מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (7 – 13 בספטמבר 2022)

פעיל גדודי חללי אלאקצא, חמד מצטפא אבו ג'לדה אוחז ברובה M-16 (חשבון הטוויטר של גדודי חללי אלאקצא, 11 בספטמבר 2022).

פעיל גדודי חללי אלאקצא, חמד מצטפא אבו ג'לדה אוחז ברובה M-16 (חשבון הטוויטר של גדודי חללי אלאקצא, 11 בספטמבר 2022).

עימותים והפרות סדר בשכם בעקבות כניסת מתפללים ישראליים לקבר יוסף (חשבון הטוויטר PALDF, 8 בספטמבר 2022)
משלחת חמאס נפגשת עם שר החוץ הרוסי לברוב.

משלחת חמאס נפגשת עם שר החוץ הרוסי לברוב.

משלחת חמאס עם בוגדנוב (אתר חמאס, 12 בספטמבר 2022)

משלחת חמאס עם בוגדנוב (אתר חמאס, 12 בספטמבר 2022)

תצלומים מצעדת הצופים (אתר משרד החינוך וההשכלה הגבוהה ברצועה, 12 בספטמבר 2022)

תצלומים מצעדת הצופים (אתר משרד החינוך וההשכלה הגבוהה ברצועה, 12 בספטמבר 2022)

תצלומים מצעדת הצופים (אתר משרד החינוך וההשכלה הגבוהה ברצועה, 12 בספטמבר 2022)

תצלומים מצעדת הצופים (אתר משרד החינוך וההשכלה הגבוהה ברצועה, 12 בספטמבר 2022)

תצלומים מההכשרה הימית במסגרת קורס אלצאעקה (אתר משרד הפנים ברצועה, 12 בספטמבר 2022)

תצלומים מההכשרה הימית במסגרת קורס אלצאעקה (אתר משרד הפנים ברצועה, 12 בספטמבר 2022)

אשתיה נפגש במשרדו בראמאללה עם השליחה הנורבגית לתהליך השלום (ופא, 7 בספטמבר 2022)

אשתיה נפגש במשרדו בראמאללה עם השליחה הנורבגית לתהליך השלום (ופא, 7 בספטמבר 2022)

השר לענייני ירושלים ברשות נפגש במשרדו עם שגריר ירדן ברשות, עצאם אלבדור (דף הפייסבוק של המשרד לענייני ירושלים, 4 בספטמבר 2022)

השר לענייני ירושלים ברשות נפגש במשרדו עם שגריר ירדן ברשות, עצאם אלבדור (דף הפייסבוק של המשרד לענייני ירושלים, 4 בספטמבר 2022)

