מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (17-9 באוגוסט 2022)

פעילים חמושים בהלוויה (חשבון הטוויטר של צפא, 9 באוגוסט 2022)

פעילים חמושים בהלוויה (חשבון הטוויטר של צפא, 9 באוגוסט 2022)

אלפים בהלווית השלושה (חשבון הטוויטר QUDSN, 9 באוגוסט 2022). משמאל: פעילים חמושים בהלוויה (חשבון הטוויטר של צפא, 9 באוגוסט

אלפים בהלווית השלושה (חשבון הטוויטר QUDSN, 9 באוגוסט 2022). משמאל: פעילים חמושים בהלוויה (חשבון הטוויטר של צפא, 9 באוגוסט

גופתו של אנס אנשאצי עטופה בדגל דאעש (חשבון הטוויטר של צפא, 12 באוגוסט 2022)

גופתו של אנס אנשאצי עטופה בדגל דאעש (חשבון הטוויטר של צפא, 12 באוגוסט 2022)

הצעדה בג'נין (אתר הג'האד האסלאמי, 10 באוגוסט 2022)

הצעדה בג'נין (אתר הג'האד האסלאמי, 10 באוגוסט 2022)

ראיון ח'אלד משעל (אתר ערוץ אלג'זירה, 12 באוגוסט 2022)

ראיון ח'אלד משעל (אתר ערוץ אלג'זירה, 12 באוגוסט 2022)

בפגישה עם נשיא אזרביג'אן (ופא, 10 באוגוסט 2022)

בפגישה עם נשיא אזרביג'אן (ופא, 10 באוגוסט 2022)

