מבט לג’האד העולמי (6 – 12 בדצמבר 2018)

חייל צבא סוריה בסמוך למשגר רקטות במסגרת ההיערכות מול כוחות המורדים במרחב אדלב (בטולאת אלג'יש אלסורי, 8 בדצמבר 2018).

חייל צבא סוריה בסמוך למשגר רקטות במסגרת ההיערכות מול כוחות המורדים במרחב אדלב (בטולאת אלג'יש אלסורי, 8 בדצמבר 2018).

פגיעה של מטוסי הקואליציה במבנה של דאעש בעיר הג'ין (ערוץ היוטיוב SDF PRESS, 8 בדצמבר 2018).

פגיעה של מטוסי הקואליציה במבנה של דאעש בעיר הג'ין (ערוץ היוטיוב SDF PRESS, 8 בדצמבר 2018).

חמישה מלוחמי SDF על גג מבנה בכפר אלבחרה שרקי, שמצפון מערב להג'ין (מחוז אלשאם-אלברכה, 8 בדצמבר 2018).

חמישה מלוחמי SDF על גג מבנה בכפר אלבחרה שרקי, שמצפון מערב להג'ין (מחוז אלשאם-אלברכה, 8 בדצמבר 2018).

לוחמי SDF בשכונת אלחואמה (אלרקה פוסט, 8 בדצמבר 2018).

לוחמי SDF בשכונת אלחואמה (אלרקה פוסט, 8 בדצמבר 2018).

כוח של פעילי דאעש הכולל כלי רכב שטח ואופנועים בדרכו לתקוף את כוחות SDF בחסות סופת חול (שמוח', 10 בדצמבר 2018).

כוח של פעילי דאעש הכולל כלי רכב שטח ואופנועים בדרכו לתקוף את כוחות SDF בחסות סופת חול (שמוח', 10 בדצמבר 2018).

כלי רכב של

כלי רכב של "הגיוס העממי" נושא מקלע כבד במהלך פעילות ביטחונית (Al-Hashed.net, 6 בדצמבר 2018).

משאיות וטרקטור, שהוצתו ע

משאיות וטרקטור, שהוצתו ע"י פעילי דאעש (מחוז עיראק-דיאלא, 9 בדצמבר 2018).

