מבט לג’האד העולמי (8–14 בנובמבר 2018)

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, בעת נאומו בועידה, שעסקה בנושא אפגניסטאן (אתר משרד החוץ הרוסי, 9 בנובמבר 2018).

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, בעת נאומו בועידה, שעסקה בנושא אפגניסטאן (אתר משרד החוץ הרוסי, 9 בנובמבר 2018).

החטופות הדרוזיות בעת מפגש עם בני משפחותיהן (סאנא, 8 בנובמבר 2018).

החטופות הדרוזיות בעת מפגש עם בני משפחותיהן (סאנא, 8 בנובמבר 2018).

גופותיהם של שבעה פעילי דאעש, שנהרגו במהלך המבצע לשחרורן של החטופות הדרוזיות וילדיהן (סאנא, 9 בנובמבר 2018).

גופותיהם של שבעה פעילי דאעש, שנהרגו במהלך המבצע לשחרורן של החטופות הדרוזיות וילדיהן (סאנא, 9 בנובמבר 2018).

ראיון עם פעיל דאעש בן 17 המכונה אבו עבד אללה מיאדין, שנפל בשבי בעת החילוץ (סאנא, 9 בנובמבר 2018).

ראיון עם פעיל דאעש בן 17 המכונה אבו עבד אללה מיאדין, שנפל בשבי בעת החילוץ (סאנא, 9 בנובמבר 2018).

פעילי דאעש עוברים לגדה המערבית של הפרת באזור אלבוכמאל (ע'רבאא', 5 בנובמבר 2018).

פעילי דאעש עוברים לגדה המערבית של הפרת באזור אלבוכמאל (ע'רבאא', 5 בנובמבר 2018).

פעילי דאעש משגרים פצצת מרגמה בקוטר 120 מ

פעילי דאעש משגרים פצצת מרגמה בקוטר 120 מ"מ לעבר עמדות של צבא סוריה בכפר אלסיאל, שבגדה המערבית של נהר הפרת, מצפון לאלבוכמאל (מחוז אלברכה של דאעש, 9 בנובמבר 2018).

ההוצאה להורג של איש המשטרה הפדרלית (מחוז עיראק – דג'לה של דאעש, 11 בנובמבר 2018).

ההוצאה להורג של איש המשטרה הפדרלית (מחוז עיראק – דג'לה של דאעש, 11 בנובמבר 2018).

משמאל לימין: מבצע הפיגוע, חסן ח'ליף שיר עלי, מאיים בסכין על שוטר, מנסה לתקוף אותו ולבסוף נורה על-ידי שוטר אחר (אלערב אליום, 11 בנובמבר 2018).

משמאל לימין: מבצע הפיגוע, חסן ח'ליף שיר עלי, מאיים בסכין על שוטר, מנסה לתקוף אותו ולבסוף נורה על-ידי שוטר אחר (אלערב אליום, 11 בנובמבר 2018).

