מבט לג’האד העולמי (6-1 במאי 2020)

טנקים וכלי רכב משוריינים של צבא תורכיה ושל המשטרה הצבאית הרוסית במהלך הסיור המשותף השישי (Orient Net, אתר המזוהה עם תורכיה וארגוני המורדים שבחסותה, 28 באפריל 2020).

טנקים וכלי רכב משוריינים של צבא תורכיה ושל המשטרה הצבאית הרוסית במהלך הסיור המשותף השישי (Orient Net, אתר המזוהה עם תורכיה וארגוני המורדים שבחסותה, 28 באפריל 2020).

הפעלת מטען של דאעש נגד משאית של צבא עיראק בקרבת גבול עיראק-סעודיה (טלגרם, 5 במאי 2020).

הפעלת מטען של דאעש נגד משאית של צבא עיראק בקרבת גבול עיראק-סעודיה (טלגרם, 5 במאי 2020).

שיגור פצצות מרגמה לעבר ריכוזי כוחות צבא עיראק ממערב לאלרמאדי (טלגרם, 2 במאי 2020).

שיגור פצצות מרגמה לעבר ריכוזי כוחות צבא עיראק ממערב לאלרמאדי (טלגרם, 2 במאי 2020).

ההוצאה להורג של ,סוכן

ההוצאה להורג של ,סוכן" המודיעין העיראקי (טלגרם, 4 במאי 2020).

כוחות הביטחון העיראקים במבצע טיהור מחוז אלאנבאר מפעילי דאעש (סוכנות הידיעות העיראקית, 4 במאי 2020).

כוחות הביטחון העיראקים במבצע טיהור מחוז אלאנבאר מפעילי דאעש (סוכנות הידיעות העיראקית, 4 במאי 2020).

עיקרי האירועים
 • במרחב אדלב שבצפון סוריה, נשמרה בדרך כלל הפסקת האש. במדבריות אלסח’נה-תדמור, שבמזרח סוריה נמשכת פעילות אינטנסיבית של דאעש, שהתבטאה השבוע בהתקפה נגד אוטובוס שהסיע אנשי צבא סוריים (עשרה הרוגים, למעלה מ-15 פצועים). במרחב דרעא, שבדרום סוריה (ובכלל זה ברמת הגולן) נמשכת ה”התעוררות” של מחוז החוראן של דאעש. מתווה הפיגועים במרחב דרעא היה השבוע חיסול אנשי מודיעין ומח’תאר המזוהה עם המשטר הסורי.
 • בעיראק נמשכת פעילות דאעש בעצימות גבוהה תוך ניצול התפשטות נגיף קורונה וצמצום פעילות מדינות הקואליציה הבינלאומית בהנהגת ארה”ב. מעבר למתווים השגרתיים המאפיינים את התקפות דאעש בלט השבוע פיגוע בקו מתח גבוה המוליך חשמל מאיראן לעיראק, במסגרת מה שדאעש מכנה “המלחמה הכלכלית” שהוא מנהל נגד עיראק.
 • שאר מחוזות דאעש באפריקה ובאסיה המשיכו בפעילותם השוטפת במתווים השגרתיים, כשברקע משבר הקורונה. במסגרת זאת פעלו מחוזות דאעש בחצי-האי סיני, מערב אפריקה, מרכז אפריקה, אפגניסטאן והפיליפינים.
מרחב אדלב

הפסקת האש עודנה נשמרת בדרך כלל במרחב אדלב. נראה, כי הצדדים עדיין נמצאים בעמדת המתנה, בין השאר, בשל החשש מהתפרצות נגיף קורונה (עד כה לא דווח על חולים בקורונה במרחב אדלב[1]). בשבוע שחלף אירעו במרחב אדלב תקריות אלימות ראשונות מסוגן בין פעילי המטה לשחרור אלשאם לבין תושבים מקומיים, שמחו נגד כוונת הארגון לפתוח מעבר מסחרי לשטחים שבשליטת המשטר הסורי. המטה לשחרור אלשאם פעל להרגעת הרוחות.