מחמד אשתיה, בפגישה עם נשיא תורכיה ארדואן

מחמד אשתיה, בפגישה עם נשיא תורכיה ארדואן

 • בירושלים בוצע פיגוע ירי סמוך לכותל המערבי, תשעה בני אדם נפצעו, שלושה באורח קשה. היורה, תושב ירושלים בעל תעודת זהות ישראלית, הסגיר עצמו. בכפר עקב (צפון ירושלים), ניסה צעיר פלסטיני לדקור איש כוחות ביטחון. הוא נורה ונהרג. כוחות ביטחון ישראלים המשיכו בפעילות סיכול במוקדים שונים ביהודה ושומרון, במסגרת זאת הרגו כוחות ביטחון בשכם את אבראהים אלנאבולסי שהיה מבוקש בשל פיגועי ירי שביצע. שלושה פלסטינים נוספים נהרגו בפעילות צה”ל בשכם ובחברון.
 • ברצועת עזה שרר שקט יחסי. כוחות צה”ל חשפו בשבועות האחרונים מנהרת טרור של חמאס שהובילה מהעיר עזה לעבר שטח ישראל. המנהרה נוטרלה.
 • גורמי הג’האד האסלאמי בפלסטין וחמאס סיכמו את מבצע “עלות השחר” כהצלחה. במקביל, החלה הערכת נזקי המבצע והפעולות לשיקום הרצועה. בג’האד האסלאמי מאיימים כי אם לא ישוחררו שני העצירים שאת שחרורם ביקשו בתמורה להפסקת האש, הם יובילו לעימות נוסף מול ישראל.
 • בראיון נרחב שהעניק ח’אלד משעל הוא פירט לגבי יחסי חמאס עם מדינות שונות בעיקר סוריה ואיראן.
 • במסיבת עיתונאים משותפת עם קנצלר גרמניה, סירב אבו מאזן לגנות את מתקפת הטרור במינכן לפני חמישים שנה ואמר כי ישראל ביצעה “חמישים שואות בפלסטינים”. מחמד אשתיה ראש ממשלת הרשות נפגש במהלך ביקור בתורכיה עם נשיא תורכיה, נשיא אלג’יריה ונשיא אזרביג’אן. אשתיה ביקש מהם לקדם את מעמדה של הרשות בעצרת הכללית של האו”ם וקבלתה כחברה.
פיגוע ירי במזרח ירושלים
 • ב- 14 באוגוסט 2022 סמוך ל-01:30 ביצע פלסטיני ירי מאקדח לעבר אוטובוס וכלי רכב פרטיים, שנסעו בסמוך, באזור חניון הסמוך למגדל דוד במזרח ירושלים, לא הרחק מהכותל המערבי. תשעה בני אדם נפצעו, שלושה מהם באורח קשה. (דוברות המשטרה, 14 באוגוסט 2022).
 מימין: זירת הפיגוע משמאל: פגיעה בחלון אוטובוס (דוברות המשטרה, 14 באוגוסט 2022)  מימין: זירת הפיגוע משמאל: פגיעה בחלון אוטובוס (דוברות המשטרה, 14 באוגוסט 2022)
מימין: זירת הפיגוע משמאל: פגיעה בחלון אוטובוס (דוברות המשטרה, 14 באוגוסט 2022)
 • מבצע הירי נמלט רגלית לעבר שכונת סלואן. לאחר כשש שעות של מרדף בו נטלו חלק כוחות ביטחון רבים הסגיר עצמו המחבל עם כלי נשקו. מבצע הפיגוע הוא אמיר אלצידאוי, בן 26 תושב מזרח ירושלים, בעל תעודת זהות ישראלית (תקשורת ישראלית, פלסטין און ליין, 14 באוגוסט 2022).
אמיר אלצידאוי (פלסטין און ליין, 14 באוגוסט 2022)
אמיר אלצידאוי (פלסטין און ליין, 14 באוגוסט 2022)
 • בחמאס ובג’האד האסלאמי בפלסטין ברכו על הפיגוע במחנות הפליטים קלנדיא ושועפט ונורו זיקוקים לאות שמחה:
  • פוזי ברהום, דובר חמאס, תאר את הפיגוע כ”מעשה גבורה” וכתגובה טבעית ל”פשעים” היומיומיים של ישראל. הוא ציין כי הייתה זו פעולה איכותית המוכיחה ש”ההתנגדות” בירושלים נמשכת וכי צעדי הדיכוי של ישראל נגד הפלסטינים לא שוברים את רצונם אלא מהווים גורם משמעותי בפיתוח אמצעי “ההתנגדות” (דניא אלוטן, 14 באוגוסט 2022).
  • מחמד חמאדה, דובר חמאס לענייני ירושלים, ציין שהפיגוע הוא תשובה ל”פשעיה” של ישראל ברצועה ובשכם. לדבריו, הפיגוע הרס את ההימור של ישראל על כך שהמעצרים הרבים שבוצעו במסגרת מבצע “שובר גלים” ימנעו פיגועים (אתר חמאס, 14 באוגוסט 2022).
  • דאוד שהאב, ראש לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, אמר שפיגוע הירי בירושלים הוכיח ש”ההתנגדות” היא דרכם של הפלסטינים וכי היא מייצגת דרך חיים תחת “הכיבוש”. עוד הוסיף שהפיגוע מוכיח במעש ובאומר ש”אחדות הזירות” (שם שהוענק למבצע “עלות השחר”) היא לא רק סיסמה (אתר הג’האד האסלאמי, 14 באוגוסט 2022)..
  • טארק עז אלדין, דובר הג’האד האסלאמי ביהודה ושומרון, אמר כי למיקומו של הפיגוע בלב ירושלים יש משמעות רבה וכי ירושלים תמשיך להיות אסלאמית, ערבית ופלסטינית, וכל ניסיונות הייהוד, ההחרמות והפשעים נגד התושבים הפלסטינים שם לא ישנו עובדה זו (דניא אלוטן, 14 באוגוסט 2022).
ניסיון דקירה בכפר עקב
 • כוחות ביטחון ישראלים פעלו בליל 15-14 באוגוסט 2022 לאיתור אמצעי לחימה בכפר עקב (צפון ירושלים). הכוחות ערכו חיפוש בביתו של חשוד באחזקת אמצעי לחימה. בני המשפחה יצאו והחלו להתעמת עם הלוחמים, אחד מהם ניסה לדקור אותם בסכין שאחז בידו. הכוחות ירו לעברו ופצעו אותו. הוא פונה לבית החולים ושם נקבע מותו (דוברות המשטרה, 15 באוגוסט 2022).
