מבט לג’האד העולמי (8-2 בדצמבר 2021)

פיצוץ מטען נגד סיור של טאלבאן בקאבול (טלגרם, 4 בדצמבר 2021).

פיצוץ מטען נגד סיור של טאלבאן בקאבול (טלגרם, 4 בדצמבר 2021).

נשק ותחמושת השלל שלקחו פעילי דאעש (טלגרם, 3 בדצמבר 2021).

נשק ותחמושת השלל שלקחו פעילי דאעש (טלגרם, 3 בדצמבר 2021).

שיגור הרקטות לעבר נמל התעופה הצבאי של מידוגורי (טלגרם, 6 בדצמבר 2021).

שיגור הרקטות לעבר נמל התעופה הצבאי של מידוגורי (טלגרם, 6 בדצמבר 2021).

שיגור הרקטות לעבר נמל התעופה הצבאי של מידוגורי (טלגרם, 6 בדצמבר 2021).

שיגור הרקטות לעבר נמל התעופה הצבאי של מידוגורי (טלגרם, 6 בדצמבר 2021).

תיעוד מתקפת דאעש נגד בסיס צבא ניגריה ומטה של משטרת ניגריה (טלגרם, 2 בדצמבר 2021).

תיעוד מתקפת דאעש נגד בסיס צבא ניגריה ומטה של משטרת ניגריה (טלגרם, 2 בדצמבר 2021).

תיעוד מתקפת דאעש נגד בסיס צבא ניגריה ומטה של משטרת ניגריה (טלגרם, 2 בדצמבר 2021).

תיעוד מתקפת דאעש נגד בסיס צבא ניגריה ומטה של משטרת ניגריה (טלגרם, 2 בדצמבר 2021).

מטה משטרת ניגריה עולה באש (טלגרם, 2 בדצמבר 2021).

מטה משטרת ניגריה עולה באש (טלגרם, 2 בדצמבר 2021).

פעילי דאעש סמוךלמטה משטרת ניגריה.

פעילי דאעש סמוךלמטה משטרת ניגריה.