עיקרי אירועי השבוע
 • במזרח סוריה פתחו כוחות SDF, בסיוע אווירי וארטילרי מאסיבי של מדינות הקואליציה, בהתקפה על דאעש בעיר הג’ין, המעוז החשוב ביותר של דאעש במובלעת שמצפון לאלבוכמאל. לאחר כמה ימי קרבות הצליחו לוחמי SDF להשתלט על בית החולים שבצפון העיר, אשר שימש כמתחם לחימה עבור פעילי דאעש, ועל אזורים במערב העיר. הקרבות עודם נמשכים. אם יצליחו לוחמי SDF לכבוש את העיר הג’ין וסביבותיה עשוי הדבר לערער באופן משמעותי את שליטת דאעש במרחב שמצפון לאלבוכמאל.
 • במרחב אדלב נמשכו תקריות, שהתבטאו בעיקר בחילופי אש ארטילריים בין צבא סוריה לבין ארגוני המורדים הג’האדיסטים. השבוע פרסמו ארה”ב ובריטניה (כל אחת בנפרד) הודעות לפיהן ההאשמות שהוטחו בארגוני המורדים על השימוש בגז כלור הן כוזבות. על פי ההודעה האמריקאית כוחות התומכים במשטר אסד השתמשו ככל הנראה בגז מדמיע נגד אזרחים בעיר חלב. בהודעה צוין, כי לדעת ארה”ב מנצלות רוסיה וסוריה את האירוע כדי לערער את האמון בהפסקת האש באדלב.
 • ב-12 בדצמבר 2018 בוצע פיגוע ירי בשוק חג המולד בשטרסבורג, צרפת. ככל הנראה ארבעה בני אדם נהרגו וכ-12 נפצעו. המחבל, יליד צרפת ממוצא מרוקאי בעל עבר פלילי, היה ברשימות החשודים בפעילות טרור של משטרת צרפת. עד כה לא אותרה קבלת אחריות של דאעש, שתומכיו ביצעו בשנתיים האחרונות פיגועי הרג בסמיכות זמנים לחג המולד ( פיגוע דריסה בברלין ב-2016, פיצוץ מטען במנהטן ב-2017).
 • השבוע פרסם גוף הסברה המזוהה עם דאעש כרזה המעודדת ביצוע פיגועים במדינות המערב בתגובה לתקיפות האוויריות של מדינות הקואליציה בהג’ין. בכרזה נכתב “דקור, דרוס [השלך] בקבוק מולוטוב”. התקפות מטוסי הקואליציה, והלחצים הכבדים המופעלים על דאעש בהג’ין, עלולים להגביר את המוטיבציה של תומכי דאעש להיענות לקריאה ולבצע פיגועים במיוחד במדינות המערב.
מרחב אדלב
נמשכות התקריות במרחב אדלב
 • גם השבוע נמשכו התקריות במרחב אדלב, בעיקר בין צבא סוריה לבין הארגונים הג’האדיסטים. עיקרי האירועים:
  • באתר המזוהה עם המשטר הסורי דווח, כי צבא סוריה פגע [יתכן באמצעות ירי ארטילרי] בתגבורות שהגיעו ל”צבאות הקווקז”, כחמישים ק”מ מדרום לאדלב (“צבאות הקווקז”: ארגון סלפי-ג’האדי של לוחמים שמוצאם מהקווקז הפועל בסוריה). כמה מפעילי הארגון נהרגו ונפצעו וכמה עמדות הושמדו (בטולאת אלג’יש אלסורי, 8 בדצמבר 2018).
  • חדר המבצעים של ארגון “שומרי הדת” (המזוהה עם אלקאעדה) דיווח, בירי צלפים הרגו פעיליו חייל צבא סוריה, כ-22 ק”מ מדרום לג’סר אלשע’ור. למחרת הרגו הפעילים בירי צלפים חייל סורי נוסף (חדר המבצעים שבשליטת ארגון “שומרי הדת”,8,7 בדצמבר 2018).
  • “ג’יש אלעזה” (“צבא התהילה”), המזוהה עם המטה לשחרור אלשאם, ביצע ירי מקלעים לעבר עמדות צבא סוריה, כשלושים ק”מ מצפון מערב לחמאה. צבא סוריה השיב באש ותקף כוחות של “ג’יש אלעזה”, שהיו בתנועה במרחב הכפרי שמצפון לחמאה (בטולאת אלג’יש אלסורי, 8 בדצמבר 2018).
  • באתר המזוהה עם המשטר הסורי דווח, כי צבא סוריה השמיד ביצורים ותגבורות של “המפלגה האסלאמית התורכסטאנית”, כ-11 ק”מ מדרום לג’סר אלשע’ור (בטולאת אלג’יש אלסורי, 8 בדצמבר 2018)[1].
הגברת נפח הפעילות הצבאית של ארגון “שומרי הדת” (המזוהה עם אלקאעדה)

בשבועות האחרונים הגביר ארגון “שומרי הדת” (המזוהה עם אלקאעדה) את נפח הפעילות שלו במרחב אדלב. עיקר פעילותו מתבטאת בירי רקטות ופצצות מרגמה ובירי צלפים לעבר עמדות צבא סוריה. פעילותו מתבצעת במסגרת חדר מבצעים בשם “עורר את המאמינים”, שבו שותפים ארבעה ארגונים ג’האדיסטים, בהובלת ארגון “שומרי הדת”. פעילותו עשויה לבטא עליה בכוח הצבאי ובמוטיבציה של “שומרי הדת” הגם שהארגון היריב, המטה לשחרור אלשאם, נותר הארגון המוביל במרחב אדלב.

 • בשבוע שחלף פרסם חדר המבצעים של ארגון “שומרי הדת” אינפוגרף המסכם את פעילותו בחודש שבין ה-8 בנובמבר ל-8 בדצמבר 2018. על פי ההודעה בוצעו בתקופה זאת 17 תקיפות באמצעות ירי ארטילרי (פצצות מרגמה ורקטות), 14 פעולות ירי צלפים ושתי פשיטות נגד עמדות צבא סוריה. בפעולות אלו, לטענת חדר המבצעים, היו 89 הרוגים ו-16 פצועים בקרב צבא סוריה (מספר הנראה לנו מוגזם).