עיקרי אירועי השבוע
 • במרחב אדלב חלה עלייה בעצימות התקריות בין צבא סוריה לבין המטה לשחרור אלשאם וארגונים ג’האדיסטים נוספים (עשרות הרוגים לשני הצדדים). במובלעת באזור אלצפא (מצפון מזרח לאלסוידאא’) נמשכים העימותים בין צבא סוריה לדאעש, לאחר מבצע חילוץ מוצלח שבמהלכו שוחררו 19 נשים דרוזיות וילדיהם שנחטפו באזור סוידאא’. המשטר הסורי ניצל את חילוץ החטופים לקמפיין תעמולתי שנועד להגביר את תמיכת העדה הדרוזית במשטר. במובלעת שמצפון לאלבוכמאל הרחיב דאעש את יוזמותיו ההתקפיות וביצע התקפה נגד צבא סוריה (חציית נהר הפרת בסירות ותקיפת כוחות סורים המוצבים בגדה המערבית).
 • ברחבי העולם נמשכים פיגועים בהשראת דאעש או ע”י פעילים המשתייכים לארגון. באוסטרליה בוצע פיגוע דקירה בעיר מלבורן ע”י בן למשפחת מהגרים מסומליה (עובר אורח הרוג ושני פצועים). דאעש נטל אחריות לפיגוע והמשיך לאיים על אוסטרליה בפיגועים נוספים. באפגניסטאן בוצע פיגוע התאבדות ע”י פעיל דאעש בקאבול, בקרב הפגנת מחאה נגד אלימות המופעלת נגד בני המיעוט השיעי (לפחות 6 הרוגים וכ-20 פצועים).
התבטאויות בכירים רוסים סביב דאעש והטרור
שר החוץ הרוסי מתריע מפני התבססות דאעש באפגניסטאן
 • סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי התבטא בועידה במוסקבה שעסקה בנושא אפגניסטאן (9 בנובמבר), כי דאעש ותומכיו מנסים להפוך את אפגניסטאן לראש גשר מרכזי של פעולותיהם במרכז אסיה. לדבריו ניסיון זה מלווה בתמיכה של גורמים חיצוניים. הוא הוסיף, כי עקירה מהשורש של איום הטרור באפגניסטאן הינה משימה בינלאומית ועל המדינות הפועלות באזור מוטלת החובה לסכל את תוכניות דאעש. לברוב שיבח את השתתפות הטליבאן בוועידה (ארגון שבעבר נתפס ע”י רוסיה כארגון טרור) ואמר, כי יש בה תרומה חשובה ליצירת התנאים לדו-שיח ישיר בין הממשל האפגאני, תנועת הטליבאן והציבור הרחב (RIA Novosti, 9 בנובמבר 2018; אתר משרד החוץ הרוסי,9 בנובמבר 2018).
התבטאות ראש שירות הביטחון הפדרלי (FSB)
 • אלכסנדר בורטניקוב, ראש שירות הביטחון הפדרלי (FSB). התבטא בעניין דאעש בכנס בינלאומי של שירותי ביטחון, שהתקיים במוסקבה (12 בנובמבר 2018) להלן עיקרי דבריו (טאס, 7 בנובמבר 2018):
  • חשיפת התארגנויות טרור ברוסיה: שירותי הביטחון הרוסים, בשיתוף עם עמיתים זרים, חשפו במהלך שנת 2018 70 תאי טרור, ב-24 מחוזות ברוסיה כולל 39 תאים של דאעש. הפעילים בתאים הללו גייסו צעירים מרוסיה וממדינות חבר העמים ואימנו אותם במחנות אימונים. במהלך שנת 2018 נעצרו ברוסיה 777 פעילים וסייענים של ארגוני טרור בינלאומיים, כולל 36 מנהיגים.
  • השימוש חסר הפיקוח בכלי טיס בלתי מאוישים (להלן: כטב”מים): בורטניקוב ציין, כי ארגוני הטרור מיומנים מאוד בהסתגלות לשינוים בתנאים, ועושים שימוש בחידושים מדעים וטכנולוגים אשר מסבכים מאוד את עבודת השירותים החשאיים. לדבריו: “אחת הבעיות הדחופות כרגע היא הסכנה ההולכת וגוברת משימוש של ארגוני הטרור בכטב”מים, ובפרט אלו המיוצרים באופן מקצועי.
   הוא הוסיף, כי אנשי הצבא הרוסים בסוריה עומדים פעם אחר פעם בפני התקפות מסיביות של כטב”מים המופעלים ע”י “מיליטנטים”.
  • התפשטות דאעש ואלקאעדה למדינות חדשות: לדברי ראש ה- FSB דאעש שולח זרועותיו ברחבי העולם, גם למדינות שבעבר היו מוגנות מפני טרור. “כרגע מרבית החמושים נדחקו החוצה מרוב הבסיסים שלהם באזורים מאוכלסים. הם ספגו פגיעה קשה במשאבים, נאלצו לשנות את שיטות הפעולה שלהם, ולכן הם מחפשים הזדמנויות חדשות, דרכים ושיטות [חדשות], כדי להמשיך בפעילות הטרור”. בורטניקוב הוסיף: “לאחר שנטשו את האסטרטגיה של פלישה צבאית וכיבוש שטחים, המדינה האסלאמית, ג’בהת אלנצרה וארגוני טרור נוספים החליטו על שיטת פעולה של התרחבות למדינות, שבעבר היו בטוחות מפני טרור”.
יישום הסכם סוצ’י במרחב אדלב
עלייה בעצימות התקריות במרחב אדלב

בשבוע שחלף חלה עלייה בעצימות התקריות המתחוללות במרחב אדלב בין צבא סוריה לבין המטה לשחרור אלשאם וארגונים ג’האדיסטים שבחסותו. בלטה במיוחד סדרת תקריות, שהתחוללה בין צבא סוריה לבין ארגון מורדים ג’האדיסטי בשם “ג’יש אלעזה” (צבא התהילה), הקשור למטה לשחרור אלשאם.

