מבט לג’האד העולמי (7-1 במרץ 2018)

מראות ההרס באלע'וטה המזרחית (חשבון הטוויטר قناة TRT العربية@TRTalarabiya, 1 במרץ 2018).

מראות ההרס באלע'וטה המזרחית (חשבון הטוויטר قناة TRT العربية@TRTalarabiya, 1 במרץ 2018).

טנקים של המטה לשחרור אלשאם, שהשתלטו על העיר מערת מצרין, שמצפון לאדלב (דף הפייסבוק פראת פוסט [فرات بوست - EuphratesPost], 1 במרץ 2018).

טנקים של המטה לשחרור אלשאם, שהשתלטו על העיר מערת מצרין, שמצפון לאדלב (דף הפייסבוק פראת פוסט [فرات بوست - EuphratesPost], 1 במרץ 2018).

אימוני כושר של פעילי צבא ח'אלד בן אלוליד (אח'באר אלמסלמין, 25 בפברואר 2018).

אימוני כושר של פעילי צבא ח'אלד בן אלוליד (אח'באר אלמסלמין, 25 בפברואר 2018).

מכונית התופת, שפוצצה ע

מכונית התופת, שפוצצה ע"י המודיעין הצבאי העיראקי (חשבון הטוויטר الجيش العراقي الوطني@ArmY_Iq, 3 במרץ 2018).

חייל בצבא מצרים בסמוך לפתח מערה במהלך פעילות ביטחונית (עמוד הפייסבוק הרשמי של דובר הכוחות המזוינים, 4 במרץ 2018).

חייל בצבא מצרים בסמוך לפתח מערה במהלך פעילות ביטחונית (עמוד הפייסבוק הרשמי של דובר הכוחות המזוינים, 4 במרץ 2018).

