מבט לג’האד העולמי (9-3 בספטמבר 2020)

צלף של המטה לשחרור אלשאם מבצע ירי לעבר צבא סוריה (אבאא', 4 בספטמבר 2020)

צלף של המטה לשחרור אלשאם מבצע ירי לעבר צבא סוריה (אבאא', 4 בספטמבר 2020)

שני פעילי דאעש ששיגרו רקטות לעבר תהלוכה של שיעים.

שני פעילי דאעש ששיגרו רקטות לעבר תהלוכה של שיעים.

פעיל דאעש מציב רקטה לקראת שיגורה (טלגרם, 8 בספטמבר 2020).

פעיל דאעש מציב רקטה לקראת שיגורה (טלגרם, 8 בספטמבר 2020).

פסי דריכה (מימין) ומטעני חבלה (משמאל), שנמצאו באלקאא'ם (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 6 בספטמבר 2020).

פסי דריכה (מימין) ומטעני חבלה (משמאל), שנמצאו באלקאא'ם (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 6 בספטמבר 2020).

אמצעי לחימה ותחמושת של צבא ניגריה, שנתפסו על-ידי דאעש ב-1 בספטמבר 2020 (טלגרם, 5 בספטמבר 2020).

אמצעי לחימה ותחמושת של צבא ניגריה, שנתפסו על-ידי דאעש ב-1 בספטמבר 2020 (טלגרם, 5 בספטמבר 2020).

עיקרי אירועי השבוע
 • סוריה: במרחב אדלב נמשכו “התקריות השגרתיות” שעיקרן חילופי אש ארטילרים בין צבא סוריה לארגוני המורדים ובמרכזם המטה לשחרור אלשאם.
 • מחוזות דאעש באפריקה ובאסיה המשיכו בפעילותם השגרתית. בשבוע שחלף בלטו:
  • בעיראק חלה השבוע ירידה בעצימות התקפות דאעש, לאחר כמה שבועות של פעילות אינטנסיבית. עם זאת מחוז עיראק ממשיך להוות זירת הפעילות המרכזית של דאעש.
  • בצפון סיני נראה כי צבא מצרים השיב לידיו את השליטה על מרבית מרחב הכפר אלראבעה. יחד עם זאת פעילות דאעש נגד צבא מצרים עדיין נמשכת, אך בעצימות נמוכה. השבוע דווח על תחילת חזרת התושבים המקומיים לכפריהם.
  • בצפון מזרח מוזמביק נכשלו כוחות הביטחון של טנזניה ומוזמביק להשיב לידם את השליטה על נמל מוסימבואה דה פראיה (Mocimboa da Praia), שבצפון מזרח המדינה. לטענת דאעש עשרים חיילים מצבא טנזניה נהרגו או נפצעו במתקפת הנגד שנכשלה.
  • בתוניסיה ביצעו פעילי דאעש פיגוע דריסה ודקירה סמוך לעיר הנופש אלסוסה, שלחוף הים התיכון. איש המשמר הלאומי התוניסאי נדקר למוות והשני נפצע. כוחות הביטחון התוניסאים כיתרו את התוקפים והרגו שלושה מחבלים. דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע. בשנים האחרונות ביצע דאעש כמה פיגועים בתוניסיה, רובם פיגועי התאבדות/ירי, בעיקר בעיר תוניס ובעיר הנופש אלסוסה.
פעילות דאעש במחוזות השונים ברחבי העולם
סיכום פעילות שבועי של דאעש
 • ב-3 בספטמבר 2020 פרסם דאעש אינפוגרף תחת הכותרת “קציר הלוחמים”, אשר סיכם את פעילות הארגון בתקופה שבין 27 באוגוסט עד 2 בספטמבר 2020. בתקופה זו ביצעו פעילי דאעש 82 התקפות ברחבי העולם, לעומת 71 התקפות שביצעו בשבוע שקדם לכך (קרי: עליה של כ-15% בהיקף הפיגועים). 58 התקפות בוצעו בעיראק, רובן (16) במחוז דיאלא. כמו-כן, בוצעו התקפות במחוזות השונים באפריקה ובאסיה: סוריה (10); חצי-האי סיני (6); מערב אפריקה (5); מרכז אפריקה (1); ח’ראסאן (קרי, אפגניסטאן) (1) ומזרח אסיה (1) (שבועון אלנבא’, טלגרם, 3 בספטמבר 2020).
 • בהתקפות הללו נהרגו ונפצעו למעלה מ-204 בני אדם (בדומה לשבוע שעבר). מספר ההרוגים והפצועים הגדול ביותר (117) היה בעיראק. שאר ההרוגים והפצועים היו במחוזות מערב אפריקה, בעיקר ניגריה (35), סוריה (22), חצי-האי סיני (15), מרכז אפריקה (בעיקר הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו) (9), ח’ראסאן, קרי- אפגניסטאן (5) ומזרח אסיה (הפיליפינים) (1) (טלגרם, 27 באוגוסט 2020).
הזירה הסורית
מרחב אדלב

במרחב אדלב נמשכו גם השבוע חילופי אש ארטילריים בין צבא סוריה לבין ארגוני המורדים ובמרכזם המטה לשחרור אלשאם. בדומה לשבועות הקודמים התמקדו התקריות בג’בל אלזאויה ובאזורים שמדרום ומדרום מערב לאדלב. כמו כן דווח על ירי צלפים שביצעו פעילי המטה לשחרור אלשאם לעבר חיילי צבא סוריה.

