מבט לג’האד העולמי (30 באוגוסט – 5 בספטמבר 2018)

תותח נ

תותח נ"מ של צבא סוריה מבצע ירי לעבר אזור אלצפא (ההסברה הקרבית, 30 באוגוסט 2018).

תותחים, נישאים על-גבי משאיות של צבא סוריה, תוקפים את אזור אלצפא.

תותחים, נישאים על-גבי משאיות של צבא סוריה, תוקפים את אזור אלצפא.

הלווייתו של חאג' טארק אבראהים אלחידר, בכפרו, באזור הבקאע בלבנון (www.imlebanon.org, 1 בספטמבר 2018).

הלווייתו של חאג' טארק אבראהים אלחידר, בכפרו, באזור הבקאע בלבנון (www.imlebanon.org, 1 בספטמבר 2018).

אחמד אלקעקאע, אחראי הקמפיין

אחמד אלקעקאע, אחראי הקמפיין "יחד אל החזיתות", נושא דברים במסגד בעיירה סרמדא, שמצפון לאדלב.

כוח של המשטרה העיראקית במהלך פעילות ביטחונית (סוכנות הידיעות העיראקית, 31 באוגוסט 2018).

כוח של המשטרה העיראקית במהלך פעילות ביטחונית (סוכנות הידיעות העיראקית, 31 באוגוסט 2018).

עיקרי אירועי השבוע[1]
 • במרחב אדלב נמשכות ההכנות לקראת המערכה הממשמשת ובאה. המטה לשחרור אלשאם, וארגוני מורדים נוספים, ממשיכים לתגבר את קווי החזית מול צבא סוריה, בדגש על המרחב שמדרום ומדרום מערב לאדלב. צבא סוריה פועל לשיבוש הכנות המורדים ומבצע ירי ארטילרי לעבר בסיסי מורדים ושיירות בתנועה. כמו כן דווח, כי גם חיל האוויר הרוסי ביצע תקיפות באדלב ובאזור שמדרום לה. עם זאת המתקפה הקרקעית של צבא סוריה עדיין לא החלה.
 • במקביל מקיימים רוסיה ותורכיה מגעים עם ארגוני המורדים ועם מוקדי כוח מקומיים. מטרת המגעים הללו הינה למנוע חיכוכים ולהכשיר את הקרקע להסדרי פיוס (קרי, הסדרי כניעה) במרחב אדלב, בדומה לאלו שהושגו בדרום סוריה. במקביל מקיימים רוסיה והמשטר הסורי פעילות תעמולתית נמרצת שמטרתה להכפיש את המטה לשחרור אלשאם וליצור לגיטימציה בינלאומית להתקפה במרחב אדלב. מנגד, הזהיר הנשיא טראמפ את המשטר הסורי, רוסיה ואיראן מפני התקפה פזיזה העלולה להוביל לאסון הומניטארי (מאות אלפי הרוגים). שגרירת ארה”ב באו”ם מסרה, כי מועצת הביטחון תתכנס ב-7 בספטמבר 2018 כדי לדון במצב במחוז אדלב.
 • במזרח סוריה ביצע דאעש שורה של התקפות נגד בסיסי צבא סוריה בעמק הפרת, במרחב שבין אלמיאדין לאלבוכמאל. במקביל תקף דאעש את שדה הנפט אלתים, שמדרום לדיר אלזור. ההתקפות הללו, שבוצעו מבסיסי דאעש במדבר שממזרח לעמק הפרת, מעידות להערכתנו על עלייה ברמת הכשירות, התעוזה והביטחון העצמי של דאעש במזרח סוריה.
המעורבות הרוסית והאמריקאית בסוריה
מגעים רוסים עם ארגוני המורדים בעניין הסכמי הסדרה
 • שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, התבטא, כי צבא רוסיה מנהל משא ומתן מורכב בכל הרמות עם ארגוני המורדים המשתייכים ל”אופוזיציה המתונה”. כמו כן ציין שויגו, כי המרכז הרוסי לפיוס מקיים מגעים עם