נמשכים הסיורים המשותפים על כביש M-4
 • לאחר שצבא תורכיה אכף בכוח את קיומם של הסיורים המשותפים לרוסיה ולתורכיה (26 באפריל 2020), החלה שגרה של סיורים משותפים על כביש M-4 (כביש חלב לאד’קיה). ב-30 באפריל 2020 הודיע משרד ההגנה התורכי על השלמת הסיור השביעי המשותף לתורכיה ורוסיה בכביש .M-4 יומיים קודם לכן, ב-28 באפריל 2020, בוצע הסיור המשותף השישי (סוכנות אנטוליה,Edlib Media Center , 30 באפריל 2020).
הפגנות מחאה בעיר אדלב ובמקומות נוספים
 • ב-30 באפריל 2020 התקיימו הפגנות באדלב ובכפרתח’ארים, שמצפון מערב לאדלב. המפגינים מחו נגד פתיחת מעבר מסחרי ע”י המטה לשחרור אלשאם מול צבא סוריה, כעשרים ק”מ מצפון מזרח לאדלב (בקרבת מיזנאז). פעילי הכוח הביטחוני של המטה לשחרור אלשאם פיזרו את ההפגנה תוך שימוש בירי אש חיה. לפחות אזרח אחד נהרג (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 30 באפריל 2020).

מקום המעבר המסחרי בקרבת מיזנאז (מסומן) (Google Maps).
מקום המעבר המסחרי בקרבת מיזנאז (מסומן)
(Google Maps).

 • מאדלב התפשטו המחאות למקומות נוספים. פעילים אזרחים קראו להפגין ולקיים משמרות מחאה ברחבי מחוז אדלב תחת הסיסמה “לא לפתיחת המעברים… למען החללים ולמען הכבוד”. בעקבות זאת חסמו עשרות מפגינים את כביש 60 (המוביל למעבר המסחרי), כדי למנוע תנועת משאיות אל המעבר. פעילי הכוח הביטחוני של המטה לשחרור אלשאם ניסו להרחיקם בכוח. בתגובה על ההתנהגות האלימה של המטה לשחרור אלשאם חסמו מפגינים מקומות נוספים בכבישים, שבמרחב אדלב (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 30 באפריל 2020; Edlib Media Center, 1 במאי 2020).
מפגינים חוסמים את הכביש המוביל למעבר המסחרי במיזנאז 
(Edlib Media Center, 30 באפריל 2020).
    מפגינים חוסמים את הכביש המוביל למעבר המסחרי במיזנאז 
(Edlib Media Center, 30 באפריל 2020).
מפגינים חוסמים את הכביש המוביל למעבר המסחרי במיזנאז
(Edlib Media Center, 30 באפריל 2020).
 • בתגובה על ההפגנות וחסימות הצירים פרסם המטה לשחרור אלשאם הודעה מפורטת בכל הנוגע למעבר המסחרי. בהודעה נאמר כי “הצפון המשוחרר” (קרי, מרחב אדלב) מייבא את מרבית צרכיו מתורכיה, אך מייצא את מרבית תוצרתו לאזורים שבשליטת צבא סוריה (“הכנופיות”). לפיכך לאחר בחינת היתרונות והחסרונות שבפתיחת המעבר השתכנעו אנשי “המנהלה הכללית של המעברים” (גוף הכפוף למנהל האזרחי בשטחים הנשלטים ע”י המורדים) בצורך בפתיחת המעבר המסחרי. באשר לפתיחה באש כלפי המפגינים ציין המטה לשחרור אלשאם, כי הוא מתנגד לפגיעה במשתתפי המחאה וכי יבוא חשבון עם הפעיל, שהעז לעשות זאת (אבאא’, 2 במאי 2020).
צפון מזרח סוריה
מרחב אלמיאדין-אלבוכמאל

בצפון מזרח סוריה נמשכה פעילות דאעש במתווים של הפעלת מטענים, ירי צלפים וחיסולים אישיים.

 • 4 במאי 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של כוחות SDF על ציר שדה הנפט אלעמר כעשרה ק”מ מצפון לאלמיאדין. נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (טלגרם, 4 במאי 2020).
 • 3 במאי 2020: בוצע ירי צלפים לעבר חיילי צבא סוריה בעיירה אלשחיל כעשרה ק”מ מצפון לאלמיאדין. שני קצינים נהרגו וחייל אחד נפצע (טלגרם, 4 במאי 2020).
 • 30 באפריל 2020: בוצע ירי לעבר איש מודיעין של כוחות SDF בעיירה אלחואיג’, כחמישה ק”מ מצפון-מזרח לאלמיאדין. איש המודיעין נהרג (טלגרם, 30 באפריל 2020).
 • 30 באפריל 2020: הופעל מטען נגד איש מודיעין של כוחות SDF בעיירה אלסוסה, כחמישה ק”מ מצפון-מזרח לאלבוכמאל. איש המודיעין נפצע (טלגרם, 30 באפריל 2020).
 • 28 באפריל 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב, שהסיע את אחד האחראים על הקומונות המקומיות, כעשרה ק”מ מצפון לדיר אלזור. האחראי נפצע (טלגרם, 30 באפריל 2020).
מזרח סוריה (מרחב אלסח’נה-תדמור)
 • 30 באפריל 2020: הוצב מארב לאוטובוס שהסיע אנשי צבא סוריים 135 ק”מ ממזרח לתדמור (כחמישים ק”מ מצפון-מערב לגבול סוריה-עיראק). בתחילה הופעל המטען נגד האוטובוס ולאחר מכן בוצע ירי לעברו. ששה קצינים וארבעה חיילים נהרגו 15 נוספים נפצעו (טלגרם, 1 במאי 2020). זהו ביטוי נוסף לפעילות האינטנסיבית, שמנהל דאעש נגד הכוחות הסורים, במדבריות שבמרחב אלח’סנה-תדמור.