עיקרי אירועי השבוע
 • השבוע חלה עלייה בהיקף הפעילות של דאעש ברחבי העולם. בלטה בהקשר זה פעילות הארגון באפגניסטאן, עיראק, חצי האי סיני וניגריה.
 • אפגניסטאן: נמשכו פיגועי דאעש שהתמקדו השבוע נגד כוחות טאלבאן.
 • סוריה: בלטה פעילות דאעש נגד מיליציות וכוחות המסייעים לצבא סוריה במרחב המדברי של דיר אלזור ותדמר שהסבה אבדות רבות לכוחות אלה.
 • עיראק: דאעש התמקד השבוע בתקיפות נגד כוחות פשמרגה הכורדיים. בלטה השתלטות פעילי דאעש על כפר בצפון עיראק. לוחמי יחידה מיוחדת של צבא עיראק וכוח של הפשמרגה השיבו לידיהם את השליטה בכפר לאחר יממה. תצןין גם תקרית בכפר הממוקם דרומית-מערבית לארביל, במהלכה תקפו פעילי דאעש שתי עמדות של פשמרגה. באירועים אלה נהרגו 13 לוחמי פשמרגה, ביניהם שני קצינים.
 • חצי האי סיני: פעילי דאעש ביצעו מספר פיגועים נגד כוחות צבא מצרים והכוחות המסייעים לו. במקביל, דיווחו צבא מצרים והכוחות השבטיים המסייעים להם כי סיכלו מספר פיגועים, ביניהם פיגוע התאבדות.
 • אפריקה: בלטו השבוע פיגועי דאעש בניגריה בעיקר נגד כוחות הצבא והכוחות המסייעים לו ובמוזמביק שם התחדשה לאחרונה פעילות הארגון. לאחר תקופה ארוכה שבה קמרון לא היוותה יעד לפעילות דאעש. תקפו פעילי דאעש מחנה של צבא קמרון בצפון המדינה. בתקיפה נהרגו לפחות עשרה חיילים.
 • המלחמה על התודעה: המאמר הראשי בשבועון אלנבא’ עסק בפרשנות דאעש לאירועים האחרונים שהתרחשו בסודאן. לטענת כותב המאמר לאחר תקופת שלטון ממושכת של רודנים שאינם מיישמים את ההלכה האסלאמית גם השלטון החדש בסודאן שהוקם, המורכב אנשי הצבא ואנשי הרפורמה, לא יישם את השריעה. הוא אף יצא נגדה, והפריד את ענייני הדת מהמדינה. עוד ציין הכותב, כי היהודים והנוצרים מתערבים ברגל גסה בענייני הפנים במדינה וכי הפתרון היחיד עבור תושבי סודאן הוא ללכת בדרכו של אללה ולנקוט בדרך הג’האד נגד הרודנים ואלה הנאמנים להם.
אפגניסטאן
 • השבוע נמשכה פעילות דאעש באפגניסטאן שכוונה בעיקר נגד אנשי טאלבאן. להלן עיקרי הפעילות (רובם על פי הודעות קבלת אחריות של דאעש בערוץ הטלגרם):
  • 6 בדצמבר 2021: בוצעה התנקשות בחיי איש טאלבאן בתאלקאן שבמחוז תח’אר, בצפון-מזרח אפגניסטאן, האיש נהרג וכלי נשקו נלקח.
  • 6 בדצמבר 2021: בוצע ירי לעבר שני כלי רכב של טאלבאן באזור מנוגי שבמחוז קונאר. איש טאלבאן אחד נהרג ושלושה נפצעו.
  • 5 בדצמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של טאלבאן בקאבול. שבעה אנשי טאלבאן נהרגו ונפצעו. כלי הרכב הושבת.
  • 5 בדצמבר 2021: בוצע ירי לעבר כלי רכב של טאלבאן בג’לאלאבאד. שני נוסעי כלי הרכב נהרגו.
  • 4 בדצמבר 2021: הופעל מטען נגד סיור של טאלבאן בקאבול. כלי רכב אחד נפגע ונוסעיו נהרגו או נפצעו.
  • 2 בדצמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של טאלבאן בקאבול. נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו.
הזירה הסורית
מפת מחוזות סוריה (Freeworldmaps)
מפת מחוזות סוריה (Freeworldmaps)
מרחב אדלב
 • נמשכו חילופי-האש הארטילריים בין צבא סוריה לבין כוחות המורדים באזור מובלעת המורדים באדלב (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 5-1 בדצמבר 2021). בתקיפה שביצעו כלי טיס חיל אמריקאים באזור נהרג מצעב כנאן (Musab Kinan), פעיל בכיר בארגון חראס אלדין, זרוע אלקאעדה באדלב (פוקס ניוז, 5 בדצמבר משרד ההגנה האמריקאי, 6 בדצמבר 2021).
המרחב המדברי (אלבאדיה)[1]
 • השבוע ביצעו פעילי דאעש מספר תקיפות נגד מיליציות המסייעות לצבא סוריה במרחב המדברי . חיל האוויר הרוסי ביצע למעלה מעשרים תקיפות נגד יעדי דאעש באזור (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 6 בדצמבר 2021). להלן פירוט האירועים:
