלחת איראנית בפגישה עם עלי פצ'לאללה (אלנשרה, 11 בנובמבר 2022)
משלחת איראנית בפגישה עם עלי פצ’לאללה (אלנשרה, 11 בנובמבר 2022)
חזבאללה
ציון יום השהיד בחזבאללה
 • בחזבאללה ציינו ב-11 בנובמבר 2022 את “יום השהיד”. לרגל יום השהיד פרסם חזבאללה סרטון לכבודו של אחמד קציר, “השהיד הראשון”, שביצע, לדבריהם, פיגוע התאבדות בבניין הממשל בצור ב-11 בנובמבר 1982. בכרזה שהתפרסמה נכתב כי פעולת ההתאבדות של קציר לא הביאה רק להתמוטטות הבניין בצור אלא להתמוטטות חזון ההשתלטות הישראלית על לבנון.
 • לרגל “יום השהיד” נשא חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, נאום בו העלה על נס את פעולתו של “נסיך השהידים אחמד קציר” שביצע את פעולת ההתאבדות במפקדת צה”ל בצור[3]. פעולה זו, לדברי נצראללה, שהכתה את הישראלים בתדהמה הייתה הצעד הראשון לגירושה של ישראל מלבנון. בנאומו התייחס נצראללה גם לתוצאות הבחירות בישראל בציינו, כי למרות הצלחתו של הימין הקיצוני בישראל הוא לא רואה בכך כל שינוי. שכן, כל ממשלות ישראל מאז ימי בן גוריון היו ממשלות “פושעות כובשות ולא מוסריות” ולכן הדבר לא ישנה כהוא זה באשר ליחסה של ישראל לעולם הערבי. בכל מה שקשור ללבנון, ציין כי גם הממשלה הישראלית שנבחרה מבינה אך ורק את שפת הכוח וכך יפעל חזבאללה. לדברי נצראללה גם אין לסמוך על הערבויות האמריקאיות באשר למימוש הסכם הגבול הימי. לגבי הבחירות בארצות-הברית אמר נצראללה כי אין כל הבדל בין הרפובליקאים והדמוקרטים כיוון ששני הצדדים תומכים בישראל ובפשעים שהיא מבצעת (אלמנאר, 11 בנובמבר 2022).
 •  מול חופי ע’זיה שמדרום לצידון נערך מפגן ימי לציון “יום השהיד” (חשבון הטוויטר של עלי שהאב, 14 בנובמבר 2021).
המפגן הימי (חשבון הטוויטר של עלי שהאב, 14 בנובמבר 2021)
המפגן הימי (חשבון הטוויטר של עלי שהאב, 14 בנובמבר 2021)
העברת אמצעי לחימה מסוריה ללבנון
 • סוכנות הידיעות הסעודית אלחדת’ מסרה כי לאחרונה העביר חזבאללה, באמצעות משאיות אזרחיות, טילים בעלי ראשי נפץ כימיים ממרכז המחקרים במציאף (באזור חמץ) לאזור העיירה קציר בצפון לבנון, על גבול סוריה לבנון. על פי מקורות אלה המבצע נערך בפיקוח איראני. כמו כן נמסר כי מומחים מצפון קוריאה סייעו בהטענת הטילים בחומרים כימיים. על פי הדיווח, העברת הטילים בוצעה מכיוון שבחזבאללה חשדו שמקום אחסון הטילים נחשף (אלחדת’, אתר ניוז פוליו, 20 בנובמבר 2022). לפי שעה אין אימות ממקורות נוספים לידיעה זו.
דרום לבנון
פעילות יוניפי”ל
 • מפקד כוח יוניפי”ל אלוף ארולדו לאזארו (Aroldo Lazaro) חתם ב-11 בנובמבר 2022 על צו המעביר לרשות צבא לבנון שתי עמדות אותן החזיק עד כה כוח יוניפי”ל (חשבון הטוויטר Aroldo Lazaro, 11 בנובמבר 2021). לא נמסרו פרטים נוספים על מהות העמדות שנמסרו לצבא לבנון או מיקומן. נראה שהעברת העמדות היא חלק מפעילות יוניפי”ל לחיזוק נוכחות צבא לבנון בדרום לבנון.
מימין: אחת העמדות שהועברו לידי צבא לבנון. משמאל: מפקד כוח יוניפי"ל חותם על הצו להעברת העמדות לרשות צבא לבנון (חשבון הטוויטר Aroldo Lazaro, 11 בנובמבר 2022)
מימין: אחת העמדות שהועברו לידי צבא לבנון. משמאל: מפקד כוח יוניפי”ל חותם על הצו להעברת העמדות לרשות צבא לבנון (חשבון הטוויטר Aroldo Lazaro, 11 בנובמבר 2022)
 • הגדוד הספרדי של יוניפי”ל העביר לארבעה כפרים בנפת מרג’עיון ציוד עבור מתנדבי כיבוי האש המקומיים. מפקד הגדוד הספרדי פרנציסקו גוטירז אמר כי הציוד ישפר את יכולות המתנדבים המקומיים להעניק שירותי חירום לאוכלוסייה בכלל זאת כיבוי שריפות וחילוץ לכודים תחת הריסות (אלנשרה, 18 בנובמבר 2022).