 • השבוע בוצעו 3 פיגועים ביהודה ושומרון : פיגוע ירי במעבר ג’למה ללא נפגעים, פיגוע ירי לעבר רכב ישראלי בחוארה ללא נפגעים אך נגרם נזק לרכב, ותקיפת חייל צה”ל שנפצע קל, מזרחית לראמאללה.
 • בתל אביב, סוכל פיגוע המוני. שוהה פלסטיני בלתי חוקי משכם נעצר עם תת מקלע ושני מטעני צינור מלאים במסמרים ביפו והודה כי התכוון לבצע פיגוע המוני. ברחבי יהודה ושומרון המשיכו ואף הגבירו כוחות ביטחון ישראליים את פעילות הסיכול והמנע. עשרות מבוקשים נעצרו ונתפסו אמצעי לחימה רבים.
 • ברצועת עזה נמשך השקט היחסי. משלחת חמאס בראשות אסמאעיל הניה, יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, הגיעה לביקור רשמי במוסקבה. במהלך הביקור נפגשה המשלחת עם שר החוץ הרוסי וסגנו ודנה עמם בסוגייה הפלסטינית תוך הדגשת זכותם המלאה למאגרי הגז ואוצרות טבע מול חופי הרצועה. במקביל, ב-13 בספטמבר 2022 צפויה להתקיים פעילות הסברתית בנמל עזה של הפלגים הפלסטיניים לגבי הסרת המצור על עזה והדגשת זכותם של הפלסטינים על שדות הגז שמול חופי עזה.
 • לקראת נאום אבו מאזן בעצרת הכללית של האו”ם בניו יורק ב-23 בספטמבר 2022, מסתמן כי אבו מאזן עתיד לדרוש בנאומו להפסיק לאלתר את צעדיה החד צדדים של ישראל, ויתייחס גם למהלך הפלסטיני למען השגת חברות מלאה באו”ם. במקביל, ממשיכה הרשות הפלסטינית לתקוף את ישראל ומזהירה מפני “פיצוץ גדול”. מאידך, סקר דעת קהל בעיתון אלקדס מגלה, כי מרבית הגולשים אינם סבורים שהגדה על סף פיצוץ.
 • לקראת כינוס המדינות התורמות לרשות (AHLC) נפגש מחמד אשתיה עם השליחה המיוחדת של נורבגיה למזרח התיכון וביקש ממנה להפעיל לחץ על ישראל כדי שזו תפסיק את קיזוז כספי הסילוקין של הפלסטינים וכן דן עמה בחידוש הסיוע הכספי לרשות הפלסטינית.
 • הרשות הפלסטינית ממשיכה להיאבק בהחלטת ישראל לסגור שבעה ארגוני חברה פלסטינים. מחמד אשתיה, ראש הממשלה הפלסטיני, ביקר (ב-6 בספטמבר 2022) במשרדי ארגון אלצ’מיר (אשר נסגר לאחרונה) בראמאללה יחד עם שגרירים וקונסולים מהאיחוד האירופי. אשתיה דחה בחריפות את טענות ישראל נגד ארגונים אלה וטען כי צעדי ישראל בטלים ואינם חוקיים. במקביל, נציג האיחוד האירופי הדגיש את המשך הסיוע והתמיכה של האיחוד בארגונים אלה.
 • ב-8 בספטמבר 2022 עצרו לוחמי יס”מ של משטרת ישראל גבר שעורר את חשדם באזור כיכר השעון ביפו. מחקירתו עלה כי מדובר בשוהה פלסטיני בלתי חוקי מאזור שכם שהחזיק בתיק ובו תת מקלע מסוג קרלו, מחסנית ושני מטעני צינור מלאים במסמרים (חשבון הטוויטר של משטרת ישראל, 8 בספטמבר 2022).
 • המחבל שנתפס הוא מחמד מינאוי, פלסטיני בן 20 תושב שכם. זו אינה הפעם הראשונה בה הוא נחשד בכוונה לבצע פיגוע. בחודש אפריל 2022, במהלך ימי הרמצ’אן, הוא נתפס עם סכין בהר הבית ונידון לארבעה חודשי מאסר. הוא שוחרר לאחרונfה וחזר לנסות לבצע פיגוע. המחבל סיפר שהגיע במונית לאיזור המלונות בתל אביב והתחיל לצעוד לכיוון יפו (כאן חדשות, 8 בספטמבר 2022). בחקירתו הודה כי תכנן לבצע פיגוע במקום הומה אדם בתל אביב בנקמה על הרג של מכר שלו בשומרון בידי הימ”מ (אתר MAKO, 8 בספטמבר 2022).
הנשק שנתפס ברשות המחבל (דף הפייסבוק של משטרת ישראל, 8 בספטמבר 2022).   סרט שנמצא ברשותו ועליו כתוב "גוב האריות", התארגנות של פעילי טרור הפועלת בשכם (חשבון הטוויטר של משטרת ישראל, 8 בספטמבר 2022)
מימין: הנשק שנתפס ברשות המחבל (דף הפייסבוק של משטרת ישראל, 8 בספטמבר 2022). משמאל: סרט שנמצא ברשותו ועליו כתוב “גוב האריות”, התארגנות של פעילי טרור הפועלת בשכם (חשבון הטוויטר של משטרת ישראל, 8 בספטמבר 2022)
פיגוע ירי במעבר ג’למה
 • ב-13 בספטמבר 2022 פתחו מחבלים באש לעבר כלי הנדסי של משרד הביטחון בקו התפר סמוך למעבר ג’למה באזור ג’נין. אין נפגעים ונגרם נזק לכלי. בזירה נמצאו 30 תרמילים (תקשורת ישראלית, 13 בספטמבר 2022). גדודי חללי אלאקצא בג’נין נטלו אחריות לירי. בתקשורת הפלסטינית פורסם סרטון המתעד קטעים מפיגוע הירי (אמד, 13 בספטמבר 2022).
תצלום מסרטון שפרסמו "גדודי חללי אלאקצא", המתעד את הירי לעבר הכלי ההנדסי 
(מען, 13 בספטמבר 2022)
תצלום מסרטון שפרסמו “גדודי חללי אלאקצא”, המתעד את הירי לעבר הכלי ההנדסי
(מען, 13 בספטמבר 2022)
פיגוע ירי מרכב חולף בחוארה
 • ב-9 בספטמבר 2022 בוצע פיגוע ירי מרכב חולף לעבר כלי רכב ישראלי, סמוך לחוארה (דרומית לשכם). אזרח ישראלי נפצע באורח קל משברי זכוכית הרכב ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. הרכב ניזוק. לאחר סריקות כוחות צה”ל במרחב נמצאו תרמילים (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 9 בספטמבר 2022).
הרכב הישראלי שנפגע כתוצאה מהירי בחוארה (חשבון הטוויטר של PALDF, 9 בספטמבר 2022)
הרכב הישראלי שנפגע כתוצאה מהירי בחוארה (חשבון הטוויטר של PALDF, 9 בספטמבר 2022)
תקיפת חייל צה”ל סמוך לכפר ביתין
 • ב-8 בספטמבר 2022 תקף פלסטיני, באמצעות פטיש, חייל בעמדת צה”ל סמוך לכפר ביתין (צפונית מזרחית לראמאללה). חייל אחר שהיה במקום הגיב בירי והרג את הפלסטיני. על גופת התוקף נמצאה סכין. החייל נפצע בפניו באורח קל וקיבל טיפול רפואי במקום (דובר צה”ל, 8 בספטמבר 2022).
 הפטיש שאיתו היכה התוקף את החייל.     הסכין שנשא החשוד (דובר צה"ל, 8 בספטמבר 2022)
מימין: הפטיש שאיתו היכה התוקף את החייל. משמאל: הסכין שנשא החשוד (דובר צה”ל, 8 בספטמבר 2022)
 •  משרד הבריאות הפלסטיני הודיע ​​ב-8 בספטמבר 2022, כי הפלסטיני שנורה על ידי חיילי צה”ל סמוך לכפר ביתין הוא הית’ם האני מבארכ, בן 17, מהכפר אבו פלאח, מזרחית לראמאללה. מחלקת החינוך במחוז ראמאללה ואלבירה פרסמה הודעת אבל על מותו של מבארכ, שהיה בכיתה י”א בבית הספר התיכון לבנים בביתוניא (ופא, 8 בספטמבר 2022). תנועת פתח בכפר אבו פלאח פרסמה הודעת אבל על מותו שבה נמסר כי הוא היה פעיל שלה (דף הפייסבוק Abu Falah DC, 8 בספטמבר 2022). יצוין, כי בכירי פתח ורשות הגיעו לסוכת האבלים על מנת לנחם את משפחתו. בכלל זאת, ביקרו במקום לילא ע’נאם, מושלת מחוז ראמאללה, ותופיק אלטיראוי, חבר הוועד המרכזי של פתח (דף הפייסבוק של ג’מאל שומאן, 9 בספטמבר 2022).
הודעת אבל של תנועת פתח בכפר אבו פלאח על מותו של הית'ם האני מבארכ שומאן 
(דף הפייסבוק Abu Falah DC, 8 בספטמבר 2022)
הודעת אבל של תנועת פתח בכפר אבו פלאח על מותו של הית’ם האני מבארכ שומאן
(דף הפייסבוק Abu Falah DC, 8 בספטמבר 2022)
 ביקור תנחומים של לילא ע'נאם, מושלת מחוז ראמאללה ואלבירה(דף הפייסבוק של ג'מאל שומאן, 8 בספטמבר 2022).   ביקור תנחומים של תופיק אלטיראוי, חבר הוועד המרכזי של פתח (דף הפייסבוק של ג'מאל שומאן, 9 בספטמבר 2022)
מימין: ביקור תנחומים של לילא ע’נאם, מושלת מחוז ראמאללה ואלבירה(דף הפייסבוק של ג’מאל שומאן, 8 בספטמבר 2022).
משמאל: ביקור תנחומים של תופיק אלטיראוי, חבר הוועד המרכזי של פתח (דף הפייסבוק של ג’מאל שומאן, 9 בספטמבר 2022)
סיכול פיגוע דקירה במעבר אלג’יב
 •  ב-11 בספטמבר 2022 עצרו שוטרי מג”ב במעבר אלג’יב (צפונית מערבית לירושלים), פלסטינית שהתקרבה למעבר כשבידה סכין. היא הלכה ברגל לעבר המעבר המיועד לכלי רכב בלבד. הלוחמים קראו לה לעצור וכאשר היא לא נשמעה לקריאותיהם הם ירו באוויר. לאחר הירי, החשודה עצרה והשליכה את הסכין מידה. החשודה היא תושבת אלג’יב, בת 24. היא נעצרה להמשך חקירת כוחות הביטחון (דוברות המשטרה, 11 בספטמבר 2022).
הסכין שנשאה החשודה (דוברות המשטרה, 11 בספטמבר 2022)
הסכין שנשאה החשודה (דוברות המשטרה, 11 בספטמבר 2022)
פיגועים משמעתיים[1]