שיח’ים העומדים בראש שבטים באזור אדלב. לדבריו, מטרת השיחות היא השגת הסכמי פיוס באזור אדלב באופן דומה להסכמים, שהושגו בדרעא ובאזור ע’וטה המזרחית[2] (אתר ערוץ זבזדה שבבעלות משרד ההגנה הרוסי, 28 באוגוסט 2018). השיחות הללו נערכות בהמשך למגעים דיפלומטים בין רוסיה לתורכיה בהם נדונו רעיונות להפריד בין המטה לשחרור אלשאם, המוגדר ע”י רוסיה ותורכיה כארגון טרור[3], לבין ארגוני המורדים “המתונים”, שעימם יש לחתור להסכמים, כדוגמת אלו שהושגו בדרום סוריה.

מתקפת תעמולה רוסית, שנועדה להכשיר את הקרקע למערכה באדלב
 • לקראת ההתקפה במרחב אדלב הגבירו דוברים רוסיים וסוריים את מתקפת התעמולה נגד המטה לשחרור אלשאם, שנועדה להכשיר את הקרקע למתקפה הקרקעית באדלב. כך למשל:
  • דוברים רוסיים (וסוריים) שבו וחזרו על הטענה, כי המטה לשחרור אלשאם מתכוון לביים התקפה כימית באדלב, ולאחר מכן להאשים את המשטר הסורי בשימוש בנשק כימי. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ציין בהקשר לכך כי השימוש בנשק כימי נובע משאיפתה של ארה”ב למנוע את סילוקה של ג’בהת אלנצרה (המטה לשחרור אלשאם) ממרחב אדלב (אתר טאס, ספוטניק, 28, 29 באוגוסט 2018). דוברת מחלקת המדינה הת’ר נאוורט הגיבה שהטענה בדבר כוונה לביים התקפה כימית הינה שקרית (אתר מחלקת המדינה, 30 באוגוסט 2018).
  • שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ציין כי חזית אלנצרה (קרי, המטה לשחרור אלשאם) מוגדרת בארה”ב ובאו”ם כארגון טרור. הוא הוסיף, שהוא מקווה ששותפותיה של רוסיה ימלאו את מחויבותיהן כלפי המלחמה בטרור (אתר טאס, רויטרס, 29 באוגוסט 2018). דובר הקרמלין דימטירי פסקוב מסר כי “אדלב מהווה חממה לטרור” המאיימת על היציבות באזור. לדבריו כלי הטיס הבלתי מאוישים שמשגרים פעילי הטרור (ממרחב אדלב) מהווים סכנה לבסיסים הרוסים בסוריה (ספוטניק, 4 בספטמבר 2018). דובר הקרמלין ציין גם כי המערכה באדלב תהווה נושא מרכזי בפגישתם של מנהיגי רוסיה, איראן ותורכיה, הצפויה להיערך בטהראן ב-7 בספטמבר 2018 (רויטרס, 4 בספטמבר 2018).
המענה האמריקאי
 • על רקע ההכנות בשטח, והכשרת הקרקע התעמולתית הנלווית אליהם, הזהיר נשיא ארה”ב דונלד טראמפ את רוסיה, המשטר הסורי ואיראן מפני התקפה פזיזה על מחוז אדלב, העלולה לדבריו להביא לאסון הומניטארי (מאות אלפי הרוגים). להלן נוסח הציוץ של טראמפ בטוויטר:

(עמוד הטוויטר של הנשיא טראמפ, 3 ספטמבר 2018).

(עמוד הטוויטר של הנשיא טראמפ, 3 ספטמבר 2018).

