מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (8 –14 ספטמבר 2023)

תצלום אוויר של שדה התעופה.

תצלום אוויר של שדה התעופה.

מתחם סמוך לשדה התעופה בו נראים דגלי חזבאללה ואיראן (משרד הביטחון, 11 בספטמבר 2023)

מתחם סמוך לשדה התעופה בו נראים דגלי חזבאללה ואיראן (משרד הביטחון, 11 בספטמבר 2023)

פגישת רמטכ

פגישת רמטכ"ל צבא לבנון עם נציג הרשות בלבנון (אלנשרה, 11 בספטמבר 2023)

פגישת משלחות חמאס, פתח ודבור (אלרסאלה, 13 בספטמבר 2023)

פגישת משלחות חמאס, פתח ודבור (אלרסאלה, 13 בספטמבר 2023)

מפקד צבא לבנון ג'וזף עון (נדאא אלוטן, 7 בספטמבר 2023)

מפקד צבא לבנון ג'וזף עון (נדאא אלוטן, 7 בספטמבר 2023)

עיקרים
 • השבוע לא דווח על תקריות לאורך גבול ישראל לבנון. בדרום לבנון דווח על קולות נפץ ומטוסים ישראלים שחגו מעל האזור.
 • שר הביטחון יואב גלנט, חשף נמל תעופה איראני הממוקם בדרום לבנון. בלבנון נרשמו תגובות מעורבות לחשיפה.
 • משרד האוצר של ארצות הברית השית סנקציות על אישים ותשתיות כלכליות של חזבאללה הפועלים בדרום לבנון ודרום אמריקה.
 • נחשפה רשת הברחות אמצעי לחימה מאיראן ללבנון שנועדו לחמאס. בפעילות היו מעורבים קצינים מכח קדס של משמרות המהפכה האיראנים.
 • במחנה הפליטים עין אלחלוה, הסמוך לצידון, התחדשו העימותים האלימים. לפי שעה כל המאמצים להביא להפסקת אש לא צלחו. דווח כי עד כה נהרגו לפחות 15 בני אדם ולמעלה מ-150 נפצעו.
 • משבר הנשיאות בלבנון נמשך למרות מאמצי ז’אן-איב לה דריאן, השליח הצרפתי, שביקר בלבנון.
 • ממשלת לבנון אישרה את תקציב שנת 2024 והסכימה לערוך את הרפורמות אותן דרש נגיד הבנק המרכזי.
 • בסוריה, בוצעו שתי תקיפות המיוחסת לישראל במרחב טרטוס וחמאה. על פי הדיווחים, יעדי התקיפות היו מחסני אמצעי לחימה של חזבאללה ומרכז למחקרים מדעיים.
דרום לבנון
 • השבוע לא דווח על תקריות חריגות בגבול ישראל לבנון.
 • כלי תקשורת בלבנון דיווחו על מטוסים ישראלים שנצפו חגים בשמי לבנון. במקביל, דווח על הדי פיצוצים ככל הנראה מאחר שהמטוסים עברו את מהירות הקול. באחד הדיווחים התייחסו לאירוע כ”תמרוני האויב בגבול הדרומי”. (אלאח’באר ו-אי אם לבנון, 11 בספטמבר 2023).
