מבט לג’האד העולמי (8-2 בינואר 2020)

ירי ארטילרי של צבא סוריה במסגרת לבלימת ההתקפה (סאנא, 2 בינואר 2020).

ירי ארטילרי של צבא סוריה במסגרת לבלימת ההתקפה (סאנא, 2 בינואר 2020).

מכונית התופת (בירוק) מתקרבת לעבר ריכוז כוחות צבא סוריה (באדום)

מכונית התופת (בירוק) מתקרבת לעבר ריכוז כוחות צבא סוריה (באדום)

פיצוץ מכונית התופת (אבאא', 2 בינואר 2020).

פיצוץ מכונית התופת (אבאא', 2 בינואר 2020).

מכונית התופת השנייה (בירוק) רגעים ספורים טרם פיצוצה נגד עמדות של צבא סוריה (באדום).

מכונית התופת השנייה (בירוק) רגעים ספורים טרם פיצוצה נגד עמדות של צבא סוריה (באדום).

פיצוץ מכונית התופת השנייה (אבאא', 2 בינואר 2020).

פיצוץ מכונית התופת השנייה (אבאא', 2 בינואר 2020).

האוטובוס, שהסיע חיילי צבא סוריה, אשר הותקף ע

האוטובוס, שהסיע חיילי צבא סוריה, אשר הותקף ע"י דאעש (דיר אלזור 24, 6 בינואר 2020).

הריסות מבנה בזירת פיצוץ מכונית התופת (חשבון הטוויטר דיר אלזור 24, 1 בינואר 2020).

הריסות מבנה בזירת פיצוץ מכונית התופת (חשבון הטוויטר דיר אלזור 24, 1 בינואר 2020).

זירת פיצוץ מכונית התופת של בעיירה אבו חמאם.

זירת פיצוץ מכונית התופת של בעיירה אבו חמאם.

כלי רכב צבא סוריה, שהושמד לאחר הפעלת מטען החבלה במרחב אלסח'נה (טלגרם, 3 בינואר 2020).

כלי רכב צבא סוריה, שהושמד לאחר הפעלת מטען החבלה במרחב אלסח'נה (טלגרם, 3 בינואר 2020).

הוצאה להורג של שני תושבים נוצרים (טלגרם, 5 בינואר 2020).

הוצאה להורג של שני תושבים נוצרים (טלגרם, 5 בינואר 2020).

עיקרי האירועים
 • האירועים הדרמטיים שהתחוללו השבוע ובמוקדם חיסול קאסם סלימאני, מפקד כוח קדס, וירי הטילים בתגובה לעבר שני בסיסים אמריקאים בעיראק, עלולים, להערכתנו לפגוע באפקטיביות של המערכה שמנהלת ארה”ב כנגד דאעש. ביטוי לכך ניתן לראות השבוע עם הודעת צבא ארה”ב, כי הוא השעה את הפעילויות הצבאיות נגד דאעש, משום שהוא מחויב עתה לתת עדיפות להגנה על הבסיסים העיראקים המארחים את כוחות הקואליציה.
 • למרות הצהרת שר ההגנה האמריקאי מארק אספר, כי ארה”ב תמשיך במאמציה נגד דאעש, הלחצים המופעלים על כוחות ארה”ב ומדינות הקואליציה בעיראק עלולים להוביל בסופו של דבר להוצאת כוחות מעיראק תוך פגיעה במערכה נגד דאעש. מנגד, הוצאת כוחות ארה”ב ומדינות הקואליציה, או לחלופין העתקת מוקד פעילותם להגנה על עצמם, צפויים להעלות את המורל של פעילי דאעש ולספק לו הזדמנות להאיץ את תהליך שיקום יכולותיו הצבאיות ולהגביר את היקף פעילותו, בעיקר בזירה העיראקית.
 • בזירה הסורית לא חל שינוי במצב בשטח. צבא סוריה עדיין לא חידש את המהלך הקרקעי במרחב אדלב, שנבלם ב-5 בינואר 2020. המטה לשחרור אלשאם יזם מתקפת נגד, שבמהלכה פוצצו שתי מכוניות תופת, שגרמו לעשרות הרוגים בקרב צבא סוריה. מתקפת הנגד נבלמה ע”י צבא סוריה תוך שימוש בירי ארטילרי ותקיפות מהאוויר. בעמק הפרת נמשכה הפעילות האינטנסיבית של דאעש במסגרתה הותקפה מפקדה של כוחות הביטחון הפנים הכורדים (תשעה הרוגים) ונפגע אוטובוס שהסיע חיילים סורים (שבעה הרוגים).
 • בזירה העיראקית התנהלה השבוע פעילות דאעש בעצימות נמוכה. דפוסי הפעולה שבלטו השבוע היו: הפעלת מטענים נגד כלי רכב של כוחות הביטחון העיראקים, ירי צלפים וחיסולים אישיים. כוחות הביטחון העיראקים המשיכו בפעילות סיכול ומנע בעצימות נמוכה.
 • ברחבי העולם חלה השבוע ירידה בהיקף פעילות דאעש, למעט צפון-סיני שם נמשכו ההתקפות ה”שגרתיות” נגד כוחות הביטחון המצרים. אירוע חריג זה היה ברוסיה בה ביצעו שני פעילי מחוז הקווקז פיגוע דריסה ודקירה נגד אנשי משטרת אינגושטיה (שני הרוגים).
מרחב אדלב
עיקרי תמונת המצב

