מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (16 – 29 ביוני 2023)

האוהלים שהציב חזבאללה לצד פעיל הלובש אפוד של אגודת

האוהלים שהציב חזבאללה לצד פעיל הלובש אפוד של אגודת "ירוק ללא גבולות" (חדשות כאן, 24 ביוני 2023)

עז, הנושאת על קרניה את כרוז אזהרה של צה

עז, הנושאת על קרניה את כרוז אזהרה של צה"ל .

הרחפן שיורט בדרום לבנון (חשבון הטוויטר ערוץ אלמיאדין, 26 ביוני 2023)

הרחפן שיורט בדרום לבנון (חשבון הטוויטר ערוץ אלמיאדין, 26 ביוני 2023)

המשלחת הרוסית נפגשת עם אנשי חזבאללה בלבנון (אלעהד, 24 ביוני 2023)

המשלחת הרוסית נפגשת עם אנשי חזבאללה בלבנון (אלעהד, 24 ביוני 2023)

הנאא' מחאמיד, כתבת ערוץ אלמיאדין, מסקרת את ההפגנה ברמת הגולן (אלמיאדין, 21 ביוני 2023)

הנאא' מחאמיד, כתבת ערוץ אלמיאדין, מסקרת את ההפגנה ברמת הגולן (אלמיאדין, 21 ביוני 2023)

עצרת הזדהות של דרוזים בלבנון בקרבת הגבול עם ישראל (חשבון הטוויטר alishoeib1970@, 21 ביוני 2023)

עצרת הזדהות של דרוזים בלבנון בקרבת הגבול עם ישראל (חשבון הטוויטר alishoeib1970@, 21 ביוני 2023)

ראש ממשלת לבנון (מימין) בפגישתו על מנכ

ראש ממשלת לבנון (מימין) בפגישתו על מנכ"ל חברת טוטאל אנרג'יז לבנון (לבנון 24, 19 ביוני 2023)

עיקרים
 • מתיחות גוברת בגבול ישראל-לבנון: חזבאללה מסרב לפנות עמדה שהקים בצד הישראלי של “הקו הכחול” (גבול ישראל לבנון) הכוללת שני אוהלים. ישראל הפיצה כרוז בדרום לבנון הקורא לתושבים המקומיים להתרחק מאזור הגבול. חזבאללה יירט רחפן של צה”ל בדרום לבנון.
 • דווח כי חזבאללה עושה שימוש במערכת המכ”ם בשדה התעופה של בירות.
 • על-פי דיווחים שונים, מתהדקים הקשרים בן חמאס לחזבאללה במחנות הפליטים הפלסטינים ברחבי לבנון.
 • על רגע מחאת הדרוזים ברמת הגולן התקיימו הפגנות סולידאריות בסוריה ובלבנון. המחאות לוו במסרים נגד “כיבוש הגולן” ובדברי תמיכה בטרור הפלסטיני.
 • מסמך שפרסם מכון וושינגטון בארה”ב על המצב הכלכלי בלבנון קובע שחזבאללה מרוויח מהמצב הכלכלי החמור בלבנון ומנצל את המשבר כדי להרחיב את השתלטותו על תשתיות המדינה, החל מבנקאות וכלה במכירת דלק וחשמל.
 • חזבאללה אירח בלבנון משלחת מוסלמית ונוצרית רוסית.
 • המשבר סביב הניסיונות למנות נשיא ללבנון נמשך גורמים בלבנון מותחים ביקורת על חזבאללה בהקשר זה.
 • נעצרו חמישה חברי חוליה של חזבאללה במחוז אדלב על-ידי המטה לשחרור אלשאם.
 • שר הביטחון, יואב גלנט, ציין בכנס קריפטו שארגן המטה הלאומי ללוחמה כלכלית בטרור במשרד הביטחון, כי מערכת הביטחון הישראלית חשפה תשתית של חזבאללה וכוח קדס להעברת כספים באמצעות מטבעות דיגיטליים וכי היא חילטה מיליוני שקלים שהיו מיועדים לארגוני טרור הממומנים על-ידי איראן.
 • בית משפט בארצות-הברית שחרר את מחמד יוסף חמוד מהכלא בארצות-הברית, לאחר 23 שנים שבהן היה עצור בשל מעורבותו במימון חזבאללה.
 • שופט בארגנטינה קרא לאינטרפול להוציא צווי מעצר בינלאומיים נגד ארבעה אזרחי לבנון, החשודים במעורבות בפיצוץ בניין המרכז היהודי AMIA (Argentine Israelite Mutual Association) בבואנוס איירס, שבוצע על-ידי חזבאללה ובהוראת איראן ב-18 ביולי 1994.
חזבאללה
חזבאללה מסרב לפנות עמדה שהקים בשטח ישראל
 • לאחרונה הוחרפה המתיחות סביב הצבת עמדה צבאית הכוללת אוהל וגנרטור מכוסה באוהל, שהקים חזבאללה לפני כחודש בצד הישראלי של “הקו הכחול” בגבול ישראל לבנון. ביוניפי”ל אישרו כי העמדה הוקמה בצד הישראלי של הגבול (allisrael.com, 25 ביוני 2023). יש לציין כי מדובר בהפרה של החלטת האו”ם, הקובעת כי האזור יהיה מפורז.

