מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (26 במרץ – 2 באפריל 2024)

כתב ערוץ אלג'זירה בעזה מדווח על ההרס הרב שנגרם לאזור הסמוך למתחם בית החולים אלשפאא' (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 28 במרץ 2024)

כתב ערוץ אלג'זירה בעזה מדווח על ההרס הרב שנגרם לאזור הסמוך למתחם בית החולים אלשפאא' (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 28 במרץ 2024)

כתב ערוץ אלג'זירה בעזה מדווח על ההרס הרב שנגרם לאזור הסמוך למתחם בית החולים אלשפאא' (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 28 במרץ 2024)

כתב ערוץ אלג'זירה בעזה מדווח על ההרס הרב שנגרם לאזור הסמוך למתחם בית החולים אלשפאא' (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 28 במרץ 2024)

מצבור כלי נשק ואמצעי חבלה רבים שאותרו סמוך לבית החולים אלאמל (דובר צה

מצבור כלי נשק ואמצעי חבלה רבים שאותרו סמוך לבית החולים אלאמל (דובר צה"ל, 28 במרץ 2024).

תקיפת חיל האוויר במחנה הפליטים אלנציראת (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 במרץ 2024)

תקיפת חיל האוויר במחנה הפליטים אלנציראת (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 במרץ 2024)

חלוקת שקי קמח במרכז חלוקה של אונר

חלוקת שקי קמח במרכז חלוקה של אונר"א ברפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 25 במרץ 2024)

פגישת משלחת חמאס בראשות אסמאעיל הניה עם מנהיג איראן (אתר מנהיג איראן, 26 במרץ 2024).

פגישת משלחת חמאס בראשות אסמאעיל הניה עם מנהיג איראן (אתר מנהיג איראן, 26 במרץ 2024).

הרכב ה בו נמצאו המטענים לאחר השמדתו במחנה הפליטים ג'נין (ופא, 28 במרץ 2024)

הרכב ה בו נמצאו המטענים לאחר השמדתו במחנה הפליטים ג'נין (ופא, 28 במרץ 2024)

תצלום מאירוע הסתה במסגד אלאקצא (QUDSN, 29 במרץ 2024)

תצלום מאירוע הסתה במסגד אלאקצא (QUDSN, 29 במרץ 2024)

הממשלה הפלסטינית החדשה לאחר טקס השבעתה בראמאללה במעמד אבו מאזן (ופא, 31 במרץ 2024)

הממשלה הפלסטינית החדשה לאחר טקס השבעתה בראמאללה במעמד אבו מאזן (ופא, 31 במרץ 2024)

תהלוכת תמיכה של חמאס בשכם (חשבון X של QUDSN, 29 במרץ 2024)

תהלוכת תמיכה של חמאס בשכם (חשבון X של QUDSN, 29 במרץ 2024)

 • הזירה הדרומית: פעילות כוחות צה”ל ברחבי רצועת עזה בשלושה מוקדים מרכזיים: בבית החולים אלשפאא’ בעזה הסתיימה הפעילות ב-1 באפריל 2024. במקום נעצרו מאות פעילי טרור מחמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין (כולל פעילים בכירים), נהרגו כ-200 מחבלים ונתפסו אמצעי לחימה רבים. מרכז הרצועה: צה”ל תקף חמ”לים ומרכזי תצפית של חמאס. באזור ח’אן יונס: בשכונת אלאמל והכפר אלקרארה. הג’האד האסלאמי בפלסטין ירה רקטות לעבר כיסופים ועלומים.
 • סוגיית החטופים: שיחות בקהיר ללא פריצת דרך. בכירי חמאס שבים ומדגישים כי אין בכוונתם לוותר על דרישות היסוד שלהם והבהירו כי משלחת חמאס לא נמצאת בקהיר.
 • סיוע לרצועת עזה: נמשכת הכנסת סיוע הומניטארי לרצועה לצד טענות של הפלסטינים על הקצב האיטי. דווח על משאיות רבות הממתינות באלעריש כדי להיכנס לרצועה דרך מעבר רפיח. בתקיפה המיוחסת לישראל בדיר אלבלח נהרגו שבעה אנשי צוות ארגון WCK המגיש סיוע הומניטרי ברצועה. בצה”ל בודקים את הנסיבות.