פיגועים משמעתיים

תקיפת עמדות צה”ל בבקבוקי תבערה
 • השבוע נרשמה עליית מדרגה בתקיפות עמדות צה”ל באמצעות בקבוקי תבערה. להלן פירוט האירועים :
  • 11 בספטמבר 2022: 3 בקבוקי תבערה הושלכו לעבר עמדת צה”ל בעליה מחברון לקריית ארבע. אין נפגעים ולא דווח על נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 11 בספטמבר 2022).
  • 11 בספטמבר 2022: 5 בקבוקי תבערה הושלכו לעבר רכבים בין צומת אלח’צ’ר לביתר (מערבית לבית לחם). אין נפגעים ולא דווח על לנזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 11 בספטמבר 2022).
  • 11 בספטמבר 2022: מטען צינור התפוצץ סמוך לעמדת צה”ל באזור עאבוד (צפונית מערבית לראמאללה). אין נפגעים ולא דווח על נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 11 בספטמבר 2022).
  • 10 בספטמבר 2022: בקבוקי תבערה הושלכו לעבר עמדת פילבוקס בכניסה לבית אמר וצמיגים בוערים הונחו בסמוך לעמדה. אין נפגעים ולא דווח על נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 10 בספטמבר 2022).
 • עבד אלרחמן שדיד, בכיר בחמאס, אמר ב-10 בספטמבר 2022 כי שריפת המגדל הצבאי באמצעות בקבוקי תבערה בבית אמר היא מעשה הרואי המוכיח את שבריריותם של ביצורי הכיבוש. הוא קרא להמטיר בקבוקי תבערה על מטרות הכיבוש, מגדליו הצבאיים ועדרי המתנחלים. שדיד הוסיף כי חברון היא מאגר עצום של מהפכנים, ועליהם לכוון את הנשק לעבר האויב הציוני (שהאב, 10 בספטמבר 2022).
 • טארק עז אלדין, דובר הג’יהאד האסלאמי בשם הגדה המערבית, בירך על שריפת מגדל שמירה צבאי ישראלי סמוך לעיירה בית אמר. עז אלדין הדגיש כי הפעולה בחברון היא המשך של פעילות ההתנגדות ותוצר טבעי ולגיטימי של ההתנגדות לכיבוש הפוגע בכפרים, בערים ובאסירים הפלסטינים. הוא הדגיש כי התגובה לכיבוש צריכה להיות באותו אופן שבו הוא נוקט נגד הפלסטינים, שכן הכיבוש מבין רק את שפת הכוח (אתר הג’האד האסלאמי, 10 בספטמבר 2022).
איור שפורסם באתר מזוהה חמאס בעקבות יידוי בקבוקי תבערה לעבר עמדות צה"ל המעודד המשך יידוי בקבוקי תבערה. בערבית נכתב: "שרוף את אויביך אל תפחד" (חשבון הטוויטר של PALDF, 11 בספטמבר 2022)
איור שפורסם באתר מזוהה חמאס בעקבות יידוי בקבוקי תבערה לעבר עמדות צה”ל המעודד המשך יידוי בקבוקי תבערה. בערבית נכתב: “שרוף את אויביך אל תפחד” (חשבון הטוויטר של PALDF, 11 בספטמבר 2022)
פעילויות סיכול ומנע
 • כוחות ביטחון ישראליים המשיכו השבוע בפעילות סיכול ומנע אינטנסיבית במספר מוקדים ביהודה ושומרון. במסגרת הפעילות נעצרו חשודים במעורבות בפעילות טרור ונתפסו אמצעי לחימה רבים. להלן האירועים הבולטים:
  • ב-13 בספטמבר 2022 פעלו לוחמי צה”ל במחנה הפליטים בלאטה (מזרחית לשכם) ועצרו מבוקש החשוד במעורבות בפעילות טרור. במהלך הפעילות נזרקו מטענים לעבר הכוחות. בנוסף, עצרו כוחות צה”ל שני מבוקשים החשודים בפעילות טרור בכפרים עילאר (צפונית מזרחית לטולכרם) ואירתאח (דרומית לטולכרם). שני מבוקשים נוספים נעצרו על ידי כוחות הביטחון בכפר סלואד (צפונית מזרחית לראמאללה) ובמחנה הפליטים אלדהישה (דרומית מערבית לבית לחם) (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 13 בספטמבר 2022).
  • ב-12 בספטמבר 2022 עצרו כוחות ביטחון ישראלים בג’נין ארבעה מבוקשים החשודים במעורבות בפעילות טרור, בנוסף נתפסו כלי נשק ואמצעי לחימה נוספים. במהלך הפעילות נשמעו קולות ירי במרחב והושלכו מטענים ובקבוקי תבערה לעבר הכוחות שהגיבו בירי (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 12 בספטמבר 2022).
אמצעי הלחימה שאותרו בפעילות (חשבון הטוויטר של דובר צה"ל, 12 בספטמבר 2022)      אמצעי הלחימה שאותרו בפעילות (חשבון הטוויטר של דובר צה"ל, 12 בספטמבר 2022)
אמצעי הלחימה שאותרו בפעילות (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 12 בספטמבר 2022)
  • ב-11 בספטמבר 2022 עצרו כוחות ביטחון ישראלים שני מבוקשים בחברון החשודים במעורבות בפעילות טרור (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 11 בספטמבר 2022).
  • ב-11 בספטמבר 2022 עצרו כוחות ביטחון ישראלים סמוך לצומת תפוח (דרומית לשכם) שני חשודים פלסטינים משכם. ברכבם אותרו כלי נשק מסוג קרלו, מחסנית ומספר כדורים (דוברות המשטרה, 11 בספטמבר 2022).

הנשק שנמצא ברכב של החשודים (דוברות המשטרה, 11 בספטמבר 2022)
הנשק שנמצא ברכב של החשודים (דוברות המשטרה, 11 בספטמבר 2022)

