מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (17 בפברואר–2 במרץ 2023)

כרזה הנושאת את דבריו של ראש שירות הביטחון הכללי לשעבר יובל דיסקין:

כרזה הנושאת את דבריו של ראש שירות הביטחון הכללי לשעבר יובל דיסקין: "נגיע למלחמת אזרחים תוך שבועות" (אלעהד, 1 במארס 2023)

המודעה שפרסם שירות הביטחון הדיפלומטי של ארה

המודעה שפרסם שירות הביטחון הדיפלומטי של ארה"ב, המציעה פרס של כעשרה מיליון דולר ים על מידע שיביא ללכידתו של בזי (איראן אינטרנשיונל, 25 בפברואר 2023)

גיגות על הרג הישראלים במחנה פליטים בכפר אלבץ שממזרח לצור (קדס פרס, 26 בפברואר 2023)

גיגות על הרג הישראלים במחנה פליטים בכפר אלבץ שממזרח לצור (קדס פרס, 26 בפברואר 2023)

עיקרים
 • חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, נשא נאום שבו התייחס בעיקר לעניינים פנים לבנוניים ולהתערבות ארה”ב בענייני לבנון והעריך כי בעקבות “האנתיפאדה” הנוכחית ישראל לא תעבור את שנתה השמונים. חזבאללה פתח בקמפיין כרזות בשם “בית העכביש”, המצביע על אפשרות של מלחמת אזרחים בישראל.
 • הממשל האמריקני הודיע כי אחד מאנשי הכספים הבולטים בחזבאללה, נעצר ברומניה. נחשף ציר הברחת זהב מוונצואלה לאיראן, שהרווחים ממכירתו מיועדים למימון פעילות חזבאללה.
 • סוכלה הברחת סמים גדולה מלבנון לישראל ונעצר חשוד בהברחה סמוך לכפר עראמשה.
 • במחנות פליטים פלסטיניים בלבנון חגגו את הפיגוע בו נהרגו שני ישראלים בכפר חוארה שמדרום לשכם. נציגי הנהגת תנועות פתח וחמאס נפגשו בשגרירות הפלסטינית בבירות.
 • שלושה חיילי צבא לבנון נהרגו במהלך פשיטה על סוחרי סמים בעיירה חורתעלא מדרום לבעלבכ.
 • בפעילות מבצעית של צה”ל בדרום רמת הגולן נלכדו שני פעילים המקושרים לחזבאללה.
חזבאללה ולבנון
נאום חסן נצראללה והתייחסויות למצב בישראל
 • מזכ”ל חזבאללה חסן נצראללה נשא ב־16 בפברואר 2023 נאום שבו עסק בעיקר בנושאי פנים ובאיום על ארה”ב. נצראללה האשים את ארה”ב כי היא אחראית על הכאוס בלבנון ואיים כי חזבאללה יפגע בה, גם אם הדבר יביא לאפשרות מלחמה עם ישראל. נצראללה הזכיר את נכונותו להשתמש בנשק בזמן ניהול המו”מ על הגבול הימי עם ישראל (שנחתם באוקטובר 2022), אם השיחות ייכשלו וטען כי ישראל החלה לייצא גז ממאגר כריש. הוא הוסיף ואמר כי אם יהיה עיכוב בהפקת גז מן השדות הלבנוניים, חזבאללה לא ירשה לישראל להפיק גז ממאגר כריש.
 • בהתייחסו לישראל אמר נצראללה כי ממשלת נתניהו דוחפת את העניינים לשני עימותים מרכזיים: עימות פנימי ועימות מול הפלסטינים, שעלול להתרחב אל מחוץ לישראל. נצראללה ציין כי המצב בישראל הוא חסר תקדים, והביע את הערכתו ואת תקוותו כי מדינת ישראל תקרוס לפני שתציין את שנת השמונים שלה.
