מבט לג’האד העולמי (30 בנובמבר – 6 בדצמבר 2017)

לוחמי YPG (הלוחמים הכורדים הדומיננטיים בכוחות SDF) במהלך ההתנגשויות עם דאעש בגדה המזרחית של הפרת (חשבון הטוויטר كوردستان_ الايوبي@22Dldar, 3 בדצמבר 2017).

לוחמי YPG (הלוחמים הכורדים הדומיננטיים בכוחות SDF) במהלך ההתנגשויות עם דאעש בגדה המזרחית של הפרת (חשבון הטוויטר كوردستان_ الايوبي@22Dldar, 3 בדצמבר 2017).

במרכז: הגנרל הרוסי אלכסנדר (אלכסיי) קים במהלך מסיבת העיתונאים. משמאל: נור אלדין (נורי) מחמוד, דובר YPG (חשבון הטוויטר Claudia@ClaudiaAlMina, 4 בדצמבר 2017).

במרכז: הגנרל הרוסי אלכסנדר (אלכסיי) קים במהלך מסיבת העיתונאים. משמאל: נור אלדין (נורי) מחמוד, דובר YPG (חשבון הטוויטר Claudia@ClaudiaAlMina, 4 בדצמבר 2017).

תמונת הנושא בחשבון הטוויטר של איחוד שבטי סיני, בה נראים סמל האיחוד וסמל צבא מצרים זה לצד זה (חשבון הטוויטר הרשמי של איחוד שבטי סיני [إتحاد قبائل سيناء@SinaiTribes], 3 בדצמבר 2017).

תמונת הנושא בחשבון הטוויטר של איחוד שבטי סיני, בה נראים סמל האיחוד וסמל צבא מצרים זה לצד זה (חשבון הטוויטר הרשמי של איחוד שבטי סיני [إتحاد قبائل سيناء@SinaiTribes], 3 בדצמבר 2017).

שיח' עיסא אלח'ראפין מתראיין לערוץ מצרי בעקבות הפיגוע במסגד אלרוצ'ה (ערוץ eXtra news, מצרים, 25 בנובמבר 2017).

שיח' עיסא אלח'ראפין מתראיין לערוץ מצרי בעקבות הפיגוע במסגד אלרוצ'ה (ערוץ eXtra news, מצרים, 25 בנובמבר 2017).

כרזה המפנה לסרטון

כרזה המפנה לסרטון "להבות של מלחמה" (אח'באר אלמסלמין, 30 בנובמבר 2017).