אינפוגרף של חדר המבצעים "עורר את המאמינים" המסכם את הפעילות הצבאית בתקופה, שבין ה-8 בנובמבר ל-8 בדצמבר 2018 (חדר מבצעים "עורר את המאמינים").
אינפוגרף של חדר המבצעים “עורר את המאמינים” המסכם את הפעילות הצבאית בתקופה, שבין ה-8 בנובמבר ל-8 בדצמבר 2018 (חדר מבצעים “עורר את המאמינים”).

ארה”ב: משטר אסד ורוסיה הפיצו מידע כוזב על השימוש בגז כלור בידי ארגוני המורדים
 • ב-24 בנובמבר 2018 האשימו המשטר הסורי ורוסיה את המטה לשחרור אלשאם בירי פגזים שהכילו גז כלור לעבר מערב העיר חלב. כשבועיים לאחר מכן (7 בדצמבר 2018) פרסם סגן דובר מחלקת המדינה של ארה”ב הודעה לפיה האשמות אלו היו כוזבות. ההודעה מציינת כי בידי ארה”ב מידע מהימן לפיו כוחות התומכים במשטר אסד השתמשו ככל הנראה בגז מדמיע נגד אזרחים בחלב. ארה”ב מאמינה, נאמר בהודעה, כי רוסיה וסוריה מנצלות את האירוע כדי לערער את האמון בהפסקת האש באדלב (אתר מחלקת המדינה של ארה”ב, 7 בדצמבר 2018).
 • בהצהרה מטעם משרד החוץ הבריטי נמסר, כי אין הוכחות התומכות בטענות רוסיה סוריה בעניין השימוש בגז כלור. הדובר הוסיף, כי אין זה סביר שנעשה שימוש בגז כלור בתקרית המדוברת, כפי שטענו המשטר הסורי ורוסיה ואין זה סביר שהאופוזיציה הסורית הייתה אחראית לתקיפה (חדשות ה-BBC, 7 בדצמבר 2018).
 • משרד ההגנה של רוסיה הגיב להודעה האמריקאית באומרו, שמטרת ארה”ב היא לזכות מאשמה פעילים בסוריה הקשורים לארה”ב, וכי ההודעה האמריקאית נועדה גם להסיט את תשומת הלב הקהילה הבינלאומית מ”הפשעים” שמבצעים מטוסי קרב אמריקאים במזרח סוריה. משרד ההגנה ציין, כי ברשותו הוכחות חד-משמעיות המוכיחות שימוש בגזים רעילים נגד אזרחים בתקיפה המדוברת (ITAR TASS, 8 בדצמבר 2018).
מזרח סוריה
התקפה של כוחות SDF על העיר הג’ין

לאחר ההכנות שנמשכו מספר שבועות תקפו לוחמי SDF עמדות וריכוזי כוחות של דאעש בעיר הג’ין, שבצפון המרחב הנשלט ע”י דאעש. הג’ין מהווה המעוז החשוב ביותר של דאעש בעמק הפרת, שבה (ובסביבותיה), מצויות ככל הנראה מפקדות הארגון. נראה לנו, כי כוחות SDF ומדינות הקואליציה מעריכים שנפילת הג’ין תביא להתמוטטות מובלעת דאעש, שמצפון לאלבוכמאל. הכוח התוקף הסתייע באש ארטילרית ובתקיפות אוויריות של הקואליציה. בשלב זה הצליחו כוחות SDF והכוחות המסייעים להם להשתלט על פאתיה הצפוניים והמערביים של הג’ין. מוקדי העימותים היו בית החולים שבצפון העיר ושכונה אלחואמה, שבמערבה. הקרבות בהג’ין עדיין נמשכים. נמסר, כי בליל ה-11 בדצמבר 2018, כבשו כוחות SDF את השוק שבמערב הג’ין (חשבון הטוויטר של דיר אלזור 24, 12 בדצמבר 2018).

