מבט לג’האד העולמי (7 -13 בפברואר 2019)

צבא סוריה משגר רקטות לעבר אזורי פריסה וביצורים של המטה לשחרור אלשאם צפונית מערבית לחמאה.

צבא סוריה משגר רקטות לעבר אזורי פריסה וביצורים של המטה לשחרור אלשאם צפונית מערבית לחמאה.

פעילי דאעש מוציאים להורג שני לוחמי SDF שנפלו בשבי (טלגרם, 9 בפברואר 2019).

פעילי דאעש מוציאים להורג שני לוחמי SDF שנפלו בשבי (טלגרם, 9 בפברואר 2019).

לוחמי SDF במהלך פעילות נגד ה

לוחמי SDF במהלך פעילות נגד ה"כיס" של דאעש במורד הפרת (SDF Press, 10 בפברואר 2019).

פעיל דאעש המכונה אבו עת'מאן האוזבקי, שתקף ריכוז כוחות של SDF באלבאע'וז (פוקאני) (טלגרם, 12 בפברואר 2019).

פעיל דאעש המכונה אבו עת'מאן האוזבקי, שתקף ריכוז כוחות של SDF באלבאע'וז (פוקאני) (טלגרם, 12 בפברואר 2019).

"סוכן המודיעין העיראקי" ופעיל "הגיוס השבטי" מוצאים להורג (חשבון הטוויטר Sylvain@Burgy65, 12 בפברואר 2019).

פעיל דאעש שורף את ביתו של אחד מאנשי ביטחון הפנים הכורדי מצפון לח'אנקין (טלגרם, 12 בפברואר 2019).

פעיל דאעש שורף את ביתו של אחד מאנשי ביטחון הפנים הכורדי מצפון לח'אנקין (טלגרם, 12 בפברואר 2019).