בשבוע האחרון לא חודשו התקפות צבא סוריה נגד ארגוני המורדים במרחב הכפרי של מערת אלנעמאן. בו בזמן נמשכו התקיפות האוויריות של כלי טיס רוסים וסורים. מוקד התקיפות היה מרחב מערת אלנעמאן. המטה לשחרור אלשאם ביצע ניסיון למתקפת נגד ממזרח למערת אלנעמאן, שלווה בהפעלת שתי מכוניות תופת. על פי דיווחי המטה לשחרור אלשאם בפיצוץ מכוניות התופת נגרמו לכוח הסורי עשרות הרוגים.

בלימת מתקפת הנגד ממזרח למערת אלנעמאן

 • ב -2 בינואר 2020 ביצעו פעילי המטה לשחרור אלשאם וארגני המורדים מתקפה, שכוונה נגד כוחות סוריים כ-12 ק”מ ממזרח למערת אלנעמאן. צבא סוריה בלם את התקיפה באמצעות ירי ארטילרי של תותחים ורקטות. הממשל הסורי טוען, כי ארגוני המורדים ספגו אבדות רבות (סאנא, 2 בינואר 2020).
 • במהלך ניסיון התקפה הפעילו פעילי המטה לשחרור אלשאם שתי מכוניות תופת נגד ריכוזי כוחות של צבא סוריה מדרום מזרח למערת אלנעמאן:
  • פיצוץ המכונית הראשונה היה נגד ריכוז חיילים מצבא סוריה. המטה לשחרור אלשאם פרסם סרטון, שצולם מרחפן, בו תועד הפיצוץ (אבאא’, 2 בינואר 2020). על פי דווח המטה לשחרור אלשאם, בפיצוץ נהרגו למעלה מעשרים חיילים (כנראה מכוחות הנמר), למעלה מחמישה-עשר חיילים נפצעו (אבאא’, 3 בינואר 2020).
  • מכונית תופת שנייה הופעלה בסמוך למקום הפיצוץ הראשון נגד עמדות של צבא סוריה. המטה לשחרור אלשאם פרסם סרטון נוסף, בו נראית מכונית התופת נוסעת על דרך עפר וחיילים נמלטים רגעים ספורים טרם פיצוץ המכונית (אבאא’, 2 בינואר 2020). על פי דווח המטה לשחרור אלשאם, בפיצוץ המכונית השנייה נהרגו כשמונה חיילים סורים (כנראה מכוחות הנמר) ולמעלה מששה נפצעו (אבאא’, 3 בינואר 2020).
תקיפות אוויריות
 • ב-2 בינואר 2020 ביצעו מטוסי קרב רוסים תקיפות באזור העיירה אלתח, כ-12 ק”מ מדרום מזרח למערת אלנעמאן (דף הפייסבוק Edlib Media Center, 2 בינואר 2020). ב-4 בינואר 2020 ביצעו מטוסי קרב סוריים תקיפות נגד יעדים בעיר מערת אלנעמאן וסביבתה, העיר סראקב (15 ק”מ מדרום מזרח לאדלב) והכביש המהיר M5 (חלב-דמשק). כמו כן השליכו מסוקים סורים חביות נפץ באזור מערת אלנעמאן (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 4 בינואר 2020). ב-5 בינואר 2020 ביצעו מטוסי קרב רוסים ביצעו תקיפות במרחב הכפרי של מערת אלנעמאן (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 4 בינואר 2020).