עיקרי אירועי השבוע
 • במרחב שבין דיר אלזור לאלבוכמאל נמשכות הסריקות משני עברי נהר הפרת אחר פעילי דאעש, שנמלטו למדבר. הכוחות הסוריים פועלים בגדה המערבית של הפרת והכוחות הכורדים (SDF) בגדה המזרחית. מפציצים ארוכי טווח, שהמריאו מרוסיה, העניקו סיוע אווירי לכוחות הסורקים.
 • השבוע התקיימה פגישה בין קצינים רוסיים בכירים לבין קצינים כורדים בכירים בכפר אלצאלחיה, הנמצא באמצע הדרך, שבין אלמיאדין לאלבוכמאל. בפגישה השתתפו נציגים מקומיים מדיר אלזור. סוכם, בין השאר, על הקמת חדר מבצעים משותף בכפר אלצאלחיה, לצבא רוסיה, לכוחות הכורדים ולשבטים הערביים שבאזור.
 • לאחרונה צפה על פני השטח מחלוקת חריפה בין ארגון אלקאעדה למטה לשחרור אלשאם (ג’בהת אלנצרה בעבר). בשורש המחלוקת עומדת מדיניותו ה”סורית” העצמאית של המטה לשחרור אלשאם, שביטוייה היו סירוב להישמע לאימן אלט’ואהרי, מנהיג אלקאעדה, והתנהלות פרגמטית שמטרתה לשמור על שרידות הארגון. להערכתנו התנהלותו הפרגמטית של המטה לשחרור אלשאם נובעת בראש ובראשונה מהחשש, כי בעקבות התמוטטות המדינה האסלאמית צפויה תשומת הלב האסטרטגית של סוריה, רוסיה ואיראן לעבור למובלעת המורדים במרחב אדלב, שם מהווה המטה לשחרור אלשאם את הכוח הדומיננטי.
 • בעיראק נמשכים הפיגועים של דאעש בצד פעולות סיכול נרחבות של הכוחות העיראקים. בחו”ל מצליחים מחוזות דאעש בתימן ובאפגניסטאן להוציא רצף של פיגועים, חלקם מורכבים בהוכיחם, כי נפילת המדינה האסלאמית לא פגעה בתפקודם (בעדן פוצצה מכונית תופת מול מבנה משרד האוצר; בג’לאלאבאד שבאפגניסטאן הופעלה מכונית תופת בכניסה לבניין טלוויזיה נגד כוחות ביטחון שהגיעו למקום).
 • גם לאחר התמוטטות המדינה האסלאמית ממשיך דאעש לאיים על מדינות המערב ולקרוא לתומכיו לבצע פיגועים נגד ה”כופרים”. ההסברה של דאעש פרסמה סרטון המאיים על ארה”ב ומדינות המערב “הכופרות” בהמשך הג’האד נגדם. כמו כן פורסמה בחשבונות המזוהים עם דאעש כרזה, בה הופנו איומים למדינות המערב לקראת חג המולד הקרב.
המעורבות הרוסית בסוריה
התבטאויות רוסיות נוספות אודות כוונה לצמצם את סד”כ הכוחות בסוריה
 • ניקולאי פטרשוב, מזכיר המועצה לביטחון לאומי של רוסיה, אמר כי נסיגת הכוחות הרוסים מסוריה תתבצע בהתאם לרמת מוכנותם, ושלמעשה ההכנה לנסיגת הכוחות כבר החלה. קודם לכן אמר ולרי גרסימוב, רמטכ”ל צבא רוסיה, כי ייתכן וצמצום הכוחות הרוסים בסוריה יחל עד סוף השנה הנוכחית. התוכנית היא שבסוריה יישארו הבסיסים הצבאיים הרוסיים בחמימים ובטרטוס, המרכז לפיוס בין הצדדים הלוחמים ומספר תשתיות הנחוצות לשמירה על היציבות במדינה (tvzvezda, אתר בבעלות משרד ההגנה הרוסי; RIA, 30 בנובמבר 2017).