  • ב-10 בספטמבר 2022 עצרו כוחות ביטחון ישראלים בכפר ביר אלבאשא (דרומית מערבית לג’נין) שלושה מבוקשים והחרימו כלי נשק (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 10 בספטמבר 2022).
  • ב-9 בספטמבר 2022 במהלך פעילות צה”ל במחנה הפליטים אלעזה (מרכז העיר בית לחם), ובארטאס (דרומית לבית לחם), נזרקו אבנים והושלכו בקבוקי תבערה ומטענים לעבר הכוחות. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 9 בספטמבר 2022).
  • ב-8 בספטמבר 2022 כלי תקשורת פלסטינים דיווחו כי כוחות צה”ל עצרו בג’נין את שני הוריו של המחבל מחמד וליד תרכמאן (ע’ואדרה) וכן את אשתו של מאהר תרכמאן, מחבל מבוקש שטרם נתפס. גם בנו של מאהר נעצר. מלבד הארבעה נעצרו גם עבד אלסלאם תרכמאן ואשתו אנשראח ממשפחת תרכמאן בג’נין (אולטרא פלסטין, 8 בספטמבר 2022). יצוין, כ מדובר במשפחות המחבלים שביצעו את פיגוע הירי בבקעת הירדן (4 בספטמבר 2022).
  • ב-7 בספטמבר 2022 עצרו כוחות ביטחון ישראלים 25 מבוקשים חשודים בפעילות טרור ביהודה ושומרון ותפסו רובה מסוג M-16 , אקדח ושלוש מחסניות. במחנה הפליטים אלפארעה (דרומית מערבית לטובאס) נעצר מבוקש. במהלך הפעילות הושלך מטען מאולתר ובוצע ירי לעבר הכוחות . הכוח הגיב בירי וזוהו פגיעות ( (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 7 בספטמבר 2022).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין דיווח, כי פעיל הארגון, יונס ע’סאן תאיה, בן 21, ממחנה הפליטים אלפארעה, נהרג מאש צה”ל בעימותים במחנה הפליטים אלפארעה במחוז טובאס (אתר הג’האד האסלאמי בפלסטין, 7 בספטמבר 2022). ברשתות החברתיות דווח כי תאיה השתייך לגדוד טובאס של “פלוגות ירושלים”, ופורסם תצלום של מטען שהוא התכוון להשליך לעבר הכוחות בעת שנורה ונהרג (ערוץ הטלגרם “שבכת טובאס אלג’האדיה”, 7 בספטמבר 2022).
 •   יו”ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, התקשר (ב-8 בספטמבר 2022) לאחיו של יונס אלתאיה, ח’אלד, ומסר לו את תנחומיו על מותו. אבו מאזן ביקש למסור את תנחומיו לבני משפחתו ולכל תושבי מחנה הפליטים הפליטים אלפארעה (ופא, 8 בספטמבר 2022).
מודעת אבל של הג'האד האסלאמי על מותו של תאיה (ערוץ הטלגרם Daffa_media [ערוץ הטלגרם של הג'האד האסלאמי בגדה המערבית], 7 בספטמבר 2022).    המטען שתאיה התכוון להשליך על הכוחות. נכתב עליו "פלוגות ירושלים" (ערוץ הטלגרם "שבכת טובאס אלג'האדיה", 7 בספטמבר 2022)
מימין: מודעת אבל של הג’האד האסלאמי על מותו של תאיה (ערוץ הטלגרם Daffa_media [ערוץ הטלגרם של הג’האד האסלאמי בגדה המערבית], 7 בספטמבר 2022). משמאל: המטען שתאיה התכוון להשליך על הכוחות. נכתב עליו “פלוגות ירושלים” (ערוץ הטלגרם “שבכת טובאס אלג’האדיה”, 7 בספטמבר 2022)
הרוג פלסטיני במחנה הפליטים ג’נין
 • משרד הבריאות הפלסטיני הודיע ב-11 בספטמבר 2022, כי חמד מצטפא אבו ג’לדה, בן 24 ממחנה הפליטים ג’נין, מת מפצעיו לאחר שנפצע בבטנו ב-6 בספטמבר 2022 במחנה הפליטים במהלך הריסת בית המחבל רעד חאזם (שביצע ב-7 באפריל 2022 את הפיגוע ברחוב דיזנגוף בתל אביב). צוין כי הוא השתייך לגדודי חללי אלאקצא, הזרוע הצבאית של הפתח (וטן, 11 בספטמבר 2022). גדודי חללי אלאקצא מצדם, הודיעו על מותו, וציינו כי כינויו היה “אבו מצטפא” והוא השתייך ל”חטיבת השהידים” (לואא’ אלשהדאא’) של ארגון זה (חשבון הטוויטר של גדודי חללי אלאקצא, 11 בספטמבר 2022).
פעיל גדודי חללי אלאקצא, חמד מצטפא אבו ג'לדה אוחז ברובה M-16 (חשבון הטוויטר של גדודי חללי אלאקצא, 11 בספטמבר 2022).     הודעת אבל של גדודי חללי אלאקצא על מותו של חמד אבו ג'לדה (מצדר ניוז, 11 בספטמבר 2022)
מימין: פעיל גדודי חללי אלאקצא, חמד מצטפא אבו ג’לדה אוחז ברובה M-16 (חשבון הטוויטר של גדודי חללי אלאקצא, 11 בספטמבר 2022).
משמאל: הודעת אבל של גדודי חללי אלאקצא על מותו של חמד אבו ג’לדה (מצדר ניוז, 11 בספטמבר 2022)
כניסת מתפללים ישראלים לקבר יוסף בשכם
 • כוחות צה”ל פעלו לאחר חצות ה-8 בספטמבר 2022 לאבטחת כניסת מתפללים למתחם קבר יוסף בשכם (דובר צה”ל, 8 בספטמבר 2022). מקורות מקומיים בשכם דיווחו כי כוחות גדולים של צה”ל נכנסו לחלקה המזרחי של העיר שכם ומחנה הפליטים בלאטה וסביבתו, על מנת להגן על כניסת המתפללים היהודים לקבר יוסף. צוין כי צה”ל הפעיל לראשונה [באזור זה ובנסיבות אלו] רחפן, שהטיל פצצות גז מדמיע לעבר תושבים פלסטינים ובתיהם. הסהר האדום הפלסטיני דיווח כי ארבעה בני אדם נפגעו מקליעי גומי, אדם אחד נכווה בידו ושנים-עשר נפגעו מגז מדמיע (Quds Press,8 בספטמבר 2022) .
עימותים והפרות סדר בשכם בעקבות כניסת מתפללים ישראליים לקבר יוסף 
(חשבון הטוויטר PALDF, 8 בספטמבר 2022)
    עימותים והפרות סדר בשכם בעקבות כניסת מתפללים ישראליים לקבר יוסף 
(חשבון הטוויטר PALDF, 8 בספטמבר 2022)
עימותים והפרות סדר בשכם בעקבות כניסת מתפללים ישראליים לקבר יוסף
(חשבון הטוויטר PALDF, 8 בספטמבר 2022)
שיגור רקטות
 • מאז ההכרזה על הפסקת האש (8 באוגוסט 2022), לא אותרו שיגורי רקטות או ירי פצצות מרגמה מרצועת עזה לעבר ישראל.
ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך חודשי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך חודשי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך שנתי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך שנתי