ענן מתמר כתוצאה מפגיעת חבית נפץ, שהושלכה על-ידי מסוק סורי בעיירה, שמדרום מזרח למערת אלנעמאן (Edlib Media Center, 4 בינואר 2020).
ענן מתמר כתוצאה מפגיעת חבית נפץ, שהושלכה על-ידי מסוק סורי בעיירה, שמדרום מזרח למערת אלנעמאן (Edlib Media Center, 4 בינואר 2020).

עמק הפרת

דאעש המשיך בפעילותו בעמק הפרת. בלט במהלך השבוע פיצוץ מכונית תופת במפקדה של כוחות ביטחון הפנים הכורדים, מדרום מזרח לאלמיאדין. דאעש דיווח כי בפיצוץ נהרגו תשעה אנשי כוחות ביטחון הפנים. כמו כן בלטה התקפה נגד אוטובוס של צבא סוריה, כשלושים ק”מ מדרום מזרח לאלמיאדין (שבעה חיילים נהרגו). בו בזמן נמשכו הפיגועים במתווים הרגילים, שכללו הפעלת מטענים נגד כלי רכב של כוחותSDF וצבא סוריה וחיסול אנשי מודיעין ולוחמי SDF.

מרחב אלמיאדין-אלבוכמאל
 • להלן עיקרי פעילות דאעש באזור (בעיקר על פי הודעות קבלת האחריות שלו):
  • 6 בינואר 2020: בוצע ירי לעבר איש מודיעין חיל אוויר של צבא סוריה בעיירה אלג’רד’י, כעשרים ק”מ מדרום מזרח לאלמיאדין. איש המודיעין נפצע (טלגרם, 6 בינואר 2020).
  • 6 בינואר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר אוטובוס של צבא סוריה במדבר בקרבת העיירה אלדויר (כשלושים ק”מ מדרום מזרח לאלמיאדין). שבעה חיילי צבא סוריה נהרגו וארבעה עשר נפצעו (טלגרם, 6 בינואר 2020; מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 6 בינואר 2020).
  • 5 בינואר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של כוחות SDF על ציר שדה הנפט אלעמר, כעשרים ק”מ ממזרח לאלמיאדין (5 בינואר 2020).
  • 4 בינואר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של כוחות SDF על ציר שדה הנפט אלעמר, כעשרים ק”מ ממזרח לאלמיאדין. לא דווח על נפגעים (5 בינואר 2020).
  • 4 בינואר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר ביתו של “סוכן” של צבא סוריה, בדרנג’, כעשרה ק”מ מדרום מזרח לאלמיאדין. “הסוכן” נהרג (טלגרם, 5 בינואר 2020).
  • 2 בינואר 2020: הופעל מטען חבלה נגד משאית נושאת תותח של צבא סוריה במדבר אלמיאדין. המשאית הושבתה (טלגרם, 3 בינואר 2020).
  • 1 בינואר 2020: מכונית תופת, נהוגה בידי מחבל מתאבד, פוצצה נגד ריכוז כוחות ביטחון הפנים הכורדים (האסאיש) בקרבת המפקדה שלהם באבו חמאם, כשלושים ק”מ מדרום מזרח לאלמיאדין. בפיגוע נהרגו תשעה אנשי כוחות הביטחון הפנים ביניהם מפקד. כמה פעילי ביטחון פנים נפצעו (טלגרם, 1 בינואר 2020).
  • 1 בינואר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר איש מודיעין של כוחות SDF בעיירה ד’יבאן, חמישה ק”מ ממזרח לאלמיאדין. איש המודיעין נהרג (טלגרם, 1 בינואר 2020).
  • 1 בינואר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר ביתו של מפקד במודיעין של כוחות SDF באלטיאנה, שמונה ק”מ מדרום מזרח לאלמיאדין. המפקד נהרג (טלגרם, 1 בינואר 2020).
  • 31 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא סוריה במדבר אלמיאדין (טלגרם, 1 בינואר 2020).
פעילות סיכול ומנע של כוחות SDF ומדינות הקואליציה
 • לוחמי SDF, בשיתוף כוחות מדינות הקואליציה, ניהלו מבצע נגד דאעש במחוז דיר אלזור. במהלך המבצע נלכדו ששה-עשר פעילי דאעש. נמסר כי לכידתם מנעה התקפה בטווח הזמן המיידי נגד כוחות הקואליציה וכוחות SDF (חשבון הטוויטר של מבצע נחישות טבועה (Iraq/Syria)@SOJTFOIR , 2 בינואר 2020).
מרחב אלחסכה

