מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (16 באפריל- 7 במאי 2024)

כוחות צה

כוחות צה"ל במעבר רפיח (דובר צה"ל, 7 במאי 2024)

תיעוד תקיפות חיל האוויר ברפיח הפלסטינית (חשבון X של שהאב, 7 במאי 2024).

תיעוד תקיפות חיל האוויר ברפיח הפלסטינית (חשבון X של שהאב, 7 במאי 2024).

תושבים מתפנים מרפיח (אלקדס, 6 במאי 2024)

תושבים מתפנים מרפיח (אלקדס, 6 במאי 2024)

תקיפת תשתית טרור של חמאס (אתר צה

תקיפת תשתית טרור של חמאס (אתר צה"ל, 30 באפריל 2024).

חידוש פעילות ארגון

חידוש פעילות ארגון "המטבח העולמי המרכזי" (WCK) ברפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 2 במאי 2024).

מפגן הבעת תודה לאוניברסיטאות בארה

מפגן הבעת תודה לאוניברסיטאות בארה"ב (ערוץ היוטיוב של ופא, 1 במאי 2024).

עבודות צבא ארה

עבודות צבא ארה"ב להקמת המזח הימי הצף (חשבון X של CENTCOM, 30 באפריל 2024)

תיעוד המפגע רץ עם סכין לעבר הצעירה.

תיעוד המפגע רץ עם סכין לעבר הצעירה.

אבו מאזן נושא נאום בפורום הכלכלי העולמי (ופא, 28 באפריל 2024).

אבו מאזן נושא נאום בפורום הכלכלי העולמי (ופא, 28 באפריל 2024).

אבו מאזן בפגישה עם יורש העצר הסעודי (ופא, 29 באפריל 2024)

אבו מאזן בפגישה עם יורש העצר הסעודי (ופא, 29 באפריל 2024)

פגישת משלחת חמאס בראשות מוסא אבו מרזוק (מימין) ומשלחת פתח בראשות עזאם אלאחמד (משמאל) בבייג'ינג (קדס פרס, 30 באפריל 2024)

פגישת משלחת חמאס בראשות מוסא אבו מרזוק (מימין) ומשלחת פתח בראשות עזאם אלאחמד (משמאל) בבייג'ינג (קדס פרס, 30 באפריל 2024)