פגיעת ירי ארטילרי של צבא סוריה באריחא, שמדרום לאדלב (דף הפייסבוק Idlib Plus, 6 בספטמבר 2020).     ירי ארטילרי של צבא סוריה שבוצע לעבר עיירה, מדרום-מערב לאדלב (Idlib Plus, 2 בספטמבר 2020).
מימין: פגיעת ירי ארטילרי של צבא סוריה באריחא, שמדרום לאדלב (דף הפייסבוק Idlib Plus, 6 בספטמבר 2020). משמאל: ירי ארטילרי של צבא סוריה שבוצע לעבר עיירה, מדרום-מערב לאדלב (Idlib Plus, 2 בספטמבר 2020).
ירי צלפים של המטה לשחרור אלשאם לעבר צבא סוריה
 • ב-3 בספטמבר 2020 בשעות הערב הסתננה חוליית צלפים, המצוידת במשקפות תרמיות לעבר אזור הנמצא בשליטת צבא סוריה, כארבעה ק”מ מדרום מערב לסראקב (כ-14 ק”מ מדרום-מזרח לאדלב). שני חיילים נהרגו. בנוסף לכך, בוצע ירי צלפים לעבר לוחמי כוחות המסייעים לצבא סוריה, כארבעים ק”מ מדרום לאדלב. מספר לוחמים נהרגו וכמה נפצעו (אבאא’, 4 בספטמבר 2020).
תפיסות שונות של הארגונים האסלאמיסטים הג’האדיסטים: המחלוקת בין ה”ריאליסטים” ל”טהרנים”

להלן עיקרי מאמרו של העיתונאי-חוקר טאם חוסיין (Tam Hussein). המאמר בוחן את היחסים ואת הגישות השונות שמייצגים ארגוני המורדים הג’האדיסטים במרחב אדלב ובמרכזם המטה לשחרור אלשאם והארגונים המזוהים עם אלקאעדה. [1]

כללי
 • ביוני 2020 פרץ סכסוך בין ארגון המטה לשחרור אלשאם לבין ארגון חראס אלדין (שומרי-הדת), המזוהה עם אלקאעדה, הפועלים במרחב אדלב[2]. לעת עתה הסכסוך נפתר. אולם יתכן, שהוא העיד על תחילת עימות לגבי מהות הג’האד (מלחמת הקודש). עימות זה מתקיים בין ה”טהרנים”, חסרי-הגמישות, המדקדקים באסלאם הסלפי-ג’האדי ומתנגדים לכל סטייה ממנו; לבין ה”ריאליסטים” יותר, המוכנים להתפשר ולאמץ גישה פרגמטית.
ה”ריאליסטים”, שבהנהגת אבו מחמד אלג’ולאני
 • הקמת דאעש היוותה ציון-דרך עבור המאמינים בהקמת מדינה אסלאמית המיישמת את השריעה. היה זה ניסיון לכונן “מדינה מוסרית”, תוך כינון מנהל ושלטון מסודרים (על פי תפיסתם) אך חסרי רחמים. מיזם זה נחל כישלון חרוץ. העובדה שהוא נהרס לחלוטין הוכיחה לג’האדיסטים אחרים, שמיזם מעין זה אינו יכול להצליח מבלי שיכלול מנה גדושה של ריאליזם.
 • נראה, כי אבו מחמד אלג’ולאני, מנהיג המטה לשחרור אלשאם, מגלה גמישות בהתנהלותו: הוא מקיים דו-שיח לא רק עם כתבי ערוץ אלג’זירה, אלא אף עם קבוצת המשבר הבינלאומי (International Crisis Group), ארגון לא ממשלתי השואף לגשר על סכסוכים בעולם. אלג’ולאני מודע לכך, שהארגון שבראשו הוא עומד לא יחזיק מעמד, אלא אם כן הוא יתאים עצמו למציאות הפוליטית הבינלאומית. גם אבו קתאדה הפלסטיני, האידיאולוג הג’האדיסטי[3], העביר מסר לפיו הנסיבות הנוכחיות אינן תורמות ליצירתה-מחדש של מדינה-אסלאמית-מן-המניין. לדבריו, לפי שעה, עדיף שלא להקים מדינה מעין זו, משום שהקמתה תחייב יצירת שינוי אזורי גיאו-פוליטי, כדי שתוכל לשרוד ולהתפתח, ולפיכך עדיף להקים בינתיים “מדינונת” או “מדינת-זוטא” (statelet or quasi-state).
 • בפועל המטה לשחרור אלשאם הפועל במרחב אדלב אכן משליט מעין “מדינונת” אשר שולטת על אמצעי לחימה, מיסוי, מנהל והיבטים שונים של מערכת משפט. המטה לשחרור אלשאם נאלץ להשלים עם הסדר העולמי הקיים, תוך דחיית המיזם הג’האדי האופטימלי למועד עתידי. זאת, בהנחה שהלוחמים למען המיזם האסלאמי לא ייכנעו למנעמי החיים הטובים, שייווצרו עבורם במסגרת השלטונית, שתסור למרותם. כדי להפוך בעתיד למדינה-אסלאמית-מן-המניין, חיוני ש”מדינונת” כזאת תשלוט על צבא, משטרה כוחות הביטחון ואכן, “המדינונת”, שבראשות אלג’ולאני החלה להכפיף אליה קבוצות חמושות שאינן כפופות לה. החשובה שבהן היא זו של “שומרי הדת”, שנאמנותה שמורה למנהיג אלקאעדה אימן אלט’ואהרי.
צפי להמשך הסכסוך, שבין ה”ריאליסטים” ל”טהרנים”
 • כותב המאמר מעריך כי הסכסוך, המוגבל לפי שעה בהיקפו, שפרץ ביוני 2020, עלול להיות ניצוץ, שיתפתח לכדי סכסוך נרחב יותר בהיקפו בין ה”ריאליסטים” לבין ה”טהרנים”. הסיבה לכך היא שה”טהרנים” לא ישלימו עם “מדינונת” בסגנון של אלג’ולאני. הם עלולים לתהות האם אכן שפיכות הדמים שהתחוללה והכסף הרב שבוזבז, מצדיקים יצירת “מדינונת” אסלאמית שכזו. לסכסוך שכזה עלולות להיות השלכות על מדינות נוספות שבהן פועלים גורמים ג’האדיסטים כגון סומליה ואפגניסטאן.
פעילות דאעש במחוז סוריה[4]
מרחב דיר אלזור-אלמיאדין-אלבוכמאל