 • להלן עיקרי תמונת המצב סביב תקריות, שבהן היו מעורבים “ג’יש אלעזה” והמטה לשחרור אלשאם:
 • ב-9 בנובמבר 2018 ביצע צבא סוריה פשיטה על עמדה קדמית של “ג’יש אל-עזה”. הפשיטה נערכה באזור העיירה אללטאמנה, שבחלקו הדרומי של האזור המפורז (66 ק”מ מדרום לאדלב). עשרים פעילים נהרגו במהלך הפשיטה (קאסיון, בטולאת אלג’יש אלסורי, 10 בנובמבר 2018).
סמל ארגון "ג'יש אלעזה" (ערוץ היוטיוב "ג'יש אלעזה").   
מימין: סמל ארגון “ג’יש אלעזה” (ערוץ היוטיוב “ג’יש אלעזה”). משמאל: לוחמי “ג’יש אלעזה” מניפים את דגל הארגון (בצד ימין) ודגלי צבא סוריה החופשי (במרכז ובצד שמאל) (אלמיאדין, 9 בנובמבר 2018).
 • בתגובה ביצע כוח עילית של המטה לשחרור אלשאם בבוקר ה-10 בנובמבר פשיטה נגד עמדות צבא סוריה במרחב הכפרי שמצפון מערב לחמאה. המטה לשחרור אלשאם הודיע, כי יעד הפשיטה העיקרי היה חדר מבצעים של צבא סוריה, כ-16 ק”מ מצפון מערב לחמאה . על פי הודעתו נהרגו בפשיטה קרוב ל-18 חיילים סורים, בהם ארבעה קצינים. כמו כן נהרגו על פי ההודעה שבעה חיילים רוסים (אבאא’, 10 בנובמבר 2018).
 •  בנוסף לכך, ביצע ארגון “שומרי הדת” (המזוהה עם אלקאעדה) כמה התקפות, אלו כללו ירי תותחים ומרגמות לעבר מחנות ועמדות של הכוחות הסורים. התקפות אלו נוהלו מחדר מבצעים בשם “עורר את המאמינים”, שבו חברים כמה ארגונים ג’האדיסטים נוספים (אלדרר אל שאמיה, 15 באוקטובר 2018; אלמדן, 8 בנובמבר 2018).

סמל חדר המבצעים "עורר את המאמינים" וסמלי הארגונים החברים בו (אלדרר אלשאמיה, 15 באוקטובר 2018).
סמל חדר המבצעים “עורר את המאמינים” וסמלי הארגונים החברים בו
(אלדרר אלשאמיה, 15 באוקטובר 2018).

אזורי השליטה בסוריה

מפת אזורי השליטה בסוריה, עדכני ל-12 בנובמבר 2018: אזור השליטה של המשטר הסורי (אדום); הSDF- הכורדים (צהוב); ארגוני המורדים (ירוק); דאעש (שחור).
מפת אזורי השליטה בסוריה, עדכני ל-12 בנובמבר 2018: אזור השליטה של המשטר הסורי (אדום); הSDF- הכורדים (צהוב); ארגוני המורדים (ירוק); דאעש (שחור).

דרום סוריה
שחרור החטופות הדרוזיות ע”י צבא סוריה

ב-8 בנובמבר 2018 שוחררו 19 דרוזיות וילדיהן, שנחטפו ע”י דאעש באזור סוידאא’. כלי התקשורת המזוהים עם המשטר הסורי דיווחו, כי הכוחות הסורים ערכו ב-8 בנובמבר 2018 “מבצע ביטחוני מיוחד” לשחרור החטופות באזור חמימה (שמדרום מזרח לתדמור). במהלך המבצע, שהתנהל בשטח מדברי, הצליחו הכוחות הסורים לשחרר את החטופות ולהרוג את שוביהם. על פי צבא סוריה 7 פעילי דאעש נהרגו במהלך מבצע שחרור החטופות ובהם פעילים בעלי אזרחויות זרות. פעיל אחד של דאעש נפל בשבי צבא סוריה. כמו כן נתפסו שלושה כלי רכב ואמצעי לחימה, לכוח המחלץ לא היו נפגעים. (סאנא, 8, 9 בנובמבר 2018). עד כה לא אותרה התייחסות דאעש למבצע החילוץ.

