מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (18 – 24 באוגוסט 2023)

השר צופה לעבר שטח ישראל (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 18 באוגוסט 2023)

השר צופה לעבר שטח ישראל (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 18 באוגוסט 2023)

ביקור שר התרבות (לבוש בחליפה מצד ימין)

ביקור שר התרבות (לבוש בחליפה מצד ימין)

פגישת המשלחות בצידון (אלעהד, 20 באוגוסט 2023)

פגישת המשלחות בצידון (אלעהד, 20 באוגוסט 2023)

ביקור בכירי הממשל באסדת הקידוח. במרכז ראש ממשלת לבנון, מימינו נביה ברי (חשבון האטוויטר של ממשלת לבנון, 22 באוגוסט 2023 ).

ביקור בכירי הממשל באסדת הקידוח. במרכז ראש ממשלת לבנון, מימינו נביה ברי (חשבון האטוויטר של ממשלת לבנון, 22 באוגוסט 2023).

עיקרים
 • בגבול ישראל לבנון היה מספר מצומצם ביותר של תקריות. סגן מזכ”ל חזבאללה ציין, כי חזבאללה לא מעונין במלחמה, אך הוא מוכן להילחם במהירות וביעילות.
 • חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, נפגש עם בכירים איראניים ודן עימם בהתפתחויות האחרונות בלבנון.
 • פעיל דאעש, שהיה מעורב בביצוע הפיגוע בקבר סת זינב בדמשק נהרג בעת ניסיון מעצר של חזבאללה.
 • בכירי הממשל הלבנוני ביקרו באסדת הקידוח הימי בשדה קאנא. ראש ממשלת המעבר הכריז במהלך הביקור כי זהו יום היסטורי עבור לבנון. בכיר בחזבאללה הצהיר כי הגעת האסדה התבצעה בזכות האסטרטגיה המוצלחת של הארגון.
 • לקראת הארכת מנדט יוניפי”ל, לא נראה כי קיימת היענות בינלאומית לשינויים שמבקשת לבנון לגבי פעילות הכוח.
 • צבא לבנון יחזיר לחזבאללה את התחמשות שהייתה על גבי המשאית שהתהפכה באלכחאלה, לאחר סיום חקירת האירוע.
 • משבר הנשיאות בלבנון נמשך לאחר שטרם הושגה הסכמה על מועמד המקובל על כל הצדדים.
 • חזבאללה מנסה להרחיב את השפעתו בקרב בני העדה הסונית בלבנון באמצעות הענקת סיוע כלכלי.
 • דיווח על תקיפה המיוחסת לישראל נגד יעדי חזבאללה ואיראן בפאתי דמשק, שני בני-אדם נהרגו.
 • משמרות המהפכה האיראניים מכשירים במדבר אלמיאדין שבסוריה לוחמים כולל מהמיליציות הפרו-איראניות, בשיגור טילי כתף נגד מטוסים.
חזבאללה, ישראל ולבנון
תקריות בגבול ישראל לבנון
 • ב-20 באוגוסט 2023 התעמתו כעשרה צעירים לבנונים, שנשלחו, ככל הנראה על-ידי חזבאללה, עם חיילי סיור של יוניפי”ל באזור אלחיאם, צפונית למטולה. זמן קצר לאחר מכן, עזבו הלבנונים את המקום (אלנשרה, 20 באוגוסט 2023; חשבון הטוויטר של איימן שיהאדי, 20 באוגוסט 2023).
צעירים לבנונים מתעמתים עם חיילי סיור יוניפי"ל (חשבון הטוויטר של איימן שיהאדי, 20 באוגוסט 2023)       צעירים לבנונים מתעמתים עם חיילי סיור יוניפי"ל (חשבון הטוויטר של איימן שיהאדי, 20 באוגוסט 2023)
צעירים לבנונים מתעמתים עם חיילי סיור יוניפי”ל
(חשבון הטוויטר של איימן שיהאדי, 20 באוגוסט 2023)
 • ב-19 באוגוסט 2023 דיווח מקור פרו-איראני, כי סמוך למטולה נותקו שני כבלי חשמל והוצמד מטען לגדר הביטחון בין ישראל ללבנון (צאברין פלוס, 19 באוגוסט 2023).
