מבט לג’האד העולמי ( 8 – 14 ביוני 2023)

מתחם צבא עיראק נגדו בוצעה תקיפת דאעש (סוכנות הידיעות העיראקית, 11 ביוני 2023)

מתחם צבא עיראק נגדו בוצעה תקיפת דאעש (סוכנות הידיעות העיראקית, 11 ביוני 2023)

ארבעה פעילי דאעש, שנעצרו (סוכנות הידיעות העיראקית, 7 ביוני 2023)

ארבעה פעילי דאעש, שנעצרו (סוכנות הידיעות העיראקית, 7 ביוני 2023)

בתי אזרחים נוצרים, שהועלו באש על-ידי פעילי דאעש (טלגרם, 13 ביוני 2023)

בתי אזרחים נוצרים, שהועלו באש על-ידי פעילי דאעש (טלגרם, 13 ביוני 2023)

המחבל, שביצע את פיגוע ההתאבדות (אעמאק, טלגרם, 9 ביוני 2023)

המחבל, שביצע את פיגוע ההתאבדות (אעמאק, טלגרם, 9 ביוני 2023)

פרס שהוצע על-ידי ארצות-הברית עבור מידע על ת'נא אללה ע'פארי, מפקד מחוז ח'ראסאן של דאעש (מחלקת המדינה של ארה

פרס שהוצע על-ידי ארצות-הברית עבור מידע על ת'נא אללה ע'פארי, מפקד מחוז ח'ראסאן של דאעש (מחלקת המדינה של ארה"ב, 7 בפברואר 2022)

שלושה גברים ואשה אחת, המזוהים עם מחוז ח'ראסאן של דאעש, שנעצרו במדינת גוג'אראט בהודו (The Times of India, 10 ביוני 2023)

שלושה גברים ואשה אחת, המזוהים עם מחוז ח'ראסאן של דאעש, שנעצרו במדינת גוג'אראט בהודו (The Times of India, 10 ביוני 2023)

עיקרים
 • אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארצות הברית, שהשתתף במפגש המדינות החברות בקואליציה הבינלאומית נגד דאעש, הצהיר כי המאבק בדאעש נחל הצלחות רבות אך המאבק עדיין לא תם. הוא ציין שלצד המשך הלחימה בארגון, יש לפעול בתחומים נוספים כמו חברה ומשפט כדי למצות את כל היכולות נגד הארגון ותומכיו.
 • אפגניסטאן: פעיל דאעש ביצע פיגוע התאבדות במסגד בעיר פיצ’אבאד (Fayzabad), בצפון-מזרח אפגניסטאן. 15 בני אדם נהרגו וחמישים נפצעו. בפעילות סיכול, הרג כוח של הטאלבאן את מפקד מחוז ח’ראסאן של דאעש.
 • עיראק: פעילי דאעש תקפו מתחם של צבא עיראק מדרום-מערב לכרכוכ. שני קצינים, אחד מהם בדרגת סגן אלוף (מקדם) נהרגו וארבעה נוספים נפצעו.
 • אפריקה:
  • בניגריה וברפובליקה הדמוקרטית של קונגו נמשכה פעילות דאעש נגד כוחות ביטחון ונגד ונגד אזרחים נוצרים.
  • סומליה: בתקיפת מלון במוגדישו, שביצעו פעילי ארגון אלשבאב, המזוהה עם אלקאעדה, נהרגו 16 בני אדם, ביניהם לפחות שלושה חיילים ועשרה בני אדם נפצעו.
 • צוות חקירה מיוחד של האו”ם בנושא דעאש (UNITAD) דיווח למועצת הביטחון של האו”ם אודות פעילותו נגד דאעש:
  • מחקירת הצוות עלו ממצאים לפיהם עשה דאעש שימוש בנשק כימי בעיראק בשנת 2016 במסגרת זאת חימש דאעש רקטות, פצצות מרגמה ומטענים בחומרי לחימה כימיים.
  • המאבק המשפטי בדאעש: באמצעות פרויקט דיגיטציה רחב היקף מסייע הצוות למערכת המשפט בעיראק לארגן ולהנגיש כמויות גדולות של רשומות של דאעש המשמשות ראיות נגד הארגון.
 • המלחמה על התודעה: מאמר המערכת של שבועון דאעש, ניסה למנף את המתחים בין הנוצרים למוסלמים באתיופיה כדי לעודד את תושבי אתיופיה המוסלמים להצטרף לארגון ולקיים ג’האד נגד “הכופרים”. כותב המאמר קרא למוסלמים באתיופיה לדבוק באסלאם הג’האדי ולהצטרף למחנות האימונים של הארגון במזרח אפריקה.
מזכיר המדינה האמריקאי: “המאבק בדאעש עדיין לא תם”
 • ב-8 ביוני 2023 השתתף אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב במפגש שרי שמונים מדינות החברות בקואליציה הבינלאומית נגד דאעש, שנערך במלון אינטרקונטיננטל בריאצ’, סעודיה. בלינקן הודיע בתחילת המפגש, כי המדינות החברות בקואליציה הביאו לתבוסה טריטוריאלית של דאעש בעיראק ובסוריה, הרגו את מנהיגי הארגון ומנעו תקיפות נרחבות. עם זאת, ציין בלינקן כי “המאבק עדיין לא תם” (“fight is not yet done ) והדגיש מספר תחומים שיהוו את סופו המתמשך (enduring end) של הארגון. בלינקן הכריז על מאמצים להשגת התחייבויות בסכום של $600 מיליון כדי לסייע למימון תכניות בעיראק ובסוריהלטיפול בתחומים הנוגעים לפעילות טרור כגון: מימון שירותים חברתיים והבטחה שהאחראים לביצוע פשעים יובאו לדין. בלינקן ציין כי קיימת חשיבות גדולה לכך שמדינות ישיבו לשטחיהן אזרחים, שנסעו לעיראק ולסוריה, כדי להילחם בשורות דאעש, וכעת הם שוהים במחנות מעצר (של כוחות SDF הכורדים). לטענתו, אם פעולה זו לא תבוצע, קיים סיכון שלאחר שישוחררו הם ישובו לפעילות טרור. הוא ציין, כי במקביל יש להשיב גם אזרחים (הכוונה לבני משפחות של פעילי דאעש), ובפרט ילדים, לארצות המוצא שלהם, כדי להעניק להם תקווה והזדמנויות (VOA, 8 ביוני 2023).
הזירה הסורית[1]
מחוזות סוריה (Free world maps)
מחוזות סוריה (Free world maps)

