מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (20-12 במאי 2024)

רקטות אוויר-קרקע מסוג S5 מותקנות על כלי טיס בלתי מאויש (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 16 במאי 2024)

רקטות אוויר-קרקע מסוג S5 מותקנות על כלי טיס בלתי מאויש (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 16 במאי 2024)

רקטת אוויר-קרקע מסוג S5 (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 16 במאי 2024)

רקטת אוויר-קרקע מסוג S5 (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 16 במאי 2024)

אחד מכלי הטיס הבלתי מאוישים ששוגרו לעבר בלון המערכת

אחד מכלי הטיס הבלתי מאוישים ששוגרו לעבר בלון המערכת "טל שמיים" (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 16 במאי 2024)

בלון המערכת לאחר הפגיעה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 19 במאי 2024)

בלון המערכת לאחר הפגיעה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 19 במאי 2024)

שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר הבסיס בגעתון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 במאי 2024)

שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר הבסיס בגעתון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 במאי 2024)

שיגור רקטות לעבר הבסיס ברמת הגולן (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 במאי 2024)

שיגור רקטות לעבר הבסיס ברמת הגולן (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 במאי 2024)

טיל נ

טיל נ"ט בדרכו למתקן להפעלת בלון תצפית באדמית. (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 14 במאי 2024)

נפילת הבלון ברמיש, בדרום לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 14 במאי 2024)

נפילת הבלון ברמיש, בדרום לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 14 במאי 2024)

תקיפת משגר רקטות ביארון (דובר צה

תקיפת משגר רקטות ביארון (דובר צה"ל, 17 במאי 2024)

חסן נצראללה, מזכ

חסן נצראללה, מזכ"ל חזבאללה נואם (אלמנאר, 13 במאי 2024)

פגישת נצראללה עם משלחת חמאס (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 15 במאי 2024)

פגישת נצראללה עם משלחת חמאס (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 15 במאי 2024)