 • “היום שאחרי”: דיווח על שינוי בניהול הלחימה של חמאס ומעבר לתקיפות מוגבלות, ושימור כוחות ויכולות ל”יום שאחרי”.
 • חודש רמצ’אן: תפילת יום השישי השלישי של חודש רמצ’אן בהר הבית עברה בשקט יחסי. דווח על 125 אלף מתפללים שהגיעו למקום.
 • ישראל, יהודה ושומרון: בוצעו שלושה פיגועים. כוחות הביטחון ביצעו פעילות סיכול במחנה הפליטים ג’נין ובמחנה הפליטים נור שמס שבטולכרם. אירועי “יום האדמה” ביהודה ושומרון התקיימו השנה במרכזי הערים הפלסטיניות ועברו בשקט יחסי.
 • הרשות הפלסטינית: הושבעה הממשלה הפלסטינית החדשה. הרשות קוראת לארה”ב לשנות את מדיניותה כלפי הפלסטינים.
פעילות צה”ל ברצועה
 • פעילות כוחות צה”ל התמקדה השבוע בבית החולים אלשפאא’ בעזה, במרכז הרצועה ובאזור ח’אן יונס, בשכונת אלאמל (מערב העיר) ובעיירה אלקרארה (צפונית לח’אן יונס). הפלסטינים המשיכו לדווח על תקיפות צה”ל בצפון הרצועה, ברחבי העיר עזה, במרכז הרצועה, ברחבי העיר ח’אן יונס ורפיח (ופא, 30, 31 במרץ 2024). להלן פירוט הפעילויות המרכזיות ברצועה.
 • בית החולים אלשפאא’: ב-1 באפריל 2024 הסתיימה פעילות כוחות צה”ל בבית החולים, אשר החלה ב-18 במרץ. בשבוע החולף הפעילות התמקדה במתחם היולדות וחדר המיון, תוך ניהול קרבות פנים מול פנים עם פעילי טרור חמושים. במהלך הפעילות איתרו הכוחות כלי נשק ואמצעי לחימה רבים מוחבאים בתוך מיטות חולים, תעלות מיזוג אוויר וקירות גבס בעלי דופן כפולה. במהלך הפעילות נעצרו 513 פעילי טרור ונהרגו 200 מתוכם פעילי חמאס בכירים (דובר צה”ל, 30-28 במרץ, 1 באפריל 2024):
  • ראא’ד ת’אבת – ראש מטה כח אדם של חמאס ואחראי מערך הייצור שלה. היה בקשר ישיר עם יחיא אלסנואר ומחמד צ’יף.
  • מחמוד ח’ליל זקזוק – סגן אחראי ירי נשק תלול מסלול בעיר עזה.
  • פאדי דויכ – פעיל בכיר במודיעין הצבאי של חמאס. גורש לעזה בעסקת שליט. בשנת 2002 ביצע את פיגוע הירי ביישוב אדורה בו נהרגו ארבעה ישראלים ונפצעו שבעה. המשיך להכווין פעילות טרור מעזה בשטחי יהודה ושומרון.
כלי נשק שנמצאו במתחם היולדות של בית החולים אלשפאא' בעזה (דובר צה"ל, 31 במרץ 2024).       כתב ערוץ אלג'זירה מסביר באולפן אודות פעילות כוחות צה"ל בבית החולים אלשפאא' בעזה ובאזור הסמוך לו (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 26 במרץ 2024)
מימין: כלי נשק שנמצאו במתחם היולדות של בית החולים אלשפאא’ בעזה (דובר צה”ל, 31 במרץ 2024). משמאל: כתב ערוץ אלג’זירה מסביר באולפן אודות פעילות כוחות צה”ל בבית החולים אלשפאא’ בעזה ובאזור הסמוך לו (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 26 במרץ 2024)
 • התקשורת הפלסטינית סיקרה את ממדי ההרס במתחם בית החולים עם סיום פעילות צה”ל במקום. דווח על פינוי הרוגים רבים ועל תושבים רבים שהגיעו כדי לראות מקרוב את הנזקים שנגרמו במתחם בית החולים (שהאב, 1 באפריל 2024).
כתב ערוץ אלג'זירה בעזה מדווח על ההרס הרב שנגרם לאזור הסמוך למתחם בית החולים אלשפאא' (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 28 במרץ 2024)      כתב ערוץ אלג'זירה בעזה מדווח על ההרס הרב שנגרם לאזור הסמוך למתחם בית החולים אלשפאא' (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 28 במרץ 2024)
כתב ערוץ אלג’זירה בעזה מדווח על ההרס הרב שנגרם לאזור הסמוך למתחם בית החולים אלשפאא’ (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 28 במרץ 2024)