חיילי צבא סוריה מפנים קצינים וחיילים, שנפגעו בתקיפת האוטובוס 
(טלגרם, 1 במאי 2020).
חיילי צבא סוריה מפנים קצינים וחיילים, שנפגעו בתקיפת האוטובוס
(טלגרם, 1 במאי 2020).

צפון מזרח סוריה
מרחב העיר אלחסכה

מרד אסירי דאעש בבית הכלא המרכזי של SDF

 • ב-2 במאי 2020 התחולל מרד אסירים באחד מבתי הכלא הגדולים, שבהם בהם מוחזקים פעילי דאעש במחוז אלחסכה. לא צוין שם בית הכלא אך הכוונה ככל הנראה לבית הכלא המרכזי של ע’ויראן, שבדרום אלחסכה[2]. פעילי דאעש השתלטו על חלקו הפנימי של בית הכלא. כוחותSDF הודיע, כי בתום משא ומתן עם אסירי דאעש, כוחות מיוחדים וכוחות ללוחמה בטרור השתלטו על המצב. כוחות SDF הודיעו, כי הם סבורים שעל מדינות הקואליציה הבינלאומית והקהילה הבינלאומית רובצת האחריות למציאת פתרון לסוגיית פעילי דאעש המצויים בבתי הכלא. SDF פנו לסיוע נוסף להגברת אמצעי הביטחון ושיפור מצבם של הכלואים בבתי הכלא בצפון סוריה ובמזרחה (SDF Press, 3 במאי 2020).
 • בדיווח של עיתון ערבי היוצא לאור בלונדון נמסר, כי למרות שכוחותSDF הודיעו על סיום המרד, המשא ומתן בינם לבין פעילי דאעש עודנו נמשך. על פי אותו דיווח הורתה הקואליציה הבינלאומית על הכנת אולם, שבו ניתן יהיה להתחיל ולשפוט את פעילי דאעש הכלואים (אלערבי אלג’דיד, 5 במאי 2020).

סיכול ניסיון הברחת נשות דאעש ממחנה העקורים אלהול

 • כוחות SDF סיכלו לאחרונה ניסיון הברחה של שבע נשות פעילי דאעש ממחנה העקורים אלהול (כ-45 ק”מ ממזרח לאלחסכה). במהלך ניסיון ההברחה נלכדה מבריחה עיראקית, שפעלה בשיתוף פעולה עם שני בעלי מיכליות מים, שעבדו במחנה. במהלך חקירתה היא הודתה כי גבתה מאה דולרים מכל אדם שהבריחה. היא נידונה לשנת מאסר והוטל עליה תשלום קנס. במחנה אלהול שוהים למעלה מ-74,000 בני אדם ובהם עקורים, פליטים ומשפחות פעילי דאעש. המחנה נתפס כבעל פוטנציאל סיכון גבוה משום ששוהים בו למעלה מ-40,000 נשות דאעש וילדיהן, המהווים 66% משוכני המחנה (ח’טוה, 3 במאי 2020).
דרום סוריה
מרחב דרעא

במרחב דרעא וברמת הגולן נמשכה “התעוררות” פעילי מחוז החוראן של דאעש. מתווה הפיגועים השכיח היה השבוע חיסולים אישיים של אנשי מודיעין ומח’תאר המזוהה עם המשטר הסורי.