בשבוע שחלף מיקדו פעילי דאעש בעמק הפרת את מאמציהם בפגיעה במפקדי כוחות SDF. נראה כי לפחות שלושה מפקדים נהרגו. כמו כן, בלטה הפעלת מטענים נגד נכבדים ומתקנים הקשורים למועצות המקומיות הפועלות בחסות SDF.

 • 6 בספטמבר 2020: הושלכו רימוני-יד לעבר כלי רכב של SDF, כ-20 ק”מ מדרום-מזרח לאלמיאדין. שלושה לוחמי SDF נפצעו.
 • 6 בספטמבר 2020 פעיל דאעש ירה לעבר לוחם SDF, כ-45 ק”מ מדרום לאלמיאדין. הלוחם נהרג.
 • 5 בספטמבר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר מפקד ב-SDF, כ-14 ק”מ מצפון לאלמיאדין. המפקד נהרג.
 • 5 בספטמבר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של SDF, כחמישה ק”מ ממזרח לאלמיאדין. כלי הרכב נפגע.
 • 4 בספטמבר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר כלי רכב של SDF, כעשרים ק”מ מדרום-מזרח לאלמיאדין. מפקד ב-SDF, נהרג ושניים נוספים נפצעו.
 • 4 בספטמבר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של SDF, כ-14 ק”מ מצפון לאלמיאדין. כלי הרכב נפגע.
 • 3 בספטמבר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר מפקד ב-SDF, כ-14 ק”מ מצפון לאלמיאדין. המפקד נהרג.
 • 3 בספטמבר 2020: הופעל מטען בביתו של מח’תאר (ראש קומונה) המשתף פעולה עם SDF בעיירה הנמצאת כעשרה ק”מ מצפון-מזרח לאלבוכמאל. לבית נגרם נזק.
 • 2 בספטמבר 2020: פעילי דאעש הפעילו מטען בתוך מבנה המועצה המקומית הפועלת במסגרת SDF כשלושים ק”מ מדרום-מזרח לאלמיאדין. למקום נגרם נזק.
מרחב אלחסכה
 • 4 בספטמבר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר שני כלי רכב של SDF, כשמונים ק”מ מדרום לאלחסכה. לוחם אחד נהרג ושניים נוספים נפצעו.
פעילות סיכול ומנע : לכידת חוליה של דאעש באלמיאדין
 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי ב-5 בספטמבר 2020 פעל כוח משותף של משמרות המהפכה האיראניים, הכוחות להגנת המולדת והביטחון הצבאי הסורי לסגירת הכניסות והיציאות של השוק בעיר אלמיאדין. במהלך פעילות זו כיתר הכוח מכונית עליה סמל משמרות המהפכה, שבה נסעו חמישה גברים חמושים, לבושים במדי משמרות המהפכה האיראניים. החמישה נעצרו. בחקירתם התברר, שמדובר בחברי חולית דאעש, שהגיעו מהמרחב המדברי מחופשים לאנשי משמרות המהפכה כדי לרכוש מצרכי מזון וציוד נוסף בשוק. חברי החוליה הצליחו בעבר להיכנס לאלמיאדין, לרכישת מצרכים בשוק ולחזור למקום הימצאם במרחב המדברי (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 5 בספטמבר 2020).
התרחבות פעילות דאעש במרחב המדברי, שבמרכז סוריה (הבאדיה)

גרגורי ווטרס (Gregory Waters), חוקר תנועות הטרור המתמחה בסוריה, התייחס במאמרו האחרון להרחבת פעילות דאעש בשנה האחרונה אל המרחב המדברי שבמרכז סוריה (הבאדיה). מסקנת החוקר היא, שהסיבה לכך הינה אוזלת היד של צבא סוריה במרחב זה, הגורמת לכך שהוא מסתייע בכוחות רוסיים ואיראניים. החוקר מציין, כי התרחבות פעילות דאעש במרחב המדברי עלולה ליצור בסיס להשתלטות על שטחים נרחבים יותר בהמשך.[5]