  • 30-29 בנובמבר 2021: פעילי דאעש שיגרו רקטות ופצצות מרגמה לעבר בסיס של חטיבת פאטמיון (מיליציה פרו-איראנית שלוחמיה הינם שכירי חרב שיעים מאפגניסטאן) סמוך לתדמר. שני לוחמים נהרגו ושמונה נפצעו (www.palmyra-monitor.net, 1 בדצמבר 2021).
  • 4-3 בדצמבר 2021: שני לוחמי אלנג’באא’ (מיליציה שיעית פרו-איראנית של שכירי חרב עיראקים), נהרגו במארב שהציבו פעילי דאעש על כביש תדמור-דיר אלזור (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 4 בדצמבר 2021). שלושה אנשי מיליציה נוספים נהרגו בהתקפות נוספות שביצעו פעילי דאעש במרחב המדברי של דיר אלזור (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 4 בדצמבר 2021).
  • 4 בדצמבר 2021: פעילי דאעש תקפו עמדות של כוחות ההגנה הלאומית, בדרום מחוז דיר אלזור (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 4 בדצמבר 2021). לא דווח על מספר הנפגעים. יומיים קודם לכן נהרגו שני אנשי כוחות ההגנה הלאומית, בהתקפה שביצעו פעילי דאעש נגד עמדות במערב מחוז דיר אלזור (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 2 בדצמבר 2021).
  • 2 בדצמבר 2021: נגד אוטובוס שהסיע פועלים העובדים בשדה הנפט אלח’ראטה (Al-Kharatah), בחלק הדרומי מערבי של מחוז דיר אלזור, הופעל מטען חבלה. המטען שהופעל, ככל הנראה, על-ידי פעילי דאעש, התפוצץ כעשרים ק”מ משדה הנפט. עשרה פועלים נהרגו (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 2 בדצמבר 2021).
דיר אלזור
 • פעילי דאעש רכובים על אופנועים פרצו למבנה של משרדי מועצת העם ומועצת הנשים באלבצירה, כ-15 ק”מ צפונית לאלמיאדין, באזור השליטה של הכוחות הכורדיים (SDF). הם השתלטו על המבנה, איימו על חיי העובדים והזהירו אותם שלא ישובו לעבודתם (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 6 בדצמבר 2021).
מרחב אלחסכה
 • שתי משאיות אמריקאיות עלו באש לאחר שמטען חבלה התפוצץ לצדן באזור אלחסכה בצפון מזרח סוריה. לא נמסר אם היו נפגעים באירוע (סאנא, 1 בדצמבר 2021).
דרום סוריה
 • 4 בדצמבר 2021: פעיל לשעבר של חטיבת חללי הירמוכ, המזוהה עם דאעש, שהביע נאמנות למשטר הסורי, נורה למוות על-ידי אלמונים בדרעא (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 4 בדצמבר 2021). ניתן להעריך כי התוקפים הם פעילי דאעש, למרות שהארגון לא קיבל אחריות רשמית.
הזירה העיראקית
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)
 • במסגרת תהליך הוצאת הכוחות הלוחמים האמריקאים מעיראק, מסר פיקוד המרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM), כי הושלמה העברת המטה הלוגיסטי מבסיס עין אלאסד בעיראק לבסיס צבא ארה”ב במחנה עריפג’אן בכווית. נמסר שהמטה החדש ימשיך לתמוך במנגנוני הביטחון העיראקיים ולשמש עורף לוגיסטי למשימות של מדינות הקואליציה הבינלאומית למלחמה בדאעש בעיראק ובסוריה, ולמשימות נאט”ו בעיראק. עוד צוין כי בכוונת ארה”ב להשאיר בעיראק כוחות שיתמקדו ביעוץ וסיוע למנגנוני הביטחון העיראקיים במערכה נגד דאעש והיא תציב בבסיס עין אלאסד כוח סדיר שייקח חלק במבצעים מקומיים ויתמוך בכוחות הנותרים בבסיס (אתר,CENTCOM 30 בנובמבר 2021).
חקירת האו”ם: דאעש ביצע פשעי מלחמה
 • כריסטיאן רישר, ראש צוות של האו”ם החוקר את מעשי דאעש בעיראק, ציין בפני מועצת הביטחון של האו”ם, כי דאעש ביצע פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה בבית הכלא של באדוש, באזור מוצול, שם הוצאו להורג יותר מאלף אסירים, רובם המכריע שיעים, ביוני 2014, כאשר השתלט הארגון על האזור. הקביעה מתבססת על עדויות שנאספו מקברי אחים של קורבנות ההוצאות להורג ושל ניצולים. זאת ועוד, לדבריו, על פי ניתוח ראיות דיגיטליות, תעודות, זיהוי פלילי, ומסמכי דאעש, אותרו מספר פעילי דאעש שהיו אחראים לפשעים (אלג’זירה, 3 בדצמבר 2021).