 • 4 במאי 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר מח’תאר הנאמן למשטר הסורי באלע’אריה אלשרקיה, כ-14 ק”מ מצפון-מזרח לדרעא. המח’תאר נפצע (טלגרם, 4 במאי 2020).
 • 4 במאי 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר אנשי מודיעין חיל אוויר של צבא סוריה באלמליחה אלשרקיה, כשלושים ק”מ מצפון-מזרח לדרעא. שלושה אנשי מודיעין נהרגו (טלגרם, 4 במאי 2020).
 • 30 באפריל 2020: בוצע ירי לעבר איש מודיעין צבא סוריה בקרבת כפר נאסג’ כעשרים ק”מ ממזרח לגבול סוריה-ישראל. איש המודיעין נהרג. מחוז החוראן של דאעש פרסם תמונה בה נראית גופתו של איש המודיעין ומסמך זיהוי צבאי שלו (טלגרם, 30 באפריל 2020).
הזירה העיראקית

עיראק ממשיכה להתבלט כזירה המרכזית של פעילות דאעש בעולם. זאת, תוך ניצול מגפת הקורונה[3] וירידה בהיקף פעילות מדינות הקואליציה הבינלאומית בהנהגת ארצות-הברית. השבוע התקיימה פעילות דאעש במתווים, שאפיינו את השבועות האחרונים: הפעלת מטענים, ירי רקטות ופצצות-מרגמה, ירי צלפים וחיסולים אישיים. בלט השבוע פיגוע נגד קו מתח גבוה המוליך חשמל מאיראן לעיראק, במסגרת מה שדאעש מכנה “המלחמה הכלכלית” שהוא מנהל נגד עיראק.

מרכזיותו של מחוז עיראק
 • ב-30 באפריל 2020 פרסם דאעש אינפוגרף, אשר סיכם את הפעילות במחוזות השונים בעולם, בתקופה שבין ה-23 ל-29 באפריל 2020 (תחת הכותרת “קציר הלוחמים”). על-פי האינפוגרף, בתקופה זאת בוצעו 57 התקפות. 36 מהן (63%) בוצעו בעיראק. מספר הנפגעים בעיראק (67) היה הגדול מכל מחוז אחר של דאעש (טלגרם, 30 באפריל 2020).
“המלחמה הכלכלית” של דאעש נגד עיראק
 • ב-4 במאי 2020 דווח, כי קו המתח הגבוה “מירסאד”, המוביל חשמל מאיראן לעיראק, יצא מכלל שימוש בשל “פעולת טרור”. הפיגוע גרם לפגיעה (זמנית) ביכולת יצוא החשמל של איראן לעיראק (אח’באר אלעראק, 4 במאי 2020).

הפגיעה בקו החשמל מירסאד, המוביל חשמל מאיראן לעיראק
(אח'באר אלעראק, 4 במאי 2020).
הפגיעה בקו החשמל מירסאד, המוביל חשמל מאיראן לעיראק
(אח’באר אלעראק, 4 במאי 2020).

על פי גרסת דאעש פיגוע זה הינו חלק מסדרת פיגועים שביצע הארגון במסגרת מה שהוא מכנה “המלחמה הכלכלית” נגד עיראק. שבועון אלנבאא’ של דאעש דיווח, כי ב-27 באפריל 2020 הפעיל דאעש מטעני-חבלה נגד מספר עמודי חשמל שמשמשים את מחנות צבא עיראק באזור אלעט’ים, כשישים ק”מ מצפון לבעקובה. באותו היום בוצעו פיגועים דומים על-ידי פעילי הארגון נגד עמודי חשמל באזור אלמקדאדיה, כארבעים ק”מ צפונית-מזרחית לבעקובה. למחרת פוצצו באותה הדרך מספר עמודי חשמל באזור בהרז, כעשרה ק”מ דרומית-מזרחית לבעקובה. פיצוצם גרם להפסקות חשמל במספר מקומות בבגדאד ובמחוזות דיאלא וצלאח אלדין (מאמר באלנבא’ שפורסם בטלגרם ב-1 במאי 2020).