 • ההרוג הוא מחמד אבראהים כאמל אלשחאם, בן 21 ממחנה הפליטים קלנדיא (ופא, 15 באוגוסט 2022). פתח במחנה הפליטים קלנדיא פרסמה הודעת אבל על מותו (דף הפייסבוק של ועדת פתח במחנה הפליטים קלנדיא, 15 באוגוסט 2022).
הסכין שנשא החשוד (דוברות המשטרה, 14 באוגוסט 2022)    מחמד אבראהים אלשחאם (ופא, 15 באוגוסט 2022)
מימין: הסכין שנשא החשוד (דוברות המשטרה, 14 באוגוסט 2022)
משמאל: מחמד אבראהים אלשחאם (ופא, 15 באוגוסט 2022)
 • מחמד אשתיה גינה, בפתח ישיבת הממשלה, את הריגתו בציינו שישראל צריכה להיענש על “פשע” זה (ופא, 15 באוגוסט 2022). חסין אלשיח’, מזכיר הוועד הפועל של אש”ף, אמר כי הריגתו של מחמד אלשחאם מחייבת חקירה בינלאומית דחופה (ופא, 15 באוגוסט 2022). משרד החוץ ברשות פרסם הודעת גינוי שבה תיאר את הריגתו כ”רצח בכוונה תחילה” וכהמשך לסדרת ההוצאות להורג והחיסולים המבוצעים על ידי כוחות הביטחון הישראליים, בהוראות הדרג המדיני בישראל (ופא, 15 באוגוסט 2022).
 • תור ונסלנד המתאם המיוחד של האו”ם לתהליך השלום במזרח התיכון, ציין כי הוא מוטרד מהריגת מחמד אלשחאם “בנסיבות שנויות במחלוקת” וכי הדבר מצריך חקירה מיידית, עצמאית ויסודית (חשבון הטוויטר של תור ונסלנד, 15 באוגוסט 2022).
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות ביטחון ישראליים המשיכו השבוע בפעילות סיכול ומנע במספר מוקדים ביהודה ושומרון. במסגרת זאת ביצעו הכוחות מעצרים של כמה עשרות חשודים בפעילות טרור ותפסו אמצעי לחימה בלתי חוקיים. במספר מוקדים התפתחו עימותים אלימים בין הכוחות לבין פלסטינים (דובר צה”ל). גדוד שכם וגדודי חללי אלאקצא קיבלו אחריות לירי לעבר כוחות ביטחון ישראלים ב- 14 באוגוסט 2022 בשכם (ערוצי הטלגרם של גדוד שכם וגדודי חללי אלאקצא, 14 באוגוסט 2022).
 אמצעי הלחימה שנתפסו בפעילות כוחות ביטחון (דוברות המשטרה, 11 באוגוסט)     אמצעי הלחימה שנתפסו בפעילות כוחות ביטחון  (דובר צה"ל, 2022)
מימין: אמצעי הלחימה שנתפסו בפעילות כוחות ביטחון (מימין: דוברות המשטרה, 11 באוגוסט, משמאל: דובר צה”ל, 2022)
מבוקש נהרג בשכם
 • ב-9 באוגוסט 2022 כיתרו כוחות ביטחון ישראלים בשכם את הבית בו הסתתר אבראהים אלנאבולסי, פעיל גדודי חללי אלאקצא, שהיה מבוקש מזה מספר חודשים בשל פיגועי ירי אותם ביצע, ביניהם ירי לעבר קבר יוסף בשכם. אלנאבולסי ואדם נוסף שהסתתר בקומה הרביעית בבית סירבו להסגיר עצמם וניהלו חילופי אש במשך כשלוש שעות. לבסוף שיגרו הכוחות טיל כתף לעבר הדירה בה התבצרו והשניים נהרגו. במקביל, היו עימותים בין הכוחות לבין פלסטינים אשר השליכו מטענים לעברם. בעימותים נהרג פלסטיני נוסף וכמה עשרות נפצעו (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 9 באוגוסט 2022).
 • משרד הבריאות ברשות מסר כי בפעילות נהרגו אבראהים אלנאבלסי, אסלאם צבוח, וחסין ג’מאל טה (דף הפייסבוק של משרד הבריאות ברשות, 9 באוגוסט 2022). גדודי חללי אלאקצא, פרסמו הודעת אבל על מותם של אבראהים אלנאבלסי (אבו פתחי), אחד המפקדים הבולטים של גדודי חללי אלאקצא בעיר שכם, חברו לדרך אסלאם צבוח, בן 25, וחסין ג’מאל טה, בן 16. בהודעה איימו גדודי חללי אלאקצא כי יגיבו על מותם (אתר ערוץ אלכופיה, 9 באוגוסט 2022). בכלי התקשות פורסם כי היה פעיל בחטיבת שכם שהוקמה לאחרונה כאיחוד של חמושים פלסטינים בעיר מזרועות צבאיות של ארגונים שונים כולל חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין (אלג’זירה, 10 באוגוסט 2022).
כרזת מטען סניף פתח במחוז שכם
 (דף הפייסבוק של נאדר אבו מחמד אלכתנאני, 9 באוגוסט 2022)
כרזת מטען סניף פתח במחוז שכם (דף הפייסבוק של נאדר אבו מחמד אלכתנאני, 9 באוגוסט 2022)
 • אבראהים עלאא’ אלנאבלסי, המכונה אבו פתחי, נולד בעיר שכם ב-13 באוקטובר 2003. אביו, עלאא’ עזת אלנאבלסי, הוא אסיר משוחרר, ששהה מספר שנים בבתי הכלא בישראל. לאחר שחרורו שירת במנגנון הביטחון המסכל בדרגת עקיד (אל”מ). דודו מצד אביו הוא אסיר משוחרר, וכך גם דודיו מצד אמו. אלנאבלסי הפך למבוקש ע”י צה”ל בשנת 2020 לאחר שהשתתף בהטמנת מטענים מתוצרת מקומית. הוא היה מבוקש גם על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים. אלנאבלסי הקים, יחד עם חבריו, את גדוד שכם, בדומה לגדוד ג’נין. גדוד שכם נחשף בפעילות צה”ל בנובמבר 2021 אז נהרגו שלשה מחבריו (אלג’זירה.נט, 9 ו-10 באוגוסט 2022). בחודשים האחרונים הפך אלנאבולסי לסמל בעיני פלסטינים רבים הושפעו מסרטונים שהוא העלה לרשת בהם הוא תועד יורה לעבר כוחות ביטחון ישראליים.