 • על פי צבא סוריה בוצעה הפעולה על בסיס מידע מודיעיני אודות מקום המצאם של החטופות. המשטר הסורי ערך קמפיין תקשורתי, שכוון בעיקר לאוכלוסייה הדרוזית, במגמה לנצל את השחרור להגברת התמיכה במשטר, המוצג כמי שפעל בנחישות כדי לשחררן. החטופות, ילדיהן ובני משפחותיהן התארחו אצל הנשיא בשאר אלאסד, הנשיא הסורי שיבח את נחישות צבא סוריה לשחרור החטופים (סאנא, 13 בנובמבר 2018).
החטופות הדרוזיות ששוחררו יחד עם ילדיהן כשברקע תמונה גדולה של נשיא סוריה בשאר אלאסד (דף הפייסבוק פראת פוסט, 8 בנובמבר 2018)     החטופות הדרוזיות בעת מפגש עם בני משפחותיהן (סאנא, 8 בנובמבר 2018).
מימין: החטופות הדרוזיות ששוחררו יחד עם ילדיהן כשברקע תמונה גדולה של נשיא סוריה בשאר אלאסד (דף הפייסבוק פראת פוסט, 8 בנובמבר 2018) משמאל: החטופות הדרוזיות בעת מפגש עם בני משפחותיהן (סאנא, 8 בנובמבר 2018).

 

 • המשטר הסורי פרסם קלטת וידאו ובה ראיון עם פעיל דאעש, שנלקח בשבי בעת החילוץ. בסרטון נראה פעיל דאעש אשר מסר, כי החטופות הועברו מאלסוידאא’ אל אזור אלצפא ומשם לעבר אזור חמימה, שנתפס ע”י דאעש כאזור בטוח (באזור זה התקיים מבצע החילוץ). הפעיל ציין, כי בין החוטפים היו פעילים שמוצאם מעיראק, תורכיה, אינגושטיה (צפון הקווקז), אוזבקיסטאן והודו (סאנא, 9 בנובמבר 2018).
תגובה רוסית על חילוץ החטופות הדרוזיות
 • על פי התקשורת הרוסית בוצע מבצע החילוץ בסיוע רוסי. הגנרל ולדימיר סוצ’נקו, ראש מחלקת האופוזיציה הסורית במרכז התיאום הרוסי בחמימים אמר, כי הושלם מבצע מוצלח לחילוץ בני הערובה המעיד על הרמה הגבוהה של שיתוף הפעולה בין הכוחות הרוסים במלחמה בטרור העולמי. לדבריו הפיקוד של הכוחות הרוסים, ביחד עם קצינים סורים, אשר תיכננו את המבצע המיוחד, אפשר את השחרור של 15 ילדים וארבע נשים (טאס,9 בנובמבר 2018).
הלחימה נגש דאעש באזור אלצפא
מאמץ חדש של צבא סוריה להכניע את דאעש באלצפא

נמשכים העימותים בין צבא סוריה לפעילי דאעש באזור אלצפא. ב-12 בנובמבר 2018 דיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, כי כתוצאה מתקיפות אוויריות והעימותים נהרגו לפחות 30 פעילי דאעש ו-13 חיילי הצבא סוריה והכוחות המסייעים לו. בכמה דיווחים נמסר, כי צבא סוריה תגבר את כוחותיו באזור במסגרת ההכנות שהוא עורך לביצוע מבצע צבאי חדש, שמטרתו להכניע את דאעש באזור אלצפא.

 • נמסר כי במסגרת ההכנות להתקפה באלצפא הועברו לאזור תגבורות מדיביזיות 4, 1 ו-9. לכוחות הסוריים הצטרפו פעילים מקרב ארגוני המורדים שהצטרפו בעבר להסכמי הפיוס (ובהם לוחמים במדים מהכפר הדרוזי חצ’ר, שבצפון רמת הגולן). כמו כן תוגבר אזור הלחימה ע”י לוחמים מחטיבת אלקדס הפלסטינית (דף הפייסבוק אלבאדיה, 8 בנובמבר 2018; חשבון הטוויטר של חסן רידא, 8 בנובמבר 2018).
לוחמים במדים מהעיירה חצ'ר (שבקרבת גבול סוריה-ישראל), שהגיעו לאזור אלצפא כדי לסייע לצבא סוריה (חשבון הטוויטר Hassan Ridha@sayed_ridha, 8 בנובמבר 2018).    לוחמים במדים מהעיירה חצ'ר (שבקרבת גבול סוריה-ישראל), שהגיעו לאזור אלצפא כדי לסייע לצבא סוריה (חשבון הטוויטר Hassan Ridha@sayed_ridha, 8 בנובמבר 2018).
לוחמים במדים מהעיירה חצ’ר (שבקרבת גבול סוריה-ישראל), שהגיעו לאזור אלצפא כדי לסייע לצבא סוריה (חשבון הטוויטר Hassan Ridha@sayed_ridha, 8 בנובמבר 2018).
מזרח סוריה
התקפות של דאעש נגד כוחות צבא סוריה שממערב לנהר הפרת