 • הזירה הדרומית: בליל 7-6 במאי 2024 החלו כוחות צה״ל לבצע פעילות ממוקדת, בהכוונה מודיעינית, באזורים מוגבלים במזרח רפיח. במסגרת הפעילות השיגו הכוחות שליטה מבצעית בצד העזתי של מעבר רפיח. במקביל המשיכו כוחות צה”ל בפעילות ממוקדת במרכז הרצועה ובית חאנון באמצעות פשיטות ותקיפות נגד יעדי טרור ומשגרי רקטות. נמשכו שיגורי הרקטות לעבר יישובי עוטף עזה ודרום ישראל. בשיגור רקטות ופצצות מרגמה שביצעו פעילי חמאס לעבר ריכוז כוחות באזור כרם שלום, נהרגו ארבעה חיילי צה”ל. בתגובה תקפו כוחות צה”ל מוקדי שיגור רקטות ברפיח וסגרו את מעבר כרם שלום.
 • סוגיית החטופים: לאחר שורה של מפגשי משלחות והגשת הצעות והצעות נגד, הודיע אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, לראש ממשלת קטר ולראש המודיעין המצרי, כי חמאס מסכימה למתווה שהוצע לה להפסקת אש עם ישראל, במסגרת המגעים לשחרור החטופים. דווח, כי המתווה שחמאס נתנה לו את הסכמתה גובש בידי ארה”ב וקטר, על בסיס הצעה מצרית שישראל כבר השיבה עליה בחיוב. בעקבות ההודעה, ערך אסמאעיל הניה סבב מואץ של שיחות עם גורמים ערביים ואסלאמיים ועדכן אותם בפרטי הסכמת חמאס ובצעדים הנדרשים לקידומה. בהמשך אמורות משלחות חמאס, קטר וישראל להגיע למצרים להמשך המשא ומתן .
 • סיוע לרצועה: נמשכת העברת סיוע הומניטארי לרצועה במיוחד לצפון, זאת, לאחר שצה”ל אפשר לאחרונה הכנסת משאיות דרך מעבר ארז. בימים אלה נשלמות ההכנות להקמת מזח ימי צף מול חופי עזה (ע”י ארה”ב) להכנסת סיוע גם בדרך הים. צה”ל השלים את ההכנות להקמת שטח תפעולי בחוף עזה לקליטת הסיוע. סגירת מעבר רפיח בעקבות פעילות צה”ל ומעבר כרם שלום בעקבות ירי פצצות מרגמה יאטו את העברת הסיוע.
 • ישראל, יהודה ושומרון: בתקופה הנסקרת בוצעו 11 פיגועים במתווים שונים. כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע. דווח על מעצר עשרות מבוקשים והחרמת אמצעי לחימה רבים. מוקדי הפעילות היו טולכרם, ג’נין וחברון. סמוך לטולכרם הרגו כוחות הביטחון חוליית טרור של חמאס, אשר הייתה מעורבת ברצח אזרח ישראלי ובהפעלת מטענים. במקביל, פעלו גם מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית לסיכול טרור.
 • הרשות הפלסטינית: אבו מאזן המשיך במאמצים מול גורמים בינלאומיים להביא להפסקת המלחמה ברצועה ולסיכול פעולת צה”ל ברפיח. מחמד מצטפא, ראש ממשלת הרשות, ביקר בקטר ופעל לגיוס סיוע כספי לרשות. למרות הווטו שהטילה ארה”ב במועצת הביטחון של האו”ם (18 באפריל) נגד קבלת הרשות כחברה מלאה באו”ם, ממשיכה הרשות לקדם מהלך זה. הצעת החלטה בנושא תועלה ב-10 במאי להצבעה בעצרת הכללית. במקביל, בוצע ניסיון לחידוש תהליך הפיוס הפנים פלסטיני בסיוע סין למרות הציפיות הנמוכות להצלחתו.
פעילות כוחות צה”ל ברצועה
 • דרום הרצועה: בליל 7-6 במאי 2024 החלו כוחות צה״ל בפעילות ממוקדת, בהכוונה מודיעינית, באזורים מוגבלים במזרח רפיח נגד תשתיות טרור של חמאס. במסגרת הפעילות השיגו הכוחות שליטה מבצעית בצד העזתי של מעבר רפיח, שבמזרח העיר. הפעילות בוצעה לאחר שהתקבל מידע מודיעיני כי פעילי חמאס עושים שימוש באזור המעבר לביצוע פעילות טרור ולאחר שמהאזור בוצע ירי פצצות מרגמה לעבר מעבר כרם שלום, שכתוצאה ממנו נהרגו ארבעה לוחמי צה״ל ונפצעו כמה נוספים. במסגרת הפעילות, תקפו כלי טיס של חיל האוויר וכוחות מהקרקע יעדי טרור של חמאס בניהם מבנים צבאיים, תשתיות תת קרקעיות ותשתיות טרור נוספות מהם חמאס פעל באזור רפיח. טרם תחילת הפעילות, נעשה מאמץ לפינוי האוכלוסייה משטחי הלחימה (דובר צה”ל, 7 במאי 2024).
 • גורמים רפואיים ברפיח דיווחו על עשרים הרוגים שפונו לבית החולים הכויתי בעיר. בנוסף, הזהירו הגורמים הפלסטינים כי לאחר שכוחות צה”ל השתלטו על הצד הפלסטיני של מעבר רפיח וסגרו אותו לפעילות, תופסק הכנסת סיוע לרצועה ויציאת חולים ופצועים לטיפולים בחו”ל (אלקדס, 7 במאי 2024).
תיעוד תקיפות חיל האוויר ברפיח הפלסטינית (חשבון X של שהאב, 7 במאי 2024).     תושבים מתפנים מרפיח (אלקדס, 6 במאי 2024)
מימין: תיעוד תקיפות חיל האוויר ברפיח הפלסטינית (חשבון X של שהאב, 7 במאי 2024). משמאל: תושבים מתפנים מרפיח (אלקדס, 6 במאי 2024)
כוחות צה"ל במעבר רפיח (דובר צה"ל, 7 במאי 2024)
כוחות צה”ל במעבר רפיח (דובר צה”ל, 7 במאי 2024)
 • טרם תחילת הפעילות פעלו כוחות צה”ל לפינוי תושבים משכונות מזרח רפיח לאזור ההומניטרי במואצי ח’אן יונס. הקריאה לתושבים להתפנות בוצעה באמצעות פיזור כרוזים, שליחת הודעות SMS ושיחות טלפון. האזור ההומניטרי המורחב כולל בתי חולים שדה, אוהלים וכמויות גדולות של מזון, מים, תרופות ואספקה נוספת. במקביל, הידק צה”ל את שיתוף הפעולה עם ארגונים בינלאומיים בנוגע לאפשרות להגביר את היקף הסיוע הנכנס לאזור (דובר צה”ל, תקשורת ישראלית, 6 במאי 2024).
 כרוז צה"ל הפונה לתושבי רפיח (דובר צה"ל, 6 במאי 2024).     התוכנית לפינוי תושבים ממזרח רפיח לעבר האזור ההומניטרי המורחב במואצי ח'אן יונס (חשבון X של דובר צה"ל, 6 במאי 2024)
מימין: כרוז צה”ל הפונה לתושבי רפיח (דובר צה”ל, 6 במאי 2024). משמאל: התוכנית לפינוי תושבים ממזרח רפיח לעבר האזור ההומניטרי המורחב במואצי ח’אן יונס (חשבון X של דובר צה”ל, 6 במאי 2024)
 •  מרכז הרצועה: כוחות צה”ל המשיכו בפעילות הממוקדת באמצעות פשיטות על יעדי טרור באזור, השמדת מנהרות טרור, עמדות שיגור, מחסני אמצעי לחימה ומתקני תצפית של חמאס. כמו כן פעלו הכוחות לאבטחת ציר הרוחב שנסלל לאחרונה, אשר עובר באזור הישוב הישראלי לשעבר נצרים, אשר מחבר את מזרח הרצועה עם חלקה המערבי (דרך הים). כוחות צה”ל שולטים על הכביש כדי למנוע חזרת פלסטינים מדרום הרצועה לעיר עזה ולצפון הרצועה (דובר צה”ל, 23 באפריל – 1 במאי 2024).
תקיפת תשתית טרור של חמאס (אתר צה"ל, 30 באפריל 2024).     תקיפות חיל האוויר בג'באליא (ערוץ היוטיוב של ופא, 23 באפריל 2024)
מימין: תקיפת תשתית טרור של חמאס (אתר צה”ל, 30 באפריל 2024). משמאל: תקיפות חיל האוויר בג’באליא (ערוץ היוטיוב של ופא, 23 באפריל 2024)
 • צפון הרצועה: כוחות צה”ל המשיכו לפעול באזור לסיכול טרור. הכוחות עצרו פעילי טרור שהתחבאו במתקני מחסה והשמידו תשתיות טרור ופירי מנהרות. אחד ממוקדי הפעילות היה בית חאנון, משם שוגרו רקטות לעבר ישראל (דובר צה”ל 23 באפריל 2024).
 • כלי התקשורת הפלסטינים המשיכו לדווח בהרחבה אודות תקיפות חיל האוויר ברחבי הרצועה תוך הבלטת היקף הנפגעים והנזקים שנגרמו כתוצאה מהן (ערוץ היוטיוב של ופא, 30-23 באפריל 2024).
כתבת ערוץ אלג'זירה מסבירה באולפן אודות פעילות כוחות צה"ל במרכז הרצועה ושליטתם על ציר הרוחב המבתר את הרצועה מצפונה לדרומה (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 5 במאי 2024)
כתבת ערוץ אלג’זירה מסבירה באולפן אודות פעילות כוחות צה”ל במרכז הרצועה ושליטתם על ציר הרוחב המבתר את הרצועה מצפונה לדרומה (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 5 במאי 2024)
שיגור רקטות
 • נמשך שיגור רקטות ופצצות מרגמה מרצועת עזה לעבר יישובי עוטף עזה ודרום ישראל, על בסיס כמעט יום יומי. רוב הרקטות שוגרו לאזור העיר שדרות. על השיגורים קיבלו אחריות זרועות צבאיות של מספר ארגוני טרור. להלן אירועים בולטים:
  • 6 במאי 2024: סמוך לשעה 23:00 שוגרו שש רקטות לעבר שדרות. שתי רקטות יורטו והשאר נפלו מחוץ לעיר. שברי יירוט נפלו בחצר בית, לא היו נפגעים, נגרם נזק לרכוש.
  • 5 במאי 2024: שוגרו 14 רקטות ופצצות מרגמה מרפיח לעבר ריכוז כוחות צה”ל סמוך למעבר כרם שלום. ארבעה חיילי צה”ל נהרגו ועשרה נפצעו. בתגובה סגר צה”ל את מעבר כרם שלום וכלי טיס של חיל האוויר תקפו את מוקדי השיגורים, שכמה מהם היו סמוך למחנות של תושבים פלסטינים (תקשורת ישראלית, 5 במאי 2024). הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות לירי הרקטות (ערוץ חמאס בטלגרם, 5 במאי 2024).
  • 3 במאי 2024: שוגרה רקטה לעבר דרום עוטף עזה. הרקטה נפלה בסמוך לגבול הרצועה (תקשורת ישראלית, 3 במאי 2024). הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה על שיגור מטח רקטות לעבר ריכוזי כוחות צה”ל סמוך לקיבוץ נירים (חשבון הטלגרם של צפא, 3 במאי 2024).