 • באשר למתיחות ביהודה ושומרון אמר נצראללה כי “אנו עומדים ביראת כבוד מול העם הפלסטיני, במיוחד בפני הדור הצעיר בירושלים, בגדה המערבית וברצועת עזה” והוסיף כי ישנה “אנתיפאדה פלסטינית אמיתית, מחובקת על ידי העם הפלסטיני” (אלמנאר, 18 בפברואר 2023).
 • בהמשך לנאומו של נצראללה, הצהיר נעים קאסם, סמזכ”ל חזבאללה, כי ממשלת ישראל הנוכחית היא “הממשלה הטובה ביותר שמסייעת לקריסת הישות. ישראל סובלת מתהפוכות פוליטיות, תרבותיות ומוסריות, ניצבת מול עם פלסטיני בעל יכולת עמידה והקרבה. מצב זה גורם למשבר בישראל, ובחזבאללה משוכנעים שישראל תקרוס במהרה ובהקשר זה ציין כי תיאוריית “קורי העכביש”[1] של נצראללה תתגשם במהרה.
 • שלושה ימים קודם לכן התייחס קאסם לתקיפה אווירית המיוחסת לישראל באזור דמשק וטען כי “התוקפנות הישראלית נגד סוריה ואזרחיה היא פשע נגד האנושות, והיא ביטוי להטיה האמריקאית־אירופאית המחפה על הישות הישראלית התוקפנית” (חשבון הטוויטר של נעים קאסם, 20 בפברואר 2023).
 • חזבאללה פתח בקמפיין כרזות בשם “בית העכביש” (בית אלענכבות), בו הוא מפרסם התבטאויות של פוליטיקאים ישראלים המצביעים על אפשרות של מלחמת אזרחים בישראל או מבטאים את חולשתה הפנימית של החברה הישראלית. בין השאר מובאים ציטוטים מדבריהם של שר הביטחון יואב גלנט, יו”ר “יש עתיד” יאיר לפיד וראש שירות הביטחון הכללי לשעבר יובל דיסקין (אלעהד, 1 במארס 2023).
כרזה הנושאת את דבריו של ראש שירות הביטחון הכללי לשעבר יובל דיסקין:
"נגיע למלחמת אזרחים תוך שבועות"
(אלעהד, 1 במארס 2023)
כרזה הנושאת את דבריו של ראש שירות הביטחון הכללי לשעבר יובל דיסקין:
“נגיע למלחמת אזרחים תוך שבועות” (אלעהד, 1 במארס 2023)
 • חזבאללה גינה בחריפות את פעילות צה”ל בשכם, שבה נהרגו 11 פלסטינים ונפצעו ככמאה.[2] בהודעה שפרסם הארגון נאמר כי “חזבאללה מגנה בחריפות את התוקפנות הציונית הבוגדנית, שפגעה בעיר היקרה שכם” ושלח את תנחומיו “לעם הפלסטיני ולכל ארגוני ההתנגדות”. עוד נמסר כי התקיפה האכזרית של ישראל (“כוחות הכיבוש”) נגד אזרחים חפים מפשע מאשרת כי ישראל לא נרתעת אלא באמצעות האקדח של לוחמי “ההתנגדות” אשר ילמדו אותה לקח שישים קץ לטרור שלה. חזבאללה שב ואישר את הסולידריות שלו עם העם הפלסטיני וציין כי הוא יעמוד לצדו בכל הבחירות שינקטו מנהיגיו (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של הארגון, 22 בפברואר 2023).
 • חזבאללה בירך על “גירוש המשלחת הישראלית” מפסגת האיחוד האפריקני באדיס אבבה ב־18 בפברואר 2023. המשלחת סולקה בלחץ אלג’יריה ודרום אפריקה, וחברותה של ישראל באיחוד האפריקני בוטלה (אלמיאדין, 18 בפברואר 2023). חזבאללה שיבח את עמדת אלג’יריה האמיצה ואת שיתוף הפעולה עם דרום אפריקה שהביאו לצעד הזה. לדבריו, זוהי הוכחה לדחיית קיומה של ישראל (“הישות הציונית” ) וכי “כל ניסיונות הנורמליזציה בין הישות למדינות ערב אינם אלא “תעתוע ואשליה” (אלנור, 20 בפברואר 2023).