לאחר שדאעש הדף את כוחות ה-SDF מהמובלעת שמצפון לאלבוכמאל וביסס שליטתו במרחב שממזרח לפרת, עד לגבול עם עיראק, יזם הארגון סדרת התקפות נגד כוחות צבא סוריה שממערב לפרת. ב-5 בנובמבר 2018 חצו פעילים של דאעש את נהר הפרת בכמה מוקדים באמצעות סירות, ותקפו את הכוחות הסורים, שהיו מוצבים בגדה המערבית. בהתקפות הללו ספגו צבא סוריה והכוחות המסייעים לו עשרות הרוגים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 5 בנובמבר 2018). דאעש הודיע גם כי שיגר פצצות מרגמה לעבר ריכוזי כוחות של צבא סוריה בעיר אלבוכמאל ובמרחב הכפרי שמצפון לה. כוחות הSDF- מצידם הודיעו על חידוש פעילותם הצבאית נגד כוחות דאעש במובלעת שמצפון לאלבוכמאל.


המקומות שבהם התבצעו התקפות דאעש על צבא סוריה בגדה המערבית של הפרת
(defense-arab.com, 9 בנובמבר 2018).

 • מחוז אלברכה של דאעש בסוריה פרסם ב-5 בנובמבר 2018 סרטון, שתעד את הלחימה של פעילי דאעש נגד צבא סוריה באזור אלבוכמאל ואת חציית נהר הפרת באמצעות סירות לשם תקיפת הצבא הסורי (ע’רבאא’, 5 בנובמבר 2018). להלן כמה צילומים:
העברת תגבורות של צבא סוריה והכוחות המסייעים לו לאזור אלבוכמאל
 • לנוכח היוזמה ההתקפית של דאעש, שיגרו צבא סוריה והמליציות המופעלות ע”י איראן תגבורות לאזור אלבוכמאל ולמקומות הנמצאים בגדה המערבית של הפרת. המדובר בכמה מאות לוחמים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 5 בנובמבר 2018).
הטמעת מוקשים בגדה המערבית של הפרת ע”י צבא סוריה והמיליציות השיעיות

דווח כי חיילים מצבא סוריה ואנשי משמרות המהפיכה האיראנים (הכוונה כנראה למליציות השיעיות) החלו להטמין מוקשים לאורך הגדה המערבית של נהר הפרת. זאת, בשל חשש מפני הסתננות פעילי דאעש לגדה המערבית של נהר הפרת. הטמנת מוקשים התבצעה האזורי בעיירה אלבוליל, כ-24 ק”מ מדרום-מזרח לדיר אלזור והעיר אל מוחסן, כ-17 ק”מ מדרום מזרח לדיר אלזור (דף הפייסבוק פראת פוסט, 9 בנובמבר 2018).