 • תמונות של העמדה, הוצגו על-ידי גלעד ארדן, שגריר ישראל באו”ם, לחברי מועצת הביטחון של האו”ם. בתמונות שהוצגו נראים שני האוהלים ולצדם פעיל חזבאללה חמוש, לובש אפוד של אגודת “ירוק ללא גבולות”, ארגון איכות סביבה המהווה כיסוי לפעילות חזבאללה. ארדן ציין בפני חברי מועצת הביטחון כי יוניפי”ל חייב לקיים את המנדט שלו ולהבטיח ששטח פעילותו לא ינוצל לפעילות עוינת ותקיפות נגד ישראל. ארדן קרא למועצת הביטחון לגנות את חזבאללה ואת איראן, העומדת מאחוריה, וקרא למועצת הביטחון לדרוש מרשויות לבנון לפעול באופן מיידי להסרת את העמדה (ויינט, 24 ביוני 2023).
האוהלים שהציב חזבאללה לצד פעיל הלובש אפוד 
של אגודת "ירוק ללא גבולות" (חדשות כאן, 24 ביוני 2023)
האוהלים שהציב חזבאללה לצד פעיל הלובש אפוד
של אגודת “ירוק ללא גבולות” (חדשות כאן, 24 ביוני 2023)
 • על-פי אלאח’באר, המקורב לחזבאללה, העמדה ממוקמת “בשטח לבנוני כבוש” ולפיכך זכותם של המוסדות הרשמיים הלבנוניים או של אזרחי לבנון להגיע אליה או לעבד את הקרקע באזור. עוד צוין שחזבאללה סירב בכל תוקף לפנות את העמדה והוא אף חיזק אותה, מה שגרם לישראל לחפש דרכים אחרות לאלץ את הארגון לפנות אותה[1]. לדברי היומון, למרות האיומים הישראליים לפנות את העמדה בכוח, ישראל טועה בכך שהיא אינה מכירה בעובדה שאזור חוות שבעא (הר דב) הוא שטח לבנוני כבוש, שאין לה ריבונות עליו, ושה”קו הכחול” הוא קו הנסיגה ולא קו הגבול וללבנון יש לגביו 13 הסתייגויות (אלאח’באר, 22 ביוני 2023). חזבאללה לא מסר תגובה רשמית בנושא ושמר על שתיקה.
 • היומון הלבנוני אלמדן העריך כי בשלב הבא יתכן שיוקמו אוהלים נוספים על ידי חזבאללה או שתתקיימנה פעולות מחאה “עממיות נוספות” באזור. לדברי היומון שציטט “מקורות העוקבים אחר הסוגיה” בזמן שישראל מנסה לפנות את האוהלים, חזבאללה שולח מסרים בעיקר באמצעות האו”ם, כדי למנוע את פינוים וכל ניסיון של ישראל לפנות אותם יוביל לעימות (אלמדן, 22 ביוני 2023).
 • אתר החדשות הלבנוני אלנשרה דיווח כי החזבאללה ישמחו אם הסעיף, המתיר ליוניפי”ל חופש פעולה יחסי באזור יבוטל, אך הם לא רואים בכך סוגיה משמעותית, מכיוון שהם קיבלו החלטה, עוד בשנה שעברה, להתמקד בפעילות בשטח ולא בהסכמים הכתובים (אלנשרה, 27 ביוני 2023).
 • עלי שעיב, כתב ערוץ אלמנאר של חזבאללה, הביע זלזול באיומי ישראל, וציין כי חלפו 21 ימים מאז שישראל איימה ב-1 ביוני 2023 כי תסלק בכוח את האוהל, שהקים חזבאללה, אך עד כה היא לא העזה לעשות דבר (חשבון הטוויטר alishoeib1970@, 21 ביוני 2023).
כרוז הקורא לתושבי דרום לבנון להתרחק מאזור “הקו הכחול”
 • ב-19 ביוני 2023 דווח כי אחד מרועי הצאן באזור אלשחל, בדרום לבנון, הופתע לראות עז, שלקרניה הוצמד בקבוק פלסטיק, בתוכו נמצאו מגולגלים שלושה דפים, שכללו אזהרה מטעם צה”ל לרועי הצאן הלבנוניים, שלא להתקרב לגבול ישראל. בכרוז נכתב: “ראו הוזהרתם, אל תתקרבו לגבול ישראל. מי שיתקרב, יתחרט” (ג’נוביאת, 19 ביוני 2023).
 עז, הנושאת על קרניה את כרוז אזהרה של צה"ל .     נוסח הכרוז (ג'נוביאת, 19 ביוני 2023)
מימין: עז, הנושאת על קרניה את כרוז אזהרה של צה”ל .
משמאל: נוסח הכרוז (ג’נוביאת, 19 ביוני 2023)
רחפן צה”ל נפל בדרום לבנון