שכונת אלאמל בח’אן יונס: כוחות צה”ל המשיכו בפעילותם ופשטו על מבנים רבים וניהלו קרבות עם פעילי טרור רבים. באחד המבנים הסמוך לבית החולים אלאמל בשכונה אותר מצבור גדול של כלי נשק ואמצעי חבלה רבים (דובר צה”ל, 28 במרץ 2024).

 מצבור כלי נשק ואמצעי חבלה רבים שאותרו סמוך לבית החולים אלאמל (דובר צה"ל, 28 במרץ 2024).     כתב ערוץ אלג'זירה מסביר אודות פעילות כוחות צה"ל בשכונת אלאמל ובאזור בית החולים נאצר בח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 26 במרץ 2024)
מימין: מצבור כלי נשק ואמצעי חבלה רבים שאותרו סמוך לבית החולים אלאמל (דובר צה”ל, 28 במרץ 2024). משמאל: כתב ערוץ אלג’זירה מסביר אודות פעילות כוחות צה”ל בשכונת אלאמל ובאזור בית החולים נאצר בח’אן יונס (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 26 במרץ 2024)
 • מרכז הרצועה: כלי טיס של חיל האוויר תקף (31 במרץ 2024) חמ”ל מבצעי של הג’האד האסלאמי, אשר פעל בתוך חצר בית החולים שהדאא’ אלאקצא בדיר אלבלח. באותה עת היו במקום פעילים של הארגון (דובר צה”ל, 31 במרץ 2024). במקביל, נמשכת פעילות כוחות צה”ל במרכז הרצועה תוך התקלויות עם פעילי טרור באזור.
 כתב ערוץ אלג'זירה מדווח בעקבות תקיפת חיל האוויר בבית החולים שהדאא' אלאקצא בדיר אלבלח (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 31 במרץ 2024).     תקיפת חיל האוויר במחנה הפליטים אלנציראת (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 במרץ 2024)
מימין: כתב ערוץ אלג’זירה מדווח בעקבות תקיפת חיל האוויר בבית החולים שהדאא’ אלאקצא בדיר אלבלח (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 31 במרץ 2024). משמאל: תקיפת חיל האוויר במחנה הפליטים אלנציראת (ערוץ היוטיוב של ופא, 29 במרץ 2024)
שיגור רקטות לעבר ישראל
 • הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, פלוגות ירושלים, הודיעה ב-27 במרץ כי פעיליה שיגרו רקטות “בדר-1” לעבר ריכוז של כלי רכב משוריינים ומפקדה מדרום מזרח לכיסופים (אתר ערוץ “פלסטין אליום”, 27 במרץ 2024). דובר צה”ל מסר כי זוהה שיגור משטח רצועת עזה למרחב כיסופים שנפל בשטח פתוח. בתגובה, תקף כלי טיס של חיל האוויר את האזור ממנו שוגרה הרקטה והרג את הפעיל ששיגר את הרקטה (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 27 במרץ 2024).
 • ב-29 במרץ 2024, הודיעו פלוגות ירושלים כי שיגרו בשיתוף פעולה עם הזרוע הצבאית של החזית הדמוקרטית מטח רקטות 107 מ”מ לעבר עלומים שבעוטף עזה (ערוץ הטלגרם של פאלטודיי, 29 במרץ 2024). בתגובה, תקף כלי טיס של חיל האוויר את האזור ממנו בוצע הירי והשמיד שלושה פירים מבצעיים (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 30 במרץ 2024).
סוגית החטופים והסכם הפסקת אש
 • חודש המשא ומתן בקהיר. על פי מקור מצרי, המשלחת הישראלית, המבקרת כעת בקהיר, לא הציגה שום דבר חדש שיכול להביא לפריצת דרך במו”מ וטען כי ביקור המשלחת נועד בעיקר לסידורים ביטחוניים ולוגיסטיים הקשורים למצב בגבול בין מצרים לרצועת עזה, לאור המבצע הצבאי הצפוי של צה”ל ברפיח. המקור הדגיש כי המשא ומתן להפסקת אש תקוע בנקודות המחלוקת העיקריות. הוא הוסיף כי לאחר שהמתווכים נוכחו לדעת שקשה להגיע להסכם להפסקת אש ולמניעת הפלישה הקרקעית לרפיח, הם החלו לפעול על מסלול חלופי במטרה להגיע להפוגה הומניטרית בת שלושה ימים בעיד אלפטר. לדבריו, קיימת תקשורת מצרית-אמריקנית בהקשר הזה על מנת ללחוץ על ממשלת ישראל להפסיק את הפעולות הצבאיות והתקיפות האוויריות במהלך ימי החג (אלערבי אלג’דיד, 2 באפריל 2024).
 • בכירי חמאס מבהירים כי אין משלחת של חמאס בקהיר ואין כוונה לשלוח משלחת לשם, והם מחכים לשמוע דבר מה חדש. על רקע זה אמר ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס, כי הם מוכנים לחדש את המו”מ, ולא סתמו עליו את הגולל ולא הכריזו שהמו”מ פסק (אתר ערוץ אלעאלם, 28 במרץ 2024).
 • דוברי חמאס שבו והדגישו כי על ישראל להיענות לדרישותיהם הבסיסיות: הפסקת המלחמה, נסיגת צה”ל מרצועת עזה, חזרת העקורים לבתיהם, סיוע הומניטרי ושיקום הרצועה. חבר הלשכה המדינית של חמאס, חסאם בדראן, הדגיש כי אין מקום לויתורים או מקח וממכר על הדרישות הללו. ח’ליל אלחיה ובכיר בחמאס, מחמוד מרדאוי, רמזו לאפשרות של גמישות נוספת מצד חמאס בנושא חילופי השבויים אם ישראל תיענה לדרישותיה הבסיסיות של חמאס (סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP), 1 באפריל 2024).