כבלי חשמל שנותקו ומטען שהוצמד לגדר המערכת ליד מטולה (צאברין פלוס, 19 באוגוסט 2023)
כבלי חשמל שנותקו ומטען שהוצמד לגדר המערכת ליד מטולה
(צאברין פלוס, 19 באוגוסט 2023)
 • מחמד ואסם אלמרתצ’א, שר התרבות בממשלת לבנון, ערך סיור באזור כפר שובא, הסמוך להר דב. השר הצהיר, כי הוא מבקר במקום כאות הזדהות עם התושבים המתמודדים עם “הכיבוש הציוני” וציין שהמאבק לשחרור האדמות הלבנוניות והפלסטיניות ימשך (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 18 באוגוסט 2023).
 ביקור שר התרבות (לבוש בחליפה מצד ימין)    השר צופה לעבר שטח ישראל (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 18 באוגוסט 2023)
מימין: ביקור שר התרבות (לבוש בחליפה מצד ימין). משמאל: השר צופה לעבר שטח ישראל
(חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 18 באוגוסט 2023)
התבטאויות נעים קאסם
 • נעים קאסם, סגן מזכ”ל חזבאללה, התייחס לאוהלים שהקים הארגון באזור הר דב (חוות שבעא), בשטח ישראל והדגיש, כי שני הצדדים אינם מעוניינים במלחמה. לדבריו, הם שמו לב לכך שישראל נמנעת מחיכוכים מחשש שהעניין יוביל למלחמה וציין שעצם זה שישראל, אשר מוכנה למלחמה, לא תקפה במשך 17 שנה מוכיח שהיא לא מעוניינת בה וכך, לדבריו, גם חזבאללה. עם זאת, הדגיש קאסם, כי אם חזבאללה יאלץ להילחם הוא יעשה זאת “במהירות וביעילות”. לדבריו, בשנים האחרונות השתפרה משמעותית הרמה המבצעית של הארגון, אך הצד הישראלי לא השתפר באותו קצב וישראל סובלת היום ממשבר חברתי עמוק וירידה במוטיבציה בשורות צה”ל (khamenei.ir , 16 באוגוסט 2023).
 • בהתבטאות נוספת הדגיש נעים קאסם, שישראל צריכה להימחק מהמפה. שכן, לדבריו, “הישות הציונית היא איום לאדם, לעתיד ולאדמה”. קאסם גם ציין כי “ההתנגדות” מסמלת את כבוד האומה האסלאמית ומשמשת דוגמה ומופת לאנשי החופש בעולם (אלמנאר, 22 באוגוסט 2023).
חידוש מנדט יוניפי”ל
 • עבדאללה בו חביב, שר החוץ של לבנון, דחה את ביקורו בניו יורק שתוכנן להיערך ב-22 באוגוסט 2023, במסגרתו היה אמור להשתתף בדיוני מועצת הביטחון של האו”ם לחידוש מנדט יוניפי”ל (אלג’מהוריה, 21 באוגוסט 2023; אלמרכזיה, 22 באוגוסט 2023). בתקשורת הלבנונית פורסמו גרסאות שונות באשר לסיבת הדחייה. על פי אח הגירסות הוא נדחה בשל אי הסדרת התשלום עבורו (נדאא’ אלוטן, 22 באוגוסט 2023). היומון אלאח’באר, המקורב לחזבאללה דיווח כי הסיבה לדחייה נובעת מסירוב מחלקת המדינה של ארה”ב לספק לו אבטחה במהלך ביקורו. עוד נמסר ביומון, כי לבנון הבינה שלא ניתן יהיה לבטל את התיקון שנעשה בשנה שעברה במנדט יוניפי”ל הקשור להגבלת חופש הפעולה שלו באזור, כפי שדורשת לבנון (אלאח’באר, 23 באוגוסט 2023).