קריאה רוסית להטלת סנקציות על חפצי תרבות, שנגנבו מעיראק ומסוריה
 • נמסר כי רוסיה דחקה במועצת הביטחון של האו”ם להטיל סנקציות על יחידים וארגונים הסוחרים עם טרוריסטים בחפצי תרבות מעיראק ומסוריה. וסילי נבנזיה, שגריר רוסיה באו”ם, העלה נושא זה במושב של מועצת הביטחון שעסקה בסחר חפצי תרבות. לדבריו, פעילי דאעש ופושעים הקשורים אליהם משתמשים בכל הפרצות הקיימות להברחת חפצי ערך תרבותיים לחו”ל. לאחרונה, הצליחו כוחות רוסיים הממונים על ביקורת גבולות לסכל הברחת חפצי תרבות סוריים שהגיעו משטחים, שהיו תחת שליטת המדינה האסלאמית בסוריה.
 • השגריר הרוסי אמר, שהמסחר בחפצי האמנות מתנהל באמצעות ספקים אנונימיים (בין השאר באינטרנט). לדבריו קשה לשלוט בעסקאות כאלה, בעיקר בגלל בעיה בזיהוי חפצי ערך אסורים. הוא דחק במדינות בעולם להעביר לוועדה העוסקת בסנקציות על דאעש ואלקאעדה במועצת הביטחון את הנתונים, שיש להן אודות מקורות המימון של הארגונים העוסקים במסחר לא חוקי זה (טאס, 30 בנובמבר 2017).
עיקרי ההתפתחויות בסוריה
סריקות של הצבא הסורי במרחב אלמיאדין-אלבוכמאל
 • הכוחות הסוריים מבצעים סריקות במרחב שבין אלמיאדין ואלבוכמאל, שבפריפריה הדרום מזרחית של מחוז דיר אלזור. זאת, במטרה לטהר את השטח מפעילי דאעש, שנמלטו לאזורים המדבריים לאחר כיבוש הערים הללו. בסריקות נמצאו כמויות גדולות של אמצעי לחימה (כולל כמויות גדולות של טילי נ”ט), תחמושת ומטעני נפץ (סוכנות הידיעות הסורית, 30 בנובמבר 2017).
סיוע אווירי רוסי לצבא סוריה
 • ב-1 וב-3 בדצמבר 2017 תקפו שישה מפציצים ארוכי טווח מסוג Tu-22M3 , שהמריאו מבסיס ברוסיה יעדי דאעש במחוז דיר אלזור (ובפרט בדרום מזרח המחוז, באזור שבו מנהל הצבא הסורי את הסריקות). בזמן התקיפה חיפו מטוסי Su-30SM מבסיס חמימים על המפציצים. כתוצאה מהתקיפה הושמדו עמדות, מחסני תחמושת וציוד של דאעש. לאחר התקיפה ב-3 בדצמבר 2017 חזרו המפציצים לבסיסם ברוסיה (דף הפייסבוק של משרד ההגנה הרוסי, 3,1 בדצמבר 2017).
מרחב דיר אלזור
כוחות SDF מטהרים את הגדה המזרחית של הפרת
 •  ב-3 בדצמבר 2017 הודיעו כוחות SDF, כי לוחמיהם טיהרו את המרחב הכפרי שממזרח לדיר אלזור, בגדה המזרחית של הפרת, בסיוע שבטים מקומיים ובתמיכת הקואליציה הבינלאומית ורוסיה (אתר PYD, 3 בדצמבר 2017). סיהאנוכ דיבו, דובר מטעם YPG (מפלגת האחוד הדמוקרטי הכורדית) מסר, כי הכוחות הרוסיים העניקו לכורדים סיוע לוגיסטי (RT, 4 בדצמבר 2017).