עיקרי אירועי השבוע
 • גם השבוע התמקדה הלחימה בסוריה באלע’וטה המזרחית. הכוחות הסורים ורוסיה נותנים עתה עדיפות לכיבושה במטרה להקל את הלחץ על דמשק, על פני המערכה לכיבוש מרחב אדלב, שהופסקה זמנית. הכוחות הסורים המשיכו במבצע קרקעי וככל הנמסר השתלטו על מספר עיירות וכבשו כשליש משטחה של אלע’וטה המזרחית. ההתקדמות הקרקעית הסורית בתמיכה אווירית רוסית נמשכה למרות החלטת מועצת הביטחון על הפסקת אש, ולמרות הנחיית הנשיא פוטין על “הפוגות הומניטריות” יום-יומיות. בכלי התקשורת דווח על פגיעות רבות באזרחים ועל החמרת המצב ההומניטארי.
 • המטה לשחרור אלשאם (המזוהה עם אלקאעדה) המשיך השבוע לנהל עימותים אלימים עם ארגוני מורדים אחרים במטרה להשיג שליטה בלעדית במרחב אדלב. כמו כן פרש ממנו פלג ג’האדיסטי הנאמן לאימן אלט’ואהרי, מנהיג אלקאעדה. הסכסוכים והפילוגים במרחב אדלב מחלישים את המטה לשחרור אלשאם ואת ארגוני המורדים האחרים, ופוגעים ביכולת העמידה שלהם מול הכוחות הסורים ובעלי בריתם, לכשתתחדש המערכה.
 • בעיראק ממשיכים כוחות הביטחון להשיג הצלחות בפעילותם נגד פעילים והתארגנויות של דאעש במחוזות השונים. נראה כי המשטר העיראקי רואה במערב מחוז אנבאר “נקודת תורפה” בשל פעילותו האינטנסיבית של דאעש בקרבת הגבול הסורי-עיראקי, מצפון לאלבוכמאל. השבוע נמסר כי ראש ממשלת עיראק החליט על הקמת דיביזיה חדשה, שתורכב מבני מחוז אלאנבאר, למניעת הסתננות פעילי דאעש מסוריה.
המעורבות הרוסית והאמריקאית
הרוסים טוענים, כי מתבצע ירי על יעדים רוסיים בדמשק
 • המרכז הרוסי לפיוס בסוריה דיווח, כי “קבוצות חמושות” ממשיכות להפר את הפסקת האש באזור אלע’וטה המזרחית. על פי הדיווח מבצעים החמושים ירי על העיר דמשק, ובפרט על השגרירות הרוסית, משרד הסחר הרוסי ומרכז הפיוס הרוסי הנמצאים בעיר. רוסיה קראה למנהיגי “הקבוצות החמושות” להפסיק את הלחימה באזור ולאפשר לאזרחים לעזוב אותו. במרכז הרוסי לפיוס נמסר, כי רוסיה תבטיח מעבר בטוח לחמושים ולבני משפחותיהם שיעזבו את אלע’וטה המזרחית, ואף תספק כלי רכב ואבטחה לכל אורך המסלול (אתר משרד ההגנה הרוסי, 6 במרץ 2018).
השעיה זמנית של המבצעים הקרקעיים בעמק הפרת
 • דובר הפנטגון, קולונל רוב מנינג, מסר כי המבצעים הקרקעיים המתבצעים בתמיכת ארה”ב נגד דאעש בעמק הפרת הושעו באופן זמני. זאת, לדברי פקידים אמריקאים בכירים, משום שהכורדים הנלחמים בדאעש העתיקו את עיקר מאמציהם למובלעת עפרין (שבמערב), כדי להילחם בכוחות התורכים, שפלשו לשם. לדברי דובר הפנטגון, זוהי “אתנחתא מבצעית” (Operational Pause) הנוגעת לפעולות הקרקעיות, בעוד שההתקפות האוויריות נמשכות כסדרן. כך למשל, שני נתיבי אספקה של דאעש, שבקרבת אלבוכמאל, הותקפו והושמדו ב-4 במרץ 2018 (וושינגטון פוסט, 5 במרץ 2015).
סוריה
הלחימה באלע’וטה המזרחית
 • הקולונל סהיל חסן (“הנמר”) הודיע כי ביומו השישי של המבצע הקרקעי כבש צבא סוריה מידי ארגוני המורדים 30% משטחה של אלע’וטה המזרחית. בתקשורת הסורית דווח, כי תקיפות הכוחות הסורים התמקדו נגד יעדים של המטה לשחרור אלשאם (הערה: המטה נוטל חלק בלחימה לצד ארגוני המורדים האחרים, אך בניגוד למרחב אדלב אין הוא נהנה מדומיננטיות). בתקשורת הסורית דווח, כי הכוחות הסורים פועלים עתה לביתור אלע’וטה המזרחית לשני חלקים (חלב טודיי,3 במרץ 2018).
מרחב אדלב

המטה לשחרור אלשאם ממשיך בעימותים אלימים עם ארגוני מורדים אחרים במרחב אדלב, במטרה לכפות שליטתו עליהם. כמו כן פרש משורותיו פלג המזוהה עם תומכי אימן אלט’והארי, מנהיג אלקאעדה, בשם “ארגון שומרי הדת”. סכסוכים ופילוגים אלו, המתקיימים בעיתוי בו הוענקה לארגוני המורדים באדלב הפוגה זמנית בשל המערכה באלע’וטה המזרחית, מחלישים את המטה לשחרור אלשאם ואת שאר ארגוני המורדים שבמרחב אדלב, ופוגעים ביכולת העמידה שלהם מול הכוחות הסורים לכשתתחדש המערכה.