עיקרי אירועי השבוע
 • להלן עיקרי תמונת המצב בארבעה מוקדי עימות וחיכוך מרכזיים בסוריה:
  • ה”כיס” של פעילי דאעש במורד הפרת, שגודלו כמה קילומטרים מרובעים, הולך ומתכווץ. עתה מתנהלים קרבות עזים בעיירה אלבאע’וז פוקאני, המעוז המשמעותי האחרון שנותר לדאעש. כוחות SDF מסרו, כי “פעילי דאעש נושמים [עתה] את נשימותיהם האחרונות”. במקביל נמשכים המגעים להסדר כניעה בין פעילי דאעש לבין כוחותSDF ,המחפשים דרכים להיחלץ “מהכיס”. עד כה לא הושגו תוצאות.
  • במרחב אדלב נמשכות התקריות בין צבא סוריה (הממשיך לתגבר כוחותיו) לבין הארגונים הג’האדיסטים. דוברים רוסים הביעו תקוותם, כי תורכיה ורוסיה תוכלנה לממש את ההסכמות שהושגו בוועידת סוצ’י (הקמת אזור מפורז) אולם הדגישו שהיעד הסופי הוא שיקום ריבונותו של ממשל סוריה במרחב אדלב. במחצית פברואר 2019 צפויה להתקיים פסגה (נוספת) בסוצ’י, שבה ידונו נשיאי רוסיה תורכיה ואיראן בבעיית אדלב (וסוגיות נוספות הנוגעות לסוריה).
  • בעיר מנבג’ ובסביבותיה לא חל שינוי בשטח. מאחורי הקלעים נמשכים מאבקי הכוח בין תורכיה, רוסיה וסוריה לגבי השליטה בעיר לאחר פינוייה מהכוחות הכורדים (והאמריקאים). נשיא תורכיה התבטא, כי סבלנותה של תורכיה תפקע אם הכוחות הכורדים לא יעזבו את האזור בשבועות הקרובים.
  • בעיר אלרקה (“עיר הבירה” של דאעש בסוריה לשעבר) ובסביבותיה התרבו לאחרונה פיגועים מצד התארגנויות מקומיות של דאעש. הפיגועים מתבצעים נגד כלי רכב של SDF ונגד נכבדים מקומיים המשתפים עימם פעולה. כוחות בטחון הפנים הכורדים מבצעים פעולות סיכול במטרה לאתר ההתארגנויות של דאעש הפועלות במרחב אלרקה.
 • בעוד דאעש נמצא תחת לחץ בזירה הסורית, ממשיך הארגון בזירה העיראקית בפעילות טרור וגרילה אינטנסיבית (במחוזות הסונים והמחוזות המעורבים). פעילות זאת כוללת הנחת מטענים בדרכים בהן עושים שימוש כוחות הביטחון העיראקים, התקפות נגד עמדות ומתקנים והוצאה להורג של משתפי פעולה עם הממשל העיראקי ועם כוחות הביטחון העיראקים. פעולות הסיכול והמנע, שמבצעים כוחות הביטחון העיראקים, אינם מצליחים לבלום את פעילות דאעש, שלהערכתנו הולכת ומתרחבת.
מרחב אדלב
צבא סוריה ממשיך לתגבר כוחותיו במרחב אדלב
 • השבוע התקבל דווח נוסף אודות העברת תגבורות של צבא סוריה אל האזורים הגובלים במרחב אדלב. ב-9 בפברואר 2019 נמסר, כי צבא סוריה הזרים תגבורות גדולות מהגיס החמישי ומדיביזיה 9 למרחבים הכפריים של חמאה, חלב ואללאד’קיה. (חשבון הטוויטר של @IvanSidorenko1 , 9 בפברואר 2019).
נמשכות התקריות במרחב אדלב
 • נמשכות התקריות במרחב אדלב בין צבא סוריה לארגוני המורדים הג’האדיסטים:
  • צבא סוריה ביצע ירי ארטילרי וירי טנקים לעבר עמדות המטה לשחרור אלשאם צפונית מערבית לחמאה. זאת, בתגובה לביצוע ירי צלפים לעבר עמדות צבא סוריה (הטלוויזיה הסורית, 9 בפברואר 2019).
  • חדר המבצעים של ארגון “עורר את המאמינים” (המזוהה עם אלקאעדה) דיווח על שורת פעולות שביצעו הארגונים הפועלים במסגרתו ובכלל זה ירי צלפים במרחב הכפרי שמצפון לחלב (8 בפברואר 2019). סוכנות הידיעות הסורית דיווחה, כי ארגוני המורדים שגרו רקטות לעבר האזור, שמצפון מערב לחמאה (סאנא, 9 בפברואר 2019).
התבטאויות רוסיות בעניין אדלב
 • אלכסנדר יפימוב, שגריר רוסיה בסוריה, העניק ראיון לסוכנות ידיעות רוסית בו התייחס, בין השאר, להידרדרות המצב במחוז אדלב. השגריר הביע תקוותו שתורכיה ורוסיה תוכלנה לממש את ההסכמות, שהושגו בעבר בוועידת סוצ’י, להקמת אזור מפורז מנשק. עם זאת, הוסיף השגריר, זהו צעד זמני בלבד, כאשר היעד הסופי הינו שיקום ריבונות ממשל סוריה במחוז אדלב. הוא ציין, כי למפגש בין נשיאי רוסיה, תורכיה ואיראן, המתוכנן להתקיים בסוצ’י במחצית פברואר ,2019 תהייה חשיבות רבה בכל הנוגע למאמצים המושקעים להפחתת המתיחות באזור אדלב (סוכנות הידיעות ריאה נובוסטי, 8 בפברואר 2019).
 • מריה זכארובה, דוברת משרד החוץ הרוסי, הצהירה, כי הקרמלין רוצה לראות את תורכיה משקיעה יותר מאמצים לטיהור אזור אדלב מג’האדיסטים. לדבריה, על תורכיה גם לפעול יותר למימוש ההבטחות שניתנו בסוצ’י ב-17 בספטמבר 2018 (AMN, 7 בפברואר 2019; ספוטניק, 8 בפברואר 2019).
מזרח סוריה
התקפה של כוחות SDF נגד “כיס” דאעש ממזרח לפרת
 • ב-7 בפברואר 2019 פתחו כוחות SDF בהתקפה, שנועדה לטהר את “הכיס” של דאעש ממזרח לפרת ולסיים את המערכה נגדו, שהחלה לפני חמישה חודשים. ב-9 בפברואר 2019 הודיע מצטפא באלי, אחראי מרכז העיתונות של SDF, כי כוחות SDF החלו לנוע לעבר הכפר אלבאע’וז פוקאני, ממזרח לאלבוכמאל. לדבריו זהו הכפר האחרון שנותר בשליטת דאעש במרחב והוא יטוהר בקרוב (חשבון הטוויטר של מצטפא באלי, 2 בפברואר 2019). מטוסי מדינות הקואליציה ביצעו תקיפות נגד מפקדות וביצורים של דאעש וחסמו צירים שבשימוש דאעש (SDF Press, 7 בפברואר 2019).