  • 29 באפריל 2024: בשעות הערב שוגרו מספר רקטות לעבר שדרות, איבים, וניר עם. רקטה אחת יורטה, ושתי רקטות נוספות נפלו במרחב הימי של אשדוד (תקשורת ישראלית, 29 באפריל 2024). הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין קיבלה אחריות לשיגור (ערוץ הטלגרם של פאלטודיי, 29 באפריל 2024). בתגובה תקפו כלי טיס של חיל האוויר עמדות שיגור בצפון הרצועה (ערוץ הטלגרם של צה”ל, 30 באפריל 2024).
  • 24 באפריל 2024: בשעות הצהריים שוגרו רקטות לעבר כיסופים, ובשעות הערב לעבר גבים, מכללת ספיר, שדרות, איבים, וניר עם. עיריית שדרות מסרה כי מבנה בעיר ניזוק מרסיסי רקטה שיורטה
  • וכי במקום כמה נפגעי חרדה (תקשורת ישראלית, 24 באפריל 2024). גדודי המג’אהדין [1] קיבלו אחריות על שני אירועי שיגור הרקטות לדבריהם, לרגל יום השנה למותו של עמר אבו שריעה (אבו חפץ) מייסד הארגון. בשעות הלילה הודיעו על שיגור מטח נוסף לעבר עוטף עזה (ערוץ הטלגרם של גדודי המג’אהדין, 24 באפריל 2024).
  • ב-23 באפריל 2024: בשעות הצהריים שוגרו מספר רקטות לעבר זיקים. הרקטות יורטו ע”י מערכת “כיפת ברזל”. בתגובה תקפו כלי טיס של חיל האוויר את האזור ממנו בוצעו השיגורים (ערוץ הטלגרם של צה”ל, 23 באפריל 2024). גדודי חללי אלאקצא קיבלו אחריות על השיגור שבוצע לדבריהם בשיתוף פעולה עם הזרוע הצבאית של החזית הדמוקרטית (ערוץ הטלגרם elaqsa_1965 של גדודי חללי אלאקצא, 23 באפריל 2024).
  • ב-23 באפריל 2024: שוגרו רקטות לעבר גבים, מכללת ספיר, שדרות, איבים, וניר עם. עיריית שדרות עידכנה כי שוגרו חמש רקטות לאזור, מתוכן ארבע יורטו. לא היו נפגעים. נגרם נזק לרכוש (תקשורת ישראלית, 23 באפריל 2024). הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין קיבלה אחריות על השיגור (ערוץ הטלגרם של פאלטודיי, 23 באפריל 2024).
  • ב-20 באפריל 2024: שוגרו רקטות לעבר כיסופים. הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין קיבלה אחריות על הירי (ערוץ הטלגרם של פאלטודיי, 20 באפריל 2024).
  • ב-19 באפריל 2024: בשעות הערב שוגרו חמש רקטות לעבר שדרות, איבים, וניר עם. ארבע רקטות נפלו בשטח רצועת עזה, ואחת יורטה בהצלחה (תקשורת ישראלית, 19 באפריל 2024). בתגובה תקפו כוחות צה”ל בורות שיגור בבית חאנון שבצפון הרצועה (ערוץ הטלגרם של צה”ל, 20 באפריל 2024). גדודי המג’אהדין קיבלה אחריות על השיגור (ערוץ הטלגרם של “גדודי המג’אהדין”, 19 באפריל 2024), ומיד לאחר מכן הודיעה הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין כי פעיליה שיגרו את הרקטות (ערוץ הטלגרם של פאלטודיי, 19 באפריל 2024).
  • ב-18 באפריל 2024: בשעות הערב שוגרו רקטות לעבר מפלסים ומטווח ניר עם, ובהמשך גם לעבר אשקלון. דוברות עיריית אשקלון הודיעה שהרקטה נפלה בשטח פתוח צפונית לעיר וכי לא היו נפגעים (תקשורת ישראלית, 18 באפריל 2024). הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין קיבלה אחריות על השיגור (ערוץ הטלגרם של פאלטודיי, 18 באפריל 2024).
המלחמה בראיית הפלסטינים
 • אבו עבידה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס, נשא נאום מוקלט במלאת 200 ימים למלחמה. בנאום הוא הכחיש את הפרסומים בישראל לפיהם הושמדה הזרוע הצבאית של חמאס, הודה לאיראן ולחזיתות ההתנגדות בלבנון, עיראק ותימן על הסיוע והתמיכה ואף קרא להסלים את פעולות ההתנגדות נגד ישראל בכל הזירות. לגבי איראן הוא ציין כי היא קבעה “כללים חדשים וביססה משוואות חשובות” בעימות מול ישראל. בנושא החטופים הדגיש אבו עבידה כי מבחינתם לא יהיו ויתורים במשא ומתן לשחרור חטופים. לדבריו, ישראל מנסה להתחמק מכל התחייבויותיה במשא ומתן והיא רוצה להרוויח זמן וציין “שהתרחיש של רון ארד” הוא אולי התרחיש שהכי סביר שיחזור על עצמו עם החטופים ברצועה. הוא הדגיש כי הם ימשיכו בהתנגדות כל עוד תוקפנות ישראל או נוכחותה ברצועה ימשכו (אתר חמאס, 23 באפריל 2024).
מופע תקשורתי ראשון מזה זמן של אבו עבידה (אתר חמאס, 23 באפריל 2024)
מופע תקשורתי ראשון מזה זמן של אבו עבידה (אתר חמאס, 23 באפריל 2024)
סוגית החטופים והסכם הפסקת אש
 • לאחר שורה של מפגשי משלחות והגשת הצעות והצעות נגד, בשעות הערב של ה-6 במאי 2024 הודיע אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, לראש ממשלת קטר מחמד אלת’אני ולראש המודיעין המצרי עבאס כאמל, כי חמאס מסכימה למתווה שהוצע לה להפסקת אש עם ישראל, במסגרת המגעים לשחרור החטופים. גורמי חמאס טענו, כי הם קיבלו ערבויות מארה”ב מצרים וקטר לכך שישראל לא תחדש את הלחימה בתום יישום העסקה. דווח, כי המתווה שחמאס נתנה לו את הסכמתה גובש על ידי ארה”ב וקטר, על בסיס הצעה מצרית שישראל כבר השיבה עליה בחיוב (מען, 6, 7 במאי 2024). משלחות חמאס, קטר וישראל אמורות להגיע למצרים להמשך המשא ומתן. גורם בכיר בישראל הצהיר כי הצעת חמאס לא מקובלת על ישראל ((אלג’זירה, ותקשורת ישראלית, 7 במאי 2024)
 • בעקבות ההודעה, ערך אסמאעיל הניה סבב מואץ של שיחות עם גורמים ערביים ואסלאמיים ועדכן אותם בפרטי הסכמת חמאס ובצעדים הנדרשים לקידומה וציין כי כעת העניין נמצא “במגרש של ישראל”. בשיחה שקיים עם זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, הסכימו השניים כי הארגונים לא יוותרו על דרישותיהם הכלולות בהצעה המוסכמת ובראשן הפסקת האש, נסיגה מוחלטת של ישראל, חילופי שבויים, שיקום הרצועה והסרת המצור (ערוץ הטלגרם של חמאס, 6 במאי 2024). בעקבות הודעת חמאס נרשמו ביטויי שמחה ברצועה ובפרט ברפיח אשר תושביה קיוו שהדבר יביא להשעיית פעולת צה”ל בעיר (שהאב, 6 במאי 2024) (אלג’זירה, 6, 7 במאי 2024).
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות בעזה (הנשלט ע”י חמאס) עדכן (נכון ל-6 במאי שעה 14:30) כי מאז תחילת המלחמה ברצועה נהרגו 34,735 פלסטינים ונפצעו 78,108 נוספים (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 6 במאי 2024).
 • ב-4 במאי 2024 נהרג בסיכול ממוקד מהאוויר אימן זערב, בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין, אשר פיקד על מתקפת הטרור של פעילי הג’האד האסלאמי ב-7 באוקטובר, ביישוב ובמוצב סופה ועסק בימים האחרונים, ממקום המסתור שלו, בתכנון היערכות הארגון לקראת לחימה בדרום הרצועה. יחד עמו נהרגו שני פעילים נוספים ששהו עמו בדירת המסתור (ערוץ הטלגרם של צה”ל, 4 במאי 2024). ברשתות החברתיות פורסם סרטון לזכרו, שבו הוא מתועד משגר פצצות מרגמה. הגולש שפרסם את הסרטון כתב: השהיד אימן נאצר זערב – אחד ממפקדי חטיבת רפיח בפלוגות ירושלים (חשבון X @flagvsls, 4 במאי 2024).
תמונה מהסרטון לזכרו של אימן זערב (חשבון X @flagvsls, 4 במאי 2024)
תמונה מהסרטון לזכרו של אימן זערב (חשבון X @flagvsls, 4 במאי 2024)
 • ב-23 באפריל דווח על מותו של וסים סלמאן (אבו אחמד) לאחר שכלי הרכב בו נסע בדיר אלבלח, הותקף על ידי כלי טיס בלתי מאויש (חשבון X של אדהם אבו סלמיה, 23 באפריל 2024; דף הפייסבוק של העיתונאי האני אלשאער, 23 באפריל 2024). מתמונות שלו שהתפרסמו ניתן להסיק כי הוא שירת כשוטר/קצין במשטרה הפלסטינית במחוז מרכז הרצועה.
וסים סלמאן (מימין: חשבון האינסטגרם של וסים סלמאן, 20 בדצמבר 2017; משמאל: חשבון X של עבד אלרחמן סלמאן, 25 באפריל 2024)       וסים סלמאן (מימין: חשבון האינסטגרם של וסים סלמאן, 20 בדצמבר 2017; משמאל: חשבון X של עבד אלרחמן סלמאן, 25 באפריל 2024)
וסים סלמאן (מימין: חשבון האינסטגרם של וסים סלמאן, 20 בדצמבר 2017; משמאל: חשבון X של עבד אלרחמן סלמאן, 25 באפריל 2024)
 • ב-21 באפריל דווח על מותו של מחמד מזיד אלכפארנה, פעיל הזרוע הצבאית של חמאס מבית חאנון, שמת מפצעיו (חשבון X @flagvsls, 21 באפריל 2024; דף הפייסבוק של אחמד קאסם, 21 באפריל 2024).לא ברור היכן ומתי נפצע.
מחמד מזיד אלכפארנה (חשבון X @flagvsls, 21 באפריל 2024)
מחמד מזיד אלכפארנה (חשבון X @flagvsls, 21 באפריל 2024)
 • ב-19 באפריל דווח על מותו, בתקיפה ברצועה, של נצ’אל אכרם אבו שח’ידם, פעיל הזרוע הצבאית של חמאס מחברון, שגורש לרצועת עזה במסגרת “עסקת שליט” (דף הפייסבוק של Baraa Abumunshar, 19 באפריל 2024; חשבון X של PALDF, 19 באפריל 2024).
כרזת אבל מטעם חמאס (ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון, 20 באפריל 2024)
כרזת אבל מטעם חמאס (ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון, 20 באפריל 2024)