מטוסים ישראליים חגים מעל בנת ג'ביל (חשבון הטוויטר של מחמד יונס, 11 בספטמבר 2023)
מטוסים ישראליים חגים מעל בנת ג’ביל
(חשבון הטוויטר של מחמד יונס, 11 בספטמבר 2023)
חשיפת שדה תעופה איראני בדרום לבנון
 • יואב גלנט, שר הביטחון בממשלת ישראל, נשא נאום בכנס באוניברסיטת רייכמן, בו חשף תמונות המתעדות שדה תעופה שבונה איראן בדרום לבנון בציינו, כי “האדמה – לבנונית, השליטה – איראנית, היעד – ישראל״ . גלנט הדגיש שישראל לא תהסס להפעיל “עוצמה קטלנית” נגד חזבאללה (חדשות כאן 11 , 11 בספטמבר 2023). השדה ממוקם באזור קלעת ג’אבור המוכר כאזור אימונים של חזבאללה, עשרים קילומטר מקו הגבול עם ישראל (צפונית למטולה). המתחם נבנה לאחר מלחמת לבנון השנייה (2006) בפיקוח עמאד מע’ניה (שהיה ראש הזרוע הצבאית של חזבאללה ונהרג בסיכול ממוקד ב-12 בפברואר 2008). בשטח שדה התעופה אותרו מבני מגורים, מטווחים ואזורי אימונים, כולל מתחם לאימון לוחמה בשטח בנוי (אלג’נוביה, 12 בספטמבר 2023).
 תצלום אוויר של שדה התעופה.     מתחם סמוך לשדה התעופה בו נראים דגלי חזבאללה ואיראן (משרד הביטחון, 11 בספטמבר 2023)
מימין: תצלום אוויר של שדה התעופה. משמאל: מתחם סמוך לשדה התעופה בו נראים דגלי חזבאללה ואיראן (משרד הביטחון, 11 בספטמבר 2023)
 • ממשלת לבנון לא התייחסה בישיבתה לנושא חשיפת שדה התעופה. ע’אדה איוב, נציגת מפלגת הכוחות הלבנוניים הנוצרית בפרלמנט, ציינה בריאיון, כי המידע על הימצאות שדה תעופה צבאי, השייך לאיראן בלבנון, נוגע לריבונות הלבנונית וכי על ממשלת לבנון ומנגנוני הביטחון במדינה להגיב באופן רשמי לטענות. עוד ציינה איוב כי האזור בו ממוקם שדה התעופה נמצא ב”אדמות כבושות” [על-ידי איראן] (אלשרק אלאוסט, 12 בספטמבר 2023).
 • כתבים בלבנון לעגו לישראל על חשיפת שדה התעופה. עלי שעיב, כתב אלמנאר, המזוהה עם חזבאללה, ציין בהקשר זה שישראל אשר אינה מסוגלת להסיר את אוהל חזבאללה [באזור חוות שבעא על גבול ישראל], גם לא תהיה מסוגלת לתקוף את שדה התעופה. שעיב גם פרסם תמונות של שדות תעופה צבאיים בתוך ישראל ותיאר אותם כסמוכים לגבול וכמסכנים את לבנון (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 11 בספטמבר 2023). ח’ליל נצראללה, כתב אלעהד, ציין ששר הביטחון אפילו לא העז לומר ששדה התעופה שייך לחזבאללה אלא איים על איראן. ח’ליל נאצר הדגיש את המשוואה לפיה כל תקיפה של שדה תעופה תוביל לתקיפת שדה תעופה (חשבון הטוויטר של ח’ליל נצראללה, 11 בספטמבר 2023).
 • העיתון אלמדן התייחס לכך שחזבאללה לא מכחיש ולא מאשר את דבר קיומו של שדה התעופה מפני שלדעתו נמנע הארגון מחשיפת יכולותיו הצבאיות ומפני שהוא אינו מעוניין להתגרות בקהילייה הבינלאומית (אלמדן, 12 בספטמבר 2023).
המחלוקת סביב סימון הגבול בין ישראל ללבנון
 • היומון אלאח’באר, המזוהה עם חזבאללה, דיווח שהמשלחת הישראלית לשיחות עם לבנון באלנאקורה[1] הביעה הסכמתה לסגת מהחלק הצפוני של ע’גר בתמורה להסרת האוהלים שהקים חזבאללה באזור שבעא. לדברי העיתון עמדת ישראל נבחנת לעומק על ידי נשיא ממשלת המעבר נג’יב מיקאתי, יו”ר הפרלמנט, נביה ברי וחזבאללה, זאת במיוחד לאור העובדה שחלקם סבורים שישראל מוכנה לפנות רק את אזורים חקלאיים בלתי מיושבים. “מקור המקורב לפיקוד יוניפי”ל צוטט באומרו שישראל הביעה נכונות לסגת מכל 13 נקודות המחלוקת שעל קו הגבול כולל נקודת המחלוקת בראש הנקרה (B1) וכי תערך בקרוב פגישה נוספת בנושא” (אלאח’באר, 12 , 13 בספטמבר 2023).