ציוד חילוץ והצלה שהעביר הגדוד הספרדי של יוניפי"ל לכפרים (חשבון הטוויטר אנבאא' אונליין, 18 בנובמבר 2022)
ציוד חילוץ והצלה שהעביר הגדוד הספרדי של יוניפי”ל לכפרים
(חשבון הטוויטר אנבאא’ אונליין, 18 בנובמבר 2022)
מפגשים של בכירי חזבאללה
 • חאג’ ח’ליל אסמעיל, אחראי אזור דרום לבנון בחזבאללה, ואבו ואאיל זלזלי, מחזיק תיק מחנות הפליטים בארגון, ערכו פגישה עם כמאל יונס, אחראי אזור הדרום מפלגת אלאתחאד הנאצריסטית[4]. המשתתפים בפגישה קראו להמשך שיתוף הפעולה הפנים-לבנוני וציינו כי הצבא, העם ו”ההתנגדות” דרך הציר הסורי, הם המפתח לעמידה מול ישראל וארה”ב. כמו כן הביעו המשתתפים את תמיכתם ב”התקוממות” ביהודה ושומרון (יא צור, 9 בנובמבר 2022).
פלסטינים בלבנון
עימותים במחנה הפליטים רשידיה
 • על פי דיווחים ברשתות החברתיות, ב- 12 בנובמבר 2022 החלו עימותים בין חמושים במחנה ובמסגרתם בוצע ירי מנשק קל ושוגרו רקטות אר. פי. ג’י. בעימותים נפצעו מספר תושבים. נמסר שבעקבות העימותים עזבו משפחות פלסטיניות את המחנה ועברו להתגורר בעיר צידון (פייסבוק, פורטל שכונת צידון, 12 בנובמבר 2022).
 • חמאס ערכה ב-4 בנובמבר 2022 כנס בעיירה ואדי אלזינה שממזרח לצור בתמיכה בהתארגנות “גוב האריות” בשכם. הכנס התקיים בנוכחות נציגי חמאס ונציגים לבנונים ופלסטינים. במהלך הכנס התקיימה גם תהלוכה של חניכי תנועת הצופים המקומית שצעדו כשהם נושאים תמונות של שהידים פלסטינים פעילי התארגנות “גוב האריות”. בכנס השתתף סאמי אבו זהרי, מדוברי חמאס, אשר אמר כי התארגנות “גוב האריות” היא שלב נוסף בהקרבה של העם הפלסטיני בדרך להגשמת זכויותיו. עוד ציין כי זהו הישג פלסטיני שיושלם רק לאחר שתתחיל בעקבותיו התקוממות עממית (אלרסאלה, 4 בנובמבר 2022).
חברי תנועת הצופים מציגים את תמונות השהידים (דף הפייסבוק צופי אלאסראא', 11 בנובמבר 2022)
חברי תנועת הצופים מציגים את תמונות השהידים (דף הפייסבוק צופי אלאסראא’, 11 בנובמבר 2022)
פגישת בכירי חזבאללה ובכיר פתח
 • משלחת חזבאללה, בראשות אבו ואאיל זלזלי מחזיק תיק מחנות הפליטים בארגון, נפגשה במרכז פתח במחנה פליטים אלרשידיה (דרומית לצור), עם לואא’ תופיק עבדאללה, אחראי פתח ובכירי פתח נוספים. בפגישה הביע זלזלי את תמיכת חזבאללה ב”התקוממות” העם הפלסטיני ביהודה ושומרון (יא צור, 7 בנובמבר 2022).
פגישת בכירי חזבאללה עם אנשי פתח (יא צור, 7 בנובמבר 2022)
פגישת בכירי חזבאללה עם אנשי פתח (יא צור, 7 בנובמבר 2022)
סוריה- איראן
תקיפות יעדים בסוריה המיוחסות לישראל
  • הסורים דיווחו על מספר תקיפות אוויריות שבוצעו בשטחם:
  • סוכנות הידיעות הרשמית הסורית סאנא מסרה כי ב-19 בנובמבר 2022 בשעה 06:30 תקפה ישראל, בטילים שנורו מכיוון הים, מספר בסיסים במרכז סוריה, באזור החוף ובאזור העיר בניאס. בתקיפה נהרגו ארבעה חיילים סורים וחייל אחד נפצע (אלנשרה, 19 בנובמבר 2022). בדיווח נוסף נמסר, כי בתקיפה נפגעו יחידות חיל הים הסורי ומרכז מודיעין של צבא סוריה בחוף (אלחדת’, 20 בנובמבר 2022).
  • ב-13 בנובמבר 2022 שוגרו ארבעה טילים לעבר שדה תעופה שעיראת באזור חמץ שבמרכז המדינה. על פי סאנא, בוצעה התקיפה בשעה 06:23, וכי הטילים שוגרו מכיוון צפון לבנון. בתקיפה נהרגו שני חיילים סורים ונפצעו שלושה. לטענת הסורים אמצעי ההגנה האווירית הסורית הופעלו נגד הטילים והפילו חלק מהם. על פי המרכז הסורי לזכויות האדם, שמושבו בלונדון, כוונה התקיפה נגד מתקנים של המיליציות הנתמכות על-ידי איראן הממוקמים באזור (אלערבי אלג’דיד, 13 בנובמבר 2022).