שחרור בני משפחות פעילי דאעש ממחנה העקורים אלהול

 • כוחות SDF צפויים לשחרר בקרוב כ-400 בני משפחות נוספים של פעילי דאעש ממחנה העקורים אלהול (כארבעים ק”מ ממזרח לאלחסכה). שחרורם התבצע, ככל הנראה, לאחר קבלת ערבות מהשיח’ים של השבטים המתגוררים במרחב, שממזרח לפרת (4 בינואר 2020). מעורבות שיח’ים והנכבדים בהליך השחרור נועדה לשמש מעין “ערבות” לכך שפעילי דאעש המשוחררים או בני משפחותיהם לא ישובו לפעול במסגרת הארגון.
מרחב תדמור-אלסח’נה
 • במרחב תדמור אלסח’נה ביצעו פעילי דאעש מספר פיגועים נגד כוחות צבא סוריה:
  • 2 בינואר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא סוריה במרחב אלסח’נה. בתמונות שפורסמו נראית לפחות גופה אחת וכן סרטים אדומים עליהם נכתב בערבית “חטיבת אלקדס” [הפלסטינית] (טלגרם, 2 בינואר 2020).
  • 31 בדצמבר 2019: בוצע ירי מקלעים לעבר שני חיילי צבא סוריה בקרבת אזור חמימה, כמאה ק”מ מדרום מזרח לאלסח’נה. שני החיילים נהרגו (טלגרם, 2 בינואר 2020).
הודעת צבא ארה”ב על השעיית המערכה נגד דאעש
 • ב-5 בינואר 2020 הודיע צבא ארה”ב כי השעה (Paused) את הפעילויות הצבאיות שלו נגד דאעש, כפוף לבחינה מחדש מתמשכת (Continuous review); בהודעה נאמר, כי ברקע עומדות התקפות מתמשכות בחודשיים האחרונים של ירי רקטות ע”י פעילי “גדודי חזבאללה”, שגרמו למותם של אמריקאי ושל אנשי כוחות ביטחון עיראקים. בעיתוי הנוכחי מחויב צבא ארה”ב בראש ובראשונה להגן על הבסיסים העיראקים המארחים את כוחות הקואליציה והדבר בא על חשבון התמיכה במבצעים שמנהלים שותפיה העיראקים של ארה”ב נגד דאעש (אתר Operation Inherent Resolve, 5 בינואר 2020).
הזירה העיראקית
פעילות דאעש במחוזות השונים