 • להלן תמונת המצב על בסיס מידע חלקי שבידנו (עדכני לבוקר ה-12 בדצמבר 2018):
  • ההתקפה שביצעו כוחות SDF על אזור הג’ין החלה ב-7 בדצמבר בשעות הערב. כוחות SDF בסיוע אווירי וארטילרי של מדינות הקואליציה התקדמו לעבר העיר מכיוון צפון (SDF Media Center, 9 בדצמבר 2018). כוחות SDF השתלטו על הכפר אלבחרה, כשני ק”מ מצפון מערב להג’ין והשתמשו בכפר כנקודת מוצא לתקיפת העיר. ב-8 בדצמבר כבשו הכוחות את שכונת אלחואמה, שבפאתיה המערביים של הג’ין (ראו מפה). נמסר כי לשכונה נגרם הרס רב כתוצאה מירי ארטילרי ותקיפות אוויריות, שגרמו גם למותם של עשרות אזרחים (דף הפייסבוק של פראת פוסט, בלדי ניוז, 8 בדצמבר 2018).
  • ב-9 בדצמבר 2018 דיווח דאעש, כי כוחותיו בלמו את ניסיון הפריצה של SDF להג’ין. על פי דיווח דאעש תיעלו פעיליו את לוחמי SDF אל תוך שדה מוקשים. כתוצאה מכך נהרגו חמישה לוחמי SDF ורבים נפצעו. בעימותים שהתנהלו (בפאתיה הצפוניים של הג’ין) נהרגו לפחות 15 לוחמי דאעש ואחרים נפצעו. כתוצאה מכך נאלץ הכוח לסגת (אעמאק, 9 בדצמבר 2018).
  • כיבוש בית החולים, שבצפון הג’ין: כוחות SDF הודיעו, כי ב-9 בדצמבר 2018 בשעות הערב פוצצו פעילי דאעש את בית החולים בהג’ין באמצעות מטעני חבלה שהציבו במבנה. לבית החולים נגרם נזק רב. כוחות SDF, בסיוע בני שבט השעיטאת[2], כיתרו את המבנה וכבשו אותו מידי דאעש. צוות הנדסה קרבית של SDF נטרל חלק מהמטענים (SDF Media Center, 10 בדצמבר 2018). דאעש הודיע, כי ב-10 בדצמבר 2018 תקפו פעיליו את בית החולים והרגו שבעה לוחמי SDF (אעמאק, 10 בדצמבר 2018).

אנשי כוח הפועל במסגרת SDF בקרבת בית החולים בצפון הג'ין, אותו כבשו מידי דאעש (חשבון הטוויטר Drexl Spivey@RisboLensk, 9 [תאריך מקומי ארה"ב] בדצמבר 2018).
אנשי כוח הפועל במסגרת SDF בקרבת בית החולים בצפון הג’ין, אותו כבשו מידי דאעש (חשבון הטוויטר Drexl Spivey@RisboLensk, 9 [תאריך מקומי ארה”ב] בדצמבר 2018).