 • במסע ההלוויה שהתקיים השתתפו אלפים, בהם חמושים רעולי פנים. בערי יהודה ושומרון הוכרז על שביתת מסחר כאות אבל. במספר מוקדים התקיימו הפרות סדר ועימותים עם כוחות ביטחון ישראלים כמה עשרות פלסטינים נפצעו (צפא, 9 אוגוסט 2022).
אלפים בהלווית השלושה (חשבון הטוויטר QUDSN, 9 באוגוסט 2022). משמאל: פעילים חמושים בהלוויה (חשבון הטוויטר של צפא, 9 באוגוסט     פעילים חמושים בהלוויה (חשבון הטוויטר של צפא, 9 באוגוסט 2022)
מימין: אלפים בהלווית השלושה (חשבון הטוויטר QUDSN, 9 באוגוסט 2022). משמאל: פעילים חמושים בהלוויה (חשבון הטוויטר של צפא, 9 באוגוסט 2022)
 • נביל אבו רדינה, דובר אבו מאזן, אמר כי ישראל (“הכיבוש”) קרובה לעימות כולל עם כל הפלסטינים באמצעות תוקפנותה המקיפה שהחלה בירושלים, ולאחר מכן התפשטה לג’נין, עזה, והיום לשכם. אבו רדינה הזהיר שאם תוקפנות זו תימשך היא תצית את האזור, ותגרום להרס שאיש לא יוכל לשאת בתוצאותיו (ופא, 9 באוגוסט 2022). אבו מאזן התקשר להוריו ולהוריהם של שני ההרוגים הנוספים והביע את תנחומיו (ופא, 10 באוגוסט 2022). מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, כינה את הריגתו כ”טבח” חדש שביצע צה”ל. לדבריו, העם הפלסטיני נתון לטרור ממוסד, טיהור אתני, ניסיון ייהוד וחילול מסגד אלאקצא ומערת המכפלה וההשלכות לכך יהיו חמורות. אשתיה קרא למוסדות הבינלאומיים להתערב (ופא, 9 באוגוסט 2022).
 • משרד החוץ ברשות הפלסטינית, גינה את התייחסות ישראל למותם של הפלסטינים כהישג מה שמעניק, לדבריהם, אור ירוק להמשך “הפשעים” שמבצעים צה”ל והמתנחלים. הוא גם גינה את הפעילות בשכם וטען כי היא נובעת ישירות ממדיניות הממשלה. המשרד קרא לבית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) להגיב על האירוע (ופא, 10 באוגוסט 2022).
 • בחמאס ציינו כי האירועים ישמשו דלק למהפכה (אלרסאלה, 10 באוגוסט 2022). תנועת חמאס פרסמה הודעת אבל שבה הדגישה את זכותם של הפלסטינים להגיב על “מעשה הטבח” ולגרום לישראל לשלם מחיר יקר (אתר חמאס, 9 באוגוסט 2022). הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה הקלטה של אלנאבולסי בה הוא מודה להנהגת הזרוע הצבאית של חמאס על התמיכה שהעניקה לו וציין “כולנו אנשי מחמד צ’יף” (אתר הזרוע הצבאית, 10 באוגוסט 2022).
 • אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, התקשר להוריו של אלנאבולסי והביע תנחומים על מות בנם. הניה הדגיש בשיחה את הצורך למלא את צוואתו שלא להניח את הרובה ולהמשיך במאבק (שהאב, 10 באוגוסט 2022). חסאם בדראן, חבר הלשכה המדינית של חמאס (שמוצאו משכם), ציין כי זוהי שכם שהם מכירים – עיר השהידים (חשבון הטוויטר של חסאם בדראן, 10 באוגוסט 2022). חאזם קאסם, דובר חמאס, ציין, כי הם נמצאים בשלב חדש במאבק נגד ישראל וכי האחדות הפלסטינית עומדת מאחורי “ההתנגדות” (ערוץ הטלגרם של חאזם קאסם, 11 באוגוסט 2022).
 • טארק עז אלדין, דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין ביהודה ושומרון, ציין כי הם עומדים בפני מדיניות חדשה והסלמה מסוכנת וכי עליהם לנקוט עמדה כדי להדוף את התוקפנות ולהעלות את קצב “ההתנגדות” (אתר הג’האד האסלאמי, 10 באוגוסט 2022). בהתבטאות נוספת אמר כי הריגתם של אלנאבלסי וחבריו מחזק את העיקרון שאין דרך להתנגד אלא באמצעות המאבק המזויין (ערוץ הטלגרם Daffa_media, 9 באוגוסט 2022) .
 • הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי, פרסמה הודעת אבל שבה התחייבה כי הם ימשיכו בדרכם ופעילות הג’האד של ההתנגדות לא תיפסק, והיא תתעצם בג’נין, שכם, טול כרם, קבאטיה, ראמאללה, ובכל יהודה ושומרון (אתר פלוגות ירושלים, 9 באוגוסט 2022).
הרוג פלסטיני בחברון
 • ב-9 באוגוסט 2022 פרצו עימותים בין כוחות ביטחון ישראלים לפלסטינים בחברון, בעקבות הריגתו של אבראהים אלנאבלסי בשכם. כעשרים פלסטינים יידו אבנים לעבר הכוחות, שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי (הארץ, 9 באוגוסט 2022). משרד הבריאות ברשות דיווח על מותו של מא’מן יאסין ג’אבר, בן 16 או 17, בבית החולים לאחר שנפצע באורח אנוש במהלך העימותים בחברון (דף הפייסבוק של משרד הבריאות ברשות, 9 באוגוסט 2022; ופא, 9 באוגוסט 2022). בהלוויה נעטפה גופתו בדגל פלסטין, והמשתתפים הניפו דגלי פתח (דף הפייסבוק של אבו עמאד ג’אבר, 10 באוגוסט 2022).
מא'מן יאסין ג'אבר
(דף הפייסבוק של דובר ממשלת הרשות אבראהים מלחם, 9 באוגוסט 2022)
מא’מן יאסין ג’אבר (דף הפייסבוק של דובר ממשלת הרשות אבראהים מלחם, 9 באוגוסט 2022)
פיגועים משמעתיים[1]