הזירה הצפונית - סיכום נתונים החל מ-8 באוקטובר 2023
* סיכום נתונים החל מ-8 באוקטובר 2023
עיקרים
 • בשבוע האחרון נמשכה ההסלמה בפעילות חזבאללה עם קבלת אחריות על 68 תקיפות נגד יעדים צבאיים ואזרחיים בצפון ישראל, בהם בלון תצפית מתקדם של מערכת גילוי והתרעה אווירית. בתקיפות נהרג אזרח ישראלי ונפצעו 12 חיילי צה”ל. כחלק מההסלמה, עשה חזבאללה שימוש ברקטות כבדות מסוג “ג’האד מע’ניה” וביצע שיגור ראשון של רקטות אוויר-קרקע מסוג S5 מכלי טיס בלתי מאויש. בתגובה לפעילות חזבאללה, כלי טיס של חיל האוויר הישראלי תקפו תשתיות צבאיות של הארגון בדרום לבנון ובבקעת הלבנון וביצעו סיכולים ממוקדים נגד מפקדי שטח של חזבאללה וארגונים נוספים.
 • דווח כי חזבאללה שינה את שיטות הפעולה שלו על מנת לצמצם את הפגיעה בפעיליו בגלל החשיפה לכלי הטיס הישראליים באמצעות העברת פעילים ואמצעי לחימה דרך רשת מנהרות בדרום לבנון ובהפעלה מרחוק של הרקטות באמצעות שעונים אלקטרוניים.
 • חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, הדגיש בנאום כי כל עוד המלחמה ברצועת עזה תימשך, חזבאללה ימשיך להילחם. בנוסף, הוא טען כי ישראל לא הצליחה להשיג את מטרותיה במלחמה.
 • בכירים בחזבאללה ציינו כי חזבאללה ושאר ארגוני “ההתנגדות” שמים דגש על מלחמת התשה נגד ישראל במטרה למנוע ממנה להשיג את יעדיה ועל מנת לאלץ אותה לשוב לשולחן המו”מ.
 • מזכ”ל חזבאללה נפגש עם משלחת בכירי חמאס.
 • נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, קרא לקהילה הבינלאומית ללחוץ על ישראל להפסיק את “התוקפנות” נגד דרום לבנון ועזה ולהתחיל לטפל במצב בדרום לבנון.
 • כלי טיס בלתי מאויש תקף כלי רכב בו נסעו מפקד בחזבאללה ומלווהו בצד הסורי של הגבול עם לבנון. חזבאללה לא הודיע על נפגעים בתקיפה זו.
דרום לבנון
פעילות בשטח
 • בשבוע האחרון קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע 68 תקיפות נגד יעדים צבאיים ואזרחיים בצפון ישראל, לעומת 46 תקיפות בשבוע הקודם. התקיפות בוצעו באמצעות טילי נ”ט, פגזים, כלי טיס בלתי מאוישים, ורקטות מסוגים שונים, ובכלל זה רקטות כבדות. בתקיפות נהרג אזרח ישראלי ונפצעו 12 חיילי צה”ל. בתקיפות, הכניס חזבאללה לשימוש שני אמצעי לחימה חדשים:
  • רקטות כבדות מסוג “ג’האד מע’ניה”: רקטות לא מונחות מתוצרת עצמית בעלות ראש קרב במשקל 120 ק”ג (אלאח’באר, 13 במאי 2024).[1]
  • רקטות אוויר-קרקע מדגם S5 ששוגרו מכלי טיס בלתי מאויש: רקטות, מתוצרת ברה”מ לשעבר, בעלות ראש נפץ רב עוצמה, במשקל 1.1-0.8 ק”ג. הרקטות מונעות באמצעות דלק מוצק ובעלות טווח של עד ארבעה ק”מ. על רקע זה, ניתן להעריך כי חזבאללה מחזיק לפחות סוג אחד של כלי טיס בלתי מאויש, המסוגל לשאת מטען במשקל של לפחות עד עשרה ק”ג, מעבר למשקלו העצמי. יש לציין, כי חיל האוויר הסורי עשה שימוש ברקטות אוויר-קרקע מסוג זה נגד ארגוני המורדים במהלך מלחמת האזרחים בסוריה (ממרץ 2011), ועל כן אפשר ורקטות מסוג זה הועברו מצבא סוריה לידי חזבאללה מאחר שלא אותר מידע לגבי רקטות אלו בשימוש צבא איראן.
רקטות אוויר-קרקע מסוג S5 מותקנות על כלי טיס בלתי מאויש ((ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 16 במאי 2024)      רקטת אוויר-קרקע מסוג S5 (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 16 במאי 2024)
מימין: רקטות אוויר-קרקע מסוג S5 מותקנות על כלי טיס בלתי מאויש; משמאל: רקטת אוויר-קרקע מסוג S5 (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 16 במאי 2024)