חשיבות אזור מרכז סוריה ופעילות דאעש בתקופה “שלאחר הח’ליפות”
 • בתקופה “שלאחר הח’ליפות” המשיך דאעש לפעול נגד המשטר הסורי ובעלי בריתו באזור המדברי שבמרכז סוריה[6]. זהו אזור רחב-ידיים, המכיל את רוב אזור חמץ, צפון-מזרח חמאה, דרום אלרקה והמחוזות המערביים של דיר אלזור. האזור חשוב מכיוון שמצויים בו רוב משאבי הגז של סוריה, שבאמצעותו מתאפשרת הזרמת חשמל למדינה.[7]
 • תאי התארגנויות הבאדיה של דאעש נחשבות כמי שפועלות באופן עצמאי, בהשוואה להתארגנויות דאעש הפועלים באזורים אחרים של סוריה. מחבר המאמר ניתח 268 תקיפות שביצעו פעילי דאעש במרכז סוריה, בין ינואר 2019 ליולי 2020, שגרמו למותם של 406 חיילים סורים ובני בריתם. רוב התקיפות בתקופה זו אירעו בחמץ ובדיר אלזור, אך החל בדצמבר 2019, חלה התגברות משמעותית שלהן גם בדרום אלרקה, מזרח חמאה ודרום חלב.
 • באפריל 2019 יזם דאעש את התקפה הגדולה ביותר של פעילותו במרחב המדברי: הצבת מארב לגדוד הכוחות המיוחדים של צבא סוריה, שבין היתר גרמה למות מפקד הגדוד. ב-18 באוגוסט 2020, נהרג קצין בכיר רוסי, מייגו’ר-ג’נרל (אלוף) וויאצ’סלאב גלאדקיך (Vyacheslav Gladkikh), יחד עם מפקד צבא סורי בכיר וארבעה נוספים ליד דיר אלזור. שני ההרוגים הללו נוספו ל-19 בכירים נוספים, שנהרגו ע”י דאעש מאז ינואר 2019. בעקבות זאת. החליט המשטר הסורי על אסטרטגיה של “הכלה” (containment) כלפי דאעש במרחב המדברי. כך נותר דאעש, השולט בפועל, על הר בישרי (Jebel Bishri) ועל הדרך הראשית המחברת בין דמשק לדיר אלזור[8].
הר בשרי (Google Maps).    הר בשרי 
(דף הפייסבוק جغرافية بلاد الشام - سوريا الطبيعية, 11 באפריל 2019).
מימין: הר בשרי (Google Maps). משמאל: הר בשרי
(דף הפייסבוק جغرافية بلاد الشام – سوريا الطبيعية, 11 באפריל 2019).
הרחבת פעילות דאעש
 • כאשרר המשטר הסורי הסיג את כוחותיו במסגרת אסטרטגיית “ההכלה”, ניצל דאעש את ההזדמנות להרחבת פעילותו. מבצעים שבוצעו נגדו, דווקא הציבו בפני התארגנויות דאעש יעדים חדשים רבים, שכן, רוב לוחמי דאעש במרחב המדברי הינם תושבים מקומיים. תושבים אלה מכירים את האזור ודרכי הגישה אליו, ונמנעים מהיתקלות עם כוחות הביטחון. עם זאת פועלים במרחב גם לוחמים זרים של דאעש. הארגון מסתמך על סיוע מצד האוכלוסייה המקומית. הוא מקיים קשר הדוק עם מבריחים, המעבירים לשורותיו אנשים ואמצעי לחימה. לוחמי דאעש מאלצים סוחרים בולטים לשלם להם דמי-חסות (protection fees) וכנראה גם מנצלים אותם לצורך הברחות.
מבנה דאעש במרחב המדברי
 • הסברה הרווחת היא, שלוחמי דאעש במרחב המדברי מאורגנים במסגרת 20-15 התארגנויות במרחבי אלרקה, חמץ ודיר אלזור. כ-70% מכלל הלוחמים הללו ממוקמים ב”חגורה העירונית” (urban belt) לאורך הגדה המערבית של הפרת. ככל הנראה, הפעילות במרחב המדברי מונהגת ע”י קצין-לשעבר של צבא סוריה, ששרת בזרוע היבשה וערק מהצבא ב-2013. שמו המקורי אינו ידוע, אך הוא בעל כינויים שונים: אבו עבדאללה, שיח’ קדולי (Sheikh Qaduli), סלימאן רחמן (Soleiman Rahman) וכן ד”ר רחמן זיד אלשאמי (Dr. Rahman Zaid al-Shami).
הסיבות לכישלון התמודדות המשטר הסורי עם דאעש במרחב המדברי
 • עד כה, לא עלה בידי המשטר הסורי להשיג התקדמות משמעותית, במאבקו בדאעש במרחב המדברי. זאת, בשל מחסור בכוח-אדם ובציוד, שמשמעותם היא שהמשטר אינו מבצע סיורים תכופים באזור. במקום זאת, הוא נעזר במיליציות שונות, אשר רמת ההכשרה הצבאית והציוד הצבאי שלהן הינה ירודה. לכך ניתן להוסיף את היעדר כלי טיס בלתי מאוישים וחוסר היעילות של הסיוע האווירי הרוסי.
 • בשנת 2020 חלו שני שינויים משמעותיים בפעולות המשטר הסורי: כוחות קרקע רוסיים יזמו מבצע צבאי נגד דאעש וסייעו למשטר לכבוש-מחדש את הר בשרי בפברואר 2020. כמו כן החלו המשטר הסורי וכוחות איראניים להקים מעוזים מבוצרים בגדה המערבית של הפרת במרץ 2020.
סיכום ומסקנות