פיגועים בחלוקה למחוזות[2]

מחוז דיאלא
 • 5 בדצמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק בשיח’ה, כארבעים ק”מ צפונית-מזרחית לבעקובה. כלי הרכב הושמד ונוסעיו נהרגו או נפצעו.
 • 4 בדצמבר 2021: בוצע ירי לעבר עמדה של צבא עיראק באזור אלעט’ים, כשישים ק”מ מצפון לבעקובה. חייל אחד נפצע.
מחוז כרכוכ
 • 6-4 בדצמבר 2021: בוצעה תקיפה נגד הכפר להיבאן, כארבעים ק”מ צפונית-מערבית לכרכוכ. למרות התנגדות שגילו התושבים המקומיים, הצליחו פעילי דאעש להשתלט על הכפר. יום לאחר מכן הצליחו לוחמי יחידה מיוחדת של צבא עיראק וכוח של פשמרגה להשיב את השליטה על הכפר. חמישה פעילי דאעש נהרגו בידי הכוח שהשתלט על הכפר (סקאיי ניוז, 6 בדצמבר 2021).
 • 5 בדצמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של משטרת עיראק באזור אלריאצ’, כחמישים ק”מ מדרום-מערב לכרכוכ. נוסעי כלי הרכב נפצעו. גם מספר ימים קודם לכן הופעל באזור מטען נגד משאית של משטרת עיראק המשאית הושבתה.
 • 5 בדצמבר 2021: בוצעה תקיפה נגד עמדה של פשמרגה באזור אתון אלכברי, בצפון מחוז כרכוכ. קצין ושלושה לוחמים נהרגו. לוחם נוסף נפצע.
מחוז אלאנבאר
 • 3 בדצמבר 2021: בוצע ירי לעבר עמדה של צבא עיראק על כביש כביסה-הית. שני חיילים נהרגו.
מחוז צלאח אלדין
 • בוצע ירי לעבר סיור משותף של צבא עיראק ואנשי מיליציות במהלך מבצע שקיימו באזור הרי חמרין, כחמישים ק”מ צפונית לתכרית. בחילופי האש, שהתפתחו במקום, נפצעו מספר לוחמי הסיור. אופנוע ששימש אותם הושמד (טלגרם, 7 בדצמבר 2021).
מחוז ארביל
 • 2 בדצמבר 2021: בוצע ירי לעבר שתי עמדות של כוחות פשמרגה הכורדיים בח’צ’ר ג’יג’ה שבאזור דיבכה (Dibka), כשישים ק”מ דרומית-מערבית לארביל. שישה לוחמי פשמרגה נהרגו וחמישה נפצעו. פעילי דאעש שנסוגו מהמקום, הותקפו ממארב על ידי לוחמי פשמרגה. בחילופי אש בין הצדדים נהרגו שבעה לוחמי פשמרגה נוספים, ביניהם שני קצינים, האחד בדרגת רב-סרן (ראא’ד) והשני בדרגת סרן (נקיב). פעילי דאעש  העלו באש כלי רכב של הפשמרגה ולקחו שלל אמצעי לחימה ותחמושת (טלגרם, 3 בדצמבר 2021).
תיעוד ההתקפה של דאעש נגד לוחמי פשמרגה.     נשק ותחמושת השלל שלקחו פעילי דאעש (טלגרם, 3 בדצמבר 2021).
מימין: תיעוד ההתקפה של דאעש נגד לוחמי פשמרגה. משמאל: נשק ותחמושת השלל שלקחו פעילי דאעש (טלגרם, 3 בדצמבר 2021).
חצי האי סיני
 • לאחרונה ממעט מחוז סיני של דאעש לפרסם הודעות קבלת אחריות על פיגועים שביצע, הודעות שבעבר התפרסמו באופן רצוף בכלי התקשורת ובמדיה המקוונת של הארגון. בין אוקטובר לדצמבר 2021 פורסמו רק שלוש הודעות בהן קיבל הארגון אחריות על ביצוע פיגועים. יחד עם זאת, הודעות איחוד שבטי סיני על פעילות סיכול פיגועים מעידה, כי למרות פעילות כוחות הביטחון המצרים והגורמים המסייעים לו, עדיין קיימת נוכחות של פעילי דאעש בחצי האי סיני ועדיין יש ביכולתם לבצע פיגועים. זאת ועוד, רוב פיגועי דאעש בעת האחרונה מתבצעים במרכז חצי האי ופחות באזור רפיח ושיח’ זויד שם התבצעו בעבר (מדא מצר, 5 בדצמבר 2021).
פיגועי דאעש
 • 7 בדצמבר 2021: פעילי דאעש תקפו כוח המסייע לצבא מצרים בסיני. לוחם אחד נהרג (אלערבי אלג’דיד, 7 בדצמבר 2021).
 • 4 בדצמבר 2021: פעילי דאעש הפעילו מטען נגד כוח של צבא מצרים במליז, שבמרכז חצי האי סיני. חמישה חיילים נהרגו או נפצעו (חשבון הטוויטר WORLD NEWS 2021, 4 בדצמבר 2021).
 • 3 בדצמבר 2021: מספר לוחמים של איחוד שבטי סיני נהרגו ונפצעו במהלך חילופי-אש עם פעילי דאעש במרכז חצי האי סיני (חשבון הטוויטר WORLD NEWS 2021, 3 בדצמבר 2021).
 • 2 בדצמבר 2021: סעד מחמד סעד, מהנדס משבטי חצי האי סיני, שהועסק בפרויקט של צבא מצרים, נורה למוות על-ידי פעיל של מחוז סיני של דאעש ברפיח (אלערבי אלג’דיד, 3 בדצמבר 2021). באותו יום גם הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא מצרים על כביש אלצ’בעה המחבר את צפון סיני למרכז חצי האי. כלי הרכב הושבת ונוסעיו נהרגו או נפצעו (טלגרם, 6 בדצמבר 2021).
פעילות סיכול
 • כוחות שבטיים בסיני, הפועלים בשיתוף פעולה עם צבא מצרים, ביצעו השבוע מספר פעולות סיכול נגד פעילי דאעש. יצוין כי הכוחות המצריים לא פרסמו הודעות כלשהן על פעולות אלה. להלן פירוט האירועים:
  • 4 בדצמבר 2021: נעצרו מספר פעילי דאעש דרומית לאלשיח’ זויד (דף הפייסבוק Sinai News Now, 4 בדצמבר 2021).
  • 3 בדצמבר 2021: איחוד שבטי סיני הודיע כי הם הרגו שני פעילי דאעש שהסתתרו באזור אלפיתאת, סמוך לאלשיח’ זויד. לדבריהם בהריגת הפעילים הם הצליחו לסכל פיגוע התאבדות שניסו לבצע השניים נגד מחסומים של כוחות צבא מצרים וכוחות המשטרה באלשיח’ זויד. בהודעה נמסר כי שני הפעילים שנהרגו היו לבושים חגורות נפץ והתכוונו לפוצץ עצמם במחסומים (חשבון הטוויטר של איחוד שבטי בסיני, 4 בדצמבר 2021).
  • 1 בדצמבר 2021: איחוד שבטי סיני הודיע כי כוחותיו הרגו שני חמושים של מחוז סיני של דאעש אנשי חבלה, שעסקו בהטמנת עשרות מטענים לאורך הכבישים, המשמשים את ​לוחמי השבטים וצבא מצרים. השניים נהרגו במהלך ניסיון לשנע חומרי נפץ באזור אלמנג’ם במרכז סיני. ברשות הפעילים נמצאו גם אמצעי לחימה, ציוד ואמצעי תקשורת אלחוטיים (חשבון הטוויטר של איחוד שבטי סיני,30 בנובמבר 2021).
  • 30 בנובמבר 2021: איחוד שבטי סיני הודיע כי כוחותיו עצרו, בהנחיית צבא מצרים, שני פעילים בכירים בדאעש במרכז סיני במארב שהציבו להם (לא צוין מיקום מדויק). הציוד שהיה ברשותם הוחרם.
פעיל דאעש שמוצאו מרצועת עזה נהרג
 • מקורות מקומיים בעזה דיווחו, כי מחמד אכרם אללחאם, המכונה אבו דעאא’, פעיל בכיר במחוז סיני של דאעש, שמוצאו מח’אן יונס, נהרג בחילופי-אש עם צבא מצרים בסיני (www.sadanews.ps, 6 בדצמבר 2021). לא נמסרו פרטים נוספים על האירוע.