פעילות דאעש

מרחב דיר אלזור-אלמיאדין
 • ב-11 ביוני 2023 תקפו חמושים מספר עמדות, שאוישו על-ידי לוחמים סורים הפועלים במסגרת מיליציות של משמרות המהפכה האיראניים במדבר אלמיאדין. מספר לוחמים נהרגו. עד כה לא קיבל ארגון כלשהו אחריות לביצוע הפיגוע אך ככל הנראה המדובר בפעילי דאעש (אלבאדיה 24, 12 ביוני 2023).
מחוז חמץ
 • ב-13 ביוני 2023 הופעל מטען, תחת כלי רכב צבאי של קצין בכיר בצבא סוריה, תת-אלוף (עמיד) ג’עפר עלי אלאח’רס, מול ביתו בשכונת אלשמאס, בדרום חמץ. הקצין נהרג (Syria TV, 13 ביוני 2023). מקור אחר דיווח, כי מדובר במטען עלוקה וציין, כי עד כה לא קיבל ארגון כלשהו אחריות לביצוע הפיגוע, אך ככל הנראה המדובר בפעילי דאעש (TRACTerrorism, 13 ביוני 2023).
עמיד ג'עפר עלי אלאח'רס, (Syria TV, 13 ביוני 2023)
עמיד ג’עפר עלי אלאח’רס, (Syria TV, 13 ביוני 2023)

סיכול טרור

מחוז אלחסכה
 • ב-12 ביוני 2023 בשעות הלילה פעל כוח מיוחד של כוחות SDF הכורדים נגד תא טרור של פעילי דאעש בעיירה אלדשישה (Al-Dashishah), כשמונים ק”מ מדרום לאלחסכה. שני פעילי דאעש נעצרו ופעיל שלישי, שפתח באש וניסה להמלט, נהרג. תא הטרור פעל להברחת פעילי טרור מעיראק ומאזורים בצפון סוריה, שבשליטת הכוחות הפועלים בחסות תורכיה. תא הטרור ביצע גם תקיפות נגד לוחמי כוות SDF ואזרחים העובדים במוסדות של המנהלת האוטונומית הכורדית. ברשות העצורים אותרו מסמכים של דאעש, טלפונים ניידים, דרכון סורי, קלטת שמע, כרטיס סים, אפודי קרב, מחסניות ומשקפת (SDF Press, 12 ביוני 2023).
הציוד שאותר ברשות פעילי דאעש (SDF Press, 12 ביוני 2023)     הציוד שאותר ברשות פעילי דאעש (SDF Press, 12 ביוני 2023)
הציוד שאותר ברשות פעילי דאעש (SDF Press, 12 ביוני 2023)
שני פעילי דאעש, שנעצרו על-ידי כוחות SDF (SDF Press, 12 ביוני 2023)     שני פעילי דאעש, שנעצרו על-ידי כוחות SDF (SDF Press, 12 ביוני 2023)
שני פעילי דאעש, שנעצרו על-ידי כוחות SDF (SDF Press, 12 ביוני 2023)
 • ב-10 ביוני 2023 הודיע הממשל האוטונומי הכורדי בצפון-מזרח סוריה, כי החליט להעמיד למשפט פומבי כ-10,000 פעילי דאעש העצורים בידיו. ההחלטה התקבלה לדבריהם, בשל הסחבת בתגובת הקהילה הבינלאומית לבקשות הממשל הכורדי לקלוט את העצורים בסוריה. הפעילים יישפטו על-פי החוק המקומי נגד טרור, שגובש בשנת 2022. פעילי דאעש שיועמדו למשפט יוכלו למנות עורכי דין מטעמם, אך לא צוין שבית המשפט ימנה עבורם עורכי דין. יודגש, כי בצפון-מזרח סוריה לא קיים עונש מוות (Ekurd Daily, 11 ביוני 2023).
עיראק