 • חזבאללה ביצע השבוע את התקיפה לטווח הרחוק ביותר מאז תחילת הלחימה עם פגיעה בבלון הגילוי של מערכת ההתרעה “טל שמיים”, שהיה מוצב באזור צומת גולני (כ-15 ק”מ מערבית לטבריה), במרחק של 32.5 ק”מ מדרום לגבול ישראל-לבנון.[2] התקיפה בוצעה באמצעות שני כלי טיס בלתי מאוישים. חזבאללה פרסם סרטון בו תיעד את בסיס צה”ל ואת הבלון שהיה בו יממה לפני התקיפה ואת הבלון לאחר הפגיעה. כתב עיתון אלאח’באר, המזוהה עם חזבאללה, ציין כי ההישג של הפגיעה נובע מחשיבות היעד ומרגישותו, מהעומק הגיאוגרפי של התקיפה ומהעובדה שהיא בוצעה בתגובה להריגת בכיר חזבאללה. הוא גם ציין שלאירוע תהיינה השלכות על יכולת ההרתעה של ישראל מול חזבאללה (אלאח’באר, 17 במאי 2024). דובר צה”ל אישר שכלי טיס בלתי מאויש של חזבאללה פגע בבלון התצפית, “טל שמיים”, שהיה על הקרקע כחלק מתהליכי הקליטה המבצעית של הבלון. אין נפגעים לצה”ל ולא נפגעה היכולת לבניית התמונה האווירית במרחב (דובר צה”ל ותקשורת ישראלית, 16 במאי 2024).
אחד מכלי הטיס הבלתי מאוישים ששוגרו לעבר בלון המערכת "טל שמיים" (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 16 במאי 2024)    בלון המערכת לאחר הפגיעה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 19 במאי 2024)
מימין: אחד מכלי הטיס הבלתי מאוישים ששוגרו לעבר בלון המערכת “טל שמיים” (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 16 במאי 2024); משמאל: בלון המערכת לאחר הפגיעה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 19 במאי 2024)
 • להלן פירוט התקיפות בחתך יומי (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 19-12 במאי 2024):
  • 19 במאי 2024: בוצעו תשע תקיפות. חזבאללה קיבל אחריות לשיגור טילי נ”ט לעבר כלי רכב ממוגן במוצב צה”ל, לעבר שלושה חיילי צה”ל באזור מטולה ושיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר מפקדה במטולה.
  • 18 במאי 2024: בוצעו 12 תקיפות. חזבאללה קיבל אחריות לשיגור כלי טיס בלתי מאוישים לעבר מוצבי צה”ל וטען לפגיעה במתקנים מודיעיניים. כמו כן, ביצע ירי ארטילרי לעבר מוצב חיל הים בראש הנקרה.
  • 17 במאי 2024: בוצעו 13 תקיפות. חזבאללה קיבל אחריות לשיגור כלי טיס בלתי מאוישים לעבר בסיס צה”ל בגעתון, ולשיגור של לפחות ארבעים רקטות לעבר בסיס ברמת הגולן.
 שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר הבסיס בגעתון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 במאי 2024)    שיגור רקטות לעבר הבסיס ברמת הגולן (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 במאי 2024)
מימין: שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר הבסיס בגעתון; משמאל: שיגור רקטות לעבר הבסיס ברמת הגולן (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 במאי 2024)
  • 16 במאי 2024: בוצעו 13 תקיפות. חזבאללה קיבל אחריות לשיגור של יותר משישים רקטות לעבר שלושה בסיסי צה”ל ברמת הגולן. כמו כן, תקיפה באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים נגד מפעלים ביטחוניים באזור התעשייה הדרומי של קריית שמונה בתגובה לתקיפה ישראלית נגד מתקנים תעשייתיים בבקעת הלבנון. כמו כן, בוצעה לראשונה תקיפה באמצעות טיל אוויר-קרקע מסוג S5 ששוגרו מכלי טיס בלתי מאויש לעבר כלי רכב וחיילים במוצב ליד מטולה, טרם התפוצץ כלי הטיס לעבר המטרה. דובר צה”ל אישר כי כלי טיס בלתי מאויש חדר מלבנון לישראל והתפוצץ במרחב מטולה, וכי חייל צה״ל נפצע באורח קשה ושני חיילים נפצעו באורח קל (דובר צה”ל, 16 במאי 2024).