חזבאללה וכספים
 • הממשל האמריקני הודיע כי מחמד אבראהים בזי, אחד מאנשי הכספים הבולטים של חזבאללה, נעצר ברומניה. בזי, בן 58, נעצר עם הגעתו לשדה התעופה בבוקרשט עם אזרח לבנוני נוסף, טלאל שאהין, בן 78. בזי מחזיק באזרחות כפולה לבנונית ובלגית. הוא הוכרז כ”טרוריסט עולמי” מאז 2018, וארה”ב הקצתה פרס של 10 מיליון דולר למי שימסור מידע על מקום הימצאו. בזי העביר במהלך השנים מיליוני דולרים לקופת חזבאללה. שני העצורים גורשו מרומניה לארה”ב ( משרד המשפטים האמריקני, מחוז ניו־יורק, 24 בפברואר 2023).
 • הרשויות בארה”ב הקליטו שיחות טלפון בין בזי לשאהין, שבהן שוחחו על הסתרת פעילותם מגורמי אכיפת החוק. השניים הציעו להעביר כסף דרך צד שלישי בסין כחלק מרכישה פיקטיבית של ציוד למסעדות מיצרן סיני ומצד שלישי בלבנון כחלק מרכישת נכס פיקטיבי. הם גם ניסו להעביר כספים דרך בני משפחת שאהין בכווית במסגרת הלוואות מזויפות בין בני משפחה, וכחלק מהסכם זיכיון פיקטיבי כתשלום עבור זכויות להפעלת סניפים של מסעדה לבנונית במקומות אחדים בארצות הברית (אלשרק אלאוסט, 26 בפברואר 2023).

המודעה שפרסם שירות הביטחון הדיפלומטי של ארה"ב, המציעה פרס של כעשרה מיליון דולר ים על מידע שיביא ללכידתו של בזי (איראן אינטרנשיונל, 25 בפברואר 2023)
המודעה שפרסם שירות הביטחון הדיפלומטי של ארה”ב, המציעה פרס של כעשרה מיליון דולר ים על מידע שיביא ללכידתו של בזי (איראן אינטרנשיונל, 25 בפברואר 2023)

 • שר הביטחון יואב גלנט פרסם צו תפיסה לחמישים ק”ג זהב שהועברו לחזבאללה על ידי בדר אלדין נעימי מוסוי. הזהב הוברח בחודש מאי 2022 בטיסה של חברת התעופה האיראנית Mahan AIR הנתונה לסנקציות אמריקאיות, מוונצואלה לטהרן. מוסוי הוא איש עסקים איראני והבעלים של חברות הנדל”ן בבריטניה – Lotus Universal U.K Limited ו־Strattonview Properties Limited ושל חברת סחר בין־לאומית בדובאי – Trading Acs. מוסוי משמש סייען של כוח קדס האיראני וניצל את קשריו העסקיים והפוליטיים בוונצואלה. הזהב הוברח מוונצואלה באמצעות טיסות ישירות לאיראן והרווחים ממכירתו שימשו למימון פעילות ארגון חזבאללה.