לוחמי YPG (הלוחמים הכורדים הדומיננטיים בכוחות SDF) במהלך ההתנגשויות עם דאעש בגדה המזרחית של הפרת (חשבון הטוויטר كوردستان_ الايوبي@22Dldar, 3 בדצמבר 2017).
לוחמי YPG (הלוחמים הכורדים הדומיננטיים בכוחות SDF) במהלך ההתנגשויות עם דאעש
בגדה המזרחית של הפרת (חשבון הטוויטר كوردستان_ الايوبي@22Dldar, 3 בדצמבר 2017).

 • כוחות SDF כבשו מידי דאעש את הכפרים אבו חמאם אלחיאן, שמדרום מזרח לאלמיאדין, בגדה המזרחית של הפרת. ב-1 בדצמבר 2017 הודיעו הכוחות , כי במהלך מבצע “סופת אלג’זירה” (טיהור הגדה המזרחית של הפרת) נגרמו לדאעש 17 הרוגים (אתר מרכז ההסברה של SDF).
פגישה בין נציגים כורדים לבין בכירים בצבא רוסיה
 • ב-3 בדצמבר 2017 התקיימה פגישה בין קצינים רוסיים בכירים לבין פעילים כורדים בכירים ב-YPG (הכוח הצבאי של הכורדים בסוריה, שעליו מבוססים כוחות SDF). בפגישה השתתפו קצין בכיר רוסי, הגנרל הרוסי אלכסנדר (אלכסיי) קים, סגן מפקד הכוחות הרוסים בסוריה; דובר YPG, נור אלדין (נורי) מחמוד; וע’סאן אליוסף, יו”ר גוף מקומי בשם “המועצה האזרחית של דיר אלזור” (אלאח’באר, לבנון, 4 בדצמבר 2017). הפגישה התקיימה בכפר אלצאלחיה, שבגדה המערבית של הפרת, במחצית המרחק שבין אלמיאדין לאלבוכמאל.
 • בתום הפגישה התקיימה מסיבת עיתונאים בה שיבח נורי מחמוד דובר YPG את התפקיד הפעיל, שממלאים כוחות הקואליציה ורוסיה במאבק נגד דאעש (אתר YPG, 3 בדצמבר 2017). נורי מחמוד הדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה העתידי כדי להחזיר את הביטחון ולשקם את התשתיות באזור (אלאח’באר, 3 בדצמבר 2017). אלכסנדר קים, הגנרל הרוסי ציין במסיבת עיתונאים, שהמבצע להשמדת מוקדי דאעש ממזרח לדיר אלזור קרוב לסיומו. לדבריו יוקם בכפר אלצאלחיה, שבו התקיימה הפגישה, חדר מבצעים משותף לצבא רוסיה, YPG ונציגי השבטים הערבים (חשבון הטוויטרClaudia@ClaudiaAlMina, , 4 בדצמבר 2017).
SDF מכחישים ידיעות על קיומו של הסכם הפסקת אש בינם לבין לדאעש
 • ב-28 בנובמבר 2017 התפרסמו ברשתות החברתיות ידיעות על הסכם הפסקת אש, שהושגה לכאורה בין כוחות SDF לדאעש (אלמיאדין, 28 בנובמבר 2017). מצטפא באלי, מנהל מרכז ההסברה של SDF, הכחיש את הידיעות הללו והדגיש כי כוחות SDF ממשיכים להילחם בטרור “בכל הכוח” עד שיביאו לסופו בסוריה (רוסיה היום, 28 בנובמבר 2017). להערכתנו, המדובר בידיעות שקריות, באשר בשטח ממשיכים כוחות SDF לטהר את השטחים מפעילי דאעש.
התנגשויות בין דאעש לבין צבא סוריה בפרברים המערביים של אלבוכמאל
 • דאעש פרסם ב-1 בדצמבר 2017 מספר תמונות בהן מתועדות התנגשויות בין פעיליו לבין צבא סוריה, בפרברים המערביים של אלבוכמאל (חק, 1 בדצמבר 2017). נראה כי המצב הביטחוני בעיר אלבוכמאל, שנכבשה ע”י הכוחות הסוריים והמיליציות השיעיות, עדיין לא התייצב.
פעיל דאעש חמוש בנשק קל ומצוידבמכשיר קשר עובר דרך פתח שנפער בקיר במהלך ההתנגשויות בפרבריה המערביים של אלבוכמאל.   פעיל דאעש יורה ממקלע (חק, 1 בדצמבר 2017).
מימין: פעיל דאעש חמוש בנשק קל ומצוידבמכשיר קשר עובר דרך פתח שנפער בקיר במהלך ההתנגשויות בפרבריה המערביים של אלבוכמאל. משמאל: פעיל דאעש יורה ממקלע (חק, 1 בדצמבר 2017).
מחלוקת חריפה בין המטה לשחרור אלשאם לבין אלקאעדה

לאחרונה התנהלו חילופי דברים חריפים בין מנהיג אלקאעדה אימן אלט’ואהרי לבין המטה לשחרור אלשאם (ג’בהת אלנצרה לשעבר), המצביעים על קרע הולך ומתרחב בין השניים. במוקד המחלוקות עמדה שאלת מהותו של הקשר שבין המטה לשחרור אלשאם לבין ארגון האם אלקאעדה: האם המטה לשחרור אלשאם רשאי לנהל מדיניות “סורית” עצמאית משלו המביאה בחשבון את האילוצים הקשים להם הוא נתון, או שהוא כפוף להנחיות אימן אלט’ואהרי מנהיג אלקאעדה, שראייתו את תמונת המצב ומערכת שיקוליו שונים לחלוטין. גל מעצרים, שביצע אבו מחמד אלג’ולאני מנהיג המטה לשחרור אלשאם, בקרב פעילים המזוהים עם אלקאעדה, ותשובתו להאשמות שהפנה אליו מנהיג אלקאעדה, מעידים להערכתנו, כי אלג’ולאני בחר ללכת בנתיב עצמאי משלו, כדי לנסות לשרוד את הלחצים הקשים להם הוא נתון, אף כי הוא עדיין לא שרף לגמרי את הגשרים עם אלקאעדה.