נראה כי פעילות דאעש בזירה עיראקית התנהלה השבוע בעצימות נמוכה יחסית. דפוסי הפעולה שבלטו השבוע, היו הפעלת מטענים נגד כלי רכב של כוחות הביטחון העיראקים, ירי צלפים וחיסולים אישיים. להלן עיקרי פעילות דאעש (על פי הודעות קבלת האחריות של הארגון)

מחוז דיאלא
 • 2 בינואר 2020: בוצע ירי צלפים לעבר אנשי משטרת החירום כשלושים ק”מ מצפון מזרח לבעקובה. שוטר נהרג ושניים נוספים נפצעו (טלגרם, 3 בינואר 2020). באתר של משרד ראש הממשלה בעיראק דווח, כי השוטר נהרג בהתקפה שביצעו פעילי דאעש נגד עמדה של משטרת החירום (דף הפייסבוק @SecMedCell, השייך למשרד ראש ממשלת עיראק, 2 בינואר 2020).
 • 31 בדצמבר 2019: בוצע ירי צלפים לעבר מתחם של הגיוס העממי, כשבעים ק”מ מצפון לבעקובה. פעיל אחד נהרג (טלגרם, 1 בינואר 2020).
מחוז אלאנבאר
 • 3 בינואר 2020: בוצע ירי לעבר ביתו של איש מודיעין צבאי עיראקי ממערב לאלרמאדי. איש המודיעין נהרג. ביתו וכלי רכבו הוצתו (טלגרם, 4 בינואר 2020).
מחוז כרכוכ
 • 5 בינואר 2020: הותקף מחנה של צבא עיראק כשלושים ק”מ מדרום לכרכוכ. חמישה חיילים נהרגו (טלגרם, 7 בינואר 2020).
 • 31 בדצמבר 2019: בוצעה תקיפה נגד מתחם של משטרת הגנת מתקני הנפט, כשלושים ק”מ מצפון מערב לכרכוכ. בין הכוחות התנהלו חילופי אש. שני שוטרים נהרגו (טלגרם, 1 בינואר 2020).
מחוז ארביל
 • 3 בינואר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק, כחמישים ק”מ מדרום מערב לארביל. שני חיילים נהרגו וחייל נוסף נפצע (טלגרם, 4 בינואר 2020).
פעילות סיכול ומנע של כוחות הביטחון העיראקיים
 • צבא עיראק החל את השלב השמיני של מבצע “הרצון לנצח” נגד נוכחות תאי דאעש במחוזות צלאח אלדין, כרכוכ, נינוא ודיאלא (מוקדי הפעילות של דאעש). במהלך הפעילות במחוז נינוא, אותרו אמצעי לחימה של דאעש. כמו כן נחשפו מספר מנהרות ששימשו את פעילי דאעש (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 2 בינואר 2020).
 שיירת כלי רכב של כוחות הביטחון העיראקים במחוז נינוא במסגרת השלב השמיני של מבצע "הרצון לנצח".    קצינים בכוחות הביטחון העיראקים במחוז נינוא (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 2 בינואר 2020).
מימין: שיירת כלי רכב של כוחות הביטחון העיראקים במחוז נינוא במסגרת השלב השמיני של מבצע “הרצון לנצח”. משמאל: קצינים בכוחות הביטחון העיראקים במחוז נינוא (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 2 בינואר 2020).
פעילות ביטחונית במחוז כרכוכ
 • על בסיס מידע מודיעיני מדויק, ביצעו מטוסי F-16 עיראקים תקיפות נגד שלוש מנהרות של דאעש כחמישים ק”מ מצפון לכרכוכ. המנהרות הושמדו ופעילי דאעש ששהו בהן נהרגו (דף הפייסבוק @SecMedCell, השייך למשרד ראש ממשלת עיראק, 3 בינואר 2020).
פעילות ביטחונית במחוז אלאנבאר
 • כוח של משרד הפנים העיראקי תפס שני פעילי דאעש באזור אלפוג’יה, כ-45 ק”מ ממערב לבגדאד. לכידתם התאפשרה בזכות מידע מודיעיני שהצביע על חזרת פעילי דאעש לנפת אלפוג’יה. השניים ביצעו מספר פיגועים ובכלל זה הפעלת מטעני חבלה, שגרמו למותם של אנשי כוחות ביטחון עיראקים (אלסומריה, 5 בינואר 2020).
חצי-האי סיני
 • פעילי מחוז סיני של דאעש המשיכו בפעילות ה”שגרתית” נגד כוחות הביטחון המצריים בצפון סיני:
  • 6 בינואר 2020: הופעל מטען נגד דחפור של צבא מצרים בקרבת מחסום, שמדרום לאלשיח’ זויד. נוסעי הדחפור נפצעו (טלגרם, 6 בינואר 2020).