נצראללה נפגש עם בכירים איראניים
 • חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, נפגש בלבנון עם מהדי שושתרי, עוזר שר החוץ האיראני, ועם מג’תבא אמאני שגריר איראן בבירות. דווח שהצדדים דנו בהתפתחויות האחרונות בלבנון (רדיו אלנור, 19 באוגוסט 2023).
חשיפת מסמך לפיו המנהרה באלנאקורה שייכת ללבנון
 •  באלאח’באר דווח כי התקבל לידיהם מסמך חדש (שמקורו לא פורט), החושף כי מנהרת אלנאקורה (ראש הנקרה, בסמוך לגבול עם ישראל) שייכת במלואה ללבנון, דבר שמחייב להוסיף אותה ל-13 נקודות המחלוקת בגבול ישראל לבנון. לכתבה צורפו מפה ותמונות של האזור המציגים את גבולות החלק הלבנוני של המנהרה. לטענת העיתון, המפה מוכיחה שהמנהרה כולה ממוקמת בשטח השייך למשרד העבודות הציבוריות והתחבורה של לבנון ולכן היא מהווה חלק מלבנון. עוד צוין שהמנהרה עוברת מתחת לגדר הביטחון והיא חוצה את הקו הכחול לכיוון צפון, כלומר שבפועל הגדר הפכה לשטח לבנון. לדברי הכתבה יש על כן להחשיב את החריגה של המנהרה “ככיבוש אדמות לבנון” אשר מצריך פעולות להחזירן וכי צעד מבצעי ראשון שנציגי שלבנון כבר החלו לדרוש הוא הריסת הגדר שבנתה ישראל שטח לבנון (אלאח’באר, 23 באוגוסט 2023).
המפה, המעידה כי המנהרה שייכת ללבנון. החץ העליון מסמל את מיקום המנהרה והחץ התחתון את גדר הביטחון (אלאח'באר, 23 באוגוסט 2023)
המפה, המעידה כי המנהרה שייכת ללבנון. החץ העליון מסמל את מיקום המנהרה והחץ התחתון את גדר הביטחון (אלאח’באר, 23 באוגוסט 2023)
פלסטינים
פגישת משלחת ממחנה הפליטים עין אלחלוה עם בכירים בחזבאללה
 • משלחת חברי ועדות השכונות במחנה הפליטים עין אלחלוה נפגשה עם בכירים בחזבאללה ובאמל במטה חזבאללה בצידון. בין הנוכחים בפגישה שיח’ זיד צ’אהר, האחראי על אזור צידון בחזבאללה, ובסאם כג’כ, חבר הלשכה המדינית של של אמל. חברי המשלחת הודו לבכירי חזבאללה ואמל על מאמציהם להפסקת הלחימה במחנה הפליטים ופעילותם להפחתת המתיחות. כמו כן דנו במצב במחנה ובחקירת האירועים שהובילו לאלימות לפני כחודש.[1] נציגי חזבאללה ואמל ציינו שההנהגות שלהם תמשכנה לפעול למניעת מתיחות או הסלמה במחנה (אלעהד, 20 באוגוסט 2023). צוין שהפגישה היא על רקע מתיחות נוספת במחנה הפליטים בשבוע האחרון, והערכות שהיא עלולה להוביל לסבב אלימות נוסף (אלג’דיד, 20 באוגוסט 2023).
פגישת המשלחות בצידון (אלעהד, 20 באוגוסט 2023)
פגישת המשלחות בצידון (אלעהד, 20 באוגוסט 2023)
לבנון פנים
ביקור בכירי ממשל לבנון באסדת הקידוח בשדה קאנא
 • ב-22 באוגוסט 2023 ביקרו נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, נביה ברי, יו”ר הפרלמנט הלבנוני וראש תנועת אמל, עלי חמיה, שר העבודות הציבוריות והתחבורה, ווליד פיאצ’, שר האנרגיה והמים, באסדת הקידוח שהגיעה למימי לבנון בשבוע שעבר (חשבון הטוויטר של ממשלת לבנון, 22 באוגוסט 2023). במהלך הביקור ציין מיקאתי כי זהו יום היסטורי עבור לבנון וכי הוא מקווה שכל הגורמים המעורבים ישתפו פעולה כדי לעצור את ההידרדרות בלבנון. נביה ברי הדגיש, כי זהו השלב הראשון ביציאת לבנון מהמשבר הכלכלי (חשבון הטוויטר של ראש ממשלת לבנון, 22 באוגוסט 2023).