 • בתוך כך, הכחיש עזת אלרשק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, את הדיווח בערוץ אלערביה אלחדת’ בדבר הסכמת חמאס לנוכחות אנשים מטעם האו”ם שיפקחו על הפסקת האש וחלוקת הסיוע ההומניטרי. לדבריו, חמאס דורשת את נוכחותם של הגופים והארגונים הבינלאומיים, במיוחד אונר”א, כדי לספק סיוע. באשר להפסקת אש במקרה של הסכם, מה שנדרש הן מדינות שיערבו להסכם ויערבו לכך שישראל תקיים אותו, ולא גורמים מפקחים (PALINFO, 2 באפריל 2024).
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות בעזה (הנשלט ע”י חמאס) עדכן (נכון לשעה 14:00) כי מאז תחילת המלחמה ברצועה (ב-7 באוקטובר 2023) נהרגו 32,916 פלסטינים ונפצעו 75,494 (ערוץ הטלגרם של משרד הבריאות בעזה, 1 באפריל 2024).
המצב ברצועה
 • על-רקע פעילותם של כוחות צה”ל בבתי החולים אלשפאא’ בעזה ואלאמל בח’אן יונס צייץ מנהל ארגון הבריאות העולמי, תאודרוס גברה –יסוס כי רק 10 מתוך 36 בתי חולים ברצועה מתפקדים חלקית ומערכת הבריאות בעזה בקושי שורדת. ב-26 במרץ בית החולים אלאמל של הסהר האדום הפלסטיני בח’אן יונס הפסיק לתפקד כתוצאה מפעילות צה”ל באזור. ארגון הבריאות העולמי דורש שוב להפסיק לאלתר את ההתקפות על בתי חולים בעזה, וקורא להגן על צוותי הבריאות, החולים והאזרחים (חשבון X של תאודרוס גברה –יסוס, 28 במרץ 2024).
מחנות אוהלים ברפיח סמוך לגבול עם מצרים (ופא, 28 במרץ 2024)     מחנות אוהלים ברפיח סמוך לגבול עם מצרים (ופא, 28 במרץ 2024)
מחנות אוהלים ברפיח סמוך לגבול עם מצרים (ופא, 28 במרץ 2024)
סיוע לרצועה
 • הסהר האדום הפלסטיני בעזה הודיע, כי ב-30 במרץ 2024 הצליח להכניס לצפון הרצועה תשע משאיות מזון, זאת לאחר שתואמה הכנסתן דרך מעבר רפיח. משאיות הסיוע הגיעו למרכז הסהר האדום בג’באליא שם חולקה תכולתן (אלקדס, 31 במרץ 2024).
 • ערוץ ופא תיעד חלוקת שקי קמח לתושבים במרכז חלוקה של אונר”א במזרח העיר רפיח. במסגרת זו, התראיינו תושבים ומפונים השוהים כיום ברפיח לערוץ והביעו את דאגתם נוכח הכוונה לסגור את סוכנות אונר”א. לטענתם, הגורם היחיד שמספק להם כיום אוכל זו אונר”א וללא שירותיה הם יגוועו ברעב (ערוץ היוטיוב של ופא, 25 במרץ 2024).
 • עם זאת, מתרבים הדיווחים על משאיות סיוע רבות הממתינות כיום באלעריש כדי להיכנס לרצועה עזה. במקביל, התקשורת הפלסטינית טוענת לקצב איטי של הכנסת הסיוע לרצועה דרך מעבר רפיח (ערוץ אלג’זירה, 28 במרץ 2024).
חלוקת שקי קמח במרכז חלוקה של אונר"א ברפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 25 במרץ 2024)     חלוקת שקי קמח במרכז חלוקה של אונר"א ברפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 25 במרץ 2024)
חלוקת שקי קמח במרכז חלוקה של אונר”א ברפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 25 במרץ 2024)
קריקטורה פלסטינית המותחת ביקורת על הסיוע של ארה"ב לרצועה. מצד אחד מצניחה סיוע לתושבי הרצועה אולם מצד שני ממשיכה לחמש את ישראל בכלי נשק לטובת המשך המלחמה בעזה (אלקדס, 31 במרץ 2024).     קריקטורה פלסטינית המותחת ביקורת על הקצב האיטי של הכנסת סיוע לרצועת עזה (אלקדס, 30 במרץ 2024)
מימין: קריקטורה פלסטינית המותחת ביקורת על הסיוע של ארה”ב לרצועה. מצד אחד מצניחה סיוע לתושבי הרצועה אולם מצד שני ממשיכה לחמש את ישראל בכלי נשק לטובת המשך המלחמה בעזה (אלקדס, 31 במרץ 2024). משמאל: קריקטורה פלסטינית המותחת ביקורת על הקצב האיטי של הכנסת סיוע לרצועת עזה (אלקדס, 30 במרץ 2024)
פגיעה בצוות של ארגון WCK בדיר אלבלח
 • שבעה אנשי צוות של ארגון “המטבח המרכזי העולמי” (WCK) המגיש סיוע הומניטרי לתושבי הרצועה, נהרגו במערב העיר דיר אלבלח (1 באפריל, 2024) כתוצאה מקיפה המיוחסת לחיל האוויר. בהודעת הארגון נמסר כי הצוות יצא ממתקן של הארגון בדיר אלבלח בשני רכבים ממוגני ירי ולאחר תיאום מלא עם כוחות צה”ל. בין ההרוגים אזרחים מאוסטרליה, פולין, קנדה, בריטניה ופלסטיני ששימש כנהג הצוות (ארגון WCK, 2 באפריל 2024). חמאס גינתה בחריפות את התקיפה והתקשורת הפלסטינית פרסמה תמונות קשות של גופות ההרוגים ודרכוניהם (חשבון X של שהאב, 2 באפריל 2024). דובר צה”ל הודיע, כי החל בתחקיר נסיבות האירוע על מנת להבין את מה שאירע בשטח (דובר צה”ל, 2 באפריל 2024).
ספינות סיוע לרצועת עזה