 • הערה: ניתוח מפורט של המחלוקת, סיבותיה ומשמעויותיה ייצא במסמך נפרד.
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעילות סיכול עיראקית במחוזות השונים
 • כוחות הביטחון העיראקים המשיכו בפעולות סיכול במחוזות השונים:
  • אזור אלמחאסנה, כ-5 ק”מ מדרום לבגדאד: כוחות הביטחון העיראקים איתרו שלושה מטעני חבלה וחומרי נפץ בתוך דירת מגורים. נעצרו מספר חשודים (סוכנות הידיעות העיראקית, 4 בדצמבר 2017).
  • רכסי חמרין, ממזרח לבעקובה: יחידת מודיעין ולוחמה בטרור של משטרת דיאלא הרגה מחבל מתאבד ועצרה שלושה פעילי טרור בעלי אזרחות זרה (סוכנות הידיעות העיראקית, 4 בדצמבר 2017).
  • מדרום לבעקובה: כוחות משטרת דיאלא עצרו חמישה מבוקשים טרוריסטים (סוכנות הידיעות העיראקית, 4 בדצמבר 2017).
  • אזור אלע’אבאת (Al Ghabat), מצפון למוצול: צבא עיראק איתר מאגר נשק ותחמושת שכלל בין השאר תותחי נ”מ, טילי נ”ט ופגזי ארטילריה ומרגמות (סוכנות הידיעות העיראקית, 3 בדצמבר 2017).
  • שכונות בדרום מזרח מוצול: כוחות הביטחון העיראקים עצרו מספר פעילי דאעש, שהתמקמו בשתי שכונות עוני, בחלקה הדרום מזרחי של מוצול (סוכנות הידיעות העיראקית, 3 בדצמבר 2017).
פעולות טרור וגרילה של דאעש
 • פעילי דאעש המשיכו בפעולות טרור וגרילה במחוזות שונים בעיראק, אף כי לא באופן מתואם וללא אכוונה מרכזית:
  • כוחות הגיוס העממי (השיעים) בלמו התקפה של דאעש ממערב לנפת ביג’י. פעילי דאעש עשו שימוש בשלושה כלי רכב שטח (סוכנות הידיעות העיראקית, 2 בדצמבר 2017).
  • חייל בצבא עיראק נפצע כתוצאה מירי צלפים של דאעש, כ-28 ק”מ מצפון מזרח לבעקובה (סומריה ניוז, 3 בדצמבר 2017).
  • חמישה בני אדם, ככל הנראה אזרחים נפצעו מפיצוץ מטען חבלה באזור אלחמאמיאת, כ-16 ק”מ מצפון לבגדאד (סוכנות הידיעות העיראקית, 2 בדצמבר 2017).
מצרים וחצי האי סיני
רתימת השבטים הבדואים בסיני ללחימה בטרור

פיגוע ההרג במסגד בכפר אלרוצ’ה, שבו מתגוררים בני שבט הסוארכה, הביא ל”התעוררות” בקרב שבטי הבדואים בסיני, שהביעו בפומבי נכונותם לסייע לכוחות הביטחון המצרים בלחימה נגד הטרור. בתקשורת המצרית דווח, כי מנגנוני הביטחון המצריים מקיימים תאומים עם בכירים בשבטים בנושא (אלמצרי אליום, 1 בדצמבר 2017).