ביקור יו”ר הלשכה המדינית של חמאס במוסקבה
 • אסמאעיל הניה, יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, הגיע (ב-10 בספטמבר 2022) בראש משלחת מהנהגת התנועה לביקור רשמי במוסקבה. במשלחת עמו נמצאים צאלח אלעארורי, סגן יו”ר התנועה, וחברי הלשכה המדינית מוסא אבו מרזוק ומאהר צלאח. טאהר אלנונו, יועץ התקשורת של הניה, אמר כי ביקור זה נערך בהזמנת משרד החוץ הרוסי, ויימשך מספר ימים (אתר חמאס, 10 בספטמבר 2022). לדברי חאזם קאסם, דובר חמאס, “זהו אחד מהביקורים החשובים ביותר שערכה משלחת התנועה, במיוחד בתקופה כה רגישה”. לדבריו, “חמאס עורכת פגישות נרחבות עם כל העוסקים בסוגיה הפלסטינית כדי לגייס תמיכה” וציין כי התנועה מבקשת לחשוף את “פשעי הכיבוש” ובמיוחד במסגד אלאקצא (אתר חמאס, 10 בספטמבר 2022).
 • ב-12 בספטמבר 2022 נפגשה משלחת החמאס בראשות הניה עם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב. המשלחת סקרה את התפתחויות העניין הפלסטיני במישור המדיני ובשטח ובירושלים בפרט, הפלישות החוזרות ונשנות לשטחי הרשות, המצור על רצועת עזה, המדיניות הלא צודקת נגד ערביי ישראל והפרות זכויות האסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל. בנוסף דנו הצדדים בדרכים לאיחוד השורות בקרב הפלסטינים.
 • המשלחת הדגישה את זכותם של הפלסטינים להתנגד לכיבוש בכל האמצעים עד השחרור והשיבה, הדגישה את זכותם של הפלסטינים למשאבים הטבעיים שלהם, במיוחד הגז הטבעי, והביעה התנגדות לגניבת אוצרות הטבע הפלסטיניים והלבנוניים על-ידי ישראל (האויב). המשלחת הביעה את סירובה של חמאס לניסיונות האמריקנים לשלב את ישראל (הישות הציונית) באזור, והתריעה מפני הסכנות הנובעות מכך. המשלחת ציינה כי ההגמוניה של ארה”ב על המערכת העולמית פגעה בעניין הפלסטיני, והוסיפה כי שינוי המערכת הבינלאומית לרב-קוטבית על פי יסודות הוגנים יהיה לטובת הפלסטינים ועניינם.
 • בהמשך, נפגשה משלחת חמאס גם עם השליח המיוחד של נשיא רוסיה למזרח התיכון ומדינות אפריקה, סגן שר החוץ מיכאיל בוגדנוב, ודנה עימו בכל הנושאים בעלי העניין המשותף. המשלחת הביעה את הערכתה לעמדה הרוסית התומכת בזכויות של הפלסטינים, לתפקידה הראוי להערכה בענייני הפנים הפלסטיניים, ולשקידתה על אחדותם של הפלסטינים (אתר חמאס, 12 בספטמבר 2022).
משלחת חמאס נפגשת עם שר החוץ הרוסי לברוב.     משלחת חמאס עם בוגדנוב (אתר חמאס, 12 בספטמבר 2022)
מימין: משלחת חמאס נפגשת עם שר החוץ הרוסי לברוב. משמאל: משלחת חמאס עם בוגדנוב
(אתר חמאס, 12 בספטמבר 2022)
“פעילות ימית עממית” באזור נמל עזה
 • עבד אללטיף אלקאנוע, דובר חמאס, הודיע שבכוונת הארגונים הפלסטיניים לקיים ב-13 בספטמבר 2022 “פעילות עממית” בנמל עזה בדרישה לאפשר לתושבי עזה מעבר ימי אל העולם ולממש זכותם למשאבי הטבע בשדות הגז הטבעי בים מול רצועת עזה. לדבריו, האירוע נועד להפעיל לחץ על ישראל להסיר את המצור הימי על רצועת עזה (אלרסאלה.נט, 11 בספטמבר 2022).
 • שדה הגז הטבעי הראשון מול חופי עזה, “עזה מארין”, התגלה ב-1999, וכולל עתודות גז הנאמדות ב-32 מיליארד מטר מעוקב אך עד היום לא הופק ממנו גז בשל ההגבלות הישראליות. בשנת 2014 העריכו מומחים כי יש שדה גז בים מול מחנה הפליטים אלנציראת, במרחק של 300 מטר בלבד מהחוף (אלרסאלה.נט, 11 בספטמבר 2022).
משרד העבודה ברצועה מתנגד למודל ההעסקה החדש של הפועלים בישראל
 • משרד העבודה ברצועת עזה פרסם ב-10 בספטמבר 2022 הודעה בה פירט את הסיבות להתנגדותו לרשיונות העבודה בישראל לפועלים מעזה באמצעות המעסיק הישראלי. בהודעה נכתב כי ההתנגדות נובעת מהרצון להגן על האזרח הפלסטיני מפני סחיטה כספית מצד מתווכים, וסחיטה מצד גורמי ביטחון ישראליים (אתר משרד העבודה ברצועה, 10 בספטמבר 2022).
 • יצויין כי מתאם פעולות הממשלה בשטחים פרסם ב-25 ביולי הודעה לתושבי רצועת עזה המועסקים בישראל, לפיה החל מ-1 באוגוסט 2022 הם יקבלו רשיון עבודה כדי לעבוד בישראל במקום “היתר צרכים כלכליים” שקיבלו עד כה. לשם כך עליהם לפנות למעסיק שלהם בישראל, כדי שיוציא ברשות האוכלוסין וההגירה בקשות העסקה עבורם. גם פועלים מהרצועה שעדיין לא עובדים בישראל, צריכים לפנות למעסיק בישראל כדי שיוציא עבורם בקשות העסקה. ע”פ ההודעה, לרישיון החדש יתרונות רבים ובהם: העסקה ישירה ללא תיווך; זכויות סוציאליות ופנסיוניות; תלוש שכר ופנסיה (דף הפייסבוק בערבית של מתאם פעולות הממשלה בשטחים, 25 ביולי 2022).
צעדת צופים ברצועה לציון 17 שנה לתוכנית התנתקות
 • משרד החינוך וההשכלה הגבוהה ברצועה קיים צעדת צופים גדולה במרכז רצועת עזה בכותרת “עזה ההתחלה”, לרגל 17 שנה לשחרור רצועת עזה. ראש המחלקה הכללית לפעילויות חינוכיות במשרד אמר בנאומו בסוף הצעדה כי הצעדה נכללת במסגרת התכנית של המשרד להנחלה וקידום ערכים לאומיים ואיסלאמיים (אתר משרד החינוך וההשכלה הגבוהה ברצועה, 12 בספטמבר 2022).
תצלומים מצעדת הצופים (אתר משרד החינוך וההשכלה הגבוהה ברצועה, 12 בספטמבר 2022)   תצלומים מצעדת הצופים (אתר משרד החינוך וההשכלה הגבוהה ברצועה, 12 בספטמבר 2022)
תצלומים מצעדת הצופים (אתר משרד החינוך וההשכלה הגבוהה ברצועה, 12 בספטמבר 2022)
קורס “אלצאעקה” במכללת משרד הפנים של חמאס