פיגועים משמעתיים

שיגור רקטות
 • מאז ההכרזה על הפסקת האש (8 באוגוסט 2022), לא אותר שיגור רקטות או ירי פצצות מרגמה מרצועת עזה לעבר ישראל.
ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך חודשי

ירי רקטות ופצצות מרגמה בחתך חודשי

ירי רקטות בחתך שנתי

ירי רקטות בחתך שנתי

חשיפת מנהרת טרור של חמאס
 • כוחות צה”ל חשפו בשבועות האחרונים מנהרת טרור של חמאס שנחפרה מצפון רצועת עזה לשטח ישראל. למנהרה היו שתי הסתעפויות, והיא נחפרה בעומק של עשרות מטרים מתחת לקרקע. תוואי המנהרה הוביל מהעיר עזה לעבר הגבול סמוך לקיבוץ עלומים. המנהרה הותקפה במהלך מבצע “שומר החומות” (מאי 2021) ולאחרונה אותרו ניסיונות לשקם אותה. הפעולות להרס המנהרה בוצעו בשבועות האחרונים וביממה האחרונה הושלם נטרולה. יש לציין שהתוואי לא חצה את המכשול הביטחוני שבנייתו הושלמה לפני כשנה (דובר צה”ל, 15 באוגוסט 2022). בתגובה לאיתור המנהרה אמר פוזי ברהום, דובר חמאס, כי טענות ישראל נועדו לשווק ניצחונות מדומים לחברה הישראלית. הוא גם ציין שזכותה של “ההתנגדות” לפעול בכל הדרכים לפתח את יכולותיה (אתר חמאס, 15 באוגוסט, 2022).
מבצע “עלות השחר”
 • עם סיום מבצע “עלות השחר” וחזרת החיים ברצועה לשגרה, החלה חמאס בפעילות שיקום הרצועה. בג’האד האסלאמי בפלסטין המשיכו לעקוב אחר מצב העצירים שהג’האד האסלאמי ביקש את שחרורם בתמורה להפסקת האש. גורמים ברצועה מגדירים את המבצע כ”הישג”. כך למשל במהלך שיחת טלפון שניהלו אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, וח’אלד משעל, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, הדגישו השניים את הכישלון האסטרטגי של ישראל ואת חשיבות אחדות ההתנגדות (ערוץ הטלגרם של חמאס, 9 באוגוסט 2022 )
 • בראיון שהעניק חאלד אלבטש, בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין, ציין שההבדל במאזן הכוחות בין ישראל לג’האד האסלאמי בלט לטובת ישראל וכי הם מצפים לרגע בו יתחולל שינוי במאזן. לדבריו, העימות החל בתגובה להריגת אלג’עברי ולא כתגובה למעצר בסאם אלסעדי. לגבי מעורבות חמאס הדגיש אלבטש שהעימות הוא של העם הפלסטיני כולו וכי חמאס תמכה בג’האד האסלאמי באמצעי התקשורת, סייעה מבחינה לוגיסטית ומילאה תפקיד חשוב באבטחת העורף. בתשובה לשאלה על היחסים עם איראן אמר כי מזכ”ל הג’האד האסלאמי, זיאד אלנח’אלה, הוזמן לבקר באיראן לפני ההתפתחויות האחרונות ולפני פרוץ המערכה וכי אין קשר בין הביקור לאירועים בעזה. הוא הדגיש שאיראן תומכת בהם בכסף, בנשק, באימונים, ובמישור המדיני, אך לא הייתה התערבות איראנית או אחרת בהחלטת הארגון (אלג’זירה.נט, 13 באוגוסט 2022).
 • חסין-אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, הדגיש בשיחת טלפון עם אסמאעיל הניה , כי “ההתנגדות” השיגה הישג גדול בעימות האחרון עם ישראל, שכן היא הצליחה לעמוד שוב מול כוחה הצבאי העצום ואילצה אותה תוך יומיים להגיע להפסקת אש ולקבל את תנאיה. הוא שיבח את עמדותיו של הניה בשמירה על אחדות הארגונים. לדברי שר החוץ מה שראוי לציון הוא שבמערכה הזו רק חלק מ”ההתנגדות” היה מעורב בעימות וזה לבדו הישג גדול שהראה את חוסר האונים והחולשה של ישראל. הניה הביע הערכה לתמיכת איראן (אירנה בערבית, 9 באוגוסט 2022).
 • נאצר אבו שריף, נציג הג’האד האסלאמי באיראן, ציין במהלך תפילת יום שישי כי ניצחונות הג’האד האסלאמי לא היו מתאפשרים ללא תמיכת איראן המדינה היחידה שהעניקה סיוע וגיבוי ועדיין ממשיכה לסייע ל”התנגדות בפלסטין ובלבנון”. הוא גם ציין כי בעימות האחרון השתתף רק הג’האד האסלאמי והוא לבדו הצליח להטיל פחד על ישראל ולכפות עליה סגירה של חצי מדינה (מהר, 12 באוגוסט 2022).
 • אשרף אבו אלהול, פרשן מצרי בכיר, שסיכם, במאמר שכתב, את המבצע ציין שלמרות איומי זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, לחדש את הלחימה ספג הארגון אבדות קשות, כולל כמה הרג מבכיריו. כמו כן, נפגעו מאגרי אמצעי הלחימה והרקטות של הארגון. כישלון נוסף של הארגון היה בזה שהוא לא הצליח לשכנע את חמאס להצטרף ללחימה זאת, משום שלחמאס, לה אחריות על ניהול האוכלוסייה ברצועה, יש סדרי עדיפויות אחרים (אלאהראם, 8 באוגוסט 2022).
סיכום ההרוגים
 • במהלך השבוע דווח על שני הרוגים נוספים ובכך עלה מנין ההרוגים הפלסטינים במבצע “עלות השחר” לחמישים :
  • ב-11 באוגוסט 2022 דווח על מותה של ליאן מצלח חמדי אלשער, בת 10, שנפצעה בתקיפה ברפיח ב-5 באוגוסט 2022 נגד עמדה של הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין. היא פונתה לבית החולים מקאצד במזרח ירושלים שם מתה מפצעיה (מרכז אלמיזאן לזכויות האדם, 11 באוגוסט 2022).