 • “הקמפיין הבינלאומי להצלת עזה” The International Campaign to Save Gaza (ICSG), שהוכרז על הקמתו ב-23 בנובמבר 2023 בכנס באיסטנבול, הודיע כי ספינת הסיוע הלובית לעם הפלסטיני בעזה הפליגה מנמל מצראתה ב-29 במרץ בערב, כשהיא עמוסה כ-1,600 טונות של סיוע בסיסי, בעיקר תרופות, אוהלים, שמיכות, בגדי חורף ומוצרי מזון, שנאספו בלוב. הספינה צפויה להגיע לנמל אלעריש במצרים ב-3 באפריל, והסיוע יועבר משם לרצועת עזה דרך מעבר הגבול ברפיח. דווח על תיאום מלא בין הסהר האדום הלובי והמצרי וארגונים נוספים כדי לזרז את הכנסת הסיוע לעזה (אתר “הקמפיין הבינלאומי להצלת עזה”, 30 במרץ 2024). יצוין, כי בכוונת הארגון הנ”ל וארגון IHH התורכי החבר בו לשגר במהלך חודש אפריל ספינות סיוע נוספות עבור תושבי רצועת עזה.
GJ7ZL2PX0AEoLLrספינת הסיוע הלובית ששמה "Kevalay Queen" (מימין: חשבון X של "הקמפיין הבינלאומי להצלת עזה", 30 במרץ 2024; משמאל: חשבון X של "קואליציית צי החירות", 30 במרץ 2024)      ספינת הסיוע הלובית ששמה "Kevalay Queen" (מימין: חשבון X של "הקמפיין הבינלאומי להצלת עזה", 30 במרץ 2024; משמאל: חשבון X של "קואליציית צי החירות", 30 במרץ 2024)
ספינת הסיוע הלובית ששמה “Kevalay Queen” (מימין: חשבון X של “הקמפיין הבינלאומי להצלת עזה”, 30 במרץ 2024; משמאל: חשבון X של “קואליציית צי החירות”, 30 במרץ 2024)
“היום שאחרי”
 • משרד החוץ הפלסטיני הזהיר מפני הסכנות של כל הסידורים שממשלת ישראל מקדמת בעניין “היום שאחרי” ברצועה. לטענתו, ישראל קובעת כיום עובדות בשטח, כגון יצירת אזורי חיץ ויצירת צירי תנועה החוצים את הרצועה לרוחבה. בכך ישראל מנסה לנתק את רצועת עזה מהמדינה הפלסטינית. עוד, הדגיש כי כל סידור שלא יבוצע בתיאום מלא עם ההנהגה הפלסטינית ולא יוצע במסגרת פתרון מדיני ברור נחשב לבזבוז זמן ומאריך את משך הסכסוך, מעגל האלימות והמלחמה (ופא, 31 במרץ 2024).[1]
 • העיתון “אלשרק אלאוסט” דיווח מפי “מקורות פלסטיניים יודעי דבר” כי חמאס, שאיבדה רבים מלוחמיה ויכולותיה הצבאיות, שינתה את הטקטיקות שלה בניהול המלחמה בניסיון לשמור ככל האפשר על כוחותיה ויכולותיה, והחליטה לנקוט מדיניות המבוססת על תקיפות מוגבלות והכרחיות נגד כוחות צה”ל שלא יחשפו את פעיליה לסכנה וניסיון להגן על המשאבים שנותרו עד סוף המלחמה. לדברי המקורות, חמאס לא רוצה להפסיד את הכל, ורוצה לשמור חלק מכוחה ל”יום שאחרי” המלחמה. לישראל, לארה”ב, לרשות ולמדינות ערביות יש תוכניות ל”יום שאחרי” המלחמה, וכך גם לחמאס יש את תוכניתה.
 • המקורות מסרו כי “גדודי אלקסאם” ופלגים אחרים איבדו את רוב הכוח הרקטי שלהם, אך יש ברשותם עדיין מאגר של רקטות שהם עשויים להשתמש בו בכל רגע, במיוחד אם המלחמה תתקרב לסיומה, בניסיון להשיג “תמונת ניצחון”. כמו כן, ברשות חמאס רקטות רבות נגד אדם וכלי רכב וכן פצצות מרגמה, מטעני חבלה, ואמצעי לחימה ותחמושת נוספים (אלשרק אלאוסט, 27 במרץ 2024).
ביקור הנהגת חמאס והג’האד האסלמי בפלסטין באיראן
 • ב-26 במרץ 2024, הגיע אסמאעיל הניה, ראש השלכה המדינית של חמאס לביקור רשמי באיראן. במהלך ביקורו נפגש עם בכירים איראנים בהם: מנהיג איראן עלי ח’מנהאי, נשיא איראן ראיסי, שר החוץ האיראני, יושב ראש המג’לס ועם רמטכ”ל הכוחות המזויינים האיראנים מחמד באקרי. במהלך פגישותיו שב והביע הניה את הערכתו לאיראן על הסיוע שהיא מעניקה לפלסטינים (תסנים, 27-28 במרץ 2024).
 • זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’אהד האסלאמי, שביקר באותה עת באיראן, נפגש עם בכירים איראניים והודה להם על תמיכתם המתמשכת בפלסטינים והדגיש כי אף אחת מהמטרות של ישראל לא הושגו ברצועת עזה. כמו כן, שיבח אלנח’אלה את תפקידו של שר החוץ האיראני מאז תחילת המלחמה והדגיש שהניצחון הסופי יהיה מנת חלקה של ההתנגדות ללא ספק (איראנה, 30 במרץ 2024).
 • הניה ואלנח’אלה ערכו פגישה משותפת באיראן ודנו בהתפתחויות המדיניות בשטח בעקבות המלחמה ברצועת עזה. הם שיבחו את עמידתם האיתנה של אזרחי הרצועה והדגישו את הצורך להסלים את ההתנגדות בכל זירות העימות תוך שהם משבחים את פעולות ההתנגדות בחזיתות השונות: בתימן, עיראק ודרום לבנון (ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון, 30 במרץ 2024).
 פגישת משלחת חמאס בראשות אסמאעיל הניה עם מנהיג איראן (אתר מנהיג איראן, 26 במרץ 2024).     פגישת הניה עם זיאד אלנח'אלה (ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון, 30 במרץ 2024)