  • 15 במאי 2024: בוצעו שש תקיפות. חזבאללה קיבל אחריות על שיגור רקטות ברכאן כבדות לעבר מפקדת אוגדה 91 ועל שיגור עשרות רקטות קטיושה, רקטות כבדות וירי פגזי ארטילריה לעבר יחידת הבקרה האווירית בבסיס מירון. כמו כן, שוגרו שני כלי טיס בלתי מאוישים שפגעו בבלון התצפית של מערכת “טל שמיים”.
  • 14 במאי 2024: בוצעו חמש תקיפות. חזבאללה קיבל אחריות לשיגור טילי נ”ט לעבר שלוש מטרות באדמית: נקודת הפרחת בלון תצפית, מערכת השליטה בבלון וצוות ההפעלה. צה”ל אישר כי בלון תצפית נפגע ונפל בשטח לבנון וכי לא היה חשש לדלף מידע (דובר צה”ל, 14 במאי 2024). אזרח נהרג מפגיעת טיל נ”ט וחמישה חיילי צה”ל נפצעו (תקשורת ישראלית, 14 במאי 2024).
 טיל נ"ט בדרכו למתקן להפעלת בלון תצפית באדמית. (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 14 במאי 2024)    נפילת הבלון ברמיש, בדרום לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 14 במאי 2024)
מימין: טיל נ”ט בדרכו למתקן להפעלת בלון תצפית באדמית. משמאל: נפילת הבלון ברמיש, בדרום לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 14 במאי 2024)
  • 13 במאי 2024: בוצעו שבע תקיפות. חזבאללה קיבל אחריות לשיגור מספר כלי טיס בלתי מאוישים לעבר אתר שבו שהו לוחמים מדרום לבית הלל. דובר צה”ל אישר כי שני כלי טיס בלתי מאוישים, שחדרו מלבנון, התפוצצו באזור בית הלל. לא היו נפגעים ושריפה שפרצה באזור כובתה במהירות (דובר צה”ל, 13 במאי 2024). בנוסף לכך, שוגר טיל נ”ט לעבר טנק מרכבה במחנה יפתח. שלושה חיילי צה”ל נפצעו באורח קל וחייל נוסף נפצע באורח בינוני (דובר צה”ל, 13 במאי 2024).
  • 12 במאי 2024: בוצעו שלוש תקיפות. חזבאללה קיבל לראשונה אחריות לשיגור רקטות כבדות חדשות מסוג ג’האד מע’ניה לעבר כוח צה”ל באזור הר דב.
שיגורים כושלים של חזבאללה וארגוני טרור נוספים
 • סא”ל אביחי אדרעי, דובר צה”ל בשפה הערבית, חשף כי לפי מידע שבידי צה”ל, ירי כושל של ארגון פלסטיני מאזור צור ב-15 במאי 2024 גרם לנפילת רקטה בסהל אלמנצורי, כתשעה ק”מ מדרום לצור, וגרם להריגת אזרח ולפציעת אזרחים נוספים. אדרעי ציין כי למעלה מ-16% מכלל הרקטות ששיגרו חזבאללה ושאר ארגוני הטרור מאז פרוץ המלחמה כשלו וגרמו להרס ונזק בלבנון. הוא מסר כי רק בחודש האחרון נרשמו 75 שיגורים כושלים של רקטות מלבנון (דובר צה”ל בשפה הערבית, 16 במאי 2024).
שינוי בשיטות הפעולה של חזבאללה
 • “מקורות הקשורים לעניינים צבאיים” ציינו כי חזבאללה החל לאמץ שיטות הסוואה חדשות על מנת להעביר פעילים, תחמושת וטילים בדרום לבנון מבלי להיות חשופים לכלי הטיס הישראליים. לפי “המקורות”, חדרי המבצעים מתאמים את האספקה בהתאם לדרישות בשטח וכי נעשה שימוש ברשת המנהרות של חזבאללה שחלקן מחברות בין אזורי פעולה שונים (לבנון 24, 17 במאי 2024).
 • “מקור ביטחוני” השוהה באזורי העימות בדרום לבנון מסר כי בשבועות האחרונים החל חזבאללה לעשות שימוש בהפעלה מרחוק של הרקטות באמצעות שעונים אלקטרוניים (טיימרים) המתחברים למערכות שיגור הרקטות ומבצעים את השיגור בהתאם לשעה שהוגדרה להם. צוין כי באמצעות שימוש בשיטה זו, פעילי הארגון אינם חשופים לתקיפות אוויריות ישראליות. דווח כי מאז נקיטת שיטה זו, ניכרת ירידה משמעותית במספר הפעילים שנהרגו במהלך שיגור רקטות לעבר ישראל (לבנון 24, 14 במאי 2024).
תקיפות תגובה של צה”ל