המשטר הסורי ובעלי בריתו התגלו כמי שאין ביכולתם להתמודד עם פעילות דאעש במרחב המדברי. דאעש מצליח להשתמש במרחב זה, הן לחיזוק כוחו בזירה המקומית והן לסיוע למבצעים אזוריים, באמצעות בסיסי אימונים שהוא מקים. תאי דאעש במרחב המדברי מציגים רמה גבוהה של איסוף מודיעין ומידע מקומי, והם מקבלים סיוע מתושבים מקומיים. כך עלה בידם לבסס את המבצעים שלהם, כמעט לחלוטין, על אספקה מקומית. המרחב המדברי מקנה עתה בסיס מוצק להתפשטות דאעש בעתיד בצפון-מזרח סוריה ובעיראק. המבצעים הבלתי-יעילים של המשטר ותומכיו נגד דאעש בשילוב עם נסיגה אפשרית של חברות הקואליציה הבינלאומית מצפון-מזרח סוריה מבטיחים את שובו המהיר של דאעש לצפון-מזרח סוריה ולהשתלטותו על האזור מחדש.

הזירה העיראקית
מפת המחוזות בעיראק 
(ויקיפדיה).
מפת המחוזות בעיראק
(ויקיפדיה).
התקפות דאעש במחוזות השונים[9]
מחוז דיאלא
 • 6 בספטמבר 2020: בוצע ירי צלפים לעבר לוחמי הגיוס העממי ממערב לח’אנקין, כמאה ק”מ מצפון-מזרח לבעקובה. מפקד בגיוס העממי נהרג ולוחם נוסף נפצע.
 • 3 בספטמבר 2020: הופעל מטען עלוקה נגד כלי רכב של הגיוס העממי במרכז העיר אלמקדאדיה, כארבעים ק”מ מצפון-מזרח לבעקובה. שני לוחמים נפצעו.
מחוז אלאנבאר
 • 7 בספטמבר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של משטרת עיראק בעיר אלפלוג’ה, כחמישים ק”מ ממערב לבגדאד. ארבעה שוטרים נהרגו ושלושה נפצעו.
 • 2 בספטמבר 2020: פעילי דאעש הציבו מארב וביצעו ירי לעבר כוח של משמר הגבול העיראקי, בקרבת גבול עיראק-סעודיה. שבעה לוחמים נהרגו. חמישה לוחמים נוספים ובהם קצין נפצעו. כמו כן נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת.
מחוז כרכוכ
 • 6 בספטמבר 2020: פעילי דאעש שיגרו שתי רקטות לעבר תהלוכה של שיעים, כעשרים ק”מ מדרום-מערב לכרכוכ. שיעי אחד נהרג וארבעה נוספים נפצעו.
 • 7 בספטמבר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר מתחם של המשטרה הפדרלית העיראקית, כחמישים ק”מ מדרום-מערב לכרכוכ. שוטר פדרלי אחד נהרג ונוסף נפצע.
 • 7 בספטמבר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר מתחם של משטרת עיראק, כארבעים ק”מ מדרום-מערב לכרכוכ. שוטר אחד נהרג.
 • 6 בספטמבר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של משטרת עיראק, כארבעים ק”מ מדרום-מערב לכרכוכ. שני שוטרים פדרליים נפצעו.
 • ב-1 בספטמבר 2020 הופעלה מכונית תופת נגד נקודת ביקורת של כוחות הביטחון העיראקים על ציר תכרית-כרכוכ. על פי התקשורת העיראקית אישה אחת נהרגה ושלושה אנשי ביטחון נפצעו. לאחר הפיגוע קיבל דאעש אחריות להפעלת מכונית תופת נהוגה בידי מחבל מתאבד. המחבל המכונה עכרמה העיראקי פוצץ עצמו במחסום של המשטרה העיראקית בכניסה לעיר כרכוכ. על פי דיווח דאעש מספר שוטרים נהרגו או נפצעו (טלגרם, 2 בספטמבר 2020).
פעילות סיכול ומנע של כוחות הביטחון העיראקיים
מחוז בגדאד
 • 6 בספטמבר 2020: משטרת עיראק לכדה שלושה פעילי דאעש בעיר בגדאד (אלסומריה, 6 בספטמבר 2020).
מחוז נינוא
 • 6 בספטמבר 2020: כוחות הביטחון העיראקים איתרו מחסן נשק (במשתמע של דאעש) כמאה ק”מ מצפון-מערב למוצול (במרחב הסמוך לגבול עיראק-סוריה). במקום נמצאו אמצעי לחימה וחומרי נפץ (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 6 בספטמבר 2020).
 • 5 בספטמבר 2020: כוחות הביטחון העיראקים לכדו 24 פעילי דאעש מבוקשים באזורים שונים במחוז נינוא. במהלך חקירתם הראשונית הם הודו, כי ביצעו מספר פיגועים נגד כוחות הביטחון ואזרחים עיראקיים (אלסומריה, 5 בספטמבר 2020).
מחוז כרכוכ
 • 7 בספטמבר 2020: כוחות הביטחון העיראקים הרגו שני מפקדים של דאעש ותפסו שניים נוספים כשלושים ק”מ מדרום לכרכוכ (אלסומריה, 7 בספטמבר 2020).
 • 6 בספטמבר 2020: משטרת עיראק לכדה ארבעה פעילי דאעש מבוקשים באזורים שונים במחוז כרכוכ. בחקירתם הראשונית הם הודו, כי ביצעו מספר פיגועים נגד כוחות הביטחון ואזרחים עיראקיים (אלסומריה, 6 בספטמבר 2020).
מחוז צלאח אלדין
 • 6 בספטמבר 2020: כוחות הביטחון העיראקים איתרו כשמונים ק”מ מצפון לבגדאד בית הארחה של דאעש. במקום נמצאו אמצעי לחימה. בית ההארחה ואמצעי הלחימה הושמדו (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 6 בספטמבר 2020).
מחוז אלאנבאר
 • 7 בספטמבר 2020: כוח עיראקי מיוחד, לכד שני פעילי דאעש, כשלושים ק”מ מצפון-מערב לבגדאד (אלסומריה, 7 בספטמבר 2020).
 • 4 בספטמבר 2020: צבא עיראק איתר מחסן נשק של דאעש שהכיל מטעני חבלה ותחמושת באזור הית, שבמערב עיראק (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 4 בספטמבר 2020).
מטעני חבלה ותחמושת שאותרו באזור הית
 (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 4 בספטמבר 2020).
מטעני חבלה ותחמושת שאותרו באזור הית
(דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 4 בספטמבר 2020).
 • 6 בספטמבר 2020: כוחות הביטחון העיראקים איתרו חומרי חבלה ומטענים באלקאא’ם, שבקרבת גבול עיראק-סוריה (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 6 בספטמבר 2020).
פסי דריכה (מימין) ומטעני חבלה (משמאל), שנמצאו באלקאא'ם
 (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 6 בספטמבר 2020).
    פסי דריכה (מימין) ומטעני חבלה (משמאל), שנמצאו באלקאא'ם
 (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 6 בספטמבר 2020).
פסי דריכה (מימין) ומטעני חבלה (משמאל), שנמצאו באלקאא’ם
(דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 6 בספטמבר 2020).
 • 4 בספטמבר 2020: סגן מפקד מבצעי אלאנבאר של הגיוס העממי הודיע, כי מספר חטיבות של הגיוס העממי, בסיוע חיל האוויר העיראקי, ניהלו מבצע ביטחוני גדול במדבר המערבי של מחוז אלאנבאר. במהלך המבצע אותרו והושמדו שש מנהרות של דאעש. שני חשודים כפעילי דאעש נעצרו, כשברשותם נשק קל (al-hashed.net, 4 בספטמבר 2020).
חצי האי סיני
הלחימה באזור ראבעה: תמונת מצב