 • במסגרת זאת בלטו בשבוע מספר הודעות של השבטים:
  • שבט אלסוארכה בצפון סיני, שאנשיו היו קורבן לפיגוע ההרג באלרוצ’ה, פרסם הודעה בה הכריז על השתתפותו לצד הכוחות המזויינים המצרים במלחמתם בטרור. השבט הודיע, כי הוא מעמיד את אנשיו תחת מרותם של מפקדי הכוחות המזויינים (פורטל וטו, 2 בדצמבר 2017).
  • איחוד שבטי סיני פרסם הודעה בעמוד הפייסבוק שלו, בה הוא מביע תמיכתו בצבא מצרים, במשטרה ובנשיא עבד אלפתאח אלסיסי. ההודעה כוללת את הנקודות הבאות: דמו של מי שמעניק סיוע כלשהו לגורמי טרור מותר; איחוד שבטי סיני יתמוך בכל מי שיעביר מידע שיסייע להגיע לפעילי טרור; על כל פעילי הטרור שאינם מעורבים בפעולות נגד אזרחי מצרים להסגיר את עצמם ולקבל את שלטון החוק אחרת דינם מיתה; איחוד שבטי סיני קרא לכל הלוחמים להיות מוכנים ליציאה למערכה (דף הפייסבוק של איחוד שבטי סיני, 30 בנובמבר 2017).
  • ב-3 בדצמבר 2017 פרסם איחוד שבטי סיני פוסט בחשבון הפייסבוק ובו פנייה לגורמי הטרור [קרי, פעילי מחוז סיני של דאעש]: “היכן המפלט? אתם תובסו… אתם תובסו… האדמה תרתח תחתיכם… והשמים יבעירו בכם אש ואוויר סיני יחנוק אתכם…”.
 • בשלב זה לא ברור באילו תחומים יבוא לידי ביטוי הסיוע של השבטים לכוחות הביטחון המצרים. בהקשר לכך נמסר בדף הפייסבוק של איחוד שבטי סיני, כי אחד השיח’ים, עיסא אלח’ראפין, התבטא, כי השבטים משתפים פעולה עם הצבא. לדבריו הם נותנים לו מדריכים וגששים המסייעים לו לרדוף אחרי פעילי הטרור באזורים קשים לתנועה ומספקים לו מידע על האזורים הללו. אותו שיח’ הוסיף, כי בני השבטים אינם מוכנים להתחמש ולקחת חלק בפעולות ההרג, משום שאלו הם תפקידי הצבא והמשטרה (דף הפייסבוק של איחוד שבטי סיני, 2 בדצמבר 2017).
 • שיח’ עיסא אלח’ראפין הינו בן 75, מתגורר ברפיח המצרית, משמש כשיח’ הבכיר של צפון חצי האי סיני, וגם כשיח’ של שבט אלרמילאת. ביולי 2017 ניצל מניסיון התנקשות כאשר רעולי פנים פגעו בו בשבעה כדורים. שימש בעבר כחבר באספת העם של מצרים (הבית התחתון של הפרלמנט). אלח’ראפין מרבה להתראיין בתקשורת המצרית.

שיח' עיסא אלח'ראפין מתראיין לערוץ מצרי בעקבות הפיגוע במסגד אלרוצ'ה (ערוץ eXtra news, מצרים, 25 בנובמבר 2017).
שיח’ עיסא אלח’ראפין מתראיין לערוץ מצרי בעקבות הפיגוע במסגד אלרוצ’ה (ערוץ eXtra news, מצרים, 25 בנובמבר 2017).

פעילות דאעש במדינות נוספות
נמשכת פעילות הטרור והגרילה של דאעש בעדן
 • ב-29 נובמבר 2017 דיווח דאעש, כי חולייה של פעיליו פוצצה (בשעות הלילה) מכונית תופת, שהוצבה מול מבנה משרד האוצר באזור ח’ור מכסר (Khor Mkassar), שבעדן. כתוצאה מכך נהרסו חלקים מהמבנה והוא עלה כולו באש (חק, 29 בנובמבר 2017). בפיגוע נהרגו חמישה בני אדם ו-12 נפצעו. עדים לפיגוע ואנשי ביטחון מסרו כי הפיצוץ הרס לחלוטין את בניין משרד האוצר ואף פגע בבתים סמוכים (dailymail, 29 בנובמבר 2017).
 מבנה משרד האוצר בעדן, שנפגע מפיצוץ מכונית תופת של דאעש (חק, 29 בנובמבר 2017).    מכונית התופת (אתר novinite, אשר לקח את התמונה מהטוויטר, 29 בנובמבר 2017).
מימין: מבנה משרד האוצר בעדן, שנפגע מפיצוץ מכונית תופת של דאעש (חק, 29 בנובמבר 2017). משמאל: מכונית התופת (אתר novinite, אשר לקח את התמונה מהטוויטר, 29 בנובמבר 2017).