סכסוכים בין המטה לשחרור אלשאם לבין חזית לשחרור אלשאם
 •  השבוע השתלט המטה לשחרור אלשאם על העיר מערת מצרין, כשמונה ק”מ מצפון לאדלב, לאחר עימותים בין המטה לבין החזית לשחרור סוריה (ארגון חדש שהוקם לאחרונה בעקבות מיזוג ארגון אחראר אלשאם וארגון נור אלדין זנכי). כמו כן החרים המטה לשחרור אלשאם תחמושת מידי ארגון אחראר אלשאם.
הקמת ארגון חדש המזוהה עם אלקאעדה בצפון סוריה
 • ב-27 בפברואר 2018 הודיעו כמה פלגים בצפון סוריה המזוהים עם אלקאעדה על איחוד תחת השם “ארגון שומרי הדת” (במקור: תנט’ים חראס אלדין). מנהיג הארגון החדש הינו אבו המאם אלשאמי, סורי במוצאו, אשר לחם לצדו של אסאמה בן לאדן באפגניסטאן. מנהיגים נוספים של הארגון הינם אבו ג’ליביב הירדני וסאמי אלערידי (אלעאלם, 28 בפברואר 2018). יוזכר כי אבו המאם אלשאמי, אבו ג’לביב הירדני וסאמי אלערידי נעצרו לפני קרוב לארבעה חודשים ע”י אנשי אבו מחמד אלג’ולאני. משום שנחשדו כמזוהים עם אימן אלט’ואהרי מנהיג אלקאעדה.[1]
 • הארגון החדש פרסם הודעה שכותרתה: “הצילו את אוהל המוסלמים” [פעילי הג’האד שבאלע’וטה המזרחית]. ההודעה קוראת לפלגים השונים בסוריה [במשתמע בצפונה] להפסיק את הלחימה ביניהם ולהתלכד כדי להדוף את האויב באלע’וטה המזרחית. שכן, אחרי שהמשטר הסורי יסיים את מלאכתו באלע’וטה המזרחית צפוי לג’האדיסטים בצפון גורל דומה (חשבון הטוויטר הרשמי של ארגון חראס אלדין, 27 בפברואר 2018).

הקמת הארגון הג’האדיסטי החדש משקפת, להערכתנו, סכסוכים פנימיים בתוך המטה לשחרור אלשאם ובתוך תומכי אלקאעדה בסוריה. עיקר הסכסוכים הללו הינם בין פעילים התומכים באימן אלט’ואהרי לבין תומכי אבו מחמד אלג’ולאני, מנהיג המטה לשחרור אלשאם. אבו מחמד אלג’ולאני בחר ללכת בנתיב “סורי” עצמאי משלו, פרגמטי יותר, החותר לשיתוף פעולה עם ארגוני מורדים אסלאמיים אחרים ומביא בחשבון את האילוצים הקשים להם נתון הארגון. הקמת הארגון החדש מסמנת להערכתנו, את הרחבת הקרע בין המטה לשחרור אלשאם לבין הנהגת אלקאעדה בראשות אלט’ואהרי וזאת כאשר המטה לשחרור אלשאם צפוי להילחם על קיומו במרחב אדלב.