 • בתגובה לפעילות חזבאללה, תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר וכלי טיס בלתי מאוישים יעדי חזבאללה ופעילי הארגון. בין היעדים שהותקפו: תשתיות טרור, מבנים צבאיים, בהם של כוח רצ’ואן, מחסני אמצעי לחימה, עמדות תצפית, עמדות שיגור ומשגרי רקטות (דובר צה”ל, 19-12 במאי 2024). ב-17 במאי 2024, תקפו כלי טיס של צה”ל מתחמי הגנה אווירית של חזבאללה מדרום לצידון. בסרטון שתיעד את ההריסות נראה טיל נ”מ מסוג ציאד-2 (Sayyad-2) (חשבון X של GENERAL T, 17 במאי 2024). הטיל, מתוצרת איראן, הוא בעל טווח של לפחות 75 ק”מ. מכאן ניתן ללמוד שחזבאללה מחזיק מערכות הגנה אווירית איראניות שמכסות עשרות ק”מ מהמרחב האווירי של ישראל.
שרידי טיל נ"מ איראני מסוג ציאד-2 (חשבון X של GENERAL T, 17 במאי 2024)     התאמה בין הטיל שאותר בזירה לבין טיל נ"מ איראני מסוג ציאד-2C על-גבי משאית ייעודית (חשבון X של GENERAL T, 17 במאי 2024)
מימין: שרידי טיל נ”מ איראני מסוג ציאד-2. משמאל: התאמה בין הטיל שאותר בזירה לבין טיל נ”מ איראני מסוג ציאד-2C על-גבי משאית ייעודית (חשבון X של GENERAL T, 17 במאי 2024)
תקיפת צה"ל בחולא (דובר צה"ל, 16 במאי 2024)    תקיפת משגר רקטות ביארון (דובר צה"ל, 17 במאי 2024)
מימין: תקיפת צה”ל בחולא (דובר צה”ל, 16 במאי 2024);
משמאל: תקיפת משגר רקטות ביארון (דובר צה”ל, 17 במאי 2024)
סיכולים ממוקדים
 • במסגרת פעילות צה״ל, בוצעו מספר סיכולים ממוקדים נגד פעילי חזבאללה בכירים וארגונים נוספים:
  • ב-15 במאי 2024, הותקף במרחב צור חסין אבראהים מכי, מפקד שטח בכיר בחזית הדרום של חזבאללה שפיקד בעבר על גזרת החוף בארגון (דובר צה”ל, 15 באפריל 2024). חזבאללה אישר את דבר מותו של אלסיד מכי, יליד 1969 מבית יאחון (Beit Yahoun) (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 15 במאי 2024).
חסין מכי (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 15 במאי 2024)     מכי עם מחמד רצ'א זאהדי, מפקד כוח קדס בסוריה ולבנון, שנהרג בתקיפה המיוחסת לישראל של מבנה ליד שגרירות איראן בסוריה, ב-1 באפריל 2024 (חשבון X של @Bemabepeyvandid, 15 במאי 2024)
מימין: חסין מכי (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 15 במאי 2024); משמאל: מכי עם מחמד רצ’א זאהדי, מפקד כוח קדס בסוריה ולבנון, שנהרג בתקיפה המיוחסת לישראל של מבנה ליד שגרירות איראן בסוריה, ב-1 באפריל 2024 (חשבון X של @Bemabepeyvandid, 15 במאי 2024)
  • ב-16 במאי 2024, תקף כלי טיס ישראלי כלי רכב בו נסעו שני פעילי חזבאללה כתשעה ק”מ דרומית מזרחית לצור (דובר צה”ל, 16 במאי 2024). שני נוסעי המכונית נהרגו. חזבאללה דיווח על מותו של מחמד חסן עלי פארס, המכונה אבו עלי שמראן, יליד 1990 מאלצ’אחיה אלג’נוביה שבבירות. פארס היה בעל תואר דוקטור לבינה מלאכותית ורובוטיקה (PhD. in Machine Intelligence and Robotics) מאוניברסיטת טהרן (חשבון X של Mohammadhyehya, 16 במרץ 2024; חשבון X של Sajid Abbas, 17 במאי 2024).
מחמד חסן פארס, פעיל חזבאללה, בעל תואר ד"ר לבינה מלאכותית ורובוטיקה, שנהרג בתקיפה ישראלית (חשבון X של Sajid Abbas, 17 במאי 2024)
מחמד חסן פארס, פעיל חזבאללה, בעל תואר ד”ר לבינה מלאכותית ורובוטיקה, שנהרג בתקיפה ישראלית (חשבון X של Sajid Abbas, 17 במאי 2024)
  • ב-16 במרץ 2024, דווח כי טיל ששוגר מכלי טיס בלתי מאויש פגע במשאית באזור צידון ושני בני אדם נהרגו, בהם חסין ח’צ’ר מהדי ששימש מפקד בחזבאללה (חשבון X של Mohammadhyehya, 16 במאי 2024; אלערביה, 17 במאי 2024). בהמשך דיווח חזבאללה על מותו של מהדי, המכונה אבו ח’צ’ר, יליד 1962 מאלנג’אריה (Al-Najjariyah), כשבעה ק”מ מדרום לצידון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 במאי 2024).