מימין: פגישת משלחת חמאס בראשות אסמאעיל הניה עם מנהיג איראן (אתר מנהיג איראן, 26 במרץ 2024). משמאל: פגישת הניה עם זיאד אלנח’אלה (ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון, 30 במרץ 2024)
תגובות להתנקשות בבכירים איראניים בדמשק
 • לשכת ההסברה הממשלתית בעזה (הנשלטת ע”י חמאס) גינתה את תקיפת ישראל בדמשק שכוונה נגד הקונסוליה האיראנית, וציינה כי היא רואה בכך תוקפנות נגד האומה האסלאמית. לפיכך יש להגיב ב”מכות כואבות ופיגועים מבורכים” נגד ישראל (חשבון X של שהאב, 2 באפריל 2024).
 • אבו אחמד פואד, האחראי על הקשרים הערביים והלאומיים בחזית העממית לשחרור פלסטין, אמר כי הריגתם של מפקד כח קדס בלבנון ובסוריה, מחמד רזא זאהדי (חסן מהדוי), ועמיתיו, הוא אבדה לציר ההתנגדות ואבדה גדולה במיוחד לעם הפלסטיני ולהתנגדות הפלסטינית. לדבריו, זאהדי נהג להיפגש עם הפלגים הפלסטיניים, וסייע להם בפיתוח היכולות ברצועת עזה וביהודה ושומרון. עוד הוסיף כי זהדי סייע להגעת אמל”ח מתקדם לרצועת עזה בסיוע סוריה (אתר ערוץ אלמיאדין, 1 באפריל 2024).
פיגועים
פיגוע דקירה בגן יבנה
 • ב-31 במרץ 2024, בשעות הערב, הגיע מחבל פלסטיני למתחם קניות בגן יבנה והחל לדקור אזרחים, שהיו במקום באמצעות שני סכינים שהיו ברשותו. שלושה אזרחים נפצעו באורח קשה. שוטר ופקח עירוני הרגו את המחבל (משטרת ישראל, 1 באפריל 2024).
 • מבצע הפיגוע הוא מא’מן פאיז אלמסאלמה, בן 19, מדורא, שמדרום לחברון. שוהה בלתי חוקי בישראל. כוחות הביטחון פשטו על בית משפחתו בדורא וערכו בו חיפוש (מען, 1 באפריל 2024; ערוץ הטלגרם של שהאב, 1 באפריל 2024). סניף פתח בדרום חברון פירסם הודעת אבל על מותו והכריז על שביתה כללית בדורא ב-1 באפריל (דף הפייסבוק של סניף פתח בדרום חברון, 1 באפריל 2024).
 • ברשתות החברתיות פורסם הפוסט האחרון שפירסם המפגע בדף הפייסבוק שלו. מדובר בפסוק 111 בסורה 9 (ההצהרה): אללה קנה מהמאמינים את נפשם ואת רכושם ובתמורה יזכו בגן עדן. הם נלחמים למען אללה, הורגים ונהרגים. הוא קיבל על עצמו לקיים את הבטחתו לאמיתה, בתורה ובאוונגליון ובקוראן. היש נאמן מאללה להבטחתו? על כן שמחו בעסקה אשר עשיתם! זוהי הזכיה הכבירה (דף הפייסבוק Dura City, 1 באפריל 2024).
המפגע מא'מן אלמסאלמה (דף הפייסבוק Dura City, 1 באפריל 2024).      הסכינים שימשו את המפגע (משטרת ישראל, 1 באפריל 2024)
מימין: המפגע מא’מן אלמסאלמה (דף הפייסבוק Dura City, 1 באפריל 2024). משמאל: הסכינים שימשו את המפגע (משטרת ישראל, 1 באפריל 2024)
פיגוע דקירה בבאר שבע
 • ב-31 במרץ 2024, בשעות הבוקר, בוצע פיגוע דקירה בתחנה המרכזית בבאר שבע. המפגע החל לדקור קצין צה”ל שנפצע באורח קל. חייל צה”ל ביצע ירי לעבר המפגע והרגו. המפגע, נאג’י אבו פריח, בן 28, תושב רהט, אשר לו עבר פלילי עשיר בתחום הסמים, והיה אמור להתחיל בקרוב בעבודות שירות. בעקבות הפיגוע פשטו כוחות משטרה על ביתו ברהט ועצרו חמישה מבני משפחתו (תקשורת ישראלית, משטרת ישראל, 31 במרץ 2024).
 זירת פיגוע הדקירה בתחנה המרכזית באר שבע (מגן דוד אדום, 31 במרץ 2024).     הסכין עמה בוצע פיגוע הדקירה (משטרת ישראל, 31 במרץ 2024)
מימין: זירת פיגוע הדקירה בתחנה המרכזית באר שבע (מגן דוד אדום, 31 במרץ 2024). משמאל: הסכין עמה בוצע פיגוע הדקירה (משטרת ישראל, 31 במרץ 2024)
פיגוע ירי בבקעת הירדן
 • ב-28 במרץ 2024, בשעות הבוקר, בוצע ירי לעבר אוטובוס ממוגן ירי שהסיע תלמידים, ולעבר שני כלי רכב ישראליים סמוך לכפר אלעוג’א, אשר בבקעת הירדן (צפונית ליריחו). שלושה אזרחים נפצעו. המפגע שהיה רעול פנים ולבוש במדים הזהים למדי צה”ל נמלט מהמקום. לאחר פעילות בכפר אלעוג’א ומצוד שנמשך שלושה ימים, הסגיר עצמו המפגע לכוחות צה”ל ועמו נתפס גם כלי הנשק בו בוצע הירי. המפגע הוא מחמד אלסעדי (אבו רצ’א), פעיל מנגנון הביטחון הלאומי של הרשות בדרגת סמל, המתגורר בג’נין (ערביי48, 31 במרץ 2024).
מימין לשמאל: האוטובוס הישראלי שנפגע (ארגון נהגי האוטובוסים, ההסתדרות הלאומית, 28 במרץ 2024), פגיעת קליע בשמשה הקדמית של האוטובוס, צילום של המפגע היורה בבקעת הירדן (חשבון X של QUDSN, 28 במרץ 2024), המפגע מחמד אלסעדי, (ערביי48, 31 במרץ 2024)
מימין לשמאל: האוטובוס הישראלי שנפגע (ארגון נהגי האוטובוסים, ההסתדרות הלאומית, 28 במרץ 2024), פגיעת קליע בשמשה הקדמית של האוטובוס, צילום של המפגע היורה בבקעת הירדן (חשבון X של QUDSN, 28 במרץ 2024), המפגע מחמד אלסעדי, (ערביי48, 31 במרץ 2024)
פיגועים משמעתיים בשנת 2024[2]