מענה ארה”ב להאשמות על פגיעה באזרחים בהתקפות האוויריות
 • רוסיה, דאעש וגורמים נוספים מנהלים מלחמת תעמולה נגד ארה”ב והקואליציה ומאשימים אותם בהתקפות אוויריות, שפגעו בעשרות אזרחים, ובהריסת בית החולים בהג’ין[3]. בכירים בצבא ארה”ב ובכוחות SDF האשימו את דאעש בשימוש באזרחים שנותרו במרחב שבשליטת הארגון כ”מגן אנושי”. על פי אותם בכירים מאיימים פעילי דאעש על האזרחים לבל יצאו ממובלעות הג’ין. על פי הערכות האו”ם מדובר בכ-7,000 בני אדם (ניו יורק טיימס, 9 בדצמבר 2018).
 • כמענה להאשמות הללו פרסם צבא ארה”ב הודעה לפיה איבד בית החולים בהג’ין את מעמדו כמקום מוגן על פי אמנת ג’נבה. זאת משום שדאעש השתמש בו כאתר להתקפת נגד SDF (“Our partner forces”). ההודעה האשימה את דאעש כי הוא מתחבא במסגדים, בתי חולים ואתרים מוגנים אחרים. להודעה צורף סרטון בו נראה ירי (של פעיל דאעש) בתוך מבנה בית החולים (אתר מבצע “נחישות טבועה”, 10 בדצמבר 2018).
בית החולים בהג'ין. בצהוב: החלון ממנו נורתה אש מנשק קל ע"י פעיל דאעש. באדום: אחד הקליעים שנורו לעבר כוחות SDF.   בית החולים בהג'ין. בצהוב: פעיל דאעש, שביצע את הירי מהחלון. באדום: פעיל דאעש נוסף סמוך לחלון (אתר מבצע "נחישות טבועה", 10 בדצמבר 2018).
מימין: בית החולים בהג’ין. בצהוב: החלון ממנו נורתה אש מנשק קל ע”י פעיל דאעש. באדום: אחד הקליעים שנורו לעבר כוחות SDF. משמאל: בית החולים בהג’ין. בצהוב: פעיל דאעש, שביצע את הירי מהחלון. באדום: פעיל דאעש נוסף סמוך לחלון (אתר מבצע “נחישות טבועה”, 10 בדצמבר 2018).
מבנים הרוסים בשכונת אלחואמה במערב העיר הג'ין.    לוחמי SDF בשכונת אלחואמה (אלרקה פוסט, 8 בדצמבר 2018).
מימין: מבנים הרוסים בשכונת אלחואמה במערב העיר הג’ין. משמאל: לוחמי SDF בשכונת אלחואמה (אלרקה פוסט, 8 בדצמבר 2018).
תקיפות אוויריות של מטוסים עיראקים
 • ב-11 בדצמבר 2018 ביצעו מטוסי קרב של חיל האוויר העיראקי תקיפות אוויריות נגד שתי מטרות דאעש באזור אלסוסה, כשבעה ק”מ מצפון מזרח לאלבוכמאל. המטרה הראשונה הייתה מפקדה של הארגון, בה נפגשו כשלושים פעילי דאעש; המטרה השנייה הייתה מפקדה בה שהו ארבעה-עשר מחבלים (Syria TV, 11 בדצמבר 2018).
אבידות לדאעש ול-SDF
 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי מאז תחילת ההתקפה נגד מובלעת דאעש נהרגו 854 פעילי דאעש ו-512 לוחמי SDF (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 9 בדצמבר 2018).
סרטון להרמת המורל שהופק ע”י ההסברה של דאעש
 • מחוז אלברכה פרסם סרטון, השלישי בסדרה, שכותרתו: “התקפות של [אלו] המייחדים את האל”. מטרת הסרטון, שהופק באיכות טובה, להעלות את מורל פעיליו הנלחמים נגד SDF מצפון לאלבוכמאל. בתחילת הסרטון פנייה ישירה לכל אחד מפעילי הארגון (“מי אתה חייל הח’ליפות?”). בהמשך נראות תקיפות אוויריות של מטוסי כוחות הקואליציה ותיעוד של התקפות שערך דאעש בשבועות האחרונים. דאעש מציג בסרטון את הישגיו הכוללים פגיעות בעמדות באמצעות טילי נ”ט, הטמנת מטעני חבלה רבי עוצמה הפעלת מכוניות תופת, כיבוש מתחמים המוגנים ע”י סוללת עפר, הצגת גופות של לוחמי כוחות SDF והצגת שבויים (שמוח’, 10 בדצמבר 2018).

כרזת הסרטון השלישי בסדרה: "התקפות המייחדים את האל" (צולאת אלמוחדין) של מחוז אלברכה של דאעש (שמוח', 10 בדצמבר 2018).
כרזת הסרטון השלישי בסדרה: “התקפות המייחדים את האל” (צולאת אלמוחדין) של מחוז אלברכה של דאעש (שמוח’, 10 בדצמבר 2018).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעילות כוחות הביטחון העיראקים