 • משרד הפנים של חמאס פירסם תצלומים מההכשרה הימית של סטודנטים רמה 3 של המחזור השלישי של קורס “אלצאעקה” במכללה האקדמאית אלרבאט הכפופה למשרד הפנים. קורס “אלצאעקה” הוא אחד מקורסי החובה המתוכננים לסטודנטים כדי לסיים את לימודיהם במכללת אלרבאט ולהשיג תואר ראשון במדעי המשטרה. הקורס נועד להעלות את רמת הכושר הגופני של הסטודנטים המשתתפים, להתאמן בפעילות בתנאים הקשים ביותר, ולהכשיר את הסטודנטים להתמודד עם תנאים טופוגרפיים שונים וטקטיקות צבאיות. הקורס גם נועד להקנות שליטה בכל הדיסציפלינות הצבאיות כגון הנדסה, נשק אויב, מודיעין, קשר וצליפה, בנוסף לפיתוח כישורי המנהיגות של הסטודנט. הקורס כולל אימוני כושר גופני, מיומנויות שטח, הגנה עצמית, טקטיקות צבאיות, רפואת קרב, לחימה במרחבים אזרחיים, קשר צבאי, וצליפה. בסך הכל משתתפים בקורס 68 סטודנטים, והוא נמשך 32 ימים (אתר משרד הפנים ברצועה, 12 בספטמבר 2022).
תצלומים מההכשרה הימית במסגרת קורס אלצאעקה (אתר משרד הפנים ברצועה, 12 בספטמבר 2022)    תצלומים מההכשרה הימית במסגרת קורס אלצאעקה (אתר משרד הפנים ברצועה, 12 בספטמבר 2022)
תצלומים מההכשרה הימית במסגרת קורס אלצאעקה (אתר משרד הפנים ברצועה, 12 בספטמבר 2022)
לקראת נאום אבו מאזן בעצרת הכללית של האו”ם בניו יורק
 • מג’די אלח’אלדי, יועצו של אבו מאזן לעניינים דיפלומטיים, אמר לרדיו קול פלסטין, כי אבו מאזן צפוי לשאת נאום חשוב בפני העצרת הכללית באו”ם בניו יורק ב-23 בספטמבר 2022. לדבריו, אבו מאזן יעסוק בנאומו בחשיבות מציאת דרכים להגן על פתרון שתי המדינות באמצעות אילוצה של ישראל להפסיק את כל הצעדים החד-צדדיים, והמהלך למען השגת חברות מלאה של הרשות באו”ם (דניא אלוטן, 16 באוגוסט 2022).
 • ריאצ’ אלמאלכי, שר החוץ של הרשות, אמר לרדיו קול פלסטין כי נאומו של אבו מאזן בפני העצרת הכללית של האו”ם ב-23 בספטמבר יהיה נאום מקיף שישקף את הדאגות, הדרישות והציפיות של כל אזרח פלסטיני ויעסוק בכל הנושאים, לרבות נושא האסירים הפלסטיניים בבתי הכלא בישראל, ההרג המכוון של העם הפלסטיני, ואי מימוש ההסכמים הבינלאומיים. הוא הוסיף, כי כל זה ייאמר על ידי אבו מאזן בהרחבה בפני העצרת הכללית של האו”ם, והוא למעשה יאמר שאם העצרת הכללית והמדינות החברות לא יפעלו, הרשות תמצא את עצמה בצומת דרכים ועליה יהיה לקבל את ההחלטה המתאימה כדי להגן על האינטרסים של עמה ולחזק את עמידתו האיתנה על אדמתו (ח’בר, 8 בספטמבר 2022).
 • עזאם אלאחמד, חבר הוועד הפועל של אש”פ והוועד המרכזי של פתח, והמפקח הכללי על הזירה הפלסטינית בלבנון, אמר לעיתון הלבנוני “אללואא'”, כי אבו מאזן יגיד מילים מפורשות: אנחנו לא יכולים לסבול יותר, לא יכולים לחכות; יש צורך ליישם את החלטות הלגיטימיות הבינלאומית, ובראשן עצירת ההתנחלויות והרחבתן בהתאם להחלטה 2234, עצירת הפלישות לירושלים ולמקומות הדתיים, ובפרט מסגד אלאקצא וכנסיית הקבר, להפסיק את צעדי העושק הישראליים ולספק הגנה בינלאומית עד תום הכיבוש (מען, 3 בספטמבר 2022).
לקראת כינוס המדינות התורמות בניו יורק
 • ראש הממשלה הפלסטיני, מחמד אשתיה, נפגש (ב-7 בספטמבר 2022) במשרדו בראמאללה עם הילדה האראלסטד ((Hilde Haraldstad, השליחה המיוחדת של נורבגיה למזרח התיכון, בהשתתפות נציגת נורבגיה ברשות הפלסטינית. אשתיה דן עם השליחה הנורבגית אודות כינוס המדינות התורמות לרשות הפלסטינית (AHLC) הצפוי להתקיים ב-22 בספטמבר 2022 בניו יורק. בתוך כך, בחן עמה אשתיה את הדרכים להצלחה וגיוס סיוע מדיני לצורך שמירה על רעיון פתרון שתי המדינות. בנוסף, אשתיה דרש ממנה להפעיל לחץ על ישראל במהלך הכינוס הצפוי, כדי שזו תפסיק את קיזוז כספי הסילוקין של הפלסטינים וכן גם דן עמה בחידוש הסיוע הכספי לרשות הפלסטינית כדי לחלץ אותה מהמשבר הכספי עימו היא מתמודדת (ופא, 7 בספטמבר 2022).
אשתיה נפגש במשרדו בראמאללה עם השליחה הנורבגית לתהליך השלום (ופא, 7 בספטמבר 2022)
אשתיה נפגש במשרדו בראמאללה עם השליחה הנורבגית לתהליך השלום
(ופא, 7 בספטמבר 2022)
 • במקביל, חתמה (ב-7 בספטמבר 2022) נציגות יפן ברשות הפלסטינית על הסכם סיוע בסך מיליון וחצי דולר לתוכנית המזון העולמית של האו”ם ברשות הפלסטינית. באירוע, בנוכחות השר לפיתוח חברתי, אחמד אלמג’דלאני. צוין כי 73,000 פלסטינים ביהודה ושומרון ובעזה יקבלו סלי מזון במשך שלושה חודשים בזכות סיוע זה. מאז שנת 2006 העבירה יפן סיוע של 50 מיליון דולר עבור מימון פעילות תוכנית המזון העולמית של האו”ם בשטחי הרשות ורצועת עזה (ופא, 7 בספטמבר 2022).
הרשות הפלסטינית ממשיכה לתקוף את ישראל ומזהירה מפני “פיצוץ גדול”
 • ראש הממשלה הפלסטיני, מחמד אשתיה, התמקד בפתח ישיבת הממשלה השבועית בראמאללה (12 בספטמבר 2022) ב”הסלמה הישראלית” והדגיש כי זהו מתכון ל”פיצוץ גדול” אותו מזינה ישראל באמצעות מפלגותיה כחומר לתעמולת בחירות. לטענתו, לא יתכן שהצהרות בנוגע להיעדר אופק מדיני, הסמיכות לבחירות בישראל והתעסקות העולם במלחמה באוקראינה יהיו כיסוי ל”פשעי הכיבוש”. אשתיה קרא לעולם להתעורר ולהביט במה שעושה ישראל כלפי הפלסטינים. הפלסטינים לא ייכנעו עד להבסת ה”כיבוש”.
 • בהתייחסו ליום השנה ה-29 להסכם אוסלו טען כי ישראל לא השאירה דבר מהסכם זה, היא ביטלה את רוב סעיפיו, ביטלה אפילו גם את החלק המדיני, הכלכלי והגאוגרפי שבו, ואף נמנעה ממשא ומתן בסוגיית הסדר הקבע. לדבריו, ישראל המשיכה בפעולותיה החד צדדיות באמצעות ההתנחלויות, המשיכה בקיזוז כספי הסילוקין הפלסטינים, דבר הנוגד את ההסכם, ועצרה את שחרור הפעימה הרביעית של האסירים אשר הייתה אמורה לכלול את האסיר כרים יונס וכן גם אסירים פלסטינים חולים. אשתיה תקף את ישראל בכך שהיא טוענת כלפי העולם שהיא רוצה בחיזוק הרשות הפלסטינית אך בפועל היא ממשיכה בהרס הרשות ופוגעת במוסדותיה (ופא, 12 בספטמבר 2022).
 • סקר דעת קהל אינטרנטי שערך עיתון אלקדס הפלסטיני בו נשאלו הגולשים: האם השטחים הפלסטינים על סף התפרצות אינתיפאדה שלישית ? ענו 59% מהגולשים בשלילה, לעומת 41% מהגולשים אשר ענו בחיוב (אלקדס, 12 בספטמבר 2022).