התכווצות ה"כיס" שבשליטת דאעש (מפה עדכנית ל-10 בפברואר 2019): דאעש (שחור); כוחות SDF (צהוב); אזורים שבשליטת צבא סוריה והכוחות המסייעים לו (אדום); כיווני תקיפה של כוחות SDF וההתקפות נגד של דאעש מסומנים בחיצים (חשבון הטוויטר خرائط حروب الشرق الاوسط@abduljabbar1612, 10 בפברואר 2019).
התכווצות ה”כיס” שבשליטת דאעש (מפה עדכנית ל-10 בפברואר 2019): דאעש (שחור); כוחות SDF (צהוב); אזורים שבשליטת צבא סוריה והכוחות המסייעים לו (אדום); כיווני תקיפה של כוחות SDF וההתקפות נגד של דאעש מסומנים בחיצים (חשבון הטוויטר خرائط حروب الشرق الاوسط@abduljabbar1612, 10 בפברואר 2019).

 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי ב-9 בפברואר .2019 כוחות SDF בסיוע מדינות הקואליציה המשיכו בהתקפה נגד “כיס” דאעש, ששטחו כארבעה קמ”ר. זאת, במטרה להביא לסיום נוכחות דאעש ממזרח לפרת (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 9 בפברואר 2019). כמו כן דווח, כי מטוסי מדינות הקואליציה ביצעו תקיפות אינטנסיביות נגד מטרות דאעש בשטח השולט הסמוך לאלבאע’וז, ממזרח לאלבוכמאל (חשבון הטוויטר דיר אלזור 24, 9 , 11 בפברואר 2019).
פעילי דאעש מוציאים להורג שני לוחמי SDF שנפלו בשבי (טלגרם, 9 בפברואר 2019).   תקיפה אווירית של מטוסי הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש באלבאע'וז (פוקאני) (חשבון הטוויטר דיר אלזור 24, 11 בפברואר 2019).
מימין: פעילי דאעש מוציאים להורג שני לוחמי SDF שנפלו בשבי (טלגרם, 9 בפברואר 2019). משמאל: תקיפה אווירית של מטוסי הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש באלבאע’וז (פוקאני) (חשבון הטוויטר דיר אלזור 24, 11 בפברואר 2019).
 • ב-10 בפברואר 2019 הודיע אחראי מרכז העיתונות של SDF, כי כוחות SDF נכנסו לתוך העיירה אלבאע’וז (פוקאני), שנכבשה בשבוע שעבר ע”י דאעש. נמסר כי הכוחות השתלטו על עמדות דאעש והשמידו ביצורים. התקפת נגד של דאעש סוכלה ב-10 בפברואר 2019. ב-12 בפברואר 2019 עדיין התנהלו במקום קרבות עזים ומטוסי הקואליציה המשיכו לתקוף עמדות דאעש (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 12 בפברואר 2019). כוחות SDF מסרו, כי “פעילי דאעש נושמים [עתה] את נשימותיהם האחרונות” (SDF Press, 10 בפברואר 2019).
פעילות דאעש
 • במהלך הקרבות בעיירה אלבאע’וז פוקאני הפעיל דאעש שני מחבלים מתאבדים (שני אחים, יתכן זרים). המחבלים המתאבדים פוצצו מכוניות תופת בקרב ריכוז של כוחות SDF. דאעש מסר, כי כתוצאה מהפיגוע נהרגו ונפצעו לוחמי SDF רבים (טלגרם, 10 בפברואר 2019). בנוסף לכך שיגר דאעש ארבעה טילי נ”ט לעבר ריכוזי כוחות SDF באלבאע’וז (פוקאני). דאעש טוען כי כתוצאה מכך נהרגו ונפצעו כ-25 לוחמי SDF (טלגרם, 11 בפברואר 2019). דאעש גם פרסם צילום של פעיל אוזבקי (אבו עת’מאן האוזבקי) אשר תקף ריכוז של כוחות SDF באלבאע’וז (טלגרם, 12 בפברואר 2019).
 • דאעש הודיע, כי ב-6 בפברואר 2019 הפילו כוחותיו כלי טיס בלתי מאויש (כטב”מ) של צבא עיראק, שחג מעל שמי אלבאע’וז (שבכת שמוח’, 8 בפברואר 2019).