 • בציר מימון זה מעורבים גם בכירים בחזבאללה, הנתונים לסנקציות אמריקאיות על מעורבותם בטרור, בהם עלי קציר, נציג המשרד לעניינים כלכליים של חזבאללה בטהראן ומחמד קציר (שיח’ צלאח), ראש יחידת הלוגיסטיקה 4400 של חזבאללה) העוסק בהעברת כספי כוח קדס לחזבאללה לשם מימון הארגון. מוסוי עצמו אף השתתף במשלחת של כוח קודס לוונצואלה, עם מנכ”ל חברת התעופה האיראנית Mahan Air חמיד עבר נז’אד, במסגרת מאמצי איראן להגברת השפעתה במדינות דרום אמריקה כבסיס למימון ולקידום פעילות טרור (המטה הלאומי ללוחמה כלכלית בטרור, 26 בפברואר 2023).
 • על רקע המשבר הכלכלי וסגירת הבנקים בלבנון, דווח כי אגודת אלקרצ’ אלחסן, השייכת לחזבאללה פתחה ארבעה סניפים נוספים. האגודה משמשת מערכת בנקאית פנימית של חזבאללה ומנותקת ממערכת הבנקים הלבנונית. האגודה מוצגת כארגון צדקה המעניק לאזרחי לבנון הלוואות ללא ריבית. אחד הסניפים הוקם באזור סוק אלע’רב שמדרום לבירות, ונמצא באזור נוצרי ברובו, מחוץ לאזור השליטה של חזבאללה. מקורות בנקאיים טענו כי אגודת אלקרצ’ אלחסן, שאינה מוסד בנקאי, נהנית מחולשת הבנקים ומחוסר היכולת להעניק הלוואות, ו”ירשה תפקיד זה והחלה להעניק הלוואות ללבנונים בתמורה למשכון זהב או רכוש” (אלנהאר, 17 בפברואר 2023).
דרום לבנון
 • ב־1 במרס תועד בלבנון טנק מרכבה ישראלי פועל באזור אלעדיסה, מצפון למשגב עם. בדיווח לא נמסרו פרטים נוספים, אך נראה כי הטנק ניסה להיחלץ מסלע שחסם את דרכו (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 1 במרס, 2023).
 • ב- 25 בפברואר 2023 זיהו תצפיות צה”ל שני חשודים שניסו להבריח סמים לישראל משטח לבנון סמוך לכפר עראמשה (בגליל המערבי). לוחמי צה”ל ומשטרת ישראל סיכלו את ההברחה, תפסו אחד מהחשודים והחרימו 48 ק”ג סמים בשווי מוערך של כשני מיליון ש”ח. החשוד שנעצר והסמים שהוחרמו הועברו להמשך טיפול משטרת ישראל (ערוץ הטלגרם הרשמי של צה”ל, 26 בפברואר 2023).
 • ב־24 בפברואר 2023 הודיעו כלי התקשורת של חזבאללה על מותו של הפעיל עלי יחיא אל זין (המכונה “כרבלא”), מהעיירה שחור שבדרום לבנון. נסיבות מותו לא פורסמו אך נאמר כי הוא מת במהלך “מילוי חובתו הג’האדית” (אלמרכזי, 24 בפברואר, 2023).
 • מקורות לבנוניים דיווחו כי פצצת תאורה שירה צה”ל נפלה על בית מגורים בוואדי ח’נסא שבקרבת אלמג’ידיה, מצפון־מזרח לכפר ע’ג’ר. שלושה פגזי ארטילריה נוספים נפלו מסביב לבית. לא דווח על נפגעים. עוד דווח כי נורו פגזים נוספים שהתפוצצו באוויר וחלקים מהם נפלו בתחום לבנון (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 22 בפברואר 2023).
 • כוחות צה”ל סיכלו במהלך ליל 18-19 בפברואר 2023 ניסיון הברחת אמצעי לחימה מגבול לבנון סמוך לכפר עראמשה. חשוד אחד נעצר וברשותו נמצאו ארבעה אקדחים ותחמושת בשווי של כ-150,000 שקלים. החשוד ואמצעי הלחימה הועברו להמשך טיפול משטרת ישראל (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 19 בפברואר 2023).