מחוזות עיראק (ויקיפדיה)

מחוזות עיראק (ויקיפדיה)

פעילות דאעש בחלוקה למחוזות[2]
מחוז כרכוכ
 • ב-12 ביוני 2023 בוצע ירי ושוגרו רקטות לעבר מתחם של צבא עיראק בקרבת כפר אלרש, במרחב אלרשאד, כ-35 ק”מ מדרום-מערב לכרכוכ. חייל אחד נפצע ומצלמה תרמית הושמדה (טלגרם, 13 ביוני 2023).
 • ב-10 ביוני 2023 תקפו פעילי דאעש מתחם של צבא עיראק בקרבת תל אלורד (Tal Al-Ward), כעשרים ק”מ דרומית מערבית לכרכוכ. שני קצינים, אחד מהם בדרגת סגן אלוף (מקדם) נהרגו וארבעה נוספים, בהם קצין בדרגת סגן (מלאזם אול), נפצעו (סוכנות הידיעות העיראקית, 11 ביוני 2023). דאעש קיבל אחריות לתקיפה והודיע כי בוצע ירי גם לעבר כוח סיוע שהגיע למקום (טלגרם, 11 ביוני 2023).
מתחם צבא עיראק נגדו בוצעה תקיפת דאעש 
(סוכנות הידיעות העיראקית, 11 ביוני 2023)
מתחם צבא עיראק נגדו בוצעה תקיפת דאעש
(סוכנות הידיעות העיראקית, 11 ביוני 2023)
מחוז אלאנבאר
 • ב-10 ביוני 2023 בוצע ירי בנשק קל ובינוני לעבר מתחם של צבא עיראק בקרבת אזור ערער, סמוך לגבול עיראק-סעודיה. חייל אחד נהרג ולמתחם נגרם נזק (טלגרם, 10 ביוני 2023).

סיכול טרור

מחוז נינוא
 • ב-7 ביוני 2023 עצרו כוחות ביטחון עיראקים ארבעה פעילי דאעש, בהם צלף בגדוד הצלפים של הארגון, (סוכנות הידיעות העיראקית, 7 ביוני 2023).
ארבעה פעילי דאעש, שנעצרו (סוכנות הידיעות העיראקית, 7 ביוני 2023)
ארבעה פעילי דאעש, שנעצרו (סוכנות הידיעות העיראקית, 7 ביוני 2023)
דיווח של UNITAD במועצת הביטחון של האו”ם אודות פעילותו נגד דאעש
 • כריסטיאן ריטשר (Christian Ritscher), העומד בראש UNITAD,[3] סקר בפני חברי מועצת הביטחון של האו”ם את פעילות צוות המלחמה בדאעש בין הפעילויות שמנה:
  • ביצוע פרויקט דיגיטציה רחב היקף של מסמכי דאעש לצורך המאבק המשפטי נגד הארגון: הצוות מסייע למערכת המשפט של עיראק לארגן ולהנגיש כמויות עצומות של רשומות של דאעש וראיות משדה הקרב באמצעות פרויקט דיגיטציה רחב היקף (mega digitization project). הוא הודיע כי פעילות הדיגיטציה החלה להתבצע בחמישה בתי משפט בעיראק ובחודשים הקרובים יצטרפו אליהם שני בתי משפט נוספים. על-פי הדיווח, שמונה מיליון דפים של מסמכי דאעש, המוחזקים על-ידי הרשויות בעיראק, בהם מסמכים מהרשויות הכורדיות, עברו דיגיטציה ובתוך מספר ימים יקים הצוות ארכיון מרכזי שיכלול את התיעוד הדיגיטלי נגד דאעש. פרט לכך, צוין בסקירה כי דאעש נותר איום בשל 10,000 פעילים-לוחמים של הארגון, הפועלים במרחב (סוכנות אנטוליה, 7 ביוני 2023).
  • חקירת השימוש שעשה דאעש בנשק כימי: הוצגו פרטים אודות ממצאי חקירה שביצע הצוות אודות מתקפת נשק כימי הראשונה שביצעו פעילי דאעש, במרץ 2016 נגד טאזה ח’ורמאתו (Taza Khurmatu), כשמונה ק”מ מדרום לכרכוכ, עיירה שמרבית תושביה הינם שיעים-תורכמניים. על-פי הממצאים, ניצולים רבים מהמתקפה עדיין סובלים מבעיות בריאות כרוניות ותופעות בריאותיות שונות, למעלה מ-6,000 מתושבי העיירה טופלו ושני ילדים נפטרו מספר ימים לאחר שנחשפו לחומר כימי. ריטשר, שביקר בתחילת 2023 בעיראק, טען כי דאעש חימש רקטות, פצצות מרגמה ומטענים בחומרי לחימה כימיים.הוא הוסיף, כי החקירה שבוצעה על-ידי הצוות הביאה לתובנות מיוחדות וניתוח של סוגי תחמושת, שרידים וחומרים, שאותרו בנוסף למסמכים, שכללו תשלומים ותכתובות שהביאו לזיהוי בני אדם ולביסוס קשרים לבכירים בדאעש (KOB4, 8 ביוני 2023).
סיכום פעילות דאעש במחוזות השונים
 • מנתוני אינפוגרף, שפרסם שבועון דאעש, אלנבא’, המסכם את פעילות דאעש בתקופה שבין 7-1 ביוני 2023, עולה כי בתקופה זו ביצעו פעילי הארגון 22 פיגועים במחוזות השונים (לעומת עשרים בשבוע שקדם). מספר הפיגועים הגבוה ביותר בוצע על-ידי מחוז מערב אפריקה (9). בשאר המחוזות: מרכז אפריקה (8); ח’ראסאן (אפגניסטאן) (3); סוריה (1); עיראק (1). בפיגועים נהרגו ונפצעו 85 בני אדם, לעומת 105 בני-אדם בשבוע שקדם. מספר ההרוגים והפצועים הגדול ביותר היה במחוז מערב אפריקה (42). שאר ההרוגים והפצועים: מרכז אפריקה (32); ח’ראסאן (אפגניסטאן) (6); סוריה (4); עיראק (1) (שבועון אלנבא’, טלגרם, 8 ביוני 2023).
סיכום פיגועי דאעש (שבועון אלנבא’, טלגרם, 8 ביוני 2023)
סיכום פיגועי דאעש (שבועון אלנבא’, טלגרם, 8 ביוני 2023)
פיגועים בחתך שבועי (על-פי נתוני הארגון)