בשבוע שעבר דווח כי צבא מצרים השיב לידיו את השליטה על מרחב הכפר אלראבעה (או לפחות רובו). השבוע דווח על חזרת התושבים לכפר אלג’נאין, שמדרום לאלראבעה, בינתיים ללא בני משפחותיהם. נראה כי פעילות דאעש באזור הכפרים עדיין נמשכת אך בעצימות נמוכה (דאעש דיווח על ירי צלפים בכפר קאטיה ב-2 בספטמבר 2020, שבו נהרג חייל מצרי).

תחילת חזרת תושבים מקומיים לכפריהם
 • נמסר כי המשפחות ללא ילדיהן חזרו לבתיהן כפר אלג’נאין, שבאזור ראבעה. חזרת התושבים נועדה לתת להם תחושת ביטחון כדי שבהמשך ישובו גם ילדיהם (דף הפייסבוק שאהד סינאא’ אלרסמיה, 4 בספטמבר 2020). אזרח בכפר קאטיה, שנחטף ע”י פעילי דאעש שב לביתו (דף הפייסבוק אנבאא’ סינאא’, 6 בספטמבר 2020).
מרחב אלשיח’ זויד
 • 4 בספטמבר 2020: בוצע ירי צלפים לעבר מחסום של צבא מצרים מדרום לאלשיח’ זויד. חייל מצרי נהרג (דף הפייסבוק שאהד סינאא’ אלרסמיה, 4 בספטמבר 2020). עד כה לא קיבל ארגון כלשהו אחריות לביצוע הפיגוע אך ככל הנראה המדובר בדאעש.
פעילות דאעש ברחבי העולם
אפריקה
מוזמביק

כוחות הביטחון של מוזמביק בשילוב כוחות ביטחון מטנזניה נכשלו בניסיון להשיב את השליטה על נמל מוסימבואה דה פראיה (Mocimboa da Praia), שבצפון-מזרח מוזמביק שנפל לידי דאעש[10]. על-פי הודעת קבלת האחריות שפרסם דאעש, ב-5 בספטמבר 2020 בלמו פעיליו התקפה של כוח משותף של צבאות טנזניה ומוזמביק נגד עמדות הארגון בעיר מוסימבואה דה פראיה. לטענת דאעש, עשרים חיילים מצבא טנזניה נהרגו או נפצעו. כמו כן, נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת (סוכנות אעמאק כפי שפורסם בטלגרם, 5 בספטמבר 2020). (הערה: בהודעת מחוז מרכז אפריקה של דאעש צוין כי ההתקפה בוצעה על-ידי צבא טנזניה ולא הוזכרה מעורבות צבא מוזמביק אך סביר יותר, שההתקפה בוצעה בשיתוף פעולה של שני הצבאות).