מחנה הפליטים אלירמוך
 • במחנה הפליטים אלירמוכ נמשכות ההתנגשויות בין דאעש לבין המטה לשחרור אלשאם. דווח כי לדאעש כ-2,000 פעילים השולטים על 70% משטחו. למטה לשחרור אלשאם יש קרוב ל-170 פעילים השולטים על כ-5% משטחו. כ-25% משטח המחנה נמצא בשליטת ארגונים פלסטינים הנאמנים למשטר הסורי (וטן, 4 במרץ 2018).
 • מחוז דמשק של דאעש פרסם מספר תמונות המתעדות צוות צלפים של הארגון הפועל בדרום דמשק. בתמונות נראית הכנת עמדת צליפה באמצעות יצירת חור בקיר, איפוס כוונות טלסקופיות, תצפית וירי לעבר אדם בלבוש אזרחי הנמצא על גג מבנה (נאשר, 6 במרץ 2018).
צלף של דאעש בעמדת צליפה מכוון לעבר מטרה.   אדם בלבוש אזרחי שרוע על גג מבנה בדרום דמשק לאחר שנורה על-ידי צלף של דאעש (נאשר, 6 במרץ 2018). מורד
מימין: צלף של דאעש בעמדת צליפה מכוון לעבר מטרה. משמאל: אדם בלבוש אזרחי שרוע על גג מבנה בדרום דמשק לאחר שנורה על-ידי צלף של דאעש (נאשר, 6 במרץ 2018).
מורד נהר הפרת
 • מצפון לאלבוכמאל נמשכו ההתנגשויות בין פעילי דאעש לכוחות SDF. מחוז אלפראת של דאעש פרסם ב-27 בפברואר 2018 מספר ,תמונות בהן נראים כלי רכב של דאעש עליהם פעילי הארגון בדרכם לתקוף עמדות של כוחות SDF מצפון מזרח לעיירה אלשעפה, כעשרה ק”מ מצפון לאלבוכמאל (אח’באר אלמסלמין, 1 במרץ 2018).
 שניים מלוחמי SDF נכנעים לפעילי דאעש בעמדה אותה איישו מצפון מזרח לעיירה אלשעפה.   פעילי דאעש יורים למוות בלוחמי SDF, שנכנעו להם (אח'באר אלמסלמין, 1 במרץ 2018).
מימין: שניים מלוחמי SDF נכנעים לפעילי דאעש בעמדה אותה איישו מצפון מזרח לעיירה אלשעפה. משמאל: פעילי דאעש יורים למוות בלוחמי SDF, שנכנעו להם (אח’באר אלמסלמין, 1 במרץ 2018).
אגן הירמוכ
 • צבא ח’אלד בן אלוליד, המזוהה עם דאעש, הפועל במרחב אגן הירמוכ, פרסם ב-25 בפברואר 2018 סרטון המתעד לחימה ואימונים של פעילי הארגון. פעיל רעול פנים של צבא ח’אלד בן אלוליד שהופיע בסרטון אמר, כי חברים חדשים מאזור אגן הירמוכ ואזור החוראן מצטרפים אל הארגון. הסרטון כולל הוצאות להורג של פעילים, שהואשמו בשיתוף פעולה נגד הארגון (אח’באר אלמסלמין, 25 בפברואר 2018).
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעילות ביטחונית עיראקית בקרבת גבול עיראק-סוריה במחוז אלאנבאר
 • בתקשורת הערבית דווח, כי הכוחות העיראקים החלו לאחרונה לבצע סריקות קרקעיות ואוויריות באזור המדברי המערבי של מחוז אלאנבאר, בקרבת גבול עיראק-סוריה. בהקשר לכך הודיע חידר אלעבאדי, ראש ממשלת עיראק על הקמת דביזיה חדשה, אשר תורכב מבני מחוז אלאנבאר, להגנה על המחוז ומניעת הסתננות “פעילי טרור” אליו משטחה של סוריה (אלחיאת, 5 במרץ 2018).

נמסר כי ראש הממשל אלעבאדי נפגש לאחרונה עם מפקדים בכוחות הביטחון על רקע ידיעות לפיהן 3,000 פעילי דאעש מרוכזים באזור הג’ין, כ-25 ק”מ מצפון לאלבוכמאל, בקרבת הגבול הסורי-עיראקי. העיראקים חוששים, שפעילים אלו יסתננו לאזורים שונים במערב עיראק (אלחיאת, 5 במרץ 2018). האזור שמצפון לאלבוכמאל מהווה כיום את הגזרה הפעילה ביותר של דאעש בסוריה ובעיראק. החשש העיראקי הוא, שפעילי דאעש בגזרה זאת עלולים להסתנן למחוז אנבאר הסוני, שם נהנה דאעש בעבר מתמיכה מסורתית, במטרה לנסות ולהחיות את פעילות דאעש.[2]