פיגועים בחתך שבועי (על-פי נתוני הארגון)

אפריקה

סיכום פעילות חודשי של מחוז מערב אפריקה של דאעש
 • אלנבא’, שבועון דאעש, פרסם אינפוגרף, המסכם את פעילות מחוז מערב אפריקה של הארגון בין 5 במאי – 4 ביוני 2023. הפעילות בוצעה בעיקר במדינת בורנו, בצפון-מזרח ניגריה, במרחבים הבאים: יער סמביסה (Sambisa Forest), כשישים ק”מ מדרום-מזרח למידוגורי, בצפון-מזרח ניגריה; גארנו (Garno), כתשעים ק”מ ממזרח למידוגורי; וימת צ’אד. על-פי האינפוגרף, ביצע הארגון בתקופה זו 33 פעולות בהו נפגעו 113 חיילי כוחות האיחוד האפריקאי (ATMIS – The African Union Transition Mission), צבא ניגריה ולוחמי מיליציות מקומיות. התקיפות התבצעו במתווים הבאים: תקיפות וחילופי-אש (16); הפעלת מטעני חבלה (6); פיגועי התאבדות (5); מתווים נוספים (6). בנוסף לכך, הושמדו או הושבתו 22 כלי רכב (אלנבא’, טלגרם, 8 ביוני 2023).
סיכום פעילות מחוז מערב אפריקה של דאעש
 (שבועון אלנבא’, טלגרם, 8 ביוני 2023)
סיכום פעילות מחוז מערב אפריקה של דאעש
(שבועון אלנבא’, טלגרם, 8 ביוני 2023)