חידוש פעולות הSDF- נגד מובלעת דאעש
 • כוחות SDF הודיעו ב-11 בנובמבר 2018 על חידוש פעילותם הצבאית כנגד מובלעת דאעש באזור אלבוכמאל. זאת לאחר עשרה ימים שבהם הושהתה הפעילות הצבאית בשל הירי הארטילרי של צבא תורכיה לעבר אזורים שבשליטת הכוחות הכורדים בצפון סוריה, בקרבת הגבול עם תורכיה. ראמי עבד אלרחמן, מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם הודיע כי יומיים קודם לכן, נערכה פגישה בה מפקדים אמריקנים וצרפתים מהקואליציה הבינלאומית בה הם הודיעו לכוחות SDF, כי תורכיה הבטיחה להם שלא תתקוף את האזור שבקרבת הגבול (פראנס 24, 11 בנובמבר 2018).
אבידות
 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי מאז תחילת ההתקפה נגד מובלעת דאעש מצפון לאלבוכמאל ב-10 בספטמבר 2018 נהרגו 588 פעילי דאעש ו-339 לוחמי SDF. כמו כן הוצאו להורג ע”י דאעש 15 אנשים, בהם עשרה לוחמים של ה- SDF ו-5 אזרחים, שלטענת דאעש סייעו להם (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 10 בנובמבר 2018). באחד הדיווחים נמסר כי 15 לוחמי SDF נשרפו חיים ע”י דאעש באזור אלבוכמאל. כמו כן אותרה גופתו של לוחם SDF, שראשו נערף (דף הפייסבוק פראת פוסט, 8 בנובמבר 2018). הוצאות אכזריות להורג הינן דרך פעולה מוכרת של דאעש ומטרתם לזרוע פחד ואימה בקרב האויבים.
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעילות כוחות הביטחון העיראקיים

גבול סוריה עיראק

 • כוחות הגיוס העממי (המליציות השעיות) המשיכו בפעולות צבאיות אינטנסיביות לאורך הגבול עם סוריה. זאת לנוכח התייצבות דאעש על הגבול הסורי-עיראקי במרחב שמצפון לאלבוכאמאל והחשש מפני “זליגת” פעילי דאעש לתוך שטחה של עיראק.
 • סוכנות הידיעות העיראקית דיווחה, כי כוחות “הגיוס העממי” שבקרבת הגבול עם סוריה ביצעו ירי ארטילרי לעבר יעדי דאעש במובלעות שמצפון לאלבוכמאל. במסגרת זאת נורתה אש לעבר מקומות מסתור, בית חולים ומאגר אמצעי לחימה של דאעש. כתוצאה מהירי הושמד בית החולים, נהרגו 13 פעילי דאעש ושבעה פעילים נפצעו (סוכנות הידיעות העיראקית, 11 בנובמבר 2018).
 • השאם אלהאשמי, מומחה לענייני ביטחון, מסר כי (במובלעת דאעש שמצפון לאלבוכמאל) מצויים למעלה מ-3,000 פעילי דאעש. לדבריו בין הפעילים הללו נמצאים 1,800 זרים ו-600 עיראקים. הוא ציין כי נשקף איום לעיראק בגזרה זו (סוכנות הידיעות העיראקית, 11 בנובמבר 2018).
פעילות כוחות הביטחון העיראקים במחוזות נוספים
 • להלן עיקרי פעילות כוחות הביטחון העיראקים במחוזות נוספים:
  • מחוז צלאח אלדין: כוחות “הגיוס העממי” איתרו 11 עמדות של דאעש, כ-100 ק”מ דרומית לעיר מוצול, במקום נמצאו ציוד וחומר נפץ מסוג C4 (אתר האינטרנט של “הגיוס העממי”, 2 בנובמבר 2018).
  • האזור שמצפון לבגדאד: כוחות הביטחון העיראקים הרגו מחבל מתאבד (ככל הנראה של דאעש), שנשא על גופו חגורת נפץ, כ-30 ק”מ מצפון לבגדאד (אלסומריה ניוז, 10 בנובמבר 2018).
  • מחוז אלרמאדי: כוחות של “הגיוס העממי” הודיעו כי השמידו ששה בתי-הארחה של דאעש באזור הצפוני של האי אלת’רת’אר, כ-30 ק”מ מערבית לעיר הית (אתר האינטרנט של “הגיוס העממי”, 2 בנובמבר 2018).
  • מחוז נינוא: כוחות הביטחון העיראקים עצרו ארבעה פעילי דאעש בכמה שכונות שבחלקה הדרום-מזרחי של העיר מוצול (אלסומוריה ניוז, 10 בנובמבר 2018).
  • מחוז אלאנבאר: כוחות הביטחון העיראקים, שפעלו בחלקו המזרחי של מחוז אלאנבאר, איתרו 78 מטעני חבלה. המטענים פוצצו באופן מבוקר (סוכנות הידיעות העיראקית, 11 בנובמבר 2018).
פעילות דאעש
 • מקור ביטחוני עיראקי מסר, כי מכונית תופת התפוצצה ב-8 בנובמבר 2018 בחלקה המערבי של העיר מוצול. כתוצאה מכך, נהרגו ארבעה בני אדם ו-12 נוספים נפצעו, כולם אזרחים (סוכנות הידיעות העיראקית, 8 בנובמבר 2018). עד כה לא אותרה נטילת אחריות של דאעש אך סביר להניח שהפיגוע בוצע על ידו.