פיגועים משמעתיים בשנת 2024

פיגועי טרור משמעותיים בחתך רב שנתי

פיגועי טרור משמעותיים בחתך רב שנתי

פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. דווח על מעצר עשרות מבוקשים והחרמת אמצעי לחימה. מוקדי הפעילות היו טולכרם, ג’נין ויריחו (חשבון X של דובר צה”ל, 31-28 במרץ 2024). מאז תחילת המלחמה נעצרו כ-3,600 מבוקשים מעל ל-1,600 מהם פעילי חמאס.
 • ב-27 במרץ 2024, לפנות בוקר, פעלו כוחות ביטחון ישראליים במחנה הפליטים ג’נין. הכוחות חשפו מטענים שהוטמנו תחת צירי תנועה, עצרו שני חשודים ששהו ברכב בו אותרו מטענים מוכנים לשימוש (הרכב הושמד בהמשך). במהלך הפעילות ביצע כלי טיס של חיל האוויר ירי לעבר שני חמושים פלסטינים שסיכנו את הכוחות. בנוסף, ביצעו הכוחות ירי לעבר חמוש פלסטיני אחר, אשר השליך מטענים לעברם (דובר צה”ל, 27 במרץ 2024).
 • כתב ערוץ אלג’זירה במחנה הפליטים ג’נין דיווח על שלושה הרוגים ו-15 פצועים במהלך פעילות כוחות הביטחון במחנה. לדבריו, גדוד ג’נין של פלוגות ירושלים טען כי שלושת ההרוגים היו פעילים חמושים שהתנגדו לכוחות הישראליים במקום. עוד דיווח על נזקים כבדים לבתים ותשתיות במחנה (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 27 במרץ 2024).
הרכב ה בו נמצאו המטענים לאחר השמדתו במחנה הפליטים ג'נין (ופא, 28 במרץ 2024)
הרכב ה בו נמצאו המטענים לאחר השמדתו במחנה הפליטים ג’נין (ופא, 28 במרץ 2024)
 • משרד הבריאות ברשות דיווח על שלושה הרוגים במחנה הפליטים ג’נין, שניים בתקיפת כלי טיס, ופלסטיני נוסף – מירי הכוחות (ופא, 27 במרץ 2024). ההרוגים בתקיפת כלי הטיס הם :
  • חמזה ערעראוי – בן 27, ממחנה הםליטים אלעין בשכם. “גדודי חללי אלאקצא” פירסמו הודעת אבל שבה מסרו כי ההרוג (בן 21, לדבריהם) היה פעיל בארגון (ערוץ הטלגרם elaqsa_1965 של “גדודי חללי אלאקצא”, 27 במרץ 2024). בנוסף, הוא היה שוטר במשטרת המכס הפלסטינית בדרגת “רקיב אול” (סמל ראשון) (דף הפייסבוק של משטרת המכס, 27 במרץ 2024).
 מודעת אבל של "גדודי חללי אלאקצא" שבה מצוין כי ערעראוי היה אחד מפעילי ההתארגנות בשכם (ערוץ הטלגרם elaqsa_1965 של "גדודי חללי אלאקצא", 27 במרץ 2024).     מודעת אבל של משטרת המכס הפלסטינית על מותו (דף הפייסבוק של משטרת המכס, 27 במרץ 2024)
מימין: מודעת אבל של “גדודי חללי אלאקצא” שבה מצוין כי ערעראוי היה אחד מפעילי ההתארגנות בשכם (ערוץ הטלגרם elaqsa_1965 של “גדודי חללי אלאקצא”, 27 במרץ 2024). משמאל: מודעת אבל של משטרת המכס הפלסטינית על מותו (דף הפייסבוק של משטרת המכס, 27 במרץ 2024)
  • מחמד נאצר אלסבתי בני ע’רה (ופא, 27 במרץ 2024). בן 19, ממחנה הפליטים ג’נין. בהודעה של “גדודי חללי אלאקצא” צוין כי מחמד אלסבתי היה פעיל “פלוגות ירושלים” במחנה הפליטים בג’נין (ערוץ הטלגרם elaqsa_1965 של “גדודי חללי אלאקצא”, 27 במרץ 2024).
 מחמד נאצר אלסבתי (חשבון X של Osama.sadaqa, 27 במרץ 2024).     תצלום מהלוויתו. על גופתו דגל של הג'האד האסלאמי (דף הפייסבוק של העיתונאי ת'אא'ר אבו בכר, 27 במרץ 2024)
מימין: מחמד נאצר אלסבתי (חשבון X של Osama.sadaqa, 27 במרץ 2024). משמאל: תצלום מהלוויתו. על גופתו דגל של הג’האד האסלאמי (דף הפייסבוק של העיתונאי ת’אא’ר אבו בכר, 27 במרץ 2024)
  • אימן יוסף חסאן עזוקה – בן 19, מג’נין.
אימן עזוקה (דף הפייסבוק של אימן עזוקה, 14 בינואר 2023)
אימן עזוקה (דף הפייסבוק של אימן עזוקה, 14 בינואר 2023)
ניסיון מעצר מפקד “גדוד טולכרם”
 • מנגנוני הביטחון הפלסטינים ניסו לעצור בטולכרם ב-30 במרץ את מפקד “גדוד טולכרם”, “אבו שג’אע”, אך הוא הצליח להימלט מהמקום למרות שנפצע. בעקבות האירוע התפתחו עימותים מזויינים בין פעילי “גדוד טולכרם” למנגנוני הביטחון. פעיל ב”גדוד טולכרם”, מעתצם אלעארף, נפצע באורח קשה. מושל המחוז מצטפא טקאטקה, אשר רק מונה לאחרונה, עדכן כי האירוע בטיפול (אלערבי אלג’דיד, 31 במרץ 2024; ערוץ הטלגרם של פאלטודיי, 1 באפריל 2024).
מחמד ג'אבר "אבו שג'אע" (ערוץ הטלגרם של פאלטודיי, 31 במרץ 2024)
מחמד ג’אבר “אבו שג’אע” (ערוץ הטלגרם של פאלטודיי, 31 במרץ 2024)
אירועי “יום האדמה”[3]
 • אירועי “יום האדמה” ביהודה ושומרון עברו בשקט יחסי והתקיימו, בשונה משנים עברו, בעיקר במרכזי הערים הפלסטיניות. ב-30 במרץ 2024 בערב נערכה תהלוכה בראמאללה בהשתתפות נציגים של מספר פלגים ומאות פלסטינים, שהניפו את דגל פלסטין וקראו לדבוק באדמה, קריאות בגנות המלחמה בעזה, וקריאות תמיכה באסירים הפלסטיניים. (ופא, 30 במרץ 2024; אתר ערוץ אלג’זירה, 31 במרץ 2024). בחברון פיזרו כוחות צה”ל תהלוכה שנערכה לציון 48 שנה ל”יום האדמה”. המשתתפים הניפו דגלי פלסטין וקראו קריאות המדגישות את דבקותם באדמה ומגנים את המשך התוקפנות הישראלית (ופא, 30 במרץ 2024).