 • שגרירת ארה”ב באו”ם ניקי היילי הודיעה, כי ב-7 בספטמבר 2018 תתכנס מועצת הביטחון כדי לדון במצב באדלב. היא הזהירה את משטר אסד מפני שימוש בנשק כימי בציינה (כמענה להתבטאויות הרוסיות): “אם גורם כלשהו ישתמש בנשק כימי-נדע בדיוק מיהו אותו גורם” (רויטרס, 5 בספטמבר 2018).
עיקרי ההתפתחויות סוריה
המערכה נגד מובלעת דאעש במרחב אלסוידאא’

צבא סוריה והכוחות המסייעים לו ביתרו השבוע את אזור צפא, המעוז האחרון במובלעת דאעש (מראסלון, 30 באוגוסט 2018). במקביל ביצע צבא סוריה ירי ארטילרי ותקיפות אוויריות נגד מפקדות, ביצורים וצירי תנועה במרחב אלצפא (סאנא, 1 בספטמבר 2018). צבא סוריה השתלט על מפקדת דאעש באזור אלצפא ואיתר בקרבתה מצבור נשק ותחמושת (הטלוויזיה הסורית, 2 בספטמבר 2018). נמסר, כי מאז תחילת הלחימה נהרגו באזור לפחות 193 פעילי דאעש ו-75 חיילי צבא סוריה וחיילי הכוחות המסייעים לו, בהם לוחמי ארגון חזבאללה הלבנוני (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 2 בספטמבר 2018).


מובלעת דאעש באזור אלצפא (בשחור), אשר בותרה לשני חלקים. האזור שנכבש לאחרונה ע”י צבא סוריה, מסומן בקו לבן מקווקו (מראסלון, 30 באוגוסט 2018).

תותחים, נישאים על-גבי משאיות של צבא סוריה, תוקפים את אזור אלצפא.   שיגור רקטות לעבר אזור אלצפא (ההסברה הקרבית, 30 באוגוסט 2018).
מימין: תותחים, נישאים על-גבי משאיות של צבא סוריה, תוקפים את אזור אלצפא. משמאל: שיגור רקטות לעבר אזור אלצפא (ההסברה הקרבית, 30 באוגוסט 2018).
מותם של פעילי חזבאללה בעימותים באלצפא
 • ב-31 באוגוסט 2018 דווח כי ארבעה פעילי חזבאללה, בהם מפקד בשם חאג’ טארק אבראהים אלחידר, נהרגו באזור צפא (מדבר אלסוידאא’) בעימותים עם דאעש (www.imlebanon.org, 1 בספטמבר 2018; דף הפייסבוק של מוסד התקשורת הסורי אלבאדיה 24, 31 באוגוסט 2018).
חאג' טארק אבראהים אלחידר, מפקד בחזבאללה שנהרג בעימותים עם דאעש באזור אלצפא.   הלווייתו של חאג' טארק אבראהים אלחידר, בכפרו, באזור הבקאע בלבנון (www.imlebanon.org, 1 בספטמבר 2018).
מימין: חאג’ טארק אבראהים אלחידר, מפקד בחזבאללה שנהרג בעימותים עם דאעש באזור אלצפא. משמאל: הלווייתו של חאג’ טארק אבראהים אלחידר, בכפרו, באזור הבקאע בלבנון (www.imlebanon.org, 1 בספטמבר 2018).
מרחב אדלב

תגבור קו החזית ע”י המטה לשחרור אלשאם וארגוני המורדים שבחסותו

 • ארגוני המורדים שבחסות המטה לשחרור אלשאם המשיכו לתגבר את אזורי החיכוך עם צבא סוריה שמצפון לחמאה וממערב לאדלב. השבוע תוגברו האזורים הללו ע”י פעילי המטה לשחרור אלשאם והמפלגה האסלאמית התורכסתאנית[4]. דווח כי הכוחות הללו סיימו לבצע עבודות ביצורים וסיימו להתוות את תוכניות הלחימה שלהם (אלדרר אלשאמיה, 30 באוגוסט 2018).