מכוניות עולות באש בזירת פיצוץ מכונית התופת בקרבת מסעדה, בחלקה המערבי של העיר מוצול (סוכנות הידיעות העיראקית, 8 בנובמבר 2018).
מכוניות עולות באש בזירת פיצוץ מכונית התופת בקרבת מסעדה, בחלקה המערבי של העיר מוצול (סוכנות הידיעות העיראקית, 8 בנובמבר 2018).

 • בשבוע שעבר הודיע דאעש על ביצוע שתי הוצאות להורג:
  • דאעש הודיע כי לקח בשבי את אחד מאנשי המשטרה הפדרלית העיראקית והוציאו להורג במקום הנמצא כ-13 ק”מ ממערב למוצול. בתמונות שפרסם הארגון הוא נראה אוחז בפיו תעודה מזהה שלו. הוא נורה למוות באמצעות אקדח בעל משתיק קול (מחוז עיראק – דג’לה של דאעש, 11 בנובמבר 2018).
  • דאעש הודיע כי הוציא להורג סוכן של צבא עיראק במחוז אלאנבאר, כ-182 ק”מ מדרום-מערב לאלרמאדי. בתמונה שפרסם הארגון נראית גופתו של גבר כבן 50, עוטה לבוש מסורתי ערבי, לאחר שנורה למוות על-ידי פעילי הארגון (מחוז עיראק – אלאנבאר של דאעש, 11 בנובמבר 2018).
פעילויות ג’יהאדיסטיות במדינות נוספות
פיגוע דקירה במלבורן אוסטרליה
 • ב-9 בנובמבר 2018 בוצע פיגוע דקירה במרכז העיר מלבורן, שבדרום מזרח אוסטרליה. המפגע, חסן ח’ליף שיר עלי, בן 30, נסע בכלי רכב שטח, שבתוכו העמיס מיכלי גז, עד למרכז העיר. הוא הצית את הרכב ולאחר מכן דקר למוות עובר אורח ופצע שניים נוספים. המפגע נורה בזירת הפיגוע, פונה לבית חולים ושם מת מפצעיו (הגארדיאן, בריטניה, 9 בנובמבר 2018).
 • מבצע הפיגוע חסן ח’ליף שיר עלי היה מוכר לרשויות באוסטרליה. מוצאו ממשפחת מהגרים מסומליה. דרכונו בוטל בשנת 2015 לאחר ששירות הביטחון האוסטרלי העריך, שהוא מתכנן לנסוע לסוריה על מנת להילחם שם לצד פעלי דאעש. מפכ”ל משטרת ויקטוריה גראהם אשטון (Graham Ashton) הודיע, כי שיר עלי ביצע עבירות קלות בתחומי הסמים, גניבה ועבירות תנועה. משפחתו טענה כי לא היה בריא בנפשו וסבל מפרנויות ומהזיות (הגארדיאן, בריטניה, 9 בנובמבר 2018; אתר החדשות האוסטרלי NEWS 9, 12 בנובמבר 2018; את חדשות מקומי אוסטרלי THE AGE, 11 בנובמבר 2018)).
תגובות דאעש
 • דאעש, נטל אחריות לפיגוע. בהודעה מטעמו נמסר כי המפגע “הינו מלוחמי המדינה האסלאמית, שביצע את הפיגוע מתוך היענות לקריאות לפגוע בנתיני מדינות הקואליציה הבינלאומית” (אעמאק, 9 בנובמבר 2018). בערוצי הטלגרם של דאעש פורסמה באותו יום כרזה בה נראה מבצע הפיגוע במלבורן אוחז בסכין. בכרזה נכתב איום בשפה האנגלית: “אנו תוקפים מתי שאנו רוצים, היכן שאנו רוצים וכיצד שאנו רוצים” כולל אוסטרליה (חשבון הטוויטר Mahmut Aytekin@maytekin91, 9 בנובמבר 2018).