 אסדת הקידוח הגיעה למימי לבנון לבנון (חשבון הטוויטר @alihamie_lb, 17 באוגוסט 2023).     ביקור בכירי הממשל באסדת הקידוח. במרכז ראש ממשלת לבנון, מימינו נביה ברי (חשבון האטוויטר של ממשלת לבנון, 22 באוגוסט 2023 ).
מימין: אסדת הקידוח הגיעה למימי לבנון לבנון (חשבון הטוויטר @alihamie_lb, 17 באוגוסט 2023). משמאל: ביקור בכירי הממשל באסדת הקידוח. במרכז ראש ממשלת לבנון, מימינו נביה ברי (חשבון האטוויטר של ממשלת לבנון, 22 באוגוסט 2023).
 • שיח’ נביל קאוק, חבר המועצה המרכזית של חזבאללה, אמר כי הגעת אסדת הקידוח היא הוכחה להצלחת אסטרטגית הארגון. יוזכר, כי עם הגעת האסדה פתח חזבאללה בקמפיין המייחס את הגעתה לפעילות הארגון. גם קאוק הביע תקווה שהפקת האנרגיה משדה קאנא תחלץ את לבנון מהמשבר הכלכלי בו היא נמצאת (מלתקא אלאעלאם אלמקאום, 20 באוגוסט 2023).
המשבר הכלכלי בלבנון
 • על רקע המשבר הכלכלי הפוקד את לבנון נפגש נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר, עם נביה ברי, יו”ר הפרלמנט לדיון בנושא. בתום הפגישה אמר ראש הממשלה, כי בניגוד לבתי נבחרים אחרים, הפרלמנט הלבנוני לא מתפקד בנוגע למשבר הכלכלי בציינו, כי עליו לקבוע תכנית הבראה. לדבריו, במדינות רבות שעברו משברים כלכליים דומים בית הנבחרים קיים ישיבות קבועות ומהר מאד התקבלו שם חוקים שהיו דרושים לפתרון המשבר וכך נפתרו המשברים נפתרו. באשר ללבנון, לדבריו, הם מדברים כבר ארבע שנים על נושא פיקוח הון, אך הם לא הצליחו לדון בזה ולא למצוא לכך פתרון. עוד ציין, כי בבית הנבחרים עומדות ותלויות הצעות חוק רבות הקשורות לתוכנית ההבראה כמו ארגון מחדש של הבנקים והפער הפיננסי, וכולן זקוקות לפתרון מיידי. הוא הזהיר, כי אם בית הנבחרים לא יתכנס לאשרן במסגרת תכנית אחת, לא תהיה יציבות כלכלית במדינה. עוד ציין, כי לבנון הגיעה לשלב קשה בו הפכה הכלכלה לכלכלת מזומנים, מה שעלול לחשוף את לבנון לסיכונים רבים. הוא קרא להחזיר את הפעילות הבנקאית למסלולה הטבעי, כדי לאפשר יציאה מהמשבר (חשבון הטוויטר של משרד ראש הממשלה בלבנון, 17 באוגוסט 2023).
 • דו”ח שפורסם על ידי הארגון הבינלאומי לתעופה אזרחית (- International Civil Aviation Organisation ICAO) והסוכנות האירופאית לבטיחות תעופה (the European Union Aviation Safety Agency -EASA ) מצביע על ליקויים בטיחותיים בשדה התעופה של בירות בשל מחסור בפקחי טיסה (thenationalnews.com, 17 באוגוסט 2023).