  • ב-12 באוגוסט 2022 דווח על מותו של אנס ח’אלד אבראהים אנשאצי, בן 22, שמת מפצעיו לאחר שנפצע בתקיפה ב-7 באוגוסט 2022 נגד קבוצת פלסטינים במזרח ח’אן יונס (PALINFO, 12 באוגוסט 2022; דף הפייסבוק של בן דודו אבו ח’ליל אנשאצי, 12 באוגוסט 2022). בן דודו של אנס מכנה אותו “לוחם ג’האד”. מתמונות המתעדות את הלווייתו עולה כי גופתו נעטפה בדגל דאעש (חשבון הטוויטר של צפא, 12 באוגוסט 2022). הדבר יכול להוכיח על סיוע של פעילי ארגונים סלפים לג’האד האסלאמי בפלסטין במהלך המבצע.
גופתו של אנס אנשאצי עטופה בדגל דאעש (חשבון הטוויטר של צפא, 12 באוגוסט 2022)
גופתו של אנס אנשאצי עטופה בדגל דאעש (חשבון הטוויטר של צפא, 12 באוגוסט 2022)
 • ב-9 באוגוסט 2022 ערכו פעילי הג’האד האסלאמי בפלסטין במחנה הפליטים ג’נין צעדה לזכרם של הרוגי מבצע “עלות השחר” וההרוגים בשכם. בצעדה השתתפו בכירים, אסירים משוחררים וחמושים מגדוד ג’נין. במהלך התעדה הונפו תמונות ההרוגים ותמונות העצורים פעילי הארגון (אתר הג’האד האסלאמי, 10 באוגוסט 2022).
הצעדה בג'נין (אתר הג'האד האסלאמי, 10 באוגוסט 2022)
הצעדה בג’נין (אתר הג’האד האסלאמי, 10 באוגוסט 2022)
הערכת נזקי המבצע ושיקום רצועת עזה
 • ברצועה ממשיכים להעריך את נזקי המבצע “עלות השחר”. משרד העבודות הציבוריות והשיכון ברצועה הודיע כי במהלך המבצע נהרסו כליל 22 יחידות מגורים; 77 יחידות מגורים נהרסו חלקית באופן שאינו מאפשר מגורים בהן; ול-1,908 יחידות מגורים נגרמו נזקים חלקיים (מען, 13 באוגוסט 2022).
אינפוגרף המציג את נזקי המבצע (דף הפייסבוק של משרד העבודות הציבוריות והשיכון ברצועה, 13 באוגוסט 2022)
אינפוגרף המציג את נזקי המבצע
(דף הפייסבוק של משרד העבודות הציבוריות והשיכון ברצועה, 13 באוגוסט 2022)
 • אדהם אלבסיוני, דובר משרד החקלאות ברצועה, מסר כי הפסדי המגזר החקלאי בשלושת ימי המבצע הסתכמו ביותר ממיליון דולרים (סוכנות אלראי, 11 באוגוסט 2022). יו”ר התאחדות הפועלים העזתים ציין, כי בששת הימים בהם נמנעה כניסת פועלים מהרצועה לישראל לפני המבצע ובמהלכו נגרם הפסד הכנסות בסכום של 18 מיליון ₪ (אתר ההתאחדות, 14 באוגוסט 2022).
 • מחמד ת’אבת, האחראי על יחסי הציבור בחברת החשמל ברצועה, מסר כי לאחר שישראל אפשרה מעבר סולר לתחנת הכוח ברצועה חזרה אספקת החשמל לזו שקדמה למבצע “עלות השחר”, שמונה שעות אספקת חשמל ברצף ושעתיים הפסקה (אתר Ultra Palestine, 11 באוגוסט 2022).
 • ממשל חמאס הודיע כי בכוונתו לסייע בשיקום הנזקים. אסמאעיל הניה דיווח (12 באוגוסט 2022), כי מחמד בן עבד אלרחמן אלת’אני, שר החוץ של קטר, הודיע על הסכמתה של קטר להעביר כספים ולממן בנייה מחדש של בתים ומבנים שנהרסו ברחבי הרצועה (אתר חמאס, 12 באוגוסט 2022). הסהר האדום הקטרי דיווח על מתן מענה הומניטרי דחוף בשווי 1.1 מיליון דולרים (סוכנות אנטוליה, 9 באוגוסט 2022) .
 •  ממשלת הרשות הטילה על המשרדים הרלוונטיים לטפל בשיקום נזקי המבצע ברצועת עזה. הם התבקשו למפות את הנזקים; לספק מוצרי אספקה; להעניק סיוע פסיכולוגי ויעוץ לילדים; להטיל על קרן העיריות להעניק סיוע לשיקום מבנים שנהרסו; לבקש מהמוסדות לזכויות האדם והמוסדות ההומניטריים להתערב אצל הצד הישראלי כדי לאפשר הכנסת ציוד רפואי ​​שנשלח על ידי משרד הבריאות (ופא, 8 באוגוסט 2022). ד”ר מי אלכילה, שרת הבריאות ברשות, הודיעה על משלוח תרופות וציוד רפואי בשווי של שני מיליון שקלים שרת הבריאות גם ציינה כי בתי החולים בשטחי הרשות פתוחים לקבל פצועים מרצועת עזה (דניא אלוטן, 13 באוגוסט 2022).
המשלוח שהועמס במחסני משרד הבריאות בשכם (דף הפייסבוק של משרד הבריאות ברשות, 11 באוגוסט 2022)
המשלוח שהועמס במחסני משרד הבריאות בשכם
(דף הפייסבוק של משרד הבריאות ברשות, 11 באוגוסט 2022)
 • ברשתות החברתיות התפרסם שהג’האד האסלאמי בפלסטין הודיע כי הם מתחייבים לבנות מחדש את הבתים שנהרסו עד לסוף השנה. כמו כן הם ישלמו פיצויים לבעלי הבתים ההרוסים בגובה של 1,000 דולרים, למשפחות הנפגעים פיצוי בגובה של 400 דולרים לכל פצוע ושכר חודשי למשפחות ההרוגים (ערוץ הטלגרם רצד אלמידאן, 10 באוגוסט 2022). בהקשר זה אמר, ח’אלד אלבטש, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי, כי מזכ”ל הארגון, הנחה להתייחס באופן שווה לכל ההרוגים והפצועים ולעמוד לצד המשפחות (אתר הג’האד האסלאמי, 15 באוגוסט 2022).
 • ואא’ל אבו מחסן, רכז התקשורת של מחלקת מוסדות הצדקה של חמאס בעזה, מסר כי במהלך ששה ימים הם סיפקו סיוע מגוון בשווי יותר מ-820,000 דולר לתושבי הרצועה (אלרסאלה.נט, 13 באוגוסט 2022).
מצב העצירים
 • כזכור, ביקש הג’האד האסלאמי בפלסטין את שחרורם של ח’ליל אלעואודה, עציר הג’האד האסלאמי בפלסטין השובת רעב במחאה על המשך מעצרו, ושל בסאם אלסעדי, ראש הג’האד האסלאמי בג’נין, כתנאי להפסקת האש. אולם, לבסוף הסתפקו באמירה שמצרים תפעל לשחרורם (אלע’ד, 13 באוגוסט 2022). תור וינסלנד, שליח האו”ם המיוחד למזרח התיכון, הודיע כי במסגרת מחויבות האו”ם לשמור על השקט ברצועת עזה ביקרה משלחת מטעמו בכלא עופר בו עצור בסאם אלסעדי (חשבון הטוויטר של תור וינסלנד, 10 באוגוסט 2022).