רישיונות נהיגה של שניים מחיילי צבא טנזניה, שנהרגו במתקפה נגד דאעש במוסימבואה דה פראיה
 (טלגרם, 5 בספטמבר 2020).
רישיונות נהיגה של שניים מחיילי צבא טנזניה, שנהרגו במתקפה נגד דאעש במוסימבואה דה פראיה (טלגרם, 5 בספטמבר 2020).
 • מקורות רשמיים במוזמביק וטנזניה לא דיווחו (לפחות לעת עתה) על הניסיון הכושל להשיב את השליטה על אזור הנמל. עם זאת, בתקשורת המקומית במוזמביק דווח, כי צבא מוזמביק הדף ניסיון של דאעש להרחיב את שליטתו אל אזור מוידומבה (Muidumbe), שמדרום מערב לעיר הנמל מוסימבואה דה פראיה (clubofmozambique.com, 5 בספטמבר 2020).
העיר מוידומבה (מסומנת בעיגול שחור) שמדרום-מערב לעיר הנמל מוסימבואה דה פראיה (מסומנת באדום) (Google Maps).
העיר מוידומבה (מסומנת בעיגול שחור) שמדרום-מערב לעיר הנמל מוסימבואה דה פראיה (מסומנת באדום) (Google Maps).
ניגריה[11]
 • 2 בספטמבר 2020: פעילי דאעש הציבו מארב וביצעו ירי מקלעים לעבר שיירת כלי רכב של צבא ניגריה,
  כחמישים ק”מ ממערב למשולש הגבולות ניגריה-צ’אד-קמרון. למעלה מעשרה חיילים נהרגו וחיילים נוספים נפצעו. כמו כן, נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת.
 • 2 בספטמבר 2020: פעילי דאעש תקפו מתחם של צבא ניגריה בעיר באגא (Baga), כ-25 ק”מ מדרום-מערב לגבול ניגריה-צ’אד, בצפון מזרח המדינה. מספר חיילים נהרגו.
 • 1 בספטמבר 2020: פעילי דאעש תקפו מתחם של צבא ניגריה בעיירה הנמצאת כארבעים ק”מ מצפון-מערב למידוגורי, בירת מדינת בורנו. בנוסף לכך, הותקף כוח סיוע שהגיע לעיירה. לפחות עשרה חיילים נהרגו ונוספים נפצעו. כמו כן, המתחם הוצת והושמדו טנק וכלי רכב משוריינים. כמו כן נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת.
אמצעי לחימה ותחמושת של צבא ניגריה, שנתפסו על-ידי דאעש ב-1 בספטמבר 2020 
(טלגרם, 5 בספטמבר 2020).
   אמצעי לחימה ותחמושת של צבא ניגריה, שנתפסו על-ידי דאעש ב-1 בספטמבר 2020 
(טלגרם, 5 בספטמבר 2020).
אמצעי לחימה ותחמושת של צבא ניגריה, שנתפסו על-ידי דאעש ב-1 בספטמבר 2020
(טלגרם, 5 בספטמבר 2020).
 • 2 בספטמבר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא ניגריה במדינת יובה (Yobe). שלושה חיילים נהרגו.
סומליה
 • 6 בספטמבר 2020: הושלך רימון-יד לעבר מחסום של משטרת סומליה, בבירה מוגדישו. שלושה שוטרים נפצעו (טלגרם, 6 בספטמבר 2020).
תוניסיה
 • ב-6 בספטמבר 2020 ביצעו שלושה תוקפים פיגוע משולב של דריסה ודקירה נגד כוח של המשמר הלאומי, הכפוף למשרד הפנים התוניסאי כעשרה ק”מ מצפון-מערב לעיר הנופש אלסוסה (Sousse). בפיגע נהרג (מדקירה) אחד מאנשי המשמר הלאומי והשני נפצע. כוחות הביטחון התוניסאים כיתרו את התוקפים וניהלו עמם חילופי אש. שלושה תוקפים נהרגו. בתמונות שפורסמו לאחר מכן נראות גופות השלושה שרועות על גג המבנה, שאליו נמלטו (חשבון הטוויטר Chebbi@Alchebbi, 6 בספטמבר 2020).
 • דאעש קיבל אחריות לביצוע פיגוע. על פי הודעת קבלת האחריות ביצעו פעיליו התקפה בעיר אלסוסה, שבמזרח תוניסיה. בתקיפה נהרג לפחות אחד מאנשי משטרת תוניסיה ושוטרים נוספים נפצעו (סוכנות אעמאק כפי שפורסמה בטלגרם, 7 בספטמבר 2020).
העיר סוסה, שבצפון מזרח תוניסיה (Google Maps).
העיר סוסה, שבצפון מזרח תוניסיה (Google Maps).

בשנים האחרונות נוהג דאעש לבצע פיגועים ספורדיים בתוניסיה, בעיקר בבירה תוניס ובעיר הנופש סוסה. הפיגועים הבולטים: פיגוע ירי במוזיאון בעיר תוניס, 22 הרוגים (18 במרץ 2015); פיגוע ירי בחוף בית מלון בעיר סוסה, 38 הרוגים, מהם 15 תיירים ממדינות המערב (26 ביוני 2016); פיגוע התאבדות באוטובוס בעיר תוניס, 12 הרוגים (24 בנובמבר 2015); פיגועי התאבדות וירי בבירה תוניס, הרוג וכמה פצועים (27 ביוני 2019); פיגוע התאבדות ליד שגרירות ארה”ב בבירה תוניס, שני שוטרים וחמישה פצועים (6 מרץ 2020).