 • רחפן צה”ל נפל בשטח לבנון במהלך פעילות מבצעית שגרתית. מדובר צה”ל נמסר כי לא קיים חשש לדלף של מידע (דובר צה”ל, 26 ביוני 2023). כלי התקשורת המזוהים עם חזבאללה פרסמו סרטון המתעד את נפילת הרחפן ודיווחו שפעילי חזבאללה הצליחו ליירט אותו בעת שחדר למרחב האווירי של לבנון בואדי אלעזיה (Wadi Al-Aaziyeh), כחמישה ק”מ מצפון לגבול ישראל-לבנון. הם ציינו שהרחפן חדר למרחב האווירי של לבנון מכיוון מושב זרעית (כ-300 מטרים מגבול ישראל-לבנון). הוא ריחף בגובה בינוני וההשתלטות עליו בוצעה ב”אמצעים המתאימים” שבידי חזבאללה, כאשר היה כשבעה ק”מ בתוך שטח לבנון. לדברי גורמי חזבאללה כוחות צה”ל ניסו להשיב את הרחפן, אך הפעולה לא צלחה. בחזבאללה אף ציינו שישראל ניסתה להפחית מחשיבות האירוע. אולם בפועל הצליח הארגון להגביל את חופש התנועה של כלי הטייס הישראלים בשמי לבנון (אלמנאר ואלמיאדין, 26 ביוני 2023).
הרחפן שיורט בדרום לבנון 
(חשבון הטוויטר ערוץ אלמיאדין, 26 ביוני 2023)
הרחפן שיורט בדרום לבנון
(חשבון הטוויטר ערוץ אלמיאדין, 26 ביוני 2023)
 •  בהקשר זה יש לציין כי במהלך תרגיל הראווה, שערכו פעילי חזבאללה ב-21 במאי 2023 בדרום לבנון, נראה פעיל אוחז ברובה אלקטרוני ליירוט רחפנים (טלגרם, 21 במאי 2023).[2]
פעיל חזבאללה אוחז ברובה אלקטרוני ליירוט רחפנים 
(טלגרם, 21 במאי 2023)
פעיל חזבאללה אוחז ברובה אלקטרוני ליירוט רחפנים
(טלגרם, 21 במאי 2023)
חזבאללה חדר למערכת המכ”ם בשדה התעופה של בירות
 • ערוץ אלערביה דיווח מפי “מקורות מערביים” כי חזבאללה חדר לתשתיות המודיעין של צבא לבנון בנמל התעופה בבירות וכי הוא עושה שימוש במערכת המכ”ם של שדה התעופה. עוד נמסר שחזבאללה גייס חיילים מצבא לבנון, שביצעו משימות עבורו ללא ידיעת הצבא. אחד החיילים הוא חמזה משיק (Hamza Msheik), אשר שסיפק לחזבאללה את הגישה למערכת המכ”ם ואף פעל לגייס חיילים נוספים. יצוין כי בשל כך נחשף חזבאללה לציוד מודיעין שברשות לבנון, שסופק על-ידי ארצות-הברית ומדינות מערביות נוספות. בחזבאללה ניסו להדוף את הטענות וציינו, כי כלי תקשורת סעודיים “ושופרות לבנוניים” פתחו בקמפיין שקרי המשרת רק את ישראל (” האויב הציוני”) שנועד לפגוע בתיירות במדינה (אלערביה, 26 ביוני 2023; אלחדת’, 23 ביוני 2023).
 • יש לציין כי גרמניה, צרפת ומדינות מערביות נוספות מספקות באופן שוטף סיוע לצבא לבנון בציוד ובאימונים. מאחר שחזבאללה חודר את כל מנגנוני המדינה הלבנונית בשנים האחרונות, תוך שהוא פוגע בריבונותה ומחליש אותה, על כל מדינה המסייעת לצבא לבנון לקחת בחשבון כי הסיוע שלה עלול להגיע לידי חזבאללה, וממנו אף לידי איראן ולשותפותיה האסטרטגיות.
חזבאללה מרוויח מהרס כלכלת לבנון ומרחיב את מעורבותו הכלכלית במדינה
 • מסמך שפרסם מכון וושינגטון אודות המצב הכלכלי בלבנון קובע כי המצב בכי רע וכי חזבאללה פועל להפיק רווחים מכך. על-פי המסמך, הארגון מנצל את המשבר כדי להרחיב את המערכת הבנקאית שלו, את רשת חלפנות הכספים, את מעורבותו במכירת דלק וחשמל תוך כדי רכישת נדל”ן ועסקים בלבנון. בנוסף, הארגון מצליח להיכנס לתחום האנרגיה הסולארית והרוקחות כולל מסחר בסם הסינטטי קפטגון (אתר האינטרנט של מכון וושינגטון, 22 ביוני 2023).
