מבט לג’האד העולמי (7-1 בפברואר 2018)

שוחות ועמדת לחימה של המטה לשחרור אלשאם, שננטשו במרחב שמצפון לעיירה אבו אלצ'הור ועברו לשליטת צבא סוריה.

שוחות ועמדת לחימה של המטה לשחרור אלשאם, שננטשו במרחב שמצפון לעיירה אבו אלצ'הור ועברו לשליטת צבא סוריה.

חיילי צבא סוריה במבצע טיהור מובלעת דאעש, שמדרום מזרח לאבו אלצ'הור (בטולאת אלג'יש אלסורי, 5 בפברואר 2018).

חיילי צבא סוריה במבצע טיהור מובלעת דאעש, שמדרום מזרח לאבו אלצ'הור (בטולאת אלג'יש אלסורי, 5 בפברואר 2018).

אבו ח'ליל אלחלבי שפוצץ מכונית תופת נגד מפקדה של כוחות SDF (תשומת לב לגילו המבוגר יחסית למחבלים מתאבדים של דאעש) (אח'באר אלמסלמין, 5 בפברואר 2018).

אבו ח'ליל אלחלבי שפוצץ מכונית תופת נגד מפקדה של כוחות SDF (תשומת לב לגילו המבוגר יחסית למחבלים מתאבדים של דאעש) (אח'באר אלמסלמין, 5 בפברואר 2018).

פתח מנהרה, שאותר על-ידי צבא מצרים באזור הגבול בצפון חצי האי סיני.

פתח מנהרה, שאותר על-ידי צבא מצרים באזור הגבול בצפון חצי האי סיני.

עיקרי אירועי השבוע
 • הכוחות הסורים המשיכו במערכה לכיבוש מחוז אדלב, המעוז המשמעותי ביותר של ארגוני המורדים בהנהגת המטה לשחרור אלשאם. הם המשיכו לטהר את מרחב שדה התעופה אבו אלצ’הור והתקדמו מערבה, במגמה להשתלט על הכביש המהיר חמאה-חלב (M5). במקביל כבשו הכוחות הסורים כפרים הנשלטים ע”י דאעש, מדרום מזרח לאבו אלצ’הור. הטלוויזיה הסורית הודיעה כי מתקרב היום בו יוכרז על טיהור מלא של המרחב שבין חמאה לחלב מפעילי דאעש.
 • השבוע הופל מטוס רוסי מדגם סוחוי 25 במרחב אדלב. המטוס הופל כתוצאה מפגיעת טיל כתף, טייסו הצליח לנטוש את המטוס ונהרג במהלך לחימה. גופתו של החייל הוחזרה לרוסים ע”י המודיעין הצבאי התורכי. המטה לשחרור אלשאם קיבל אחריות להפלת המטוס. הכוחות הרוסים תקפו בתגובה באמצעות נשק מדויק את האזור, שממנו שוגר טיל הכתף.
 • בגזרה שבין אלבוכמאל לדיר אלזור, ממזרח לפרת, מנהל דאעש פעילות גרילה אינטנסיבית נגד כוחות SDF. פעילות דאעש כוללת תקיפות פגע-וברח תוך שימוש בכלי רכב שטח וכלי רכב משוריינים, והפעלה נרחבת של מחבלים מתאבדים. הפעילות הצבאית מלווה בפעילות הסברתית ענפה. נראה איפא כי דאעש חוזר לכשירות מבצעית גבוהה בגזרה זאת.
עיקרי ההתפתחויות בסוריה
המערכה לכיבוש אזור אדלב

הכוחות הסורים המשיכו בטיהור מרחב שדה התעופה אבו אלצ’הור מנוכחות פעילי המטה לשחרור אלשאם וארגוני מורדים נוספים. במהלך השבוע התקדמו הכוחות הסוריים שבגזרת אבו אלצ’הור מערבה במגמה להשתלט על הכביש המהיר חמאה-חלב (M5). במקביל פעלו הכוחות הסורים נגד מובלעת דאעש מדרום מזרח לאבו אלצ’הור. השתלטות הכוחות הסורים על כביש חמאה-חלב והשלמת טיהור המרחב שממזרח לכביש, יסמנו את סיומו של השלב ראשון במערכה על אדלב.