להערכתנו מנהל עתה דאעש את “הקרב האחרון” המתמקד במרחב אלבע’וז. באזור זה מתנהלת עתה לחימה עזה. נראה כי המאמץ של כוחות SDF מכוון להביא לחיסול הפעילים שנותרו ב”כיס” ולמניעת בריחה של פעילי דאעש לכיוון מזרח, אל שטח עיראק (הבריחה מערבה קשה יותר משום שבנהר הפרת, שממערב לו מצויים צבא סוריה והמיליציות השיעיות, מהוה מחסום). במקביל נמשכים המגעים בין כוחותSDF לדאעש על הסדרת הכניעה, עד כה ללא תוצאות.

נמשכת בריחת תושבים ופעילי דאעש
 • מרכז המעקב הסורי דיווח, כי מאז תחילת דצמבר 2018 ועד ה-6 בפברואר 2019 נמלטו ממובלעת דאעש שממזרח לפרת 37,700 בני אדם. מרבית הנמלטים הינם תושבים מקומיים אך ביניהם נמצאים גם מאות פעילי דאעש בני לאומים שונים (סורים, עיראקים, רוסים, סומלים, פיליפינים ובעלי אזרחויות אסיאתיות נוספות). עוד נמסר כי בין האזרחים שנמלטו נטמעו 3,420 פעילי דאעש, שנעצרו ע”י כוחות SDF (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 8 בפברואר 2019).
עשרות טונות של זהב וסכומי כסף שברשות פעילי דאעש הנצורים ב”כיס”
 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח כי ב”כיס” דאעש מצויים כארבעים טונות של זהב ועשרות מיליוני דולרים לפי כך, על פי הדיווח, נמנעים כוחות הקואליציה מתקיפה שתביא למותם של הפעילים. הקואליציה הבינלאומית מעוניינת שפעילי דאעש ייכנעו כדי להניח את ידה על הזהב והכספים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 12 בפברואר 2019).
אזור מנבג’
 • בשטח לא חלו שינויים בעיר מנבג’ ובסביבותיה. ב-5 בפברואר 2019 הודיע נשיא תורכיה טאיפ ארדואן, כי סבלנותה של תורכיה תפקע בקרוב אם הכוחות הכורדים (YPG המזוהים עם PKK , בלשונו של ארדואן) לא יעזבו את מנבג’ במהלך השבועות הקרובים. עוד נמסר, כי תורכיה מתכוונת להאיץ את “תהליך מנבג'” שבמסגרתו ייסוגו הכוחות הכורדים (YPG) מהעיר והמחוז כולו יעבור לניהול גוף, אשר יורכב מתושבים מקומיים (אתר Daily Sabah, 8 בפברואר 2018).
צפון מזרח סוריה
פעילות טרור וגרילה של דאעש במרחב אלרקה
 • לאחרונה התרבו דיווחים על פעילות טרור וגרילה שמבצעים פעילי דאעש במרחב העיר אלרקה השוכנת על גדות נהר הפרת (“עיר הבירה” של דאעש בסוריה לשעבר). במסגרת זאת:
 • אזור אלרקה של דאעש דיווח, כי פעיליו פוצצו ב-9 בפברואר 2019 כלי רכב של SDF, כשבעים ק”מ ממזרח לאלרקה. אחד מאנשי SDF נהרג והשני נפצע (חשבון הטוויטר Drexl Spivey@RisboLensky, 10 בפברואר 2019).
 • אזור אלרקה של דאעש דיווח כי בכפר אלצאלחיה, שמצפון אלרקה נורו למות אחראי קשר ב-SDF והמלווה שלו (חשבון הטוויטר Drexl Spivey@RisboLensky, 10 בפברואר 2019).
 • סוכנות הידיעות אעמאק של דאעש הודיעה כי פעילי דאעש ירו למוות במח’תאר אחת השכונות בצפון מערב העיר אלרקה (חשבון הטוויטר Drexl Spivey@RisboLensky, 9 בפברואר 2019).
 • אזור אלרקה של דאעש דיווח כי חוליה של פעילי הארגון פרצה לביתו של מח’תאר אחת השכונות בחלקה הצפוני של אלרקה, המזוהה עם .SDF המח’תאר נורה למוות באמצעות כלי נשק עם משתיק קול (טלגרם, 12 בפברואר 2019).
 • כוחות SDF וכוחות ביטחון הפנים הכורדים ניהלו מבצע, שבמסגרתו בוצעו פשיטות בעיר אלרקה, במטרה לאתר תאים חשאיים של דאעש. כתוצאה מכך, נעצרו 63 “פעילי טרור” (ככל הנראה פעילי דאעש) המעורבים בפיגועים (SDF Press, 7 בפברואר 2019).