סיכום פעילות דאעש במחוזות השונים
סיכום פעילות שבועי של דאעש
 • מנתוני אינפוגרף, שפרסם דאעש, המסכם את פעילות הארגון ברחבי העולם בתקופה שבין ה-25 בנובמבר ל-1 בדצמבר 2021, עולה כי במהלך תקופה זו ביצעו פעילי הארגון 35 תקיפות במחוזות השונים באסיה ובאפריקה, לעומת 30, שביצעו בשבוע שקדם לכך. מספר ההתקפות הגדול ביותר בוצע בעיראק (12). בשאר המחוזות: ח’ראסאן (קרי: אפגניסטאן) (7); מערב אפריקה (7); מחוז מרכז אפריקה (4); סוריה (2); מזרח אסיה (1); הודו (1); סומליה (1). בפיגועים נהרגו ונפצעו 65 בני אדם, לעומת 78 בני אדם בשבוע שקדם. מספר ההרוגים והפצועים הגדול ביותר היה בח’ראסאן (24). שאר ההרוגים והפצועים היו במחוזות הבאים: עיראק (20); מערב אפריקה (12); מרכז אפריקה (5); סוריה (2); הודו (1); סומליה (1) (שבועון אלנבא’, טלגרם, 2 בדצמבר 2021).
אינפוגרף המסכם את הפיגועים
(שבועון אלנבא’, טלגרם, 2 בדצמבר 2021).
אינפוגרף המסכם את הפיגועים (שבועון אלנבא’, טלגרם, 2 בדצמבר 2021).
פיגועים בחודשים האחרונים (על פי נתוני דאעש)