משבר הנשיאות בלבנון
 • היומון הלבנוני, נדאא׳ אלוטן, דיווח, כי בשיחות שקיים נג׳יב מיקאתי, עם יו”ר הפרלמנט הלבנוני ציין שאם נביה ברי לא יתעקש לבחור נשיא לפני סוף ספטמבר 2023, הוא “יהיה בחוץ״ (נדאא׳ אלוטן, 23 באוגוסט 2023). מיקאתי לא פרט לגבי המשמעות הקונקרטית של האמירה, אך ניתן להעריך כי מדובר בהתפטרות או נטישת הדיון סביב נושא הנשיאות. יש לציין כי מיקאתי הביע לאחרונה חשש מההשלכות הפנימיות וההשלכות הבינלאומיות על מעמדה של לבנון בהעדר נשיא נבחר.
 • אתר החדשות אלמדן העריך כי המצב הביטחוני הנוכחי פועל לטובת ג’וזף עון, רמטכ”ל צבא לבנון, באופן שמגדיל את סיכויו להיבחר כנשיא לבנון. לדעת האתר, זוכה עון לתמיכה רחבה בלבנון ומחוצה לה (אלמדן, 18 באוגוסט 2023). אתר החדשות אסאס מדיה ציין כי מאחורי הקלעים מדברים כי ההזדמנות האחרונה של צרפת להשפיע על הבחירות לנשיאות יהיה בתחילת ספטמבר 2023 וכי מעבר לכך יופעלו לחצים בינלאומיים כבדים על לבנון בנושא. להערכת האתר, מינוי סלימאן פרנג’יה, כנשיא ייחשב להישג עבור חזבאללה (שכן מדובר במועמד המועדף שלו). אולם, גם אם יגיעו לפשרה על מועמד אחר, שיספק את דרישותיו, חזבאללה ירוויח מכך (אסאס מדיה, 19 באוגוסט 2023).
יו”ר הפרלמנט הלבנוני קורא לדיאלוג פנימי
 • נביה ברי, יו”ר הפרלמנט, קרא לגורמי האופוזיציה בפרלמנט לקדם דיאלוג פנימי עם חזבאללה, זאת בהתאם לקריאתו של ז’אן איב לה דריאן (Jean Yves Le Drian), יועץ נשיא צרפת למזרח-התיכון והשליח הצרפתי ללבנון. בהקשר זה, יש לציין כי גורמי האופוזיציה מסרבים לקיים דיאלוג עם חזבאללה לפחות עד שימונה נשיא והם דורשים לצמצם את השימוש בנשק בלתי חוקי ולהגביל את אחזקת הנשק והשימוש בו בידי גורמי אכיפת החוק של המדינה (צבא לבנון ומנגנוני הביטחון של המדינה), דבר שחזבאללה מתנגד לו (naharnet.com, 21 באוגוסט 2023).
חקירת התהפכות משאית הנשק של חזבאללה
 • העיתון אלשרק אלאוסט דיווח כי צבא לבנון סיים את החקירה הפורנזית של אירוע התהפכות משאית הנשק של חזבאללה ומותם של פעיל חזבאללה ופעיל מפלגת הכוחות הלבנוניים. העיתון ציין כי כוחות פוליטיים נוצריים סרבו לכך שתושבי אלכחאלה, שם התהפכה המשאית, ימסרו עדות, בעוד שחזבאללה שיתף פעולה ושלח לחקירה את מאבטחי המשאית (אלשרק אלאוסט, 20 באוגוסט 2023). גורם משפטי מסר כי בתום חקירת האירוע, התחמושת שהייתה על גבי המשאית תימסר לחזבאללה (אלנהאר, 22 באוגוסט 2023).
החרמת תוצרת ישראלית בלבנון
 • ב-22 באוגוסט 2023 הודיעה סוכנות הידיעות הלבנונית הרשמית כי אנשי המנהלה הכללית לביטחון המדינה פרצו למחסנים ובתי מסחר ברחבי לבנון ששיווקו תוצרת ישראלית. כמו-כן הם פרצו למטה הראשי של היבואן והחרימה את המוצרים. בנוסף, זומנו לחקירה החשודים ביבוא ובשיווק התוצרת (NNA, 22 באוגוסט 2023).