ביקורת על חזבאללה בעקבות כישלון מינוי נשיא ללבנון
 • על רקע כישלון הפרלמנט הלבנוני להגיע להסכמה על בחירת נשיא למדינה, החריפו המחלוקות בין חזבאללה לזרם הלאומי-ליברלי בלבנון. מחנה המועמד לנשיאות, ג’האד אזעור, האשים את חזבאללה ושותפיו בחבלה בתהליך הדמוקרטי (naharnet.com, 15 ביוני 2023). הפטריארך המארוני, בשארה אלראעי, הביע את אכזבתו מאי בחירת הנשיא וציין כי המצב מעמיק את המחלוקות בחברה הלבנונית, ברומזו כי חזבאללה ואמל הכשילו את המהלך (רויטרס, 18 ביוני 2023).
 • בעקבות הביקורת ובניסיון לשפר את תדמיתו בחברה הלבנונית פתח חזבאללה בקמפיין ברשתות החברתיות. בכרזות שפרסם הארגון, אותן ביקש מתומכיו להפיץ ברשת, טען חזבאללה כי קולות המחנה שלו מאוחדים ומגובשים אידאולוגית ואילו הקולות שהצביעו לאזעור הם “חיבור טלאים זמני” שתכליתם היא אך ורק לפעול נגד הארגון (טלגרם, 17-15 ביוני 2023).
התבטאות נעים קאסם בנוגע לארה”ב
 • נעים קאסם, סגן מזכ”ל חזבאללה, אמר בראיון לערוץ הטלוויזיה האיראני אלעלאם כי סעודיה חידשה את יחסיה עם איראן, מאחר שהבינה שארה”ב לא מספקת לה יותר הגנה. אלקאסם ציין שגם ישראל נפגעת מכך, לאחר שהיא חשבה כי תשיג נורמליזציה עם סעודיה ומדינות ערב מבלי להעניק תמורה לפלסטינים. לדבריו, ארה”ב לא מרוצה מההסכם הסעודי-איראני והיא גם הבינה שהמשך המשבר בתימן ישבש את תוכניות מימוש החזון הסעודי לשנת 2030 ושהמשך המשבר בסוריה יערער את המצב במדינות המקיפות את סעודיה. הוא הוסיף שארה”ב סובלת מחולשה, ומכיוון שחילוקי הדעות שלה עם ישראל חריפים מאוד היא לא יכולה להציע שום דבר בחזית הישראלית. זאת ועוד, ארה”ב עסוקה בעניינים עם אוקראינה ובנושאים בינלאומיים. לכן, לא סביר שארה”ב תוכל לשנות את גישת הפיוס עם איראן, שהשתלטה על האזור, אך היא תנסה להציב מכשולים (ממר”י, 20 ביוני 2023).
חזבאללה אירח בלבנון משלחת רוסית
 • מחמד יזבכ, ראש מועצת השריעה וחבר מועצת השורא של חזבאללה, אירח משלחת מוסלמית רוסית בראשות השיח’ אלברט קרגנוב וד”ר אלכסיי צ’רקיזוב, נשיא האיחוד הנוצרי העולמי הרוסי. חברי המשלחת ביקרו באזור הבקאע (אחד ממעוזי חזבאללה), בקברו של עבאס מוסוי, מזכ”ל הארגון לשעבר, ובמספר אתרים דתיים ושמעו הרצאות על המצב בלבנון והצורך בהשגת הבנה בין בני הדתות השונים במדינה (אלעהד, 24 ביוני 2023).
המשלחת הרוסית נפגשת עם אנשי חזבאללה בלבנון (אלעהד, 24 ביוני 2023)
המשלחת הרוסית נפגשת עם אנשי חזבאללה בלבנון (אלעהד, 24 ביוני 2023)
חיזוק קשרי חמאס-חזבאללה במחנות הפליטים בלבנון
 • על-פי דיווחים שונים, הקשרים בן חמאס לחזבאללה מתהדקים ומתחזקים במחנות הפליטים הפלסטינים ברחבי לבנון. במסגרת זו, מאפשרת איראן לפעילי חמאס לפעול באופן חופשי יותר במחנות תמורת כפיפות רבה יותר של חמאס לאיראן וחזבאללה. ברית זו בין חמאס לחזבאללה, מעניקה לחמאס עומק אסטרטגי והשפעה במחנות הפליטים. יצוין כי בלבנון מתגוררים 479 אלף פליטים פלסטינים ב-12 מחנות פליטים, המפוקחים על-ידי אונר”א. מעמדם האזרחי נחות משאר אזרחי המדינה והחוק בלבנון מגביל אותם. הוא מונע מהם לעסוק בעיסוקים רבים כמו גם להיות בעלי קרקעות (Jewish Press, 26 ביוני 2023). חשוב לציין כי מחנות הפליטים היוו בשנים האחרונות מעוזים לצמיחה של אסלאם רדיקלי סוני. יתכן שנוכחות פעילי חמאס במחנות נועדה, בין השאר, להשתלט על גורמים אלה ולהכפיפם לחמאס.