פיגועים בחודשים האחרונים (על פי נתוני דאעש)

סיכום פעולות התנקשות שביצע דאעש ברחבי העולם
 • אלנבא’, שבועון דאעש, פרסם אינפוגרף המסכם את פיגועי ההתנקשות שביצע הארגון ברחבי העולם במהלך ארבעת החודשים האחרונים (9 באוגוסט 2021 -3 בדצמבר 2021). על-פי האינפוגרף, במהלך תקופה זו ביצעו פעילי דאעש 74 פעולות התנקשות על פי המתווים הבאים: 32 ירי מקלעים, 26 ירי אקדח, 9 אירועי חטיפה והוצאה להורג ו-9 במהלך פריצה למקום המגורים או העבודה של הקורבנות. מספר פעולות הגבוה ביותר היה במחוז ח’ראסאן , שם בוצעו 40 התנקשויות. בסוריה (16 התנקשויות), מרכז אפריקה (6), עיראק (5), סומליה (4), הודו (2), פקיסטאן (1). באירועים הללו נהרגו 99 בני-אדם, ביניהם שמונה קצינים ומפקדים. בין ההרוגים 32 אנשי טאלבאן והממשל הקודם באפגניסטאן, 18 אנשי צבא ותושבים נוצרים במוזמביק, 17 לוחמי SDF כורדים בסוריה, 8 לוחמי כוחות הביטחון ומיליציות המסייעות לממשל בעיראק, 7 אנשי משטרה בפקיסטאן, 5 אנשי משטרה בסומליה, 3 הינדים וסיקים בהודו ואיש צבא סוריה (שבועון אלנבא’, טלגרם, 2 בדצמבר 2021).
האינפוגרף כפי שהופיע בשבועון אלנבא' 
(שבועון אלנבא’, טלגרם, 2 בדצמבר 2021).
האינפוגרף כפי שהופיע בשבועון אלנבא’ (שבועון אלנבא’, טלגרם, 2 בדצמבר 2021).
הלבנת כספי טרור במחוז מערב אפריקה
 • ארגון המאבק בהלבנת הון של מדינות מערב אפריקה Inter-Governmental Action Group against) Money Laundering in West Africa), פרסם דו”ח לפיו מחוז מערב אפריקה של דאעש נוהג להלבין כספי טרור באמצעות המערכת הפיננסית של ניגריה. בדו”ח צוין שהמחוז העביר מידי שנה דרך מערכת זו סכום של כ-36 מיליון דולר, שהשיג ממסחר וגביית מסים מהאוכלוסייה המקומית באזור ימת צ’אד. כותבי הדו”ח הדגישו שלניגריה אין מדיניות סדורה בנושא הפקעת נכסים המשמשים להלבנת הון ולמימון טרור וכי היא לא עומדת בתקנים הבינלאומיים בנושא (www.punchng.com , 5 בדצמבר 2021).