עימותים בין כוחות הביטחון העיראקים לבין דאעש
 • ברחבי עיראק נמשכו השבוע פעולות כוחות הביטחון העיראקיים נגד התארגנויות מקומיות של דאעש, במסגרתה נהרגו ונעצרו פעילים של דאעש ונתפסו אמצעי לחימה רבים. דאעש מתקשה לתת מענה הולם לפעילות העיראקית, ומסתפק בפעולות גרילה מקומיות, חסרות תהודה תקשורתית. להלן עיקרי פעילות כוחות הביטחון העיראקים:
  • מחוז כרכוכ: כוח של “הגיוס העממי” (המיליציות השיעיות) כיתר והרג ששה פעילי דאעש, כ-55 ק”מ מדרום לכרכוכ (אלסומריה ניוז, 3 במרץ 2018).
  • מחוז נינוא: שבעה-עשר פעילי דאעש, ובהם שני מפקדים של הארגון נעצרו על-ידי כוחות ההתערבות המהירה של מפקדת מחוז נינוא, כעשרה ק”מ ממערב למוצול (אלסומריה ניוז, 2 במרץ 2018).
  • מחוז דיאלא: כוחות הביטחון העיראקים השמידו שני מקומות מסתור ושלושה כלי רכב של דאעש באזור אגם חמרין, כ-65 ק”מ מצפון מזרח לבעקובה (אלסומריה ניוז, 1 במרץ 2018).
  • מחוז אנבאר: צבא עיראק דיווח, כי אנשי המודיעין הצבאי איתרו מכונית תופת והרגו שני מחבלים מתאבדים, שהיו בדרכם לבצע פיגוע במחסום בק”מ ה-7 בכביש בגדאד אלאנבאר הישן (חשבון הטוויטר الجيش العراقي الوطني@ArmY_Iq, 3 במרץ 2018).
  • מערב העיר מוצול: צבא עיראק דיווח כי כוחות הביטחון העיראקים איתרו מקום מסתור ובו אמצעי לחימה בואדי עכאב, שבמערב העיר מוצול. אמצעי הלחימה כללו, בין השאר, 12 חגורות נפץ, 30 מטעני חבלה ו-30 נפצים (חשבון הטוויטר الجيش العراقي الوطني@ArmY_Iq, 1 במרץ 2018).
  • דרום העיר מוצול: צבא עיראק וכחות הביטחון העיראקים עצרו 11 פעילי דאעש בשכונת סומר, שבדרום מוצול. כמו כן נעצרו שני מפקדים של דאעש כ-16 ק”מ מדרום למוצול.
 • עיקרי פעילות דאעש:
  • אזור מוצול: מחוז נינוא של דאעש הודיע, כי פעילי הארגון הרגו ששה אנשי כוחות ביטחון עיראקים, שאיישו את המחסום הראשי בכניסה לעיירה באדוש, כעשרה ק”מ ממערב לשכונות הצפוניות של מוצול (נאשר, 2 במרץ 2018).
  • מחוז כרכוכ: מחוז כרכוכ של דאעש הודיע כי אחד מאנשי המשטרה הפדראלית העיראקית נהרג ושלושה נפצעו במארב של הארגון בתת-הנפה אלרשאד, כ-45 ק”מ דרומית-מערבית לכרכוכ (נאשר, 3 במרץ 2018).
  • אזור העיר בייג’י: קבוצת פעילי דאעש ביצעה תקיפה נגד תחנת המשטרה הפדראלית בתת-הנפה אלעבאסי מצפון מזרח לעיר בייג’י. שמונה פעילים נהרגו במהלך ההתקפה. לא היו נפגעים לכוחות העיראקים (אלסומריה ניוז, 4 במרץ 2018).
חצי-האי סיני והגבול המצרי-לובי
סיכום ביניים של מבצע “סיני 2018”
 • עקיד (אלוף משנה) תאמר אלרפאעי, דובר הכוחות המזויינים המצרים, מסר על תוצאות מבצע “סיני 2018” עד כה (הודעה מס’ 14). בין השאר ציין, כי חיל האוויר השמיד שתי מכוניות תופת והרג עשרה “פעילי טרור”. לדבריו נהרסו 145 מקומות מסתור ומחסנים של פעילי טרור, נהרס מאגר דלק תת-קרקעי, שהכיל למעלה מ-10,000 ליטר בנזין, נהרסו 28 אופנועים, נהרסה סדנה להכנת מטעני חבלה והושמדו 39 מטענים, שהוטמנו בקרקע (עמוד הפייסבוק הרשמי של הכוחות המזויינים, 4 במרץ 2018).
 טור ממונע של כוחות הביטחון המצרים במהלך פעילות ביטחונית.   חיילי צבא מצרים במהלך פעילות ביטחונית (עמוד הפייסבוק הרשמי של דובר הכוחות המזוינים, 4 במרץ 2018).
מימין: טור ממונע של כוחות הביטחון המצרים במהלך פעילות ביטחונית. משמאל: חיילי צבא מצרים במהלך פעילות ביטחונית (עמוד הפייסבוק הרשמי של דובר הכוחות המזוינים, 4 במרץ 2018).
פגיעות בטנקים ובכלי רכב משוריינים ע”י פעילי דאעש
 • ב-1 במרץ 2018 הפעילו פעילי מחוז סיני של דאעש מטען חבלה נגד טנק של צבא מצרים (מדגם 60-M) בדרום אלעריש. דאעש פרסם סרטון שבו נראה הטנק עולה באש והתחמושת שבתוכו מתפוצצת (אח’באר אלמסלמין, 3 במרץ 2018).