ניגריה

פעילות דאעש
 • פעילות דאעש נגד צבא ניגריה ונגד אזרחים נוצרים במזרח ובצפון-מזרח המדינה:
  • ב-10 ביוני 2023 נחטף לוחם מיליציה המסייעת לצבא ניגריה בקרבת מונגונו (Monguno), כמאה ק”מ מצפון-מזרח למידוגורי. הלוחם נורה למוות (טלגרם, 11 ביוני 2023).
  • ב-8 ביוני 2023 בוצע ירי לעבר חייל בצבא ניגריה בעיירה קנמארי, במדינת בורנו. החייל נהרג (טלגרם, 11 ביוני 2023).
  • ב-8 ביוני 2023 תקפו פעילי דאעש את בני הקהילה הנוצרית זאה (Zah), כ-85 ק”מ ממערב לגבול ניגריה-קמרון ובמדינת אדמאוה, במזרח ניגריה. ששה אזרחים נרצחו. כנסיה וארבעה בתים, אחד מהם של כומר, הועלו באש (Church of the Brethren, 8 ביוני 2023).
  • ב-7 ביוני 2023 בוצע ירי ממקלע רימונים לעבר מחנה של צבא ניגריה בעיירה מאלאם פאטורי (Malam Fatori), בקרבת הגבול עם ניז’ר. לא דווח על נפגעים או על נזק (טלגרם, 11 ביוני 2023).
  • ב-6 ביוני 2023 תקפו פעילי דאעש, שנסעו בארבעה רכבי שטח, את העיירה גג’יגנה (Gajiganna), כארבעים ק”מ מצפון למידוגורי. כוח של צבא ניגריה הדף את התוקפים. אזרח נהרג ונוסף נפצע (Zagazola, 7 ביוני 2023). דאעש קיבל אחריות לביצוע התקיפה וציין כי היא בוצעה נגד מחנה של צבא ניגריה. לטענת דאעש, החיילים, שאיישו את המחנה, נמלטו. בנוסף, משוריין הושמד ומטול אר.פי.ג’י, מקלע בינוני ורובה סער נלקחו כשלל (טלגרם, 7 ביוני 2023).
  • ב-6 ביוני 2023 בוצעה תקיפה נגד אזרחים נוצרים בכפר היג’ה, במדינת אדמאוה (Adamawa), במזרח ניגריה. ארבעה אזרחים נוצרים נרצחו. כנסיה, בתים ורכוש הועלו באש (טלגרם, 7 ביוני 2023).
 • ב-11 ביוני 2023 נחטף “מכשף” בקרבת כפר ג’ראווה, במדינת בורנו, בצפון-מזרח ניגריה. “המכשף” נרצח (טלגרם, 11 ביוני 2023).
סיכול טרור
 • מטוסי חיל האוויר של צבא ניגריה ביצעו תקיפות נגד פעילי בוקו חראם ובכירים בארגון:
  • בין 11-9 ביוני 2023 בוצעו תקיפות נגד מחנה של בוקו חראם בגראזה (Grazah) וגבעות ווה-ג’הודה (Wa-jahode), כחמישה ק”מ ממערב לגבול ניגריה-קמרון, ולאורך חלק מגבול קמרון ניגריה. למעלה ממאה פעילי בוקו חראם, בהם פעילים חשובים ומפקדים זוטרים, נהרגו וכמה נוספים נפצעו. מבנים רבים, ששימשו כמקומות מסתור, הושמדו (Zagazola, 12 ביוני 2023).
מחנה של בוקו חראם, נגדו בוצעה התקיפה (Zagazola, 12 ביוני 2023)
מחנה של בוקו חראם, נגדו בוצעה התקיפה (Zagazola, 12 ביוני 2023)
 • ב-6 ביוני 2023 בוצעה תקיפה במרחב גווזה (Gwoza), כעשרה ק”מ מצפון-מערב לגבול ניגריה-קמרון נגד מחנה של עלי נגולדה (Ali Ngulde), אחד המפקדים הבכירים בבוקו חראם. אחד הבתים במחנה, שעליו התנוסס דגל בוקו חראם שימש כמקום מסתור לעלי נגולדה ומפקדים בכירים בארגון. עלי נגולדה נמלט, אך עשרות פעילי בוקו חראם נהרגו (Zagazola, 10 ביוני 2023).
מחנה של עלי נגולדה, נגדו בוצעה התקיפה האווירית (Zagazola, 10 ביוני 2023)
מחנה של עלי נגולדה, נגדו בוצעה התקיפה האווירית (Zagazola, 10 ביוני 2023)

הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו

פעילות דאעש
 • דאעש ביצע מספר תקיפות נגד צבא קונגו ונגד אזרחים נוצרים סמוך לגבול קונגו-אוגנדה:
  • ב-13 ביוני 2023 התנהלו חילופי אש עם סיור של צבא קונגו בכפר אוטומבירי, במרחב איטורי (Ituri), בצפון-מזרח קונגו. שמונה חיילים נהרגו והשאר נמלטו. ששה רובי סער נלקחו ומספר בתי נוצרים הועלו באש (טלגרם, 13 ביוני 2023).
בתי אזרחים נוצרים, שהועלו באש על-ידי פעילי דאעש (טלגרם, 13 ביוני 2023)
בתי אזרחים נוצרים, שהועלו באש על-ידי פעילי דאעש (טלגרם, 13 ביוני 2023)
  • ב-11 ביוני 2023 בוצעה תקיפה נגד ריכוזי אזרחים נוצרים בעיר קאסינדי (Kasindi), כשלושה ק”מ ממערב לגבול קונגו-אוגנדה. עשרה אזרחים נרצחו ועשרה נוספים נפצעו. רבים מבתיהם, כלי רכבם ורכושם הועלו באש (טלגרם, 13 ביוני 2023).
  • ב-11 ביוני 2023 בוצעה תקיפה נגד מתחם של צבא קונגו בכפר אוטומבירי, במרחב איטורי (Ituri), בצפון-מזרח קונגו. שני חיילים נהרגו (טלגרם, 12 ביוני 2023).
  • ב-8 ביוני 2023 בוצעה תקיפה נגד ריכוז נוצרים בכפר בוקומה, כחמישים ק”מ ממערב לגבול עם אוגנדה. 18 אזרחים נרצחו וכמה נוספים נפצעו (טלגרם, 10 ביוני 2023).
  • ב-7 ביוני 2023 בוצעה תקיפה נגד הכפר הנוצרי קיאנגנדה, במרחב בני (Beni). שני אזרחים נחטפו ונרצחו. אזרח שלישי נפצע (טלגרם, 8 ביוני 2023).
  • ב-6 ביוני 2023 הוצב מארב לאזרחים נוצרים על הציר בין הכפרים לונה ואידוהו, במרחב איטורי (Ituri). שני אזרחים נחטפו ונרצחו וששה אופנועים הועלו באש (טלגרם, 7 ביוני 2023).
  • ב-6 ביוני 2023 בוצעה תקיפה נגד הכפר הנוצרי קארורומה במרחב בני (Beni). שלושה אזרחים נרצחו (טלגרם, 7 ביוני 2023).