עיקרי הפעולות שביצע מחוז עיראק של דאעש

מחוז אלאנבאר

 • 4 במאי 2020: הופעל מטען חבלה נגד סיור רגלי של משטרת עיראק, כ-35 ק”מ מצפון-מזרח לבעקובה. שוטר אחד נהרג (טלגרם, 4 במאי 2020).
 • 3 במאי 2020: הוצב מארב לחיילי צבא עיראק כשישים ק”מ מצפון לבעקובה. חייל אחד נהרג וארבעה נפצעו. כאשר כוח סיוע של הגיוס השבטי הגיע לזירת האירוע, בוצע לעברם ירי. שלושה חיילים נוספים נהרגו ושבעה נפצעו (טלגרם, 4 במאי 2020).
 • 3 במאי 2020: בוצע ירי צלפים ושוגרו פצצות מרגמה לעבר מחנה של צבא עיראק, כארבעים ק”מ מצפון-מזרח לבעקובה. חייל אחד נהרג (טלגרם, 4 במאי 2020).
 • 3 במאי 2020: בוצע ירי צלפים לעבר מחנה של צבא עיראק, כשמונים ק”מ מצפון מזרח לבעקובה. חייל אחד נהרג (טלגרם, 4 במאי 2020).
 • 3 במאי 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק, כשמונים ק”מ מצפון מזרח לבעקובה. נוסעי כלי הרכב ובהם קצין נהרגו או נפצעו (טלגרם, 4 במאי 2020).
 • 3 במאי 2020: הופעל מטען נגד משאית של צבא עיראק בקרבת גבול עיראק-סעודיה. חייל נהרג וחייל נוסף נפצע (טלגרם, 3 במאי 2020).
 • 2 במאי 2020: הופעל מטען ובוצע ירי מקלעים לעבר שני כלי רכב של צבא עיראק כשישים ק”מ מצפון לבעקובה. קצין ושלושה חיילים נהרגו או נפצעו (טלגרם, 3 במאי 2020).
 • 30 באפריל 2020: בוצע ירי צלפים לעבר חייל בצבא עיראק ממזרח להית. החייל נהרג (טלגרם, 1 במאי 2020).
 • 30 באפריל 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק בציר המוביל לגבול עיראק-סוריה. חייל אחד נהרג וחייל נוסף נפצע (טלגרם, 1 במאי 2020).
 • 30 באפריל 2020: שוגרו מספר פצצות מרגמה לעבר ריכוזי כוחות של צבא עיראק באזור הנמצא בין אלרמאדי לאלרטבה. לטענת דאעש, נצפו פגיעות מדויקות במטרה (טלגרם, 1 במאי 2020).

מחוז דיאלא

 • 4 במאי 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק, דרומית-מזרחית לבעקובה. שניים מנוסעי כלי הרכב נהרגו ושלושה נפצעו (טלגרם, 5 במאי 2020).
 • 2 במאי 2020: בוצע ירי לעבר מחנה של משטרת עיראק, כעשרים ק”מ מצפון לבעקובה. חמישה חיילים נהרגו, תשעה חיילים ובהם שני קצינים נפצעו. בהמשך תקפו פעילי דאעש כוח סיוע של משטרת עיראק, שהגיע למקום. כתוצאה מכך נפצעו שלושה שוטרים (טלגרם, 3 במאי 2020).
 • 2 במאי 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק, כשישים ק”מ מצפון לבעקובה. מפקד בכיר ושלושה חיילים נהרגו או נפצעו (טלגרם, 3 במאי 2020).
 • 30 באפריל 2020: בוצע ירי צלפים לעבר מתחם של משטרת עיראק, כ-75 ק”מ מצפון-מזרח לבעקובה. שני שוטרים נפצעו (טלגרם, 1 במאי 2020).

מחוז צלאח אלדין

 • 3 במאי 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק, כשלושים ק”מ מצפון לבגדאד. נוסעי כלי הרכב נהרגו (טלגרם, 4 במאי 2020).
 • 2 במאי 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר מתחם של הגיוס העממי, כשישים ק”מ מצפון לבגדאד. לוחם אחד נהרג ושניים נוספים נפצעו (טלגרם, 2 במאי 2020).
 • 2 במאי 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר חייל צבא עיראק, כשלושים ק”מ מצפון לבגדאד. החייל נהרג (טלגרם, 3 במאי 2020).
 • 2 במאי 2020: פעילי דאעש תקפו מתחם של הגיוס העממי, כ-25 ק”מ מדרום לתכרית. כאשר כוח סיוע הגיע לזירת האירוע, הופעל נגדו מטען. תשעה לוחמים נהרגו ולפחות 11 נפצעו (טלגרם, 4 במאי 2020).
 • 2 במאי 2020: פעילי דאעש הציבו מארב לאנשי משטרת עיראק מצפון מזרח לסאמראא’ (וכ-120 ק”מ מצפון לבגדאד). שוטר אחד נהרג (טלגרם, 4 במאי 2020).
 • 30 באפריל 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר קצין בצבא עיראק, כשישים ק”מ מצפון לבגדאד. הקצין נהרג (טלגרם, 2 במאי 2020).
 • 30 באפריל 2020: פעילי דאעש לקחו בשבי אדם המשתייך למודיעין הלאומי העיראקי, כחמישים ק”מ מצפון-מערב לבגדאד. השבוי נחקר והוצא להורג בירי (טלגרם, 1 במאי 2020).