הפיגוע במשרד האוצר הינו המשך “גל” פיגועים, שבוצע בעדן במהלך נובמבר 2017. “גל” זה כלל התקפה משולבת באמצעות מחבל מתאבד ומכונית תופת נגד בניין מנהלת החקירות הפליליות; פיצוץ מכונית תופת במפקדה של הקואליציה הערבית, במרכז עדן (14 בנובמבר 2017) וחיסול של קצין בכיר במהלך החקירות הפליליות (25 בנובמבר 2017). פיגועים אלו, שבוצעו חרף פעילות סיכולית מוצלחת של מנגנוני הביטחון המקומיים[1], חושפים, כי לדאעש תשתית מבצעית בעדן, שיש לה מוטיבציה ויכולות להוציא לפועל שורה של פיגועי ראווה, בלוח זמנים קצר.

פיגוע מורכב נגד תחנת טלוויזיה בעיר ג’לאלאבאד שבאפגניסטאן
 • ב-2 בדצמבר 2017 הותקפה תחנת טלוויזיה פרטית בשם אנעכאס (In’ikas, השתקפות בערבית) בעיר ג’לאלאבאד, שבמזרח אפגניסטאן (מחוז ננגרהאר). התוקפים הציבו מכונית תופת סמוך לשער בניין התחנה ולאחר מכן שיגרו לעברו רקטה. כשהמשטרה וכוחות הביטחון הגיעו למקום ופוצצו התוקפים את מכונית התופת ושני מטעני חבלה. דאעש קיבל אחריות על הפיגוע (אח’באר אלמסלמין, 2 בדצמבר 2017).
 • בפיגוע נהרגו לפחות שני קציני מודיעין אפגאניים ונפצעו עשרה שוטרים, אנשי מודיעין ואזרחים. לפי Attahullah Khogyani, דובר מושל מחוז ננגרהאר, אחד ההרוגים היה מנהל מחלקת המודיעין של ג’לאלאבאד[2] (אתר Radio Free Europe, ניו יורק טיימס, 2 בדצמבר 2017). יוזכר כי אין זאת הפעם הראשונה שדאעש פועל נגד כלי תקשורת אפגאנים [3].

הפיגוע בתחנת הטלוויזיה בג’לאלאבאד הינו המשך ל”גל” פיגועים שמבצע דאעש בחודשים האחרונים באפגניסטאן, בדגש על הבירה קאבול,. “גל” זה כלל עד כה: פיגוע התאבדות שביצע מחבל מתאבד נגד מיניבוס הסעות בכניסה לאקדמיה הצבאית שבמערב קאבול (21 באוקטובר 2017); פיגוע התאבדות במסגד השיעי אמאם זמאן (20 באוקטובר 2017); ופיגוע התאבדות בשדה התעופה הבינלאומי (27 בספטמבר 2017). פיגועים אלו מעידים, כי ברשות דאעש באפגניסטאן (מחוז ח’ראסאן של המדינה האסלאמית) תשתית מבצעית בעלת מוטיבציה גבוהה להוציא פיגועים מורכבים תוך שימוש במחבלים מתאבדים.

כיבוש כפרים ע”י דאעש מידי הטאליבאן
 • ב-30 בנובמבר 2017 דיווח דאעש כי ב-24 בנובמבר 2017 כבשו פעילי הארגון 18 כפרים מידי הטאליבאן באזור ח’וגיאני (Khugyani). אזור זה נמצא במערב חבל ננגרהאר, שבמזרח אפגניסטאן, בקרבת הגבול עם פקיסטאן (כ-37 ק”מ מדרום מערב לג’לאלאבאד). בדיווח של דאעש פורטו שמות 18 הכפרים, שנכבשו ע”י פעיליו (אח’באר אלמסלמין ואתר שיתוף קבצים, 1 בדצמבר 2017, המצטטים את הגיליון האחרון של אלנבא’ מה-30 בנובמבר 2017).
המלחמה על התודעה

גם לאחר התמוטטות המדינה האסלאמית ממשיך דאעש לאיים על מדינות המערב ולפרסם סרטונים וכרזות הקוראים לתומכי דאעש להמשיך בג’האד נגד ה”כופרים”. כרזה שפורסמה בחשבונות המזוהים עם דאעש ברשתות החברתיות הפנתה איומים למדינות המערב לקראת חג המולד הקרב.