פנים לבנון
תגובות להפגנות הדרוזים נגד הקמת טורבינות רוח ברמת הגולן
 • ב-21 ביוני 2023 הפגינו כמה אלפי תושבים דרוזים ברמת הגולן נגד הקמת מתחם טורבינות לייצור אנרגיה. הפרות הסדר של המפגינים כללו הבערת צמיגים, יידוי אבנים, ירי זיקוקים ואף השלכת בקבוקי תבערה לעבר כוחות המשטרה, שנפרסו באזור העבודות. ארבעה מפגינים נפצעו, שניים מהם באורח קשה. במהלך ההפגנות ניסו כמה מאות מפגינים לפרוץ לתחנת המשטרה בישוב מסעדה תוך שימוש בירי חי, יידוי אבנים וירי זיקוקים. השוטרים הצליחו להדוף את המפגינים וחלקם נפצעו מאבנים שהושלכו לעברם. בעימותים נפצעו 12 שוטרים (Ynet, 21 ביוני 2023).
 • רשת אלמיאדין, המזוהה עם חזבאללה, סיקרה את ההפגנות בשידור ישיר באמצעות הנאא’ מחאמיד,כתבת ערביה-ישראלית. מחאמיד דיווחה מ”הגולן הכבוש”, לדבריה, כשהיא חובשת קסדה ולובשת אפוד מגן. בדבריה ציינה כי מדובר במחאה בלתי אלימה של מאות מפגינים ואולי אף אלפים נגד “הכיבוש” (אלמיאדין, 21 ביוני 2023).
הנאא' מחאמיד, כתבת ערוץ אלמיאדין, מסקרת את ההפגנה ברמת הגולן (אלמיאדין, 21 ביוני 2023)     הנאא' מחאמיד, כתבת ערוץ אלמיאדין, מסקרת את ההפגנה ברמת הגולן (אלמיאדין, 21 ביוני 2023)
הנאא’ מחאמיד, כתבת ערוץ אלמיאדין, מסקרת את ההפגנה ברמת הגולן (אלמיאדין, 21 ביוני 2023)
 • בעקבות המחאות התקיימה עצרת הזדהות בקרבת גבול לבנון-ישראל, בה השתתפו עשרות דרוזים שהגיעו מרחבי לבנון. דובר דרוזי שהשתתף בעצרת ציין, כי הם מוכנים לבצע כל מה שנדרש מהם כדי לסייע (חשבון הטוויטר alishoeib1970@, 21 ביוני 2023). הפגנות ההזדהות גלשו גם לשטח סוריה, שם הביעו דרוזים ממחוזות דרעא וסוידאא’ הזדהות ותמיכה סביב הטענה כי מדובר בשטח כבוש (אלמנאר, 21 ביוני 2023).
עצרת הזדהות של דרוזים בלבנון בקרבת הגבול עם ישראל 
(חשבון הטוויטר alishoeib1970@, 21 ביוני 2023)
עצרת הזדהות של דרוזים בלבנון בקרבת הגבול עם ישראל
(חשבון הטוויטר alishoeib1970@, 21 ביוני 2023)
 • המפלגה הפרוגרסיבית-סוציאליסטית בלבנון, בראשות וליד ג’נבלאט, הנתמכת על-ידי הרוב הדרוזי, פרסמה הצהרת סולידריות בה כינתה את תושבי הגולן הדרוזים “בני הגולן הערבי הכבוש”, שיבחה את המוחים והדגישה את חשיבות ההתמדה בדרך לאומית זו. בראיון טלפוני שיבח וליד ג’נבלאט את המחאה וקשר בין מחאת הדרוזים בגולן לפעילות הפלסטינים נגד ישראל בציינו, כי זו מחאת גבורה ערבית בדומה לזו המתקיימת בג’נין ובעזה. הוא קרא לסולידריות ערבית-לאומית רבה יותר עם הגולן ועם הפלסטינים כדי להיאבק נגד “פרויקט ההתנחלות הציוני היהודי”. הוא גם קרא לאחדות ערבית, למאבק בדרכי שלום ואף “למאבק מזוין [נגד ישראל], כפי שארע בג’נין”. ג’נבלאט ציין בראיון כי עשרה ימים קודם לכן נפגש עם נציגים ישראלים בקפריסין ביניהם נציגי הדרוזים החופשיים”, תנועה אותה הקים ח”כ לשעבר, סעיד נפאע, מתנועת בל”ד, אנשי תרבות דרוזים אחד הנוכחים בפגישות היה ח”כ לשעבר סעיד נפאע[3]. לדבריו, הדיונים עסקו בעיקר בנושא סירוב הדרוזים לשרת בצה”ל וציין כי קיימת אפשרות שפגישות כאלה יתקיימו גם בהמשך (אלמיאדין, 21 ביוני 2023).