סיכול פיגוע התאבדות

 • ב-6 בדצמבר 2018 עצר כוח משטרה מכונית תופת ובה מטעני חבלה, כ-45 ק”מ ממערב לבגדאד (בכניסה המערבית לנפת אלפליג’ה). במכונית היה נער כבן 15, שנטען כי השתייך לדאעש ונשלח לבצע פיגוע התאבדות. על גבי השמשה האחורית של המכונית נכתב: “[הימים] יחלפו ויגיעו יפים מהם” (אלסומריה ניוז, 6 בדצמבר 2018).
הנער מחבל מתאבד של דאעש, שנהג במכונית תופת.     מטעני חבלה, שהיו במכונית התופת (אלסומריה ניוז, 6 בדצמבר 2018).
מימין: הנער מחבל מתאבד של דאעש, שנהג במכונית תופת. משמאל: מטעני חבלה, שהיו במכונית התופת (אלסומריה ניוז, 6 בדצמבר 2018).
פעולות נוספות
 • להלן פעולות נוספות שביצעו כוחות הביטחון העיראקיים בשבוע האחרון:
  • מחוז אלאנבאר: כוח של המודיעין הצבאי העיראקי חשף ועצר בעיר הית שבעה חברי “חוליית טרור” [במשתמע דאעש], אשר תכננו לפגוע באזרחים ואנשי כוחות הביטחון (אלסומריה ניוז, 8 בדצמבר 2018).
  • מחוז אלאנבאר: כוח של המודיעין הצבאי העיראקי איתר [באזור אגם] אלת’רת’אר כ-47 ק”מ ממערב לסאמראא’, מקום מסתור של אמצעי לחימה [של דאעש]. אמצעי הלחימה פוצצו באופן מבוקר (סוכנות הידיעות העיראקית, 7 בדצמבר 2018).
  • מחוז צלאח אלדין: כוח של “הגיוס העממי” הרג ברכס הרי חמרין מחבל מתאבד של דאעש ופצע שני מחבלים נוספים, שנמלטו מהזירה. בידי השלושה נמצאו חגורות נפץ ומטעני חבלה (Al-Hashed.net, 6 בדצמבר 2018).
  • מחוז דיאלא: המודיעין הצבאי העיראקי הודיע כי אחד המומחים הגדולים ביותר של דאעש להרכבת מטעני חבלה המכונה “אבי המטענים” נהרג בעת פיצוץ מטען חבלה(“תאונת עבודה”) (סוכנות הידיעות העיראקית, 9 בדצמבר 2018).
פעילות טרור וגרילה של דאעש
 • להלן פעילות הטרור והגרילה שביצע דאעש בשבוע האחרון (על פי דיווחי דאעש):
  • מחוז דיאלא: פעילי דאעש חדרו למפעל השייך לאחד מאנשי כוחות ביטחון הפנים הכורדים בחבל כורדיסטאן (כמאה ק”מ מצפון מזרח לבעקובה). בתמונות שפרסם דאעש נראות משאיות וטרקטור העולים באש, לאחר שהוצתו על-ידי פעילי דאעש (מחוז עיראק-דיאלא, 9 בדצמבר 2018).
  • מחוז צלאח אלדין: ב-7 בדצמבר 2018 הפעילו פעילי דאעש מטען חבלה נגד כלי רכב של המשטרה הפדרלית העיראקית בקרבת שדה הנפט עלאס (‘Allas Oil Field), כ-41 ק”מ ממזרח לתכרית. דאעש דיווח, כי נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (רדיו אלביאן של דאעש, 9 בדצמבר 2018).
  • מחוז אלאנבאר: ב-8 בדצמבר 2018 הפעילו פעילי דאעש שני מטעני חבלה נגד כלי רכב של המשטרה העיראקית בעיר אלפלוג’ה (כ-45 ק”מ ממערב לבגדאד). דאעש דיווח, כי כלי הרכב הושמד ונוסעיו נהרגו או נפצעו (רדיו אלביאן של דאעש, 9 בדצמבר 2018).
  • מחוז כרכוכ: ב-8 בדצמבר 2018 הפעילו פעילי דאעש מטען חבלה נגד כלי רכב של המשטרה הפדרלית העיראקית בכפר הנמצא כ-32 ק”מ מצפון מערב לכרכוכ. דאעש דיווח, כי כלי הרכב נפגע ונוסעיו נהרגו או נפצעו (רדיו אלביאן של דאעש, 9 בדצמבר 2018).
מצרים וחצי-האי סיני
פיצוץ שני מטעני חבלה נגד טנק של צבא מצרים
 • ב-8 בדצמבר 2018 הפעילו פעילי דאעש שני מטעני חבלה נגד טנק של צבא מצרים ממזרח לאלעריש. הטנק נפגע ומספר חיילים שהיו בו נהרגו או נפצעו (רדיו אלביאן של דאעש, 9 בדצמבר 2018). מקורות שבטיים מסרו, כי כתוצאה מהפיצוץ נהרגו לפחות שלושה חיילים וחיילים נוספים נפצעו (אלערבי אלג’דיד 9 בדצמבר 2018)
מות פעיל בכיר של מחוז סיני של דאעש
 • מחוז סיני של דאעש הודיע על מותו של אבו מאלכ המצרי, פעיל הארגון, בעל אזרחות מצרית. מדובר בפעיל בכיר של דאעש, שנהרג בעימותים עם צבא מצרים (אלע’רבאא’, 6 בדצמבר 2018; Erem New, 7 בדצמבר 2018).