פקיסטאן
 • 8 בספטמבר 2020: פעילי דאעש לקחו בשבי איש מודיעין פקיסטני באזור העיר פשוואר, כארבעים ק”מ ממזרח לגבול פקיסטאן-אפגניסטאן. איש המודיעין נורה למוות (טלגרם, 8 בספטמבר 2020).
אסיה
אפגניסטאן
 • 2 בספטמבר 2020: בוצע ירי לעבר פעיל טאלבאן מדרום מערב לג’לאלאבאד שבחבל ננגרהאר. הפעיל נהרג (טלגרם, 3 בספטמבר 2020).
תימן
 • לאחר שהמורדים החות’ים קיימו בחודש שחלף לחימה אינטנסיבית נגד דאעש ונגד ארגון אלקאעדה במחוז ביצ’אא’, הודיעו המורדים החות’ים כי חיסלו סופית את נוכחות דאעש במחוז אלביצ’אא’, ששימש מעוז פעילי דאעש בתימן. כזכור הנחיתו החות’ים מכה קשה על מחוז תימן של דאעש עם הריגתו של מנהיג דאעש בתימן ושביית ארבעים פעילים וביניהם מפקד דאעש באזור קיפה (20 באוגוסט 2020). עם זאת, דאעש הוכיח בעבר את יכולתו להשתקם אחר מכות שספג ולפיכך סביר כי גם הפעם ירדו פעיליו למחתרת ויורידו לעת עתה את פרופיל פעילותם במחוז ביצ’אא’.
פעילות סיכול ומנע
לבנון
 • ב-5 בספטמבר 2020 הודיע צבא לבנון כי מנהלת המודיעין הצבאי חשפה חברי התארגנות טרור הקשורה לדאעש. חברי ההתארגנות תכננו לבצע פיגועים על אדמת לבנון. מפקד ההתארגנות הינו ח’אלד אלתלאוי, שבמכוניתו נעשה שימוש על-ידי מבצעי הפיגוע בעיירה כפתון שבצפון לבנון (כעשרים ק”מ מדרום לטריפולי)[12] ב-21 באוגוסט 2020. חברי ההתארגנות שנחשפה עברו אימונים צבאיים. הם ביצעו מספר גניבות למימון פעילותם (אלנהאר, 5 בספטמבר 2020).

[1] Tam Hussein, Into the heart of Jihadism. MENA ETC – A Blog about Middle Eastern & North African Politics, Society and Culture. 19 July 2020: https://www.tamhussein.co.uk/2020/07/into-the-heart-of-jihadism/
[2] סוף יוני 2020 התחוללו במובלעת אדלב עימותים אלימים בין פעילי המטה לשחרור אלשאם לבין ארגון שומרי הדת וארגונים ג'האדיסטים נוספים המזוהים עם אלקאעדה. הסיבה לעימותים הללו הייתה מאמץ שעשה המטה לשחרור אלשאם לכפות מרותו על הארגונים הג'האדיסטים כשברקע חששותיו מפני התקפה של צבא סוריה.
[3]
שיח' עמר מחמוד אבו עמר, שכינויו אבו קתאדה הפלסטיני, נחשב לאידיאולוג מרכזי של תנועות אסלאמיות רדיקליות. הוא השפיע על אלקאעדה ועל אבו מצעב אלזרקאוי, האב המייסד של דאעש.
[4]
על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.
[5] Gregory Waters, Strengthening and Expanding: ISIS' Central Syria Campaign. Center for Global Policy. 19 August 2020: https://cgpolicy.org/articles/strengthening-and-expanding-isis-central-syria-campaign/.
המחבר הינו חוקר לא-תושב (non-Resident Scholar) ב"מכון המזרח התיכון" (Middle East Institute) וחוקר ב"מיזם הלוחמה [בטרור ו]בקיצוניות" (Counter[ing Terrorism and] Extremism Project).
[6]
המחבר משתמש במירכאות בביטוי "שלאחר הח'ליפות", בהתייחסו לתקופה שלאחר נפילת אלבאע'וז והתמוטטות הח'ליפות האסלאמית הטריטוריאלית.
[7]
פרטים על חשיבות אזור מרכז סוריה וההשלכות שיש לאיום שנוצר עליו מצד דאעש- ראו:Charles Lister, The Growing Threat of ISIS in Syria's Badia. Middle East Institute, 17 April 2020. https://www.mei.edu/publications/growing-threat-isis-syrias-badia
[8]
גובהו של הר בשרי כ-825 מטרים (Wikipedia). באזור ההר קיים מרבץ גדול של אספלט טבעי האמור לספק את צרכיה של סוריה בעשרות השנים הבאות (Syria.sy , 12 בדצמבר 2013).
[9]
על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.
[10]
פרטים על השתלטות דאעש על הנמל ראו מבט לג'האד העולמי 27 באוגוסט- 2 בספטמבר 2020.
[11]
על פי הודעות קבלת האחריות, שפורסמו בטלגרם.
[12]
ב-21 באוגוסט 2020 נכנסה מכונית ללא לוחיות רישוי לעיירה כפתון, שבצפון לבנון. שני שוטרים ובנו של ראש העירייה, שחשדו בכלי הרכב ובנוסעיו, נורו למוות (Lebanon24.com, 22 באוגוסט 2020).