טנק של צבא מצרים עולה באש לאחר שנפגע ממטען חבלה של דאעש בדרום אלעריש (אח'באר אלמסלמין, 3 במרץ 2018).
טנק של צבא מצרים עולה באש לאחר שנפגע ממטען חבלה
של דאעש בדרום אלעריש (אח’באר אלמסלמין, 3 במרץ 2018).

 • מחוז סיני של דאעש דיווח ב-3 במרץ 2018 כי פעיליו פגעו או השמידו תשעה כלי רכב משוריינים של צבא מצרים. על פי הודעות דאעש הפגיעות הללו אירעו באזורים שונים של סיני: דרום אלשיח’ זוויד (פגיעה בשני טנקים באמצעות מטעני חבלה); דרום אלעריש (השמדת טנק); אזור סביכה שממערב לאלעריש (פגיעה בשני כלי רכב משוריינים באמצעות מטעני חבלה). כמו כן דיווח דאעש שצלפים מארגונו הרגו ופצעו לפחות שישה חיילים מצרים (אח’באר אלמסלמין, 4 במרץ 2018).

פעיל דאעש מבצע ירי ממקלע כבד, הנישא על-גבי אופנוע, לעבר מקום ריכוז של כוח צבא מצרים בדרום אלעריש (אח'באר אלמסלמין, 4 במרץ 2018).
פעיל דאעש מבצע ירי ממקלע כבד, הנישא על-גבי אופנוע, לעבר מקום ריכוז של
כוח צבא מצרים בדרום אלעריש (אח’באר אלמסלמין, 4 במרץ 2018).