 • ב-18 באפריל דווח על מותו בתקיפה מהאוויר של יוסף רפיק אחמד שבאת, אחראי תחקור במנגנון ביטחון הפנים של חמאס בבית חאנון (ערוץ הטלגרם של צה”ל, 18 באפריל 2024). דווח כי מקדם (סא”ל) יוסף רפיק אחמד יוסף שבאת, שימש כראש מחלקת החקירות הכלליות בבית חאנון, וכי הוא נהרג יחד עם בנו מחמד ב-16 באפריל בתקיפה של בית משפחת אבו לבדה בשכונת תל אלסלטאן ברפיח (חשבון X של יוסף שבאת, 16 באפריל 2024; חשבון X של @SalsabeelS38893, 16 באפריל 2024). דווח כי יוסף שבאת כבר נפצע בעבר בניסיון סיכול בעת שהיה פעיל ביחידה הרקטית. הוא נפצע קשה ויצא לטיפול רפואי מחוץ לרצועה (חשבון X של Mohammed Qasem, 18 באפריל 2024).
יוסף רפיק אחמד שבאת (חשבון X של יוסף שבאת, 16 באפריל 2024)
יוסף רפיק אחמד שבאת (חשבון X של יוסף שבאת, 16 באפריל 2024)
סיוע לרצועה
 • ב-2 במאי 2024 חידש ארגון “המטבח העולמי המרכזי” (WCK) את פעילותו ברצועה, זאת לאחר שהשהה את פעילותו בעקבות מותם של שבעה מעובדיו בתקיפת צה”ל ב-1 באפריל 2024. נמסר, כי המרכז ברפיח מייצר מנות אוכל חמות המחולקות ל-25 אלף פלסטינים השוהים ברפיח, לאחר שעזבו את בתיהם בצפון הרצועה והעיר עזה (ערוץ היוטיוב של ופא, 2 במאי 2024). הודות לחזרת פעילות הארגון חודשה גם פעילות מאפיות פיתות. תושבים התלוננו על תורים ארוכים וקראו לפתוח מאפיות נוספות (ערוץ היוטיוב של ופא, 20 באפריל 2024).
 חידוש פעילות ארגון "המטבח העולמי המרכזי" (WCK) ברפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 2 במאי 2024).     תושבים ממתינים בתור לרכישת פיתות במאפיה בעזה שפעילותה חודשה לאחרונה (ערוץ היוטיוב של ופא, 20 באפריל 2024)
מימין: חידוש פעילות ארגון “המטבח העולמי המרכזי” (WCK) ברפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 2 במאי 2024). משמאל: תושבים ממתינים בתור לרכישת פיתות במאפיה בעזה שפעילותה חודשה לאחרונה (ערוץ היוטיוב של ופא, 20 באפריל 2024)
 • ב-1 במאי 2024, לראשונה מאז פרוץ המלחמה, נפתח מעבר ארז להכנסת סיוע הומניטרי. המעבר, שנפגע ב-7 באוקטובר, נפתח לאחר שצה”ל השלים עבודות מיגון ותשתית במקום. עם פתיחת המעבר הוכנסו דרכו לרצועה שלושים משאיות סיוע שהגיעו מירדן ויועדו לצפון הרצועה (דובר צה”ל, 1 במאי 2024). אנס אלשריף, כתב ערוץ אלג’זירה, דיווח על הגעת המשאיות ותחילת פריקתם במרכז אונר”א במחנה הפליטים ג’באליא (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 2 במאי 2024).
 כניסת המשאיות דרך מעבר ארז (דובר צה"ל, 1 במאי 2024).     כתב ערוץ אלג'זירה מדווח על הגעת משאיות הסיוע למחנה הפליטים ג'באליא (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 2 במאי 2024)
מימין: כניסת המשאיות דרך מעבר ארז (דובר צה”ל, 1 במאי 2024). משמאל: כתב ערוץ אלג’זירה מדווח על הגעת משאיות הסיוע למחנה הפליטים ג’באליא (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 2 במאי 2024)
 • ב-23 באפריל 2024 הוכנס סיוע רפואי, בליווי האו”ם, לבתי החולים בצפון הרצועה. הסיוע שנתרם ע”י ארגון הבריאות העולמי (WHO) והאיחוד האירופי, הועבר בין היתר לבתי החולים אלעודה וכמאל עדואן (ערוץ היוטיוב של ופא, 23 באפריל 2024).
הכנסת סיוע רפואי לבתי החולים בצפון הרצועה (ערוץ היוטיוב של ופא, 23 באפריל 2024)     הכנסת סיוע רפואי לבתי החולים בצפון הרצועה (ערוץ היוטיוב של ופא, 23 באפריל 2024)
הכנסת סיוע רפואי לבתי החולים בצפון הרצועה (ערוץ היוטיוב של ופא, 23 באפריל 2024)
 • ב-1 במאי 2024 התקיים במחנה אוהלים של תושבים מפונים ברצועה מפגן הבעת תודה להפגנות הפרו פלסטיניות המתקיימות לאחרונה באוניברסיטאות בארה”ב. המשתתפים הניפו שלטים באנגלית עליהם שמות אוניברסיטאות בהן נערכות הפגנות הסולידאריות עם הפלסטינים (ערוץ היוטיוב של ופא, 1 במאי 2024).
מפגן הבעת תודה לאוניברסיטאות בארה"ב (ערוץ היוטיוב של ופא, 1 במאי 2024).     ביטויי התמיכה בפלסטינים באוניברסיטאות ברחבי העולם (דף הפייסבוק של עלאא' אללקטה, 29 באפריל 2024)
מימין: מפגן הבעת תודה לאוניברסיטאות בארה”ב (ערוץ היוטיוב של ופא, 1 במאי 2024). משמאל: ביטויי התמיכה בפלסטינים באוניברסיטאות ברחבי העולם (דף הפייסבוק של עלאא’ אללקטה, 29 באפריל 2024)
הכשרת המזח הימי
 • כוחות צה”ל המשיכו בעבודות הכשרת השטח התפעולי בחוף עזה לקליטת הסיוע ההומניטארי שיועבר לרצועה דרך המזח הימי הצף אותו מקים צבא ארה”ב מול חופי עזה. מדובר בשטח תפעולי המשתרע על 270 דונמים, אשר כולל מערכת שערים הידראולית שניתן להפעיל אותו מרחוק (דובר צה”ל, 27 באפריל 2024). צבא ארה”ב החל לבנות מזח ימי צף מול חופי עזה כדי להעביר דרכו סיוע הומניטרי לרצועה. בשלב ראשון מתוכנן להכניס לרצועה דרך המזח תשעים משאיות ביום ובהמשך להגדיל את ההיקף היומי ל-150 משאיות (אתר הפנטגון, 25 באפריל 2024). בכלי תקשורת בריטיים דווח על אפשרות שחיילים מצבא בריטניה יאבטחו את תנועת המשאיות ברחבי הרצועה. גורמי ממשל בריטיים ציינו כי טרם התקבלה החלטה בנדון ומשרד ההגנה הבריטי סירב להתייחס לפרסומים בנושא (אתר BBC, 27 באפריל 2024; the Guardian, 27 באפריל 2024). גורמים בחמאס ובג’האד האסלאמי בפלסטין מחו על אפשרות זו אותה הם רואים “כיבוש” וציינו כי הם יתקפו את כל מי שיוצב במזח הימי הצף ובאזור השטח התפעולי (AP, 25 באפריל 2024).
העבודות של כוחות צה"ל להכשרת השטח התפעולי (אתר צה"ל, 27 באפריל 2024).      עבודות צבא ארה"ב להקמת המזח הימי הצף (חשבון X של CENTCOM, 30 באפריל 2024)
מימין: העבודות של כוחות צה”ל להכשרת השטח התפעולי (אתר צה”ל, 27 באפריל 2024). משמאל: עבודות צבא ארה”ב להקמת המזח הימי הצף (חשבון X של CENTCOM, 30 באפריל 2024)
תושב מפונה השוהה בדיר אלבלח הקים אוהל למשפחתו ממצנחי הסיוע שהוצנח ברצועה (ערוץ היוטיוב של ופא, 17 באפריל 2024)
תושב מפונה השוהה בדיר אלבלח הקים אוהל למשפחתו ממצנחי הסיוע שהוצנח ברצועה
(ערוץ היוטיוב של ופא, 17 באפריל 2024)
משט סיוע לרצועת עזה
 • קואליציית צי החירות הודיעה כי השלימה את כל הדרישות הטכניות והקשורות בצוות כדי לשגר את המשט לרצועת עזה ב-26 באפריל 2024 (דף הפייסבוק של קואליציית צי החירות, 24 באפריל 2024). ברם, ב-25 באפריל הודיעה הקואליציה כי למרות שכל הניירת הנדרשת הוגשה לרשויות הנמל, והמטען הועמס והוכן לקראת ההפלגה, היא קיבלה הודעה על עיכוב מנהלי שיזמה ישראל בניסיון למנוע את ההפלגה. לדבריה, ישראל לוחצת על גינאה ביסאו להסיר את דגלה מהספינה המובילה של המשט מה שגרם לכך שגינאה ביסאו ערכה בדיקה נוספת אשר עיכבה את ההפלגה (דף הפייסבוק של “קואליציית צי החירות”, 24 באפריל 2024).
 • בהמשך הודיעה קואליציית צי החירות, במסיבת עיתונאים שערכה כי הגורם בגינאה ביסאו האמון על הבדיקות ורישום הספינות תחת דגל המדינה הודיע, כי הוא הסיר את דגל גינאה ביסאו משתי ספינות של המשט, אחת מהן היא ספינת המשא Anadolu, שעליה כבר הועמסו למעלה מ-5,000 טונות סיוע (אתר “קואליציית צי החירות”, 27 באפריל 2024). זאהר ביראוי, יו”ר הוועדה הבינלאומית לשבירת המצור על עזה, שהינה חברה מייסדת בקואליציית צי החירות, ציין כי הקשר ההדוק בין ישראל לגינאה ביסאו טרפד את המאמצים לשגר את שתי הספינות תחת דגל גינאה ביסאו (סוכנות וטן, 2 במאי 2024). נכון ל-4 במאי, קואליציית צי החירות ממשיכה במאמציה למצוא מדינה שתחת דגלה תוכלנה הספינות לשוט (חשבון X של אגודת מאווי מרמרה התורכית, 4 במאי 2024).
ביקור משלחת חמאס בתורכיה
 • אסמאעיל הניה, יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, ערך ביקור רשמי בתורכיה בראש משלחת הנהגת התנועה שכללה את ח’אלד משעל, ח’ליל אלחיה, זאהר ג’בארין, ונציג חמאס בתורכיה, מוסא עכארי.[2] (אתר חמאס, 19 באפריל 2024). במהלך ביקורם נפגשו חברי המשלחת עם גורמי ממשל בכירים ביניהם נשיא תורכיה טאיפ ארדואן. ארדואן הדגיש בפגישה את עמדתה האיתנה של תורכיה ביחס לעניין הפלסטיני ומאמציה להפסיק את פעילות ישראל נגד העם הפלסטיני. הוא גם הדגיש כי קיימת חשיבות לבקש מישראל דין וחשבון על “פשעיה”, והדגיש כי תורכיה תמשיך לשלוח סיוע לרצועת עזה (האתר בערבית של הנשיאות התורכית, 20 באפריל 2024).
 • בפגישות נוספות נועד הניה עם ראשי מפלגות וחברי פרלמנט תורכיים מזרמים פוליטיים ואידיאולוגיים שונים, וקיבל משלחות שבאו למסור לו תנחומים על מות בניו ונכדיו בתקיפה ישראלית (אתר חמאס, 3 במאי 2024). במהלך הביקור התקיימה גם פגישת תיאום עם משלחת מהנהגת החזית העממית לשחרור פלסטין, בראשות ג’מיל מזהר סגן מזכ”ל הארגון ומשלחת מהנהגת הג’האד האסלאמי בפלסטין, בראשות מחמד אלהנדי, סגן מזכ”ל הארגון (אתר חמאס, 26, 27 באפריל 2024). בתום ביקור בן שבועיים חזרו חברי המשלחת לדוחה (אתר חמאס, 3 במאי 2024).