ירי ארטילרי של צבא סוריה לעבר ארגוני המורדים

 • במטרה לשבש את תנועת ארגוני המורדים ביצע צבא סוריה ירי ארטילרי לעבר אזורי הכינוס שלהם במרחב שמצפון לחמאה, ולעבר כוחות המורדים הנמצאים בתנועה. כמו כן בוצע ירי ארטילרי לעבר כפרים, שמדרום לג’סר אלשע’ור, מעוז בולט של ארגוני המורדים (ח’טוה, 2 בספטמבר 2018). הכוחות שהופגזו הם של המטה לשחרור אלשאם וארגוני מורדים המזוהים עימו. במסגרת זאת ביצע צבא סוריה ירי ארטילרי לעבר עמדות, אמצעי לחימה וצירי תנועה של המפלגה האסלאמית התורכיסתאנית מדרום לג’סר אלשע’ור. כמה מפעילי המפלגה האסלאמית התורכיסתאנית נהרגו ומספר עמדות הושמדו (סאנא, 2 בספטמבר 2018; הטלוויזיה הסורית, 9 בספטמבר 2018).
תקיפות אוויריות של רוסיה
 • בתקשורת הסורית דווח, כי מטוסי קרב רוסיים ביצעו כשלושים תקיפות אוויריות במרחב אדלב. נמסר כי התקיפות התמקדו באזורי הערים אדלב וג’סר אלשע’ור ובמישור אלע’אב, שמדרום לג’סר אלשע’ור. כתוצאה מהתקיפות נהרגו שבעה בני אדם ונגרם נזק לרכוש ולתשתיות (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, ח’טוה, אלחדת’, ענב בלדי, 4 בספטמבר 2018). המטה לשחרור אלשאם פרסם הודעה על תקיפות של מטוסי קרב רוסיים במרחב הכפרי של ג’סר אלשע’ור (אבאא’, 4 בספטמבר 2018).

תקיפה של מטוסי קרב רוסיים במרחב הכפרי של ג'סר אלשע'ור (אבאא', 4 בספטמבר 2018).
תקיפה של מטוסי קרב רוסיים במרחב הכפרי של ג’סר אלשע’ור (אבאא’, 4 בספטמבר 2018).

פעילות תודעתית של המטה לשחרור אלשאם
 • כמענה לקמפיין התעמולתי המנוהל נגדו פתח המטה לשחרור אלשאם בקמפיין שמטרתו להעמיק את תמיכת האוכלוסייה המקומית במרחב אדלב תחת הכותרת “יחד אל החזיתות”. במסגרת הקמפיין קיימו בכירים ממערכת התעמולה של הארגון פגישה עם מנהיגים מקומיים בעיירה סרמדא (מצפון לאדלב). הפגישה נועדה להעלות את מורל התושבים, פעילי המטה לשחרו אלשאם ושאר ארגוני המורדים ולמנוע תופעות של כניעה ומסירת נשק במסגרת הסכמי פיוס (קרי, הסכמי כניעה). האמאם אבו אלפצ’ל, אחראי הפגישה בסרמדא, מסר, כי הנוכחים בפגישה התחייבו לבלום את התקדמות צבא סוריה ובעלי בריתו (אבאא’, 4 בספטמבר 2018).
אחמד אלקעקאע, אחראי הקמפיין "יחד אל החזיתות", נושא דברים במסגד בעיירה סרמדא, שמצפון לאדלב.   אחמד אלקעקאע במהלך מפגש עם מנהיגים מקומיים ואמאמי מסגדים בעיירה סרמדא (אבאא', 4 בספטמבר 2018).
מימין: אחמד אלקעקאע, אחראי הקמפיין “יחד אל החזיתות”, נושא דברים במסגד בעיירה סרמדא, שמצפון לאדלב. משמאל: אחמד אלקעקאע במהלך מפגש עם מנהיגים מקומיים ואמאמי מסגדים בעיירה סרמדא (אבאא’, 4 בספטמבר 2018).
מזרח סוריה