פעילות דאעש באפריקה[3]

ניגריה
 • 6 בדצמבר 2021: הופעלו מטענים נגד טנק ודחפור של צבא ניגריה במלאם פאטורי (Malam Fatori), באזור גבול ניגריה-ניז’ר בצפון-מזרח ניגריה. הטנק והדחפור הושבתו.
 • 6 בדצמבר 2021: בוצע ירי לעבר ריכוז כוחות של מיליציות הנאמנות לצבא ניגריה במיינוק (Mainok), ממערב לגבול ניגריה-קמרון. שני לוחמי מיליציות נהרגו.
 • 5 בדצמבר 2021: בוצע ירי לעבר סיור של צבא ניגריה במלאם פאטורי (Malam Fatori). מספר חיילים נפצעו. במקביל שיגרו פעילי דאעש פצצות מרגמה לעבר בסיס צבא ניגריה במקום. נמסר כי זוהו פגיעות וודאיות.
 • 4 בדצמבר 2021: רקטות שוגרו לעבר שדה התעופה הצבאי של מידוגורי, בצפון-מזרח ניגריה. לטענת דאעש, זוהו פגיעות וודאיות.
 • 3 בדצמבר 2021: פצצות-מרגמה שוגרו לעבר בסיס צבא ניגריה במלאם פאטורי (Malam Fatori). לטענת דאעש, זוהו פגיעות וודאיות.
 • 1 בדצמבר 2021: קצין משטרה וארבעה תושבים נוצרים מקומיים נחטפו במחסום שהוצב על כביש דמבואה (Damboa) – צ’בוק (Chibok), כתשעים ק”מ דרום-מערב למידוגורי. הפעילים לקחו את מכוניתו של הקצין ושתי משאיות.
 • 30 בנובמבר 2021: בוצעה תקיפה נגד בסיס צבא ניגריה ומטה של משטרת ניגריה בבוניאדי, כ-45 ק”מ מדרום-מזרח לדמטורו (Damaturu), בצפון-מזרח ניגריה. בחילופי-אש שהתנהלו במקום נהרגו ונפצעו מספר שוטרים וחיילים. פעילי דאעש העלו באש את מטה המשטרה ושלוש ניידות ולקחו אמצעי לחימה ותחמושת.
 • 29 בנובמבר 2021: בוצעה תקיפה נגד בסיס הכוחות המיוחדים של צבא ניגריה בגג’יראם (Gajiram), כ-120 ק”מ דרומית-מזרחית למשולש הגבולות ניגריה-צ’אד-קמרון. במהלך חילופי-אש שהתנהלו במקום נהרגו לפחות שני חיילים וכמה נוספים נפצעו.
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
 • 5 בדצמבר 2021: בוצע ירי ממארב לעבר קצין וחייל צבא קונגו שרכבו על אופנוע על כביש בין בני (Beni) לאיטורי (Ituri), כחמישים ק”מ מערבית לגבול קונגו-אוגנדה. הקצין נהרג והחייל נפצע.
פעילי דאעש סמוך לאופנוע שנפגע (טלגרם, 5 בדצמבר 2021).
פעילי דאעש סמוך לאופנוע שנפגע (טלגרם, 5 בדצמבר 2021).
 • 1 בדצמבר 2021: בוצעה תקיפה נגד עמדה של צבא קונגו בקיסנגה, כשלושים ק”מ דרומית לבני (Beni), מערבית לגבול קונגו-אוגנדה. חייל נהרג. פעילי דאעש לקחו אמצעי לחימה ותחמושת.
קמרון
 • 30 בנובמבר 2021: בוצעה תקיפה נגד מחנה של צבא קמרון באומבשי, שבאזור מארווה (Maroa), שבצפון המדינה. במקום התנהלו חילופי-אש שבמהלכם נהרגו לפחות עשרה חיילים. פעילי דאעש העלו את המחנה באש.
מאלי
 • חמושים ירו לעבר אוטובוס באזור בנדיאגרה (Bandiagara) לא הרחק מגבול מאלי-בורקינה פאסו. לפחות שלושים בני-אדם נהרגו. לא ידוע מי הם החמושים, אך ידוע כי באזור פעילות נרחבת של גורמים המזוהים עם אלקאעדה ודאעש (רויטרס, 3 בדצמבר 2021).
מוזמביק
 • 3 בדצמבר 2021: בוצעה תקיפה נגד כוח צבא מוזמביק בזנבזיה, שבאזור מקומיה (Macomia), בצפון-מזרח המדינה. בחילופי האש נהרג חייל. מספר בתים של תושבים נוצרים הועלו באש. יום קודם לכן בוצע במקום ירי לעבר סיור רגלי של צבא מוזמביק, אחד מחיילי הסיור נהרג.
 • 2 בדצמבר 2021: בוצע ירי לעבר סיור רגלי של צבא מוזמביק בצ’אי שבאזור מקומיה (Macomia). דווח שלאחר חילופי אש החיילים נמלטו מהמקום.
אימוני דאעש במוזמביק
 • ג’סמין אופנהיים (Jasmine Opperman), חוקרת טרור, ציינה כי דאעש מאמן לאחרונה בטקטיקות מתקדמות דור חדש של פעילי טרור בצפון מוזמביק. את האימונים מעבירים לוחמים זרים. בין הטקטיקות שמנתה החוקרת היו גם משימות התאבדות. החוקרת הביעה דאגה מהתפשטות דאעש בצפון מוזמביק והוסיפה כי דאעש משליט טרור באזור ומעביר את התושבים תהליך אינדוקטרינציה ורדיקליזציה (www.thenationalnews.com , 30 בנובמבר 2021).