  • 4 בינואר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב משוריין של צבא מצרים בקרבת כפר סביכה, כשלושים ק”מ ממערב לאלעריש. נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (טלגרם, 6 בינואר 2020).
  • 4 בינואר 2020 : מחוז סיני של דאעש פרסם תמונות המתעדות הוצאה להורג של שני “סוכנים” שפעלו למען צבא מצרים, מדרום לביר אלעבד (טלגרם, 4 בינואר 2020).
  • 2 בינואר 2020: הופעל מטען נגד דחפור של צבא מצרים ממזרח לאלשיח’ זויד. נוסעי הדחפור נפצעו (טלגרם, 2 בינואר 2020).
  • 31 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד דחפור של צבא מצרים ממערב לרפיח. נוסעי הדחפור נפצעו (טלגרם, 2 בינואר 2020).
פעילות מחוזות דאעש באפריקה ובאסיה
ניגריה
 • השבוע נמשכה פעילות דאעש במדינת בורנו, שבצפון מזרח ניגריה, בעצימות נמוכה יחסית. להלן פיגועים עליהם קיבל מחוז מערב אפריקה של דאעש אחריות:
  • 6 בינואר 2020: פעילי דאעש תקפו מחסום של משטרת ניגריה כעשרים ק”מ ממערב למידוגורי, בירת מדינת בורנו. חמישה שוטרים נהרגו ושוטרים נוספים נפצעו. נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת (טלגרם, 7 בינואר 2020).
  • 6 בינואר 2020: פעילי דאעש הציבו מארב לחיילי צבא ניגריה באזור ג’קאנה, ארבעים ק”מ ממערב למידוגורי. שמונה חיילים נהרגו וכמה נוספים נפצעו. נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת (טלגרם, 7 בינואר 2020). אתר חדשות אפריקאי דיווח, כי ב-6 בינואר 2020 חסמו פעילי דאעש צירים ראשיים באזור ג’קאנה ואחר כך תקפו בסיס של צבא ניגריה. על-פי הדיווח נהרגו לפחות ארבעה חיילים ולפחות ששה פעילי דאעש (All Africa, אתר חדשות אפריקאי, 7 בינואר 2020).
  • 5 בינואר 2020: פעילי דאעש תקפו מתחם של צבא ניגריה, ארבעים ק”מ ממערב למידוגורי. שלושים חיילים נהרגו או נפצעו. המתחם הועלה באש נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת (טלגרם, 7 בינואר 2020).
  • 5 בינואר 2020: סוכנות אעמאק של דאעש פרסמה סרטון בו, שבו תועדה הוצאה להורג של שני תושבים נוצרים, כנקמה על הריגתם של מנהיג דאעש ודובר הארגון (טלגרם, 5 בינואר 2020).
  • 4 בינואר 2020: פעילי דאעש תקפו מתחם של צבא ניגריה. בין הכוחות התנהלו חילופי אש. מספר חיילים נהרגו או נפצעו. כמו כן נתפסו נשק ותחמושת (טלגרם, 4 בינואר 2020).
סומליה
 • פעילי דאעש ביצעו ירי לעבר איש משטרת סומליה בשוק בכארה, שבמוגדישו. איש המשטרה נהרג (טלגרם, 5 בינואר 2020).
תימן
 • 6 בינואר 2020: הופעל מטען חבלה נגד ריכוז פעילי אלקאעדה באזור קיפה, שבצפון מערב מחוז אלביצ’אא’ (כמאה ק”מ מדרום מזרח לצנעאא’). ארבעה פעילי אלקאעדה נפצעו (טלגרם, 7 בינואר 2020).
רוסיה
תקיפת מחסום של משטרת אינגושטיה ע”י פעילי מחוז הקווקז
 • ב-2 בינואר 2020 בוצע פיגוע דריסה ודקירה נגד עמדת פיקוח תנועה של משטרת אינגושטיה. הפיגוע בוצע באזור מגאס (Magas), בירת אינגושטיה, שבצפון הקווקז. דווח, כי שני שוטרים נהרגו ושניים נוספים נפצעו. אחד ממבצעי הפיגוע, מיכאיל מיזייב (Mikail Miziyev), בן 18 נהרג, בעוד שהשני, אחמד אימגוז’ב (Akhmed Imagozhev) נפצע ואושפז בבית חולים (Radio Free Europe – Radio Liberty, אתר חדשות אמריקאי, 2 בינואר 2020).
 • מחוז הקווקז של דאעש קיבל אחריות על ביצוע הפיגוע. על-פי הודעת המחוז, ביצעו שני פעילים פיגוע משולב, שכלל דריסה ודקירה נגד שוטרי משטרת אינגושטיה. לטענת דאעש, שני קציני משטרה נהרגו וכמה נוספים נפצעו (טלגרם, 1 בינואר 2020).