התקפה נרחבת של דאעש נגד צבא סוריה בעמק הפרת

 • בליל 31 באוגוסט -1 בספטמבר 2018 ביצעו פעילי דאעש, התקפה נרחבת נגד צבא סוריה והכוחות המסייעים לו בעמק הפרת, במרחב שבין אלמיאדין לאלבוכמאל. במקביל תקף דאעש את שדה הנפט אלתים, שמדרום לדיר אלזור. בעימותים שהתנהלו בעמק הפרת נעזר צבא סוריה במטוסי קרב שביצעו תקיפות אוויריות נגד כוחות דאעש. שני הצדדים ספגו עשרות הרוגים ופצועים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 2 בספטמבר 2018). ההתקפה מעידה להערכתנו על שיפור היכולת הצבאית של פעילי דאעש, הפועלים מהמדבר, שממערב לעמק הפרת, ועל עלייה ברמת התעוזה והביטחון העצמי שלהם.

צירי התקיפה של דאעש נגד בסיסי צבא סוריה ונגד שדה הנפט אלתים (חשבון הטוויטר خرائط حروب الشرق الاوسط@abduljabbar1612, 1 בספטמבר 2018).
צירי התקיפה של דאעש נגד בסיסי צבא סוריה ונגד שדה הנפט אלתים (חשבון הטוויטר خرائط حروب الشرق الاوسط@abduljabbar1612, 1 בספטמבר 2018).

כוונות להתקפה של צבא סוריה וכוחות SDF נגד דאעש
 • על רקע התעוזה הגוברת של פעילי דאעש במזרח סוריה נערכים צבא סוריה וכוחות SDF (כל אחד בנפרד) לקראת התקפה נגד מעוזי דאעש:
  • דווח כי צבא סוריה והמיליציות המופעלות ע”י איראן מתכוננים להתקפה נגד דאעש במדבריות דיר אלזור וחמץ. במסגרת ההערכות להתקפה הגיעו תגבורות של צבא סוריה והכוחות המסייעים לו לאלמיאדין ואלבוכמאל (דף הפייסבוק אלבאדיה 24, 1 בספטמבר 2018).
  • דווח כי כוחות SDF מרכזים כוחות לקראת התקפה נגד מובלעת דאעש בין הג’ין לאלשעפה. ההתקפה תתבצע בסיוע כוחות הקואליציה הבינלאומית (דף הפייסבוק אלבאדיה 24, 1 בספטמבר 2018). נמסר כי מטוסי הקואליציה פיזרו כרוזים בעיר הג’ין הקוראים לפעילי דאעש להיכנע, ולתושבים להתרחק ממוצבי הארגון (ח’טוה, 4 בספטמבר 2018).

מובלעת דאעש שבין הג'ין (1) לאלשעפה (2) (Google Maps).
מובלעת דאעש שבין הג’ין (1) לאלשעפה (2) (Google Maps).

איומים של דאעש להרוג את כל מי שקשור להפקת הנפט
 • דאעש ממשיך לאיים על אנשים הקשורים להפקת הנפט במרחב דיר אלזור. בשבוע שחלף הפיצו פעילי דאעש כרוזים מדרום מזרח לדיר אלזור בהם איימו לחסל את כל מי שקשור עם כוחות SDF וצבא סוריה בנושא הפקת הנפט. כמו כן ירו פעילי דאעש לעבר אנשים הסוחרים עם כוחות SDF בתוצרי נפט (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 31 באוגוסט 2018). במקביל תקפו פעילי דאעש את שדה הנפט אלתים, שמדרום לדיר אלזור.

מותו של קצין בכיר בצבא סוריה מפיצוץ מטען חבלה

 • פעילי דאעש הרגו קצין סורי בכיר באמצעות מטען חבלה, שפוצצו נגד כלי רכבו בפרברי העיר אלבוכמאל. ההרוג הינו עקיד (אל”מ) חסן מחמד יוסף מדיביזיה 11 (דיביזיית שיריון) (חשבון הטוויטר דיר אלזור 24, 31 באוגוסט 2018).