אשתיה תוקף את ישראל בישיבת הממשלה השבועית (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 12 בספטמבר 2022).     קריקטורה פלסטינית המבליטה את הבנייה המאסיבית של ישראל בהתנחלויות ביהודה ושומרון ומדגישה את הסיכויים הנמוכים להתנעת תהליך השלום עם ישראל (אלקדס, 7 בספטמבר 2022)
מימין: אשתיה תוקף את ישראל בישיבת הממשלה השבועית (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 12 בספטמבר 2022). משמאל: קריקטורה פלסטינית המבליטה את הבנייה המאסיבית של ישראל בהתנחלויות ביהודה ושומרון ומדגישה את הסיכויים הנמוכים להתנעת תהליך השלום עם ישראל (אלקדס, 7 בספטמבר 2022)
נמשכים הגינויים נגד פעולות ישראל בירושלים וביקורי יהודים במתחם הר הבית
 • פאדי אלהדמי, השר לענייני ירושלים ברשות הפלסטינית, נפגש ב-4 בספטמבר 2022 עם שגריר ירדן ברשות, עצאם אלבדור ועדכן אותו לגבי “ההסלמה הישראלית המסוכנת” בירושלים ודן עמו בהתפתחויות האחרונות בעיר. הוא טען כי “ההסלמה הישראלית” פוגעת בכל תחומי החיים בירושלים, וכי הריסות הבתים והבנייה בהתנחלויות יחסלו את פתרון שתי המדינות. כמו כן, הוא הצביע על פעולות ישראל במסגד אלאקצא באמצעות הגברת “הפלישות, התפילות, החפירות וצעדי הייהוד”, בנוסף להערמת מכשולים בפני עבודות השיפוץ של מנהלת הוקף בירושלים (אלממלכה, 4 בספטמבר 2022).
השר לענייני ירושלים ברשות נפגש במשרדו עם שגריר ירדן ברשות, עצאם אלבדור (דף הפייסבוק של המשרד לענייני ירושלים, 4 בספטמבר 2022)
השר לענייני ירושלים ברשות נפגש במשרדו עם שגריר ירדן ברשות, עצאם אלבדור
(דף הפייסבוק של המשרד לענייני ירושלים, 4 בספטמבר 2022)
 • השיח’ מחמד חסין, מפתי ירושלים והרשות, גינה את הכניסות של מבקרים ישראלים למתחם הר הבית. בתוך כך, הזהיר את ישראל מפני פגיעה בקודשי האסלאם, והדגיש, כי מסגד אלאקצא יישאר (אתר) אסלאמי וכל פגיעה בו תמיט על ישראל הרס וחורבן (שאשה נט, 7 בספטמבר 2022).
הרשות הפלסטינית ממשיכה להיאבק בהחלטת ישראל לסגור שבעה ארגוני חברה פלסטינים
 • ב-6 בספטמבר 2022 ביקר מחמד אשתיה, ראש הממשלה הפלסטיני, יחד עם שגרירים וקונסולים מהאיחוד האירופי וממספר מדינות נוספות בעולם במשרדי ארגון אלצ’מיר לטיפול באסירים וזכויות אדם בראמאללה (אחד משבעה ארגוני חברה פלסטינים עליהם הכריזה ישראל לאחרונה כארגוני טרור ונסגרו לפעילות). במסיבת עיתונאים שקיים אשתיה במקום הוא שב והדגיש את התנגדותם להחלטה הישראלית בסגירת ארגוני החברה הפלסטינים וטען כי צעדיה של ישראל מבחינתם בטלים ואינם חוקיים. לדבריו, ארגונים אלה פועלים במסגרת החוק הפלסטיני ומאושרים על ידי הרשות הפלסטינית אשר בתוקף זה גם אחראית עליהם. לכן, לישראל אין זכות לפגוע בחירותם של ארגוני החברה הפלסטינית.
 • בנוסף, הביע אשתיה הערכה לאיחוד האירופי ובפרט לתשע המדינות אשר הביעו התנגדות ליישום ההחלטה הישראלית נגד ארגונים אלה. אשתיה האשים את ישראל בהפרת זכויות אדם ותקף אותה על כניסותיה הבלתי חוקיות לערים פלסטיניות. הוא טען כי האחריות על ארגוני חברה אלה היא אחריות מלאה של הממשלה הפלסטינית ולא של ישראל. על כן הוא קרא למוסד אלצ’מיר להמשיך בעבודתו.
 • עוד, התייחס אשתיה לפרסום התחקיר המסכם של ישראל אודות נסיבות מותה של העיתונאית שירין אבו עאקלה ודרש מהקהילה הבינלאומית להטיל על ישראל את האחריות ולהעמיד למשפט את צה”ל והחייל שירה בה. במקביל, גינה נציג האיחוד האירופי ברשות בחריפות את ההחלטה של ישראל ופעילותה נגד ארגוני חברה אלה. לדבריו, האיחוד האירופי ימשיך לתמוך ולממן ארגונים אלה ויסייע להם במהלכים למאבק נגד החלטה ישראלית זו (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 6 בספטמבר 2022).
(דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 6 בספטמבר 2022)     (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 6 בספטמבר 2022)
מחמד אשתיה מבקר במוסד אלצ’מיר בראמאללה יחד עם שגרירים וקונסולים מהאיחוד האירופי
(דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 6 בספטמבר 2022)
קמפיין למען שחרור המחבל נאצר אבו חמיד בשל מחלתו בסרטן
 • ב-8 בספטמבר 2002 ערכו מועדון האסיר הפלסטיני ומשפחתו של נאצר אבו חמיד מסיבת עיתונאים שבה אמר אחיו נאג’י, כי הסיכום הרפואי האחרון שנאצר אבו חמיד קיבל ב-7 בספטמבר בבית החולים “אסף הרופא” ממליץ לבחון את האפשרות לשחררו כדי שיבלה את ימיו האחרונים בחיק משפחתו. הם קראו לפעול לשחרורו כיוון שהוא גוסס ובימיו האחרונים (ופא, 8 בספטמבר 2022). בעקבות זאת החלו מפגני תמיכה והזדהות ברחבי הרשות (בכלל זאת ראמאללה, שכם ובית לחם) למען שחרורו מהכלא בישראל. יצוין, כי מצבו הרפואי של נאצר אבו חמיד החל להידרדר באוגוסט 2022 (ופא, 8 בספטמבר 2022).
 • יצוין, כי נאצר אבו חמיד נחשב למייסד ארגון “גדודי חללי אלאקצא” ויד ימינו של מרואן אלברע’ות’י, נעצר בשנת 2002. נגזרו עליו שבעה עונשי מאסר עולם ו-50 שנים (בגין אחריותו לפיגועים שבהם נרצחו שבעה ישראלים, ובנוסף, 12 אישומים של ניסיון רצח וכן עבירות של קשירת קשר לרצח ופעילות בארגון טרור).
עצרת מחאה והזדהות בראמאללה עם האסיר החולה נאצר אבו חמיד בהשתתפות אמו, אם נצר חמיד (חשבון הטוויטר של PALDF, 10 בספטמבר 2022).     עצרת תמיכה של גדודי חללי אלאקצא בשכם באסיר החולה נאצר אבו חמיד (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 10 בספטמבר 2022)
עצרת מחאה והזדהות בראמאללה עם האסיר החולה נאצר אבו חמיד בהשתתפות אמו, אם נצר חמיד