קמרון

פעילות דאעש
 • ב-9 ביוני 2023 בוצע ירי לעבר חייל בצבא קמרון בקרבת העיירה סויראם, כ-75 ק”מ ממזרח לגבול קמרון-ניגריה. החייל נהרג (טלגרם, 9 ביוני 2023).

מאלי

פעילות אלקאעדה
 • ב-9 ביוני 2023 הופעל מטען ובוצע ירי לעבר סיור של חיילי כוחות האו”ם לשמירה על היציבות במאלי – MINUSMA [4] בעיירה ביר (Ber), במרכז מאלי. חייל אחד מבורקינה פאסו נהרג ושמונה נוספים נפצעו באורח קשה. עד כה לא קיבל ארגון כלשהו אחריות לביצוע הפיגוע, אך ככל הנראה המדובר בפעילי אלקאעדה (Jurist; UN News, 9 ביוני 2023).
 • ב-5 ביוני 2023 הוצב מארב של פעילי ג’מאעת נצרת אלאסלאם ואלמסלמין (קבוצת הסיוע לאסלאם ולמוסלמים, Jama’at Nusrat al Islam wa al Muslimin – JNIM), זרוע אלקאעדה באזור הסאחל, לכוח של צבא מאלי במרחב מאסינא (Macina), במרכז המדינה. ששה חיילים נהרגו. פעיל אחד של הארגון נהרג. שני מקלעים כבדים, שמונה רובי סער, מטול אר.פי.ג’י., שלושה אקדחים וארגזי תחמושת נלקחו שלל ושתי מכוניות הועלו באש (TRACTerrorism, 8 ביוני 2023).

סומליה

פעילות אלשבאב
 • ב-9 ביוני 2023, סמוך לשעה 20:00 בערב, תקפו פעילי ארגון אלשבאב, המזוהה עם אלקאעדה, את מלון פרל ביץ’ (Pearl Beach Hotel), אותו נוהגים לפקוד פקידי ממשלת סומליה, באזור חוף לידו (Lido Beach), אחד האזורים הפופולאריים ביותר במוגדישו. 16 בני אדם, לפחות שלושה מהם חיילים, נהרגו. מספר בני אדם נפצעו. ארגון אלשבאב קיבל אחריות לביצוע הפיגוע (אלערביה, 10 ביוני 2023; telesurenglish.net, 12 ביוני 2023).
פעילות דאעש
 • ב-9 ביוני 2023 הופעל מטען נגד כלי רכב של משטרת סומליה באזור כאראן(Karan) , בחלק הדרום-מזרחי של מוגדישו. שוטר אחד נהרג וכמה נוספים נפצעו (טלגרם, 10 ביוני 2023).
סיכול טרור
 • ב-12 ביוני 2023 תקפו כוחות צבא סומליה והכוחות הבינלאומיים המסייעים להם יעדי ארגון אלשבאב באזור דרום שבאלה (lower Shabelle), שבדרום סומליה. לפחות 19 פעילי אלשבאב נהרגו וכלי רכב ואמצעי לחימה של הארגון הושמדו (sakshipost.com, 12 ביוני 2023).

קניה

פעילות אלשבאב
 • ב-13 ביוני 2023 התפוצצו שני מטעני חבלה, שהפעילו, ככל הנראה, פעילי אלשבאב, המזוהה עם אלקאעדה, בלאמו (Lamu) ובגריסה (Garissa), שבמזרח קניה ובקרבת גבול קניה-סומליה. לפחות 12 בני אדם, ששה מהם חיילים, נהרגו. בנוסף, נפצעו עשרות בני-אדם (the-star.co.ke, 13ביוני 2023). יש לציין כי קניה מסייעת לסומליה בלחימה נגד הארגון.

אתיופיה

סיכול טרור
 • ב-7 ביוני 2023 סיכל צבא אתיופיה תקיפה של פעילי אלשבאב נגד העיירה דולו (Dolo), בדרום אתיופיה, בקרבת הגבול עם סומליה ועיר הגבול הסומלית התאומה דולואו (Doolow). כוח של צבא סומליה הרג מספר מחבלים מתאבדים של הארגון והשמיד אמצעי לחימה, שארגון התכוון להשתמש בהם בתקיפה (Barron’s, 7 ביוני 2023).