גבול מצרים-לוב ומזרח לוב
 • רב אלוף מחמד פריד, רמטכ”ל צבא מצרים, דיווח כי כוחות צבא גדולים של צבא מצרים מאבטחים את הגבול המערבי עם לוב, שאורכו 1,200 ק”מ. כוחות אלו מונים 15 גדודים, שבהם למעלה מ-5,000 חיילים. זאת על רקע הידיעות על התחזקות דאעש בלוב ומעבר פעילים אליה. בתקשורת הערבית דווח, כי דאעש הנחה את הזרים המעוניינים להצטרף לשורותיו, להגיע ללוב בתקופה הקרובה (אלחיאת, 3 במרץ 2018).
 • בהקשר לכך הודיע דאעש בשבועון אלנבא’ (21 בפברואר 2018), ש”חיילי המדינה האסלאמית מתחילים במלחמת התשה חדשה” נגד “מיליציות חפתר” ו”ממשלת ההסכמה הלאומית בלוב” (גיליון מס’ 120 של אלנבא’ מ-21 בפברואר 2018, כמצוטט ע”י אח’באר אלמסלמין, 22 בפברואר 2018).
פעילות סיכול ומנע
מעצר ארבעה עיראקים בחדש שתכננו לתקוף את שגרירות ארה”ב באנקרה
 • ב-5 במרץ 2018 עצרה משטרת תורכיה ארבעה בעלי אזרחות עיראקית בחשד, שתכננו לתקוף את שגרירות ארה”ב באנקרה. ארבעת עצורים מתגוררים במחוז סמסון (Samsun), שבקרבת הים השחור (329 ק”מ מצפון מזרח לאנקרה). במקביל עצרה המשטרה באנקרה 12 פעילי דאעש ומתנהלים חיפושים אחר שמונה פעילים נוספים. בתקשורת התורכית דווח, כי מקורות אמריקאים סיפקו את המודיעין, שהוביל לסיכול הפיגוע. שגרירות ארה”ב בתורכיה הודיעה, כי היא תשעה את פעילותה ב-5 וב-6 במרץ בשל “איום ביטחוני” (רויטרס, הורייט, אנאדולו, 5 במרץ 2018).
חשיפת חוליית דאעש בדגסטאן
 • שירות הביטחון הפדרלי יחד עם משרד הפנים הרוסי עצרו ב-5 במרץ 2018 חמישה חברי חולייה (ובהם ראש החוליה) המזוהה עם דאעש בעיר מחצ’קלה (בירת הרפובליקה של דגסטאן). החוליה עסקה בגיוס ובהעברת פעילים מדגסטאן לסוריה ללחימה לצד “ארגוני טרור”. החוליה גייסה לפחות ארבעה אזרחים רוסים, שעברו אימונים במחנות דאעש והפכו ללוחמים בארגון. במהלך הפשיטות שערכו כוחות הביטחון הרוסים נמצאו חומרי נפץ רבים, כלי נשק ותחמושת, שנועדו לשמש לביצוע פיגועים במחוז הפדרלי של צפון קווקז (אתר שירות הביטחון הפדרלי הרוסי, 6 במרץ 2018).
אפגניסטאן

פגיעה בפעילי דאעש במזרח אפגניסטאן

 • צבא אפגניסטאן הודיע כי לפחות ארבעה פעילי דאעש נהרגו בתקיפה של כלי טיס לא מאוישים חמושים במזרח אפגניסטאן. שניים מהם נהרגו במחוז אצ’ין (Achin), שבחבל ננגרהאר, ושניים נוספים במחוז וטפור (Watapur), שבחבל קונאר (ח’אאמה פרס, אתר חדשות אפגאני, 6 במרץ 2018).

מעצר בכירים של דאעש

 • בכירים בכוחות הביטחון האפגאנים דיווחו על מעצרם של מפקד המבצעים של דאעש בקאבול, שכינויו “עמר” ושל אחראי הגיוס של הארגון באפגניסטאן, שכינויו אחסאן אללה. האפגאנים פרסמו סרטונים בהם נראים השניים במהלך מסירת הודאות אודות קשריהם עם דאעש. השניים נעצרו בשל הקשר שלהם להתקפה נגד מסגד שיעי בקאבול באוקטובר 2017, שהביאו למותם של ארבעים איש (BBC בערבית, 4 במרץ 2018).

[1] ראו פרסום מרכז המידע מ-6 בדצמבר 2017: "מחלוקת חריפה בין המטה לשחרור אלשאם לבין אלקאעדה".
[2]
ראו פרסום מרכז המידע מ-26 בפברואר 2018: "התבססות דאעש במורד עמק הפרת: דגם לחידוש פעילותו הצבאית היזומה של הארגון ולשינוי שחל באופיו לאחר נפילת המדינה האסלאמית".