 • במהלך השבוע רשם צבא סוריה מספר הישגים:
 • ב-3 בפברואר 2018 השתלטו כוחות העמיד (תא”ל) סהיל אלחסן על העיירה תל עלוש (Tall ‘Alloush) כ-12 ק”מ מצפון לאבו אלצ’הור ועל מספר כפרים נוספים באזור (בטולאת אלג’יש אלסורי, 3 בפברואר 2018).
 • ב-4 בפברואר 2018 הודיע צבא סוריה כי פתח במבצע צבאי בשני צירים במקביל: הראשון לעבר העיירה סראקב (Saraqib) והשני לעבר העיירה אלעיס (Al ‘Eis), כ-28 ק”מ מצפון לאבו אלצ’הור (בטולאת אלג’יש אלסורי, 4 בפברואר 2018). בתקיפות אוויריות שביצע צבא סוריה נגד העיירה סרקאב נטען כי נעשה שימוש בחומרים כימיים.
 • ב-5 בפברואר 2018 הודיע צבא סוריה כי כוחותיו בלמו התקפה של ארגוני המורדים בהנהגת המטה לשחרור אלשאם, שמטרתה הייתה לעצור את התקדמותם במרחב שממערב לעיירה אבו אלצ’הור. הכוחות הסורים הנלחמים בגזרה זאת הגיעו למרחק של כ-13 ק”מ ממזרח לכביש המהיר חמאה-חלב (5M) (בטולאת אלג’יש אלסורי, 5 בפברואר 2018).
שוחות ועמדת לחימה של המטה לשחרור אלשאם, שננטשו במרחב שמצפון לעיירה אבו אלצ'הור ועברו לשליטת צבא סוריה.   חיילי צבא סוריה בוחנים עמדה של המטה לשחרור אלשאם, שננטשה במרחב, שמצפון לעיירה אבו אלצ'הור (בטולאת אלג'יש אלסורי, 3 בפברואר 2018).
מימין: שוחות ועמדת לחימה של המטה לשחרור אלשאם, שננטשו במרחב שמצפון לעיירה אבו אלצ’הור ועברו לשליטת צבא סוריה. משמאל: חיילי צבא סוריה בוחנים עמדה של המטה לשחרור אלשאם, שננטשה במרחב, שמצפון לעיירה אבו אלצ’הור (בטולאת אלג’יש אלסורי, 3 בפברואר 2018).
 • פעילי המטה לשחרור אלשאם פרסמו סרטון המתעד את ההכנות שעושים פעיליו לתקיפת עמדות צבא סוריה בתל סלטאן, כ-12 ק”מ מצפון מערב לאבו אלצ’הור (אבאא’, 4 בפברואר 2018).
כלי רכב משוריין מתוצרת המטה לשחרור אלשאם. על כלי הרכב נכתב "מכריע הסרבנים".    פעילי המטה לשחרור אלשאם נערכים לקראת היציאה להתקפה נגד עמדות צבא סוריה בתל סלטאן (אבאא', 4 בפברואר 2018).
מימין: כלי רכב משוריין מתוצרת המטה לשחרור אלשאם. על כלי הרכב נכתב “מכריע הסרבנים”[1]. משמאל: פעילי המטה לשחרור אלשאם נערכים לקראת היציאה להתקפה נגד עמדות צבא סוריה בתל סלטאן (אבאא’, 4 בפברואר 2018).
טיהור מובלעת דאעש
 •  הכוחות סוריים המשיכו השבוע בטיהור מובלעת דאעש שמדרום מזרח לאבו אלצ’הור (צפון מזרח לחמאה). מקורות סוריים הודיעו כי צבא סוריה כבש 11 כפרים במובלעת וכי בכך מתקרב המועד בו יוכרז על טיהור מלא של המרחבים הכפריים שבין חמאה לחלב מידי דאעש (הטלוויזיה הסורית, 6 בפברואר 2018).
פעילי המטה לשחרור אלשאם הפילו מטוס קרב רוסי

ב-3 בפברואר 2018 הופל מטוס קרב רוסי בקרבת העיירה סראקב (Saraqib), כ-16 ק”מ דרומית מזרחית לאדלב בשטח הנמצא בשליטת המטה לשחרור אלשאם. המטה לשחרור אלשאם קיבל אחריות על הפלת המטוס.

 • על פי משרד ההגנה הרוסי, הופל המטוס בעת שערך טיסת סיור מעל אזור אי-ההסלמה באדלב. הטייס הספיק לנטוש את המטוס וצנח באזור הנמצא בשליטת המטה לשחרור אלשאם. הוא שרד את ההתרסקות ונהרג בעת לחימה עם “פעילי טרור”.[2] המטוס הופל כתוצאה מפגיעת טיל כתף. משרד ההגנה הרוסי מסר, כי המרכז הרוסי לפיוס בשיתוף תורכיה, המפקחת על אזור אי-ההסלמה באדלב, נוקטים אמצעים להחזרת גופת הטייס (דף הפייסבוק של בסיס חמימים, 4 בפברואר 2018, אתר ערוץ הטלוויזיה זבזדה, שבבעלות משרד ההגנה, 3 בפברואר 2018).
הודעת צבא רוסיה על הפלת המטוס. בתמונה נראה המטוס שהופל בצילום מוקדם. מספר הזנב שלו מסומן בריבוע צהוב (דף הפייסבוק של בסיס חמימים, 4 בפברואר 2018).   רב-סרן טייס רומן פיליפוב, שמטוסו הופל במרחב האווירי של סראקב. על פי ההודעה הרוסית פיליפוב נפצע באורח קשה בחילופי אש עם "פעילי טרור" ופוצץ את עצמו באמצעות רימון-ידשהחזיק ברשותו (דף הפייסבוק של בסיס חמימים, 5 בפברואר 2018).
מימין: הודעת צבא רוסיה על הפלת המטוס. בתמונה נראה המטוס שהופל בצילום מוקדם. מספר הזנב שלו מסומן בריבוע צהוב (דף הפייסבוק של בסיס חמימים, 4 בפברואר 2018). משמאל: רב-סרן טייס רומן פיליפוב, שמטוסו הופל במרחב האווירי של סראקב. על פי ההודעה הרוסית פיליפוב נפצע באורח קשה בחילופי אש עם “פעילי טרור” ופוצץ את עצמו באמצעות רימון-ידשהחזיק ברשותו (דף הפייסבוק של בסיס חמימים, 5 בפברואר 2018).
 • המטה לשחרור אלשאם קיבל אחריות להפלת המטוס. על-פי הפעיל המכונה מחמוד התרכמאני, שהוגדר כ”מפקד בגדוד ההגנה האווירית של המטה לשחרור אלשאם”, הופל המטוס הרוסי באמצעות טיל כתף נגד מטוסים. בסרטון, שפרסם הארגון תועדו מטוס הקרב ושיגור הטיל לעברו (אבאא’, 3 בפברואר 2018).
 • בתגובה להפלת המטוס תקפו הכוחות הרוסים באמצעות נשק מדויק את האזור, ממנו שוגר טיל הכתף, שהפיל את המטוס (3 בפברואר 2017). התקשורת הרוסית טענה, כי בתקיפה נהרגו מעל שלושים פעילי המטה לשחרור אלשאם (אתר ערוץ הטלוויזיה זבזדה, ערוץ טלוויזיה ממשלתי ברוסיה שנמצא בבעלות משרד ההגנה הרוסי, טאס, 3 בפברואר 2018). משרד ההגנה של רוסיה הורה למטוסיו לטוס בגובה של 5,000 מ’ ומעלה כדי להימנע מאירועים דומים (רויטרס, 5 בפברואר 2018).
 • ב-6 בפברואר 2018 דיווח משרד ההגנה הרוסי, כי גופתו של רומן פיליפוב, טייס הסוחוי שהופל, הושבה למודיעין הצבאי הרוסי ע”י המודיעין הצבאי התורכי (רוסיה היום, 6 בפברואר 2018).
נמשכות ההתנגשויות באזור אלבוכמאל

השבוע נמשכו התנגשויות באזור שמצפון לאלבוכמאל בין פעילי דאעש לבין פעיליSDF , בסיוע אווירי של ארה”ב והקואליציה. נראה, כי גם בגזרה שמצפון לאלבוכמאל ומדרום מזרח לדיר אלזור חזר דאעש לכשירות מבצעית גבוהה המתבטאת בפעולות גרילה אינטנסיבית נגד כוחות SDF. פעולות הגרילה כוללות תקיפות פגע-וברח המכוונות נגד ריכוזי כוחותSDF , תוך הגעה הפעלה של מכוניות תופת ומחבלים מתאבדים. הפעילות המבצעית בגזרה מלווה בפעולות הסברתית ענפה הנעשית ע”י אנשי הסברה מקומיים ומופצת באמצעות הפלטפורמות המרכזיות של דאעש, סוכנות הידיעות אעמאק ואתר אח’באר אלמסלמין.

 • ההתנגשויות התמקדו השבוע באזור הכפר אלבחרה כ-30 ק”מ מצפון לאלבוכמאל. במהלך השבוע קיבל דאעש אחריות על שלושה פיגועי התאבדות, שביצעו לדבריו פעילי הארגון נגד כוחות SDF:
  • 2 בפברואר 2018: מחוז אלברכה של דאעש פרסם תמונות המתעדות שני מחבלים מתאבדים (סוריים), אחד מהם ישוב על כיסא גלגלים, שביצעו פיגוע התאבדות מקום ריכוז של כינוס כוחות SDF בכפר אלבחרה, כ-30 ק”מ מצפון לאלבוכמאל (בגדה המזרחית של נהר הפרת). שני המחבלים נסעו בכלי רכב שטח, אחד מהם ביצע גם ירי מקלע תוך כדי ההתקרבות ליעד (אח’באר אלמסלמין, 2 בפברואר 2018).
  • 3 בפברואר 2018: דאעש הודיע, כי ארבעה לוחמי כוחות SDFנהרגו וכלי רכבם הושמד בפיצוץ מטען חבלה באזור כפר אלבחרה (אח’באר אלמסלמין, 4 בפברואר 2018).
  • 5 בפברואר 2018: 15 פעילי כוחות SDF נהרגו בפיצוץ מכונית תופת בקרבת אלבחרה (ח’טוה, 5 בפברואר 2018). מחבל מתאבד המכונה אבו ח’ליל אלחלבי פוצץ עצמו במכונית תופת נגד מפקדה של כוחות SDF בקרבת כפר אלבחרה (אח’באר אלמסלמין, 5 בפברואר 2018).
 • מחוז פרת של דאעש הודיע, כי פעיליו תקפו ב-5 בפברואר 2018 עמדות של SDF כקילומטר וחצי ממזרח לעיר אלבוכמאל, בגדה המזרחית של הפרת. המחוז הפיץ תמונות מההתקפה.
פעילי דאעש מסתערים ב-5 בפברואר 2018 על אחת העמדות של כוחות SDF.   פעילי דאעש שבים לבסיסם לאחר ההתקפה (אח'באר אלמסלמין, 6 בפברואר 2018).
מימין: פעילי דאעש מסתערים ב-5 בפברואר 2018 על אחת העמדות של כוחות SDF. משמאל: פעילי דאעש שבים לבסיסם לאחר ההתקפה (אח’באר אלמסלמין, 6 בפברואר 2018).
אגן הירמוך
 • צבא סוריה החופשי/חזית הדרום פרסם כרוז בו הודיע על פתיחת התקפה נגד פעילי דאעש באגן הירמוכ (קרי, צבא ח’אלד בן וליד) המכונה “אללה אכבר”. בהתקפה, המנוהלת מחדר מבצעים אלפאתחין (Al Fatiheen), לוקחים חלק עשרה ארגונים מחזית הדרום של צבא סוריה החופשי (חשבון הטוויטר سيدة الشهباء@alshhba2, 1 בפברואר 2018). מטרת ההתקפה הינה גירוש פעילי דאעש מהאזורים שבמרחב הכפרי שממערב לדרעא (ענב בלדי, 1 בפברואר 2018). ב-6 בפברואר 2018 מסרו מקורות בצבא סוריה חופשי, כי ההתקפה הופסקה ולא נקבע האם היא תחודש (ענב בלדי, 6 בפברואר 2018).

נוסח הכרוז של צבא סוריה החופשי המודיע על פתיחת מערכת "אללה אכבר" נגד פעילי דאעש באגן הירמוכ (חשבון הטוויטר سيدة الشهباء@alshhba2, 1 בפברואר 2018).
נוסח הכרוז של צבא סוריה החופשי המודיע על פתיחת מערכת
“אללה אכבר” נגד פעילי דאעש באגן הירמוכ
(חשבון הטוויטר سيدة الشهباء@alshhba2, 1 בפברואר 2018).

 • באתר ערבי דיווח, כי צבא ח’אלד בן אלוליד שולט באזור אגן הירמוכ ב-15 עיירות, בהן למעלה מ-150,000 אזרחים. אזרחים אלו סובלים ממצור, מחסור במזון ותרופות והעדר מקומות מסתור מפני הפגזות. המעבר היחיד, שהיה פתוח בפני אזרחים, נסגר בשל ההתקפה של צבא סוריה החופשי (אלערבי אלג’דיד, 2 בפברואר 2018).
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעילות כוחות הביטחון העיראקים נגד התארגנויות דאעש ברחבי עיראק
 • כוחות הביטחון העיראקיים ממשיכים בטיהור התארגנויות דאעש ברחבי עיראק. במסגרת זאת יצוינו:
  • מחוז אלאנבאר: צבא עיראק, כוחות משטרה ובני השבטים, בסיוע כלי טיס של הקואליציה הבינלאומית פתח במבצע לטיהור אזור המדבר המערבי בכיוון גבול עיראק-סעודיה. נמסר, כי במבצע הושמד מחנה של דאעש. כמו כן נהרגו חמישה-עשר פעילים והושמדו כלי רכב (אלסומריה ניוז, 3 בפברואר 2018).
  • מחוז אלאנבאר: צבא עיראק בסיוע בני השבטים השמיד שני בסיסים של דאעש ועצר שבעה חשודים בואדי חוראן, שמדרום לחדית’ה (אלסומריה ניוז, 5 בפברואר 2018).
  • מחוז נינוא: בעקבות מידע מוקדם תפסו כוחות הביטחון העיראקיים בכפר אלמסעדה (כ-140 ק”מ ממערב למוצול), את עבד אלע’ני צ’רע’אם עבד אלצמד, ששימש שר הנפט במדינה האסלאמית. הוא נתפס כאשר ניסה להימלט דרך מדבר נינוא לגבול עיראק-סוריה באמצעות מבריחי גבול (צות אלעראק [Sot Al Iraq], 2 בפברואר 2018).
  • מחוז דיאלה: ששה מלוחמי “הגיוס העממי” נהרגו בהתקפה של “חמושים” נגד עמדה אותה איישו מצפון מזרח לבעקובה. ה”חמושים” נמלטו מהזירה (אלסומריה ניוז, 5 בפברואר 2018).
גבול עיראק איראן
 • ב-27 בינואר 2018 ארעה היתקלות בין כוח של משמרות המהפכה האיראניים לבין קבוצה של פעילי דאעש, שהגיעה מעיראק . כוחות ביטחון-הפנים הכורדים בחבל כורדסטאן הבהירו, כי טרם ההיתקלות עצרו כוחותיהם מספר פעילי דאעש. המעצר בוצע למרגלות הר במו, שבמחוז חלבג’ה. בסריקות שביצעו כוחות ביטחון-הפנים הכורדים באזור אותרו שני מקומות מסתור של הפעילים, שכללו אמצעי לחימה, ציוד, חומרי נפץ וטלפונים סלולאריים. מחקירת אחד העצורים עלה, כי עשרים מפעילי הארגון (ביניהם כורדים וערבים), הגיעו מאזור בלכאנה (Balkanah) כ-18 ק”מ מדרום מזרח לכרכוכ, במטרה למצוא מקום מקלט בחבל הכורדי. פעילות המנע של הכוחות הכורדים אילצה את פעילי דאעש להימלט לשטח איראן. כוחות ביטחון הפנים הכורדים דיווחו על מעבר החוליה לאיראנים, אשר עצרו את חבריה.
מצרים וחצי-האי סיני
פעילות כוחות הביטחון המצרים
 • כוחות הביטחון המצריים המשיכו השבוע בפעילות נגד בסיסי דאעש בצפון חצי האי סיני, בדגש על אזור אלעריש, בסיוע חיל האוויר המצרי. במסגרת זו דיווחו הכוחות (2 בפברואר 2018), כי נעצרו חשודים במתן סיוע לגורמי טרור, אותרו והושמדו מטעני חבלה, כלי רכב שטח, אופנועים וחומרים המשמשים לייצור מטעני חבלה. כמו כן, הושמדו בסיסי טרור בהם הסתתרו “פעילי טרור”. הכוחות המצרים דיווחו על חשיפת פתח מנהרה באזור הגבול בצפון סיני (דף הפייסבוק הרשמי של דובר צבא מצרים, 2 בפברואר 2018; אלמצרי אליום, 6 בפברואר 2018).
 • ב-5 בפברואר 2018 הודיע צבא מצרים, כי במסגרת פעילות ביטחונית, שבוצעה בצפון סיני, נהרג פעיל טרור ונעצרו ששה חשודים. כמו כן אותרו והושמדו שני רכבי שטח וששה אופנועים בשימוש “גורמי טרור”. בתקיפות הושמדו שני מחסנים, שכללו חלקי חילוף לאופנועים וחמישים ואחד מטעני חבלה. כמו כן, הושמדו בסיסי טרור רבים שבהם אוחסנו אספקה, אמצעי קשר, תחמושת וחומרים לייצור מטעני חבלה (דף הפייסבוק הרשמי של דובר צבא מצרים, 5 בפברואר 2018).
  כלי רכב שטח של "פעילי טרור", שהועלו באש ע"י צבא מצרים בצפון סיני.  חלקי חילוף של כלי רכב ואופנועים, שאותרו על-ידי צבא מצרים בצפון סיני
מימין: כלי רכב שטח של “פעילי טרור”, שהועלו באש ע”י צבא מצרים בצפון סיני. משמאל: חלקי חילוף של כלי רכב ואופנועים, שאותרו על-ידי צבא מצרים בצפון סיני (דף הפייסבוק הרשמי של דובר צבא מצרים, 2 בפברואר 2018).
אופנוע של "פעילי טרור" עולה באש לאחר שאותר והוצת על-ידי צבא מצרים בצפון סיני.     "בסיס טרור" עולה באש לאחר שהוצת על-ידי צבא מצרים בצפון סיני (דף הפייסבוק הרשמי של דובר צבא מצרים, 5 בפברואר 2018).
מימין: אופנוע של “פעילי טרור” עולה באש לאחר שאותר והוצת על-ידי צבא מצרים בצפון סיני. משמאל: “בסיס טרור” עולה באש לאחר שהוצת על-ידי צבא מצרים בצפון סיני (דף הפייסבוק הרשמי של דובר צבא מצרים, 5 בפברואר 2018).
המענה של דאעש

דאעש ממשיך לבצע פעולות גרילה נגד כוחות הביטחון המצרים בצפון סיני בדגש על הנחת מטענים בצדי הדרכים.

 • דאעש דיווח כי פעיליו הפעילו מספר מטעני חבלה, נגד כוחות הביטחון המצריים בצפון סיני: בפיצוץ מטען נגד כלי רכב משטרה נהרגו ונפצעו מספר שוטרים מצריים. כמו כן הושמד דחפור שעסק בחישוף שטחים בדרום אלעריש. מטען חבלה נוסף הופעל נגד נגמ”ש של משטרת מצרים. פיצוץ המטען גרם להרוגים ופצועים מטען חבלה נוסף שפוצץ באותה זירה נגד סיור רגלי גרם להרג ולפציעה של שוטרים נוספים. בנוסף לכך, שני חיילי צבא מצרים נורו למוות מאש צלפי דאעש במחסום בקילומטר ה-17 ממערב לאלעריש (אח’באר אלמסלמין, 5 בפברואר 2018). על כביש אלעריש-מזרח קנטרה נמצאו מטעני חבלה שנוטרלו (אלמצרי אליום, 6 בפברואר 2018).
תגובת דובר צבא מצרים לכתבה בניו-יורק טיימס
 • תאמר אלרפאעי, דובר צבא מצרים, הכחיש את הדיווח בניו יורק טיימס[3] לפיו ישראל תקפה מהאוויר כוחות של דאעש בצפון חצי האי סיני. לדבריו כוחות צבא מצרים הם אלה שלוחמים בטרור בצפון חצי האי סיני ללא סיוע מגורמים אחרים (אח’באר אליום, 3 בפברואר 2018). בכיר צבאי מצרי נוסף אמר כי אין שחר לדיווח וכי הכתבה “אינה ראויה לתגובה” (אלמצריון, 3 בפברואר 2018).
התנהלות דאעש והג’האדיסטים במחוזות השונים
לוב
 • ב-3 בפברואר 2018 התנהלו עימותים בין כוחות הביטחון הלוביים לבין פעילי דאעש באזור שדה הנפט אלט’הרה (כ-227 ק”מ מדרום מזרח לעיר סרת). בעימותים, שנמשכו יומיים, נהרגו שני חיילי צבא לוב וחמישה נפצעו (רויטרס, 3 בפברואר 2018). יצוין, כי מאז 2016, לאחר שפעילי דאעש איבדו את השליטה על העיר סרת, שוהים באזור פעילי דאעש במספר מובלעות קטנות . פעילים אלה עוסקים בפעילות טרור וגרילה בעיקר נגד כוחות הביטחון הלוביים (אלבואבה, 3 בפברואר 2018).
פעילות סיכול ומנע
רוסיה
 • שירות הביטחון הפדראלי של רוסיה הודיע, כי הרג אדם החשוד בהשתייכות לארגון דאעש שתכנן לבצע פיגוע בעיר ניז’ני נובגורוד (העיר הרביעית בגודלה ברוסיה, שוכנת על גדות הוולגה). הפיגוע תוכנן להתבצע ביום הבחירות לנשיאות רוסיה (18 במרץ 2018). החשוד, שהתנגד למעצרו נורה ונהרג. בביתו של החשוד, אזרח אחת המדינות הגובלות ברוסיה, נמצאו מטען מאולתר רב עוצמה, רכיבים להכנת מטענים, כלי נשק ותחמושת (אתר שירות הביטחון הפדרלי הרוסי, 1 בפברואר 2018).
תורכיה
 • מקור במשטרת תורכיה מסר, כי במסגרת מבצע רחב היקף שנערך באיסטנבול נעצרו 82 בני אדם בחשד למעורבות בפעילות דאעש בתורכיה או בפעילות באזורי הלחימה של הארגון בסוריה ובעיראק. 77 מבין העצורים הם מהגרים, שהגיעו מחוץ לתורכיה (אנטוליה, 3 בפברואר 2018). שלטונות תורכיה הודיעו כי עצרו בעיר אנקרה את עמר יאתאכ ששימש “שר ההסברה במדינה האסלאמית. לדבריהם הוא נעצר לאחר שהתקבל מידע על הימצאותו בעיר. לדברי סוכנות הידיעות התורכית היה יאתאכ אחראי על ניהול גופי ההסברה של דאעש ועמד מאחורי כמה פעולות טרור בתורכיה (RT, 5 בפברואר 2018).
מדינות צפון אפריקה
 • משרד הפנים המרוקני הודיע כי כוחות הביטחון חשפו תא טרור של דאעש, שכלל שבעה פעילים, שפעלו בין הערים טנג’יר בצפון מרוקו והעיר מכנאס. הפעילים תכננו לבצע פיגועים במרוקו. במהלך מעצרם אותר ציוד אלקטרוני, נשק קר, וכן ספרים וכתבי-יד אידיאולוגיים (אלצבאח, אתר חדשות מרוקני, 1 בפברואר 2018).
 • בלאל אלקבי, יד ימינו של מנהיג אלקאעדה במע’רב, נהרג במארב של צבא תוניסיה . אלקבי, שהוא ממוצא אלג’ירי, שהה בתוניסיה במטרה לארגן מחדש את שלוחת אלקאעדה במקום. כמו כן הוא היה אחראי על התיאום הין מפקדי אלקאעדה במע’רב לבין שלוחות הארגון בתוניסיה ובלוב (Arabic.rt.com, 21 בינואר 2018).
 • מוסד ההסברה אלאנדלס פרסם הודעה על מותו של עאדל צע’ירי המכונה השאם אבו רואחה אלקסנטיני, ששימש אחראי ההסברה של ארגון אלקאעדה במע’רב. בהודעה נמסר כי הוא נהרג ב-30 בינואר 2018 במהלך עימותים עם צבא אלג’יר בהרי, שג’י’ל במזרח המדינה (ארכיון מוסד אלאנדלס, 3 בפברואר 2018).

[1] רואפצ', בערבית. כינוי גנאי לשיעים בפי הג'האדיסטים.
[2] סרטון קצר, שמקורו באתר אדלב+ (IDLIB+), שפרסם צבא רוסיה, מנסה להוכיח את טענת אלכסנדר איוואנוב, דובר הבסיס הרוסי בחמימים, כי הטייס רומן פיליפוב נהרג לאחר שניהל חילופי אש נגד פעילי המטה לשחרור אלשאם (דף הפייסבוק של בסיס חמימים, 5 בפברואר 2018).
[3] על פי תחקיר, שפרסם הניו יורק טיימס (3 בפברואר 2018) ביצעה ישראל בשנתיים האחרונות יותר ממאה תקיפות אוויריות באמצעות מטוסי קרב, מסוקים וכלי טיס לא מאוישים בצפון חצי האי סיני נגד פעילי דאעש שעימם התקשתה מצרים להתמודד.