(חשבון הטוויטר של PALDF, 10 בספטמבר 2022). משמאל : עצרת תמיכה של גדודי חללי אלאקצא בשכם באסיר החולה נאצר אבו חמיד (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 10 בספטמבר 2022)
הפלסטינים מציינים שנה לבריחת האסירים מכלא גלבוע
 • הפלסטינים ציינו ב-6 בספטמבר 2022 את יום השנה לבריחת ששת האסירים הפלסטיניים מכלא גלבוע. במסגרת זו, פרסם הקריקטוריסט עלאא’ אללקטה בדף הפייסבוק שלו קריקטורות המציינות את יום השנה לבריחת האסירים תחת השם “מנהרת גלבוע”. הקריקטורות מאדירות ומשבחות את הבריחה ואת האסירים הנמלטים, ואף אחת מהן מדגישה כי המנהרה הבאה תהיה “המאבק המזוין” על מסגד אלאקצא (דף הפייסבוק של עלאא’ אללקטה, 6-7 בספטמבר 2022).
 • זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, טען באיגרת שפרסם לרגל יום זה, כי מדובר במעשה מעורר פליאה, “שהצית מהפכה חדשה והצית את הירי לאורכה של הארץ, שלא נכנעה לכיבוש”. אלנח’אלה ציין כי ה-6 בספטמבר הינו יום של חירות. הוא העלה על נס את “מות הקדושים” (השהאדה) וכי כל המאמינים באל ייכנסו לירושלים (פלוגות ירושלים, 6 בספטמבר 2022).
 • יוזכר, כי בתאריך ה-6 בספטמבר 2021, לפנות בוקר, נמלטו ארבעה אסירים ביטחוניים שנידונו למאסר עולם ושני עצירים ביטחוניים מבית הסוהר גלבוע באמצעות מנהרה. ארבעה מהם נלכדו בישראל כארבעה ימים לאחר הבריחה, והשניים הנותרים נלכדו בג’נין ב-19 בספטמבר 2021 (ויקיפדיה, 9 בספטמבר 2022).
בערבית נכתב: "שנה למנהרת גלבוע.." (דף הפייסבוק של עלאא' אללקטה, 6 בספטמבר 2022).     בערבית נכתב: "לזכר ציון מנהרת גלבוע.. המנהרה הבאה" (חשבון הטוויטר של עלאא' אללקטה, 7 בספטמבר 2022)
מימין: בערבית נכתב: “שנה למנהרת גלבוע..” (דף הפייסבוק של עלאא’ אללקטה, 6 בספטמבר 2022). משמאל: בערבית נכתב: “לזכר ציון מנהרת גלבוע.. המנהרה הבאה” (חשבון הטוויטר של עלאא’ אללקטה, 7 בספטמבר 2022)
יידוי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה ואירועים נוספים
 • גם השבוע נמשכו אירועי יידוי האבנים והשלכת בקבוקי תבערה לעבר כלי רכב ישראליים הנעים בכבישים ברחבי יהודה ושומרון ומזרח ירושלים. להלן אירועים בולטים:
  • 13 בספטמבר 2022: אבנים יודו לעבר רכבים בכפר פונדוק סמוך לקדומים (מערבית לשכם). אין נפגעים ונגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 13 בספטמבר 2022).
  • 12 בספטמבר 2022: אבנים יודו בכביש 55 סמוך לקרני שומרון (מזרחית לקלקיליה). 2 בני אדם נפצעו קל ולא דווח על נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 12 בספטמבר 2022).
  • 12 בספטמבר 2022: אבנים יודו לעבר רכבים דרומית למעון (דרומית מזרחית לחברון). אין נפגעים ונגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 12 בספטמבר 2022).
  • 11 בספטמבר 2022: אבנים יודו לעבר רכבים בכפר תקוע (דרומית מזרחית לבית לחם). אין נפגעים ולא דווח על לנזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 11 בספטמבר 2022).
  • 11 בספטמבר 2022: אבנים יודו ממשאית חולפת לעבר רכבים בין תפוח למגדלים (דרומית לשכם). אין נפגעים ונגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 11 בספטמבר 2022).
  • 11 בספטמבר 2022: אבנים יודו לעבר רכבים סמוך לאלערוב (צפונית מזרחית לחברון). אין נפגעים ונגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 11 בספטמבר 2022).
  • 11 בספטמבר 2022: אבנים יודו לעבר אוטובוס באזור סנג’יל (צפונית מזרחית לראמאללה). אין נפגעים ונגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 11 בספטמבר 2022).
  • 10 בספטמבר 2022: אבנים יודו לעבר אוטובוס ורכבים בין קריית ארבע לבית עינון. אין נפגעים ונגרם נזק לשמשה (הצלה ללא גבולות יו”ש, 10 בספטמבר 2022).
  • 10 בספטמבר 2022: בקבוק תבערה הושלך מרכב חולף לעבר החומה של בית אל (צפונית לראמאללה). אין נפגעים ודווח על שריפת קוצים (הצלה ללא גבולות יו”ש, 10 בספטמבר 2022).
  • 10 בספטמבר 2022: אבנים יודו לעבר אמבולנס בין בית אמר לאלערוב. אין נפגעים ולא דווח על נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 10 בספטמבר 2022).
  • 9 בספטמבר 2022: אבנים יודו לעבר רכבים בחוארה (דרומית לשכם). אין נפגעים ונגרם נזק לשמשה (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 בספטמבר 2022).
  • 9 בספטמבר 2022: בקבוק תבערה הושלך לעבר רכב ישראלי באזור תרמסעיא (צפונית מזרחית לראמאללה). אין נפגעים ולא דווח על נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 בספטמבר 2022).
  • 8 בספטמבר 2022: אבנים יודו לעבר אוטובוס בחוארה. אין נפגעים ולא דווח על נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 8 בספטמבר 2022).
  • 7 בספטמבר 2022: אבנים יודו לעבר אוטובוס באזור תרמסעיא. אין נפגעים ונגרם נזק לשמשה (הצלה ללא גבולות יו”ש, 7 בספטמבר 2022).
  • 7 בספטמבר 2022: אבנים יודו לעבר רכב סמוך לצומת יצהר הקטנה (דרומית לשכם). אין נפגעים ונגרם נזק לשמשה (הצלה ללא גבולות יו”ש, 7 בספטמבר 2022).
  • 7 בספטמבר 2022: בקבוק תבערה הושלך לעבר אוטובוס ורכבים בכביש 55 סמוך לעזון (מזרחית לקלקיליה). אין נפגעים ולא דווח על נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 7 בספטמבר 2022).

[1] "פיגועים משמעותיים" מוגדרים על-ידי מרכז המידע כפיגועי ירי, דקירה, דריסה והטמנת מטענים או פיגועים משולבים. לא נכללים בהם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה. הנתונים גם אינם כוללים אירועי ירי נגד כוחות צה"ל בעת פעילות סיכול ומנע ביהודה ושומרון. ↑