אסיה

אפגניסטאן
פיגוע התאבדות של דאעש
 • ב-8 ביוני 2023 בשעות הבוקר הפעיל מחבל מתאבד אפוד נפץ, שנשא על גופו, במסגד נבוי (Nabawi Mosque), בעיר פיצ’ אבאד (Fayzabad), בירת מחוז בדח’שאן (Badakhshan), כ-300 ק”מ מצפון-מזרח לקאבול. במסגד נערך באותה עת הספד לנת’אר אחמד אחמדי (Nisar Ahmad Ahmadi), סגן מושל מחוז בדח’שאן, שנהרג יומיים קודם לכן מפיצוץ מכונית תופת. בטקס נכחו אנשי טאלבאן, בהם מפקדים צבאיים ובכירים פוליטיים של הארגון, כשהבולטים שבהם מפקד צבא הטאלבאן ושר הכלכלה. מקור בבית חולים במחוז בדח’שאן מסר כי 15 בני אדם נהרגו וחמישים נפצעו. בין ההרוגים המפקד הקודם של משטרת מחוז בגלאן (Baghlan), שמצפון לקאבול (אלג’זירה; Tolo News, 8 ביוני 2023).
 • דאעש קיבל אחריות על ביצוע הפיגוע וציין כי מחבל מתאבד, המכונה טארק אלח’ראסאני (קרי: האפגני), נכנס למסגד חגור באפוד נפץ לאחר שעבר בידוק ביטחוני. הוא הגיע לאולם מאובטח, בו התכנסו משתתפי טקס ההספד והפעיל את חגורת הנפץ בקרבתם. לטענת דאעש, לפחות עשרים בני אדם, בהם מפקדים ובכירים בטאלבאן, נהרגו וכחמישים בני אדם נפצעו. בין הנפגעים נשיא בית המשפט של מחוז בדח’שאן. בסיום הודעת קבלת האחריות, ציין דאעש כי “בכך, קיימו המג’אהדין את הבטחתם מחדש, להתיז את ראשי מפקדי [הטאלבאן] זאת לפני התזת ראש חייליהם” (אעמאק, טלגרם, 9 ביוני 2023).
המחבל, שביצע את פיגוע ההתאבדות (אעמאק, טלגרם, 9 ביוני 2023)
המחבל, שביצע את פיגוע ההתאבדות (אעמאק, טלגרם, 9 ביוני 2023)

סיכול טרור

הריגת מנהיג מחוז ח’ראסאן של דאעש
 • ב-6 ביוני 2023 פעל כוח של הטאלבאן, על סמך מידע מודיעיני, נגד סנאאללה ע’פארי (Sanaullah Ghafari), מפקד (אמיר) מחוז ח’ראסאן של דאעש, שעשה את דרכו במחוז ההררי קונאר (Kunar), מצפון-מזרח לג’לאלאבאד. ע’פארי, שהיה מוכר בכינוי שהאב אלמהאג’ר (Shahab al-Muhajir) ושימש כמנהיג מחוז זה מאז יוני 2020, נהרג במקום. בפעילויות נוספות באותו אזור נהרגו ששה פעילי דאעש נוספים (VOA, 9 ביוני 2023). יש לציין, כי על-פי הודעת מחלקת המדינה של ארה”ב משנת 2022, ע’פארי, שנולד באפגניסטאן בשנת 1994, אישר את כל פעולות הטרור של הארגון ברחבי אפגניסטאן ודאג למימון שלהן. מחלקת המדינה הציעה באותה עת, פרס כספי של עד עשרה מיליון דולרים תמורת מידע שיימסר אודותיו (מחלקת המדינה האמריקאית, 7 בפברואר 2022).
פרס שהוצע על-ידי ארצות-הברית עבור מידע על ת'נא אללה ע'פארי, מפקד מחוז ח'ראסאן של דאעש (מחלקת המדינה של ארה"ב, 7 בפברואר 2022)
פרס שהוצע על-ידי ארצות-הברית עבור מידע על ת’נא אללה ע’פארי, מפקד מחוז ח’ראסאן של דאעש (מחלקת המדינה של ארה”ב, 7 בפברואר 2022)

הודו

סיכול טרור
 • ב-10 ביוני 2023 עצרה משטרת הודו ארבעה בני אדם המזוהים עם מחוז ח’ראסאן של דאעש. שלושה מהם תושבי סרינגאר(Srinagar) , נעצרו בעיר הנמל פורבנדאר (Porbandar), במערב הודו ולחופי הים הערבי, לפני שהספיקו לעלות על מכמורת דיג, שיעדה איראן. בתיקיהם של שלושת העצורים אותרו מסמכי זיהוי, ציוד תקשורת דיגיטלית, טאבלטים, טלפונים סלולאריים ואמצעי לחימה. אשה נוספת, תושבת עיר הנמל סוראט (Surat), בבמערב הודו, נעצרה. ברשותה אותר מגזין מחוז ח’ראסאן של דאעש, קול ח’ראסאן (Voice of Khorasan) (The Times of India, 10 ביוני 2023).
שלושה גברים ואשה אחת, המזוהים עם מחוז ח'ראסאן של דאעש, שנעצרו במדינת גוג'אראט בהודו (The Times of India, 10 ביוני 2023)
שלושה גברים ואשה אחת, המזוהים עם מחוז ח’ראסאן של דאעש, שנעצרו במדינת גוג’אראט בהודו (The Times of India, 10 ביוני 2023)

תימן

פעילות אלקאעדה
 • ב-11 ביוני 2023 תקפו פעילי אלקאעדה נקודת בידוק של צבא תימן במחוז שבוה, בדרום תימן. שני חיילים נהרגו. בנוסף, שני פעילי אלקאעדה נפצעו, אך הם הצליחו להימלט (AFP, 11 ביוני 2023).