כרזה בה נראה המפגע במלבורן אוחז בסכין מתחתיו מופיעה כיתובית (בשפה האנגלית) בעלת מסר מאיים כלפי אוסטרליה (חשבון הטוויטר Mahmut Aytekin@maytekin91, 9 בנובמבר 2018. הכרזה פורסמה במקור בערוצי הטלגרם של דאעש).
כרזה בה נראה המפגע במלבורן אוחז בסכין מתחתיו מופיעה כיתובית (בשפה האנגלית) בעלת מסר מאיים כלפי אוסטרליה (חשבון הטוויטר Mahmut Aytekin@maytekin91, 9 בנובמבר 2018. הכרזה פורסמה במקור בערוצי הטלגרם של דאעש).

פיגוע התאבדות בקרב משתתפי הפגנה שיעית בקאבול
 • ב-12 בנובמבר ביצע דאעש פיגוע התאבדות נגד משתתפי הפגנה, שהתקיימה בקרבת ארמון הנשיאות בקאבול. המפגינים מחו כנגד גל האלימות המתבצע בשלושה מחוזות נגד בני מיעוט ההזארה השיעי בהובלת ארגון הטליבאן. לפחות ששה אנשים נהרגו. על-פי דובר משרד הפנים האפגאני, עשרים איש נפצעו. מרבית הקורבנות הינם אזרחים ורובם נשים (פראנס 24, 12 בנובמבר 2018).
 • דאעש, הודיע כי מחבל מתאבד המכונה ג’ליביב הח’ראסאני פוצץ אפוד נפץ, שנשא על גופו בקרבת ארמון הנשיאות בקאבול, בעת שהתקיים שם כינוס של שיעים. כתוצאה מכך, נהרגו ונפצעו למעלה מ-55 שיעים, אנשי מודיעין ומשטרה אפגאנים (מחוז ח’ראסאן של דאעש ואעמאק, 12 בנובמבר 2018). יוזכר כי דאעש ביצע בעבר מספר פיגועים נגד בני המיעוט ההזארה בקאבול.
המלחמה על התודעה
דאעש מאיים להמשיך ולפגוע בנוצרים ובמצרים
 • במגזין אלנבא’ של דאעש, שהתפרסם ב-9 בנובמבר 2018, הופיעה כתבה על פיגוע הירי נגד הנוצרים הקופטים באזור אלמניא. הכתבה ניתחה את ההתקפה ומטרותיה ועסקה בהרחבה במתן לגיטימציה לתקיפת נוצרים במצרים.
 • בכתבה טוען דאעש, כי דמם של הנוצרים במצרים מותר משום שכל הנוצרים במצרים נחשבים כ”לוחמים” ולא כבני חסות (אהל אלד’מה במקור), כפי שקובע האסלאם. שכן הם אינם מכירים בח’ליפות האסלאמית (של דאעש) ואינם משלמים מס גולגולת (ג’זיה). יתרה מזאת, הם נלחמים נגד האסלאם, אוסרים ומענים כל נוצרי שמתאסלם ונותנים מחסה לכל מי שחוזר בו מהאסלאם. בנוסף לכך הם תומכים הגדולים ביותר של אלסיסי ורבים מהם משרתים כחיילים ומפקדים בצבא מצרים. המאמר מונה את היתרונות, שבפגיעה בנוצרים: לפגיעה בנוצרים חזקה מהפגיעה במשטר בשל השפעתם הרבה על העשייה הכלכלית והמדינית במצרים. לאחר פגיעה בהם הם יוצאים בהאשמות נגד המשטר והדבר מסייע למאמצי המדינה האסלאמית לגרום לפרוד בניהם.

בסיום הכתבה נאמר, כי חיילי הח’ליפות ימשיכו לפגוע בנוצרים ובנתיני המדינות הנוצריות (קרי: המערביות), במצרים ובמקומות אחרים. הכתבה מסתיימת במילים הבאות: “אנו חוזרים על קריאתנו לאנשינו, המוסלמים במצרים, להתרחק מהכנסיות וממקומות הכינוס של הנוצרים, היכן שיהיו, וכמו-כן ממרכזי הצבא והמשטרה ומכל דבר (קרי: מרכז אחר) השייך למשטר, אשר נטש את דת האסלאם. כמו-כן, אנו קוראים להתרחק מהשגרירויות וממקומות שבהם נמצאים נתינים של המדינות הצלבניות (קרי: הנוצריות). שכן הם מהווים יעד עבורנו. אנו יודעים היטב כיצד להגיע אליהן (אל השגרירויות), ועוד ימים יגידו “.