הכנות לקידוחים ימיים בבלוק 9
 •  ב-19 ביוני 2023 נפגש נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת לבנון, עם רומאן דה לה מרטיניה (Romain De La Martiniere), מנכ”ל חברת האנרגיה הצרפתית טוטאל אנרג’יז – לבנון (TotalEnergies Lebanon). מנכ”ל טוטאל סקר את ההכנות המתבצעות ליבוא החומרים הנחוצים לקידוח הימי ומשימות הקשורות לכך. בפגישה נמסר שאסדת הקידוח הימי טרנס אושן ברנץ (TransOcean Barents) צפויה להגיע למרחב המים הכלכליים של לבנון באוגוסט 2023. (לבנון 24, 19 ביוני 2023).
ראש ממשלת לבנון (מימין) בפגישתו על מנכ"ל חברת 
טוטאל אנרג'יז לבנון (לבנון 24, 19 ביוני 2023)
ראש ממשלת לבנון (מימין) בפגישתו על מנכ”ל חברת
טוטאל אנרג’יז לבנון (לבנון 24, 19 ביוני 2023)
המצב הכלכלי בלבנון הולך ומחריף
 • המשבר הכלכלי בלבנון הולך ומחריף והדבר ניכר בימים האחרונים במשק החשמל. דווח כי בהעדר יכולת לשלם עבור דלק, חברת החשמל בלבנון כמעט ואינה מתפקדת וממעטת לספק חשמל. אמג’ד אלרואשדה, יו”ר חברת החשמל בירדן, הודיע כי ירדן מוכנה לסייע באספקת החשמל ללבנון עד שהבעיה הכספית תוסדר (אלנשרה, 28 ביוני 2023). עוד דווח, כי עיריית בירות נמצאת על סף פשיטת רגל. על-פי ההערכות, בקופת העיריה כספים שיספיקו עבור משכורות לעובדי העיריה למשך 18 חודשים בלבד (אלאח’באר, 28 ביוני 2023).
אזרח ישראלי עוכב בנמל התעופה בירות
 • כוח של מנגנון הביטחון הכללי של לבנון עיכב לחקירה אזרח ישראלי, נושא דרכון אירופי, בשדה התעופה הבינלאומי של בירות. על-פי הדיווח, הישראלי היה בדרכו לעיראק ולאחר חקירתו, שנמשכה למעלה מ-48 שעות, התברר שהוא לא התכוון להיכנס ללבנון וכי שדה התעופה בירות היה תחנת ביניים הכרחית עבורו בדרכו לעיראק, שם יש לו עסקים. במהלך חקירתו הוא הודה, כי הוא בעל אזרחות ישראלית, התגורר בעבר בישראל, שרת בצה”ל ובעל קשרים עם מספר בכירים בישראל, ובעבר הוטלו עליו משימות הקשורות לממשלת ישראל. בהתאם לאישור משפטי, מאחר שהתברר שאין לו כוונה להיכנס ללבנון ובשל היותו אזרח אירופאי, הוא שוחרר (אלאח’באר, 26 ביוני 2023).
מעצר אזרח סורי על-ידי צבא לבנון
 • צבא לבנון עצר אזרח סורי בבירות, ששמו צוין בראשי התיבות א.ע. בחשד להשתייכות לאחד הארגונים החמושים (הכוונה לארגוני המורדים) בסוריה ולחימה בשורותיו. דווח שבמהלך חקירתו התברר, כי הוא גויס על-ידי המודיעין הישראלי ואסף למענו מידע ביטחוני. צוין, כי חקירתו נמשכת (צבא לבנון, 22 ביוני 2023).
תגובות חזבאללה לאירועים בישראל
חזבאללה שיבח את הפיגוע סמוך לישוב עלי
 • סגן מזכ”ל חזבאללה, נעים קאסם, אמר בראיון כי חזבאללה עומד לצד העם הפלסטיני עד לסופו של “הכיבוש הציוני”. הוא ברך את העם הפלסטיני המהווה לדבריו, דוגמה ומופת לגבורה בעימותים האחרונים בג’נין ובצפון רמאללה. בהתייחסותו לעימותים בג’נין ולפיגוע סמוך לישוב עלי, בו נרצחו ארבעה ישראלים ציין כי זוהי זכות לגיטימית של העם הפלסטיני מאחר וכל ישראלי (“ציוני”) שנוכח על אדמה פלסטינית הוא לוחם, תוקפן וחמוש (saba.ye, 21 ביוני 2023).