שני פעילי דאעש, שביצעו את פיגוע הדריסה והדקירה.
 ניתן לראות את דגל דאעש המופיע על מסך הסמארטפון (טלגרם, 1 בינואר 2020).
שני פעילי דאעש, שביצעו את פיגוע הדריסה והדקירה.
ניתן לראות את דגל דאעש המופיע על מסך הסמארטפון (טלגרם, 1 בינואר 2020).

פעילות תודעתית
סיכום פעולות הנקם על הריגת מנהיג דאעש ודובר הארגון
 • השבועון אלנבא’ של דאעש פרסם אינפוגרף המסכם את שבוע הפעילות של מחוזות הארגון בעולם (26-19 בדצמבר 2019), במסגרת פעולות הנקם על הריגת מנהיג דאעש אבו בכר אלבע’דאדי ודובר הארגון אבו אלחסן אלמהאג’ר. על פי האינפוגרף ביצעו מחוזות דאעש השונים 139 פעולות, בהן נהרגו ונפצעו למעלה מ-355 בני אדם. דפוסי הפעולה היו: הפעלת מטעני חבלה (38 פעולות); פשיטות (32 פעולות); ירי צלפים (21 פעולות); התנקשויות (21 פעולות); “פעולות אחרות” (17 פעולות); מארבים (שבע פעולות); פיגועי התאבדות (שלוש פעולות). להלן התפלגות הפעולות על-פי מדינה: סוריה (60 פעולות, מתוכן 23 במחוז אלח’יר ו-19 במחוז אלרקה, קרי-בעמק הפרת); עיראק (51 פעולות, מתוכן 19 במחוז דיאלא); מערב אפריקה (18 פעולות); חצי-האי סיני (חמש פעולות); סומליה (שלוש פעולות) ותימן (שתי פעולות) (טלגרם, 2 בינואר 2020).

בפיגועים בולטת מרכזיותן של סוריה ועיראק, שתי “מדינות הליבה”, גם לאחר המכות שדאעש ספג בהם. לעומת זאת לא מופיעה אפגניסטאן, שבעבר מילאה מקום מרכזי בשל התבוסה שנחלו פעילי דאעש במחוז ננגראהאר, שכנראה שיתקה -ולו גם זמנית- את פעילות מחוז ח’רסאן. באשר לאופי הפעולות. דפוס הפעולה של “פעולות הנקם” היה שיגרתי, ללא פיגועים מתוחכמים, כנראה משום ששיקום יכולותיו המבצעיות של דאעש עדיין לא הבשיל.