 • ב-11 באוגוסט 2022 דיווחו כלי תקשורת ישראלים על התדרדרות במצבו הרפואי של ח’ליל אלעואודה, השובת רעב, והוא הועבר לבית החולים ואושפז תחת אבטחה. אשתו דלאל שהורשתה לבקרו מסרה כי נגרם לו נזק בלתי הפיך. דאוד שהאב, ראש לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, הזהיר כי במקרה שח’ליל עואודה ימות, הדבר יעמיד אותם מול מסלול עימות חדש עם ישראל. הוא קרא למצרים להגביר את מאמציה ללחוץ על ישראל לשחררו (סבק24, 13 באוגוסט 2022). אחמד אלמדלל, בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי הם ממשיכים לעמוד בקשר עם המצרים במטרה להפעיל לחץ על ישראל לשחררו. הוא הדגיש, כי לא תהיה יציבות כל עוד ישראל לא תיישם את דרישותיהם ועד אז הם נמצאים במצב של עימות פתוח עם ישראל (אלע’ד, 16 באוגוסט 2022).
 • ב-14 באוגוסט 2022 החליט בית הדין הצבאי להאריך את מעצרו של בסאם אלסעדי בשישה ימים נוספים. בתגובה אמר יאסר מזהר, נציג הג’האד האסלאמי בוועדת האסירים, כי על הצד המצרי לשאת באחריות להארכת מעצרו באמצעות הפעלת לחץ על ישראל לשחררו בדחיפות כדי להבטיח את המשך השקט ברצועת עזה. לדבריו, הארכת מעצרו של אלסעדי היא תחילתה של מערכה אמתית בין הצד המצרי לישראל במטרה לשמור על הפסקת האש. מזהר ציין כי הג’האד האסלאמי והזרוע הצבאית שלו לא יעמדו בחיבוק ידיים מול מה שעוברים האסירים (דניא אלוטן, 11 באוגוסט 2022).
תקציב אונר”א ברצועה
 • עדנאן אבו חסנה, דובר אונר”א ברצועה, מסר כי התקציב הכללי של אונר”א סובל ממחסור של מאה מיליון דולרים. לדבריו, המחסור נובע בעיקר מה”מצור” ברצועה והמלחמות המתמשכות. הוא ציין ששיעור האבטלה ברצועה העומד כיום על 50% . אבו חסנה הדגיש כי אונר”א הצליחה לבנות מחדש כ-7,000 בתים שניזוקו באופן קל ובינוני וכ-54% מהבתים שנהרסו כליל במהלך מבצע “שומר החומות”. עוד ציין כי 38% מתקציב הסוכנות מופנה לרצועת עזה המאוכלסת ברובה בפליטים (סוא, 14 באוגוסט 2022). משלחת האיחוד האירופי שביקרה ברצועה חתמה על הסכם תמיכה באונר”א בגובה של 97 מיליון יורו לקידום פרויקטים שונים שיבטיחו את המשך פעילותה (דניא אלוטן, 16 באוגוסט 2022).
ראיון ח’אלד משעל
  • בראיון שהעניק ח’אלד משעל, מנהיג חמאס ב”חוץ”, התייחס למספר נושאים ביניהם (אלג’זירה, 14 באוגוסט 2022):
  • יחסי חמאס- סוריה: ההחלטה שחמאס תצא מסוריה במהלך מלחמת האזרחים התקבלה על ידי הנהגת התנועה בראשותו שהבינה שהמצב הביטחוני שם לא נוח עבורה. זאת, למרות מורת הרוח שהפגינו בכירים סורים מעמדת חמאס.
  • יחסי חמאס- איראן: ההחלטה לעזוב את סריה השפיעה גם על יחסי חמאס עם איראן אך היחסים לא נותקו הם עדיין נמשכים כמו גם הסיוע האיראני. יחד עם זאת, הקשר עם איראן אינו משפיע על עצמאות ההחלטה של חמאס והוא לא בא על חשבון האינטרס הלאומי הפלסטיני.
  • יחסי חמאס- סעודיה: משעל הכחיש כי קיימת סיבה מהותית לשינוי העמדה הסעודית כלפי התנועה וציין כי חמאס לא פגעה באף גורם והיא אינה מתערבת בענייני מדינות אחרות, ולכן אין זכות לאף מדינה לבוא ולשפוט את חמאס כי היא מפעילה “התנגדות”.
  • ביקור ברצועת עזה: משעל סיפר, כי בשנת 2012 ביקר ברצועת עזה בעקבות מבצע “עמוד ענן” ונפגש עם מחמד אלצ’יף, ראש הזרוע הצבאית. לדבריו, בעת שהותו ברצועה הוא ביקר במערכת המנהרות שבנתה הזרוע הצבאית של חמאס וציין כי מתחת לאדמה מתקיימת עיר שלמה שנבנתה. יש מנהרות טקטיות, מנהרות אסטרטגיות ומנהרות שדרכן בוצעו פעולות כואבות.
  • בתגובה לאלה המאשימים את ח’אלד משעל וחמאס בטרור: הגנה עצמית היא זכות לגיטימית באסלאם, בכל הדתות ובחוק הבינלאומי, ומה שחמאס עושה הוא התנגדות לגיטימית. לדבריו, מדינות, ביניהן מדינות אירופאיות, פוגשות את התנועה בחשאי ובדרגים שונים, ורוב מדינות העולם נמצאות עימה בקשר עקיף. משעל הדגיש שחמאס אינה נלחמת ביהודים ומאבקם הוא ב”כיבוש הציוני” בארצו ובמדינתו.
ראיון ח'אלד משעל (אתר ערוץ אלג'זירה, 12 באוגוסט 2022)
ראיון ח’אלד משעל (אתר ערוץ אלג’זירה, 12 באוגוסט 2022)
ביקור אבו מאזן בגרמניה
 • אבו מאזן יצא לביקור רשמי בגרמניה שם נועד עם קנצלר גרמניה אולף שולץ (ופא, 17 באוגוסט 2022). במסיבת עיתונאים שקיימו השניים נשאל אבו מאזן האם הוא מתכוון להתנצל על רצח 11 הספורטאים הישראליים במינכן לפני חמישים שנה. בתשובה אמר אבו מאזן כי אם רוצים להסתכל על העבר הרי שישראל ביצעה “חמישים שואות” בפלסטינים (AP, 17 באוגוסט 2022).
פגישות אשתיה בתורכיה
 • מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, ביקר השבוע בתורכיה כדי להשתתף בטקס פתיחת משחקי הסולידריות האסלאמית. בשולי הטקס ערך אשתיה מספר פגישות מדיניות ביניהן עם נשיא תורכיה, רג’יפ ארדואן, נשיא אלג’יריה ונשיא אזרביג’אן. בפגישות הדגיש אשתיה את חשיבות תמיכת המדינות הידידותיות בפלסטינים לקבלת חברות מלאה בעצרת הכללית של האו”ם ואת הצורך בהצלחת הפסגה הערבית באלג’יריה האמורה להתקיים ב-2-1 בנובמבר 2022. הוא גם קרא לאזרביג’אן לפתוח שגרירות פלסטינית בשטחה.