סרטון של דאעש המאיים על המערב
 • אלחיאת, מוסד ההסברה של דאעש, הפיק סרטון בשם “להבות של מלחמה”, שפורסם ב-30 בנובמבר 2017 באתר המזוהה עם דאעש (אח’באר אלמסלמין, 30 בנובמבר 2017). אורכו של הסרטון 58 דקות והוא פורסם בשפה האנגלית (ישנה גם גרסה בשפה הערבית). מטרת הסרטון היא לחזק את ידי פעילי הארגון שנותרו ולגייס במערב תומכים חדשים, אשר ימשיכו בג’האד.
 •  הסרטון תוקף את ממשל טראמפ על שהוא נלחם בברוטליות במוסלמים וקורא להם להשיב לו כגמולו. הקריין מציין שהטובים ביותר מקרב המאמינים אינם מפסיקים להילחם עד לניצחון, גם כשהם מעטים. מאמינים אלו ימשיכו בג’האד כל עוד מתקיימת ה”כפירה” במהלך הסרטון אומר פעיל דאעש בעיראק, כי היעלמות ארה”ב קרובה וכי לוחמי דאעש ילחמו בבני החסות של אמריקה (קרי, מדינות המערב). בסוף הסרטון מדבר פעיל דאעש רעול פנים (יתכן אמריקאי) “הם [טראמפ ואנשיו] אמרו, כי ילחמו באש באמצעות אש וכך יביסו את הח’ליפות האסלאמית. הם נכשלו, אנחנו המנצחים…”
איום על העולם המערבי- נוצרי לקראת חג המולד
 • ב-21 בנובמבר 2017 פורסמה כרזה בחשבונות המזוהים עם דאעש ברשתות החברתיות אותה איתרה חברה אמריקאית שעוסקת באיסוף וניטור מודיעין באינטרנט ((BlackOps Cyber. בכרזה הופנה איום בשפות ערבית, אנגלית, צרפתית וגרמנית כלפי העולם המערבי-נוצרי תחת הכיתוב “בקרוב בחגים שלכם” (“soon on your holidays”). בכרזה נראית צללית של ג’ון הג’האדיסט, עורף הראשים הבריטי המפורסם של דאעש, כשסנטה קלאוס רוכן לפניו על רקע של עיר באירופה המקושטת לקראת חג המולד. הכרזה אותרה בצ’ט של קבוצה המכנה עצמה צבא לוחמי הג’האד (“Army of Mujahideen”) (www.theepochtimes.com, 22 בנובמבר 2017). הכרזה הוסרה בינתיים מהרשתות החברתיות.

 [1] מנגנוני הביטחון המקומיים בעדן חשפו במהלך נובמבר 2017 תא טרור של דאעש בשכונת מגורים במרכז העיר. בעקבות הפיגוע במפקדה של הקואליציה הערבית נעצרו שני פעילי דאעש, שנשאו חגורת נפץ, מטענים ואמצעי לחימה (העיתון המקומי אלאתחאד, 13 בנובמבר 2017).
[2] לפי גרסא אחרת ההרוג היה קצין ב-NDS, מנהלת הביטחון הלאומי של אפגניסטאן (National Directory of Security).
[3] ב-17 במאי 2017 דווח כי דאעש קיבל אחריות לתקיפת מבנה רשות הרדיו והטלוויזיה הלאומית של אפגניסטאן, הממוקם בקרבת המתחם הממשלתי בג'לאלאבאד. בפיגוע נהרג מאבטח המבנה ולפחות 17 בני אדם נפצעו. כמו כן נהרגו שלושה פעילי דאעש שביצעו את ההתקפה (רויטרס, 17 במאי 2017).