 • חזבאללה פרסם הודעה בה גינה את פעילות צה”ל בג’נין ובירך על הפעילות נגד צה”ל ועל הפיגוע סמוך לישוב עלי. הארגון שיבח את “פעולת הגבורה” של אנשי ההתנגדות בג’נין ושל לוחמי הג’האד שהפתיעו את ישראל. את הפיגוע בישוב עלי תאר הארגון כ”פעולת איכות שביצעו אנשי ההתנגדות הגיבורים בהתנחלות עלי” (פארס ניוז, 21 ביוני 2023). שדרן ערוץ אלמנאר של חזבאללה, ברך את מבצעי הפיגוע ש”הטילו מורא בליבותיהם של הציונים” (אלמנאר, 20 ביוני 2023).
חזבאללה קרא להתערבות בינלאומית על רקע פעולות המתיישבים היהודים
 • בעקבות פעילות שביצעו מתיישבים יהודים נגד תושבים פלסטינים בעקבות הפיגוע בעלי, כינה חזבאללה את התקיפות “פשע בחסות ממשלת הישות הכוזבת” וקרא להתערבות בינלאומית. בהצהרה שפורסמה ברדיו אלנור נמסר כי “חילול המסגדים, שרפת הקוראן הקדוש, הפלישה לבתים והשחתת המטעים” שבוצעה לדבריהם, בחסות ממשלת ישראל הם מעשה עברייני חמור הפוגע בכל ערכי הדת, האנושות והמוסר ומהווה ביזוי של כל הדתות השמיות ועלבון לאומות הערבית והאסלאמית. חזבאללה קרא לממשלות האסלאמיות והערביות ולארגוני זכויות האדם הבינלאומיים לעשות הכל כדי לגנות את המעשים ולנקוט בכל הצעדים כדי למנוע זאת ( רדיו אלנור, 23 ביוני 2023).
סוריה
שימוש באוטובוסים של עולי רגל להעברת אמצעי לחימה ולוחמים
 • ב-20 ביוני 2023 דווח כי במהלך שלושה ימים נצפתה פעילות אינטנסיבית של פעילי מיליציות הפועלות בחסות איראן, להעברת אמצעי לחימה, תחמושת וציוד לוגיסטי באוטובוסים אזרחיים, שהסיעו עולי רגל מעיראק, דרך אלבוכמאל, למתחם קבר אלסידה זינב מדרום לדמשק. צוין, כי השימוש באוטובוסים אזרחיים נעשה, כדי שהם לא יעוררו חשד ולא יותקפו. עוד דווח כי חזבאללה ומיליציית הפועלות בחסות משמרות המהפכה האיראניים שלחו לוחמים ומפקדים בשלושה אוטובוסים, המיועדים להסעת עולי רגל שיעים ממחוז דיר אלזור לאזור דמשק (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 20 ביוני 2023).
מעצר חמישה חברי חוליה של חזבאללה הלבנוני
 • ב-24 ביוני 2023 עצר מנגנון הביטחון של המטה לשחרור אלשאם, הארגון המוביל במובלעת המורדים באדלב והמזוהה עם אלקאעדה, באזורים שונים במובלעת אדלב, חמישה חברי חוליה (ארבעה גברים ואישה), שהשתייכו לחזבאללה הלבנוני. צוין שמנגנון הביטחון של המטה לשחרור אלשאם עצר בחודשים האחרונים מספר חוליות, שפעלו לטובת רוסיה, איראן, חזבאללה, צבא סוריה והכוחות המסייעים לו וכי המעצר הקודם היה של נערה בקרבת כיכר השעון במרכז העיר אדלב (בלדי ניוז, 24 ביוני 2023).
ארבעת הגברים, חברי חוליה של חזבאללה הלבנוני, שנעצרו 
(בלדי ניוז, 24 ביוני 2023)
ארבעת הגברים, חברי חוליה של חזבאללה הלבנוני, שנעצרו
(בלדי ניוז, 24 ביוני 2023)
האישה, חברת חוליית חזבאללה הלבנוני, שנעצרה 
(בלדי ניוז, 24 ביוני 2023)
האישה, חברת חוליית חזבאללה הלבנוני, שנעצרה
(בלדי ניוז, 24 ביוני 2023)
מימון טרור
חשיפת תשתית חזבאללה וכוח קדס להעברת כספים