מחוז באבל

 • 3 במאי 2020: בוצע ירי צלפים לעבר שני חיילי צבא עיראק, כארבעים ק”מ מדרום-מערב לבגדאד. חייל אחד נהרג והשני נפצע (טלגרם, 3 במאי 2020).

מחוז נינוא

 • 4 במאי 2020: פעילי דאעש לקחו בשבי אדם שהוגדר כ”סוכן של המודיעין העיראקי”, כתשעים ק”מ מדרום מערב למוצול. השבוי הוצא להורג (טלגרם, 4 במאי 2020).

ההוצאה להורג של ,סוכן" המודיעין העיראקי 
 (טלגרם, 4 במאי 2020).
ההוצאה להורג של ,סוכן” המודיעין העיראקי
(טלגרם, 4 במאי 2020).

מחוז כרכוכ

 • 5 במאי 2020: פעילי דאעש תקפו באמצעות ירי מקלעים מחסום של משטרת עיראק, כארבעים ק”מ צפונית-מערבית לכרכוכ. שלושה שוטרים נהרגו (טלגרם, 5 במאי 2020).
פעילות סיכול ומנע של כוחות הביטחון העיראקיים

מחוז אלאנבאר

 • ב-4 במאי 2020 הודיע צבא עיראק, כי פתח, בסיוע הגיוס העממי והגיוס השבטי, במבצע לטיהור מחוז אלאנבאר מפעילי דאעש. הכוחות העיראקים המשתתפים במבצע מתכוונים להגיע עד גבול עיראק עם סעודיה, ירדן וסוריה. במהלך היום הראשון של המבצע הצליח צבא עיראק, בסיוע חיל האוויר, להרוג שלושה מפקדים בדאעש (סוכנות הידיעות העיראקית, 4 במאי 2020).
 • בהודעה של ערוץ אלסומריה העיראקי נמסר, כי צבא עיראק ניהל מרדף אחר כלי רכב שבו היו חמישה פעילי דאעש. החמישה הסתתרו במבנה באזור מדברי במערב עיראק. המבנה פוצץ ופעילי דאעש נהרגו. צבא עיראק ציין כי אחד ההרוגים הוא מפקד דאעש במערב אלאנבאר (אלסומריה, 4 במאי 2020).

מחוז כרכוכ

 • 5 במאי 2020: כוחות הביטחון העיראקים הרגו שלושה “פעילי טרור” (קרי: פעילי דאעש), כחמישים ק”מ דרומית לעיר כרכוכ (אלסומריה, 5 במאי 2020).
 • 4 במאי 2020: צבא עיראק הרג שלושה “פעילי טרור” שניסו לתקוף עמדת משטרה באזור אלח’ויג’ה, כחמישים ק”מ מערבית לעיר כרכוכ (אלסומריה, 4 במאי 2020).
חצי-האי סיני
פעילות דאעש בחצי-האי סיני
 • 3 במאי 2020: בוצע ירי צלף של דאעש לעבר חייל במחסום רפיח. החייל נהרג (טלגרם, 3 במאי 2020).
 • 30 באפריל 2020: הופעל מטען נגד משוריין של צבא מצרים מדרום לביר אלעבד, כחמישים ק”מ ממערב לאלעריש. שני קצינים ושמונה חיילים נהרגו ושלושה נוספים נפצעו (טלגרם, 1 במאי 2020).
פעילות סיכול ומנע של כוחות הביטחון המצרים
 • צבא מצרים פרסם ב-3 במאי 2020 סרטון, אשר סיכם את פעילותו נגד “פעילי הטרור” (קרי, פעילי דאעש) בחצי-האי סיני (לא צוינו תאריכים). על פי צבא מצרים בוצעו 22 מבצעי פריצה לבתים ו-16 פעולות מיוחדות, שבהם נהרגו 126 “פעילי טרור” (קרי, פעילי דאעש). ברשות הפעילים אותרו אמצעי לחימה שונים וחגורות נפץ מוכנות להפעלה. חיל האוויר המצרי השמיד 228 מקומות מסתור ולמעלה ממאה כלי רכב.
פעיל דאעש, שנורה למוות בסמוך לאופנוע, שעליו רכב.     אמצעי הלחימה וציוד צבאי, שנמצאו ברשותם של פעילי דאעש (דף הפייסבוק של דובר צבא מצרים, 3 במאי 2020).
מימין: פעיל דאעש, שנורה למוות בסמוך לאופנוע, שעליו רכב. משמאל: אמצעי הלחימה וציוד צבאי, שנמצאו ברשותם של פעילי דאעש (דף הפייסבוק של דובר צבא מצרים, 3 במאי 2020).
תקיפת מבנה ששימש את פעילי דאעש ע"י כלי טיס של חיל האוויר המצרי 
(דף הפייסבוק של דובר צבא מצרים, 3 במאי 2020).
    תקיפת מבנה ששימש את פעילי דאעש ע"י כלי טיס של חיל האוויר המצרי 
(דף הפייסבוק של דובר צבא מצרים, 3 במאי 2020).
תקיפת מבנה ששימש את פעילי דאעש ע”י כלי טיס של חיל האוויר המצרי
(דף הפייסבוק של דובר צבא מצרים, 3 במאי 2020).
שיתוף פעולה בין המודיעין המצרי לחמאס נגד דאעש
 • עיתון ערבי היוצא לאור בלונדון דיווח מפי מקורות מצרים, כי מתקיים תיאום בין המודיעין המצרי לחמאס סביב פעילות דאעש בחצי-האי סיני. במסרת זאת מסרו המצרים לחמאס פרטים על פעילים, שפרשו מחמאס והצטרפו לשורות דאעש. עוד נמסר, כי לידי מצרים הגיע מידע מודיעיני על הצטרפות קבוצה של חמישה פעילים צבאיים של ארגון פלסטיני ברצועת עזה למחוז סיני של דאעש. אחד מהחמישה הינו קרוב משפחה של מפקד בכיר בחמאס. נמסר כי קבוצה זאת מסוכנת משום שאנשיה הינם לוחמים שאומנו לנהל מלחמת גרילה (אלערבי, אלג’דיד, 5 במאי 2020).
פעילות שאר מחוזות דאעש
אפריקה
ניגריה