 תקיפת המשאית בה נסע חסין ח'צ'ר מהדי באלנג'אריה (חשבון X של Chadoua Jbeli, 17 במאי 2024)    חסין ח'צ'ר מהדי (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 במאי 2024)
מימין: תקיפת המשאית בה נסע חסין ח’צ’ר מהדי באלנג’אריה (חשבון X של Chadoua Jbeli, 17 במאי 2024); משמאל: חסין ח’צ’ר מהדי (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 17 במאי 2024)
  • ב-17 במאי 2024, תקף כלי טיס של חיל האוויר במרחב מג’דל ענג’ר (Majdal ‘Anjar) שבבקעת הלבנון את שרחביל עלי אלסיד, ששימש בכיר באלג’מאעה אלאסלאמיה בלבנון והיה אחראי על ביצוע פיגועים ופעילות טרור משטח לבנון נגד ישראל, בין השאר בשיתוף פעולה עם שלוחת חמאס בלבנון (דובר צה”ל, 17 במאי 2024). גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, הודיעו כי אלסיד שימש מפקד בתנועה. באתר אלג’מאעה אלאסלאמיה בלבנון לא הוזכרה ההתנקשות (שהאב, 17 במאי 2024). דווח כי פרט לאלסיד, נהרג פלסטיני מצידון שהיה עמו ועובר אורח נפצע (חשבון X של batoul jaber, 17 במאי 2024). חמאס ואלג’מאעה אלאסלאמיה הינן שלוחות של תנועת האחים המוסלמים, ולכן ההערכה היא שיש קשרים הדוקים בין הארגונים.
 המכונית שהותקפה באזור מג'דל ענג'ר (חשבון X של SufianSamarrai, 17 במאי 2024).     הודעת האבל של גדודי עז אלדין אלקסאם על מותו של אלסיד (שהאב, 17 במאי 2024)
מימין: המכונית שהותקפה באזור מג’דל ענג’ר (חשבון X של SufianSamarrai, 17 במאי 2024). משמאל: הודעת האבל של גדודי עז אלדין אלקסאם על מותו של אלסיד (שהאב, 17 במאי 2024)
הרוגים באירועים
 • בנוסף לכך, דיווח חזבאללה על מותם של ארבעה פעילים נוספים מדרום לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 14, 16 ו-19 במאי 2024).
  • חסין עבאס עיסא, המכונה ע’ריב, יליד 1968 ממיס אלג’בל (Meis Al-Jabal).
  • עלי פוזי איוב, המכונה איוב, יליד 1999 מעין קאנא (Ain Qana).
  • חסן יחיא נעמה, המכונה רוח אללה, יליד 1990 ממחרונה (Mahrounah).
  •  עלי האדי סלאמה, המכונה צאדק, יליד 2006 מאלמג’אדל (Al-Majadel).
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 14, 16 ו-19 במאי 2024)
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 14, 16 ו-19 במאי 2024)
התבטאויות בכירי חזבאללה
נאום נצראללה
 • חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, נאם ב-13 במאי 2024 לרגל יום השנה למותו של מצטפא בדר אלדין.[3] בנאומו התייחס נצראללה לסוגיות המרכזיות הבאות (אלמנאר, 13 במאי 2024):
  • המשך הלחימה נגד ישראל: הבהיר כי חזבאללה ממשיך בלחימה נגד ישראל, כל עוד ישראל תמשיך להילחם ברצועת עזה וכי אין לארגון כוונה לסגת מעמדתו הנוכחית. לדבריו, החזית הלבנונית כפתה משוואה בשטח וכי מדובר במערכה היסטורית, שיוצרת הישג היסטורי ואמיתי.
  • “הקשיים” של ישראל בלחימה: ישראל לא הצליחה לממש את מטרות המלחמה והיא אף נפגעת במלחמה מבחינה אסטרטגית, שכן כעת ברור לכל, שעם כל הסיוע האמריקאי המאסיבי שקיבלה, היא לא מסוגלת להביא לניצחון על רצועת עזה הקטנה בעלת האמצעים הדלים. במקביל, היא מתקשה להתמודד עם הטילים וכלי הטיס הבלתי מאוישים, שמגיעים ממרחק של מאות קילומטרים. הוא הוסיף כי ישראל אינה מסוגלת להחזיר את החטופים שלה, אינה מסוגלת להחזיר את אזרחיה ליישובי עוטף עזה ולצפון ואינה מסוגלת לאבטח את ספינותיה. בפני ישראל עומדות שתי אופציות גרועות: לצאת מרצועת עזה כשהיא מובסת או להישאר ברצועה ולהתמודד עם השלכות מלחמה, שתתיש את כוחה.