פלסטינים בלבנון
 • בחילופי אש בין גורמים המשתייכים לפתח לבין גורמים דתיים קיצוניים במחנה הפליטים עין אל חלוה שבדרום לבנון נהרג איש פתח. העימותים פרצו לאחר תקופה ארוכה יחסית של רגיעה ביטחונית. לאחר האירוע התנהלו מגעים בין הכוחות הפלסטיניים במחנה להרגעת המצב ולהפסקת אש (אלמיאדין, 1 במארס 2023).
 • במחנות פליטים פלסטיניים הביעו שמחה על הפיגוע שבו נהרגו שני ישראלים בכפר חוארה שמדרום לשכם (26 בפברואר 2023). במסגדים ובכינוסים נשמעו קריאות למלחמה. בהצהרות ששודרו באמצעות צריחי מסגדים נאמר כי “מבצע זה הוא תגובה טבעית וממשית לפשעי האויב הציוני ולמעשי הטבח המחריפים שלו נגד עמנו, שהאחרון שבהם היה טבח שכם לפני מספר ימים, שגבה יותר מ-12 שהידים” (קדס פרס, 26 בפברואר 2023).
גיגות על הרג הישראלים במחנה פליטים בכפר אלבץ שממזרח לצור
(קדס פרס, 26 בפברואר 2023)
חגיגות על הרג הישראלים במחנה פליטים בכפר אלבץ שממזרח לצור
(קדס פרס, 26 בפברואר 2023)
 • ב־16 בפברואר נערכה פגישה של נציגי הנהגת תנועות פתח וחמאס בשגרירות הפלסטינית בבירות. בפגישה השתתפו השגריר הפלסטיני בלבנון אשרף דבור, מזכ”ל ארגון פתח ואש”ף פתחי אבו אלערדאת, כמה ממנהיגי פתח בלבנון ומשלחת מטעם חמאס בראשות סגן ראש הלשכה המדינית צאלח אלעארורי. עלי ברכה, ראש המחלקה ליחסים לאומיים של חמאס בחו”ל, אמר בפגישה, כי מה שקורה בזירה הפלסטינית מחייב את כל הכוחות הפלסטיניים להתאחד לאסטרטגיה לאומית כוללת כדי להתמודד עם תכניות ישראל שאינן מתחשבות בחוקים ובחקיקה הבינלאומיים ובזכויות האדם. הוא הוסיף כי הפגישה תגן על הפליטים הפלסטינים בלבנון, תשמור על זכותם לשוב לארצם ותתמודד עם פרויקטים שמטרתם פתרון יישוב מחדש ומולדת חלופית (קדס פרס, 17 בפברואר 2023).
לבנון כללי
 • שלושה חיילי צבא לבנון נהרגו במהלך פשיטה שביצעו כוחות הצבא על סוחרי סמים בעיירה חורתעלא מדרום לבעלבכ. בחילופי הירי נהרגו גם שלושה סוחרים, שלושה נעצרו ושלושה סוחרים נמלטו לעבר גבול לבנון־סוריה. הפשיטה נערכה במסגרת החלטת צבא לבנון לרדוף אחר כנופיות סחר בסמים, ובאזור בעלבכ נערכות פשיטות כמעט בכל יום. (אלשרק אלאוסט, 17 בפברואר, 2023). יצוין שלבנון היא צינור מרכזי למבצעי הברחה מסוריה
 • שני חמושים ירו על בניין הערוץ בבירות. השניים זוהו והועברו לחקירה. על פי הדיווח השניים משתייכים לתנועת אמל ונמצאו ברשותם כמות גדולה של נשק וסמים. בחקירה עלה כי השניים החליפו את לוחית הזיהוי של רכבם לפני ביצוע הירי (אלנשרה, 25 בפברואר 2023).