תיעוד רגעי התקיפה הראשונים של שדה תעופה שעיראת (טוויטר santi mina, 13 בנובמבר 2022)
תיעוד רגעי התקיפה הראשונים של שדה תעופה שעיראת
(טוויטר santi mina, 13 בנובמבר 2022)
  • ב-8 בנובמבר, תקפו כלי טייס בלתי מזוהים שיירה של משאיות ומכליות דלק על גבול עיראק סוריה באזור מעבר הגבול י ממזרח לבוכמאל[5]. במקביל, בוצעה תקיפה נגד בסיס של המיליציות הנתמכות על-ידי איראן בקרבת מקום. בתקיפה נהרגו 14 בני אדם, רובם לוחמי מיליציות (מרכז הסורי לזכויות האדם, 9 בנובמבר 2022). דובר פיקוד המרכז של ארה”ב (סנטקו”ם), הכחיש כי התקיפה בוצעה על ידי ארה”ב (הוושינגטון פוסט, 9 בנובמבר 2022). ערוץ אלמיאדין, המקורב לחזבאללה, ייחס את התקיפה לישראל (אלמיאדין, 9 בנובמבר 2022)[6].
תוצאות התקיפה במעבר הגבול הצבאי בבוכמאל ( חשבון הטוויטר, אלמיאדין, 9 בנובמבר 2022)
תוצאות התקיפה במעבר הגבול הצבאי בבוכמאל
(חשבון הטוויטר, אלמיאדין, 9 בנובמבר 2022)
פעילות איראנית בדרום סוריה
 • גורמים איראנים החליפו את השילוט על קברה של קדושה מקומית בשם מקאם סארה הממוקם בעיירה רשידיה בקרבת סווידאא’ שבהר הדרוזים, והכריזו על המקום כעל קברה של פאטמה, ביתו של הנביא מחמד ואשתו של עלי בן אבו טאלב מייסד השיעה. קריאתו של האתר על שם פאטמה הופך אותו למקום קדוש עבור העדה השיעית וייתכן שהוא אף יהפוך בעתיד למוקד עליה לרגל. הניסיון לנכס את האתר הקדוש ולהפכו לאתר שיעי עורר זעם בקרב התושבים המקומיים. יש אף כאלה שצפו שמהלך זה יהיה תחילתו של סיפוח זוחל של האתר עבור האיראנים והמיליציות הנתמכות על ידם בלב “האזור הדרוזי”. אחרים השוו את התהליך למה שקרה באתר העלייה לרגל השיעי סת זיינב שמדרום לדמשק המשמש כיום כמרכז למיליציות השיעיות הנתמכות בידי איראן (דף הפייסבוק, סוידאא’ A.N.S.., 14 בנובמבר 2022).
מקאם סארה בעיירה רשידיה (סוידאא' A.N.S., 23 בספטמבר 2022)
מקאם סארה בעיירה רשידיה (סוידאא’ A.N.S., 23 בספטמבר 2022)

[1] ייתכן ומדובר במשלחת של מזכ”ל האגודה לקירוב בין האסכולות, ראו פרסום מרכז המידע למודיעין וטרור מתאריך 17 בנובמבר 2022 "מבט לאיראן 3 בנובמבר 2022 – 17 בנובמבר 2022".
[2] מחמד חסין פצ'לאללה, אביו של עלי פצ'לאללה, היה איש דת שיעי בכיר בלבנון אשר נחשב על ידי רבים כסמכות ההלכתית של חזבאללה וכאחד ממניחי התשתית הרעיונית של הארגון.
[3] חזבאללה מציין בכל שנה את "יום השהיד" ב-11 בנובמבר יום השנה לפיצוץ בניין הממשל בצור (1982) בו נהרגו 91 בני אדם. למרות שבחזבאללה טענו כי את הפיגוע ביצע מחבל מתאבד בישראל ייחסו את האירוע ("אסון צור הראשון") לדליפת גז. לאחרונה נמסר בישראל כי יוקם צוות חקירה משותף של שירות הביטחון הכללי, צה"ל והמשטרה לבחינת האירועים שגרמו לאסון הראשון (דובר צה"ל, 17 בנובמבר 2022).
[4] מפלגת אלאתחאד היא מפלגה נאצריסטית לבנונית המעמידה את דרכו של גמאל עבד אלנאצר(נשיא מצרים לשעבר) כאידיאולוגיה המרכזית לפעילותה.
[5] ראו פרסום מרכז המידע מ-17 בנובמבר 2022 "מבט לאיראן 3 בנובמבר 2022 – 17 בנובמבר 2022".
[6] להרחבה, ראו פרסום מרכז המידע מ- 7 בנובמבר 2022 "מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (26 באוקטובר – 7 בנובמבר 2022)".