  • החייאת הסוגיה הפלסטינית: מבצע “מבול אלאקצא” הוכיח כי הבעיה הפלסטינית איננה שולית וכעת היא נמצאת במרכז השיח העולמי.
חסן נצראללה, מזכ"ל חזבאללה נואם (אלמנאר, 13 במאי 2024)
חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה נואם (אלמנאר, 13 במאי 2024)
התבטאויות נוספות מטעם חזבאללה
התשה נגד ישראל
 • האשם צפי אלדין, יו”ר המועצה המבצעת של חזבאללה, אמר כי “ההתנגדות” הוכיחה שהיא מסוגלת להצליח ולהתיש את ישראל ואיים כי אם ישראל תרצה להמשיך במערכה, הם מוכנים להשתמש באמצעי לחימה חדשים (סוכנות הידיעות הלבנונית, 17 במאי 2024).
 • אברהים אלאמין, עורך עיתון אלאח’באר המזוהה עם חזבאללה, ציין במאמר מערכת כי חזבאללה פועל על בסיס ההערכה שהמלחמה תהיה ארוכה מאוד וכי החלטת ישראל להמשיך במלחמה איננה מרתיעה אותו. הוא הוא הוסיף כי הלחימה נמשכת בתיאום רב בין הארגונים ברצועת עזה ובין חזיתות התמיכה מחוץ ל”פלסטין” במטרה להשיג “התשה אכזרית ועקובה מדם” נגד ישראל ולאלץ אותה “להתחנן” לשוב לשולחן המו”מ ולשלם מחירים גבוהים יותר (אלאח’באר, 18 במאי 2024).
 • מחמד רעד, ראש סיעת חזבאללה בפרלמנט הלבנוני, אמר כי חזבאללה הסלים את פעולותיו נגד ישראל על מנת לשמר את “משוואת ההרתעה”, וכדי שישראל לא תשלה את עצמה שהיא מסוגלת ויכולה לתקוף את לבנון. הוא הוסיף כי חזבאללה ינצח כאשר יסכל את מטרות ישראל (Sawt Beirut International, 19 במאי 2024).
ייצור עצמי של כלי הנשק
 • חסן עז אלדין, חבר סיעת הנאמנות להתנגדות, מסר כי חזבאללה הצליח להתיש את ישראל. הוא ציין כי חזבאללה השתמש בנשק קונבנציונלי מתוצרת מקומית וטען כי גם כלי הטיס הבלתי מאוישים מיוצרים בלבנון (לבנון 24, 14 במאי 2024).
איום לפגיעה ביעדים אמריקאיים
 • נואף מוסוי, אחראי המשאבים והגבולות של חזבאללה, איים כי אם ישראל תפלוש ללבנון, חזבאללה יפעל בתגובה נגד אמריקאים בכל מקום שימצא אותם. לטענתו, ישראל איננה יכולה לפלוש ללבנון ללא ציוד אמריקאי והחלטה אמריקאית לעשות זאת (אלמנאר, 13 במאי 2024).
התנגדות לעמדה הישראלית במו”מ על הסכם רגיעה
 • כתב היומון אלאח’באר, המזוהה עם חזבאללה, טען כי ישראל מנסה לעכב את השגת הסכם הרגיעה בדרום לבנון עד לאחר סיום המלחמה ברצועת עזה, וזאת באמצעות התייחסות בתקשורת לקשיים משפטיים בהיענות לדרישות חזבאללה. לפי המאמר, העמדה הישראלית המתגבשת על תיקוני גבול ודחיית הדיון בפרטים המדויקים לא תמצא אוזן קשבת אצל חזבאללה (אלאח’באר, 16 במאי 2024).
הבעת תנחומים על מות נשיא איראן
 • חזבאללה הביע צער על מות נשיא איראן, שר החוץ ובכירים איראנים נוספים בהתרסקות מסוק ובירך על פועלם לאורך השנים (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 20 במאי 2024).
קשרי חזבאללה עם חמאס
פגישת משלחת חמאס עם נצראללה
 • ב-15 במאי 2024, נפגש חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, בביירות עם משלחת בכירי חמאס שכללה את חברי הלשכה המדינית, ח’ליל אלחיה ומחמד נצר, ואסאמה חמדאן, בכיר חמאס בלבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 15 במאי 2024). כתבת העיתון נדאא’ אלוטן העריכה כי הפגישה הוכיחה את היחסים המצוינים בין הצדדים וכי הם תיאמו ביניהם את השלב הבא בלחימה, אם המשא ומתן על הפסקת אש במלחמה ברצועת עזה ייכשל (נדאא’ אלוטן, 18 במאי 2024).