המשבר הכלכלי
 •  ב־16 בפברואר 2023 שרפו אזרחים לבנונים בטריפולי צמיגים וחסמו את הדרך לבנק עודה במחאה על המצב הכלכלי. מול סניף פרנסבנק בבירות התקיימה עצרת של עמותת “זעקת המפקידים”. חברי העמותה התקהלו גם מול ביתו של סלים צפיר, נשיא איגוד הבנקים הלבנוני. יו”ר העמותה עלאא ח’ורשיד נשא דברים בהפגנה והמפגינים שרפו את הכניסה לביתו (אלנהאר, 16 בפברואר 2023).
הצתת ביתו של נשיא איגוד הבנקים הלבנוני סלים צפיר
(אלנהאר, 16 בפברואר 2023)
הצתת ביתו של נשיא איגוד הבנקים הלבנוני סלים צפיר
(אלנהאר, 16 בפברואר 2023)
סוריה
 • מקורות בסוריה, דיווחו כי ב־1 במרץ 2023 פוזרו באזור דרעא וקניטרה שבדרום מערב סוריה כרוזים המזהירים את כוחות המשטר מפני פלישת חזבאללה לבסיס תל אלחארה הסמוך לגבול. בכרוזים נכתב: “למפקדים ולגורמים בצבא הסורי, לא נקבל את המשך נוכחותו של חזבאללה בבסיס הצבאי תל אל חארה ונשתף עמו פעולה . חזבאללה ממשיך לפרוס את שלוחיו באזור ונוכחותו מביאה לנגע ולהרס, ואתם הראשונים להיפגע” (אלשרק אלאוסט, 2 במארס 2023). לטענת מספר מקורות, הכרוזים פוזרו על ידי  מטוסי סיור ישראליים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 1 במארס 2023).
הכרוזים שפוזרו בדרום סוריה (אלשרק אלאוסט, 2 במארס 2023)
הכרוזים שפוזרו בדרום סוריה (אלשרק אלאוסט, 2 במארס 2023)
 • שני סורים נעצרו על ידי כוחות צה”ל במהלך פעילות מבצעית בינואר 2023 בדרום רמת הגולן. שני החשודים חצו את הגבול משטח סוריה לישראל מזרחית לגדר הגבול, ונעצרו ממזרח לגדר הביטחון במובלעת שבריבונות ישראל. אחד מהם הוא עית’ עבדאללה, אזרח סורי המתגורר בכפר אלאצבח שבגולן הסורי וחשוד בפעילות טרור ואיסוף מודיעין במרחב הגבול עבור פעילות טרור עתידית. עית’ השתייך ליחידת “תיק הגולן”[3] הפעילה בדרום סוריה ובלבנון, ובחקירתו מסר מידע על שלושה פעילי טרור נוספים שעוסקים בקידום פעילויות טרור במרחב הגבול, אחד מהם היה חבר יחד עמו בתא אלאצבח ושני האחרים פעילים בתא הכפר אלאעשא (דובר צה”ל, 20 בפברואר 2023).
עית' עבדאללה (דובר צה"ל, 20 בפברואר 2023)
עית’ עבדאללה (דובר צה”ל, 20 בפברואר 2023)

[1] נאום "קורי העכביש" הוא נאום שנשא חסן נצראללה ב-26 במאי 2000, ובו אמר כי "לישראל נשק גרעיני והכוח האווירי החזק ביותר באזור, אבל בפועל היא חלשה יותר מקורי עכביש" ורמז על חולשתה של החברה הישראלית.
[2] לפחות שישה מתוך ההרוגים היו פעילי טרור. להרחבה ראו פרסום של מרכז המידע מ-23 בפברואר 2023: "תגובות לפעילות צה"ל בשכם, 22 בפברואר 2023". 
[3] יחידת "תיק הגולן" נועדה לאסוף מודיעין לביצוע פעולות טרור נגד ישראל. הכוח מבוסס על תושבים מקומיים המתגוררים בסמוך לגבול עם ישראל והם פועלים בהנחיית חזבאללה המשלם גם את שכרם.