פגישת חברי המשלחת עם נשיא תורכיה (האתר בערבית של הנשיאות התורכית, 20 באפריל 2024).     מפגש התיאום המשולש בין חמאס לג'האד האסלאמי והחזית העממית (אתר חמאס, 27 באפריל 2024)
מימין: פגישת חברי המשלחת עם נשיא תורכיה (האתר בערבית של הנשיאות התורכית, 20 באפריל 2024). משמאל: מפגש התיאום המשולש בין חמאס לג’האד האסלאמי והחזית העממית (אתר חמאס, 27 באפריל 2024)
פיגועים
 • במהלך התקופה הנסקרת בוצעו 11 פיגועים. בין הפיגועים פיגועי ירי, דריסה ודקירה. שניים מהפיגועים היו פיגועים משולבים (דריסה ודקירה), שלושה פיגועים (דקירה) בוצעו על ידי נשים. את אחד הפיגועים ביצע אזרח תורכי. להלן פירוט הפיגועים:
  • ב-5 במאי 2024, בשעות הבוקר, עצרו כוחות המשטרה בעיר העתיקה בירושלים פלסטינית בת 17 מאלעיסאויה, במזרח ירושלים לחקירה, לאחר שהיא עוררה את חשדם. בעת הבדיקה, שלפה הפלסטינית סכין שהחביאה מתחת לכיסוי הראש שלה (דוברות המשטרה, 5 במאי 2024).
  • ב-30 באפריל 2024, בשעות הצהריים, דקר פלסטיני חמוש בסכין סמוך לשער הפרחים בעיר העתיקה בירושלים לוחם משמר הגבול בעת שהיה בסיור במקום. קצין משמר הגבול נוסף, שהיה בסמוך והבחין במתרחש ירה לעברו והוא נהרג. השוטר נפצע באורח קל-בינוני ופונה לבית החולים. מבצע הפגוע הוא חסן סקלאנן, תייר מתורכיה, בן 34 שנכנס לישראל, ככל הנראה, דרך מעבר אלנבי (דוברות המשטרה, תקשורת ישראלית, 30 באפריל 2024). מפלגת הדעוה החופשית, הזרוע הפוליטית של מה שהיה בעבר חזבאללה התורכית, תנועה כורדית סונית המסונפת לתנועת האחים המוסלמים, פרסמה הודעה בה ברכה על “מעשה ההקרבה” (ערוץ הטלגרם של KurdishFrontNews, 1 במאי 2024). 
 תיעוד הדקירה (מצלמות אבטחה 30 באפריל 2024).     הסכין ששימשה את מבצע הפיגוע (דוברות המשטרה, 30 באפריל 2024)
מימין: תיעוד הדקירה (מצלמות אבטחה 30 באפריל 2024). משמאל: הסכין ששימשה את מבצע הפיגוע (דוברות המשטרה, 30 באפריל 2024)
  • ב-30 באפריל 2024 הגיח כלי רכב פלסטיני במהירות והתנגש בכלי רכב של לוחמי משמר הגבול שהיו בפעילות סמוך ליישוב ברטעה בצפון השומרון. כתוצאה מההתנגשות נפצעה לוחמת משמר הגבול באורח קל עד בינוני. לוחמי משמר הגבול ירו לעברו אך הוא נמלט מהמקום (תקשורת ישראלית, 30 באפריל 2024).
  • ב-27 באפריל 2024, בשעות הלילה, הגיע כלי רכב ובו פלסטינים חמושים סמוך למחנה סאלם (צפונית-מערבית לג’נין) וביצעו ירי לעבר המחנה. כוח צה”ל שהיה באותה עת במארב במקום ביצע ירי לעברם והרג שניים מהם. השאר נמלטו מהמקום. במקום נמצאו שני רובי M-16 ששימשו את המפגעים (דובר צה”ל, 27 באפריל 2024). בכלי תקשורת פלסטינים דווח כי ההרוגים הם: מצטפא עאבד, בן 22 מכפר דאן, ואחמד שוהאנה, בן 21 מאלסילה אלחארת’יה, מערבית לג’נין (מען, 27 באפריל 2024).
הרובים ששימשו את המפגעים (אתר צה"ל, 27 באפריל 2024)
הרובים ששימשו את המפגעים (אתר צה”ל, 27 באפריל 2024)
 • ב-26 באפריל 2024, בשעות הצהריים, רץ ערבי ישראלי ברמלה אחרי צעירה ישראלית שהלכה ברחוב, דקר אותה בגבה ונמלט לרחוב סמוך. אזרח ישראלי שהיה סמוך למקום רדף אחריו, ירה לעברו והוא נהרג. הצעירה נפצעה באורח קשה. דווח, כי הדוקר הוא סעד אבו ע’אנם, בן 21, תושב רמלה. בני משפחתו טענו כי היה מעורער בנפשו (תקשורת ישראלית, 26 באפריל 2024).
תיעוד המפגע רץ עם סכין לעבר הצעירה.      תיעוד הדקירה (דוברות משטרה, 27 באפריל 2024)
מימין: תיעוד המפגע רץ עם סכין לעבר הצעירה. משמאל: תיעוד הדקירה (דוברות משטרה, 27 באפריל 2024)
  • ב-24 באפריל 2024, הגיעה פלסטינית חמושה בסכין לעמדת צה”ל בצומת העוקפים (סמוך לקריית ארבע) וניסתה לדקור את החיילים שהיו מוצבים במקום. החיילים ירו לעברה והיא נהרגה (דובר צה”ל, 24 באפריל 2024). בכלי תקשורת פלסטינים דווח, כי מבצעת הפיגוע היא מימונה חראחשה, בת 20, סטודנטית לסיעוד מבני נעים (מען, 24 באפריל 2024).
  • ב-22 באפריל 2024, בשעות הבוקר, הגיע כלי רכב בו נסעו שני פלסטינים לרחוב תכלת בירושלים. הם דרסו שלושה אזרחים ישראלים והתנגשו בכלי רכב ישראלי שחנה במקום. הפלסטינים יצאו מכלי הרכב ואחד מהם ניסה לירות בתת מקלע מאולתר מסוג קרלו, שהיה ברשותו, לעבר העוברים ושבים אולם הוא נתקל במעצור. הוא השליך את כלי הנשק ונמלט עם חברו. לאחר סריקות שביצעו כוחות המשטרה באזור נתפסו המפגעים מסתתרים בחנות רהיטים כשברשותם שתי סכינים. בכלי רכבם אותרו גרזן ותחמושת. שני המפגעים הם בני 17, תושבי חברון אשר הגיעו לירושלים דרך כביש המנהרות (דוברות המשטרה, 22 באפריל 2024). כלי תקשורת הפלסטינים דווחו, כי מבצעי הפיגוע הם: חאתם אלקואסמה, בן למשפחה המזוהה עם חמאס ואחד מבני המשפחה, עבדאללה אלקואסמה, היה בכיר בזרוע הצבאית של חמאס ביהודה ושומרון, והוא נהרג בסיכול ממוקד ב-2003 בשל מעורבותו בפיגועי התאבדות במהלך האנתיפאדה השנייה. מעתז אבו ע’למה שדודו ג’האד אבו ע’למה היה מדור המייסדים של הזרוע הצבאית של חמאס ביהודה ושומרון ובאזור חברון (מען, 22 באפריל 2024).
 הגרזן שאותר ברכב המפגעים (דוברות המשטרה, 22 באפריל 2024)    הגרזן שאותר ברכב המפגעים (דוברות המשטרה, 22 באפריל 2024)
הגרזן שאותר ברכב המפגעים (דוברות המשטרה, 22 באפריל 2024)
  • ב-21 באפריל 2024, בשעות הצהריים, הגיעה פלסטינית חמושה בסכין למעבר בקעות שבבקעת הירדן וניסתה לדקור חיילים שהיו במקום. החיילים ירו לעברה והיא נהרגה (דובר צה”ל, 21 באפריל 2024). בכלי תקשורת פלסטינים דווח על מותה של מנאל פאזע צואפטה, בת 40 מטובאס, במהלך ניסיון ביצוע פיגוע דקירה (צפא, 21 באפריל 2024).
  • ב-21 באפריל 2024, בשעות הבוקר, הגיעו שני פלסטינים לצומת בית ענון (צפונית לחברון) שם שהו חיילי צהל שאבטחו את המקום. אחד מהשניים רץ כשבידו סכין לעבר החיילים, במטרה להסיח דעתם, בו בעת השני תפס מחסה וירה לעברם מתת מקלע מאולתר קרלו, שהיה ברשותו. השניים נהרגו מירי החיילים (תקשורת ישראלית, 21 באפריל 2024). בכלי תקשורת פלסטינים דווח, כי ההרוגים הם: מחמד ג’בארין, בן 19, ומוסא ג’בארין, בן 18, תושבי חברון (מען, 21 באפריל 2024).
מחמד ומוסא ג'בארין (ראמאללה ניוז, 21 באפריל 2024).     תת המקלע המאולתר מסוג קרלו ששימש את אחד המפגעים (דובר צה"ל, 21 באפריל 2024)
מימין: מחמד ומוסא ג’בארין (ראמאללה ניוז, 21 באפריל 2024). משמאל: תת המקלע המאולתר מסוג קרלו ששימש את אחד המפגעים (דובר צה”ל, 21 באפריל 2024)
 • ב-21 באפריל 2024, בשעות הבוקר, התפוצץ מטען בעת שאזרח ישראלי ניסה להוריד דגל אש”ף שהוצב בשטח פתוח סמוך ליישוב כוכב השחר (צפונית- מזרחית לראמאללה). האזרח נפצע באורח קל. כוחות צה”ל הגיעו למקום והחלו בסריקות (תקשורת ישראלית, 21 באפריל 2024).
תיעוד פיצוץ המטען תחת דגל אש"פ (חשבון X של משתמש בשם FATEH, 21 באפריל 2024)
תיעוד פיצוץ המטען תחת דגל אש”פ (חשבון X של משתמש בשם FATEH, 21 באפריל 2024)
  • ב-21 באפריל 2024, בשעות הבוקר, בוצע ירי מהכפר ג’לבון לעבר בית בקיבוץ מירב שבגלבוע. אחד הקליעים פגע בחלון ושני ילדים נפצעו באורח קל מרסיסים (תקשורת ישראלית, 21 באפריל 2024).
פגיעת הקליע בבית בקיבוץ מירב (חשבון X של QUDSN, 21 באפריל 2024)
פגיעת הקליע בבית בקיבוץ מירב (חשבון X של QUDSN, 21 באפריל 2024)
סיכול פיגועים
 • ב-4 במאי 2024, בשעות הצהריים, דווח על חשוד שנראה בעיר חולון כשברשותו סכין. עצרו אותו. החשוד, תושב מזרח ירושלים, בן 21, נעצר על ידי שוטרים שהגיעו למקום והוא הועבר לחקירה (דוברות המשטרה, 4 במאי 2024).
 • ב-26 באפריל 2024, בשעות הבוקר, עצרו כוחות צה”ל שני פלסטינים, תושבי מזרח ירושלים, שהגיעו בכלי רכב (שהורד מהכביש ונסע ללא רישיונות) לחווה באזור ראמאללה. בכלי רכבם אותרו אקדחים, גרזנים וסכינים. העצורים הועברו לחקירת גורמי הביטחון (תקשורת ישראלית, 26 באפריל 2024).
 • ב-17 באפריל 2024, בשעות הבוקר, נעצר סמוך לשער שכם בירושלים, פלסטיני בן 17, שוהה בלתי חוקי מבירזית, לאחר שעורר את חשדם של שוטרים במקום. בחיפוש על גופו נמצאה סכין מודבקת בדבק שקוף עמה התכוון לבצע פיגוע דקירה. בחקירתו סיפר כי רשם בדף הפייסבוק שלו על כוונתו להגיע לגן עדן (דוברות המשטרה, 17 באפריל 2024).
פיגועים משמעתיים בשנת 2024[3]