פגישת נצראללה עם משלחת חמאס (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 15 במאי 2024)
פגישת נצראללה עם משלחת חמאס (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 15 במאי 2024)
ממשל לבנון
מגעים להשגת הסדר בגבול בין ישראל ללבנון צבא
 • נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, נפגש במנאמה שבבחרין עם אנטוניו גוטרש, מזכ”ל האו”ם, בשולי השתתפותו בפסגה הערבית ה-33 של הליגה הערבית. במהלך הפגישה, קרא מיקאתי ללחוץ על ישראל להפסיק את “תוקפנותה” נגד דרום לבנון ורצועת עזה, ולהתחיל לטפל במצב בדרום לבנון (חשבון X של ראש ממשלת לבנון, 16 במאי 2024).
אזכור ההסכם בין ישראל ללבנון מה-17 במאי 1983
 • גורמים המתנגדים לחזבאללה פרסמו ברשתות החברתיות אזכורים לחתימה על הסכם סיום הלחימה בין ישראל ללבנון, בימי הנשיא אמין אלג’מיל, ב-17 במאי 1983.[4] ההסכם בוטל ע”י ממשלת לבנון ב-5 במרץ 1984. אחד הגורמים ציין כי חזבאללה ואיראן ידעו לנצל את הסוגיה הפלסטינית לצרכיהם, כשחיי אדם כלל לא עניינו אותם. הוא ביכה את המצב בלבנון ואת העובדה שהשלום עם ישראל לא האריך ימים, שכן, לדבריו, לא קיים סכסוך בין העם הלבנוני לישראל (ערוץ היוטיוב של Elias Bejjani, 17 במאי 2024).
 • במקביל, התפרסמו ברשתות החברתיות גינויים לחתימת ההסכם ולחלקן של המפלגות הנוצריות, מפלגת הפלנגות, בראשות אמין אלג’מיל, ומפלגת הכוחות הלבנוניים בראשות סמיר ג’עג’ע בהשגתו (חשבון X של אבו מחמד אלאקלים; אם ג’ואד, 17 במאי 2024).
כרזה בגנות ההסכם עם ישראל מ-17 במאי 1983 (חשבון X של אבו מחמד אלאקלים, 17 במאי 2024).      כרזה בגנות אמין אלג'מיל וסמיר ג'עג'ע (חשבון X של אם ג'ואד, 17 במאי 2024)
מימין: כרזה בגנות ההסכם עם ישראל מ-17 במאי 1983 (חשבון X של אבו מחמד אלאקלים, 17 במאי 2024). משמאל: כרזה בגנות אמין אלג’מיל וסמיר ג’עג’ע (חשבון X של אם ג’ואד, 17 במאי 2024)
סוריה
תקיפה בכביש דמשק-בירות
 • ב-18 במאי 2024, תקף כלי טיס בלתי מאויש כלי רכב, שבו נסעו מפקד בחזבאללה ומלווהו באזור אלדימאס, על הכביש המהיר דמשק-בירות, כארבעה ק”מ ממזרח לגבול סוריה-לבנון. כלי הרכב הושמד (מרכז המרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 18 במאי 2024). עד כה, חזבאללה לא דיווח על פעילים שנהרגו בתקיפה.
כלי הרכב עולה באש. (חשבון X של Ahmad Farhat , 18 במאי 2024)     כלי הרכב לאחר שהאש כובתה (חשבון X של Ahmad Farhat , 18 במאי 2024)
מימין: כלי הרכב עולה באש. משמאל: כלי הרכב לאחר שהאש כובתה
(חשבון X של Ahmad Farhat , 18 במאי 2024)

[1] ג'האד מע'ניה היה מפקד בכיר של חזבאללה בחזית הגולן הסורי ונהרג בינואר 2011. בנו של עמאד מע'ניה, שהיה ראש הזרוע הצבאית של חזבאללה נהרג בדמשק בפברואר 2008.
[2] מערכת ״טל שמיים״ היא מערכת גילוי והתרעה אווירית שמיועדת לגילוי ולהתרעה של איומים אוויריים מתקדמים בטווחים גדולים כחלק ממערך הבקרה האווירית של חיל האוויר. המערכת פותחה על ידי התעשייה האווירית במסגרת שיתוף פעולה של משרד הביטחון ושל הסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים.
[3] בכיר הזרוע הצבאית של חזבאללה שנהרג בפיצוץ סמוך לנמל התעופה הבינלאומי של דמשק בשנת 2016.
[4] אמין אלג'מיל ירש את אחיו בשיר אלג'מיל שהיה נשיא לבנון (היה בקשר עם ישראל) ונרצח על ידי סוכנים סורים ב-14 בספטמבר 1982, לקראת סוף מלחמת לבנון הראשונה.