אסיה

הודו
 • 1 בדצמבר 2021: פעילי דאעש ירו מטווח קצר לעבר שוטר ממשטרת הודו בסרינגר, שבקשמיר. השוטר נפצע (טלגרם, 1 בדצמבר 2021).
המלחמה על התודעה
 • המאמר המרכזי השבוע בשבועון אלנבא’ של דאעש עסק בפרשנות דאעש לאירועים המתחוללים בשבועות האחרונים בסודאן. המאמר שהתפרסם תחת הכותרת “מאבק הרודנים בסודאן” מתח ביקורת על השליטים הרודנים המתחלפים בסודאן, אשר אינם מיישמים את ההלכה האסלאמית (השריעה), גורמים לחוסר יציבות פוליטית ולשחיתות. גם השליט הקודם חסן אלבשיר, אשר חבר לחסן אלתראבי, איש תנועת האחים המוסלמים ודיבר על יישום השריעה לא יישם זאת בפועל. השלטון שהוקם לאחר עידן אלבשיר, של אנשי צבא ואנשי הרפורמה, גם הוא לא יישם את השריעה, ואף חמור מכך, הוא יצא נגדה, כאשר הפריד את ענייני הדת מהמדינה, “כדי לרצות את היהודים ואת הנוצרים”.
 • זאת ועוד, השלטון הזה אף “הכיר במדינה הקטנה של היהודים ללא בושה”. אותו שלטון היה בסופו של דבר לא יציב, וסודאן שקעה למשבר פנימי ומהומות. היהודים והנוצרים התערבו ברגל גסה בענייני הפנים של המדינה, במסגרת “המלחמה היהודית-צלבנית נגד האסלאם ורצונם לנצל את משאבי המוסלמים לצרכיהם”. לטענת הכותב, הפתרון היחיד עבור תושבי סודאן הוא ללכת בדרכו של אללה ולבצע ג’האד נגד הרודנים ואלה הנאמנים להם (שבועון אלנבא’, טלגרם, 2 בדצמבר 2021).
המאמר אודות מאבק הרודנים בסודאן
(שבועון אלנבא’, טלגרם, 2 בדצמבר 2021)
המאמר אודות מאבק הרודנים בסודאן
(שבועון אלנבא’, טלגרם, 2 בדצמבר 2021)

[1] על פי הודעות קבלת אחריות של דאעש בערוץ הטלגרם.
[2] על פי הודעות קבלת אחריות של דאעש בערוץ הטלגרם.
[3] רובם על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.