הפגנות באלרקה ובדיר אלזור

 • הטלוויזיה הסורית דיווחה, כי ב-8 וב-9 בפברואר 2019 ערכו תושבי אלרקה ודיר אלזור הפגנות הקוראות ליציאת צבאות ארה”ב, צרפת ותורכיה משטח סוריה. המפגינים שרפו דגלי ארה”ב וצרפת וביקשו שצבא סוריה ייכנס לכל מחוז אלרקה (הטלוויזיה הסורית, 9 בפברואר 2019).
 מפגינים סורים שורפים דגלי ארה"ב וצרפת באלרקה (הטלוויזיה הסורית, 9 בפברואר 2019).    גינים סורים באלרקה נושאים תמונות של הנשיא בשאר אלאסד במהלך הפגנה הקוראת ליציאת כוחות ארה"ב, צרפת ותורכיה מסוריה (הטלוויזיה הסורית, 9 בפברואר 2019).
מימין: מפגינים סורים שורפים דגלי ארה”ב וצרפת באלרקה (הטלוויזיה הסורית, 9 בפברואר 2019). משמאל: מפגינים סורים באלרקה נושאים תמונות של הנשיא בשאר אלאסד במהלך הפגנה הקוראת ליציאת כוחות ארה”ב, צרפת ותורכיה מסוריה (הטלוויזיה הסורית, 9 בפברואר 2019).
‏עיקרי ההתפתחויות בעיראק

פעולות טרור וגרילה של דאעש

 • להלן הפעולות העיקריות, שביצע דאעש בשבוע שחלף:
  • מחוז כרכוכ: שוגרו שבע פצצות מרגמה לעבר ריכוז כוחות של “הגיוס השבטי” (מליציות סוניות הנאמנות למשטר העיראקי), כשבעים ק”מ ממערב לכרכוכ. לא ידוע אם היו נפגעים (שבכת שמוח’, 8 בפברואר 2019).
  • מחוז כרכוכ: פוצץ ביתו של איש מודיעין ב”גיוס השבטי”, שבעים ק”מ ממערב לכרכוכ (שבכת שמוח’, 8 בפברואר 2019).
  • מחוז כרכוכ: הופעל מטען, שבעים ק”מ ממערב לכרכוכ. כתוצאה מכך נפצע איש “הגיוס השבטי” (שבכת שמוח’, 8 בפברואר 2019).
  • מחוז צלאח אלדין: פעילי דאעש חטפו ב-6 בפברואר 2019 שלושה אחים 21 ק”מ מצפון לביג’י. יומיים לאחר מכן, ב-8 בפברואר 2019, הציאו שלושתם להורג (אלסומריה ניוז, 8 בפברואר 2019).