פעיל דאעש נהרג בעת ניסיון מעצר
 • ב-19 באוגוסט 2023 דווח כי פעיל דאעש נהרג לאחר שקפץ (על פי גרסה נוספת הושלך) מקומה שביעית של בניין בשכונת אלסלם, שבפרבר הדרומי של בירות (מעוז חזבאללה) כאשר פעילי חזבאללה הגיעו לעצור אותו. הפעיל, וסאם מאזן דלה, אזרח סורי, בן 23, היה, על פי החשד, מעורב בפיגוע שביצעו פעילי דאעש בקבר סת זינב, מדרום לדמשק לפני כחודש.[2] הוא הגיע מסוריה ללבנון באופן בלתי חוקי לאחר ביצוע הפיגוע ועל פי החשד הוא אף תכנן לבצע פיגוע נוסף (סוכנות הידיעות הלבנונית, אלמיאדין, רויטרס, 19 באוגוסט 2023).
יו”ר הכוחות הלבנונים מאשים את חזבאללה בהרג חבר המפלגה
 • יו”ר מפלגת הכוחות הלבנונים, סמיר ג’עג’ע, האשים ב-20 באוגוסט 2023 את חזבאללה במותו של אליאס חצרוני, חבר המפלגה, שנרצח בחניקה וירי לפני כשבועיים. לטענת ג’עג’ע, בהתחשב בנסיבות, האצבע המאשימה מופנת כלפי חזבאללה. שכן, אין זה סביר שמכונית ובה שמונה בני אדם תיכנס לשטח שבשליטת חזבאללה ותחטוף אדם ללא ידיעת הארגון (אלנשרה, 20 באוגוסט 2023).
חזבאללה העניק סיוע למשפחות סוניות
 • חזבאללה העניק השבוע סיוע כספי לבני משפחות קורבנות התפוצצות מאגר הדלק במחוז עכאר (‘Akkar)[3], בצפון המדינה, שרוב תושביו הם בני העדה הסונית. אין זו הפעם הראשונה שחזבאללה מעניק סיוע כספי לאזורים בהם אוכלוסייה סונית במטרה לקרב אליו את האוכלוסייה הסונית בלבנון.
 • במקביל, במלאת שנתיים להתפוצצות מאגר הדלק, חנך חזבאללה מערכת סולארית לשאיבת מים בבאר המספקת מים לאחת משכונות העיירה אלחויש (Al-Houaich), כ-15 ק”מ מדרום לגבול לבנון-סוריה. בטקס נכח השיח’ מחמד עמרו, אחראי אזור הר הלבנון והצפון בחזבאללה, השיח’ רצ’א אחמד אחראי גזרת הצפון בחזבאללה, עפיף שומאן , יו”ר אגודת ותעאונו (שתפו פעולה), נכבדים ותושבי העיירה. בדברים שנשא שומאן הוא ציין שחזבאללה העניק במהלך שלושת החודשים האחרונים סיוע ושירותים לתושבי מחוז עכאר בסכום של למעלה מחצי מיליון דולרים, שכללו הוצאות אשפוז ותרופות. שומאן הדגיש כי מחוז עכאר זוכה להתייחסות מיוחדת של חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, וכי מספר פרויקטים נוספים הקשורים למים ולאנרגיה חלופית עומדים להתבצע בקרוב (אלשרק אלאוסט, 7 באוגוסט 2023).