עקיד (אל"מ) חסן מחמד יוסף, שנהרג בפיצוץ מטען חבלה של דאעש בפרברי אלבוכמאל (חשבון הטוויטר דיר אלזור 24 - ديرالزور24@DeirEzzor24, 31 באוגוסט 2018).
עקיד (אל”מ) חסן מחמד יוסף, שנהרג בפיצוץ מטען חבלה של דאעש בפרברי אלבוכמאל (חשבון הטוויטר דיר אלזור 24 – ديرالزور24@DeirEzzor24, 31 באוגוסט 2018).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעילות דאעש
 • להלן הפעולות העיקריות, שביצע דאעש בשבוע שחלף:
  • פיצוץ מטעני חבלה בשני מתחמים של המשטרה העיראקית, כ-43 ק”מ מדרום מערב לכרכוכ. לטענת דאעש המתקנים נהרסו כליל. כמו כן הושמד כלי רכב של המשטרה העיראקית (בראק ניוז, 2 בספטמבר 2018).
  • פיצוץ מטען חבלה נגד כלי רכב של צבא עיראק, ממערב לאלרטבה. שלושה מנוסעי כלי הרכב, ובתוכם קצין, נהרגו (בראק ניוז,2 בספטמבר 2018).
איומים של דאעש כלפי הסונים בעיראק
 • מחוז צלאח אלדין של דאעש בעיראק הפיץ סרטון שכותרתו “מוטב לכם לחדול “. בסרטון נראה פעיל דאעש, שהתייחס תקיפות שביצע דאעש נגד הסונים בעיראק, ובפרט נגד בני השבטים הסונים, ובהם שבט שמר (השבט הגדול ביותר במערב עיראק). לדברי הפעיל הסיבה להתקפות הללו, היא שיתוף פעולה עם צבא עיראק, המשטרה וכוחות “הגיוס השבטי” בלחימה כנגד דאעש. הדובר איים על הסונים בעיראק לבל ישתפו פעולה עם “המשטר השיעי הכופר“. הסרטון כלל קטעי ארכיון בהם נראית הוצאה להורג של בני שבט שמר, פעילי “הגיוס השבטי”, שנתפסו בידי דאעש (אתר שיתוף הקבצים https://archive.org, 31 באוגוסט 2018).

כרזת הסרטון "מוטב לכם לחדול", שהפיץ מחוז צלאח אלדין של דאעש (https://archive.org, 31 באוגוסט 2018).
כרזת הסרטון “מוטב לכם לחדול”, שהפיץ מחוז צלאח אלדין של דאעש (https://archive.org, 31 באוגוסט 2018).