פעילות דאעש בשבוע שחלף

 • 2 במאי 2020: הופעל מטען נגד סיור רגלי של צבא ניגריה בחלק המזרחי של מדינת יובה (Yobe). מספר חיילים נהרגו או נפצעו (טלגרם, 3 במאי 2020).
 • 2 במאי 2020: הופעלו מטעני-חבלה נגד כלי רכב של צבא ניגריה בחלק המזרחי של מדינת יובה (Yobe), שבצפון-מזרח ניגריה. שני כלי רכב הושמדו ו-17 חיילים נהרגו (טלגרם, 3 במאי 2020).

פעיל דאעש ליד אחד משני כלי הרכב שנפגעו
 (טלגרם, 3 במאי 2020).
פעיל דאעש ליד אחד משני כלי הרכב שנפגעו
(טלגרם, 3 במאי 2020).

ניז’ר
 • 3 במאי 2020: מחוז מערב אפריקה של דאעש קיבל אחריות על התקפה נגד בסיס צבא ניז’ר בדרום-מזרח ניז’ר (בקרבת הגבול עם ניגריה). בהתקפה נהרגו חמישה חיילים. פעילי דאעש השתלטו על כלי נשק, תחמושת וכלי רכב (טלגרם, 4 במאי 2020).

 

כלי רכב עליו מותקן משגר רקטות, שעליו השתלטו פעילי דאעש 
 (טלגרם, 4 במאי 2020).
כלי רכב עליו מותקן משגר רקטות, שעליו השתלטו פעילי דאעש
(טלגרם, 4 במאי 2020).

מאבקי כוח פנימיים במחוז מערב אפריקה של דאעש

על-פי מאמר[4] של החוקר ג’ייקוב זן (Jacob Zenn), שפורסם לאחרונה, נעשים טיהורים פנימיים בקרב הנהגת מחוז מערב אפריקה של דאעש (ISWAP) במסגרת מאבקים המתחוללים במשך תקופה ארוכה. למרות זאת, הפעילות המבצעית של מחוז מערב אפריקה עדיין מתנהלת בעצימות גבוהה.