 • על-פי ד”ר סאמי נאדר, מנהל מכון המזרח התיכון למחקרים אסטרטגיים, הפועל בבירות, חזבאללה מעוניין להרחיב השפעתו בקרב הסונים, תוך ניצול העדרם של מנהיגים סונים בולטים בשטח. נאדר הוסיף, כי המשבר הכספי הנוכחי בלבנון מעניק לחזבאללה הזדמנות להגשמת מטרתו, מאחר שהתושבים משוועים לסיוע. לטענת עלי אלאמין, גורם האופוזיציוני שיעי, חזבאללה פועל במחוז עכאר, טריפולי ואזורים סונים נוספים בלבנון באמצעות ארגון “פלוגות ההתנגדות” (סראיא אלמקאומה. הכוונה היא לפלוגות הלבנוניות להתנגדות לכיבוש). בנוסף, לחזבאללה יש כוחות פוליטיים, שיח’ים ואגודות. להערכתו, חזבאללה משקיע בכל חודש למעלה מחצי מיליון דולרים במחוז עכאר, במסגרת ניסיונו למשוך אליו תומכים, אולם הוא לא מצליח בכך בשל יריבות ועויינות מצד חלק גדול של הלבנונים (אלשרק אלאוסט, 7 באוגוסט 2023).
סוריה
הכשרת לוחמי מיליציות במדבר אלמיאדין בשיגור טילי כתף נגד מטוסים
 • ב-19 באוגוסט 2023 דווח על כוננות ופריסה מחדש של לוחמי מיליציות הפועלות בחסות איראן באלמיאדין, כארבעים ק”מ מדרום-מזרח לדיר אלזור, במסגרת הכנות לתחילת סדרת אימונים משותפים רחבי-היקף הכוללים את חיילי צבא סוריה, לוחמי הכוחות המסייעים לו, לוחמי מיליציות הפועלות בחסות איראן, ביניהן מיליציות סוריות ועיראקיות וחזבאללה הלבנוני. נמסר שהאימונים יתמקדו בהפעלת טילי כתף נגד מטוסים, זאת בשל צפי למתקפה אפשרית של כוחות הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה”ב נגד המיליציות באזור (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 19 באוגוסט 2023).
תקיפת יעדי חזבאללה ואיראן בסוריה
 • ב-21 באוגוסט 2023, מעט לפני חצות, דווח על תקיפה המיוחסת לישראל נגד יעדים באזור אלכסוה ואלע’זלניה, דרומית לדמשק. על-פי מקורות סוריים, היעדים שהותקפו היו של חזבאללה ואיראן. שני בני-אדם, שזהותם לא ברורה, נהרגו. עמדה באלכסוה ועמדה הסמוכה לנמל התעופה הבינלאומי של דמשק הושמדו כליל (הטלויזיה הסורית, 21 באוגוסט 2023; מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 22 באוגוסט 2023).
בכיר מקומי במודיעין הסורי המקורב לחזבאללה נרצח בדרעא
 • ב-22 באוגוסט 2023 דווח כי בכיר במחלקת המודיעין הצבאי של סוריה באזור דרעא ומלווהו נהרגו לאחר שנורו באזור העיירה דאעל, בפריפריה של דרעא. על-פי הדיווח, הבכיר שנהרג היה מקורב לחזבאללה (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 22 באוגוסט 2023).

[1] בין 29 ביולי 2023 ל-4 באוגוסט 2023 התנהלו תקריות אלימות וחילופי-אש במחנה הפליטים עין אלחלוה. הרקע לאירועים היה ניסיון התנקשות, שביצעו פעילי פתח, נגד פעיל בכיר של עצבת אלאנצאר, ארגון פלסטיני בעל אידיאולוגיה סלפית-ג'האדית. ניסיון ההתנקשות הוביל לעימותים בין חמושים המשתייכים לעצבת אלאנצאר לבין פעילי פתח. הלחימה הביאה למותם של 12 בני-אדם ולפציעתם של למעלה משישים. אלפים רבים של תושבים נמלטו מהמחנה לשכונות הסמוכות של העיר צידון.

[2] הפיגוע התרחש ב-27 ביולי 2023. ראו פרטים בפרסום מרכז המידע מ-2 באוגוסט 2023: "מבט לג’האד העולמי, 27 ביולי – 2 באוגוסט 2023".

[3] ב-15 באוגוסט 2021 התפוצץ מיכל דלק שהחרים צבא לבנון במסגרת מאבק נגד מכירת דלק בשוק השחור. בפיצוץ נהרגו 28 בני אדם ו-79 נפצעו.