ארצות-הברית

הטלת סנקציות של ארה”ב על שני בכירים בדאעש
 • ב-8 ביוני 2023 הכריז אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, על שני בכירים במנהלת הכללית של מחוזות דאעש (General Directorate of Provinces – GDP), כפעילי טרור בינלאומיים (Specially Designated Global Terrorists – SDGT). הלשכות האזוריות של המנהלת אחראיות על אכוונה מבצעית ומימון של פעילי דאעש ברחבי העולם (מחלקת המדינה של ארה”ב, 8 ביוני 2023).
 • השניים, שעל רכושם ואינטרסים לגבי רכושם הוטלו סנקציות, הינם:
  • עבדאללה מכי מצלח אלרפיעי (Abdallah Makki Muslih al-Rufay’i), אחראי (אמיר) לשכת בלאד אלראפדין, הפועלת בעיראק. אלרפיעי שימש בעבר כמנהיג (ואלי) מחוז עיראק של דאעש.
  • אבו בכר בן מחמד אבן עלי אלמינאכי (Abu Bakr bin Muhammad bin ‘Ali al-Mainaki), מפקד בכיר של לשכת אלפרקאן הפועלת במרחב אלסאחל באפריקה.
מימון טרור
 • ב-8 ביוני 2023 פורסמה הצהרה של משרד התובע של מדינת מסצ’וסטס (Massachusetts), על-פיה מתאו ונטורה (Mateo Ventura), בן 18, תושב וייקפילד (Wakefield), מצפון לבוסטון, שניסה לגייס כספים עבור דאעש באמצעות מכירת כרטיסי מתנה (gift card) ברשת האפלה (Dark web), נעצר מאחר שהסתיר במכוון מקור סיוע חומרי או משאבים שיועדו לדאעש. ונטורה תרם בין ינואר למאי 2023 סכום של 705$ שיועדו לתמיכה בדאעש. פרט לכך, צוין כי ונטורה רצה להצטרף לשורות דאעש כדי להילחם ב”כופרים”. במידה שונטורה יורשע, הוא צפוי לרצות עד עשר שנות מאסר, שחרור מפוקח שיכול להימשך עד סוף חייו וקנס בגובה של עד 250$ אלף (abc NEWS, 9 ביוני 2023).
המאבק על התודעה
 • מאמר המערכת של אלנבא’, שבועון דאעש, התפרסם השבוע תחת הכותרת “ג’האד, ג’האד, תושבי אתיופיה”, ניסה למנף את המתחים בין הנוצרים למוסלמים במדינה כדי לעודד את תושבי אתיופיה המוסלמים להצטרף לארגון ולקיים ג’האד נגד “הכופרים”. לטענת כותב המאמר, המוסלמים באתיופיה סובלים מרדיפת הנוצרים (“הצלבנים”), שבאה לידי ביטוי באלימות, באפליה ובהרס מסגדים. הוא הדגיש כי האידיאוליות החילוניות המרוחקות מדת האסלאם לא יסייעו להם וקרא להם לדבוק באסלאם הג’האדי ולהצטרף למחנות האימונים של הארגון במזרח אפריקה (שבועון אלנבא’, טלגרם, 8 ביוני 2023).
מאמר המערכת "ג'האד, ג'האד, תושבי אתיופיה" 
(שבועון אלנבא’, טלגרם, 8 ביוני 2023)
מאמר המערכת “ג’האד, ג’האד, תושבי אתיופיה”
(שבועון אלנבא’, טלגרם, 8 ביוני 2023)

[1] על-פי הודעות ארגון דאעש והתקשורת העולמית.
[2] על-פי הודעות דאעש והתקשורת העולמית.
[3] UNITAD - UN Investigative Team to Promote Accountability for Crimes Committed by Da'esh/ISIL: צוות חקירה מיוחד של האו"ם שמטרתו לקדם הטלת אחריות לפשעים, שבוצעו על-ידי דאעש. הארגון משתף פעולה עם ממשלת עיראק. הוא אוסף, מאחסן ומשמר ראיות, מקדם הטלת אחריות על דאעש ברחבי העולם, מפעיל יחידה לתמיכה בקורבנות פשעי מין (שפחות מין), פשעים נגד קהילת הלהט"ב ופשעים נגד ילדים (גיוס ילדים לדאעש), פשעים נגד היזידים ומיעוטים דתיים והרצח ההמוני של צוערי חיל האוויר העיראקי בתכרית, בבסיס ספייקר, ביוני 2014 (UNITAD, אתר האו"ם).
[4] MINUSMA - United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali: הוקם בשנת 2013 על-פי החלטה 2640 של מועצת הביטחון של האו"ם. המנדט של MINUSMA הוא ליישם את הסכם השלום והפיוס במאלי. כוח זה כולל כיום למעלה מ-15,000 חיילים במאלי, רובם מצ'אד ובנגלדש.