 • מחוז מערב אפריקה של דאעש הוקם במרץ 2015 לאחר שמנהיג בוקו חראם, אבו בכר שכאו, נשבע אמונים למנהיג דאעש. מאז הקמתו ידע המחוז פילוגים וסכסוכים, שהובילו להדחת אבו בכר שכאו לאחר כשנה וחצי שעמד בראש המחוז. לאחר הדחתו הודיעה הנהגת דאעש על מינוי אבו מצעב אלברנאוי כמנהיג המחוז. אולם בהמשך איבד אלברנאוי כוחו ונותר חבר בשורא (המועצה המייעצת) של מחוז מערב אפריקה. למרות חילופי ההנהגה, שפגעו ביכולתו המבצעית של מחוז מערב אפריקה, המשיך המחוז לפעול בשטח בעצימות גבוהה.
 • בעקבות הדחת אבו בכר שכאו נוצרו עתה למעשה במחוז מערב אפריקה שני פלגים. אבו בכר שכאו, מנהיג בוקו חראם, ממשיך לעמוד בראש סיעה הקשורה להנהגת דאעש[5]. אולם פלג מסיעה זאת ממשיך לפעול באזור ימת צ’אד במקביל לפעילותו של מחוז מערב אפריקה[6].
 • הנהגת מחוז מערב אפריקה של דאעש חוששת מהשפעתו השלילית של אבו בכר שכאו על אחדות המחוז, בשעה שהמריבות הפנימיות בהנהגה טרם שככו. שכאו נחשב למנהיג ללא עוררין של ארגון בוקו חראם, שאופיו שונה מזה של מחוז מערב אפריקה של דאעש. הוא נתפס כמי שמאיים על המחוז ולפיכך לא נראה שהוא ישוב להנהיג אותו. עם זאת, לוחמים רבים מן השורה עשויים להעדיף אותו, למרות אכזריותו, במקום מנהיגים חדשים, המוכרים היטב רק לצמרת המחוז.
מוזמביק
 • 5 במאי 2020: פעילי מחוז מרכז אפריקה של דאעש תקפו מחנה שלך צבא מוזמביק בצפון המדינה. בחילופי האש נהרגו מספר חיילים. פעילי דאעש לקחו שלל אמצעי לחימה (טלגרם, 5 במאי 2020).

אמצעי הלחימה, שנתפסו ע"י פעיל דאעש
 (טלגרם, 5 במאי 2020).
אמצעי הלחימה, שנתפסו ע”י פעיל דאעש
(טלגרם, 5 במאי 2020).

אסיה

אפגניסטאן

 • 3 במאי 2020: פעילי דאעש בקאבול לקחו בשבי את עבד אלהאדי אלנקשבנדי, אמאם מהזרם הצופי. השבוי הוצא להורג (טלגרם, 3 במאי 2020).
 • 3 במאי 2020: מחוז ח’ראסאן של דאעש פרסם תמונות המתעדות הריגת בכיר בביטחון הלאומי האפגאני (טלגרם, 3 במאי 2020). יתכן והמדובר בעקיד (אל”מ) ע’לאם סח’י, אשר נשבה בידי דאעש לפני ארבעה חודשים. בחקירתו מסר כי במשך כ-29 שנים הוא עבד במנהלות השונות של הביטחון הלאומי האפגאני ומרבית מפקדי הביטחון הלאומי היו בעבר תחת פיקודו (ראו מבט לג’האד העולמי מ-6 באפריל 2020).

הפיליפינים

 • 3 במאי 2020: פעילי מחוז מזרח אסיה של דאעש תקפו ריכוז כוחות של צבא הפיליפינים באי מינדנאו (Mindanao), שבדרום המדינה. שני חיילים נהרגו (טלגרם, 3 במאי 2020).

[1] על פי נתונים חלקיים של משרד הבריאות הסורי התגלו עד כה בסוריה 44 חולים בנגיף הקורונה. שלושה מהם נפטרו ו-27 החלימו (סאנא, 1 במאי 2020). דיווחי משרד הבריאות הסורי על התחלואה אינם כוללים את מחוז אדלב ומחוזות נוספים.
[2]
בבית הכלא ע'ויראן (המכונה "בית הכלא המרכזי אלחסכה") מוחזקים כ-3,000 פעילי דאעש. ב-29 במרץ 2020 התחולל בבית הכלא מרד אסירים של דאעש (אלג'זירה, 30 במרץ 2020).
[3]
על פי משרד הבריאות העיראקי מספר הנדבקים בקורונה עומד על 2,348, ומספר המתים מהמחלה הוא 98. 804 אנשים עודם חולים ומספר המחלימים הוא 1,544 (חשבון הפייסבוק של משרד הבריאות העיראקי, 4 במאי 2020).
[4]
מתוך המאמר:Jacob Zenn, Islamic State in West Africa Province's Factional Dispute and the Battle with Boko Haram. Terrorism Monitor, VOL. 18, Issue 6 (20 March 2020).
[5]
הסיעה נקראת ג'מאעת אהל אלסנה ללדעוה ואלג'האד ("קבוצת הסונים להטפה ולמלחמת קודש").
[6]
בראש פלג זה עמד אדם, שכונה באקורה (Bakura). הוא נהרג ככל הנראה ע"י חיילים מניגריה וניז'ר במרץ 2020.