גופות שלושת האחים שדאעש הוציא להורג (אלסומריה ניוז, 8 בפברואר 2019).
גופות שלושת האחים שדאעש הוציא להורג (אלסומריה ניוז, 8 בפברואר 2019).

 • מחוז כרכוכ: הוצא להורג “סוכן מודיעין” עיראק ופעיל “הגיוס השבטי” מדרום לכרכוכ (חשבון הטוויטר Sylvain@Burgy65, 12 בפברואר 2019).
פעיל דאעש מכוון את נשקו לעבר פעיל "הגיוס השבטי".    "סוכן המודיעין העיראקי" ופעיל "הגיוס השבטי" מוצאים להורג (חשבון הטוויטר Sylvain@Burgy65, 12 בפברואר 2019)
מימין: פעיל דאעש מכוון את נשקו לעבר פעיל “הגיוס השבטי”. משמאל: “סוכן המודיעין העיראקי” ופעיל “הגיוס השבטי” מוצאים להורג (חשבון הטוויטר Sylvain@Burgy65, 12 בפברואר 2019).
 • מחוז דיאלא: חוליה של דאעש תקפה משרד של “הגיוס העממי” בנפת ח’אקין. מחבל מתאבד, ככל הנראה פעיל זר, אשר נשא על גופו שתי חגורות נפץ, פוצץ עצמו. ה”גיוס העממי” הודיע, כי המתקפה סוכלה וכי המחבל המתאבד ופעיל דאעש נוסף נהרגו בהתקפה ( , al-hashed.net 12 בפברואר 2019).
 • מחוז דיאלא: פעילי דאעש שרפו את בתיהם של שני אנשי ביטחון הפנים הכורדי, חמישה ק”מ מצפון לח’אנקין (טלגרם, 12 בפברואר 2019).
פעילות סיכול ומנע של כוחות הביטחון העיראקים
 • להלן עיקרי פעולות הסיכול והמנע של כוחות הביטחון העיראקים:
  • מחוז כרכוכ: כוח של המשטרה הפדראלית העיראקית איתר מקום מסתור של דאעש. במקום נמצאו מאתיים מוקשים (סוכנות הידיעות העיראקית, 8 בפברואר 2019).
  • מחוז נינוא: כוח של “הגיוס העממי” הרג שני פעילי דאעש, שהתכוונו לבצע פיגוע התאבדות נגד כוחות הביטחון העיראקים. כמו כן נעצרו שלושה פעילי דאעש, שהיו קשורים לארגון הפיגוע. חוליה זו הייתה אחת הבולטות בביצוע פיגועים בעיראק ובסוריה (al-hashed.net, 10 בפברואר 2019).
  • מחוז דיאלא: כוח של משמר הגבול העיראקי סיכל התקפה של “חמושים”, ככל הנראה פעילי דאעש, נגד עמדה הסמוכה לגבול עיראק-איראן (כמאה ק”מ מצפון מזרח לבעקובה). בפעולה, נהרג איש ביטחון עיראקי ואיש ביטחון נוסף נפצע (סוכנות הידיעות העיראקית, 11 בפברואר 2019).
חצי האי סיני ומצרים
פעילות דאעש בצפון סיני
 • השבוע נמשכו תקיפות דאעש בצפון סיני:
  • דאעש פוצץ שני מטעני חבלה נגד דחפור וכלי רכב משוריין של צבא מצרים בקרבת שדה התעופה אלעריש. שני הכלים נפגעו (חשבון הטוויטר שאהד סיני, 10 בפברואר 2019).
  • אש צלפים נורתה לעבר ריכוז צבא מצרים בכפר אבו שנאר, ממזרח לרפיח. שלושה חיילים נהרגו והרביעי נפצע (חשבון הטוויטר שאהר סיני, 11 בפברואר 2019).
  • אש צלפים נורתה לעבר כוח מצרי משוריין, שעסק בפעילות ביטחון שוטפת מדרום לרפיח. כתוצאה מכך נהרג חייל (חשבון הטוויטר שאהד סיני, 12 בפברואר 2019).