פעילות כוחות הביטחון העיראקים
 • להלן עיקרי הפעולות, שביצעו כוחות הביטחון העיראקים נגד דאעש:
  • סיכול ממוקד של מפקד בדאעש: מטוסים עיראקים תקפו כלי רכב בו נסע מפקד בדאעש, במערב מחוז אלאנבאר. המפקד ואחד ממלוויו נהרגו (סוכנות הידיעות העיראקית, 1 בספטמבר 2018).
  • מעצר מפקדים: המשטרה העיראקית עצרה שני מפקדי דאעש במחוז כרכוכ. חקירתם הובילה לאיתור מקומות מסתור של דאעש, שבהם נמצאה כמות גדולה של מטעני חבלה ותחמושת (אלסומריה ניוז, 30 באוגוסט 2018).
  • מעצר פעילים: משטרת מחוז נינוא עצרה ארבעה פעילי דאעש. אחד מהם פעל בסדנא להכנת מכוניות תופת בגדה המערבית של העיר מוצול (סוכנות הידיעות העיראקית, 30 באוגוסט 2018).
  • איתור מטעני חבלה: המשטרה העיראקית איתרה 28 מטעני חבלה במחוז כרכוכ (סוכנות הידיעות העיראקיות, 31 באוגוסט 2018). באירוע נוסף איתרו כוחות הביטחון העיראקיים 450 מטעני חבלה שהיו מוסתרים, 49 ק”מ מצפון מערב לאלרמאדי (סוכנות הידיעות העיראקית, 31 באוגוסט 2018).
כנס סגני רמטכ”לים מצבאות עיראק, סוריה, איראן ורוסיה
 • ב-1 בספטמבר 2018 התקיים בלשכת שר ההגנה העיראקי מפגש בו השתתפו סגני הרמטכ”ל מרוסיה, איראן וסוריה ועוזר הרמטכ”ל העיראקי. המפגש התנהל בשולי הועידה הביטחונית המרובעת, שהתכנסה במטרה להגביר את התיאום הביטחוני והמודיעיני בין המדינות במלחמה נגד דאעש (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 1 בספטמבר 2018; ענב בלדי, 1 בספטמבר 2018). דווח, כי המדינות המשתתפות הקימו חדר מבצעים משותף נגד דאעש, אשר עדיין פועל באזור המדברי שבגבול עיראק-סוריה (אלנהאר, 1 בספטמבר 2018).

שר ההגנה העיראקי ערפאן מחמוד אלחיאלי (במרכז בחליפה), בעת פגישתו עם סגני הרמטכ"לים של רוסיה, איראן וסוריה (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 1 בספטמבר 2018).
שר ההגנה העיראקי ערפאן מחמוד אלחיאלי (במרכז בחליפה), בעת פגישתו עם סגני הרמטכ”לים של רוסיה, איראן וסוריה (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 1 בספטמבר 2018).

מצרים וחצי-האי סיני
מבצע “סיני 2018”
 • כוחות הביטחון המצרים פרסמו הודעה על תוצאות הפעילות הביטחונית, שנערכה לאחרונה במסגרת מבצע “סיני 2018”. על פי ההודעה חוסלו לאחרונה בסיני פעילים ג’האדיסטים; נוטרלו עשרות מטעני חבלה; נתפסו אמצעי לחימה מגוונים וחגורות נפץ, נהרסו כלי רכב ונחשפו מקומות מסתור, אמצעי תקשורת כסף ומדים.
פעילות סיכול ומנע
שני מפקדי דאעש במחוז ח’ראסאן הסגירו עצמם לכוחות הביטחון האפגאניים
 • שני מפקדים במחוז ח’ורסאן של דאעש הסגירו עצמם לאחרונה, יחד עם בני משפחותיהם, לידי כוחות הביטחון האפגאניים בחבל ננגרהאר. אחד מהשניים, שכינויו נקיבאללה, יצר קשר עם המודיעין האפגאני, שהוביל להסגרת שני המפקדים. מוצא השניים הוא מאזור שבטי, בצפון פקיסטאן בקרבת הגבול עם אפגניסטאן. מאז שנת 2014 התגוררו השניים בחבל ננגרהאר (www.khaama.com, 2 בספטמבר 2018).

שני מפקדי דאעש, שהסגירו עצמם לידי המודיעין האפגאני בחבל ננגרהאר (www.khaama.com, 2 בספטמבר 2018).
שני מפקדי דאעש, שהסגירו עצמם לידי המודיעין האפגאני בחבל ננגרהאר (www.khaama.com, 2 בספטמבר 2018).