 • שר הביטחון, יואב גלנט, חשף ב-28 ביוני 2023, בנאום שנשא בכנס הקריפטו השלישי של המטה הלאומי ללוחמה כלכלית בטרור במשרד הביטחון, כי מערכת הביטחון סיכלה תשתית טרור של חזבאללה וכוח קדס של משמרות המהפכה האיראניים, שפעלה להעברת כספי טרור באמצעות מטבעות דיגיטליים. המטבעות, שערכם נאמד במיליוני שקלים, חולטו והועברו לקופת המדינה. לדברי גלנט, מדובר בפעילות תקדימית. גלנט ציין שהמאבק בכספי הטרור הינו משימה לא פשוטה, שהופכת מורכבת עוד יותר כאשר מדובר במטבעות הדיגיטליים בציינו שמערכת הביטחון פיתחה יכולות חדשות אשר הביאו להישגים משמעותיים ביותר בחזית לחימה זו. לדבריו, כל מי שמממן טרור, או מקיים קשר פיננסי עם פעילי טרור חייב לדעת שהוא מהווה מטרה בדומה למי שמכווין טרור ומשלח אותו. לדברי גלנט, מאז תחילת השנה, עשו אנשי חזבאללה, כוח קדס וגורמים סוריים, שימוש במטבעות דיגיטליים כדי לקבל כספים מגורם שלישי בעיקר חלפנים, מולם בוצעו עסקאות לא חוקיות, ששימשו את ארגוני הטרור למימון פעילותם השוטפת. הוא הדגיש שאיראן היא המממנת, המאמנת ומפיצת הטרור נגד ישראל ומדינות רבות ברחבי העולם, וכי ישראל תמשיך בפעילות נרחבת למאבק בתשתיות הפיננסיות של ארגוני הטרור, של פעילי טרור ושל גורמים המעורבים במימון טרור (אתר מט”ל – המטה הלאומי ללוחמה כלכלית בטרור, 28 ביוני 2023).
שחרור פעיל חזבאללה שפעל במערך המימון
 • מחמד יוסף חמוד, פעיל חזבאללה בכיר, שנידון ל-23 שנות מאסר בארה”ב בשל סיוע במימון חזבאללה, שוחרר ב-13 ביוני 2023 לאחר שריצה את שנות המאסר והגיע ללבנון (אלערבי אלג’דיד, 14 ביוני 2023).
מחמד יוסף חמוד, לאחר ששוחרר (אלמיאדין, 15 ביוני 2023)
מחמד יוסף חמוד, לאחר ששוחרר (אלמיאדין, 15 ביוני 2023)
מעורבות חזבאללה בטרור הבינלאומי
קריאה לאינטרפול למעצר פעילי חזבאללה המעורבים בפיצוץ בניין AMIA
 • דניאל רפקאס (Daniel Rafecas), שופט פדרלי בארגנטינה, קרא לאינטרפול להוציא צווי מעצר בינלאומיים לארבעה אזרחים לבנונים שעל-פי ההערכות, מתגוררים בפרגוואי, ברזיל או בירות, החשודים במעורבות בפיצוץ בניין המרכז היהודי AMIA (Argentine Israelite Mutual Association) בבואנוס איירס ב-18 ביולי 1994. בפיגוע נהרגו 85 בני אדם ונפצעו למעלה מ-300. הארבעה הינם: חסין מניר מוזנאר (Hussein Mounir Mouzannar); עלי חסין עבד אללה (Ali Hussein Abdallah); פארוק עבד אלחי עמירי (Farouk Abdul Hay Omairi); עבדאללה סלמאן (Abdallah Salman). הם חשודים כי היו פעילי חזבאללה או סוכנים מבצעיים שפעלו מטעם חזבאללה בחסות איראן. על-פי מסמכי בית המשפט, סלמאן חשוד בתיאום ההגעה והיציאה של החוליה המבצעית, שביצעה את הפיגוע.
 • יש לציין כי חזבאללה מוגדר כארגון טרור על-ידי ארה”ב וארגנטינה. עם זאת, עלו חשדות לפיהן גורמים בממשל ארגנטינה חיפו על איראן וחזבאללה. הדבר התחדד עם מותו המיסתורי של אלברטו ניסמן (Alberto Nisman), תובע שבשנת 2015 נמצא מת בדירתו שעות ספורות לפני הצגת ראיות נגד כריסטינה קירשנר (Cristina Kirchner), שכיהנה באותה העת כנשיאת ארגנטינה וכיום משמשת כסגנית הנשיא. בשנת 2022 הוסרו האישומים נגד קירשנר (Yahoo life, 15 ביוני 2023; The Times of Israel, 16 ביוני 2023).

[1] מאחר שמדובר בשני אוהלים, ההתייחסות בכלי התקשורת ובחזבאללה היא לעיתים לעמדות בריבוי.
[2] להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מיום 22 במאי 2023 "חזבאללה ערך מפגן ראווה מתוקשר בדרום לבנון והפנה איומים לעבר ישראל".
[3] נפאע הורשע בשנת 2014 במגע עם סוכן זר ויציאה למדינת אויב ונדון לשנת מאסר.