אבו מאלכ המצרי, פעיל דאעש בכיר, שנהרג בחצי-האי סיני (אלע'רבאא', 6 בדצמבר 2018).
אבו מאלכ המצרי, פעיל דאעש בכיר, שנהרג בחצי-האי סיני (אלע’רבאא’, 6 בדצמבר 2018).

פעילות ג’האדיסטית במדינות נוספות
פיגוע ירי בשוק חג המולד בשטרסבורג (תמונת מצב ראשונית עדכנית ל-12 בדצמבר)
 • ב-11 בדצמבר 2018 בשעות הערב בוצע פיגוע ירי בקרבת שוק חג המולד בעיר שטרסבורג. בפיגוע נהרגו ארבעה בני אדם וכ-12 נפצעו. המחבל פתח באש מנשק אוטומטי לעבר הקהל וצעק “אללה אכבר” בעת שירה. בהמשך הוא ניהל חילופי אש עם כוחות הביטחון. לאחר הירי הצליח המחבל להימלט באמצעות מכונית גנובה. כוחות הביטחון הצרפתים מנהלים אחריו מצוד.
 • משטרת צרפת הודיעה, כי המחבל הינו שריף צ’קאט ( ,(Che’rif Chekattבן 29, יליד העיר שטרסבורג ממוצא מרוקאי. הוא בעל עבר פלילי ונכלל ברשימת החשודים בטרור. בחיפוש שנערך בביתו, ביום הפיגוע, ע”י שוטרים שבאו לעצרו בחשד לשוד מזוין, נמצאו רימוני יד/חומרי נפץ.
 • דאעש (עדיין) לא קיבל אחריות לביצוע הפיגוע. על פי אתר המודיעין סייט (Site Intelligence group) הפועל בארה”ב ומנטר אתרי ג’האד, חגגו תומכי דאעש לאחר ביצוע הפיגוע (רויטרס, 11 בדצמבר 2018).

תמונה של שריף צ'קאט (Chérif Chekatt), מבצע פיגוע הירי בשוק חג המולד בשטרסבורג, שהתפרסמה בטוויטר ובכלי תקשורת נוספים
תמונה של שריף צ’קאט (Chérif Chekatt), מבצע פיגוע הירי בשוק חג המולד בשטרסבורג, שהתפרסמה בטוויטר ובכלי תקשורת נוספים

עד כה עדיין לא אותרה קבלת אחריות של דאעש על הפיגוע בשטרסבורג. יוזכר כי תקופת חג המולד מהווה עיתוי מועדף עבור תומכי דאעש לבצע פיגועים בשל הקהל הרב המשתתף באירועי החג והתהודה התקשורתית הנלווית לפיגועים הללו. בשנתיים האחרונות בוצעו שני פיגועים בולטים בתקופה זאת: פיגוע דריסה בשוק חג המולד בברלין (19 בדצמבר 2016, 12 הרוגים ו-49 פצועים). ופיצוץ מטען מאולתר במעבר שבין תחנת רכבת תחתית בלב מנהטן (13 בדצמבר 2017, שלושה פצועים באורח קל). ההתקפות האוויריות נגד דאעש, מהתבצעת ע”י מטוסי כוחות הקואליציה בעיר הג’ין, והקריאה לבצע פיגועים בתגובה, עלולים לתרום להגברת המוטיבציה של תומכי דאעש לבצע פיגועים.

פעילות סיכול ומנע
סיכול פיגוע בבית הכנסת בהשראת דאעש באוהיו, ארה”ב
 • ב-11 בדצמבר 2011 סוכל פיגוע בבית-כנסת בעיר טולידו, שבמדינת אוהיו בארצות-הברית. FBI עצר ב-7 בדצמבר 2018 את דיימון ג’וזף (Damon M. Joseph), מתאסלם בן 21, מאוהיו. על-פי החשד, התכוון ג’וזף לבצע פיגוע ירי בבית כנסת בעיר טולידו. הוא תכנן את הפיגוע במשך כמה חודשים בהשראת דאעש. מכתב התביעה שהוגש נגדו עולה, כי הוא הושפע מפיגוע הירי בבית הכנסת בפיטסבורג לפני כחודש וחצי, שבו נרצחו 11 מתפללים.
 • בחקירה סמויה שניהל ה-FBI טען דיימון כי על בסיס בדיקה שערך, הוא מתכוון לבצע את הפיגוע בבית הכנסת בעיר טולידו, שבו מתפללים רבים ביום שבת. הוא הצהיר כי בכוונתו להרוג בני אדם רבים. על-פי פוסטים שהעלה ברשתות החברתיות, עולה כי הוא תומך בדאעש והפגין שנאה תהומית ליהודים (משרד המשפטים האמריקני, 10 בדצמבר 2018; וושינגטון פוסט, 10 בדצמבר 2018; NBC, 11 בדצמבר 2018; רויטרס, 11 בדצמבר 2018).