התהלוכה בראמאללה (אתר ערוץ אלג’זירה, 31 במרץ 2024)
 • חמאס פרסמה הודעה לרגל יום זה בו קראה להמונים באומה הערבית והאסלאמית ולבני החורין בעולם להסלים את כל צורות הסולידריות והתמיכה בפלסטינים ברצועה ולהפעיל לחץ בכל האמצעים כדי לעצור את המלחמה, לתמוך במאבק הפלסטיני ולפעול בכל האמצעים לבודד את ישראל ולהעמיד את מנהיגיה לדין (ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון, 30 במרץ 2024).
תפילת יום השישי בהר הבית
 • השיח’ עזאם אלח’טיב, מנכ”ל הוקף האסלאמי בהר הבית, מסר כי כ-125,000 מתפללים השתתפו בתפילת יום השישי (29 במרץ 2024) במסגד אלאקצא. השיח’ יוסף אבו סנינה, דרשן מסגד אלאקצא, גינה בדרשת יום שישי שלו את השתיקה הבינלאומית בנוגע למלחמה של ישראל ברצועת עזה. הפלסטינים טענו, כי ישראל מנעה מגברים פלסטינים מתחת לגיל 55 ומנשים מתחת לגיל 50 מיהודה ושומרון להיכנס לירושלים כדי להגיע למסגד (סוכנות אנטוליה, 29 במרץ 2024; אתר ערוץ אלג’זירה, 29 במרץ 2024).
 • יצוין, כי במהלך סוף השבוע נרשמו בהר הבית מספר אירועי הסתה וקריאות תמיכה בתושבי עזה, בהתנגדות ובזרוע הצבאית של חמאס. שני האירועים הבולטים היו בתפילת הבוקר של ה-29 במרץ ולאחר מכן בשעות הערב, לאחר תפילות התראויח. בעקבות כך, עצרה משטרת ישראל 23 מסיתים, רובם תושבי מזרח ירושלים (משטרת ישראל, 30 במרץ 2024).
תפילת יום השישי בהר הבית (ופא, 29 במרץ 2024).     תצלום מאירוע הסתה במסגד אלאקצא (QUDSN, 29 במרץ 2024)
מימין: תפילת יום השישי בהר הבית (ופא, 29 במרץ 2024). משמאל: תצלום מאירוע הסתה במסגד אלאקצא (QUDSN, 29 במרץ 2024)
השבעת הממשלה הפלסטינית החדשה
 • ב-31 במרץ 2024 התקיים בלשכת אבו מאזן בראמאללה טקס השבעת הממשלה הפלסטינית ה-19 בראשות מחמד מצטפא. מייד לאחר הטקס התכנסה הממשלה לישיבה ראשונה בראשות אבו מאזן במהלכה נשא דברים בהם קרא לממשלה להתכונן לקיום בחירות לנשיאות בכל שטחי הרשות ובייחוד במזרח ירושלים (ופא, 31 במרץ 2024).
 • יצוין כי מחמד מצטפא, הציג (ב-28 במרץ 2024) בפני אבו מאזן את הרכב הממשלה ואת קווי היסוד שלה וכי אבו מאזן אישר את הדברים ופרסם צו המעניק אמון בממשלה ה-19 ומאשר את הקמתה. בין יעדי הממשלה: הפסקת אש מידית בעזה, נסיגה ישראלית מוחלטת והכנסת סיוע דחוף לרצועה, הובלת רפורמות ביטחוניות, כלכליות וסוציאליות, וכן שיקום הרצועה ויהודה ושומרון. במצעה הודגש, כי יהודה ושומרון, מזרח ירושלים ורצועת עזה הן יחידה פוליטית וגיאוגרפית אחת כאשר אש”ף הוא הנציג הלגיטימי היחידי של הפלסטינים (ופא, 28 במרץ 2024). הממשלה הפלסטינית החדשה מונה כיום 23 שרים לעומת 26 שרים בממשלה הקודמת. שמונה שרים מתוכה הינם מרצועת עזה (סוכנות אנטוליה, 29 במרץ 2024).
הממשלה הפלסטינית החדשה לאחר טקס השבעתה בראמאללה במעמד אבו מאזן (ופא, 31 במרץ 2024)
הממשלה הפלסטינית החדשה לאחר טקס השבעתה בראמאללה במעמד אבו מאזן (ופא, 31 במרץ 2024)
תהלוכת תמיכה של חמאס בשכם בתושבי עזה
 • ב-29 במרץ 2024, לאחר תפילת התראויח, נערכה לראשונה מזה חודשים תהלוכה בעיר שכם בגנות המלחמה נגד רצועת עזה. אלפי פלסטינים השתתפו בתהלוכה, שנערכה ע”פ הזמנת חמאס, ויצאה מאחד המסגדים בשכם לעבר כיכר אלשהדאא’ במרכז העיר (אלערבי אלג’דיד, 29 במרץ 2024). דווח כי המודיעין הכללי עצר את העיתונאי אחמד אלביתאוי, בנו של בכיר חמאס שמת – השיח’ חאמד אלביתאוי, והוא שהה במעצר למשך שבוע (אתר ערוץ אלג’זירה, 30 במרץ 2024).
תהלוכת תמיכה של חמאס בשכם (חשבון X של QUDSN, 29 במרץ 2024)      תהלוכת תמיכה של חמאס בשכם (חשבון X של QUDSN, 29 במרץ 2024)
תהלוכת תמיכה של חמאס בשכם (חשבון X של QUDSN, 29 במרץ 2024)
אפשרות להמרת קצבאות השהידים והאסירים בתוכנית סיוע
 • שני בכירים בממשל האמריקני אישרו לאתר החדשות פוליטיקו כי ארה”ב קרובה להגיע להסכם עם הרשות הפלסטינית להפסקת קצבאות השהידים והאסירים הפלסטינים והמרתן בתוכנית סיוע כללית (POLITICO, 29 במרץ2024).
 • גורם פלסטיני דיווח, כי ישנה הצעה אמריקנית בעניין הקצבאות לאסירים, שהידים ופצועים שהוצגה לרשות הפלסטינית אך לא לישראל. לדבריו, ההצעה הגיעה במסגרת מספר הצעות לרפורמה ברשות ומתבססת על הכרת ארה”ב במדינת פלסטין והענקת כספי סיוע לרשות בתמורה להסדרת הקצבאות לאסירים, הפצועים והשהידים באמצעות מערכת הרווחה הסוציאלית (אלערבי אלג’דיד, 30 במרץ 2024).

[1] להרחבה בנדון ראו פרסום מרכז המידע מ-31 במרץ 2024: "חלופות, בראיית הפלסטינים, לניהול רצועת עזה ב"יום שאחרי"". 
[2] "פיגועים משמעותיים" מוגדרים על-ידי מרכז המידע כפיגועי ירי, דקירה, דריסה והטמנת מטענים או פיגועים משולבים. לא נכללים בהם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה. הנתונים גם אינם. כוללים אירועי ירי נגד כוחות צה"ל בעת פעילות סיכול ומנע ביהודה ושומרון. 
[3] "יום האדמה" של ערביי ישראל, המתקיים לזכר ההפגנות האלימות שהתחוללו ב-30 במרץ 1976 באזור כרמיאל, כמחאה על החלטת ממשלת ישראל להפקיע קרקעות של ערבים. מועד סמלי זה, שבמהותו מבטא מחאה של ערביי ישראל, אומץ ע"י ארגונים ופעילים במטרה לקדם יעדים אנטי-ישראליים במסגרת מתקפת הדה-לגיטימציה.