 • נקיבאללה מסר לאנשי הביטחון האפגאנים, כי הצטרף לדאעש בשנת 2014 יחד עם קבוצת פעילי טאליבאן פקיסטניים בהנהגת חאפט’ סעיד, המנהיג הראשון של מחוז ח’ראסאן של דאעש. נקיבאללה הודה כי שניהם היו מעורבים בביצוע פיגועים נגד גורמים ממשלתיים ובהריגת אזרחים. הוא מסר כי דאעש שילם את משכורותיהם וסיפק נשק, תחמושת ואת החומרים הנדרשים (הכוונה ככל הנראה לחומרי נפץ), שהועברו מפקיסטאן. הוא גם ציין כי בשורות מחוז ח’ראסאן של דאעש נמצאים פעילים מטג’יקיסטאן, אוזבקיסטאן, אזרביג’אן, צ’צ’ניה, פקיסטאן, סעודיה, טורקמניסטאן ומדינות נוספות (www.khaama.com, 2 בספטמבר 2018).
קשרים בין פעילי דאעש באפגניסטאן לבין התארגנויות דאעש בבריטניה ובמדינות נוספות במערב אירופה
 • ממשלת בריטניה חשפה, כי פעילי דאעש באפגניסטאן נמצאים בקשר עם התארגנויות דאעש בבריטניה ומדינות נוספות במערב אירופה. כתוצאה מכך ייתכן שיבוצעו פיגועים (סקיי ניוז, 3 בספטמבר 2018). שר ההגנה הבריטי, גאווין וויליאמסון (Gavin Williamson) אמר בעת שערך ביקור בקרב הכוחות הבריטיים באפגניסטאן כי המדובר באיום אמיתי וכי בריטניה חייבת לפעול כדי למנוע פיגועים בדומה לפיגוע ההתאבדות שהתרחש במנצ’סטר[5] (סקיי ניוז, 3 בספטמבר 2018).

[1] בשל ראש השנה יצא הגיליון הבא של "מבט לג'האד העולמי" ב-16 בספטמבר 2018. אנו מאחלים לכל קוראינו בארץ ובחו"ל שנה טובה.
[2]
השגיר הרוסי בסוריה, אלכסנדר קינשאק, הצהיר בעבר (19 ביולי 2018), כי נבחנת האפשרות שהפיוס באזור אדלב ייעשה באופן דומה לפיוס באזור אי-ההסלמה בדרום סוריה. לדבריו, המערכה נגד הטרור בדרום סוריה השיגה את מטרותיה בעיקר באמצעות קיום משא ומתן. הוא ציין, כי התושבים באזור היו מעוניינים בפיוס ולכן הפעילו לחץ על "החמושים". לטענת השגריר, תהליך דומה יכול להתקיים גם באדלב, אך הוא יהיה מורכב וממושך (טאס, 19 ביולי 2018).
[3]
לשכת הנשיאות בתורכיה פרסמה לאחרונה הודעה רשמית לפיה היא מגדירה את המטה לשחרור אלשאם כארגון טרור. ההחלטה על כך התקבלה ע"י הנשיא ארדואן (רויטרס, 31 באוגוסט 2018).
[4]
המפלגה האסלאמית התורכסתאנית הינה ארגון מורדים סלפי-ג'האדי, המורכב מפעילים מוסלמים בני המיעוט האויגורי, המתגורר מחוז שיניאנג (תורכסתאן), שבמערב סין. המדובר בפעילים שהגיעו לסוריה בתחילת שנת 2012 ופעלו במסגרת ג'בהת אלנצרה (כיום המטה לשחרור אלשאם). בעבר דווח, כי מרביתם מצויים באזור ג'סר אלשע'ור, שמדרום מערב לאדלב. על פי כתבה בעיתון אלשרק אלאוסט (30 באוגוסט 2018) הם מונים כ-1,500 לוחמים. בעבר (2015) הוערך, כי מספרם עמד על כ-3,500 לוחמים.
[5]
בליל ה-22 במאי 2017, בתום מופע של זמרת פופ אמריקאית, ביצע פעיל דאעש פיגוע הרג בקרב הקהל. בפיגוע נהרגו 22 בני אדם, רבים מהם בני נוער, ונפצעו 59. הפיצוץ בוצע ע"י אדם, שפוצץ מטען מאולתר בזירת הפיגוע. דאעש קיבל אחריות על הפיגוע.