מתכנן הפיגוע לאחר מעצרו (FBI, 10 בדצמבר 2018).
מתכנן הפיגוע לאחר מעצרו (FBI, 10 בדצמבר 2018
).

המלחמה על התודעה
גוף הסברה המזוהה עם דאעש קורא לביצוע פיגועים במדינות המערב
 • גוף הסברה המזוהה עם דאעש פרסם כרזה המעודדת ביצוע פיגועים במדינות המערב בתגובה לתקיפות האוויריות של כוחות הקואליציה באזור הג’ין. בחלקה העליון של הכרזה נכתב (באנגלית): “הצלבנים [קרי, ארה”ב והמערב] מפציצים את אחיכם בהג’ין, אז הרגו אותם באירועים שלהם, הפכו את שמחותיהם לעצב, ואת חגם לכאבים”. בתחתית הכרזה נכתב (באנגלית) “דקור, דרוס, [השלך] בקבוק מולוטוב”. מתחת למילה “דרוס” תמונה של המשאית בה בוצע פיגוע הדריסה בניס (14 ביולי 2016), שבו נהרגו 86 בני אדם (ערוץ טלגרם המזוהה עם דאעש, 10 בדצמבר 2018).

כרזה הקוראת לביצוע פיגועים במדינות המערב בתגובה לתקיפות האוויריות המבוצעות נגד הג'ין (ערוץ טלגרם המזוהה עם דאעש, 10 בדצמבר 2018).
כרזה הקוראת לביצוע פיגועים במדינות המערב בתגובה לתקיפות האוויריות המבוצעות נגד הג’ין (ערוץ טלגרם המזוהה עם דאעש, 10 בדצמבר 2018).

[1] המפלגה האסלאמית התורכסתאנית הינה ארגון מורדים סלפי-ג'האדי, המורכב מפעילים מוסלמים בני המיעוט האויגורי, המתגורר מחוז שיניאנג (תורכסתאן), שבמערב סין. מדובר בפעילים שהגיעו לסוריה בתחילת שנת 2012 ופעלו במסגרת ג'בהת אלנצרה (כיום המטה לשחרור אלשאם). בעבר דווח, כי מרביתם מצויים באזור ג'סר אלשע'ור, שמדרום מערב לאדלב. על פי כתבה בעיתון אלשרק אלאוסט (30 באוגוסט 2018) הם מונים כיום כ-1,500 לוחמים. בעבר (2015) הוערך, כי מספרם עמד על כ-3,500 לוחמים.
[2]
השעיטאת הינו שבט ערבי מוסלמי סוני, המונה 90,000-70,000 נפש. בני השבט מתגוררים במרחב שמצפון לאלבוכמאל, בגדה המזרחית של הפרת במרחב בו פועלים כוחותSDF ומדינות הקואליציה נגד דאעש. בין שבט זה לבין דאעש מתנהל סכסוך קשה. באוגוסט 2014 רצחו פעילי דאעש מאות מאנשי השבט. באמצע דצמבר 2014 התגלה קבר אחים שכלל כ-230 מבני השבט, שהוצאו להורג ע"י דאעש.
[3]
כלי תקשורת רוסיים דיווחו כי בתקיפה אווירית, שבוצעה ע"י כוחות הקואליציה בראשות ארה"ב, נהרס לחלוטין בית חולים בעיר הג'ין. כלי התקשורת הרוסיים והסורים דיווחו גם על עשרות אזרחים שנפצעו בתקיפות האמריקאיות. שון ריאן, דובר הקואליציה מסר, כי לא היו נפגעים מקרב האזרחים בתקיפות הללו (ספוטניק, 7 בדצמבר 2018).