 מחמד אשתיה, בפגישה עם נשיא תורכיה ארדואן     בפגישה עם נשיא אזרביג'אן (ופא, 10 באוגוסט 2022)
מימין: מחמד אשתיה, בפגישה עם נשיא תורכיה ארדואן
משמאל: בפגישה עם נשיא אזרביג’אן (ופא, 10 באוגוסט 2022)
יידוי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה ואירועים נוספים
 • גם השבוע נמשכו אירועי יידוי האבנים והשלכת בקבוקי תבערה לעבר כלי רכב ישראליים הנעים בכבישים ברחבי יהודה ושומרון ומזרח ירושלים. להלן אירועים בולטים:
  • 14 באוגוסט 2022: בקבוקי תבערה הושלכו לעבר כלי רכב בין צומת אלח’צ’ר לביתר (מערבית לבית לחם). לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 14 באוגוסט 2022).
  • 12 באוגוסט 2022: בקבוק תבערה הושלך לעבר עמדת שמירה (דרומית מערבית לחברון). לא היו נפגעים ולא דווח על נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 12 באוגוסט 2022).
  • 12 באוגוסט 2022: אבנים יודו לעבר אוטובוס סמוך לאלפנדק (מזרחית לקלקיליה). לא היו נפגעים. נגרם נזק לחלון (הצלה ללא גבולות יו”ש, 12 באוגוסט 2022).
  • 12 באוגוסט 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב סמוך לבית חג”י בהר חברון. לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 12 באוגוסט 2022).
  • 12 באוגוסט 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב בין קריית ארבע לחברון. לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 12 באוגוסט 2022).
  • 11 באוגוסט 2022: אבנים ובקבוקי תבערה הושלכו לעבר אוטובוס וכלי רכב סמוך לגבעת אסף (מזרחית לראמאללה). לא היו נפגעים ולא דווח על נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 11 באוגוסט 2022).
  • 10 באוגוסט 2022: בקבוקי תבערה ואבנים הושלכו לעבר עמדת צה”ל סמוך לנגוהות (מזרחית לחברון). לא היו נפגעים ולא דווח על נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 10 באוגוסט 2022).
  • 9 באוגוסט 2022: שני מטענים התפוצצו סמוך לעמדת שמירה אזור נבי צלאח (צפונית מערבית לראמאללה). לא היו נפגעים ולא דווח על נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 באוגוסט 2022).
  • 9 באוגוסט 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב באזור תרמסעיא (צפונית מזרחית לראמאללה). לא היו נפגעים. נגרם נזק לחלון האוטובוס (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 באוגוסט 2022).
  • 9 באוגוסט 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב בין צומת יקיר הגדולה לרבבה (דרומית מזרחית לקלקיליה).לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 באוגוסט 2022).
נזק שנגרם לכלי רכב דרמית מזרחית לקלקילה (הצלה ללא גבולות יו"ש, 9 באוגוסט 2022)
נזק שנגרם לכלי רכב דרמית מזרחית לקלקילה
(הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 באוגוסט 2022)
  • 9 באוגוסט 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב באזור סנג’ל (צפונית מזרחית לראמאללה). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 באוגוסט 2022).
  • 9 באוגוסט 2022: אבנים יודו לעבר אוטובוס סמוך לצומת מעלה עמוס (דרומית לבית לחם). לא היו נפגעים. נגרם נזק לשימשה (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 באוגוסט 2022).
  • 9 באוגוסט 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב בין יצהר לחוות גלעד (מערבית לשכם) אדם נפצע מרסיסים (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 באוגוסט 2022).
  • 9 באוגוסט 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב בחוארה (דרומית לשכם). לא היו נפגעים. נגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 באוגוסט 2022).
  • 9 באוגוסט 2022: אבנים ובקבוק צבע הושלכו לעבר כלי רכב בין אריאל לצומת תפוח (דרומית לשכם). דווח על פצוע קל מרסיסים ונגרם נזק לשמשה (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 באוגוסט 2022).
  • 9 באוגוסט 2022: אבנים יודו לעבר כלי רכב ואמבולנס בצומת חלחול (צפונית לחברון). דווח על פצועה ונגרם נזק (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 באוגוסט 2022).
 נזק שנגרם לכלי רכב (הצלה ללא גבולות יו"ש, 9 באוגוסט 2022)
נזק שנגרם לכלי רכב (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 באוגוסט 2022)
  • 9 באוגוסט 2022: אבנים יודו לעבר אוטובוס בין אלערוב לבית אומר (צפונית לחברון). חייל נפצע באורח קל (הצלה ללא גבולות יו”ש, 9 באוגוסט 2022).

[1] "פיגועים משמעותיים" מוגדרים על-ידי מרכז המידע כפיגועי ירי, דקירה, דריסה והטמנת מטענים או פיגועים משולבים. לא נכללים בהם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה.