מבט לג’האד העולמי (7-1 בנובמבר 2018)

פיצוץ מכונית התופת באלרקה (חלב אליום, 4 בנובמבר 2018).

פיצוץ מכונית התופת באלרקה (חלב אליום, 4 בנובמבר 2018).

האשם אלמוסוי, מפקד ב

האשם אלמוסוי, מפקד ב"גיוס העממי" ודובר "תנועת האצילים" (דף הפייסבוק פראת פוסט, 5 בנובמבר 2018).

כוחות של

כוחות של "הגיוס העממי" (המיליציות השיעיות) במהלך פעילות ביטחונית (אלבואבה, 1 בנובמבר 2018).

כוח של המשטרה הפדרלית העיראקית במהלך פעילות ביטחונית (אלסומריה ניוז, 2 בנובמבר 2018).

כוח של המשטרה הפדרלית העיראקית במהלך פעילות ביטחונית (אלסומריה ניוז, 2 בנובמבר 2018).

אנשי ביטחון אפגאנים סמוך לשער הכניסה לבית הכלא פול צ'רח'י בקאבול. (אתרwww.khaama.com , 31 באוקטובר 2018).

אנשי ביטחון אפגאנים סמוך לשער הכניסה לבית הכלא פול צ'רח'י בקאבול. (אתרwww.khaama.com , 31 באוקטובר 2018).

עיקרי אירועי השבוע
 • דוברים רוסיים ושר החוץ התורכי הצהירו, כי יישום הסכם סוצ’י (בין רוסיה לתורכיה) מתנהל כמתוכנן, ללא הפרעות משמעותיות. בפועל המטה לשחרור אלשאם וארגונים ג’יהאדיסטים נוספים סרבו להתפנות מהאזור המפורז והקשיים שבהקמתו שרירים וקיימים. נראה, כי ההצהרות האופטימיות נועדו להשיג רווח זמן נוסף במטרה למנוע או לעכב ככל הניתן פתיחת מערכה לכיבוש מרחב אדלב על ידי צבא סוריה.
 • במרחב שמצפון לאלבוכמאל ולאורך הגבול עם עיראק מבססים פעילי דאעש את שליטתם לאחר הכיבוש מחדש של אזור העיירה אלסוסה. צבא עיראק ו”הגיוס העממי” (המליציות השיעיות) תגברו את אזור הגבול והקימו ביצורים לאורכו. SDF תגברו כוחותיהם והם נערכים לnתקפה חדשה נגד מובלעת דאעש שמצפון לאלבוכמאל.
 • באלרקה, “עיר הבירה” לשעבר של דאעש (שנכבשה לפני כשנה ע”י SDF , החל דאעש “להרים ראש”. השבוע פוצצו בעיר מספר פיגועים: פיצוץ מכוניות תופת ע”י מחבל מתאבד,התנקשות בנכבד מקומי ופיצוץ מכונית באמצעות מטען. רצף הפיגועים יכול להצביע על המצאות תשתית סייענים של דאעש בעיר אלרקה ואולי אף על מתחים בין כוחות SDF (הכורדים) לאוכלוסייה המקומית.
 • גם השבוע נמשכו פיגועי הראווה במחוזות דאעש, שמחוץ לסוריה ולעיראק. במצרים הותקפו מיניבוסים ובהם נוצרים קופטים באזור אלמניא, שמדרום לקהיר (לפחות שבעה הרוגים ו-15 פצועים); באפגניסטן הותקפו סוהרים ואנשי ביטחון סמוך לבית כלא בקאבול ע”י מחבל מתאבד (שמונה הרוגים וכעשרים פצועים). במישור התודעתי התפרסמו לאחרונה כרזות של דאעש, באמצעות מוסד הסברה המזוהה עימו, ובהן איומים על חיי האפיפיור והנוצרים.
תדרוך לעיתונאים ע”י משרד ההגנה הרוסי:

הצגה אופטימית כלפי יישום ההסכם סוצ’י

 • ב-31 באוקטובר 2018 קיים גנרל איגור קונשנקוב, דובר משרד ההגנה הרוסי, תדרוך לעיתונאים, שעסק במצב בסוריה. באשר לסוגיית אדלב נאמר בתדרוך, כי הסכם סוצ’י, שהינו בעל חשיבות להמשך שמירת הנורמליזציה בסוריה, מתבצע בשטח הלכה למעשה. תורכיה עושה מאמצים לממש את ההסכם, למרות שהיא לא הצליחה לעשות זאת באופן מלא. על פי התדרוך יצאו עד כה מהאזור המפורז יותר מ-2,450 “קיצוניים” כמו כן הוצאו אמצעי לחימה רבים כולל 31 טנקים, ארטילריה כבדה, 23 מרגמות וכלי נשק נוספים. הדובר ציין, כי בגבולות האזור המפורז מתקיים מעקב אחר הנעשה בשטח באמצעות עשר עמדות תצפית רוסיות, 12 עמדות תצפית תורכיות ושבע עמדות תצפית איראניות (אתר משרד ההגנה הרוסי, 31 באוקטובר 2018).

להערכתנו “ההתקדמות” שחלה בהקמת האזור המפורז הוצגה ע”י הדובר הרוסי בצורה מגמתית, שאינה משקפת באופן מלא את הנעשה בשטח. ה”חמושים” וכלי הנשק הכבדים שנסוגו חד-צדדית מהאזור המפורז משתייכים לצבא הסורי החופשי ולארגוני מורדים נוספים הפועלים בחסות תורכיה. לעומת זאת המטה לשחרור אלשאם, וארגוני טרור ג’האדיסטים נוספים, העוינים את רוסיה ותורכיה, לא התפנו מהאזור המפורז ובהצהרותיהם הפומביות הם הבהירו כי אין בדעתם לעשות כן. בתמונת המצב בשטח לא חל שינוי משמעותי גם לאחר ה-15 באוקטובר 2018, המועד המוצהר לסיום הקמתו של האזור המפורז. נראה כי ההצהרות האופטימיות מצד רוסיה (ותורכיה) נועדו להרוויח זמן נוסף במטרה למנוע או לפחות לעכב, ככל הניתן , את פתיחת המערכה לכיבוש מרחב אדלב ע”י צבא סוריה.

הצהרות רוסיות ותורכיות, לפיהן יישום הסכם אדלב מתבצע ללא הפרעות משמעותיות
 • דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב הצהיר, כי למרות הקשיים לא נשקף כרגע איום למימוש הסכם אדלב. לדבריו רוסיה אינה רואה איום ממשי שיימנע מההסכם התורכי-רוסי להתממש בפועל. הוא ציין, כי למרות הקשיים עושה הצד התורכי מאמץ למלא אחר ההסכם (איתר טאס; רוייטרס, 30 באוקטובר 2018).
 • שר החוץ של תורכיה הצהיר במסיבת עיתונאים שערך עם שרי החוץ של איראן ואזרבייג’אן, כי מימוש ההסכם התורכי-רוסי באדלב מתנהל כמתוכנן ללא הפרעות. הוא הוסיף, כי אם הטרוריסטים או הקבוצות הרדיקליות באדלב יגלו “גישה אחרת” כלפי ההסכם, אזי תורכיה תתערב (רויטרס, 30 באוקטובר 2018).
יישום הסכם סוצ’י במרחב אדלב
נמשכות תקריות מקומיות בין צבא סוריה לבין ארגוני המורדים
 • במרחב אדלב נמשכות תקריות מקומיות בין צבא סוריה לבין ארגוני המורדים, בדגש על המטה לשחרור אלשאם וקבוצות ג’האדסטיות נוספות. בשבוע שחלף בלטו התקריות הבאות:
  • פעילי המפלגה האסלאמית התורכסתאנית, ארגון ג’האדסטי שמקורו בסין הפועל בזיקה עם המטה לשחרור אלשאם, שיגרו ארבע פצצות מרגמה לעבר אזור העיירה ג’ורין, (כ-22 ק”מ מדרום לג’סר אלשע’ור, בלב האזור המפורז). כמו כן נורתה אש לעבר העיירה מעאן, (שבדרום האזור המפורז). כתוצאה מהירי לא נפגעו אזרחים אך נגרם נזק לרכוש (סאנא, 4 בנובמבר 2018).
  • פעילי המטה לשחרור אלשאם ניסו השבוע להסתנן דרך ציר עטשאן שבקצה הדרומי של מחוז אדלב, לעבר עמדות צבא סוריה. צבא סוריה ביצע לעברם ירי ארטילרי, שהביא להריגתם ופציעתם של חלק מהתוקפים. שאר התוקפים נסוגו לאזורים שמהם יצאו (בטולאת אלג’יש אלסורי, 31 באוקטובר 2018).
  • צבא סוריה ביצע ירי לעבר מספר יישובים באזור המפורז, כמה עשרות קילומטרים מדרום לאדלב. כתוצאה מכך נהרגו לפחות שמונה בני אדם, מהם חמישה אזרחים, וקרוב לעשרים נפצעו (מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, 2 בנובמבר 2018).

משגרי רקטות של צבא סוריה בעת ביצוע ירי ארטילרי (בטולאת אלג'יש אלסורי, 31 באוקטובר 2018).
משגרי רקטות של צבא סוריה בעת ביצוע ירי ארטילרי (בטולאת אלג’יש אלסורי, 31 באוקטובר 2018).

הצטרפות פעילים למטה לשחרור אלשאם
 • ממקורות סוריים נמסר, כי כמה מאות פעילים של פילק אלרחמן (מסגרת-על של ארגונים אסלאמיים המשתייכת לצבא סוריה החופשי), הצטרפו למטה לשחרור אלשאם. המצטרפים פעלו בעבר בעיקר באזור אלע’וטה המזרחית והועברו לצפון סוריה במסגרת הסכמי הכניעה. הם הצטרפו למטה לשחרור אלשאם והוצבו בגזרת הר התורכמאנים והר הכורדים, שמצפון מזרח ללאד’קיה (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 4 בנובמבר 2018). אחד ממפקדי פילק אלרחמן ציין כי ההחלטה להצטרף למטה לשחרור אלשאם נבעה מהפסקת התמיכה הכספית בהם ועצירת אספקת נשק ותחמושת, מאז שיצאו מאלע’וטה המזרחית, בעקבות הפסקת הלחימה נגד צבא סוריה (ח’טוה, 3 בנובמבר 2018).

הלוגו של פילק אלרחמן: מתחת מופיע פסוק מהקרואן לפיו "אומה אשר מנהיגה הוא מחמד לא תכרע ברך" (ויקיפדיה).
הלוגו של פילק אלרחמן: מתחת מופיע פסוק מהקרואן לפיו “אומה אשר מנהיגה הוא מחמד לא תכרע ברך” (ויקיפדיה).

דרום סוריה
צבא סוריה ספג אבידות קשות בלחימה באזור אלצפא
 • השבוע נמשכה הלחימה הקשה בין כוחות צבא סוריה לבין דאעש באזור אלצפא, דאעש דיווח ב-31 באוקטובר 2018 כי למעלה משלושים חיילים סורים נהרגו ונפצעו במהלך העימותים (מחוז דמשק של דאעש, 31 באוקטובר 2018). ב-1 בנובמבר 2018 דווח כי שבעה חיילי צבא סוריה והכוחות המסייעים לו נהרגו בעימותים עם דאעש בקרבת אזור אלצפא (דף הפייסבוק אלבאדיה 24, 1 בנובמבר 2018). נמסר כי במהלך העימותים ירה בטעות טנק של צבא סוריה לעבר קבוצה של אנשי “צוות הפיוסים” – ככל הנראה הצוות המנהל את המשא ומתן לשחרור החטופות הדרוזיות וחילופי גופות (דף הפייסבוק אלבאדיה 24, 2 בנובמבר 2018).
מזרח סוריה
התבססות דאעש במובלעת שמצפון לאלבוכמאל

בעקבות כיבושה מחדש של העיירה אלסוסה ביססו פעילי דאעש את שליטתם במובלעת שמצפון לאלבוכמאל, והרחיבו שליטתם עד לאזור הגבול הסורי-עיראקי. דווח כי מאות לוחמים תגברו את כוחותSDF , אשר נערכים להתקפה חדשה נגד מובלעת דאעש.

התקפה של דאעש מצפון לעיר הג’ין
 • פעילי דאעש ביצעו מתקפת פתע גדולה נגד כוחות SDF באזור אלבחרה, שמצפון להג’ין, בחסות מזג האוויר הסוער (הגשמים והערפל). נמסר כי כוחות SDF שספגו לפחות שנים-עשר הרוגים ולמעלה מעשרים פצועים, נסוגו מקווי ההגנה הקדמיים שלהם באותו אזור (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 4 בנובמבר 2018).

מובלעת דאעש (מסומנת בחום) לאחר העימותים, שהתנהלו בשבוע שעבר עם כוחות SDF (בצהוב). צבא סוריה והכוחות המסייעים לו מסומנים באדום (חשבון הטוויטר SyriaInfo@syria_map, המזוהה כנראה עם הממשל העיראקי, 1 בנובמבר 2018).
מובלעת דאעש (מסומנת בחום) לאחר העימותים, שהתנהלו בשבוע שעבר עם כוחות SDF (בצהוב). צבא סוריה והכוחות המסייעים לו מסומנים באדום (חשבון הטוויטר SyriaInfo@syria_map, המזוהה כנראה עם הממשל העיראקי, 1 בנובמבר 2018).

תקיפות אוויריות של הקואליציה
 • מטוסי מדינות הקואליציה המשיכו לבצע תקיפות אוויריות כנגד יעדי דאעש, בדגש על העיר הג’ין, (מעוז דאעש במובלעת שמצפון לאלבוכמאל). נמסר כי כתוצאה מהתקיפות בהג’ין נהרגו 14 אזרחים. בתקיפות נוספות נגד יעדים נוספים במובלעת דאעש נהרגו תשעה פעילי הארגון (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 3 בנובמבר 2018). באחת התקיפות הושמד רכב תופת ונהרג מחבל מתאבד של דאעש, באחת השכונות במערב הג’ין (דף הפייסבוק פראת פוסט, 3 בנובמבר 2018).
ענן עשן מתמר לאחר תקיפה אוירית של הקואליציה בעיר הג'ין (חשבון הטוויטר Drexl Spivey@RisboLensky, 3 בנובמבר 2018).     ענן עשן לבן מתמר לאחר שמטוסי הקואליציה השמידו מכונית תופת של דאעש בעיר הג'ין (דף הפייסבוק פראת פוסט, 3 בנובמבר 2018).
מימין: ענן עשן מתמר לאחר תקיפה אוירית של הקואליציה בעיר הג’ין (חשבון הטוויטר Drexl Spivey@RisboLensky, 3 בנובמבר 2018). משמאל: ענן עשן לבן מתמר לאחר שמטוסי הקואליציה השמידו מכונית תופת של דאעש בעיר הג’ין (דף הפייסבוק פראת פוסט, 3 בנובמבר 2018).
אבידות
 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי מאז תחילת ההתקפה נגד מובלעת דאעש מצפון לאלבוכמאל נהרגו 523 פעילי דאעש ו-327 לוחמי SDF (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 4 בנובמבר 2018).
דיווח על הגעת תגבורת של כוחות SDF
 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי במהלך 30-28 באוקטובר 2018 הגיעו למחוז דיר אלזור למעלה מ-500 לוחמים כורדים המשתייכים לכוחות המיוחדים של היחידות להגנת העם (YPG) והיחידות להגנת הנשים (YPJ). בנוסף לכך, לפחות מאה לוחמים נוספים מכוחות SDF הגיעו ב-30 באוקטובר 2018 מהעיר מנבג'(כ-75 ק”מ מצפון מזרח לחלב). כוחות התגבור הללו נועדו להשתתף בהתקפה חדשה נגד מובלעת דאעש, שמצפון לאלבוכמאל (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 30 באוקטובר 2018).
צפון מזרח סוריה
פעילות גרילה של דאעש נגד SDF ותומכיו באלרקה, “עיר הבירה” לשעבר של דאעש בסוריה

דאעש החל “להרים ראש” באלרקה, “עיר הבירה” לשעבר של הארגון בסוריה, שנכבשה ע”י כוחות SDF לפני כשנה (ב-17 באוקטובר 2017). השבוע פוצצו פעילי דאעש מכונית תופת במרכז העיר, הרגו בירי מקרוב את אחד השיח’ים המקומיים הבולטים, ופוצצו כלי רכב באמצעות מטען שהוצמד אליו. בכל המקרים קיבל דאעש אחריות לביצוע הפיגועים והזהיר את אנשי SDF מפני פעולות נוספות. רצף הפיגועים עלול להצביע על המצאות תשתית פעילים של דאעש בעיר אלרקה ואולי גם על מתחים בין אנשי כוחות SDF הכורדים לבין האוכלוסייה הערבית הסונית המתגוררת במקום.

פיצוץ מכונית תופת ע”י מחבל מתאבד
 • ב-4 בנובמבר 2018 פוצץ מחבל מתאבד של דאעש כלי רכב ממולכד במרכז העיר אלרקה. על-פי גורמי ביטחון באלרקה, בפיגוע נהרג אזרח וכעשרה אזרחים ו”חמושים” נפצעו. על-פי כמה מהדיווחים, בעקבות הפיצוץ התקיימו חילופי-אש ויתכן שמספר ההרוגים והפצועים בפועל גבוה יותר (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 5,4 בנובמבר 2018; בלדי, 4 בנובמבר 2018).
 • דאעש קיבל אחריות על ביצוע הפיגוע. בהודעה מטעמו נמסר כי חוליה של פעילי הארגון הציבה מכונית תופת במפקדה בה מתכנסים אנשי SDF לקבלת משכורותיהם. בהודעה נטען, כי כחמישים אנשי SDF נהרגו ונפצעו. קבלת האחריות של דאעש מסתיימת במשפט “בעזרת אללה נמרר את חייהם של הכופרים, ושל מי שיתחבר אליהם ויתמוך בהם, ולא יהיו בנו כל חמלה או רחמים, ומה שיגיע יהיה מזעזע ומר יותר” (מחוז אלרקה של דאעש, 4 בנובמבר 2018).
חיסול שיח’ מקומי באמצעותי ירי
 • ב-2 בנובמבר 2018 נורה למוות במרכז העיר אלרקה, בשיר אלהוידי, אחד השיח’ים הבולטים בשבט אלעפאדלה, וחבר במועצה האזרחית של אלרקה. המפגע, אשר ישב לצדו של אלהוידי ברכב, חטף ממנו את אקדחו האישי וירה בו למוות (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 4 בנובמבר 2018).
 • דאעש קיבל אחריות על ההתנקשות. הארגון הודיע כי חוליה של פעילי הארגון, התנקשה בחייו של בשיר אלפיצל אלהוידי באמצעות אקדח. לטענת דאעש היה אלהוידי, אחד מראשי משתפי הפעולה עם כוחות SDF. קבלת האחריות של דאעש הסתיימה במשפט “אנו מזהירים את כל מי שסייע למתרחקים מהדת [קרי, אנשי SDF וישמש להם כמגן, כי חיילי הח’ליפות אורבים לו, והוא ימצא את מותו במוקדם או במאוחר, בעזרת אללה” (מחוז אלרקה של דאעש, 2 בנובמבר 2018).
פיצוץ מכונית באמצעות מטען חבלה
 • ב-5 בנובמבר 2018 התפוצץ מטען חבלה שהוצמד לכלי רכב של כוחות SDF במרכז העיר אלרקה. לא דווח על נפגעים. דאעש קיבל אחריות לפיצוץ (בלדי, 5 בנובמבר 2018).
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעילות צבאית של “הגיוס העממי” בקרבת הגבול העיראקי-סורי
 • כוחות “הגיוס העממי” (המליציות השיעיות) הגבירו את פעילותם הצבאית בקרבת גבול עיראק-סוריה, זאת בעקבות הישגי דאעש בקרבות שמצפון לאלבוכמאל והתבססותו בעמדות ותצפיות לאורך הגבול במקום לוחמי ,SDFשעזבו את האזור. במסגרת זאת החלו כוחות “הגיוס העממי” בהקמת ביצורים ועיבוי ההגנה לאורך הגבול. פעילי “הגיוס העממי” הציבו מחסום עורפי (בדרך הראשית המובילה לסוריה), בנוסף למחסום הקיים שעל הגבול, והקימו כמה נקודות פיקוח לאורכו (אתר האינטרנט של “הגיוס העממי”, 1 בנובמבר 2018). בנוסף לכך ביצעו פעילי “הגיוס העממי” ירי ארטילרי מתותחי שדה לעבר מטרות דאעש בשטח סוריה, בקרבת הגבול עם עיראק (במרחב שמצפון לאלבוכמאל).
 • האשם אלמוסוי, מפקד ב”גיוס העממי” ודובר “תנועת האצילים” (שבחסות איראן), הודיע, כי בכפוף להסכם בין סוריה לעיראק מוכנים אנשי “הגיוס העממי” להיכנס לעומק סוריה, כדי להילחם בדאעש (דף הפייסבוק פראת פוסט, 5 בנובמבר 2018; רדיו אלנור, 1 בנובמבר 2018).

האשם אלמוסוי, מפקד ב"גיוס העממי" ודובר "תנועת האצילים" (דף הפייסבוק פראת פוסט, 5 בנובמבר 2018).
האשם אלמוסוי, מפקד ב”גיוס העממי” ודובר “תנועת האצילים” (דף הפייסבוק פראת פוסט, 5 בנובמבר 2018).

פעילות צבא עיראק בקרבת הגבול עם סוריה
 • השבוע הועברו כוחות מדיביזיה 9 של צבא עיראק לקרבת הגבול עם סוריה. העברת הכוחות בוצעה כדי לתגבר את ההגנה על הגבול לאחר נסיגת כוחות SDF מכל עמדותיהם באזור הגבול (באזור אלבוכמאל) ולבלום את התקדמות פעילי דאעש לעמדות אלו (חשבון הטוויטר ديرالزور الأن_زين العابدين@DeirEzzoreNow, 2 בנובמבר 2018).

נגמ"שים של דיביזיה 9 בדרכם לגבול עיראק-סוריה (חשבון הטוויטר ديرالزور الأن_زين العابدين@DeirEzzoreNow, 2 בנובמבר 2018).
נגמ”שים של דיביזיה 9 בדרכם לגבול עיראק-סוריה (חשבון הטוויטר ديرالزور الأن_زين العابدين@DeirEzzoreNow, 2 בנובמבר 2018). 

 • צבא עיראק, הערוך בקרבת הגבול עם סוריה, ביצע ירי ארטילרי לעבר מטרות דאעש, הממוקמות בתוך שטח סוריה (עיראקי ניוז, 3 בנובמבר 2018). “מקור בטחוני עיראקי” מסר כי בשל אי יכולתם להתמודד עם הירי הארטילרי, שביצע צבא עיראק נסוגו פעילי דאעש מעמדותיהם, באזור אלבאע’וז ואלסוסה, הממוקמות כשני ק”מ מגבול סוריה-עיראק (סוכנות הידיעות העיראקית, 5 בנובמבר 2018).
פעילות נוספת של כוחות הביטחון העיראקים ונגד דאעש
 • עיקרי הפעילות שבצעו כוחות הביטחון העיראקיים נגד דאעש בשבוע שחלף:
  • מחוז אלנבאר: כוח של “הגיוס העממי” (המיליציות השיעיות) הרג אחד-עשר פעילי דאעש בוואדי אלת’רת’אר, שבצפון מחוז אלאנבאר. בנוסף לכך, הושמד מקום מסתור של הארגון ואותרו אמצעי לחימה, ציוד ומטעני חבלה (אלסומריה ניוז, 1 בנובמבר 2018).
  • מחוז נינוא: כוח של המשטרה הפדרלית העיראקית, שביצע סריקות מדרום מזרח למח’מור (כ-68 ק”מ מדרום מזרח למוצול) הרג תשעה-עשר פעילי דאעש. בזירת האירוע אותרו שבעה רובי קלצ’ניקוב ומחבוא מזון (אלסומריה ניוז, 2 בנובמבר 2018).
  • מחוז כרכוכ: מטוסי מדינות הקואליציה תקפו ב- 28 באוקטובר 2018 מקום מסתור של דאעש, כ- 34 ק”מ מצפון מערב לכרכוכ. כתוצאה מכך נהרגו שישה פעילי הארגון. בתקיפה אווירית נוספת נהרגו תשעה עשר פעילי דאעש, שהסתתרו במנהרה שאורכה 500 מטרים (אלסומריה ניוז, 4 בנובמבר 2018).
  • מחוז כרכוכ: כוח של המשטרה הפדרלית העיראקית, שביצע סריקות בדרום מחוז כרכוכ, איתר 53 מטעני חבלה. חמישים מהם נמצאו במחבוא תת-קרקעי בדרום המחוז. מטעני החבלה פוצצו באופן מבוקר (אלסומריה ניוז, 2 בנובמבר 2018).

פעילות דאעש

 • דאעש הגביר את פעילותו במחוז אלדיאלה, שמצפון לבגדאד. פעילות דאעש התאפיינה בירי צלפים והפעלת מטעני חבלה ככל הנראה עקב קשיים בביצוע תקיפות בעלות פרופיל גבוה נגד כוחות הביטחון העיראקים.
 • להלן דיווחי דאעש על התקפות, שביצע על פי הודעת מחוז אלדיאלה:
  • ב-1 בנובמבר 2018 נפצע חייל צבא עיראק מירי צלפי הארגון כ-81 ק”מ מצפון-מזרח לבעקובה (אעמאק, 3 בנובמבר 2018).
  • חייל בצבא עיראק נפצע מירי צלפי הארגון כ-120 ק”מ מצפון לבגדאד (אעמאק, 3 בנובמבר 2018(.
  • כלי רכב של צבא עיראק הושמד בפיצוץ מטען חבלה כ-120 ק”מ מצפון לבגדאד. חייל בצבא עיראק נהרג ונוספים נפצעו (אעמאק, 3 בנובמבר 2018).
חצי האי סיני ומצרים

פיגוע ירי של דאעש כנגד אוטובוס שהסיע ֵנוצרים קופטים

ב-2 בנובמבר 2018 תקפו מספר חוליות של פעילי דאעש, שני מיניבוסים שהסיעו נוצרים קופטים ששבו מביקור במנזר סמואל הקדוש שמצפון לאלמניא. כמו כן הותקפה מכונית נוספת ובה תושבים מקומיים. בהתקפה שארעה כ-137 ק”מ מדרום לקהיר נהרגו שמונה בני אדם ועשרים נפצעו (על פי גרסת דאעש נהרגו 13 בני אדם ו-18 נפצעו).

העיר אלמניא ומנזר סנט סמואל (Google Maps).
העיר אלמניא ומנזר סנט סמואל (Google Maps).

 • מדיווחים בתקשורת המצרית עלה, כי בפיגוע הותקפו שני מיניבוסים ובהם נוסעים קופטים שיצאו מאלמניא, וכלי רכב נוסף, שבו נסעו תושבים מקומיים. על פי עדי ראייה, ארבעה רעולי פנים, שדיברו בניב שאיננו מצרי, נסעו בכלי רכב שטח בצבע זית. אחד מהם יצא מכלי הרכב ופתח באש לעבר שני המיניבוסים. מחבלים נוספים הצטרפו לירי. נהג אחד המיניבוסים הצליח להימלט. פעילי דאעש ביצעו מרדף אחר המיניבוס שנמלט. בפיגוע נהרגו שמונה בני אדם ועשרים נפצעו (אלמצרי אליום, 6 בנובמבר 2018 ; Madamasr, 5 בנובמבר 2018).
 • דאעש קיבל אחריות על ביצוע הפיגוע. בהודעה שפרסם הארגון נמסר כי פעילי הארגון הציבו ב-2 בנובמבר 2018 מארב ותקפו שלושה אוטובוסים, שבהם נסעו נוצרים (קרי: קופטים) שהיו בדרכם לאחת הכנסיות באזור אלמניא. פעילי דאעש ירו לעברם באמצעות נשק קל. לטענת הארגון נהרגו כתוצאה מהירי שלושה-עשר בני אדם ונפצעו שמונה-עשר. דאעש ציין כי זהו פיגוע נקם שהוקדש ל”אחיותינו הצנועות, שנעצרו על-ידי המשטר המצרי, אשר נטש את דרך האסלאם…” (מחוז מצרים של דאעש, 2 בנובמבר 2018).
 • בעקבות הפיגוע פתחו כוחות הביטחון המצרים בחיפושים נרחבים אחר המבצעים במרחב המדברי של מחוז אלמניא. בסריקות אותרה נקודת כינוס של פעילי דאעש. בעימותים שאירעו במקום בין כוחות הביטחון המצרים לפעילי דאעש נהרגו 19 פעילים, שחלקם (או כולם) היו מעורבים בביצוע הפיגוע. ברשותם נמצאו רובים, אקדחים, תחמושת ומסמכים (דף הפייסבוק של משרד הפנים המצרי, 4 בנובמבר 2018).

הנוצרים הקופטים במצרים מהווים יעד מועדף לפיגועים עבור דאעש. בשנים האחרונות בוצעה נגדם שורת פיגועים קטלניים. בין השאר ביצוע פעילי דאעש: פיגוע התאבדות בכנסייה בקהיר (12 בדצמבר 2016, לפחות 25 הרוגים); פיגועי התאבדות של בשתי כנסיות קופטיות בטנטא ואלכסנדריה (9 באפריל 2017, למעלה מ-50 הרוגים) ; פיגוע ירי לעבר אוטובוס, שהסיע קופטים שהיו בדרכם למנזר סנט סמואל מצפון לאלמניא (29 במאי 2017, לפחות 29 הרוגים); פיגוע ירי בקרבת כנסיה קופטית בחלואן, שמדרום לקהיר (29 בדצמבר 2017, עשרה הרוגים); הפיגוע הנוכחי מהווה “איתות” מצד דאעש, כי למרות הלחצים המופעלים עליו בסיני, נותרו בידיו יכולות מבצעיות המאפשרות לו להוציא פיגועי ראווה במצרים גופא.

פעילות ג’האדיסטית במדינות נוספות
 • ב-31 באוקטובר 2018 בוצע פיגוע התאבדות בקאבול בסמוך לבית הכלא פול צ’רח’י (Pul Charkhi) בקאבול. הפיגוע בוצע נגד אוטובוס, שהסיע סוהרים ואנשי ביטחון של בית הכלא. בפיגוע נהרגו לפחות שבעה בי אדם ולפחות עשרה נפצעו (אתר www.khaama.com, 32 באוקטובר 2018). דאעש, הודיע כי מחבל מתאבד פוצץ אפוד נפץ, שנשא על גופו. כתוצאה מכך, נהרגו ונפצעו למעלה משלושים מאנשי הצוות של בית הכלא, שנגדם כוון הפיגוע (מחוז ח’ראסאן של דאעש, 31 באוקטובר 2018).
המלחמה על התודעה
 • ב-29 באוקטובר 2018 פרסם מוסד ההסברה אלעבד אלפקיר, המזוהה עם דאעש, כרזה המאיימת על חיי האפיפיור פרנציסקוס. בכרזה זו נראה האפיפיור בעת שערך ביקור במחנה ההשמדה אושוויץ ביולי 2016, כשמולו גבר, שעל יד ימין שלו רצועת יד שחורה, שעליה כתוב בערבית “אין אל מבלעדי אללה”. הגבר נראה כשהוא מכוון אקדח לעבר האפיפיור והכיתוב באנגלית: “אל תחשוב שאתה רחוק מהתקפותינו” (“”Don’t think you are away from our attacks) (חשבון הטוויטר Rosanna@RosannaMrtnz, 24 באוקטובר 2018; PJ Media [אתר חדשות אמריקאי], 29 באוקטובר 2018).
 • קודם לכן, בסביבות ה-24 באוקטובר 2018, פרסם אותו מוסד הסברה כרזה המאיימת על חיי האפיפיור והנוצרים. בכרזה נראה האפיפיור במחנה ההשמדה אושוויץ, כשבסמוך אורב לו רעול פנים האוחז ברובה קלצ’ניקוב והכיתוב בערבית: “הוי עבדי הצלב [כינוי גנאי לנוצרים], דעו לכם שלצעדיכם יש אורבים ומי שיעצור בקרוב את נשימותיכם, אִרבו, אך יש בקרבכם מי שאורב לכם” (חשבון הטוויטר Rosanna@RosannaMrtnz, 24 באוקטובר 2018; PJ Media [אתר חדשות אמריקאי], 29 באוקטובר 2018).
איום דאעש על חייו של האפיפיור פרנציסקוס (אלעבד אלפקיר, 29 באוקטובר 2018).    איום דאעש על חייו של האפיפיור פרנציסקוס והנוצרים (אלעבד אלפקיר, 24 באוקטובר 2018).
מימין: איום דאעש על חייו של האפיפיור פרנציסקוס (אלעבד אלפקיר, 29 באוקטובר 2018). משמאל: איום דאעש על חייו של האפיפיור פרנציסקוס והנוצרים (אלעבד אלפקיר, 24 באוקטובר 2018).