פיגועים משמעתיים בשנת 2024

פיגועים משמעותיים בחתך רב שנתי

פיגועים משמעותיים בחתך רב שנתי

פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. במהלך התקופה הנסקרת דווח על מעצר עשרות מבוקשים, החשודים בפעילות טרור, והחרמת אמצעי לחימה. מאז תחילת המלחמה נעצרו כ-4,000 מבוקשים מהם מעל ל-1,700 פעילי חמאס. מוקדי הפעילות היו טולכרם, ג’נין וחברון (חשבון X של דובר צה”ל, 6 במאי 2024). להלן אירועים בולטים.
 • ב—7-6 במאי 2024, פעלו כוחות ביטחון ישראליים באזור טול כרם. הכוחות השמידו שלוש מעבדות מטענים, חשפו מספר מטענים שהוטמנו מתחת לצירים, והחרימו עשרות חלקי אמצעי לחימה. במהלך חילופי אש, נהרג פעיל חמוש ונעצרו שישה מבוקשים (אתר צה”ל, 6-7 במאי 2024).
  מעבדה ליצור חומרי נפץ שהושמדה (אתר צה"ל, 7 במאי 2024)
מעבדה ליצור חומרי נפץ שהושמדה (אתר צה”ל, 7 במאי 2024)
 • ב-4 במאי 2024, בשעות הערב, פעלו כוחות הביטחון בדיר אלע’צון (צפונית לטולכרם) נגד חברי חוליית פעילי טרור שהתבצרו בבית במקום. הפעילות נמשכה מעל ל-12 שעות לאחר שחברי החוליה ניהלו חילופי אש עם הכוחות. לאחר שכוחות צה”ל שיגור טילים לעבר המבנה ובוצעו שתי תקיפות של כלי טיס מאוישים מרחוק ופעילות כלי הנדסה כבדים, דווח על ארבעה פעילים שנהרגו. פעיל חמישי הסגיר עצמו לידי הכוחות. במקום נמצאו אמצעי לחימה רבים שהיו ברשות חברי החוליה. חברי החוליה היו מעורבים ברצח אזרח ישראלי בנובמבר 2023 ובמספר פיגועים באזור קלקיליה. במהלך הפעילות נפצע לוחם ימ”מ באורח קשה (דובר צה”ל, 4 במאי 2024).
 • בהודעה שפרסמה הזרוע הצבאית של חמאס דווח כי עלאא’ שריתחש היה מפקד הזרוע הצבאית של חמאס במחוז טולכרם; תאמר פקהא היה אחד ממבצעי הפיגועים בבית ליד ובאלנבי אליאס; ועדנאן סמארה היה פעיל הזרוע הצבאית (PALINFO, 5 במאי 2024). לגבי אסאל בדראן, פרסם הג’האד האסלאמי בפלסטין כי הוא היה פעיל הארגון (ערוץ הטלגרם Daffa_media [ערוץ הטלגרם של הג’האד האסלאמי ביהודה ושומרון], 4 במאי 2024).
כרזת אבל מטעם חמאס על ההרוגים בדיר אלע'צון. מלמעלה ובכיוון השעון: עלאא' שריתח, תאמר פקהא, אסאל בדראן, עדנאן סמארה (ערוץ הטלגרם של חמאס באיו"ש, 4 במאי 2024).     פעילות כוחות הביטחון בדיר אלע'צון (ערוץ היוטיוב של ופא, 4 במאי 2024)
מימין: כרזת אבל מטעם חמאס על ההרוגים בדיר אלע’צון. מלמעלה ובכיוון השעון: עלאא’ שריתח, תאמר פקהא, אסאל בדראן, עדנאן סמארה (ערוץ הטלגרם של חמאס באיו”ש, 4 במאי 2024). משמאל: פעילות כוחות הביטחון בדיר אלע’צון (ערוץ היוטיוב של ופא, 4 במאי 2024)
 • בין 21-20 באפריל 2024 פעלו כוחות הביטחון במחנה הפליטים נור שמס בטולכרם. במהלך הפעילות נעצרו מבוקשים, אותרו אמצעי לחימה רבים והושמדו שתי מעבדות לייצור מטענים. במקום התנהלו חילופי אש כבדים בין הכוחות לפעילים חמושים (דובר צה”ל, 21 באפריל 2024). משרד הבריאות ברשות הפלסטינית מסר כי במבצע כוחות הביטחון הישראלים שנמשך כחמישים שעות נהרגו 14 תושבי מחנה הפליטים (ופא, 20 ו-21 באפריל 2024). על פי הודעות אבל שפרסמה חמאס, 13 מההרוגים היו פעילים חמושים (במקור: מג’אהד, קרי, לוחם ג’האד), ושלושה מהם היו פעיליה (ערוץ הטלגרם של חמאס באיו”ש, 21 באפריל 2024). בתחילה התפרסמו דיווחים כי מחמד ג’אבר, מפקד גדוד טולכרם של הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, הידוע בכינוי אבו שג’אע, נהרג ע”י כוחות הביטחון וכי גופתו מוחזקת בידי ישראל. אולם, הוא הופיע בהלוויית ההרוגים והזים את הדיווחים אודות מותו (אלג’זירה.נט, 21 באפריל 2024).
 • מחמד מצטפא, ראש ממשלת הרשות, ערך ב-22 באפריל 2024 ביקור בטולכרם בלוויית מספר שרים. הוא ביקר את הפצועים ממחנה נור שמס המאושפזים בבית החולים הממשלתי בטולכרם, סייר במחנה נור שמס וערך פגישה עם פעילים מהמחוז (ופא, 22 באפריל 2024).
אבו שג'אע נישא על כתפי המשתתפים בהלוויות (חשבון הטוויטר של @raghadm48, 21 באפריל 2024).      ביקור מחמד מצטפא בטולכרם (ופא, 22 באפריל 2024)
מימין: אבו שג’אע נישא על כתפי המשתתפים בהלוויות (חשבון הטוויטר של @raghadm48, 21 באפריל 2024). משמאל: ביקור מחמד מצטפא בטולכרם (ופא, 22 באפריל 2024)
פעילות סיכול של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים
 • עדי ראייה מסרו כי אחמד השאם אבו אלפול, פעיל גדוד טולכרם של הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, נהרג ב-1 במאי בשעות ערב לאחר שפעילי מנגנוני הביטחון של הרשות ירו לעבר כלי רכבו בשכונה הדרומית של טולכרם. גדודי מחנה טולכרם ומחנה נור שמס האשימו בהצהרה משותפת את מנגנוני הביטחון “הבוגדים” של הרשות במותו, ואמרו כי הריגתו היא פשע הדומה לחיסולים שמבצעים כוחות הביטחון הישראליים נגד לוחמי ה”התנגדות”. חמושים מגדוד טולכרם אף ירו לעבר בנין המקאטעה בטולכרם ומטות מנגנוני הביטחון. כמו כן היו עימותים בין פעילים חמושים לבין מנגנוני הביטחון בכניסה למחנה טולכרם (אתר ערוץ אלג’זירה, 2 במאי 2024; אתר ערוץ “פלסטין אליום”, 2 במאי 2024).
 • מפקד גדוד טולכרם, מחמד ג’אבר הידוע בכינוי אבו שג’אע, הגיב על הירי במסר כתוב בו הדגיש כי שתיקתם לא תימשך עוד זמן רב, ואם מנגנוני הרשות ימשיכו בתוקפנותם, הם ייאלצו לשים קץ לשתיקה הזו (QUDSN, 1 במאי 2024). טלאל דויכאת, דובר מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, מסר כי במסגרת פעילות שגרתית המוטלת על מנגנוני הביטחון הפלסטיניים להגן על ביטחון האזרחים, בזמן שהותו של סיור בכיכר אלסלאם בטולכרם, ירה אדם לעבר כוח הסיור, והם השיבו באש לעבר מקור הירי (ופא, 2 במאי 2024).
אחמד אבו אלפול (אתר ערוץ פלסטין אליום, 2 במאי 2024)
אחמד אבו אלפול (אתר ערוץ פלסטין אליום, 2 במאי 2024)
 • ב-4 במאי פורסם ברשתות החברתיות סרטון קצר, שנטען כי הוא מתעד את פעילי מנגנוני הביטחון של הרשות מנטרלים מטען שהוטמן בעיירה מית’לון שבמחוז ג’נין (ערוץ הטלגרם של שהאב, 4 במאי 2024; אתר אלשאהד, 4 במאי 2024). עוד, דווח כי מנגנוני הביטחון של הרשות פירקו שלושה מטענים שהוטמנו מול הכניסה הדרומית לעיר טובאס, בקרבת האוניברסיטה הפתוחה אלקדס (אתר אלשאהד, 4 במאי 2024; ערוץ הטלגרם A7rartoubas, 4 במאי 2024).
 פירוק מטען נפץ במי'תלון (אתר אלשאהד, 4 במאי 2024).     פיצוץ המטענים בטובאס (ערוץ הטלגרם A7rartoubas, 4 במאי 2024)
מימין: פירוק מטען נפץ במי’תלון (אתר אלשאהד, 4 במאי 2024). משמאל: פיצוץ המטענים בטובאס (ערוץ הטלגרם A7rartoubas, 4 במאי 2024)
פעילות מדינית
 • ב-27 באפריל 2024 הגיע אבו מאזן לביקור רשמי בין כמה ימים בריאצ’ שבסעודיה להשתתף בפורום הכלכלי העולמי. את שהותו ניצל אבו מאזן לקיום פגישות עם מנהיגים ביניהם ראש ממשלת ירדן, שרי החוץ של צרפת ונורבגיה, יורש העצר של סעודיה ונשיא הפורום הכלכלי העולמי. בפגישות סקר אבו מאזן את המצב ברצועת עזה ואת מצבה הפיננסי הקשה של הרשות. בנאום שנשא אבו מאזן בכינוס הוא קרא לפתרון מדיני, במסגרת ועידה בינלאומית, שיכלול את רצועת עזה, יהודה, שומרון וירושלים בתוך מדינה פלסטינית עצמאית. אבו מאזן הביע חשש שלאחר סיום המלחמה ברצועת עזה תפנה ישראל ליהודה ושומרון ותגרש את התושבים לירדן. אבו מאזן שב וקרא למדינות העולם להכיר ברשות הפלסטינית כמדינה חברה מלאה באו”ם (ופא, 28 באפריל 2024).
 אבו מאזן נושא נאום בפורום הכלכלי העולמי (ופא, 28 באפריל 2024).     אבו מאזן בפגישה עם יורש העצר הסעודי (ופא, 29 באפריל 2024)