 • למרות הפרסום, בצבא לבנון ציינו שלא הושגה הסכמה בפגישה וכי המגעים יימשכו (חשבון הטוויטר של צבא לבנון, 13 בספטמבר 2023).
חזבאללה
חזבאללה הכחיש פרסום אודות מעורבותו בהברחות אמצעי לחימה מאיראן
 • חזבאללה התייחס לתחקיר ערוץ אלחדת’ בנוגע לשליטתו בנמל התעופה הבינלאומי רפיק חרירי בביירות ופרסם גינוי רשמי בנושא.[2] בהודעה צוין כי זהו תחקיר מפוברק ומשולל ראיות וכי הוא פוגע בתדמית שירותי הביטחון הלבנוניים הפועלים בנמל התעופה. עוד צוין שמטרת השקרים הללו היא להטיל על חזבאללה את האחריות לפגיעה כלשהי בנמל התעופה, שעלולה להתרחש בעתיד. לטענת חזבאללה, התחקיר משרת את “האויב הישראלי” באמצעות הדיבורים על השימוש הצבאי שעושה חזבאללה בנמל התעופה הבינלאומי של ביירות (אלנור, 12 בספטמבר 2023).
הטלת סנקציות על פעילי חזבאללה וחברות הקשורות לארגון
 • המשרד לבקרת נכסים זרים (OFAC)[3] במשרד האוצר האמריקאי, בתיאום עם המנהל לאכיפת הסמים (DEA)[4] הטיל ב-12 בספטמבר 2023 סנקציות כלכליות על שבעה אנשי חזבאללה וגופים מרכזיים ברשת המייצרת הכנסות לפעילות חזבאללה ומאפשרת את נוכחותו בדרום אמריקה (משרד האוצר האמריקאי, 12 בספטמבר 2023). בין אלה שהוטלו עליהם הסנקציות הוזכרו:
  • עאמר מחמד עקיל רצ’א (Amer Mohamed Akil Reda), פעיל חזבאללה בכיר, המתגורר בלבנון. הוא ושותפיו מנהלים עבור חזבאללה עסק יצוא פחם מקולומביה ללבנון. כשמונים אחוזים מהכנסותיו הינן לטובת הארגון. עאמר היה אחד הפעילים המבצעיים של הארגון, שביצעו את פיגוע התופת נגד בנין הקהילה היהודית (AMIA)[5] בבואנוס איירס (ארגנטינה) בשנת 1994, בו נהרגו 85 בני אדם ומאות נפצעו.
  • סאמר עקיל רצ’א (Samer Akil Rada), אחיו של עאמר. צוין, שהוא משמש מנכ”ל ויו”ר מועצת המנהלים של חברת BCI Technologies C.A., הפועלת מוונצואלה. גם החברה נכללת בסנקציות מתוקף היותה בבעלותו ובניהולו של סאמר. עוד הוזכר כי סאמר היה מעורב בניסיון הברחת חצי טון קוקאין בשווי של כ-15 מיליון דולר ארה”ב, שהוסלקו במשלוח פירות אשר נתפס באל-סלוודור.
  • מהדי עקיל חלבאוי (Mahdy Akil Helbawi), בנו של עאמר. מהדי מנהל מטעם אביו פעילות עסקית בקולומביה. הוא הקים ומשמש כמנכ”ל חברת הפחם Zanga S.A.S. גם החברה נכללת בסנקציות, מתוקף היותה בבעלותו ובניהולו של מהדי.
פלסטינים בלבנון
חשיפת רשת הברחות אמצעי לחימה מאיראן לחמאס
 • ערוץ איראן אינטרנשיונל שידר כתבת תחקיר אודות חשיפת רשת הברחות אמצעי לחימה מאיראן ללבנון, שנועדו עבור חמאס. על פי הדיווח, נחשפה הרשת לאחר שכוחות ביטחון לבנוניים עצרו את מישאל אליאס פרנסיס ופאדי אליאס, תושבי לבנון ואת מחמד זכי שאהין, פלסטיני פעיל חמאס. בחקירתם עלה, כי הם הקימו רשת שנוהלה על ידי סעיד איזדי, מג’יד זיבאי ועלי מרשאד שיראזי , קצינים איראניים מכוח קדס של משמרות המהפכה. הרשת פעלה להברחת אמצעי לחימה מאיראן ללבנון שנועדו לחמאס. על פי התחקיר, קיומה של רשת ההברחות מצביע על מגמת ההתחזקות קשרי איראן וחמאס במיוחד לאור רצונה של טהראן להגביר את התיאום בין חמאס לחזבאללה (איראן אינטרנשיונל, 13 בספטמבר 2023).
מישאל אליאס פרנסיס (איראן אינטרנשיונל, 12 בספטמבר 2023).      קציני כוח קודס במשמרות המהפכה (איראן אינטרנשיונל, 12 בספטמבר 2023)
מימין: מישאל אליאס פרנסיס. משמאל: קציני כוח קודס במשמרות המהפכה
(איראן אינטרנשיונל, 12 בספטמבר 2023)
חידוש העימותים האלימים במחנה הפליטים עין אלחלוה
 • לאחר כחודש הפוגה, התחדשו ב-9 בספטמבר 2023 התקריות האלימות במחנה הפליטים עין אלחלוה, שבפרברי צידון, בדרום לבנון, בין פעילי פתח ופעילי ארגונים אסלאמיים. הרקע לחידוש האירועים היה דרישת פתח להסגיר את האחראים להריגתו של בכיר התנועה באירוע שהצית את סבב הלחימה הקודם (אלנשרה, 10 בספטמבר 2023).[6]
 • דווח כי במהלך ימי העימותים נהרגו לפחות 15 בני אדם ולמעלה מ-150 נפצעו (uae71, 14 בספטמבר 2023). בין ההרוגים גם חיילי צבא לבנון, לאחר שרקטות פגעו בשתי עמדות של צבא לבנון סמוכות למחנה הפליטים (חשבון הטוויטר של צבא לבנון, 10 בספטמבר 2023). בעקבות האירועים האלימים נמלטו תושבים רבים מהמחנה, ועברו לעיר צידון. גורמים מאונר”א בלבנון יחד עם גורמים נוספים התבקשו לתת מענה לפליטים הללו.
 • חמאס דחתה האשמות לפיהן היא, הג’האד האסלאמי בפלסטין וחזבאללה, תומכים במתרחש במחנה הפליטים, בטענה כי הן סותרות את האידאולוגיה שלהם ומהוות ניסיון לעוות את תדמיתה של “ההתנגדות הפלסטינית”. לדברי חמאס ההאשמות משרתות רק את “הכיבוש ואת אויבי ההתנגדות.” לדברי חמאס, מאז מפרוץ האירועים הם פעלו יחד עם כל הארגונים, ומנגנוני הביטחון הלבנוניים והפלסטיניים, וכן עם השגריר הפלסטיני בלבנון כדי לשמור על מחנה הפליטים ועל היושבים בו (פלסטין און ליין, 11 בספטמבר 2023). גם בחזבאללה הביעו צער על המתרחש במחנה הפליטים בציינם, כי הם מתנגדים בתוקף ללחימה ממנה מרוויח רק “האויב הציוני” והמפסיד הגדול ביותר הוא העם הפלסטיני. הם קראו להפסקת אש מידית ולמחויבות לכל הצעדים שהוסכם עליהם (אלעהד, 11 בספטמבר 2023).
 • במסגרת המאמצים להביא לרגיעה, שוחח אבו מאזן עם נג’יב מיקאתי ראש ממשלת המעבר והדגיש את מאמציו להשיג הפסקת אש (לוריינט אלנשרה, 10 בספטמבר 2023). ב-11 בספטמבר 2023 נפגש ג’וזף עון, רמטכ”ל צבא לבנון, בלשכתו עם אשרף דבור, נציג הרשות בלבנון. לא נמסרו פרטים אודות השיחה (אלנשרה, 11 בספטמבר 2023).
פגישת רמטכ"ל צבא לבנון עם נציג הרשות בלבנון (אלנשרה, 11 בספטמבר 2023)
פגישת רמטכ”ל צבא לבנון עם נציג הרשות בלבנון (אלנשרה, 11 בספטמבר 2023)
 • ב-12 בספטמבר 2023 בשעות הערב, נערכה פגישה בשגרירות הפלסטינית בבירות בין נציגי פתח וחמאס, ביניהם מוסא אבו מרזוק, בכיר חמאס שהגיע ללבנון. בסיום הפגישוה פורסמה הודעה משותפת בה הודגשה ההחלטה לייצב את הרגיעה. על פי הדיווח בפגישה הוסכם על הנקודות הבאות צידא און ליין, 13 בספטמבר.
  • ביסוס הפסקת האש וההבנות שהושגו בחסות, נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר, ובנוכחות מפקדי מנגנוני הביטחון.
  • הסגרת המבוקשים, הנאשמים בהתנקשות בחייו של בכיר פתח במחנה לואא’ (אלוף) אבו אשרף אלערמושי ואנשיו ושל עבד אלרחמן פרהוד. לידי מערכת המשפט הלבנונית.
  • הקלת שיבתם של תושבי המחנה לבתיהם ושיקום ההרס בהקדם האפשרי.
  • המשך שיתוף הפעולה עם לבנון וכל מוסדותיה.
פגישת משלחות חמאס, פתח ודבור (אלרסאלה, 13 בספטמבר 2023)
פגישת משלחות חמאס, פתח ודבור
(אלרסאלה, 13 בספטמבר 2023)
לבנון פנים
הבחירות לנשיא לבנון
 • משבר הנשיאות נמשך. במסגרת המאמצים לפתור את המשבר נפגש מחמד רעד, ציר הפרלמנט מטעם חזבאללה, עם ג’וזף עון מפקד צבא לבנון. פרטים על תוכן המפגש לא פורסמו למעט ידיעה באלדיאר לפיה אמר ג’וזף עון לרעד שהוא אינו מתכוון להציג את מועמדותו לנשיאות (בניגוד למה שפורסם במספר כלי תקשורת) (אלדיאר, 8 בספטמבר 2023). כלי התקשורת ציינו , כי הייתה זו הפעם הראשונה בה נפגש פוליטיקאי מטעם חזבאללה, עם מפקד הצבא וכי זוהי התפתחות משמעותית מכיוון שחזבאללה שתומך במועמדותו של סלימאן פרנג’יה (נדא אלוטן, 7 בספטמבר 2023). עוד צוין שעיתוי הפגישה, ככל הנראה, לא היה מקרי שכן היא התקיימה בין ביקורו של עמוס הוכשטיין, מתאם נשיא ארה”ב לביטחון האנרגיה, לביקורו של ז’אן איב לה דריאן, השליח הצרפתי (אלדיאר, 8 בספטמבר 2023).
מפקד צבא לבנון ג'וזף עון (נדאא אלוטן, 7 בספטמבר 2023)
מפקד צבא לבנון ג’וזף עון (נדאא אלוטן, 7 בספטמבר 2023)
  • חסן אלחסן, עיתונאי המקורב לחזבאללה, ציין שאחד ממנהיגי חזבאללה הודיע שלחזבאללה יש מועמד חדש לנשיאות (לבנון דיבייט, 10 בספטמבר 2023).
  • ז’אן-איב לה דריאן, השליח הצרפתי, הגיע ללבנון ונפגש עם נג’יב מיקאתי בלשכתו. לה דריאן הביע תקווה שיוזמת הדיאלוג של יו”ר הפרלמנט נביה ברי תהיה תחילתן של פתרון (חשבון טוויטר של לשכת ראש ממשלת המעבר, 12 בספטמבר 2023). רולה ביידון ,כתבת אתר החדשות איסי ביירות, הביעה פסימיות לגבי יכולתו של לה דריאן לסייע לפתרון המשבר, זאת בשל ציפיות שונות ומנוגדות מהשליח הצרפתי מצד כל המפלגות הלבנוניות המעורבות (איסי ביירות, 11 בספטמבר 2023).
השליח הצרפתי ללבנון בפגישה נג'יב מיקאתי (חשבון טוויטר של לשכת ראש ממשלת המעבר, 12 בספטמבר 2023)
השליח הצרפתי ללבנון בפגישה נג’יב מיקאתי
(חשבון טוויטר של לשכת ראש ממשלת המעבר, 12 בספטמבר 2023)
מעבר פליטים סורים ללבנון
 • סוגיית הפליטים הסורים המגיעים ללבנון ממשיכה לעורר דיון ציבורי ומעסיקה את הממשל הלבנוני. נג’יב מיקאתי, שהתייחס לסוגיה בישיבת הממשלה, קבע שרוב הפליטים הם צעירים המגיעים ללבנון דרך מעברי גבול בלתי חוקיים (אלערב, 7 בספטמבר 2023). אנואר אלסאחלי, ציר הפרלמנט האחראי לסוגיית הפליטים הסוריים מטעם חזבאללה, דרש שסוגיית הפליטים תהיה בראש סדר העדיפויות לטיפול ממשלת לבנון. הוא הטיל את האחריות לאי היכולת לסגור את הגבולות עם סוריה על כוחות הביטחון הלבנוניים (ערוץ אלעאלם, 12 בספטמבר 2023).
 • בעיתון אללוא דווח שחוסר היכולת לפתור את סוגיית הפליטים נעוץ בפילוגים ובמחלוקות פוליטיות בממשלת לבנון הגורמים לשיתוק פוליטי (אללוא, 13 בספטמבר 2023). ראקיל עתיק, כתבת העיתון נדאא’ אלוטן ציינה שצבא לבנון אינו מסוגל לפתור את הבעיה והוא אינו הכתובת לפתרון. היא גם ציינה שהפליטים הסורים תורמים להגברת מתחים חברתיים בלבנון ולעלייה בפשיעה חמורה. על אף שבלבנון אין פשיעה סורית מאורגנת, מתקיימת תופעה של לבנונים השוכרים את שירותיהם של פליטים סוריים לביצוע פשעים חמורים כגון רצח (נדא אלוטן, 13 בספטמבר, 2023).
כלכלה
 • ב-12 בספטמבר 2023 אישרה ממשלת לבנון את תקציב שנת 2024 (אלנשרה, 12 בספטמבר 2023). התקציב אושר במהירות שיא במהלך ביקור משלחת קרן המטבע הבינלאומית בלבנון. הממשלה הסכימה לבצע את הרפורמות שדרש וסים מנצורי, נגיד הבנק המרכזי, והביעה נכונות לסגת מהתוכנית לגבות מיסים בדולרים בשל התנגדות קרן המטבע הבינלאומית. נראה שכל צעדי הממשלה ונגיד הבנק המרכזי נועדו להעביר מסר של רצינות למשלחת קרן המטבע הבינלאומית (אלנהאר, 13 בספטמבר).
 • סאלם שאהין, הסגן השלישי של נגיד הבנק המרכזי, מסר שהבנק המרכזי מתכוון להדק את הפיקוח על הסחר במטבע חוץ באמצעות פלטפורמה דיגיטלית חדשה שתופעל בשיתוף עם חברת בלומברג. הכללים החדשים וניהול סחר מטבע החוץ אמורים לצמצם את המסחר הלא חוקי בדולרים (אראמביזנז, 11 בספטמבר 2023).
 • למרות הניסיונות הבנק המרכזי וממשלת לבנון להילחם בתופעת הלבנת ההון, מדו”ח חקירה מיוחד מטעם הבנק המרכזי של לבנון, עולה, כי לבנון נשארה אחד היעדים המועדפים להלבנת הון כולל של תושבי חוץ. לבנון גם משמשת כמקלט מס. אחת הסיבות העיקריות לכך היא חולשת הרגולציה והפיקוח הבנקאי (גראנדליב, 11 בספטמבר 2023).
סוריה
תקיפות אוויריות במרחב טרטוס וחמאה
 • ב-13 בספטמבר 2023 בוצעו שתי תקיפות אוויריות נגד יעדים בסוריה. סוריה האשימה את ישראל בביצוע התקיפות. להלן היעדים נגדם בוצעו התקיפות:
  • בשעה 17:22, בוצעה תקיפה נגד עמדות הגנה אווירית של צבא סוריה במרחב הכפרי של טרטוס. סוריה הודיעה כי שני חיילים נהרגו וששה נפצעו וכי נגרם נזק חומרי (סאנא, 13 בספטמבר 2023). דווח שבתקיפה נפגעו מחסנים, שהיו בשימוש חזבאללה אשר מוקמו בבסיס הגנה אווירית של צבא סוריה מדרום-מזרח לטרטוס, כשמונה ק”מ מצפון לגבול סוריה-לבנון. נמסר שהמחסנים שימשו את חזבאללה לאחסון אמצעי לחימה לקראת שיגורם ללבנון. עוד צוין, כי יום קודם לכן, בשעות הערב הגיעו לאותם מחסנים מספר משאיות של חזבאללה מלבנון דרך מעברי גבול בלתי חוקיים, ופרקו שם את תכולתן. דווח, כי בנוסף לשני אנשי צבא סוריה, נהרג בתקיפה זו אדם נוסף שזהותו איננו ידועה (ייתכן שמדובר באיש חזבאללה). תקיפה נוספת בוצעה נגד בסיס הגנה אווירית של צבא סוריה בכפר כרתו, כעשרה ק”מ מדרום-מזרח ליעד התקיפה הראשון. צוין, כי שלושה חיילים וחמישה קציני מערך ההגנה האווירית, נפצעו (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 13 בספטמבר 2023).
  • בשעה 22:40, בוצעה תקיפה נוספת, נגד מספר עמדות במרחב חמאה (מרכז סוריה). דווח, כי נגרם נזק חומרי (סאנא, 13 בספטמבר 2023). הפרשן הלבנוני נצ’אל אלסבע, שתיעד את האירוע, טען, כי ארבעה מטוסי קרב של ישראל, חגו בשמי צפון לבנון וביצעו תקיפה לכיוון סוריה (חשבון הטוויטר של נצ’אל אלסבא, 13 בספטמבר 2023). צוין, כי יעד התקיפה היה מרכז למחקרים מדעיים סמוך לתקסיס (Taqsis), כעשרה ק”מ מדרום-מזרח לחמאה (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 13 בספטמבר 2023).

[1] ככל הנראה מתייחס לפגישה שהתקיימה ב-16 באוגוסט 2023 בנאקורה.
[2] אודות התחקיר ראו פרסום מרכז המידע מ-7 בספטמבר 2023: "מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (31 באוגוסט –7 ספטמבר 2023)".
[3] OFAC - Office of Foreign Assets Control
[4] Drug Enforcement Administration
[5] Asociacion Mutual Israelita Argentina
[6] להרחבה אודות סבב התקריות וחילופי האש הקודם במחנה הפליטים עין אלחלוה, ראו פרסום מרכז המידע מ-3 באוגוסט 2023: "מבט לטרור: חזבאללה ,לבנון וסוריה".