מימין: אבו מאזן נושא נאום בפורום הכלכלי העולמי (ופא, 28 באפריל 2024). משמאל: אבו מאזן בפגישה עם יורש העצר הסעודי (ופא, 29 באפריל 2024)
 • במקביל לפעילות המדינית, הודיע אבו מאזן על מספר מינוים חדשים ביניהם מינוי ריאצ’ אלמאלכי, שר החוץ ברשות, ליועצו לנושאים בינלאומיים ושליח מיוחד מטעמו במעמד “שר”. ראמי חמדאללה, ראש ממשלת הרשות לשעבר, מונה לתפקיד יו”ר ועדת הבחירות (ופא, 20, 21 באפריל 2024).
ביקור מחמד מצטפא בקטר
 • מחמד מצטפא, ראש ממשלת הרשות, הגיע לביקור רשמי בקטר כדי להשתתף בכינוס הפורום הערבי לכלכלה ושיתוף פעולה עם מדינות מרכז אסיה ואזרבייג’ן. בנאום שנשא מצטפא בפני באי הכינוס, הוא קרא להפסקה מיידית של המלחמה ברצועת עזה ומתח ביקורת על התנהלות ישראל מול הפלסטינים. הוא גם ציין כי בממשלתו מכהן, זו לראשונה שר לענייני סיוע, שאמור לתאם את נושא הסיוע ההומניטארי, וקרא להכרה בינלאומית במדינה פלסטינית. בשולי הכינוס נפגש מצטפא עם בכירים קטריים (ראש ממשלת קטר) ומנהיגים בכירים בעולם הערבי (ראש ממשלת לוב, מזכ”ל הליגה הערבית ועוד) במטרה לגייס סיוע כספי עבור ממשלת הרשות. בנוסף, ביקר פצועים פלסטיניים מהרצועה המאושפזים בבתי חולים באלדוחה . בעת הביקור הוא הודה לקטר על מימון הטיפולים הרפואיים עבורם (ופא, 30 באפריל 2024).
 מחמד מצטפא משתתף בכינוס הפורום.     מצטפא מבקר פצועים פלסטיניים מהרצועה המאושפזים בבתי חולים בקטר (ופא, 30 באפריל 2024)
מימין: מחמד מצטפא משתתף בכינוס הפורום. משמאל: מצטפא מבקר פצועים פלסטיניים מהרצועה המאושפזים בבתי חולים בקטר (ופא, 30 באפריל 2024)
המהלך הפלסטיני במועצת הביטחון של האו”ם
 • ב-18 באפריל 2024 התקיימה, הצבעה במועצת הביטחון של האו”ם, על בקשת הרשות הפלסטינית לקבל חברות מלאה במועצת הביטחון של האו”ם. ההחלטה הפלסטינית נפלה לאחר שארה”ב הטילה וטו. בהצעה תמכו 12 מדינות, בריטניה ושוויץ נמנעו (רויטרס, 18 באפריל 2024). יצוין, כי הרשות מנסה, ללא הצלחה, מאז שנת 2011 לשדרג את מעמדה באו”ם מ”משקיפה” ל”חברה מלאה”.
 • בעקבות הווטו של ארה”ב, הודיע אבו מאזן, כי הם נמצאים בפני שלב חדש וקשה וכי הם יבחנו מחדש את יחסיהם עם ארה”ב (מען, 20 באפריל 2024). גורמים בממשלת הרשות מסרו, כי בשל הווטו האמריקני, סירב אבו מאזן להיפגש עם מזכיר המדינה אנתוני בלינקן בראמאללה ובשולי הפורום הכלכלי בריאצ’. לטענתם, אבו מאזן רוצה לבטא את הכעס הפלסטיני מעמדות ארה”ב הנוטות לישראל (חשבון X של אלשרק ניוז, 1 במאי 2024).
 • לשכת אבו מאזן גינתה בחריפות את השימוש שעשתה ארה”ב בזכות הווטו שלה בטענה כי הוא אינו מוסרי ובלתי מוצדק והוא מתגרה ברצון הקהילה הבינלאומית התומכת בהענקת חברות מלאה לרשות הפלסטינית באו”ם. עוד, צוין, כי הווטו חושף את הסתירות במדיניות ארה”ב, אשר מצד אחד טוענת לתמיכה בפתרון שתי המדינות אך מצד שני היא מונעת מהמוסד הבינלאומי ליישם פתרון זה (ופא, 18 באפריל 2024).
 • בינתיים, ממשיכה הרשות בקידום המהלך באמצעות העלאת הצעת החלטה להצבעה ב-10 במאי בעצרת הכללית של האו”ם שתחייב את מועצת הביטחון של האו”ם לדון פעם נוספת בבקשה הפלסטינית באו”ם (אלאיאם, 1 במאי 2024).
קריקטורה פלסטינית בעקבות הווטו של ארה"ב במועצת הביטחון (אלקדס אלערבי, 20 באפריל 2024)
קריקטורה פלסטינית בעקבות הווטו של ארה”ב במועצת הביטחון (אלקדס אלערבי, 20 באפריל 2024)
תגובות לאישור הסיוע האמריקאי לישראל[4]
 • ברוב של של 75 מול 17 מתנגדים אישר הסנאט בארה”ב, בפעם השנייה, חבילת סיוע בסך 95 מיליארד דולר לישראל, אוקראינה וטייוואן. האישור עורר תגובות נזעמות בקרב הפלסטינים אשר גינו את ההחלטה.
 • נביל אבו רדינה, דובר לשכת אבו מאזן, ציין כי האישור הוא בבחינת “אור ירוק” לישראל להמשיך בפעולותיה נגד הפלסטינים ברצועת עזה, דבר שיבוא לידי ביטוי בעוד “אלפי קורבנות”. הוא גם תקף את ארה”ב על תמיכתה בממשלת הימין בישראל והפסקת המימון לאונר”א עבור הפליטים הפלסטינים (ופא, 20 באפריל 2024).
 • חמאס גינתה אף היא את אישור הסיוע וציינה שצעד זה מדגיש את שותפות ארה”ב “ברצח העם שמבצע הכיבוש נגד הפלסטינים” וכי ממשל ביידן תומך בפעולות ישראל ונותן לה אור ירוק להמשיך בתוקפנותה האכזרית (ערוץ הטלגרם של חמאס, 24 באפריל 2024). הג’האד האסלאמי בפלסטין הטיל על ארה”ב את האחריות המלאה לפעולות ישראל נגדם (ערוץ הטלגרם של הג’האד האסלאמי בפלסטין, 25 באפריל 2024).
ניסיון לחידוש מהלך הפיוס הפלסטיני
 • ב-30 באפריל 2024 הסתיים מפגש, שנערך בחסות סין בבייג’ינג, בין משלחת חמאס בראשות מוסא אבו מרזוק לבין משלחת פתח בראשות עזאם אלאחמד. המפגש נועד לקדם את תהליך הפיוס הפנים פלסטיני. בהודעה משותפת שפרסמו הצדדים, הודגש הצורך באחדות לאומית וסיום הפילוג במסגרת אש”ף, תוך שילוב כל הארגונים הפלסטיניים בארגון (ופא, 30 באפריל 2024).
פגישת משלחת חמאס בראשות מוסא אבו מרזוק (מימין) ומשלחת פתח בראשות עזאם אלאחמד (משמאל) בבייג'ינג (קדס פרס, 30 באפריל 2024)
פגישת משלחת חמאס בראשות מוסא אבו מרזוק (מימין) ומשלחת פתח בראשות עזאם אלאחמד (משמאל) בבייג’ינג (קדס פרס, 30 באפריל 2024)
 • “מקורות” מסרו כי פגישת חמאס ופתח בבייג’ינג הניבה מספר תוצאות והראשונה שבהן היא ההבנה שיש צורך באחדות פלסטינית במסגרת אש”ף. לדבריהם התנועות הדגישו כי על כל הארגונים הפלסטיניים להצטרף לאש”ף על סמך הסכמים קודמים וכי יש צורך בממשלת קונצנזוס זמנית במהלך המלחמה או אחריה. לטענת “המקורות”, אחת המשימות המרכזיות של הממשלה שתוקם תהיה לאחד את המוסדות הפלסטיניים ולהתכונן לבחירות כלליות. עוד הוסיפו המקורות כי התנועות הדגישו שיש להקים ועדה משותפת בין כל הגורמים הרלוונטיים ברצועת בעזה אשר תשב בקהיר ומטרתה לתאם ולעקוב אחר המצב בשטח (אלמיאדין, 30 באפריל 2024).
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר כי הם החליטו, יחד עם הארגונים הפלסטינים, על יוזמה להקמת ממשלת חירום על בסיס סיום התוקפנות. לדבריו, הם עומדים בפני הזדמנות אמיתית לאחד את השורות הפלסטיניות. יחד עם זאת ציין שהזרוע הצבאית שלהם תהיה קיימת כל עוד “הכיבוש” יישאר וכי לכשתקום המדינה הפלסטינית כל דבר יגיע בזמנו (אלערבי, 25 באפריל 2024).
 • מחמוד אלהבאש, יועץ אבו מאזן לענייני דת וקשרים אסלאמיים, מתח ביקורת על המפגש וטען כי הפגישות בין חמאס ופתח אינן רציניות והן לא מניבות תוצאות. לדבריו, חמאס מעוניינת להיכנס למסגרת אש”ף כדי להשתלט עליו וכי “דלתם פתוחה אך אין הצעות מצידה של חמאס” (ערוץ הטלגרם של אלערביה, 2 במאי 2024).
גירוש נציג גרמניה ברשות מאוניברסיטת בירזית
 • סטודנטים מאוניברסיטת בירזית גירשו את Oliver Owcza, נציג גרמניה ברשות הפלסטינית, שביקר במוזיאון פלסטיני הצמוד לאוניברסיטה עם משלחת מהאיחוד האירופי. דווח כי עוד טרם הביקור פורסמו ברשתות החברתיות קריאות להגיע למקום ולגרש את נציג גרמניה בשל תמיכת ארצו בישראל במלחמתה ברצועת עזה. עדי ראייה מסרו כי הסטודנטים תקפו באבנים כמה מכלי הרכב הדיפלומטיים, ואף ניפצו את החלון האחורי של אחד מכלי הרכב (רויטרס, 30 באפריל 2024; אלערבי אלג’דיד, 30 באפריל 2024; אלג’זירה.נט, 1 במאי 2024).
הנציג הגרמני עוזב בחופזה את המקום כשאחריו קבוצה של סטודנטים (אלג'זירה.נט, 1 במאי 2024).     הסטודנטים שברו את מראת הצד של רכבו של נציג גרמניה (חשבון X של QUDSN, 30 באפריל 2024)
מימין: הנציג הגרמני עוזב בחופזה את המקום כשאחריו קבוצה של סטודנטים (אלג’זירה.נט, 1 במאי 2024). משמאל: הסטודנטים שברו את מראת הצד של רכבו של נציג גרמניה (חשבון X של QUDSN, 30 באפריל 2024)

[1] התארגנות גדודי המג'אהדין (כתאא'ב אלמג'אהדין) היא התארגנות שהחלה לפעול בשנת 2000 בתחילת האנתיפאדה השנייה במסגרת הזרוע הצבאית של פתח – גדודי חללי אלאקצא. היא התפצלה מגדודי חללי אלאקצא לאחר שאימצה סממנים אסלאמיים קיצוניים. מזכ"ל הארגון המדיני שלה הוא אסעד אבראהים אבו שריעה תושב רצועת עזה, שהיה מעורב במספר אירועי ירי רקטות לעבר ישראל והנחת מטענים סמוך לגדר הגבול. ההתארגנות פעילה ברצועת עזה בידיעת ובחסות חמאס ואף קיבלה ממנה מימון, הדרכה וסיוע מקצועי. החל מספטמבר 2022 החלה לפרסם הודעות קבלת אחריות לפיגועים ביהודה ושומרון אשר, לטענתה, בוצעו ע"י חוליות שלה ברחבי יהודה ושומרון. 
[2] מוסא עכארי היה חבר בחוליה שחטפה ורצחה את שוטר משמר הגבול ניסים טולדנו ב-13 בדצמבר 1992. הוא נתפס ונשפט לשלושה עונשי מאסר עולם. הוא שוחרר במסגרת "עסקת שליט" וגורש לתורכיה. 
[3] "פיגועים משמעותיים" מוגדרים על-ידי מרכז המידע כפיגועי ירי, דקירה, דריסה והטמנת מטענים או פיגועים משולבים. לא נכללים בהם יידויי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה. הנתונים גם אינם כוללים אירועי ירי נגד כוחות צה"ל בעת פעילות סיכול ומנע ביהודה ושומרון. 
[4] ב-20 באפריל 2024 אישר בית הנבחרים בארה"ב חבילת סיוע ביטחוני לישראל בסך 26 מיליארד דולר מהם ארבעה מיליארד דולר עבור מערכות כיפת ברזל וקלע דוד.